Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 179822 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #250 : 10 Eylül 2020, 21:20:35 »
F-16 modernizasyonu konusu uçak gemisi konusuna dönüşmüş. ;D ;D ;D
Belki üzerinden F-16 kaldırırız  ;D ;D

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #251 : 10 Eylül 2020, 21:22:25 »
F-16 modernizasyonu konusu uçak gemisi konusuna dönüşmüş. ;D ;D ;D
Belki üzerinden F-16 kaldırırız  ;D ;D
F16 boyut itibariyle tam uçak gemilik uçak aslında... 

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #252 : 10 Eylül 2020, 21:32:03 »
Bir uçak gemisinin yıllık işletme maliyeti nedir?
Türkiye Akdeniz dışında,  Okyanuslar da boy gösterecek ve çıkarları var ise tamam.

TCG Anadolu bunun için yapılmadı.Etrafımızdaki irili ufaklı çok ada var ve körfezlerde üslerimiz bulunuyor.Tüm bunlar için uçak gemisine ihtiyaç olacağını sanmıyorum.Çıkartma ve üs takviyeleri için TCG Anadolu yeterli.Kaldı ki uçak
kapasitesi zaten 6 adet. F4'ün yerini alması beklenen 6 adet  F35B olsa ne olur, olmasa ne olur.

Yanlış mı düşünüyorum?

Unutmayalım , SSCB nin üç dağılma sebebi sayılıyor,en önemlisi aşırı silahlanması.
Hocam, 6 uçak olsa ne olur deme. 2 F-35B TF-2000'in yaptığı görevi yapabilir. Koyarsın x8 120D Amraam 2 uçağa x16 adet 100 km füze ile bütün filonun hava savunmasını sağlarsın. Hafter gibi gruplara karşı hava taarruzu yapılabilir. Ayrıca 6 değil tamamen uçak düşünülürse 12 adet oluyor. 12 uçak hiç küçümsenemez. 2 uçak ile neler yapılabilir söyledim. Ayrıca bu uçaklarda 6. Nesil Cuda füzesi olacak ABD geliştiriyor. Anti-balistik kabiliyet demek. Âdeta teknolojide okyanusa açılmak demek.

Sn Mermi,

Geçen gün Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz'in bir röportajında, Fransa'nın 40 adet uçağı olan uçak gemisiyle 300 uçağı olan Türkiye' ye tehdit oluşturmaz demişti. Doğruysa bizim 12 uçak hiç tehdit oluşturmaz.
https://www.youtube.com/watch?v=tFkUru8QdFo

Size katılıyorum, En iyi hava satıh,yer, hava savunmaları havadan yapılır. Ama havada kalma süresi kısıtlı, saatlik maliyeti yüksek uçaklar yerine, Akıncı ve Aksungur'un günlerce havada kalma süreleri de dikkate alınarak,aynı sayıda olmasa da,  aynı füzelerle , bu savunma yapılsa daha iyi olmaz mı?

CUDA füzesini hiç bilmiyorum.

Saygılar,

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #253 : 10 Eylül 2020, 21:43:36 »
Uçak gemileri ile siz Fransa'yı, ingiltere'yi rakip alıyorsanız hiç bulaşmayın o işe.  Biz Fransayı işgal edelim diye almıyoruz aynı şekilde Fransa da Türkiye'yi işgal etmek için almadı. Kaddafi, Hafter, Esad gibi diktatör cuntacıları temizleme için. Deniz aşırı terörle mücadele için. Ticaret yollarının güvenliğini sağlamak Içın. Ve olası savaşta hava kuvvetlerinin gücüne güç katar. Yunanla savaşta uçak gemisi kenarda izlemez üzerinde ki uçaklar F-16 ile birleşir müşterek harekât yapar. Uzar gider liste. Yani kesinlikle boş bir yatırım değil. 12 uçak nedir ki 1.2 milyar dolar. Sorun o mu yani ?
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2020, 21:44:16 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #254 : 10 Eylül 2020, 22:30:43 »
Japonya ve Güney Kore 'de dahil edilebilir. Hava kuvvetleri tamamen Amerikan. Gemilerde Aegis ve Sm-2-3 kullanıyorlar. Bizde hazır radar ve Füze alsaydık TF-2000 yapardık. Zaten frkateyn yapabiliyoruz.
Japonya kendi f16’sını (daha büyük) ve f15’ini yapıyor. Stealth uçağını yaptı. Motor teknolojisi var. Gemi ve tank ta yapıyor,
GKore de aynı durumda. Kai kfx ve Kaİ T50 eğitim uçağı var. Gemi yapıyor. Bizim Altay onların tankından türetme.
He Komu KF-X olunca yapıyor ama biz TF-X e hiç başlamadık öylemi. O yapıyorsa bizde yapıyoruz. Japonya gemi yapıyor ama biz ada sınıfını uzaydan mı getirdik ? Istif Almanyada mı imal ediliyor ? Hani nerde Japon F-15'i merak ettim ? Konu Japonya da imal edilmesi ise bizim F-16 block 50'ler nerde imal edildi ? Altay için k2'den türetme diyorsunuz yahu 10 yıllık arge var üzerinde. Herşeyi ile bizim tank. Biz Atak üretiyoruz Kore Apache aldı ne olacak şimdi ? Hisar O üretiyoruz Siper üreticez hani Güney Kore nerde ?????
Sn mermi,
Siz münakaşayı seviyorsunuz herhalde.
Ama ben girmeyeceğim bu münakaşaya. Çünkü yanlış anlamışsınız yazdıklarımı.
Konu tamamen Sn serkan1976’nın sorduğu sorunun cevabıyla ilgili.
Dünya üzerinde uçak gemi tank üretmeden uçak gemisi olan ülke var mı?”
Bunun cevabını veriyorum ben. Türkiye zaten gemi ve tank yapıyor. Uçakta yapıyor sayılır; Hürkuş, tfx(başlangıç halinde) f16 ürettik. F35’in yarısını biz yaptık. T129. Motor teknolojisi var. Vs vs. Dolayısıyla bu listeye girmez.
Yazdığımı yanlış yorumlayıp çarpıtmayın lütfen!
Saygılar!

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #255 : 10 Eylül 2020, 22:51:41 »
Japonya ve Güney Kore 'de dahil edilebilir. Hava kuvvetleri tamamen Amerikan. Gemilerde Aegis ve Sm-2-3 kullanıyorlar. Bizde hazır radar ve Füze alsaydık TF-2000 yapardık. Zaten frkateyn yapabiliyoruz.
Japonya kendi f16’sını (daha büyük) ve f15’ini yapıyor. Stealth uçağını yaptı. Motor teknolojisi var. Gemi ve tank ta yapıyor,
GKore de aynı durumda. Kai kfx ve Kaİ T50 eğitim uçağı var. Gemi yapıyor. Bizim Altay onların tankından türetme.
He Komu KF-X olunca yapıyor ama biz TF-X e hiç başlamadık öylemi. O yapıyorsa bizde yapıyoruz. Japonya gemi yapıyor ama biz ada sınıfını uzaydan mı getirdik ? Istif Almanyada mı imal ediliyor ? Hani nerde Japon F-15'i merak ettim ? Konu Japonya da imal edilmesi ise bizim F-16 block 50'ler nerde imal edildi ? Altay için k2'den türetme diyorsunuz yahu 10 yıllık arge var üzerinde. Herşeyi ile bizim tank. Biz Atak üretiyoruz Kore Apache aldı ne olacak şimdi ? Hisar O üretiyoruz Siper üreticez hani Güney Kore nerde ?????
Sn mermi,
Siz münakaşayı seviyorsunuz herhalde.
Ama ben girmeyeceğim bu münakaşaya. Çünkü yanlış anlamışsınız yazdıklarımı.
Konu tamamen Sn serkan1976’nın sorduğu sorunun cevabıyla ilgili.
Dünya üzerinde uçak gemi tank üretmeden uçak gemisi olan ülke var mı?”
Bunun cevabını veriyorum ben. Türkiye zaten gemi ve tank yapıyor. Uçakta yapıyor sayılır; Hürkuş, tfx(başlangıç halinde) f16 ürettik. F35’in yarısını biz yaptık. T129. Motor teknolojisi var. Vs vs. Dolayısıyla bu listeye girmez.
Yazdığımı yanlış yorumlayıp çarpıtmayın lütfen!
Saygılar!
Tamam tersten cevapladık sanırım. Aynı şeyi söylüyoruz o zaman. Bende bunu söylüyorum. Biz tank, gemi üretebilen bir ülkeyiz. Yani hemfikiriz..

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #256 : 10 Eylül 2020, 23:03:52 »
Bugün tcg Anadolu lhd gemisinin arka kısmını tamamen düzlesek ve sıfırlasak aynı hizaya çeksek gemide 232 metre pist olur.

Aynı şekil gemiye 150 metre boyunda bir ek pist eklesek bir iniş için ekstra pist oluyor.

Yapılması gereken 32metre genişliğindeki gemiye 8metre genişliğinde 150 metre uzunluğunda ek uçuş gövdesi yapmak gemimiz o zaman cavour gibi yada saopalo gibi 40 genişliğinde gemi oluyor hem iniş için hem kalkış için pist oluyor.

200 metre kalkış
150 metre iniş

İçin pist yetmez mi.

Birde bunun için tvc'li uçak demişsiniz güzel olur ama bu Rd 93 vede Rus saturn Alf31f ve alf41 gibi serilerde mevcut

İngiliz ej 2x00 motoru mock UP'ı vardı bir sıralar deneysel olan 105kn yani 10,5ton itiş gücü ve tvc olan motor seçeneği ile...

Herhalde bu motordan türeyecek bir hürjet pekala herharkülade böyle gemiden rahatlıkla kalkar ve iner

Yalnız bu motor eurojet yada rolls royce  tarafından üretime girmedi ve mevcut eurofıghter uçakların da geliştirme paketi olarak hiç devreye sokulmadı
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2020, 00:08:29 Gönderen: Deniz16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #257 : 10 Eylül 2020, 23:10:47 »
Tank , gemi üreten bir ülke miyiz...?
Öldüm de cennete geldim galiba😎😎😎

Tank,gemi üretmeye çalışan bir ülkeyiz demek istediniz galiba...

Dünya üzerinde uçak,  tank , gemi yapmadan  uçak gemisi olan ülke var mı diye sorarken ; kritik alt sistemleri (  Motor , radar , hss  vb.) üretmeyi beceremeden bu işler olmaz- olmamalı demek istedim...
Yoksa verirsin parayı İspanyollar,İngilizler sana en güzelini yapar teslim eder... Ama bir savaşta,ambargoda çaresizce batışını izleriz...

Sayın Mermi'nin dediği gibi uçak gemimiz ve alt yapısı en erken 2035'ı bulur.
Bu arada sizce de Hürjet tam bir Douglas A-4 Skyhawk gibi kullanılabilecek bir uçak gibi durmuyor mu?😎😎😎

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #258 : 10 Eylül 2020, 23:12:07 »
Arkadaşlar kendinizi biraz boş yere yormuyormusunuz ? Hani daha donanmada hava savunma gemisi, denizaltıdan seyir füzesi kabiliyeti, F-16'larda aesa, kara konuşlu adam gibi uzun menzilli hava savunma sistemi yokken uçak gemisi ne bileyim.

Ben hükümetin yerinde olsam anadoludan ski jump'ı kaldırırım bu mevzuya hiç girilmese mis gibi amfibik gemi diye mutlu olacakken devamlı o ski jump F-35'i hatırlatıp duruyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #259 : 10 Eylül 2020, 23:48:40 »
Zaten mesela orda f35in a serisini dengeleri bozuyor İsrail bölgesinde israilden başka kimsede olmasın diye hareket adam f35'in b versiyonunu yani dikey iniş kalkış yapan versiyonunu neden versin

Alın size küresel güç projeksiyon olmayan f35b ler ile bu hali ile gemimiz hormonlu çıkarma gemisidir öteside olmaz.

Amfibi görevini yaparken kısıtlı birlik nakil imkanı ile dezavantajlı yani bünyesindeki onca tankı ve zırhlıyı karaya çıkarması 1gün ve üzeri sürerken dezavantajlı amfibik gemidir  ben olsam tcg Anadolu gibi gemi yerine aynı fiyata 3-4adet daha adik lst sipariş ederdim çünkü tcg Anadolu değerli gemi diye kıyıya yaklaştıramıcan düşman topçu ve çok namlulu roket menzilinden uzak tutucağın lct yada lcac yada hava yastıkla amfibi çıkarma gemileri ile anca tcg Anadolu un yaş havuz kısmından çok geç sürede tank ve zırhlıları kıyıya intikal ettirirsin sonuçta lst gemisi gibi 20tankı alıp kıyıya yanaştırabilcek gemi değil
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2020, 23:51:56 Gönderen: Deniz16 »