Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 182207 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #740 : 29 Mayıs 2023, 15:32:46 »
Akıncı'nın bir F-16'nın kullandığı tüm AA (hava-hava) ve AG (hava-yer) mühimmatları kullandığı göz önüne alındığında, atışların aynı oranda başarılı olması ve mühimmatın aynı randımanla kullanılabilmesi için radarların da aynı olması gerektiğini düşünüyorum.

Aksi takdirde, aynı mühimmatı farklı platformlarda aynı limitlerle ve randımanla kullanamazsınız. 

Ayrıca, Akıncının radomunun (burun konisinin) boyutu bir F-16'nın radomunun (burun konisinin) boyutundan daha az değil. Yani farklı olmaları için fiziksel bir sebep de yok.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #741 : 29 Mayıs 2023, 15:38:28 »
Merzifonlu yanlış anlama beni Akıncı ya lite radar yeter demek istemedim aslında. Akıncının radarı lite olacak illa demek tabiki doğru değil hatta bilakis ilk etapta F16 için düşünülenden daha kısıtlı olabilir ama arzu edilen belkide F16 dan bile daha güçlü bir radardır. Ancak iha ile ülkeyi koruyan muharip uçağın durumları farklı eğer geliştirme devam ediyor yada etap etap takvimi var ise F16 ya daha kısıtlı radar koyma hakkımız yok ama Akıncı ya var onu demek istedim. Bir şeyleri eksik ise yine de Akıncı ya bu radar ilk evre olarak konur F16 için bu zaaflar kabul edilemez. Yoksa Akıncı da iyi radar beklentisi belki F16 dan bile bazı görevlerde fazla olabilir çünkü Akıncı bir anlamda HEIK gibi de iş yapacak radarı ile ve havada kalış süresi avantajı ile. Global Hawk lar böyle çalışıyor. Radar için enerji darboğazı olursa bunun için apu da düşünülebilir çünkü Akıncıda yeterli taşıma kapasitesi var. Radar için APU çok abartımıdır dersek kesinlikle değil bu radarı taşıyan Akıncı fakirin HEIK i gibi olacak nerdeyse her türlü ek yüke değer. Tabi mevcut sistemin bu gücü karşılayıp karşılayamayacağını ben bilmiyorum ama en kötü bir apu konur olur biter. Sonuçta Akıncıya elden gelen en güçlü radarı koymak hiç aşırılık olmaz mümkünse F16 dan daha güçlü radarı olsun israf değildir.
« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2023, 15:46:41 Gönderen: re »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #742 : 29 Mayıs 2023, 18:37:49 »
Akıncı ve F16 çok ayrı platformlar. Akıncı’nın faydalı yük kabiliyeti ile F16’nın ki kıyas kabul etmez. Aynı anda göreve-özel, takip ve saldırı yapabilecekleri hedef miktarı ve kullanabilecekleri silah çeşitleri çok farklı olacaktır.
Asıl önemli olan, ortaya çıkan yüksek ısıyı soğutabilme kapasitesine sahip olan bir platform olması gerekir Akıncı’nın. O bakımdan benim bildiğim kadarıyla aynı radarı kullanmıyorlar F16 ve Akıncı için.
F16-V70’in üzerindeki SABR (Scalable Agile Beam Radar), F16’nın güç kaynaklarını fazla kullanmadan radar taraması yapabilecek şekilde kademeli olarak güç arttırıp azaltan bir yapıya sahip. Böylece F16’nın gücünden, bilhassa soğutma için fazla faydalanmayacak şekilde tasarlanmış bir radar. Bu şekilde eldeki F16’lara rahatlıkla adapte edilebilecek bir radar.

Murad radarı GaN teknolojisi içeren farklı bir radar. Detaylarını bilmediğimiz için, burada söyleyeceklerimiz tahmin ötesine geçemez. Ancak şurası bir gerçek ki, 10’larca KW lık güç gereksinimi olabilecek radarlar bunlar. Apg-83’ün devamlı 4-5KW’lık soğutma yapması gerekiyor diye okumuştum. Apg77 radarının üst güç kullanımı 20KW civarında. Bu radarın operasyonel maximum güç kullanımı. Bir de soğutma için güç ihtiyacı var.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #743 : 29 Mayıs 2023, 19:00:51 »
   Daha az modüle sahip bir versiyon ile asıl hedefin radarın performansının ve daha da önemlisi kullanımının test ve argesinin yapılması, olgunlaştırılması için Akıncı nın ucuz test uçağı olacağını düşünüyorum. Burada soğutmayı geçtim, diğer unsurlarda da henüz yeniyiz. İlk defa hava radarı yapıyoruz ve aesa olacak diyoruz. Daha öğrenme sürecimiz olacaktır.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #744 : 29 Mayıs 2023, 19:29:18 »
Ben akıncıda radarın performans beklentisinin sanılanın aksine yüksek olduğu kanısındayım. Akıncıdaki radarın görevi düşük performanslı radarla idare edilecek bir mütevazilikte değil bence. Ama tekrar ediyorum eğer elde bir süre için daha düşük performansta radar var ise bu F16 ya takılamaz ama Akıncıya takılabilir. Biraz tezat oldu   ama bir mantığı var. Haklılığım gün gelip kabiliyetimiz olduğunda Akıncı da F16 radarından daha güçlü radar takıldığında anlaşılacak ama şimdi seçenek yok anlaşılamıyor.
« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2023, 19:32:58 Gönderen: re »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #745 : 03 Haziran 2023, 12:17:40 »
“Yerli AESA radar en az F-16 Viper’daki APG-83 kadar kabiliyetli olacak”

Bu  açıklama 2021'de SSB Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Ahmet Akyol tarafından 2 sene önce yapıldı...

APG-83 altında bir performans kimseyi memnun etmez...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #746 : 03 Haziran 2023, 12:36:04 »
Arkadaşlar merak ettiğim için soruyorum

Bizim murad radarı da "lpı" özelliği olacak mı?

Nedir bu lpı özelliği diye sorarsanız...düşük frekanslı sinyallerle çalışıp düşman radar ve esm'leri tarafından saptanamama zor farkedilme ...F35 ve F22 kesin olmak üzere rafale'de bu özellik vardı

Şeklinde olan özellik...

Alper lpı seyir radarı gibi....

Acaba murad radarının böyle bir özelliği var mı?
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2023, 16:52:45 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #747 : 03 Haziran 2023, 18:13:36 »
Daha Murad radarını göremedik ki Ipı özelliğini bilelim?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #748 : 03 Haziran 2023, 18:28:29 »
LPI radar dalga boyu ile ilgili, geniş bant kullanırsanız LPI yayın yapmış olursunuz.

Ama bunun dışında EASA nın kendi özelliklerinden kaynaklanan LPI özellikleri de var.
- Dalga gönderdiği yön dışına daha az veya bazı sektörlerde hiç enerji yaymama.
- Çok dar sektörlerde çalışabilme,
-Cok sık frekans atlayabilme ve kendi atladığı frekansları takip,
- Daha düşük enerji yayarak daha fazla kapasite ile kullanma imkanı.

EASA radarlar geniş banda ek olarak bunlar benzeri LPI avantajlarını da sunabiliyor. Bu bakımdan enerji kapasite meselesine bakarak kabaca bir GaN radarın GaS radardan daha LPI olabileceğini söyleyebiliriz
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2023, 18:52:54 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #749 : 03 Haziran 2023, 19:25:21 »
Teşekkürler sayın Serkan 1976 ve Mehmet 05