Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 183715 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #690 : 15 Nisan 2023, 08:30:25 »
Muhtemelen, mevcutta, özellikle H/H füzeleri ile ateşledikten sonra kilit özellikli füzelerin kullanımı , ABD'ye göre kısıtlı olabilir.

Radarını yerlileştirirsek olmaz. Ama, ABD garantisi delinmeden radarını nasıl yerlileştireceğiz, o kısmını anlamış değilim hala. "Garantiyi falan takmıyorum ve uçağın her şeyini yerlileştiriyorum." derseniz, bu sefer de o uçaklar sürekli baş ağrıtacaklardır. Ben olsam, MMU adetli sayıda envantere girince, 2050'li yılları falan beklemeden, taliplilere satmak yoluyla F-16'lardan kurtulurdum.
ABD herşeye taş koyabilir. Hatta satacağınız f16 karşılığında kendilerinden uçak almıyorsanız, satacağınız ülkeleri veto edebilir. İsrail’e bile bunu yaptı. Hırvatistan’a eski f16 satışına izin vermedi.  Sonra şimdi kendisi f16v70 satıyor.
Ancak savunmasanayist’teki son habere göre block 40 ve 50’ler de dahil olmak üzere f16’lara Özgür modernizasyonu uygulama kararı alınmış. Yani tüm f16’ların uçuş kontrol bilgisayarları dahil herşeyleri yerli hale geliyor. Yapısal iyileştirmelerle de ömürleri 2050’li yıllara kadar uzatılıyor.
Ancak bu uçaklara ve de şu anda 2 tanesinin modernizasyonu bitmiş block-30’lara Murad Aesa radarı takılmazsa bunlar modern birer block-50+ ötesine geçemezler. Bu uçakları birer canavara çevirecek olan nesne Murad Aesa radarıdır.

Ancak sizin son cümlenize de katılmamak elde değil. Nekadar yapısal iyileştirme yapsanızda metal yorulması olacak parçalar mutlaka kalacaktır uçakta. Eski Renault 12’yi nekadar yenilesenizde hiç bir zaman yeni bir Megane olmaz.

Tahmin edersem bu genişletilmiş Özgür projesin Ş-400 tedariğini benzeyen bir olaya dönüştü. F 16’ ların  modernizasyonu yokuşa sürmeleri ve aynı zaman başka ülkelere hatta Hindistan’a bile F 35 leri patır patır ve çatır çatır siparişlerini alıp satışlarını onay verirken ve bizim taraf ödenmiş para karşılığında kitleri halden beklerken aynı karşılıklı herhalde bu girişime başvuruyorlar bizimkiler. Amerika’dan onay ve garanti almadan Blok 40 ve 50 uçakların modernizasyonu normalde müsaadeli değil.

Bu iş” sen bana nasılsan ben de sana öyleyim” olayına döndü.

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #691 : 15 Nisan 2023, 11:55:40 »
Merhaba

F-16 Block 40 ve Block-50 için Özgür modernizasyonu gündemde değil.

Yapısal güçlendirme kit'leri ile birlikte 2050'lere kadar hizmet süresinin uzatılması konusunda LM ile anlaşma imzalandı.

Saygılarımla

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #692 : 15 Nisan 2023, 13:19:57 »
Ancak bu uçaklara ve de şu anda 2 tanesinin modernizasyonu bitmiş block-30’lara Murad Aesa radarı takılmazsa bunlar modern birer block-50+ ötesine geçemezler. Bu uçakları birer canavara çevirecek olan nesne Murad Aesa radarıdır.

Bizimkiler, pek çok kez yaptıkları gibi engelin etrafından dolanarak meseleyi çözecekler, galiba. Yerli radarı, Kızılelma ve Akıncı vs vs gibi yerli uçaklara koyacaklar. F-16'lardan atılan yerli üretim uzun menzilli roketleri de bu radarlarla güdümleyecekler. F-16'lar mühimmat kamyonu gibi kullanılacaklar. Kısa menzillerde ise sorun yok; görüş içi muharebe F-16'ların uzmanlık alanıdır.

Bu taktiğin işe yaraması için, F-16'lara EH dirençli yüksek hızlı veri bağı altyapısı kurmak gerekecek.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2023, 13:25:08 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #693 : 15 Nisan 2023, 13:38:50 »
AESA Murad'da sorun mu var niye Block-30'a takamıyoruz ki?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #694 : 15 Nisan 2023, 15:01:45 »
AESA Murad'da sorun mu var niye Block-30'a takamıyoruz ki?

Takıyoruz, yani radar hazır olunca takacağız. ( Son iyileştirmeler yapılıyormuş Murad radarında. ) Burada bahsedilenler o bloktakiler değil, Blok-40 ve Blok-50 olanlar.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2023, 15:14:50 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #695 : 15 Nisan 2023, 15:28:29 »
Bu radarları test etmek için yolcu uçağından devşirilmiş bir uçağa ihtiyaç var aslında.AnadoluJet filosunda 20 yaşını geçmiş eski bir uçağı buna dönüştürebilecek kabiliyet hem THY Teknik hem de Kayseri bakım komutanlığında var olduğunu düşünüyorum.Yoksa bile böyle bir proje başlamalı bence çünkü çok fazla radar projemiz var ve bu yolda testleri böyle bir platformda gerçekleştirmek çok faydalı olabilir.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #696 : 15 Nisan 2023, 19:49:13 »
Merhaba

F-16 Block 40 ve Block-50 için Özgür modernizasyonu gündemde değil.

Saygılarımla
Sn VLS,
O zaman Savunmasanayist yalan söylüyor!

Quote:
Yapısal modernizasyonun ardından söz konusu uçakların, ÖZGÜR Projesi kapsamında elde edilen yeteneklerle aviyonik modernizasyon da geçmesi bekleniyor. Aviyonik açıdan modernize edilmeleri durumunda uçakların görev bilgisayarları da millileştirilecek. Böylelikle mühimmat ve radar başta olmak üzere birçok milli faydalı yük, F-16 Blok 40 ve Blok 50 savaş uçaklarına entegre edilebilecek.

Bahsi geçen aviyonik modernizasyonun ardından F-16 Blok 40 ve Blok 50 savaş uçaklarının, F-16 Blok 70 benzeri bir kabiliyete erişeceği öngörülüyor.
Unquote.

https://www.savunmasanayist.com/f-16-blok40-50lere-2050lilerin-yolunu-acan-modernizasyon/

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #697 : 15 Nisan 2023, 21:18:34 »
Bizim sorunumuz yerli mühimmatları tam verimle kullanacak hiç bir uçak olmaması idi sıfır yani. F16 Blok 30 az rakam değil bize yeter buna birde TFX çok öte proje onu katamayız ama Hürjet ide katabiliriz. Hürjet de yüksek performanslı küçük bir F16 dır onunla ülke korunur. Buna birde ABD paketi ile modernize edilen uçaklarda da kısmen yerli mühimmatları da kullanabildiğimiz düşünülür ise ortaya şu tablo çıkıyor. Tüm uçaklarla yerli mühimmatlar kullanılacak ama çok dibine kadar yerli mühimmatın taktik kabiliyetini kullanmak gerektiren Atmaca gibi silahlarda F16 blok 30 ve Hürjet tercih edilebilecek.

Ben bu tabloda Blok 30 harici uçakların ABD paketi olmasında hiç bir sorun görmüyorum hatta detayları askerler bilir ama belki de ABD arsenaline aşinalığı korumanın güvenlik ve teknoloji kazanma anlamında faydası da olur. Tam bağımsızlığı sağlamayı elde olmayan sebepler ile öteledik 2040 sonrasına bıraktık diye kahrolacak bir durum yok bizim Hürjet ve Blok 30 seçeneğimiz haydi haydi bizi rahatlatır. Buna siha ları eklemedim birde o kartımız var.

Hiç bir en ufak sıkıntı duyacak durum yok hatta iyidir bile bu ABD paketi dayatması. İlişkilerde düzelir birde o açık kapı var niye modern mühimmat sınama imkanını kapatalım. İsrail her şeyin alasını üretiyor ama hiç ABD mühimmatından vaz geçmedi bu güne kadar.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2023, 21:20:16 Gönderen: re »

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #698 : 15 Nisan 2023, 21:24:40 »

Sn VLS,
O zaman Savunmasanayist yalan söylüyor!

Quote:
Yapısal modernizasyonun ardından söz konusu uçakların, ÖZGÜR Projesi kapsamında elde edilen yeteneklerle aviyonik modernizasyon da geçmesi bekleniyor. Aviyonik açıdan modernize edilmeleri durumunda uçakların görev bilgisayarları da millileştirilecek. Böylelikle mühimmat ve radar başta olmak üzere birçok milli faydalı yük, F-16 Blok 40 ve Blok 50 savaş uçaklarına entegre edilebilecek.

Bahsi geçen aviyonik modernizasyonun ardından F-16 Blok 40 ve Blok 50 savaş uçaklarının, F-16 Blok 70 benzeri bir kabiliyete erişeceği öngörülüyor.
Unquote.

https://www.savunmasanayist.com/f-16-blok40-50lere-2050lilerin-yolunu-acan-modernizasyon/

Eninde sonunda uygulanacaktır Özgür modernizasyonu block40 ve 50 lilere. Sayın VLS'nin kastettiği kısa vadede olmayacak olabilir mi?

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #699 : 15 Nisan 2023, 21:30:43 »
Bizim sorunumuz yerli mühimmatları tam verimle kullanacak hiç bir uçak olmaması idi sıfır yani. F16 Blok 30 az rakam değil bize yeter buna birde TFX çok öte proje onu katamayız ama Hürjet ide katabiliriz. Hürjet de yüksek performanslı küçük bir F16 dır onunla ülke korunur. Buna birde ABD paketi ile modernize edilen uçaklarda da kısmen yerli mühimmatları da kullanabildiğimiz düşünülür ise ortaya şu tablo çıkıyor. Tüm uçaklarla yerli mühimmatlar kullanılacak ama çok dibine kadar yerli mühimmatın taktik kabiliyetini kullanmak gerektiren Atmaca gibi silahlarda F16 blok 30 ve Hürjet tercih edilebilecek.

Ben bu tabloda Blok 30 harici uçakların ABD paketi olmasında hiç bir sorun görmüyorum hatta detayları askerler bilir ama belki de ABD arsenaline aşinalığı korumanın güvenlik ve teknoloji kazanma anlamında faydası da olur. Tam bağımsızlığı sağlamayı elde olmayan sebepler ile öteledik 2040 sonrasına bıraktık diye kahrolacak bir durum yok bizim Hürjet ve Blok 30 seçeneğimiz haydi haydi bizi rahatlatır. Buna siha ları eklemedim birde o kartımız var.

Hiç bir en ufak sıkıntı duyacak durum yok hatta iyidir bile bu ABD paketi dayatması. İlişkilerde düzelir birde o açık kapı var niye modern mühimmat sınama imkanını kapatalım. İsrail her şeyin alasını üretiyor ama hiç ABD mühimmatından vaz geçmedi bu güne kadar.
Konuyu dağıtmak istemiyorum ama seçimden sonra block 40-50ler Viper modernizasyonuna girecek de Özgürleştirmeyecez gibi bir hissiyat var içimde. 6'lı masanın mutabakat metninde f35 projesine geri dönücez diye bir madde var.Muhalefet bunu mutabakat metnine yazdığına göre en kötü Viper modernizasyonunu yaptırabilecek kadar ilişkileri düzeltmek niyetindeler demektir.