Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 182054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #680 : 04 Nisan 2023, 19:58:51 »
Aynı fikirdeyim , yeni F-16 işi olmazsa en mantıklısı zaten üretim hattı TEİ'de olan F-110'lardan üretmek ...

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #681 : 04 Nisan 2023, 22:52:11 »
    Motor yaptık dünyanın en iyisi seneye çalışacak, radar var helva bile yapıyor, F-16 yı bir yaparım görürsün sen, biraz pısarım yeni stereo koydun mu tamam....
    Sadece serzenişimi farklı bir dille ifade etmeye çalıştım. Madem Viper güncellemesinden daha iyi bir şey yapabiliyoruz ve ilan ediyoruz, neden block 70 kit dileniyoruz. Ne işin var Abd kapısında. Aldığın radarın değerleri vb düşmanına verilmeyecek mi? Ayrıca madem kıyısından köşesinden bir şeyler yapabiliyoruz, neden bekliyoruz? Neden Bekliyoruz?

1.4 milyar dolarını kurtarma çabasından dolayı olmasın sakın. bana kalırsa en az 240 f 110 motor alırdım kalanınada 3-4 tane sea hawk
onu da vermeyecekler. açsınlar davayı mahkemede, haklarını söke söke alsınlar bu saatten sonra.

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #682 : 05 Nisan 2023, 15:08:14 »
Büyük ihtimalle seçim sonucuna da bakmaksızın seçimden sonra bu alım Biden tarafından onaylanacak. 20 milyar dolarlık bir bütçe gösterilmişti Kongreye hazırlanan son belgede. İçinde bol miktarda mühimmat ta olduğundan bahsediliyordu. Bana çok tuhaf geliyor 20 milyar dolar. f 16 alımı ve modernizasyonu için başta 6 milyar denirken bu 20 nereden çıktı. Acaba içinde f 110 motorları mı var çok sayıda (MMU için).

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
F-16 Modernizasyonu F-16 DAK.
« Yanıtla #683 : 10 Nisan 2023, 21:37:28 »
Alıntı

Milli mühimmatların F-16 savaş uçaklarına entegrasyonu sorun olmaktan çıkıyor.

Türkiye halihazırda dünyanın en ileri güdümlü mühimmat üreticilerinden biri konumunda. ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE ve  ASELSAN tarafından üretilmiş onlarca çeşit ürün bulunuyor. Bu ürünlerin hava-yer ve hava-hava modellerinin F-16 savaş uçaklarına entegrasyonu için uçağın üreticisi ABD’den izinlerin alınması ve gerekli arayüzlerinin paylaşılması gerekiyor. İzinlerin Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki bazı F-16 modelleri için  alınamaması sebebiyle havadan atılabilir mühimmatlar büyük oranda F-4E 2020 ve F-16 Blok 40 savaş uçaklarında test edilmekte ve operasyonel kullanılmakta.

TÜBİTAK tarafından paylaşılan bilgiye göre milli mühimmatların özellikle F-16 Blok 50M ve 50+  savaş uçaklarına entegrasyonu sırasında üretici ülke kaynaklı yaşanan sorunları çözmek için TÜBİTAK SAGE tarafından F-16 DAK isimli entegrasyon projesi başlatıldı.

Proje ile milli imkanlarla geliştirilen hava-yer ve hava-hava mühimmatlarının  atış kontrol çözümlerini
ortaklayacak, F-16 platformlarının silah yönetimi pilot arayüzünü millileştirecek olan dokunmatik ekranlı (ICP) aviyonik geliştirilecek. Projenin bu yıl içerisinde kullanıma alınır bir olgunluğa ulaşması hedefleniyor.

https://m5dergi.com/savunma-haberleri/milli-muhimmatlarin-f-16-savas-ucaklarina-entegrasyonu-sorun-olmaktan-cikiyor/

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #684 : 10 Nisan 2023, 23:06:49 »
Yani artık yerli füze ve bombaları ABD füze ve bombası göstermek yaygarasından kurtulacağız demek....

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #685 : 10 Nisan 2023, 23:49:22 »
Muhtemelen, mevcutta, özellikle H/H füzeleri ile ateşledikten sonra kilit özellikli füzelerin kullanımı , ABD'ye göre kısıtlı olabilir. 

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #686 : 15 Nisan 2023, 01:13:55 »
Alıntı
Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; F-16 Blok 40 ve F-16 Blok 50 savaş uçakları, gerçekleştirilecek yapısal modernizasyonunun ardından 2050 yılına kadar kullanılacaklar.

https://mobile.twitter.com/MiddleastN/status/1646960032972525593?cxt=HHwWssC-yZHbltstAAAA

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #687 : 15 Nisan 2023, 06:43:08 »
Muhtemelen, mevcutta, özellikle H/H füzeleri ile ateşledikten sonra kilit özellikli füzelerin kullanımı , ABD'ye göre kısıtlı olabilir.

Radarını yerlileştirirsek olmaz. Ama, ABD garantisi delinmeden radarını nasıl yerlileştireceğiz, o kısmını anlamış değilim hala. "Garantiyi falan takmıyorum ve uçağın her şeyini yerlileştiriyorum." derseniz, bu sefer de o uçaklar sürekli baş ağrıtacaklardır. Ben olsam, MMU adetli sayıda envantere girince, 2050'li yılları falan beklemeden, taliplilere satmak yoluyla F-16'lardan kurtulurdum.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #688 : 15 Nisan 2023, 07:45:36 »

Radarını yerlileştirirsek olmaz. Ama, ABD garantisi delinmeden radarını nasıl yerlileştireceğiz, o kısmını anlamış değilim hala. "Garantiyi falan takmıyorum ve uçağın her şeyini yerlileştiriyorum." derseniz, bu sefer de o uçaklar sürekli baş ağrıtacaklardır. Ben olsam, MMU adetli sayıda envantere girince, 2050'li yılları falan beklemeden, taliplilere satmak yoluyla F-16'lardan kurtulurdum.
ABD herşeye taş koyabilir. Hatta satacağınız f16 karşılığında kendilerinden uçak almıyorsanız, satacağınız ülkeleri veto edebilir. İsrail’e bile bunu yaptı. Hırvatistan’a eski f16 satışına izin vermedi.  Sonra şimdi kendisi f16v70 satıyor.
Ancak savunmasanayist’teki son habere göre block 40 ve 50’ler de dahil olmak üzere f16’lara Özgür modernizasyonu uygulama kararı alınmış. Yani tüm f16’ların uçuş kontrol bilgisayarları dahil herşeyleri yerli hale geliyor. Yapısal iyileştirmelerle de ömürleri 2050’li yıllara kadar uzatılıyor.
Ancak bu uçaklara ve de şu anda 2 tanesinin modernizasyonu bitmiş block-30’lara Murad Aesa radarı takılmazsa bunlar modern birer block-50+ ötesine geçemezler. Bu uçakları birer canavara çevirecek olan nesne Murad Aesa radarıdır.

Ancak sizin son cümlenize de katılmamak elde değil. Nekadar yapısal iyileştirme yapsanızda metal yorulması olacak parçalar mutlaka kalacaktır uçakta. Eski Renault 12’yi nekadar yenilesenizde hiç bir zaman yeni bir Megane olmaz.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2023, 07:53:40 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #689 : 15 Nisan 2023, 08:06:25 »

ABD herşeye taş koyabilir. Hatta satacağınız f16 karşılığında kendilerinden uçak almıyorsanız, satacağınız ülkeleri veto edebilir. İsrail’e bile bunu yaptı. Hırvatistan’a eski f16 satışına izin vermedi.  Sonra şimdi kendisi f16v70 satıyor.

Hocam ABD'nin Hırvatistan satışını engellemesinin sebebi İsrailin uçaklarının klasik f16 olmaması diye hatırlıyorum.İsrail'in kendi aviyonikleriyle kullandığı f16lar üzerinden kendi mühimmatlarını da satabilecek olmalarını istemedi büyük ihtimalle.