Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 179944 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #560 : 11 Ekim 2022, 23:14:58 »
Ek F-16 alimi veya upgrade kitleri icin  ABD kongresi halen onay vermedi. Ta ki kongre onayi ve tF-16 Teslimatlari baslanmadan ABD gibi bir mutefige pek guvenmeyin .
ABD F-16 alimi ile ilgili Yunan yanlisi kongre uyelerinin getirmek istedikleri Ege + Dogu Akdeniz de kullanilmama sartinin iptal edilme nedeni Turkiyenin bu sart ile F-16 anlasmasini kabul etmeyip alternatif alimda karar kildigini nedeni yatmaktadir. " Musteri kacmasin neticede halen onay sureci ve sonrasi yeterince baglayici olur"

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #561 : 11 Ekim 2022, 23:15:53 »
Bence hemen paçaları sıvamayın!

+1 ;D

Çevrimdışı Gosform

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #562 : 11 Ekim 2022, 23:19:56 »
Bence hiç ilave F-16 alımı yapmadan elimizdeki bütün F-16 Blok 40 ların özgür modernizasyonuna tabi tutulabilmesinin onaylandığı ve elimizdeki bütün F-16 Blok 50 ve Blok 50+ ların Blok 70 seviyesine yükseltileceği şeklinde bir anlaşmanın masadan kopartılması gerekir.

En maliyet etkin ve bağımlılığımızı azaltacak çözüm budur, bunun imkansız olduğu durumda alternatifler düşünülmelidir.

Özgür modernizasyonundan geçmiş, aesa radarı ve Gökhan füzesi entegrasyonu sağlanmış Blok 30 ve Blok 40 F-16 lar ciddi caydırıcılık sağlayacaktır, belki de Bunlara meteor füzesi entegrasyonu bile sağlanabilir.

Kalan F-16 Blok 50 ve Blok 50+ lar da Blok 70 seviyesine yükseltildiğinde elimizde çok güncel ve caydırıcı F-16 filosu olur. Vereceklerini sanmam ama bu F-16 lar için AIM-120D füzeleri de alınabilirse daha iyi olur.

Son olarak F-16 Blok 30 ve Blok 40 ların iki kişilik olanlarında ikinci pilota İha/Siha yönetebilme kabiliyeti kazandırılabilirse çok süper olur ama burada nasıl bir yol izlenir hiç bilmem hayalimi yazdım sadece :)

Tabi ki de her şeyden önce bu sürecin fiilen hayata geçmesi gerekiyor.
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2022, 23:39:11 Gönderen: Gosform »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #563 : 12 Ekim 2022, 00:25:14 »
Bence hemen paçaları sıvamayın!

+1 ;D

Bu iş bitti... Başkan ağırlığını koymuş ya da ulusal güvenlik danışmanları Başkan'ı ikna etmiş işte...
Rusya - Ukrayna savaşı derinleşecek ve Eski tüfek Türkiye Nato'nun bölgedeki en önemli gücü...
Yunanlıların şımarıkligini çekecek zaman değil...Zaman Nato'da safları sıklaştırma zamanı...

Tabiki bu sahte bir dayanışma ama biz alabildiğimizi alalım...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #564 : 12 Ekim 2022, 00:47:26 »
Eğer ABD sorun çıkartmazsa Özgür ü F16 lar için kasmaya gerek yok çünkü hemen peşi sıra Hürjet yetişecek lazım olan yerli platform çözümü kendi modern mühimmatlarımızı kullanmada Hürjet ile de çok rahat yapabiliriz. Hürjet olmasa Blok 30 bari Özgür olsun derdim yerli görev bilgisayarlı uçak bu kadar mühimmat projesi olan bizim gibi ülke için çok gerekli bir şey.

Ama sapıklık derecesinde paranoya ile aşırı şüpheci yaklaşsak bu ABD ye bu gergin dönemde uçak modernize ettirilir mi birazda endişe ediyorum yani sonuçta tüm hava gücümüze alın modernize edin istediğinizi takın diyeceğiz. Bir arka kapı bıraksalar mazallah bir tane uçağımız kalmaz hava gücümüz kalmaz.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2022, 00:50:42 Gönderen: re »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #565 : 12 Ekim 2022, 01:54:05 »
Rusya'nın Kiev'i bombalaması, savaşı daha da ileri boyuta taşıma nükleet tehdidin had safhaya çıkması işleri değiştirmiş olabilir. ABD bu noktada F-35 olmasa bile F-16 konusunda yumuşak tavır takınma durumunda gibi.

NATO olası Rusya ile savaş karşısında tüm üyelerin silah üretimini arttırmasını ve silah stoklarını genişletmesini istiyor. Şu an MMU üretemediğimiz için uçak açığımız mevcut ve Türkiye bu noktada F-16'nın yanı sıra Eurofighter işini gündemine aldı. ABD'de silah lobilerinin gücü oldukça fazladır. Böyle bir dönemde Lockheed-Martin 3-5 tane senatörün Yunan ve Ermeni lobisinin ağzına bakmasına engel olacak kadar güçlüdür.

Dediğim gibi müşteri kaçacak kesin sesinizi deyip perde arkasından olaya müdahil olmuş olabilir. Tüm dünyada kriz varken, ABD'de enflasyon artıp resesyona girilmişken bizden gelecek paraya gözünü kapatacağını hiç sanmıyorum. O nedenle Lockheed gücünü kullanıp F-16 işini halledin demiş olabilir.

Öte yandan ABD ne olursa olsun Türkiye'yi hiç bir zaman kaybetmek istemez. Yunanistan Türkiye'ye asla alternatif olamaz. Üretim gücü, nüfusu, askeri gücü ve jeopolitik konumu vb. konularda kıçı kirli Yunanistan'ın bize alternatif olmadığını ABD pekala biliyor. Şu gergin atmosferde Yunanistan'ın eti ne budu ne ki caydırıcı olsun. Gemi batıran, karaya denizaltı oturtan, havada uçak çarpıştıran Yunan'ın çapını ABD bilmiyor mu?

F-35 vermiyoruz ama F-16'yı vereceğiz diyerek ağzımıza bu konjonktürde bir parmak bal çalıyorlar.

Artık bu iş olursa dışarıdan satın aldığımız son muharip uçak olacak gibi F-16 Viper Block 70.

Bazıları şaşırabilir ama bir şekilde F-16 yanına birkaç filo Eurofighter'da eklesek MMU gelene kadar hava kuvvetlerinin ihtiyaçlarını 2030'lu yılların ortasına kadar gidermiş oluruz.

Parayı artık sorun etmemek lazım. Vergileri altyapıya değil bir süre savunma sanayi ve savunma alımlarına harcamak, Katar'dan falan el altından 3-5 bir şey koparmak vs. nasıl olacaksa savunma harcamalarını arttırmak lazım. Sadece Yunanistan değil Rusya işi daha da tatsız noktalara götürebilir. Ben batıyorum kalan herkesi de yanımda götüreceğim kafasına gelirse Rusya NATO müttefiki olarak biz de tarafsız kalma politikasını sürdüremeyiz. O nedenle projeleri hızlandırmak lazım. Gerek havada, gerek denizde, gerekse karadaki projeleri hızlandırmak lazım. MMU motor, TF2000, Altay, hava savunma füzeleri, hava hava füzeleri projelerine tam gaz vermeliyiz.

Biraz esprili olacak ama ortadoğuda olmasa bile dünyada kartların yeniden dağıtılması an meselesi olabilir ve bu noktada oyunda elimizin güçlü olması şart.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #566 : 12 Ekim 2022, 04:40:05 »
Bu gelişme iki olay sonrası oldu.
1- Türkiye'nin 120 Eurofighter için Bakan seviyesinde İngiltere ziyareti,
2-  Avrupa Siyasi Birliği toplantısında Cumhurbaşkanının aslında, Süper Güç olmak istiyorsanız, ABD, Rusya, Çin arasında sıkışıp kalmak istemiyorsanız bizimle işbirliği yapın ve bizi ABye akın anlamında konuşması,
İlkini engellemek için F-16 mümkün, ikincisi daha çok stratejik bir karar. AB' nin güncel hali garip, geleceği güncel ekonomik gelişmeler, Rusya ambargoları,  enerji krizi karşısında müphem. ABD, mevcut politikalarla AByi de zayıflatma hedefi mi uyguluyor, yoksa Aryan Hristiyan sınıfı dünya liderliğinin devamı için, zayıf olduğu yerlerde sadece diyet mi ödüyor. Bush ve Trump'ın AByi nasıl böldük, nasıl sakatladık açıklamalarını vs biliyoruz. Bu gelişme ABD için bizim açımızdan AB yolunda yürü ama benim silahlarımla anlamında mı? Yoksa biz ABD Yunan dayanışmasına karşı, AB içinden tedbir alma anlamında, Yunanistan ile deniz sınırı adalar tartışmasını AB iç sorununu haline getirebilecek AB hamlesi ile, cephe daraltırken ABD de dur kızma mı yapıyor, devlet  strateji aklı daha derinden, detaylı değerlendirme yapıyordur ama, işin gerçeği F-16 işi 8-10 senelik projeksiyonda hava kuvvetlerinin işlerliği, salt Türk- Yunan dengesi için çok önemli olsa da, karşımıza 5. Nesil uçaklar olan bir ittifak çıktığında dengeyi çok etkileyecek gibi gözükmüyor. Yine F-16 Blok 60 hızla güncelliğini yitiriyor. Teslimatın da 3-4 sene sürebileceği düşünüldüğünde MURAD Hürjet ve İHAlara ve özellikle Blok 30lara takılabilir ise gereksiz duruma gelebilir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #567 : 12 Ekim 2022, 08:32:47 »
Adamların imzaladıkları anlaşmalara uymadiklarini ve an itibari ile verdiğimiz parayı cep ettiklerini unutmayın.

Bizi F16 geliyor süreç olumlu ilerliyor diyip Eurofighter dan vazgeçirip son anda pürüz çıkarıp zaman kaybettirmeyi amaçlamadiklari ne malum?

Ben mümkünse Eurofighter alımının gerekli olduğu düşünüyorum...80 ya da 120 rakamları geçiyordu tamam F16 gelecekse o kadar olmasın yarısı kadar olsun ama olsun..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #568 : 12 Ekim 2022, 09:09:19 »
Adamların imzaladıkları anlaşmalara uymadiklarini ve an itibari ile verdiğimiz parayı cep ettiklerini unutmayın.

Bizi F16 geliyor süreç olumlu ilerliyor diyip Eurofighter dan vazgeçirip son anda pürüz çıkarıp zaman kaybettirmeyi amaçlamadiklari ne malum?

Ben mümkünse Eurofighter alımının gerekli olduğu düşünüyorum...80 ya da 120 rakamları geçiyordu tamam F16 gelecekse o kadar olmasın yarısı kadar olsun ama olsun..

Hocam para yok para... Para olsa zaten EF alınırdı. Altyapı,lojistik,eğitim masraflarının kurtulmak için alıyoruz F-16'yı... Ucuz yoldan EF'nin işini yapıyor F-16

Son savaş uçağı alımı olacak bu F-16'lar... Ben olsam bu F-16 paralarının hepsini F-110 motoru isterdim ya neyse. Uçak sayımız da eksik... F-16 'da 300'ü bulmamız lazımdı şimdiye kadar çoktan....

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #569 : 12 Ekim 2022, 09:31:04 »

Typhoon pahalı bir uçak serkan arkadaşımız haklı. Typhoon'un uçuş, idame ve harbe hazırlık masrafları da F-16'dan fazla ayrıca F-16 her ayrıntısına kadar tanıdığımız ve bildiğimiz bir uçak bunun avantajı da var. Ama tabi yine F-16 olmazsa tercih edilebilecek bir uçak orası ayrı.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2022, 09:45:36 Gönderen: fırtına06 »