Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 184161 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #1520 : 01 Mart 2024, 01:18:31 »
🚨#SONDAKİKA | ABD Senatosu, Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul'ün Türkiye'ye 23 milyar dolarlık F-16 savaş uçağı satışını durdurma teklifini reddetti.
Zaten ABD bu satışı mecburen onayladı. Reddetse Türkiye'yi NATO'nun dışına itmek olacağını biliyorlar

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1521 : 01 Mart 2024, 01:27:44 »
SSB 2023 Yılı Faaliyet Raporuna göre ÖZGÜR Modernizasyon Projesi kapsamında modernize edilmiş 3 adet F-16 Blok-30 uçak Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiş.
F16 lar için teslim edilen bir adet aesa murad herhalde biten özgürlerden birine takılır

401. test filodadır...
Kaana eşlik eden f16 nın aesa takılmış özgür olduğu iddiaları var deniyor Defence Türk sitesinde tabi bu konuda resmi açıklama yok

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1522 : 01 Mart 2024, 12:28:13 »
AESA olduğunu bilemeyiz ama Özgür projesi için TAI de olan uçaklardan birisi olduğu çok belli.

İki tane mantıklı işaret var;
Bir sebep aşağıdaki videoda 5:40 da F16 pilotunun sakallı emniyet pilotu Gökhan bey olduğu tanıştırılıyordu. TAI personeli hava kuvvetlerindeki uçak ile uçacak değil belli ki TAI de üzerinde çalışılan özgür projesi uçaklarından birisi o.
Diğer sebep nedenini anlamaya çalıştığımız F16 tekerlerinin kapanmaması. Bunun sebebi de neredeyse KAAN'daki ile aynı olabilir. Uçak uçuyor ama üzerinde çalışıldığı için fazladan risk alınmıyor

<a href="http://youtu.be/ihSxFofshZU?t=340" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/ihSxFofshZU?t=340</a>

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1523 : 01 Mart 2024, 12:48:47 »
Şu Twit eklentisinde Özgür 1 ve Özgür 2 olarak iki kısım yerlileştirme görülüyor. Bu özette FEWS kısaltması ile ifade edilen görev bilgisayarımı bilen var mı. 

« Son Düzenleme: 01 Mart 2024, 12:52:30 Gönderen: putty »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1524 : 01 Mart 2024, 13:16:22 »
FEWS elektronik harp sistemiymiş. Bu alındıdaki Özgür suiti terminolojisini kokpit düzeni olarak farz ederek fikrimi şekillendireceğim. Alıntıdaki özet ile her iki Özgür modernizasyonunda görev bilgisayarına bir gönderme yok demektir. Bu çok önemli bir detay. Bizim için özgür modernizasyonu esas itibarı ile görev bilgisayarının yerli olması idi. Özgür projesine özgürlük veren de zaten bu bilgisayardı
Bu çıkarım ile proje hakkında kendi yorumumu yapacağım zira neredeyse özgür projesinde sil baştan denecek kadar çok önemli bir yeni durum ile karşı karşıya olma ihtimali görüyorum.

Bu Twit eklentisinde Özgür 1 ve Özgür 2 olarak iki kısım yerlileştirme görülüyor. Her iki Özgür modernizasyonunda yerli görev bilgisayarı görünmüyor. Görev bilgisayarını yazmaya ne gerek var o zaten işin temeli gibi bir izahta getiremeyiz. Bu projenin medarı iftiharı üstüne her şeyin çatıldığı temel bu bilgisayar ve onda koşan yerli görev yazılımı. Bu yüzden en tepede üstüne basıla basıla yerli görev bilgisayarı ifade edilmeliydi.

Buradan şu ihtimali düşünüyorum. ABD ile pazarlıklar neticesinde ABD Özgür projesine yerli görev bilgisayarı ile izin vermedi onun yerine bir idare eder çözüm olarak yerli uçak elektroniklerine ve yerli silahların ABD yazılımına tanıtılmasına izin vermiş olabilir. Bu çok kabul edilemez bir seçenek bence olmaz zaten yerli uçaklar üzerine hayallerimizi kurguladık geçiş dönemi ara çözümler işe yarıyorsa sorun olmaz. ABD'nin yerli görev bilgisayarına olumsuz karşılık vermesi de çok beklenilir bir ihtimal doğrusu çünkü bu istek gerçekten de özgürlüktür uçağı nerdeyse tamamen ABD hakimiyetinden kopartmaktır. ABD bu özgürlüğü bir kere F16 için İsrail e verdi bir daha pişman olmuş olmalı istediklerinde vermedi. Bu alıntıda Özgür Suiti ifadesi var ben ordan görev bilgisayarını anlamadım kokpit deki ekranları yeni düzeni anladım. Bu terminolojide belki yanılıyor olabilirim belki Özgür Suiti görev bilgisayarını içeriyor olabilir o zaman yazdıklarımın hiç birisinin anlamı kalmaz.

Sonuç olarak bu bizim yıllardır konuştuğumuz Özgür projesi ile alakası olmayan görev bilgisayarsız modernizasyon olabilir. Bunu konuşmak lazım aramızda zira bu detay yıllardır konuşulan Özgür ile maksadı ile de temelden zıt farklı bir durum.

« Son Düzenleme: 01 Mart 2024, 13:27:31 Gönderen: putty »

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1525 : 01 Mart 2024, 14:57:34 »
Putty yukarıda gönderdiğinin ikisi de özgür 2. Özgür 2 kendi içinde 2 ye ayrılıyor

Block 30lara yapılacak özgür 2
Block 40 ve 50 lere yapılacak özgür 2

Özgür 1de yapısal modernizasyon ve içinde yerli görev bilgisayarının da olduğu aviyonik modernizasyon var

Tüm özgür 2 ler zaten özgür 1 den de geçmiş olacak

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1526 : 01 Mart 2024, 15:05:12 »
Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Bu açıklama benim için memnuniyet yarattı ve yeterli oldu.
Özgür projesinde yerli görev bilgisayarsız çözümler dünyanın sonu olmazdı zira zaten yerli uçak projelerimizde bir anlamda Özgür kazanımları olacaktır projenin zayi olma ihtimali artık hiç yok. Yine de gönlümüzdeki F16 Özgür projesi tabi ki yerli görev bilgisayarı ile olması yönünde.
Bir beğeni ateşledim

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1527 : 01 Mart 2024, 15:10:29 »
Biz block 30 ların kaynak kodlarınıda ABD den satın aldık diye biliyorum. Öyleyse bu silah tanıtma işinde ABD ye de ihtiyaç olmaz. Yada bütün bilgilerini sattığı uçak için görev bilgisayarının değişimine ABD neden müdehale etsin

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1528 : 01 Mart 2024, 15:34:23 »
Doğrusu ben bu çerçevede Amerika'dan görev bilgisayarını değiştirme imtiyazını kopartabilmemizi hayretle karşılıyorum. Özgür projeleri durum böyle ise gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor gözüme.

Amerika için bir uçağın görev bilgisayarına hakimiyetini kaybettikten sonra ilerleyen yıllarda bir daha o uçakta uçak elektroniği modernizasyonunda şansını da büyük oranda kaybedecektir demektir. Belki uçağın ilk satış rakamını belirleyen faktörlerden biriside uçağım ömür idamesinde kazanılacak diğer gelirlerdir. Yazıcıları da da ucuz satarlar sonra kartuştan para kazanırlar bazı ürünlerin fiyatını ömür maliyeti belirler. Bunun dışında F16 uçağı üretici firmanın ve ülkenin bir eseridir onun üstündeki haklarını kaybetmek istememesi normaldir. Tüm bunlar çerçevesinde tabi ki her zaman ortak bir akıl ile menfaatlerin mevcut gerçeklik çerçevesinde görüşülerek gözetilmesi mümkündür. Türkiye katı bir ambargo altında daha meydan okuyan kararlar alma hakkına da kavuşmuştu ama şimdi kapılar açıldı, alışverişler nispeten makul hale gelince "banane ben istediğimi yapacağım" hakkımızda kalmadı. Bir kaç ay önceye kadar halimiz F14 lerine canının istediğini yapma hakkı olan İran gibiydik. 
« Son Düzenleme: 01 Mart 2024, 15:36:37 Gönderen: putty »

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1529 : 01 Mart 2024, 15:53:44 »
Amerikalı işe para olarak bakar. Sen bedelini ödedikten sonra sana F35 bilgisayarlarını da verir.