Son İletiler

Sayfa: 1 ... 5 6 7 8 9 [10]
91
Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler / Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Son İleti Gönderen: metin62 17 Mayıs 2019, 20:02:35 »
Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz'de Fatih gemisinin sondaj yaptığı bölge Türk kıta sahanlığı;

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM daimi üyeleri ve AB dışişleri bakanlarına gönderdiği  mektupta Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tutumuna ilişkin muhataplarını  bilgilendirdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu mektubunda, Doğu Akdeniz'de Fatih gemisinin  sondaj yaptığı bölgenin Türk kıta sahanlığı olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu mektubunda, AB'nin üyelik dayanışması  altında GKRY'ye verdiği desteğin uluslararası hukukla bağdaşmadığının altını çizdi.
Son dakika | Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz'de Fatih gemisinin sondaj yaptığı bölge Türk kıta sahanlığı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler  (BM) Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışişleri  bakanlarına mektup göndererek, Fatih gemisinin Akdeniz'de Türk kıta sahanlığındaki sondaj faaliyetine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu,  mektubunda AB'nin üyelik dayanışması altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY)  verdiği desteğin uluslararası hukukla bağdaşmadığının altını çizdi.

Bakan Çavuşoğlu, Fatih gemisinin Akdeniz'de Türk kıta sahanlığındaki  sondaj faaliyeti hakkında, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin dışişleri  bakanlarına, AB dışişleri bakanlarına ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası  Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'ye mektup gönderdi.

Çavuşoğlu, mektubunda, Türkiye'nin siyasi ve hukuki tutumunu ayrıntılı  şekilde anlatarak, Fatih gemisinin sondaj yaptığı bölgenin Türk kıta sahanlığı  olduğunu vurguladı.

Mektubunda Kıbrıs Adası'ndan 75 km uzaktaki sondaj noktası dahil Türk  hükümetinin 2009 ve 2012'de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) ruhsat  verdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, AB'nin üyelik dayanışması altında GKRY'ye verdiği  desteğin uluslararası hukukla bağdaşmadığının altını çizdi.

Çavuşoğlu, uluslararası hukukta sınırlandırma mevzu olduğunda,  Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ve kıta sahanlığı bakımından adaların otomatik  olarak tam etki doğuramayacağını, adaların MEB ve kıta sahanlığına sahip olma  hakkıyla sınırlandırmada ne kadar etki doğurabileceklerinin ayrı hususlar  olduğunu vurguladı.

Mektupta, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'e ilişkin tutumunu 2004'ten  itibaren BM nezdinde kayda geçirdiğinin altını çizen Çavuşoğlu, Türkiye’nin  Kıbrıs Rumlarının tek taraflı MEB iddiasını kabul etmeyeceğine de işaret etti.

Çavuşoğlu, üçüncü tarafların çakışan deniz yetki alanı ihtilaflarında  taraf olmamalarının esas olduğunu, üçüncü tarafların adeta mahkeme yerine geçerek  sınırın nereden geçeceğine karar veremeyeceklerini vurgulayarak, çakışan iddialar  bulunduğunda sınırlandırmanın ya üçüncü tarafların haklarına halel getirmeyen  ikili anlaşmalarla ya da uluslararası yargı yoluyla çözülebileceğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, çözüm olmadığında çakışan iddiaların devam ettiğini,  kimi AB üyelerinin üçüncü tarafların haklarını haleldar eden deniz yetki alanı  iddialarının da AB'nin dış sınırlarıymış gibi takdim edilemeyeceğini kaydetti.  Çavuşoğlu, AB'nin bu konudaki hatalı tutumunun uluslararası hukukun açık bir  ihlali teşkil ettiğinin altını çizdi.

Türkiye sismik ve sondaj faaliyetlerine devam edecek

Mektupta, Kıbrıs Adası'nın batısında kalan deniz alanında nihai bir  çözümün ancak Kıbrıs sorunu çözüldükten sonra mümkün olabileceğini ifade eden  Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesine kapsamlı çözümün olmadığı mevcut durumda, AB'nin  deniz yetki alanı meselesinde taraf tutmamasının ve yapıcı bir rol oynamasının  beklendiğini Mogherini’ye açıkça belirtti. Çavuşoğlu, aynı şekilde, ABD Dışişleri  Bakanlığının açıklamasından Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığı ABD'li muhatabına  mektubunda iletti.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de en uzun kıyı şeridi uzunluğuna  sahip ülke olarak meşru hak ve hayati çıkarlarının bulunduğunu ve uluslararası  hukuka uygun olarak kıta sahanlığındaki haklarından yararlandığını vurguladı.

Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi bugün de Akdeniz’deki tüm sorunlara  adil, hakkaniyetli ve barışçıl çözümler bulunmasına katkı sağlamaya hazır  olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, buna Türkiye'nin tanıdığı ve diplomatik ilişkileri  bulunduğu ilgili tüm kıyıdaşlarla deniz yetki alanlarının hakkaniyetli şekilde  sınırlandırılmasının da dahil olduğunu kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs Rumlarının Kıbrıs Türklerinin hak ve  çıkarlarını ihlal eden, aynı zamanda Türkiye'nin kıta sahanlığındaki meşru  haklarını ihlal eden tek yanlı adımlarının bölgedeki güvenlik ve istikrarı  tehlikeye düşürdüğüne işaret ederek, Kıbrıslı Rumların Kıbrıs Türklerinin adanın  eş sahibi ve adanın doğal kaynakları üzerinde hak sahibi olduklarını gözardı  ettiğini belirtti.

Kıbrıs Rumlarının tek yanlı adımlarını durdurmaması veya Kıbrıs  Türklerini karar alma mekanizmalarına dahil etmemesi halinde Türkiye'nin Kıbrıs  Türklerine de her türlü katkıyı vermeye devam edeceğinin altını çizen Çavuşoğlu,  KKTC'nin TPAO'ya ruhsat verdiği alanlarda da sismik ve sondaj faaliyetlerinin  devam edeceğini vurguladı.

Çavuşoğlu, mektubunun sonunda, Türkiye'nin sağduyu ve iyi niyetle  hareket etmeye devam edeceğini ancak hem kendinin hem Kıbrıs Türklerinin  uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının ihlal edilmesine de seyirci  kalamayacağını vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, üçüncü taraflara sağduyu, taraf tutmama ve yapıcı rol  oynama çağrısı yaptı.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-cavusoglu-dogu-dunya-2875673/
92
Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler / Ynt: Suriye Krizi
« Son İleti Gönderen: metin62 17 Mayıs 2019, 19:16:42 »
AB'nin Türkiye'ye aktardığı para

4 yıl önce Türkiye'ye 6 milyar euro ödeme sözü veren AB, şu ana kadar ancak 2.2 milyar euro ödeyebildi. Geri kalanını ödeme sözü verdi.AB Komisyonu, Türkiye'deki Suriyelilerin desteklenmesine yönelik mali yardım programının (FRIT) 12’inci idari komite toplantısının, Brüksel'de yapıldığını açıkladı.

845 MİLYON EURO PROJE TEKLİFİ
Komite toplantısında, mali yardım programına ilişkin yıllık raporunun incelendiği kaydedilen açıklamada, sığınmacıları desteklemeye yönelik 845 milyon euroluk çeşitli proje tekliflerinin değerlendirme sürecinin tamamlandığı bildirildi.

FONUN BÜTÇESİ
Açıklamada, Türkiye'deki Suriyelileri desteklemek için kurulan fonun toplam 6 milyar euro bütçesi olduğu, fona 4.2 milyar euro tahsis edildiği, 3.45 milyar euroluk sözleşme yapıldığı ve 2.22 milyar euro ödeme gerçekleştiği belirtildi.

2015'TE KARAR VERİLMİŞTİ
AB, 29 Kasım 2015'te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi'nde, Türkiye'deki Suriyeliler için 3 milyar euroluk fon sağlamayı taahhüt etmişti. 18 Mart'taki zirvede ise 3 milyar euroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı.

Fonların, Türkiye'deki Suriyelilerin sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

Dünyada en fazla sayıda sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, AB'yi, Türkiye'deki Suriyelilere yönelik mali yardımını yeterince hızlı aktarmamakla itham ediyor.

https://www.ensonhaber.com/abnin-turkiyeye-aktardigi-para.html

Kapıyı azacık aralasak sanırım hemen hızlanır.  ;D
93
Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler / Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Son İleti Gönderen: metin62 17 Mayıs 2019, 19:12:42 »
M3 başına kaç asker düşünüyor mesela  ;D
94
Rus uzmanların taktik seviyeli lazer silah sistemleri geliştirdiğini söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu tür silahların 21. yüzyılda Rus ordusu ve donanmasının askeri potansiyelini ortaya koyacağını vurguladı.Soçi'de askeri alandaki gelişmelerin ele alındığı bir toplantıda konuşan Putin, "Yerli mercek ve opto-elektronik bilimini kullanarak lazer silah sistemleri ve dürüst olmak gerekirse, sadece fantastik masallarda karşılaştığım silah türleri geliştirme çalışmaları yapıyoruz" dedi.

'PRATİKTE ÜRETİLMİŞ DURUMDA'

Söz konusu silahların taktik seviyeli lazer silah sistemleri olduğunu kaydeden Putin, "Bu sistemler pratikte üretilmiş durumda. Altını çizmek isterim ki, bu projelerin zamanında gerçekleştirilmesi son derece önemli, zira bu tür silahlar önümüzdeki 10 yıl içinde ve 21. yüzyılın tamamında Rus ordusu ve donanmasının askeri potansiyelini belirleyecek" vurgusu yaptı.

MECLİS KONUŞMASINDA TANITMIŞTI

Aralık 2018'te Rusya Savunma Bakanlığı, en gelişmiş Rus savaş sistemlerinden biri olan Peresvet lazer komplekslerinin konuşlandırılma görüntülerini yayınlamıştı.
Hava savunma ve füze savunma görevlerini yerine getirdiği belirtilen Peresvet lazer sistemi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 1 Mart 2018'deki Federal Meclis konuşmasında tanıtılmıştı.

Putin, Rusya'nın lazer silah konusunda çok önemli ilerlemeler kaydettiğini ve geçen yıldan beri geliştirilen bu silahların orduya teslim edildiğini belirtmişti.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201905171039085633-putin-21-yuzyilda-rusyanin-askeri-potansiyelini-lazer-silahlari-belirleyecek/
95
Bayburt-Trabzon arasındaki Soğanlı Dağı'nda uçuruma düşen Anadolu Ajansı muhabiri Abdulkadir Nişancı'yı arama çalışmalarına katılan Jandarma Arama Kurtarma ekibinden 2 asker suya kapılarak kayboldu. Bölgede arama çalışmaları başlatıldı.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201905171039087391-aa-muhabirini-arama-calismalarinda-2-asker-suya-kapilarak-kayboldu/
96
Dubai Havalimanı’nda kalibrasyon uçuşu yan havalimanı seyrüsefer sistemlerini kontrol eden Diamond DA42 tipi çift motorlu pervaneli uçak düştü. Havalimanı’na yaklaşık 5 kilometrelik mesafede meydana gelen kazada, uçakta bulunan 3’ü İngiliz, biri Güney Amerikalı 4 kişi hayatını kaybetti.DA42 HONEYWELL’E AİT

Uçağın İngiliz tescilinde uçtuğu ve Honeywell şirketine ait olduğu bildirildi. Dubai Havalimanı’nı kalibre etmek üzere uçtuğu belirtilirken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

BİZDE JET, DIŞARIDA PERVANELİ UÇAK

Türkiye’de kalibrasyon uçuşlarını Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) ait Cessna Citation XL tipi özel jetler gerçekleştiriyor. Bu uçaklar aynı zamanda VIP uçuşlar için de kullanılıyor. Yurtdışında ise daha düşük maliyet için pervaneli uçaklardan yararlanılıyor.

Avusturyalı Diamond şirketinin tasarımı olan DA42, çift motor eğitimini aynı sıra ek teçhizatlarla kalibrasyon veya istihbarat, havadan çekim gibi konularda da kullanılabiliyor.

http://www.kokpit.aero/dubai-kalibrasyon-ucagii-kazasi
97
Yabancı Hava Sistemleri ile İlgili Haberler / Ynt: OH-58 Kiowa Warrior
« Son İleti Gönderen: fırtına06 17 Mayıs 2019, 18:21:31 »
Daha ayrıntılı haber...

ABD’nin yolladığı helikopterler Yunanistan’da

ABD’nin askeri yardımlar çerçevesinde Yunanistan’a verdiği 70 adet OH-58D Kiowa Warrior silahlı keşif helikopteri ve 1 adet CH-47D tipi ağır nakliye helikopteri, gemi ile Volos Limanı’na ulaştı.Burada montajları yapılan helikopterler uçurularak Yunan Kara Havacılık Birlikleri’ne gitmeye başladı. OH-58D’lerin ilk görev yapacağı birlik ise Stfanovkio’daki Kara Havacılık Helikopter Filosu oldu.

Yunanistan toplam 36 adet OH-58D kullanacak. Geri kalan helikopterler yedek parça amaçlı evanterde olacak.50 YIL GÖREV YAPTI

ABD Kara Kuvvetleri’nde eğitim modelleriyle yaklaşık 50 yıl hizmette kalan OH-58’ler keşif amaçlı kullanılıyor. Helikopterler, hedef aktarma, havadan karaya, havadan havaya roketler, değişik kalibrelerde makineli tüfek taşıyabiliyor. Ayrıca ana rotor üzerine monte edilen FLIR, lazer mesafe ölçücü ve hedef kilitleyici sistemiyle saldırı helikopterlerinin yakın destekçilerinden biri. Oh-58’lerin gösterdiği hedefler, taarruz helikopterleri tarafından vuruluyor.

YER ATEŞİYLE KAYIP VERİLDİ

Bu konsepti yoğun olarak Birinci Körfez Savaşı’nda kullanılan ABD kuvvetleri, daha sonraki yıllarda Afganistan ve Irak operasyonlarında ise yerden açılan ateşle 40’ın üzerinde OH-58D kaybetmişti. Konsept değiştiren ABD Kara Havacıları, OH-58’lerin yerine İHA sistemleri kullanmaya başladı. Kalan 300’ün üzerindeki helikopter Tunus, Kolombiya ve Hırvatistan’a askeri yardımlarla verildi.

Halen Yunan kara havacılık birliklerinin vurucu gücünü AH-64 Apache helikopterleri oluşturuyor. Yardım kapsamında alınacak OH-58’lerin AH-64’lerle birlikte görev yapacak. OH-58’lerin gösterdiği hedefler, Apache’ler tarafından vurulacak.TÜRKİYE’YE DE 3 OH-58 HİBE EDİLMİŞTİ

Türk Kara Havacılık Birliklerimize yıllar önce üç adet OH-58B tipi helikopter hibe edilmişti. Bu helikopterler, irtibat görevinde kullanılmış sonra da modifiye edilerek pilot eğitimine verilmişti.  AH-1 Cobra saldırı helikopterlerinin envantere girmesiyle Kara Havacılık Komutanlığı OH-58D tedarik etmek için çalışmalara başlamış, ancak saldırı helikopterlerine olan silah yükü benzerliği tereddütlere neden olmuştu. Daha sonra taarruz helikopteri alımı ve devamında imalatı konuları gündeme gelince, program durdurulmuştu. 1990’ların başında ele alınan projede maliyet açısından bir saldırı helikopteri fiyatıyla üç adet OH-58D alınabilmekteydi.

http://www.kokpit.aero/abd-yunanistan-hibe-helikopter
98
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Finlandiya'da S-400'lerle ilgili açıklamalarda bulundu.Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısına için Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'dan satın alınan S-400 füze savunma sistemiyle ilgili olarak "Rusya teslimata hazır olduğu an S-400'leri alacağız" dedi.

Sputnik'te yer alan haberde, son olarak ABD Temsilciler Meclisi'nin bir grup üyesi, Türkiye’nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alımıyla F-35 savaş uçağı programında kalmak arasında bir seçim yapması gerektiğini savunmuştu. Cumhuriyetçi temsilci Kevin McCarthy, "Türkiye’ye verilen mesaj açıktır. Türkiye ilerledikçe ve S-400’leri edindiğinde F-35’leri almaması gerektiğine dair geniş, ortak bir görüş birliği var" demişti.

http://www.kokpit.aero/s400-aciklamasi
99
Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin, Pakistan’a düzenlenen hava saldırısı emrini ‘yağmur ve bulutlar nedeniyle uçakların radarlardan kaçabileceklerine’ dayanarak verdiğini söyledi.Hindistan Başbakanı Modi’nin, Balakot hava saldırısında uçakların yağmurlu ve bulutlu havada Pakistan radarına yakalanmadan uçabileceğine inandığı için harekât emri verdiği yönündeki açıklaması hem alayla hem de tepkiyle karşılandı.

Muhalefetteki Ulusal Konferans Partisi lideri Ömer Abdullah, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Modi’nin modern radar sinyallerinin çalışma prensibi konusundaki bilgisizliğiyle dalga geçti. Abdullah, “Pakistan radarları bulutlara nüfuz edemiyormuş. Bu önemli taktik bilgi gelecekteki saldırıları planlarken kritik olacak” dedi.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/14/hindistan-basbakani-bulutlar-pakistan-radarlarini-engelleyebilir/
100
Yabancı Hava Sistemleri ile İlgili Haberler / Rus Hava Kuvvetlerine 76 adet Su-57
« Son İleti Gönderen: fırtına06 17 Mayıs 2019, 18:08:27 »
Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri (RAF), 2028 yılına kadar 76 adet Su-57 5’inci nesil savaş uçağı teslim alacak.Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus Hava Kuvvetlerine 2028 yılına kadar 76 adet Su-57 savaş uçağı alınacağını ve bu kapsamda bir sözleşmenin yakın zamanda imzalanacağını açıkladı. Putin, “En yakın zamanda, modern imha silahları ve gerekli alt yapı ile donatılmış 76 adet jet tedarik etmek için bir paket sözleşme imzalayacağız” dedi.

https://savunmasanayist.com/2019/05/17/rus-hava-kuvvetlerine-76-adet-su-57/
Sayfa: 1 ... 5 6 7 8 9 [10]