Son İletiler

Sayfa: 1 ... 5 6 7 8 9 [10]
91
ABD'li şirket OneWeb, şubat ayında ilk internet uydularını yörüngeye yerleştirmişti. Şirket geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir testte etkileyici hız ve gecikme değerlerine ulaştı.Uzaydan internet denilince genelde Elon Musk'ın Starlink projesi veya son zamanlarda atak yapan Amazon akıllarımıza geliyor. Ancak yörüngeden internet yarışında şu anda hem SpaceX'in hem de Amazon'un önünde olan bir şirket var. Geçtiğimiz şubat ayında ilk uydularını yörüngeye yerleştiren ABD'li firma OneWeb, gerçekleştirilen ilk testlerde oldukça etkileyici hız ve gecikme değerlerine ulaşmayı başardı.

Resmi internet sitesi üzerinden açıklama yapan şirket, tam 400 mbit hız ve ortalama 32 milisaniye gecikme değerleri elde edildiğini duyurdu. OneWeb'in yayınladığı yazıda,"Güney Kore'nin Seoul şehrinde gerçekleştirdiğimiz testler, OneWeb uydu ağının yapabileceklerini en iyi şekilde gösteriyor. Dünyanın her tarafında yüksek hızlı genişbant internet sağlayabileceğimiz kanıtlamış olduk." ifadeleri kullanıldı.

OneWeb uydu ağının geleceğiyle ilgili de bazı açıklamalar yapan şirket, 2020 yılı itibarıyla sınırlı bir kapasiteyle de olsa bazı bölgelerde hizmet vermeye başlayacaklarını belirtti. OneWeb'in asıl hedefiyse 2021'de küresel olarak internet hizmeti sağlamaya başlamak. Şirket öncelikle 650 uyduyu (2021 yılına kadar), uzun vadede ise toplamda 1980 uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor.

OneWeb projesi büyük yatırımlar alıyor

Virginia merkezli bir startup olan OneWeb, şu anda dünyanın birçok ünlü şirketinden yatırım alıyor. OneWeb'e destek olan firmalar arasında Coca-Cola, Softbank, Airbus ve Richard Branson'un Virgin Grup'u gibi uluslararası dev şirketler dikkat çekiyor. Analistlerin ifadelerine göre OneWeb, internet projesinde başarıya ulaşması halinde gelecekte dev bir şirkete dönüşebilir.OneWeb'in uyduları yaklaşık bir çamaşır makinesi boyutlarında ve 148 kilogram ağırlığında. Ku-Bandı frekansında çalışan uyduların Antarktika hariç Dünya'nın her tarafındayüksek hızlı 3G, LTE, 5G ve Wi-Fi internet sağlayabileceği söyleniyor. OneWeb'in sağlayacağı küresel bağlantıyla uçaklar, arabalar ve gemiler gibi araçlar transit halindeyken yüksek hızlı internetten faydalanabilecek. Ayrıca internetin ulaşamadığı ekonomik anlamda geri kalmış bölgelere de kolaylıkla internet sağlanabilecek.

Türkiye'de kullanılabilecek mi?

ABD Federal İletişim Kurulu, geçtiğimiz yıl sektöre rekabet getireceğini söyleyerek uzaydan internet projelerini desteklediklerini açıklamıştı. Dünyanın diğer taraflarında ise bu projelere nasıl tepkilerin verileceği elbette şu an için bilinmiyor. Örneğin yakın zamanda bu uydular Türkiye'de de hizmet verebilecek duruma gelebilir. Ancak devlet tarafında vatandaşların bu hizmetten yararlanmasına izin verilir mi bunu zaman gösterecek.

https://www.donanimhaber.com/ABD-li-sirket-uzaydan-interneti-test-etti-400-mbit-hiz-32-ms-gecikme--112623
92
Yunanistan, Türkiye'yi S-400 konusunda ABD'ye şikayet edip her konuda yardım istedi

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşen Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Türkiye'nin S-400 almasından duydukları memnuniyetsizliğini dile getirerek Ankara-Atina arasındaki sorunlarda Washington'dan destek istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ilebir araya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye'nin Kıbrıs meselesi, Doğu Akdeniz, Ege konusunda saldırgan bir tutum sergilediğini iddia ederek Washington yönetiminden Türkiye'nin bu tutumuna karşı yardım istedi. Ayrıca Dendias, "Türkiye'nin S-400 almasında dolayı mutlu değiliz" diye konuştu.Yunanistan'da iktidara gelen Yeni Demokrasi Partisi'nin Dışişleri Bakanı NikosDendias, ABD'ye giderek burada mevkidaşı Mike Pompeo ile görüştü.

"BÖLGEDE BÜYÜK BİR SORUNA YOL AÇIYOR"

Nikos Dendias, görüşme sonrası yaptığı açıklamada "Türkiye'yi Akdeniz'de sorun çıkaran unsur olarak görmek yeterli değil. Bu, Türkiye'ye zarar vermiyor. Aksine bölgede büyük bir soruna yol açıyor. İstemediğimiz tek şey de sorun oluşması... Bu durum, Türkiye'nin Yunanistan ile, Avrupa Birliği ile (AB), NATO ile, ABD ve diğer devletlerle arasında sorun oluşmasına neden oluyor." dedi.

TÜRKİYE'NİN S-400 ALMASI
Ankara'ya sevkiyatı süren S-400'ler hakkında konuşan Dendias, "Açıkça söylemek gerekirse Türkiye'nin S-400 almasında dolayı mutlu değiliz. NATO üyesi bir ülke olarak diyebiliriz ki; Rus silahları NATO sistemlerine uyum sağlamıyor. Dünyanın bu bölgesinde silahlanmak istikrar ve güven ortamının oluşmasına yardımcı da olmuyor." diye konuştu.

ABD'DEN YARDIM İSTEDİ
Dendias ABD'nin Yunanistan'ı açık bir şekilde desteklemesini istediğini belirterek "ABD ile Yunanistan uzun süredir yakın ilişkilerde bulunuyor. Ancak bu ilişkileri derinleştirip genişletmeliyiz. Türkiye ile ilişkilerimizde herhangi bir sorun olduğunda, ABD ile aramızda doğrudan bir iletişim kanalının kurulmasını da talep ettim. Not aldılar. Cevap verecekler" dedi.

POMPEO'DAN AÇIKLAMA
Mike Pompeo ise paylaştığı mesajında "Yunanistan, Doğu Akdeniz ve Balkanlar'daki istikrarın en önemli unsurudur ve NATO'nun da önemli bir müttefikidir." ifadelerini kullandı.

İki devlet adamının ayrıca Washington yönetimi tarafından desteklenecek İsrail-Yunanistan-ABD üçlü ortaklığında Doğu Akdeniz'de enerji anlaşması ve yatırımları yapılması konusunu da görüştüğü kaydedildi.

https://www.haberler.com/yunanistan-turkiye-yi-s-400-konusunda-abd-ye-12260527-haberi/

93
Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler / Ynt: NATO
« Son İleti Gönderen: fırtına06 19 Temmuz 2019, 20:24:47 »
Üst düzey ABDli yetkililer: Türkiye'nin S-400 satın almasıyla NATO büyük bir krizle karşı karşıya

Times gazetesine konuşan üst düzey Amerikalı yetkililer, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın almasıyla NATO'nun on yıllar boyunca yaşamadığı büyüklükte bir krizle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Times gazetesine konuşan üst düzey Amerikalı yetkililer, S-400 krizi nedeniyle ABD'nin Türkiye'yi F-35 programından çıkarmanın doğru bir karar olduğunu ancak yaşanan krizin NATO için ciddi bir sorun olduğunu söyledi.ABD Eski Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Jack Keane, 'NATO'nun on yıllar boyunca böyle bir kriz yaşamadığını' söylerken ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman da "ABD ile Türkiye arasındaki kriz derin ve uzun sürebilir" diyor.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin S-400 satışı nedeniyle giderek kötüleştiğine dikkat çeken gazetenin haberinde şu ifadeler var:

"ABD Savunma Bakanlığı Pentagon yetkilileri, Türkiye'nin milyarlarca dolarlık F-35 Lightning II ortak savaş uçağı programından çıkarılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Yetkililer, Türkiye'nin S-400 silah sistemi operasyonlarına beş yıl boyunca danışmanlık yapacak Rus teknisyenlerinin F-35lerin süper-gizli teknolojilerine ait bilgileri toplayabileceğini ifade etti.

Ankara ve Washington'un aldığı kararlar, S-400ler operasyonel olduğunda, Türkiye'nin artık, Rusya'nın Batılı müttefiklerine karşı askerli hamlelerinin caydırıcı olmasında kilit öneme sahip NATO'nun hava savunma ağlarının tam parçası olamayacağı anlamına geliyor."

"NATO ÜLKELERİ ARASINDA BÖYLE BİR GERİLİM YAŞAMAMIŞTIK"
Trump'ın bağımsız danışmanlığını yapan eski Genelkurmay Başkanı Yardımcısı General Jack Keane, ABD'nin kararıyla ilgili Times'a şu açıklamayı yaptı:

"ABD, Türkiye'ye F-35 satışını iptal etmekte halkı ama bu NATO için ciddi bir sorun oluşturuyor.

S-400 sistemini satın almak, NATO'nun Rusya askeri sistemlerine karşı izlediği politikayı gerçekten tehlikeye atıyor ve bu kabul edilir bir durum değil. On yıllar boyunca NATO ülkeleri arasında böyle bir gerilim yaşamamıştık."

Keane, 'NATO üyesi tek Müslüman devlet' olan Türkiye'nin, "Orta Doğu ve Asya'ya erişim açısından ve birlik içinde stratejik olarak en büyük öneme sahip olmasından dolayı" değerli bir NATO üyesi olduğunu da vurguladı.

"ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ KRİZ DERİN VE UZUN"
Gazeteye konuşan eski üstü düzey Pentagon yetkilisi ve ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman da şunları söyledi:

"ABD-Türkiye ilişkileri ciddi bir krize sürükleniyor, derin ve uzun sürecek bir kriz olacağından şüpheleniyorum. Türkiye bir süredir güvenilir bir NATO üyesi değildi ama yine de kötü müttefikleri dışlayacak bir mekanizma yok. Türkiye önemli bir ülke. Tam demokratik bir Türkiye, ABD ve NATO'nun güçlü bir müttefiki olabilir ve olmalıdır da."

Times'a konuşan bir diğer üst düzey diplomatik kaynak da Erdoğan'ın Devlet Başkanı Putin ile anlaşmasının 'Rus liderin NATO'yu baltalama planlarının faydasına olduğunu söyledi.

Haberin devamı şöyle:

"Türkiye'nin S-400 sistemini satın alması ve Amerikan Patriot hava savunma sistemini reddetmesi, Türklerle askeri işbirliğinin devamı konusunda soru işaretleri doğurdu.

Pentagon yetkilileri, Türkiye'nin resmi olarak F-35 programından çıkarılması kararının hayati önemdeki stratejik ilişkileri değiştirmeyeceğini söylüyor. Ama şimdiden, gelecekte yapılabilecek ve Türkiye hava sahasının kullanılmasının önemli bir rol üstlendiği askeri tatbikatlara dair soru işaretleri oluştu.

"KARARIN EKONOMİK SONUÇLARI DA OLACAK"
NATO'nun İncirlik hava üssünü kullanımına dair de soru işaretleri var.

Pentagon aylardır, S-400 sistemini satın almanın Türkiye'nin F-35 programını riske atacağı uyarılarında bulunuyordu. Ama Beyaz Saray'dan gelen çelişkili işaretler Erdoğan'a ülkesinin hala bu sistemi alabileceği güvenini verdi.

Türkiye'nin satın aldığı dört F-35 uçağı hala ABD'de ve orada kalacak. 100 uçaktan geri kalanlar için yapılan sipariş iptal edildi. Arizona'daki Luke hava kuvvetleri üssünde eğitimde olan Türk pilotlarının hepsine ülkeyi terk etmeleri için 31 Temmuz'a kadar süre tanındı.

Kararın ekonomik sonuçları da olacak. Çok amaçlı savaş uçaklarının 900'den fazla parçası Türk üreticilerin elinden çıkıyor. Şimdi ABD, bu parçaların üretimi için F-35 programındaki diğer ortak devletlere yönelecek. Bu yönelimin maliyeti de yaklaşık 600 milyon dolar olacak."

https://www.haberler.com/400-ve-f-35-krizi-ust-duzey-abdli-yetkililer-12258826-haberi/
94
ABD'de Türkiye'ye yaptırım uygulanması için karar tasarısı hazırlandığı iddia edildi

Reuters'ın haberine göre ABD'de Cumhuriyetçi Senatörler Rick Scott ve Todd Young, ABD Senatosu'na Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Türkiye'ye yaptırım uygulanması için çağrıda bulunduğu bir karar tasarısı sundu.

Türkiye'ye S-400 sevkiyatının başlamasının ardından gözler sevkiyat öncesi yaptırım tehdidinde bulunan ABD'ye çevrildi. ABD'de Türkiye yönelik yaptırım uygulanması noktasında bazı sesler olsa da ABD Başkanı Donald dün yaptığı açıklamada "Yaptırım düşünmüyorum" dedi."BÜYÜK BİR TEHDİT"
ABD'de bazı senatörler Türkiye'ye yaptırım uygulanması için harekete geçti. Reuters'ın ele geçirdiği karar tasarısının taslağında, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemini satın alması "ABD'nin güvenlik hakkına doğrudan ve büyük bir tehdit" olarak tanımlanıyor.

CAATSA'NIN TAMAMEN UYGULANMASI ÖNGÖRÜLÜYOR
Karar tasarısının kabul edilmesi durumunda Türkiye'ye 'ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında belirlenen yaptırımların tamamen uygulanması' öngörülüyor.

Cumhuriyetçi Senatör ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump yönetimine 'Rusya'nın oluşturduğu tehdidin değerlendirilmesi ve Türkiye'nin daimi NATO üyeliğinin gözden geçirilmesi için NATO'ya toplantı talebinde bulunması' çağrısı yaptı.

DEMOKRATLARDAN DESTEK
Senato'nun Dıilişkiler Komitesi'nden Demokrat Senatör Bob Menendez de, Türkiye'yi F-35 programından çıkarmanın yeterli olmadığını ifade etti. Yazılı açıklamasında Menendez, "Yasalar açıkça 'Rusya'nın savunma ve istihbarat sektörleriyle 'önemli işlemler yapanlar' için cezalar öngörüyor, bu da açıkça S-400 sisteminin teslimatını da içerir" dedi.

Menendez ayrıca, Trump'ın CAATSA'yı uygulamayı reddetmesi durumunda ABD yönetimini Türkiye'ye yaptırım uygulamaya zorlayacak bir yasa tasarısı sunacağını söyledi.

CAATSA NEDİR?
Kongre'nin 2017'de onayladığı CAATSA yasası, Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye son dönemlerde uygulanan yaptırımların önünü açmıştı.

Eylül 2018'de ise ilk kez Çin'in Merkezi Askeri Komisyonu'nun Cihaz Geliştirme Departmanı'na karşı CAATSA altında dolaylı yaptırım uygulandı.

Yasa, ABD Başkanı'nın aralarında vize yasağı getirmek, ABD merkezli ithalat-ihracat bankasına (ABD Eximbank) erişimi engellemek, ABD finans kurumlarıyla işlemleri kısıtlamak ve ihracat ruhsatlarını iptal etmek gibi seçeneklerin olduğu 12 yaptırım maddesinden 5'ini seçmesini öngörüyor.

Ancak CAATSA, yaptırımlar için takvim oluşturulmasında belirleyici olmuyor, dolayısıyla ABD Başkanı Trump'ın yaptırımları süresiz erteleme yetkisi de bulunuyor.

https://www.haberler.com/reuters-abd-de-cumhuriyetciler-turkiye-ye-yaptirim-12258764-haberi/
95
Şehit Binbaşı Zafer Akkuş ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde;

Bitlis-Merkez ilçesi Çalıdüzü köyü sınırları içerisinde, Yanmış Sırtları Üs Bölgesine intikal halinde olan korucu aracının PKK terör örgütü tarafından önceden yerleştirilmiş EYP’nin infilak ettirilmesi sonucu, Merkez İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Zafer AKKUŞ şehit olmuştur.

This is a modal window.Video oynatılamadı, ağ ya da sunucu hatası veya belirtilen format desteklenmiyor.

Şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Terör örgütleriyle mücadelemiz son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir.

BİNBAŞI ŞEHİT OLDU

Saldırıda 1 binbaşı şehit oldu, 1 güvenlik korucusu ile araç sürücüsü yaralandı.

HAKURK'TA 1 ASKER ŞEHİT

Irak'ın Kuzeyi Hakurk bölgesinde PKK'lı töreristlerle girilen çatışmada Piyade Uzman Onbaşı Mustafa Ünal şehit oldu. Piyade Uzman Onbaşı Mustafa Ünal'ın acı haberi, Konya'nın Çeltik ilçesindeki ailesine ulaştı. Çeltik Kaymakamı Osman Sak, Belediye Başkanı Ali Meşe ve askeri yetkililer, Kaşören Mahallesi'ndeki İsmail ve Fatma Ünal çiftine oğullarını şehadetini bildirdi.Bekar olduğu öğrenilen şehit Ünal'ın cenazesinin yarın öğle namazına müteakip Kaşören Mahallesi'nde toprağa verileceği öğrenildi.

Konya Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada,, Piyade Uzman Onbaşı Mustafa Ünal'ın Pençe Harekatı kapsamında Irak'ın Kuzeyi Hakurk bölgesinde teröristlerle girdiği çatışmada şehit olduğu belirtilerek, şehide Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı dileğinde bulunuldu.

http://www.haber7.com/guncel/haber/2879808-bitliste-askeri-araca-hain-saldiri-1-binbasi-sehit-oldu
96
Kurnazlığın böylesi: Türkiye'ye F-35 vermiyorsanız bize indirim yapın

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ABD'nin Türkiye'yi F-35 programından çıkarma kararına tamamen katıldığını belirtti. ABD ile Türkiye arasındaki F-35 krizini fırsata çevirmeye çalışan Rutte, aldıkları F-35 jetleri için indirim talep etti.ABD'nin başkenti Washington'daki Atlantik Konseyi toplantısında konuşan Mark Rutte, "ABD idaresinin kararına tamamen katılıyorum" dedi.

Rutte, "Hatırladığım kadarıyla ABD, Rus S-400 sistemlerine alternatif olarak Türkiye'ye Patriot sistemlerini teklif etmişti. Ama (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan yine de S-400 anlaşmasını seçti. Belki bunun arkasında bir şey vardır, emin değilim" diye ekledi.

Hollanda'nın da F-35 programında yer aldığını hatırlatan Rutte, "Türkiye'nin dışlanmasıyla oluşacak boşlukları doldurma ihtiyacı doğarsa, programa yardım etmeye" hazır olduklarını söyledi.

İNDİRİM TALEBİ

"Bu kesinlikle geliştirme ve üretim konusunda başka çözümlerin aranması gerektiği anlamına gelir" diyen Rutte, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dün, 9 adet daha satın aldığımızı duyurduk. Ama, belki Türkiye'nin yarattığı bu durumla ilgili olarak şimdi indirim alabilir miyiz? Trump ile görüşmelerde bu konuyu gündeme getirebilir miyim, emin değilim. Muhtemelen bunu yapabilirim, ne de olsa anlaşmaları yapan odur, bakacağız."

http://www.haber7.com/dunya/haber/2879755-kurnazligin-boylesi-turkiyeye-f-35-vermiyorsaniz-bize-indirim-yapin
97


Birleşik Krallığın Hürmüz Boğazı çevresinde İran ile yakın zamanda yaşadığı gerginlikten sonra, Birleşik Krallık Donanması, harp gemilerine yakın savunma sağlamak için Thales üretimi Martlet LMM füze sistemini başarıyla test etti. Çeşitli hava ve deniz platformlarında kullanılması için tasarlanan Martlet’in, süratli botlara karşı savunmasını denendi. Testte dört adet füze ateşlendi. ASELSAN’ın Thales firmasıyla 2010-14 yılları arasında ortaklaşa kabiliyet geliştirdiği LMM sisteminden ateşlenen füzelerin hangi gemi sınıflarında kullanılacağı belirtilmedi.HMS Sutherland Fırkateyninden ateşlenen Martlet, beş kilometre menzildeki botlara karşı telsizle güdümlenebiliyor. Donanmanın kullandığı savunma sistemlerine ek olarak tasarlanan sistemin DS30M Mark 2 30 mm'lik silah sistemiyle entegre olarak kullanılması amaçlanıyor.ASELSAN’ın Thales ile 2010 yılında başladığı çalışmaların sonucu 2015 yılında IDEX fuarında duyurulmuştu. Burada yapılan açıklamaya göre LMM hava platformlarının yanı sıra deniz platformlarında çeşitli saldırılara karşı savunma amaçlı kullanılabiliyor. ASELSAN’ın Thales ile işbirliğinden sonra LMM’nin kullanım alanı denizde hızlı devriye gemilerinden büyük tonajlı deniz platformlarına kadar çeşitlilik gösterdi. Denizdeki sondaj kuyusu, deniz hava limanı, deniz üssü gibi stratejik tesislerin hava ve satıh hedeflerine karşı savunmada LMM’nin kullanımı mümkün oldu.

http://www.c4defence.com/Gundem/llm-stratejik-savunmada/8373/1

Not: Haberde LLM yazıyor fakat asıl adı LMM füze sistemi ben haberdeki isimleri değiştirdim.
98
Sipariş Hazır

Brezilya, geliştirdiği MANSUP (Míssil Antinavio Nacional de Superfície/ Ulusal Gemisavar Füzesi) satıhtan satıha gemisavar füzesinin üçüncü ve son prototipinin testini 10 Temmuz’da başarıyla tamamladı. Niterói sınıfı fırkateyn F Independência'dan fırlatılan füze, ITL-10 ikiz füze fırlatma sisteminden ateşlendi.2020 yılından itibaren Brezilya donanmasının envanterine girmesi planlanan füze, 5,6 metre uzunluğunda, yaklaşık bir ton ağırlığında ve 1000 km/ saat hıza ulaşabiliyor. Füzenin ilk prototipi 27 Kasım 2018’de, ikinci prototipi ise 20 Mart 2019’da test edilmişti.http://www.c4defence.com/Gundem/siparis-hazir/8375/1
99
Lockheed Martin imalatı F-35 ve F-22’nin yüzde 80 göreve hazırlık oranına ulaşamayacağı açıklandı. Flight Global’de yer alan habere göre Amerikan Hava Kuvvetleri’nin (USAF) Lockheed Martin filosu F-35 Lightning II ve F-22 Raptor gizli avcı uçakları, ABD Savunma Bakanlığı'nın (DoD) belirttiği gibi Eylül 2019’a kadar yüzde 80 göreve hazırlık oranına ulaşamayacak.

ABD Eski Savunma Bakanı James Mattis, Eylül 2018’de USAF ve ABD Donanması'ndan F-35, F-22, F-16 ve Boeing F / A-18’in misyon oranlarını Eylül 2019’a kadar yüzde 80’den daha fazla artırmalarını istemişti.

Göreve hazırlık oranı, belirli bir süre boyunca en az bir görev tayin edebilen bir uçak filosunun yüzdesi olarak tanımlanıyor.

ABD Savunma Bakanlığı’na aday gösterilen Mark Esper’in, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nin USAF’nin önde gelen savaş uçaklarının yüzde 80’lik görev kabiliyet oranını karşılayamadığına dair bir rapor hazırladığı belirtildi. Esper, Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü'nde büyük hasara neden olan Michael Kasırgası'ndan dolayı F-22 filosunun yüzde 80’lik hedefe ulaşamadığını söyledi. Esper, işletme maliyetleri ile de mücadele eden F-35’in, istenen göreve hazırlık oranına ulaşamayacağın belirtti.

Lockheed Martin daha önce kanopilerin F-35’lerin sorun alanlarından biri olduğunu bu nedenle işletme maliyetlerini arttırdığına dikkat çekmişti.

Lockheed Martin’in diğer savaş uçağı F-16 Fighting Falcon’un % 80 görev kabiliyeti oranı hedefini aşması bekleniyor. Boeing F / A-18E / F Süper Hornet ve EA-18G Growler da % 80 misyon yetkinlik oranı hedefine Eylül 2019’a kadar ulaşma yolunda ilerliyor.

http://www.kokpit.aero/f-35-f-22-goreve-hazirlik-orani
100
Yabancı Ülkelerin Silahlı Kuvvetleri / Ynt: İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ
« Son İleti Gönderen: fırtına06 19 Temmuz 2019, 19:42:10 »
İran'dan Sınıra Yeni İHA Desteği

İran İslam Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Ordusu, ülkede üretilen üç adet Silahlı İHA Mohajer-6’yı (Göçmen-6) göreve soktuğunu açıkladı. Platformların nereye konuşlandırıldığı açıklanmazken, İran Ordusu’nun yayımladığı fotoğraflardan,  Mohajer-6’in kuzeydoğu İran'da, Afganistan sınırına 170 km uzaklıktaki hava üssünde olduğu sanılıyor.İran’ın sınırlarına yönelik tehditleri tanımlamak ve savunmak amacıyla kullanılması planlanan İHA’lar güdümlü silah sistemiyle donatıldı. Geniş kanat açıklığına sahip Mohajer-6, çeşitli coğrafi konumlara entegre olarak kolay kullanım özelliği sağlıyor. Mohajer ailesinde tekerlekli iniş takımı ilk defa Mohajer-6’da kullanılmış ve İHA 2018 yılında seri üretime girmişti.Mohajer-6 İHA 2 bin km menzile ve 24 saat uçuş süresine sahip. İHA iki adet akıllı mühimmat taşıyor. Qaem akıllı mühimmat termal ve optik detektör olmak üzere iki ayrı arayıcı başlık tipine sahip. 6 km menzilli mühimmat 1.7 kg harp başlığı taşıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/sinira-yeni-iha-destegi/8383/1

Sayfa: 1 ... 5 6 7 8 9 [10]