Son İletiler

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10
61
Yabancı Deniz Sistemleri ile İlgili Haberler / Ynt: Project 2300E Storm Uçak Gemisi
« Son İleti Gönderen: ACE 20 Temmuz 2019, 14:37:59 »
Ekonomik sebeplerden dolayı bu projede iptal olacaktır.

Bencede olsun. Rusya bir konuda bence yanlış yapıyor. Abi tamam bu uçak gemilerini yapıyorsun da neden yapıyorsun ? Bunu ekonomik bir amaçla bağdaştırabiliyormusun ? Hadi amerika Dünyayı filolarına parselleyip istediği ülkeye kıyılarına filo çekip gözdağıyla mal satıyor ? Sen ne satacaksın ? Doğalgaz ? böyle bi teknolojik ve ekonomik sanayi ve sinai ürün gamın var mı ? Yok.  Çinin var mesela onun için bu yollar mübah. Ekonomik dayanakta var. Ama sen yok ?

Bunu zaten çok seneler önce sovyetler düşünmüş ve karar vermiş denizaltılara ve silahla yüklü uzun menzilli füze kruvazörlerine yönelmiş. Sen git denizaltılarını standartizeleştir. Nükleer olmayanların vuruş kabiliyetini arttır aip kabiliyeti kazandır. Stealth mega aesa radarları ve gelişmiş hipersonik anti gemi füzeleri olan kruvazörler yap.

Aynı şekilde “biz niye uçak gemisi istiyoruz?” diye de düşünüyorum. Hadi Rusyanın doğalgaz piyasası var ve Küba gibi Güney Amerika gibi müttefikleri var.
62
Yabancı Deniz Sistemleri ile İlgili Haberler / Ynt: Project 2300E Storm Uçak Gemisi
« Son İleti Gönderen: tumucin 20 Temmuz 2019, 14:29:30 »
abd ucak gemisi cok cari acigi cok
63
Seul ile Tokyo arasındaki son dönemde bir gerginlik. Yaşlı 1 Koreli, kendisini Japon Büyükelçiliği önünde yakti.
65
Hoşgeldiniz, Sizleri Tanıyalım / Ynt: Tanışalım
« Son İleti Gönderen: Bukrek 20 Temmuz 2019, 13:53:14 »
Merhabalar, hoş geldiniz:)

Hoş bulduk
66
Hoşgeldiniz, Sizleri Tanıyalım / Ynt: Tanışalım
« Son İleti Gönderen: Partikül 20 Temmuz 2019, 13:45:57 »
Merhabalar, hoş geldiniz:)
67
Bu konu hakkında çok amatör birisi olarak şöyle düşünüyorum.
Öncelikle elde edebileceğimiz ve elde ettikten sonra da özgürce kullanabileceğimiz bir F-35 uçağı bence S-400 sisteminden daha kıymetli.
Öte yandan bu uçağın çıkarlarımızın birçok noktada çatıştığı ABD tarafından bize bir sebeple teslim edilmeme veyahut da teslim edilse dahi tam verimli kullanamayacağımız şekilde güncellenmeme ihtimali de çok yüksek. (İşin ALIS kısmı; Yani gizli kalmasını isteyeceğimiz bilgilerin Lokhed firması üstünden ABD ve İsrail'e, dahası onların da paylaşacağı üçüncü taraflara ulaşması olasılığı ayrı bir problem ve ciddi bir güvenlik zaafı)
Bana göre S-400'ün F-35 uçağına ait gizli bilgilere ulaşması olasılığı bir bahane. Çünkü İki taraf ABD'nin istemesi durumunda bu konuda orta noktada buluşabilir ve bu bilgi çalınması ihtimalini ortadan kaldırabilirlerdi. Ancak ABD bunu istemedi. Bu bahane iki sebeple ortaya sürülmüş olabilir.
1- ABD bu uçağı bize vermeyip İsrail, Yunanistana ve belki Mısır'a verme kozuyla bize isteğini yaptırmak istiyor
2- ABD bize güvenmiyor. Yani biz nasıl ALIS sistemi üzerinden ABD'ye güvenmiyorsak onlar da uçağa ait gizli bilgilerin bizim tarafımızdan Belki Rusya'ya ulaştırılabileceğini düşünüyorlar. Eğer sebeplerden birisi buysa Şimdiye kadar yaptıklarından ve daha da korkutucu olanı belki de bundan sonra yapacaklarından ötürü (Çıkar çatışmalarımızın derinleşeceğini düşünmüş olabilirler) bize bu sebeple uçakları vermek istememiş olabilirler.
Peki ne yapmalıyız? Bence hemen Rus uçağı almak yanlış olur. Prensip olarak karşı değilim ve hatta bu uçakları da beğeniyorum ama bu külfetli işe girmek hem MMU projesinin hem de hürjetin bütçesini sarsacak, onların teslim tarihini uzatacak ve belki de teslim iihtimallerini ortadan kaldırabilir. Öncelikle büyük ekonomik ve savunma işbirliğimizin olduğu ABD ve Avrupa'ya uygun bir dille ve hani "Arka kapı diplomisisi" denilen yöntemlerle şu mesajı vermek lazım. "Pakt falan değiştirme niyetinde değilim, ama şamar oğlanınızda değilim. Patriot sistemi için bizi yollarca bekletmeseydiniz S-400 almayacaktım. Siz eğer müsade ederseniz sizinle işbirliğimi artırmak istiyorum. Ama bana sömürgenizmişim gibi muamele de yapmayın. Ha siz alenen çıkarlarımı çiğner (doğu akdeniz, Ege, PKK ve PYD desteği vb.) düşmanlık güderseniz bizi çıkarlarımızı korumak için yeni yollar aramak zorunda bırakırsınız."  Bu mesajı verip mümkün olduğunca kazan,kazan stratejisine göre iyi ilişkiler kurmaya çalışırdım. Kameralar önünde Üst perdeden konuşmadan ama kapıların ardında çıkarlarımızı da koruyarak.
İkinci olarak da öncelikle Hürjeti sonrada MMU projesini olabildiğince hızlandırırdım. İsraille ve Mısırla arayı biraz düzeltebilirsek bu bize ciddi zaman kazandırır.
68
Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler / Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Son İleti Gönderen: カメせ 20 Temmuz 2019, 13:37:46 »
Alıntı
T129 ATAK helikopterlerimiz, 20 Temmuz Baris ve Ozgurluk Bayrami icin KKTC’ye gitti.

69
Enteresan bir alet, özellkleri ne acaba.....
70
Alıntı
Amfibi tank cikarma gemisi TCG Bayraktar (L-402) hem egitim hem de bayrak gosterme amaciyla Arnavutluk’un Dıraç Limani’na ziyarette bulundu.

220’si Deniz Harp Okulu ogrencisi olmak uzere yaklasik 400 kisilik personele sahip gemi 18 Temmuz’da Italya’ya gitmek uzere ayrilacak.


Sayfa: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10