Son İletiler

Sayfa: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10
51
Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler / Karadeniz Enerji Kaynakları
« Son İleti Gönderen: Afşar1 19 Kasım 2018, 13:31:45 »
Karadeniz'deki doğal gaz yatakları tespit edildi.

Türkiye, Akdeniz’in yanı sıra Karadeniz’de de doğalgaz sondaj faaliyetlerini hızlandırıyor. Karadeniz’de Barbaros sismik araştırma gemisinin yaptığı çalışmalarda Batı Karadeniz’de zengin rezerve sahip doğal gaz yatakları tespit edildi.
Türkiye, Batı Karadeniz'de, Romanya ve Bulgaristan'ın yıllardır petrol ve doğalgaz çıkardığı Tuna Bloğu'nda sondaj çalışmalarını başlatıyor.

Sondaj, Türkiye ile Romanya ve Bulgaristan deniz yetki alanlarının birleştiği hatta yakın bir noktada yapılacak. Kaynağını Tuna deltasının yüzyıllık birikiminden alan, basınca dayalı ısıdan kaynaklı doğalgaz ve petrol rezervlerinin bulunduğu Tuna Bloğu'nda Romanya yıllardır doğalgaz ve petrol çıkarıyor.

Romanya'nın neredeyse doğalgaz gelirlerinin tamamını karşılayan Tuna Bloğu'nda Bulgaristan da son zamanlarda faaliyetlerini arttırdı. Türkiye ise çok az bir bölümü Türk deniz sularında bulunan Tuna Bloğu'nda kaynak tespit etti.

Barbaros sismik araştırma gemisinin yıllar önce rezerv tespit ettiği Tuna Bloğu enerji sahasının Türkiye bölümünde önümüzdeki dönemde sondaj başlatılacak.

Türkiye Petrolleri'nin (TP) sondaj sahası olan bölgede sondaj için mevkii belirleme çalışmaları başlatıldı. Halen Karadeniz'de İğneada açıklarında sismik araştırma faaliyetlerini sürdüren Oruç Reis sismik araştırma gemisinden operasyonu yapması istendi.

Oruç Reis gemisinin üzerindeki ekipman yetersiz gelince TP, lokasyon belirleme çalışması için yurt dışından bir sismik araştırma gemisi kiralamayı planladı. Lokasyonun belirlenmesi ardından Tuna Bloğu'nda sondaj başlatılacak.

DENİZ HABER AJANSI

https://www.denizhaber.com.tr/karadenizdeki-dogal-gaz-yataklari-tespit-edildi-haber-85397.htm


Merhaba,

daha önce konu açıldığını biliyorum fakat bulamadım.
ayrıca altı çizili olan cümle yüreğimi yaktı :( yıllardır elimizde olan bir fırsatmış.

52
Dediğinizi bütün kalbimle katılıyorum dediğiniz tip her denizaltıya ihtiyacımız var güç çarpanına büyük destek olur

Ben her zaman Nükleer taakatli nükleer füze kabiliyetli denizaltı = Bağımsız devlet olmak. Olarak bakan biriyim.
Bizim şu an nükleer takatli denizaltı yapmamız biraz zor. Hem siyasi sonuçları olacaktır hemde mali ve bu denizaltının sığ sularda kullanılması sıkıntı yaratabilir.

Amma velakin ;

Bizim kesinlikle abd ye submerged dediğimiz şekilde ulaşabilme kabiliyeti olan ve buna ek aynı şeyi genelde batık olarak kızıldeniz ve basra körfezi çevresinde kurduğumuz kuracağımız üslere ulaşabilecek denizaltılara ihtiyacımız var çünkü buralardan ülkemize çok ciddi bir tomahawk saldırısı başkent dahil yapılabilir ve süveyş kapalı olursa ki emin olun olur biz bunlara müdahalenin en kolay olacağı denizaltından müdahale yapamaya biliriz.

O yüzden bizim 25-30 bin km menzilli ve mümkünse vl gezgin kabiliyetli bir araca ihtiyacımız kesinkes var. Tam güvenlik ve tam bağımsızlık için bunlardan 4 adeti bile 80-100 gezgin taşımaya yeter. diesel aip olarak sessizce okyanusta ilerleyip Türkiyeye kötü amellerle halkını karşısına alacak şekilde saldırabilecek bir düşman topraklarına 1 gezgin düşmesi ve bunun nükleer başlıklı olabilme ihtimalini (uzun vade bir ihtimal) kaldıramaz bence.
53
Yerli Deniz Sistemleri ile İlgili Gelişmeler / Ynt: MILDEN (Milli denizaltı projesi)
« Son İleti Gönderen: Alp 19 Kasım 2018, 13:03:08 »
Çınar çakmak demişken , birde 300 tonluk bir cep denizaltısı çizimi vardı kendisinin, sığ sularda cep denizaltıları çok büyük süpriz etkisi yapabilir değilmi... Ben 300 tonluğu savunma ve stratejik analizler diye bloğunda görmüştüm blog silindi deniyor web e yazdığımda ... Ne oldu acaba, bilen varmı?
54
Dediğinizi bütün kalbimle katılıyorum dediğiniz tip her denizaltıya ihtiyacımız var güç çarpanına büyük destek olur
55
Bu ihaleyi ANKA alırsa ANKA uluslararası bir oyuncu olarak tescil edilmiş olur lokal bir proje olmaktan çıkar ve ufku değişir...
56
Biz idealab'ın çözümünü en performanslı aip sistemi olduğunu konuşurken dcns avusturyalılar için gayet gelişmiş ve dünyanın en gelişmiş aip'i olarak tanımladıkları SHORTFİN BARACCUDA Sınıfı Denizaltıları bir kaç seneye inşaa'ya başlayacak .

Deplasman: 4000 ton
Uzunluk:97 m
Menzil:18,000 nm - 33.000 civarı Kilometre
Denizde Kalış: Batık halde 90 gün.
Silahlar:   
8 533mm torpido kovanı
Cephane: 28 torpido boyutu kapasitesi: Mk 48 torpido, Harpoon, Mk III Stonefish mayını kabiliyeti.Bizimde Milden hakkında type-218sg civarı bir beklenti var gibi 2 bin ton 70 metre çınar çakmak'ın muhtemel çizimlerinden diyorum bunları ama bence bizim gibi denizaltıcılığa çok önem veren iyi denizaltıcılar yetiştiren halihazırdaki envanteri büyük olan bir ülke eğer donanma politikası gereği akdenizde fransa olmak istiyorsa bu klasman devletlerdeki gibi 1 adet diesel aip sınıfı bu type-214 ve bundan sonrada stm ts1700 olabilir ve 1 adette nükleer sınıf olması lazım ki bizim nükleerle olan durumumuz belli.

O yüzden idealab teknolojisine ekstra önem vererek shortfin sınıfı bir gezgin vls kabiliyetli (torpido kovanındanda atılabilir) böyle uzun menzilli bir denizaltıya ihtiyacımız var.
Çünkü her an dünyanın her yerini su altından vurabilme ve olaki gizli bir nükleer başlıklı bir seyir füzesine sahip olabilme ihtimalimiz ve bunu okyanusta seyredecek tespiti çok zor diesel aip bir denizaltıdan atabilmek bizim dış güçlerin baskılarından daha rahat olma ve bağımsızlık oranımızı arttıracak bir gelişme olacaktır.
57
Cin iha'si wing looong muydu neydi
59
Çin in Win long 2 si idi sanırım
60
Diğer finalist kim  bilen varmı?
Sayfa: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10