Son İletiler

Sayfa: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10
41
Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler / Ynt: Libya iç Savaşı
« Son İleti Gönderen: Mermi 20 Mayıs 2019, 14:32:07 »
iyi günlerimiz daha. Bir şey değil, pirince giderken eldeki bulgurdan olacağız. Yanlız bu yazımı Libya'dan ayrı tutarak yazıyorum. Bu hamlemiz çok yerinde bence. Afrika ve Ortadoğu da oyunu çok sert oynamak zorundayız. Soft power ile bu çoğrafyalarda müttefik elde edemeyiz. Olanıda kaybederiz.
42
G 40 G 50 G 70  daha varmi acaba  düne kadar

G lerden haberimiz yoktu simdi kafamiz karisti

sirketler ne yapsin roketsan aselsan  Tübitak
43
Ben hala aynı yerdeyim...  F-35 , S-400'den daha önemli ve alternatifsiz bir sistem bence...

S-400 sistemi yeterliliklerine  sahip yerli HSS 5 seneye yerli olarak üretilebilir veya Avrupa'dan muadili alınabilir... Ama  F-35 gibi bir uçağın alternatifini edinmemiz 15 seneyi bulur ...

S-400 alırken Rusya'ya "ABD BİZE SALDIRIRSA SEN BİZİ ABD'YE KARŞI KORU" demişsek S-400 'ü hemen alalım. Yok biz bu S-400'leri ABD bize saldıracak diye alıyoruz , 2 batarya S-400 ile ABD'yi durdururuz  diyecek arkadaş varsa zaten hiç yorum yazmayalım bu forumda...Bu 2 sistemin işi bir saldırı olursa 24 saatte biter ABD açısından...

Benim açımdan en mükemmeli ise ; tüm bu sistemlere vereceğimiz maddi kaynakları tamamen MMU ve yerli HSS için ayırırdım... Çünkü ne ABD'nin ne de Avrupa'nın ne de Rus'un nazı da açgözlülüğü de çekilmez...

  Birini diğeriyle kıyaslamak doğru değil her ikisi de gerekli sonuçta.4 batarya S-400 ile abdye karşı koyarız düşüncesi elbette yanlış ancak S-400 alınca sadece abd ile savaşacağız diye düşünmek de bir o kadar yanlış.Bunun başta Yunanistanı var Mısırı var İsraili var.S-400 daha çok Doğu Akdenizde bize karşı kurulan ittifakı dengelemek amacıyla alınıyor abd ye kafa tutalım diye değil.İkisini de almayalım kaynakları yerli projelere aktaralım cümlesi kulağa hoş geliyor ancak unutmayalım ki bu sistemler de dış destek sayesinde geliştiriliyor.Hem bu sistemler geliştiriline kadar yıllar geçecek daha o zaman zarfında savunmamızı zaafa uğratamayız çünkü bölge oldukça sıcak.Mümkün olan en kısa sürede yeni nesil teknolojik silahlara ihtiyacımız var
44
Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler / Ynt: Libya iç Savaşı
« Son İleti Gönderen: serkan 20 Mayıs 2019, 13:56:39 »
Ekonomik sıralamada 16 dan 21 e düşmüşüz dünyayı hizaya sokacağız derken

https://ceoworld.biz/2018/12/28/gdp-rankings-of-the-worlds-largest-economies-2019/
45
F-14'lerin servis dışı edilmesi yapilacak modernizaysonun pahalı olmasından dolayı oldu. Ona harcanacak paraya donanmanın ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap verecek uçak tasarlamaya gittiler. Yerine F-18 ile devam edildi. F-18 tamamen deniz kuvvetlerinin doktrinine göre üretilmiş bir uçak.
46
G40 ESSM muadili deniyor. Siper başka birşey.
47
  Acaba kaç tanesini Ruslara ve Çinlilere sattılar?? ;D ;D  Muhtemelen teknolojisi deşifre oldu ki, ABD apar topar servisten çıkarıverdi. Yerini hala dolduramadılar. Yazık oldu idolüm olan uçağa 8) 8) Tom amca iyi şov yapıyordu. ;D ;D

F35 nazlaninca öyle oldu tabi. Abd bir 15 yil kaybetti.
48
Allah bu Humeyni nin mekanını cennet eylesin o olmasa Şah devam etse İran şimdi Kore İspanya filan olmuştu.

Yok. Hicbir sey olamazlardi yine. En batili kadrolarini ipe ceken adamlardan bi halt olmaz.
49
Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler / Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Son İleti Gönderen: metin62 20 Mayıs 2019, 11:41:00 »
Rum Yönetimi Fransa'ya deniz üssü veriyor;

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, tek taraflı doğalgaz arama çalışmalarının Türkiye tarafından engellenmesi önlemesi karşılığında Fransa'ya daimi deniz üssü tahsis etmeye hazırlanıyor.


Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Fransa arasında, hafta içi imzalanan işbirliği anlaşmasının detayları ortaya çıkmaya başladı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Savunma Bakanı Savvas Angelidis ile Fransa Savunma Bakanı Florence Parly arasında hafta içerisinde imzalanan savunma işbirliği anlaşmasının maddeleri konusunda açıklık getirdi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Fransa'nın iki tarafın anlaşmasının temel ekseninin, “İki ülke deniz kuvvetlerinin yararına yönelik stratejik işbirliği” olduğu da belirtildi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Fransa'nın Kıbrıs adasının Vasiliko bölgesinde oluşturmak istediği deniz üssünün 'teknokratik' olguların incelemesi amacıyla Fransız askeri teknik uzmanların ilerleyen süreçte Kıbrıs'a gelmesi bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Fransa'nın arasındaki anlaşmanın maddeleri şöyle:

“1.Deniz üssünün, yüksek operasyonel menzilli üsse dönüştürülmesi,

2) Deniz üssünün geliştirilmesiyle ilgili incelemeler ve planlar tamamlandıktan sonra, bunun altı ay içerisinde operasyonel olarak hazır olması,

3) PESCO işbirliği çerçevesinde Doğu Akdeniz'de operasyonda bulunacak ve demir atacak olan Fransız Deniz Kuvvetlerinin gereksinimlerinin tamamıyla karşılanması,

4) Fransa'nın bölgedeki daimi ve sürekli varlığının garanti altına alınması,

5) Rum Yönetimi'nin operasyonel altyapılarının, bölgede faaliyet gösteren Fransız Deniz Kuvvetleri için uygulanabilir bilgi gücü olarak kullanılması,

6) Fransa'nın Mari'deki altyapıların geliştirilmesi gerekliliğine ekonomik olarak katkıda bulunması,

7) Fransız Deniz Kuvvetlerinin, Türkiye tarafının araştırma faaliyetlerinin engellenmesine yönelik herhangi bir çabayı göğüslemesi,

8) Rum Yönetimi'nin deniz kuvvetlerinin modernizasyonu ve güçlendirilmesi,

9) Avrupa veya ortak faaliyetler çerçevesinde iki ülke silahlı kuvvetlerinin işbirliği ve eğitimin sağlanması.” 

https://www.kibrisgazetesi.com/kibris/rum-yonetimi-fransaya-deniz-ussu-veriyor/66964

**Bahsi gecen konum Mari Dnz üssü yanı.
50
Amacım aşağılamak veya dalga geçmek değil ama güzide bir savunma forumumuz var . Bu sitede kendilerini savunma sanayi uzmanı ilan etmiş bir çok arkadaş var. Hala ciddi ciddi Siper için orta menzilli füze olabilir, hisar-o'nun radar güdümlüsü mü acaba, G-40 siperdir, s-400 le birlikte açıklandı diye s-400 sandık falan diye kafa patlatıyorlar. Yav arkadaş hadi erindiniz infografik falan aramayı geçtim; açın abi cumhurbaşkanının projeyi açıkladığı videoyu adam üstüne basa basa Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemimiz SİPER diyor. 2021'de ilk teslimat diyor. Bundan daha açığı var mı ?

Zaten Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi ve 2021'demek Boosterla güçlendirilmiş kara radarlarıyla güçlendirilmiş Bozdoğan demek. Başka çıkar yolu yok. Bence Eurosam konsorsiyumu üyeliğimizide bu minvalde değerlendirmek lazım. Çünkü kendileri de Mica RF'yi boosterla güçlendirip kara radrlarıyla konuşturup bazı modifikasyonlarla Aster'i yarattılar. O yüzden Asterli bir formül beklememek, Siper için teknik destek beklemek lazım. BENCE.

Zaten BANA GÖRE nike hercules'in arkadaki 4 roket booster'ından 1 tanesinin ucuna bile bozdoğan'ı bağlasak rahat 120-140 km'lere füzenin gidebileceğini düşünüyorum. 60 sene öncesinin teknolojisi m-42 katı yakıtlı boosterlarını nikeden alıp tersine mühendisle kopyalayamadıysak zaten bu ayıp. Şimdiye kadar çoktan kopyalamıştırız.

Şimdi nasıl 120-140 km gider diyorsunuz. Ben sözelci bir insanım ama kendi kafamda bir mantığım var. Tam tersini kanıtlayabilecek bir sayısalcı arkadaş varsa buyursun. Ben Aim-7 sparrow F füzesi ve 1 adet booster taşıyan ki bu booster'da bizim tersine mühendislik yapacağımız m-42 olan nike ajax'ı kullanarak yapacağım.

Aim-7F Sparrow Nike ajax'ın füze kısmının yarısı ağırlığı ve 130 kn civarı bir motorla 70 kilometre gidiyor. Peki motoru 130 değilde 13 kn olsaydı bu motor onu 7 kilometre itecekti. birde Sparrow füzesi olduğundan iki katı ağır olsaydı 3.5- 4 km itebilecekti. Bu bir kenarda dursun.

Ajax füzesinin füze kısmı yani 2. aşaması 13 kn'lik bir roket motoruna sahip ve Sparrowdan 2 kat ağır yukarıdaki hesaba göre ajax'ın füze motoru ona 4-5 km itki sağlıyor. Oda büyük ihtimal son manevralar amaçlı. Füzenin toplam menzili 48 km .  Yani buradan şunu anlıyoruz. Booster füzeye 40 km temiz itki sağlıyor.

Şimdi dönelim Siper'e , Bozdoğan muhtemelen Aim-120F'e benzer ağırlıkta ve menzilleri de yakın olduğundan üç aşağı beş yukarı benzer itkide motor kullanacaklar. Şimdi hercules veya Ajaxtaki booster'ı tersine mühendisle alıp bozdoğana eklediğimizde ve bu booster'ın 2 katı ağırlığında bir füzeyi 40 km'ye taşıdığını düşündüğümüzde bozdoğanı 80 km'ye yerden taşıyacaktır. Booster füzeden ayrıldıktan sonra o menzil ve irtifada Bozdoğan kendi motorunu devreye soktuğunda zaten 65 km de kendi gidebildiğinden füzenin menzili direkt olarak 145 km'ye ulaşır.

Varsayalım 145 değil 120 olsun. Olur mu çok güzel olur. İlk 60 km'de ister çafraddan ister teirs ve akr'lerden güdümlersin geri kalan 60 km'de zaten bozdoğan tam aktif radar güdümlü bir füze o işini halleder. Zaten aşağıda vereceğim resmi infografikte siper füzesi kuyruğunda herculesinkilere benzer bir booster olan bir bozdoğan'a benziyor.
Bana göre proje bozdoğan ilk düşünüldüğünden beri var 2021 biraz çafrad ve/veya teirs radarlarının tamamlanma süresidir. En mantıklı yolda bu.

Ya ben ayakta uyuyorum ya da senin algın biraz hatalı. Bu bahsi gecen uzmanlara ben rastlayamadım. Artı bu HSS projeleri biraz kafa karışıklığına yol açtı.

Ama bir bilgilenme açıdan haklısın. Hazreti Google ne güne duruyor?
Sayfa: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10