Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 10
11
Ya birşey soracam ama çocukca gelebilir yinede bilgili biri cevaplarsa sevinirim. Malum TF-Xte F16 motoru kullancaz. F16daki tüm sistemleri çıkarıp TF-X kaportasının içine koysak (tabi füzeler için yuvalar olacak TFXte) bu uçak 5. nesil mı olur yoksa 4. nesil mi ?

Hangi blocktakileri koyacağız ? İki durumda da gerçi 4. nesil olurda.
12
Light F15 silent eagle olur. Nesilini sorma.
13
Ya birşey soracam ama çocukca gelebilir yinede bilgili biri cevaplarsa sevinirim. Malum TF-Xte F16 motoru kullancaz. F16daki tüm sistemleri çıkarıp TF-X kaportasının içine koysak (tabi füzeler için yuvalar olacak TFXte) bu uçak 5. nesil mı olur yoksa 4. nesil mi ?
14
E ben de zaten onu söylüyorum... 3 adım sonrasını hesap etmeden her teklife atlıyoruz...

Bizim sünni ülküsünü ,ümmeti birleştirme idealini gerçekleştirmek için "aslında İsrail'i rahatlatmak için tezgahlanan" Suriye'nin bölünmesi projesine  atlamasaydık ; Zeytin dalı -Afrin harekatlarına da zaten hiç gerek kalmazdı... Kendimizin yol açtığı hastalığı tedavi ettiğimz için kendimizi alkışlıyoruz... İroninin  tanımı tam da budur zaten..
 
İşte asıl mesele Esad o bölgeden uzaklaştırılınca yerine kimin geçeceği öngörüsünü bizim ortaya koymamız gerekirdi...

S-400 meselesinde de olayın bu noktaya gelmesine izin vermemeliydik... Heyyyt hüytt ile bu işler olmaz... Sen de stratejik kozlarını oynamalıydın...

Efendim ABD bizi bölecek , bölücüleri destekliyor , tırlar dolusu silah veriyor...Adamlar 25 senedir zaten destekliyor...GÜNAYDIN TÜRKİYE ...
Sen hala onu bu düşünceden vazgeçirecek stratejik adımları atamamışsan köpürüp durmayacaksın....
15
Ben çok çok çok beğendim... Emeği geçenlerin eline sağlık... Motor belli.. F-110 ...Kendini kanıtlamış , vidasına kadar bildiğimiz bir motor.. Ben taa 5 sene önce F-16 motoru üzerinde prototip çalışmaları başlanmalıdır diye  yazdım...

Motor çok çok çok zor bir iş... Çin hatta Rusya bile  tam verimli bir turbofan motoru yapamamışken , hem de süpercruise özellikli bir motor yapma hayali MMU projesini 15 sene ötelerdi ve yetkililer akıllıca bir kararla ilk üretimlerde F-110 motorunu kullanma kararı aldılar...

Bu mock-up ; Türkiye'nin bu uçağı yapma iradesinin kanıtı olarak ; projeye ortak olma çekingenliği gösterecek ülkelere de bir işarettir...

Bu projenin gerçekleşeceğine olan inancımı pekiştiren en önemli unsur BAE gibi dev bir savunma firmasının verdiği büyük teknik destek...

Benim bu projede tek korkum yine kendimiz...Hiçbir güç bizim bu uçağı yapmamızı engelleyemez... Global dünya'da sizi bir yere kadar engeleyebilirler yeter ki biz projeye olan inancımızı ve desteğimizi kesmeyelim...
16
Fransız ve Alman ortak avcı uçağı.

Bu herifler daha yeni anlaşmadı mı ortak ucak yapmak için ne ara tasarımını bitirip mock up yaptılar :S
17
Fransız ve Alman ortak avcı uçağı.
18
TAİ / Tai.
« Son İleti Gönderen: カメせ 16 Haziran 2019, 19:47:38 »
19
Sivil Havacılık ve Uzay / Emirates 150 adet siparişi iptal ediyor
« Son İleti Gönderen: fırtına06 16 Haziran 2019, 18:25:14 »
MAX kriziyle sarsılan Amerikan Boeing şirketine bir büyük şok da en büyük müşterisi konumundaki Emirates’ten geldi. Dubai merkezli Emirates’in 150 adet Boeing 777X siparişi ertelemek ve hatta tamamen iptal etmek için Boeing’le görüştüğü bildirildi.Seattle Times’ta yer alan habere göre 2013 Dubai Air Show’da verilen 150 geniş gövdeli uçağın liste fiyatı 76 milyar dolar.

Emirates bu uçağın ilk müşterisi olacak ve ilk uçağı 2020 ortasında filosuna katacaktı. Emirates’in 150 Boeing 777X siparişini 787 Dreamliner modeliyle değiştirmeyi de seçenekler arasına aldığı kaydedildi.

http://www.kokpit.aero/emirates-boeing777x-siparis-iptal
20
Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) iştiraki olan İşbir Elektrik tarafından üretilen "sessiz jeneratör", kritik silah ve füze sistemlerinden İHA'lara kadar birçok savunma sisteminde kullanılıyor.Yurt dışında çalışan Türk işçilerin dövizli tasarruflarıyla kurulan TSKGV iştiraki olarak Balıkesir'de üretime devam eden İşbir Elektrik, savunma sanayisinde dışa bağımlılığı azaltmaya yönelik projelere kesintisiz enerji sağlamak üzere çalışıyor.

Şirketin ASELSAN iş birliğiyle geliştirdiği "taktik sessiz kabinli jeneratör"  birçok savunma sisteminde tercih edilir hale geldi.

İşbir Elektrik Genel Müdürü Burhan Özgür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, jeneratörlerde olması gereken motor, alternatör ve pano bileşenlerinden motor haricindeki tüm bileşenlerini kendilerinin ürettiğini söyledi.

Her büyüklükte jeneratör ürettiklerini ve piyasa sunduklarını ifade eden Özgür, bunun yanında özel ürünlere de imza attıklarını vurguladı.

Ürettikleri ürünlerin başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere dost ve kardeş ülkelerin de silahlı kuvvetlerinde kullanıldığını aktaran Özgür, şunları kaydetti:

"Özellikle taktik sessiz jeneratör konusunda Türkiye yurt dışına bağımlıydı. Sadece almakla bitmiyor. Bu ürünün satış sonrası hizmet desteği var. Bizim en önemli özelliğimiz bu. Nerede ve ne zaman olursa olsun ürünümüzün arkasındayız. Ürünümüz şu anda çok kritik bölgelerde kritik silah ve füze sistemlerinde, radar sistemlerinde kullanılıyor.

Bu jeneratör 7 metreden 56 desibele kadar ses çıkartıyor. Yeri düşman taraftan tespit edilemeyen, çalıştığı bölgede diğer elektronik unsurlara zarar vermeyen bir özelliğe sahip. 60 ile eksi 32 dereceler arasında çalışabilen ve depolanabilen jeneratör, yağmur altında da aksaksız hizmet verebiliyor."

"İHA için de kullanılıyor"

Jeneratörün sessiz olmasını sağlayan sistemin su soğutmalı alternatör ile sağlandığını dile getiren Özgür, Türkiye'de bunu yapan tek firma olduklarını söyledi.

Türk savunma sanayisinin bir parçası olmaktan gurur duyduklarını aktaran Özgür, şöyle konuştu:

"Türk savunma sanayisinin göz bebeklerinden olan İnsansız Hava Araçlarının (İHA) yer sistemlerinin jeneratörlerini de biz veriyoruz. Hedefimiz Türkiye'deki jeneratörlerin tümünün alternatör ihtiyacını karşılamak. Şimdi yüzde 100 yerli jeneratörü geliştirmek için de çaba sarf ediyoruz. İşbir olarak belki motor alanına girmeyeceğiz ancak bazı firmalarla iş birliği içindeyiz. Şu anda çalışma halindeler. Eminim ki bu firmalarımız da yerli motoru imal edecekler ve tamamı yerli ve milli jeneratörü Türkiye'ye kazandırmış olacağız."

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2869942-savunma-sanayinin-sessiz-gucu-kullanilmaya-baslandi/?detay=2
Sayfa: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 10