Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
ASELSAN & MİKES / Ulak Projesi.
« Son İleti Gönderen: カメせ Bugün, 21:01:48 »
Alıntı
Savunma Sanayii ile edinilen kabiliyetler sivil sektörlere aktarılıyor.

Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD) ile kazanılan mercek vb. geliştirme becerisi 5G ile iletişim teknolojilerine aktarıldı.

Turkcell, yerli 5G uyumlu antenleri kullanan ilk operatör oldu.

ASELSAN tarafından üretilen yerli ve milli 5G uyumlu 4,5G mobil iletişim antenleri Turkcell'in şebekelerinde hizmet sunmaya başladı.

Turkcell, antenlerin geliştirilme sürecinde de aktif biçimde yer alırken, 4,5G şebekesinde kullanılacak antenler için ASELSAN ile Turkcell arasında 2017 yılı Ocak ayında imzalanan iş birliği sözleşmesinin ardından, 2018 yılı Eylül ayında da toplam 2 bin 30 adet anten siparişi için tedarik anlaşması yapılmıştı.

"5G'DE DE ÜLKEMİZ İÇİN ÜRÜNLER VERMEYİ PLANLIYORUZ"

ASELSAN Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Bayram Gençcan ise ASELSAN'ın, 1975'ten beri yerli ve milli haberleşme sistemleri için çalıştığını aktardı.

Gençcan, şunları ifade etti:

"Bugün, Ekim 2018'de Turkcell ile birlikte başladığımız 'Yerli 4,5G Baz İstasyonu Anteni Üretim' projemizin ürünlerinin canlı şebekelerde kullanımına başlanıyor. Mutluyuz, gururluyuz. Teknolojik ve maliyet açısından yabancı ürünlerle rekabet edilebilir bir düzeye gelmiş bulunmaktayız. Canlı şebekelerde kullanımıyla beraber sahalardan gelecek bilgilerin geliştirmelerimize daha fazla ışık tutacağını düşünüyoruz. 4,5G'de kazandığımız bilgi ve tecrübe ve Turkcell'in destekleri ile 5G'de de ülkemiz için ürünler vermeyi planlıyoruz."

Verilen bilgiye göre, ilk aşamada ASELSAN üretimi yaklaşık bin antenin yıl sonuna kadar Turkcell'e ait 250 baz istasyonunda kullanılmaya başlanması hedefleniyor.

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/turkcell-yerli-5g-uyumlu-antenleri-kullanan-ilk-operator-oldu,shn94dLx6Eew-qTFV4nd-w?_ref=infinite
2
Pardon da hangi parçaları türkiye ye ürettireceklermiş kendi ülkelerindeki yazılan çizilenlere bakılırsa bırak sistemin taşıyıcısının contalarında (bu da ne demek anlamadım) tornavida zorlamasında bile yazılımın kendisini koruma amaçlı olarak silme işlemine girdiğinden falan bahsedenler ruslarsa bu konuşanlar kim açıkça kendi ülkelerindeki yazılanlarda altını çize çize kesinlikle teknoloji transferi olmadıgını yazanlar ruslar ise bi zahmet hangi parçalarıda uretelicek onlarıda söyleseydi de bizde bilseydik ne menem kritik parçalarmış!!!


3
Alıntı
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “F-35’leri vermezlerse başka alternatiflere yöneliriz. Ama diyelim ki her şey çok kötü gitti, olmadı, F-35'i de bize vermediler diyelim. Türkiye'nin de yeni nesil uçaklara ihtiyacı var, kendimiz üretinceye kadar. O zaman nasıl S-400 için başka arayışlar içine girdik ve en son S-400 anlaşmasını Rusya ile yaptıysak. Kendimiz üretene kadar, bu ihtiyacı gidermek için alternatiflere yöneliriz."
Alıntı
Mevlüt Çavuşoğlu: "ABD ile güvenli bölge konusunda anlaşamazsak Fırat'ın doğusuna operasyon kısa süre içinde başlayacak."
Alıntı
Çavuşoğlu AB ile mültecilerin geri kabul anlaşmasının askıya alındığını açıkladı.
Alıntı
Çavuşoğlu'ndan Avrupa'ya: “Eksen kayması eleştirilerine gülüyorum. Eksen, Türkiye’nin kendisidir. Siz oralara gidince eksen kayması olmuyor da biz gidince mi oluyor? Benim dış politikam size mi bağlı ? Biz orada (AB) hiçbir şey yapmadan kapının önünde bekleyecek bir ülke değiliz"
4
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: Türkiye'nin savaş tehditlerine müsamaha göstermeyiz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, "Yunanistan, Türkiye'nin savaş tehditlerine müsamaha göstermez" açıklamasında bulundu.Mecliste düzenlenen bir güven oyu oturumunda konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı nikos Dendias, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleriyle ilgili konuşarak "Yunanistan savaş tehditlerine müsamaha göstermez" dedi.
Dendias ayrıca, "Rehber, uluslararası hukuk kurallarına saygıdır. Bizim için, Türkiye'nin sondaj faaliyetinin durması gerektiği açıktır" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Dendias, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimlerle ilgili olarak 'Kıbrıs hükümeti ile yakın işbirliği içerisinde olduklarını' söyledi.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201907221039735343-yunanistan-disisleri-bakani-dendias-yunanistan-turkiyenin-savas-tehditlerine-musamaha-gostermez/
5
Rostech Başkanı Çemezov: S-400'lerin belirli parçalarının Türkiye’de üretilmesine yönelik görüşmeler devam ediyor

Rostech Başkanı Sergey Çemezov, S-400'lerin belirli parçalarının Türkiye’de üretilmesine yönelik görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Rakiplerimizin ilişkilerimize yönelik müdahale girişimlerini başarıyla aşıyoruz. Türkiye ile havacılık, helikopter üretimi ve enerji alanlarında iş birliğini genişletmeye hazırız" dedi.Rusya devlet savunma sanayi şirketi Rostech Başkanı Sergey Çemezov, S-400 hava savunma sistemleri ve savunma sanayisinde Türkiye ve Rusya arasındaki artan iş birliğine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye ve Rusya arasında sanayiye yönelik ilişkilerin büyüdüğünü vurgulayan Çemezov, "Türkiye, Rostech ve Rusya'nın kilit ortaklarından biridir. Moskova ve Ankara arasında askeri-teknik alandaki iş birliği olumlu yönde ilerliyor" diye konuştu.

Türk ve Rus siyasi liderleri arasında yürütülen yakın ve yapıcı görüşmelere işaret eden Çemezov, "Kurumlarımız ve şirket temsilcilerimiz arasında yürütülen görüşmelerin de sayesinde rakiplerimizin ilişkilerimize yönelik müdahale girişimlerini başarıyla aşıyoruz" dedi.

Rusya ve Türkiye’nin çeşitli ortak projeler yürüttüğünü belirten Çemezov, "Bu projeler arasında gelişmiş uçak ve helikopter sistemleri, zırhlı araç parçaları ve temin edilen silahların satış sonrası hizmetleri yer alıyor. Türkiye ayrıca çeşitli menzillerdeki Rus hava sistemlerine ve tank savar sistemlerine ilgi duyuyor" şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİNİ GENİŞLETMEYE HAZIRIZ'

Çemezov, Türkiye'nin ulusal uzun menzilli hava sisteminin oluşturulmasına yönelik istişarelerin devam ettiğinin altını çizerek, "S-400 hava sistemlerinin belirli parçalarının lisanslı bir şekilde Türkiye’de üretilmesine yönelik görüşmeler de devam ediyor" dedi.
Türkiye ve Rusya arasında askeri-teknik alandaki iş birliğinin, sivil alanlar için sağlam bir temel oluşturduğunu dile getiren Çemezov, şunları kaydetti:

"Türkiye ile teknolojik açıdan, başta havacılık, helikopter üretimi ve enerji alanlarında iş birliğini genişletmeye hazırız. S-400’lerin teslimatını Türkiye’nin talebi doğrultusunda hızlandırdık. Bu tür bir uygulama, dünyada ender görülmektedir. Sistemlerin ilk teslimatı bu ay yapıldı ve takvim doğrultusunda ilerliyoruz"

https://tr.sputniknews.com/rusya/201907221039730723-rostech-baskani-cemezov-s-400lerin-belirli-parcalarinin-turkiyede-uretilmesine-yonelik-gorusmeler/
6
Yabancı Deniz Sistemleri ile İlgili Haberler / Oakland Suya İndi
« Son İleti Gönderen: fırtına06 Bugün, 19:20:10 »
ABD Donanması’nın yeni kıyı muharebe gemisinin Independence varyantı Oakland (littoral combat ship/ LCS) Alabama’da bulunan tersanede suya indi. Kıyıya yakın ortamlarda çalışmak için tasarlanan platform, açık denizde de kullanılabiliyor. Envantere girdiğinde USS Oakland adını alacak gemi mayın ve sessiz dizel denizaltı ve hızlı su üstü araçları gibi asimetrik tehditlere karşı inşa edildi. Üç bin 200 ton deplasman ağırlığına sahip olan gemi 127,4 metre uzunluğunda 40 knot üstü hıza ulaşabiliyorİki farklı firmanın inşa ettiği LCS sınıfı geminin iki varyantı bulunuyor; Freedom ve Independence.  Freedom ekibi Lockheed Martin önderliğinde Wisconsin, Marinette'de, Independence ekibi ise Austal USA liderliğinde Alabama, Mobile’de konuşlanmış durumda.

http://www.c4defence.com/Gundem/oakland-suya-indi/8397/1
7
Hindistan Hava Kuvvetlerinin (Indian Air Force /IAF) ilk AH-64E Apache taarruz helikopteri grubu 27 Temmuz'da Ghaziabad'da Hindon Hava Üssüne ulaşacak.Bu gönderimde üç ila dört helikopter yer alacağı bekleniyor. Ancak Apache'nin Pathankot'taki ilk filosunun konuşlandırılması bir ay daha sürecek. Hindistan Amerika Birleşik Devletleri'nden 22 Apache helikopteri satın aldı.

Apachi’lerin ilk filosu Pathankot'ta konuşlandırılacak ve ilk Komutan Subay, Grup Kaptanı M Shaylu olacak. IAF, zaten Pathankot'ta konuşlandırılmış 125 Helikopter Filosuna (125 H SQUADRON) ev sahipliği yapıyor.

IAF, uzun bir süredir Rus yapımı Mi-35 ve Mi-25 taarruz helikopterlerini Pathankot'ta, ve  Rajasthan'daki Suratgarh'da kullanıyor.

Helikopterlere ilişkin resmi devir teslim töreni Mayıs ayında ABD’de gerçekleşmişti.

http://www.c4defence.com/Gundem/hindistanin-ilk-ah64eler-ulkeye-ulasiyor/8390/1

8
ABD’li Lockheed Martin firması, Suudi Arabistan Krallığı’na (KSA) Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma Sistemi (THAAD) füzesi satışıyla ilgili olaraktan 1.47 milyar dolarlık sözleşme değişikliği bedeli kazandı. Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalıyla yapılan sözleşmenin bedeli, bu satış ile 3.89 milyar dolardan 5.36 milyar dolara yükseldi. Anlaşma kapsamında Suudi Arabistan’a THAAD Interceptor Füze teslimatları, 31 Temmuz 2023’e kadar tamamlanacak.THAAD (Terminal High Altitude Area Defense)

Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma Sistemi THAAD, ABD’li Lockheed Martin şirketi tarafından balistik füzelerin imhası için geliştirilmiştir. 200km+ menzile ve 150km irtifaya kadar balistik füze imhası yapabilen Anti-Balistik Füze Sistemi, AN/TPY-2 Radarını kullanmaktadır. Her bir THAAD Füze Fırlatma Aracı, 8 adet “Interceptor” füzesi taşıyabilmektedir.

https://savunmasanayist.com/2019/07/21/abdden-suudi-arabistana-1-47-milyar-dolarlik-thaad-satisi/
9
Arkadaşlar bir yanlışı düzelteyim.2 tane Levent Özgül var.S-400 ambleminden rahatsız olan twitterda yazan Levent kokpit aero yazarı değil.Kendisi hdp sempatizanı kürtçü abdci natocu bir zattır ve Türk savunma sanayi ürünlerini devamlı küçümser.Diğer Levent Özgül ise facebookta 2 grupta yazılar yazıp paylaşımlar yapar twitter kullanmaz.Kokpit yazarı olan arkadaş budur.F-16 yı çok iyi bilir bu uçağa aşıktır.Benim iyi arkadaşımdır o da S-400 lere karşıdır bu yüzden gerek sosyal medyada gerekse telefonda çok tartışmışızdır.F-35 leri alamayacak olmamıza çok hayıflanmıştır.Ama kesinlikle bölücü yanı yoktur ve milliyetçidir sadece bakış açılarımız farklıdır kendisiyle.

Durum şayet dediğin gibiyse, diğer arkadaştan özür dileyelim bari. Hatlar karıştı galiba:)
10
Sayın Partikül bazı noktalarda bilgi eksikliğini düzeltmek isterim uygun görürseniz.

Estağfurullah... haklısınız, katılıyorum. Onlar önce istedi ve aldı... bekli de biz istemedik! Ancak 4 adet F-35' in teslimatını geciktirdikleri bir vakaa değil midir? Ne kadar doğrudur bilinmez ama F-35' in sadece pilotluk becerilerinin öğretildiğini; Amerika'da ki Türk ekibe, diğer bazı can alıcı yeteneklerin öğretilmediğine dair bir yazı okumuştum. Peki niye öğretmiyorlar, yoksa program ortağına güvenmiyorlar mu? Böyle şey olmaz! Bizi bilenler bilir, biz zaten Amerikan karşıtıyız dır da... Ne olursa olsun Türk milletinin itilip kakılmasına tahammül edemeyiz. Ayrıca Türk-Amerikan ilişkisi; bizim açımızdan kişisel husumetin ötesi geçmiştir. Artık mesele Jeopolitik bir konudur.

Üstadım yinede  F-35 5inci nesil bir uçak. Yazılımlar, durumsal farkındalık, sensör-algılıyıcılar ve düşük radar izi yani var oğlu var. 

Üstadım platformun teknolojik yetenekleri zaten yadsınamaz, aklı başında herkes O gerçeği kabul edecektir. Lakin mesele Jeopolitik bir konuma evrildiği için, salt teknolojik yetenekler baz alınamaz. Biz o yüzden diğer arkadaşlara SİLAH FETİŞİSTİ diyoruz... bakıyorsun ki, sistem kağıt üzerinde mükemmel, herkes sahip olmak ister. Gel gör ki, O yeteneklerin ne kadarı kullanıma açıktır, neresinde ne gibi gizli kapılar vardır, sistemi istediğim zaman istediğim kriterlerde kullanabilecek miyim? Bunlar büyük soru işaretleri(?) Ve sistemin aynen bir cep telefonu mantığıyla çalıştığı da biliyoruz.

Söz konusu caydırıcılık olunca; saldırı yeteneği, savunma yeteneğinden daha caydırıcıdır. Orasını kabul ederim. Fakat bana saldırı yeteneği verebilecek sistem, bana saldırma niyetiyle yaklaşan sözde müttefikler tarafından üretiliyor(!) Ve benim bu sözde müttefiklerle büyük problemlerim var. İşte bu durum, bizler açısından derin kaygılar yaratmaktadır.

Türkiye İrana ders vermek istiyor. Suriye de hem PYD yi bertaraf edip ülkesindeki Arapların gideceği bir ortamı aralamak istiyor. Akdeniz de hesap da olmayan bir pay isterimiz var. İleride Rusya ile de Suriye sebebiyle mutlaka karşı karşıya gelecez. ( F-35 bu açıdan da elzem)

Bu kısma cevap olarak... Rusya' yla karşı karşıya gelmek istemiyorlarsa, Esad' la anlaşsınlar. Niye anlaşmıyorlar? Genel af çıkartması konusunda anlaşsalar ya... neyi bekliyorlar? Herkes silahını teslim etsin, güvenlikleri ve gelecekleri anayasal teminat altına alınsın ve hatta bu Türkiye garantör/gözlemci olsun... Efenim, Türkiye' deki sığınmacıların kabulü anlaşması yapsınlar, uygun yerlere sığınmacıların yerleşimi konusunda işbirliği yapılsın, kalacakları yerleşin inşaa faaliyetlerine katkı sunalım... Yeni şehirler, kasabalar yapalım. Suriye' ye uzun dönemli krediler verelim.. İş alanları yaratalım... niye yapmıyorlar, dertleri nedir? Bunları yapmış olsalar Rusya' yla, İran' la çatışmanın gerekçesi kalır mı? Türkiye için de en temiz, en kestirme, en güzel yöntemdir.

Aha açıkça yazıyorum; bunları yapmazlarsa yarın bir gün yine ABD' nin kucağına düşeriz. İran gibi bir devletle Türkiye' yi düşman etmenin bir anlamı var mı? Yarın bir işgal durumunda, destek göreceğim yerlerden bir tanesidir. Benim İran' la ne derdim olabilir ki?
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10