Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Alıntı
        KF-X                        MMU(TFX)
l                          16,9m                     21m
h                         11,2m                     14m
w                           4,7m                      6m
engine thrust   44000lb                  54000lbhttps://mobile.twitter.com/miguyan2000/status/1268802945824501765
2
eski Türkiye var saniyor sirtaki kafalar
3
Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler / Ynt: Libya
« Son İleti Gönderen: fırtına06 05 Haziran 2020, 22:03:36 »


T-122 Sakarya ÇRNA sistemi UMH kamuflajıyla.. Dün Libya Misrata'da görüntülenen kargo gemisinde de Fırtına obüsleri ve Korkut sistemleri görüntülenmişti.Envanterde Libya'ya göndermediğimiz sistem kalmadı galiba....
4
Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler / Ynt: Libya
« Son İleti Gönderen: fırtına06 05 Haziran 2020, 21:50:50 »
Libya’nın Tarhuna şehrinde, Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) tarafından vurulan Rus Pantsir Hava Savunma Sistemi (HSS) görüntülendi.Libya’nın meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH/GNA) güçleri, darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA)’na yönelik taarruzlarını başarıyla sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde ülkenin kuzeybatısında bulunan Trablus Uluslararası Havalimanı’nın kontrolünü ele geçiren Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, bölgede hızlı bir şekilde ilerleme kaydediyorlar.

UMH güçleri tarafından bugün kontrol altına alınan Tarhuna şehrinde, daha önce Türkiye tarafından geliştirilen ve UMH envanterinde bulunan SİHA’lar tarafından MAM-L atışı ile vurulan Pantsir hava savunma sistemi görüntülendi. Görüntülenen Pantsir sisteminin, ağır hasarlı olduğu gözlerden kaçmadı. UMH güçleri tarafından Libya’da, 20 adete yakın Pantsir sistemi vuruldu. Rus yapımı Pantsir sistemleri, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından fonlanarak Hafter güçlerine ulaştırılıyor.

https://www.savunmasanayist.com/libyada-sihalar-tarafindan-vurulan-pantsir-goruntulendi/
5
Bu Yunanistan ile oturup güzelce bir konuşmak lazım.
Güçlü devletlere para kazandırmaktan başka bir işe yaramıyor bu sürtüşme...


Ben nerde o günler diye dua ederken sen bunlarla gozelce konusacaksin. Birak ilk kursunu onlar siksinlar ve sahilimize yapisan adalarin sorununa bir cözüm getirelim böylelikle. Bunlar tuzlu yutmadikca adam olmayacaklar.

Türk-yunan sınırı savaşsak bile değişmez,değiştirmez büyük güçler...

Ölenler öldüğüyle , ekonomisi çökenler fakirleştiğiyle kalakalır ortada sap gibi...
6
Yazmayım yazmayım diyorum lakin zamanında F-16lar alınırken aynı muhabbet döndü, yok Yunan uçaklarını dost görüyor, yok savaş esnasında ABD uçakları kilitleyecek savaşta kullanamayacağız vs. ne oldu bu iddiaların hepsi balonmuş şimdi aynı hurafeler F-35ler için söyleniyor, sayfalardır aynı muhabbet arkadaşlar elinde delili olan varsa sunsun delil yoksa şehir efsanelerine göre tartışmanın lüzumu yok, zaten F-35 falan geldiği yok sakin olun.
7
Gücü ; Afterburner ile 22.000 lbf (97.9 kN)

Bizim MMU , motoru F-110'un gücü  29000 ibf...

Kfx MMU'ya göre daha küçük daha hafif siklet bir uçak, itki güç oranları ve performansları benzer olur.  Açıkcası ben MMU projesinde bu segmente oynanmasını daha mantıklı bulurdum. Keza 300 shp'lik tei motoru çekirdeğinden yola çıkılarak motor yapılması daha kolay olurdu. Keza tvc'li bir ej-2000'de milli motora kadar ikame ettirilirdi. Tek motorlu hali'de muhtemel bir tai tisu ve hürjette kullanılma ihtimali bakımından mantıklı idi.

Ama şu anki motor seçimi'de yanlış değil tabi.
8
Gücü ; Afterburner ile 22.000 lbf (97.9 kN)

Bizim MMU , motoru F-110'un gücü  29000 ibf...
9
Demek ki yapmakta oldugumuz hareketler ve planlamalar Yunanistanin mevcut planlarini,ve hayallerini etkilemekte ki adam kendi kamuoyuna bir seyler soyleme zorunda kalmis. " Neticede adam savunma bakani fiiliyatta olmasa da laf ile savunma yapmaya calisiyor  ;)"

Yunan Savunma bakanina fazladan takilacagimiza bizler yolumuza devam etmeye devam edip .Hatta daha neler yapmamiz gerekliligine odaklanalim.
10
Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler / Ynt: Libya
« Son İleti Gönderen: metin62 05 Haziran 2020, 20:00:16 »
Sn Tigerfish , Rus  Mig 29 larinin Libyada konuslanmasi sahada Hafter lehine bir katkida bulunmadigi gibi ,Fransizlar da Hafterten umudu kestiklerinden dolayi Irini dan ayrilip ,UMH ye yanasmaya calisiyorlar mi diyorsunuz.

 Fransanin Irini opersayonundan cekildigine dair bir bilgi goremedim. " Gozumden kacmis olabilir "
Ancak Maltanin Irini operasyonuna destek vermemekte dusuncesi oldugu haberini gordum . "Bir karisiklik olmasin?"  Irini operasyonu basarili olmadi buna katiliyorum.

Rus Mig 29 larin Libyada konuslanmasi ile sahadaki dengede Hafter lehine bir degisiklik olmadigina da katiliyorum. Ancak unutmayalim bu ucaklar bulunduklari yerde sabitler .Yani  su ana kadar herhangi bir operasyona  destek olarak katilmadilar. Bu ucaklarda Rus hava kuvvetleri amblemleri silinmis olsa da bunlar Rus ucagi . Sayet Mig-29 lar  Haftere sahada aktif olarak destek vermek amaci ile faal olmalari halinde sahadaki mevcut dengelerin etkilenecegini dusunuyorum. " yanlis anlasilmasin Ruslarin ille Hafteri sever destekleyecekler demiyorum .Ruslarin gonlunde yatan Akdenizde ikinci bir Us ve Libyadaki petrol gaz isletiminden pay almak. Ruslar sayet Libyada Us hayalinden vaz gecip sadece gaz ve petroline ortak olmakle yetineceklerse o zaman UMH yanasabilirler. ABD UMH lehine niye oynuyor Rusyayi frenleyebilmek icin.

Dilerim siz hakli cikarsiniz,zaman icerisinde olaylari daha net olarak gorecegiz kismet ise.

 

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10