Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Bize paramızla bile silah satmayan Fransızlara bak hele. Müttefikliğe yakışmayan bir eylem diye ağlamışlar. Biz her fırsatta arkamızdan vurmaya kalkın, paramızla bir silah satmayın, işte böyle adamı arkadan bıçaklayıp bir kenara atarlar. Çok iyi olmuş okuyunca keyiflendim açıkçası.  ;D
2
ABD Donanmasına ait MQ-25 Stingray Tanker İHA, ilk kez F-35C savaş uçağına yakıt ikmali gerçekleştirdi. F-35C, MQ-25’in yakıt ikmali yaptığı üçüncü farklı uçak tipi oldu.

Boeing tarafından denemeler için geliştirilen T1 isimli prototip Tanker İHA, ABD Donanmasının gelecekteki savaş gemisi görev gruplarında kullanacağı ilk insansız Tanker İHA’lara öncülük ediyorABD Donanması tarafından yapılan açıklamaya göre 13 Eylül’de icra edilen ve üç saat süren testler sırasında MQ-25 Tanker İHA, ABD Donanması Hava Test Filosuna ait F-35C’ye yakıt ikmali gerçekleştirdi.

MQ-25 Tanker İHA programının başında bulunan Yüzbaşı Chad Reed, gerçekleştirilen her bir T1 uçuşuyla yeni bir tip/model/seri uçakla tamamen aktif hale gelen MQ-25 Tanker İHA filosuna bir adım daha yaklaşıldığını belirtti.

“Stingray’in eşsiz yakıt ikmali kabiliyeti, Donanmanın güç projeksiyonunu artıracak ve uçak gemisi saldırı grubu komutanlarına operasyonel esneklik sağlayacak.”

MQ-25 Tanker İHA Üçüncü İkmalini Tamamladı
MQ-25 Tanker İHA en son 18 Ağustos’ta ABD Donanmasına ait E-2D Hawkeye uçağına yakıt ikmali gerçekleştirmişti. E-2D, yakıt ikmal kabiliyetini henüz 2019 yılında kazanmış bir uçak olarak öne çıkıyor.

Reed’e göre MQ-25 faal hale geldiğinde E-2D Hawkeye dahil her alıcı özellikli platforma yakıt ikmali yapabilecek.

MQ-25 Tanker İHA, ilk yakıt ikmalini 4 Haziran’da ABD Donanmasına ait F/A-18E-F Super Hornet savaş uçağına gerçekleştirmişti. Bu ikmal, deniz havacılık tarihinde bir ilke işaret ediyordu. Tarihte ilk kez insansız bir hava aracı tanker görevi icra ederek bir savaş uçağına yakıt ikmali yapmıştı.

Testler sırasında iki kez yakıt ikmali icra edilmişti. İlk ikmalde 136 litre, ikinci ikmalde ise 11 litre yakıt aktarılmıştı.

MQ-25 Tanker İHA, havada yakıt ikmali testlerine ek olarak güverte testleri icra etmeye de başlayacak. Prototip ürün olarak ortaya çıkan T1, bugüne kadar 36 test uçuşu icra etti.Üçüncü havada yakıt ikmalini de başarılı bir şekilde tamamlayan T1, yakında modifikasyon sürecine girecek ve güverte sistemlerine entegre olması için üzerinde değişiklikler yapılacak. Bu yıl kış mevsiminde ise T1’in uçak gemisi güvertesinde demonstrasyon gerçekleştirmesi bekleniyor.

T1 test programı, MQ-25’in ilk uçuşunu da icra ettiği Eylül 2019’da başlamıştı. 2 yıl sonrasında ise test programı kapsamında 120 uçuş saati kaydedildi.

ABD Donanması, dört adet uçak gemisine konuşlandırmayı planladığı MQ-25 Tanker İHA’ların uçak gemilerinde kullanılması için gemilerin İnsansız Uçak Gemisi Havacılık Görev Kontrol Sistemi (UMCS) ile modifiye edilmesi gerektiğini açıklamıştı. MQ-25’e ilk ev sahipliği yapacak olan uçak gemisinin Nimitz sınıfı uçak gemisi George H.W. Bush (CVN-77) olması bekleniyor.

Her şeye planlanan takvime göre giderse ABD toplamda 72 adet MQ-25 Tanker İHA’yı aktif olarak kullanmayı ve 2025 mali yılında ilk MQ-25’leri kullanmayı planlıyor.

https://www.savunmasanayist.com/abdnin-tanker-ihasi-mq-25-stingrayden-f-35e-yakit-ikmali/
3
Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Avustralya'nın Fransa savunma endüstrisi için "yüzyılın anlaşması" diye de geçen 90 milyar dolarlık 12 nükleer enerjili denizaltı alımı anlaşmasını iptal etmesi hakkında "sırtımızdan vurulduk" dedi.

France Info kanalına konuşan Jean-Yves Le Drian, Avustralya Başbakanı Scott Morrison'un Fransız Naval şirketinden 12 denizaltı alınmasını iptal edip ABD ve İngiltere ile nükleer enerjili denizaltı inşa etme konusunda anlaştıkları açıklamasına sert tepki gösterdi.

Kızgın olduğunu ve Avustralya'nın, müttefikliğe yakışmayan bir eylemde bulunduğunu belirten Le Drian, "Gerçekten sırtımızdan vurulduk. Avustralya ile bir güven ilişkisi kurmuştuk ve bu güvene ihanet edildi." ifadelerini kullandı.

Le Drian, Avustralya ile müzakerelerin 2014'te başlayıp 2016'da bir anlaşmayla sona erdiğini hatırlatarak Avustralya ve ABD'den konuyla ilgili açıklama beklediklerini söyledi.

- TRUMP GİBİ "KESTİRİLEMEZ KARAR"

ABD Başkanı Joe Biden liderliğindeki Washington yönetimini de eleştiren Le Drian, bu "tek taraflı, kaba ve kestirilemez" kararın eski ABD Başkanı Donald Trump'ın davranışlarını anımsattığını ileri sürdü.ABD, İngiltere ve Avustralya liderleri, dün AUKUS adı altında yeni bir güvenlik iş birliği kurulduğunu ve bu kapsamda ABD ile İngiltere'nin Avustralya ile nükleer enerjili denizaltı teknolojisini paylaşacağını duyurmuştu.

90 MİLYAR DOLARLIK FRANSIZ DENİZALTI PROJESİNİN SONU

Anlaşmaya taraf üç ülkenin isimlerinin İngilizcedeki kısaltmasından oluşan "AUKUS" adlı yeni ortaklık anlaşması, aynı zamanda, Avustralya hükümetinin Fransız firmasıyla 2016 yılında imzaladığı ve 12 denizaltı yapılmasını öngören toplam 90 milyar dolarlık Fransız denizaltı projesinin sonunu da getiriyor.

Avustralya'nın Adelaide kentinde yapılması planlanan projenin sona ermesine tepki gösteren Fransız Naval Grubu, Avustralya hükümetinin projeyi rafa kaldırmasıyla hayal kırıklığına uğradığını bildirmişti.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3141147-90-milyar-dolarlik-anlasmayi-iptal-ettiler-fransa-sirtimizdan-vurulduk
4
Türk Hava Kuvvetleri’ne ait KC-135 Stratotanker uçaklarının modernizasyon faaliyetleri, ABD’de devam ediyor. Bu kapsamda ikinci KC-135 de ABD’ye intikal etti.

Modernize edilecek 7 Türk KC-135 uçağından ilki, Oklahoma City’deki modernizasyon faaliyetlerinin ardından kısa süre önce yurda dönmüştü. Uçağın modernizasyon faaliyetleri, Field Aerospace tarafından gerçekleştirilmişti. Kalan 6 uçağın modernizasyon faaliyetlerinin, 2023 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.“Blok 45” olarak adlandırılan modernizasyon; yeni LCD ekranlar, radyo altimetre, bilgisayar modülü güncellemeleri, otopilot ve dijital uçuş direktörü ile uçağın uçuş güvertesinin içini tamamen yeniden şekillendirdi ve sürekli bakım gerektiren analog paraçaları içerecek şekilde yaklaşık 63 parça değiştirildi.

Türk KC-135’inin modernizasyon çabalarına öncülük eden birimde yabancı askeri satış programı yöneticisi olarak görev yapan James Conley, “Türkiye, Dünya’nın stratejik açıdan çok önemli bir bölgesinde kilit bir müttefiktir. Blok 45, pilotların uçağı çalıştırmasını ve arızaları daha hızlı fark etmesini çok daha kolay hale getiriyor. Ayrıca uzun vadede uçağın idamesine de yardımcı oluyor.

Wilson, “Eski modası geçmiş göstergeleri ve sistemleri çıkarmak ve bunları [Blok 45 ile] güncel hale getirmek, bize yılda binlerce [bakım] saati kazandırdı. Blok 45’ten önce analog otopilotumuz, 500 uçuş saatinde bir arızalanıyordu. Şimdi, arızalar arasında ortalama 49.000 uçuş saati alıyoruz.” dedi.

Modernizasyonun tamamlanmasıyla ABD ve Türkiye gibi ülkeler, KC-135 uçaklarını 15 yıl kadar daha kullanabilecekler.

https://www.savunmasanayist.com/modernize-edilecek-ikinci-turk-kc-135i-abdde/
5
Yerli Roket, Füze, Mühimmat Sistemleri ile İlgili Gelişmeler / Ynt: KTJ3200 motor
« Son İleti Gönderen: Yasar 16 Eylül 2021, 19:19:23 »
Tr-40 performansı veriyor mu bizim ktj-3200?
TRI-40 4cm daha kısa , 2cm çapı düşük ve 4kg daha hafif. Max itki veriminde ktj3200 kağıt üstünde daha iyi; 3.2KN’a karşı 3.5KN. Bizim motor 17 saat çalışabiliyor. Safran için veri yok.
Verilerdeki farklılıktan ötürü ktj-3200 entegrasyonu uzun sürdü.
Hem SOM-J, hem de SOM füzelerinde kompozit malzeme kullanımı ile ağırlık indirimine gidilmekte.
SOM-J füzesi 60kg kadar daha hafifleyecek. Bu, daha fazla yakıt ya da daha fazla patlayıcı demek. SOM füzesinde de benzer durum olacak. Yerli motorlarla performans düşüklüğü yaşansa dahi -ki tam tersi görünüyor- daha uzun menziller mümkün olacak.
Tüm füze sistemlerinde hafifletme çalışmaları var.
6
Suudi Arabistan, Iron Dome İçin İsrail’le Görüşüyor

Breaking Defense’in aktardığı habere göre ABD’nin Suudi Arabistan’da bulunan THAAD ve Patriot bataryalarını geri çekme kararı almasının ardından Riyad yönetimi, İsrail yapımı Barak ve Iron Dome tipi hava savunma füzeleri tedarik etmeyi planlıyor.

Suudi Arabistanlı yetkililer, kısa menzilli roket ve güdümsüz bombalara karşı Rafael tarafından üretilen İron Dome/ Demir Kubbe sistemini tedarik almayı planlıyor. Husilerin elinde bulunan seyir füzelerini engellemek için ise IAI tarafından üretilen Barak ER füzelerini almayı düşünüyor.

Washington’un İznine Bağlı
İsrail Savunma Kaynakları, eğer Washington yönetimi izin verirse, Suudi Arabistan’a bu satışın yapılabileceğini söyledi. Aynı kaynaklar Suudi Arabistan yönetiminin birkaç yıldır İsrail yapımı hava ve füze savunma sistemleriyle ilgilendiğini, düşük seviyeli görüşmelerin başladığını fakat, ABD’nin THAAD ve Patriot sistemlerini geri çekmesinin ardından görüşmelerin hızlandığını belirtti.

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi eski direktörü ve İsrail Savunma Kuvvetleri Planlama Dairesi eski başkanı General Giora Elland “Washington’un bu İsrail sistemlerinin dost Körfez ülkelerine satışına itiraz etmeyeceğini” ifade etti. İsrail Füze Savunma Teşkilatı başkanı Moshe Patel, Defense News ile Kasım ayında yaptığı bir röportajda, bu olasılık hakkında şunları söyledi: “Aynı düşmanlara sahip olduğumuz için, belki bazı ortak çıkarlarımız olacak. BAE ve Bahreyn gibi ülkelerle gelecekte savunma ortaklığımızı genişletme potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Bunun elbette gelecekte olabileceğini düşünüyorum. Daha fazla askeri ortaklık olacak. Ama yine, yarın hemen olabilecek bir şey değil bu. Adım adım işlenmesi gereken bir şey.”

Husi güçleri son haftalarda hem Yemen’de hem de Suudi Arabistan sınırları içinde Suudi hedeflerine yönelik saldırılarını, potansiyel olarak Demir Kubbe/Barak ikilisi tarafından engellenebilecek İHA ve füze saldırılarını artırdı. Bu durum Suudi Arabistan’ın tedarikte aceleci davranmasının ise ana sebebi olarak gözüküyor.


https://www.savunmasanayist.com/modernize-edilecek-ikinci-turk-kc-135i-abdde/
7
Yerli Roket, Füze, Mühimmat Sistemleri ile İlgili Gelişmeler / Ynt: KTJ3200 motor
« Son İleti Gönderen: tumucin 16 Eylül 2021, 18:54:03 »
Milli Füze Motoru KTJ-3200’de İlk Teslimatlar Gerçekleştirildihttps://www.savunmasanayist.com/milli-fuze-motoru-ktj-3200-ilk-teslimat/
8
Yerli Hava Sistemleri ile İlgili Gelişmeler / Ynt: HÜRKUŞ PROJESİ
« Son İleti Gönderen: Yasar 16 Eylül 2021, 16:59:27 »
Görüntüler herşeyi anlatıyor mesaj yazmama gerek yok.
https://www.youtube.com/watch?v=ftdxwoIoQzg
Evet. Görüntüler bu uçağın ne kadar hantal olduğunu gösteriyor.
Hürkuş, +7g/-3.5g dönüşler yapabilecek, 22m/sn tırmanma hızına sahip, 574km/saat hızda uçabilen, kıvrak, pervaneli bir savaş uçağı.
Akıncı’nın maximum hızı 361km/saat. Neredeyse 2 kat daha büyük uçak. Kontrol noktasından 35-40 km uzaklaştıktan sonra yerden 100m yükseklikte uçabilmesi için gerekli LOS kabiliyetini kaybeder Akıncı. SATCOM ile de sinyal gecikmesinden ötürü anlık manevraları zaten yapamaz ve yeryüzü coğrafyasındaki tepelik vs yüksekliklerin olduğu yerde yeryüzüne yakın uçamaz. Akıncı’nın görev zarfı, mümkün olduğu kadar yüksek irtifada kalarak, yer hedeflerini bombalamak ve Hürkuş ve T-129 gibi uçar birimlere bilgi iletmek, Aesa radarı ile diğer uçar birimlere hedef belirlemek, uzun süre havada kalabilme özelliği sayesinde fırsat hedeflerini yok etmektir.
Hürkuş’un bu görevleri yapamayacağı gibi Akıncı’da, Hürkuş’un görevlerini yapamaz.
MIUS gelinceye kadar Hürkuş hafif savaş uçağı görevini yerine getirir. Uzak hedeflere gelince MIUS’a çok gelişmiş bir AI uygulaması teçhiz edilmezse ya da arada röle uçağı kullanılmazsa MIUS ta ancak yüksek irtifa da görev yapar. Alçak irtifa da Hürkuş gene işe yarar.
AI uygulamalı MIUS’un gelmesiyle, pilotlu Hürkuş’un görev zarfı da kalmayacağından, ancak o zaman Hürkuş’a gerek kalmaz.
9
Yerli Deniz Sistemleri ile İlgili Gelişmeler / MİLGEM.
« Son İleti Gönderen: カメせ 16 Eylül 2021, 15:59:20 »
Alıntı
Ada sınıfı korvetlerinden birisi burun topunun olduğu kısımda bazı işlemler yapılıyor. (bakım-onarım ? Mke burun topu entegrasyonu ?  Vls?)


https://mobile.twitter.com/Action1041/status/1438110940101238787
10
Yerli Hava Sistemleri ile İlgili Gelişmeler / Ynt: HÜRJET
« Son İleti Gönderen: カメせ 16 Eylül 2021, 15:10:29 »
Alıntı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii@TUSAS_TR
youtu.be/iE17J4b5S3I

Jet eğitim ve hafif taarruz uçağımız #HÜRJET senin için #TEKNOFEST’te.

Onu yakından keşfetmek için son 5️⃣ gün. #TEKNOFEST2021’de buluşmak üzere.
 
21-26 Eylül Atatürk Havalimanı
 
#MilliTeknolojiHamlesi
#TEKNOFEST2021Yükleniyor
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10