Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Boğazda sahil güvenlik botumuz alabora olurken ki kahkahaları kulaklarımda.Ruslar umarım ders çıkarırlar,kazanın çok eğlenceli birsey olmadığını yeniden hatirlarlar.Yine de geçmiş olsun...
2
Irak hükümetine bağlı birlikler, ülkenin kuzeyindeki antik kent Hatra'yı terörö örgütü IŞİD'den geri aldı. Böylece, IŞİD'in Irak ile Suriye arasında kullandığı geçiş yolu kesilmiş oldu.Hatra'daki operasyonlar, ağırlıklı olarak İran'ın eğittiği Şii Haşdi Şaabi milislerinden oluşan Halk Seferberlik Birlikleri koalisyonu tarafından Salı günü başlatıldı.Musul'un yaklaşık 125 kilometre güneyinde bulunan ve üç yıl IŞİD kontrolünde kalan antik kent Hatra'nın tarihi yapısında büyük zarar oluştuğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler Bilim eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO), kültürel zenginliklerin kasıtlı olarak tahrip edilmesinin de savaş suçu sayıldığını söyledi.Musul'un IŞİD'den geri alınması için başlatılan operasyonun koordinatörü General Abdulamir Yarallah, "Haşdi Şaabi birlikleri Hatra'yı tamamen özgürleştirdi" dedi.

IŞİD militanlarının, Musul'un kuzeybatısında, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'nin 2014 yılında 'hilafet ilan ettiği' Büyük el Nuri Camii'nin de bulunduğu alanda kuşatıldığı bildiriliyor.

Irak hükümetine bağlı milislerin IŞİD'den geri aldığı Hatra, Bağdat'ın kuzeyinde, hala IŞİD kontrolünde bulunan Havica'nın da doğusunda.

Halk Seferberlik Birlikleri, Salı günkü açıklamasında Hatra operasyonunun IŞİD'in Havica, Musul ve doğu Suriye arasındaki ikmal hatlarını kesmek için düzenlendiğini duyurmuştu.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-kaybettiler-dunya-2440242/
3
Pentagon'un Güney Kore'ye kurmaya başladığı füze savunma sistemine Kuzey Kore'nin müttefiki Çin'den çarpıcı bir yanıt geldi. Pekin yönetimi, yeni tür silahları deneyerek füze savunma sistemine karşılık vereceğini ve gerçek savaş senaryolarının işleneceği tatbikatlar yapılacağını duyurdu.

Amerikan CNN kanalına özel röportaj veren Kuzey Kore yönetimi, nükleer ve füze testlerinin asla durmayacağını açıkladı.

Pyongyang yönetimine karşı yeni stratejisini açıklayan Washington'da bir ton değişikliği var. Yeni ekonomik yaptırımların yanında diplomatik baskıya ağırlık verileceğini ilan etti.Kuzey Kore'nin arka arkaya fırlattığı füzelerin ardından ABD'nin Güney Kore'ye gönderdiği füze savunma sistemi, kurulmaya başlandı.

Ülkenin güneyindeki Seongju kasabasına dün protestolar eşliğinde getirilen Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) ekipmanları, bir golf sahasına kuruluyor.

Uluslararası haber ajansları, füze savunma sisteminin ilk fotoğraflarını dünyaya servis etti. 200 kilometre menzili bulunan sistem, radarına giren füzeleri düşürüyor.Bugün ayrıca başkent Seul'deki Amerikan büyükelçiliği önünde de gösteri vardı. THAAD'ın bir savaşa yol açacağını savunan protestocular, meydanda dua etti.

ABD'nin bir nükleer denizaltısı Busan limanına hafta başında demirledi, USS Carl Vinson uçak gemisinin başını çektiği taarruz filosu ise Kore Yarımadası'na doğru seyir halinde. Uçak gemisi ve beraberindeki savaş gemileri, Güney Kore ve Japonya'nın katılımıyla büyük bir tatbikat başlatacak.Çin yeni silahlar deneyecek

Pyongyang ve Washington arasındaki gerilimin en üst seviyeye ulaştığı günlerde gerçekleşen hamleye Çin'den yükselen tepki ise giderek büyüyor. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yang Yücün, ABD'nin füze savunma sistemine yeni tür silahları deneyerek karşılık vereceklerini ilan etti. Pekin yönetimi, gerçek savaş senaryolarının işleneceği tatbikatlar yapacak.

Çin, dün yaptığı açıklamada bölgedeki hassas dengelere zarar veren THAAD'ın geri çekilmesini istemişti. Projeye başından bu yana karşı çıkan Pekin yönetimi, füze savunma sisteminin casusluk için kullanılacağını savunuyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Mart ayı başında test ettiği füzeler, bölgedeki dengeleri alt üst etti. Washington, denemenin hemen ardından füze savunma sistemini Güney Kore'ye gönderdiTüm dünya atlatıldı

Nisan ayı ortasında ise ABD ve Kuzey Kore nükleer savaşın eşiğine geldi. ABD Başkanı Donald Trump'ın USS Carl Vinson uçak gemisinin başını çektiği filonun Kore açıklarına gittiğini duyurmasıyla, Pyongyang'dan peş peşe nükleer silah kullanma tehdidi geldi. Savaş gemilerinin aslında başka bir yerde olduğu günler sonra açıklandı, ABD bütün dünyayı atlatmış oldu.

20 Ocak'ta ABD başkanlık koltuğuna oturan Trump, üç ay içinde yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Savunma Bakanı James Mattis'i Güney Kore'ye gönderdi.Trump yeni stratejiyi açıkladı

Washington yönetimi, Kuzey Kore'ye karşı stratejik sabrın sonuna geldiğini birçok kez ilan ederken, son yapılan açıklamalarda bir ton değişikliği var.

Senato'nun 100 üyesini Beyaz Saray'a çağırarak yeni Kuzey Kore stratejisini açıklayan Trump yönetimi, Kim Jong-un nükleer programından geri adım atmaması halinde yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını resmen duyurdu. Resmi açıklamaya göre, ekonomik yaptırımların yanı sıra diplomatik baskı da artırılacak.Kuzey Kore rest çekti

Washington, son haftalarda Çin üzerinden Kuzey Kore'ye baskı kurmayı denedi ancak bu adım henüz sonuç vermiş görünmüyor. Pekin yönetimi, müttefiki Pyognyang'dan nükleer silah programına son vermesini istese de Amerikan CNN kanalına özel röportaj veren Kuzey Kore yönetiminden Sok Chol Won, testlerin asla durmayacağını söyledi. Won, "Denemeler, nükleer gücümüzü sağlamlaştırmanın önemli bir parçası. ABD'nin düşmanca hareketleri sürdüğü müddetçe asla nükleer ve füze testlerini sona erdirmeyeceğiz" dedi.Dehşete düşüren görüntü

Kuzey Kore, dün ordunun kuruluşunun 85'inci yılını dev bir tatbikatla kutlamıştı. Pasifik Okyanusu kıyısında sıralanan yüzlerce tank ve topun aynı anda ateşlenmesiyle ortaya çıkan görüntü, dünyayı dehşete düşürmüştü. Kuzey Kore lideri Kim, tatbikatı gururlu bir şekilde gülerek izlemişti.

Sınırın güneyinde de tatbikat var. ABD ve Güney Kore ordusunun tarafsız bölgede icra ettiği tatbikatta ise füzeler fırlatıldı, uçaklar bombaladı, helikopterler havalandı.

ABD ayrıca California'dan silah taşımayan bir kıtalararası füze fırlattı. Çarşamba gününün ilk dakikalarında ateşlenen füze, 6 bin 500 kilometre kat ederek Pasifik Okyanusu'ndaki Marshall Adaları'na ulaştı.25 milyon insan tehlikede

ABD'li istihbarat uzmanları, Kuzey Kore'ye bir askeri operasyonun büyük riskler taşıdığını söylüyor. Ani bir şekilde füze ya da nükleer tesislerin vurulması, tek başına Kuzey Kore'nin tüm kapasitesini imha etmeye yetmiyor. Böyle bir hamle, Kuzey Kore lideri Kim'in Güney Kore veya Japonya'ya saldırmasına yol açabilir.

Füze teknolojileri uzmanı ve 38 North adlı sitenin yöneticisi John Schilling'e göre, Kuzey Kore’nin sınıra yığılı 21 binden fazla top ve füze rampası bulunuyor. Söz konusu silahlar, Seul ve çevresinde yaşayan 25 milyon kişiyi tehdit ediyor. Güney Kore’nin kalabalık başkenti, sınırın yalnızca 56 kilometre uzağında.Füzeler, Amerikan üslerini vurabilir

Pyongyang'ın bini aşkın balistik füzesi, Güney Kore ve Japonya’nın yanı sıra Pasifik Okyanusu'nun ortasındaki Amerikan üslerini vurabilir.

Henüz füzelere nükleer başlık takıldığına dair bir kanıt yok. Ancak iki bin kilometre menzilli Nodong füzeleri savaş başlıklarına bir tonluk patlayıcı alabiliyor.

Pyongyang yönetimi, son aylarda peş peşe füze denemeleri gerçekleştirdi ve füzelerden bazıları Japon Denizi'ne düştü. 6 Mart'ta aynı anda fırlatılan dört balistik füze denize düşmeden önce yaklaşık bin kilometre uçmuştu. Söz konusu denemeden saatler sonra ABD Güney Kore'ye füze savunma sistemi THAAD'ı yerleştirmişti.

Kuzey Kore, son nükleer denemesini geçtiğimiz yıl 9 Eylül tarihinde yaptı. Birleşmiş Milletler kararları, Pyongyang yönetiminin füze ya da nükleer test gerçekleştirmesini yasaklıyor.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-abd-nin-fuzeleri-dunya-2440219/
4
Karadeniz'de Kilyos açıklarında Rus askeri istihbarat gemisi ile canlı hayvan taşıyan kuru yük gemisi çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle Rus askeri istihbarat gemisi batarken 78 personelinin tamamı kurtarıldı. Kurtarılan Rus askeri personelin tamamının Rus gemileri ve deniz uçaklarıyla ülkelerine gönderildiği öğrenildi. Saat 12 civarında yaşanan kazanın yoğun sisten kaynaklandığı tahmin ediliyorKaradeniz'de Kilyos açıklarında Rus askeri istihbarat gemisi RS LİMAN ile MV YOUZARSIF H isimli canlı hayvan taşıyan kuru yük gemisi çarpıştı. Saat 12 civarında yaşanan kazanın yoğun sisten kaynakladığı tahmin ediliyor.

RUS SAVAŞ GEMİSİ SAAT 14.48'DE BATTI
Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamada: "7.04.2017 tarihinde “LİMAN” isimli Rus bayraklı askeri gemi ile TOGO bayraklı “YOUZARSIF H” adlı geminin çatıştığı bilgisi alınmıştır. Derhal, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri tarafından seyir, can, mal ve çevre emniyetini teminen, Kurtarma 3 römorkörümüz ile KIYEM 3, KIYI EMNİYETİ 8 ve KIYI EMNİYETİ 6 hızlı tahlisiye botlarımız olay mahalline sevk edilmiştir. LİMAN isimli Rus askeri gemisinde bulunan 78 personelden 37’si KIYI EMNİYETİ 8, 26’sı KIYEM 3 ve 15’i  YOUZARSIF H gemisi tarafından alınmış olup, tüm personel tahliye edilmiştir. 14.48 itibariyle “LİMAN” isimli Rus askeri gemisinin battığı rapor edilmiştir." denildi

KARADENİZ'DE  BÜYÜK YARDIMLAŞMA
Kaza haberinin ardından Türk Deniz Kuvvetleri'nin İstanbul Boğazı'ndaki gemileri ile Sahil Güvenliğe Komutanlığına bağlı gemiler ve Kıyı Emiti'ne bağlı romörkörler anında bölgeye intikal etti. Ayrıca Karadeniz'den İstanbul Boğazı'na girmek için bekleyen yük gemileri MV BARON, MV MED, MV MOTHER gemilerinin de yardıma gittiği ve denizde büyük bir yardımlaşma yaşandığı öğrenidi.

RUS SAVUNMA BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA
Rusya Savunma Bakanlığı'dan yapılan açıklamaya göre, Karadeniz Filosu'na ait Liman isimli araştırma gemisi İstanbul Boğazı'nın 40 kilometre kuzeybatısında hangi ülkeye ait olduğu belirlenemeyen bir başka gemiyle çarpıştı. Liman gemisinin mürettebatından kimsenin ölmediği ya da yaralanmadığı belirtildi. Bakanlık'tan yapılan açıklamada ayrıca, çarpışma sonucunda geminin sancak kısmında bir delik oluştuğu belirtildi. Çarpışma sonrasında olay yerine bir An-26 uçağı ile kurtarma ekiplerinin gönderildiği de kaydedildi.

YILDIRIM'DAN MEDVEDEV'E TELEFON

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım, Rus mevkidaşı Dmitriy Medvedev'i arayarak kaza nedeniyle üzüntülerini iletti. Liman isimli gemi, Sovyetler döneminde Polonya'da inşa edilip 1970'de çalıştırılmaya başlamıştı. Gemide, yüzeydeki gemileri ve denizaltıların yerini belirlemek için bir radar istasyonu ve bir akustik dedektörü gibi keşif donanımları yer alıyor.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-karadeniz-de-rus-gundem-2440185/
5
Kuzey Kore saf mıdır değil midir bilemem de, başındakinin bir deli olduğu kesin. Kuzey Kore'nin elinde olabilecek hangi hava savunma sistemi bir B-2 uçağını tespit edip düşürebilir? Adam kara kuvvetlerini tek hamlede bitirtecek bu kafayla!
6
K.Kore o kadar saf değildir. Muhtemelen hava savunma sistemleri ile  sahil şeridinin güvenliğini almışlardır. K.Kore abisine güveniyor, çin arada sırada amerikaya problem çıkarmak için K. Koreyi kullanıyor.
7
California'dan ateşlenen kıtalararası Minuteman III füzesi, Pasifik Okyanusu'ndaki Marshall Adaları'na ulaştı. Silah taşımayan füzenin Kuzey Kore ile gerilimin zirve yaptığı dönemde fırlatılması dikkat çekiyor.Son haftalarda Kuzey Kore ile gırtlak gırtlağa gelen ABD, bölgeye gönderdiği savaş gemileri ve denizaltıların yanı sıra kendi topraklarında da kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirdi.

Amerikan Hava Kuvvetleri'nin California'daki Vandenberg Hava Üssü'nden Çarşamba günü 00.03'te fırlattığı silahsız füze, Pasifik Okyanusu'nun ortasındaki Marshall Adaları'na ulaştı.

Yeni günün ilk dakikalarında ateşlenen Minuteman III füzesinin katettiği mesafe, 6 bin 500 kilometreye yaklaşıyor.30'uncu Uzay Kanadı komutanı Albay John Moss, testin başarıyla gerçekleştiğini belirterek ekibin yeni denemelere hazır olduğunu söyledi.

Füzenin ulaştığı Marshall Adaları'ndaki Kwajalein ile Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang arasında yaklaşık 5 bin 310 kilometre bulunuyor.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-abd-nin-firlattigi-dunya-2440027/
8
IDEF 2017 başvuru ekranı açık. Bugün giriş yaptım. Aslında müsait değilim lakin Roketsan BORA sisteminin sergileneceğini duyunca işler değişti.
9
Harbi he amerikalılar orayı füze yağmuruna tutsa obüs kalmazdı
10
Adam ülkü ile Red alert oynuyor :)
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10