Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Yerli Hava Sistemleri ile İlgili Gelişmeler / Bayraktar TB2.
« Son İleti Gönderen: カメせ 02 Aralık 2021, 22:25:52 »
Alıntı
Turan Oguz@TyrannosurusRex

Iraklı kaynaklar; Irak Bakanlar Kurulu'nun Türkiye’den 100 milyon dolarlık Bayraktar TB2 SİHA alımını onayladığını, kısa süre içinde Irak'tan bir heyetin Türkiye'ye gelip görüşeceğini ve platformların öncelikle DEAŞ ile mücadelede kullanılacağını iddia etti.
2
Alıntı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “12 ay gibi rekor bir sürede Milli deniz topumuzu ürettik”
Milli Deniz Topu'nun kara atış testi başarıyla tamamlandı.
Milli Deniz Topu, MKE tarafından geliştirildi.
Milli Deniz Topu'nun Şubat 2022'de TSK'da kullanıma alınması planlanıyor.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, milli deniz topunun testinin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini duyurdu
Bakan Akar: “Bu testler devam edecek; liman testi yapılacak, seyir testi yapılacak ve daha sonra şubat ayından itibaren de Deniz Kuvvetlerimizin hizmetine girecek.”
youtu.be/78jFFMs23aY
http://ssdergilik.com/tr/HaberDergilik/Milli-Deniz-Topu-nun-test-atisi-tamamlandi
3
Yabancı Hava Sistemleri ile İlgili Haberler / Avustralya F/A-18’leri emekli etti
« Son İleti Gönderen: fırtına06 02 Aralık 2021, 22:02:57 »
Avustralya, 35 yılı aşkın hizmet süresinin ardından Boeing F/A-18A/B Hornet savaş uçaklarının sonuncusunu emekliye ayırdı.

Avustralya Savunma Bakanlığı, Yeni Güney Galler’deki Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF) Williamtown Üssü’ndeki Legacy Hornet operasyonlarının sona erdiğini duyurdu.Emekli edilen jet, 28 Kasım’da Wings over Illawarra Airshow’da bir solo uçuş gösterisiyle Avustralya halkına son vedasını yaptı.

İlk iki F/A-18A/B Hornet, 6 Haziran 1984’te Avustralya’ya, St. Louis, Missouri, Amerika Birleşik Devletleri’nden bir C-5 Galaksisinin arkasında kısmen demonte halde geldi. Onları, 17 Mayıs 1985’te 15 saatlik kesintisiz bir Trans-Pasifik ferry uçuşuyla rekor kıran bir sonraki iki Hornet izledi.Sonraki 30 yıl boyunca 71 Adet Hornet, 3’ncü, 75’nci ve 77’nci Filolar ve 2 Nolu Operasyonel Dönüşüm Birimi’nde çok fazla operasyon ve tatbikata katkıda bulundu.

“Hornet’ler, 100 yıllık Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri geçmişinin üçte birinde Avustralya’nın hava gücüne katkıda bulundu.

F/A-18A (tek koltuklu) ve F/A-18B (çift koltuklu) Hornet’ler, havadan havaya ve havadan karaya görev yapabilen Avustralya’nın hava muharebe kabiliyetinin ayrılmaz bir parçası oldu.

75 Nolu Filo için Hornet operasyonlarının sonu, F-35A Lightning II’ye geçiş yaparken Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri için yeni bir bölümün başlangıcını işaret ediyor.

https://tolgaozbek.com/savunma/avustralya-f-a-18leri-emekli-etti/
4
Lockheed Martin ile Polonya merkezli PLZ Mielec şirketi, F-16 uçaklarının parça imalatı konusunda anlaştı. Polonya, Türkiye’nin de alım için ABD ile görüşmeler yaptığı F-16 savaş uçağının Block 70/72 versiyonu için gövde parçaları imal etmeye başlayacak.

Lockheed Martin, PZL Mielec’in Polonya’daki tesislerinde 2022 yılında F-16 Blok 70/72 arka gövde, orta gövde, kokpit yan paneli ve ön ekipman bölmesi üretimine başlayacağını duyurdu. Polonyalı havacılık şirketi PLZ Mielec, tamamlanan bileşenleri Greenville, Güney Carolina’daki Lockheed son montaj hattına teslim edecek.Polonya ilk defa F-16 gövde parçası yapacak

Lockheed Martin F-16 Programı Başkan Yardımcısı Danya Trent, “PZL Mielec’teki bu yeni üretim çalışması, Polonya’nın uzun yıllar boyunca F-16 küresel girişiminin bir parçası olmasını sağlayacak.” dedi.

Polonyalı şirketin hizmetleri, dünya genelindeki beş müşteriden gelen en yeni nesil F-16 siparişlerinin karşılanmasına yardımcı olacak.

https://tolgaozbek.com/savunma/polonya-f-16-icin-parca-imalatina-basliyor/
5
Fas Kraliyet Hava Kuvvetleri, Türkiye’den ek Bayraktar TB2 SİHA sipariş etmeye hazırlanıyor. İddianın kaynağı ise Fransa’ya yakınlığıyla bilinen Africa Intelligence haber sitesi.

Africa Intelligence’in kendi kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Fas Kraliyet Hava Kuvvetleri daha önce verdiği 13 adetlik Bayraktar TB2 siparişine ek olarak bir parti daha (6 adet) Bayraktar TB2 siparişi daha vermeye hazırlanıyor.Fas’ın ilk parti Bayraktar TB2’lerini geçtiğimiz aylarda teslim almaya başladığı Fas’ta çekilen görüntülerle teyit edilmişti. Fas daha önce 12+1 adet (yedek) Bayraktar TB2 ve 4 adet yer kontrol istasyonu siparişi vermişti.

Fas basını tarafından söz konusu satın alım, “Fas’ın, Cezayir’e karşı askeri güç dengesinde yerini daha da sağlamlaştıran eşi görülmemiş bir satın alma” olarak nitelendirilmişti.

Bayraktar TB2

Türk savunma sanayiinin en büyük başarıları arasında kabul edilen S/İHA’lardan Bayraktar TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri ve müttefik ülkelerin ordularında 2014 yılından beri hizmet vermekte.

2015’te silahlandırılan insansız hava aracı şu anda TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Bayraktar TB2 SİHA, güvenlik güçleri tarafından 2014’ten beri yurt içi ve yurt dışında terörle mücadelede etkin olarak görev yapıyor.

https://www.savunmasanayist.com/fas-ek-bayraktar-tb2-siha-siparisi-vermeye-hazirlaniyor/
6
TCG UFUK (A-591) İstihbarat Gemisi, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. TCG UFUK, MİLGEM Projesi’nde elde edilen tecrübelerle milli imkanlarla geliştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ‘Test ve Eğitim Gemisi’ projesi kapsamında STM ana yükleniciliğinde üretilen TCG UFUK, hizmete alındı. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; TCG UFUK İstihbarat Gemisi, kısa süre önce Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.Milli imkanlarla geliştirilen TCG UFUK(A-591); Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın katıldığı tören ile Şubat 2019’da denize indirilmişti.

MİLGEM ADA Sınıfı Korvet’lerden elde edilen tecrübelerle geliştirilen UFUK Korveti, aynı zamanda Sinyal İstihbaratına (SIGINT) yönelik faydalı yüklerle donatıldı. TCG UFUK, özellikle Akdeniz, Ege ve Karadeniz’deki gelişmelerden kaynaklanan acil ihtiyaçlara yönelik geliştirildi. TCG UFUK (A-591), tehdit olarak algılanmaması için tıpkı muadillerindeki gibi herhangi bir büyük çaplı silah sistemine sahip değildir. Ancak gemi, öz savunma amacı ile düşük kalibreli makinalı tüfekler ile donatılmıştır.

UFUK Korveti’nin teknik özellikleri ise şu şekilde:

Boy: 94.5 metre (MİLGEM Ada Sınıfı Korvet: 99.5m)
Genişlik: 14.4 metre
Su Çekimi: 3.6 metre
Azami Sürat: 18+ knot
Hava Aracı: 10 tonluk Genel Maksat Helikopteri
Kesintisiz Seyir: 45 gün

Hizmete alınan TCG UFUK İstihbarat Gemisi’nin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından müşterek olarak kullanılacağı tahmin edilmektedir. Geminin denize indiriliş törenine MİT Başkanı Hakan Fidan’ın katılması ile MİT Başkanlığı’nın web sitesinde TCG UFUK’un fotoğrafının bulunması, bu tahminleri desteklemektedir.

https://www.savunmasanayist.com/istihbarat-gemisi-tcg-ufuk-envantere-girdi/
7

Sona doğru propaganda gibi bitti diyebilirim :) Son 20 yılda yapılıyor dediğiniz çoğu şeyin altyapısı daha önceden atılmıştı. Ben doğuda sizinle aynı dönemlerde askerken aselsan ürünü gece görüş dürbünü ve kriptolu sayısal telsizini kullanıyordum. Arkadaşım stinger füzeleri ile ilgili staj yapıyordu. Aselsan Fırtına Obüsü için atış sistemi üretiyordu vs.

Farkettiyseniz son günlerde forum sessizleşti. İnsanların morali bozuk. Niye? Ekonomi adeta çakıldı ve ben dahil çoğu arkadaş bunu öngörüyorduk. Yunanistanın ekonomik durumuyla dalga geçiyorken ders oldu adeta.

Hani diyoruz ya “güç çarpanı” diye. İşte asıl güç çarpanı paradır. Rusya tehditine karşı Alman, İngiliz ve Fransızlar neden 150 uçak 300 tank ile sakin sakin oturuyor?! Maddi güçleri var ve büyük bir baskı unsuru.

Son 20 yılda bir şeyler oldu evet ama sizin 180 derece farklı dediğiniz siyasetçiler veya imamlar değil yine sorgulayan, zeki, donanımlı çocuklar bu işin mutfağındaydı. Savunma sanayi dışındaki alanlarda da üst düzey teknolojik ürünlere arge desteği verilmesini beklerdik ama ne yazık ki lokomotif sektör olarak inşaatı seçti büyüklerimiz. Sonuç ortada. Bir kaç mercedesli Audili müteahhitin mutluluğu baz alındı. Ekonomi bu hale geldi. Şimdi herkes mutsuz.

+1

Malesef dogru.
8
Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler / Ynt: Savunma Sanayimizin Genel Durumu
« Son İleti Gönderen: ACE 02 Aralık 2021, 21:03:19 »
...Ülkeyi son 20 senede yönetenlerin sosyal kültürel yapıları bana 180 derece zıt. Ben gençliğimi en popüler klüplerde dans ederek geçirdim. Adamlar namaz kılarak. Fakat vaka ortada. Adamlar yapıyor. Adamlar uçuruyor Türkleri yeniden harp sanayinde. Hedefler doğru. Planlar doğru. Kavramsal tasarımlar doğru. Çıkan ürünlerin nitelikleri genel olarak iyi. Test ediyoruz. Öttürüyoruz düşmanı. Ülkede her şey savunma sanayindeki gibi olsa ah keşke. Muazzam, muazzam.

Sona doğru propaganda gibi bitti diyebilirim :) Son 20 yılda yapılıyor dediğiniz çoğu şeyin altyapısı daha önceden atılmıştı. Ben doğuda sizinle aynı dönemlerde askerken aselsan ürünü gece görüş dürbünü ve kriptolu sayısal telsizini kullanıyordum. Arkadaşım stinger füzeleri ile ilgili staj yapıyordu. Aselsan Fırtına Obüsü için atış sistemi üretiyordu vs.

Farkettiyseniz son günlerde forum sessizleşti. İnsanların morali bozuk. Niye? Ekonomi adeta çakıldı ve ben dahil çoğu arkadaş bunu öngörüyorduk. Yunanistanın ekonomik durumuyla dalga geçiyorken ders oldu adeta.

Hani diyoruz ya “güç çarpanı” diye. İşte asıl güç çarpanı paradır. Rusya tehditine karşı Alman, İngiliz ve Fransızlar neden 150 uçak 300 tank ile sakin sakin oturuyor?! Maddi güçleri var ve büyük bir baskı unsuru.

Son 20 yılda bir şeyler oldu evet ama sizin 180 derece farklı dediğiniz siyasetçiler veya imamlar değil yine sorgulayan, zeki, donanımlı çocuklar bu işin mutfağındaydı. Savunma sanayi dışındaki alanlarda da üst düzey teknolojik ürünlere arge desteği verilmesini beklerdik ama ne yazık ki lokomotif sektör olarak inşaatı seçti büyüklerimiz. Sonuç ortada. Bir kaç mercedesli Audili müteahhitin mutluluğu baz alındı. Ekonomi bu hale geldi. Şimdi herkes mutsuz.
9
Atatürk / Ynt: Mustafa Kemal'i Atatürk Yapan Şey
« Son İleti Gönderen: Partikül 02 Aralık 2021, 19:52:23 »

Nedir Atatürk'ü başka herkesten ayıran veya herkesten ayırmasa da en çarpıcı yönü. Çok düşündüm bunu. Ve uzun zaman önce de bir kanaate vardım. O günden beride kanaatim değişmedi, tam tersine pekişti.

Biraz metapsişik olacak ama... Atatürk' ü Atatürk yapan şey, Atatürk' ün göklerin oğlu olmasıdır. Direkt görevlidir, seçilmiştir ve Gök Tengri' nin Türk Milletine hediyesidir. Normal, sıradan bir insan hiç değildir. Zaten Yüce Türk Milleti' de alelade bir millet değildir. ''Muhtaç Olduğun Kudret Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur!'' sözü anlayabilenler için şifre niteliğindedir. Göklerin Oğludur ve O nedenle de Gökbörüdür.

Yukarda ki cümleleri okuyanlar ''amma da saçmaladı'' diyebilirler. Onlara vereceğimiz cevap; Peygamberlere, Nebilere, Resullere, Ermiş ya da Evliyalara inanıyorsunuz da ATATÜRK' ÜN GÖKBÖRÜ OLDUĞUNA niye inanmıyorsunuz?

Atatürk, dünyaya yeni bir din ya da inanç sistemi getirmemiştir belki ama bir anlayış, bir kavrayış ve bir mücadele ruhu getirmiştir. Ve bunu bir görev icabı yaptığından da zerre kadar şüphem yoktur.

 
10
Atatürk / Ynt: ATATÜRK İLE ALAKALI OKUNMASI GEREKEN KİTAPLAR
« Son İleti Gönderen: serkan1976 02 Aralık 2021, 18:13:41 »
Serdar hocam , Atatürk'ün ittihat ve Terakki ile ilişkileri hakkında bir kitap  önerebilir misiniz?
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10