DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: SKYWOLF - 15 Temmuz 2009, 14:10:56

Başlık: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 15 Temmuz 2009, 14:10:56
   
"İran 6 ay içinde atom bombası yapabilir!"
Stern'den çarpıcı iddia

15.07.2009 13:49
Almanya'da yayınlanan haftalık haber dergisi Stern, İran'ın altı ay içinde atom bombası yapabileceğini iddia etti. Dergi, Alman Dış İstihbaratı BND'ye dayandırdığı haberinde, İran'ın altı ay içinde atom bombası üretebilecek konuma geleceğini ve bu süre zarfında Kuzey Kore gibi bir nükleer deneme yapabileceğini iddia etti. Dergiye göre, İran yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor ve atom bombalarını taşıyacak roketlerin alımı konusunda aralarında Alman şirketlerin de olduğu bazı Batılı şirketlerle görüşüyor.

Bir BND çalışanı dergiye yaptığı açıklamada, "İran yarım yıl içinde uran bombası patlatabilir." dedi. Söz konusu BND çalışanı, "Anlaşılmaz şekilde batılı hükümetler bu konuda bir açıklama yapmıyor." diye konuştu ve İran'ın birkaç yıl önce böyle bir konuma gelebileceğini kimsenin tahmin etmediğini söyledi.

Dergi, İran'ın şu sıralar atom bombalarını taşıyacak roketlerin alımı konusunda çalıştığını öne sürdü. Bu roketlerin Avrupa'ya da ulaşacak kapasitede olacağı belirtildi. Stern'in aktardığına göre, İran'ın roket alımlarını Said Muhammed Hüseyin isimli bir kişi yürütüyor. Takma isimler altında çeşitli batılı şirketlerle görüşme yapan Hüseyin, BND'ye göre dünyada en çok arananlar listesinde yer alıyor.
Stern, roketler konusunda pek çok batılı firmanın İran'la Hüseyin üzerinden görüşme yaptığını kaydetti. Bu firmalar arasında çok sayıda orta ölçekli Alman firması da bulunuyor. Stern, söz konusu Alman firmalarının, ülkenin dış ticaret ve savaş silahları kontrolü gibi çeşitli kanunlarına aykırı hareket ettiklerini de vurguladı.

Birleşmiş Milletler de Mart 2007'de 1747 nolu kararıyla İran'a bu konuda sıkı bir ambargo uygulanmasını istemişti.

CİHAN
Başlık: Ynt: İran 6 ay içinde atom bombası yapabilir!
Gönderen: Siyah - 15 Temmuz 2009, 14:54:07
Bu kacinci iddia oldu sayamiyorum artik..
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: dreamlistan61 - 25 Eylül 2009, 18:27:28
1 Ekim'de BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile masaya oturmaya hazırlanan İran'dan şok bir haber geldi.


İran'da, Natanz'daki tartışmalı uranyum zenginleştirme tesisi dışında bir uranyum zenginleştirme tesisinin daha bulunduğu bildirildi.

Uluslararası haber ajanslarına açıklama yapan diplomatik kaynaklar, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey'e Pazartesi günü gönderdiği bir mektupta, bu ikinci tesisin varlığı hakkında bilgi verdiğini söylediler.

Natanz'da bir uranyum zenginleştirme tesisi bulunduğu bilinen İran'a, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmadığı ve nükleer faaliyetlerinin atom bombası geliştirmeye yönelik olduğuna ilişkin kuşkuları gideremediği gerekçesiyle BM yaptırımları uygulanıyor.
Başlık: Ynt: İran'ın Gizli Tesisi Ortalığı Karıştırdı
Gönderen: SKYWOLF - 26 Eylül 2009, 19:10:35
İran'ın Gizli Tesisi Ortalığı Karıştırdı

26 Eylül 2009 Cumartesi 11:40
İran’ın ikinci bir nükleer tesisi olduğunu itiraf etmesi Batı'yı ayağa kaldırdı.. G-20 zirvesinde liderler sert açıklalamalar.

İran'ın, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed el Baradey'e gizli bir nükleer tesise sahip olduğunu mektupla itiraf etmesi, Pittsburgh'ta yapılan G-20 zirvesinin gündeminin merkezine oturdu.

ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Pittsburgh'taki David Lawrence Kongre Merkezi'nde dün sabah ortak açıklama yaparak, İran yönetimine sert tepki gösterdi.

Nükleer anlaşmazlığın müzakerelerle çözülmesine öncelik veren Obama, Tahran'ın "tüm ülkelerin uyması gereken kuralları ihlal ettiğini" belirterek, BM müfettişlerine "bu rahatsız edici" bilgiyi soruşturmaları çağrısında bulundu. Sarkozy, sert tutumunu devam ettirerek İran'ın uluslararası toplumu "tehlikeli" bir yöne sürüklediğini belirtti. 1 Aralık'a kadar süre tanıyan Sarkozy, aksi takdirde yaptırım uygulanacağı tehdidinde bulundu; ancak ABD tarafı tarih vermedi.

Brown da Tahran'a artık "kumda bir sınır çizilmesi" gerektiğini savundu. Liderler, askerî güç kullanma ihtimalinden bahsetmedi; ama Sarkozy, "Şu anda her şey, her şey masaya konulmalı." ifadesini kullandı.

Son gelişmenin, 1 Ekim'de Cenevre' de başlayacak müzakereler öncesi patlak vermesi ise dikkat çekti. Amerikan kaynakları, yeni tesisin varlığından birkaç yıldır haberdar olduklarını bildirdi.

Gelişme üzerine açıklama yapan Moskova, yeni tesisin BM Güvenlik Konseyi kararlarının "ihlali" manasına geldiğini açıkladı. UAEK'nın tesisi incelemesini isteyen Moskova, İran'ın da işbirliği yapması çağrısında bulundu. Tahran'a yaptırım uygulanmasına karşı olan Çin de Atom Enerjisi Kurumu'nun tesisi araştırmasını ve İran'ın da kurumla birlikte çalışmasını istedi.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=208629
Başlık: Ynt: İran'ın Gizli Tesisi Ortalığı Karıştırdı
Gönderen: Şahinbey - 28 Eylül 2009, 08:46:02
İran nükleer kozunu kesinlikle sonuna kadar kullanacak.Bu konu tam bir santraç oyunu ve acemler köklü devlet geçmişi ile bu işi bilirler.
Başlık: Ynt: İran'ın Gizli Tesisi Ortalığı Karıştırdı
Gönderen: kosavalı1989 - 28 Eylül 2009, 18:47:52
ama bu sefer rusyada tavrını değiştiriyor köşeye sıkışabilirler.
Başlık: Ynt: İran'ın Gizli Tesisi Ortalığı Karıştırdı
Gönderen: dreamlistan61 - 05 Ekim 2009, 00:43:00
Evet, katılıyorum  Rusyanın tavrıda birden değişti  hem amerikaya hem irana oynar gibi
Başlık: Ynt: İran'ın Gizli Tesisi Ortalığı Karıştırdı
Gönderen: Şahinbey - 05 Ekim 2009, 09:16:51
Osmanlı ne demiş "ayıdan post, moskoftan dost olmaz"
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 08 Şubat 2010, 11:24:47
İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Ahmedinecad nükleer yakıt üretimi için talimat verdi

08.02.2010 09:49

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin atom enerjisi kurumuna, Tahran'daki nükleer araştırma reaktörü için zenginleştirilmiş uranyum üretilmesi üzerinde çalışmaya başlanması talimatı verdiğini söyledi.

Devlet televizyonunda konuşan Ahmedinejad, atom enerjisi kurumu başkanı Ali Ekber Salihi'den, santrifüj kullanılarak uranyumun yüzde 20 oranında zenginleştirilmesi çalışmalarına başlamalarını istediğini belirtti.

İran'ın, uranyumu lazer teknolojisi kullanarak zenginleştirme kapasitesine sahip olduğunu kaydeden, ancak bu konuda detaylı bilgi vermeyen Ahmedinejad, karşılıklı görüşmeler için "kapıların hala açık" olduğunu da söyledi.

Ahmedinejad, "Uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirebilecek kapasitede olmamıza rağmen Batı ülkelerine değişim yapmayı önerdik. Anlaşma için onlara 2-3 ay süre verdik. Yeni bir oyun başlatmaları üzerine Doktor Salihi'den santrifüj kullanarak uranyumun yüzde 20 oranında zenginleştirilmesi çalışmalarına başlamalarını istedim" diye konuştu. Ahmedinejad, çalışmaların ne zaman başlayacağını ise belirtmedi.

İranlı yetkililer, daha önce pek çok kez, zenginleştirilmiş uranyumu yurt dışından almalarını sağlayacak bir anlaşma yapılmazsa uranyumu yüzde 20 zenginleştirebilecek kapasiteye sahip olduklarını söylemişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, ISNA haber ajansına verdiği demeçte, "İran'ın nükleer yakıt değişimi konusundaki duruşu değişmemiştir. İran, bu değişimi yapmaya hala hazırdır ve karşı taraf hazırsa anlaşmanın detaylarını müzakere edebiliriz" dedi.

Almanya'da dün yapılan 46. Münih Güvenlik Konferansında İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki olası bir anlaşmadan bahsetmişti ancak ABD ve Almanya, İran'ın nükleer programından taviz vereceğine dair bir işaret göremediklerini söylemişti.

Uluslararası toplum, İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarına, atom bombası üretebileceği endişesiyle sıcak bakmıyor. İran ise çalışmalarının barışçıl niyetlerle yürütüldüğünü söylüyor.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=205496&cat=180&dt=2010/02/08
Başlık: Ynt: İran resti çekti
Gönderen: Şahinbey - 08 Şubat 2010, 11:58:43
Neymiş Batı İran'ın atom bombası yapmasından endişeleniyormuş. İran atom bombasını yapsa nolur.Hangi Batı ülkesine sallayabilecek teknolojiye sahip.İran roketlerine atom başlığı takarak salladığını düşünelim daha basra körfezinde düşürürler, hadi diyelim İran bir şekilde bir değil birkaç atom bombasını abd veya İsrail hedeflerinde patlatmayı başardı, abd ve israil ibret-i alem olsun diye  bütün İran'ı nükleer saldırılarla yok etmez mi?

İran'ın atom bombası yapmasının asıl tehlikesi, İran bunu başardığı zaman Türkiye dahil bölgedeki diğer ülkelerin kendi güvenliğini ve siyasi etkinliğini koruma altına alabilmek için nükleer teknolojiye ve silaha sahip olmaya çalışacağı korkusudur. Çünkü nükleer alanda teknoloji/silah edinmiş bir ortadoğuyu kontrol altına alınması batı için imkansız hale gelebilir. Böylece zincirleme bir reeaksiyon halinde batıya kafa tutmak isteyen her ülke nükleer silah edinmek isteyecektir. Abd ve batının hiç istemeyeceği şey işte budur.

Batı için korkutucu olan İran'ın nükleer silaha sahip olması değil, 3. dünya ülkelerinin nükleer silaha sahip olma isteklerini körüklemesi ve harekete geçmelerine neden olabilecek olmasıdır.
Başlık: Ynt: İran resti çekti
Gönderen: SKYWOLF - 08 Şubat 2010, 12:33:35
Genel olarak katılıyorum. Ancak ilk paragrafta kaltılmadığım bir nokta var. İsrail özellike İran'ın nükleer silahlara sahip olmasını istemiyor. İran'ın atacağı bir nükleer füze küçük İsrail'i tarihin tozlu sayfaları arasına katar. İsrail yüzölçüm olarak çok küçük bir ülke. Gelişmiş hava savunma sistemlerine sahip. Her ne kadar çok güçlü bir savunma ağı olsa da, İran'dan gelebilecek çok sayıdaki füze onlar için çok önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle tüm dünyayı ayağa kaldırmaya çalışıyorlar. Ancak Dünya Irak'ın kimyasal silahları masalları ve sonrasında olan Irak'daki rezaletler yüzünden artık bu tarz konulara eskisi kadar tepki göstermiyor. Önümüzdeki günlerde, insanlığın bu konuya tepkisini çekmek için dünyanın herhangi bir yerinde (!) ilginç olaylarla karşılaşırsak hiç şaşırmam. 11 Eylül saldırısına benzer...
Başlık: Ynt: İran resti çekti
Gönderen: Şahinbey - 08 Şubat 2010, 14:50:36
Genel olarak katılıyorum. Ancak ilk paragrafta kaltılmadığım bir nokta var. İsrail özellike İran'ın nükleer silahlara sahip olmasını istemiyor. İran'ın atacağı bir nükleer füze küçük İsrail'i tarihin tozlu sayfaları arasına katar. İsrail yüzölçüm olarak çok küçük bir ülke. Gelişmiş hava savunma sistemlerine sahip. Her ne kadar çok güçlü bir savunma ağı olsa da, İran'dan gelebilecek çok sayıdaki füze onlar için çok önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle tüm dünyayı ayağa kaldırmaya çalışıyorlar. Ancak Dünya Irak'ın kimyasal silahları masalları ve sonrasında olan Irak'daki rezaletler yüzünden artık bu tarz konulara eskisi kadar tepki göstermiyor. Önümüzdeki günlerde, insanlığın bu konuya tepkisini çekmek için dünyanın herhangi bir yerinde (!) ilginç olaylarla karşılaşırsak hiç şaşırmam. 11 Eylül saldırısına benzer...

Sayın SKYWOLF,İran İsrail'i tek nükleer başlıklı roketle yerle bir edebilmesi için dünyanın en güçlü nükleer başlıklarından bir tanesini ve abd ve israil'in hava savunma sistemlerini aşabilecek teknolojiye sahip olması gerekir.. Ayrıca İran böyle bir saldırının sadece bölgedeki yahudileri değil müslümanları da etkileceğini bildiği bu durumda islam dünyasının da tepkisini çekebileceğini bildiği için buna yanaşmaz. Kaldı ki diyelim ki İran israil'i yok etmeyi başardı, dediğim gibi böyle bir durum İran'ın nükleer saldırılar ile yok edilmesini meşrulaştıracağı için buna cesaret edemez.

İran nükleer silahı/teknolojiyi edinmeye çalışmasının amacı abd ve israil'e karşı değil ortadoğudaki yerel güçlere karşı üstünlük sağlayarak, bölgesel güç dengesinin İran lehine büyük oranda bozulmasını sağlamaya çalışmaktadır.Nükleer güce sahip olmamasına rağmen İran'ın ortadoğudaki gücünü biliyoruz. Kendisine bağlı şii gruplar ve örgütler sayesinde masaya yumruğunu vurabiliyor. Özellikle batı yanlısı sünni arap devletlerinin kabusu olmuş durumda.

Eğer ortadoğuda dengeler bozulur, bölgesel güçlerden herhangi biri diğerlerinin arasından sıyrılıp bölgenin konrolu üzerinde etkin bir şekilde söz sahibi olursa bu durumdan en çok elbetteki İsrail etkilenecektir. İsrail'in yaşayabilmesi için;

1-müttefiki olan abd ve batı dışında ortadoğunun genelini kontrol eden ve blok halinde etrafında toparlayabilecek bir bölgesel gücün oluşmamasına bağlıdır.

2-Bölgede tek nükleer güç İsrail olmalıdır. Ortadoğu ülkeleri zincirleme bi reaksiyon halinde nükler teknolojide (-ki bu gün nükler teknoloji sadece silah anlamında değil, genel anlamda pek çok alanda kullanılan sizi geleceğe taşıyacak teknolojidir) söz sahibi olmaya başlaması demek İsrail'in kuyruğunu arkasına kıstırması demektir.

İşte bu yüzden İsrail'in "en büyük nükleer kabusu" İran'ın bir yada bir kaç nükleer silah edinip İsrail'e sallaması değildir.
Başlık: Ynt: İran resti çekti
Gönderen: SKYWOLF - 08 Şubat 2010, 15:13:11
Kısmen doğrudur, ancak bu iran'ın İsrail'e karşı nükleer silah kullanamayacağı anlamına gelmez. Nükleer silah güçlü bir İran için önemli bir savunma aracıdır. Nükleer silahlara sahip bir İran ile Nükleer silahlara sahip olmayan bir İran arasında İsrail ve ABD açısından bakarsak dağlar kadar fark vardır. İran bu silah elinde oldukça bölgede daha cesur girişimlerde bulunacak, düşmanları da bu girişimleri engellemek, hatta İran'a saldırmak konusunda daha kararsız olacaklardır.

İran tabiki durdukk yere İsrail'e nükleer silahlarla saldırmayacaktır. O da bunun sonuçlarını bilmektedir. Ancak korkak bir köpeği bile köşeye sıkıştırırsanız size saldıracaktır. İşte Nükleer silah da İran için bu açıdan büyük bir kozdur. Büyük Ortadoğu Projesini tehlikeye sokmaktadır.

Ayrıca ABD ve israilin gelişmiş hava sistemlerinin geçilemez olduğu söz konusu değildir. Körfez savaşlarında bu sistemlerin tam olarak güvenliği sağlayamadıklarını gördük. Çok şükür ki Saddam rejiminin gönderdiği scudlarda NBC başlıklar bulunmuyordu. Aksi takdirde büyük bir felaket yaşanabilirdi.

Başlık: Ynt: İran resti çekti
Gönderen: Felix - 08 Şubat 2010, 16:35:48
1. Körfezde İran füzeleri, Patriotları aşmıştı.Hepsi değil tabi ki, mesela 10 füzeden 3 ü.Sizce tehlike yok mu?
Başlık: Ynt: İran resti çekti
Gönderen: SKYWOLF - 08 Şubat 2010, 16:55:56
1. Körfezde İran füzeleri, Patriotları aşmıştı.Hepsi değil tabi ki, mesela 10 füzeden 3 ü.Sizce tehlike yok mu?

Irak füzeleri!
Başlık: Ynt: İran resti çekti
Gönderen: Felix - 08 Şubat 2010, 17:03:45
1. Körfezde İran füzeleri, Patriotları aşmıştı.Hepsi değil tabi ki, mesela 10 füzeden 3 ü.Sizce tehlike yok mu?

Irak füzeleri!

aaa evet İran söz konusu olunca aklım karışmış yahu!.. ;D ;D
Başlık: İran, en sert yaptırımla karşı karşıya kalacak
Gönderen: SKYWOLF - 09 Haziran 2010, 01:52:40
"İran, en sert yaptırımla karşı karşıya kalacak"

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'ın nükleer programına karşı BM Güvenlik Konseyi'nde oylamaya sunulacak olan yeni yaptırımların, İran'ın karşı karşıya kaldığı en sert yaptırımlar olacağını belirtti
09 Haziran 2010 Çarşamba, 00:13:56

Clinton, Ekvator'u ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında, ''Bu yaptırımlar İran'ın bugüne kadar karşı karşıya kaldığı en sert yaptırımlar olacak'' dedi.

ABD için 2 ya da 3 ''hayır'' oyunun çıkma olasılığının başarısızlık ifade edip etmeyeceği yönündeki bir soruya Clinton, ''Henüz olmamış bir şey için yorum yapmayacağım'' karşılığını verdi.

BM Güvenlik Konseyi dönem başkanı Meksika'nın BM Daimi Temsilcisi Claude Heller, İran'ın nükleer programına karşı yaptırımlar içeren karar tasarısının da Çarşamba sabahı Konsey'e oylamaya için sunulacağını belirtmişti.


AA
Başlık: İran, en sert yaptırımla karşı karşıya kalacak
Gönderen: SKYWOLF - 09 Haziran 2010, 13:01:45
Castro İsrail'in İran'a saldırmasından endişeli

   A.A.    


Küba lideri Fidel Castro, İsrail'deki hükümetin İran'a nükleer saldırı düzenleyeceğinden endişe ettiğini yazdı.

Yerel basınla internetteki Cubadebate.cu adresinde yayımlanan yazısında Castro, İran'a yeni yaptırımları oylaması beklenen BM'nin “olayların akışını değiştiremeyeceğini” ifade etti ve “çok kısa bir süre sonra İsrail'i yöneten aşırı gericiler İran'ın direnişine çarpacak.

İsrail de, ABD tarafından yaratılan dikkate değer nükleer gücünü bağımsızca harekete geçirmek ve kullanmaktan çekinmeyecek. Başka türlü düşünmek gerçeği inkardır” ifadesini kullandı.

İsraillilerin, “İran'ın uranyumun bir kısmını zenginleştirdiği tesisleri yıkmayı deneyeceklerinin açık olduğunu” söyleyen Castro, “İsrail'in Gazze'ye yardım götüren insani yardım filosuna saldırdığı zamanki gibi, yani her zamanki gibi, faşist fanatizmle hareket edeceği açıktır” dedi.
Fidel Castro, iktidarı sağlık nedenleriyle kardeşi Raul Castro'ya devrettiği 2006'dan beri halka görünmedi. Küba, 1962'den beri Amerikan ambargosu altında bulunuyor ve 1973'ten beri İsrail ile diplomatik ilişki yürütmüyor. 
Başlık: Türkiye'den ABD'ye İran tokadı
Gönderen: es[ape - 11 Haziran 2010, 11:13:02
 İsrail'in Haaretz gazetesinin haberine göre, ABD, Türkiye'nin BM'deki kritik İran oylamasında ret oyu vermesini yüzüne atılmış bir tokat  olarak  görüyor.

Gazetenin, Obama yönetimine yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı İran'a yönelik yaptırımlar için küresel anlamda destek sağlamaya çaba sarf ederken, Türkiye'nin böyle bir karar vermesinin Washington'ı zor durumda bıraktığı ifade edildi.

Haaretz, Türkiye'nin İran'a nükleer programı nedeniyle yeni yaptırımlar uygulanmasına "hayır" demesinin, Washington'da ABD'nin yüzüne atılmış bir tokat olarak algılandığını bildirdi. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Çarşamba günü yapılan oylamada, yaptırım kararı, Türkiye ve Brezilya'nın ret, Lübnan'ın ise çekimser oyuna rağmen 12 "evet" oyuyla kabul edilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley yeni yaptırım paketinin kabul edilmesinin ardından, kararın maalesef oy birliğiyle alınamadığını belirterek, "Türkiye ve Brezilya'nın neden ret oyu verdiğini açıklamak bu ülkelere düşüyor" ifadesini kullanmıştı.

Crowley ayrıca, "Açıkçası, bazı konularda anlaşamadık ama Türkiye, Brezilya ve diğer ülkelerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz" diye konuşmuştu.

http://haber.mynet.com/detay/dunya/turkiyeden-abdye-iran-tokadi/516003 (http://haber.mynet.com/detay/dunya/turkiyeden-abdye-iran-tokadi/516003)
Başlık: İran, en sert yaptırımla karşı karşıya kalacak
Gönderen: boxer - 11 Haziran 2010, 15:04:33
Türkiye nin ekonomik olarak büyümesi ve bölge siyasetinde aktifleşmesi doğal olarak bölgenin önemli gücü olan İsrail ile karşı karşıya gelmesi sonucunu doğurdu.İsrail dış siyasetinde bağımsızlaşan , ekonomisi büyüyen ve kendi silahlarını üretmeye çalışan Türkiye den rahatsız.
Başlık: İran’ın ilk nükleer enerji reaktörü devreye girdi
Gönderen: SKYWOLF - 21 Ağustos 2010, 12:23:34
İran’ın ilk nükleer enerji reaktörü devreye girdi

(http://www.hurriyet.com.tr/_np/2756/11352756.jpg)
         
hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER    
21 Ağustos 2010
İran’ın ilk nükleer enerji reaktörü devreye girdi
İran yıllar süren gecikmelerden sonra ve atom bombası yapmak istediği yönündeki şüpheler arasında Cumartesi günü ilk nükleer enerji santraline yakıt pompalamaya başladı.

İran devlet televizyonundan canlı yayınlanan açılış törenine İran’ın nükleer konulardan sorumlu yetkilisi Ali Ekber Salihi ve Rusya devlet nükleer şirketi Rosatom sözcüsü Sergey Novikov katıldı. 

Buşehr’de bulunan santralin inşaatı ilk olarak 1970’lerde Alman Siemens şirketi tarafından başlatılmıştı. Yarım kalan projeyi Rusya tamamlamış ve yakıtını da tedarik etmişti.

İranlı yetkililer sıkıştırılmış zenginleştirilmiş uranyumdan oluşan yakıt çubuklarının tamamen yüklenmesinin ardından tesiste elektrik üretimine başlanması için iki-üç ay geçmesi gerektiğini belirtti.

Salihi gazetecilere yaptığı açıklamada "Elimizdeki tüm uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirmeyi düşünmüyoruz. Sadece ihtiyacımız olanı üreteceğiz" dedi. Salihi, İran'ın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması kapsamında nükleer program sahibi olmasının bir "hak" olduğunun altını çizdi.

Uzmanlar 1 milyar dolarlık nükleer santralin devreye girmesinin İran’ı nükleer silaha daha fazla yaklaştırmayacağını çünkü reaktör için zenginleştirilmiş uranyumu Rusya’nın tedarik edeceğini ve geriye kalan silah yapılabilecek derecede zengin plütonyumu geri götüreceğini belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/15604024.asp?gid=373
Başlık: İran’da patlama: Nükleer araştırmacı öldü
Gönderen: SKYWOLF - 29 Kasım 2010, 12:02:18
İran’da patlama: Nükleer araştırmacı öldü

İran'ın başkenti Tahran'da meydana gelen iki patlamada nükleer araştırmalar yapan bir bilim adamı öldü, 3 kişi yaralandı.
      
ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 09:51 TSİ 29 Kasım. 2010 Pazartesi

TAHRAN - İran'ın başkenti Tahran'da meydana gelen iki ayrı patlamada, nükleer araştırmalar yapan bir bilim adamı öldü, diğer bir bilimadamı da yaralandı.

İran devlet radyosunun haberine göre saldırılar, her iki bilim adamının araçlarına yerleştirilen bombaların patlamasıyla gerçekleşti. Saldırıda Mecit Şahriyari adlı bilim adamı yaşamını yitirirken, Feridun Abbasi adlı diğer bilim adamı ve eşi ise yaralandı.

Son yıllarda düzenlenen benzer saldırılarda iki nükleer bilim adamı daha ölmüştü.
Haberin devamı ↓reklam

Tahran yönetimi, bu saldırıların nükleer programını hedef alan bir girişim olduğu görüşünde.

İran, uluslararası toplumun durdurmasını istediği nükleer programının barışçıl amaçlı olduğunu savunuyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25154923/
Başlık: IRAN ATOM BOMBASIMI YAPIYOR ?
Gönderen: seyyah - 25 Mayıs 2011, 16:46:32
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (IAEA) Tahran hükümetiyle ilgili son raporunda, İran'ın olası atom bombası imal planlarına ilişkin bilgiler bulunduğu belirtildi.

Amerikan Associated Press (AP) ajansınca elde edilen IAEA raporunda, İran'ın muhtemel atom bombası araştırmalarına ilişkin bilinmedik girişimlerinin incelendiği ifade ediliyor.

Ajansın haberine göre İran'la ilgili "olası atom bombası raporu", merkezi Avusturya'nın başkenti Viyana'da buLunan 35 devletin üye olduğu IAEA'nın gelecek ayki toplantısı için hazırlandı.

Tahran hükümeti, Basra Körfezi limanı Buşehr kentindeki nükleer santralın, Rusya'dan alınan nükleer çubuklarla bütünüyle elektrik üretimine yönelik olduğunu söylüyor.

Bu arada IAEA, İsrail'in Suriye'de nükleer reaktörü bombalamasının, Şam hükümetinin büyük ihtimalle gizli atom bombası programı olduğunu gösterdiğini belirtti.
http://www.cnnturk.com/2011/dunya/05/24/iran.atom.bombasi.mi.yapiyor/617820.0/index.html
Başlık: IRAN ATOM BOMBASIMI YAPIYOR ?
Gönderen: amonyak - 26 Mayıs 2011, 02:58:39
Vay canina bu IAEA tam manasiyla uluslar arasi atom enerji kurumu degilmi ?
Yahu nicin kimse sormaz bu soytarilara iran yapmayacakta kim yapacak sen yapanlardan hesap sordunmu hic ? yok
yahudiyi denetliyormusun yok sen kime hizmet ediyorsun ???
onun raporuna salgam suyu dökeyim ben sadece amerikan usakligi baskalarini kontrol altinda tutmak icin
Başlık: IRAN ATOM BOMBASIMI YAPIYOR ?
Gönderen: seyyah - 26 Mayıs 2011, 18:45:11
bu adamlar zaten herseyi yapiyorlar muslumanlara gelince amann su atom bombasi yapiyor su fuze yapiyor hemen yaptirimlar isyanlar vs vs
Başlık: iran uranyum zenginlestirme kapasitesi
Gönderen: seyyah - 08 Haziran 2011, 21:49:47
İran uranyum zenginleştirme kapasitesini üçe katlıyor
Nükleer silah üretiminde kritik aşama olarak görülen, uranyumu yüzde 20 zenginleştirme çalışmaları üçe katlanacak.
Nükleer silah üretiminde kritik aşama olarak görülen, uranyumu yüzde 20 zenginleştirme çalışmaları üçe katlanacak.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Feridun Abbasi, "Bu yıl Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun da denetiminde, yüzde 20'lik uranyum zenginleştirme faaliyetini Natanz'daki reaktörden Fordov'daki reaktöre aktaracağız ve üretim kapasitesini de üç kat artıracağız." diye konuştu.
İran öteden beri, uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin nükleer silah değil enerji üretme amaçlı olduğunu savunuyor.

Ancak bu açıklamanın ABD'nin başını çektiği ve Tahran'ın hedefinin nükleer silah olduğunu savunan ülkeleri kaygılandıracağı tahmin ediliyor.

Zira nükleer silah üretmek için uranyumun yüzde 90 oranında zenginleştirilmesi gerekiyor ve yüzde 20, bu kapasiteye ulaşma sürecinde önemli bir aşama olarak görülüyor.

İran uranyumu bu oranda zenginleştirmeye 2010 yılında, nükleer yakıt takası anlaşması planı devreden çıktıktan sonra başlamıştı.

Plan uyarınca İran belli bir seviyeye kadar zenginleştirdiği uranyumu yurt dışına gönderecek, zenginleştirme burada tamamlanacak ve Tahran'ın enerji üretme amaçlı olarak kullanabileceği yakıt çubukları İran'a gönderilecekti.

Amaç İran'ın yüzde 90 zenginleştirme sürecinde ilerlemesini engellemekti.

Ancak ilk olarak Batı tarafından dile getirilen bu öneri, zenginleştirme oranlarında uzlaşılamaması nedeniyle hayata geçemedi.

Daha sonra Türkiye ve Brezilya'nın İran'ı ikna ettiği oranı ise Batılı ülkeler kabul etmedi.
IAEA İran'ı görüşecek

İran Atom Enerjisi Kurumu'nun açıklaması, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun bugün yapacağı İran konulu toplantının öncesinde geldi.

Kurum Başkanı Yukiya Amano Pazartesi günkü açıklamasında, İran'ın nükleer faaliyetlerinin askeri boyutları olabileceğine ilişkin yeni kanıtlar elde ettiklerini belirtmişti.

Kurum Mayıs ayındaki raporunda da, İran'ın Fordov'da üretime başlayacağını kendilerine bildirdiğini, ancak 21 Mayıs itibarıyla santrifüjlerin henüz tesise yerleştirilmediğini açıklamıştı.

İran yüzde 20'lik uranyum zenginleştirme faaliyetlerini uzun süredir Natanz'taki reaktörde sürdürüyordu.

Fordov'un varlığı ise Batı istihbaratı tarafından 2009'da ortaya çıkarılmıştı.

Bunun ardından, Tahran bir dağın içine kurulan tesisin varlığını kabul etmek zorunda kaldı.
kaynak http://haber.mynet.com/detay/dunya/iran-uranyum-zenginlestirme-kapasitesini-uce-katliyor/575355
Başlık: iran uranyum zenginlestirme kapasitesi
Gönderen: enes38 - 09 Haziran 2011, 09:53:01
uranyum zenginleştirmeyle ilgili bir  yazı okumuştum , makalde  %20  oranında zenginleştirmeyi  başaran reaktörlerin  %85~90 oranında zenginleştirme  yapabilmesi mümkünmüşki  %85 zenginleştirilmiş uranyumdan ise  nükleer  bomba  yapılabiliyormuş , yani batıdaki birçok bilim adamı iranın nükleer bomba  yapma kapasitesinde  olduğuna  inanıyor
iran nükleer bomba  yaparmı?  aynı makalede  iranın nükleer  bombalarla dolu bir bölgede  olduğunu yazıyordu  , resmi ağızlardan kesinlik kazanan  türkiyedeki  nükleer bombalar ve  resmi olmayan  ama  varlığı kesin olan israil nükleer bombaları  bunun yanında  afkanistan ve  ırakta bulunan amerikan üslerindeki nükleer  bombalar  sayesinde  iranın 4 bir  yanında nükleer bombaların  bulunduğu söyleniyor  ve  ortada kalan iranında  atom bombasına sahip olmak istemesinin  hiçte yalnış olmadığı  söyleniyordu.
Başlık: Ahmedinejad'dan ABD'ye çağrı
Gönderen: SKYWOLF - 23 Eylül 2011, 08:34:05
Ahmedinejad'dan ABD'ye çağrı

“ilişkileri onarmak için çok geç değil”
23 Eylül 2011 Cuma, 04:21:09

 
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD ile ilişkileri onarmak için çok geç olmadığını söyledi.

BM Genel Kurul toplantılarına katılmak için New York'ta bulunan Ahmedinejad, Associated Press'e verdiği demeçte, İran ile ABD arasındaki ilişkileri onarmak için çok geç olmadığını belirtti.

Ahmedinejad, ABD Başkanı Barack Obama'nın hala, 30 yıllık husumetin ortadan kaldırılması için ilişkileri geliştirmeye çalışma yönündeki sözünü tutabileceğini ifade ederek, Obama ile görüşmeye açık olduğunu bildirdi.

Mahmud Ahmedinejad, iki ülkenin, istihbarat dahil olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği yapabileceğini ve İran'ın tartışmalı nükleer programı hakkında konuşabileceğini ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı ayrıca, Obama'nın yeniden başkan seçilme konusunda endişe edecek birşeyi olduğunu sanmadığını, ancak kararı verecek olanın Amerikan halkı olduğunu vurguladı.

11 Eylül saldırılarına da değinen Ahmedinejad, New York'taki İkiz Kuleler'in, iki uçakla yıkılmasının mümkün olmadığını iddia etti.

Ahmedinejad, bir mühendis olarak, İkiz Kuleler'in sadece iki uçağın çarpmasıyla yıkılmasının mümkün olmadığından emin olduğunu dile getirerek, bir çeşit planlı patlamanın meydana gelmiş olması gerektiğini savundu.

ABD'nin 10 yıl önce bu felaketi sahneye koyduğunu öne süren Ahmedinejad, dünyanın çözmesi gereken sorular olduğunu ve ABD'de de şüphelenenlerin var olduğunu kaydetti.


AA

http://www.haberturk.com/dunya/haber/672148-ahmedinejaddan-abdye-cagri
Başlık: Ahmedinejad'dan ABD'ye çağrı
Gönderen: enes38 - 23 Eylül 2011, 09:29:43
inadı  bırakıp  akıllı davranmaya  başlamış.
Başlık: Ahmedinejad'dan ABD'ye çağrı
Gönderen: kub1lay - 23 Eylül 2011, 11:55:15
inadı  bırakıp  akıllı davranmaya  başlamış.

başka çaresi yokta ondan ordusunda modern sayılabilecek bir tek füzeleri var iranın bir yerlerden silah alması lazım.
Başlık: Ahmedinejad'dan ABD'ye çağrı
Gönderen: DESPERADOS - 23 Eylül 2011, 15:12:37
"Alır" artık çok sevdiği hizbullah felan satar ona uçak tank heli ....
Başlık: Ahmedinejad'dan ABD'ye çağrı
Gönderen: enes38 - 23 Eylül 2011, 15:27:55
babayı  alır :D   köprüyü  geçene  kadar  ayıya  dayı  demezsen  ayı  seni  o köprüden  atar , iranda bunu anladı  sanırım.
Başlık: Ahmedinejad'dan ABD'ye çağrı
Gönderen: DESPERADOS - 23 Eylül 2011, 15:28:30
babayı  alır :D   köprüyü  geçene  kadar  ayıya  dayı  demezsen  ayı  seni  o köprüden  atar , iranda bunu anladı  sanırım.

Aynen :D :D :D
Başlık: Ahmedinejad'dan ABD'ye çağrı
Gönderen: alpagut - 25 Eylül 2011, 19:36:21
Bence olayın başka bir boyutu var.Füze kalkanının Türkiye'ye yerleştirilmesi ve Suriye'deki olayların bir sonucu olabilir.
Başlık: Clinton: İran Türkiye'ye saldırıyor
Gönderen: SKYWOLF - 14 Ekim 2011, 01:14:35

Clinton: İran Türkiye'ye saldırıyor


A.A.
13 Ekim 2011
Clinton: İran Türkiye'ye saldırıyor
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'ın Türkler'le rekabet ettiğini ve Türkiye'ye karşı saldırganca bir tavır izlediğini söyledi.
Clinton, Reuters'e verdiği demeçte bir soruyu yanıtlarken, “İran'ın, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Adil El Cubeyr'e yönelik suikast planının ortaya çıkarılmasından önce de, şiddetli bir biçimde Türkiye'ye saldırdığını” söyledi.

Bakan Clinton, “Türkiye'ye saldırıyordu, çünkü Türkiye, füze saldırılarına karşı NATO'nun korunması için NATO radarını topraklarında konuşlandırmada bizimle anlaştı. Türkiye'ye saldırıyordu, çünkü Türkiye, İslam'ı kabul eden, ancak Türkiye'nin son yıllarda başardıklarıyla daha uyumlu bir çizgi izleyen laik devletleri savunuyordu. Bu gerçekten Türkiye'ye karşı olanca gücüyle bir saldırıydı” diye konuştu.

Clinton, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunun çok önemli olduğunu düşündüm, çünkü Türkiye iyi bir komşu olmaya çalıştı. İran ile uzun bir sınırı paylaşıyorlar ve İranlılar'la iyi geçinmeye çalıştılar. Herkesin şu anda öğrendiği şey, hiç kimsenin İranlılar'a karşı emniyette olmadığı. İranlılar kendi mantıklarına, dünya hakkında ve kendilerinin buradaki konumuna dair kendi düşünce tarzlarına sahipler ve etki için herkesle rekabet ediyorlar. Suudiler'le, Türkler'le rekabet ediyorlar ve pozisyonları hakkında sürekli bir kışkırtma halindeler. Bu konunun (Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisine suikast iddiaları), İranlılar'ın ne işler çevirdiğine dair birçok ülkede var olan sağlam temelli şüpheleri güçlendireceği kanısındayım”.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18981194.asp
Başlık: Clinton: İran Türkiye'ye saldırıyor
Gönderen: SKYWOLF - 14 Ekim 2011, 01:15:12
Sayın Clinton hanımefendi herhalde çocuk kandırdığını sanıyor. Rekabet ne zamandan beri saldırı oluyor?
Başlık: Clinton: İran Türkiye'ye saldırıyor
Gönderen: enes38 - 14 Ekim 2011, 08:48:08
fikir  açıklamaları   saldırı  değildir  ,  bunlar  irana  girecekler  herhalde  ama  bölgesel  güçleri  kendi  yanlarına çekmeye  çalışıyorlar  ,  suikast  planınıda kesin kendileri  yapmıştır  ,  bu  amerikalılar  kadar  şerefsizi  yok.
Başlık: Clinton: İran Türkiye'ye saldırıyor
Gönderen: çiğil42 - 14 Ekim 2011, 13:13:14
arabistanla iranı bir birine düşürmeyi çalıştılar şimdide türkiyeyi kullanmak istiyorlar biliyorlarki iran ırak değil.hiç amerika ön saflarda savaşırmı yine birilerini kullanacak oda araplar olacak muhtemelen
Başlık: Clinton: İran Türkiye'ye saldırıyor
Gönderen: enes38 - 14 Ekim 2011, 14:07:39
iranın ıraktan  üstün hiçbiryanı yok ,  iranın  üstün  görünmesinin  nedenini birtürlü  anlayamıyorum  ,  abd  ırak  savaşında   ırak  yenilmez  diyorlardı ,  10  günde  yok  olan  dev  bir  ordu  gördük ,  bugün  iranın elinde  modern  hiçbir  silahı  yokken  iranı  üstün kılan  nedir  acaba?
Başlık: Clinton: İran Türkiye'ye saldırıyor
Gönderen: SKYWOLF - 14 Ekim 2011, 14:11:58
Öncelikle nüfusu. Halkının Irak gibi birbirine düşman gruplardan çok daha fazla birbirine bağlı. Milli birlikleri daha güçlü yani. Sonrasında ise bütün ortadoğuya yayılmış olan sivil kuvvetleri. (Bkz İsrail tanklarının lübnan savaşında kimler tarafından saf dışı bırakıldığına)
Başlık: Clinton: İran Türkiye'ye saldırıyor
Gönderen: çiğil42 - 14 Ekim 2011, 14:18:42
iranın ıraktan  üstün hiçbiryanı yok ,  iranın  üstün  görünmesinin  nedenini birtürlü  anlayamıyorum  ,  abd  ırak  savaşında   ırak  yenilmez  diyorlardı ,  10  günde  yok  olan  dev  bir  ordu  gördük ,  bugün  iranın elinde  modern  hiçbir  silahı  yokken  iranı  üstün kılan  nedir  acaba?

ırak savasında ıraklılar bir birine girdiler ama iranda şialık kürtleri azerileri ve acemleri bir arada tutuyor pjakda zaten iranda zemin bulamıyor şialık ırktan daha öncelikli geliyor iranda
Başlık: Clinton: İran Türkiye'ye saldırıyor
Gönderen: amonyak - 15 Ekim 2011, 14:04:07
insan gücünden cekiniyor Abd yoksa hemen vuracak ekonimisi istiyor ama arkasi yemiyor
Başlık: Clinton: İran Türkiye'ye saldırıyor
Gönderen: kub1lay - 15 Ekim 2011, 22:41:26
dediğiniz gibi ırakda insaları birbirine düşürdüler.iranın bu yönden bi eksiği yok ama zayıf bir tarafı var yönetimi sevmeyen genç nüfusu eğer amerika demokrasi bahanesiyle gençleri yanına alırsa işleri çok kolaylaşır.
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışma İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 08 Kasım 2011, 09:56:53
R265 bombası

Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
8 Kasım 2011
R265 bombası
İran’ın nükleer silah üretme yolunda olduğuna dair bulguların yer aldığı BM raporundaki en somut delil “R265 jeneratörü.” Washington Post, Tahran’ın, Rus bir uzman sayesinde atom bombasının fünyesi olarak kullanılan bu karmaşık aygıtın tasarım bilgilerine ulaştığını öne sürdü.

ULUSLARARASI Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK), son İran raporunu açıklaması beklenirken, Tahran’ın nükleer silah üretimine başlayabilmek için gerekli son teknik adımları attığı öne sürüldü.
Washington Post’a konuşan UAEK’nin eski yöneticisi David Albright, İran’ın, “R265” diye bilinen jeneratörün tasarım bilgilerine ulaştığını öne sürdü. Alüminyumdan yapılma karmaşık bir cihaz olan R265, saniyeden kısa sürede infilak ederek yüksek patlayıcıları harekete geçiriyor ve küçük bir parça zenginleştirilmiş uranyum veya plütonyum sıkıştırarak nükleer zincir reaksiyonunun tetiklenmesine yol açıyor.
Bu ateşleme mekanizmasının nasıl yapıldığının sırrı 40 yıldan beri Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması altına imza atan ülkeler tarafından gizli tutuluyordu. Albright bu aygıtı üretmenin “çok büyük bir teknik meydan okuma” anlamına geldiğini savundu.
Gazeteye göre İranlı nükleer bilimciler; önce eski Sovyet silah uzmanlarından 5 yıl eğitim aldı, ardından Pakistanlı ve Kuzey Koreli uzmanların yardımıyla bu çok kritik teknolojiyi üretebilir hâle geldi. Haberde özellikle, Rus nükleer bilimci Vyaçeslav Danilenko’nun rolünün altı çizildi. ABD’nin taleplerine rağmen Danilenko hakkında bilgi vermeyen Rusya da raporla zorda kalabilir.

ABD ihtiyatlı Rusya öfkeli

İSRAİL’in son BM raporu ile birlikte İran’ın nükleer tesislerine saldırma kararı aldığı yönündeki iddialar sürerken, ABD’nin daha ihtiyatlı bir cevap vereceği bildirildi. New York Times’ın haberine göre Irak’taki kitle imha silahları fiyaskosundan ders alan ABD Yönetimi, rapora ilk aşamada sakin cevap verecek.
Fransa’nın ardından Almanya da dün askeri harekata karşı çıktı. İran’ın nükleer partneri Rusya ise öfkeli.  Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, olası bir saldırının, “öngörülemez sonuçlara mazhar ciddi bir hata” olacağı yorumunu yaptı.
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile Moskova’da görüşen Başbakan Vladimir Putin de İranlıların kullandığı dili benimsedi. Batılı ülkelerin Kuzey Afrika’da bir zamanlar destek verdiği liderlerin devrilmesine yardımcı olduğunu söyleyen Putin, “Gerçekten dediğiniz doğru. Bunlar küstah dünya güçleri” ifadesini kullandı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/19189192.asp
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: kara4915 - 08 Kasım 2011, 18:26:48
kim abd nin siyah dediği yoğurda beyaz diyebilirki?
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 10 Kasım 2011, 08:11:22
Nükleer restleşme

10 Kasım 2011
Nükleerden zırnık kadar taviz vermeyiz
İsrail’in İran’a dönük bir askeri saldırı hazırlığında olduğunun konuşulduğu günlerde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun önceki gün açıkladığı “İran’daki araştırma, geliştirme ve test faaliyetlerinin nükleer silah üretmeye uygun olduğu” yolundaki raporu yeni gerginliğe yol açtı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun bugüne kadar İran’a yönelik kullandığı en sert ifadelerin olduğu İran’ın nükleer çalışmasına ilişkin raporuna iki cepheden de sert tepkiler geldi.

Batı, ‘daha önce eşi benzeri görülmedik’ yaptırım isterken, İsrail, İran’ın ‘nükleer silah ısrarının’ durdurulmasını talep etti. ABD sessiz kaldı. Ahmedinejad ise “zırnık kadar taviz vermeyiz” diye tehdit etti.

Başkanı Japon diplomat Yukiya Amano’nun imzasının yer aldığı, 25 sayfalık raporda İran’ın “nükleer patlayıcı geliştirmeyle alakalı denemeler yapmakta olduğuna dair verilere ulaşıldığı” belirtiliyor. Rapora göre, İran’ın yürüttüğü çalışmalar arasında yer alan bilgisayar modellemelerinin tek amacı, “nükleer bombayı harekete geçirecek sistemleri geliştirmek” olabilir.

Rapora, Batı “yaptırım isteğiyle” sert tepki verdi. Fransa, İran’a yaptırımlar uygulamak üzere düğmeye basma yetkisi olan BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı. Ülkelerin tepkileri şöyle:

Fransa: Dışişleri Bakanı Alain Juppe “Eğer, İran uluslararası camianın taleplerini yerine getirmeyi, ciddi bir işbirliğini reddederse, bizi destekleyen ülkelerle beraber, daha önce görülmedik yaptırımları uygulamaya hazırız” dedi.

Almanya: Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, “İran, nükleer programı konusunda ciddi şekilde müzakere etmek istememeyi sürdürdüğü takdirde daha sıkı yaptırımlar kaçınılmaz olacaktır” açıklaması yaptı.

ABD: Raporla ilgili etüt için zamana ihtiyaç duyduklarını belirterek açıklama yapmaktan kaçındı. Ancak ABD Kongresi’nden İran’a yeni yaptırım uygulanması yönünde çağrılar yükseldi. Bunların en başında ise İran ekonomisinin tamamen felç edilmesi için İran Merkez Bankası’na yaptırım uygulanması önerisi geldi.
İsraİl: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada “İran’ın nükleer silah ısrarını durdurun” çağrısı yapıldı. Netanyahu, “Raporun önemi, uluslarası kamuoyunun İran’ın, dünyayı ve Ortadoğu’yu tehlikeye atan nükleer silah ısrarını durdurması zorunluluğunu beraberinde getiriyor” dedi.
Rusya: Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadi Gatilov ”İran’a karşı ilave yaptırımlar uluslararası toplumda Tahran’daki rejimi değiştirmek için bir araç olarak yorumlanıyor. Böyle bir yaklaşım kabul edilmez” dedi. Rusya gibi Çin de yeni yaptırıma karşı.

Kod adı ‘Yeşil Tuz’ projesi

ULUSLARARASI Atom Enerjisi Ajansı (UAEK), İran’ın nükleer programıyla ilgili hazırladığı 25 sayfalık raporda, İran’ın 2003’ten sonraki aktivitelerinin bir nükleer silah programıyla ilişkili olduğuna dair endişeler olduğu sonucuna vardı. Tartışma yaratan raporun başlıkları şöyle:

Üye ülkelerden alınan bilgilere göre 1990’ların sonu ve 2000’lerin başında Savunma Bakanlığı için araştırma geliştirme projeleri yürüten Fizik Araştırma Merkezi’nin çalışmaları, AMAD Planı adıyla konsolide edildi. Başına İranlı bilim adamı Mohsen Fakhrizadeh (İran öldürülen bilim adamlarından sonra bugün Fakhrizadeh’i saklıyor ve basınla görüştürmüyor) getirildi.

AMAD Planı çerçevesinde, çalışmalar üç teknik alanda yürütüldü: Yeşil Tuz Projesi, yüksek patlayıcılar ve Şahab 3 füzelerinin yük taşıma kapasitesinin yeniden tasarımı.

‘Yeşil Tuz Projesi’ (Proje 5.13 olarak da geçiyor), Proje 5 olarak bilinen ve açıklanmayan büyük bir zenginleştirme programı için uygun uranyum sağlamak içindi. Bu projeden sağlanacak ürün de, ‘Proje 111’ olarak bilinen bir füze programının savaş başlığında kullanılacaktı.

 UAEK, Mayıs 2008’de bu iki proje arasında bir bağ kanıtlayamamıştı. Ancak sonrasında Proje 5 ve Proje 111 arasındaki bir bağ kurulduğunu gösteren dokümanlar UAEK’ya sunuldu.

Kuşkulu faaliyetler sürüyor

2003 sonunda Irak ve komşu ülkelerde büyüyen güvenlik riskleri nedeniyle İranlı yetkililer AMAD Planı’nı durdurdular. Malzemeler toplandı, çalışma alanları temizlendi.

Ancak UAEK’ın üye ülkelerden aldığı bilgiye göre AMAD Planı çerçevesinde yürütülen bazı çalışmalar sonra tekrar başlatıldı ve Mohsen Fakhrizadeh, önce Savunma Bakanlığı’na rapor eden İleri Uygulamalar Geliştirme ve Teknolojiler (SADAT) adıyla bilinen yeni birimde, 2008’lerin ortasında da Tahran’daki Malik Aştar Teknoloji Üniversitesi’nde (MUT) asıl organizatör olma rolünü korudu.

UAEK, İran’da 2003’ten sonra yapılan bazı aktivitelerin nükleer silah programıyla ilgili olmasından endişe ediyor.

Ahmedinejad meydan okudu: Taviz vermeyiz.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin nükleer programından “zırnık kadar bile sapmayacağını” söyledi. İran’ın nükleer programının enerji amaçlı sivil bir proje olduğu görüşünü tekrarlayan Ahmedinejad, “İran halkı akıllıdır ve sizlerin 20 bin atom bombası karşısına 2 tane atom bombası yapmaz. Ahlaklı ve kültürlü bir milletin atom bombasına ihtiyacı olmaz” dedi.  İran lideri, raporun boş iddialara dayandığını öne sürdü.

İran Parlamentosu’nun Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı S. Hüseyin Nekavi ise “İsrail, İran’ın nükleer tesislerine saldırırsa, “İran ordusu Siyonist askerlerle Tel Aviv sokaklarında çarpışır ve onları Filistin topraklarından kovar” dedi. Parviz Sorouri isimli milletvekili, “Rapor Amerikalılar tarafından hazırlandı, Amano (UAEK Başkanı) tarafından okundu” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/19204172.asp
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: mariachi - 10 Kasım 2011, 11:15:03
İsrailin elinde 200 adet nükleer bomba varken, ortadoğu barışı ile ilgili konuşması ne kadar garip bir durum.

İran silah üretirmi bilmiyorum, belki böyle bir niyetleri yok, belkide var ama bi askeri müdahale ile engellenicekler, belkide müdahale olmayacak ve başarıcaklar.

Ancak eğer üretirlerse bölgede nükleer yarış başlar, Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan gelecekde nükleer silah üretebilecek potansiyellere sahip 3 ülke olarak göze çarpıyor.

Eğer bu 4 ülke hatta zaten hali hazırda nükleer güç olan Pakistanıda eklersek bu 5 ülke (Türkiye, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Mısır)' ninde nükleer güç olduğunu düşündüğümüzde, ortadoğuda ne israil nede amerikanın boRusu öter artık. İslam dünyasının kurtuluşu olur bu durum.

Bu durum bu ülkelerin kendi aralarındaki kavgalarıda sonlandırır ve birazda akıllı davranıp AB benzeri bir yapılanmada kurulursa, gelecekde dünyayı müslüman devletler yönetir.

Fazla bir işe yaramayan İslam Konferansı örgütü yerine, AB ile Nato benzeri bir örgütün kurulmasından ve mezhep kavgalarınında tamamen bırakılmasından bahsediyorum.

Ancak bu AB benzeri yapılanma için Türkiyenin Amerika, İranın Rusya, Pakistanın Çin etkisinden kurtulması, Mısırın ve Suudi Arabistanında silkelenip kendine gelmesi gerekli. Çünkü kimse üye devletleri başka bir devlete satmamalı, aynı AB' deki ülkeler gibi.

Bu birliğe söz konusu 5 ülkenin dışında daha bir çok katılabilecek ülkede var; (Irak, Suriye, Lübnan, Azerbaycan, Türkmenistan, Sudan, Cezayir, Afganistan, Kosova, Arnavutluk vs vs)

Benim düşüncelerim bunlar.

Ancak ben İrana askeri bir müdahalenin olucağını düşünüyorum. Abd iranı rahatlıkla vurabilecek güce sahipken, bu fırsatı harcamaz.
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 03 Şubat 2012, 18:54:12
Panetta, İsrail'in İran'a saldırı tarihini açıkladı
Hürriyet Planet
3 Şubat 2012
İşte İran'a saldırı tarihi
ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’nın, İsrail’in İran’da bulunan nükleer tesisleri “büyük bir ihtimalle” bu yıl ilkbaharda vuracağına inandığını söylediği öne sürüldü. Panetta, Washington Post yazarı David Ignatius’ın köşesinde yer alan bu iddiayı, ne doğruladı ne de yalanladı.

Ignatius, bugün yayımlanan köşe yazısında, açıklamadığı kaynaklara dayanarak, Panetta’nın İsrail’in İran’ı Nisan, Mayıs ya da Haziran ayında vurma ihtimalinin güçlü olduğuna inandığını belirtti. Ignatius, bu tarihlerin, İran’ın nükleer silah üretimi konusunda 'dokunulmazlık alanına' girmesine fırsat vermeyecek şekilde, yani iş işten geçmeden harekete geçilmesi planlanarak belirlendiğini ifade etti.

OLAY MAKALE: "İSRAİL, İRAN'I BU YIL VURACAK"

Ignatius, ayrıca, Başkan Barack Obama ve Panetta’nın İsraillileri ABD’nin bu tarz bir saldırıya karşı olduğu konusunda uyardığını da yazdı. Washington’ın, İran’ın nükleer faaliyetlerini durdurmak için uygulanan ekonomik yaptırım programına ve diğer askeri olmayan stratejilere zarar vereceği gerekçesiyle operasyona karşı olduğunun altı çizildi.
Yazar, “Ancak Beyaz Saray henüz ABD’nin İsraillilerin saldırısına nasıl yanıt vereceğine karar vermiş değil” ifadelerini kullandı.

PANETTA: YORUM YAPMIYORUM

Şu an Brüksel’de bulunan Panetta ise, basın mensuplarının yazıyla ilgili sorularına, “Yorum yapmıyorum” diye yanıt verdi.
“Haberi yalanlıyor musunuz?” soruları üzerine Panetta, “Hayır, sadece yorum yapmıyorum. Ne düşündüğüm ve olayları nasıl gördüğüm sadece beni ilgilendiren bir durumdur. Başkasını ilgilendirmez” dedi.
İsrail’in İran’a askeri bir operasyon düzenlemeyi açıkça ortaya koyduğunu da hatırlatan Panetta, ABD’nin bu konudaki kaygılarını dile getirdiğini belirtti.

HAMANEY: ZAMANI GELİNCE BİZ DE TEHDİT EDERİZ

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ise Cuma vaazında yine İsrail’i ve ABD’yi hedef aldı.

Hamaney, televizyondan yayınlanan vaazında, İran’ın nükleer faaliyetlerini durdurması için uluslararası kamuoyundan gelen baskıya boyun eğmeyeceğini belirterek, “İran’ı tehdit etmek ve İran’a saldırmak, Amerika’ya zarar verecektir. Yaptırımlar bizim nükleerdeki kararlılığımız üzerinde etki yapamaz. Petrol ambargosu ve savaş tehditlerine karşı bizim de doğru zamanda gündeme getirilecek kendi tehditlerimiz var” dedi.

Hamaney, “Siyonist rejime [İsrail] karşı savaşacak bütün ülke ve grupları destekleyeceğimizi söylemekten korkmuyorum” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/19836490.asp
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 08 Şubat 2012, 08:06:07
Kadın ninja ordusu

İran’dan İsrail’e karşı 3 bin 500 özel kadın savaşçı!
08 Şubat 2012 Çarşamba, 05:41:12

(http://im.haberturk.com/2012/02/08/713707_detay.jpg?1328674019)

GAZETE HABERTÜRK

Batılı ülkelerin Tahran yönetimine karşı olası bir operasyon düzenleme ihtimalinin tartışıldığı bir dönemde, İran Devlet Televizyonu Press TV, ülkenin kadın ninjalarını haber yaptı. Başkent Tahran'da 1989'da kurulan ninja okulunda, bugüne kadar 3 bin 500 İranlı kadının, Japonya'da derebeyliği döneminde ortaya çıkan ninjaların savaş teknikleriyle eğitildiği belirtiliyor. Ninja okulunun müdürü Fatma Muhammed, Press TV'ye yaptığı açıklamada, ülkelerinin saldırıya uğraması halinde, "kunoichi" (kadın ninja) ordusunun da harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/713707-kadin-ninja-ordusu
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 19 Şubat 2012, 11:05:18
İsrail: İran'ı vurma kararını biz vereceğiz

İsrail Genelkurmay Başkanı: İsrail kendi güvenliğinin baş garantörüdür
19 Şubat 2012 Pazar, 10:44:38


İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz, ABD Başkanı Barack Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı Tom Donilon'un İsrail'i ziyaret ettiği bir sırada devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesinin İran'ı vurma kararını kendisinin alacağını söyledi.

''İsrail kendi güvenliğinin baş garantörüdür. Ordu olarak bizim rolümüz bu. İsrail devleti kendisini savunmalıdır'' diyen Gantz, ''İran'ın sadece İsrail'in bir sorunu değil, bölgenin ve dünyanın sorunu olduğunu'' ileri sürdü.

İLGİNÇ ZAMANLAMA
İsrail Genelkurmay Başkanı Gantz, bu hafta sonunu özellikle İran krizi konusunda mülakat vermek üzere İsrail televizyon kanallarına ayırdı. Bu mülakatlar, özellikle İran ve Suriye konularında görüş alışverişinde bulunmak üzere İsrail'e gelen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Donilon'un ziyaretine denk geldi.

İsrail'in, İran'ın nükleer programını durdurmak için bir askeri operasyon düzenlemesi olasılığından son haftalarda sık sık söz edilirken, Washington ve batılı müttefikleri Tahran rejimini özellikle mali sektörünü hedefleyen ekonomik yaptırımlarla ikna etmeye çalışıyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu, önceki gün yaptığı açıklamada, bu yaptırımların sonuç vermediğini söylemişti.

AA
http://www.haberturk.com/dunya/haber/717294-israil-irani-vurma-kararini-biz-verecegiz
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 19 Şubat 2012, 22:32:55
İran rest çekti!

"Petrol satışını durduruyoruz!"
19 Şubat 2012 Pazar, 14:41:07

HABERTURK.CON DIŞHABERLER SERVİSİ

İran Petrol Bakanlığı İngiliz ve Fransız şirketlere petrol ihracatını durdurdu.

Petrol Bakanlığı sözcüsü Alireza Nikzad, bakanlığın internet sitesinde yayınlanan açıklamasında "İngiliz ve Fransız şirketlere ham petrol satışını durdurduk. Petrolümüzü artık yeni müşterilere ihraç edeceğiz." dedi.

AB'NİN PETROL AMBARGOSUNA REST
İran'ın bu kararı, Ocak ayında Avrupa Birliği'nin İran'a karşı aldığı petrol ambargosunun ardından Tahran yönetiminin ilk fiili uygulaması oldu. Avrupa Birliği'nin ambargo kararı 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak.

İran Petrol Bakanı, 4 Şubat'ta bazı Avrupa ülkelerine petrol ihracatının durdurulacağını duyurmuştu.

Geçtiğimiz çarşamba günü de, İran'ın 6 Avrupa ülkesine yönelik ham petrol ihracatını durdurduğu haberleri gelmiş ancak bu haberler İran Petrol Bakanlığı tarafından yalanlanmıştı.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/717380-iran-rest-cekti
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 20 Şubat 2012, 11:46:06
İsrail'e 'İran'ı vurmayın' mesajı
İngiltere ve ABD, İsrail'den İran'a saldırmamasını istedi
20.02.2012 - 00:17

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey bugün ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarla, İsrail'den İran'a saldırmamasını istedi.
"AKILLICA BİR ŞEY OLMAZ"

İngiliz Yayın Kurumu BBC'ye konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İsrail'in İran'a saldırmasının ciddi sonuçları olacağını belirterek, olası İsrail saldırısının "akıllıca bir şey olmayacağını" vurguladı.

Ülkesinin İran'a diplomatik yöntemlerle baskı yapmaya odaklandığını kaydeden Hague, "İsrail'in İran'a bir askeri saldırı düzenlemesinin şu an için akıllıca bir şey olduğu kanaatinde değilim" diye konuştu.
"İRAN'LA MÜZAKERE ÇAĞRISI"

Hague sözlerine şöyle devam etti: "Bence İsrail de, dünyadaki diğer herkes gibi, güçlü ekonomik yaptırımlar ve ekonomik baskı uygulamayı ve İran ile müzakereye hazırlıklı olmayı içeren bizim yaklaşımımıza gerçek bir şans tanımalıdır".

Hague dün Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada da İsrail'in İran'a saldırı düzenlemesinden yana olmadıklarını belirtmişti. Tüm seçeneklerin masada olduğunu kaydeden Hague, buna karşın askeri müdahalenin "büyük dezavantajları olacağı" uyarısında bulunmuştu.
ABD de İran'a yönelik İsrail saldırısına karşı

CNN televizyonuna bugün konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey de İsrail'in İran'a saldırı düzenleme ve İran'ın nükleer silah geliştirmesini "muhtemelen bir kaç yıl geciktirme yeteneğine sahip olduğunu, buna karşın bazı hedeflerin büyük bir olasılıkla İsrail'in erişebileceğinin ötesinde olduğunu" söyledi.
MİSİLLEME KAYGISI

Dempsey, İsrail'in İran'a yönelik saldırısının bu ülkenin, Amerikan güçlerinin üslendiği Basra Körfezi veya Afganistan'daki ABD hedeflerine yönelik misillemede bulunmasına yol açmasından kaygı duyduğunu ifade ederek; "Bizim boğuştuğumuz sorun budur ve bunun sebebi de bu noktada İran'a saldırı düzenlemenin akıllıca olmadığı kanaatinde olmamızdır" dedi.

İran'ı "akılcı bir oyuncu" olarak tanımlayan Dempsey, İran'a yönelik uluslararası yaptırımların etkisini göstermeye başladığına inandığını söyledi.
"AKLA EN UYGUN YOL"

Dempsey, "Bu nedenle bence biz şu an takip ettiğimiz yolun bu noktadaki en akla uygun yol olduğu kanısındayız" dedi.

Dempsey, İsrail'in İran'a saldırmaktan caydırılabileceğine inanıp inanmadığı" şeklindeki bir soruya da "İsrail'in, şu zamanda İran'a saldırmanın istikrarı bozacağına ve kendi uzun dönemli amaçlarını yerine getirmeyeceğine ilişkin bizim kaygılarımızı anladıklarına eminim. Ancak İsrail'in de kendi ulusal çıkarlarının bulunduğunu anlıyorum" diye konuştu.

Bu arada Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Danilon İsrail ile ABD arasında yürütülen üst düzeydeki görüşmelerin yeni bir aşaması olarak İsrail'i ziyaret ediyor.

Danilon'un bugün geç saatlerde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesi bekleniyor. Danilon yarın da ülkeden ayrılmadan önce İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüşecek

http://www.ensonhaber.com/israile-irani-vurmayin-mesaji-2012-02-20.html
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 23 Şubat 2012, 13:04:10
Lieberman'dan ABD ve Rusya'ya İran resti

(http://cdn.ensonhaber.com/resimler/diger/esh_49424.jpg)
İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman: İran konusundaki kararımız onları (ABD ve Rusya) ilgilendirmez.
23.02.2012 - 08:07

Rusya, nükleer programını bahane ederek İran'a saldırı planı içinde olan İsrail'i uyardı. Rusya Dışişleri Bakanı yardımcısı Gennady Gatilov, böyle bir saldırının tüm uluslararası ilişkileri altüst edeceğini söyledi..
ABD DE UYARDI

CNN televizyonuna bugün konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey de İsrail'in İran'a yönelik saldırısının bu ülkenin, Amerikan güçlerinin üslendiği Basra Körfezi veya Afganistan'daki ABD hedeflerine yönelik misillemede bulunmasına yol açmasından kaygı duyduğunu ifade ederek; “Bizim boğuştuğumuz sorun budur ve bunun sebebi de bu noktada İran'a saldırı düzenlemenin akıllıca olmadığı kanaatinde olmamızdır” dedi.
İNGİLTERE'DEN ABD VE RUSYA'YA DESTEK

ABD ve Rusya'nın bu açıklamalarına İngiliz Yayın Kurumu BBC'ye konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'den de destek geldi. Hague, İsrail'in İran'a saldırmasının ciddi sonuçları olacağını belirterek, olası İsrail saldırısının “akıllıca bir şey olmayacağını” vurguladı.
İngilizce konuşmak için kursa gitmek şart değil. Nasıl mı? TIKLAYIN !
ABD VE RUSYA'YI İLGİLENDİRMEZ

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, ''yabancı ülkelerin baskısının'' İran'la ilgili kararlarını etkilemeyeceğini söyledi. İsrail'de yayın yapan Kanal 2 televizyonuna konuşan Lieberman, Amerika ve Rusya'nın, İran'a muhtemel bir saldırı konusunda İsrail'in kararını etkilediği yolundaki iddialarla ilgili olarak, ''Bu onları ilgilendirmez'' diye konuştu.

Lieberman, ''İsrail vatandaşlarının güvenliği, İsrail devletinin geleceği, bu İsrail hükümetinin sorumluluğundadır'' dedi.
http://www.ensonhaber.com/liebermandan-abd-ve-rusyaya-iran-resti-2012-02-22.html
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 28 Şubat 2012, 00:35:28
"İsrail, İran'ın nükleer tesislerini çoktan imha etti"

Hürriyet Panet
27 Şubat 2012
"İsrail, İran'ın nükleer tesislerini imha etti"
Wikileaks'in, dünyaca ünlü istihbarat-analiz şirketi Stratfor'dan sızdırdığı e-postalarda, İsrail kara kuvvetlerinin Kürt militanların da yardımıyla, İran'a ait nükleer alt yapıyı çoktan imha ettiği iddia edildi.

Yayımladığı gizli bilgilerle tüm dünyada olay yaratan Wikileaks, son olarak, ABD'de bulunan ve "gölge CIA" diye nitelendirilen Stratfor'un binlerce e-postasını internete koyacağını açıkladı.

Bu açıklamanın ardından Haaretz gazetesi, İsrail'in İran'ın yer altındaki nükleer tesislerini yok ettiği iddiasının yer aldığı e-postaya ilişkin bir haber yayımladı.

Haaretz'in haberine göre, Stratfor'dan sızdırılan e-postalarda, şirket çalışanlarının İsrail ile ilgilli bu iddianın doğru olup olmadığı üzerine yazışmaları yer alıyor.

ANONYMOUS İLE ÇALIŞTILAR

Wikileaks'in internet korsanları Anonymous ile çalışarak elde ettiği e-postalardan, 'İsrailli komandoların Kürt militanların yardımını alarak İran'ın nükleer tesislerini imha ettiği' ihbarının, şirket yetkilileri tarafından sorgulandığı anlaşılıyor.

Kasım 2011 tarihli bir e-postada, Stratfor yetkililerinin Tahran'da yakınlarındaki bir askeri üsteki patlama hakkındaki görüşleri bulunuyor.

"KÜRTLER YARDIM ETTİ"

Yazışmalarda, bir haber kaynağından alınan, İsrail'in İran'a yönelik saldırı hazırlığında olduğu bilgisinin "yanıltıcı bir istihbarat" olduğu, İsrail'in İran nükleer tesislerini haftalar önce yok ettiği, iddiası tartışılıyor.

E-postalarda, bazı Stratfor analistleri bu bilginin doğruluğunu sorgularken, bazılarıysa söz konusu operasyonların İsrail'in İran'a yolladığı komandolar tarafından yapıldığı, Kürt militanlardan ve İsrail'de yaşayan İranlı Yahudilerden yardım alındığını öne sürüyor.

Dün gece Wikileaks yetkilileri, 2004-2011 arasında Stratfor'un e-posta kutusuna düşen 5 milyona yakın e-postayı yayımlayacaklarını açıklamış, bunların nasıl ele geçirildiğiyle ilgili bir bilgi paylaşılmamıştı.

Stratfor'un yöneticisiyse, bu e-postaların çalındığını daha önce açıkladıklarını ve bunların sıkıcı günlük yazışmalar olduğunu, kimsenin işine yaramayacağını öne sürmüştü.

CASUSLAR ESKİ ABD MEMURLARI

E-postalardan anlaşıldığı üzere, "Gölge CIA"in müşterileri arasında ABD yönetiminin istihbarat ajansları, Dow kimya şirketi, savunma sektörünün devleri Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Raytheon bulunuyor.

Haaretz'in bildirdiğine göre, yazışmalar, birçok Stratfor casusunun ABD yönetiminin eski çalışanı olduğunu ve istihbarat kaynaklarına düzenli olarak ödeme yaptığını gösteriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20011628.asp
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: enes38 - 28 Şubat 2012, 11:37:03
Adamlar törenle ilk  nükleer cubuğu reaktöre yerleştirdi ,  iranın nükleer tesislerini yok edecek adam şimdiye kadar yapardı  , iranla  israilin danışıklı döğüşü bütün dünya medyasını meşgul ediyor  tabi bu arada iki ülke neler yapıyor  bilinmiyor.
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 18 Kasım 2012, 13:16:36
3 trilyon dolar
İran'ı vurmanın global ekonomiye maliyeti hesaplandı

18 Kasım 2012 Pazar, 12:23:01Güncelleme: 12:23:53   
İran'ı vurmanın global ekonomiye maliyeti hesaplandı


DIŞ HABERLER SERVİSİ / Kasım CİNDEMİR

ABD'nin İran ile topyekun bir savaşa girmesinin global ekonomiye çıkaracağı fatura üç ayda üç trilyon dolara ulaşıyor.

Düşünce kuruluşu "Federation of American Scientists" ABD'nin İran ile savaşmasının çeşitli senaryolarını dokuz uzmana değerlendirdi. Bütün maliyet tahminleri 'ortalama' rakamlara göre ve savaşın ilk üç ayı için yapıldı. Üç ayı aşan maliyetlerin değişken sayısının çok artacağı ve yapılacak tahminlerin gerçeği yansıtmayacağı ifade edildi. Buna göre ilk üç ayda iki trilyon dolarlık bedel kesin ve bu rakam üç trilyon dolara  kadar çıkabilir.   

YENİ YAPTIRIMLAR
ABD mali baskıyı artırır ve İran'la iş yapan yabancı bankalara cezalar gelir. Yeni yaptırmlar, İran'ın enerji sektörünü dünya ekonomisinden tamamen koparmayı hedefler. İran'ın döviz rezervleri  biter. Bu senaryonun maliyeti 64 milyar dolar.

ABLUKA
ABD İran'ı ablukaya alır ve Basra Körfezi'ne büyük bir askeri güç yığar. İran gemilerinin Körfez'e çıkması engellenir. İran'ın enerji sektörüne dünya çapında yasak getirilir, İran'a uluslararası borçlar ve krediler yasaklanır. Maliyeti 325 milyar dolar.

NOKTA VURUŞLARI
ABD sınırlı bir hava ve özel harekat eylemi başlatır. Sadece nükleer tesisler ve kaygı veren askeri tesisler vurulur. Bu hedef  alanı genişletilmez. Bu senaryonun bazı riskleri var ve maliyeti de 713 milyar dolar. 

BOMBALAMA KAMPANYASI
Kapsamlı bir hava harekatı ile nükleer ve askeri tesisler vurulur. İran'ın hava savunma sistemleri, radarlar ve hava komuta kontrol merkezleri de hedef alınır. Maliyeti bir trilyon dolar.

İŞGAL
ABD İran'ı işgal eder. Aynı zamanda abluka ve uçuşa yasak bölge uygulanır. Tüm askeri tesisler imha edilir. Çok sayıda asker ile İran'a girilir. Bu senaryonun faturası 1.7 trilyon dolar.

GERİLİMİN DÜŞMESİ
ABD, nükleer program konusunda bazı ödünler verir. Yaptırımlar yavaş yavaş askıya alınır. ABD, Basra Körfezi'ndeki askeri varlığını azaltmaya başlar. Dünya petrol fiyatları düşmeye başlar. Bölgede yatırımlar artar. Çatışma olasılığı tamamen ortadan kalkar. Bu senaryonun 60 milyar dolarlık bedeli var.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/795169-3-trilyon-dolar
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 01 Aralık 2012, 11:45:51
ABD Senatosu’ndan Obama'ya altın yetkisi
Tolga TANIŞ / WASHINGTON
1 Aralık 2012

    e-posta

ABD'den İran hamlesi
ABD Senatosu, son bir yıl içinde üçüncü kez, nükleer programı nedeniyle İran’a yönelik uygulanan tek taraflı yaptırımları sertleştirme kararı aldı. Karar, ABD'nin "Türkiye'nin İran'la altın oyununu bozma" girişimi olarak yorumlandı.

New Jersey Senatörü Demokrat Partili Bob Menendez ve Illinois Senatörü Cumhuriyetçi Mark Kirk tarafından hazırlanan, 100 üyeli Senato’da hiç karşı oy olmadan 94 kişinin desteğiyle geçen tasarı, ABD Başkanı’na İran’ın yaptırımları aşmak için Türkiye’de yaptığı gibi altın türü değerli maden satın almasını da yaptırım kapsamına alma hakkı tanıdı.

İran, ABD yaptırımları nedeniyle Türkiye'ye verdiği gaz karşılığındaki alacaklarını transfer edemiyordu. Tahran bu nedenle Türkiye'nin TL olarak yatırdığı bedelleri altına çeviriyordu.

Paket, ağırlıklı olarak İran’ın enerji ve taşımacılık sektörlerini hedef alıyor. Ve İran’a alüminyum, çelik gibi hem gemi yapımı hem de nükleer santral yapımında kullanılabilecek malzemelerin satışının cezalandırılmasını öngörüyor.

   ABD'DEN ÇOK SERT UYARI
TÜRKİYE'NİN ALTIN OYUNUNU BOZACAĞIZ

BABACAN AÇIKLAMIŞTI
Uzun süredir gündemde olan ancak dün apar topar oylamaya sunulan tasarıyı hızlandıran gelişme, önceki hafta Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Ankara’daki Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, İran'dan alınan gazın parasını Türk Lirası olarak ilgili bankaya yatırdıklarını, İran’ın da parayı döviz olarak kendi ülkesine götüremediği için bununla Türkiye’den altın aldığını açıklaması olmuştu. Babacan’ın açıklamasının ardından, İran’a tarihin en katı tek taraflı yaptırımlarını uygulayan ve sadece İran şirketlerini değil, İran’dan petrol alan 23 ülkeyi de yaptırım uygulanabilir ülkeler arasında sayan ABD Dışişleri Bakanlığı, geçen haziran Türkiye’ye bu kapsamda sağladığı yaptırım muafiyetini önümüzdeki aya denk gelen 6 aylık gözden geçirme toplantısında tekrar değerlendireceğini açıklamıştı.

   BAKAN YILDIZ'DAN ABD UYARISINA CEVAP

OBAMA'NIN ONAYI GEREKİYOR
Tasarının yasalaşması için şimdi en son ABD Başkanı tarafından onaylanması bekleniyor. Oylamadan önce tasarıyı desteklemediğini açıklayan Beyaz Saray’ın ise uygulamayı yürürülüğe sokmak için 90 günlük süresi bulunuyor. Tasarı, ABD Başkanı’na ulusal güvenlik çıkarları söz konusu olduğubnda istisna uygulama hakkı da tanıyor. Menendez ise tasarıyı savunurken yaptığı açıklamada , “En son kabul edilen yaptırımlar işliyor ama İran denemeyi bırakmıyor” dedi.
http://www.hurriyet.com.tr/planet/22053290.asp
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 28 Aralık 2012, 18:54:38
İran, Hürmüz'de tatbikata başladı
Hürriye Planet
28 Aralık 2012

İran, Hürmüz'de tatbikata başladı
İran Donanması, dünya petrol ticaretinin kilit noktalarından Hürmüz Boğazı'nda altı gün sürecek bir deniz tatbikatına başladı.

İran devlet televizyonu, sabah erken saatlerde başlayan tatbikata savaş gemileri, denizaltılar, hovercraft'lar ve savaş uçaklarının katıldığını duyurdu.

Hürmüz Boğazı, Basra Körfezi ve Kuzey Hint Okyanusu bölgesinde bir milyon metrekarelik alanda yapılacak tatbikatın altı gün süreceği açıklandı.

Donanma komutanı Habibullah Seyyari, tatbikatın, silahlı kuvvetlerin İran sınırlarını koruma konusundaki gücünü göstermeyi ve komşu ülkelere barış mesajı göndermeyi amaçladığını söyledi.

İRAN'IN HÜRMÜZ KOZU

Deniz yoluyla yapılan petrol ihracatının yüzde 40’ı Hürmüz Boğazı üzerinden yapılıyor. İran daha önce nükleer tesislerine saldırılması halinde Hürmüz Boğazı’ndaki trafiği engelleme tehdidinde bulunmuştu.

İran Aralık 2011'de de Hürmüz Körfezi'nde 10 günlük bir tatbikat yapmıştı. Dört ay önce de ABD ve müttefiklerinin Körfez'de tatbikat yaptığı dönemde bölgeye denizaltı ve destroyerlerini göndermişti.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/22250505.asp
Başlık: Suriye'ye karşı savaşın üssü Türkiye!
Gönderen: SKYWOLF - 07 Ocak 2013, 01:45:14

Mihmanperest: O füzeler İsrail için


TAHRAN, (DHA)
6 Ocak 2013

O füzeler İsrail için
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, Patriot füze bataryalarının olası savaşta İsrail’i İran füzelerine karşı koruma amacıyla Türkiye’de konuşlandırılmak istendiğini iddia etti.

Lübnan’ın El Manar televizyon kanalına konuşan Mihmanperest, Patriot'ların, İsrail’in İran’a saldırması durumunda İran’ın yapacağı karşı atağa karşın İsrail’i korumak amacıyla Türk topraklarında yerleştirmek istendiğini savundu.

İranlı sözcü, “Türkiye’ye yaptığım ziyarette Türk makamları Türkiye topraklarını Suriye füzelerine karşı koruma maksadıyla Patriot'ların Türkiye’ye konuşlandırılacağını söyledi. Fakat İran’a göre bu sistem Batı ve NATO tarafından İsrail’i koruma amacıyla Türkiye’ye yerleştiriliyor” diye konuştu.

TÜRKİYE İRAN SALDIRISINDA YER ALMAYACAK

Türkiye’nin İran’a yapılacak her hangi bir askeri harekâtta yer almayacağını düşündüklerini söyleyen Mihmanperest, “Bize göre Türkiye hava sahasını İran’a karşı kullandırmaz, fakat Türkiye’deki füze sistemlerinin kontrolü Türklerin değil Batılı ülkelerin elindedir” açıklamasında bulundu.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/22302889.asp
Başlık: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: akrep - 07 Ocak 2013, 01:56:44
bu iranin baska isi yokmu ya.... durmadan adamlar türkiyeye satasiyor... sanki onlar bilmiyor patriot füzelerin emnzillerini.... sanki iran füzelerini türkiye üzeri gönderecek azerbaycan sinirinda....
adamlar türkiyeye karsi piskolojik savas yürütüyor... yutan ve bilincsiz kisilerde inaniyor...
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 03 Şubat 2013, 19:16:50
(http://4.bp.blogspot.com/-2rlo-k4JP2c/UQnjPpCF1RI/AAAAAAAAM9w/m5RtYXj5878/s1600/Fordow+22+Jan2012++-+Satellite+Photos+Show+No+Damage+to+Iran%E2%80%99s+Fordo+Nuclear+Site.jpg)

Uluslararası Güvenlik ve Bilim Enstitüsü (ISIS) internet sitesinde  Astrium ticari uydusu İran'ın Fordo Yakıt Zenginleştirme Tesisinin 22 Ocak'ta alınan görüntülerini yayınladı. Fotoğraflarda bir patlamanın belirtisi olabilecek olabileceği dış hasar görünüyor. ISIS uzmanlarının gözlemine göre bu büyüklükte bir olayın ardından sitenin etrafında görülmesi beklenen acil durum veya temizlik araçlarının şeklinde yoğun aktivitesi yok. Aşağıda tesisin önceki fotoğrafı görünüyor.

(http://1.bp.blogspot.com/-fgVUfW2fRPs/UQnjPS_R_HI/AAAAAAAAM9o/Gr5O_7loCtg/s640/Fordow+16November2012+-+Satellite+Photos+Show+No+Damage+to+Iran%E2%80%99s+Fordo+Nuclear+Site.jpg)
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 03 Şubat 2013, 19:20:38
Ben fotoğrafta herhangi bir patlama belirtisi göremedim.  Görebilen var mı?  ::)
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: OKÇULAR - 31 Mayıs 2013, 13:24:05
Asıl ABD İran'la ticareti kessin!
İbrahim ACAR01.12.2012ABD'nin Türkiye-İran ticaretini engellemesi tepki çekti. Türk-İran İş Konseyi Başkanı Ulusoy, "Önce ABD, İran'la alışverişi bitirsin" dedi

İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını nükleer silah diyerek suçlayan, bu nedenle de yaptırımlarıyla ülkeye yönelik tecrit operasyonu başlatan ABD'nin son atağı Türk iş dünyasında bardağı taşırdı. Türkiye'nin İran'la bankacılık sistemini kullanarak ticaret yapmasının engellenmesinin ardından 'altın'la da ödemenin durdurulmasına tepki gösteren iş dünyası "ABD'nin kararı önemli değil. Ticaret yolunu bulur" mesajı verdi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-İran Ticaret Konseyi Başkanı ve Trabzon Sanayi Odası Başkanı Ali Osman Ulusoy, ABD'nin bu kararının 'anlamsız' olduğunu belirterek, "Asıl ABD Belçika ve Fransa üzerinden İran'a hemen hemen her kalemde ihracat yapıyor" dedi. Ulusoy, bu konuyu Türkiye'ye gelen ABD'li devlet yetkililerine ilettiklerini belirterek "ABD'li yetkililere 'siz sattığınız malların parasını nasıl tahsil ediyorsanız, biz de hem ödememizi ve tahsilatımızı aynı yollarla yapacağız' dedim" diye konuştu. Ulusoy, ABD'nin kararının önemli olmadığını da belirterek ticaretin kendi yolunu bulacağını da vurguladı. Türkiye ile İran ticaret hacminin bu yıl 20 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye İran'dan yılda 18 milyon metreküp doğalgaz alıyor ve 7 milyar dolarlık altın ihracatı gerçekleştiriyor.

2011'de ABD'ye sipariş
İran'ın ABD ile dünya genilinde süren ambargoya rağmen ticaret yaptığı bizzat ABD devlet kurumlarının itirafıyla ortaya çıkmıştı. İran 2011'de, ABD Nüfus Bürosu istatistiklerine göre, Amerika'dan toplam 229 milyon dolar değerinde mal ithal etti, ABD'nin İran'a satışları ise 2012'de de devam etti. Mart ayında İran, ABD'den 120 bin ton buğday satın almak istediğini açıkladı. 2011 yılında, ABD ise İran'dan büyük ölçüde sanat eserleri ve antikalardan oluşan toplam 888 bin dolarlık mal ithal etti. Bu rakam 2010 yılında ise 94 milyon dolardı. İran ile ABD ticareti yıldan yıla önemli değişiklikler gösterdi. ABD yaptırımları İran'a insani, tıbbi ve eğitim için gerekli mallara yasak getiriyor. Ama iki ülke arasında insülinden sakıza kadanr büyük küçük birçok ürünler de dahil olmak üzere çok sayıda kalemde ticaret sürüyor.

Türkiye'yi tehdit ettiler İran'da yakalandılar
AMBARGOYU derinleştirip dünyanın İran'la bankacılık yapmamasını isteyen ABD'nin kendi finans kurumları İran'la iş yaparken yakalanmıştı. İran'a yönelik finansal ambargoyu HSBC, JP Morgan ve Standard Chartered'ın deldiği ABD'de ispat edilmişti. ABD'deki HSBC Bank USA N.A. (HBUS) ve yine HSBC'nin alt şirketlerinden HBME JP Morgan Chase altı İran bankası ile işbirliği yaptığı için yakalanmıştı. İngiliz Standard Chartered Bank'ın ABD biriminin ise İran hükümetiyle tam 250 milyar dolarlık 60 bin gizli işlem yaptığı ortaya çıkmıştı. ABD Senatosu'nun hazırladığı rapora göre HSBC'nin 2001-2007 arasında 25 bin işlemi tespit edildi. İran ile toplam 19.4 milyar dolarlık bankacılık işlemi yapıldığı ortaya çıktı.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/12/01/asil-abd-iranla-ticareti-kessin (http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/12/01/asil-abd-iranla-ticareti-kessin)
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 31 Mayıs 2013, 13:57:25
ABD kendine hristiyan.  ;D ;D
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 25 Kasım 2013, 14:42:07
İran ile tarihi anlaşma

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde anlaşma sağlandı
Son güncelleme: 24 Kasım 2013 10:49 Mynet haber bugün 6.031.069 defa, bu haber 2.036 defa okundu.

İran ile tarihi anlaşma!,İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde anlaşma sağlandı. Sonra Oku

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasındaki, İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Ashton'ın Sözcüsü Michael Mann, Twiter'da Ashton'ın, "İran'la 5+1 ülkeleri arasında anlaşma sağlandı" dediğini kaydetti.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de müzakerelerin yapıldığı Cenevre Intercontinental Otel'den ayrılırken, basın mensuplarının "Anlaşma sağlandı mı?" sorusu üzerine "Evet" yanıtını verdi.

Anlaşma, Cenevre'deki müzakerelerin üçüncü turunda beşinci günün sonunda çıktı.

Müzakerelere, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif katıldı.

OBAMA'DAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Barack Obama, İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde anlaşmaya varılmasıyla ilgili olarak Beyaz Saray'da açıklama yaptı.

Bugün, P5+1 ülkeleri olarak İran’ın nükleer programına yönelik kaygıları ele almaya yönelik kapsamlı bir çözüme doğru önemli bir adım attıklarını belirten Obama, İran’ın nükleer silah edinmesinin önlenmesi yönündeki kararlılığının altını çizdi. Obama, bu konudaki meseleyi barışçıl yollardan çözmeye dair güçlü bir tercihinin de bulunduğunu dile getirdi.

Obama, “Bugün diplomasi, İran’ın nükleer programının barışçıl olduğunu ve nükleer silah elde edemeyeceğini teyit edebileceğimiz daha güvenli bir dünyaya doğru yeni bir yol açtı” dedi.

İRAN MÜZAKERELERİ KILIF OLARAK KULLANAMAYACAK

Bugünkü duyurunun sadece bir ilk adım olmasına rağmen önemli şeyler başardığını ifade eden Obama, neredeyse 10 yıldan bu yana ilk defa İran’ın nükleer programını durdurduklarını ve programın kilit unsurlarının etkisiz hale getirileceğini söyledi. Obama, anlaşmadaki maddeleri sıralayarak bunların İran’ın nükleer silah elde etmesini engellemeye yardım edecek önemli sınırlamalar getirdiğini vurgulayarak, “Basit biçimde ortaya koyarsak, bunlar İran’ın bomba elde etmeye yönelik muhtemel yollarını kesecek” dedi.

Aynı zamanda, bu birinci adımın daha kapsamlı bir çözüme yönelik müzakereler için 6 aylık bir zaman yaratacağını ifade eden Obama, “Bu anlaşma sayesinde İran, müzakereleri nükleer programını geliştirmeye yönelik bir kılıf olarak kullanamayacak” yorumunda bulundu.

Bu anlaşmayla ABD ve müttefiklerinin yaptırımlar konusunda İran'a ılımlı bir rahatlama getirmekte mutabık kaldığını belirten Obama, yine de en güçlü temel yaptırımlarını uygulamaya devam edeceklerinin de altını çizdi. Obama, 6 aylık süre içinde İran’ın taahhütlerini yerine getirmemeleri halinde ise Tahran yönetimi üzerindeki baskıyı artıracaklarını vurguladı.

YENİ YAPTIRIMLARA GİTMENİN ZAMANI DEĞİL

İran veya herhangi bir ülkenin barışçıl nükleer enerjiye erişiminin olabilmesi gerektiğini de dile getiren Obama, ancak İran’ın geçmişteki yükümlülüklerine yönelik ihlalleri nedeniyle nükleer silah edinmesine yönelik katı sınırlamaları da kabul etmesi gerektiğini aktardı. Obama, bu müzakereler sırasında her konu üzerinde anlaşmaya varılana kadar, aslında hiçbir meselede anlaşmaya varılmış olunmayacağını belirterek, nükleer programının barışçıl amaçlar güttüğünü kanıtlamanın İran’a ait olduğunu söyledi.

İran’ın bunları reddetmesi halinde ise artan baskı ve izalosyanla karşı karşıya kalacağını ifade eden Obama, Kongre’ye de şu anda yeni yaptırımlar yoluna gitmenin zamanı olmadığı mesajını verdi. Obama, böylesi bir durumun bu umut vadeden birinci adımın raydan çıkmasına neden olabileceğini vurguladı.

Bu süreç boyunca ABD olarak, İran’ın niyeti konusunda şüpheci olmaya hakları bulunan İsrail ve Körfez’deki partnerleri başta olmak üzere müttefik ve dostlarına yönelik taahhütlerine bağlı kalmaya da devam edeceklerini belirten Obama, Tahran yönetiminin nükleer programına yönelik kalıcı bir çözümün ancak diplomasiyle getirilebileceğini söyledi.


OBAMA, ŞUNLARI KAYDETTİ:

“Bugün kapsamlı ve barışçıl bir çözümü başarmaya yönelik gerçek bir fırsat bulunuyor ve bunu test etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bugün atılan birinci adım, başkanlığa geldiğim günden buyana İran ile yaptığımız kayde değer somut ilerlemedir. Şimdi 10 yıllardır bizim ve müttefiklerimizin güvenliğini tehdit eden bir konuyu çözebilecek kapsamlı ve kalıcı bir anlaşmayı takip etmek için önümüzdeki ayları değerlendirmeliyiz. Bu kolay olmayacak, önümüzde büyük zorluklar bulunuyor ama ABD, güçlü ve ikili bir diplomasi yoluyla daha fazla barış, güvenlik ve uluslar arasındaki işbirliğinin daha çok olduğu bir dünya adına kendi üzerine düşeni yerine getirecektir.”


TARİHİ BİR ANLAŞMANIN BAŞLANGICI OLABİLİR

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde anlaşma sağlanmasından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre Ban, müzakere sürecini yürüten tarafları tebrik ederek, "Bu uzlaşma, Ortadoğu ve ötesindeki halklar ve milletler için tarihi bir anlaşmanın başlangıcı olabilir" ifadelerini kullandı.

Konuyla ilişkili bütün hükümetlere, bu "cesaret verici başlangıca" mümkün olan her türlü desteği verme ve karşılıklı güven çağrısı yapan Ban, nükleer silahsızlanmaya yönelik sarsılmaz bağlılığını da vurguladı.

Ban, uluslararası toplumdan da sürece destek vermelerini isteyerek, sürecin başarılı olması durumunda bunun uzun dönemde tüm tarafların yararına olacağını belirtti.

6 AYLIK SÜREYİ KAPSAYACAK

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında İran’ın nükleer programına ilişkin anlaşmaya varılmasının ardından Uluslararası Konferanslar Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

İran'la imzalanan anlaşmanın, "bir ilk adım" olduğunu belirten Kerry, asıl amacın dünyayı daha güvenli bir yer haline getirecek daha kapsamlı bir anlaşma olduğunu belirtti.

Atılan bu adımla İran'ın programını geriletilmiş olacağını vurgulayan Kerry, "Bu anlaşma, bölgedeki ortaklarımızı ve müttefikimiz İsraili daha güvenli yapacak" dedi. Anlaşmanın herkes için çok zor bir süreç olacağını ifade eden Kerry, İran'ın, nükleer programının barışçıl olduğunu ispatlaması gerektiğini kaydetti. 

İran'a uygulanan yaptırımların amacının müzakere masasına oturmak olduğunu ifade eden Kerry, yaptırımların amacına ulaştığını söyledi.

Kerry, "Anlaşmaya vardığımız konular 6 ay yürürlükte olacak ve İran'ın nükleer programına ilişkin temel kaygıları kapsayacak" dedi.

İran'ın zenginleştirilmiş uranyum düzeyini yüzde 5'te durdurmayı kabul ettiğini bildiren Kerry, "İran, sahip olduğu yaklaşık 200 kilogram yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş ve nükleer silah yapımı kapasitesine sahip uranyumu dönüştürecek ve 6 ay içinde bu oranda uranyuma artık sahip olmayacak" diye konuştu.

İran'ın yüzde 3,5 düzeyindeki zenginleştirilmiş uranyum stoklarını önümüzdeki altı ayda artırmayacağını ifade eden Kerry, "Ek zenginleştirme tesisi inşa edilmeyecek" dedi.

Anlaşmaya göre, önemli tesislerde günlük kontrol gerçekleştirilebileceğini belirten Kerry, İran'ın yeni santrifüjler inşa etmeyeceğini kaydetti.

KERRY, İRAN'IN PLÜTONYUM REAKTÖRÜ ARAK'IN FAALİYETLERİNİ DURDURACAĞINI DA BİLDİRDİ

Bu ilk adımın, İran'ın uranyum zenginleştirme hakkına sahip olduğu anlamına gelmediğini vurgulayan Kerry, "Bu metin, 'İran'ın barışçıl nükleer programı müzakereye tabidir' diyor" ifadesini kullandı. Kerry, zenginleştirme konusunun karşılıklı olarak müzakere sürecinde kararlaştırılacağını belirtti.

Uluslararası toplumun İran'a uygulanan bazı yaptırımları azaltacağını ifade eden Kerry, İran'ın anlaşma şartlarını yerine getirmesi halinde 4,2 milyar dolarlık bir fonu kullanabileceğini kaydetti. Kerry ayrıca, 1,5 milyar dolarlık ihracat geliri sağlayabilecek şekilde yaptırımlarda yumuşamaya gidileceğini de dile getirdi.

Bakan Kerry, yaptırımların temel yapısının, petrol ve finansal hizmetleri de içerecek şekilde halen devam ettiğini de vurguladı.

Varılan anlaşmanın ardından müzakerelere katılan ülkelerin dışişleri bakanları BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen kısa bir törende bir araya gelerek el sıkıştılar.

AA
http://www.mynet.com/haber/dunya/iran-ile-tarihi-anlasma-870580-1 (http://www.mynet.com/haber/dunya/iran-ile-tarihi-anlasma-870580-1)
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 25 Kasım 2013, 18:29:37
Bu anlaşma ile İran üzerindeki yaptırımlar yakın gelecekte kalkabilir. Son dönemde ABD bölgede şii-sünni geriliminde taraf değiştirmiş gibi görünüyor. Suriye'de geri adım atmaları, İran'la yakışmaları vs...
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: мคяครℓเ - 17 Ocak 2015, 10:15:44
İran nükleer santral inşa ediyor
İran'in iki yeni nükleer santral inşaatına başladığını duyurması, kamuoyunda farklı yorumlara neden oldu. Bu santraller, askeri amaçlı mı, yoksa sivil mi?

(http://kokpit.aero//image/cache/data/Askeri%20yabanci/iran/santral-600x400.jpg) İran nükleer santral inşa ediyor
Cenevre' de Amerikalılarla görüşmeler sürerken İran Cumhurbaşkanı Hasan RUHANİ , Buşehr eyaletinde  2000 Megawatt  kapasiteli Nükleer Santral yapmaya başladıklarını duyurdu.

Nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılacağını iddia eden Ruhani , santral inşaatları için "nükleer enerjinin sadece sivil amaçlı kullanıldığını gösteren bir örnektir" dedi. Diğer yandan missilethreat.com sitesinin haberine göre İran'nın Suriye de Balistik Füze Üssü/Sitesi ve gizli bir Nükleer Santral inşa ettiği haberleri askeri kulislerde konuşulur olmuş.

Kaynak: Missilethreat.com
http://kokpit.aero/iran-nukleer-santral-insa-ediyor (http://kokpit.aero/iran-nukleer-santral-insa-ediyor)

Adamlarda zaten simdi iki tane daha baslamıslar. Bizim icimizdeki hainlerde kamp kursun santral kurulacak yere yapılmasın diye avrupaya dünyaya ülkesini ispiyonlasın.
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 17 Ocak 2015, 17:29:28
Bakalım İsrail bu santrallara da saldıracak mı?
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: bcem29 - 23 Ocak 2015, 18:52:58
Bakalım İsrail bu santrallara da saldıracak mı?

 
En hafif tabiriyle o biraz yürek ister. Suriye'yi bombalamaya benzemez kanımca.
(http://www.mypixshare.net/files/img/user_uploads/displayimage.php?id=9ma6qhl2dngg8612632.gif)

Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 23 Ocak 2015, 21:09:21
Bakalım İsrail bu santrallara da saldıracak mı?

 
En hafif tabiriyle o biraz yürek ister. Suriye'yi bombalamaya benzemez kanımca.
([url]http://www.mypixshare.net/files/img/user_uploads/displayimage.php?id=9ma6qhl2dngg8612632.gif[/url])
Suriye'nin hava sistemleri İran'ınkilere göre daha iyi. Bu haldeyken İsrail uçakları elektronik karıştırma ile Suriye'de istediği hedefleri vurabiliyor. Hatta birkaç sene önce böyle bir saldırıda yakıt tankları bizim topraklarımıza düşmüştü ve bizde de epey tartışılmıştı. Bizim radarların nasıl tespit edemediği vs çok konuşulmuştu. İsrail uçaklarını göremeyen Suriye hava savunma sistemleri bizim düşen F-4'ümüzü görebilmişti ama.

İsrail daha önce de o zamanın en iyi savunma sistemlerine sahip olduğunu söyleyebileceğimiz Irak'ın nükleer santralini 1981'de vurmuştu. İran'ın şu anki savunma sistemlerinin de İsrail uçaklarına engel olabileceklerini sanmıyorum. İran'ın balistik füze tehditi her ne kadar etkili olsa bile İsrail'in nükleer füze tehditi daha baskın!
Başlık: Nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı
Gönderen: SKYWOLF - 02 Nisan 2015, 23:58:54

Nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı

AA
2 Nisan 2015
Nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı

(http://img.hurriyet.com.tr/_np/2198/28632198.jpg)

İran’ın nükleer programını kısıtlaması konusunda BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya ile yürüttüğü müzarekeler, anlaşmayla sonuçlandı.

Anlaşmaya göre, İran nükleer programını donduracak, Fordo’daki nükleer tesisi durduracak ve bunun karşılığında yaptırımlar sona erecek.

Anlaşma, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve AB’nin Dış Politika Temsilcisi Mogherini’nin ortak basın toplantısında duyuruldu.

Zarif ve Mogherini basın mensuplarının karşısına geçti.

Mogherini, İran'ın tek bir nükleer tesisinin kalacağını ve nükleer programının belirli oranlarda kısıtlanacağını açıkladı.

Mogherini, daha sonra gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde İran'a uygulanan ambargonun kaldırılacağını söyledi.

Reuters Haber Ajansı'na göre İran'ın mevcut zenginleştirilmiş uranyum stoğunun üçte ikisi imha edilecek ya da ülke dışına çıkarılacak.

İran'ın nükleer programı 10 yıl boyunca gözetim altında olacak.

BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, İngiltere, Rusya, Fransa ve Çin ile Almanya'nın dışişleri bakan ya da yardımcılarının aile fotoğrafı için poz vermesinin ardından, açıklamalar İngilizce ve Farsça olarak okundu.

Açıklamada, "Bugün kararlı bir adım attık. Ortak hareket planının ana parametreleri çözümlere ulaştık. Tüm tarafların siyasi kararlılığı, iyi niyeti ve sıkı çalışması bunu mümkün kıldı." denildi.

Son günlerde geliştirilen çözümler kapsamında hareket planının oluşturulacağını belirten taraflar, Natanz tesisi hariç, diğer yerlerde uranyum zenginleştirme yapamayacağı konusunda anlaştı. Santrifüj araştırma ve geliştirme programını da taraflar birlikte belirleyecek.

Fordo tesisi sadece nükleer fizik ve teknoloji merkezi olarak hizmet verecek. Bu tesiste işlenebilir radyokatif madde bulunamayacak. Arak ağır su tesisinin modernleştirilmesine destek verilecek fakat burada silah elde edilebilecek kadar plütonyum işlenemeyecek. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK), İran'la ilgili geçmişte ve halihazırdaki meseleleri netleştirmek için çalışmasına izin verilecek. İran, nükleer araştırma merkezleri ve santrallere yakıt temini için uluslararası işbirliği yapabilecek.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İran'ın nükleer programıyla ilgili varılan uzlaşmayı 'büyük kararlı bir adım atıldığını' söyledi.

Ortak açıklamanın yapılmasından sonra konuşan Steinmeier, "Kutlama yapmak için erken. Yine de çerçeveyi belirliyen uzlaşma ile anlaşmanın önünde 10 yıldır duran engelleri aşmış olduk." dedi.

Nihai anlaşmaya ulaşılması halinde ilk kez Ortadoğu'daki bir krizin çözülmüş olacağını belirten Alman bakan, "Bölgedeki ve İran ve Arap ülkeleri arasındaki gerginliğin düşürülmesi umudu da böylece ortaya çıkabilir." ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın sağlanması halinde İran'ın nükleer programı 25 yıl boyunca Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından denetlenecek.

Hemen nihai anlaşmanın taslağı yazılmaya başlanacak, 30 Haziran'a kadar taslak metin hazırlanmış olacak.

30 Haziran'da belirlenen hedeflere ulaşılırsa nihai anlaşma imzalanacak.

Sürecin bundan sonraki kısmını Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEK) izleyecek.

UAEK İran'ın söz konusu anlaşma çerçevesinde verdiği sözleri tutup tutmadığını takip edecek ve raporlayacak.

UAEK'in olumlu raporlar vermesi halinde ve 30 Haziran'a kadar şartların yerine gelmesi halinde İran'a uygulanan yaptırımların kalkması bekleniyor.

İSRAİL'DEN ANLAŞMAYA TEPKİ

İsrail İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz, "İran'ın nükleer silah edinmesi tehlikesine karşı askeri harekat da dahil tüm seçenekler masada" dedi.

Steinitz, İran'ın 5+1 ülkeleriyle yürüttüğü nükleer müzakerelere ilişkin İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, tüm tehlikelere diplomasi ve istihbarat yoluyla karşı koymaya çalışacaklarını belirterek, "Başka seçeneğimiz kalmaması durumunda ise askeri seçenek de masada" diye konuştu.

ABD'nin, İran'a yönelik muhtemel bir askeri harekata karşı çıktığı yönünde soru sorulması üzerine, "İsrail'in, 1981'de Irak'taki Osirak Nükleer Santrali'ni tek taraflı vurmasını" hatırlatan Steinitz, "O operasyon ABD ile mutabakata varılarak yapılmamıştı. İran'ın nükleer silah edinmesi tehlikesine karşı askeri harekat da dahil tüm seçenekler masada" dedi.Steinitz, "Başbakan (Binyamin Netanyahu), İran'ın nükleer bir güç olmasına izin vermeyeceğini açıkça söyledi" ifadesini kullandı.

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında, İsviçre'nin Lozan kentinde yürütülen nükleer müzakerelerin çerçeve anlaşması için belirlenen süre 31 Mart günü dolmasına rağmen görüşmelere ABD ve İran Dışişleri Bakanları ve iki ülke teknik heyetleri düzeyinde bugün de devam ediliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28631473.asp (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28631473.asp)
Başlık: İran'a uygulanan yaptırımlar kaldırılıyor
Gönderen: SKYWOLF - 16 Ocak 2016, 12:50:06
İran'a uygulanan yaptırımlar kaldırılıyor
BBC Türkçe16 Ocak 2016 - 12:11:00
İran'a uygulanan yaptırımlar kaldırılıyor

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/620x350/569a17b2c03c0e731084c366.jpg)

Tahran'ın kısaca P5+1 olarak adlandırılan Birleşmiş Milletler'in (BM) 5 daimi üyesi ile Almanya'yı kapsayan grupla nükleer program konusunda uzlaşmaya varmasının ardından İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılacağı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da görüşmeler yürüten İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, yaptırımların bugünden itibaren kaldırılacağını söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın bugün Tahran yönetiminin varılan anlaşma uyarınca nükleer enerji programını küçülttüğünü açıklaması bekleniyor.

Tahran'a BM, AB  ve ABD tarafından uygulanan yaptırımların kaldırılmasıyla İran'ın ülke dışında bulunan ve dondurulmuş olan milyarlarca dolarlık varlığına tekrar erişimine izin verilecek.

Ayrıca İran'ın yeniden uluslararası piyasalara petrol ihracatının da önü açılacak.

İran nükleer reaktörü sökerek çimentoyla doldurdu
İran nükleer reaktörü sökerek çimentoyla doldurdu
"BUGÜN GÜZEL BİR GÜN"
İran haber ajansı ISNA, Zarif'in yaptırımların kaldırılacağını açıklamasının ardından "Bugün İran halkı için güzel bir gün" dediğini aktarıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise tarafların nükleer program anlaşmasını uygulamaya koymak için doğru yönde adımlar attığını ifade etti.

Anlaşma uyarınca Tahran, nükleer program kapsamındaki santrifüj sayısını önemli ölçüde azaltacak ve Arak kenti yakınlarındaki reaktörlerin faaliyetini tamamen durduracak.

Temmuz 2015'te varılan anlaşma uluslararası diplomasi açısından önemli bir dönüm noktası olarak yorumlanmış ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından da 'tarihi' olarak nitelenmişti.

Ancak ABD'de özellikle Cumhuriyetçiler anlaşmayı yetersiz buluyor ve bu anlaşmayla İran'ın nükleer silah üretimine engel olunamayacağını savunuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/irana-uygulanan-yaptirimlar-kaldiriliyor-40041244 (http://www.hurriyet.com.tr/irana-uygulanan-yaptirimlar-kaldiriliyor-40041244)
Başlık: Ruhani: "Atom bombası üretmeyeceğiz ancak Nükleer anlaşma bozulursa..."
Gönderen: EfsaneANKA - 26 Nisan 2018, 20:03:32
Ruhani: "Atom bombası üretmeyeceğiz ancak Nükleer anlaşma bozulursa..."
Doğu Azerbaycan eyaletinin merkezi Tebriz'de konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran'la 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmanın değiştirilmesini isteyen ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ilgili olarak, "Nükleer anlaşma bozulursa hayret verici hızla kaldığımız yere dönüp, geçmişten çok farklı adımlar atacağız. Atom bombası üretmeyeceğiz ancak barışçıl alanda önemli adımlar atacağız" dedi.
P5+1 ülkeleri ile Tahran arasında 2015'te varılan nükleer anlaşmanın yedi ülkenin mutabık kaldığı kaç taraflı uluslararası bir anlaşma olduğunu söyleyen Ruhani, şöyle konuştu:

"Birileri sabah kalkıp 'ben bunu beğenmedim, değiştireceğim' diyemez. Anlaşma olduğu gibi ya kalır ya hep birlikte onunla vedalaşırız. Anlaşmaya ne bir şey ilave edilir ne de bir şey eksiltilir. Avrupa, Trump'ı memnun etmeye çalışıyorsa, İran halkının değil kendi cebinden masraf yaparak bunu yapsın. Trump'ın zaten şimdilik bir cebi var ve bölgedeki Arap milletlerini yağmalayarak onu doldurmayı devam ediyor. Anlaşmada kaydedilen çıkarlarımız güvence altında olduğu sürece anlaşmaya bağlı kalırız, çıkarlarımız korunmazsa anlaşmada kalmayız, ister ABD anlaşmada kalsın yahut kalmasın."
Başlık: Gerilim zirveye tırmanıyor! İran'dan İsrail'e çok sert yanıt!
Gönderen: SKYWOLF - 07 Mayıs 2018, 08:21:54
Gerilim zirveye tırmanıyor! İran'dan İsrail'e çok sert yanıt!

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5aefdb7dd3806c19b8c1bced.jpg)

İran’ın nükleer programıyla ilgili süreçte kritik hafta başladı. Avrupa Trump’ı ikna edemedi. Netanyahu, Tahran’ı destekleyen Putin’le görüşecek. Ruhani ise anlaşmanın iptaline karşı “Pişman olursunuz” diyerek meydan okudu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın yakını, yeni baş avukatı ve eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani, Tahran ile varılan nükleer anlaşmadan çekilmeyi düşünen Trump'ın İran'daki nihai amacının rejim değişikliği olduğunu söyledi. Bir dönem ismi ABD Dışişleri Bakanlığı görevi için de geçen Giuliani, Washington'da düzenlenen İran Özgürlük, İnsan Hakları ve Demokrasi Konvansiyonu'nda "Ortadoğu'da barışı yakalamanın tek yolu İran'da rejim değişikliğidir" dedi ve Trump'ın bu konuda kararlı olduğunu söyledi. Giuliani, Trump'ın Tahran'daki rejim değişikliğini İsrail-Filistin barışından bile önemli gördüğünü belirtti.

ABD Başkanı Trump, aralık ayında İran'da ekonomik darboğazla başlayan ve yönetimi sorgulayan protestolar esnasında "Değişim zamanı geldi" ve İran halkı yıllardır baskı altında tutuluyor" şeklinde sosyal medya paylaşımlarında bulunmuştu. Trump'ın, P5+1 (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya) ülkeleriyle İran arasında 2015'te imzalanan ve İran'ın nükleer programını sınırlandırmasına karşılık Tahran'a yönelik uluslararası yaptırımları kaldıran anlaşmanın akıbetine 12 Mayıs'ta karar vereceği söyleniyor. Geçtiğimiz haftalarda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Washington ziyaretlerine Trump'ı anlaşmaya sadık kalmaya çağırdığını ancak bu konuda olumlu bir sinyal alamadıkları söyleniyor.

NE KARAR VERECEĞİ MERAKLA BEKLENİYOR

Trump'ın anlaşma konusunda ne karara varacağı merakla beklenirken İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Washington'un çekilmesi halinde "tarihi bir pişmanlık yaşayacağı" uyarısında bulundu. Tahran ile gerçekleştirilen nükleer anlaşmada değişiklikler yapılarak İran'ın füze potansiyelini anlaşmaya eklemesini isteyen ABD'nin talebine değinen Ruhani, "Savunma silahlarımız konusunu kimseyle müzakere etmeyiz. Kendimizi savunmak için nasıl bir karar aldığımız kimseyi ilgilendirmez" diye konuştu.

İran'a karşı en sert açıklamaları yapan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise çarşamba günü Moskova'ya giderek Tahran ile yakın ilişki içinde olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/gerilim-zirveye-tirmaniyor-irandan-israile-cok-sert-yanit-40828126 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/gerilim-zirveye-tirmaniyor-irandan-israile-cok-sert-yanit-40828126)
Başlık: İran hakkında Trump kararını verdi!
Gönderen: BlackHawk89 - 08 Mayıs 2018, 22:03:23
Trump'ın açıklamasından satır başları şöyle:

-İran terörün devlet sponsorudur. Hamas Hizbullah gibi örgütlere destek vermektedir.
-İran rejimi uzun yıllardır kaos ve terörü finanse etmiş bunun için kendi halkının zenginliğini kullanmıştır.
-2015'te önceki yönetim bir imza attı. Teoride bu anlaşma ABD ve müttefiklerini koruyacaktı. Bu anlaşma İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine devam etmesini sağladı.
-Bu anlaşma utanç vericidir, tek taraflı korkunç bir anlaşmadır.
-Anlaşma ne barış ne istikrar getirdi, getirmeyecek de.
-Bu anlaşmanın devamına izin verecek olursam Ortadoğu'da nükleer silahlanma yarışı kaçınılmaz olacaktır.
-Nükleer anlaşma İran'ın bölgedeki amaçlarını engellemedi.
-İran'ın nükleer programını bu çürümüş anlaşmayla engelleyemeyiz.
-Bugün ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekileceğini açıklıyorum. Başkanlık memorandumu imzalayacağım ve İran'a ekonomik yaptırımları yeniden getireceğiz.
-ABD nükleer şantajla tehdit edilemez. ABD'ye ölüm diyen bir rejimin dünyadaki en ölümcül silahlara sahip olmasına izin veremeyiz.
Başlık: CNN: Küresel bir deprem serbest kaldı!
Gönderen: SKYWOLF - 09 Mayıs 2018, 08:24:20
CNN: Küresel bir deprem serbest kaldı!

(http://idora.milliyet.com.tr/SonDakikaHaberGaleriler/2018/05/09/--11431410.Jpeg)

ABD lideri Trump'ın İran'la nükleer anlaşmayı iptal etmesi, dünyada ilk haber... İran'dan sert tepkiler geliyor, parlamento sözcüsü Trump'ın anlaşmayı kavrayabilecek zihni kapasitesinin olmadığını söyledi.

 CNN International'ın 'Trump'ın kararı global bir depremi serbest bıraktı' başlığıyla yayınladığı analiz, "Geldiler, gördüler ve ikna etmek için başarısız oldular" diye başlıyor.

İngiliz The Guardian gazetesinin başlığı 'Trump'ın ABD'yi çekmesiyle yeni bir Körfez krizi endişesi var' oldu. Muhafazakar gazetelerden The Daily Telegraph ise, Trump'ın 'Söz verirsem, tutarım' ifadelerini manşet yaptı.

07.55 : İran'ın resmi televizyonu Press TV, nükleer anlaşmada imzası bulunan diğer ülkeler İngiltere, Almanya ve Fransa'nın Trump'a muhalif görüşlerini öne çıkardı, Obama'nın çağrısını izleyicilerine aktardı. Press TV, beklendiği gibi Ortadoğu'daki ezeli düşman Suudi Arabistan'ın Trump'a destek verdiğini de ekrana getirdi.

İran Daily gazetesi 'Ruhani yaptırım tehditlerini umursamadı, dünya ile yapıcı ilişkiler önerdi' manşetiyle okuyucularının karşısına çıktı.

İran parlamento sözcüsü Ali Laricani ise, Trump'ın anlaşmayı kavrayabilecek zihni kapasitesinin olmadığını söyledi.

CNN: Global bir deprem serbest kaldı

07.50 : Amerikan CNN International kanalı, 'Trump'ın kararı global bir depremi serbest bıraktı' başlığıyla yayınladığı analiz, "Geldiler, gördüler ve ikna etmek için başarısız oldular" diye başlıyor. CNN'nin sözünü ettiği kişiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson.

Washington Post gazetesi de Fransa, İngiltere ve Almanya'nın yoğun çabasına rağmen Trump'ın masadan kalktığına vurgu yaptı.

The Guardian: Yeni bir Körfez krizi kapıda
07.40 : İngiliz The Guardian gazetesinin başlığı 'Trump'ın ABD'yi çekmesiyle yeni bir Körfez krizi endişesi var' oldu.

The Times, manşetinde 'Trump İran'la 'çürümüş' nükleer anlaşmayı terk etti' başlığını tercih etti.

İngiltere'nin muhafazakar gazetelerinden The Daily Telegraph, Trump'ın 'Söz verirsem, tutarım' ifadelerini manşetine çekti.

İsrail'de bayram var
07.30 : Trump'ın verdiği bir karar daha, yine İsrail'de bayram havası estirdi. İsrail'in BM Büyükelçisi Danny Danon ise, 'tarihi' olarak nitelediği kararı "Orta Doğu'ya güvenlik ve istikrar getirecek yeni bir dönemin başlangıcının habercisi" sözleriyle övdü.

Danon, "Terörü destekleyen ve istikrarsızlığı körükleyen bu rejime karşı oluşturulacak birleşik bir hareket, bölgemizi ve tüm uluslararsı topluluğu tehdit eden İran saldırganlığına bir son verecektir" dedi.

İsrail'in Haaretz gazetesi ise, Trump'ın dünyayı sallayan kararı almasında Netanyahu'nun rolünü öne çıkaran bir analiz yayınladı ve başlıkta 'Küt diye ölmek' ifadesi dikkat çekiyor.

ABD şirketlere 180 gün süre verecek
07.25 : ABD, İran'la iş yapan şirketlere kontratlarını sonlandırmaları için 180 gün müddet verecek.

07.20 : İran ile P5+1 olarak adlandırılan ABD, Çin, Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere tarihi bir anlaşma imzaladı.

Temmuz 2015'te varılan anlaşmaya göre, İran uranyum zenginleştirmeyi azaltacak, buna karşılık da bazı ekonomik yaptırımlar kaldırılacaktı.

Resmi adı Ortak Kapsamlı Eylem Planı olan anlaşma, İran'ın uranyum zenginleştirmeyi nükleer silah yapmaya yetecek düzeye çıkarmamasını öngörüyor. Anlaşmadan sonra İran'ın Natanz ve Fordo tesislerindeki santrifüj sayısı azaltıldı ve tonlarca az zenginleştirilmiş uranyum Rusya'ya gönderildi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan denetçiler İran'ın nükleer tesislerinde teftiş yapma yetkisine sahipti.

07.00 : ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesine gelecek tepkileri gün boyunca canlı blogla aktaracağız.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-cnn-kuresel-bir-dunya-2665113/ (http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-cnn-kuresel-bir-dunya-2665113/)
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: Atsızbey - 09 Mayıs 2018, 09:22:22
Trump iran'a ambargo uygulayacağız ve ticaret yapanlarada ambargo uygulayacağız diyor...bu durumda bizede ambargo uygulayacaklar hadi bizi geçtim birçok ab ülkesi iran ile ticaret yapıyor bu durumda bu kovboylar ab'yede ambargo uygularmı?
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: xxx - 09 Mayıs 2018, 10:22:31
Uygulamaz hatta kendisi de ticarete devam eder. Örnek iranın petrol paraları nerde hangi bankalarda veya fonlarda ? ABD şimdi biz anlaşmayı bozduk diye alın paranızı nerde değerlendirirseniz

değerlendirin mi diyecek hayır.  Koç gibi paravan şirketler bulup iranda ticaret yapacak gelen parayıda ABD ye aktaracak bir tarafdanda sana bana ambargo uygula diye bağırıp çağıracak. Hatta

savaşacak  belki  iran azerilerini silahlandıracak  parasını alacak üstüne iranla savaşacak. En sonundada savaş tazminatı olarak iranın tüm mal varlığına el koyacak ABD deki. Herşey oyun yersen.

Burda bizim düşünmemiz gereken  irana girerse ABD 10 sene kazanırız vede bir sonraki adım olarak biz kalırız. Yani 10 senede ya adam oluruz silahimizi üretip  ABD nin girmekde korkacağı bir devlet

oluruz   yada  Irak,Suriye, İran, Faz;Tunus,Mısır ın kaderini paylasırız. Umarım net olarak anlatabilmişimdir.
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 09 Mayıs 2018, 10:33:28
ABD İran'a girerse 10 sene kazanırız diyeceğimize, ABD İran'a giremezse kaç sene kazanırızı düşünsek! ABD Suriye'ye girmeden önce de bunu söylemiştik mesela. Ama Şam'da Cuma namazı kılma meraklıları yüzünden kazanacağız en az 10 sene uçtu gitti. Biz Suriye'ye gireceğiz derken milyonlarca Suriyeli bize girdi! ABD ve İsrail'in körüklediği mezhep kavgasında piyon olmamalıyız!

Şimdi ABD'nin İran'a girememesi için neler yapmalıyız onları düşünmemiz gerek!
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: xxx - 09 Mayıs 2018, 10:47:24
+1 Katılıyorum  Başkan fakat bizde bu savaşı engelliyecek güç var mı ?  Malesef hiç sanmıyorum. Keşke engellesekde  o 10 seneyi dahada arttırsak amma ben ihtimal vermiyorum düşmanın elindeki

imkanlar çok fazla. Hatırlarsanız gecen halk ayaklandı iranda bu ilk arkcı şokdu. Türkiye irandaki azeri fikir önderlerine devletinizn yanında durun dedi. Oynanmak istnen oyun  belliydi  illaki devlette

bunu düşünüyordur.  Ben Suriyedeki başarızıslıgın sebebinin askerden kaynaklandığına vede Reisin  operasyo isdediği zaman harekete geçmediklerinin f-16 ların kalkmadığının çok iyi biliyorum. Yoksa

zeytindali ile fırat kalkanı operasyonları 5 sene önce  yapılacaktı. Siz sitratejiyi belirlersiniz belki amma eliniz kolunuz hareket etmezse hiç birşey yapamazsınız. İnsanları  direk yargılamadan önce

imkanlarını araştırın derim. 15 temmuzdan sonraki askeri vesayet temizliği aşikar bundan sonra çok operasyon izleriz merak etmeyiniz kim bilir belkide halepde cuma kılarız;)
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 09 Mayıs 2018, 11:07:10
+1 Katılıyorum  Başkan fakat bizde bu savaşı engelliyecek güç var mı ?  Malesef hiç sanmıyorum. Keşke engellesekde  o 10 seneyi dahada arttırsak amma ben ihtimal vermiyorum düşmanın elindeki

imkanlar çok fazla. Hatırlarsanız gecen halk ayaklandı iranda bu ilk arkcı şokdu. Türkiye irandaki azeri fikir önderlerine devletinizn yanında durun dedi. Oynanmak istnen oyun  belliydi  illaki devlette

bunu düşünüyordur.  Ben Suriyedeki başarızıslıgın sebebinin askerden kaynaklandığına vede Reisin  operasyo isdediği zaman harekete geçmediklerinin f-16 ların kalkmadığının çok iyi biliyorum. Yoksa

zeytindali ile fırat kalkanı operasyonları 5 sene önce  yapılacaktı. Siz sitratejiyi belirlersiniz belki amma eliniz kolunuz hareket etmezse hiç birşey yapamazsınız. İnsanları  direk yargılamadan önce

imkanlarını araştırın derim. 15 temmuzdan sonraki askeri vesayet temizliği aşikar bundan sonra çok operasyon izleriz merak etmeyiniz kim bilir belkide halepde cuma kılarız;)
,

5 sene önce Suriye'ye böyle bir operasyon yapmak için meclisten onay alınmış mıydı ki! Suriye'deki başarısızlığın nedeni asker falan değil, sen de çok iyi biliyorsun. Suriye'yi parçalama amacında olan ABD ve saz arkadaşlarının peşine takılıp Şam'da cuma namazı kılma hevesinde olanlar nedeni! O tarihlerde defalarca dile getirmiştik, Suriye'den sonra sıra İran ve Türkiye'ye gelecek. Bu işe engel olmalı veya geciktirmeliyiz. Bu nedenle Bölge ülkeleri ve Rusya ile bu konuda işbirliği içerisinde olmalıyız diye. Biz bunları derken bizi siyasi mantıklarıyla türlü şekilde etiketleyenler de oldu. Oysa bizim çıkarlarımız bunu gerektiriyordu. Ama başımızdakiler tam tersini yaptılar. Sonuçta uyarıda bulunduğumu her şey başımıza geldi: Milyonlarca Suriyeli ülkemize sığındı, onlara bakmak zorunda kaldık. Binlerce masum insan hayatını kaybetti! Sınırımız boyunca uzanan bir terör koridoru kuruldu, ki devletleşme çabası içerisindeler. Milyarlarca dolar zarara uğradık.

Sebep neydi peki? Neymiş efendim Suriye yönetimi nusayriymiş falan filan. Bana ne kardeşim. Bana bir zararı mı var bunun! Kişilerin inancı kendisini bağlar. Rahat mı battı da bu kadar zarara girdik! Kimse başarısızlığa kılıf uydurarak milleti kandırabileceğini sanmasın!

Eğer biz en başında bölge ülkeleri ve Rusya ile işbirliği içerisinde olsaydık; Suriye şu anki gibi parçalanmış olmayacaktı. Esad baskı altında olmadığı için o kadar masun insan ölmeyecekti. Milyonlarca Suriyeliye bakmak zorunda kalmayacaktık. Zarar ettiğimiz milyarlarca dolar para da elimizde olacaktı ve hayat standartlarımız çok daha iyi durumda olacaktı. Bugün sallantıda olan projelerimiz için çok daha fazla kaynak ayırdığımız için çok daha ileride olacaktık vs...

Suriye politikamızda yaptığımız vahim hataları, İran konusunda tekrar etmemeliyiz!
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: xxx - 09 Mayıs 2018, 11:23:34
Yazdıklarının hepsine katılıyorum fakat suriyedeki savaşın bizim engellemelerimizle  durdurulabileceğine inanmıyorum başkan. Fitil zaten ateşlenmiş di vede bizde taraf olmak durumunda kaldık. ABd

de bizim müttefikimiz oldugundan bir yol aldık. evet zararının gördük şimdi ABD ile köprüleri attık kendi menfaatimiz için hareket eder olduk. Lakin ondada baksana  eyyyyy amerikacılara

yaranamadık.  Hükümet ne yapsa suçlu zaten  hiç doğruyu gösterdiği olmadı bu güne kadar. Keske sizin gibi feraset sahibi arkadaşlar  muhalefette yer alsa insanlara anlatsada ülke bir yoluna girse ;)

Yadıklarımda kinaye vede köü niyet yoktur. Gercekten muhalefetin sizin gibi insanlardan oluşmasının isterdim başkan.

Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 09 Mayıs 2018, 11:33:20
Yazdıklarının hepsine katılıyorum fakat suriyedeki savaşın bizim engellemelerimizle  durdurulabileceğine inanmıyorum başkan. Fitil zaten ateşlenmiş di vede bizde taraf olmak durumunda kaldık. ABd

de bizim müttefikimiz oldugundan bir yol aldık. evet zararının gördük şimdi ABD ile köprüleri attık kendi menfaatimiz için hareket eder olduk. Lakin ondada baksana  eyyyyy amerikacılara

yaranamadık.  Hükümet ne yapsa suçlu zaten  hiç doğruyu gösterdiği olmadı bu güne kadar. Keske sizin gibi feraset sahibi arkadaşlar  muhalefette yer alsa insanlara anlatsada ülke bir yoluna girse ;)

Yadıklarımda kinaye vede köü niyet yoktur. Gercekten muhalefetin sizin gibi insanlardan oluşmasının isterdim başkan.


Neden inanmıyorsun! Suriye politikasında son dönemde yapılanlar en başta yapılsaydı bal gibi engel olunurdu. Son dönem yapılan operasyonlar, Rusya ile iş birliği ABD'nin planlarını aksatmadı mı! Terör koridorunun önünü kestik! Geç kalmasaydık, en başta böyle yapsaydık, ABD halen Suriye'yi karıştırma çabaları ile meşgul olup henüz İran'la uğraşamıyor olacaktı! Bizim de cebimizde milyarlarca dolar ve önümüzde onlarca yıl olacaktı! Çok açık ve net!
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: xxx - 09 Mayıs 2018, 11:48:58
Yazdıklarının hepsine katılıyorum fakat suriyedeki savaşın bizim engellemelerimizle  durdurulabileceğine inanmıyorum başkan. Fitil zaten ateşlenmiş di vede bizde taraf olmak durumunda kaldık. ABd

de bizim müttefikimiz oldugundan bir yol aldık. evet zararının gördük şimdi ABD ile köprüleri attık kendi menfaatimiz için hareket eder olduk. Lakin ondada baksana  eyyyyy amerikacılara

yaranamadık.  Hükümet ne yapsa suçlu zaten  hiç doğruyu gösterdiği olmadı bu güne kadar. Keske sizin gibi feraset sahibi arkadaşlar  muhalefette yer alsa insanlara anlatsada ülke bir yoluna girse ;)

Yadıklarımda kinaye vede köü niyet yoktur. Gercekten muhalefetin sizin gibi insanlardan oluşmasının isterdim başkan.


Neden inanmıyorsun! Suriye politikasında son dönemde yapılanlar en başta yapılsaydı bal gibi engel olunurdu. Son dönem yapılan operasyonlar, Rusya ile iş birliği ABD'nin planlarını aksatmadı mı! Terör koridorunun önünü kestik! Geç kalmasaydık, en başta böyle yapsaydık, ABD halen Suriye'yi karıştırma çabaları ile meşgul olup henüz İran'la uğraşamıyor olacaktı! Bizim de cebimizde milyarlarca dolar ve önümüzde onlarca yıl olacaktı! Çok açık ve net!
Tamam başkan dediğin gibi olsun  Allah bundan sonra hata yaptırmasın.
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 09 Mayıs 2018, 12:05:05

Tamam başkan dediğin gibi olsun  Allah bundan sonra hata yaptırmasın.

İnşallah diyorum. Yoksa halimiz gerçekten çok kötü olur. Irak ve Suriye örneği önümüzde! Tek avantajımız, milletimiz zorluklar karşısında hiç bir millette olmayan bir güçle kısa sürede birlik içerisinde hareket edebiliyor.
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: merzifonlu - 09 Mayıs 2018, 13:11:52

Tamam başkan dediğin gibi olsun  Allah bundan sonra hata yaptırmasın.

İnşallah diyorum. Yoksa halimiz gerçekten çok kötü olur. Irak ve Suriye örneği önümüzde! Tek avantajımız, milletimiz zorluklar karşısında hiç bir millette olmayan bir güçle kısa sürede birlik içerisinde hareket edebiliyor.

Bundan o kadar emin olmayın derim. Siyasi safları sıkıştıralım diye diye gerilim politikalarına tavan yaptıran ve toplumu ayrıştıranlar var. Hangi birlikten bahsediyorsunuz siz? Dolar iner çıkar, o hiç mesele değil. Mesele, tarihinde hiç olmadığı kadar kutuplaştırılmış millet.
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: UYVAR - 09 Mayıs 2018, 13:20:09
@merzifonlu

"Tarihinde hiç olmadiği kadar" demeyelim. Tarihinde defalarca olduğu kadar diyelim. 1915 olaylari, ankaraci-hilafetci cekismesi, 6-7 eylul olaylari, maraş-çorum katliamlari, 90'lar.... Birileri bu ülkenin kutuplaştirilmadan yönetilemeyeceğini gördü. Hep oraya oynuyor. Başka birileri de bu ülkenin tedavi olmak istemediğini gördü. Kendi haline birakip gitti.
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 09 Mayıs 2018, 14:24:41

Tamam başkan dediğin gibi olsun  Allah bundan sonra hata yaptırmasın.

İnşallah diyorum. Yoksa halimiz gerçekten çok kötü olur. Irak ve Suriye örneği önümüzde! Tek avantajımız, milletimiz zorluklar karşısında hiç bir millette olmayan bir güçle kısa sürede birlik içerisinde hareket edebiliyor.

Bundan o kadar emin olmayın derim. Siyasi safları sıkıştıralım diye diye gerilim politikalarına tavan yaptıran ve toplumu ayrıştıranlar var. Hangi birlikten bahsediyorsunuz siz? Dolar iner çıkar, o hiç mesele değil. Mesele, tarihinde hiç olmadığı kadar kutuplaştırılmış millet.

Doğru bunlar var. Her zaman vardılar. Bu ülke kurulurken de az sayıda değillerdi! Ama millet birlik içerisinde kurtuluşu sağladı. Tabi artık bir Atatürk beklememek gerek.

Bir de şu var: Batan gemiyi önce fareler terk eder. Sonra kalanlar o gemiyi kurtarmaya çalışır.

Biz de de fare çok. Mesela birkaç ay önce meydanlarda siyasetçilere " bizi Afrin'e götür" diyenlerle, bugünlerde aynı siyasetçilere " bedelli askerlik istiyoruz" diyenler aynı.
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: metin62 - 09 Mayıs 2018, 16:10:49
ABD nin Nükleer anlaşmayı bozması sonrası  Boing ve Airbus 40 Milyar USD lisans satmama kararı almışlar.

Bu gün Almanya,Fransa ve İngiltere , ABD  yanında olmadıklarını ve mevcut Nükleer anlaşmanın geçerli olduğunu belirttiler.
Yalnız haberde Airbus'in da satış yapmamaya gitmesi enteresan '' koca AB konsorsuyumu ,bir şekilde durumu sakıncalı gördüğüne göre göre Türkiyenin  de İran'a ile yapmayı planladığı ticarette çok dikkatli olması gerektiriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/trumpin-kararinin-ardindan-40-milyar-dolarlik-anlasma-durdu-40831094 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/trumpin-kararinin-ardindan-40-milyar-dolarlik-anlasma-durdu-40831094)
Başlık: Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: UYVAR - 09 Mayıs 2018, 16:43:11
Koca Ab konsorsiyumu diye birsry yok arkadaşlar. Hiç olmadi. 5 benzemezle proje yapmaya kalktilar, hepsi gecikti. Yakin gelecekte eski sovyet ülkeleri birer ikişer kopar o cendereden! Eski üye Avusturya da bu trene katilabilir.
Başlık: ABD'nin flaş İran kararının ardından bir hamle de BAE'den geldi
Gönderen: SKYWOLF - 11 Mayıs 2018, 08:33:17
ABD'nin flaş İran kararının ardından bir hamle de BAE'den geldi

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5af51a550f25441550d7d087.jpg)

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), ABD tarafından yaptırım listesine eklenen İranlı kişi ve kuruluşları "terör destekçileri" listesine aldığı bildirildi.
BAE resmi ajansı WAM'ın haberine göre, BAE Bakanlar Kurulunun kararı gereğince bazı İranlı kişi ve kuruluşlar, 'terör destekçileri' listesine alındı. Haberde söz konusu kişi ve kuruluşların gerçek amaçlarını gizleyerek, bölgedeki istikrarı sarsma eylemlerine finansal destek sağladıkları ileri sürüldü.
Bu kapsamda, listeye eklenen kişi ve kuruluşların İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü ile yardımcılarına milyon dolarlar transfer ettikleri savunuldu.

'KARAR, BAE İLE ABD ARASINDAKİ SAĞLAM İŞBİRLİĞİ NETİCESİNDE ALINDI'

Haberde söz konusu kararın, BAE ile ABD arasındaki sağlam iş birliği neticesinde gerçekleştiği ifade edildi.
ABD Hazine Bakanlığından dün yapılan açıklamada, 6 kişi ve 3 kuruluşun Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) tarafından yaptırım listesine eklendiği belirtilmişti.
Söz konusu 6 kişinin 3'ünün İran doğumlu olduğunun yer aldığı açıklamada, 3 kuruluşun da İran'da kayıtlı bulunduğu bilgisine yer verildi.

ABD Başkanı Donald Trump, salı günü ülkesinin P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan nükleer anlaşmadan çekileceğini duyurmuştu.

Trump'ın kararının ardından ABD Hazine Bakanlığı, İran'a yönelik ilk yaptırım paketinin 6 Ağustos'ta, ikinci yaptırım paketinin ise 4 Kasım'da devreye gireceğini açıklamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abdnin-flas-iran-kararinin-ardindan-bir-hamle-de-baeden-geldi-40832868 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abdnin-flas-iran-kararinin-ardindan-bir-hamle-de-baeden-geldi-40832868)
Başlık: İran'dan ABD'ye çok sert yanıt! 'Yumruk atacağız'
Gönderen: SKYWOLF - 22 Mayıs 2018, 13:13:42
İran'dan ABD'ye çok sert yanıt! 'Yumruk atacağız'

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5b03b933ac05630ba0405662.jpg)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün Washington’da ülkesinin İran’la nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından yürürlüğe sokacakları yeni stratejiyi açıklamıştı. İran'dan ABD'nin açıklamasına bugün sert bir yanıt geldi. İran Devrim Muhafızları komutanı İsmail Kovsari, "İran halkı ABD Dışişleri Bakanı'nın ağzına sert bir yumruk atacak" yorumunda bulundu.

Kovsari, "İranlılar bunun karşısında birlik olmalı ve İran halkı ABD Dışişleri Bakanı'na ve onu destekleyen herhangi birinin ağzına sert bir yumruk atacak" dedi.

Pompeo’nun dün açıkladığı yol haritasında Tahran’la yeni bir anlaşmanın koşulu; İran’ın tüm nükleer faaliyetlerine son vermesine ek olarak Ortadoğu’da kontrolündeki bütün güçlerini çekmesi ve Hizbullah başta olmak üzere bütün teröre örgütlerine desteğini kesmesi...

TRUMP YÖNETİMİNİN 12 MADDELİK YOL HARİTASI

1- İran, nükleer programının önceki askeri boyutlarınının tam bir dökümünü Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na bildirmeli ve bu tür bir çalışmayı daimi olarak sonlandıracağını kanıtlamalı.

2- İran, uranyum zenginleştirmeye son vermeli ve plutonyumu yeniden işlemeye çalışmaktan vazgeçmeli. Bu, ağır su reaktörünün kapatılmasını da kapsıyor.

3- İran, ülkedeki bütün tesislere Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın koşulsuz girmesine izin vermeli.

4- İran, balistik füze çoğaltmaktan vazgeçmeli, nükleer kabiliyeti olan füzelerin geliştirilmesine ve piyasaya sürülmesine son vermeli.

5- İran’da sahte iddialarla tutuklu ya da kayıp olan bütün ABD vatandaşlarının yanı sıra, müttefik ve ortaklarımızın vatandaşları da serbest bırakılmalı.

6- İran, Hizbullah, Hamas ve Filistin İslami Cihadı başta olmak üzere Ortadoğu’daki terör örgütlerine desteğini kesmeli.

7- İran, Irak hükümetinin egemenliğine saygı göstermeli, bu ülkedeki Şii milislerin silahsızlandırılması ve yeniden entegrasyonuna izin vermeli.

8- İran, Yemen’deki Huti milislerine desteğini kesmeli ve barışçıl bir siyasi çözüm için çalışmaya başlamalı.

9- İran, Suriye’de kendi komutası altındaki bütün güçleri çekmeli.

10- İran, Afganistan ve bölgede Taliban’a ve diğer teröristlere desteğini kesmeli, El Kaide’ye sığınak olmaktan vazgeçmeli.

11- İran, Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü’nün terörist ve militan ortaklarına desteği kesmeli.

12- İran, çoğu ABD’nin müttefiki olan komşularına yönelik tehditkar davranışına son vermeli. Bu, İsrail’in yok edilmesine yönelik tehditler ile Suudi Arabistan ve müttefiklerine atılan füzeler buna dahil.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/irandan-abdye-cok-sert-yanit-yumruk-atacagiz-40844291 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/irandan-abdye-cok-sert-yanit-yumruk-atacagiz-40844291)
Başlık: Trump'a tehdit: Saldırırlarsa yerle bir ederiz!
Gönderen: fırtına06 - 23 Ağustos 2018, 22:30:11
Tahran'daki Kurban Bayramı Namazı hutbelerinde konuşan Ayetullah Ahmed Hatemi, "Bize saldırırlarsa İsrail'i yerle bir ederiz." diyerek ABD Başkanı Trump'ı tehdit etti.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2018/34/trumpa_tehdit_saldirirlarsa_yerle_bir_ederiz_1534926639_9545.jpg)

İran'dan ABD'ye sert bir uyarı geldi. Tahran'daki Kurban Bayramı Namazı hutbelerinde konuşan Ayetullah Ahmed Hatemi, ABD'nin İran karşıtı politikalarını sert dille eleştirerek İran'a saldırılması durumunda İsrail'i "yerle bir edeceklerini" söyledi.

"BİZE SALDIRMAYA ÇALIŞIRLARSA..."

Ayetullah Seyyid Ahmed Hatemi ülkedeki son gelişmeleri değerlendirerek, ABD'nin İran karşıtı politikalarını eleştirdi. Mehr News'a göre, Hatemi şunları söyledi:

"ABD, İran milletine en ufak şekilde bile zarar vermeye kalkarsa rezil olacağını iyi bilmeli. Onlar İran karşıtı her çeşit saldırının beraberinde getireceği maliyetin sadece kendileriyle sınırlı olmayıp bölgedeki müttefikleri yani Siyonist Rejim'i de kapsayacağını anlamalılar; bize saldırmaya çalışırlarsa bu rejimi yerle bir ederiz."

"TRUMP YALAN SÖYLÜYOR"

Ahmed Hatemi, ABD'nin tüm başkanlarının İran ile müzakere yapmayı amaçladıklarını ancak hepsinin başarısız kaldığını belirtirken de "Onların bu rüyası kursaklarında kalacak" dedi.

Hatemi şöyle devam etti:

"ABD Başkanı Trump şimdiye dek 8 kere İran ile müzakere yapma talebinde bulunmuştur ancak yalan söyleyerek bunu inkar ediyor. Siz yalancısınız, nükleer anlaşmayı çiğneyip ortadan kaldırdınız zira füze meselesiyle bölgesel konuları yeni müzakerelerde ele almak istiyordunuz."

Hatemi, "ABD müzakerelerde diktatörlük yapma peşinde; bizim her istediğimizi kabul edin diyorlar fakat İslami düzen bu tür isteklerin karşısında şimdiye dek dimdik durduğu gibi bundan sonra da boyun eğmeyecek" dedi.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2696491-trumpa-tehdit-saldirirlarsa-yerle-bir-ederiz (http://www.haber7.com/dunya/haber/2696491-trumpa-tehdit-saldirirlarsa-yerle-bir-ederiz)
Başlık: ABD'den dünyayı sarsan açıklama! 'Onları boğacağız...'
Gönderen: SKYWOLF - 13 Eylül 2018, 08:53:33
ABD'den dünyayı sarsan açıklama! 'Onları boğacağız...'

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran'ın Ortadoğu'daki faaliyetleri nedeniyle nükleer anlaşmadan çekildiklerini belirterek, "İran'a para akıtıyorduk ve tüm bu kötü tavrı sürdürmelerine izin veriyorduk. Yaptırımları tekrar getirdik. Böylece İran petrolünü hedef alacağız ve etkilerini gerçekten hissetmeye başlayacaklar." dedi.


Haley, Fox News televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Trump yönetiminin İran politikasını değerlendiren bu ülkeye  eleştiriler yönelten Haley, şunları söyledi:

"İran, Suriye'yi mahvetti, İsrail'e tehdit teşkil ettiklerini  görüyoruz. İran, Ortadoğu'da vekalet savaşları yürütüyor ve tüm bunlar yüzünden  İran nükleer anlaşmasından çekildik. Çünkü İran'a para akıtıyorduk ve tüm bu kötü  tavrı sürdürmelerine izin veriyorduk. Yaptırımları tekrar getirdik. Böylece İran  petrolünü hedef alacağız ve etkilerini gerçekten hissetmeye başlayacaklar. İran  acıyı hissediyor, zayıf durumdalar ve balistik füze sorununu ele alana, teröre  verdikleri desteği kesene kadar onları boğacağız."


Suriye'de kimyasal silah kullanımı konusunda rejimi, Rusya'yı ve  İran'ı uyardıklarını dile getiren Haley, ABD Başkanı Donald Trump'ın kimyasal  silah kullanımına iki kez karşılık verdiğini belirtti.

Nikki Haley, "Bizi tekrar sınamayın çünkü koşullar onların aleyhine."  diye konuştu.

Trump yönetiminin, Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington ofisini  kapatma kararına da değinen Haley, "Müzakere masasına gelmezlerse neden  Washington'da ofisleri olsun, neden Filistinlileri finanse etmeye devam edelim?  Ama bu bizim barış planı üzerinde çalışmamıza engel olmayacak. Yol alıyoruz ve  masaya gelmelerini umut ediyoruz." diye konuştu.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-abd-den-dunyayi-ekonomi-2741307/ (http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-abd-den-dunyayi-ekonomi-2741307/)
Başlık: İran'dan vururuz tehdidi: ABD uçak gemileri...
Gönderen: SKYWOLF - 22 Kasım 2018, 08:41:14
İran'dan vururuz tehdidi: ABD uçak gemileri...

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5bf5dd17c9de3d36e013e846.jpg)

İran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı General Emir Ali Hacizade yaptığı son açıklamada, ABD'ye ait Afganistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'daki üslerin ve Körfez'deki ABD uçak gemilerinin İran füzeleri menzilinde olduğunu açıkladı.
Reuters'ın haberine göre Hacızade, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Bizim menzilimizdeler ve bir harekette bulunurlarsa onları vurabiliriz. Karadan denize füzelerimizin menzili 700 kilometre ve ABD uçak gemileri hedefimizdeler."

Açıklama, ABD ile İran arasındaki ilişkilerin gerildiği bir dönemde yapıldı. ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayında yaptığı açıklamada ülkesinin İran nükleer anlaşmasından çekildiğini duyurmuştu. ABD anlaşmadan çekilmesi sonucu İran'a yönelik iki ayrı yaptırım kararı uyguladı. Bu çerçevede Kasım ayından itibaren İran'dan yapılan petrol ithalatına da yaptırımlar getirildi.

Fakat İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, geçen hafta yaptığı açıklamada ABD'nin İran petrolüne yönelik yaptırımlarının ihracat üzerinde büyük bir etkisi olmayacağını duyurdu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/irandan-vururuz-tehdidi-abd-ucak-gemileri-41026959 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/irandan-vururuz-tehdidi-abd-ucak-gemileri-41026959)
Başlık: ABD'nin tekerine çomak soktular! Karşı hamle
Gönderen: fırtına06 - 04 Ocak 2019, 23:14:19
İran'ın ABD'nin "arka bahçesi" olarak adlandırılan Atlas Okyanusu'na savaş gemisi göndereceği duyuruldu. Geminin görev süresinin 5 ay olduğu belirtildi. Bu hamlenin, İran'ın etrafını savaş gemisi ve uçaklarla çevreleyen ABD'ye bir cevap niteliği taşıdığı yorumlarının yapılmasına neden oldu.

İran önümüzdeki mart ayında Atlas Okyanusu'na savaş gemisi gönderme kararı aldı.

İran Deniz Kuvvetleri Komutan Vekili Tuğamiral Turec Hasani Mukaddem, İran'ın Atlas Okyanusu'na savaş gemisi göndereceği ifade etti. Mukaddem, İran donanmasının mart ayından itibaren 5 ay süreyle Atlas Okyanusu'nda görev yapacağını söyledi.

ABD'YE KARŞI CEVAP

Atlas Okyanusu, Kuzey ve Güney Amerika kıtalarıyla Avrupa ve Afrika kıtaları arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu hamle, ABD'nin İran etrafında uçak gemisi konuşlandırmasına cevap niteliği taşıyor.

HİNT OKYANUSU'NDAKİ DONANMA 2 AYA GERİ DÖNECEK

Mukaddem ayrıca İran ordusundaki 59. Donanma'nın Hint Okyanusu'nda Aden Körfezi'nde bulunduğunu hatırlatarak, okyanusta İran'ın çıkarlarını koruyan söz konusu donanmanın görev süresinin ise 2 ay sonra biteceğini açıkladı. İranlı komutan, stratejik deniz kuvvetlerinin uzak sulardaki sürekli varlığının İran çıkarlarını koruma amaçlı olduğunu savundu.

İRAN'IN DENİZ FAALİYETLERİ

Bir helikopter iniş pistine sahip 96 metre uzunluğunda, denizden karaya ve denizden havaya ateşlenebilen füzelere ve gelişmiş radarlara sahip olduğu açıklanan Sehend adlı savaş gemisi, 1 Aralık 2018'de Hürmüz Boğazı'nda düzenlenen törenle suya indirilmişti.

Sehend adlı geminin 5 aya kadar açık denizlerde kalabilme kapasitesine sahip olduğu belirtilmişti. İran, ilk yerli savaş gemisi Cemaran'ı 2010 yılında Basra Körfezi'ndeki deniz filosuna eklemişti.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2798645-abdnin-tekerine-comak-soktular-karsi-hamle/?detay=1 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2798645-abdnin-tekerine-comak-soktular-karsi-hamle/?detay=1)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: Raptor44 - 05 Ocak 2019, 01:50:09
İran donanmasının durumu pek iç açıcı değil ABD en fazla gülüp geçer
Başlık: WSJ: Trump, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu terör listesine alacak
Gönderen: fırtına06 - 06 Nisan 2019, 16:57:05
Wall Street Journal gazetesi, Washington yönetiminin söz konusu adımı atmaya hazırlandığını, Pentagon ve CIA'in ise Orta Doğu'daki ABD güçlerini riske atacağı endişesiyle Beyaz Saray'ın kararına sıcak bakmadığını yazdı. İran'dan gelen ilk açıklamada ise, misilleme yapılacağı ve Tahran yönetiminin ABD ordusunu terör listesine alacağı belirtildi.

(http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2019/04/06/wsj-trump-iran-devrim-muhafizlari-ordusu-nu-teror-listesine-alacak-13611957.Jpeg)

ABD Başkanı Donald Trump'ın başındaki yönetimin, İran  Devrim Muhafızları Ordusu'nu "yabancı terör örgütü" olarak tanımlamaya  hazırlandığı iddia edildi.

Wall Street Journal'ın ismini açıklamayan ABD'li yetkililere  dayandırdığı habere göre, Washington yönetimi, İran Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı  Devrim Muhafızları Ordusu'nu gelecek hafta "yabancı terör örgütleri" listesine  dahil edebilir.

Yetkililer, kararın aylarca süren değerlendirmelerin sonucu olduğu ve  pazartesi ilan edilebileceğini söyledi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike  Pompeo'nun, Devrim Muhafızları tarafından Avrupa ve diğer bölgelerde yürütülen  ticari faaliyetleri engelleme amacını taşıyan kararın en büyük savunucularından  olduğunu aktaran yetkililer, buna karşın Pentagon ve Genelkurmay Başkanı General  Joseph Dunford'un bölgedeki ABD güçlerine karşı tehditlere yol açabileceği  endişesiyle karara sıcak bakmadığını belirtti.

Yetkililer, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'ndan (CIA) yetkililerinin  de kararın sonuçları konusunda çekinceleri olduğunu ifade etti.

Pentagon'dan bir yetkili ise kararın açıklanmasının ardından İran ve  bölgedeki Şii milislerden gelebilecek olası misilleme endişeleri nedeniyle ABD  Merkez Komutanlığı'nın (CENTCOM) ilerleyen günlerde bölgedeki ABD güçlerine uyarı  vermeyi planladığını belirtti.

Eski ABD Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Bürosu Direktörü Jason  Blazakis, kararın büyük etkileri olabileceği uyarısında bulundu.

Kararın çıkması halinde ABD'nin ilk kez başka bir ülkeye bağlı bir  kurumu terör listesine almış olacağına dikkati çeken Blazakis, "Devrim  Muhafızları Ordusu'nu yabancı terör örgütü olarak tanımlamak emsal oluşturabilir.  Yabancı terör örgütüne ilişkin yaptırımlar daha önce hiçbir ülkenin kurumuna  uygulanmamıştı. Gelecekte bu kararın derin sonuçları olacaktır. " dedi.

İRAN'DAN MİSİLLEME

Tahran yönetimi, ABD'de yayınlanan haberlere hızla tepki gösterdi.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahatpişe, "Eğer ABD Devrim Muhafızlarını terör listesine alırsa biz de ABD ordusunu DEAŞ ile birlikte terör listesine alırız" dedi.

İran'da 1979'daki devrimden sonra İran Ordusu'ndan ayrı olarak  ülkedeki yönetim sistemini korumak amacıyla halk milis güçlerinden teşkil edilen  Devrim Muhafızları Ordusu, sahip olduğu askeri gücün yanı sıra elinde  bulundurduğu iktisadi kurumlarla da İran dış politikasını, gelir kaynaklarını ve  stratejik harcamaları kontrol ediyor.

125 bin civarında askeri olduğu tahmin edilen kara, hava, deniz ve  füze birimlerine sahip Devrim Muhafızları Ordusu, doğrudan İran lideri Ayetullah  Ali Hamaney'den emir alıyor.

İran'ın balistik füze gibi stratejik programları da  Devrim  Muhafızları tarafından yürütülüyor.

Devrim Muhafızları Ordusu, ülke dışında askeri istihbari operasyonlar  yürüten Tümgeneral Kasım Süleymani'nin komutanlığını üstlendiği Kudüs Gücü'nü de  bünyesinde barındırıyor.

Washington yönetimi, şu ana kadar Devrim Muhafızları'yla ilişkili  onlarca kişi ve kuruluşu terör listesine dahil etmişti ama ordunun tamamını  kapsayan bir karar alınmamıştı.

http://www.milliyet.com.tr/wsj-trump-iran-devrim-dunya-2854328/ (http://www.milliyet.com.tr/wsj-trump-iran-devrim-dunya-2854328/)
Başlık: İran İHA’sı, Basra Körfezi’ndeki ABD uçak gemisini görüntüledi
Gönderen: fırtına06 - 28 Nisan 2019, 19:42:32
İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) Deniz Kuvvetleri’ne ait bir İnsansız Hava Aracı (İHA), Basra Körfezi’ndeki ABD uçak gemisi görev gücünü görüntüledi.

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/04/iran-abd-u%C3%A7ak-gemisi-696x302.png)

Tahran merkezli Tasnim Haber Ajansı, İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) Deniz Kuvvetleri’ne ait bir İnsansız Hava Aracının (İHA), Basra Körfezi’ndeki ABD uçak gemisini görüntülediğini bildiren bir haber paylaştı. Habere göre, İran’ın güneyinde yer alan Basra Körfezi’nde seyir halinde olan ABD Donanmasına (U.S. NAVY) ait uçak gemisi, çok yakın mesafeden İran Ordusu’na ait İHA tarafından görüntülendi.

Ajans tarafından paylaşılan videoda, IRGC Deniz Kuvvetleri’ne ait ABABIL-III isimli İnsansız Hava Aracının kalkış ve körfezde seyir halinde olan ABD savaş gemilerini görüntüleme anları yer alıyor. İran İHA’sı tarafından görüntülenen ABD uçak gemisinde yer alan F/A-18 Hornet savaş uçakları, E-2 Hawkeye havadan erken ihbar uçakları ve Sea Hawk tipi helikopterler dikkat çekiyor.

https://savunmasanayist.com/2019/04/28/iran-ihasi-basra-korfezindeki-abd-ucak-gemisini-goruntuledi/
Başlık: İran nükleer faaliyetlere tekrar başlayacağını resmen duyurdu
Gönderen: SKYWOLF - 08 Mayıs 2019, 08:44:34
İran nükleer faaliyetlere tekrar başlayacağını resmen duyurdu

İran devlet televizyonu, Tahran hükümetinin Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya Büyükelçiliklerini nükleer faaliyetlere tekrar başlayacağı konusunda bilgilendirdiğini duyurdu. Karar, İran'a yönelik yaptırımlardan geçici süre ile muafiyetin sona ermesinin hemen ardından geldi.

Dün resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Moskova'nın Vnukovo Havalimanı'nda İran devlet televizyonuna demeç veren İran Dışişleri Bakanı Zarif de, ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesine karşılık, "İran, nükleer anlaşma kapsamında gönüllü şekilde uyguladığı bazı taahhütleri yerine getirmemeyi çıkarlarına uygun görmüştür." demişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-iran-nukleer-faaliyetlere-tekrar-baslayacagini-resmen-duyurdu-41206854 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-iran-nukleer-faaliyetlere-tekrar-baslayacagini-resmen-duyurdu-41206854)
Başlık: ABD ordusundan flaş iddia! "Saldırıya hazırlanıyorlar"
Gönderen: SKYWOLF - 08 Mayıs 2019, 08:47:34
ABD ordusundan flaş iddia! "Saldırıya hazırlanıyorlar"

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5cd1d074c03c0e263c9ec143.jpg)

ABD ordusu, İran ordusu ve İran destekli güçlerin, Orta Doğu’da, ABD askerlerine saldırı hazırlığında olduğunu iddia etti.
“USS Abraham Lincoln” Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile bir bombardıman görev grubunun Orta Doğu’ya sevk edilmesine ilişkin sorulara, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ve ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM) yazılı yanıt verdi.

Lincoln uçak gemisi ve bombardıman görev grubunun bölgeye sevk edilmesinin CENTCOM Komutanı Kenneth McKenzie’nin talebi üzerine ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın onayıyla yapıldığını belirten CENTCOM Sözcüsü Albay Bill Urban, “Merkez Kuvvetler Komutanlığı, son zamanlarda İran ve İran destekli güçlerin bölgedeki ABD askerlerine yönelik saldırı hazırlığında olduğuna dair açık emareler görmesi üzerine kuvvet talebinde bulundu.” açıklamasında bulundu.

Uçak gemisi grubunun bölgeye sevkinin sadece ABD asker ve menfaatlerini korumaya yönelik olduğunu ifade eden Urban, “bilgi kaynaklarını” ve “bilgilerin elde edilme yöntemlerini” gerekçe göstererek İran’ın saldırı hazırlığına ilişkin detaylara girmekten kaçındı.

Urban, Irak’ta ABD askerlerine yönelik bir tehdit söz konusu olup olmadığına ilişkin soru üzerine, CENTCOM’un İran rejiminden kaynaklanan birçok ciddi saldırı dalgasını takip ettiğini savundu.

Bölgeye yapılan sevkiyatın tedbir amaçlı olduğunu kaydeden Urban, “İran rejimini, ordusunu, İran Devrim Muhafızlarını ve uzantılarını yakından izliyoruz ve ABD güçlerini ve menfaatlerini savunmak için iyi konumlanmış durumdayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Urban, bombardıman görev gücüne ilişkin ise ABD Hava Kuvvetlerine bağlı ve nükleer silah taşıma kapasitesine sahip B-52 tipi bombardıman uçaklarının bölgeye sevk edildiğini kaydetti.

Diğer taraftan EUCOM sözcüsü Yarbay Joe Hontz, Lincoln uçak gemisinin beraberindeki gemilerle Avrupa’da Hırvatistan olmak üzere birkaç liman ziyareti planının da söz konusu sevkiyatla iptal edildiğini belirtti.

Hontz, USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz grubunda, Abraham Lincoln uçak gemisinin yanı sıra 7’nci Uçak Gemisi Hava Filosu, bir güdümlü füze kruvazörü ve 4 muhrip gemisinin bulunduğunu kaydetti.

USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Görev grubu, bir tatbikat için İtalya açıklarında konuşlu bulunuyordu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton dün yaptığı açıklamada, uçak gemisinin, bir bombardıman görev gücü ile Körfez'e yönlendirildiğini açıklamıştı.

Bolton, bu sevkiyatı İran yönetimine "net ve kesin bir mesaj" olarak nitelemişti.

İSTİHBARAT İSRAİL'DEN

Amerikan medyasında yer alan bazı haberlerde, İsrail istihbaratının ABD'ye İran'ın bölgedeki ABD askerlerine yönelik saldırı hazırlığında olduğu bilgisini ulaştırması üzerine Washington'un söz konusu kararı aldığı iddia ediliyor.

İsrail istihbaratının iki hafta önce Beyaz Saray'da bir toplantı sırasında İran'ın muhtemel birkaç planını Amerikan yönetimine aktardığı belirtilirken, İran'ın, Irak, Suriye, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere bölgede ABD'ye ait hedeflere saldırabileceği bilgisinin verildiği öne sürülmüştü.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-ordusundan-iran-iddiasi-saldiracaklar-41206733 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-ordusundan-iran-iddiasi-saldiracaklar-41206733)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: MahirBayrak - 08 Mayıs 2019, 17:28:44
ABD NATO baski yapsa?
....

3 uncu dunya savaşı ne demek ,,
Başlık: İran'ın dünyayı sarsan kararına tepkiler! Ve ABD harekete geçti
Gönderen: fırtına06 - 08 Mayıs 2019, 19:46:16
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Bu sabah buraya gelirken İran'ın nükleer programını sürdürmeyi planladığını duydum. İran'ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceğiz. Bizi öldürecek olanlarla savaşmaya devam edeceğiz" dedi. İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Rusya ve Çin'den de İran'ın kararı sonrası açıklamalar geldi. ABD ise İran'a yeni yaptırım uygulama kararı aldı.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/19/iranin_dunyayi_sarsan_kararina_ilk_tepki_tehdit_gibi_sozler_1557309700_8257.jpg)

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesine karşılık, "İran, nükleer anlaşma kapsamında gönüllü şekilde uyguladığı bazı taahhütleri yerine getirmemeyi çıkarlarına uygun görmüştür" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, ABD'nin yaptırımlarına karşılık 60 gün içinde İran'ın nükleer anlaşmadaki çıkarları korunmazsa zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artıracaklarını açıkladı.

Bu açıklamalarla nükleer faaliyetlerine tekrar başlayacağını ilan eden Tahran yönetimine ilk tepki İsrail'den geldi.

İLK TEPKİ TEL AVİV YÖNETİMİNDEN

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bir anma töreninde gerçekleştirdiği konuşmada, "Bu sabah buraya gelirken İran'ın nükleer programını sürdürmeyi planladığını duydum. İran'ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceğiz. Bizi öldürecek olanlarla savaşmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

ABD HAREKETE GEÇTİ

İran'ın nükleer faaliyetlerine yeniden başlama restinden sonra ABD, İran'a yönelik yeni yaptırımlar getireceğini açıkladı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Çok yakında İran'a yeni yaptırımlar uygulayacağız" denildi.

ÇİN

Çin'den yapılan açıklamada, ABD'nin İran'a uyguladığı tek taraflı yaptırımlara "kararlı bir şekilde karşı çıkıyoruz" denilirken, İran ile imzalanan nükleer anlaşmanın "tam olarak" uygulanmasını istedi.

RUSYA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington'un çekildiği nükleer anlaşmayla ilgili olarak, "İran nükleer anlaşmasıyla ilgili durum ABD'nin sorumsuzca tutumundan kaynaklanıyor" dedi.

Kremlin'den yapılan açıklamada ise, "Şu an ABD'nin anlaşmadan çekilmesinin sonuçlarını görüyoruz" denildi.

İNGİLTERE

İngiltere ise, İran'ın nükleer anlaşma şartlarını askıya alınması ve faaliyete geçmesini "istenmeyen adım" olarak nitelendirdi.

ALMANYA

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün yaptığı açıklamada, Tahran yönetimi herhangi bir agresif adım atmamaya davet edilirken, Berlin'in İran'la imzalanan nükleer anlaşmasını korumak istediği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Almanya'nın taahhütlerine tam olarak bağlı kalacağı belirtildi.

FRANSA

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ABD'nin zorlu yaptırımlarına rağmen, İran'ı nükleer anlaşmada "canlı" tutmak istediklerini ancak Tahran'ı da olası olumsuz eylemler konusunda uyardıklarını söyledi.

İSPANYA

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell gelişmeyi "kötü haber" olarak yorumlarken, "Neyse ki İranlılar sınırda bir cevap verdi ve anlaşmayı bozmadılar. Kesin bir kopuştan kaçınmalıyız" dedi.

İRAN'LA YAPILAN ANLAŞMADAN İLK ABD ÇEKİLMİŞTİ

İran'la 2015 yılında varılan nükleer anlaşma, Tahran'ın nükleer programına getirilen kısıtlamalar karşılığında yaptırımların kaldırılmasını öngörüyordu.

Washington yönetimi, İran ile BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi (Rusya, İngiltere, Fransa, ABD, Çin) ve Almanya arasında imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs 2018'de tek taraflı çekilerek yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2858599-iranin-dunyayi-sarsan-kararina-tepkiler-ve-abd-harekete-gecti/?detay=1 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2858599-iranin-dunyayi-sarsan-kararina-tepkiler-ve-abd-harekete-gecti/?detay=1)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: MahirBayrak - 09 Mayıs 2019, 07:49:41
ne olacak?
Başlık: Tansiyon düşmüyor... Trump'tan yeni hamle: Ve imzayı attı
Gönderen: SKYWOLF - 09 Mayıs 2019, 08:36:39
Tansiyon düşmüyor... Trump'tan yeni hamle: Ve imzayı attı

ABD ile İran arasındaki gerilim iyice tırmanırken ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın demir, çelik, bakır ve alüminyum sektörlerine yaptırım getiren başkanlık kararına imza attı.
Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump'ın imzaladığı başkanlık kararnamesini yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Söz konusu başkanlık kararına göre ABD yönetimi, İran'ın demir, çelik, alüminyum ve bakır sektörlerini hedef alan yaptırımları uygulamaya koyuyor.

ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan ayrılmasının 1. yıl dönümüne rastlayan kararname hakkında Trump, "Bugün İran'ın petrol-dışı en önemli ihracat gelirlerinin kaynağı olan demir, çelik, alüminyum ve bakır sektörlerine yaptırımlar getiren başkanlık kararına imza atıyorum." ifadelerini kullandı.

"FON BULMAKTA ZORLANIYOR"

Trump, İran'ın nükleer anlaşma sürecinde terör odaklarına destek vermeye devam ettiğini, füzeler geliştirdiğini ve bölgesel çatışmalarda rol oynadığını savunarak, "Aldığımız kararlar neticesinde artık İran rejimi terörü desteleme fonlarını bulmakta zorlanıyor, ekonomisi beklenmedik bir depresyona giriyor, hükümet gelirleri kuruyor ve enflasyonu kontrolden çıkıyor." değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin İran'a yönelik maksimum baskı kampanyasının başarılı olduğunu ifade eden Trump, son dönemde yönetiminin aldığı yeni yaptırım kararlarını örnek olarak gösterdi.

2015'TE ÇEKİLDİ

Trump yönetimi, 8 Mayıs 2018'de, 2015'te imzalanan İran'la nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı.

Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızlarını "yabancı terör örgütleri" listesine almıştı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesine karşılık ülkesinin nükleer faaliyetlerinin bir kısmını yeniden uygulamaya başlayacağını açıklamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/son-dakika-ve-trump-imzayi-atti-yeni-yaptirimlar-41207874 (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/son-dakika-ve-trump-imzayi-atti-yeni-yaptirimlar-41207874)
Başlık: Trump'tan İran'a: Arayın görüşelim
Gönderen: SKYWOLF - 10 Mayıs 2019, 08:34:12
Trump'tan İran'a: Arayın görüşelim

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/05/10/asd_2523.jpg)

İran'ın son dönemdeki adımlarını "tehditkar" olarak nitelendiren ABD Başkanı Donald Trump, bir yandan üstü kapalı olarak Tahran'ı tehdit ederken diğer yandan görüşme kapısnı aralık bıraktı.

Beyaz Saray'da düzenlenen bir etkinlikte konuşan ABD Başkanı, son günlerin en önemli gündem maddelerinden ABD - İran gerginliğine ilişkin soruları yanıtladı.

Trump'tan İran'a: Arayın görüşelim

"BENİ ARASINLAR"
İran ile nükleer anlaşmadan ayrılmalarından sonra İran ekonomisinin oldukça kötüleştiğini belirten Trump, "Yapmaları gereken şey şu: Beni arasınlar, oturup konuşalım ve adil bir anlaşma yapalım. Nükleer silaha sahip olmalarını istemiyoruz; istediğimiz çok bir şey değil. Bu, onları yeniden iyi bir pozisyona getirebilir. İran'a zarar vermek istemiyoruz." ifadesini kullandı.

İran'ın ABD'nin onaylayacağı bir anlaşmaya imza atması durumunda bu ülkeye ekonomik olarak yardım etmeye hazır olduklarını dile getiren Trump, benzer durumdaki Kuzey Kore'yi örnek gösterdi ve iki ülkenin de büyük bir potansiyelinin olduğunu söyledi.

https://www.ensonhaber.com/trumptan-irana-arayin-goruselim.html (https://www.ensonhaber.com/trumptan-irana-arayin-goruselim.html)
Başlık: ABD'den Orta Doğu'ya yeni yığınak
Gönderen: SKYWOLF - 11 Mayıs 2019, 10:27:36
ABD'den Orta Doğu'ya yeni yığınak

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'la artan gerilim üzerine Orta Doğu'ya, "USS Arlington" amfibi savaş gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasını sevk ettiğini açıkladı.
 
ABD ile İran arasındaki gerilim, Orta Doğu'daki tansiyonu yükseltmeye devam ediyor. Washington yönetimi, bölgeye yeni bir yığınak oluşturma planı ilan etti.

YENİ YIĞINAK
Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, "Savunma Bakan Vekili (Patrick Shanahan), ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığının hafta başında talep ettiği ek askeri güç talebinin bir parçası olarak, komutanlığın görev bölgesine USS Arlington (LPD-24) gemisi ve bir Patriot bataryasının gönderilmesini onayladı." ifadelerine yer verildi.

Bu unsurların da İran'ın ABD'ye ait bazı hedeflere saldırmayı planladığı iddiaları üzerine hafta başında bölgeye gönderilen "USS Abraham Lincoln" Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile Bombardıman Görev Gücüne katılacağı belirtilen açıklamada, "Savunma Bakanlığı İran rejimi, ordusu ve destekledikleri güçlerin faaliyetlerini yakından izlemektedir." denildi.

ABD, hafta başında İran'ı hedef göstererek, USS Abraham Lincoln uçak gemisi ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçağından oluşan bir görev grubunu Körfez bölgesine sevk etmişti.

https://www.ensonhaber.com/abdden-orta-doguya-yeni-yiginak.html (https://www.ensonhaber.com/abdden-orta-doguya-yeni-yiginak.html)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 11 Mayıs 2019, 13:01:21
Uçan kaleler Katar’a vardı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5cd60526c03c0e0c9c56b01a.jpg)

ABD’nin İran’a karşı gönderdiği ‘Uçan Kale’ lakaplı B-52 bombardıman uçakları Katar’a vardı. İran ise Körfez’e doğru yolda olan Amerikan uçak gemisi için “Milyarlarca dolarlık filo bir füze ile yok olur” tehdidinde bulundu.
ABD’nin İran’dan gelen belirsiz bir tehdidi gerekçe göstererek Ortadoğu’ya gönderdiği B-52 savaş uçakları dün Katar’daki ABD üssü El Udeid’e iniş yaptı. ABD Hava Kuvvetleri tarafından Katar’a gönderilen uçakların görüntüleri sosyal medyada paylaşılırken, uçakların bir kısmının Güneydoğu Asya’da açıklanmayan lokasyonlara iniş yaptığı ifade edildi. ABD yönetimi, geçen hafta pazar günü İran’dan saldırı düzenleneceği yönündeki istihbarat nedeniyle uçak gemisi USS Abraham Lincoln ve bombardıman görev gücünün bölgeye sevkedildiğini duyurmuştu.

‘BİR FÜZE İLE YOK OLUR’

ABD’nin bölgeye gönderdiği savaş uçağıyla ilgili konuşan İranlı din adamı Ayetullah Tabatabay-Nejad “Milyarlarca dolarlık filo bir füze ile yok olabilir” ifadesini kullandı. İran, ABD’nin uçak gemisi ve bombardıman uçaklarını bölgeye gönderme kararını duyurmasından hemen sonra bunun psikolojik savaşın bir parçası olduğunu açıklamıştı. USS Abraham Lincoln, önceki gün Süveyş Kanalı’nı geçerek Körfez’e doğru yol almaya başladı. ABD Dışişleri Bakanı salı günü Berlin ziyaretini aniden iptal ederek Bağdat’a gitmiş, perşembe günü ise ‘Washington’a gitmek zorunda olduğu’ için Grönland ziyaretini iptal etmişti. ABD basını, Pompeo’nun ziyaret iptallerinin İran’a yönelik strateji ile alakalı olduğunu yazmıştı. Pompeo, 12-13 Mayıs’ta ise Rusya’da temaslarda bulunacak.

TAHRAN: MÜZAKEREYE HAYIR

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Siyasi Yardımcısı Yedullah Cevani, Tahran’ın ABD ile görüşmelerde bulunmayacağını ve Washington’ın kendilerine karşı askeri eylem başlatmaya cesaret edemeyeceğini belirtti. Tesnim ajansına konuşan Cevani, İran’ın ABD’ye güvenmediğini belirtirken “Trump’ın ekibi geçen yıl İran’da karışıklık çıkacağını İran’ın da baskı altında müzakereye boyun eğeceğini sanıyordu ancak böyle olmadı” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump, önceki gün, “Yapmaları gereken şey şu; Beni arasınlar ve adil bir anlaşma yapalım. Nükleer silaha sahip olmalarını istemiyoruz. İstediğimiz çok bir şey değil” demişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/ucan-kaleler-katara-vardi-41210273 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/ucan-kaleler-katara-vardi-41210273)
Başlık: ABD F-35'leri körfezde kullanıyor
Gönderen: SKYWOLF - 14 Mayıs 2019, 08:28:08
ABD F-35'leri körfezde kullanıyor

Türkiye'nin de ortağı olduğu dev projede sonuç alan ABD, çok önemli özelliklere sahip olan F-35'leri etkin bir şekilde kullanmaya başladı.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/05/14/sad_9198.jpg)

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, ABD Hava Kuvvetlerine bağlı F-15 ve F-35 uçaklarının, Basra Körfezi'nde İran'a yönelik "caydırma devriyeleri" gerçekleştirdiklerini açıkladı.

"CAYDIRMA DEVRİYELERİ"
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Albay Urban, "Onlar (F-15 ve F-35'ler) ABD kuvvetlerini ve menfaatlerini en iyi şekilde savunmak üzere konuşlandırıldılar. Arap (Basra) Körfezi'nde savunma amaçlı caydırma devriyeleri gerçekleştiriyorlar." dedi.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/05/14/das_6114.jpg)

Bu uçuşların, güç gösterisi olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceğine ilişkin de Albay Urban, "Bu bir güç gösterisi değil de saldırganlığı caydırma amaçlı varlık gösterisidir. Bu, ABD kuvvet ve menfaatlerini en iyi savunacak şekilde bir konuşlandırmadır." yanıtını verdi.

BÖLGEYE SEVKİYAT ÜZERİNE SEVKİYAT
ABD, geçen hafta İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla "USS Abraham Lincoln" Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü körfeze sevk etmişti.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/05/14/asd_4724.jpg)

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'ın ABD'ye ait hedeflere saldırı hazırlığında bulunduğu iddiasıyla yaptığı bu sevkiyatın ardından "USS Arlington" amfibi çıkarma gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasının da bölgeye gönderildiğini duyurmuştu.

https://www.ensonhaber.com/abd-f-35leri-korfezde-kullaniyor.html (https://www.ensonhaber.com/abd-f-35leri-korfezde-kullaniyor.html)
Başlık: İspanya'dan ABD'ye: İran Körfezi'ne gemimizi sokmayız
Gönderen: SKYWOLF - 15 Mayıs 2019, 08:43:51
İspanya'dan ABD'ye: İran Körfezi'ne gemimizi sokmayız

İspanya Savunma Bakan vekili Margarita Robles, İspanya’nın gönülsüz bir şekilde İran ile ilgili herhangi bir çatışmanın için çekilmek istemediğini

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/05/15/ads_1997.jpg)

Abraham Lincoln Uçak gemisi eşliğinde İran Körfezi’ne gönderilen ABD Donanmasıyla ortak hareket eden Fırkateyni Méndez Nunez’i geri çeken İspanya Savunma Bakan vekili Margarita Robles konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İspanya hükumetinin “ciddi ve güvenilir bir partner” olduğunu ancak, bunun yalnızca Avrupa Birliği ve NATO ile yapılan anlaşmalara bağlı olduğunu söyledi.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ajans/2019/05/14/b8cd8f97-1ec4-4b6e-899e-8c862cf4658d.jpg)

İSPANYOL GEMİSİNE "GERİ DÖNÜN" EMRİ VERİLDİ
İspanya’nın Savunma Bakan Vekili Margarita Robles, Washington ile İran arasındaki anlaşmazlık sebebiyle Körfeze gönderilen ABD donanmasının içinde geçici olarak yer alan İspanyol firkateyni Méndez Núñez’in 125 mürettebatıyla birlikte bu gruptan ayrılması emrini verdi. ABD donanması halen Kızıl Deniz ile Hint Okyanusunu birleştiren Mendez boğazından geçti ve İran Körfezine girmek için Hürmüz boğazına doğru yol almakta.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/05/15/mendez-nunez_7366.jpg)

"İSPANYA, YALNIZCA AB VE NATO KRİTERLERİNE UYAR"
Bakan Robles, İspanya’nın yalnızca AB ve Uluslararası Teşkilatlara olan taahhütlerine bağlı olduğunu belirterek “Biz ortak pozisyonumuzu buradan alırız” dedi.


İSPANYOL GEMİSİ GEÇİCİ GÖREVDEYDİ
İspanya’nın Fırkateyn Mendez Nunez’in Nisanın 30’inden 31 Ekime kadar sürecek ortak eğitim ve çalışabilirliğini geliştirmek maksadıyla bir yıl önce planlanan bir tatbikat için ABD’nin Lincoln Uçak gemisinin liderliği altındaki filoda geçici olarak yer aldığı, İspanya’nın, ABD donanmasında başka bir gemisinin bulunmadığı kaydedildi. İspanyol gemisinin Akdeniz, Kızıl Deniz, Hint Okyanusu, Güney Çin Denizi ve Pasifik Okyanusunu geçtikten sonra Kaliforniya’nın San Diego limanına gitmesi planlanmıştı.

https://www.ensonhaber.com/ispanyadan-abdye-iran-korfezine-gemimizi-sokmayiz.html (https://www.ensonhaber.com/ispanyadan-abdye-iran-korfezine-gemimizi-sokmayiz.html)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: Mermi - 15 Mayıs 2019, 11:00:31
Iran çok zor durumda cidden. Özellikle ekonomik açıdan iyice köşeye sıkışmış vaziyette gerçekten de. Iran devletini hiç sevmem ama halkı çok zor durumda. Çok büyük halk hareketleri görülebilir. Devrim muhafızları o zaman bakalım ne yapacak. Kanlı bir bastırmaya giderse ABD müdahale eder bence. Şuanda ben savaş riski görmüyorum. Körfeze yığınaklanma yapıp herseye hazırlıklı olup durumu muhafaza ederler. Top iran da yapacağı hamle önemli.
Başlık: İran'dan ABD'ye tehdit: Savaş gemileriniz füzelerimizin menzilinde
Gönderen: SKYWOLF - 17 Mayıs 2019, 16:29:32
İran'dan ABD'ye tehdit: Savaş gemileriniz füzelerimizin menzilinde

Hukuk ve Parlamento İşlerinden Sorumlu İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Salih Cokar, İran’ın geliştirdiği füzelerin, Basra Körfezi’ndeki Amerikan savaş gemilerine ulaşabileceğini söyledi.
ABD’ye ait savaş gemilerinin bölgeye yığılmasını değerlendiren İranlı Komutan, "Kısa menzilli füzelerimiz, kolaylıkla Basra Körfezi’ndeki savaş gemilerine ulaşabiliyor. Füzelerimiz ayrıca 2 bin kilometre alanında bulunan her hedefi vurabiliyor" dedi.

ABD’nin İran’a karşı bir savaş başlatamayacağını ileri süren İranlı komutan, "Dünya enerjisinin yüzde 60’ından fazlası Batı Asya’dan elde ediliyor, bölgede bir savaş çıkarsa dünyada enerji arzı sekteye uğrar. ABD ekonomisi de yeni bir savaşın maliyetini karşılayacak güçte değil" dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/irandan-abdye-tehdit-savas-gemileriniz-fuzelerimizin-menzilinde-41217334 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/irandan-abdye-tehdit-savas-gemileriniz-fuzelerimizin-menzilinde-41217334)
Başlık: Trump'ın savaş itirafı
Gönderen: SKYWOLF - 21 Mayıs 2019, 08:38:56
Trump'ın savaş itirafı

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/05/21/asd_4524.jpg)

Kendisine yönelik "Savaş istiyor" suçlamasına cevap veren Trump, ülkede sürekli olarak savaş isteyen bir kesimin olduğunu söyledi.
ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Fox News televizyonuna röportaj verdi.

OBAMA'YA ELEŞTİRİ
İran’ın uzun zamandır sorun olduğunu belirten Trump, selefi Barack Obama’nın İran ile imzaladığı nükleer anlaşmayı "felaket" olarak nitelendirdi.

Bu anlaşmayı bitirerek İran’a yaptırımları geri getirdiğini anlatan Trump, İran’ı ekonomik olarak felakete götürdüğünü, ancak İran'la savaşa girmek istemediğini belirtti.

"BUNLAR SÜREKLİ SAVAŞ İSTİYOR"

Sunucunun “İran ile bir çatışmanın peşinde olmadığınıza dair halka güvence verebilir misiniz?” sorusuna Trump, “19 yıldır devam eden bu savaşlarla ilgili konuşan benim. İnsanlar (ABD’nin savaştıkları) halen oradalar. Kendinizi kandırmayın, bu ülkede bir askeri-endüstriyel kompleks var, bunlar sürekli savaş istiyorlar.” yanıtını verdi.

"SURİYE'DEN ÇEKİLİYORUZ DİYE İNSANLAR ÇILGINA DÖNÜYOR"

DEAŞ'ın "sözde hilafetini" bitirdiğini ve ABD askerlerini Suriye’den geri getirmek istediğini anlatan Trump, şu ifadeleri kullandı: “(Suriye’den) Askerlerimizi geri getirmek istiyorum diyorum, insanlar çılgına dönüyor. Şu Washington’da öyle insanlar var ki hiçbir yerden çıkmak istemiyorlar. Tamam geride birkaç yüz asker bırakacağım diyorum artık. Ama onlara kalmış olsaydı binlerce asker daha gönderirlerdi. Günün birinde insanlar bunu anlatacak. Bir grup var, 'asker-endüstri kompleksi' deniliyor. Onlar hiçbir yerden çıkmak istemiyorlar, sürekli savaş istiyorlar. Hayır ben savaş istemiyorum. Ama İran gibi durumlar oluyor, onların nükleer silah elde etmelerine müsaade edemeyiz.”

ASKERİ-ENDÜSTRİYEL KOMPLEKS
“Askeri-endüstriyel kompleks”, ABD’nin eski başkanlarından Dwight Eisenhower tarafından üretilmiş bir kavramdı.

Eisenhower, 1961’de ABD savunma sanayisinin ABD'li siyasiler ve Amerikan ordusu ile karmaşık bir ittifak kurarak ordunun sürekli harcama yapmasını sağlandığını ifade etmek üzere bu kavramı türetmişti.

https://www.ensonhaber.com/trumpin-savas-itirafi.html (https://www.ensonhaber.com/trumpin-savas-itirafi.html)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: metin62 - 21 Mayıs 2019, 10:36:32
Trump'dan nadir gerçekleri barındıran bir açıklama.
Tabii ki Silah lobileri her zaman gerginlik ve savaş ,istemekteler, neticede onlar  yeni ürünlerini bu ülkelerde deneyecekler. Dünyaya bak ne kadar güzel iş görüyor ürünlerimiz deyip reklamını yapacaklar. Satış için bankalar finans kurumları devlet garantisi vs ile kredisağlayacak nakiti olmayan ülkelere. İsrail gibi ülkeler güvenlik sorunlarını dile getirip gerginlik için ortan sağlayacaklar.

Neticede askeri endüstriyel kopleks doğru bir isim. endüstrinin saç ayakları da Siyasiler,Finansörler ,Üreticiler.
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: Tigerfish - 21 Mayıs 2019, 10:46:42
Trump'dan nadir gerçekleri barındıran bir açıklama.
Tabii ki Silah lobileri her zaman gerginlik ve savaş ,istemekteler, neticede onlar  yeni ürünlerini bu ülkelerde deneyecekler. Dünyaya bak ne kadar güzel iş görüyor ürünlerimiz deyip reklamını yapacaklar. Satış için bankalar finans kurumları devlet garantisi vs ile kredisağlayacak nakiti olmayan ülkelere. İsrail gibi ülkeler güvenlik sorunlarını dile getirip gerginlik için ortan sağlayacaklar.

Neticede askeri endüstriyel kopleks doğru bir isim. endüstrinin saç ayakları da Siyasiler,Finansörler ,Üreticiler.


Evet. Trump hiç kem küm etmeden  faktörlerin sembyosunu ortaya net olarak açıkladı.
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: Mermi - 21 Mayıs 2019, 11:33:26
Bizde de şöyle deniyor. Işte biz S400'lerde anlaşsak ABD başka şeyi bahane eder vs. Inanın bana öyle birşey olmaz. Diğer bütün meseleler yıllardan beridir var olduğu gibi Trump'ın Türkiye'ye bakış açısı yaptırım uygulamak üzere değil. Işte Suriye meselesi adam ne diyor. Biz ne anlıyoruz.  Oyunu doğru oynasak ABD' yı kullanabiliriz bile. Bu savaş baronlarının birde karşıtı var.
Başlık: İran'dan kritik 'Körfez' hamlesi! Teklif yapıldı
Gönderen: fırtına06 - 26 Mayıs 2019, 12:47:56
İran Dışişleri Bakanı Zarif, Körfez ülkelerine 'saldırmazlık paktı' teklifi götürdüklerini açıkladı.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/21/irandan_kritik_korfez_hamlesi_teklif_yapildi_1558859704_5395.jpg)

Zarif, "İran üzerinde ekonomik veya askeri tüm savaş çabalarına karşı duracağız ve onlarla güçlü bir şekilde yüzleşeceğiz" şeklinde konuştu.

Zarif ayrıca Avrupa ülkelerini taahhütlerini yerine getirmeye çağırırken, "Nükleer anlaşmayı korumak için daha fazlasını yapmalılar. Konuşmak anlaşmayı korumak için yeterli değil. Avrupalılar pratikte de harekete geçmeli" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçtiğimiz yıl nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamasının ardından, ABD ile İran arasındaki gerilim kademeli olarak artmıştı. Son olarak ABD, Körfez'e uçak ve savaş gemileri yollamış, Washington yönetimi Orta Doğu'ya ek asker gönderme kararı almıştı.

İran'ın 'komşu Körfez ülkeleri' olarak açıkladığı saldırmazlık paktı teklifinin hangi ülkelere yapıldığı henüz bilinmiyor. Bölgede İran ile Yemen'deki savaşta karşı karşıya gelen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler de bulunuyor.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2863968-irandan-kritik-korfez-hamlesi-teklif-yapildi (http://www.haber7.com/dunya/haber/2863968-irandan-kritik-korfez-hamlesi-teklif-yapildi)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: UYVAR - 26 Mayıs 2019, 13:25:24
Abd, korfezde bir tane emir ya da prens birakmaz. Nafile cabalar!
Başlık: İran dini lideri Hamaney: Nükleer kullanmak haramdır
Gönderen: SKYWOLF - 30 Mayıs 2019, 10:07:44
İran dini lideri Hamaney: Nükleer kullanmak haramdır

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/05/30/asd_2432.jpg)

ABD ile nükleer üretimi yüzünden arası bozulan İran, Trump'ın sert yaptırımları sonrası geri adım atan açıklamalar yapıyor.

Başkent Tahran'da üniversite hocalarıyla bir araya gelen İran lideri Ali Hamaney, burada yaptığı konuşmada, ABD ile müzakerelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hamaney, ABD ile kesinlikle müzakere etmeyeceklerini ve ülkedeki tüm yetkililerin bu konuda hemfikir olduğunu söyledi.

"ÜRETİMİ MANTIKSIZ"
Nükleer anlaşmadaki taahhütlerin kısmen durdurulması kararının doğru olduğunu kaydeden Hamaney, şu sözleri sarf etti:

"İran'ın nükleer alandaki teknolojisi, etkili bir baskı aracıdır. Nükleer alanda teknik ve bilimsel potansiyele sahip olmamıza rağmen kesinlikle nükleer silah peşinde değiliz. Çünkü dini açıdan nükleer ve kimyasal kitle imha silahları haramdır. Depoya kaldırmak amacıyla dahi olsa kitle imha silahlarının üretimini yanlış, mantıksız ve akıl dışı görüyoruz. Çünkü bu durumda da ülke bunun için yüksek miktarda masraf yapacak ve bütçe ayıracak ancak bu üründen istifade edilmeyecek."

Kitle imha silahlarına karşı olduklarına ancak zenginleştirilmiş uranyumun bu ülkenin gelecekteki bir ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Hamaney, bugün için söz konusu alanda kapasitelerini artırmamaları durumunda, 10 yıl sonra sıfırdan başlamak zorunda kalacaklarını söyledi.

https://www.ensonhaber.com/iran-dini-lideri-hamaney-nukleer-kullanmak-haramdir.html (https://www.ensonhaber.com/iran-dini-lideri-hamaney-nukleer-kullanmak-haramdir.html)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: MahirBayrak - 30 Mayıs 2019, 13:31:14
Buyuk Helal silah Imandır... Bırlıktır.. kardeşlıktır ............
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: MahirBayrak - 30 Mayıs 2019, 13:34:31
ABDnın karşısınds tum ıslam olkelerı , gerek kı omuz omuza kofre karşı çalışak,,
Başlık: Hamaney'den tuhaf açıklama: Dini açıdan o silahları kullanmak haramdır
Gönderen: fırtına06 - 30 Mayıs 2019, 18:41:16
İran'ın ABD ile müzakere etmeyeceğini dile getiren İran lideri Ali Hamaney, "İran'ın nükleer alandaki teknolojisi, etkili bir baskı aracıdır. Nükleer alanda teknik ve bilimsel potansiyele sahip olmamıza rağmen kesinlikle nükleer silah peşinde değiliz. Çünkü dini açıdan nükleer ve kimyasal kitle imha silahları haramdır" dedi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/22/iran_dini_lideri_hamaney_dini_acidan_o_silahlari_kullanmak_haramdir_1559197946_6929.jpg)

Başkent Tahran'da üniversite hocalarıyla bir araya gelen Hamaney, burada yaptığı konuşmada, ABD ile müzakerelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"İRAN, KESİNLİKLE ABD İLE MÜZAKERE ETMEYECEKTİR"

İran'ın AB ülkeleri başta olmak üzere diğer devletlerle bir sorunu olmadığını ve onlarla müzakere edebileceklerini dile getiren Hamaney, "Müzakerede asıl mesele müzakere edilecek konunun belirlenmesidir. Biz her konuda müzakere etmeyiz. Devrimin temel ilkeleri ve ülkenin savunma kapasitesi müzakere konusu olamaz" şeklinde konuştu.

Ülkede yürütme organı, siyaset ve diplomatik kurumların ABD ile müzakere edilmemesi konusunda hemfikir olduğunu aktaran Hamaney, "ABD ile müzakere kesinlikle tavsiye edilmemektedir. İran, kesinlikle ABD ile müzakere etmeyecektir. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, ABD ile müzakere etmeyişimizin nedeni şudur: Birincisi hiçbir faydası yoktur, ikincisi de zararı vardır" değerlendirmesinde bulundu.

"MÜZAKERE, ABD'NİN İRAN ÜZERİNDEKİ BASKI STRATEJİSİNİ TAMAMLAMA TAKTİĞİDİR"

İran'ın baskı araçları ve elindeki imkanları doğru bir şekilde kullanması durumunda ABD'nin baskılarının azalacağını ve durma noktasına geleceğini ifade eden Hamaney, baskı araçlarının zamanında kullanılmaması durumunda ABD'nin herhangi bir maliyet ve zararla karşılaşmayacağını bildiği için mevcut politikalarına devam edeceğini ancak aksi bir durumda farklı adımlar atmaya başlayacağını söyledi.

ABD'lilerin genel olarak hedeflerine ulaşmak için kullandıkları bir strateji ve taktikleri olduğunu, karşı tarafı bezdirmek için baskı stratejisi uyguladıklarını ve o baskıyı sonuca ulaştırmak için de müzakere kartından yararlandıklarını ifade eden Hamaney, "Müzakere, ABD'nin İran üzerindeki baskı stratejisini tamamlama taktiğidir. Buna karşı mücadele yolu da diğer tarafın, üzerindeki yaptırımları azaltmak için baskı araçlarını kullanmasıdır. Fakat eğer karşı taraf müzakere aldatmacasına düşer ve 'benim baskı araçlarından yararlanmama ihtiyaç yok' derse, o zaman altındaki zemin kayacaktır ve bu da kesin yenilgi demektir" görüşlerini paylaştı.

"DİNİ AÇIDAN NÜKLEER VE KİMYASAL KİTLE İMHA SİLAHLARI HARAMDIR"

Nükleer anlaşmadaki taahhütlerin kısmen durdurulması kararının doğru olduğunu kaydeden Hamaney, şöyle devam etti: "İran'ın nükleer alandaki teknolojisi, etkili bir baskı aracıdır. Nükleer alanda teknik ve bilimsel potansiyele sahip olmamıza rağmen kesinlikle nükleer silah peşinde değiliz. Çünkü dini açıdan nükleer ve kimyasal kitle imha silahları haramdır. Depoya kaldırmak amacıyla dahi olsa kitle imha silahlarının üretimini yanlış, mantıksız ve akıl dışı görüyoruz. Çünkü bu durumda da ülke bunun için yüksek miktarda masraf yapacak ve bütçe ayıracak ancak bu üründen istifade edilmeyecek."

Kitle imha silahlarına karşı olduklarına ancak zenginleştirilmiş uranyumun bu ülkenin gelecekteki bir ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Hamaney, bugün için söz konusu alanda kapasitelerini artırmamaları durumunda 10 yıl sonra sıfırdan başlamak zorunda kalacaklarını söyledi.

"SAVUNMA GİBİ MESELELER MÜZAKERE KONUSU YAPILAMAZ"

Müzakerelerde karşılıklı ilişki kurulduğunu ve bazı konularda geri adım atıldığına vurgu yapan Hamaney, "Savunma gibi meseleler müzakere konusu yapılamaz. Müzakere, karşı tarafın 'benim şu konularda taleplerim var' bizim de 'hayır' sözümüzden ibarettir. Bu müzakere gerçekte müzakere değildir. Uyguladıkları baskının mahsülünü toplamak için bir vasıtadır. ABD ile müzakere masasına oturmak, baskı ile oluşturmak istedikleri ortamın hazırlanması demektir" diye konuştu.

ABD'nin baskılarına karşı İran'ın da gerekli baskı araçlarını elinde bulundurduğunu ve bu araçların askeri olmadığını ancak gerektiğinde ve zamanı geldiğinde o kartı da ellerinde bulundurduklarını dile getiren Hamaney, şunları kaydetti: "Önceki ABD hükümetinin davranışları da özü itibarıyla mevcut hükümetten farklı değildir. Zahirde her ne kadar farklı görünseler de özleri birdir. İran hiçbir şekilde ABD'lilerin müzakere ile ilgili hilesine kanmayacaktır. Baskı araçları bugün kullanılıyor ve bu doğrultuda duraklama olmayacak. Bir sonraki aşamada eğer gerekirse başka baskı araçlarından da istifade edilecektir."

http://www.haber7.com/dunya/haber/2865125-hamaneyden-tuhaf-aciklama-dini-acidan-o-silahlari-kullanmak-haramdir/?detay=2 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2865125-hamaneyden-tuhaf-aciklama-dini-acidan-o-silahlari-kullanmak-haramdir/?detay=2)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: UYVAR - 30 Mayıs 2019, 21:03:47
Ne diyor bu bunak? Nukleer teknolojiyi akciger röntgeni çekmek icin mi istiyorsun hemşerim?!
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: Tigerfish - 30 Mayıs 2019, 22:04:28
Ne diyor bu bunak? Nukleer teknolojiyi akciger röntgeni çekmek icin mi istiyorsun hemşerim?!

Aaa... mesela yani  😁
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 31 Mayıs 2019, 08:12:53
Adam kullanmak haramdır diyor, bulundurma değil! :D
Bulundurmak vacip, hatta İran için bu saatten sonra farz herhalde.  ;D
Elinde nükleeri olan bir ülkeye saldırmak! ::) ::)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: UYVAR - 31 Mayıs 2019, 11:43:51
Adam kullanmak haramdır diyor, bulundurma değil! :D
Bulundurmak vacip, hatta İran için bu saatten sonra farz herhalde.  ;D
Elinde nükleeri olan bir ülkeye saldırmak! ::) ::)

Afganistan'dan gelen esrari fazla cekmis galiba.😂

Bu arada iran, olse geberse nukleer silah elde edemez. Ortadogu'daki direnisin lideri olabilmesi icin uydurulmuş birsey o! O kafa yok o acemlerde!
Başlık: Körfez'de peş peşe patlama ve saldırılar
Gönderen: SKYWOLF - 13 Haziran 2019, 16:43:04
Körfez'de peş peşe patlama ve saldırılar

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d0231fd7152d81ff4b4ebd4.jpg)

Umman Körfezi'nde, Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları'na ait iki tankerde patlama oldu. Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları grubu, Umman Körfezi'nde kendilerine ait tankerlerde meydana gelen durumdan haberdar olduklarını bildirdi, detay vermekten kaçındı. Tayvan merkezli CPC de Umman Körfezi'nde kendilerine ait bir tankerin bilinmeyen bir cisim tarafından vurulduğunu açıkladı. Öte yandan Norveçli Frontline şirketine ait bir başka tankerin Fuceyra açıklarında torpido ile saldırıya uğradığı duyuruldu. Japonya Ticaret Bakanlığı, Japonya'ya yük taşıyan 2 petrol tankerinin Hürmüz Boğazı yakınlarında saldırıya uğradığını açıkladı.

Umman Körfezi'nde İngiltere ordusuna bağlı Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları kuruluşuna ait Marshall Adaları bayraklı Front Altair ve Panama bayraklı Kokuka Courageous adlı tankerlerde patlama meydana geldi.

Patlama sonrasında iki tankerin körfez çevresindeki ülkelere acil yardım çağrısında bulunduğu ancak tankerlerden birinin batmaya başladığı kaydedildi.

Olayın ardından tankerlerde görev yapan personelin tahliye edildiği ve sağlık durumlarının iyi olduğu aktarıldı.

ABD donanmasının Beşinci Filosu da bölgede gerçekleşen patlamalardan haberdar olduklarını ve gereken desteği verdiklerini duyurdu.

Patlamanın sebebi henüz bilinmiyor.


Alıntı
Press TV

@PressTV
 The first picture purportedly shows smoke billowing up from an oil tanker  following suspected attacks in the Gulf of Oman

34
11:16 AM - Jun 13, 2019

(https://pbs.twimg.com/media/D87Wn1MW4AECCgJ.jpg:large)

JAPON TANKERLERİNE SALDIRI

Japonya Ticaret Bakanlığı, Japonya'ya yük taşıyan 2 petrol tankerinin Hürmüz Boğazı yakınlarında saldırıya uğradığını açıkladı.

TAYVAN'A AİT TANKER VURULDU

Tayvan merkezli CPC de aynı bölgede kendilerine ait bir tankerin bilinmeyen bir cisim tarafından vurulduğunu açıkladı. Olayın ardından gemide görev yapan 21 personel tahliye edildi.

NORVEÇ TANKERİ DE HEDEF ALINDI

Öte yandan Norveçli Frontline şirketine ait Front Altair adlı tankerin Fuceyra açıklarında torpido ile saldırıya uğradığı ve bu sebeple yangın çıktığı duyuruldu. Gemide görev yapan 23 personelin kurtarıldığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

İRAN'DAN İLK AÇIKLAMA

İran resmi ajansı IRNA, Hürmüz Boğazı yakınlarındaki iki tankerde görev yapan 44 personelin İran bayraklı gemiler ve İranlı yetkililer tarafından kurtarıldığını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif’ten tanker saldırılarıyla ilgili açıklamaİran Dışişleri Bakanı Zarif’ten tanker saldırılarıyla ilgili açıklama
AYNI BÖLGEDE İKİNCİ VAKA

BAE'nin doğu sahilinde yer alan Fuceyra Limanı yakınlarında Suudi Arabistan, BAE ve Norveç'e ait dört ticari kargo gemisi, 12 Mayıs'ta sabotaja uğramıştı.

Bunun üzerine ABD de bölgede İran'a gözdağı vermek üzere F-15 ve F-35 uçakları ile uçuşlar gerçekleştirmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-umman-korfezinde-ingiltereye-ait-iki-tankerde-patlama-41242583 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-umman-korfezinde-ingiltereye-ait-iki-tankerde-patlama-41242583)
Başlık: ABD tanker saldırısının olduğu yere destoyer gönderiyor
Gönderen: SKYWOLF - 14 Haziran 2019, 10:27:50
ABD tanker saldırısının olduğu yere destoyer gönderiyor

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/06/14/asd_9039.jpg)

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Umman'da meydana gelen petrol tankeri saldırısının ardınadn bölgeye savaş destoyeri gönderme kararı aldı.

Körfez'de ABD, İran gerilimi iyiden iyiye yükseliyor. Özellikle ekonomik yaptırımlar ve nükleer gerilim ile başlayan süreç, Umman'da petrol tankerlerine yönelik yapılan saldırılar ile tırmanışa geçti.

ABD donanması, bölgede yaşananların ardından körfeze savaş destroyeri göndereceğini açıkladı.

DESTROYER GÖNDERİLİYOR
CENTCOM, ABD Donanması'na ait USS Mason'un, petrol tankerlerine yapılan saldırıların ardından yardım sağlamak için Umman Körfezi'ne gittiğini bildirdi.

CENTCOM Sözcüsü Teğmen Albay Earl Brown, düzenlediği basın açıklamasında, "USS Mason, olay yerine yardım sağlamak için gidiyor. ABD ve bölgedeki ortaklarımız kendimizi ve çıkarlarımızı savunmak için gerekli tüm önlemleri alacaktır. Bugünkü saldırılar uluslararası seyahat ve ticaret özgürlüğü için açık bir tehdittir" ifadelerini kullandı.

PETROL TANKERLERİNE SALDIRI
Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Ruveys limanından Tayvan’a doğru yola çıkan Norveçli Frontline şirketine ait Marshall Adaları bandıralı Front Altair adlı tankere sabah yerel saatle 08.50 civarında bir saldırı gerçekleştiğini ifade edilmişti.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Ruveys limanından Tayvan’a doğru yola çıkan Norveçli Frontline şirketine ait Marshall Adaları bandıralı Front Altair adlı tankere sabah yerel saatle 08.50 civarında bir saldırı gerçekleştiğini ifade edilmişti.

Saldırılar hakkında ABD'den yapılan ilk açıklamalarda İran fail olarak ima edilirken, Dışişleri Bakanı Pompeo açık ve net bir şekilde saldırının arkasındaki gücün İran olduğunu açıklamıştı.

https://www.ensonhaber.com/abd-tanker-saldirisinin-oldugu-yere-destoyer-gonderiyor.html (https://www.ensonhaber.com/abd-tanker-saldirisinin-oldugu-yere-destoyer-gonderiyor.html)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: Afşar1 - 14 Haziran 2019, 12:03:35
Şimdi de güya doğru okuduysam 90 km öteden çekilen ve iran botlarının patlamamış mayınları topladığı görüntüleri yayınlamışlar.
Bu adamlar istediğini tehdit edip istediğini yapıyor kimse de hayırdır demiyor oh ne ala :)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: fırtına06 - 18 Haziran 2019, 21:27:46
(https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/InfoGraphic/2019/06/18/640642911c0186e6f9516944e2e04a84.jpg)
Başlık: İran, ABD'ye ait İHA'yı düşürdü
Gönderen: SKYWOLF - 20 Haziran 2019, 08:37:19
İran, ABD'ye ait İHA'yı düşürdü

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri, ülkenin güneyindeki Hürmüzgan eyaletinde ABD Hava Kuvvetleri'ne ait insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü duyurdu.
Devrim Muhafızları'na ait internet sitesinde yapılan açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından Umman Körfezi'ne kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde ABD Hava Kuvvetleri'ne ait Global Hawk tipi İHA'nın vurularak düşürüldüğü kaydedildi.

(https://img9.irna.ir/d/r2/2019/06/19/4/156411505.jpg)

CENTCOM sözcüsü Bill Urban, ABD'nin İran hava sahasında bulunan İHA'sı olmadığını söyledi ve İran'ın açıklamasını yalanladı.

ABD ve İran arasındaki tansiyonun Umman Körfezi'nde 2 tankere yönelik saldırı ve tarafların saldırıya ilişkin iddiaları ile daha da yükseldiği biliniyor.

UMMAN KÖRFEZİ'NDEKİ 2 TANKERE YÖNELİK SALDIRI

Umman Körfezi'nde geçen hafta iki büyük petrol tankerinde patlamalar olmuştu. Tankerlerdeki 44 kişilik mürettebat İran arama kurtarma ekipleri tarafından kurtarılarak, İran'ın Hürmüzgan eyaletine bağlı Cask Limanı'na nakledilmişti.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Seko Hiroşige, Japonya'ya yük taşıyan iki petrol tankerinin Hürmüz Boğazı yakınlarında saldırıya uğradığını duyurmuştu. Tankerlerden birinin Japonya, diğerinin ise Norveç'e ait olduğu belirtilmişti.

Öte yandan, "Kokuka Courageous" isimli petrol tankerini işleten şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Yutaka Katada, saldırı öncesinde mürettebatın havada uçuşan cisimler gördüğünü ve yakınlarda İran donanmasına ait gemi tespit edildiğini öne sürmüştü.

Saldırılar, Japonya Başbakanı Abe Şinzo'nun İran ile ABD arasındaki gerginliğin azaltılması ve Orta Doğu'da istikrarın sağlanması için Tahran'ı ziyaret ettiği sırada yapılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Elimizdeki istihbari bilgilere, saldırıyı düzenlemek için kullanılan silahlara ve profesyonelliğe baktığımızda İran'ın sorumlu olduğunu görüyoruz." açıklamasında bulunmuştu. ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı da İran Devrim Muhafızları Ordusuna ait bir devriye botunun Umman Körfezi'nde saldırıya uğrayan tankerlerden birinden patlamamış mayınları topladığı iddiasına ilişkin görüntüleri yayımlamıştı.

Saldırıların Abe'nin İran ile diplomasi girişimlerini hedef aldığını söyleyen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise tanker saldırılarıyla ilgili ABD'yi "sabotaj diplomasisi" izlemekle suçlamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-iran-abdye-ait-ihayi-dusurdu-41249543 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-iran-abdye-ait-ihayi-dusurdu-41249543)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: fırtına06 - 20 Haziran 2019, 08:46:07
İHA'lar çok önemli ve stratejik araçlar bu aralar çok fazla vurulup düşmeye  başladılar. Hava savunma sistemlerine yakalandıklarında kuş gibi vurulup düşüyorlar. SKYWOLF hocamda bahsetmişti bu araçlara  karşı önlem sistemleri  entegre edilmesi şart oldu.
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: MahirBayrak - 20 Haziran 2019, 09:33:11
Çok gözel çççç  :P :P :P :-* :-* :-* ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: fırtına06 - 20 Haziran 2019, 10:18:31
Bu arada ABD bir İHA'sının İran tarafından füzeyle vurulup düşürüldüğünü doğruladı. Amerika İHA'nın MQ-4C Triton olduğunu açıkladı.
Başlık: Dünyaya gösterdiler!
Gönderen: SKYWOLF - 20 Haziran 2019, 11:47:34
Dünyaya gösterdiler!

(http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2019/06/19/dunyaya-gosterdiler--14016294.Jpeg)

Amerikan donanması, geçtiğimiz hafta Umman Körfezi’nde saldırıya uğrayan iki petrol tankerinin birinden çıkan deniz mayını parçalarını ve bir mıknatısı kanıt olarak sundu.

(http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2019/06/19/dunyaya-gosterdiler--14016277.Jpeg)

Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı(NAVCENT)'ndan Beşinci Filo Komutanı Sean Kido, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) deniz üssünde gazetecilerin karşısına çıktı.

(http://i.milliyet.com.tr/GaleriHaber/2019/06/19/dunyaya-gosterdiler--14016306.Jpeg)
Kido'ya göre, patlamaların meydana geldiği gemilerdeki çukurlar İranlıların kullandığı mayınların oluşturduğu çukurlara çarpıcı bir şekilde benziyor.

Sean Kido, "Saldırıda kullanılan deniz mayını ayırt edilebilir durumda. İran'daki askeri geçit törenlerinde halka sergilenmiş mayın ile çarpıcı bir benzerliğe sahiptir" dedi.

www.milliyet.com.tr/dunyaya-gosterdiler--dunya-galeri-2891855/ (http://www.milliyet.com.tr/dunyaya-gosterdiler--dunya-galeri-2891855/)
Başlık: ABD firmalarına "İran kontrolündeki hava sahasında" uçuş yasağı
Gönderen: SKYWOLF - 21 Haziran 2019, 08:55:39
ABD firmalarına "İran kontrolündeki hava sahasında" uçuş yasağı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d0c6efe7152d8107c5d6e09.jpg)

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), İran'ın ABD'ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürmesinin ardından Basra Körfezi ve Umman Körfezinin İran kontrolündeki hava sahasında Amerikan havacılık firmalarının uçuşlarına yasak getirdiğini açıkladı.
FAA'den yapılan açıklamada, bölgede artan gerginlik ve güvenlik açığına değinildi. Açıklamada, ABD'ye ait İHA'nın düşürüldüğü zaman diliminde bölgede birçok sivil havacılık uçağının aktif olduğuna dikkati çeken FAA, bölgede gerginliğin artmasından endişe duyulduğunu belirtti.

Bölgede sivil havacılık yoğunluğu olduğunu kaydeden FAA, alınan kararın gerekli olduğunu bildirdi.

Dün konuyla ilgili olarak Beyaz Saray'da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın ABD'ye ait bir insansız hava aracını düşürmesi konusunda, "Çok büyük bir hata yaptılar. İHA uluslararası hava sahasındaydı, bilimsel olarak bunun kanıtlarına sahibiz. (ABD'nin İran'a saldırı planı olup olmadığını) Yakında göreceksiniz." demişti.

Söz konusu İHA'nın düşürülmesinin "kasıtlı" olduğunan inanmadığını dile getiren Trump, "Sanıyorum bir general veya biri o İHA'yı düşürme yanlışını yaptı. Neyse ki İHA'da kimse (pilot) yoktu; eğer olsaydı bu büyük bir fark yaratırdı. Fakat hissiyatım şu, bu birinin yapmaması gerekirken yaptığı bir hataydı." yorumunu yapmıştı.

DÜŞÜRÜLEN İHA...

İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO), sabah saatlerinde Umman Körfezi'ne kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde "İran hava sahasını ihlal eden" ABD Hava Kuvvetlerine ait RQ-4 Global Hawk tipi İHA'nın karadan havaya füzeyle vurularak düşürüldüğünü duyurmuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise Hürmüz Boğazı üzerinde uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait insansız hava aracının İran tarafından düşürüldüğünü doğrulamış, ancak söz konusu İHA'nın uluslararası hava sahasında uçarken düşürüldüğünü savunmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-abd-firmalarina-iran-kontrolundeki-hava-sahasinda-ucus-yasagi-41250721 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-abd-firmalarina-iran-kontrolundeki-hava-sahasinda-ucus-yasagi-41250721)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 21 Haziran 2019, 09:18:49
İran görüntü paylaştı.

Error 404 (Not Found)!!1 (http://www.youtube.com/watch?v=J58q5uxXH8g#)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: mavi1991 - 21 Haziran 2019, 14:33:48
İran ve biz bu sabah paçayı kıl payı kurtarmışız
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: UYVAR - 21 Haziran 2019, 14:39:58
İran ve biz bu sabah paçayı kıl payı kurtarmışız

O ne demek?
Başlık: İran düşürdüğü ABD'ye ait İHA'nın enkazını sergiledi
Gönderen: SKYWOLF - 21 Haziran 2019, 14:43:19
İran düşürdüğü ABD'ye ait İHA'nın enkazını sergiledi

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d0cbddc18c77319f89f00cd.jpg)

İran düşürdüğü ABD'ye ait İHA'nın enkazını sergiledi  >> http://www.hurriyet.com.tr/galeri-iran-dusurdugu-abdye-ait-ihanin-enkazini-sergiledi-41251256 (http://www.hurriyet.com.tr/galeri-iran-dusurdugu-abdye-ait-ihanin-enkazini-sergiledi-41251256)

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Hürmüz Boğazı üzerinde "hava sahasını ihlal ettiği" gerekçesiyle hedef alınan ABD'ye ait insansız hava aracının (İHA) enkazını denizden çıkararak sergiledi.

Devrim Muhafızları Ordusu tarafından başkent Tahran'da düzenlenen basın toplantısında dün Hürmüz Boğazı üzerinde düşürülen ABD'ye ait RQ-4 Global Hawk tipi yüksek irtifa İHA'nın enkazı gösterildi.

Devlet televizyonuna konuşan Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade, İran hava sahasına girmesinin ardından söz konusu İHA'ya defalarca uyarı sinyali gönderildiğini belirterek, "Ne yazık ki sinyallere cevap vermediler." dedi.

Bunun üzerine vurulan İHA'nın İran kara sularına düştüğünü söyleyen Hacızade, aracın enkazını bugün Tahran'a naklederek sergilediklerini kaydetti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/iran-dusurdugu-abdye-ait-ihanin-enkazini-sergiledi-41251255 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/iran-dusurdugu-abdye-ait-ihanin-enkazini-sergiledi-41251255)
Başlık: İran: ABD'ye ait P-8 tipi askeri uçağı vurmadık
Gönderen: SKYWOLF - 21 Haziran 2019, 15:46:21
İran: ABD'ye ait P-8 tipi askeri uçağı vurmadık

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d0ccc8c18c77319f89f01e2.jpg)

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade: İran'ın İHA vurma amacı ABD'li terörist güçlere uyarı niteliğindedir. İran, MQ-4C İHA'sı yakınlarında uçuş gerçekleştiren ABD yapımı P-8 tipi askeri uçağı da vurabilirdi fakat vurmadı.
Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade, İran'ın, Hürmüz Boğazı üzerinde "hava sahasını ihlal ettiği" gerekçesiyle ABD'ye ait insansız hava aracını (İHA) hedef almasını, ABD ordusuna verdikleri bir uyarı olarak niteledi.

İran devlet televizyonuna konuşan Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade, ABD yapımı P-8 tipi askeri uçağın yön değiştirmesini sağlamak için ABD'ye ait İHA'yı vurduklarını belirtti.

Hacızade ayrıca P-8 tipi askeri uçağın olay anında 35 kişiyi taşıdığını öne sürdü.

ABD-İRAN GERİLİMİ

Amerikan New York Times gazetesi, adı açıklanmayan bazı üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde Trump'ın İran'a yönelik bir saldırı kararından son anda vazgeçtiğini iddia etmişti.

ABD'nin Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek yaptırımları yeniden uygulamaya başlamasından sonra Tahran-Washington hattında yaşanan gerginlik dün sabah Devrim Muhafızları Ordusunun ABD'ye ait insansız hava aracını (İHA) Hürmüz Boğazı üzerinde vurarak düşürmesinden sonra tırmanmıştı.

İran, İHA'nın hava sahası ihlali nedeniyle vurulduğunu savunurken ABD, uçağın uluslararası hava sahasında vurulduğunu öne sürüyor.

ABD Başkanı Trump, İran'lı yetkililerle görüşmek istediğini daha önce bir çok kez dile getirmiş ancak İran lideri Hamaney, ABD yönetiminin "güvenilmez" olduğunu ifade ederek, Washington'la müzakereye kapıyı kapatmıştı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise müzakere için ABD'nin baskıları tamamen kaldırması gerektiğini belirtmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-iran-abdye-ait-p-8-tipi-askeri-ucagi-vurmadik-41251322 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-iran-abdye-ait-p-8-tipi-askeri-ucagi-vurmadik-41251322)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: serkan1976 - 21 Haziran 2019, 17:25:54
ABD'nin gücü ; müthiş üretim kapasitesinden kaynaklanıyor. Yoksa sistemlerini yok etmek her zaman mümkün...Adamlar düşen her sistemin yerine anında 10 tanesini koyabilecek kapasitede. İran bunu asla yapamaz .

ABD seçimleri yaklaşıyor İran daha dikkatli olsun ,Sarı kafayla oyun olmaz...
Başlık: Hindistan, Körfez bölgesine iki savaş gemisi sevk etti
Gönderen: SKYWOLF - 21 Haziran 2019, 17:46:52
Hindistan, Körfez bölgesine iki savaş gemisi sevk etti

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d0ce15618c77319f89f0322.jpg)

Hindistan Deniz Kuvvetleri, ABD ve İran arasında yaşanan son gelişmelerin ardından, Hint bandıralı gemilerin geçiş güvenliğini sağlamak üzere Umman ve Basra Körfezi’ne iki savaş gemisi sevk etti.

Hindistan Deniz Kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada, "Umman Körfezi’ndeki Hindistan Donanması, deniz güvenliğine ilişkin gelişmelerin ardından, Basra ve Umman Körfezi’nde görev ya da geçiş yapan Hindistan bayraklı gemileri güvence altına almak üzere (gemileri) bölgeye sevk etti." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, donanmaya ait Chennai ve Sunayna savaş gemilerinin deniz güvenliği operasyonlarını yürütmek üzere Umman ve Basra Körfezi’ne sevk edildiği bildirildi. Ayrıca Hindistan donanmasına ait uçakların da bölgede havadan gözetim yaptığı belirtildi.

Yerel basında, Yeni Delhi’nin bu kararı almasında ülkenin enerji güvenliğinin, Basra ve Umman Körfezi’ndeki gemilerinin geçiş güvenliğiyle bağlantılı olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

İran’ın dün ABD Hava Kuvvetleri'ne ait insansız hava aracını (İHA) düşürmesi üzerine bölgede tansiyon yükselmişti.

Öte yandan, Umman Körfezi'nde geçen hafta iki büyük petrol tankerinde patlamalar olmuş, tankerlerden birinin Japonya, diğerinin ise Norveç'e ait olduğu belirtilmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/hindistan-korfez-bolgesine-iki-savas-gemisi-sevk-etti-41251480 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/hindistan-korfez-bolgesine-iki-savas-gemisi-sevk-etti-41251480)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: metin62 - 21 Haziran 2019, 18:17:04
ABD bugun sabah Iran icin planladiklari operasyonu , operasyon baslama vaktinden 10 dk once iptal etmis olduklarini aciklamislar. Iranin kapi komsusu ,Nato uyesi, Stratejik ortaklari  bize operason baslangic bilgisi yapmislarmi? Yoksa  Stratejik ortak operasyonu TV den de ogrene bilir  dusunuldu. 

Bilgi paylasimi yapilmis ise  ,gozumden kacti pardon ???
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: fırtına06 - 21 Haziran 2019, 18:52:14
Haberlerde bilgi kirliliği mevcut. İHA'nında hangi tip olduğunu biri açıklasa da kesinlik kazansa haberin birinde MQ-4C Triton olarak ötekinde de RQ-4 Global Hawk olarak geçiyor. Sonuçta ABD'ye ait bir İHA düşürüldü okadar önemli değil İHA'nın hangi tip olduğu ama yine de insanın aklı takılıyor.

Bu arada İHA'yı düşüren Hava Savunma Sistemi  İran'ın kendi yaptığı sistem ismi Khordad 75 km menzil ve 30 km irtifaya sahipmiş

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/06/iran5-768x670.jpg)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: UYVAR - 21 Haziran 2019, 20:13:43
Bu zamazingonun hangi sovyet SAM'indan kopya oldugunu yazana benden 5 + . Ben bulamadim da... Ama eminim Toophan gibi Zulfiqar gibi bu da kolpa!
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: fırtına06 - 21 Haziran 2019, 20:24:20
Bu zamazingonun hangi sovyet SAM'indan kopya oldugunu yazana benden 5 + . Ben bulamadim da... Ama eminim Toophan gibi Zulfiqar gibi bu da kolpa!
Hangisi olacak büyük ihtimal ellerindeki Rus Buk'larını allayıp pulladılar Khordad oldu.  :) :) :)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: BATTLESTAR - 21 Haziran 2019, 20:38:14
Bu zamazingonun hangi sovyet SAM'indan kopya oldugunu yazana benden 5 + . Ben bulamadim da... Ama eminim Toophan gibi Zulfiqar gibi bu da kolpa!
Hangisi olacak büyük ihtimal ellerindeki Rus Buk'larını allayıp pulladılar Khordad oldu.  :) :) :)

65 Km'de vurmuş.
Başlık: 'ABD, İran'ın silah kontrol sistemlerine siber saldırı düzenledi
Gönderen: fırtına06 - 23 Haziran 2019, 18:08:28
Washington Post, Pentagon'un saldırısında roket ve füze atarları kontrol eden bilgisayar sistemlerininin hedef alındığını bildiriyor.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/25/enflasyon_hedefine_abd_iran_etkisi_son_1_dolar_1561106285_4811.jpg)

Amerikan basını, Basra Körfezi'ndeki tanker saldırıları sonrası ABD'nin İran'ın silah bilgisayar sistemlerine siber saldırı düzenlediğini öne sürdü.

Washington Post gazetesi, Perşembe günü düzenlenen siber saldırının roket ve füze atarları kontrol eden bilgisayar sistemlerini hedef aldığını aktardı.

New York Times gazetesinin haberinde ise, siber saldırıların ABD'nin insansız hava aracının (İHA) düşürülmesi ve petrol tankerlerine düzenlenen saldırılardan sorumlu tuttuğu İran'a misilleme olduğu belirtildi.

İran'ın sistemlerinde hasar oluşup oluşmadığı, bağımsız kaynaklarca doğrulanmış değil.

Trump: Pazartesi İran'a yeni yaptırımları devreye sokacağız

ABD Başkanı Donald Trump, siber saldırı iddiasıyla ilgili henüz bir açıklama yapmazken, İran'a Pazartesi gününden itibaren bir dizi "büyük" yaptırımı ise devreye sokacaklarını söyledi.

Trump, bu yaptırımların İran'ın nükleer silah almasını engellemeyi hedeflediğini, Tahran nükleer planlarından vazgeçmediği takdirde de ekonomik baskıyı sürdüreceklerini belirtti.

Twitter hesabından paylaştığı mesajda Trump , "İran üzerindeki yaptırımların kalkacağı ve yeniden üretken ve müreffeh bir ulus olacakları günü iple çekiyorum" ifadelerini kullandı.

Cuma günü NBC televizyonuna konuşan Trump, ABD'nin müzakerelere açık olduğunu fakat İran'ın nükleer silahlara kavuşmasına izin vermeyeceklerini söylemişti.

Trump, İran'ın ülkesine ait bir insansız hava aracını düşürmesinin ardından misillemede bulunmaya hazırlandıklarını ancak böyle bir saldırının 150 İranlının ölümüne neden olduğunu öğrendikten sonra, planlanan saldırıyı 10 dakika kala durdurduğunu belirtmişti.

ABD 'siber saldırısı' hakkında bilinenler neler?

ABD'nin farklı basın kuruluşlarına konuşan kaynaklar, siber saldırının Körfez'deki tanker saldırılarına misilleme yapılması amacıyla haftalardır planlandığını söyledi.

Saldırının İran Devrim Muhafızları'nın Perşembe günü Amerikan insansız hava aracını vurmak için kullandığı bilgisayar sistemini hedef aldığı öne sürüldü.

ABD, aynı sistemle tankerlerin de vurulduğunu iddia ediyordu.

Washington Post gazetesi, siber saldırıda sistemlerin devre dışı bırakıldığını, NYT gazetesi ise, saldırının sistemi belli bir süre için devre dışı bırakmayı amaçladığını aktardı.

Öte yandan, ABD İç Güvenlik Bakanlığı Tahran'ın ülkesine yönelik siber saldırılarına hız verdiğini açıkladı.

Körfez'deki gerginlik neden tırmandı?

İran'ın RQ-4 Global Hawk (Küresel Şahin) tipi insansız hava aracını vurması, Umman Körfezi'nde vurulan tankerlerden Washington'ın Tahran'ı sorumlu tutması nedeniyle bölgede gerilimi daha da artırmıştı.

Tahran, dünyanın en önemli petrol koridoru Hürmüz Boğazı'ndaki tankerleri vurduğu suçlamasını reddediyor.

İran Devrim Muhafızları insansız hava aracının kendi hava sahalarına girince düşürüldüğünü iddia etmiş, ABD Başkanı Trump ise İran tarafından fırlatılan füzenin hava aracını uluslararası hava sahasında düşürdüğünü söylemişti.

İran, ABD'nin insansız hava aracını vurduğu sırada yakınlarda bulunan ve 35 kişiyi taşıyan yine ABD'ye ait bir askeri uçağı da hedef alabileceğini fakat bunu yapmadığını öne sürmüştü.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2872108-abd-iranin-silah-kontrol-sistemlerine-saldiri-duzenledi (http://www.haber7.com/dunya/haber/2872108-abd-iranin-silah-kontrol-sistemlerine-saldiri-duzenledi)
Başlık: ABD ve CIA bağlantısı çıktı! İdam ettiler
Gönderen: fırtına06 - 23 Haziran 2019, 22:53:48
İran Savunma Bakanlığı Uzay Kurumu çalışanı İran vatandaşı, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) için casusluk yaptığı gerekçesiyle idam edildi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/25/abd_ve_cia_baglantisi_cikti_idam_ettiler_1561284114_1659.jpg)

İran Silahlı Kuvvetler Yargı Kurumundan yapılan açıklamada, CIA ve ABD için casusluk yaptığı suçlamasıyla idamına karar verilen Celal Haci Zevar'ın cezasının, Tahran'ın kuzeybatısındaki Kerec'de bulunan Recai Şar Cezaevi'nde infaz edildiği bildirildi.

Açıklamada, Zevar'ın 2010 yılında casusluk suçlamasıyla görevinden alındığı ve elde edilen deliller ile itirafları doğrultusunda mahkemenin idam kararı verdiği belirtildi.

Zevar'ın idam cezasını hangi tarihte aldığı ve infazın ne zaman gerçekleştiğiyle ilgili bilgi verilmeyen açıklamada, eski eşinin de casusluk suçlamasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığı kaydedildi.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2872123-abd-ve-cia-baglantisi-cikti-idam-ettiler (http://www.haber7.com/dunya/haber/2872123-abd-ve-cia-baglantisi-cikti-idam-ettiler)
Başlık: "ABD'nin vurulan İHA'sı İran hava sahasındaydı"
Gönderen: SKYWOLF - 25 Haziran 2019, 15:08:22
"ABD'nin vurulan İHA'sı İran hava sahasındaydı"

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d1203bc18c77308f0cc34b3.jpg)

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Patrushev, "Rusya Savunma Bakanlığı'ndan aldığım bilgiye göre, ABD'ye ait İHA İran hava sahasındaydı." dedi.
Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patrushev, İran güçleri tarafından düşürülen ABD'ye ait insansız hava aracının (İHA) vurulduğu sırada İran hava sahasında olduğunu söyledi.

Patrueshev, ABD-Rusya-İsrail üçlü güvenlik zirvesine katılmak için geldiği Batı Kudüs'te gazetecilere verdiği demeçte, Washington'un aksine İran tarafından düşürülen ABD'ye ait İHA'nın vurulduğu anda İran hava sahasında olduğunu belirtti.

Demecinde Patrueshev, "Rusya Savunma Bakanlığı'ndan aldığım bilgiye göre, ABD'ye ait İHA İran hava sahasındaydı." ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, geçen perşembe günü ABD'ye ait bir İHA'yı Hürmüz Boğazı üzerinde vurarak düşürmüş, Tahran yönetimi, İHA'nın İran hava sahasını ihlali ettiği gerekçesiyle vurulduğunu savunurken, ABD ise uçağın uluslararası hava sahasında vurulduğunu öne sürmüştü.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abdnin-vurulan-ihasi-iran-hava-sahasindaydi-41254722 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abdnin-vurulan-ihasi-iran-hava-sahasindaydi-41254722)
Başlık: ABD'den Katar'a F-22 Raptor sevkiyatı
Gönderen: SKYWOLF - 29 Haziran 2019, 08:50:31
ABD'den Katar'a F-22 Raptor sevkiyatı

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/06/29/f-22-raptor_8050.jpg)

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının Katar'daki El-Udeyd Hava Üssü'ne, F-22 Raptor tipi savaş uçakları konuşlandırıldı.

CENTCOM'dan yapılan açıklamaya göre, perşembe günü Udeyd Hava Üssü'ne F-22 Raptor tipi savaş uçakları gönderildi.

Söz konusu savaş uçaklarının, ABD güçlerinin ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının sorumluluğundaki bölgelerde çıkarlarının korunması amacıyla Katar'da ilk defa konuşladırıldığı kaydedildi.

https://www.ensonhaber.com/abdden-katara-f-22-raptor-sevkiyati.html (https://www.ensonhaber.com/abdden-katara-f-22-raptor-sevkiyati.html)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: UYVAR - 29 Haziran 2019, 11:09:04
Katar'in parasi, bu güzel gelinleri kiralamaya yetmis gorunuyor. 😀
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 29 Haziran 2019, 11:43:15
Katar'in parasi, bu güzel gelinleri kiralamaya yetmis gorunuyor. 😀

Kiralama değil, ABD İran'a karşı yığınak yapıyor. Geçenlerde de B-52'ler Katar'a gitmişti!
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: UYVAR - 29 Haziran 2019, 12:39:51
Katar'in parasi, bu güzel gelinleri kiralamaya yetmis gorunuyor. 😀

Kiralama değil, ABD İran'a karşı yığınak yapıyor. Geçenlerde de B-52'ler Katar'a gitmişti!
O operasyonun maliyeti korfez ulkelerinden cikacak.

1. Korfez savasinda da attigi bombalarin parasini Kuveyt'ten almisti.
Başlık: İran duyurdu: Uranyum seviyesi geçildi
Gönderen: SKYWOLF - 01 Temmuz 2019, 14:06:30
İran duyurdu: Uranyum seviyesi geçildi

İran yönetimi, zenginleştirilmiş uranyum limitini nükleer anlaşmada belirtilen 300 kilogram stok limitinin üstüne çıkardığını duyurdu.
İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars'ın haberine göre, Tahran yönetimi yüzde 3,67 zenginleştirilmiş uranyum seviyesini nükleer anlaşmada belirlenen 300 kilogram stok limitinin üstüne çıkardı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetçilerinin geçen çarşambadan bu yana İran'ın zenginleştirilmiş uranyum miktarını ölçtüğünü ve stokların 300 kilogramın üstüne çıktığını tespit ettiklerini açıkladı.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, 26 Haziran'da yaptığı açıklamada, Avrupalı taraflara verilen sürenin dolmasının ardından zenginleştirilmiş uranyum miktarını artıracaklarını duyurmuştu.

ABD'nin yaptırımlarına karşı 8 Mayıs'ta anlaşmaya taraf ülkelere 60 gün süre veren İran, zenginleştirilmiş uranyum kapasitesini artıracağını açıklamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-iran-duyurdu-uranyum-seviyesi-gecildi-41260509 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-iran-duyurdu-uranyum-seviyesi-gecildi-41260509)
Başlık: İran duyurdu: 7 Temmuz'dan sonra artacak
Gönderen: SKYWOLF - 03 Temmuz 2019, 11:02:16
İran duyurdu: 7 Temmuz'dan sonra artacak

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani: 7 Temmuz'dan sonra uranyum zenginleştirme oranını yüzde 3.6'nın üzerine çıkaracağız. 7 Temmuz'dan sonra uranyumu yüzde 3.6'nın üzerinde ihtiyacımız olan seviye neyse o kadar zenginleştireceğiz. Nükleer anlaşmaya bağlı kalan taraflar sözlerini yerine getirmezse Arak Nükleer Reaktörü eski faaliyetlerine yeniden başlayacak. ABD ve Avrupa'ya, müzakere masasına dönmelerini, hukuka saygı duymalarını ve nükleer anlaşmanın şartlarına bağlı kalmalarını tavsiye ediyoruz. Nükleer anlaşmanın diğer tarafı anlaşmaya bağlı kaldığı sürece İran da nükleer anlaşmanın taahhütlerini yerine getirecek.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-iran-duyurdu-7-temmuzdan-sonra-artacak-41262430 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-iran-duyurdu-7-temmuzdan-sonra-artacak-41262430)
Başlık: ABD bunu ilk kez İran'a karşı kullandı: MRZR LMADIS
Gönderen: SKYWOLF - 22 Temmuz 2019, 22:38:36
ABD bunu ilk kez İran'a karşı kullandı: MRZR LMADIS

(http://i2.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d35e38fc9de3d2a18a4e866.jpg)

Bomba iddia... ABD bunu ilk kez İran'a karşı kullandı: MRZR LMADIS
ABD donanmasının, insansız hava araçlarına (İHA) karşı geliştirdiği yeni savunma sistemiyle İran'a ait İHA'yı düşürdüğü ileri sürüldü.

Military.com internet sitesinde yer alan, ABD Savunma Bakanlığı tarafından doğrulanan habere göre, ABD'nin ürettiği yeni "MRZR LMADIS" adı verilen İHA-savar savunma sisteminin binlerce metre uzaktan İran'a ait bir İHA'yı sinyallerini karıştırarak düşürdüğü belirtildi.

TEST AMACI DIŞINDA İLK KEZ

Haberde USS Boxer adlı amfibi çıkarma gemisi Hürmüz Boğazı'nda seyir halindeyken, İran'a ait sabit kanatlı bir İHA'nın tehdit mesafesine yaklaşması üzerine, "savunma hamlesi" olarak düşürüldüğü ifade edildi. Küçük bir asker cipe yüklü olan elektronik harp sisteminin test amacı dışında ilk kez kullanıldığı kaydedildi.

SİNYAL BOZUCULARLA ETKİLİYOR

Komuta modülü ve sensör modülü olmak üzere iki kısımdan oluşan sistemin, tehditleri radar sensörleri, kameralar, radyo frekans detektörleri ve sinyal bozucularla tespit etme ve uzaktan sinyal bozucularla etkileyerek düşürme kapasitesi olduğu belirtildi. Sistemin daha önce karada ve denizde test edildiği açıklandı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/bomba-iddia-abd-bunu-ilk-kez-irana-karsi-kullandi-mrzr-lmadis-41281479 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/bomba-iddia-abd-bunu-ilk-kez-irana-karsi-kullandi-mrzr-lmadis-41281479)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: カメせ - 22 Temmuz 2019, 23:20:22
Alıntı
İran’da temel tüketim malları ve ilaç ithalatı için ayrılan 1 milyar euro ortadan kayboldu.

Ruhani, Merkez Bankası’na gerekli yasal işlemlerin başlaması için talimat verdi.

İran, CIA tarafından görevlendirildiği ve eğitildiğini iddia ettiği 17 kişi hakkında 15 dakikalık bir belgesel yayınlamış.

Belgeselde, ABD’li istihbarat ajanları İranlı ajanlarla BAE, Avusturya ve Tayland’ta bir araya geliyorlar. Ve İran, CIA tarafından eğitildiğini iddia ettiği 17 kişiyi idam cezasına çarptırdı.

Pompeo: (İran’ın CIA ajanlarını yakaladık iddiası) “Bunun hakkında yorum yapamam fakat İran’ın yalan söylemedeki geçmişi ortada.”

Trump: “İran’ın CIA ajanlarını yakaladığı haberleri tamamen yalan. Ekonomileri öldü, daha da kötüleşecek. İran tam bir keşmekeş!”

Trump: “İranlıların dini liderleri olmasına rağmen çok fazla yalan söylüyorlar.”

Irak Başbakanı Adil Abdül Mehdi bugün Tahran’a gidiyor.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1153355076150407169
Başlık: ABD'den bomba iddia: Düşürmüş olabiliriz
Gönderen: SKYWOLF - 23 Temmuz 2019, 22:06:20
ABD'den bomba iddia: Düşürmüş olabiliriz

Son dakika! ABD'den bomba iddia: Düşürmüş olabiliriz
ABD Hürmüz Boğazında İran'a ait ikinci bir İnsansız Hava Aracını da düşürmüş olabileceklerini açıkladı.

Reuters'a konuşan ismini vermek istemeyen ABD'li bir yetkili, teyit edilmemekle beraber ABD donanmasının İran'a ait ikinci bir İnsansız Hava Aracını da düşürmüş olabileceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump geçen hafta Hürmüz Boğazı'nda İran'a ait bir insansız hava aracını düşürdüklerini açıklamış İran'dan ise “Bizim bugün insansız hava aracı kaybettiğimiz yönünde bir bilgi yok.” yanıtı gelmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-abdden-bomba-iddia-dusurmus-olabiliriz-41282527 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-abdden-bomba-iddia-dusurmus-olabiliriz-41282527)
Başlık: 'ABD'nin bölgedeki tüm üslerini vururuz'
Gönderen: fırtına06 - 24 Temmuz 2019, 19:09:22
İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehgan, ABD ile olası bir savaş durumunda bölgedeki ABD üslerinin İran tarafından vurulacağını belirtti.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/30/abdnin_bolgedeki_tum_uslerini_vururuz_1563975320_2498.jpg)

İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehgan, ABD ile İran arasındaki gerilimle ilgili açıklamalarda bulundu. İran'ın füze programını ABD Başkanı Donald Trump da dahil olmak üzere hiç kimseyle müzakere etmeyeceğini söyleyen Dehgan, ABD'nin İran'a yönelik savaş kararı halinde bölgedeki tüm üstlerini vuracaklarını belirtti.

"İRAN'A SALDIRI BAE MERKEZLİ OLACAK"

ABD'nin İran'a yönelik bir saldırısının Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli olacağını ileri süren Dehgan, aynı zamanda bir barış heyetinin de ülkeye geldiğini ifade etti.

WASHİNGTON-TAHRAN HATTINDA ARTAN GERİLİM

İran'ın nükleer programdan ayrılmasıyla ABD ile arasında başlayan gerilim, ABD'nin İran tehdidini gerekçe göstererek Ortadoğu'daki askeri varlığını artırmasıyla tırmanışa geçti.

ABD'nin üst üste uygulamaya aldığı yaptırımlar ve İran Devrim Muhafızları'nın ABD'ye ait bir İHA'yı vurmasıyla, iki ülke arasındaki gerilim had safhaya ulaştı.

Donald Trump, İHA'nın düşürülmesinin ardından bir missileme saldırısının planlandığını ancak son anda durdurulduğunu belirtmişti.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2881188-abdnin-bolgedeki-tum-uslerini-vururuz (http://www.haber7.com/dunya/haber/2881188-abdnin-bolgedeki-tum-uslerini-vururuz)
Başlık: İngiltere'den İran hamlesi! Savaş gemisi Hürmüz Körfezi'ne ulaştı
Gönderen: SKYWOLF - 28 Temmuz 2019, 23:34:21
İngiltere'den İran hamlesi! Savaş gemisi Hürmüz Körfezi'ne ulaştı

(http://i2.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d3e01bb0f25442654b52c97.jpg)

İngiltere'nin, İran ile gerilim yaşadığı Hürmüz Körfezi'nde görevlendirdiği yeni savaş gemisi HMS Duncan bölgeye ulaştı.

İngiliz Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Kraliyet donanmasının HMS Duncan gemisi, İngiliz bandıralı gemilerin Hürmüz Boğazı'ndan güvenli geçişine HMS Montrose ile birlikte destek vermek üzere Körfez'e vardı." ifadesi kullanıldı.

HMS Duncan'ın, Körfez'deki görev süresi ağustos sonunda bitecek olan HMS Montrose'dan sonra da bölgede göreve devam edeceği bildirildi. Bununla birlikte HMS Montrose'un Ortadoğu'daki görevine 2022'ye kadar devam edeceği vurgulandı.

Açıklamada İngiltere'nin HMS Kent adlı bir diğer savaş gemisinin, bu yıl sonunda Hürmüz Körfezi'nde görevi HMS Duncan'dan devralacağı da kaydedildi.

İRAN İLE İNGİLTERE ARASINDA TANKER KRİZİ

İngiltere'ye bağlı Cebelitarık Özerk Yönetimi, 4 Temmuz'da Suriye'ye yönelik ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle İran tankeri Grace 1'i alıkoymuştu.

İranlı yetkililer, tankerin bırakılmasını, aksi halde misillemede bulunacaklarını açıklamıştı. Cebelitarık Yüksek Mahkemesi, 19 Temmuz'da İran tankerini alıkoyma süresini 15 Ağustos'a kadar uzatmıştı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, 19 Temmuz'da İngiltere bandıralı petrol tankeri Steno İmpero'yu Hürmüz Boğazı'ndan geçişi sırasında denizcilik kurallarına riayet etmediği gerekçesiyle alıkoyduğunu duyurmuştu.

Tahran ve Londra karşılıklı olarak birbirlerini "korsanlıkla" suçluyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/ingiltereden-iran-hamlesi-savas-gemisi-hurmuz-korfezine-ulasti-41287031 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/ingiltereden-iran-hamlesi-savas-gemisi-hurmuz-korfezine-ulasti-41287031)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 28 Temmuz 2019, 23:37:55
Geçenlerde köprü çalışması ile ilgili bir haber vardı. Köprüyü yukarıdan görüntülemişler haberde. Köprü üzerinde çalışma var. Aşağıdan da bu gemi geçiyordu. Tabi haberde gemiden bahseden olmadı. :D
Başlık: Kritik günde İran'dan peş peşe açıklamalar
Gönderen: SKYWOLF - 29 Temmuz 2019, 08:38:31
Kritik günde İran'dan peş peşe açıklamalar

(http://i2.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d3e071c0f25442654b52cb6.jpg)

İran ile 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın taraf ülkeleri Avusturya’nın başkenti Viyana’da olağanüstü toplandı. Kritik günde açıklama yapan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ise Arak Ağır Su Nükleer Reaktörü’nün yeniden faaliyete gireceğini duyurdu.
 
Avusturya’nın başkenti Viyana’da, İran nükleer anlaşmasına taraf İran, Çin, Rusya, Fransa, Almanya, İngiltere ve Avrupa Birliği’nden (AB) üst düzey yetkililer, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi (EEAS) Genel Sekreteri Helga Schmid başkanlığında toplandı. Toplantıda, özellikle İngiltere, Fransa ve Almanya’nın ABD yaptırımlarını aşıp İran ile ticarete devam edebilmek için kurdukları ve ‘ticari faaliyetlere özel araç desteği’ INSTEX adı verilen mekanizmanın işleyişine ilişkin görüşmeler yapıldı. Viyana’daki görüşme, Avrupa’nın Trump’ın Mayıs 2018’de çekilmesinin ardından sallantıda olan nükleer anlaşmayı kurtarma çabası olarak yorumlanıyor. Kritik zirvede İran’ı temsil eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi görüşmelerin İran için yapıcı geçtiğini söyledi. İran, Viyana’daki görüşmeler esnasında nükleer anlaşma konusunda peş peşe açıklamalar yaptı.

REAKTÖR AÇILACAK

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, dün Arak Ağır Su Reaktörü’nü yapılandırma çalışmalarının sürdüğünü ve reaktörün yeniden faaliyete gireceğini duyurdu. İran Meclisi Bağımsızlar Fraksiyonu Sözcüsü Mihrdad Lahuti, Salihi’nin mecliste milletvekillerine ülkenin nükleer programıyla ilgili bilgi verdiğini belirtti. Lahuti toplantıda Salihi’nin, ayrıca ABD’nin yaptırımlarına karşılık nükleer anlaşmadaki taahhütleri azaltma kararının adım adım uygulanacağını dile getirdiğini belirtti. 2015 öncesindeki nükleer müzakereler döneminde Batı ülkeleri, Arak Ağır Su Reaktörü’ne yönelik endişelerini belirtmiş, İran’dan reaktörün kapatılarak çok daha az miktarda plütonyum üretecek başka bir reaktör kurmasını talep etmişti. İran ise Arak Ağır Su Reaktörü’ne tıbbi ihtiyaçlara yönelik radyoizotoplar üretimi için gerek duyulduğunu belirterek talepleri reddetmiş ancak daha sonra endişeleri gidermek amacıyla reaktörü yeniden yapılandırarak normal üretimin beşte biri oranında plütonyum üretmeyi teklif etmişti. Bu doğrultuda Nisan 2017’de reaktörün yeniden yapılandırılmasına ilişkin anlaşma imzalanmış ancak ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra anlaşmayı uygulama süreci ağır ilerlemişti. İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, AB ülkelerinin Basra Körfezi’nin güvenliği için donanma göndermesinin tehdit edici olduğunu ve düşmanlık mesajı taşıdığını söyledi. Rebii, “AB’nin bölgeye donanma göndermesi mevcut şartlarda tehdit edicidir, düşmanlık mesajı taşıyor ve gerginliği artıracaktır. İran, tüm ülkeleri bu tür tahrik edici adımlardan sakınmaya davet ediyor” dedi.

(http://i2.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5d3e071c0f25442654b52cb4)

JOHNSON’A TEBRİK MESAJI

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran’la tanker krizi yaşayan İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson’a tebrik mesajı gönderdi. Ruhani mesajında, “İran ve İngiltere ilişkilerine olan aşinalığınızın ve Tahran’a yaptığınız ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinin önündeki engellerin kalkmasına yardımcı olmasını ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

İNGİLİZ SAVAŞ GEMİSİ KÖRFEZ’DE

İran’ın İngiliz bandıralı tankeri ele geçirmesinin ardından İngiliz ordusuna ait savaş gemisi HMS Duncan Körfez’deki yerini aldı. İngiltere’ye bağlı Cebelitarık yönetimi 4
Temmuz’da İran’ın Grace 1 isimli tankerini ele geçirmiş, İran daha sonra Hürmüz Boğazı’nda İngiltere’nin Steno İmpero isimli tankerine el koymuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kritik-gunde-irandan-pes-pese-aciklamalar-41287038 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kritik-gunde-irandan-pes-pese-aciklamalar-41287038)
Başlık: İran ile Rusya'dan Hürmüz'de ortak tatbikat
Gönderen: SKYWOLF - 30 Temmuz 2019, 14:47:42
İran ile Rusya'dan Hürmüz'de ortak tatbikat

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/07/30/rusya-iran-tatbikat_9300.jpg)

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Hüseyin Hanzadi, İran ve Rusya'nın Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı'nda ortak tatbikat düzenleyeceklerini duyurdu.

İran'ın ABD, İngiltere ve Körfez'deki Arap ülkeleriyle yaşadığı 'gemi' gerilimi sonrası, bölgede havayı daha da ısıtacak bir gelişme bekleniyor.

St.Petersburg kentinde bulunan İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Hüseyin Hanzadi, İran resmi haber ajansı IRNA'ya yaptığı açıklamada, iki ülkenin ortak tatbikat noktasında anlaşmaya vardıklarını ve bunun yılsonuna kadar olmasını umduklarını belirtti.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/07/30/iran-tatbikat_246.jpg)

YIL SONUNA KADAR YAPILACAK
Yakın zamanda tatbikatın koordinasyon ve planlama toplantılarının düzenleneceğini söyleyen Hanzadi, tatbikatın yıl sonuna kadar yapılacağını belirtti.

ASKERİ İŞ BİRLİĞİ GÜÇLENDİRİLECEK
Rusya ziyaretinde, iki ülke genelkurmay başkanlıkları arasında bir anlaşma imzalandığını söyleyen Hanzadi, anlaşmanın gayesinin ülkeler arasındaki askeri işbirliğini arttırmak olduğunu ve büyük bölümünün iki ülke deniz kuvvetlerini kapsadığını belirtti.

https://www.ensonhaber.com/iran-ile-rusyadan-hurmuzde-ortak-tatbikat.html (https://www.ensonhaber.com/iran-ile-rusyadan-hurmuzde-ortak-tatbikat.html)
Başlık: ABD, Almanya'dan Hürmüz Boğazı için resmi talepte bulundu
Gönderen: SKYWOLF - 30 Temmuz 2019, 15:48:10
ABD, Almanya'dan Hürmüz Boğazı için resmi talepte bulundu

ABD’nin, Hürmüz Boğazı’nın güvenliğinin sağlanması için Almanya’dan resmi olarak askeri talepte bulunduğu bildirildi.
ABD Büyükelçiliğinden bir yetkili, Hürmüz Boğazı’nın güvenliğinin sağlanması konusunda Almanya’dan talepte bulunulduğuna ilişkin Alman Haber Ajansına (DPA) açıklama yaptı.

Yetkili, “İngiltere ve Fransa ile Hürmüz Boğazı'nın güvenliğine yardımcı olmak ve İran'ın saldırganlığına karşı mücadele etmek için Almanya'dan resmi talepte bulunduk.” ifadesini kullandı.

Alman hükümet yetkilileri daha önceki açıklamalarında, Almanya'nın Hürmüz Boğazı’nda ticari gemilerin güvenliğinin korunması için yapılacak bir askeri misyona katılıp katılmamasına ilişkin müttefiklerden bu konuda bir talebinin bulunmadığını dile getiriyordu.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenabauer de kendilere gelen her talebin somut olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Biz ne planlandığını bildikten sonra üzerinde konuşabiliriz ve karar verebiliriz." ifadesini kullanmıştı.

Alman hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Hürmüz Boğazı’nda ABD öncülüğündeki bir askeri misyonu olumlu bulurken, hükümetin diğer ortağı Sosyal Demokrat Partisi (SPD) “gerilimi artıracağı” gerekçesiyle misyona kuşkuyla bakıyor.

İRAN İLE İNGİLTERE ARASINDA TANKER KRİZİ

İngiltere'ye bağlı Cebelitarık Özerk Yönetimi, 4 Temmuz'da Suriye'ye yönelik ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle İran tankeri Grace 1'i alıkoymuştu.

İranlı yetkililer, tankerin bırakılmasını aksi halde misillemede bulunacaklarını açıklamıştı. Cebelitarık Yüksek Mahkemesi, 19 Temmuz'da İran tankerini alıkoyma süresini 15 Ağustos'a kadar uzatmıştı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, 19 Temmuz'da İngiltere bandıralı petrol tankeri Steno İmpero'yu Hürmüz Boğazı'ndan geçişi sırasında denizcilik kurallarına riayet etmediği gerekçesiyle alıkoyduğunu duyurmuştu.

Tahran ve Londra karşılıklı olarak birbirlerini "korsanlıkla" suçluyor.

ABD Başkanı Donald Trump ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson iki gün önce yaptıkları telefon görüşmesinde Hürmüz Boğazı’nda yaşanan gerilimi de ele almıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-almanyadan-hurmuz-bogazi-icin-resmi-talepte-bulundu-41288694 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-almanyadan-hurmuz-bogazi-icin-resmi-talepte-bulundu-41288694)
Başlık: Almanya Koalisyon’a katılmayı reddetti.
Gönderen: カメせ - 30 Temmuz 2019, 19:02:56
Almanya, ABD’nin Körfez’deki gemilerin korunması için kurulması planlanan Koalisyon’a katılmayı reddetti.
Başlık: ABD'den bomba İran hamlesi
Gönderen: SKYWOLF - 01 Ağustos 2019, 08:51:26
ABD'den bomba İran hamlesi

ABD ile İran arasındaki gerilim artarken, ABD yönetimi, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in yaptırım listesine alındığını duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisinden (OFAC) yapılan yazılı açıklamada, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney adına çalıştığı gerekçesiyle Zarif'in yaptırım listesine eklendiği bildirildi.

Açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump tarafından daha önce yaptırım listesine alınan İran lideri Hamaney adına çalışan kişi ve kurumların yaptırım listesine eklenebileceğine işaret edildi.

Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan ve isminin paylaşılmasını istemeyen üst düzey bir yetkili ise Zarif'i "İran rejiminin dünya genelindeki sözcüsü" ifadeleriyle nitelendirdi ve Hamaney'in "umursamaz ajandasını yaymaya çalıştığı" için yaptırıma maruz kaldığını söyledi.

ABD Başkanı Trump, İran lideri Hamaney'i de kapsayacak şekilde İran'a yönelik yeni yaptırımlar getiren başkanlık kararnamesini 24 Haziran'da imzalamıştı.

İran'ın, ABD'ye ait insansız hava aracını (İHA) düşürmesinin ardından söz konusu yaptırımların kaçınılmaz olduğunu ifade eden Trump, "İran'la ya da başka bir ülkeyle çatışmaya girmek istemiyoruz ama şunu söyleyebilirim ki İran'ın nükleer silah sahibi olmasına izin veremeyiz." demişti.

ZARİF'TEN ABD'YE "YAPTIRIMLARIN BİR ETKİSİ YOK" AÇIKLAMASI

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran dışında bir mülkü olmadığı için ABD yönetiminin kendisini yaptırım listesine almasının bir etkisi olmayacağını belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD Hazine Bakanlığının kendisini yaptırım listesine almasına Twitter hesabından yaptığı açıklamayla tepki gösterdi.

Zarif, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"ABD'nin beni yaptırım listesine almasının nedeni benim İran'ın dünya genelindeki baş sözcüsü olmam. Gerçek bu kadar mı acı? İran dışında bir mülküm ya da menfaatim olmadığı için yaptırımların ne bana ne de aileme bir etkisi yok. Beni gündeminizde bu kadar büyük bir tehdit olarak gördüğünüz için teşekkür ederim."

ABD Hazine Bakanlığı, İran Dışişleri Bakanı Zarif'in yaptırım listesine eklendiğini açıklamıştı. Yaptırımlar, Zarif'in ABD'deki malvarlığına erişimini engellemeyi ve ABD vatandaşlarının İran Dışişleri Bakanı ile herhangi bir ticari ilişki kurmasını yasaklıyor.

İRAN, ABD YÖNETİMİNİ "ZARİF KONUSUNDA" ÇELİŞKİLİ OLMAKLA SUÇLADI

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, ABD yönetiminin Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'i İran siyasetinde "yetkili" görmemesine rağmen yaptırım uygulayarak çelişkili davrandığını belirtti.

Musevi, ABD Hazine Bakanlığının Zarif'i yaptırım listesine almasıyla ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı.

ABD yönetimini "çelişkili" olmakla suçlayan Musevi, "ABD yöneticileri, defalarca kez Zarif’i İran siyasetinde yetkili görmediklerini ifade etmelerine rağmen akılsız bir şekilde ona yaptırım uyguluyor. ABD’liler, Zarif’in bilgeliği ve müzakere yeteneğinden dolayı derin bir korku içinde." ifadelerini kullandı.

ABD Hazine Bakanlığı, Zarif'in yaptırım listesine eklendiğini açıklamıştı. Yaptırımlar, Zarif'in ABD'deki malvarlığına erişimini engellemeyi ve Amerikan vatandaşlarının İran Dışişleri Bakanı ile herhangi bir ticari ilişki kurmasını yasaklıyor.

http://www.milliyet.com.tr/dunya/son-dakika-gerilim-artiyor-abdden-bomba-iran-hamlesi-6009226 (http://www.milliyet.com.tr/dunya/son-dakika-gerilim-artiyor-abdden-bomba-iran-hamlesi-6009226)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: カメせ - 01 Ağustos 2019, 11:44:21
Alıntı
Almanya, ABD’nin Körfez’deki gemilerin korunması için kurulması planlanan Koalisyon’a katılmayı reddetti.
Alıntı

ABD'nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell, Augsburger Allgemeine’ye konuştu ve Almanya’nın Washington öncülüğünde kurulması düşünülen Hürmüz Boğazı’ndaki Koalisyon’a katılmayı reddetmesini şiddetli bir şekilde eleştirdi.

Grenell:

“Almanya’nın yerine getirmesi gereken bir görevi var.Onlar Avrupa’daki en büyük ekonomi ve bu başarı global sorumluluklar getiriyor.”

 “Amerika, Almanya’nın Batı’nın bir parçası olarak kalması için çok fazla şey feda etti.
Başlık: Ynt: İran ile Rusya'dan Hürmüz'de ortak tatbikat
Gönderen: BATTLESTAR - 01 Ağustos 2019, 21:22:21
İran ile Rusya'dan Hürmüz'de ortak tatbikat

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/07/30/rusya-iran-tatbikat_9300.jpg)


En öndeki geminin sınıfını çıkartamadım ben bilen var mı ?
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: Partikül - 01 Ağustos 2019, 21:43:46
İran ile Rusya'dan Hürmüz'de ortak tatbikat

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/07/30/rusya-iran-tatbikat_9300.jpg)


En öndeki geminin sınıfını çıkartamadım ben bilen var mı ?

Slava Sınıf Kruvazör
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: カメせ - 08 Ağustos 2019, 21:36:23
Alıntı
Trump: “İran çok ciddi bir iktisadi sorun yaşıyor. Umutsuzca ABD ile konuşmak istiyorlar fakat bizi temsil etmeye çalışanlar, buna Fransa Cumhurbaşkanı Macron da dahil, onlara karışık sinyaller veriyor."

"Emmanuel’in niyetinin iyi olduğunu biliyorum, diğer herkes gibi, fakat ABD haricinde ABD’den başka hiç kimse konuşamaz! Kimse buna hiçbir tarzda, şekilde veya da herhangi bir formda bizi temsil etmeye yetkili değil!”
Başlık: İran'dan dünyayı şoke eden hamle! Resmen duyurdu
Gönderen: fırtına06 - 14 Ağustos 2019, 09:51:40
İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, ülkesinin yüzde 4,5 seviyesindeki zenginleştirilmiş uranyum stokunun 370 kilograma ulaştığını açıkladı.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/33/irandan_dunyayi_soke_eden_hamle_resmen_duyurdu_1565757862_7396.jpg)

Kemalvendi, İran devlet medyasında yer alan açıklamasında, zenginleştirilmiş uranyum stoku ve seviyesiyle ilgili bilgi verdi.

Ülkesinin yüzde 4,5 seviyesindeki zenginleştirilmiş uranyum stokunun 300 kilogram sınırının üzerine çıkarak 370 kilograma ulaştığını ve miktarın hızla artacağını belirten Kemalvendi, ağır su stokunu da 130 tonun üzerine çıkaracaklarını ve bu konuda herhangi bir sınırlamalarının olmadığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma, Tahran'a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme hakkı veriyor. Anlaşma çerçevesinde İran, en çok 300 kilogram uranyumu elinde tutabiliyor.

Anlaşma, İran'a 300 kilogramın üzerindeki uranyumu uluslararası piyasada satarak karşılığında doğal uranyum alabilme imkanı tanıyor.

İran, ayrıca anlaşmaya göre ağır su stokunu 130 tonun altında tutmak zorunda ve aşımı halinde ülke dışına çıkarmakla yükümlü bulunuyor.

ABD yönetimi, nükleer anlaşmadan Mayıs 2018'de tek taraflı çekilerek İran'a yönelik yaptırımları geri getirmişti.

Tahran yönetimi, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından başlattığı ekonomik yaptırımlar nedeniyle anlaşmadan kaynaklı çıkarlarına ulaşamadığını bildirmiş, anlaşmaya taraf ülkelerden (Rusya, Çin, İngiltere, Almanya ve Fransa) söz konusu çıkarlarını temin etmelerini isteyerek, taleplerinin yerine getirilmemesi üzerine uranyum oranı ve miktarıyla ilgili taahhütlerini gerçekleştirmeyeceğini açıklamıştı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2887197-irandan-dunyayi-soke-eden-hamle-resmen-duyurdu (http://www.haber7.com/dunya/haber/2887197-irandan-dunyayi-soke-eden-hamle-resmen-duyurdu)
Başlık: İran’ın füzesi infilak etti
Gönderen: fırtına06 - 30 Ağustos 2019, 17:53:00
İran’ın uzaya fırlatmaya hazırlandığı füze fırlatma rampasında infilak etti.

İran’ın uydu fırlatma denemesi teknik sorunlar yüzünden başarısızlıkla sonuçlandı.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/01/xiran-uydu-750x370.jpg.pagespeed.ic.J5PrMy9gau.webp)

Reuters’e konuşan İranlı bir yetkili ülkenin kuzeyindeki İmam Hamaney Uzay Merkezi’nden perşembe günü uzaya fırlatılması öngörülen uyduyu taşıyacak roketin daha önce fırlatma rampasında infilak ettiğini söyledi.

İranlı yetkili “Füze teknik sorunlar yüzünden infilak etti, ancak bizim genç teknisyenlerimiz bu sorunu çözmek için uğraşıyor.” dedi.

ABD, daha önce İran’ı uzaya uydu fırlatmaması konusunda uyarmıştı.

Avrupa’dan da sert uyarılar ve tepkiler alan İran’ın bu füze denemelerinin, uzay programı amaçlı değil balistik füze denemeleri olduğu savunuluyor.

Bu testleri yaparak, Birleşmiş Milletler önergelerini de ihlal ettiği öne sürülen İran ise konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, bu testlerin uzay çalışmaları ve teknoloji konusunda ilerleme sağlamak için yapıldığı görüşünü dile getiriyor.

İran’ın son uzaya uydu fırlatma denemesi ocak ayında da başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

http://defenceandtechnology.com/2019/08/30/iranin-fuzesi-infilak-etti/ (http://defenceandtechnology.com/2019/08/30/iranin-fuzesi-infilak-etti/)
Başlık: İran'dan nükleer anlaşmaya tam uyum için 15 milyar dolar kredi şartı
Gönderen: SKYWOLF - 04 Eylül 2019, 13:05:48
İran'dan nükleer anlaşmaya tam uyum için 15 milyar dolar kredi şartı

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Arakçi, "Nükleer anlaşmayı tam olarak uygulamamız 4 aylık süre içinde 15 milyar dolar alınmasına bağlıdır. Avrupa, ya İran'dan petrol almalı ya da petrol gelirleri kadar bir kredi sağlamalıdır." dedi.
İran, ABD yaptırımları nedeniyle satamadığı petrole karşılık Avrupa ülkeleri tarafından 15 milyar dolar kredi sağlanması halinde nükleer anlaşmadaki taahhütlerini eksiksiz yerine getireceğini açıkladı.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars'ın haberine göre, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, nükleer anlaşmayı tam olarak uygulamaları için ya İran'ın petrol satışına imkan tanınması ya da kredi sağlanması gerektiğini belirtti.

Aksi halde İran'ın anlaşmadaki taahhütlerini azaltma sürecine devam edeceğine dikkati çeken Arakçi, "Nükleer anlaşmayı tam olarak uygulamamız 4 aylık süre içinde 15 milyar dolar alınmasına bağlıdır. Avrupa ya İran'dan petrol almalı ya da petrol gelirleri kadar bir kredi sağlamalıdır." dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta Fransa'nın Biarritz kasabasında düzenlenen G7 Zirvesi sırasında bir araya gelmişti. Macron aynı zamanda İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'i de Biarritz'e davet etmiş ve nükleer anlaşmayı görüşmüştü. Macron'un Trump'a İran petrolüne yönelik yaptırımları hafifletme çağrısında bulunduğuna yönelik iddialar medyada yer almıştı.

Fransa ayrıca İran'ın nükleer anlaşmaya tam olarak uyması karşılığında Tahran'a yıl sonuna kadar 15 milyar dolar kredi sağlama önerisinde bulunmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/irandan-nukleer-anlasmaya-tam-uyum-icin-15-milyar-dolar-kredi-sarti-41320978 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/irandan-nukleer-anlasmaya-tam-uyum-icin-15-milyar-dolar-kredi-sarti-41320978)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: カメせ - 06 Eylül 2019, 22:24:22
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EDzYRHLWkAIXPUF?format=jpg&name=small)
Çin Iran'a anlaşma kapsamında enerji ve ulaştırma altyapı projeleri için 400 milyar dolarlık yatırım yapacağı belirtildi.

İki ülke bu yatırımlarda ABD doları kullanmayacak.
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: BATTLESTAR - 07 Eylül 2019, 09:45:54
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EDzYRHLWkAIXPUF?format=jpg&name=small)
Çin Iran'a anlaşma kapsamında enerji ve ulaştırma altyapı projeleri için 400 milyar dolarlık yatırım yapacağı belirtildi.

İki ülke bu yatırımlarda ABD doları kullanmayacak.


Ulaştırma? Altyapı?

Modern İpek Yolu kokusumu aldım ne.
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 08 Eylül 2019, 02:27:01
Rusya Suriye'ye yerleşti. Çin de İran'a yerleşiyor.
Zavallı ABD; Türkiye gibi bir müttefikine salakça bahanelerle silah vermeyip pyd gibi terör örgütlerinden medet umuyor.
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: Commander - 08 Eylül 2019, 02:30:30
400 Milyar oh maşallah valla adamlar 400 milyar veriyor ama kim bilir kaç katını kazanacak.
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: Partikül - 08 Eylül 2019, 02:41:00
Rusya Suriye'ye yerleşti. Çin de İran'a yerleşiyor.
Zavallı ABD; Türkiye gibi bir müttefikine salakça bahanelerle silah vermeyip pyd gibi terör örgütlerinden medet umuyor.

Katılıyorum, aslında ABD zavallı bir ülke; İsrail' in, Siyonizmin adeta oyuncağı olmuş. İsrail ne isterse, ABD onu yapıyor. İsrail' in güvenliği için Ortadoğu' nun yeniden dizayn edilmesi gerekiyordu. Bu kapsamda Irak' ın işini bitirdiler, Suriye' yi darmadağın ettiler. Arap-İsrail savaşından sonra Mısır zaten İsrail' in oyuncağı olmuştu... Geriye bir tek İran ve Türkiye kaldı. Bu iki devletin de parçalanması gerekiyor.

İşte Amerika aynen bunu yapmaya çalışıyor. Fars, Türk, Arap  ekseninin tam ortasına kuracakları bir Kürt devletiyle; üç medeniyeti birbirinden koparmak istiyorlar. Aynı zamanda bu Kürt devleti İsrail' in garnizonu, koçbaşı, fedaisi, insan kaynağı olacaktır. Türkiye' yle sorunun mu var; sür Kürtleri üstüne! İran tehdit mi ediyor; sür Kürtleri üstüne! Araplar kaşınmaya mı başladı; sür Kürtleri üstüne...! Kürtler İsrail' in lejyoneri, bodyguard' ı, fedaisi, kurşun askeri olacaktır. Amerika bunu yapmak istiyor.   
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: tumucin - 08 Eylül 2019, 13:28:50
400 milyar cin parasidir o  yoksa cin diye ülke kalmaz kalmaz ortada
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: カメせ - 21 Eylül 2019, 16:23:54
Alıntı
İran, bugüne kadar düşürdüğü İHA’ları sergiliyor.
(https://pbs.twimg.com/media/EE_WU9kWwAIP0Uk?format=jpg&name=360x360)
Lockheed Martin RQ-170 Sentinel
MQ-1 Predator
Boeign ScanEagle
RQ-4 Global Hawk
(https://pbs.twimg.com/media/EE_WU8vWkAA-Vds?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EE_WU9lXoAEM9HW?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EE_WU9jXkAYmC_j?format=jpg&name=360x360)
(https://pbs.twimg.com/media/EE_XVCGXoAI1Dm2?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EE_XVB7X4AU34gY?format=jpg&name=small)
Düşürülen İHA’lardan bir tanesi de İngiltere’ye ait.
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: カメせ - 22 Eylül 2019, 22:58:41
Alıntı
Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian: Aramco’ya yönelik saldırı bölgede bir dönüm noktası. İran'la mutlaka 2015 nükleer anlaşamasına geri dönülmeli, daha fazla müzakereye açık olunmalı buna füze programları da dahil.
(https://pbs.twimg.com/media/EFDq5bpXYAEOMXe?format=jpg&name=small)(https://pbs.twimg.com/media/EFFxUXXXYAA04qx?format=jpg&name=small)
Başlık: İran'ın yeni gemi tasarımı.
Gönderen: カメせ - 30 Kasım 2019, 17:35:36
Alıntı
İran'ın 96 vls'li 4 ciws'li yeni gemi tasarımı.
(https://pbs.twimg.com/media/EKnzLEsXkAAiybT?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EKnzL0UWwAEnate?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EKnzKOPXkAAwuvK?format=jpg&name=small)
https://mobile.twitter.com/aemres78/status/1200758180411826176
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: Commander - 30 Kasım 2019, 17:50:21
Aslında gemi tasarım ve silah olarak fena değil hatta güzel 96 vls ama iran olunca işte insan şey oluyor :D .Çinlilerinde böyle bir projesi vardı acaba ne oldu
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: BATTLESTAR - 30 Kasım 2019, 19:32:51
İran o geminin tam ölçekli çakma maketini bile yapamaz.
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 30 Kasım 2019, 21:03:43
İran o geminin tam ölçekli çakma maketini bile yapamaz.

1/200'de anlaşalım gel. :D
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: BATTLESTAR - 30 Kasım 2019, 22:11:50
İran o geminin tam ölçekli çakma maketini bile yapamaz.

1/200'de anlaşalım gel. :D

Masadaki 200/1 'dir zaten hocam
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 30 Kasım 2019, 22:47:22
200/1 olsa o odaya sığmazdı. :)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: Mermi - 01 Aralık 2019, 02:10:28
Bu iranı ben hiç bir zaman anlamadım. Nasıl bir insanlar topluluğu. F-22 çakması bir uçakla yola çıkıp, Çin üretimi aviyonikler ile F-5 üreten bir ülke. Bunlar bu kafayla nasıl yaşıyorlar merak ediyorum. Yalan, sinsilik, takiye, palavra nerede iğrenç huylar var hepsi bunlarda.
Başlık: Rusya'dan nükleer anlaşma açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 06 Ocak 2020, 22:09:16
Rusya'dan nükleer anlaşma açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İran'ın nükleer anlaşmadaki tüm taahhütleri askıya almasının herhangi bir tehdit oluşturmadığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İran hükümetinin nükleer anlaşmadaki tüm taahhütleri askıya alması yönündeki karar değerlendirildi.

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından denetlendiğine işaret edilen açıklamada, "Tahran'ın nükleer anlaşmada yer alan uranyum zenginleştirme kapasitesi ve teknolojik imkanları geliştirme yönündeki kısıtlamalardan vazgeçmesi, nükleer silahın yaygınlaştırılması açısından herhangi bir tehdit oluşturmuyor." ifadesine yer verildi.

Rusya'nın İran nükleer anlaşmasına bağlı kaldığı kaydedilen açıklamada, "İlgili taraflara, küresel öneme sahip olan anlaşmanın etrafında daha fazla gerilim ve belirsizlikler oluşturmama çağrısında bulunuyoruz." ifadesi kullanıldı.

İran hükümeti dün nükleer anlaşmadaki taahhütlerin hiçbirine uymayacağını duyurmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-ruhaniden-trumpa-asla-iran-ulusunu-tehdit-etme-41413772 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-ruhaniden-trumpa-asla-iran-ulusunu-tehdit-etme-41413772)
Başlık: CENTCOM komutanı İran’ın balistik füze sayısını açıkladı
Gönderen: fırtına06 - 15 Mart 2020, 13:24:04
ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Kenneth F. McKenzie, Senato’da yaptığı açıklama esnasında İran’ın Balistik Füze (BF) sayısını açıkladı.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/03/%C4%B0ran-Balistik-F%C3%BCze-696x340.jpg)

CENTCOM Komutanı Kenneth F. McKenzie tarafından 10 Mart tarihinde ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nde yapılan açıklamada, İran’ın ABD’yi ve bölgedeki müttefiklerini tehdit etmesinin birinci yolunun, envanterinde 2.500 ila 3.000 adet bulunan balistik füzeleri olduğu belirtildi.

General McKenzie, İran’ın füze envanterinin çoğunu Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’lerin oluşturduğunu ve bu yüzden ABD Hava Kuvvetleri’nin, İran’a 580 kilometre uzaklıkta bulunan Suudi Arabistan’daki Prens Sultan Hava Üssü (PSAB)’nde daha fazla varlık bulundurduğunu belirtti. General McKenzie, bu üste en az bir PATRIOT Hava ve Füze Savunma Sistemi bataryasının da konuşlu olduğunu açıklamalarına ekledi.

ABD Hava Savunma Birliklerini Irak’a Taşıyor

CENTCOM Komutanı General McKenzie, geçtiğimiz günlerde SavunmaSanayiST.com’un da yer verdiği “ABD Hava Savunma Birliklerini Irak’a Taşıyor” şeklindeki açıklamaları da doğruladı. General McKenzie, “ABD, İran’ın olası balistik füze saldırına karşı savunmak için buraya (Irak) 5.000 asker görevlendirildi.” dedi.

İran Devrim Muhafızları’nın yurt dışındaki operasyonlarını yürüten Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, 03 Ocak 2020 tarihinde Bağdat Uluslararası Havaalanı’nda, ABD tarafından planlanan bir suikaste uğramış ve hayatını kaybetmişti. Bunun ardından İran, Irak’ın Anbar Eyaleti’nde bulunan ve ABD tarafından kullanılan Ayn el-Esad Üssü’nü balistik füzeler ile vurmuştu. Toplam 1000 ABD askerine ev sahipliğine sahip üsse yönelik saldırıda, 100’den fazla ABD askeri yaralanmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bu saldırının ardından Irak’a PATRIOT Hava Savunma Sistemi ve THAAD Balistik Füze Savunma Sistemi nakletmeyi amaçlıyor. Ancak Pentagon yetkilileri, Irak hükümeti içindeki karışıklığın, füze savunma sistemlerinin Irak’a taşınmasını geciktirdiğini belirtti.

https://www.savunmasanayist.com/centcom-komutani-iranin-balistik-fuze-sayisini-acikladi/ (https://www.savunmasanayist.com/centcom-komutani-iranin-balistik-fuze-sayisini-acikladi/)
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: fırtına06 - 22 Nisan 2020, 15:19:43
Trump'tan savaş çıkartacak talimat: Savaş gemilerimiz vurup yok edecek

Geçtiğimiz hafta Amerikan savaş gemileri, Basra Körfezi'nde İran botları tarafında taciz edilmişti.

Konu ile alakalı bugün bir açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan donanmasına İran gemilerini vurma talimatı verdiğini açıkladı. Sosyal medya hesabı Twitter'dan bir açıklama yapan ABD Başkanı, "Birleşik Devletler Donanması'na, gemilerimizi denizde taciz ederlerse tüm İran gambotlarını vurmaları ve yok etmeleri için talimat verdim" ifadelerini kullandı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2966586-trumptan-savas-cikartacak-talimat-savas-gemilerimiz-vurup-yok-edecek (http://www.haber7.com/dunya/haber/2966586-trumptan-savas-cikartacak-talimat-savas-gemilerimiz-vurup-yok-edecek)

Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: SKYWOLF - 22 Nisan 2020, 16:53:31
Ben de olsam aynı şekilde davranırdım.
Başlık: Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
Gönderen: serkan1976 - 22 Nisan 2020, 19:08:13
USS COLE diyorum başka da bir şey demiyorum...
Başlık: 'Dünyada ilk defa' deyip duyurdular!
Gönderen: fırtına06 - 30 Temmuz 2020, 16:49:25
İran Devrim Muhafızları Ordusu, Basra Körfezi'ndeki kritik öneme sahip Hürmüz Boğazı'nda yerin altından denize atılan balistik füze denedi. İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade düzenledikleri tatbikatta ilk defa yerin altından atılan balistik füze fırlattıklarını ifade etti. Hacızade bunun dünyada ilk olduğunu ileri sürdü.

(https://i1.haber7.net//haber/haber7/photos/2020/31/9jNlE_1596058349_1847.jpg)

Hacızade, devlet medyasında yer alan açıklamasında, sahip oldukları teknoloji ile Umman Denizi ve Hint Okyanusu'ndaki hedefleri imha edebileceklerini söyledi.

(https://i1.haber7.net//haber/haber7/photos/2020/31/PfQgo_1596058332_2471.jpeg)

İnsansız hava araçlarıyla (İHA) da hedefleri vurabildiklerini dile getiren İranlı komutan, Basra Körfezi'ne yerleştirdikleri ABD uçak gemisi maketinin de İHA'larla imha edildiğini aktardı.

http://youtu.be/656zU-7b3QQ (http://youtu.be/656zU-7b3QQ)                                       http://youtu.be/p05bgtkxQis (http://youtu.be/p05bgtkxQis)

https://www.haber7.com/dunya/haber/2999657-dunyada-ilk-defa-deyip-duyurdular/?detay=2 (https://www.haber7.com/dunya/haber/2999657-dunyada-ilk-defa-deyip-duyurdular/?detay=2)
Başlık: İran düşürülen Ukrayna uçağı için tazminat ödemeyi kabul etti
Gönderen: fırtına06 - 31 Temmuz 2020, 18:27:10
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi, Tahran’ın ocak ayında ordu tarafından füzelerle düşürülen Ukrayna'ya ait yolcu uçağı için tazminat ödemeyi kabul ettiğini belirtti.

(https://cdntr1.img.sputniknews.com/img/104099/34/1040993448_0:161:3072:1823_1000x0_80_0_1_563f2698930bb25d7ae84ff1d875de31.jpg.webp)

Abbas Musavi, Tahran’ın 8 Ocak’ta ordu tarafından füzelerle düşürülen, 176 kişinin hayatını kaybettiği Ukrayna'ya ait Boeing 737 yolcu uçağı için tazminat ödemeyi kabul ettiğini açıkladı.

İran’ın resmi ajansı IRNA’nın sözlerini aktardığı Musavi, “İran uçak için tazminat ödemeyi kabul etti, ancak bu konunun uygulanması zaman alacak, ayrıca teknik ve yasal bakımdan çeşitli açılar mevcut” diye konuştu.

Tahran ve Kiev arasında konuya ilişkin görüşmelerin devam ettiğini, İran’ın olup bitenlerle ilgili sorumluluğu üstlendiğini ifade eden sözcü, ayrıca uçaktaki ‘birçok yolcunun’ İran vatandaşı olduğunu sözlerine ekledi.

Ukrayna ile İranlı heyet arasında tazminat görüşmeleri dün Kiev’de başlamıştı.

Ukrayna’ya ait Boeing 737 yolcu uçağının düşürülmesi

Ukrayna Havayolları'na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak sabahı Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalandıktan kısa süre sonra düşmüş; uçaktaki İran, Ukrayna, Kanada, İngiltere, Almanya, İsveç ve Afganistan uyruklu 176 kişiden kurtulan olmamıştı.
İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının 'hassas askeri bir noktanın' üzerinden geçerken, 'insani hata' sonucu hava savunma sistemince fırlatılan iki füzeyle yanlışlıkla düşürüldüğünü açıklamıştı.

İran Sivil Havacılık Kurumu tarafından yayınlanan raporda ise uçağın düşürülmesinin, 'görevi ihmal ve iletişim sorunu kaynaklı' insan hatasından kaynaklandığı duyurulmuştu.

Raporda, "Savunma sisteminin yerinin değiştirilmesi sonrası sistemde 'kuzey yönü' tanımlamasının yapılmasının ihmal edilmesi nedeniyle yolcu uçağı, düşman uçağı olarak algılanmıştır" ifadelerine yer verilmişti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, uçağın düşürülmesinden birkaç saat önce ABD'nin Irak'taki üslerine füze saldırısı düzenlemişti.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/202007311042568799-iran-dusurulen-ukrayna-ucagi-icin-tazminat-odemeyi-kabul-etti/