DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Yerli Deniz Sistemleri ile İlgili Gelişmeler => Konuyu başlatan: カメせ - 24 Ekim 2020, 03:19:53

Başlık: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: カメせ - 24 Ekim 2020, 03:19:53
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/ElDG5AUXYAAQaXf?format=jpg&name=medium)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: SKYWOLF - 24 Ekim 2020, 09:49:32
İnsansız?
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Commander - 24 Ekim 2020, 11:14:13
Yandaki silahlar 4x Cirit ve 2x Umtas Omtas vb değil mi ?
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: DoganTuran - 24 Ekim 2020, 12:56:18
4 Cirit, 2 li Umtas podlu insansız devriye Botu..
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 24 Ekim 2020, 13:02:35
4 Cirit, 2 li Umtas podlu insansız devriye Botu..
Umtas yerine Temren kullanacak olmasınlar? Daha uzun menzil (18 - 32 km) daha etkin olmazmı?
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Alp - 24 Ekim 2020, 18:04:27
Buna birde daha büyük kalibre daha hızlı ve ağır mühimmatları; az daha uzakta durdurabilen geliştirilmiş AKKOR takacaksın üffff...
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: DoganTuran - 24 Ekim 2020, 23:58:31
4 Cirit, 2 li Umtas podlu insansız devriye Botu..
Umtas yerine Temren kullanacak olmasınlar? Daha uzun menzil (18 - 32 km) daha etkin olmazmı?

Temrende olabilir ancak ipucu olarak şöylede bir durum var,
Kaide monteli Cirit 4 pod ve 2x Lumtas daha önce Aselsan Ahtapod ile sanırım Korvetimizde test atışlarına girmişti.. O zaman " bir korvetine 8km yaklaştırdıysan zaten lumtas'a gerek kalmaz, çoktan safdışı kalmışsın" diye düşünüp teste anlam verememiştim..
bknz https://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2020/03/UMTAS-850x491.png (https://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2020/03/UMTAS-850x491.png)

veya Roketsanın kaidesi Yalman'a da benziyor.. (ondada, Aselsan Ahtapod hariç aynı konfigrasyon mevcut)
bknz https://pbs.twimg.com/media/Eg0osHlXsAACH0_?format=jpg&name=4096x4096 (https://pbs.twimg.com/media/Eg0osHlXsAACH0_?format=jpg&name=4096x4096)

Ancak bugün çıkan tanıtım resmine bakınca, bu SİDA için kaideli test atışları olduğunu düşünmekteyim..

Hala Kafama takılanlar ise, 3 x11 ebadında bir SİDA'ya 8km menzilli Roket neden konulmuş olabilir? Meteksan bu işin neresinde?
Sadece Roketlerle sınırlı bir proje değilmiş gibi görünüyor..
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 25 Ekim 2020, 04:03:21
Buna birde daha büyük kalibre daha hızlı ve ağır mühimmatları; az daha uzakta durdurabilen geliştirilmiş AKKOR takacaksın üffff...
Saatte 120+ km (65+ knot) giden bir deniz aracına , hele bir de stealth geometrisi olan bir araca Akkor gerekir mi? Hava yer füzelerindeki arayıcıların hassasiyeti maximum 70-80km hızındaki araçlar için diye biliyorum. Hele araç zigzag çiziyorsa vurulması daha da zorlaşır. Öyleyse bu tip bir botu ancak milyon dolarlık ESSM ile belki durdurabilirsiniz! Bilmem yanılıyormuyum?
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Deniz16 - 25 Ekim 2020, 05:41:47
Cirit ve umtas ve lazer umtas'ın menzili belli 76mm topun 16km lik menziline girmek zorundasınız küçük bir bot olduğunu varsaysak bile(10-15metre boy 2,5-3metre genişlik) bunu nasıl yapacaksınız düşman sizi 8km yakınına yaklaştırır mı ki buna temren 16km veya spike nlos gibi füze yakışır ve gerekir sisteminde insansız olacağına emin miyiz belki meteksan füzeler için gerekli datalinkler için çalışıyordur.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Alp - 25 Ekim 2020, 07:41:25
Sonuçta insansız araç olduğunu düşünüyor olsakta, bir mal değeri var ,  en azından, sabitkende olsa kendini koruma fırsatı olur..diye düşünüyorum... O nedenle Aktif koruma sistemi dedim ama, tabii ekspert de değilim... Hele top ve menzili konusu bambaşka bir durum ama sayı fazlası ve sahaya dağılım toplarında yetişmemesine neden olacaktır. Neden olmasın, adalar denizinde, hatta Endonezya'nın konsepti katamaran cocktreil kuleli sürat botu tank karışımı konsepti de yanına verdinmi tam adalar denizi asimetrik savaşçıları olur......
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: カメせ - 25 Ekim 2020, 12:42:49
Alıntı
youtu.be/aMY101glIww (http://youtu.be/aMY101glIww)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: DoganTuran - 25 Ekim 2020, 14:14:33
kaide kulesinin arkasında sağlı sollu simetrik çıkıntılar var, Datalink ve/veya pod sözkonusu olabilir.. Düşününce bu SİDA'nın denizüstü hedeflerden çok, adalar denizi için ve çıkarma atış destek için biçilmiş kaftan olduğu anlaşılıyor.. Datalink + Temrenlede(17 veya 32km) Top menzili dışından atış imkanınıda düşünürsek, yüzer hedefler içinde maliyet/Tehdit olarak çok etkili olabilir..
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: BATTLESTAR - 25 Ekim 2020, 22:06:44
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/ElDG5AUXYAAQaXf?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/ElDHLKOXgAI_FFW?format=jpg&name=medium)

Silah lançerlerinin üstünde sağda solda iki kanatçık var. Bu tarz kanatçıklar denizaltılarda dalışı sağlıyor. Nitekim orta mastta denizaltılara benziyor. Füzelere takılmayın yalıtımlı pod olabilir. Denize dalıp çıkabilen bir araç olabilir.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: fırtına06 - 28 Ekim 2020, 12:07:23
Savunma sanayinde müthiş gelişme! İşte Türkiye'nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı

Türkiye'nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı, Mavi Vatan'ın yeni muhafızı #ULAQ, ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma işbirliği ile daha güçlü bir Türkiye için mavi sulara iniyor.

(https://i1.haber7.net//haber/haber7/photos/2020/44/nnKEU_1603874400_7279.jpg)

Türkiye’nin İlk Silahlı İnsansız Deniz Aracı (ULAQ), Meteksan Savunma ve ARES Shipyard tarafından düzenlenen ortak basın toplantısı ile tanıtıldı.

Savunma sanayinde milli sermaye ile faaliyet gösteren Antalya merkezli ARES Tersanesi ve Ankara merkezli Meteksan Savunma, birkaç yıldır devam etmekte olan araştırma geliştirme faaliyetleri neticesinde İnsansız Deniz Araçları (İDA) alanında; ülkemizin ilk insansız muharip deniz aracı çözümünü hayata geçirdi. Prototip üretimi Aralık ayında tamamlanacak olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), “ULAQ” serisinin ilk platformu olacak.

400 kilometre seyir menziline, saatte 65 kilometre sürate, gündüz/gece görüş kabiliyetine, milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden üretilen SİDA; Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargah komuta merkezinden veya uçak gemisi, fırkateyn gibi yüzer platformlardan kullanılabilecek.

Tasarım çalışmaları Ağustos ayında sona eren ve yapısal üretimi tamamlanan prototip botun donatım faaliyetleri sonrasında Aralık 2020 ayında denize indirilmesi planlanıyor. İlk SİDA’nın, milli füze sistemleri üreticisi Roketsan tarafından sağlanan 4 adet Cirit ve 2 adet L-UMTAS füze sistemleri ile 2021 yılı ilk çeyreğinde atış testleri yapılacak.

SİDA; farklı operasyonel harekat ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde füze sistemlerinin yanı sıra, elektronik harp, jamming yani karıştırma gibi farklı tiplerde faydalı yükler ve farklı haberleşme ve istihbarat sistemleri ile donatılabilecek. Bununla birlikte, kendisi ile eş veya farklı yapıya sahip diğer SİDA’larla operasyon yapma, İHA, SİHA, TİHA’lar ve insanlı hava araçları ile müşterek harekat kabiliyetlerine sahip olabilecek. Diğer yandan SİDA sadece uzaktan kontrol edilen bir insansız deniz aracı olmanın haricinde, yapay zeka ve otonom davranış özellikleri ile üstün ve çağın ilerisinde yeteneklerle donatılacak.

İnsansız deniz araçları alanında ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından başlatılan projenin ilk fazı olan ve üretim hattındaki prototip SİDA’nın ardından istihbarat toplama, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım/tahliye amaçlı insansız deniz araçlarının da üretime hazır olacağı belirtildi.

(https://i1.haber7.net//haber/haber7/photos/2020/44/zwhwb_1603874408_2101.jpg)

28 Ekim 2020 tarihinde yapılan ortak basın açıklamasında, ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç: “Birkaç yıl önce kurduğumuz bu hayali gerçekleştirmek üzere yaptığımız emek yoğun çalışmalar ve yatırımlar neticesinde, İnsansız Deniz Araçları (İDA) alanında; ilk insansız milli muharip deniz aracı çözümünü hayata geçirmekten duyduğumuz gurur ve mutluluk tarifsizdir. Bu başarı ve gurura, her zaman olduğu gibi milli menfaatlerimizi ön planda tutarak tamamıyla öz sermaye yatırımlarımızla ulaştık. Üretimi Aralık ayında tamamlanacak olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) Projesini, “ULAQ” serisinin ilk platformu olarak yüce Türk milletinin bilgilerine sunuyoruz. Kadim Türk kültürümüzde Orta Asya’dan itibaren devleti her alanda temsil eden ve sahip olduğu tüm özelliklerle kendilerine hayran bırakan devlet görevlisi elçilere verilen isimdir ULAQ. ULAQ’lar zeka ve tecrübelerinin yanında savaşçılıkları ile de ön plana çıkmışlardır. Geliştirdiğimiz İnsansız Deniz Araçları da bu anlamda ismi ile müsemmadır.” şeklinde konuştu.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan ise: “3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin mavi vatan savunmasının, deniz kıta sahanlığımızın ve münhasır ekonomik bölge korunmasının ne kadar elzem olduğunu son yıllarda ortaya çıkan gelişmeler ile bir kez daha anlıyoruz. Meteksan Savunma olarak uzun yıllardır haberleşme ve sensör sistemleri alanında elde ettiğimiz teknolojik bilgi birikimini insansız deniz araçları için değerlendirmekten, ARES Tersanesi ile birlikte bugün sizlere Türkiye’nin İlk Muharip İnsansız Deniz Aracı’nı sunmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu platformun üzerinde yer alacak kritik elektronik sistemleri tasarlarken maksimum yerli katkı oranını gözettiğimizi ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin harekat ihtiyaçlarını bütünüyle dikkate aldığımızı belirtmek isterim. ULAQ; ülkemize, mavi vatana, silahlı kuvvetlerimize hayırlı olsun.” şeklinde demeç verdi.

https://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/3028145-savunma-sanayinde-muthis-gelisme-iste-turkiyenin-ilk-silahli-insansiz-deniz-araci/?detay=2 (https://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/3028145-savunma-sanayinde-muthis-gelisme-iste-turkiyenin-ilk-silahli-insansiz-deniz-araci/?detay=2)

http://youtu.be/98vUWHCBs3Y (http://youtu.be/98vUWHCBs3Y)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: fırtına06 - 28 Ekim 2020, 12:10:58
Güzel platform ama birde az daha büyük yapıp şu kuleye 25-30mm top ekleseydiler tadından yenmezmiş...
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: SKYWOLF - 28 Ekim 2020, 12:17:47
(https://pbs.twimg.com/media/ElZmmUzXEAUvcTB?format=jpg&name=large)
Gemisavar  modeli...

(https://pbs.twimg.com/media/ElZoUjqXYAASlcD?format=jpg&name=large)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 28 Ekim 2020, 13:29:29
Ben gemisavar modelini daha sevdim. Herhalde mini atmaca yüklü olacaktır. Tj-300 ve MRASM (medium range anti ship missile) ile 120km gibi menzillerdeki gemileri vurabilen, radar izi çok düşük bir platform!!
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: SKYWOLF - 28 Ekim 2020, 14:06:32
Error 404 (Not Found)!!1 (http://www.youtube.com/watch?v=r5AaaJU0wBA#)

Kritik sistemlerin insansız olması konusunu uzun zamandır dile getiriyoruz. Bu konuda insansız hava araçlarında çok iyi sevileyere ulaştık. Hava gücü olmazsa olmaz olduğu için önceliği olması da gayet normal.

Deniz kuvvetleri için de böyle bir sistemin geliştirilmesi, gerçekten çok önemli! Özellikle bizim gibi düşman adacıklarıyla çevrili bir ülkede bu tip sistemler çok ama çok stratejik bir silah bence! Yunan belharra alacakmış, fremm alacakmış vs umurumda bile olmaz artık. Onlar düşünsün!

Benzer çalışmayı kara araçları için de bekliyorum. Kesinlikle olmalı!
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: カメせ - 28 Ekim 2020, 14:22:40
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/ElZmGsbWkAAo9tU?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/ElZmGseX0AEPmF7?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/ElZlJOsWMAAgjyd?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/ElZmGsfX0AAYzDL?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/ElZmGsWWkAAY-Lb?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/ElZrslQWkAA5ZVW?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/ElZqAffXEAAs622?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex/status/1321378205928988673
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Commander - 28 Ekim 2020, 17:24:43
Askeri limanlarda 10 adet olsa ayrı ayrı çok güzel bir üs kurulur. Böyle yapa yapa bir bakmışız ilerde i sınıfı insansız bir fırkateyn vb.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: SKYWOLF - 28 Ekim 2020, 18:07:12
Askeri limanlarda 10 adet olsa ayrı ayrı çok güzel bir üs kurulur. Böyle yapa yapa bir bakmışız ilerde i sınıfı insansız bir fırkateyn vb.

Limanlar dışında, fırkateynlerde, hafif silahlı destek gemilerinde, gerekirse sivil kargo gemilerinde bile kullanılabilir.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: metin62 - 28 Ekim 2020, 18:11:44
ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracınin bir de radar gorunmezligi oldugunu dusunun ve ansizin bu cisim size 65Km ile size saldirsin ! " Iste asil o zaman tehlikeli bir sistem olmus olur"

Bunu da yapabilmek icin kanimca yapida degisiklige gidilmesi gerekir ornegin sabit mast ve govde uzeri  sistemler saklanabilir olmali. " Fantazi :)"

Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: SKYWOLF - 28 Ekim 2020, 18:36:12
ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracınin bir de radar gorunmezligi oldugunu dusunun ve ansizin bu cisim size 65Km ile size saldirsin ! " Iste asil o zaman tehlikeli bir sistem olmus olur"

Bunu da yapabilmek icin kanimca yapida degisiklige gidilmesi gerekir ornegin sabit mast ve govde uzeri  sistemler saklanabilir olmali. " Fantazi :)"Bence radar izi çok fazla değil bu haliyle. Küçük olması bunda önemli faktör. Tabi ki sistemler gizlenebilirse çok daha gizli olur o ayrı bir gerçek.

Benim çok uzun zamandır düşündüğüm bir fikir var. Daha önce  birkaç defa paylaşmıştım. Bir gemi düşünün. sadece radar kulesi suyun üzerinde. Diğer kısımları suyun altında. Bu geminin güvertesine tıpkı denizaltılarda olduğu gibi dikey fırlatılabilecek seyir füzelerini yerleştirelim. Sadece radar kısmı su üzerinde olduğu için geminin stealth özelliği yüksek olur. Bu gemiyi oldukça sessiz ve insansız yaparsanız, düşmana kabuslar yaratacak bir saldırı platformuna sahip olursunuz.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Deniz16 - 29 Ekim 2020, 01:59:30
Hertürlü iş yapar bir alet yapmışlar

Limanlarda ve fırkateyn lerden kullanımı olması oldukça güzel ve etkili silah haline getirir bu sida'yı

Her askeri limanda 10ar adet olsa özellikle yunan hücumbotlarına karşı   etkinliğini merak edicem daha sonra d. Akdeniz vede meis önlerinde tarih yazmasını beklediğim bir alet

Antigemi li versiyonunda güzel olur
Ki olmuş.


Simdi sidalardan kaçtan sipariş verilir buna bakmak lazım

Hep egede asimetrik bir savaştan ve buna adanmış bir platformdan bahsederdik bu sefer olmuş gibi.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 29 Ekim 2020, 03:09:34
Arkadaşlar, şöyle düşünün: Bir takım kurdunuz;
1 ULAQ denizaltı harbi için torpil ve roket yüklü
1 ULAQ denizüstü harbi için MRASM TJ300 motorlu 120km menzilli mini Atmaca yüklü
1 ULAQ g40 ve Sungur yüklü HSS görevi için
1 ULAQ Cirit , Temren ve Stamp ile donanımlı öz savunma ve yakın döğüş için

Bu takım neredeyse bir fırkateynin görev yüküne sahip olacak. Bunun gibi 3-5 takımı düşman Deniz harp gurubunun  üzerine gönderdiğinizi düşünün. Bir ULAQ’ı  vursalar diğeri yerini alabilir. Oysa fırkateyn vurulsa hepten devre dışı kalır. Geri plandaki bir Milgem ya da TCG Anadolu’dan tüm takımları idare edeceksiniz. Hem çok hızlı hem de çok kıvrak bir Deniz gücü bu.
Ege’de ve Doğu Akdeniz de ne Kiowa dinler ne de Apache! Ne de Yunan ya da Mısır donanması!
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Gökbörü - 29 Ekim 2020, 12:34:47
Elle tuturlu, gozle gorulur bir prototip yapildi mi yoksa sadece tasarim asamasinda mi?

Gorsellerde hep simulasyon sanki..
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Commander - 29 Ekim 2020, 12:48:03
Birde bunun 4-8 adet Vls taşıyabilen versiyonu çıktığı zaman çok güzel olur.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: metin62 - 29 Ekim 2020, 12:58:10
65 km hiz yapabilen ULAQ in motoru yerlimi? "

"Simdi diyeceksiniz adam bu defa da kafayi motora takti . Altay,TB2, SOM, T129,MMU.... benzer projelerin hepsinde motor konusunda disa bagliyiz biliyorsunuz"
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 29 Ekim 2020, 13:43:37
Elle tuturlu, gozle gorulur bir prototip yapildi mi yoksa sadece tasarim asamasinda mi?

Gorsellerde hep simulasyon sanki..
Sn gökbörü,
Prototip hazır. İnşası bitmiş. Silahlı deniz denemeleri Aralık ayında. Bu prototipte 4 x Cirit ve 2x Umtas var.
Diğer görev tanımlamalarına göre inşa kademesi için bu testlerden sonra başlanabileceği belirtilmiş.
Ekteki linkte detayı var.
https://defence-blog.com/news/turkey-develops-new-armed-unmanned-surface-vessel.html/amp?__twitter_impression=true
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: BATTLESTAR - 29 Ekim 2020, 17:17:05
(https://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2019/05/TF-2000-Katalog-3.jpg)

Tf-2000'in geniş kargo bölümleri işe yarayacak desenize.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Gökbörü - 29 Ekim 2020, 17:49:21
Yakinda Terminator cikartirlarsa sasirmam..:)

Insallah kuvvet begenir ve envantere girer..

Cok is yapabilecek gibi duruyor, SIHA'lar gibi..
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: KRAL14 - 29 Ekim 2020, 18:03:37
Bu gemilerin dünyada bir muadili var mı?
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Commander - 29 Ekim 2020, 18:59:07
Bu gemilerin dünyada bir muadili var mı?

Çinliler çoktan üretti buna benzer. Diğer ülkeleri bilmiyorum.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: ugurkarakaya25 - 29 Ekim 2020, 20:09:02
(https://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2019/05/TF-2000-Katalog-3.jpg)

Tf-2000'in geniş kargo bölümleri işe yarayacak desenize.

havuzlu çıkarma gemileri içinde ideal araçlar.
Başlık: ULAQ Silahlı insansız deniz aracının prototip üretimi tamamlandı.
Gönderen: カメせ - 15 Aralık 2020, 14:27:20
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EpReXJwXIAAhbWS?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/EpReXheXUAAU-aH?format=jpg&name=medium)
Meteksan Savunma ve Ares Tersanesi ortaklığıyla üretilen ULAQ Silahlı insansız deniz aracının prototip üretimi tamamlandı.

ULAQ SİDA bu ayının sonunda denize indirilecek. Martta @roketsan'ın füze sistemleri ULAQ ile denenecek.
https://mobile.twitter.com/ssysfakb/status/1338798752296022016
Başlık: Dünyada bir örneği daha yok!
Gönderen: SKYWOLF - 15 Aralık 2020, 15:48:05
Dünyada bir örneği daha yok!

(https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5fd89c0d7152d8297444301c.jpg)

Ares Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk yerli ve milli silahlı insansız deniz aracının prototipi üretildi. Ares Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç "(SİDA) Ege'deki karasuları problemlerinde, çok sıklıkla yaşanan kayalık krizlerinde, bu alanlarda çok daha rahatlıkla görev yapabilecek ve radar imzası denilen düşman kuvvetleri tarafından görülmesi çok düşük olasılıklı olan bir bot. Adaların arkasını adeta bizim için ayrı bir göz olarak gözetleyebilecek, istihbarat toplayabilecek hem de güdümlü mermi angajmanı yapabilecek bir bot" dedi.
 Ares Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından geliştirilen ULAQ serisinin ilk ürünü Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracının (SİDA) prototipi tamamlandı.

Yerli ve milli savunma sanayi açısından "heyecan verici" olarak nitelenen SİDA, üstün yetenekleriyle dikkati çekiyor. "Mavi Vatan" olarak adlandırılan alanda Türkiye'nin deniz gücüne büyük katkı vermesi beklenen ULAQ serisinin ilk ürünü olan SİDA, 400 kilometre seyir menzili, saatte 65 kilometre sürati, milli kriptolu haberleşme altyapısı, gündüz ve gece görüş kabiliyeti ile öne çıkıyor.

İki şirketin yaklaşık üç yıldır devam eden araştırma geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri sonunda yapımı tamamlanan ULAQ serisinin ilk ürünü SİDA'nın Antalya'da üretilen prototipi AA ekiplerince görüntülendi.

Gelişmiş kompozit malzemeden üretilen SİDA, karadan karargah komuta merkezinin yanında mobil araçlarla ve uçak gemisi, firkateyn gibi yüzer platformlardan da komuta edilebiliyor. Keşif, suüstü harbi, asimetrik harp, silahlı eskort, kuvvet koruma, stratejik tesis güvenliği, gözetleme ve istihbarat gibi görevlerin icrasında etkin rol alması beklenen SİDA'lar, farklı operasyonel harekat ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde füze sistemlerini de barındırıyor.

Elektronik harp ortamında düşman birliklerinin haberleşme muharebe sistemini karıştırma gibi aksiyon alan SİDA, haberleşme ve istihbarat sistemleri ile de donatılabilecek. SİDA'lar kendisi ile eş veya farklı yapıya sahip diğer SİDA'larla operasyon yapma, İHA, SİHA, TİHA'lar ve insanlı hava araçları ile müşterek harekat kabiliyetlerine de sahip olacak.

AY SONU DENİZE İNDİRİLECEK

Sadece uzaktan kontrol edilen bir insansız deniz aracı olmanın haricinde, yapay zeka ve otonom davranış özellikleriyle üstün ve çağın ilerisinde yeteneklerle donatılan SİDA, bu ayın sonunda denize inecek. SİDA'nın Roketsan güdümlü mermileri ile atış testleri de mart ayında gerçekleştirilecek.

Ares Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzaktan komutalı ya da otonom olarak hareket edebilen Türkiye'nin ilk milli SİDA'sını üretmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

SİDA'yı yaparken özellikle Ege ve Akdeniz'de görev yapmasını hedeflediklerini anlatan Alanç, "Ege'deki karasuları problemlerinde, çok sıklıkla yaşanan kayalık krizlerinde, bu alanlarda çok daha rahatlıkla görev yapabilecek ve radar imzası denilen düşman kuvvetleri tarafından görülmesi çok düşük olasılıklı olan bir bot. Adaların arkasını adeta bizim için ayrı bir göz olarak gözetleyebilecek, istihbarat toplayabilecek hem de güdümlü mermi angajmanı yapabilecek bir bot." ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 3 yıl önce SİDA yapma hayaliyle yola çıktıklarını kaydeden Alanç, şöyle konuştu:

"İlk senesi bizim literatür taraması ve saha taraması ile geçirdiğimiz bir süreç oldu. Dünyada 'kim neler yapmış, neleri geliştiriyor?' onu inceledik. 'Bunun üzerine nasıl çıkabiliriz, milli imkanlarla nasıl yapabiliriz?' diye araştırdık. İnsansız araçlarda özellikle yerli ve millilik çok çok önemli. Bu aslında bir deniz aracından çok silah. Bu silahın uzaktan komuta ile otonom olarak hareket ederken size dönmeyeceğini, sizin istediğiniz angajmanı gerçekleştireceğine mutlaka emin olmanız gerekir. Literatür çalışmasının sonunda prototip tasarladık. Bu noktada milli teknoloji geliştiren firmaları araştırdık. Meteksan savunma karşımıza çıktı. Ar-ge yatırımları ile yakından tanıyoruz. Meteksan savunma ile verimli bir proje yaptık. Komuta kontrol sistemleri, otonom sistemler, yerli yazılımların geliştirilmesi, milli kriptolu haberleşme alt yapısının sağlanması konusunda Meteksan savunmanın büyük payı var."

İnsansız araçların son dönemlerde Türkiye'nin katıldığı operasyonlardaki başarısının çok net bir şekilde görüldüğünü kaydeden Alanç, "Bu ayın sonunda denize inecek. Uzaktan komuta ve otonom sistemlerin deneylerine, tecrübelerine başlayacağız. Mart ayında Roketsan güdümlü mermileri ile atış testlerini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Öncelikli isteğimiz TSK'nın hizmetine girmesi. Uygun görüldüğü takdirde bunu sağlamaya hazırız. Üretim kapasitesi anlamında yüksek sayılarda da bunu sağlayabiliriz." diye konuştu.

"DÜNYADA BUNUN BİR ÖRNEĞİ YOK"

Öncelikle silahlı insansız deniz aracıyla başladıklarını anlatan Alanç, şunları söyledi:

"Dünyada bunun bir örneği yok. Ülkemizi dünya savunma arenasında daha iyi temsil etmesi için bu ürünle çıktık. En zoruyla çıktık. Bundan sonra ürünü çeşitlendireceğiz. Elektronik harp kabiliyetli, keşif karakol gözetleme istihbarat toplama kabiliyetli, insani yardım amaçlı, yangın söndürme, tahliye, kazazedeleri kurtarmak için uzaktan komutalı, mayın tarama deniz altı savunma harbi kabiliyetli gibi botların da tasarımını tamamladık."

Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Erdal Torun, şirketleri bünyesinde insansız hava araçları ve füze sistemlerinde kullanılan birçok alt yapı sistemleri üretildiğini belirtti.

"ÜLKEMİZE BÜYÜK BİR GÜÇ KATACAKTIR"

Türkiye'de bu sistemlerin kullanılmasından gurur duyduklarını kaydeden Torun, "Bugünün asimetrik harplerinde görünmeden görmek, vurulmadan vurmak esastır. Bu da otonom sistemlerin genel özelliklerinden bir tanesidir. Otonom sistemler yalnızca uzaktan kumanda edilen sistemler değildir. Bunlar tamamen yapay zeka ile taçlandırılmış, akıllı hale getirilmiş muharebe sahasında, savaş ortamında kendisini otomatik olarak sevk ve idare edecek sistemlerdir." değerlendirmesi yaptı.

Bu projede deniz aracının bütün hareketlerini kontrol altına tutabilecek uzaktan sevk ve idare edebilecek komuta kontrol sisteminin mevcut olduğuna değinen Torun, "Bu sistemleri otonom olarak kullanabilmek için yazılımlara ve ürettiğiniz donanımlara sahip olmanız, kullanıcının isteklerini bunun üzerine inşa etmeniz gerekmektedir. Milliliğin ana unsurlarından bir tanesi sizin düşman tarafından karıştırılmaya karşı dayanıklı sistemleriniz olmasıdır. SİDA elektronik harbe dayanıklı olarak inşa edilmiştir. GPS karıştırmalara karşı sistemleri bu platformda yer alacak. Kendimize özgü, kendimizin kontrol edebildiği bir sistem. Milli olarak inşa ettik. Türkiye'nin ilk insansız silahlı deniz aracı ülkemize büyük bir güç katacaktır." ifadesini kullandı.

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/merakla-bekleniyordu-yarin-hizmete-giriyor-4-saat-14-dakikalik-mesafe-2-saat-22-dakikaya-inecek-41688959?kisa-haber (https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/merakla-bekleniyordu-yarin-hizmete-giriyor-4-saat-14-dakikalik-mesafe-2-saat-22-dakikaya-inecek-41688959?kisa-haber)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: カメせ - 18 Aralık 2020, 22:28:44
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EphROfeXUAIuqiK?format=png&name=medium)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Commander - 18 Aralık 2020, 22:39:54
İlerde bunun vls sistemli modelini yaparız umarım. Vls+ atmaca şöyle 8 vls + 4 atmaca yada Atmaca alt modeli çok güzel olur.
Başlık: Sahil Güvenlik Komutanlığı icin 122 güvenlik botu üretime başlandı."
Gönderen: カメせ - 02 Ocak 2021, 04:43:00
Alıntı
Ares Tersanesi (@ARES_Shipyard) Genel Müdürü Utku Alanç:• "Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğünün envanterine girecek özgün ve yerli tasarım 122 sahil güvenlik botu için üretime başlandı."youtu.be/lhl6BgocqIU (http://youtu.be/lhl6BgocqIU)https://defensehere.com/tr/turkiye/tur
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: カメせ - 09 Şubat 2021, 13:35:34
Alıntı
Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Dr. Erdal TORUN:
(https://pbs.twimg.com/media/Etx3949XcAIUfxB?format=jpg&name=medium)
Şu anda yaptığımız SİDA prototipinde, biz Line-of-Sight (LOS / Görüş Hattı) haberleşme yapacak şekilde C-Band üzerinden veri irtibatını kuruyoruz.

Bu, elektronik harbe karşı dayanımlı bir sistem olarak öne çıkıyor.  ULAQ’ta da kendi tasarladığımız ve ürettiğimiz görev bilgisayarlarını kullanacağız. Yine anti-jamming (elektronik harbe dayanıklı) ürünlerimiz de platformun üzerinde takılı olacak.

Radarda iz bırakması çok düşük bir ihtimal'
Gemisavar ve DSH gibi konfigürasyonlar geliyor
ULAQ SİDA'nın Yerlilik Oranı

@ARESShipyard @SavunmaSanayiST @MeteksanSavunma
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: DoganTuran - 12 Şubat 2021, 11:54:28
Hayırlı olsun..
www.youtube.com/watch?v=AcasJW65ofg (http://www.youtube.com/watch?v=AcasJW65ofg)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: serkan1976 - 12 Şubat 2021, 13:36:54
Bunun motorunu çalıştırıp , bir Yunan fırkateyni ile eşleştirip Ege veya Akdeniz'e salsak ; otonom olarak o fırkateyni bulup , kaçınma manevraları yaparak  kendini en uygun şekilde gizleyerek uygun bir mesafeden uygun silahlar  kullanarak veya çarparak yok edebilir mi?

Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Partikül - 12 Şubat 2021, 14:13:42
Bu tekneler ticari gemilerin korumalığı da yapabilir. Tehlikeli sularda korsanlık faaliyetlerinin muhatabı olmak istemeyen ticari şirketler,  bu gemilerin uygun versiyonlarını satın alabilir.

Örneğin Gine körfezinden geçmek zorunda olan bir konteyner gemisini düşünelim; ticari gemi vinç yardımıyla ULAQ-T' yi (Ticari) denize indirmek suretiyle tehlikeli sulardan geçiş yapabilir. Diyelim ki, korsanlar kaptırmış geliyor. ULAQ-T' yi üstlerine saldığınız zaman; çil yavrusu gibi dağılacaklardır. Üstünde uygun silah yüküyle, inanılmaz caydırıcı olurlar. Ticari versiyonları için 7,62 mm stabilize makineli tüfek yeterli olacaktır. Çoban köpeği misali ticaret konvoylarını koruyabilirler. İsim olarak da ULAQ-T yerine KANGAL veya KARABAŞ deriz... harika olur:)

''KANGAL bodyguard''

çok havalı oldu yahu:)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: merzifonlu - 12 Şubat 2021, 14:28:01
Putty'den bir fikir ileteyim, ki ben de aynı fikirdeyim: Bu zımbırtı gerektiğinde suyun altında da ilerleyebilmelidir. O zaman, özellikle sürü halinde kullanılırsa, deniz üzerindeki en ölümcül araçlardan birisi olur.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Alpars - 12 Şubat 2021, 15:11:47
Hibrit ulaq isteniyor yani.

Türkiye’nin İlk Silahlı İnsansız Deniz Aracı “ULAQ” Mavi Vatan ile buluştu - https://bundle.app/3cNXEYGt (http://Türkiye’nin İlk Silahlı İnsansız Deniz Aracı “ULAQ” Mavi Vatan ile buluştu - https://bundle.app/3cNXEYGt)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Commander - 12 Şubat 2021, 16:25:22
İlerleyen yıllarda 4 vlsli sistemi görmek dileğiyle.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 12 Şubat 2021, 17:13:02
ULAQ Yapısı itibariyle radar izi çok düşük ve ancak çıplak gözle görülecek bir tekne. Görüldükten sonra ancak vurulacak bir platform. Üzerinde MRAShM varsa görülmeden, 100+ km den koca gemileri vuracaktır. Adalar arasına saklanıp Lumtas ile gemi vurabilecektir. Dağlık ana karayı arkasına alıp silüetini küçük tutup hasım gemiye yaklaşarak silahlarını kullanabilecektir.
Asıl kullanım yeri LHD ve LST sınıfı gemilerimizden, üzerinde değişik silah yükleri bulunan versiyonları ile sürü olarak bırakıldıklarında hem bu gemilerin ASW hem Anti Gemi korumasını yapabilecek, hem de bu gemilerin vurucu gücü olacaklardır.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Alpars - 12 Şubat 2021, 18:24:58
Eğer yapılabilirse termal ve manyetik izi de düşük tutulmalı. Bu aracın en önemli silahı gizlilik olmalı. Merzifonlu hocamın dediği gibi dalabilirse çok harika olur gizlenme açısından.

Diğer bir husus da satcom ve link bağı. Bunlarda mümkün olduğu kadar gizli olmalı. Bu yüzden de çok nadir rf sinyali yaymalı. Bunun içinde otonomi gerekiyor tabi.

Hız konusuna gelince, eğer hız termal izi artırıcı etki yapıyor ise bence hızın düşük olması daha iyi. Bir de en önemli bırakılan iz olan geminin arkasında bıraktığı köpük izi. Bu kesilmeden, yok edilmeden gizlilik zor. Malum uydu, uçak v.s gözetlemesi sürekli var. Eğer dalma özelliği olursa ida dalıp şaşırtma yaparsa,  bu iz ida için bir avantaj olur.

Diğer bir konu da, bu ida üzerinde birlikte çalışacağı iyi bi dikey iha sistemi olursa hem savunmada hemde hücumda eli çok güçlenir.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: DoganTuran - 12 Şubat 2021, 19:36:16
Selamlar,
Bu SİDA Adalar Denizi için geliştirildi.. Yani, hedef geminin radarında 50mil, 100mil'den görünüp de vurulma gibi durum söz konusu değil. Ada/adacıkların mesafe aralığında hızla hareket edip, ani saldırı/müdahale için bu konfigürasyonda hazırlandı..

Projenin içinde başından itibaren METEKSAN'ın olması da, veri bağıyla istenen birçok performansın alındığını gösteriyor ki daha prototip aşamasında.

Adalar Denizine özel geliştirildiği için, Açık denizde çok kısıtlı hava şartlarında faydalanılabilir. Bu da hem hız, hem gizlilik, hem de Açık deniz şartlarına uygunluk ve etkin saldırı isterini getireceğinden, Mermi konfigürasyonunda 2 adet ORKA Torpido ve/veya kısa menzilli (40-50km.) 2 Atmaca kovanı taşıyan bir Silahlı İnsansız Denizaltı Aracı (SİDEA), kaçınılmaz olarak gelecektir..

İşte o zaman Akdeniz, Karadeniz başta olmak üzere, Kıyıdan veya Bir karakol gemisinden veyahut da bir Firkateynimizden 250-300km. harekat çapında büyük iş görecektir..
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: merzifonlu - 12 Şubat 2021, 20:09:29
Bize gerektiğinde 5-10 metreye dalıp saklanabilecek, yüzeyde hızlı, su altında sessiz, her türlü izi düşürülmüş, sniper gibi davranan bir araç lazım. Bu araç, o araç olmasa da!

Silahları da Orka Torpidosu ve Orta Menzilli Gemisavar Füzesi olmalı. Yani oldukça uzun menzilli olmalılar.

Bu dediğim konsept insansız denizaltıdan farklı. Denizaltılar çoğunlukla suyun altında kalırlar. Bu nedenle yavaş yer değiştirirler.

Düşündüğüm araçsa, dalma işlevini, yüzeydeki hızlı yer değiştirmeleri arasında saklanmak ve batık/hasarlı araç numarası yapmak için kullanacak.

Yani dalacak ve torpido/füze atmak için kaya kadar sessiz olacak. Veya dalacak, yan yatacak ve ölü numarası yapacak. ;D Yüzeyde son süratle giderken de silahlarını ateşleyebilir elbette.

İlaveten gerektiğinde su altı mayını da olabilmeli.

İnsansız denizaltı yine de olsun tabii. O da lazım.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 12 Şubat 2021, 20:29:29
Bize gerektiğinde 5-10 metreye dalıp saklanabilecek, yüzeyde hızlı, su altında sessiz, her türlü izi düşürülmüş, sniper gibi davranan bir araç lazım. Bu araç, o araç olmasa da!

Silahları da Orka Torpidosu ve Orta Menzilli Gemisavar Füzesi olmalı. Yani oldukça uzun menzilli olmalılar.

Bu dediğim konsept insansız denizaltıdan farklı. Denizaltılar çoğunlukla suyun altında kalırlar. Bu nedenle yavaş yer değiştirirler. Düşündüğüm araç ise dalmayı yüzeydeki hızlı yer değiştirmeleri arasında saklanmak için kullanacak.

İnsansız denizaltı yine de olsun tabii. O da lazım.

Şöyle birşey
(http://[url=http://www.hisutton.com/images/Ir_TaedongB.jpg]http://www.hisutton.com/images/Ir_TaedongB.jpg[/url])
Taedong (Zülfikar)
http://www.hisutton.com/Demystified%20-%20Taedong-B%20submersible%20infiltration%20craft.html (http://www.hisutton.com/Demystified%20-%20Taedong-B%20submersible%20infiltration%20craft.html)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: merzifonlu - 12 Şubat 2021, 20:42:59
Aynen öyle. İnsansız, yapay zekalı, sürüyle beraber harekat düzenleyebilen bir "su dronu" olmalı bu araç. İranlılar içine insan koyarak, bir bakıma konsepti öldürmüşler.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Alpars - 12 Şubat 2021, 22:09:40
Harbi iyi makine tasarlamışlar. Adamların hürmüz de bu kadar diklenmesinde bi sebep varmış.

İşte birde demek ki bu aracı otonom yapay zeka ile insansız yapsalar dünyaya kök söktürürlermiş.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: merzifonlu - 12 Şubat 2021, 23:36:49
Harbi iyi makine tasarlamışlar. Adamların hürmüz de bu kadar diklenmesinde bi sebep varmış.

İşte birde demek ki bu aracı otonom yapay zeka ile insansız yapsalar dünyaya kök söktürürlermiş.

Yok, bunu İranlılar tasarlamadı. Ya Kuzey Kore, ya da Vietnam tasarladı. İran, Kuzey Kore'den almış bunu. Kesin kanıtım yok ama bence ilk çekirdek fikir Vietnam Savaşı sırasında Vietnamlılardan çıktı.

Ama fikir gayet sağlam ve yapay zeka ile gelişen hibrit güç paketi teknolojileri eşliğinde, çok çok daha ileri götürülebilir.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Alpars - 13 Şubat 2021, 01:22:00
Yok hocam, bende kim tasarladı ise diye dedim.

Evet gerçekten de, hibrit insansız ve iyi bi otonomi ile bu araç çok can yakar. Bizimkiler de mutlaka, boğazlarımız ve ege için böyle bi araç yapsa faydalı olur diye düşünüyorum. Hele hele birde iha lar ile ağ merkezli bir harekatta çok zarar verdirebilir bu araç.

Malum, ağ merkezli bir harekat ortamında, hedef koordinatı hazır gelirse bu araca, çok rahat gizlenerek hedefe farkedilmeden yaklaşıp işi bitirebilir. Çok geniş alanlar bu tip bir araçla girilmez hale getirilebilir.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Alpars - 13 Şubat 2021, 01:28:20
Bende hep, gemisavar füzeleri için bu fikri düşünmüştüm. Füze hedef gemiye 8-10 km yüzeye yakın uçup  yaklaşacak, sonra roket motorunu yada jet motorunu atıp paraşütle yavaşlayıp suya dalacak ve burada fazla derine girmeden, elektrik motoru ve ile torpido gibi gemiye çarpıp batıracak. Yada, füze bir torpido taşıyıp, yaklaşınca o torpidoyu denize bırahacak.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Alpars - 13 Şubat 2021, 01:30:52
Mesela abd de sanırım raython, kanatlı güdüm kiti ile uçaktan yüzeye torpido atışını çalışıyor. Onlarda belli bir yerde paraşüt ile torpidoyu suya daldırıyor.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: merzifonlu - 13 Şubat 2021, 01:31:48
Bizim donanmaya bence üçü de lazım. Yani bu ULAQ, yukarıda dediğim zımbırtı gibi bir şey ve bir de insansız tam bir denizaltı.

Mevcut donanmamıza ilave ettiğimizde, gerçekten etkili bir güç çarpanı olacaklar. Hem de ucuz yollu olacaklar ve çabuk gerçekleşebilecekler.

Daha ne isteyelim ki!  8)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 13 Şubat 2021, 03:28:23
4-5 yılda 1 gemiyi zor yaptığımız için işin küçüğünü özel tersanelere verip ucuza bolca ve çabuk yapıp kendi mühimmatlarımızla da süsleyip devreye sokarsak iyi olacak. Yunan alsın 6 tane daha fırkateyn Fransa’dan!
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: ugurkarakaya25 - 13 Şubat 2021, 10:08:38
4-5 yılda 1 gemiyi zor yaptığımız için işin küçüğünü özel tersanelere verip ucuza bolca ve çabuk yapıp kendi mühimmatlarımızla da süsleyip devreye sokarsak iyi olacak. Yunan alsın 6 tane daha fırkateyn Fransa’dan!
+1
dediğiniz gibi olursa yunanistan çıldırır.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: metin62 - 13 Şubat 2021, 11:24:20
ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı diyelim ki kiyida kosede bir korvet veya muhrip ile karsilasti ve kendisinden buyuk olan gemiye yanasip uzerinde barindirmis oldugu silahlari gemiye gonderdi . Hasim gemiye ne kadar zarar verdirebilir?

Ikinci bir sorum ise su anda yogun olarak kullanimi olan insansiz hava ve deniz araclarmizin kontrol protokolu ne kadar dis karistirmalara karsin korumali ve bir sekilde karsi taraf kullandigimiz algoritmalari elde ederse bizlerin bu araclardaki algoritmalari yenilememiz ne sekilde olur ? "  Sistemleri gorevdisina cikarip degisilmesi mi gerekli yoksa gorev icabi esnasinda degistirilebiliyormu ?
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: merzifonlu - 13 Şubat 2021, 11:46:28
ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı diyelim ki kiyida kosede bir korvet veya muhrip ile karsilasti ve kendisinden buyuk olan gemiye yanasip uzerinde barindirmis oldugu silahlari gemiye gonderdi . Hasim gemiye ne kadar zarar verdirebilir?

Ikinci bir sorum ise su anda yogun olarak kullanimi olan insansiz hava ve deniz araclarmizin kontrol protokolu ne kadar dis karistirmalara karsin korumali ve bir sekilde karsi taraf kullandigimiz algoritmalari elde ederse bizlerin bu araclardaki algoritmalari yenilememiz ne sekilde olur ? "  Sistemleri gorevdisina cikarip degisilmesi mi gerekli yoksa gorev icabi esnasinda degistirilebiliyormu ?

a) Vereceği hasar, vuruş noktası ve attığı şeyle orantılı olur. Ufak mühimmatlar varsa, hedefin geminin sensör gruplarıdır. Böylece hasım gemi savaş dışı kalacaktır.

Büyüklerden bir demet varsa, bunları mümkün olduğu kadar uzaktan ateşlemek gerekir.

b) Burada işin sırrı algoritmalarda değil. Algoritmalar olabildiğince basit tutulmalıdır. İşin püf noktası genel organizasyonda, sistemleri bir birleri ile uyumlu şekilde çalıştırabilmekte.

Eğer haberleşme şifrelerini değiştirmek gerekiyorsa, bildiğim kadarıyla sadece bir SD kart yenilenmesi ile o iş oluyor.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: metin62 - 13 Şubat 2021, 13:20:37
ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı diyelim ki kiyida kosede bir korvet veya muhrip ile karsilasti ve kendisinden buyuk olan gemiye yanasip uzerinde barindirmis oldugu silahlari gemiye gonderdi . Hasim gemiye ne kadar zarar verdirebilir?

Ikinci bir sorum ise su anda yogun olarak kullanimi olan insansiz hava ve deniz araclarmizin kontrol protokolu ne kadar dis karistirmalara karsin korumali ve bir sekilde karsi taraf kullandigimiz algoritmalari elde ederse bizlerin bu araclardaki algoritmalari yenilememiz ne sekilde olur ? "  Sistemleri gorevdisina cikarip degisilmesi mi gerekli yoksa gorev icabi esnasinda degistirilebiliyormu ?

a) Vereceği hasar, vuruş noktası ve attığı şeyle orantılı olur. Ufak mühimmatlar varsa, hedefin geminin sensör gruplarıdır. Böylece hasım gemi savaş dışı kalacaktır.

Büyüklerden bir demet varsa, bunları mümkün olduğu kadar uzaktan ateşlemek gerekir.

b) Burada işin sırrı algoritmalarda değil. Algoritmalar olabildiğince basit tutulmalıdır. İşin püf noktası genel organizasyonda, sistemleri bir birleri ile uyumlu şekilde çalıştırabilmekte.

Eğer haberleşme şifrelerini değiştirmek gerekiyorsa, bildiğim kadarıyla sadece bir SD kart yenilenmesi ile o iş oluyor.

Oncelikle aciklamalariniz icin tesekkurler Sn Merzifonlu.

"Eğer haberleşme şifrelerini değiştirmek gerekiyorsa, bildiğim kadarıyla sadece bir SD kart yenilenmesi ile o iş oluyor." Sayet dogru anlamis isem kast ettiginiz ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracıni ile komuta merkezi arasinda olan geminin yonetilmesini saglayan linkin sifresinden bahsediyorsunuz ? SD kartin  yenilenmesi fiziki degisim ile olabilecegi gibi uzaktan yuklenebilir olmasi gerekir diye dusunuyorum .Aksi halde sahada bulunan geminin yukleme yapilabilmesi icin ussune geri donus yapmasi gerekir ki o da sahadaki gucunuzun bir sureligine devre disi kalmasi demek olur. " Or olarak Mobil sebekelerde cep telefonunuzun OTA servisi aralicigi ile operatorun settinglerinin uzaktan yapilabilir olmasi gibi"

Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: merzifonlu - 13 Şubat 2021, 17:14:17
Öyle bir şey riskli olur bence. Şifreyi ele geçirebilecek beceride bir hasım, o sistemi de ele geçirebilecek beceriye sahip olacaktır.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Partikül - 24 Şubat 2021, 22:26:52
ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı diyelim ki kiyida kosede bir korvet veya muhrip ile karsilasti ve kendisinden buyuk olan gemiye yanasip uzerinde barindirmis oldugu silahlari gemiye gonderdi . Hasim gemiye ne kadar zarar verdirebilir?

Bu deniz aracından çok umutluyum. Şimdilik Cirit ve Umtas-L ile silahlandırılacağı açıklanmış olsa bile zaman içerisinde torpidolarla silahlandırılabileceğini düşünüyorum.

Diyelim ki, silah yükü olarak ORKA Hafif Torpidosuyla silahlandırdık...50 knot hızla destroyere yaklaşan ULAQ, 2 tane torpidoyla koca destroyerin işini bitirebilir. Bu asimetrik güç karşısında hangi donanma dayanabilir ki! yeter ki elektronik harbe karşı dayanıklı olsun. 
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: SKYWOLF - 11 Nisan 2021, 09:36:43
ULAQ - ISR & EW

(https://pbs.twimg.com/media/EynWJcNWUAEg_66?format=png&name=large)

(https://pbs.twimg.com/media/EynWjmVWQAQjv6v?format=jpg&name=large)

(https://pbs.twimg.com/media/EynWmZIWUAAztPS?format=jpg&name=large)

(https://pbs.twimg.com/media/EynWphKXAAEzEHi?format=jpg&name=large)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: SKYWOLF - 11 Nisan 2021, 09:38:44
ULAQ - MCMV

(https://pbs.twimg.com/media/EynXHF8WQAYwQ00?format=jpg&name=large)

(https://pbs.twimg.com/media/EynXJ60WYAITRlH?format=png&name=large)

(https://pbs.twimg.com/media/EynXMsaWYAQios4?format=jpg&name=large)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: SKYWOLF - 11 Nisan 2021, 09:53:34
(https://pbs.twimg.com/media/EynYnHxWUAM8IBk?format=jpg&name=large)

ULAQ - FiFi (Fire Fighting Vessel)

(https://pbs.twimg.com/media/EynXdJeWUAAuxSS?format=jpg&name=large)

(https://pbs.twimg.com/media/EynXkHZXIAIYfnW?format=png&name=large)

(https://pbs.twimg.com/media/EynXrG3W8AAZ14C?format=jpg&name=large)

https://twitter.com/BarbarosToprak2/status/1380870871137587206
Başlık: ULAQ SİDA’nın Sahil Kontrol İstasyonu çalışmaları tamamlandı
Gönderen: fırtına06 - 14 Nisan 2021, 20:32:16
Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı (SİDA) olan ve Ocak 2021’de denize indirilerek tecrübe seyirlerine başlanan ULAQ serisi İnsansız Deniz Araçları’nın prototip platformu SİDA’nın, karadan kontrol edilmesi için geliştirilen Sahil Kontrol İstasyonu (SAKİ)’nun üretimi tamamlandı.

Bir minivan olarak tasarlanan SAKİ içerisinde bir adet kaptan, bir adet de nişancı konsolu yer alıyor. Kaptan konsolu üzerinden ULAQ’ın yönetimi sağlanırken, nişancı konsolu üzerinden de ULAQ üzerindeki faydalı yük olarak yer alan füze sistemlerinin kontrolü ve takibi sağlanabiliyor. Güç dağıtım üniteleri, aydınlatma ve iklimlendirme gibi yaşam ve sistem destek ekipmanları ile 7/24 hizmet verecek şekilde tasarlanan ve donatılan SAKİ; hızla kurulabilen, kullanıcı dostu arayüzleri ile kullanımı kolay, modüler yapısı ve sahip olduğu provizyonları ile tüm ULAQ ürün ailesini destekleyen bir mimariye sahip olarak geliştirildi.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2021/04/ULAQ-SIDA-e1618404018739.jpg)

Görüş Hattı (LOS) ve Görüş Hattı Ötesi (BLOS-SATCOM) veri bağları vasıtasıyla ULAQ ile iki yönlü veri aktarımı sağlayan SAKİ; KEMENT ve TAFICS arayüzleri üzerinden platform/lar ve komuta kontrol merkezi/leri ile anlık haberleşme ve ağ destekli harekât alt yapısına sahip. Meteksan Savunma‘nın insansız ve insanlı keşif gözetleme hava platformları için geliştirdiği, 200 km’nin üzerinde veri aktarım menzili bulunan AKSON Veri Bağı da İHA’lar ile müşterek harekât yapılmasını sağlayacak.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2021/04/ULAQ-SIDA-2-e1618403985196.jpg)

ULAQ Sahil Kontrol İstasyonu (SAKİ)

SAKİ içerisinde yer alan görev planlama ve takip fonksiyonu, ULAQ’ın özellikleri, görev tipi ve görev yerine bağlı olarak AIS, meteoroloji gibi çevre birimlerden aldığı bilgileri analiz ederek görev öncesi ve/veya icrası sırasında görev planının hazırlanmasını sağlıyor. Araç kontrol ve faydalı yük kontrol fonksiyonları ise uzaktan komuta, yarı otonom ve tam otonom modları ile operatör kullanımlarına önemli kolaylıklar sunuyor.

Mevcut durumda SAKİ donanımlarının tasarımı ve üretimi tamamlanırken, seyir testleri süren ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı’ndan alınan veriler ışığında seyir ve kaçınma manevralarını da içerecek şekilde otonom harekât kabiliyetini sağlayan ve yapay zekâ ile donatılmış yazılımlar da tamamlanma aşamasına geldi.

https://www.savunmasanayist.com/ulaq-sida-sahil-kontrol-istasyonu/ (https://www.savunmasanayist.com/ulaq-sida-sahil-kontrol-istasyonu/)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Alpars - 14 Nisan 2021, 21:38:39
Bu deniz üstü aracımız biter bitmez, hemen hem deniz üstü hemde deniz altında harekat yapabilen hibrit bir araç yapmalıyız ki, düşmanı dumura uğratabilelim.
Başlık: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı.
Gönderen: カメせ - 08 Mayıs 2021, 01:06:18
Alıntı
Türkiye'nin geliştirdiği insansız silahlı deniz aracı testleri başarıyla geçiyor. Antalya serbest bölgede SİDA'nın deneme sürüşlerini ilk kez TRT HABER ekipleri görüntüledi.youtu.be/YlcRqxjAn5Y (http://youtu.be/YlcRqxjAn5Y)https://mobile.twitter.com/kimlikci_954/status/1390743872196780032
Başlık: ULAQ
Gönderen: カメせ - 08 Mayıs 2021, 16:54:22
Alıntı
Farklı kabiliyette SİDA’lar geliyor.
ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, ULAQ Projesi tamamlandıktan sonra alternatif tasarımlar, farklı kabiliyete silahlı insansız deniz araçlarının (SİDA) üretimlerine başlayacaklarını söyledi.
(https://pbs.twimg.com/media/E03iy4nXIAEWvTR?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/E0zq2ruXIAIAyQr?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/E03ixyFXIAAGbcR?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/E03iwtdWQAQ0JW1?format=jpg&name=medium)
youtu.be/YlcRqxjAn5Y (http://youtu.be/YlcRqxjAn5Y)https://mobile.twitter.com/SSDergilik/status/1390979741533020162 (https://mobile.twitter.com/SSDergilik/status/1390979741533020162)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: ACE - 08 Mayıs 2021, 17:15:02
Bence bu silah sistemleri daha aşağıda kapalı olarak durmalı. Hem denizden az etkilenir hem de ben silahlı bir şeyim der gibi sırıtmaz. Uzaktan balıkçı teknesi mi zodyak bot mu yoksa ULAQ mı belli olmamalı.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 08 Mayıs 2021, 17:49:38
Üzerindeki boyasıyla, stealthy kompozit yapısıyla ve de boyutundaki sınırlama ile radar da görülmeyecek. Ancak çıplak gözle görülebilecek bir bot bunlar. Çıplak gözle görüldüğünde zaten iş işten geçmiş oluyor.
Şu anda testleri yapılan botun üzerinde umtas ve cirit var. Bunlar 8km menzilli füzeler. Bunları kullanabilecek kadar yakın mesafelerde düşmana yaklaşılabileceği düşünülüyor demekki.
Ama asıl güç çarpanı, Akya torpidosu atan ULAQ ve MRAShM (orta menzilli anti gemi füzesi) atacak ULAQ olacak. Düşman gemilerinin radarlarında görünmeden, uzak mesafeden, 35+km den torpido ve 120+ km’den anti gemi füzesi ateşleyecekler. Sonra ASW özellikli olan ULAQ ile, denizaltıları gemilerimize yaklaşmadan vurabilme kabiliyetimiz olacak.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: ACE - 08 Mayıs 2021, 18:00:30
Bu şekilde stealth yapıda olduğunu sanmıyorum hiç. Nasıl ki uçaklarda gövde içine saklanıyor silahlar bunda da öyle olabilirdi. Hem ağırlık merkezi aşağıda olduğundan denizde daha az yalpa yapar Alabora olma ihtimali azalır hem de silüeti düşük olur görülmez.

Ben bu platform üzerinde daha çok değişiklik yapılacağını düşünüyorum bu sebeple.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 08 Mayıs 2021, 18:44:38
Bu şekilde stealth yapıda olduğunu sanmıyorum hiç. Nasıl ki uçaklarda gövde içine saklanıyor silahlar bunda da öyle olabilirdi. Hem ağırlık merkezi aşağıda olduğundan denizde daha az yalpa yapar Alabora olma ihtimali azalır hem de silüeti düşük olur görülmez.

Ben bu platform üzerinde daha çok değişiklik yapılacağını düşünüyorum bu sebeple.
Quote:
Şahin,.....Bu araçlar normal araçlar değil; radar kesit alanı düşük ve dolayısıyla tespiti zor araçlar. Ne denli kritik bir ürün olduğuna bu örnek üzerinden de bakmakta fayda var. .... ifadesini kullandı.
Unquote.
https://www.trthaber.com/haber/gundem/yerli-sida-mavi-vatanda-yeni-bir-donem-baslatacak-526943.html (https://www.trthaber.com/haber/gundem/yerli-sida-mavi-vatanda-yeni-bir-donem-baslatacak-526943.html)
Quote:
Bu profildeki bir platformun radarda iz bırakması, çok ama çok düşük bir ihtimal. Özellikle de Adalar Denizi’nde.
Unquote.
https://www.savunmasanayist.com/soylesi-turkiyenin-sidasi-ulaq/ (https://www.savunmasanayist.com/soylesi-turkiyenin-sidasi-ulaq/)
“Ulaq çok düşük profili ve radar imzası ile neredeyse görünmez” diyor Ares’in projeden sorumlu başı.
https://www.marinedealnews.com/kerim-kalafatoglu-urettigimiz-platforma-kefil-oluyoruz/ (https://www.marinedealnews.com/kerim-kalafatoglu-urettigimiz-platforma-kefil-oluyoruz/)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: fırtına getiren - 08 Mayıs 2021, 20:00:20
Aslında Ulaq insansız deniz aracını Deniz Kuvvetlerinin TB-2'si yapabiliriz hatta günün sonunda çok daha can yakıcı bişey de olabilir. Peki nasıl? Öncelikle bu aracın mutlaka deniz altında seyir kabiliyetinin bulunması lazım lakin deniz altı seyir dediysek öyle 100 metre derine dalsın demiyorum 15-20 metre dalsa yeterli. İkinci olarak Gökdağan üzerinden geliştirilecek Harm muadili Akbaba anti radyasyon füzesi insansız deniz aracından yüzeye çıkmadan atılabilmeli(Hasım geminin radarına göre ufuk çizgisinin ötesinden). Hali hazırdaki Umtas ve Cirit füzeleri ses altı süratlerde seyir ettiği için(Cirit füzesinden emin değilim) bir çok iri savaş gemisi tarafından rahatlıkla durdurulabilirler. Sizin de düşündüğünüz üzere Akbaba füzesi anti radyasyon füzesi olduğu için geminin radarını hedef alıp geminin öz savunma ve savaş sistemini yok edip gemiyi kör edebilir. Bu noktada kullanılacak Akbaba füzesi 4+ Mach hızı görürse ciddi tehdit oluşturur. Tabi hasım gemi radarını kaybedince Atmaca füzeleri ile yapılabilecek bir satürasyon saldırısına gerek kalmaksızın tek bir atmaca veya Som-C ile rahatlıkla batırılabilir. Artık gerisini pek değerli hasımlarımız düşünsün diyorum.
TÜM FORUMDAŞLARA SAYGILAR...
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: ugurkarakaya25 - 08 Mayıs 2021, 22:06:11
Üzerindeki boyasıyla, stealthy kompozit yapısıyla ve de boyutundaki sınırlama ile radar da görülmeyecek. Ancak çıplak gözle görülebilecek bir bot bunlar. Çıplak gözle görüldüğünde zaten iş işten geçmiş oluyor.
Şu anda testleri yapılan botun üzerinde umtas ve cirit var. Bunlar 8km menzilli füzeler. Bunları kullanabilecek kadar yakın mesafelerde düşmana yaklaşılabileceği düşünülüyor demekki.
Ama asıl güç çarpanı, Akya torpidosu atan ULAQ ve MRAShM (orta menzilli anti gemi füzesi) atacak ULAQ olacak. Düşman gemilerinin radarlarında görünmeden, uzak mesafeden, 35+km den torpido ve 120+ km’den anti gemi füzesi ateşleyecekler. Sonra ASW özellikli olan ULAQ ile, denizaltıları gemilerimize yaklaşmadan vurabilme kabiliyetimiz olacak.
+1
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Alpars - 09 Mayıs 2021, 00:17:48
Bir silah sistemi ne kadar gizli olursa o kadar iyi olur. Bu bir genel kuraldır. Tabiki silahlar kapalı yerde olursa daha iyi olur.

Bir deniz aracının, akustik (yani ses), ısı, radar, optik, akıntı (pervane izi) ne kadar az olursa etkinliği de artar. Tabi ki eğer bu aracın başka bir aracı taklit ederek düşmanı yanıltmasını istemiyorsak. Yani, bu aracın izlerini kontrollü olarak verirsek mesela bi denizaltıyı bu aracı milgem olarak takip ettirebiliriz, yada başka bir gemi olarak, bu sayede rakip denizaltı gemisinin yerini bulabiliriz.

Ayrıca, ben de bu ulaq  ida larımızın en azından belli bir sayıda hem yüzer hem de dalar şekilde yapılmasında çok büyük fayda görüyorum. Hedefe Belli bir mesafeye kadar yüzerek gidip, daha sonra dalarak ortadan kaybolan bir ida ya karşı koyabilecek bir donanma göremiyorum dünya da.

Hele hele, karadeniz ve ege gibi denizlerde çok ihtiyacımız var bu tür ida ya. Hem rus hem de yunan ın sesi kısılır.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: merzifonlu - 09 Mayıs 2021, 00:36:29
Ayrıca, ben de bu ulaq  ida larımızın en azından belli bir sayıda hem yüzer hem de dalar şekilde yapılmasında çok büyük fayda görüyorum. Hedefe Belli bir mesafeye kadar yüzerek gidip, daha sonra dalarak ortadan kaybolan bir ida ya karşı koyabilecek bir donanma göremiyorum dünya da.

ULAQ konusunda sayfa 5'e giderseniz, o öneriyi ilk benim getirdiğimi görebilirsiniz.  8) (Hakkını teslim edeyim, fikrin patenti @putty'ye aittir.)

Karacıların ısrarla istediği (ve sonunda envantere aldırdıkları) Silah Taşıyıcı Araç (STA) konseptinin denizdeki versiyonu gibi olmalıdır; özetle...

Bize denizde sniper gibi davranacak bir platform lazım. Hızlı, sinsi, çevik, gerektiğinde dalıp saklanabilen ve uzun menzilden vurup kaçabilen bir şey lazım.

Dikkat ederseniz, araçtaki dalma işlevinin asıl amacı saklanmak olacak. Araç su altında çok uzun mesafeler kat etmeyecek benim planımda.

Orta menzilli gemisavar füzesi ve orta boy torpido bu konsepte cuk oturacak silahlar. UMTAS vs hikaye.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 09 Mayıs 2021, 02:19:55
Ayrıca, ben de bu ulaq  ida larımızın en azından belli bir sayıda hem yüzer hem de dalar şekilde yapılmasında çok büyük fayda görüyorum. Hedefe Belli bir mesafeye kadar yüzerek gidip, daha sonra dalarak ortadan kaybolan bir ida ya karşı koyabilecek bir donanma göremiyorum dünya da.

ULAQ konusunda sayfa 5'e giderseniz, o öneriyi ilk benim getirdiğimi görebilirsiniz.  8) (Hakkını teslim edeyim, fikrin patenti @putty'ye aittir.)

Karacıların ısrarla istediği (ve sonunda envantere aldırdıkları) Silah Taşıyıcı Araç (STA) konseptinin denizdeki versiyonu gibi olmalıdır; özetle...

Bize denizde sniper gibi davranacak bir platform lazım. Hızlı, sinsi, çevik, gerektiğinde dalıp saklanabilen ve uzun menzilden vurup kaçabilen bir şey lazım.

Dikkat ederseniz, araçtaki dalma işlevinin asıl amacı saklanmak olacak. Araç su altında çok uzun mesafeler kat etmeyecek benim planımda.

Orta menzilli gemisavar füzesi ve orta boy torpido bu konsepte cuk oturacak silahlar. UMTAS vs hikaye.
Sn Merzifonlu,
Güzel bir fikir de, karşıdaki düşman gemisi ULAQ’ı zaten radarında göremiyorki! Neden saklanmaya çalışsın? Ucuz bir sistem olan yüzey gemisinden çok daha pahalı bir dalar-gemiye dönmek bir ek kazanç getirmeyecek ki!
ULAQ , bu haliyle de düşman radarlarının ve çıplak göz mesafesinin dışından atış yapacak zaten.
Size %100 katılıyorum; Cirit ve Umtas boşa kürek çekmek. Uzun ve Orta menzilli anti gemi füzeleri ve 35+km menzilli torpido bu botların asıl silahı olmalı. Umtas’ın Umtas-ER uzun menzilli modeli Temren füzesi 30+km menzilli yapılıyordu (Penguin füzelerinin yerine Seahawk için). Bunlar da uyar ULAQ’a.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: merzifonlu - 09 Mayıs 2021, 02:58:09
Gemi belki göremiyor ama düşmanda da İHA olacak. Uydulara erişim (hem de anlık) verecekler ya da kendi uyduları olacak vs vs. Hem tümü böyle olsun demedim ki. Modellerinden biri de böyle olsun diyorum.

Füze konusunda mutabık olmamıza sevindim. İlave fikirlerinize de aynen katılıyorum. Mantıklı ve bilgili kişilerle tartışmak, benim için daha verimli oluyor.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 09 Mayıs 2021, 03:43:04
Gemi belki göremiyor ama düşmanda da İHA olacak. Uydulara erişim (hem de anlık) verecekler ya da kendi uyduları olacak vs vs. Hem tümü böyle olsun demedim ki. Modellerinden biri de böyle olsun diyorum.

Füze konusunda mutabık olmamıza sevindim. İlave fikirlerinize de aynen katılıyorum. Mantıklı ve bilgili kişilerle tartışmak, benim için daha verimli oluyor.
Sağolun! Teveccühünüz!
Bende sizin fikirlerinizden çok şey öğreniyorum.
İha konusunda haklısınız. 5 model olacağına 6ıncı model olarak dediğiniz olabilir. Böyle bir platform aslında bir güç çarpanı olacağından faydalı olacaktır.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: AeroSpaceEngineering - 10 Mayıs 2021, 15:00:53
https://youtu.be/s2R2Cgnct

Mühimmat atışlarıda bir iki haftaya gelir.Gördüğüm kadarıyla içerisinde insanında kullanacağı tipte 2 tane ekran var biri Panasonic hatta.İlerde ASELSAN’ın ürünleriyle yerlileşir diye umuyorum.Bide bu büyüklükte bir platform için kaç beygirlik motor gerekir.Altay ve Fırtınada kullanacağımız Batu ve Utku modelleri denize özel revize edilip kullanılabilirmi.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Alpars - 11 Mayıs 2021, 05:38:24
Hem dalıp, hem yüzen bir ida fikri daha önce, başka mecralarda dile getirilmiş bir konu. Hatta, farklı farklı araçlar şeklinde de tarif edilmiş. 

Bu dalar çıkar deniz araçları konusunu son yine ulaq özelinde farklı mecralarda tartıştık, tartışıldı.

Daha önceden de başka ülkelerin insanlı/insansız  dalar çıkar yada battı çıktı deniz araçları denemeleri olmuş.

İda nın dalması için Silah yükü gövde içi olması gerekli gibi bir durum. Zaruri değil ama, basitlik, ucuzluk, görünmezlik, düşük hacim ve ağırlık, dayanım için gerekli.

Silah olarak, hem torpido hemde füzeyi birlikte taşıması çok iyi olur.

Dalabiliyor olması geminin en etkili savunması olur.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Gökbörü - 11 Mayıs 2021, 10:50:27
Su anki silah yuku ile bu aracin gercekten "is yapma" sansi var mi ? Bir savas gecmisine karsi UMTAS vs herhalde yeterlil etkiyi yapamayacaktir?

Su anki hali ile bir deneme tahtasi olsa gerek...komuta kontrol hedefleme, gudum vs bunlari sinamak icin tasarlanmis..

Ileriki zamanlarda belkide daha cok silah yuku tasiyan ve daha buyuk boyutlarda olani tasarlanacaktir..

TB2- Akinci ya da ANKA - AKSUNGUR gibi insallah gerisi gelir..

Ben olsam hemen Asya'ya pazarlamaya baslarim..bu hali ile Asya'daki nehirlerde guvenlik gorevlerini icra etmek icin bicilmis kaftan..
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: SKYWOLF - 11 Mayıs 2021, 11:12:47
Ayrıca, ben de bu ulaq  ida larımızın en azından belli bir sayıda hem yüzer hem de dalar şekilde yapılmasında çok büyük fayda görüyorum. Hedefe Belli bir mesafeye kadar yüzerek gidip, daha sonra dalarak ortadan kaybolan bir ida ya karşı koyabilecek bir donanma göremiyorum dünya da.


ULAQ konusunda sayfa 5'e giderseniz, o öneriyi ilk benim getirdiğimi görebilirsiniz.  8) (Hakkını teslim edeyim, fikrin patenti @putty'ye aittir.)

Karacıların ısrarla istediği (ve sonunda envantere aldırdıkları) Silah Taşıyıcı Araç (STA) konseptinin denizdeki versiyonu gibi olmalıdır; özetle...

Bize denizde sniper gibi davranacak bir platform lazım. Hızlı, sinsi, çevik, gerektiğinde dalıp saklanabilen ve uzun menzilden vurup kaçabilen bir şey lazım.

Dikkat ederseniz, araçtaki dalma işlevinin asıl amacı saklanmak olacak. Araç su altında çok uzun mesafeler kat etmeyecek benim planımda.

Orta menzilli gemisavar füzesi ve orta boy torpido bu konsepte cuk oturacak silahlar. UMTAS vs hikaye.


+1
Katılıyorum.

Bu konu hakkında daha önce çok defa görüş bildirmiştim. Fransızların buna benzer bir çalışması da vardı.

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5638.msg51159#msg51159 (http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5638.msg51159#msg51159)

Yalnız resimleri güncellemek gerekir sanırsam.  ::)
(Güncelledim)

Bu konuyla ilgili olarak Sevgili Ekber Onuk'la sosyla medya üzerinden bir sohbetimiz olmuştu. Bu tarz deniz araçları yapma konusunda bir düşüncemiz var mı diye sormuştum. O da bana şöyle cevap vermişti: "Bu semi-submersible  yaklaşımı stealth teknolojisi öncesi gündemdeydi. Ama şimdi bizim koyduğumuz 3S kuralı (Speed / Sea keeping / Stealth) bu konseptin geçerliliğini geriye itti. "
Başlık: SİDA'nın ilk atışı gerçekleşti! MSB görüntüleri paylaştı
Gönderen: SKYWOLF - 27 Mayıs 2021, 10:17:45
SİDA'nın ilk atışı gerçekleşti! MSB görüntüleri paylaştı

Error 404 (Not Found)!!1 (http://www.youtube.com/watch?v=-5Y1Z3CIyRc#)

Türk savunma sanayisi şirketlerinin iş birliğiyle geliştirilen "ULAQ" serisinin ilk platformu olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), ilk atışını gerçekleştirdi. Görüntüleri Milli Savunma Bakanlığı paylaştı. İşte haberin ayrıntıları...

"ULAQ" serisinin ilk platformu olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. DENİZKURDU-2021 Tatbikatı’nda ilk atışını yapan SİDA'nın o anlara ilişkin görüntüleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından paylaşıldı.

MSB: TAM İSABETLE VURULDU
Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "DENİZKURDU-2021 Tatbikatı’nda millî imkânlarla geliştirilen Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ilk atışını başarıyla gerçekleştirerek hedefi tam isabetle vurdu." denildi.

https://www.milliyet.com.tr/galeri/son-dakika-sidanin-ilk-atisi-gerceklesti-msb-goruntuleri-paylasti-6515815/3 (https://www.milliyet.com.tr/galeri/son-dakika-sidanin-ilk-atisi-gerceklesti-msb-goruntuleri-paylasti-6515815/3)
Başlık: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: カメせ - 14 Kasım 2021, 22:39:06
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/FEI7NY3WUAI7kSo?format=jpg&name=medium)
#SahaExpo2021 de @ARESShipyard  standından öğrendiğimiz kadarıyla ULAQ ilerde  teknenin kıç kısmında  su altı dronu taşımayı hedefliyor. Amaç ULAQ'ın giremeyeceği yerlerde su altından mayın taraması vb işlemleri yapabilmek.youtu.be/lHqLHGtQVN8 (http://youtu.be/lHqLHGtQVN8)@ARESShipyard & @MeteksanSavunma
Middle East News @MiddleastN
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: SKYWOLF - 15 Kasım 2021, 09:29:50
Savunma sanayimizin en iyi fikirlerinden biri bu araç. Silah kapasitesinin az olduğu eleştirilen gemilerimizin aslında bu araçların kullanımıyla bir anda kapasitelerini ne kadar yükselttikleri hayal edilirse...
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 15 Kasım 2021, 11:03:33
Savunma sanayimizin en iyi fikirlerinden biri bu araç. Silah kapasitesinin az olduğu eleştirilen gemilerimizin aslında bu araçların kullanımıyla bir anda kapasitelerini ne kadar yükselttikleri hayal edilirse...
+1
Aynen katılıyorum. Hiç bir donanmada olmayan “stealth” vurucu bir güç kazanacağız.
Değişik ebatlarda üretilecek ULAQ lar ile torpido atmadan tutun,  MRAShM füzeden, Atmaca füzeye varıncaya kadar her türlü saldırı silahıyla düşman birimlerden Stand-Off mesafedeyken saldırı düzenleyebileceğiz. 350-400km menzili olan bir ULAQ, üzerindeki 200+ km lik anti gemi füzesini kullandığında, 600+km menzildeki gemilere tehdit oluşturacak.
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: serkan1976 - 15 Kasım 2021, 12:33:44
İran donanması Hürmüz boğazında bu teknelerle(insanlı olanlar) ABD donanmasına kafa tutuyor...

Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: SKYWOLF - 19 Aralık 2021, 22:22:56
Ares Tersanesi ve Meteksan tarafından geliştirilen ULAQ SiDA'ya 12.7 mm ağır makinalı tüfek bulunan UKSS entegre edildi.

(https://pbs.twimg.com/media/FG-aI41XIAUPY0t?format=jpg&name=medium)

(https://pbs.twimg.com/media/FG-aJJcWQAshqKz?format=jpg&name=medium)

https://twitter.com/mavivatannet/status/1472565087726673924
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 20 Aralık 2021, 17:48:42
https://www.savunmasanayist.com/ulaqin-us-liman-savunma-botu-konfigurasyonu-gelistirildi/ (https://www.savunmasanayist.com/ulaqin-us-liman-savunma-botu-konfigurasyonu-gelistirildi/)
ULAQ insansız deniz aracının tek tek değişik savaşçı modeli geliştiriliyor.
Deniz kuvvetleri geleceğe hazırlanıyor. Kıymetli büyük gemileri ön safa sürmekteyse insansız, rahat harcayabilecek SİDA larla savaşılacak artık.
Bu yeni versiyonu liman ve üs koruması için geliştirilmiş.

Ayrıca ULAQ’taki tek yenilik UKSS entegrasyonu değil… Atış testi esnasında yabancı ülke üretimi bir Elektro-Optik Sistem kullanılırken, şu anda ise ASELSAN üretimi DENİZGÖZÜ-KIRLANGIÇ Elektro-Optik Sistemi kullanıma alınmış. Yani Meteksan Savunma ile ARES Tersanesi, ULAQ SİDA’nın yerlilik oranını daha da arttırmış diyebiliriz.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2021/12/ULAQ-SIDA-780x470.jpg)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Gökbörü - 20 Aralık 2021, 19:03:33
Suru halinde kullanilacak bile olsa, silah yukunun arttirilmasi lazim gelir diye dusunuyorum..

4-6 tane atmaca firlatabilecek, kim bilir ayni zamanda belki uzerinde dusuk kalibreli bir deniz topu tasiyabilecek bir versyonu mesela...

Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 21 Aralık 2021, 01:00:26
Suru halinde kullanilacak bile olsa, silah yukunun arttirilmasi lazim gelir diye dusunuyorum..

4-6 tane atmaca firlatabilecek, kim bilir ayni zamanda belki uzerinde dusuk kalibreli bir deniz topu tasiyabilecek bir versyonu mesela...
Deniz topunu bilemem de ; üzerinde “MRAShM”/orta menzilli gemi füzesi ve Orka torpido taşıyacak olan , hatta atmaca bile taşıyabilecek versiyonları olacak.
ULAQ’ın en güzel tarafı geometrisi ve kompozit yapısı ile, RCS değeri çok düşük olacağı. Bu özelliği ile hedef gemilere kendisini belli etmeden çok yaklaşıp, torpido ve MRShM atabilecek olması.
Bu gemi savar versiyonu
(https://www.millisavunma.com/wp-content/uploads/2020/10/ULAQ.jpg)
(https://www.millisavunma.com/wp-content/uploads/2020/10/ulaq_gemisavar.jpg)

Bu da denizaltı harbi versiyonu
(https://www.millisavunma.com/wp-content/uploads/2020/10/ulaq_denizalti_savunma2.jpg)
(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2021/04/ULAQ-DSH-780x470.jpg)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Gökbörü - 21 Aralık 2021, 14:38:59
Suru halinde kullanilacak bile olsa, silah yukunun arttirilmasi lazim gelir diye dusunuyorum..

4-6 tane atmaca firlatabilecek, kim bilir ayni zamanda belki uzerinde dusuk kalibreli bir deniz topu tasiyabilecek bir versyonu mesela...
Deniz topunu bilemem de ; üzerinde “MRAShM”/orta menzilli gemi füzesi ve Orka torpido taşıyacak olan , hatta atmaca bile taşıyabilecek versiyonları olacak.
ULAQ’ın en güzel tarafı geometrisi ve kompozit yapısı ile, RCS değeri çok düşük olacağı. Bu özelliği ile hedef gemilere kendisini belli etmeden çok yaklaşıp, torpido ve MRShM atabilecek olması.
Bu gemi savar versiyonu
(https://www.millisavunma.com/wp-content/uploads/2020/10/ULAQ.jpg)
(https://www.millisavunma.com/wp-content/uploads/2020/10/ulaq_gemisavar.jpg)

Bu da denizaltı harbi versiyonu
(https://www.millisavunma.com/wp-content/uploads/2020/10/ulaq_denizalti_savunma2.jpg)
(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2021/04/ULAQ-DSH-780x470.jpg)

Simdi oldu :)

Uzerinde makineli tufek gorunce "bu nasil is " diyesim gelmisti :)
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: Yasar - 21 Aralık 2021, 15:29:58
Sn Gökbörü, o makineli tüfekli versiyonu liman ve üs koruma görevi için düşünülen versiyonu.
Aşağıda imalattan çıkmış ve atış testlerinde başarı göstermiş prototipin resmî var. Bu da 8km mesafeden kara ve deniz hedeflerine Cirit ve Umtas atabilen versiyonu.

(https://www.edrmagazine.eu/wp-content/uploads/2020/11/Turkey-Ulaq_01.jpg)


https://cdnntr1.img.sputniknews.com/images/07e4/0b/0d/1043218576.png (https://cdnntr1.img.sputniknews.com/images/07e4/0b/0d/1043218576.png)
Başlık: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: カメせ - 31 Aralık 2021, 11:01:45
Alıntı
Ares Tersanesi ve Meteksan tarafından geliştirilen ULAQ SİDA'nın seri üretimi başladı.
(https://pbs.twimg.com/media/FH6R_ljXMAETOSv?format=jpg&name=medium)
Navalnewscom'a konuşan Ares Tersanesi Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Pehlivanlı ULAQ ile 2 Avrupa ülkesinin ilgilendiğini, görüşmelerin yakında sonuçlanacağını açıkladı

Ayrıca ULAQ'ın yeni üs liman savunma botunun Best Grup üretimi Koralp UKSS kullandığı, Ocak 2022'de atış testlerinin yapılacağını açıkladı.youtu.be/2Q_w9rFGNzc (http://youtu.be/2Q_w9rFGNzc)@ARESShipyard @MeteksanSavunma @navalnewscom
https://mobile.twitter.com/mavivatannet
Başlık: Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
Gönderen: DoganTuran - 15 Mart 2022, 19:47:21
Koralp nerden çıktı, bu 12,7 önce deniz şartlarına uygun değil! Biraz tekneyi güncellemeyle, Aselsan Stamp-2'yi koy ön tarafa ve arka dikmenin yanlarına 2'li tandemden koy L-Umtas'ı anlarım...

Aynı platformda 12,7 ve L-umtası taşıtamazsalar, bu haliyle maliyet etkinliği dahi zor. Çalışmalara devam etmeleri lazım.
Başlık: Türkiye Filipinler'e Karakol Gemisi İhracatında Son Aşamada.
Gönderen: カメせ - 27 Nisan 2022, 14:55:57
Alıntı
Türkiye Filipinler'e Karakol Gemisi İhracatında Son Aşamada.
(https://pbs.twimg.com/media/FRVGr8HUUAEFwPi?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FRVGr6YVgAA1DRx?format=jpg&name=medium)

- ASFAT, Filipinler'e 6 adet OPV İhracatında Son Aşamada

- OPV'ler ile birlikte ULAQ SİDA da ilk kez ihraç edilecek. Filipinler'ın OPV programı teklifini kabul etmesi halinde iki ULAQ SİDA' hediye edilecek.
https://mobile.twitter.com/FMangosingINQ/status/1519197096687013888
Başlık: ULAQ SİDA’ya TÜMOSAN Motoru
Gönderen: fırtına06 - 03 Eylül 2022, 13:11:58
ARES Tersanesi ile TÜMOSAN arasında, ULAQ SİDA’ya entegre edilecek yerli dizel marin motorlarının tedariki konusunda sözleşme görüşmelerine başlanıldı.

ARES Tersanesi ile TÜMOSAN arasında, Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) Projesi kapsamında inşa edilen ULAQ-SİDA’ya entegre edilecek yerli dizel marin motorlarının tedariki konusunda sözleşme görüşmelerine başlanıldı. Açıklama, 1 Eylül tarihinde TÜMOSAN tarafından yapıldı

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2021/05/5BDD47A5-B967-4E39-8D37-AD5F043F3CF7-780x470.jpeg)

ULAQ, TÜMOSAN ile ARES Tersanesi arasında yapılacak anlaşma ile artık daha yüksek yerlilik yüzdesine sahip olacak. 12.7 mm uzaktan komutalı silah sisteminden gemisavar füzelere kadar çeşitli silah sistemleriyle teçhiz edilecek ULAQ SİDA’nın, yakında envantere girmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meteksan Savunma ile Ares Tersanesi tarafından geliştirilen ULAQ SİDA’nın seri üretimine başlanıldığını açıklamıştı. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik ilk ULAQ teslimatı, bu yıl içerisinde gerçekleştirilebilir.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2021/03/ULAQ-SIDA-e1614801478896.jpg)

ULAQ SİDA
400 kilometreyi aşabilen seyir menziline, saatte 70 kilometrenin üzerinde sürat kabiliyetine, gündüz/gece görüş imkânlarına, otonom seyir algoritmalarına, kriptolu ve elektronik harp korumalı haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden üretilen ULAQ SİDA; Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargâh komuta merkezinden veya yüzer platformlardan kullanılabiliyor.

İnsansız deniz araçları alanında ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından başlatılan projenin; istihbarat toplama, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım/tahliye amaçlı konfigürasyonlarının üretimi devam ettirilecek.

https://www.savunmasanayist.com/ulaq-sidaya-tumosan-motoru/ (https://www.savunmasanayist.com/ulaq-sidaya-tumosan-motoru/)
Başlık: Elektronik Taarruz konfigürasyonu ile ULAQ.
Gönderen: カメせ - 21 Ekim 2022, 18:47:22
Alıntı
Meteksan Savunma ile Ares Shipyard iş birliğiyle geliştirilen ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı‘nın Elektronik Taarruz konfigürasyonu ilk kez görüntülendi.

SİDA’nin elektronik taarruz faydalı yükleri Meteksan Savunma tarafından geliştirildi.

(https://pbs.twimg.com/media/Ffl-UoGXwAABnbB?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/SavunmaSanayiST