DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: Şahinbey - 03 Temmuz 2009, 17:04:01

Başlık: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Şahinbey - 03 Temmuz 2009, 17:04:01
Afganistan ile İlgili Gelişmeler

ABD Merkez Komutanı (CENTCOM) Org. David Petraeus’un, son haftalarda bölgede yaptığı diplomatik turlardan sonra, Kazakistan, Tacikistan,Türkmenistan ve Özbekistan da ABD ile benzer anlaşmalar yaptılar.

ABD Ulaştırma K.lığı sözcüsü Cynthia Bauer’in Jane’s Defense’e yaptığı açıklamaya göre, martın başında ilk ABD kargosu Rus toprakları yoluyla Afganistan’a doğru yola çıktı. Açıklamaya göre; rota Litvanya başkenti Riga’dan başlayıp, Rusya, Kazakistan ve Özbekistan’dan geçmekte.Son nokta da muhtemelen Mezar-I Şerif olacak. Karma bir ulaşım modu izleneceği belirtilmekle beraber, yolculuğun büyük bölümünün demiryolu ile yapılacağı anlaşılmakta.

Rusya böylece Nato'ya Afganistan'da yardım etmiş olmuyormu???Bu ne pehriz bu ne lahana turşusu :o

Kyanak:http://savunmaarastirmalari.com/index.php?news=3362
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Şahinbey - 04 Eylül 2009, 16:25:48
NATO'dan korkunç saldırı

NATO askerleri Afganistan'da ortalığı kana buladı. Saldırı sonrası ölü sayısındaki bilanço katliamı andırdı.

NATO savaş uçakları Afganistan'ın kuzeyinde Kunduz'u bombaladı. Saldırıda 40'ı sivil 90 kişi öldü.. 

Kunduz kenti yakınlarında kaçak bir yakıt tankeri NATO birlikleri tarafından hava saldırısıyla vuruldu.

NATO ölenlerin sayısını 40 olarak açıkladı ve militanların hedef alındığını belirtti.

Kunduz Emniyet Müdürü Gulam Muhiddin, NATO'nun Taliban militanlarının kaçırdığı iki petrol tankerine düzenlediği hava saldırısında 40'ı sivil 90 kişinin öldüğünü açıkladı.

Emniyet Müdürü Muhiddin, militanların iki tankeri Kunduz'un Omar Hel köyünde gece yarısı kaçırdığını ve NATO güçlerinin de militanların bir nehir geçişinde tankerleri durdurduğu sırada hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

NATO sivil ölümlerini doğrulamadı

NATO güçleri de hava saldırısında kaçırılan petrol tankerlerinin hedef alındığını doğrularken, "çok sayıda isyancının" öldürüldüğünü bildirdi. NATO güçleri, saldırıda sivillerin ölüp ölmediğinin araştırıldığını belirtti.

kaynak:http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=206107
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 04 Eylül 2009, 16:34:04
Adamlar daha kimleri vurduklarını bilmiyorlar anlaşılan.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Şahinbey - 04 Eylül 2009, 16:45:44
Acaba kaçırılan "petrol tankeri"miydi.?Belkide böyle bir saldırıyı düzenlemelerinin sebebi kaçırılan araçların yada araçlardan taşıdığı şeylerin mutlaka talibanın eline geçmemesi gerekiyordu..
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 30 Eylül 2009, 19:08:51
Afganistan'da Bir Tuhaf Ölüm

30 Eylül 2009 Çarşamba 17:27
Afganistan'da ölüm kol geziyor. Her gün onlarca kişi ölüyor. Ama bu ölüm çok farklı. Çünkü böyle talihsiz ölüm nadir görülür...

Afganistan'da bir kız çocuğu, uçaktan atılan propaganda broşürü kutusunun üzerine düşmesiyle öldü.

Times gazetesinin haberinde, olayın 23 Temmuzda olduğu, RAF C130 Hercules tipi kargo uçağının Helmand vilayetinin kırsal kesimleri üzerinde uçarak broşür attığı bildirildi.

Uçaktan atılan broşür kutularının havada açılacağı ve kağıtların geniş bir alana yayılacağı varsayılıyor.

Ancak Britanya Savunma Bakanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre bu kez kutulardan biri açılmadı ve Afgan kızın üzerine düştü. Kandahar'da hastaneye kaldırılan kız kurtarılamadı.

Böylece kız, binlerce sivilin öldüğü Afganistan'daki savaşın propaganda kurbanı oldu.

Kızın ölümüne sebep olan broşürlerin hangi konuda olduğu bilinmiyor. Broşürler, psikolojik savaş misyonu çerçevesinde Taliban'la ilgili olabildiği gibi, halkı patlayıcılar, mayınlar hakkında uyarma mahiyetinde de olabiliyor. Ayrıca, 20 Ağustostaki seçimlerde oy merkezlerinin yeri hakkında bilgi vermek amaçlı broşür de dağıtıldığı kaydediliyor.

Broşür kutularının ağırlığının 14-18 kilogram arasında olduğu belirtiliyor.

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=1295.new;topicseen#new
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: batuhansafak - 09 Ekim 2009, 22:43:37
Hiçde ilginç değil bence çünki insansız uçakların hergün onlarca afgan ve pakistanlı katlederken bu haber hiçde önem arzetmiyor ama bu haberi hazırlayanlar akılları sıra oradaki taliban kabusunun ne denli büyük boyuttta olduğuna dikkat çekmek istiyor
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 08 Kasım 2009, 12:42:18
Afganistan'da NATO Operasyonu

Hava bombardımanında 17 Taliban militanı öldü

08.11.2009 12:01
Afganistan'ın güneyinde dünkü NATO bombardımanı sırasında 17 militanın öldürüldüğü bildirildi. Afganistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, militanların, bombardıman sırasında Afgan kuvvetleri tarafından ölü ele geçirildiği ifade edildi.

Taliban militanlarının kalelerinden biri kabul edilen Zabul vilayetindeki Afgan kuvvetlerine ait mevzilere saldırı düzenlendiği belirtilen açıklamada, çıkan çatışma sonucu 17 militanın öldüğü ifade edildi. Açıklamada, çatışma sırasında çok uluslu gücün Afgan kuvvetlerine havadan destek verdiği de kaydedildi.

AA
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 15 Kasım 2009, 14:32:27
Conilerde Moral Sıfır

Amerikan askerlerinin psikolojik sorunları son dönemde arttı

15.11.2009 13:40
Pentagon tarafından yapılan araştırma, moralsiz askerlerin psişik sorunlarla boğuştuğunu gösterdi.

Amerikan Başkanı Barack Obama'nın Afganistan'a takviye kuvvet gönderip göndermemeye karar vermeye hazırlandığı bir sırada yayımlanan araştırma, Afganistan'daki askerlerin stresinin geçen seneye nazaran daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Askerler arasında yapılan nabız yoklamasına göre, askerlerin sadece yüzde 17'si moralinin "iyi" veya "çok iyi" olduğunu söyledi.

Araştırmayı yapan uzmanlar, 8 yıllık savaşta üçüncü veya dördüncü kez Afganistan'a gönderilen askerler arasında psikolojik sıkıntıların daha fazla olduğuna dikkat çekti.

AA
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: akrep - 15 Kasım 2009, 19:46:33
morali bozuk askerler cok hata yapar kendini ve etrafindakilerine zarar verir...
intihar oranida yüksek olur...
son zamanda bana göre amerikan askerleri cok yiprandi...
ille savasa gerek yok... duduklari bilene onlari moralini sifira indiriyor... adamlar afganistana yada iraka gitmemek icin kendilerini bile yaraliyorlar...

eee insan ne ekerse onu bicer... nice sucsuz insanlarin kanlarina girdiler..
saygilar
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Felix - 16 Kasım 2009, 15:36:45
Yahu ne saflıktır.Mesela doğuda bir türk komutanı en fazla 5 sene,er ise normal askerlik süresi boyunca durur.Yer değiştirir.Sürekli yer değiştirmiyor mu bunlar büyük okyanusta ki coni 2 yıl ırak ta 2 yıl okyanusta 2 yıl new yorkta filan takılsa moral çok iyi olur.6 yıldan beri afganistanda geberir insan yahu. :P
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: RekarnO - 16 Kasım 2009, 19:47:10
Yanlıs bılmıyorsam bir yerden duymustum, amerıkanlar 9 ay gıbı bır sure takılıyorlar surede emın degılım ya 9 ay, ya 2 yıl. ne oluyorsa bu surede oluyor genclere.

onlar acısından bakılacak olursa morellerının cokmemesı elde degıl. daha askerler ucaktayken ıner ınmez mıferlerrınızı celık yeleklerınızı gıyın dıyorlar. olum korkusu bu andan ıtıbaren basladıgı ıcın yasadıkları dunyaya guvenmıyorlar. bu da sıyırmalarına yol acıyor.

Bızde de guneydoguda bu vakalara yakalanan cok asker var. sahsen benım tanıdıgım cok var. ayrıca etrafta duyduklarım bıle amerıkanlara acımama bıle sebep oluyor.

Kım olursa olsun hıc bır Annenın evladının tabutunu teslım almasını ıstemem. keske bu yasananlar  olmasaydı. ac gozlu emperyalıst devletlerın yonetıcılerı yuzunden, cogu daha aklı havalarda genclerın olmelerını acıkcası onaylamıyorum. ne onlardan ne bızden kımseler olmesın.

Ama dunyanın kuralı, kotuler hıc bos durmuyor maalesef..
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 17 Kasım 2009, 22:41:52
Amerikan ordusunda 140 intihar!
Amerikan ordusunda yıl başından bu yana 140 kişinin intihar ettiği bildirildi.

17.11.2009 22:28
General Peter Chiarelli, basın toplantısında, "Bu yıl 140 intihar vak'ası tespit edildi. Bu sayı geçen senenin toplam intihar vak'asına denk. Yıl sonuna daha 1,5 ay var. 2009 bu bakımdan rekor sayıda intihar vak'asına sahne olabilir" dedi.

Askeri yetkililer pek kabul etmese de, Irak ve Afganistan'a dönüşümlü olarak yapılan sevkıyat, Amerikan askerleri arasındaki intihar sayısının artmasında en önemli etmen sayılıyor. Alkol, uyuşturucu ve hap kullanımının artması da diğer etmenler olarak sıralanıyor.

AA
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Felix - 18 Kasım 2009, 12:39:38
Coniler İzmir e gezmeye gelmiş sanırım.Bir kaç gün önce gazetede okumuştum.3 günlük moral şeysiymiş..
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: aliarslan - 19 Ocak 2010, 21:08:39
Amerikan askerleri çikolata için silah bırakan adamlar kelle koltukta savaşırken morallerinin bozuk olması gayet normal.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: RekarnO - 06 Şubat 2010, 15:40:52
Afganistan’daki ABD ve Uluslararası Güvenlik Destek Gücü ISAF’ın komutanı General Stanley A. McChrystal, Türk birliklerinin Afgan güvenlik güçleriyle birlikte Kabil ve çevresinde güvenliği sağlamaya başladıklarını açıkladı.


“Türk birlikleri Kabil’de güvenliği sağlamanın yanı sıra ayaklanmaya karşı mücadelede de çok başarılı” diyen General McChrystal, sorularımızı söyle yanıtladı:

Muhteşemler... Bunu çok iyi yapıyorlar

Yeni strateji çerçevesinde Türkiye’den ne bekliyor sunuz?

Türk askerlerinin resmi rolü Kabil ve çevresinde Afganistan hükümet güçleri ile birlikte güvenliği sağlamak. Bunu çok iyi yapıyorlar. Muhteşemler. Bir başka resmi olmayan rolleri daha var. O da ayaklanmaya karşı mücadele. Orada da çok başarılılar. Kültürel yakınlıkları nedeniyle sadece Afganistan halkı ile değil, Afganistan Hükümeti ile de çok özel ve etkili biçimde ilişki kuruyorlar. Türkiye’den yeni bir talepte bulunmak NATO’da siyasi seviyede ele alınmalıdır. Bu benim işim değil. Ama şunu söyleyebilirim. Afganistan Hükümeti Kabil’de güvenlik konularında liderliği üzerine aldı. Bu ortakların rolünü azaltmıyor. Ama bugüne kadar uygulanan eğitimlerden farklı bir uygulama gerekiyor. Türk askerleri Afgan askerlerini eğitiyorlar, bazı değişiklikler var. Altı yıl önceye göre daha gelişmiş güvenlik birimleri ile ortak çalışılıyor. Bu büyük bir misyon.

Eğitimde çavuşlara çok ihtiyacımız var

Yeni stratejinin eğitim misyonu ne anlama geliyor?

Bu çok büyük bir misyon. Afgan asker ve polis gücünü yetiştirmeyi ve güvenlik sorumluluğunu onlara bırakmayı amaçlıyoruz. Amaç hükümetin ülke çapında kontrolü sağlaması. Profesyonel yetenekleri geliştirmek için müttefiklerimizden daha fazla sayıda eğitimciye ihtiyaç var. Çavuşlara mesela. Okullar açmayı, eğitim kampları geliştirmeyi planlıyoruz. Okuma yazma da öğreteceğiz, yolsuzlukla mücadele programları uygulayacağız. Olumlu olan şu ki, bu güne kadar güvenlik için halktan çok büyük ölçüde başvuru aldık. Eğitimin özelliği güvenlik güçlerini sahada eğitmek. İlk eğitimden sonra onları sahaya göndereceğiz. Sahada öğrenecekler. Onların arasından liderler yetiştirmek istiyoruz. Yeni stratejiye göre her bölgedeki Afgan güçlerinin yanına o bölgeden sorumlu ittifak gücünü partner olarak vereceğiz. Mesela Türk birlikleri böyle bir programa başladı. Afganistanlılarla birlikte eğitim yapıyor, devriye çıkıyor, birlikte operasyonlara gidiyorlar. Birlikte yaşıyor ve birlikte örgütlüyorlar. Birbirlerine anlayışı derinleşiyor.

Komuta entegrasyonu nasıl olacak?

Üzerinde çalıştığımız konu. Biz Afganistan güvenlik güçlerine resmen komuta etmiyoruz. Onlar egemen bir ülkenin güçleri. Ama her noktada Afgan ve birlikte çalıştıkları ittifak komutanları arasında ilişki var. Planlama ve güçlerin birlikte hareketi ortak kararlarla oluyor. Tabii 44 üye ülkenin bulunduğu bir yerde komuta entegrasyonu kolay değil. O yüzden komutanlarımıza esneklik tanıyorum. Kendi çözümlerini kendileri bulacaklar.

Türk askeri Kabil’de güvenlik devriyesi

Türk birliklerini Afgan güvenlik güçleri ile birlikteyken kim koruyacak?

Her nokta, her yerel komutan kuvvetlerini korumak için taktik kararlarını alacak. Eğer savaş gücü olmayan bir birlik olarak Afgan birliklerine eşlik ediyorsanız, o noktada askerlerini riske atmamak komutanın vereceği karara bağlı olacak.

Yeni durum Türk birlikleri için ne alama geliyor?

Türkler Kabil ve çevresinde güvenlik için devriye geziyor. Ama Türk askerleri aktif operasyonların dışında değiller. Ancak çok dikkatliler ve işlerinde çok iyiler.

Gizli bağ, Afgan halkına seygiyle yaklaşmanız

ABD’nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke Türk birliklerinin Afganistan’da çok özel bir konuma sahip olduklarını söylüyor. Bu Müslüman olmalarından mı kaynaklanıyor?

Tabii ki her üye ülkenin önemi ve katkısı büyük. Ama Türkiye NATO üyesi, Afganistan tarihi ile bağları var ve Müslüman. Bunları alt alta koyduğunuzda diğer müttefiklerin hiçbirinde olmayan özellikler olduğunu göreceksiniz. Biz bazen askerleri sayı gibi görüyoruz. Bin asker, bin eş, bin anne baba, bin çocuk demek. Yaralandığımızda ya da hayatlarımızı kaybettiğimizde en büyük bedeli onlar ödüyor. Türk askerleri Afgan halkı için savaşıyor, onlara hizmet ediyor ve bunun karşılığında ne zengin oluyorlar ne bir şey kazanıyorlar. Bazen onlara bakarken, Afgan halkına öyle bir empati ve sevgi ile yaklaştıklarını görüyorum ki işte Türk askerlerinin Afganistan halkı ile gizli bağı bu diyorum.


http://www.hurriyet.com.tr/gundem/13705431.asp?gid=233(http://www.hurriyet.com.tr/_np/4586/9794586.jpg)

(http://www.hurriyet.com.tr/_np/4620/9794620.jpg)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 06 Şubat 2010, 16:47:25
Mehmetçik, Otokar Cobra ve Türk Bayrağı. E tabi orada düzen olacak.  :D
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: aliarslan - 07 Nisan 2010, 15:06:46
Siz Afganları bilmezsiniz,Afganlar kendi topraklarında yabancıyı kim olursa olsun tanımazlar korkum taliban-tsk savaşının başlaması ve Türkiye'nin müslüman dünyaya yalnış lanse edilmesi.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 07 Nisan 2010, 15:21:33
Siz Afganları bilmezsiniz,Afganlar kendi topraklarında yabancıyı kim olursa olsun tanımazlar korkum taliban-tsk savaşının başlaması ve Türkiye'nin müslüman dünyaya yalnış lanse edilmesi.

Çok merak ettim Sayın FNSG, şu bizlerin bilmediği Afganları siz nereden biliyorsunuz?  ::)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: aliarslan - 07 Nisan 2010, 20:08:38
Siz Afganları bilmezsiniz,Afganlar kendi topraklarında yabancıyı kim olursa olsun tanımazlar korkum taliban-tsk savaşının başlaması ve Türkiye'nin müslüman dünyaya yalnış lanse edilmesi.

Çok merak ettim Sayın FNSG, şu bizlerin bilmediği Afganları siz nereden biliyorsunuz?  ::)
Sn.SKYWOLF,deyim amacıyla söyledim çünkü sizde biliyorsunuz ki bu forumda Taliban TSKya dokunmaz gibisinden yorumlar mevcut.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 21 Eylül 2010, 09:23:42

Afganistan'da helikopter düştü
Ülkenin güneyinde düşen helikopterde 9 NATO askeri hayatını kaybetti.
21 Eylül 2010 Salı, 07:33:31
Afganistan'da helikopter düştü

NATO açıklamasında, helikoptere ateş açıldığı yönündeki bir bilgi alınmadığı belirtildi.

Kazanın ardından soruşturma başlatıldığı bildirilen açıklamada, 9 askerin öldüğü, biri Amerikan, diğeri Afgan askeri olmak üzere 4 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Bu ölümlerle bu yıl Afganistan'da ölen yabancı askerlerin sayısı 529'a yükseldi.

AA
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Falcon - 30 Ekim 2010, 22:17:01
Afganistan'ın Doğusundaki Bir Askeri Karakola Militanların Saldırmasının Ardından Çıkan Çatışmada Ölenlerin Sayısının 80'e Yükseldiği Bildirildi.
Afganistan'ın doğusundaki bir askeri karakola militanların saldırmasının ardından çıkan çatışmada ölenlerin sayısının 80'e yükseldiği bildirildi.

Paktiya vilayetinden yapılan açıklamada, Pakistan sınırı yakınlarında bir askeri üsse yönelik saldırıyı püskürten çok uluslu güç askerlerinin, 80 kadar militanı öldürdüğü belirtildi.

Açıklamada, 5 çok uluslu güç askerinin de yaralandığı kaydedildi. (Anadolu Ajansı)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 16 Aralık 2010, 19:42:05
ABD Afganistan'dan askerini çekiyor

ABD, yeni Afganistan stratejisini açıkladı. Buna göre Temmuz ayından itibaren Afganistan'dan asker çekmeye başlayacak.
16 Aralık 2010 Perşembe, 14:16:32
ABD Afganistan'dan askerini çekiyor

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama'nın Afganistan savaş stratejisine ilişkin bir değerlendirme açıkladı. Uzun zamandır beklenen 5 sayfalık değerlendirmede, ABD'nin, birliklerini 2011 yılının Temmuz ayında çekmeye başlama sözünü yerine getirmekte olduğu belirtildi.

Afganistan'daki savaşın, 2001 yılında Amerika'ya saldıran El Kaide örgütüne bağlı teröristlerin ve onları koruyan Taliban militanlarının gücünü erozyona uğrattığı ifade edilen değerlendirmede, ABD ve NATO'daki müttefiklerinin, 2014 yılı sonunda Afganistan'ın kontrolünün ülkenin kendi birliklerine devredilmesini umduğu kaydedildi.

Afganistan'da kazanımların ''kırılgan ve tersine dönebilir'' olmasına rağmen, Taliban'ın son yıllarda kazandığı ivmenin ülkenin birçok yerinde durdurulduğu belirtilen değerlendirmede, El Kaide'nin Pakistan'daki liderliğinin de zayıfladığı ifade edildi.

Obama'nın, Afganistan değerlendirmesiyle ilgili olarak Beyaz Saray'da bir konuşma yapması bekleniyor.

AA
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: QRI - 16 Aralık 2010, 19:55:31
Ikinci Vyetnam vakasi.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 20 Şubat 2011, 12:38:29
Afganistan'da katliam: 64 sivil öldürüldü

NATO ve Afgan askerlerinin düzenlediği ortak operasyonlarda 64 sivilin öldüğü ileri sürüldü.
20.02.2011 - 11:07

Afganistan'da katliam: 64 sivil öldürüldü

Afganistan'ın doğusundaki Kunar vilayetinin Valisi Fazlullah Vahidi, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, NATO ve Afgan güçlerinin Gazi Abad bölgesinde dört gündür düzenledikleri kara ve hava saldırılarında, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 64 sivili öldürdüğünü söyledi.

NATO sözcüsü ise, operasyonlarda 7 sivilin yaralanmış olabileceği yönündeki haberler üzerine soruşturma başlatıldığını, ancak sivillerin öldürüldüğüne dair bilgi sahibi olmadıklarını ifade etti.

http://www.ensonhaber.com/afganistanda-katliam-64-sivil-olduruldu-2011-02-20.html
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: TR(B) - 20 Şubat 2011, 13:19:56
insan hakları yalnız batılı devletlerin kendi çıkarlarını korumak için uydudugu argüman haline dönüşüyor.... Natoyu hangi insan hakları mahkemesi yargılıyacak... yüzlerce sivil öldürüyorlar yanlışlık diyip geçiyorlar. Nato Abd'nin soykırım suçuna ortak oluyor.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: UYVAR - 20 Şubat 2011, 13:36:35
savaşı kaybettiklerini bir türlü kabullenemiyorlar. Mccrystal bunu gördü, ağzından kaçırdı ve kellesi gitti. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali... Ne yazık ki sivil kayıplar, giderek artacak Afganistan'da. Ruslar, ''yanlış yapıyorsunuz'' diyor inanmıyorlar, kendi generalleri söylüyor inanmıyorlar, Karzai salya sümük zırlıyor, inanmıyorlar. Bunların inanmasını sağlayacak tek şey, Vietnam'daki Tet saldırısı gibi birşey olacak ki onun da tam sırası. Yaklaşan seçimler için kamuoyu oluşturmak gerek...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: QRI - 20 Şubat 2011, 14:02:01
abd de ruslarin yalnisini tektarliyor.ruslar bu konuda uyarmis onlari.kendiside kayb ettiyinin farkinda.sadece prestij meselesi var.eyer abd burdan yenik olarak ayrilirsa dunyada abd nin yenilmez ve karsigelinmez oldugu dusuncesi sarsilir.ve karsitlari artar.bunun icin her vahsiliyi yapacaklardirki bu olay bas vermesin.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: KingWarrior - 06 Ağustos 2011, 19:19:46
Afganistan'da 31 Amerikan askeri öldü

ABD ordusu tarihinin en büyük kayıplarından birini Afganistan'da yaşadı. NATO helikopterinin düşmesi sonucu 31 Amerikan askeri yaşamını yitirdi.
ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 12:39 TSİ 06 Ağustos. 2011 Cumartesi
KABİL - Talibanla şiddetli çatışmaların yaşandığı Vardak bölgesinde dün gece NATO’ya ait bir helikopter düştü.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, olayda 31'i ABD, 7'si de Afgan askeri olmak üzere toplam 38 kişinin öldüğünü açıkladı.

Karzai, ABD Başkanı Barack Obama'ya bir başsağlığı mesajı gönderdiğini de söyledi. Taliban güçleri, helikopteri NATO ile çatışmalar sırasında kendilerinin düşürdüğünü açıklamıştı.

Haberin devamı ↓
reklam

OBAMA: HELİKOPTERİ TALİBAN DÜŞÜRDÜ
ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'da dün gece NATO helikopterinin, Taliban tarafından düşürüldüğünü doğulayarak, Amerikan askerlerinin hayatını kaybetmesinden dolayı üzüntüsünü dile getirdi.

Olayı Camp David'de öğrenen Obama, yaptığı yazılı açıklamada, bunun, Amerikan ordusunun ve ailelerinin yaptığı ''olağanüstü fedakarlıkları'' hatırlattığını belirterek, Amerikan halkının, hayatını kaybeden 31 Amerikan askerinin aileleri için dua ettiğini söyledi. Barack Obama, olayda 7 Afgan askerinin yaşamını yitirmesinden de üzüntü duyduğunu kaydetti.

31 askerin ölümü, Amerikan ordusunun Afganistan savaşının başlamasından bu yana bir günde tek bir olayda verdiği en büyük kayıp olarak kayıtlara geçti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25239073/
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Tuco - 06 Ağustos 2011, 19:26:25
Başka bir web sitesinde helikopterin RPG ile düşürüldüğü yönünde bir bilgi var.Bu hantal kuşların çatışma hattına çok yaklaştırılmasının bu tür sakıncaları var
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: KingWarrior - 07 Ağustos 2011, 04:42:01
(http://i.ensonhaber.com/resimler/diger/esh_5117.jpg)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: enes38 - 07 Ağustos 2011, 12:57:28
hedef  büyüdükce  vurmakta  kolaylaşıyor  ,  amerikan askerlerinin  öldürülmesine  üzüldüm desem yalan  olur.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Falcon - 07 Ağustos 2011, 13:53:46
Birde bir başka konuda bunu çatışma hattına sokarız diyenler vardı.Bu helikopterle çatışmanın 10 km yanına bile girilmez :D
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: seyyah - 07 Ağustos 2011, 14:05:06
Aynen bunu bende soylemistim herkez tepki gostermisti bana bu helikopter doguda zor kullanilir bizim daglarda bunu ordek gibi avlarlar ama super helikopter orasida var.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: KingWarrior - 07 Ağustos 2011, 14:27:26
Bin Ladin'i öldüren birliğe darbe: 31 ölü

ABD, Afganistan'daki savaş boyunca bir gün içindeki en büyük kaybını yaşadı. Ölen askerler arasında, Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda görev alan seçkin birliğin mensuplarının da olduğu iddia edildi.

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 21:20 TSİ 06 Ağustos. 2011 Cumartesi
KABİL - ABD ordusu tarihinin en büyük kayıplarından birini Afganistan'da verdi. NATO helikopterinin düşmesi sonucu 31 Amerikan askeri yaşamını yitirdi.

Obama, saldırının Taliban tarafından yapıldığını açıklarken, ABD medyasında bir iddia ortaya atıldı.

31 askerden bazılarının, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda yer alan seçkin komando birliğinin mensupları olduğu ileri sürüldü.

Haberin devamı ↓
reklam

Taliban'la şiddetli çatışmaların yaşandığı Vardak bölgesinde dün gece NATO’ya ait bir helikopter düştü. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, olayda 31'i ABD, 7'si de Afgan askeri olmak üzere toplam 38 kişinin öldüğünü açıkladı.

Taliban güçlerinin üstlendiği saldırıyla ilgili ABD Başkanı Barack Obama'dan da açıklama geldi. Obama helikopterin Taliban tarafından düşürüldüğünü doğuladı.

Ölümler, Afganistan savaşının başlamasından bu yana Amerikan ordusunun bir günde ve tek bir olayda verdiği en büyük kayba neden olduğu için önemli görülürken, Amerikan medyasında da bir iddia ortaya atıldı.

Ölenler arasında özel komonda birliği 'Navy Seal' mensubu askerlerin olduğu ileri sürüldü; bu birlik, El Kaide lideri Usame Bin ladin'in öldürüldüğü operasyanda görev almasıyla gündeme gelmişti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25239073/
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Tuco - 08 Ağustos 2011, 00:32:52
([url]http://i.ensonhaber.com/resimler/diger/esh_5117.jpg[/url])


Eğer vurulan helikopter bu ise çok fazla zarar görmemiş gibi gözüküyor.İçindeki tüm personel öldü mü acaba yoksa kurtulan var mı?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: KingWarrior - 08 Ağustos 2011, 00:52:52
http://www.digtriad.com/news/article/186078/1/31-Special-Forces-And-7-Afghan-Soldiers-Killed-In-Helicopter-Crash-Near-Kabul

Bu haberdeki video helikopterin kapasitesi hakkında daha fazla fikir edinmemizi sağlayabilir. O fotoğrafı konuyla ilgili haber yapan bir haber sitesinden almıştım. Habercilere bu konuda ne kadar güvenilir hepimiz biliyoruz. Apache resmi koymamalarına şükür. 8)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Tuco - 08 Ağustos 2011, 01:13:13
[url]http://www.digtriad.com/news/article/186078/1/31-Special-Forces-And-7-Afghan-Soldiers-Killed-In-Helicopter-Crash-Near-Kabul[/url]

Bu haberdeki video helikopterin kapasitesi hakkında daha fazla fikir edinmemizi sağlayabilir. O fotoğrafı konuyla ilgili haber yapan bir haber sitesinden almıştım. Habercilere bu konuda ne kadar güvenilir hepimiz biliyoruz. Apache resmi koymamalarına şükür. 8)


Kesinlikle öyle ,habercilerin atma ,sallama konusunda üstlerine yok  :)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 01 Kasım 2011, 16:07:45
ABD askeri: Anı için Afganların parmaklarını kestim
BBC Türkçe
1 Kasım 2011
ABD askerinden tüyler ürperten itiraf
ABD ordusundan beş askerin Afganistan'da sivilleri 'eğlence için' öldürmekle suçlandığı dava, orduda Ebu Gureyb skandalından bu yana en ciddi skandal olarak nitelenen cinayetlerin ayrıntılarını ortaya çıkardı.

Afganistan'da görev yaparken üç Afgan sivili öldürmekle suçlanan çavuş, ölenlerin cesetlerinden anı olarak saklamak üzere parmak kestiğini itiraf etti.

Çavuş Calvin Gibbs, bununla birlikte bu kişilerin öldürülmesinde rol oynamadığını savundu. 26 yaşındaki çavuş kendisine yöneltilen 16 suçlamayı da reddetti. Ancak Gibbs, yargılanan beş sanığın elebaşı olmakla suçlanıyor.

Mart ayında, bir grup askerin Afgan sivillerin cesetleriyle poz verdiği fotoğraflar ortaya çıkmış; bu kişileri öldürür öldürmez kamera karşısına geçtikleri öne sürülmüştü.

Alman Der Spiegel dergisinde yayınlanan fotoğraflarda, askerlerin bir cesedin başını ellerinde tutup gülümsediği görülüyordu. Bu fotoğraflar mahkemeye delil olarak sunuldu.

Seattle yakınlarında yapılan duruşmada, avukatı, Gibbs'in üç kurbanının parmaklarını kesip bunları savaş anısı olarak sakladığını ve başkalarına hediye ettiğini kabul etti.

Ancak avukat Phil Stackhouse, Gibbs'in bu üç kişinin çatışma sırasında meşru gerekçelerle öldürüldüğünü düşündüğünü, davadaki diğer sanıkların onu bir komplonun içine sürüklediğini öne sürdü.

'Cinayet timi' suçlamaları

Askeri savcı Yüzbaşı Dan Mazzone ise Gibbs'in sırf öldürme isteğini tatmin için cinayet işlediğini savundu.

Buna göre, Gibbs Kandahar yakınında görevli takımın liderliğini, 2009'da liderlerinin çatışmada yaralanması ardından üstlendi ve saldırılar 'intikam' adı altında başladı. İddialara göre, askerler iki ayrı vakada karşılaştıkları sivilleri yanlarına çağırıp üzerlerine el bombası atarak sonucu izledi.

Mazzone, Gibbs'in ayrıca birlikte uyuşturucu kullanıldığını ihbar eden bir askere saldırılmasına da öncülük ettiğini, bu askeri tehdit ettiğini anlattı.

Soruşturmalar da 18 ay önce uyuşturucu suçlamaları üzerine başlamıştı. Savcı Mazzone, "Bu takım tamamen kontrolden çıkmış" dedi.

"(Gibbs) Burada zayıf liderler görüyor; bir fırsat seziyor ve çizgiyi aşmaya istekli askerler buluyor" diye konuştu.

Basında 'cinayet timi' diye nitelenen takımın üç mensubu suçlamaları kabul etti ve ifadelerinde sivilleri öldürme fikrinin Gibbs'ten çıktığını; daha sonra olay yerini çatışma sırasında öldürülmüşler görünümü vermek üzere düzenlediklerini söyledi.

Buna göre, askerler çalıntı silahları sivillerin yanına bırakıp onlara saldırgan görünümü veriyorlardı.

Çavuş Gibbs, 2010'un Ocak ayında Kandahar'da silahsız bir çiftçi olan ilk kurbanın ölümüne yol açan el bombasını sağlamakla; Şubat ve Mayıs aylarında da iki kişiyi silahla ya da el bombasıyla öldürmekle suçlanıyor.

Gibbs, beş üyeli askeri mahkeme tarafından suçlu bulunursa, af olanağı olmaksızın müebbet hapis cezasına çarptırılabilir. Duruşmanın bir hafta sürmesi bekleniyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı, suçlamaların ve fotoğrafların utanç verici olduğunu kaydediyor; ancak 'sapkınlık' diye nitelenen bu gibi davranışların ülkede görev yapan 100 bin askere mal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Ancak suçlamalar Irak'taki Ebu Gureyb cezaevinde ortaya çıkan kötü muamele skandalından bu yana askerler arasında disiplin bozukluğuna ilişkin en ciddi skandal olarak niteleniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/19140328.asp
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 12 Ocak 2012, 13:21:43
ABD askerleri "mide bulandırdı

(http://www.hurriyet.com.tr/_np/0361/15460361.jpg)

Hürriyet Planet
12 Ocak 2012
ABD askerlerinin rezilliği
ABD’li deniz piyadelerini Afganistan’daki Taliban militanlarının cesetlerine işerken gösteren bir video kaydı ortaya çıktı. ABD, büyük tepki toplayan görüntülerle ilgili inceleme başlattı.

İnternette yayımlanan görüntülerde, dört kişilik üniformalı bir grubun, kanlar içerisindeki üç Afgan'ın cesedinin üzerine işediği görülüyor.

Yaklaşık 1.5 dakikalık görüntülerdeki askerlerden birinin “İyi günler dostum” diyerek güldüğü görülürken, diğer bir askerin de “Duş gibi” ifadesini kullanarak rahatlama sesi çıkardığı duyuluyor.

Konuyla ilgili inceleme başlatan ABD donanması, görüntünün kaynağının ve gerçek olup olmadığının henüz belirlenemediğini belirtti. Yapılan açıklamada, bu tarz hareketlerin donanmanın temel değerleriyle bağdaşmadığı ifade edildi.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER / WEB TV

"MİDE BULANDIRICI"

Görüntülere tepki gösteren ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby ise gördüklerinin, "midesini bulandırdığını" söyledi.

Kirby, görüntüdekiler kim olursa olsun, hangi koşullarda bu görüntü çekilmiş olursa olsun, hareketin "canavarca, itici ve kabul edilemez" olduğunu belirtti.

ABD'de Müslüman haklarını savunan İslam Amerikan İlişkiler Konseyi ise video kaydını “iğrençlik ve ahlaksızlık” diye niteledi.

TALİBAN: BARBARCA

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, "barbarca" diye nitelendirdiği görüntüleri kınadıklarını belirtti. Mücahid, "10 yıldır ortaya çıkmayan buna benzer yüzlerce eylem olduğunu" söyledi.

Taliban sözcüsü, buna karşın, görüntülerin, barış görüşmelerini engellemeyeceğini ifade etti.

Mücahid, “Katar'da daha başlangıç safhasında bulunduklarını, şu anda önemli olan meselenin Guantanamo'daki tutsakların değiş tokuşu olduğunu, bu yeni sorunun ABD ile görüşmeleri etkilemeyeceği kanısını taşıdığını” belirtti.

Afganistan'da, çoğu Kandahar ve Helmand vilayetinde olmak üzere yaklaşık 20 bin donanma askeri görev yapıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/19665201.asp
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 20 Ocak 2012, 19:26:24
NATO helikopteri düştü: 6 ölü

Afganistan’ın güneyinde bir NATO helikopteri düştü, 6 asker öldü.
20.01.2012 - 07:48 Tweet

ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinden yapılan açıklamada, helikopterin dün düştüğü belirtildi.

Açıklamada, helikopterin düştüğü bölgede "düşman faaliyetleri bulunmadığı" ifade edilirken, ölen NATO askerlerinin milliyeti açıklanmadı. Helikopterin düşmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Afganistan’ın güneyindeki Kandahar’da ABD ve NATO operasyonlarının yürütüldüğü Hava Üssü’nün girişinde dün bir intihar saldırısı düzenlenmiş, saldırıda 7 sivil hayatını kaybetmişti.

http://www.ensonhaber.com/nato-helikopteri-dustu-6-olu-2012-01-20.html
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 11 Mart 2012, 19:13:49
Amerikan askeri Afgan sivilleri taradı

(http://i.ensonhaber.com/resimler/diger/esh_53418.jpg)

Afganistan'da bir Amerikan askeri sivillerin üzerine ateş açtı.
11.03.2012 - 10:43

Kandahar eyaletinde meydana gelen olayda, görev yaptığı üsten çıkan Amerikan askeri, çevrede bulunan sivillerin üzerine ateş açtı. Can kaybının yaşandığı olayda ölen arasında kadın ve çocukların da olduğu belirtildi.
ASKER GÖZALTINA ALINDI

Asker daha sonra ABD askeri makamlarına teslim oldu. Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, üzücü olayın ardından askerin gözaltına alındığı belirtildi. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.
SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Askerin saldırı sırasında sinir krizi geçirdiği tahmin ediliyor. Bir süre önce de bir Amerikan üssünde Kur'an-ı Kerim'in yakıldığının ortaya çıkmasıyla, düzenlenen protesto gösterilerinde yaklaşık 30 Afgan yaşamını yitirmişti.

http://www.ensonhaber.com/amerikan-askeri-afgan-sivilleri-taradi-2012-03-11.html
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: NOMED - 12 Mart 2012, 15:30:52
Adamların canı sıkılınca eğlence olsun diye müslüman öldürüyorlar..Allah bunların topunun belasını versin  >:(
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 12 Mart 2012, 19:07:19
Adamların canı sıkılınca eğlence olsun diye müslüman öldürüyorlar..Allah bunların topunun belasını versin  >:(

Olay can sııntısı nedeniyle değil, bir cinnet nedeniyle gerçekleşmiş. Bu açık şekilde belli oluyor. ABD ordusu geçmişte yaşadığı tecrübelere dayanarak oldukça dikkatli davranıyor artık.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 16 Ağustos 2012, 17:46:19

Afganistan'da helikopter kazası: 11 ölü

Afganistan'da meydana gelen helikopter kazasında 11 kişi hayatını kaybetti..
16.08.2012 - 14:35

Afganistan'da NATO askerlerini taşıyan askeri helikopter düştü. Helikopterdeki yedisi NATO askeri 11 kişi hayatını kaybetti.

Askerlerden üçünün ABD vatandaşı olduğu bildirilirken, diğerlerinin milliyeti konusunda detay verilmedi. Uluslararası Afganistan Güvenlik ve Destek Gücü'nden (ISAF) yapılan açıklamada, ölenlerden diğer üçünün Afgan güvenlik görevlisi, diğerininse sivil tercüman olduğu belirtildi.

http://www.ensonhaber.com/afganistanda-helikopter-kazasi-11-olu-2012-08-16.html
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: marial - 30 Nisan 2013, 14:13:59
(http://media3.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/D%C3%BCnya/ABD/130429karzai.hlarge.jpg)

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA'ın, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye her ay milyonlarca dolar parayı bavul, sırt çantası ve poşetlerle taşıdığı iddia edildi.

Amerikan New York Times gazetesi, CIA'ın Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve çevresi üzerindeki etkisini yitirmemek için her ay milyonlarca dolar nakit parayı, bavul, sırt çantası ve poşetlerle Devlet Başkanlığı Binası'na taşıdığını ileri sürdü.

Hamid Karzai'ye 2002-2005 yılları arasında danışmanlık yapan Halil Roman, New York Times gazetesine CIA'ın bavullar ve poşetlerle taşıdığı parayla ilgili açıklamalarda bulundu. CIA'ın Karzai ve çevresine taşıdığı paraları "hayalet para" olarak adlandırdıklarını belirten Halil Roman, "Hayalet para gizli geliyor ve gizlice ortadan kayboluyordu" dedi.

New York Times gazetesine açıklama yapan bir ABD'li yetkili ise, CIA'ın "hayalet para" ile "nüfuz" satın aldığını, yolsuzluğu besleyen bu paranın savaş lordlarını güçlendirdiğini ve ABD'nin Afganistan'dan çekilme stratejisini zayıflatmayı hedeflediğini iddia etti. Paranın ayrıca Taliban'la yakın işbirliği içinde olan yerel politikacılara da aktarıldığı belirtildi.

'YOLSUZLUĞUN EN BÜYÜK KAYNAĞI ABD'
Söz konusu yetkili, Afganistan'daki yolsuzluğun en büyük kaynağının "ABD" olduğunu da ileri sürdü.

New York Times gazetesi, bavul, sırt çantası ve poşetlerle Afganistan Devlet Başkanlığı'na taşınan "hayalet para"nın doğrudan Hamid Karzai'ye gittiğini gösteren bir belge ya da delil ise olmadığını belirtti. Paranın Afganistan Ulusal Güvenlik Konseyi'ne taşındığı iddia edildi.

Gazete konuyla ilgili CIA'ın da görüşüne başvurdu. Ancak CIA yetkililer bu konuda bir yorum yapmamayı tercih etti.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: marial - 30 Nisan 2013, 14:15:36

(http://media4.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/SectionsThumbnails-TSM-Colorbox/_Cover/130430-karzai.widec.jpg)

Karzai CIA'in parasını doğruladı
Afganistan Devlet Başkanı, eski danışmanının ortaya attığı iddiayı doğruladı ancak miktarın büyük olmadığını söyledi.

Amerikan New York Times gazetesi, CIA'in, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve çevresi üzerindeki etkisini yitirmemek için her ay milyonlarca dolar nakit parayı, bavul, sırt çantası ve poşetlerle Devlet Başkanlığı Binası'na taşıdığını ileri sürdü.

Gazetenin, Karzai'ye 2002-2005 yılları arasında danışmanlık yapan Halil Roman'a dayandırdığı haber hakkında konuşan Karzai, ulusal güvenlik ekibinin, ABD hükümetinden 10 yıldır para aldığını söyledi.

Resmi bir ziyaret için bulunduğu Helsinki'de basın toplantısında konuşan Karzai, ödemelerin tutarını açıklamadı ancak bunların büyük miktarlar olmadığını söylemekle yetindi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, yardımın oldukça yararlı olduğunu ve bunun için şükrettiklerini belirtti.

New York Times gazetesi, Karzai'ye 2002-2005 yılları arasında danışmanlık yapan Halil Roman'ın, CIA'nin ödemelerini "hayalet para" olarak nitelendirmesine ve "Hayalet para gizli geliyor ve ortadan kayboluyordu" yönündeki sözlerine yer vermişti.


http://www.ntvmsnbc.com/id/25438958/ (http://www.ntvmsnbc.com/id/25438958/)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Dumlupinar99 - 30 Nisan 2013, 14:37:12
CIA yer yüzünde en adi ve seytani Örgüttür. Bunlardan ve silahli cetelerinden (SEAL TEAM, FSA, AL KAIDE) daha büyük Günahkar bulamazsiniz. Bunlar ile Isbirligi yapanlar cehennemliktir. Fethullah Gülen ise CIA heroin parasindan yararlanan bir baska taninmis varliktir.

Bu gidisle Türk Devletimiz bir emperyalist hamlesi ile komple elden gidebilir. Kendimizi Köle statüsünde bulabiliriz, artik hicbirsey eskisi gibi degil. Kendi Milli Bütünlügümüzü saglayan Komsu Ülkelerimizi kendi elimizle yok ettik AKParti sayesinde. Artik yeni dünya düzenine dogru ilerliyoruz ve bize Türk Milleti olarak iyi birsey vaad etmiyorlar. Cok dikkat etmeliyiz.

Ingiliz Gazetesi Türkleri Canakkaleden sildi!
http://theconversation.com/who-were-we-fighting-at-gallipoli-13701 (http://theconversation.com/who-were-we-fighting-at-gallipoli-13701)

Adamlar bizi komple Tarihten silmeye hazirlaniyor ve Türk Milletinden olmayan AKParti bunlara canak tutuyor.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 12 Kasım 2014, 01:29:36
Afganistan: uçaklar ekskavatörlerle çiğnenerek yokedildi

(http://a.abcnews.com/images/Politics/pd_g222_afghanistan_scrapped_kb_141009_16x9_992.jpg)
Afganistan: uçaklar ekskavatörlerle çiğnenerek yokedildi

Photo © :  www.gandex.ru (http://www.gandex.ru)

Koalisyon güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinin eşiğinde büyük skandala yolaçan bir olay ortaya çıktı. Öğrenildiği gibi, Amerikan vergi yükümlülüklerinin parası olan 500 milyon kadar dolar yele verildi.

16 askeri taşıt uçağının Kabil hava alanında yokedilmesi söz konusudur. Bu uçaklar Pentagon tarafından Afganistan ordusu için satın alındı, fakat buna devredilmedi. Eksperlerin fikrince hatalı bir karardan başka rüşvetçiliğin de bunun bir sebebi olabilir.

İtalya’nın ürünü olan G-222 modeli 16 uçak birkaç yıl önce Kabil’e geldi. Yedek parça yetersizliğinden çok az kullanılan uçaklar gecen yılın Martından sonra da hiç kullanılmadı. Birleşik Amerika baş askeri müffetişi John Sopko’nun edindiği bilgilere göre,tüm bu uçaklar iki ay kadar önce Kabil hava alanının gerisinde ekskavatarlerle çiğnenerek hurda hale getirildi. Hurda demir de bir inşaat firmasına libresi 6 sente satıldı. Sözün kısası, 486 milyon doların hemen hemen tümüyle yele verildiği söylenebilir. Satın alınmış 20 uçaktan 4-ü Almanyadaki hava üssünde kaldığı için bu paranın hemen hemen tümüyle sotağa atıldığı denilebilir.

ABD baş askeri müfettişi önceden Kabil’i ziyaret ederken kullanılmamış uçakları gördü ve yedek parça sorununa dikkati çekti. Fakat sözleri ilgili servisler tarafından dikkate alınmadı.

Önceden de Kabil’de görev yapan Amerkalıların karıştıkları olaylar yaşandı. Çağdaş Afganistan Araştırmalar Merkezi görevlisi Nikita Mendkoviç’in hatırlattığı gibi,iki yıl kadar önce Amerikan personelinin yakıt çalma olayına karıştığı haberleri verildi.

Ancak bu tür olayların Kabil’e askeri yardımda bulunma prensiplerinin yeniden gözden geçirilmesine yolaçmayacağı kanısında olan Nikita Mendkoviç şunları söyledi:

Bu tür olaylar Birleşik Amerika için nahoş ise de politik sarsıntılara yolaçması şüphelidir. Daha çok İdarenin efektif olmayışının örnekleridir bunlar .

Gerçi askeri taşıt uçakları yokedilmesinin sadece idarenin efektif olmayışının değil, rüşvetçiliğin belirtisi olması da, pek muhtemeldir.Sosyo-politik Araştırmalar Merkezi müdürü Vladimir Yevseyef bununla ilgili olarak şunları söyledi:

Askeri taşıt uçakları alınırken teknik bakım sisteminin oluşturulması gerekirdi.En azından Afganistan’da teknik bakım merkezinin kurulması lazımdı. Oysa ki bunu yapmadılar. Uçaklar için yedek parçaların alınması planlanıyor muydu yoksa planlanmıyor muydu? Birçok soru ortaya çıkıyor. Tahmin edilebilir ki, ilkbaştan uçakların savaş eylemlerinde kullanılması planlanmıyordu. Afganistan ordusu için böylesine çok askeri taşıt uçağının alınmasına, bence, bir ihtiyac yoktu.

Eksperin kaydettiği gibi, Afganistan ordusu şimdiki haliyle askerlerin uçaklarla çabuk kaydırılmasını gerektiren taaruz operasyonlarını değil, toprağı elinde tutma operasyonlarının uygulanmasına elverir. Hem de askeri taşıt uçakları kabul ederek kullanmaya hazır değildi. Bu tip uçakları idare edecek pilotları ve teknik personeli yoktu. Amerikalıların bundan haberi olmaması imkansız.

Vaşington, Afganistan ordusunun uçakları kullanamıyacağını bilerek niçin Afganistana bunları sevketti? sorulabilir. Rüşvetçilikten başka gerçek yardım edecek yerde yardım görünümü yaratmak isteği, herhalde etkisini yaptı. Eksperler, Amerikalıların değişik bahanelere başvurarak Kabil’e ağır silahı vermediklerine dikkati cekiyor. Afganistan ordusunun eğitilmiş pilotları ve güçlü silahının olmayışı gösteriyor ki, savaş gücüne sahip Afganistan ordusunun varlığı Amerika’nın çıkarlarına değil. Tümüyle Amerika’ya bağımlı olması çıkarlarınadır. Cünkü Birleşik Amerika Afganistan’daki askeri varlığını sürdürmek icin sebep aramaktadır. Afganistan bizzat kendisi talibanları yermeyi başarırsa,ülkedeki Amerikan askeri varlığının sürdürülmesine ne lüzum var? Yani Amerikan askerlerinin ülkesine dönmesi gerekecek. Oysa ki, Vaşington Afganistan’daki Amerikan askeri varlığını devamlı olarak sürdürmeyi arzu eder.

http://turkish.ruvr.ru/news/2014_10_19/Afganistanuaklareks/ (http://turkish.ruvr.ru/news/2014_10_19/Afganistanuaklareks/)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 26 Şubat 2015, 12:22:32
Afganistan'da Türk elçilik aracına bombalı saldırı: 1 asker şehit
hurriyet.com.tr 26 Şubat 2015
Türk Büyükelçilik çalışanlarına saldırı

(http://img.hurriyet.com.tr/_np/4725/28064725.jpg)

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup bir personelin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı bildirildi. Saldırıyı üstlenen Taliban asıl hedeflerinin ABD aracı olduğunu açıkladı.


BİR ASKER ŞEHİT OLDU
Reuters'ın haberine göre Türk Büyükelçiliği’ne ait aracı hedef alan saldırıyı Taliban üstlendi.

Bölgedeki Türk askeri kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Bagram'daki NATO üssü hastanesinde tedavi gören TSK personelinin sağlık durumu iyiye gidiyor.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA: TSK PERSONELİ ŞEHİT OLDU
Genelkurmay Başkanlığı'ndan, Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığından, NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz'a tahsisli koruma timinin aracına Kabil'de, Türkiye saati ile 05.45 sularında bomba yüklü araçla saldırıda bulunulduğunu, bir TSK personelinin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı bildirildi.


 

Bomba yüklü araçla gerçekleştireilen saldırının Türk konvoyunu hedef aldığını Afganistan İçişleri Bakanı yardımcısı General Ayoub Salanghi açıkladı. Salanghi, patlamada aracın sürücüsünün yaşamını yitirdiği bilgisini verdi.

 

Kabil'deki intihar saldırısı Türk, Alman ve İran Büyükelçilikleri'ne oldukça yakın bir noktada gerçekleştirildi. 


TALİBAN'DAN AÇIKLAMA
Saldırının ardından AA muhabirinin ulaştığı Taliban örgütünün sözcüsü Zabihullah Mücahit, saldırıyı üstlendiklerini ifade ederken, "Kabil'deki Türk Büyükelçiliği sokağından geçen ABD aracının hedef alındığını" öne sürdü.
 

Mücahit bu açıklamanın ardından AA muhabirini arayarak yaptığı ikinci açıklamada, “Bölgeden geçen ABD'ye ait araçları hedef aldık, ölenler de ABD vatandaşı, eğer saldırı anında Türklere ait araç da bölgede varsa yanlışlıkla onlar da zarar görmüştür, bizim Türklerle düşmanlığımız yok” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28300487.asp (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28300487.asp)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: fırtına06 - 26 Şubat 2021, 20:37:14
Afganistan Savunma Bakanlığının verdiği bilgiye göre, ABD 403 adet Humvee hafif zırhlı taktik tekerlekli araç, 43 adet Ranger, 23 adet ambulans ve 170 adet motosikleti silahlı kuvvetlere teslim etti.

Savunma Bakan Yardımcısı Shah Mahmood Miakhil, platformların teslim töreninde, ABD’nin Afganistan’a hibe desteğinin devam edeceğinin sinyalini verdi. Miakhil, “Bakanlığın stratejisi kapsamında, Afganistan Silahlı Kuvvetleri modern teçhizatla donatılacak.” dedi.

(https://www.c4defence.com/wp-content/uploads/2021/02/hum_-1200x480.jpg)

Öte yandan ABD ve NATO’nun Afganistan’dan geri çekilmesine yönelik henüz bir karara varılmadı.

Taliban, ABD’nin Eski Başkanı Donald Trump’ın Katar’ın başkenti Doha’da 14 Şubat’ta imzaladığı anlaşmanın yerine getirilmesi konusundaki çağrısını geçen hafta yineledi.

Anlaşmaya göre Beyaz Saray, Afganistan’da konuşlu yaklaşık iki bin askerin çekileceğini söylemişti ancak ABD yönetimi henüz kesin kararını açıklamadı. Ülkenin Savunma Bakanı Lloyd Austin konuyla ilgili olarak, “İncelememizin sonucu ne olursa olsun, Amerika Birleşik Devletleri Afganistan’dan aceleyle veya düzensiz bir şekilde geri çekilmeyecek.” dedi.

(https://www.c4defence.com/wp-content/uploads/2021/02/military-tanks-and-american-army-humvee-vehicles-on-sale-in-black-market-1579636383-9900-1024x614.jpg)

https://www.c4defence.com/afganistan-abdnin-hibe-ettigi-640-adet-askeri-araci-teslim-aldi/ (https://www.c4defence.com/afganistan-abdnin-hibe-ettigi-640-adet-askeri-araci-teslim-aldi/)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: カメせ - 08 Haziran 2021, 19:42:23
Alıntı
Afganistan  hükümet yetkilisi:

“Türkiye, 130 milyon dolarlık bir anlaşma ile Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın yönetimini/sorumluluğunu NATO’dan devralacak.”

Afganistan Havacılık Destek Kurumu Başkanı Mahmud Şah Habibi:

“Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nı devralması uluslararası topluma güvence sunuyor ve iyi bir çözüm, zirâ Taliban hiçbir zaman Türklere saldırmadı.”
-
@TheNationalNews
https://mobile.twitter.com/MiddleastN/status/1401851452058914817
(https://pbs.twimg.com/media/E3Q08FJXMAUoDVF?format=jpg&name=medium)
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Afganistan için ABD ile görüşüyoruz. Bizim şartlara bağlı olarak Afganistan’da kalma niyetimiz var.

“Afganistan ile ilgili ABD’lilerle görüşüyoruz. Salı günü NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda konuştuk, ABD’liler ile heyetler arasında konuşuluyor. Bizim şartlara bağlı olarak Afganistan’da kalma niyetimiz var. Şartlarımız nedir? Siyasi, mali ve lojistik destek.

Bunlar yapıldığı takdirde biz Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda kalabiliriz. Şartlarımızla ilgili cevabı bekliyoruz. Bununla birlikte Afgan halkı bizim kardeşimiz. Hedef Afganistan’da sulhu, sükûnu sağlamak.

Bizim tarihi kardeşliğimiz var. Afgan halkı istediği müddetçe Afganistan’da kalabilmek, yardımcı olabilmek istiyoruz.”
https://mobile.twitter.com/MiddleastN/status/1401801942708404230
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 12 Haziran 2021, 10:18:04
Afganistanda Tarih tekerurden ibaret.
Afganistani tarih icerisinde istila etmeye yeltenmis olan Ingilizler, sonrasinda  Ruslar gibi sonunda ABD de  basarasizligini idrak ederek Afganistandan cekilmeye karar verdi.

ABD nin Afganistana mudahale plani elbette sadece Talibani saf disi birakmak amacli oldugu dusunulemez. ABD nin  Afganistan planin ana stratejisi bolge cografyasinda Rusya ve Cin nin ulasim yollari uzerindeki etkinligini bertaraf etmekti.

Talibanin ABD tarafindanbuyutulmesinin ana nedeni ise ,Ruslarin Afganistandaki varliklarina son verebilmekti. "Bir sure sonra evdeki hesap carsiya uymadi" Bir baska degisle  ABD nin buyuttugu cocuk kendi basina bela olmaya basladi .ABD bu sefer de masaya Nato kartini surdu.

Ulkemizin de Nato uyesi olmasi ve Afganistan ile Tarihden gelen baglari nedeniyle Nato semsiyesi altinda Afkanistanda gorev almaya karar verildi. TSK basta Afganistanin bas kenti , kabil hava alanin koruma ve isletimi olmak uzere degisik  onemli roller ustlendi.

Afganistanda buluna TSK gorev gucu  Afganistanda bulunduklari sure icerisinde yerel halk ile kaynasmayi becerebilmis yegane Nato kuvvetidir. Turkiye Cumhuriyetini temsil etmekte olan bu kuvvet Afgan halki ile tarihden gelen dostlugumuz yaninda, Musluman bir ulke olmamizin vermis oldugu avantajlar yaninda Afgan halkinin orf ve adetlerini anlamakta ve onlara saygi gostermekte en onemli faktordur. Diger bir faktor ise Turk askerinin disiplini yaninda ,Afganistanda bulunma amaclarinin istila olmadigini, sadece Afgan halkina yardimci olabilmek amaci ile orada bulunduklarini yillar icinde uyguladiklari kararli tutumlari sayesinde isbatlamislardir.

Ancak her seyin bir basi oldugu gibi bir de sonu olmali .
Yani bizlerinde oradan yavas yavas bir takvim icerisinde ayrilma zamani oldugunu dusunmekteyim.
Bir baska deyisle Nato ya bagli tum ulkelerin kuvvetleri ayrilirken, TSK nin Kabil hava alanin korumasi ve isletilmesine yardimci olma plani bana pek mantikli gelmiyor.

Nitekim Talaban gucleri de bizlerin boyle gorev ustlenmemizi istemediklerini resmi olarak duyurdular.
O zaman istenmedigimiz bir yerde kalarak niye ve kime hizmet icin istekliyiz?

Buyuk ihtimal ile ilerisi tarihte Afganistanin buyuk bir kismini kontrolleri altinda tutmakta olan Taliban baskent Kabil in kontrolunu de ele gecirecek. Boyle bir ihtimal mevcut iken niye TSK mensuplarini orada tutarak zor duruma sokma riskini alalim?

Sayet amacimiz Afgan halkina Nato gorev suresi sonrasinda yardim etmek ise. Bunu orada TSK unsurlarini bulundurmadan da yapabilmenin baska yollarinin da oldugunu dusunuyorum .
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: spear - 12 Haziran 2021, 12:23:50
Bizim ileri sürdüğümüz şartlar nelerdir bilen varmı?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 12 Haziran 2021, 13:51:08
Bizim ileri sürdüğümüz şartlar nelerdir bilen varmı?

Talebimizin ne oldugunu bilmiyorum Sn spear.
Ancak  kisisel dusuncem ister Us kurabilme, ister bazilarina hos gorunebilme ,veya herhangi bir cikarimiz icin Vatan evlatarinin cani riske atmak.Onlar uzerinden pazarlik yapmanin dogru olmadigi kanisindayim. Mehmetcigin asli gorevinin vatanimizi korumak oldugu dusuncesindeyim. " Yani Mehmetcinin hayati uzerinden pazarlik olmaz"
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: spear - 12 Haziran 2021, 14:05:55
Benim duyduklarim şu an biz oranın güvenliğinde zaten varız . Ancak tamamen bize geçmesi için ; ABD bizim ağır sartlar öne sürdügümüz söyleniyor.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 12 Haziran 2021, 15:48:16
Eger CAATSA, S-400 vs gibi konularda pazarliklarda kaldirac olarak kullanabilecegimiz bir konu ise kullanilmali..

Buyuk ve kalici bir askeri us kurmamiza, Afganistandaki siyasi - ekonomik etkinligimizi arttirmaya yarayacaksa kalalim Afganistan'da

NATO-ABD'ye sirin gozukmek icin sadece bir havalimanin guvenligini saglamak amacli  siz parasini odeyin biz kalalim gibi pazarliklar varsa yanlis oldugunu dusunuyorum...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 12 Haziran 2021, 16:30:18
ambargo bu haliyle çok büyük bir sorun değil bence.
zaten göreceğimiz kadar zarar gördük.
bununla yaşamayı öğrenmek,  ambargoyu kaldırtmaktan daha faydalı olur bu noktadan sonra.
seve seve olmazsa söve söve.

s400  ise bu gün olmazsa yarın zaten köşeye çekilecek.  ağa bağlanamayan s300 sisteminin nasıl keklik gibi avlandığını bile gördük Azeri savaşında.
s400 da bu  haliyle benzer kadere mahkum olacak gibi,  o  halde neden bir pazarlık konusu yapalım?
elimizdeki kartı boşa harcamak olur s400 pazarlığı bence.
 
milli sistemler gelince pazarlık bile yapmadan kenara çekeceğiz biz o sistemi.


yukarıda paylaşılan haberde 3 şart var,  mali ve lojistik destek tamam da,  siyasi destek ne oluyor acaba?
sanırım anahtar  soru bu.

"siyasi destek"  ibaresiyle kastedilen tam olarak nedir?

ek:
@metin beye aynen katılıyorum.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 12 Haziran 2021, 17:41:41
Eger CAATSA, S-400 vs gibi konularda pazarliklarda kaldirac olarak kullanabilecegimiz bir konu ise kullanilmali..

Buyuk ve kalici bir askeri us kurmamiza, Afganistandaki siyasi - ekonomik etkinligimizi arttirmaya yarayacaksa kalalim Afganistan'da


Ben bu iki gorusun de pek dogru bir yaklasim olmadigi kanisindayim Sn Gökbörü.

Yurt savunmamiz haricinde. Ismini veya seklini nasil istersek tanimlayalim "kaldirac ,pazarlik kozu...."  Mehemetcigin canini ,kani riske atabilecek . Mehmetcigin  uzerinden herhangi bir cikis yolu aramanin saglikli bir dusunce olmadigi gorusundeyim.

Diger bir Konu birakin istenmediginiz bir yerde Us kurmanin bizlere beraberinde getirecegi riskleri ve zorluklari.

Bu us veya hava alani, yarin Nato guclerinin Afganistandan  tamami ile ayrilmasi ile tek basiniza nasil koruyabileceksiniz?

 " Benzer olay Ruslarin basina gelmisti.Babrak karmal zamaninda Ruslarin kabul hava alani kontrolunu ellerinde tutmakta ne derece zorlandiklarini unutmadik"

Turkiye Cumhuriyeti super guc olmadigina gore, yani baskasinin yardimi olmaksizin ulkemizden onca km uzaklarda bulunan Afkanistan da tek basimiza bunu gerceklestirmenin imkansiza yakin oldugunu bilmeliyiz.

Destek alinacak diyorsaniz. Baskasinin  verecegi destege guvenerek vatan evlatlarimi o riske atmayi dogru bulmam. Hele bu destek ABD gibi bir mutefikten gelecekse bu yola hic cikmam.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 13 Haziran 2021, 15:38:02
Eger CAATSA, S-400 vs gibi konularda pazarliklarda kaldirac olarak kullanabilecegimiz bir konu ise kullanilmali..

Buyuk ve kalici bir askeri us kurmamiza, Afganistandaki siyasi - ekonomik etkinligimizi arttirmaya yarayacaksa kalalim Afganistan'da


Ben bu iki gorusun de pek dogru bir yaklasim olmadigi kanisindayim Sn Gökbörü.

Yurt savunmamiz haricinde. Ismini veya seklini nasil istersek tanimlayalim "kaldirac ,pazarlik kozu...."  Mehemetcigin canini ,kani riske atabilecek . Mehmetcigin  uzerinden herhangi bir cikis yolu aramanin saglikli bir dusunce olmadigi gorusundeyim.

Diger bir Konu birakin istenmediginiz bir yerde Us kurmanin bizlere beraberinde getirecegi riskleri ve zorluklari.

Bu us veya hava alani, yarin Nato guclerinin Afganistandan  tamami ile ayrilmasi ile tek basiniza nasil koruyabileceksiniz?

 " Benzer olay Ruslarin basina gelmisti.Babrak karmal zamaninda Ruslarin kabul hava alani kontrolunu ellerinde tutmakta ne derece zorlandiklarini unutmadik"

Turkiye Cumhuriyeti super guc olmadigina gore, yani baskasinin yardimi olmaksizin ulkemizden onca km uzaklarda bulunan Afkanistan da tek basimiza bunu gerceklestirmenin imkansiza yakin oldugunu bilmeliyiz.

Destek alinacak diyorsaniz. Baskasinin  verecegi destege guvenerek vatan evlatlarimi o riske atmayi dogru bulmam. Hele bu destek ABD gibi bir mutefikten gelecekse bu yola hic cikmam.

Sn. Metin62,

Afganistan ozelini bir kenara koyarak, "yurt savunmasi" yaklasiminizin biraz dar cerceveli oldugunu dusunuyorum..

Devletler cikarlarini korumak ve genisletmek icin ellerinde ki her turlu gucu (ekonomik - kulturel - siyasi - diplomatik - cografi - askeri ) kullanmak isterler.

Turkiye'nin ellinde ki en buyuk kozlarindan biri de askeri gucudur...istedigini almak icin gerektigi yerde gerektigi zamanda kullanmasi ve pazarlik masasinda bunun agirligini hissettirmek istemesi kadar dogal birsey yoktur.

"Yurt savunmasi" sadece sinir boylarinda beklemekle olmaz. Butuncul olarak dunya capinda butun cikarlarimizin korunmasini gerektirir. Eger Afganistan'da asker barindirmak (ki yillardan beri oradayiz) diplomatik ve siyasi alanda elimizi guclendiren bir unsursa barindirmaliyiz ve bunu pazarlik konusu yapmak kadar da dogal birsey olamaz..Evet, belki Afganistan'da asker bulundurmak Afganistan ozelinde bakarsaniz fayda saglamiyor ve risk iceriyor olabilir, ama baska masalarda yapilan pazarliklar icin fayda saglamasi olasi olabilir..

Superguc olmayabiliriz ama cok sukur ordumuzun Afganistanda bir havalimaninin guvenligini saglayabilecek imkan, kaabiliyet  ve azmi vardir..

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 13 Haziran 2021, 16:31:10

Sn. Metin62,

Afganistan ozelini bir kenara koyarak, "yurt savunmasi" yaklasiminizin biraz dar cerceveli oldugunu dusunuyorum..

Devletler cikarlarini korumak ve genisletmek icin ellerinde ki her turlu gucu (ekonomik - kulturel - siyasi - diplomatik - cografi - askeri ) kullanmak isterler.

Turkiye'nin ellinde ki en buyuk kozlarindan biri de askeri gucudur...istedigini almak icin gerektigi yerde gerektigi zamanda kullanmasi ve pazarlik masasinda bunun agirligini hissettirmek istemesi kadar dogal birsey yoktur.

"Yurt savunmasi" sadece sinir boylarinda beklemekle olmaz. Butuncul olarak dunya capinda butun cikarlarimizin korunmasini gerektirir. Eger Afganistan'da asker barindirmak (ki yillardan beri oradayiz) diplomatik ve siyasi alanda elimizi guclendiren bir unsursa barindirmaliyiz ve bunu pazarlik konusu yapmak kadar da dogal birsey olamaz..Evet, belki Afganistan'da asker bulundurmak Afganistan ozelinde bakarsaniz fayda saglamiyor ve risk iceriyor olabilir, ama baska masalarda yapilan pazarliklar icin fayda saglamasi olasi olabilir..

Superguc olmayabiliriz ama cok sukur ordumuzun Afganistanda bir havalimaninin guvenligini saglayabilecek imkan, kaabiliyet  ve azmi vardir..

Sn Gökbörü.
Turk Silahli kuvvetleri elbette  sadece ulkemiz sinirlarini korumakle mukkellef degil.
Ancak Turk silahli kuvvetleri siyasilerin yapmis oldugu basarisizliklarin bedellini veya cikis yolu icin alet edilmesi de hic dogru degil." Yasanmis ornek onumuzde Kore ye gidisimiz. Sirf Natoya girebilmek icin onca vatan evladini onbinlerce uzaklarda kaybettik" Yani Siyasilerin masa basinda beceremedigini, TSK kani karsiliginda elde ettik" Bizden sonra herkes ellini sallaya sallaya Natoya girdi cikti degdimi akitilan kana?

Istenmediginiz bir ulke us kuramazsiniz . Yurt disinda Us kurulacaksa  bunun bir alt yapisi olmali yani siyasi bir anlasma ile. Kuracaginiz us kurmakla bitmiyor onu koruyabilmek ve gerekli ikmalli yapabilmek de onemli . Kabul hava alanini TSK Afganistan gorev birligi defalarca korumustur ancak  Kabul ve atrafini koruyan sair Nato unsurlari vardi . Tek basimiza kabul hava alanini koruma isine soyunmak buyuk risk almak demektir. Yarin Taliban Baskent kabile yuruyecek sehrin kosesindeki kabak gibi duran hava alanini nasil koruyacagiz ? Nasil ikmal ve takviye yapabilecegiz ? Nasil Yaralilarimizi tahliye edecegiz ?  Taliban kabile yaklastiktan sonra o alana inis kalkis dahi riskli olacak  gercekci olalim.

Butun bu riskleri almamizin karsiligi CAATSA , S400 ... kaldirac dusuncesinin dogru bir yaklasim olmadigi gorusundeyim.

Ulkemizin insani ac , ekonomimizin hali belli, borc yuku altinda inim inim inleyen bir ulkeden bahsediyoruz. hayal etmek guzel ama artik gercekleri gorerek ayagimizi yorganimiza gore uzatalim.

Bizim Afganistanda Us kurarak elde edecegimiz kazanc hesabini da pek anlamadim.  Amac Afgan halkinin yaninda olmaksa ve onlara yardim yapabilmek ise bunun baska yollari da var. " ornek bizden daha gelismis ulkelerin yaptiklarina bir bakin onlar nasil kendi askerlerini risk altina atmadan aynen sizin gibi bolgede boy gosterip etinden budundan faydalanmayi dusunuyorlarsa"

Gelecekte Afganistan da  guc dengesi cok buyuk ihtimal  ile degisecek. Mevcut Afgan rejimi ya Taliban tarafindan alt edilecek. Ya da guc paylasimina gidilecek. Boyle bir durumda Talibanin bizlere vermekte  oldugu mesaji da dusunerek daha temkinli hareket etmemizin onemli oldugu kanisindayim.

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Tigerfish - 13 Haziran 2021, 17:26:29

Sn. Metin62,

Afganistan ozelini bir kenara koyarak, "yurt savunmasi" yaklasiminizin biraz dar cerceveli oldugunu dusunuyorum..

Devletler cikarlarini korumak ve genisletmek icin ellerinde ki her turlu gucu (ekonomik - kulturel - siyasi - diplomatik - cografi - askeri ) kullanmak isterler.

Turkiye'nin ellinde ki en buyuk kozlarindan biri de askeri gucudur...istedigini almak icin gerektigi yerde gerektigi zamanda kullanmasi ve pazarlik masasinda bunun agirligini hissettirmek istemesi kadar dogal birsey yoktur.

"Yurt savunmasi" sadece sinir boylarinda beklemekle olmaz. Butuncul olarak dunya capinda butun cikarlarimizin korunmasini gerektirir. Eger Afganistan'da asker barindirmak (ki yillardan beri oradayiz) diplomatik ve siyasi alanda elimizi guclendiren bir unsursa barindirmaliyiz ve bunu pazarlik konusu yapmak kadar da dogal birsey olamaz..Evet, belki Afganistan'da asker bulundurmak Afganistan ozelinde bakarsaniz fayda saglamiyor ve risk iceriyor olabilir, ama baska masalarda yapilan pazarliklar icin fayda saglamasi olasi olabilir..

Superguc olmayabiliriz ama cok sukur ordumuzun Afganistanda bir havalimaninin guvenligini saglayabilecek imkan, kaabiliyet  ve azmi vardir..

Sn Gökbörü.
Turk Silahli kuvvetleri elbette  sadece ulkemiz sinirlarini korumakle mukkellef degil.
Ancak Turk silahli kuvvetleri siyasilerin yapmis oldugu basarisizliklarin bedellini veya cikis yolu icin alet edilmesi de hic dogru degil." Yasanmis ornek onumuzde Kore ye gidisimiz. Sirf Natoya girebilmek icin onca vatan evladini onbinlerce uzaklarda kaybettik" Yani Siyasilerin masa basinda beceremedigini, TSK kani karsiliginda elde ettik" Bizden sonra herkes ellini sallaya sallaya Natoya girdi cikti degdimi akitilan kana?

Istenmediginiz bir ulke us kuramazsiniz . Yurt disinda Us kurulacaksa  bunun bir alt yapisi olmali yani siyasi bir anlasma ile. Kuracaginiz us kurmakla bitmiyor onu koruyabilmek ve gerekli ikmalli yapabilmek de onemli . Kabul hava alanini TSK Afganistan gorev birligi defalarca korumustur ancak  Kabul ve atrafini koruyan sair Nato unsurlari vardi . Tek basimiza kabul hava alanini koruma isine soyunmak buyuk risk almak demektir. Yarin Taliban Baskent kabile yuruyecek sehrin kosesindeki kabak gibi duran hava alanini nasil koruyacagiz ? Nasil ikmal ve takviye yapabilecegiz ? Nasil Yaralilarimizi tahliye edecegiz ?  Taliban kabile yaklastiktan sonra o alana inis kalkis dahi riskli olacak  gercekci olalim.

Butun bu riskleri almamizin karsiligi CAATSA , S400 ... kaldirac dusuncesinin dogru bir yaklasim olmadigi gorusundeyim.

Ulkemizin insani ac , ekonomimizin hali belli, borc yuku altinda inim inim inleyen bir ulkeden bahsediyoruz. hayal etmek guzel ama artik gercekleri gorerek ayagimizi yorganimiza gore uzatalim.

Bizim Afganistanda Us kurarak elde edecegimiz kazanc hesabini da pek anlamadim.  Amac Afgan halkinin yaninda olmaksa ve onlara yardim yapabilmek ise bunun baska yollari da var. " ornek bizden daha gelismis ulkelerin yaptiklarina bir bakin onlar nasil kendi askerlerini risk altina atmadan aynen sizin gibi bolgede boy gosterip etinden budundan faydalanmayi dusunuyorlarsa"

Gelecekte Afganistan da  guc dengesi cok buyuk ihtimal  ile degisecek. Mevcut Afgan rejimi ya Taliban tarafindan alt edilecek. Ya da guc paylasimina gidilecek. Boyle bir durumda Talibanin bizlere vermekte  oldugu mesaji da dusunerek daha temkinli hareket etmemizin onemli oldugu kanisindayim.Sayın metin, tüm sıraladığınız noktalarla sizinle mutabıkım.

Yurtdışı misyonların mantığı getirisi götürüsü  tartışılır. Örneğin Libya ve Suriye misyonu gibi.

Bana sakın ülkemin insanı aç diye bir daha atıfta  bulunmayın.

Ülkemin insanı eskisinden biraz daha yoksul Ve zor durumda.

Açlıktan kırılacak birini tanıyorsanız onun adresini bana yollayın özelden. Ben aç insanı daha henüz bulamadım sadece iş beğenmeyen ve şımarık insanlarla karşılaşıyorum. Bildiğiniz bir kişi veya yer varsa kurbanlığımı ve zekatımı başlayacak yeri bilmek isterim.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 13 Haziran 2021, 20:08:37
Aç insan ne demek?

Aç insan tanımını tartışmak gerek biraz...

Adam hayatında 1 kere denize gidememiş , tatil yapamamış , sinemaya gitmemiş ...

Şimdi bu adam tok bir " insan " mı oluyor?

Hâlâ Aç insan derken midesine yemek girmemiş insanı anlıyorsanız vah ki ne vah...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 13 Haziran 2021, 20:38:17
Aç insan ne demek?

Aç insan tanımını tartışmak gerek biraz...

Adam hayatında 1 kere denize gidememiş , tatil yapamamış , sinemaya gitmemiş ...

Şimdi bu adam tok bir " insan " mı oluyor?

Hâlâ Aç insan derken midesine yemek girmemiş insanı anlıyorsanız vah ki ne vah...

Arkadaslar konu basligimiz " Ac"  olmadigi icin ben sorulan soruya yanit vermemeyi tercih etmistim.
Ama isterseniz iki kelime ile ben ne demek istedigimi ifade edeyim .Sayet aciklama yeterli olmaz ise sohbet altinda bu konuya devam edebiliriz. :)

Ben  Ac olmaktan sunu anlarim. Midesine bir gida girmeyen kisi. Sirf karninin dolu olmasini hissetmek icin ama almasi gereken gidayi alamayan kisi. Veya midesi Tok olmayan kisi diye anlarim.
Aclik ayni zamanda bahsedildigi gibi imkansizliklar nedeni ile karsilanamayan istekler de olabilir.

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: カメせ - 17 Haziran 2021, 13:22:30
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/E4Byf7uVIAAYFmD?format=jpg&name=medium)Taliban'ın Afganistan'ın güney kesimindeki Gazni ilinin Deh Yak ilçesinde bir UH-60 Black Hawk (Kara Şahin) tipi savaş helikopterini düşürdüğü bildirildi.
https://mobile.twitter.com/MiddleastN


Taliban birlikleri, bugün Afgan askerlerinin bölgeden kaçmasının ardından Sar-e Pol eyaletinde önemli bir üssü ele geçirdi. Taliban, üssün içinde düzinelerce zırhlı kamyon ve 300 adet M-16 saldırı tüfeği buldu.
(https://pbs.twimg.com/media/E4EaxPmWEAQ0dzs?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/E4EaxPhWQAA-5TA?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/MiddleastN/status/1405434002069151747
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 13 Temmuz 2021, 13:06:31
https://tr.euronews.com/2021/07/09/erdogan-afganistan-daki-yeni-konumumuzla-ilgili-nato-ile-gorusmelerimiz-suruyor

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 13 Temmuz 2021, 14:01:25
Taliban'dan Türkiye'ye karşı 8 maddelik bildiri.
Afganistan'da ilerleyişini sürdüren cihatçı Taliban örgütü, Türkiye'ye, diğer NATO ülkeleri gibi Afganistan'dan askerlerini çekmesi çağrısında bulundu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/taliban-turkiyeden-afganistani-terk-etmesini-istedi-1852119 (https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/taliban-turkiyeden-afganistani-terk-etmesini-istedi-1852119)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Commander - 13 Temmuz 2021, 14:32:53
Aferin bize. Sonuç olarak binlerce Afgan denen şahıslar ülkemize girdi.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 13 Temmuz 2021, 15:54:54
Emin olunki Atmaca'dan, MMU'dan vs bu multecilerden korktuklari kadar korkmuyorlar..

Bindirelim otobuslere, express Yunanistan...

Adamlar zaten Avrupya gitmek istiyor..

Bugun merhamet eden, yarin merhamet edilecek duruma duser..

Boyle giderse 20 seneye bizi kendi evlerimizden kovacaklar, biz multeci olacagiz..

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 13 Temmuz 2021, 16:35:04
https://www.milliyet.com.tr/galeri/son-dakika-22-askeri-infaz-ettiler-45-saniyelik-video-dunyayi-ayaga-kaldirdi-6552052/12 (https://www.milliyet.com.tr/galeri/son-dakika-22-askeri-infaz-ettiler-45-saniyelik-video-dunyayi-ayaga-kaldirdi-6552052/12)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 13 Temmuz 2021, 16:56:08
Emin olunki Atmaca'dan, MMU'dan vs bu multecilerden korktuklari kadar korkmuyorlar..

Bindirelim otobuslere, express Yunanistan...

Adamlar zaten Avrupya gitmek istiyor..

Bugun merhamet eden, yarin merhamet edilecek duruma duser..

Boyle giderse 20 seneye bizi kendi evlerimizden kovacaklar, biz multeci olacagiz..

Merak etmeyin onlar da bizi beğenmiyor zaten ...İranlılar ; Almanya ve Kanada'ya gitmek için bizim ülkeyi otobüs durağı gibi kullanıyor...Suriye,Afgan,Pakistan vb için de aynı şey geçerli...Hedef Avrupa...

Bu mültecileri biz neden alıyoruz? Çünkü bunları tutalım diye bize sıcak para veriyor Batı...Peki Batı verdiği bu paraya rağmen çoğunun kaçak yollardan yine kendilerine geleceklerini bilmiyor mu?

Tabi ki biliyor ama mültecilerin yarısı Türkiye'de kalsa bile onlar için kâr...
Biz niye alıyoruz ? Çünkü borçları çevirmek için bir miktar sıcak para veriyor bize Batı...Hani borçları yüzünden bir kredi kartı borcunu diğerinden para çekip ödeyen batmış memur gibi...Bu işin sonunun ne olacağını bilirsin de yine de almak-yapmak zorunda kalırsın ya işte aynı o hesap...

Bizimkiler de 30 yıl sonra bu mültecilerin yaratacağı sorunları biliyorlar ama düşünmek bile istemiyorlar...Çünkü bu çarkın dönmesi , yandaşların beslenmesi vs. için sıcak para lazım

Koyunlara bunları anlatmak zor zaten... İmam Gazali'nin dediği gibi.."Cahillerle Tartışmaya Girmeyin , Ben Hiç Yenemedim"
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Partikül - 13 Temmuz 2021, 17:21:41
Emin olunki Atmaca'dan, MMU'dan vs bu multecilerden korktuklari kadar korkmuyorlar..

Bindirelim otobuslere, express Yunanistan...

Adamlar zaten Avrupya gitmek istiyor..

Bugun merhamet eden, yarin merhamet edilecek duruma duser..

Boyle giderse 20 seneye bizi kendi evlerimizden kovacaklar, biz multeci olacagiz..

Merak etmeyin onlar da bizi beğenmiyor zaten ...İranlılar ; Almanya ve Kanada'ya gitmek için bizim ülkeyi otobüs durağı gibi kullanıyor...Suriye,Afgan,Pakistan vb için de aynı şey geçerli...Hedef Avrupa...

Bu mültecileri biz neden alıyoruz? Çünkü bunları tutalım diye bize sıcak para veriyor Batı...Peki Batı verdiği bu paraya rağmen çoğunun kaçak yollardan yine kendilerine geleceklerini bilmiyor mu?

Tabi ki biliyor ama mültecilerin yarısı Türkiye'de kalsa bile onlar için kâr...
Biz niye alıyoruz ? Çünkü borçları çevirmek için bir miktar sıcak para veriyor bize Batı...Hani borçları yüzünden bir kredi kartı borcunu diğerinden para çekip ödeyen batmış memur gibi...Bu işin sonunun ne olacağını bilirsin de yine de almak-yapmak zorunda kalırsın ya işte aynı o hesap...

Bizimkiler de 30 yıl sonra bu mültecilerin yaratacağı sorunları biliyorlar ama düşünmek bile istemiyorlar...Çünkü bu çarkın dönmesi , yandaşların beslenmesi vs. için sıcak para lazım

Koyunlara bunları anlatmak zor zaten... İmam Gazali'nin dediği gibi.."Cahillerle Tartışmaya Girmeyin , Ben Hiç Yenemedim"

Bence olaylar senin düşündüğün şekilde cereyan etmiyor. Matruşka misali, kutunun içinde kutucuklar var. Sen görünen kutudan bahsediyorsun. Benim tarzımsa en derine inmektir. Bakınız şimdi, olaylar arasında bağlantı kurarak meseleyi nerelere bağlayacağım...

Suriye iç savaşı başlamadan önce ne olmuştu; MAYINLI ARAZİLER TEMİZLENMİŞTİ. Farkındaysanız, ne zamandan beridir İran sınırında ki mayınlı araziler temizleniyor. Buradan defalarca yazdık; MAYINLI ARAZİLER TEMİLENİYORSA, BEN ORADA BİR BİT YENİĞİ ARARIM!

Efendim diyecekler ki; Uluslararası Anlaşmalar var, Mayınların Temizlenme Antlaşması imza attık falan filan..! Peki sen niye sınır güvenliğini veya alternatif güvenlik tedbirlerini almadan Uluslararası bir antlaşmaya imza atıyorsun? Mülteciler, sığınmacılar, göçmenler, teröristler akın akın Türkiye' ye geliyor. Üstüne Avrupa Birliğiyle GÖÇMENLERİN İADESİ antlaşmasını yaptın... Göçmenler bir şekilde Avrupa' ya gidebilmiş olsalar bile anlaşma gereği göçmeleri iade almak zorundasın. Peki 8-10 milyon göçmen karşılığında Türkiye' ye ne verdi; 6 MİLYAR EURO... peki bu göçmenleri beslemek, ihtiyaçlarını karşılamak için sen kaç para harcadın; İKİ SENE ÖNCEKİ RAKAMA GÖRE 45 MİLYAR EURO!!

Aldığın para 6 Milyar Euro, harcadığın para 45 Milyar Euro! O da iki sene öncesinin rakamı... Sormazlar mı; PEKİ ARKADAŞ SEN ENAYİ MİSİN?! Bu hükümetin; şeytana papucunu ters giydirecek tıynette, içten pazarlıklı ve gizli gündemleri olan bir hükümet olduğunu bildiğimize göre; bu işin aslı nedir. Aksi taktirde bu iş ne akla ne de mantığa sığıyor. Tımarhane delisi bile bu şekilde bir anlaşmanın altına imza koymaz. Bi' de bu anlaşmaları sözüm ona ekonominin en şaşalı olduğu dönemde yaptılar. Sözüm ona, o dönem için ekonominin dövize ihtiyacı mı vardı... FED, yıllar yılı basmış karşılıksız paraları, dünyada likidite bolluğu var.... Ve bizim hükümet 6 Milyar Euro'nun peşine düşüyor öyle mi?

Elbette bizler bu şekilde düşünmüyoruz. Bu adamların tıynetini de bildiğimizden; her nefes alışlarının arkasında mutlaka bir Çapanoğlu ararız... Onu da birazdan yazacağım.

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 13 Temmuz 2021, 17:47:44
Bekliyoruz hocam...

Yalnız bekliyoruz da ben bunların bu kadar uzak görüşlü , akıllı olduklarını zannetmiyorum... (Bkz ; önceki icraatları, şaşkınlıkları)

Bunlar " bugün elime 6 milyar geçti , ben bu sıcak paraya bakarım" diyecek , ötesini düşünemeyecek kafadalar bence...

Yine de bu konudaki düşüncelerinizi merakla bekliyorum...Neden  mülteci alıp duruyorlar ülkeye?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 14 Temmuz 2021, 22:36:44
Biden yönetimi yeni operasyonu duyuracak: Müttefikler Sığınağı…

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Afganistan’da ABD ordusuna yardım eden Afganların tahliyesini sağlayacak olan “Müttefikler Sığınağı” operasyonunu duyurması bekleniyor.

https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/biden-yonetimi-yeni-operasyonu-duyuracak-muttefikler-siginagi-6539518/ (https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/biden-yonetimi-yeni-operasyonu-duyuracak-muttefikler-siginagi-6539518/)

Tarihin tekrari " Hanoi Dusuyor"  Yakinda Taliban TED operasyonunu baslatir .

Bizimkiler Kabil havaalanini korumaya soyunurken.  Talibanin,Türkiyenin kalma planina karsi cikan Taliban tehdidine   ' iktidar  parti sozcusu,  Talibanin aciklamasini iletisim kazası olduğunu değerlendirmek istiyoruz diye aciklama  yapti ;D
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 15 Temmuz 2021, 01:07:40
Bizimkiler Kabil havaalanini korumaya soyunurken.  Talibanin,Türkiyenin kalma planina karsi cikan Taliban tehdidine   ' iktidar  parti sozcusu,  Talibanin aciklamasini iletisim kazası olduğunu değerlendirmek istiyoruz diye aciklama  yapti ;D

"Hiçbir şey olmasa da kesin bir şey oldu!" tadında bir açıklama olmuş. Allah akıl fikir versin!

Bence o havalimanını hangi güne kadar koruyacağımıza dair Taliban ile oturup konuşmalılar. Taliban, "Hemen gideceksiniz" isteğinde ısrar ederse, ABD'nin durmadığı yerde durmanın alemi yok. Aksi durumda asker cenazeleri gelmeye başlar.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Yasar - 15 Temmuz 2021, 01:12:17
Politik zafiyetin ayyuka çıkması sonucunda kişisel avantajlar için türk askeri feda edilecek.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 15 Temmuz 2021, 10:14:41
Adamlar " ülkemizde yabancı asker istemiyoruz" diyorlar...

Biz de hâlâ " iletişim kazası" diyoruz... Bu dışişleri çalışanları okullarını dışarıdan bitirdi galiba...
Tövbe tövbe estağfurullah...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 16 Temmuz 2021, 12:34:56
eğer konu f35 pazarlığıysa, ben ABD'ye güveniyorum.
onlar bize uçakları vermez, biz de bu hatayı yapamayız.

şurada burnumuzun dibinde Kuzey Irak'ta konsolosluğumuz bir terör örgütü tarafından kuşatıldı da tahliyesi yapılamadı.
Afganistan neresi yahu?
bir olumsuzluk halinde o personelin tahliyesi nasıl yapılabilir?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 16 Temmuz 2021, 13:14:41
eğer konu f35 pazarlığıysa, ben ABD'ye güveniyorum.


Guvenmiyorum olacakti sanirim.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 16 Temmuz 2021, 16:59:28
eğer konu f35 pazarlığıysa, ben ABD'ye güveniyorum.


Guvenmiyorum olacakti sanirim.

Yok, bence uçakları verMEyeceklerine güveniyor. Onlar "nah size uçak" diyecek, bizimkiler için de Afganistan macerası başlamadan bitecek. Sanıyorum kastedilen bu.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 16 Temmuz 2021, 17:43:44
"Guvenmiyorum olacakti sanirim.

Yok, bence uçakları verMEyeceklerine güveniyor. Onlar "nah size uçak" diyecek, bizimkiler için de Afganistan macerası başlamadan bitecek. Sanıyorum kastedilen bu."


evet,  aynen onu kastettim.
bu kazadan bu şekilde kurtuluruz bence.

adamlar f16 modernizasyonuna takoz koymaya çalışırken, Kabil havaalanı açık kalsın diye bize f35 verirler mi?

ABD açısından düşünüyorum da,  bu saçma iş bizim Dipsiz gölü kazma izni vermemizden bile saçma bence.
Afganistan diye Tanrı'nın unuttuğu bir yer varmış,  orada da bir havaalanı varmış.
bu havaalanı açık kalsa ne?  kalmasa ne?

ABD bir çekilsin,  2 yıl içinde Pakistan ile  işi yürütür,  olmazsa da çevredeki diğer ülkelerle  dostluk kurar.

ben bu işin aslen başka bir pazarlıkta döndüğünü,  f35 dedikodusunun  oyalama ve dikkati başka yere çekme maksadıyla sızdırıldığını tahmin ediyorum.


ek:
başka bir başlıkta geçen seneden şöyle bir haber paylaşmıştım.
burada f16 modernizasyonuyla ilgili soruya nedense açık ve net bir  olumlu cevap verilmemiş.

"The blockage has paralyzed negotiations for several deals, including a follow-on contract for F-16 upgrades, according to one source with knowledge of the matter.
Lockheed Martin is performing structural upgrades to a portion of Turkey’s aging F-16 Block 30 fleet under a direct commercial sales contract that expires this fall. Defense News reported in 2017 that it would take until 2023 for Lockheed to complete modifications for all 35 F-16s included in the deal.
An industry source with knowledge of the F-16 contract said that Lockheed is still “planning to complete the requirements” of the order and does not “foresee any performance changes or requirement changes.”
When asked to comment about the Turkish F-16 upgrade contract, Lockheed Martin officials said that “any questions related to F-16 sustainment work should be directed to the U.S. government.”"

https://www.defensenews.com/breaking-news/2020/08/12/congress-has-secretly-blocked-us-arms-sales-to-turkey-for-nearly-two-years/ (https://www.defensenews.com/breaking-news/2020/08/12/congress-has-secretly-blocked-us-arms-sales-to-turkey-for-nearly-two-years/)


Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 16 Temmuz 2021, 18:35:06
Konuyla alakasi yok dogrudan ama bu santaj, pazarlik vs olaylarindan biktim artik..

Toplayin memlekette ne kadar isi bilen muhendis varsa, kapatin bir yerleskeye, verin projeleri ne gerek varsa motormudur ucakmidir roketmidir..

Bitirene kadar gun yuzu gormek yok kardesim..ya yayapacaksiniz ya yapacaksiniz..basarisizliga gecikmeye tahammul yok..Siki bir sekilde yonetirsin bak hersey 2 seneye nasil guzel cikar, biz rahati seven millet degiliz..

Yok o sirket yok yabanci ortak yok ordan alim burdan satim yok Katar yok Mozambik biktim artik yok o parca vermedi yok o motor vermedi bu ne ya

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 16 Temmuz 2021, 18:51:58
Konuyla alakasi yok dogrudan ama bu santaj, pazarlik vs olaylarindan biktim artik..

Toplayin memlekette ne kadar isi bilen muhendis varsa, kapatin bir yerleskeye, verin projeleri ne gerek varsa motormudur ucakmidir roketmidir..

Bitirene kadar gun yuzu gormek yok kardesim..ya yayapacaksiniz ya yapacaksiniz..basarisizliga gecikmeye tahammul yok..Siki bir sekilde yonetirsin bak hersey 2 seneye nasil guzel cikar, biz rahati seven millet degiliz..

Yok o sirket yok yabanci ortak yok ordan alim burdan satim yok Katar yok Mozambik biktim artik yok o parca vermedi yok o motor vermedi bu ne ya

Hocam bizim tek derdimiz motor...
Kara,hava,deniz motoru...
Bizim mühendislerimiz geri kalan herseyi , muadilleri kalitesinde kesinlikle yaparlar...
MTU gibi bir firma oluşturmalıyız...Sadece güç sistemleri konusunda uzmanlaşacak bir firma...

Afganistan havaalanı meselesine gelince ; sadece gülüyorum...Afganlılar da ne yapıyorsa yapsın , bize ne?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Yasar - 16 Temmuz 2021, 19:47:57
Problem sadece motor değil;
1. Eğitim ve eğitimli nüfusun az olması. İmam Hatip okulundan bilim insanı çıkmaz. (İnanç ve din yönetimi için elzem olan devlet eliyle din eğitimi başka, bilim insanı yetiştirmek başkadır).
2. Bu yönetimin tutarsız ve dengesiz dış/iç politikası sonucunda yabancı ülkelerce ve yabancı yönetimlerce sevilmemesi ve bilakis dışlanması.
3. Bunun sonucu olarak gelen ambargolar sonucu her malzemeyi yerli yapmak zorunda kalınca üretmekte olduğumuz ve üretmek istediğimiz projelerin gecikmesi.
4. Her şeyi tek çatı altında üretmek hem zor hem pahalı bir işlemdir. Bizim en büyük sıkıntımız bu şu anda.
5. Ekonomi; iyi olmayınca para bulmakta zorlanıyoruz. Projeler gecikiyor. (İ-Sınıfı’nın diğer 3 gemisinden hala tık yok. Erdoğan, ilk geminin suya inişinde, yakında başlayacağız demişti)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 16 Temmuz 2021, 20:58:11
İdeali , ülkenin bilim esaslı eğitimle donanımlı insanlar yetiştirmesi...Ama sanki imam hatipler kalkınca turbofan motor yapmaya başlayacak bizim mühendisler havası var herkeste...

Tamam değerli eğitim kurumlarının başına imam hatip mezunu getirilirse bu sorun ama bu biraz bahane gibi gelmeye başladı bana...
Hindistan'ın yarısı inek boku corona'ya iyi geliyor diye vücuduna sürüyor diğer yarısı uçak,uydu,füze yapıyor...

Bizim sıkıntı biraz organizasyon,planlama sıkıntısı gibi geliyor bana...
Bizim bilimadamları iyi bir organizasyon şeması ile motor sorununu çözerlerdi şimdiye kadar bence...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Yasar - 17 Temmuz 2021, 02:02:58
İdeali , ülkenin bilim esaslı eğitimle donanımlı insanlar yetiştirmesi...Ama sanki imam hatipler kalkınca turbofan motor yapmaya başlayacak bizim mühendisler havası var herkeste...

Tamam değerli eğitim kurumlarının başına imam hatip mezunu getirilirse bu sorun ama bu biraz bahane gibi gelmeye başladı bana...
Hindistan'ın yarısı inek boku corona'ya iyi geliyor diye vücuduna sürüyor diğer yarısı uçak,uydu,füze yapıyor...

Bizim sıkıntı biraz organizasyon,planlama sıkıntısı gibi geliyor bana...
Bizim bilimadamları iyi bir organizasyon şeması ile motor sorununu çözerlerdi şimdiye kadar bence...
Olaya istatistiki olarak bakarsanız;
Türkiye nüfusu 84 milyon.
Hindistan nüfusu 1milyar 350 milyon.
Tam 16 katımız.
560 milyon Hintli okuma yazma biliyor. Bunların 170 milyonu orta öğrenime sahip. Ayrıca, 38 milyon Hintli ise Üniversite ve üstü eğitime sahip. Hint diasporası (Hindistan dışında oturan) 32 milyon. Bunların büyük kısmı üst seviyede eğitime sahip. (Ailelerin baskısıyla çoğunluğu çok iyi okullardan mezun oluyorlar).
Nüfusunun yarısı inek pisliğini orasına burasına sürsün. Önemi yok. Adamlarda yeterli beyin var. 3+trilyon dolarlık ekonomisiyle neredeyse bizim 5 katımız ve dünya 6ncısı.
İmam hatipler kalkınca değil azalınca, türbofan üretebilecek bizim mühendisler nosyonu yanlış değil. Ne kadar çok bilim insanı ve beyin üretirsek o kadar çok türbofan üretebilecek beyin yetiştiriyoruz demektir.
İmam hatipler kalkmaz. Kalkmaması da lazım. Ama bu kadar yaygın olmaması da gerekir. Adı üzerinde; imam ve hatip yetiştirecek, yeni nesillere din eğitimi verebilecek vasıflı elemanların eğitiminin sağlandığı okullar lazım. Buradan mezun olanların gideceği tek yer var o da ilahiyat fakültesi. ODTÜ bilgisayar mühendisliği bölümü değil. İslam dininde kadın imam yoktur. O zaman neden Kız imam hatip okulu var? Bu okulların üniversite sınavlarındaki başarısızlığı ortada. Eğitim sistemimiz kalite olarak çok gerilemiş durumda. Nüfusumuza oranla yetiştirdiğimiz bilim adamı sayımız da az. Kaliteli üniversite sayımızda az.
Üniversitelerimizin kaç tanesinde bir elektrik mühendisliği öğrencisi, tek başına bizzat fiili olarak, makinalarda kullanılan ebatta DC motor ve AC motorlarla, laboratuvarda deney yapabiliyor acaba? Örneğin; İngiltere’de her üniversitedeki elektrik fakültesinde bu mümkün.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 17 Temmuz 2021, 08:43:25
Tamam söylediğiniz istatistikler doğru olabilir.

Ama bizde de her yıl binlerce mühendis mezun oluyor , bir sürü de teknik üniversite var...

Çok imam hatip var diye karalar bağlamak biraz kolaylığı gibi geliyor.

İmam namaz kaldırsın,  mühendis de motor yapsın...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 17 Temmuz 2021, 10:32:09
Konu dağılıyor. Konuya dönelim. @serkan1976; Tek sorunumuz motor değil. Genel olarak anlayış değişmelidir.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 17 Temmuz 2021, 10:41:01
Konu dağılıyor. Konuya dönelim. @serkan1976; Tek sorunumuz motor değil. Genel olarak anlayış değişmelidir.
👍👍👍
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Tigerfish - 17 Temmuz 2021, 20:33:35
İdeali , ülkenin bilim esaslı eğitimle donanımlı insanlar yetiştirmesi...Ama sanki imam hatipler kalkınca turbofan motor yapmaya başlayacak bizim mühendisler havası var herkeste...

Tamam değerli eğitim kurumlarının başına imam hatip mezunu getirilirse bu sorun ama bu biraz bahane gibi gelmeye başladı bana...
Hindistan'ın yarısı inek boku corona'ya iyi geliyor diye vücuduna sürüyor diğer yarısı uçak,uydu,füze yapıyor...

Bizim sıkıntı biraz organizasyon,planlama sıkıntısı gibi geliyor bana...
Bizim bilimadamları iyi bir organizasyon şeması ile motor sorununu çözerlerdi şimdiye kadar bence...
Olaya istatistiki olarak bakarsanız;
Türkiye nüfusu 84 milyon.
Hindistan nüfusu 1milyar 350 milyon.
Tam 16 katımız.
560 milyon Hintli okuma yazma biliyor. Bunların 170 milyonu orta öğrenime sahip. Ayrıca, 38 milyon Hintli ise Üniversite ve üstü eğitime sahip. Hint diasporası (Hindistan dışında oturan) 32 milyon. Bunların büyük kısmı üst seviyede eğitime sahip. (Ailelerin baskısıyla çoğunluğu çok iyi okullardan mezun oluyorlar).
Nüfusunun yarısı inek pisliğini orasına burasına sürsün. Önemi yok. Adamlarda yeterli beyin var. 3+trilyon dolarlık ekonomisiyle neredeyse bizim 5 katımız ve dünya 6ncısı.
İmam hatipler kalkınca değil azalınca, türbofan üretebilecek bizim mühendisler nosyonu yanlış değil. Ne kadar çok bilim insanı ve beyin üretirsek o kadar çok türbofan üretebilecek beyin yetiştiriyoruz demektir.
İmam hatipler kalkmaz. Kalkmaması da lazım. Ama bu kadar yaygın olmaması da gerekir. Adı üzerinde; imam ve hatip yetiştirecek, yeni nesillere din eğitimi verebilecek vasıflı elemanların eğitiminin sağlandığı okullar lazım. Buradan mezun olanların gideceği tek yer var o da ilahiyat fakültesi. ODTÜ bilgisayar mühendisliği bölümü değil. İslam dininde kadın imam yoktur. O zaman neden Kız imam hatip okulu var? Bu okulların üniversite sınavlarındaki başarısızlığı ortada. Eğitim sistemimiz kalite olarak çok gerilemiş durumda. Nüfusumuza oranla yetiştirdiğimiz bilim adamı sayımız da az. Kaliteli üniversite sayımızda az.
Üniversitelerimizin kaç tanesinde bir elektrik mühendisliği öğrencisi, tek başına bizzat fiili olarak, makinalarda kullanılan ebatta DC motor ve AC motorlarla, laboratuvarda deney yapabiliyor acaba? Örneğin; İngiltere’de her üniversitedeki elektrik fakültesinde bu mümkün.

Sayın yaşar,

Bilim alanında eğitim zaafımız yeni değil. Bildim bileli bu açığı bugüne kadar ne yazık tam kapatamadılar Ve önümüzdeki seneler de kapatamıycaklar gibi görünüyor.

Fakültelerde biyoloji kimya ve fizik bölümleri  talep düşüklüğünden kapanıyorlar. Tabi bunun yanında eğitim kalitesi de var o da ülkemizde ne yazık ciddi düzeyde düşük.

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Partikül - 17 Temmuz 2021, 22:15:46
Şu memleketin Cumhurbaşkanı ben olsaydım; küçük şehirlerde 1 tane, büyük şehirlerde şehrin büyüklüğüne göre 3-4 tane İmam Hatip bırakmak suretiyle, İmam Hatip Liselerinin tamamını Fen veya Anadolu Lisesine dönüştürürdüm.

Eğitim seviyesini maksimum standartlara yükseltmek için de Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesinin en az yarısını Milli Eğitim Bakanlığına bağlardım. İlkokuldan başlamak üzere, eğitim standartlarını İskandinav ülkeleri standartlarına yükseltirdim.

Benim Cumhurbaşkanlığım dönemimde, en çok maaş alan devlet memurlarını ÖĞRETMENLER olurdu.
Öğretmen olmayı o kadar zorlaştırırdım ki, kurbağa adam, yakın dövüş, paraşüt, dağ komando, meskun mahal muharebe brövesi olmayan adayları öğretmen tayin etmezdim(!!) Gerçi biraz abartılı oldu ama... o kadar önemli bir konu yani. Aksi taktirde Afganistan olmaya bir karış mesafe kalmıştır. 
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 17 Temmuz 2021, 23:13:43
mecliste yabancı dil bilen kaç vekil var?
meclis dışındaki diğer organlarda düzgün bir şekilde yabancı dil konuşabilen  yetkililerin yüzdesi ne?

şu video sosyal medyada çok eleştirilmişti mesela.

https://www.youtube.com/watch?v=Kce32oKbVYY (https://www.youtube.com/watch?v=Kce32oKbVYY)

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 17 Temmuz 2021, 23:27:15
mecliste yabancı dil bilen kaç vekil var?
meclis dışındaki diğer organlarda düzgün bir şekilde yabancı dil konuşabilen  yetkililerin yüzdesi ne?


Ben soruyu daha da basite indirgeyim . MV lerinin kaci kendi lisaninda konusulani, veya okudugunu  dogru anlayabilecek  yetenektedir?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 17 Temmuz 2021, 23:44:15
"Ben soruyu daha da basite indirgeyim . MV lerinin kaci kendi lisaninda konusulani, veya okudugunu  dogru anlayabilecek  yetenektedir?"

rahmetli Kamer Genç geldi aklıma.
adam sanırım  kimsenin anlamadığını düşünmüş olacak ki,  en sonunda  anlaşılsın diye elinde fenerle dolaşmaya başlamıştı.
sözlü iletişimi görsellikle tamamlama çabasına girişmişti rahmetli.

Allah rahmet etsin.

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 18 Temmuz 2021, 11:43:56
Ben daha farklı bir soru sorayım: Bu yazdıklarınızın konuyla ne alakası var?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: OKÇULAR - 18 Temmuz 2021, 12:39:21
Olurda Taliban ile anlaşılıp Kabil hava alanına Türkiye yerleşirse İran üçgeni tamamlanmış olacak.
 
Ülkenin kuzeyindeki Badaşhan, Cüzcan ve Kunduz da halk evlerini terkediyor. Zaten 3 milyon insan resmi olarak yurt dışında. 48 milyon kişi de ülke içinde ve sınırda yer değiştirmek zorunda kalmış. ABD den sonra zor bir süreç Afkan halkını bekliyor.
Fakat Türkiyenin hamlesine İranlı yetkililer ve medyası beklenen tepkiyi henüz vermedi. Şimdilik Güney Azerbaycan/Ahvaz bölgesindeki protesto ve ayaklanmalara odaklanmışlar.

(https://i.hizliresim.com/ed02jwk.png) (https://www.hizliresim.com/ed02jwk)

Aynı üçgen Arabistan yarımadasında sağlanmıştı.

(https://i.hizliresim.com/gokce04.jpg) (https://www.hizliresim.com/gokce04)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 18 Temmuz 2021, 13:01:11
Hocam ben çok stratejik düşünemiyorum da ; Türkiye,  ABD,Rusya gibi ülkelerin tutunamadığı , dünyanın en karışık bu bölgesinde tutunabilir mi?
Türkiye'nin bu üçgen ile amacı ne?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Yasar - 18 Temmuz 2021, 14:15:23
250 yıl öncesinde Dünyanın en büyük imparatorluğu ile başladı Afganistan işgal hikayesi.
Onlarda rezil oldular. İngilizler her denemelerinde hüsranla kaşılaştılar. Hiç bir zaman işgal edemediler. Yönetimi değiştirip çekildiler. Sonra Ruslar denedi. Olmadı. ABD Kuyruğu kıstırıp çekiliyor. Afganistan tam bir pislik kuyusu.
Afganistan’la iyi ilişkiler içinde olup taraf tutmamak önemli. Yoksa orada aktif bir savaşın içine sürüklenirsek tarihin tekerrürünü bir daha görürüz.
Maalesef, bazı kişilerin kirli dosyalarının üstünün örtülmesi için Türk askerinin feda edilmesine hazırlanılıyor.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: tumucin - 18 Temmuz 2021, 16:08:23
afganistandan  talibanini  pakistan cok büyük

destek veriyor   abd rus onun icin tutunamadi

pakistani biz ikna edersek büyük kazanimiz olur


Afganistan  Özbeklerin lideri Raşid Dostum

afganistanin kuzeyinde ayri bir devlet kuracak

Türkiyeden haber bekliyor coktan devlet kurunmaliydi gecbile kalindi


Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 18 Temmuz 2021, 17:33:46
Adamlar ABD'ye ,Rusya'ya üs kurdurmadı siz kuzeyde ayrı bir devlet kuralım,  bizden haber bekliyorlar diyorsunuz...
Sizin kardeşiniz, oğlunuz varsa buyrun gönderin...

Ben askerimi daha kendi sınırımı bile koruyamıyorken başka ülkeye hele ki bu ülkeye gelen tüm işgalcileri tabutlar içinde postalayan bir ülkeye maceraya göndermem.

Bu Afganistan havaalanı meselesi ilk çıktığında " bunlar kafayı yemiş" diyordum.Ama şu tartışmaları görünce gerçekten biz başımıza gelen herşeyi haketmişiz...Yazık gerçekten...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: tumucin - 18 Temmuz 2021, 18:38:46
Öso birlikleri gidecek  para veriyoruz

aynisini karabagda ne isimiz var libya cölünde ne isimiz var

mehmetcigimizin ölüleri gelecek diyordular  ne oldu

hic öyle olmadi afganistan daki türkleri koruyamiyorsak  taliban kafalilar Türkleride öldürmeye baslayacak


1 milyon Türk yasiyor afganistanda kuzeyinde  yeralti zenginigini biz kullanmacaksak cinimi rusumu yesin

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 18 Temmuz 2021, 21:40:08
Uygur Türkleri üvey evlat mı? Oraya da bir sefer düzenlemek gerek....

Veya İran Türkleri...

Türklerin hakkını korumak başka birşey ,  bir devletin içine , topraklarına asker göndermek başka birşey...

Fazla romantik yaklaşıyorsunuz olaylara...

Hem böyle hayali işlerde önce kefenini giyenleri , fetih rüyası görenleri önden göndermek gerek...

Bazıları Osmanlıcılık-Turancılık oynamak istiyor olabilir ama önce bunun arkasını doldurmak gerek...

Maalesef o güçte bir ülke değiliz henüz...

Erken öten horozun kafası kesilir...
Ben bu işe şiddetle karşıyım...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Tigerfish - 18 Temmuz 2021, 22:17:55
Seferini düzenle bakalım nasıl düzenleniyormuş. Çin ve İran’dan milyarlarca dolar çıkarımız var.
Yok canım olmaz bu çok karaktersiz bir tutum dersen o zaman bir daha $ ve Euro başını aldı gitti diye ağlamak yok.
Haksızlığa uğrayan soydaşlarımıza yardımcı olmak için değişik yollar var illaki top ve tüfekle  kapilarina dayanarak değil.

Afganistan yeraltı kaynaklarından zengin bir ülke ve çok stratejik. Orada görev yapan askerlerimiz hiç saldırıya uğramadı neredeyse çünkü oranın yerel halkın güvenini kazandı. Yabancı askerler silahsız kışlanın  önüne bile çıkmayı cesaretleri yokken bizim askerler silahsız her yeri geze biliyorlardı. Yabancı askerler ağır silahlarıyla kendilerine karşı tehdit unsuru gibi göründü ve bu arada tabi operasyonlarda bir sürü siviller hayatlarını kaybetti. Mezardan topladıkları iskeletlerle alman askerleri domino Mikado oynuyorlardı. Bunu onlar kolay unutmazlar.

Baktılar olacak gibi değil ve biz orada istenmiyoruz pılımızı pırtımızı toplar çeker gideriz o kadar basit.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 18 Temmuz 2021, 22:53:35
Dediler ya istemiyoruz hiçbir yabancı gücü...
Türkiye  için ayrıca sizi de istemiyoruz diye bildiri yayınladı Taliban...

Bu daha neyin ısrarı...İllaha şehit vermek mi lazım...?

Madem o kadar seviyorlar bizi , siyasi ortam oturur gelir bizi çağrırlar yeraltı kaynaklarımızı işleyin diye...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Tigerfish - 18 Temmuz 2021, 23:03:13
Ben basında  geçen her habere inanmam. Süreci takip etmek lazım.

Bizi orada İstememeleri tamamen açığa kavuşursa o zaman bu iş benim içinde bitmiştir
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 19 Temmuz 2021, 00:06:33
"Hem böyle hayali işlerde önce kefenini giyenleri , fetih rüyası görenleri önden göndermek gerek..."

ben aynı şeyi hendek çatışmalarında düşünmüştüm.


Osmanlıcılık ve Turancılık hayalleri,  o hayalleri yaratanlara bile fayda sağlamadı.
bu Turan  fikrini  Osmanlı'da  ilk olarak başı sonu belli bir  şekilde toparlayıp kitaplaştıran Ziya Gökalp'tir.
kaderin cilvesi,  kendisi Diyarbakır doğumludur.
Türkçülüğün Esasları eserini okuduğumda anladığım tek şey vardı,  Turan fikri  imparatorluk zamanında bile ütopyaymış. .
Osmanlıcılık ise  yine son nefeslerde  ortaya çıkmışsa da fiilen hiçbir kazanım sağlayamamış.

bozuk plak gibi takılmış konak sağcıları,  gece  aynı  balı yiyen  uykuda aynı rüyayı görüyor,  uykuda aynı rüyayı gören kalkınca aynı balı yiyor.

Kanuni en kudretli padişahtı,  nedenini biliyor musunuz?
bilmeyenlere ben söyleyeyim, çünkü Kanuni'den sonra hiçbir padişahın, Kanuni'ninki gibi bir babası olamadı.
Yavuz, ağzına kadar dolu bir hazine bıraktı oğluna.

Osmanlıcılık veya Turan  hayali kuranlar ne bırakacaklar kendilerinden sonra  seçilecek yöneticilere?

oradaki Türk topluluğun hakkını koruyacakmışız,   kaç askerle koruyacağız onları peki? ?
bu bahsedilen Türk toplulukları havaalanının içinde mi ikamet ediyorlar?
?

gerçekçi olmak gerekir.
devlet adamının hayal kurmaya hakkı vardır;  ama hayalperest olmaya hakkı yoktur.


Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Bogü Alp - 20 Temmuz 2021, 09:08:56
On görülere göre yaklaşık On milyon kişi göç edecekmiş şimdiden akın akın mülteciler Afganistandan yürüyerek ülkemize giriş yapıyorlar resmen 21. Yüzyılda kavimler göçü oluyor ve bu On milyon kişide maalesef ülkemize göç edecek.
Ozbekler ve Turkmenler ata topraklarını bırakıp ülkemize geliyor.
Talibani hiç değilse korkutacak bir gücün Afganistanda olması gerekiyor o da biziz. Afganistanda bir hava üssü de olsa Turkiyenin bölgede olması gerekiyor yoksa bu taliban rahat durmaz olan gene bize olur.
Taliban güçlü bir örgüt gibi görünüyor ama değil Talibani güçlü gösteren Amerikanın göstermelik müdahalesi.
30 yılı terörle mücadele geçmiş buna binaen kendine has operasyon mücadele teknikleri geliştirmiş akabinde dünyada en etkin şekilde siha ve cas kullanan bir orduyla taliban pek karşı karşıya gelmek istemiyor. Üstelik yanlarında yerleşik Ozbek ve Turkmenlerin desteğini almış bir orduyla
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Bogü Alp - 20 Temmuz 2021, 09:12:55
Tartışmaya mahal vermemek için şimdiden yazayım gidip 10.000 asker gönderip Ozbeklerle beraber Talibani çökertelim demiyorum sadece hava üssünde bulunarak Talibana karşı caydirici olalım diyorum.
Yoksa İmran abi bile bizi sattı.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Barbatos - 20 Temmuz 2021, 09:43:21
Adamlar SSCB'yi kovmuş ABD'yi kovmuş bizim kuracağımız bir hava üssünden mi tırsacak? Bizim yapmamız gereken sınırlarımızı tutmak, sınırlar yol geçen hanı olmuş elini kolunu sallaya sallaya giriyorlar sınırdan, Afganistan bizim meselemiz değil.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Bogü Alp - 20 Temmuz 2021, 10:24:14
Ne sscbyi kovdular ne Amerikayi kovabildiler bu terlikli at fareleri pek gözünüzde büyütmeyin.
Sscb yaşadığı ekonomik sıkıntılar yüzünden Afganistamdan çekildi.
Amerika ise bölgede misyonunu tamamladı o yüzden çekildi ki Amerikanın misyonu Afganistanda talibani bitirmek değildi Afganistanda uslenmekti işleri bitti geri çekildiler.
Ayrica Talibanla mücadele de pek kayıp verdiremedi epi topu 11 yılda 1800 kusur Amerikan askerini öldürdüler.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Barbatos - 20 Temmuz 2021, 10:49:56
Peki bizim misyonumuz veya çıkarımız ne Afganistan'da? Niye Afganistan için vakit ve para harcıyoruz sınırlarımız elek olmuş ne idüğü belirsiz tipler her gün elini kolunu sallayarak sınırımızdan giriyor ama bizimkiler alakasız şeyler için çabalıyor. Tekrar söylüyorum Afganistan bizim meselemiz değil gitsin Pakistan uğraşsın zamanında ABD ile bir olup taliban ve el kaide gibi örgütleri destekleyen Pakistan'dı kendi pisliklerini temizlesinler.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 20 Temmuz 2021, 13:47:40
Ne sscbyi kovdular ne Amerikayi kovabildiler bu terlikli at fareleri pek gözünüzde büyütmeyin.
Sscb yaşadığı ekonomik sıkıntılar yüzünden Afganistamdan çekildi.
Amerika ise bölgede misyonunu tamamladı o yüzden çekildi ki Amerikanın misyonu Afganistanda talibani bitirmek değildi Afganistanda uslenmekti işleri bitti geri çekildiler.
Ayrica Talibanla mücadele de pek kayıp verdiremedi epi topu 11 yılda 1800 kusur Amerikan askerini öldürdüler.

Hocam benim de Turancı çok arkadaşım var ama sizin yanınızda benim arkadaşlar Komünist  kalır...

Baştan sona hatalı,yanlış değerlendirmeleriniz..  Bir tek Kürşat'ı alıp Çin sarayını basalım dememişsiniz maşallah...
Afganistan'a bulaşın da görelim bakalım neler oluyor...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Bogü Alp - 20 Temmuz 2021, 14:18:50
Sayın hocam
Mesajımdan nasıl böyle bir anlam çıkardınız anlamadım konuyla alakalı mesajlarımı kendim birer kez daha okudum.

Ben daha önceki mesajlarimda yazdığım gibi sadece talibana caydırıcı olması için hava üssünde de olsa bulunması gerektiğini yazdım öyle 100.000 asker alıp Talibani yok edelim demiyorum.

Sadece bölgede olan Türkiye bağları ve askeri gücü sayesinde talibana karşı oldukça caydırıcı olur onu diyorum.

Bu lağım fareleri bölgede ki Ozbeklere Turkmenlere hatta pestunlara bile rahat vermeyerek göç etmelerini sağlayacak malum bizim çok iyi uyuduğumuz BM yasaları gereği bu insanlar ülkemize gelecek zaten ciddi bir mali kriz içerisindeki ülkemiz gelecek milyonlarca mülteci dalgasını kaldırmaz.
(Gene yazayım talibana karşı asker gönderelim demiyorum sadece hava üssünde bulunmamiz bu lağım fareleri için oldukça caydırıcı olur onu diyorum)

Özbek ve Turkmenlerin hem kendi ve hemde bizim iyiliğimiz  çıkarlarımız gereği Afganistan da kalmaları gerekiyor. Yoksa herkes Turkiyeye gelirse olmaz hem ata topraklarımızı kaybeder hemde çok daha sıkıntılı maili krize gireriz.

Gene yazayım gidip talibani bitirelim demiyorum ama orada hava üssüde olsa bulunmamiz taliban için oldukça caydırıcı olur kimse halk destekli gerilla savaşını bilen 2 senede dış destekli bir örgütün belini kıran bir orduyla savaşma riskini göze almaz Amerikaya bile atıp tutan taliban Turkiyeye gelince oldukça yumuşak bir üslup kullanıyor bu üslubun sebebi korkmaları.

Ayrica savaşa girmeyi doğru bulmuyor olabilirsiniz bende bulmuyorum bu yüzden caydırıcı güç olmasi açısından hava üssünde bulunulmasini doğru buluyorum ayrıca bölgedeki ozbekler silahlanmaya başladı General Dostum açık açık Talibanin tutumuna karşı kayıtsız kalmaycaklarini silahlandiklarini hatta gerekirse devlet bile kuracaklarını söyledi.Eger is bu raddelere gelirse Turkiyenin bu bölgeye müdahalesi kaçınılmaz. Kursad ihtilali dediğiniz Kur sadin en yakınlarından olan bögü Alp olarak savaştan kaçmak olmaz ama savaş olursa Gene çok ağır bir mülteci krizi ve mali bir krizle bas basa kalabiliriz. Bu insanlar soydasimiz olduğu için Suriler gibi de değil yarın bir gün suri dön evine de diyemiyoruz maalesef.
Olası bir iç savaşı ve gerçekleşen göç dalgalarının önüne geçmek için bölgede olmamız lazım insanların kendi kanından kültüründen olan bir güce güvenip topraklarını terk etmek istemezler talibanda böyle bir güçle karşı karşıya gelmek istemez


Yazdıklarım bu kadar ve net eğer daha başka bir şey derseniz veya turanciliga başlarsanız kendimi bir tabutuga hapsedip mesaj yazmayacağım.
Saygılar
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 20 Temmuz 2021, 17:26:26
Bogü Alp hocam çok pardon. Ben Timuçin arkadaşın yazdığı " Özbekler bizden haber bekliyor , Afganistan'ın kuzeyinde devlet kuralım" mesajını sizin yazdığınızı zannettim...
Ama Taliban'a karşı yapılması gereken önerilerinizi yine de kabul etmiyorum , hayali , uygulanamaz ve absürt buluyorum...Lütfen yanlış anlamayın...
Ben böyle öneriler gelince Yemen'e,Galiçya'da yitip giden Mehmetçikler gözüme geliyor...

Bir kere haritayı açıp bakarsanız bunun uygulama zorluklarını siz de görürsünüz.

Haritayı açıp bakmadan girdiğimiz son Suriye macerasının sonuçlarını herhalde tekrar etmeme gerek yok...

Lütfen ayaklarımız biraz yere bassın...

Hem bu hükümetin Afganistanda bulunmak istemesinin Özbek-Türkmen  Türklerin durumuyla ilgisi olduğunu bu forumda düşünen biri olduğunu da sanmıyorum...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Bogü Alp - 20 Temmuz 2021, 17:46:08
Hocam bende ülkemde soydas olsun farklı etnik gruplarından olsun mülteci istemiyorum.
Etnik grupları istemiyorum çünkü bu ülkenin yozlaştirilmaya da çalıştirilsa bir demografik ve kültürel yapısı var bu yapı ağır darbe alır.
Kendi soydaslarimizi istemiyorum çünkü Ata topraklarını bırakıp buraya geliyorlar onların vazifesi ata topraklarında kalmak oraya sahip çıkmak.
Yemende Galicyada ölüme giden mehmetciklerimizin acı hatırı benimde aklımda zaten o yüzden bu göç olayını sevmiyorum Anadolunun Turkluk yapısı gittikçe bozuluyor. Sağ olsun Osmanlı devletinin kafasına plansız göç ettirme geleni geri çevirmeme huyundan ötürü kendi ülkemiz sınırlarında bile demografik ve kültürel yapı oldukça bozuldu bozuluyor.
Üstüne Suri ve Afganlar geliyor iyice bozuluyor.
Gazi Mustafa Kemal Turkiyeye sığınmak isteyen Kıbrıs Türklerini geri çevirmiş onları adada kalmaları konusunda ikna etmiştir bu ileri görüşlülügu sayesinde Kıbrıs gibi Akdeniz'de stratejik öneme sahip bir ada Türk toprağı.
Bu Afgan göcunun savaşsız önlenmesi de bizim bölgede talibana karşı 5 kmlik alanda bulunmamizla mümkün. Yoksa bu taliban işi azitir ve daha önce Yazdıklarım gibi olur.
Ayrica bu lagim fareleri toprak altında yaşıyor sarayda yaşamıyor söyle ozbek Türkmen karışık bir şekilde basmaya gidelim :D
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Bogü Alp - 20 Temmuz 2021, 17:48:30
Gerçi Türk tarihinde bir başlık açılsa Türkiye Turkleri hakkında tartışma baslatsak güzel olur burada yazarım ama etnik alerjim yüzünden buraya pek yazmak istemiyorum.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 20 Temmuz 2021, 18:15:00
1. Olayi cok kurcalamanin geregi yok diye dusunuyorum..
    Orada sadece havalimaninin guvenligini saglamak karsiliginda karsi taraftan bir taviz kopartabileceksek koruyalim...
    Onun disinda Talibanla falan ugrasmak deli sacmasi..
    Yanilmiyorsam Afganistanin, ufak da olsa Cin ile bir siniri var..
    Saniyorum bu Taliban ve taliban vari gruplari Sovyetlerin basina bela ettikleri gibi ileride Cin'in basina bela etmek
    gibi bir proje var..
    Gecen gun Pakistanda calisan Cinli muhendislere bir bombali saldiri yapilmisti galiba..
    Cin Hindistana denge olsun diye Pakistan ile cok iyi geciniyor, Kusak-Yol projesi baglanminda acayip yatirim yapiyor..
    Pakistanin gecmisten beri bir Hint isgali karsisinda gerekirse "Pakistani Afganistan iclerine cekilerek oradan savasa
    devam etmek" gibi planlari var olmustur, onun icin Afgan is islerine hep karisir...
    Iran-Pakistan-Afganistan uclusunu bir butun olarak dusunmek de fayda olabilir...
     Uzun lafin kisasi kimin eli kimin cebinde belli degil, bulasmamakta fayda var..

2. Soydaslarimini korumak konusunda gelince..Gonul isterdiki kendi bulunduklari yerlerde onlari koruyacak kuvvetimiz olsun ama bu mumkun degil. Geriye birtek onlari Turkiyeye yerlestirmek kaliyor. Acikcasi onca Arap, Pakistanli, Afgan dolacagina, dil ve kultur acisindan "aileden" sayilabilecek insanlarin Turkiyeye yerlesmesini tercih ederim.

3. "Aileden" olmayan multeciler konusunda fikrimi daha once de soyledim..Dogru Avrupa kardesim bindirin gemilere, otobuslere sagdan devam et...

YA DA Fransizlarin Lejyonerleri ya da Ingizlizlerin Gurka lari gibi dil, kultur ve askeri egitim ve sonra Turk subaylar komustasinda 10 sene zorunlu hizmet, ondan sonra oturma izni...5 sene oturma izninden sonra suca bulasmamis olmak ve Turk tarihi, dili ve kulturuyle ilgili sinavdan gectikten sonra vatandaslik...belese konmak yok...

Kimse kusura bakmasin..


Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Bogü Alp - 20 Temmuz 2021, 18:58:08
Peki sizce ülkemizin içinde bulunduğu toprak yüz ölçümü ve içinde bulunduğumuz maali kriz bu insanların buraya yerleşmesine müsait mi?
Daha ne köylümüz karda ne kendi insanımız doğru düzgün iş bulabiliyor.
Onlari fiilen koruyacak bir gücümüz var ama mali durumunuz maalesef. Afganistanin hakkı 10.000 asker siha kullanımı yerel güçlerle birleşik etkin 10.000 kişi talibanin canını okur orası ayrı o çok nemalandiklari Pakistan sınırına çeşitli çözümlerle geçişleri de engelleriz ama en iyisi gerektiğinde aba altından sopa gösterebilecek ufak temsili bir gücün orada olması.
Bölgede Amerikanın Talibanla mücadele etmekten ziyade bölgeyi kontrol altına almak için Afganistanda var olduğunu parantez içinde belirterek
Koalisyon güçlerinin Afganistanda başarılı olmamalarinin diğer ikinci sebebi bölgede Talibana karşı direnen insanlarda bile ruh bir bütün olusturamamalari o yüzden Afgan ordusu karakollarini silahlarıyla beraber talibana teslim etti. Talibana karşı etkin olarak mücadele edemedi.
Taliban için  Türkiye büyük bir tehdit çünkü yerel halkla tek vücut olabiliyor soy ve kültür bağlarıyla o yüzden yumuşak kibar bir şekilde istemiyoruz diyorlar.
Bu geri çekilme sürgün nereye kadar her kaçan Türk gelsin Balkandan gelsin Iraktan gelsin Turandan gelsin Turkiyeye siginsin ee yarın bir gün ülke dara düştüğü zaman ne olacak peki bu insanlarla.
Son olarak pek iplenmiyor ama o coğrafya zengin su yatakları ve tarım arazilerine sahip hem ata toprağımız hemde verimli yarın bir gün kaderine terk edilirse ertesi günde bizde ağlarız.
Son olarak bu insanlar savas görüp gelmiş insanlar ölümü yıkımı vahşeti bizzat görmüş insanlar bize anormal gelen pek çok şey bu insanlara normal geliyor bunları kitlesel olarak geldikleri zaman acı bir şekilde tecrübe ederiz
Bana bunlara rağmen Turacı hayalperest diyebilirsiniz ama mantık dahilinde olması gereken bu.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 20 Temmuz 2021, 20:54:29
Hocam kimse size fikirleriniz kötü demiyor ki...
Bizde bu projeyi uygulayacak kafa , kaynak,vizyon yok... yok...yok

Sscb,ABD şu şu şu sebeplerle Afganistanda tutunamadı vb. diyorsunuz da bizim orada bizimle aynı ülküye sahip kaç dostumuz var vs...vs..

Çok belirsiz değişken var... Önce biz tam bir bağımsız devlet olalım hocam...
Ülke 2 kampa bölünmüş , ikisi de birbirini hainlikle suçluyor...
Demem o ki biz daha olmadık ; tam olmadığımız için de bu güzel fikirlerinizin gerçekleşmesi en nazik ifadeyle " bizi aşar"
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Partikül - 20 Temmuz 2021, 21:34:25
Afganistan göçünü önleyici politikalara ihtiyaç var. Bir şekilde istikrarın sağlanması gerekiyor. Bölge ülkeleriyle ortak hareket edilebilirse, belki bir süreliğine istikrar sağlanabilir. Tek başına yapacağımız hava alanı görevi hastalığın ilacı değildir. Pakistan’la ortaklaşmak gerek. Afganistan’ı en azından Pakistan standartlarına yükselebilirsek büyük iş başarmış oluruz.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 21 Temmuz 2021, 10:17:17
Kim demiş kaynak yok diye. 15 milyar dolara kanal yapıyoruz ya! Para basacak!Kar edeceği söylenen ama zarar eden karayolları, havaalanları vs... Demek ki paramız çok. Demek ki köylümüz karda ve demek ki işsizlik falan yok! Zaten seçimlerde de milletimizin yarısının bu durumdan memnuniyetini görebiliyoruz.

Kinayeyi bırakıp konuya dönecek olursak, görünen o ki ABD'nin çekilmesi bize büyük zarar verecek. Bu adamlardan yediğimiz kazıkların haddi hesabı yok. Binlerce göçmen daha gelmeye devam ediyor. Dün haberlerde gördüm, bir tır içerisinde insanlar doldurulmuş. İlginç olan gayet güzel Türkçe konuşuyorlardı!

Bizim orada bir havaalanını kontrol etmemiz bu göç dalgasını engelleyemez. Afganistan'da çağ dışı yönetim anlayışına sahip Taliban kontrolü ele geçirdi. Bu zihniyetle anlaşabilmek güç. Kısacası işimiz zor.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 21 Temmuz 2021, 10:32:10
yüz veya bin askerle kimse korunamaz.
soydaşlarımızı korumak istiyorsak ne yapmamamız gerektiğini iyi biliyoruz elhamdülillah.
ne yapmamak gerekir?
Musul ve Bayırbucak'taki   çaresiz ve bekleyen,   müzakere  ile hak arayan soydaşlarımızın geldiği nokta ortada.
demek ki,  Afganistan'daki soydaşlarımızın asla girmemeleri gereken yol ortadadır.

şu göç konusuysa,  bence süreç yönetimi ve planlama eksikliği nedeniyle krize dönüyor.
biz Tokat'tayken,  yan komşum da Afgan göçmeniydi.
Tekel'de çalışmış, evlenmiş,  MHP'ye oy veren ve son çocuğunun adını Melik Gazi koymuş bir göçmendi.
bu milletin bir ferdi olmuş yani.

şimdi niye böyle?
geneli  kastederek yazıyorum.


1.  göç yönetimi,  temelde bir iskan politikasıdır,  bizde iskan politikası yok  veya çok yetersiz.
gelip şehrin ortasında sokak kuruyorlar.  şehrin kültürünü yaşayıp buralı olacaklarına,  tersini yapıp şehirde kendi kültürlerini devam ettiriyorlar.
normalde yerlileşme 5 yıl sürecekken bu durum nedeniyle belki 30 yılda bile güç bela oluyor.
yerlileşeceksiniz kardeşim,  buralı olacaksınız,  başka yolu yok.

2. haberlerde gördüğümüz kadarıyla  çocuk doğuran herkes vatandaşlık alıyor,  yanlış bu da.
açık açık söylemek ve kağıt imzalatmak gerekir,  örneğin ikinci çocuktan sonra doğacak çocukların hiçbirine vatandaşlık verilmemesi ve kamu hizmetlerinden mahrum tutulmaları gibi çözümler tartışılmalı.
doğuran bunu bilerek doğursun.


3.   vatandaşlık verilirken mutlaka ve mutlaka Türkçe  dil şartı getirilmeli.
beş yıldır Türkiye'de olup da  anlaşılır beş cümle kuramıyorsan,  doktora derdini anlatacak kadar bir Türkçe öğrenmemekte inat etmişsen kusura bakma,  savaş bitti dön artık ülkene.

tabi öğrenmezler Türkçe,  iskan politikası uygulamazsan  öğrenirler mi?
doktor haricinde Türkçe'ye ihtiyaçları yok,   komşu Türkçe konuşmuyor,  bakkal Türkçe konuşmuyor,  kahve Türkçe konuşmuyor.  geriye sadece tabelaları değiştirmek kalıyor.
e bu şekilde nasıl bu milletin bir ferdi olacaklar bunlar?

4.  göç yönetiminin devlet ciddiyetiyle ve bir planlama  dahilinde sürdürüldüğü ve disiplinli bir elemeden geçemeyenlerin zaten burada kalamadıkları halka hissettirilmeli.
bizim Tokat'taki komşu gibi olacaklarsa tüm gezegen buyursun gelsin.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 21 Temmuz 2021, 10:54:40
Bu kafa değişmeden bu işler düzelmez. Bizimkiler  sürekli delinen delik leğeni tıkamaya çalışıyor boş bir çabayla...

Leğeni delenlere izin verip sonra legeni tıkamaya çalışmak  ????
Çarşıda geziyorum Türkçeden çok yabancı dil. Arapça,Farsça... Millet de iğreti olmaya başlamış bu adamlardan...Sosyal patlamalar yaşanabilir , bunu düşünen yok...

Suriye,Irak,İran bitti bir de Afganistan işleriyle uğraşıyoruz...

Millet de Kabil havaalanında 500 asker tutunca Afganistan'ın kurtulacağını , göçün önleneceğini sanıyor... İnanılmaz yanlış bir öngörü

Sayın Korsan sizin yazdığınız 4 maddeye gelince bunlardan 1 tanesi bile uygulanamaz.
Eğer uygulanabilirlerse Türk vatandaşlığından çıkıp yerimi bir Afgan'a bırakmaya hazırım...

Sizin yaşınız çok genç , Türkiye Cumhuriyeti kadar güzel yasalar ,kurallar koyan ama buna hiçbir zaman uymayan başka bir ülke yoktur Dünya'da...

3 gün sonra bu 4 maddeyi gevşetmezlerse ben de bu yaşıma kadar boşuna yaşamışım demektir...

Çok gevşek,kuralsız,disiplinsiz bir yapımız var...Dünya da bunu bildiği için bize bu şekilde yaklaşıyor,  hep kazık yiyiyoruz...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 21 Temmuz 2021, 16:24:24
TRT Arabi'ye konuşan Taliban sözcüsü: Türkiye bizim kardeşimiz, iyi ilişkiler kurmak istiyoruz

"İnanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye'nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz"
(Independent Türkiye)

Emperyalistler ince ince işlemeye başladılar bizi... Aman diyeyim gaza gelmeyelim...

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: ACE - 21 Temmuz 2021, 17:54:13
Afganların bu ülkeye geleceği çok önceden belliydi. Ülke yönetilmiyor adeta liberallerin bile küçük dillerini yutacağı şekilde yuvarlanıyor. Yunanistan ve Bulgaristana helal olsun gayet dirayetli disiplinli şekilde sınırlarını korudular. Biz ise herkese kucak açıyoruz. Suriyelilere olmaz yahu derken şimdi de Afgan akını çekeceğiz. Afganistanın nüfusu Suriyeyi ikiye katlar bu arada. 
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 21 Temmuz 2021, 18:48:24
Suriyeli sığınmacılar hakkında konuşan CB Erdoğan: "Bu ülkede iktidarda olduğumuz sürece, bize sığınan Allah'ın kullarını katillerin kucağına atmayız."

Adamlar bayrama gidip , bayramlaşıp dönüyorlar bu nasıl iş ben anlayamadım ki...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Partikül - 21 Temmuz 2021, 20:26:51
Hükümetin yapmış olduğu akıl almaz işler, mevcut ulus devlet düzenini yıkıp yerine ümmet esasına dayanan yeni bir devlet kurma çabasından başka birşey değildir. Adam kafaya koymuş; T.C. yi yıkacağım yerine İmparatorluk kuracağım diyor! Peki bu imparatorluğu Suriyelilerle, Afganlarla mı kuracaksın! Temelden sakat olan bu düşünce, Türk milletini adeta felakete sürüklemektedir.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Tigerfish - 21 Temmuz 2021, 23:45:52
TRT Arabi'ye konuşan Taliban sözcüsü: Türkiye bizim kardeşimiz, iyi ilişkiler kurmak istiyoruz

"İnanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye'nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz"
(Independent Türkiye)

Emperyalistler ince ince işlemeye başladılar bizi... Aman diyeyim gaza gelmeyelim...Gördün mü ?Ne dedim ben?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 04 Ağustos 2021, 10:38:10
Seçimden sonra 6 ay içinde Türkiye 'de mülteci felan kalmaz... Güzel bir planlama ile her alandaki  enkazlar kaldırılır...


Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: yahyaay - 04 Ağustos 2021, 10:50:37
Seçimden sonra 6 ay içinde Türkiye 'de mülteci felan kalmaz... Güzel bir planlama ile her alandaki  enkazlar kaldırılır...

.. ve ülkemize amerikadan demokrasi gelir rahat ederiz.. F-35 leride alırız....

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 04 Ağustos 2021, 11:36:59
1. Multeciler konusunu ayri bir konu basligina tasirsak konu dagilmaz derim.

2. Turkiye'ye gelene kadar, hem cografya, hem ekonomi, hem etnik yapi olarak bu multecileri cok kolay kaldiracak bir suru ulke var, eger insan haklarini cok onemsiyorlarsa birakin onlar alsin...ABD, Kanada. Avusturalya...Bunlar ulke degil KITA sayilir..Her milletten insan var, dolu bos arazileri, kapi gibi ekonomileri var...onlar neden milyonlari degil de binlerle multeci aliyor? Avusturalya, kendi ulkesinde bile tutmuyor, pasifik ada ulkesinin tekiyle anlasma yapmis orada kamplarda 10 sene bekliyorsun basvurunun sonucu cikana kadar, eger kabul etmezlerde 10 sene bekledigine bakmayip kendi ulkene geri gonderiyorlar.

AMA, gercekci olursak..

3. Multecilerin bir kismini geri gonderebilsek bile, eminim ki AB kurallarina uyum cercevesinde bir takim yukumluluklerin altina girildi, isin ozeti oturma izni ve vatandaslik almak kolaylastirildi, ozellikle multeciler icin. Bu demek oluyor ki multecilerin en iyi ihtimalle yuzde 30 ya da 40i kalici olacaktir. (Ben olsam iptal eder anlasmalari gondeririim de o ayri konu, onu yapacak cesaretteki siyasetci bulunur mu o ayri tarsitma konusu)

4. Ucuncu maddedeki ongoruden yola cikarak, demografik ve kulturel olarak buyuk bir degisim yasamak istemiyorsak (bu degisimi planlari cercevesinde isteyenlerin olduguna eminim), bu multecilerin mumkum oldukca cogunun gonderilmesi (kendi ulkelerine gondermek cozum degil, ucaktan iner inmez donus yoluna baslarlar, Avrupa ya da Amerika kitasina gitmelerine on ayak olunmasi..."acin kapilari salin" ), kalanlarin da asimile edilmesi gerekmektedir. Akli basinda olan her gelismis ulke bunu zaten yapiyor.

5. "Asimile" bu cercevede ne demektir? Multecilerin hepsine zorunlu olarak Turk dili, tarihi ve kulturu egitimi verilmeli ve oturma izni ya da vatandaslik alabilmek icin (bence multecilerin vatandaslik almasi tamamen kaldirilmali, en fazla oturma izni alabilmeleri lazim ki baska ulkeler daha cekici olsun onlara) bu konularda ciddi sinavlardan gecmek zorunlu olmalidir. Vatandaslik alincada Turkce isim ve soyisim almak zorunlu olmalidir. Belli mahalle, sehir ve illerin nufus yapisinin multecilerin cogunluk olusturdugu bir hal almamasi icin ulke geneline dagiltilmalari ve en az 10 sene zorunlu olarak belirlenen yerlerde iskan edilmeleri gerekmektedir. Gerekirse mesleki egitim de verilmeli, kacak calismak yerine milli ekonomiye katki saglayan, vergi veren vatandas haline getirilmeleri gerekmektedir.

6. Oturma izni ya da vatandaslik verilmeden once cok ciddi gecmis taramasi yapilmasi, en ufak bir guvenlik riski olusturma ihtimali varsa ya da adli kayit varsa kapinin onun aninda konulmasi lazim. Kanunda var mi bilmiyorum ama cogu ulkede, eger vatandasligi sonrada aldiysan, ciddi bir suca karistigin zaman vatandasliktan cikartiyorlar. Trafik kazasi gecirip kusurlu oldugu icin basvurusu reddedilen ya da vatandasligini/oturma iznini kaybeden insanlar var Avrupa ulkelerinde..

7. Belli araliklarla, multecilerin kokenlerine gore sinirlama getirilmeli..Ornegin eger Suriyeli cok ise, 10 sene daha Suriyeli almiyoruz denmeli. Afganlar sorun ise, 10 sene Afgan alinmiyor denmeli. Turist vizesi bile verilmemeli, cunku turist vizesi ile gelip donmuyorlar. Gerekirse ucuslar bile durdurulmali. Ornekleri mevcut, bir ara ABD Cinlilere Green Card vermeyi durdurmustu cok Cinli geliyor diye...

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 04 Ağustos 2021, 13:18:17
Türkçe isim mi?
şaka olsa gerek.

Türk oğlu Türk bile Türkçe isim koymuyor.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 04 Ağustos 2021, 16:10:43
Türkçe isim mi?
şaka olsa gerek.

Türk oğlu Türk bile Türkçe isim koymuyor.

O kadar oneri/yorum arasinda buna mi takildiniz?

Saglik olsun..

Uzun lafin kisasi, hem yangin onleme ve mudahalede, hemde multeci akinin onleme ve yonetmede istedigimiz kadar  basarili oldugumuzu sanmiyorum. Cok "diplomatik" bir dil kullandim kimse kizmasin diye :)
Başlık: Fransa'dan flaş Afgan mülteci kararı
Gönderen: SKYWOLF - 12 Ağustos 2021, 14:13:31
Fransa'dan flaş Afgan mülteci kararı

Uluslararası haber ajansı AFP'nin Fransız hükümetine dayandırdığı haberine göre, Almanya'nın ardından Fransa da, göçmenlerin Afganistan'a sınır dışı edilmesini askıya aldı.
 
Dün Almanya'dan gelen 'Afgan mülteci' kararının ardından bugün de Fransa benzer bir adım atmak için harekete geçti.

Uluslararası haber ajansı AFP'nin Fransız hükümetine dayandırdığı haberine göre, Fransa, göçmenlerin Afganistan'a sınır dışı edilmesini askıya aldı.

Hükümete yakın kaynaklara göre, konu ile ilgili kısa süre içinde resmi duyurunun yapılması bekleniyor.

Dün, Almanya, güvenlik sorunu sebebiyle Afganlar için sınır dışı uygulamasını askıya aldığını duyurmuştu.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Steve Alter, Twitter'dan yaptığı açıklamada konu ile ilgili şu ifadelere yer vermişti;

'İçişleri Bakanı Afganistan'ın güvenlik durumundaki mevcut gelişmeler nedeniyle şu an için sınır dışı uygulamasını askıya aldı.'

BRÜKSEL'E ORTAK MEKTUP

Geçtiğimiz günlerde AB üyesi 6 ülke Brüksel'e ortak mektup mektup yazmıştı.

Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Danimarka ve Yunanistan tarafından yazılan mektupta özetle Afgan mültecilerin geri gönderilmesinin istenildiğinin altı çizildi.

Mektupta, sığınma başvuruları reddedilen Afganların geri gönderilmemesinin, iltica başvurusu yapacaklara "yanlış mesaj vereceği ve daha fazla iltica başvurusu gelmesine neden olacağı" vurgulandı.

Yaklaşık 4,6 milyon Afgan'ın yerlerinden edildiği ifade edilen mektupta, AB Komisyonu'na Afganistan ve çevresindeki ülkelerle iltica konusunda iş birliği yapması çağrısında bulunuldu.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-fransadan-flas-afgan-multeci-karari-41871801 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-fransadan-flas-afgan-multeci-karari-41871801)
Başlık: Taliban, Kabil’e yaklaştı
Gönderen: SKYWOLF - 13 Ağustos 2021, 07:54:40
Taliban, Kabil’e yaklaştı

Afgan ordusu karşısında kazanımlarını arttıran Taliban, başkent Kabil’in sınırına dayandı. ABD, Kabil’deki diplomatlarının ‘acilen tahliye edilmesi için’ 3 bin asker gönderiyor.

Hızlı ilerleyişini sürdüren Taliban, en önemli kazanımlarından birini elde etti ve Kabil’e sadece 150 kilometre mesafedeki Gazni bölgesinin başkenti Gazne’yi ele geçirdi. Bu, örgütün son bir haftada kontrolü sağladığı on ikinci büyük kent oldu. Afganistan İçişleri Bakanlığı da Gazne’nin düştüğünü teyit etti, ayrıca kentin valisinin Afgan güçlerince tutuklandığını bildirdi. Söz konusu valinin şehir düştükten sonra Taliban militanları eşliğinde konvoy halinde şehirden ayrıldığı görülmüştü.

Afganistanda bir ilk Taliban bir kolordu komutanlığını ele geçirdiAfganistan'da bir ilk! Taliban bir kolordu komutanlığını ele geçirdi
LOJİSTİK AÇIDAN HAYATİ ÖNEMDE

Kabil-Kandahar karayolu üzerindeki kent, başkente ulaşım açısından stratejik öneme sahip. Buraya bağlı yollar büyük ölçüde Taliban kontrolündeki güneye ulaşım açısından da önemli. Gazne’nin düşmesi zaten zor durumdaki Afgan ordusunun lojistik kapasitesine iyice zarar verirken Kabil üzerindeki psikolojik baskıyı da arttırdı.

Taliban, Kabil’e yaklaştı

TALİBAN’IN DOĞUM YERİ
Gazne’deki kazanımın ardından Afgan yetkililer, Taliban’ın dün gece güneydeki Kandahar eyaletinin aynı adlı başkentini de ele geçirdiğini doğruladı. Hükümet yetkililerinin şehri havayoluyla terk etmek üzere Kandahar Havalimanı’na ulaştığı belirtildi. Ülkenin ikinci büyük şehri Kandahar, 1994’te kurulan Taliban’ın ülkede ilk ele geçirdiği kent ve 90’lı yıllar boyunca kalesi olma niteliğini taşıyor.

Öte yandan Taliban ülkenin batısında bulunan üçüncü en büyük kent Herat’ı da ele geçirdi. İran sınırına 150 km uzaklıktaki aynı isimli vilayetin merkez kenti Herat’ta ordu güçleri ve devlet yetkilileri “daha fazla yıkım olmaması için şehirden ayrıldıklarını” belirtti. Örgüt, Taliban karşıtlarının kalesi kuzeydeki Mezar-ı Şerif’i de kuşatmış durumda.

KABİL ANLAŞMA TEKLİF ETTİ

Afgan güvenlik güçlerinin Taliban karşısında hezimeti devam ederken Kabil hükümeti, örgüte anlaşma teklif etti. Afganistan ve Taliban arasında Katar’ın başkenti Doha’da devam eden müzakerelere katılan bir hükümet üyesi AFP’ye yaptığı açıklamada, “Hükümet, Katar aracılığıyla, ülkede şiddetin durması karşılığında Taliban’a yetki paylaşımı önerdi” dedi. Doha’daki Taliban heyetinden Gulam Faruk Mecruh anlaşma teklifi aldıklarını teyit etti ancak başka detay vermedi.

ABD’DEN ‘ACİL TAHLİYE’

Çekilme kararının ardından sık sık Afgan ordusu ve hükümetine güvendiğini ifade eden ABD yönetimi, Taliban Kabil’e ilerlerken buradaki Amerikalı diplomatların “derhal tahliye edilmesi için” asker göndereceğini açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, çalışanların tahliyesine yardımcı olmak için “yaklaşık 3 bin kişilik geçici birliğin” 24-48 saat içinde Kabil havalimanına doğru yola çıkacağını söyledi. İngiltere de vatandaşlarının tahliyesi için askerî birlik göndereceğini bildirdi.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/taliban-kabile-yaklasti-41872215 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/taliban-kabile-yaklasti-41872215)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 13 Ağustos 2021, 09:16:52
Bizim Afganistan'da kaç askerimiz ver acaba , hangi bölgedeki ki?

Kabil'de 1 tabur askerimiz varmış,doğru mu?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 15 Ağustos 2021, 12:45:02
anlaşılan bu iş bitti.
Başlık: Afganistan İçişleri Bakanlığı açıkladı: Taliban Kabil'e girmeye başladı
Gönderen: fırtına06 - 15 Ağustos 2021, 12:57:20
Afganistan'da, yabancı güçlerin çekilmeye başlamasının ardından, mayıstan bu yana saldırılarını arttırarak sürdüren Taliban, son 8 günde 15 vilayet merkezini ele geçirdi.

13:27 Bölge kaynaklarından yapılan açıklamaya göre Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin Taliban temsilcisi ile yaptığı görüşmenin ardından istifa ettiği açıklandı.

13.12 Kabil tamamen kuşatıldı, yönetimin devri bekleniyor.

12:51 Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın başkente girmesinin ardından, yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu.

12.15 Afganistan İçişleri Bakanlığı, Kabil'e saldırı düzenlenmeyeceğini ve Taliban'la güç değişiminin barışçıl bir şekilde gerçekleştirileceğini duyurdu. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ise ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ve üst düzey NATO yetkilileriyle görüştüğü belirtildi.

11.34 Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'ne bilgi vermesini istedi.

11.07 Taliban, başkent Kabil'in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceğini duyurdu.

10.52 ABD’nin Kabil’deki büyükelçiliği, Taliban’ın ilerleyişinin ardından görevli personelin tahliye edileceğini açıkladı. Elçilikten yapılan açıklamada, “Taliban’a, ABD personelini veya misyonumuzu riske atacak herhangi bir eylem sonucu, Savunma Bakanlığı'nın hızlı ve güçlü yanıt vereceğini ilettik” denildi.

​10.51 Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığını açıkladı.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3130539-son-dakika-haberi-afganistan-icisleri-bakanligi-acikladi-taliban-kabile-girmeye-basladi (https://www.haber7.com/dunya/haber/3130539-son-dakika-haberi-afganistan-icisleri-bakanligi-acikladi-taliban-kabile-girmeye-basladi)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Yasar - 15 Ağustos 2021, 13:01:11
Dün eski CIA başkanı ve ABD nin Afganistan ordusunun eski başkomutanı David Petreaus’u dinledim. Adam tek yapılacak şey tekrar bu savaşa başlamak lazım diyor. Geri çekilme yanlış taktik idi diyor. Afganistan ve toplumu içisavaşa sürükleyecek Taliban’ın şu son hamleleri diyor.
Önümüzdeki 5-10 gün çok kritik.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: fırtına06 - 15 Ağustos 2021, 13:08:39
Afgan Ordusunda silah kullanacak kimse kalmamışmı nasıl bu kadar rahat ele geçirdi Taliban şehirleri anlamak güç. ABD geçenlerde açıklamasında Afgan Ordusunun kendisini savunmak için gereken tüm silahlara sahip olduğunu açıklamıştı bu zamana kadar Amerikalılar hiç mi eğitmemiş Afganları?

Demekki adamlar kendileri de istiyordu Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesini yoksa bu kadar kolay bir ülkenin teslim olması imkansız..
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 15 Ağustos 2021, 13:11:13
Afganistan'daki durum gerçekten vahim. Taliban yüzünden pek çok Afgan ülkelerini terk ediyor. Haliyle ülkemize yoğun göç söz konusu. Kalanların da rahat edebileceklerini sanmıyorum. Afganistan, yeni bir İran'a dönüşüyor tamamen. Baskıcı bir yönetim ve onu istemeyen bir halk. Sonuç her zaman olduğu gibi kaos.

Afgan ordusu, arkasında ABD olmadığında bir hiç. Bunu görmüş olduk.

Oradaki askerlerimizin güvenliği için yapılan çalışmalar nelerdir acaba? Onları güvenli bir şekilde tahliye etmek için nasıl bir yol izleniyor?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: fırtına06 - 15 Ağustos 2021, 13:40:37
Bir kere bizim Afganistan ile sınırımız yok. Türkiye'den önce İran'ın kendi sınırlarına yığılmaları kontrol etmesi ve gerekli önlemleri alması gerekiyor yoksa 2900 küsür km yolu nasıl geçiyor da Türkiye'ye girmeye çalışıyor bu Afganlar diye sormak lazım. Ben İran'ın burada Türkiye'yi mülteciler konusunda zor durumda bırakmak için pis bir oyun oynadığını düşünüyorum.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 15 Ağustos 2021, 13:59:39
Demekki adamlar kendileri de istiyordu Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesini yoksa bu kadar kolay bir ülkenin teslim olması imkansız..

+1 Kesinlikle doğru.

Ben asıl Pakistanlıların tavırlarını ilginç buluyorum. Dediklerine göre önceki yönetim Pakistan'dan nefret ediyormuş ve bu nedenle Hindistan ile işbirliği yaparak Afganistan'ı Pakistan'a yönelik teröristler için güvenli liman yapmış. Taliban'dan bu duruma son vermesini bekliyorlar. Yani özetle, "Taliban bizim adam." diyorlar!

Hem ülkelerine daha fazla Afgan göçmen istemiyorlar, hem de göçün asıl nedeni olan radikal dinci Taliban'ı destekliyorlar. Bu politikalarındaki ölümcül defoyu idrak edebilecek aklı başında Pakistanlıya da pek rastlamadım.

İşin vahim yanı, Pakistan ordusunda dahi Taliban'a sempati besleyen çok sayıda sersemin bulunması. Onlara göre Pakistan Taliban'ı (TTP) ile Afganistan Taliban'ının ilgisi yokmuş ve TTP Hindistan'ın maşası imiş.

Artık Allah'ın kuralları hüküm sürecekmiş Afganistan'da. Tayyip Erdoğan da İslam'ı Taliban'dan öğrenmeli imiş. Öyle diyor bazıları.

Ha bu arada, Raşid Dostum'un Türkiye tarafından Afganistan'a yollanmasına çok bozuldukları da besbelli. Onlara göre TTP Dostum nedeniyle var olmuş.

Taliban'ın uluslararası meşruiyet aradığını ve Çin ile Pakistan'ın yardımları ile bunu elde edeceğini düşünüyorlar. Onlara göre yabancı diplomatları öldürmemek bunun için yeterli olacakmış.  ;D

Bir takım tweetlerde Taliban'ın kovid-19 aşısını yasakladığını okudum. Bu eylem doğruysa, Taliban nasıl uluslararası meşruiyet elde edecek, çok merak ettim doğrusu!

Pakistan bu zihniyetteki Taliban ile iş tutmaya devam ederse, bırak Taliban'ı meşrulaştırmayı, kendi meşruiyetini sorgulatır hale gelecek. Pakistanlıların dünyadan haberleri yok. Çok yazık...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 15 Ağustos 2021, 14:11:25
Bir kere bizim Afganistan ile sınırımız yok. Türkiye'den önce İran'ın kendi sınırlarına yığılmaları kontrol etmesi ve gerekli önlemleri alması gerekiyor yoksa 2900 küsür km yolu nasıl geçiyor da Türkiye'ye girmeye çalışıyor bu Afganlar diye sormak lazım. Ben İran'ın burada Türkiye'yi mülteciler konusunda zor durumda bırakmak için pis bir oyun oynadığını düşünüyorum.

+1 Mutabıkız.

Öte yandan, İran'da zaten fazlasıyla Afgan mülteci var. Artık daha fazlasını istemiyorlar.

Mültecilere de sorsan, "İran mı, Türkiye mi" desen kesinlikle Türkiye derler. İran da bunu bildiği için onlara engel çıkartmıyor! Özetle, her zamanki gibi  İran kötü niyetli.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 15 Ağustos 2021, 14:22:24
Afgan ordusunun Taliban'a direnemeyeceğini ABD de gayet iyi biliyordu... Bu Afganların varoluş gayesi ; yabancı bir düşman olsa da bunlara dirensek , bu direnç ile aşiretleri-toplumu  kendi etrafımızda toplamak...
Yani bir medeniyet gayeleri felan yok...

Bu yobaz toplumlardan fazla birşey beklememek lazım.Tandır yufkası ve keçi-koyun eti ile yaşar giderler.Ha bir de Dünya'nın eroin üretimini üstlenirler. Bu adamlar uyuşturucuya karşı demeyin,kimse bu geliri bırakmaz...

Afgan halkı için artık umut kalmadı. Onları küllerinden doğuracak Atatürk gibi bir lider de yok...
1400 yıl öncesi yaşam şartları ile yaşar,sürünür dururlar...

Acaba Afganistan ve Taliban ; İran'ın Şii rejimine karşı bir silah olarak kullanılabilir mi , ABD biraz da bunun için Taliban ile mücadeleyi bırakmış olabilir mi?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 15 Ağustos 2021, 14:32:38
çadır kentler olmalı da, o da geçici çözüm.
bu düzensiz göçün çaresi sahipsiz bir yer.
bize sahipsiz bir yer gerek.
düşünüyorum da, şu an bu tanıma en uygun yer Kuzey Irak'ın Türkiye sınırlarındaki dağ köyleri.

tabi bu organizasyonu planlayıp yönetebilecek kadrolar nerede?
Hoca ile Timur'un filleri hikayesi gibi, belayla karşı karşıya kaldık.
niye sadece biz yanalım? madem öyle herkes yansın.

bir kısmını da Suriye bölgesine aktarırsak ileride rejimle pazarlık kartı da olur.
adam yolladı milyonlarca vatandaşını buraya, şimdi  umrunda bile değil.
umrunda olması için bir şeyler yapmak gerek.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: tumucin - 15 Ağustos 2021, 14:50:00
Türkiye Taliban tarafini tutmusdur  afganistanin kuzeyinde  Türklerin yasdigi yerinde ayri devlet

kurabilirdi rasit dostuma yardim yapmamistir

simdi türkler öldüründügünde bizim devlet nasil tepki verecek

uygur türklerine yardim yapmamiz ortadan kalkmistiri

cin isini uygurlarina yapdigini garanti altina almistir talibanla birlikde

evet dogru pakistan taliban cin birlikde türkiyeyi yanliz birakmistir 


(pakistan sunu söylemek gerek ne talibana nede cine  guvenme kesmir icin

elindeki nükler silahina güven  yapmiyorsan  müzene koy ) böyle silahlar  yürekli ülkelere  nasimdir
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 15 Ağustos 2021, 14:52:22
BOP bu olsa gerek...

İslam coğrafyasını çorbaya çevirdiler...

Sakın ola ki sınırdan kuş bile geçirtmesinler...
"İran üzerinden Türkiye yolu açık" sözü bir yayılırsa yeminle Türkiye iç savaşa sürüklenir. Millet burnunda soluyor,patlayacak yer arıyor...
Aman diyeyim ben size , amannn
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 15 Ağustos 2021, 16:18:18
Pakistan hiçbir zaman Afganistan'da Pakistana soğuk bakan bir yönetim istemez.

Olasi bir hindistan işgali olursa, Pakistani Afganistan içlerine çekilerek savunmak üzere doktrinleri var diye biliyorum...afgan hükumeti hindistan ve bati ile cok yönlü ilişki içerisinde oldugu için Talinan yönetimi Pakistan için daha iyi..

Taliban dediginiz büyük çoğunlukla Paştun hareketi, Pakistanda da epey bir Paştun var zaten..Paştun olup da Talibana direnen varmi acaba...sanmam..

Pakistandada Taliban zihniyetide dolu adam var..Yaşam tarzlari ayni sayılır

Yani etnik, sosyolojik,kültürel ve stratejik olarak Pakistan ve Taliban birbirlerini göbekten bağlı..

ABDye gelirsek...

Bize bulaşmayın da ne haliniz varsa görün modundalar..

Ileride bakarsin Talibani Çine ve Irana karsi kullanma firsati bile cikartabilirler..

Afganlara gelince...

En azindan yönetici kesminde Gidene eyvallah gelene hosgeldin ve bana dokunmayan yilan bin yasasin seklinde bir yaklaşım görüyorum..

Birisi Afgan ordusu diyordu..oyle bir ordu sadece maaş alma günü gelince var...talibanin ilk pickupini görünce arazi olup gidiyorlar...belediye başkanları  valiler Taliban bize dokunmasinda ne olursa olsun modunda kursun atmadan teslim oluyorlar..

Bir savaş  varsa o da en çabuk kim teslim olacak diye yarışırken cikan arbededen ibaret gibi görünüyor..

Istisnalar tabii ki vardir ama kaideyi bozmaz, sonuç ortada..
Başlık: Son Dakika: Taliban Kabil'i ele geçirdi: Cumhurbaşkanı Gani ülkeyi terk etti
Gönderen: fırtına06 - 15 Ağustos 2021, 16:41:45
Afganistan'da, yabancı güçlerin çekilmeye başlamasının ardından, mayıstan bu yana saldırılarını arttırarak sürdüren Taliban, son 8 günde 15 vilayet merkezini ele geçirdi.

16:35 Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ülkeden ayrılarak Tacikistan'a gitti.

(https://i12.haber7.net//haber/haber7/photos/2021/32/Aw8ys_1629036064_2891.jpg)

16:32 Taliban'ın sözcülerinden Süheyl Şahin, ülkede basının durumuna ilişkin BBC'ye yaptığı açıklamada, "özgür medyanın olacağını" belirterek, "İslami bir hükümette herkesi eleştirebilecek özgür bir medyanın olması çok önemli. Ancak karakter suikastinden kaçınmaları gerekir." dedi.

Afganistan'ı terk eden Afgan halkına ilişkin de Şahin, "Kimse ülkeyi terk etmemeli. Tüm yeteneklere ve kapasiteye ihtiyacımız var, hepimizin ülkede kalması ve katılması gerekiyor." diye konuştu.

15:40 Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah'ın da bulunduğu Afgan hükümetinden bir heyet, Taliban temsilcileriyle görüşmek üzere bugün Katar'a gidecek.

15:31 Almanya Dışişleri Bakanlığı, Kabil'deki büyükelçilik binasını kapattıklarını açıkladı.

15:10 Kabil çevresinde bulunan bazı dükkanların  duvarlarındaki kadın resimleri kaldırılmaya ve üzerleri örtülmeye başlandı.

(https://i12.haber7.net//haber/haber7/photos/2021/32/aP0Ic_1629029461_2246.jpg)

14.50 Taliban Sözcüsü Şahin'in BBC'ye yaptığı açıklamada, kadın haklarına saygı gösterileceği ve kadınların eğitim almasına izin verileceği belirtildi. Taliban daha önceki uygulamaların aksine kadınların yalnız dolaşabileceğini, çalışabileceğini ve başörtü takmalarına izin verileceğini kaydetti.

13:55 Eski Afganistan İçişleri Bakanı Ali Ahmed Celali'nin Taliban liderliğindeki geçiş hükümetine başkanlık edeceği açıklandı.

13:49 Taliban tarafından yapılan açıklamada, başkent Kabil'de hastanelerin hizmet vermeye devam edeceği ve acil yardımların girişine izin verileceği belirtildi. Açıklamada, havalimanının da çalışmayı sürdüreceği ifade edildi.

13:27 Bölge kaynaklarından yapılan açıklamaya göre Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin Taliban temsilcisi ile yaptığı görüşmenin ardından istifa ettiği açıklandı.

13:12 Kabil tamamen kuşatıldı, yönetimin devri bekleniyor.

12:51 Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın başkente girmesinin ardından, yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu.

12:15 Afganistan İçişleri Bakanlığı, Kabil'e saldırı düzenlenmeyeceğini ve Taliban'la güç değişiminin barışçıl bir şekilde gerçekleştirileceğini duyurdu. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ise ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ve üst düzey NATO yetkilileriyle görüştüğü belirtildi.

11:34 Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'ne bilgi vermesini istedi.

11:07 Taliban, başkent Kabil'in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceğini duyurdu.

10:52 ABD’nin Kabil’deki büyükelçiliği, Taliban’ın ilerleyişinin ardından görevli personelin tahliye edileceğini açıkladı. Elçilikten yapılan açıklamada, “Taliban’a, ABD personelini veya misyonumuzu riske atacak herhangi bir eylem sonucu, Savunma Bakanlığı'nın hızlı ve güçlü yanıt vereceğini ilettik” denildi.

​10:51 Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığını açıkladı.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3130539-son-dakika-haberi-taliban-kabili-ele-gecirdi-cumhurbaskani-gani-ulkeyi-terk-etti (https://www.haber7.com/dunya/haber/3130539-son-dakika-haberi-taliban-kabili-ele-gecirdi-cumhurbaskani-gani-ulkeyi-terk-etti)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 15 Ağustos 2021, 17:04:47


Öte yandan, İran'da zaten fazlasıyla Afgan mülteci var. Artık daha fazlasını istemiyorlar.

Mültecilere de sorsan, "İran mı, Türkiye mi" desen kesinlikle Türkiye derler. İran da bunu bildiği için onlara engel çıkartmıyor! Özetle, her zamanki gibi  İran kötü niyetli.

O zaman biz de İran gibi kötü niyetli olalım. Mültecilere sorsan Türkiye mi Avrupa mı? Avrupa derler. Yakaladıklarımıza engel çıkarmayalım.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 15 Ağustos 2021, 17:14:39
Taliban sadece , dış ülkeler tepki göstermesin diye ılımlı,insan haklarına saygı nutukları atıyor...

2 hafta sonra şeriat ilan ederler . ...

Erdoğan da açıklamalarına bakarsanız durumun vahametini anladı " Pakistan'a büyük görev düşüyor " diyerek Afganĺılara Pakistan'a gidin demek istiyor...

Türkiye bir mülteci akınını daha kaldıramaz,  iktidardan düşer AKP

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 15 Ağustos 2021, 17:57:58
2 hafta sonra şeriat ilan ederler . ...

Onu zaten ilan edecekler. Mesele ne tip olacağı. Çin'in umudu örneğin, sadece kendi halkını ezen, etrafa bulaşmayan bir şeriat devleti olması. Kuzey Kore gibi.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 15 Ağustos 2021, 18:29:20
Ruslar , Kabil elçiliğini terketmeyeceğini açıklamış...

İroni denilen şey bu olmalı :o 8) 8)

Rus işgaline karşı oluşan Taliban hareketi , Ruslari ağırlayacak...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Yasar - 15 Ağustos 2021, 18:30:16
2 hafta sonra şeriat ilan ederler . ...

Onu zaten ilan edecekler. Mesele ne tip olacağı. Çin'in umudu örneğin, sadece kendi halkını ezen, etrafa bulaşmayan bir şeriat devleti olması. Kuzey Kore gibi.
Pardon. Ama şu ana kadarki Afgan devletinin adı Afganistan İslam Cumhuriyeti. Şeriat kurallarına göre idare ediliyor zaten.
İşin ters tarafı da bu aslında.
Gelen de giden de Şeriatçı.
Giden yönetim dışarıya şeriat ihracı peşinde değildi. Bu tam tersi olacak. Tehlike orada.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: tumucin - 15 Ağustos 2021, 18:34:26
ruslar isgal edmek icin bahane ariyor 

bizim ne yapacagimiz önemli
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 15 Ağustos 2021, 18:41:38
Afganistan'ın Çin ile sınırı varmış.... 😯😯😯
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: tumucin - 15 Ağustos 2021, 18:56:08
Tek cözüm  pakistan-afganistan  birlesmelidir o zaman sorun kalmaz 

ayri kalmalari  gereksiz
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 15 Ağustos 2021, 19:23:47
Tek cözüm  pakistan-afganistan  birlesmelidir o zaman sorun kalmaz 

ayri kalmalari  gereksiz

Afganistan-Pakistan sınırına "Durand Hattı" deniliyor. https://en.wikipedia.org/wiki/Durand_Line

Bu hat Peştun halkını ikiye bölüyor. Bizim Irak sınırının Kürtleri bölmesi gibi düşünün. Afganistan yönetimleri bu sınırı aslında hiç kabullenmediler. Pakistan'ın Taliban'dan bir diğer umudu da Taliban'ın bu sınırı resmen kabul etmesidir. Olacak mı? Bence düşük bir olasılıktır. Nasıl ki TTP ile Afganistan Talibanının farklı olduğunu umuyorlarsa, bu da öylesine boş bir umut işte.

Pakistan'ın Afganistan politikasında ciddi tutarsızlıklar mevcut. Keza iç politikasında da tutarsızlıkları var. Hepsinin de kökü aynı nedene dayanıyor: Diktatör Ziya ül-Hak, devletinin sadece Pakistan olmasıyla yetinemedi. Devletinin Pakistan İslam Devleti olmasını istedi. Bu seçimle beraber ülkeye Selefi ve Daobendi radikaller çöreklenmeye başladı. Ciddi şekilde Suudi parası ile (Yani CIA parasıyla!) destek gördüler.

Pakistan'ın hem iç, hem de dış ilişkileri o noktadan sonra kötüye gitti. Ülke giderek Çin'in ve Suudilerin paryası oldu. (Öyle ki, Suudiler buna güvenerek Pakistan ordusunun kendileri için Yemen'de savaşmasını dahi isteyebildiler! Pakistan bu aşırı talebi kabul etmeyince, Pakistan'ın Suudiler ile olan ilişkisi de bozuldu.) Hindistan'la olan ilişkilerini sağlıklı bir zemine oturtamıyorlar. Hindistan'a düşmanız diye giderek Çin'e bağımlı hale geliyorlar, farkında bile değiller.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 15 Ağustos 2021, 19:39:27
Merzifonlu hocam güzel,ilginç tespitler yapıyorsunuz.  Zevkle izliyoruz...
Bu film nasıl biter hocam? Mutlu son mu şiddet mi?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 15 Ağustos 2021, 20:03:42
Merzifonlu hocam güzel,ilginç tespitler yapıyorsunuz.  Zevkle izliyoruz...
Bu film nasıl biter hocam? Mutlu son mu şiddet mi?

İyi bitmez bu filmin sonu. Çünkü Pakistan'ın İslami radikalleşmesine benzer şekilde, Hindistan'da benzeri iktidara geldi. BJP Partisi ve onun Hindutva ideolojisi yani. Hindutva'nın İndra Gandi'ye suikast düzenleyen teröristin ideolojik veliahtı olduğunu söyleyeyim, gerisini siz anlayın. Yani Hindistan'ın kurucusunun katili iktidar olmuş gibi oldu bir yerde!

Çin faktörüyle birlikte düşünülürse, Afganistan'da Taliban'ın yönetime gelmesi ile Hindistan ve faşist Hindutva akımı kendini kuşatılmış hissedecek. Aşırı tepkiler verecek. Bu da tüm bölgeyi karıştıracak. Daha geride her an saçmalamaya hazır İran mollaları ve Taliban var.

Her anlamda devletimizin temellerini güçlendirmeliyiz. Özellikle de laik ve demokratik temellerini... Gelmesi kuvvetle muhtemel olan kaotik ortama hazırlanmak zorundayız. Enerji, göçmenler ve tarım/su kaynakları konusu çok çok önem kazanacak.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 15 Ağustos 2021, 20:12:48
Bizimkilerin bunu görebilmesi mümkün mü ki? Saydığınız radikalleşmenin bir benzerini de biz yaşamıyor muyuz?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 15 Ağustos 2021, 20:40:26
Pakistan'da bir çok kişi seküler kelimesini küfür olarak kullanıyor!  ;D Durumları o kadar vahim yani.

Raşid Dostum'un Talibanla savaşmak için gönderilmesine olayına gösterdikleri tepkiler beni bu adamlardan soğuttu. Raşid Dostum yozlaşmış birisi olabilir, ki çok muhtemelen öyledir. Ama ona öfkelenen ve Taliban'a dair saklamadıkları sempatiyle birlikte, Türkiye hakkında ileri geri konuşan çok kişi gördüm. Türkiye Afganistan'dan nihayet geri çekiliyor diye de seviniyor aptallar.

Bende dedim, "Umarım Taliban sizin umduğunuz gibi çıkar, sizin için dua edeceğim!"
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 15 Ağustos 2021, 21:11:35
Isimize bakalim derim

Cin seddi benzeri bir sinir hattı orelim,  bırakın birbirlerini yesinler..

Zarar gören soydaşlarımız olursa, onlari uygun yerlerde iskan ederiz..

Esas onlari mülteci olarak kabul etmeliyiz, Paştunlari değil...

Pakistan Hindistan Çin bunların hepsi nükleer güç öyle kolay kolay birbirlerine giremezler..

Olsa olsa çok kısa süreli sinir çarpışmalar olur o kadar..

Yakin zamanlarda Hindistan Çin ve Hindistan Pakistan arasında oldu zaten... birsey çıkmadı..

Afganistan Çin ne olur orası ilginç...

Dediğim gibi ABD ileride cine karsi kullanmaya kalkar mı bunları, kalkarsa Çin'in kankasi ve Talibanin arkasındaki esas güç Pakistan buna olur verir mi göreceğiz..
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 15 Ağustos 2021, 22:44:45
Zarar gören soydaşlarımız olursa, onlari uygun yerlerde iskan ederiz..

Şimdi, Afganistan'dan "mülteci soydaş" seçerken çok dikkatli olmak gerekiyor.

Özbek asıllı Afgan savaş ağası Raşid Dostum hakkındaki en iğrenç iddia şudur: Sakalı çıkmamış oğlanlarla eşcinsel ilişkiye girdiği ve bunun bir AFGAN GELENEĞİ OLDUĞU söyleniyor.

Sadece Raşid Dostum da değil, hemen her üst rütbeli Afgan yöneticiye böyle "hediyeler" veriliyormuş! O kadar kökleşmiş bir gelenek ki bu, Taliban'ın bu oğlanları polis şeflerine suikast tertiplemek için yem olarak kullandığı yazılıp çiziliyor.

https://sg.news.yahoo.com/taliban-honey-trap-boys-kill-afghan-police-034032058.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAHalL6X0Xjts5x6wGfYs5TE0GdLA7BhDQqXztp5t4giIsV0U0XTpwT1xjzV0hiJItDgXbw-XPhJqggphodBxhZV9HXHN7x21AKxtqIDXXpk7ds_ccc_tfxYTB0kzka42NzrO7Qv36rHhFNoXCSK0zXjqqqYI7nZzF0f3yi6sek50

Böyle bir sürü kaynak var. Pakistan medyasında bile çıkmış.

Demem o ki, sırf soydaşımız diye Afganistan denilen lağım çukurundan mülteci seçilip alınmaz. Seçtiğin "adam" sokakta senin ergen oğluna göz dikebilir...

Ama benim açımdan en mide bulandırıcı şey: İrandan başlayarak bütün o coğrafyada böyle iğrençlikler olması, hepsinin "İslam Devleti" olması ve buna rağmen utanmadan Türkiye'deki LGTB eylemlerini dillerine dolamalarıdır.

İkiyüzlülük ve utanmazlık adamlarda Himalaya zirvesi olmuş!
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Yasar - 16 Ağustos 2021, 02:27:27
Merzifonlu hocam güzel,ilginç tespitler yapıyorsunuz.  Zevkle izliyoruz...
Bu film nasıl biter hocam? Mutlu son mu şiddet mi?

İyi bitmez bu filmin sonu. Çünkü Pakistan'ın İslami radikalleşmesine benzer şekilde, Hindistan'da benzeri iktidara geldi. BJP Partisi ve onun Hindutva ideolojisi yani. Hindutva'nın İndra Gandi'ye suikast düzenleyen teröristin ideolojik veliahtı olduğunu söyleyeyim, gerisini siz anlayın. Yani Hindistan'ın kurucusunun katili iktidar olmuş gibi oldu bir yerde!

Çin faktörüyle birlikte düşünülürse, Afganistan'da Taliban'ın yönetime gelmesi ile Hindistan ve faşist Hindutva akımı kendini kuşatılmış hissedecek. Aşırı tepkiler verecek. Bu da tüm bölgeyi karıştıracak. Daha geride her an saçmalamaya hazır İran mollaları ve Taliban var.

Her anlamda devletimizin temellerini güçlendirmeliyiz. Özellikle de laik ve demokratik temellerini... Gelmesi kuvvetle muhtemel olan kaotik ortama hazırlanmak zorundayız. Enerji, göçmenler ve tarım/su kaynakları konusu çok çok önem kazanacak.
+1
Başlık: Afganistan’da Türk unsurlar teyakkuzda
Gönderen: SKYWOLF - 16 Ağustos 2021, 07:43:20
Bizim Afganistan'da kaç askerimiz ver acaba , hangi bölgedeki ki?

Kabil'de 1 tabur askerimiz varmış,doğru mu?

Bu soruya şu haber cevap verebilir...

Afganistan’da Türk unsurlar teyakkuzda

Uğur Ergan
uergan@hurriyet.com.tr

Afganistan’da Taliban’ın başkent Kabil’i kuşatmasından sonra gözler bu ülkede bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarına ve büyükelçiliğe çevrildi.

TEDBİRLER ALINDI

Afganistan’da halen Kabil Havaalanının güvenliğini sağlayan Türk askeri birliği dahil yaklaşık 500 Türk askeri bulunuyor. TSK unsurları olası bir olumsuzluğa karşı gerekli tedbirleri almış durumda. Birliklerin tam teyakkuz durumda olduğu ve bir saldırı halinde misliyle karşılık verilmesi talimatının olduğu bildirildi. Birliklerin ayrıca hem tahkimat, hem de tahliye olasılıkları için tüm hazırlıkları yaptığı öğrenildi. Üst düzey bir güvenlik kaynağı, “Şimdilik sıkıntılı bir durum yok. Gelişmeler anbean takip ediliyor. TSK unsurları her türlü senaryoya karşı gerekeni yapacak operasyonel kabiliyette” bilgisini verdi.

KRİPTO ODASI ÖNLEMİ

Kabil Büyükelçiliği’nin güvenliği için ilgili birimlerin gerekli hazırlıkları yaptığı belirtilirken, büyükelçilik güvenlik nedeniyle faaliyetlerini havaalanına taşıdı. Büyükelçilik çalışanlarının olası tahliyesi için de planlamalar yapıldığı, büyükelçilik kripto odasındaki önemli evraklardan bazılarının imha edildiği, kripto odasının tamamının imhası için de tüm önlemlerin alındığı öğrenildi.

TAHLİYE DUYURUSU

Türk Hava Yolları’nın (THY) Kabil ofisi ile de sürekli irtibatta kalma durumu söz konusu. Kabil-İstanbul arasında haftada karşılıklı 10 sefer yapılıyor. THY’den şimdilik özel bir talepte bulunulmadığı, seferlerin planlandığı gibi devam edeceği belirtiliyor. Vatandaşlardan gelen talebe göre ek sefer konulabileceği bildirildi.

Ünlü sinemacı sokaklara hakim olan korkuyu dünyaya böyle gösterdi: Bizi öldürmeye geliyorlarÜnlü sinemacı sokaklara hakim olan korkuyu dünyaya böyle gösterdi: Bizi öldürmeye geliyorlar
TİKA İKİ OFİSİ KAPATTI

Uzun yıllardır Afganistan’daki ofisleri aracılığıyla çeşitli projeler yürüten Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Mezar-ı Şerif ve Herat kentlerinin Taliban tarafından ele geçirilmesinden önce bu iki kentteki ofisini kapattığı ve iki kentteki TİKA çalışanlarının Kabil’e döndüğü bildirildi. TİKA çalışanlarına büyükelçilikle eşgüdüm halinde hareket etme talimatı verildiği de öğrenildi.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/afganistanda-turk-unsurlar-teyakkuzda-41874011 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/afganistanda-turk-unsurlar-teyakkuzda-41874011)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 16 Ağustos 2021, 07:58:12
Bu haber de ABD'nin gerçek yüzünün kısa bir özeti...

Fatih Çekirge

BM raporunda ortaya çıkan gerçek: ABD-Taliban anlaşmasındaki ‘gizli maddeler’
16 Ağustos 2021

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, geçen hafta Taliban’ın saldırılarından ve katliamlarından ABD’yi sorumlu tutmuştu.Varlığını ABD desteğine borçlu birinin böyle bir suçlama yapmasını nasıl yorumlayacağız?

Bu sorunun cevabını ararken; emekli Büyükelçi Naci Koru’nun haftalık yazısına konu ettiği son BM Güvenlik Konseyi raporunu gördüm.

‘Analitik Destek ve Yaptırımları İzleme Ekibi’nin hazırladığı S/2021/486 sayılı, 22 sayfalık ‘Afganistan’da barış, istikrar ve güvenliğe tehdit oluşturan Taliban ile diğer bağlantılı kişiler ve oluşumlar’ başlıklı 12’nci rapor...

Çok çarpıcı bulgular var.

Koru’nun şu alıntısı dikkatimi çekti:

“Raporun yeni ve ilginç bir yönü, ‘Taliban ve El-Kaide’ başlıklı alt bölümün 41. maddesinde kayıtlı. Bu maddede, ABD’yle Taliban arasında Şubat 2020’de Doha’da imzalanan anlaşmanın kamuoyuna açıklanan ana metnine ilave ‘gizli eklerinin’ olduğu ilk kez bir BMGK belgesinde açıklanıyor.”

Müthiş...

ABD’nin Taliban’la gizli anlaşma yaptığı ilk kez bir BM raporuyla duyurulmuş oluyor..

Peki nedir bu gizli maddeler?

Anlaşılıyor ki; ABD çekilme kararını çok önceden almış. Ve çekilene kadar Taliban’ın saldırıyı ertelemesini istemiş.

Ya da garanti altına almış.

Bu raporun ışığında Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ABD’ye yaptığı suçlamanın gerekçesi daha iyi anlaşılıyor.

İŞTE O AYRINTI

Rapordaki şu cümle ABD’nin Taliban’la yaptığı anlaşmanın bir özeti gibi: “El-Kaide liderliğinin çekirdek kadrosunun Afganistan’ın Pakistan’a bitişik 15 ilinde yerleşik olduğu, örgütün ses getirecek uluslararası eylemlere girişmek için ‘stratejik sabır’la ABD ve NATO kuvvetlerinin ülkeden çekilmesini beklemiştir...”

AFYON ÜRETİMİ

Raporun “Taliban’ın gelir kaynakları” başlığı altında açıktan şöyle yazıyor:

“Taliban’ın en büyük gelir kaynağı afyon ve kenevir üretimidir. Ayrıca ülkenin birçok madeni de yasadışı olarak Taliban tarafından işletilmektedir.”

Bundan anlaşılıyor ki..

Taliban Afganistan’da zaten “gölge devlet”ini kurmuş..

Şimdi ABD’nin çekilme meselesine gelelim..

TARİHİ BİRAZ GERİ ALINCA

Önce Sovyetler Birliği’ne karşı Afganistan’daki dini duyguları kaşıyıp silahlandırdılar.

Taliban o silahlarla öyle güçlendi ki... Sovyetler o sarp dağlardan çekilmek zorunda kaldı.

ABD zafer ilan etti.

Vietnam’ın intikamını almıştı.Aradan zaman geçti. O Taliban vahşet saçan bir bela haline geldi. El Kaide hareketlendi.

Heykelleri yıktı. Kadınları diri diri toprağa gömdü. Batı ülkelerinde gençlere çengel attı.

Arkasından Batı’da terör başladı.

Adı DAEŞ oldu..

ABD kendi besleyip büyüttüğü Taliban’ı kontrol edemez hale gelmişti.

Ve 11 Eylül’de ABD kalbinden vuruldu..

Terör bumerang gibi geri dönmüştü.

ABD bu defa “NATO” dedi, “Koalisyon gücü” dedi.

General Dostum bulundu.

İktidar uyduruldu.

Ama Taliban bitmedi.

Ve ABD aniden Afganistan’dan çekilme kararı aldı.İşte o güne kadar parayla pulla, vaatlerle Taliban’ın karşısına çıkardığı Afgan gençler ne yapacağını şaşırdı.

ABD’nin milis gücü gibi çalışan bu gençler ortada kalmıştı.

Taliban onları tanıyordu ve elbette öldürecekti.

Kimisi kaçıyor. Kimisi katlediliyor.

İşte şimdi bu oluyor arkadaşlar.

Taliban dünyanın gözü önünde ABD’nin organize ettiği Afganları katlediyor.

Kaçan da kaçıyor.

ABD’nin Taliban’la imzaladığı anlaşmanın gizli maddeleri bu nedenle çok önemli.

Bütün bu özeti şunun için yaptım.

Kore’den Vietnam’a, Irak’tan Suriye’ye, Latin Amerika’dan Afrika’nın içlerine kadar yıllardır aynı yöntemi uygulayan bir ABD var.

Silahlandır, vaatlerle kışkırt, milliyetçi duyguları, dini duyguları kaşı, yeri gelince para ver.

Ve böylece yönet...

Son olarak şimdi de Suriye’de “DAEŞ’e karşı Kürtleri organize ediyor” masalı var..

Yani diyorum ki...

Soğuk savaştan kalma bu emperyalist yöntem artık eskidi..

Çağı da geçti.

Ve ABD bu yöntemde ısrar ettikçe;

CIA ve Pentagon bilgisayar oyunu gibi gördüğü bu saçma ve insanlık dışı yöntemi sürdürdükçe;

Daha çok insan acı çeker... Daha çok göçle karşılaşırız.

Daha çok katliamlar olur..

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/fatih-cekirge/bm-raporunda-ortaya-cikan-gercek-abd-taliban-anlasmasindaki-gizli-maddeler-41873946 (https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/fatih-cekirge/bm-raporunda-ortaya-cikan-gercek-abd-taliban-anlasmasindaki-gizli-maddeler-41873946)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 16 Ağustos 2021, 08:44:14
bu haberde doğru noktalar var; fakat "aniden" diye anlatılabilecek bir şey yok ortada.
gözünü sevdiğimin kaldırım edebiyatına aşık olan bir halkız işte.
önceki başkan Trump döneminde  başlamıştı zaten  bu vaziyet.
o günler hatırlanacak olursa Trump başkan olana kadar her on günde bir ABD  insansız hava  araçlarıyla gayet etkili operasyonlar yapıyordu.
kendisi de arada bir kayıp veriyordu tabi; ama  üstünlük bariz ABD elindeydi.

Trump başkan olup da ABD politikalarına karşıt cümleler kurmaya başlayınca istenmeyen adam oluverdi Amerikan sisteminde.
Afganistan'dan çekilme  konusunu başından beri savunuyordu Trump zaten.
orada  biraz Pakistan ile ilişkilerin limoni olması ve bence biraz da ABD  derin devletinin Trump'u  rezil etme isteği nedeniyle insansız hava aracı operasyonları bir anda duruverdi.
taliban  özellikle sınır bölgelerindeki etkinliğini ilk defa bu zaman arttırdı.

ABD iç politikasında  Amerika'nın köyün fedaisi olması yıllardır eleştiri konusudur zaten.
Trump'un batıya savunma harcamalarını arttırma konusundaki açık ve bazen de diplomatik nezaket sınırlarını zorlayan baskıları da yine bu bıkkınlığın göstergelerinden birisidir.

kısacası,  ortada aniden olan bir şey yok.
 
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 16 Ağustos 2021, 11:32:45
Bu haber de ABD'nin gerçek yüzünün kısa bir özeti...

Fatih Çekirge

BM raporunda ortaya çıkan gerçek: ABD-Taliban anlaşmasındaki ‘gizli maddeler’
16 Ağustos 2021

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, geçen hafta Taliban’ın saldırılarından ve katliamlarından ABD’yi sorumlu tutmuştu.Varlığını ABD desteğine borçlu birinin böyle bir suçlama yapmasını nasıl yorumlayacağız?

Bu sorunun cevabını ararken; emekli Büyükelçi Naci Koru’nun haftalık yazısına konu ettiği son BM Güvenlik Konseyi raporunu gördüm.

‘Analitik Destek ve Yaptırımları İzleme Ekibi’nin hazırladığı S/2021/486 sayılı, 22 sayfalık ‘Afganistan’da barış, istikrar ve güvenliğe tehdit oluşturan Taliban ile diğer bağlantılı kişiler ve oluşumlar’ başlıklı 12’nci rapor...

Çok çarpıcı bulgular var.

Koru’nun şu alıntısı dikkatimi çekti:

“Raporun yeni ve ilginç bir yönü, ‘Taliban ve El-Kaide’ başlıklı alt bölümün 41. maddesinde kayıtlı. Bu maddede, ABD’yle Taliban arasında Şubat 2020’de Doha’da imzalanan anlaşmanın kamuoyuna açıklanan ana metnine ilave ‘gizli eklerinin’ olduğu ilk kez bir BMGK belgesinde açıklanıyor.”

Müthiş...

ABD’nin Taliban’la gizli anlaşma yaptığı ilk kez bir BM raporuyla duyurulmuş oluyor..

Peki nedir bu gizli maddeler?

Anlaşılıyor ki; ABD çekilme kararını çok önceden almış. Ve çekilene kadar Taliban’ın saldırıyı ertelemesini istemiş.

Ya da garanti altına almış.

Bu raporun ışığında Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ABD’ye yaptığı suçlamanın gerekçesi daha iyi anlaşılıyor.

İŞTE O AYRINTI

Rapordaki şu cümle ABD’nin Taliban’la yaptığı anlaşmanın bir özeti gibi: “El-Kaide liderliğinin çekirdek kadrosunun Afganistan’ın Pakistan’a bitişik 15 ilinde yerleşik olduğu, örgütün ses getirecek uluslararası eylemlere girişmek için ‘stratejik sabır’la ABD ve NATO kuvvetlerinin ülkeden çekilmesini beklemiştir...”

AFYON ÜRETİMİ

Raporun “Taliban’ın gelir kaynakları” başlığı altında açıktan şöyle yazıyor:

“Taliban’ın en büyük gelir kaynağı afyon ve kenevir üretimidir. Ayrıca ülkenin birçok madeni de yasadışı olarak Taliban tarafından işletilmektedir.”

Bundan anlaşılıyor ki..

Taliban Afganistan’da zaten “gölge devlet”ini kurmuş..

Şimdi ABD’nin çekilme meselesine gelelim..

TARİHİ BİRAZ GERİ ALINCA

Önce Sovyetler Birliği’ne karşı Afganistan’daki dini duyguları kaşıyıp silahlandırdılar.

Taliban o silahlarla öyle güçlendi ki... Sovyetler o sarp dağlardan çekilmek zorunda kaldı.

ABD zafer ilan etti.

Vietnam’ın intikamını almıştı.Aradan zaman geçti. O Taliban vahşet saçan bir bela haline geldi. El Kaide hareketlendi.

Heykelleri yıktı. Kadınları diri diri toprağa gömdü. Batı ülkelerinde gençlere çengel attı.

Arkasından Batı’da terör başladı.

Adı DAEŞ oldu..

ABD kendi besleyip büyüttüğü Taliban’ı kontrol edemez hale gelmişti.

Ve 11 Eylül’de ABD kalbinden vuruldu..

Terör bumerang gibi geri dönmüştü.

ABD bu defa “NATO” dedi, “Koalisyon gücü” dedi.

General Dostum bulundu.

İktidar uyduruldu.

Ama Taliban bitmedi.

Ve ABD aniden Afganistan’dan çekilme kararı aldı.İşte o güne kadar parayla pulla, vaatlerle Taliban’ın karşısına çıkardığı Afgan gençler ne yapacağını şaşırdı.

ABD’nin milis gücü gibi çalışan bu gençler ortada kalmıştı.

Taliban onları tanıyordu ve elbette öldürecekti.

Kimisi kaçıyor. Kimisi katlediliyor.

İşte şimdi bu oluyor arkadaşlar.

Taliban dünyanın gözü önünde ABD’nin organize ettiği Afganları katlediyor.

Kaçan da kaçıyor.

ABD’nin Taliban’la imzaladığı anlaşmanın gizli maddeleri bu nedenle çok önemli.

Bütün bu özeti şunun için yaptım.

Kore’den Vietnam’a, Irak’tan Suriye’ye, Latin Amerika’dan Afrika’nın içlerine kadar yıllardır aynı yöntemi uygulayan bir ABD var.

Silahlandır, vaatlerle kışkırt, milliyetçi duyguları, dini duyguları kaşı, yeri gelince para ver.

Ve böylece yönet...

Son olarak şimdi de Suriye’de “DAEŞ’e karşı Kürtleri organize ediyor” masalı var..

Yani diyorum ki...

Soğuk savaştan kalma bu emperyalist yöntem artık eskidi..

Çağı da geçti.

Ve ABD bu yöntemde ısrar ettikçe;

CIA ve Pentagon bilgisayar oyunu gibi gördüğü bu saçma ve insanlık dışı yöntemi sürdürdükçe;

Daha çok insan acı çeker... Daha çok göçle karşılaşırız.

Daha çok katliamlar olur..

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/fatih-cekirge/bm-raporunda-ortaya-cikan-gercek-abd-taliban-anlasmasindaki-gizli-maddeler-41873946 (https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/fatih-cekirge/bm-raporunda-ortaya-cikan-gercek-abd-taliban-anlasmasindaki-gizli-maddeler-41873946)

Sasilacak birsey yok..

ABD kendi cikarlari neyi gerektiriyorsa, en az yatirim ve kayipla kimsenin gozunun yasina bakmadan bunu elde etmek icin gerekli ne varsa yapiyor.

Gayet tutarli ve mantikli. Bu dunyada hayatta kalmak ve pastadan pay alamabilmek icin yapilmasi gereken de bu degil mi?

ABD yi suclayacagimiza, bu hale dusen ulkeler dusmemek ya da icinden cikmak icin ne yapiyorlar, ya da neyi yapmiyorlar bunu dusunmek lazim..
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 16 Ağustos 2021, 12:51:53
böyle bir iddia var.


https://twitter.com/y98338591/status/1427006319391870978
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 16 Ağustos 2021, 15:52:56
böyle bir iddia var.


https://twitter.com/y98338591/status/1427006319391870978

Kızlara kıymaya gerek yok , bizdeki şeriat isteyen kızları bunlarla mektup arkadaşı yapalım...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Archangel99 - 16 Ağustos 2021, 20:56:28
Biden dinozoru büyük batırdı. Afganistan ordusuna güveniyorum, Helikopterlerle üstlerimizi boşaltmayacağız, bu görüntüyü vermeyeceğiz demişti daha bir ay önce.

Şimdi 88 Milyar USD harcadıkları Afgan ordusu Taliban karşısında kaçarak kayboldu. ABD üstlerini, elçiliğini helikopterle boşalttı. Arkasına bakmadan kaçıp gidiyorlar.

Trump, Biden'ı istifa etmeye çağırmış ve ABD'yi rezil ettiklerini söylemiş. Şu an ABD kamuoyunda Biden'ın Afganistan konusunda başarısız olduğu düşüncesi yükselmeye başladı. Biden başkanlığının ilk yılı bile bitmeden büyük bir mağlubiyet yaşamış durumda.

Biden açık ara en kötü ABD başkanı olmaya doğru gidiyor.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 16 Ağustos 2021, 23:39:02
Ekonomiyi toparlarsa en kötü başkan olmaya doğru gitmez. Beceremez ve Trump yeniden seçilirse, o zaman korkun işte.

Çünkü adam bilimi reddediyor. Komplo teorilerini seçmenlerine pompalıyor. İnsanları ayrıştırıyor. (Tanıdık geldi sanki.  :D) Böyle birinden her türlü melaneti beklerim.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 17 Ağustos 2021, 00:12:11
Biden dinozoru büyük batırdı. Afganistan ordusuna güveniyorum, Helikopterlerle üstlerimizi boşaltmayacağız, bu görüntüyü vermeyeceğiz demişti daha bir ay önce.

Şimdi 88 Milyar USD harcadıkları Afgan ordusu Taliban karşısında kaçarak kayboldu. ABD üstlerini, elçiliğini helikopterle boşalttı. Arkasına bakmadan kaçıp gidiyorlar.

Trump, Biden'ı istifa etmeye çağırmış ve ABD'yi rezil ettiklerini söylemiş. Şu an ABD kamuoyunda Biden'ın Afganistan konusunda başarısız olduğu düşüncesi yükselmeye başladı. Biden başkanlığının ilk yılı bile bitmeden büyük bir mağlubiyet yaşamış durumda.

Biden açık ara en kötü ABD başkanı olmaya doğru gidiyor.

+1
Bu kadar hızlı dönen ABD başkanını ilk defa görüyorum. Gerçi bir kaç gün sonra yaptığını da hatırlmayabilir.

Bu arada üst değil, üs!

Bu aşamadan sonra tekrar soruyorum. Oradaki askerlerimizi tahliye etmek için nasıl bir çalışma yürütülüyor? Sadece askerleri değil, tüm Türk vatandaşlarını, bizimle işbirliği içerisinde olan Afganları da tahliye etmemiz gerek. Taliban'a güven olmaz. Açık bir şekilde Türk askerini istemediklerini belirtmişlerdi. Onlarla bir anlaşma hatasına düşmez bizimkiler umarım. Bu kaos ortamında Türk askerine zarar gelirse bizde hükümeti kimse kurtaramaz! Afganistan'da bulunma nedenimiz artık ortada kalmadı. Hatta artık Afganistan kalmadı. Afganları görüyoruz kaçmak için uçaklara yapışıyorlar. Böyle bir durumda orada bulunmanın faydası yok. Bu ortamda oradaki az sayıdaki askerle ülkemize göçü önlememiz boş bir hayal! Bir felaket yaşamadan derhal oradan çıkmalıyız...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 17 Ağustos 2021, 07:26:21
Aynı fikirdeyim... Bırakalım ne halleri varsa görsünler... Efendim biz engellemezsek göç olurmuş...

5000 km'den göç eden adam taaaaa bize kadar geliyorsa bunun suçlusu bizizdir...

Ne yahu biz Dünya'nın mülteci çöplüğümüyüz...

Lübnan'ın, Ürdün'e vs başına gelenleri iyi okusun bizi yönetenler. Mülteci akını bu ülkeleri neye çevirmiş...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 17 Ağustos 2021, 08:00:54
İlginç!

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/guneri-civaoglu/46-hayalet-tabur-6576452 (https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/guneri-civaoglu/46-hayalet-tabur-6576452)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 17 Ağustos 2021, 09:27:41
dün akşam Teketek yayınını izledim.
Ürdün'ün uyguladığı sıkı mülteci programından bahsedildi.
anlatıldığına göre Ürdün tüm mültecilerin retina izini bile alıyormuş.
yine Ürdün, Arap oldukları halde bu mültecilere vatandaşlık verme konusunda çok katı bir politika izliyormuş.
eğitimde ise Ürdün müfredatı baştan zorunlu tutulmuş.
ciddi bir mülteci kampı politikası uyguluyorlarmış.

yayındaki bir bayan katılımcı ise gelen mültecilerin içeri alınması diye bir uluslararası zorunluluğun kesinlikle olmadığını üstüne basa basa söyledi.

şu saçma geri kabul anlaşmasını artık şartsız pazarlıksız iptal etmek gerek.
madem İstanbul sözleşmesini iptal edebiliyoruz,  bunu da yapabiliriz.
zaten adamlar vize muhafiyetini işletmiyorlar, gayet gerçek bir gerekçemiz de var.

Afgan ordusu konusundaysa konuyu sadece para düşkünü adamlar olarak  basitleştirmek doğru olmaz,  o da bir parçasıdır tabi de, tek o değil.
nereye gidersen git var bu para sızdıran adamlar.

Taliban, öteden beri ordu üstünde belli bir etki sahibiydi zaten;  hatta çok zaman da,  ordu içine sızmış adamları aracılığıyla, bizzat askeri üslerin içinde çeşitli saldırılar yapabiliyordu.
dediğim gibi, Trump seçilip de istenmeyen adam olana kadar ABD ordusu canına okuyordu bu adamların.
ilginç olanı ise, Trumpu en çok eleştirdiği konuda,  onun başlattığı işi tamamladı Biden.

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 17 Ağustos 2021, 11:05:49
ABD halkinin ezici bir cogunlugu Afganistandan cikmak istiyordu, onun icin Biden'in populartesinin azaldigini soylemek dogru olmaz diye dusunuyorum..

"Afganlarin Afganistan icin savasmadiklari zamanda, cocuklarimizi niye oraya savasmaya gonderecegiz" tarzi bir cumlesi var..Eminim bu cumlenin alicisi cok olur...

Bu cumleden yola cikarak, multecilere gelirsek hemen bir oneri..

Turkiyeden vatandaslik almak isteyen butun multecilere zorunlu askerlilk...10 sene askerlikten sonra vatandaslik alabilirsin..Ingilizlerin Gurkhalari ya da Fransizlarin Lejyonerleri gibi..askerligin parcasi olarak zorunlu Dil, kultur, tarih egitimi, sonra zorunlu askerlik..sicili temiz olana ondan sonra vatandaslik...

Zor mu geldi multecilere? O zaman Turkiye sinirlari disinda kurulacak kamplarda oturabilirler memlekettlerine donene kadar...isteyeni de bindirin gemilere avrupa..

Bu isi duzgun yapan hicbir ulke multecilere calisma-oturma izni-vatandaslik vermiyor..ya da ince eleyip sik dokuyor..
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 17 Ağustos 2021, 13:04:10
Turkiyeden vatandaslik almak isteyen butun multecilere zorunlu askerlilk...10 sene askerlikten sonra vatandaslik alabilirsin..Ingilizlerin Gurkhalari ya da Fransizlarin Lejyonerleri gibi..askerligin parcasi olarak zorunlu Dil, kultur, tarih egitimi, sonra zorunlu askerlik..sicili temiz olana ondan sonra vatandaslik...

Yaşlılar, kadınlar, sakatlar ve çocuklar ne olacak? Ayrıca, bu Afganlardan asker çıksaydı, ülkeleri bu halde olmazdı... Öfke kontrolü olmayan, oturmayı kalkmayı bilmeyen, kalleş ve para için her şeyi yapabilecek bir sürü bunlar. Bunları diyen Bangladeşliler, İranlılar, Pakistanlılar, Özbekler vs. Hepsi sözleşmiş gibi aynı şeyi söylüyor.

Taliban daha az yobaz bir idare kursun, kuduz teröristleri beslemesin ve bu sürü de Afganistandan çıkmasın. En iyi yol budur. Böyle millete Taliban gibi bir yönetim uyar. 100 Yıl sonra, şimdiki Pakistan gibi olurlarsa büyük iş becermiş olurlar.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 17 Ağustos 2021, 14:39:34
Taliban Afganistanin yeni hakimi olduguna gore once Taliban sorumlulari ile irtibat kanali acilmali.
Talibansiz bir Afganistan yakin zamanda olamayacagina gore Talibani mumkun oldugunca radikalliktan uzak tutabilecek politikalar izlemesi yolunun tekini yapilmali. "Bunu da onceleri Afganistanda yillarca gorev yapmis ve tum taraflarin saygisini kazanmis Hikmet Cetin gibi birisi tarafindan yapilmali"  Afgan halkinin gozunde halen Turkiyenin bir kredisi mevcut bundan yararlanarak Talibanin da mutabik kalmasi neticesinde kendileri ile dis dunyanin irtibatini saglayabilecegi gevendikleri bir kisiyi oraya gorevlendirmek dogru olacai kanisindayim tabii bunun on sarti kisinin emniyeti yaninda kendilerinin de konuda mutabik kalmalari.

Ancak bu sekilde Talibanin ulke icerisindeki tutumu yumusatilabilir. Bu misyonu da TurkiyeCumhuriyeti olarak ustlenmemiz bir Islam ulkesi olmamiz yaninda Afganistan ile tarihten gelen iliskilirmezin yardimci olabilecegi kanisindayim. Bu misyona ne nato ne de bir baska kurulusun ulkenin himayesinde yapilmamasi daha dogru olur diye dusunurum.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 17 Ağustos 2021, 15:50:27
Turkiyeden vatandaslik almak isteyen butun multecilere zorunlu askerlilk...10 sene askerlikten sonra vatandaslik alabilirsin..Ingilizlerin Gurkhalari ya da Fransizlarin Lejyonerleri gibi..askerligin parcasi olarak zorunlu Dil, kultur, tarih egitimi, sonra zorunlu askerlik..sicili temiz olana ondan sonra vatandaslik...

Yaşlılar, kadınlar, sakatlar ve çocuklar ne olacak? Ayrıca, bu Afganlardan asker çıksaydı, ülkeleri bu halde olmazdı... Öfke kontrolü olmayan, oturmayı kalkmayı bilmeyen, kalleş ve para için her şeyi yapabilecek bir sürü bunlar. Bunları diyen Bangladeşliler, İranlılar, Pakistanlılar, Özbekler vs. Hepsi sözleşmiş gibi aynı şeyi söylüyor.

Taliban daha az yobaz bir idare kursun, kuduz teröristleri beslemesin ve bu sürü de Afganistandan çıkmasın. En iyi yol budur. Böyle millete Taliban gibi bir yönetim uyar. 100 Yıl sonra, şimdiki Pakistan gibi olurlarsa büyük iş becermiş olurlar.

Bu onerideki esas amacim, asker devsirmek degil,Turkiye'yi multeciler acisindan cekim merkezi olmaktan cikarmaktir.

Afganlari Taliban yok iken Afganistanda tutabiliyorlarmiydi? Goc ve multeci akini sadece Afganistana ya da Talibanin yonetime gelmesiyle alakali degil..dogudan batiya her zaman ve zamanla da artan bir goc var..

Yaslilar, kadinlar, sakatlar ve cocuklar sinir hattinin Turkiye tarafinda ya da mumkunse obur tarafinda kamplarda kalacak, toplumun icine karisip basi bozuk sekilde dolasmayacak...Turkiye, cok sinirli sayida ve cok siki sartlar disinda multeci ya da gocmen kabul etmeyecek..Yasa disi yollardan hic etmeyecek, yasal yollarda cok sinirli olacak.

Buraya goc etmek,  yerlesmek, oturma izni ya da vatandaslik almak herhangi bir Bati ulkesindeki kadar zor, hatta daha da zor olmali..

Iran'a da acik bir dille soylersin "ya sinirinizi kontrol edin, ya da biz siniri gecip sizin adiniza kontrol ederiz!"..zaten herkes ile baslari belada birde bizle ugrasacak halleri yok..

Turkiye ,Baska bir ulkeye gitmek icin gecis olarak kullaniliyorsada, gecmelerine butun imkanlarla yarim edilmeli..

Karsilayin sinir kapisinda, guvenlik onlemleri esliginde bindirin otobuslere, salin Yunanistan sinirina..geri de almayin..

Yunanistan siniri kapattiysa, bindirin Izmirden gemilere, acilin Akdeniz'e, bindirin botlara..Italya, Ispanya ugrassin..

Bu "geri alim" anlasmasi kadar yanlis bir anlasma olamaz..

Biz siniri gecenleri ne olursa olsun geri aliyoruz, karsiliginda AB secmece doktoru, muhendisi, okumus adamlari, egitmesi asimilie etmesi kolay olan gencleri cocuklari ince eleyip sik dokuyup sinirli sayida aliyor..

Kanada gibi cografi ve ekonomik acidan dev olan ve tumuyle gocmen olan bir ulke 20 bin Afgan alacakmis secmece...tamam, o zaman Turkiye'de Kanadaya orantili alabilir..200 tane bu sene..:)Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 17 Ağustos 2021, 15:59:32
Afganistan'ın etnik yapısı nasıl? Diğer etnik gruplar Afganistan'dan bağımsızlık kazanmak için ayaklandırılabilir mi?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 17 Ağustos 2021, 16:33:23
Afganistan'ın etnik yapısı nasıl? Diğer etnik gruplar Afganistan'dan bağımsızlık kazanmak için ayaklandırılabilir mi?

Wikipedia'ya gore;

42% Pashtun
27% Tacik
9% Hazara
9% Ozbek
3% Turkmen
2% Baloch
ve Digerleri..

Pakistan ucu kendine dokunabilecegi icin Pashtun ve Baloch bagimsizligina sicak bakmaz..
Turk kokenli unsurlarin da ucu kendilerine dokunabilme ihtimali oldugu icin Cin ve Iran sicak bakmaz..

Herhangi bir unsurun gundelik ihtiyacini karsilama ve mumkunse Batiya kacmak disinda bir gundeminin oldugunu sanmiyorum o ayri konu zaten..
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 17 Ağustos 2021, 17:05:28
Taliban'ın politikalarını bir süre bekler Dünya... Sonra bu izleyeceği politika kimin kuyruğuna dokunursa yeniden iç savaş başlar...
Peki , Dünya için tehlike olmazlarsa ne olur.?

Bu adamların ilkesi zaten medeniyet düşmanlığı üzerine...Asr-ı saadet dönemi yaşamak ister bunlar.... Ama kıçları sıkıştımı tedavi için ABD'ye , Avrupa'ya giderler...

Belki çoğunuz izlemiştir...Lütfi Ömer Akad'ın mükemmel üçlemesi vardır... 3 film... Düğün , Gelin,Diyet

Gelin filminde ailenin büyük babası , hasta torununu tedavi ettirmeye çalışan gelinini sürekli oyalıyor , ninesi bir dua okusun geçer vs. geçiştiriyordu...Sonunda çocuk öldü..Ama aynı adam dizlerinin ağrısı için doktordan krem alıyordu...

Afganistan'da Taliban yönetimini kurar , gelir kaynakları belirlenir...Üst kesim kaymağı yer , çocukları mankenlerle Avrupa'da para yer halkı da Kur-an , İman , Şeriat diye uyuturlar...

Kendilerine zarar gelmediği sürece Batı da bu işe ses çıkarmaz...

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 17 Ağustos 2021, 23:31:39
Taliban ile ilgili tanıma veya tanıma anlamına gelebilecek tavırlarda,  önce batının  adım atmasını beklemek gerek.
önce batı tanısın; sonra biz tanırız.
önce onlar konuşsun; sonra biz konuşuruz.
bu işte batı ile paralel bir politika geliştirmek faydalı olur, yeni krizlere hiç ihtiyaç yok.

unutmamak gerek, biz bu gün batının resmen tanımadığı bir oluşumu resmen tanırsak, yarın birisi de Suriye ypg  örgütünü tanır.
o zaman neye dayanarak bu duruma itiraz edeceğiz? adamlar demezler mi "sen niye onları tanıdın o zaman" diye.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 18 Ağustos 2021, 08:11:51
Ben Taliban konusunda once batinin adim atmasini beklememin dogru bir yaklasim olmadigini dusunuyorum.
TC yapmasi gereken adimin " Daha once belirtmis oldugum gibi Hikmet cetin gibi deneyimli ve talibanin da saygi duyacagi bir sahsi bu konuda gorevlendirmenin dogru olacagini dusunuyorum"  Yani Talabanin taninmasi ile alakasi yok sadece " Yol gosterici, ancak ilerde Taliban beklenileni uygulamaya basladigi zaman taninma da olabilir" Taliban ile  su asamada iliski kurmak onu tanimak mesrulastirmak anlamina gelmez. Oyle olsa KKTC coktan mesrulasmis ve taninmis olurdu cunku onlarca ulke ile iliskisi mevcut. Bati Afganistanda kendi cikarlari ve anlayisi uzerinden konuya ancak yaklasabilir. Halbuki TC nin Afganistan halki arasindaki sayginligi ve tarihten gelen iliskisi cok daha derinlere gitmektedir. Diger bir konu Afgan gocmenleri konusu konuyu madem ki Iranla her nedense ele almaktan cekiniyoruz ve Iranin da Afganli gocmenlere serbest gecis sagladigi dusuncemiz var o zaman dogu sinirimizda mevcut emniyet duvarinin boyunu yukseltmek veya uzaltmak ile  sadece yeterli olunamayacagini da gorebilmemiz lazim.  O zaman yapilmasi gereken Taliban ile konuyu ele alinmasi gerek.Aksi halde AB siniri kapali butun bu multeciler de ulkemize gelmeye devam ederler.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 18 Ağustos 2021, 11:13:44
Yunanistan siniri kapattiysa, bindirin Izmirden gemilere, acilin Akdeniz'e, bindirin botlara..Italya, Ispanya ugrassin..

Dış politika felaketleri yaşamaya doymadık, yenilerini ekleyelim yani?  :o

O İspanya, fetö darbesi sonrası fetöcüleri teslim etmek istemişti ama sonradan Fransa, Almanya ve ABD'den yediği baskı sonucu caymıştı. Bizimle garezi olmayan İspanyayı durduk yere kendimize düsman edeceğiz öyle mi? Aferin!

Savunmanın ilk adımı, gereksiz kavgalardan sakınmaktır.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 18 Ağustos 2021, 11:24:10
Yunanistan siniri kapattiysa, bindirin Izmirden gemilere, acilin Akdeniz'e, bindirin botlara..Italya, Ispanya ugrassin..

Dış politika felaketleri yaşamaya doymadık, yenilerini ekleyelim yani?  :o

O İspanya, fetö darbesi sonrası fetöcüleri teslim etmek istemişti ama sonradan Fransa, Almanya ve ABD'den yediği baskı sonucu caymıştı. Bizimle garezi olmayan İspanyayı durduk yere kendimize düsman edeceğiz öyle mi? Aferin!

Savunmanın ilk adımı, gereksiz kavgalardan sakınmaktır.

Ilan edip askeri gemiye bindirip yapalim demiyoruz...

"Insan kacakcilari yapiyor efendim, elimizden geldigince mucadele ediyoruz"...

Bir yolu bulunur..

Ulkeleri lafin gelisi soyledim, Akdenize ciktiktan sonra botlar nereye gider benim gudumumde degil, multecilere kalmis..:)

O dediginiz ulkeler AB blogu altinda bizim cikarlarimiza her firsatta engel koymuyorlar mi? Kulliyen Yunanistanin ya da Ermenistanin ya da PKK'nin arkasinda degiller mi?  "Sevilla Haritasi"Mozambikten mi cikti?

Ne zaman dost ya da tarafsiz oldular da biz "dusman" yapiyoruz?

Sizin multeciler konusunda oneriniz nedir?Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 18 Ağustos 2021, 12:09:39
Bu Reza Zarrap , birileri vasıtasıyla bütün sülalesini adam başı 1 milyon dolar'a Türk vatandaşı yapmıştı...

Konuyla ne alakası var demeyin... Bizde İslamcı görünüp aslında dini-imanı para olan , bu Afganlılardan da iyi para kazanacağını düşünenler olacaktır mutlaka...

Bu soysuzlar " Ensar,  Müslüman ekmeğini bölüşür vs" diyerek yine bu oy verenleri kandırır..
Bu kitle ne güzel kitle ; ne kitlersen kitle!
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 18 Ağustos 2021, 15:09:09
Suriye deneyiminden ders çıkartmak gerek.
Suriye  konusunda da "bizim orada geçmişten gelen bağlarımız ve ülkenin çıkarları" gibi söylevler eşliğinde herkesin önüne itildik ve sonra da ortada bırakıldık.

herkesin önüne geçtik de  neyi engelleyebildik peki?
milyonlarca mülteci geldi,  ülkemize roketler ve füzeler düştü, sivil ve güvenlik görevlisi  onlarca şehit ve gazi verdik,  milyonlarca dolarlık ticari zarar...

aynı söylevler şimdi de Afganistan için pompalanıyor ve malesef alıcı da bulabiliyor Suriye konusundan sonra bile.

batıdan ayrı politika kurabilecek ve bunu sürdürebilecek  durumumuz yok.
batıyla çıkacak ilk krizde dolar belki de on TL sınırını geçebilir.
tüm ekonomik göstergeler büsbütün  dip yapar.
iki sene sonra sdg üçer beşer tanınmaya başlar ve biz itiraz ettiğimizde de "sen niye talibanı tanıdın?  niye konuştun" der bu yüzsüz batı.
tüm bunların üstüne bir de Afgan göçü de önlenemez zaten.
göç eden sadece Afgan değil ki.

orada özellikle Almanya'nın yapmadığı hiçbir şeyi yapmamak gerek.
önce Almanya konuşsun; sonra biz konuşuruz.
önce Almanya tanısın; sonra biz tanırız.

doğrudan Taliban ile  konuşmak doğru olmadığı gibi zaten bir fayda da sağlamaz.
Pakistan ile konuşup  onlar aracılığıyla bir etki üretmek dışında yapabileceğimiz pek bir şey kalmadı.
bu göç konusunda da yine Pakistan güzergah üzerindeki ülkelerden biri.

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 18 Ağustos 2021, 17:56:23


orada özellikle Almanya'nın yapmadığı hiçbir şeyi yapmamak gerek.
önce Almanya konuşsun; sonra biz konuşuruz.
önce Almanya tanısın; sonra biz tanırız.

doğrudan Taliban ile  konuşmak doğru olmadığı gibi zaten bir fayda da sağlamaz.
Pakistan ile konuşup  onlar aracılığıyla bir etki üretmek dışında yapabileceğimiz pek bir şey kalmadı.

Niye once Almanya?
Taliban ile Niye dogu degil ve fayda saglamaz?
Niye pakistani Proxy olarak kullanalim?

Sn Korsan. Konu TC direk ilgilendirirken ,sizi kaygilandiran nelerdir biraz daha acarmisiniz lutfen.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: korsan - 19 Ağustos 2021, 00:56:55
çünkü Almanya'nın Avrupa'nın itici motoru olma vasfı pekişiyor.
Almanya'nın tanıması demek,  bir yerde Avrupa'nın tanıması veya tanıyacağı  anlamına gelir.
onların yaptığı bir şeyi yapmak bizi hem batı bloğunda tutar;  hem de ileride bu konuda da batıyla yeni ve gereksiz bir kriz çıkma ihtimalini minimuma  indirir.
eğer batıyla ortak yönleri olan rol model Türkiye'yi iki adım öne çıkartmak istiyorsak bu bir hava alanında askeri denetim yaparak olamaz;  ancak batıyla paralel bir dış politika  geliştirerek olur.
Avrupa'yı Avrupa yapan devletlerin Taliban'ı tanımayla ilgili yaptıkları açıklamalar var.

bakın,  şu haberde Türkiye'nin hangi blokta kimlerle paralel politika izleyebileceğine dair bir iddia var.
halbuki biz ne yapmaya çalışıyorduk? batıyla itişip kakışan değil de, ortak yönleri  olan bir Türkiye imajı yaratmaya çalışıyorduk.
şu aşağıdaki haberdeki gibi bir bloklaşma olursa nasıl olacak bu?

"Britanya'nın Daily Mail gazetesi; Türkiye, Pakistan, Çin ve Rusya'nın Taliban yönetimini resmen tanımaya hazırlandığını öne sürdü."

https://www.indyturk.com/node/399906/d%C3%BCnya/daily-mail-%C3%A7in-rusya-pakistan-ve-t%C3%BCrkiye-taliban%C4%B1-resmen-tan%C4%B1maya-haz%C4%B1rlan%C4%B1yor (https://www.indyturk.com/node/399906/d%C3%BCnya/daily-mail-%C3%A7in-rusya-pakistan-ve-t%C3%BCrkiye-taliban%C4%B1-resmen-tan%C4%B1maya-haz%C4%B1rlan%C4%B1yor)

bir de batının bazı açıklamalarına bakalım.
bunların tamamında hep bir  tereddüt ve  öne çıkmaktan kaçınma çabası var.


"İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Pakistan Başbakanı İmran Khan ile Afganistan hakkındaki görüşmesinde, Pakistan'ın Taliban'ı meşru bir hükümet olarak tanımamasına yönelik çağrıda bulundu. "

https://www.azonceoldu.com/gundem/taliban-yonetimini-tanima-84047 (https://www.azonceoldu.com/gundem/taliban-yonetimini-tanima-84047)

"Kanada Başbakanı Justin Trudeau, "Seçilmiş bir demokratik hükümeti güç kullanarak devirip yerine geçtiler" dedi.
BRÜKSEL İŞBİRLİĞİ İÇİN ŞARTLARINI AÇIKLADI
Avrupa Komisyonu Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrel dün yaptığı açıklamada, AB'nin Taliban'la ancak temel insan haklarına saygı göstermesi ve Afganistan topraklarının teröristler tarafından kullanılmasını engellemesi halinde işbirliği yapacaklarını açıkladı.
Borrell, "Gelecekteki herhangi bir Afganistan hükümetiyle işbirliği, barışçıl ve kapsayıcı bir anlaşma; kadınlar, gençler ve azınlık mensupları dahil tüm Afganların haklarına saygı gösterilmesi; Afganistan'ın uluslararası sorumluluklarına saygı gösterilmesi; yolsuzlukla mücadeleye bağlılık ve ülke topraklarının terör örgütlerince kullanılmasının engellenmesi şartlarına bağlı" ifadelerini kullandı.
ABD: BUNU SÖYLEMEK İÇİN ÇOK ERKEN
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da dün düzenlediği basın toplantısında 'Taliban'ı Afganistan'da meşru iktidar olarak tanıyıp tanımayacakları' yönünde bir soruyla karşılaştı.
Sullivan, 'bunu söylemek için çok erken olduğunu' belirterek, Taliban'ın insan hakları sicilinin şu ana dek iyi olmadığını vurguladı."

https://www.demokrathaber.org/dunya/ingiltere-genelkurmay-baskani-nick-carter-taliban-bu-defa-farkli-h149859.html (https://www.demokrathaber.org/dunya/ingiltere-genelkurmay-baskani-nick-carter-taliban-bu-defa-farkli-h149859.html)

batıyla ortak yönleri olan rol modeli ileri çıkartmak istiyorsan, onlar tereddüt ediyorsa sen de tereddüt edeceksin.
onlar ağırdan alıyorsa sen daha çok ağırdan alacaksın.

"Taliban ile Niye dogu degil ve fayda saglamaz?"
 doğru değil; çünkü yukarıda dediğim gibi,  olmak istemediğimiz bir bloğun içinde buluruz kendimizi.
halbuki biz batı bloğunda yer almak istiyoruz.

ikinci husus bizim Taliban ile ilişki kurmamızın  görünürdeki temel nedeni nedir?
göçü engellemek.
peki Taliban ile iyi ilişki kurmak göçü nasıl engelleyecek?
mesela ne yapacak Taliban da bu göç engellenecek?
bu sorunun ikna edici bir cevabı  yok.
Taliban din temelli bir oluşumdur ve din ise dogmatiktir,  istense bile tartışılamaz ve değiştirilemez.
yukarıda özellikle son paylaştığım habere dikkat edecek olursanız tüm batı Taliban'ın değişmesini ön şart olarak masaya koyuyor;  ama Taliban istese bile en fazla ne kadar değişebilir?
bu durumda Taliban ile ilişki  kursak bile, Taliban yaşam tarzını istemeyen halkın göç etmesine kim nasıl engel olabilir?
Taliban gibi düzensiz ve saçma sapan bir oluşum sınırlarda kalekol kurup nöbet tutsa bile bu göçü önlemez,  önleyemez.
batının istediği değişimi sağlamaya kalksa bile, buna muhalif gruplar  baş kaldırır ve yönetim rahatça el değiştirir.
hiçbir homojenliği olmayan,  düzensiz ,  ne zaman ne yapacağı ön görülemez bir oluşum bu.

  demek ki,   Taliban ile iyi ilişki kursak bile bu göçün  engellenmesi üstünde doğrudan bir etki beklemek  gerçekçi değildir.
kaldı ki biz Van'dan gelen herkesi Afgan göçmen sanıyoruz;  ama öyle de değil.
tüm bu nedenlerden faydalı da  olmaz.

"Niye pakistani Proxy olarak kullanalim?"
çünkü  varlığını Pakistan'a borçlu olan bir oluşum Taliban ve bunu da gayet farkındalar.
aslında bu ikinci Taliban demek hiç de yanlış olmaz.

Pakistan'ın emrine aykırı hareket etmeleri en azından kısa vadede pek inandırıcı değil.
yukarıda paylaştığım haberde İngiltere'nin Pakistan'a  yönelmesi tesadüfi bir hadise değil.

bunun dışında, Afganistan konusunda kendi başımıza yapacağımız bir iş yüzünden Pakistan ile ters düşme ihtimali de yüksek.
zaten jeopolitik yalnızlık yaşıyoruz, konuşabildiğimiz  birkaç ülkeyi de  kaybetmeyi göze almamak gerek.
Pakistan üzerinden bir etki oluşturabilirsek, hem bu riski kaldırmış;  hem de batının gözüne batmadan oradan  büsbütün silinmemiş oluruz.

konu direk ilgilendiriyor da, bizi direk ilgilendirmeyen  ne var zaten?
bizi direk  ilgilendirdiği doğrudur;  ama bu ilginin
A. boyutunu
B.  çözüm önerilerinin ne kadar faydalı ve uygulanabilir olduğunu
C. ülkenin gelecek vizyonunda hangi çerçeveye oturduğunu

ayakları yere basan bir şekilde  tespit edebildiğimizden şüpheliyim.

1. doğuyu gezdik ve beğenmedik.
döndük tekrar batılı olmaya çalışıyoruz;  ama sürekli Pakistan-Çin-Rusya ile aynı hizada dururken bunu sağlayamazsın.

2.  hedefler ve fayda-maliyet hesaplamaları pek de gerçekçi değil.
soru ortada.
Taliban ile iyi ilişki kurmak göçü nasıl engelleyecek?
göçün tek nedeni Taliban gibi konuşuyoruz da, bu göç bu gün başlamadı.
Erzincan'daki köyümüzde yıllardır Afgan bir çoban var bizim.

bunlar  batıyla paralel kurulması gereken dengeler.
biz pek farkında değiliz; ama Amerika 2023'te muhtemelen parasal genişleme politikasını bırakıp parasal daralma politikasını başlatacak.
döviz bolluğu dönemi bitiyor.
biz bu bir twet ile  zarar görecek kadar dövize dayalı ekonomi modelini değiştirmenin yoluna bakmazsak  2023 sonrası  bolluk dönemi bitecek.
bu ihtimal gerçekleşirse, o gün geldiğinde  batı bloğunda olmazsak emin olun mülteciler gündemin çok alt sıralarına düşecektir.

kişisel saçmalamamı buraya kadar okuyan varsa kusura bakmasın, uzun oldu; ama bir önceki iletimin devamı niteliğinde bu.
önceki iletimde işaret ettiğim Suriye deneyimini de,  orada nasıl yalnız bırakıldığımızı da unutmamak gerek.

orada da gerçekçi bir fayda-maliyet hesabı yoktu bence ve orada da  uygulanabilirliği tartışmalı yollar  çok  konuşuldu.
sonuç ?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 19 Ağustos 2021, 07:49:52
Alıntı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Afganistan'daki gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlgili kurumlarımız bir süredir Taliban'la irtibat halindeydiler. Biz de Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi daha önce ifade etmiştik. Afgan halkının huzuru, ülkemizin çıkarlarının korunması noktasında her türlü işbirliğine hazırız. Taliban yöneticilerinin itidalli ve ılımlı açıklamaları memnuniyetle karşılıyoruz." ifadelerini kullandı. Ayrıca Erdoğan, 552 kişinin Afganistan'dan tahliye edildiğini açıkladı.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-haberi-erdogandan-talibanla-gorusme-mesaji-afgan-halki-icin-her-turlu-isbirligine-haziriz-41876062 (https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-haberi-erdogandan-talibanla-gorusme-mesaji-afgan-halki-icin-her-turlu-isbirligine-haziriz-41876062)

Korsan'a katılıyorum.

Yaşanan olaylar nedeniyle gerçekleşen göçten en fazla etkilenen biz oluyoruz. Bu nedenle yönetimi ele geçiren Taliban'la görüşmek mantıklı. Çünkü Afganistan'da artık Taliban'ın istekleri gerçekleşiyor, Afganistan artık onların kontrolünde. Ancak bu durum Taliban'ı tanıma şeklinde olmamalı. Ülkemizin çıkarları için Afgan göçünün önlenebilmesi amacıyla, oradaki varlığımızın ve bize umut bağlayarak işbirliği içerisinde olan Afganların güvenliği için neler yapılabileceği görüşülmeli! Bunun için Pakistan aracı olarak kullanılabilir. Bunun dışında Batı ülkelerinin bu konudaki  tavırlarını takip etmeliyiz. Ancak batının her yaptığını kayıtsız yapmamalıyız.

Cumhurbaşkanı keşke bu sözleri geçmişte Suriye için de söyleseydi. Ülkemizin çıkarları için Suriye yönetimiyle görüşüp ülkemize göçü engelleme konusunda çözüm arasaydılar!
Başlık: Afganistan'da direniş orada toplanıyor... Taliban'a meydan okudu!
Gönderen: SKYWOLF - 19 Ağustos 2021, 08:06:41
Afganistan'da direniş orada toplanıyor... Taliban'a meydan okudu!

(https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/611de08f4e3fe113e4e60ae1.jpg)

Pazar günü başkent Kabil'e giren Taliban 20 yıl sonra Afganistan'ın kontrolünü fiilen ele geçirdi. Taliban'ın yeniden yönetime gelmesi ile binlerce sivil ülkeden kaçmanın yollarını ararken, ülkedeki direniş hareketi Pencşir vilayetinde toplanıyor. Hükümetin ağır silahları sevk ettiği vilayet adeta direnişin son kalesi konumunda. İşte vilayetten gelen son görüntüler...

Dünya pazar günü Taliban'ın Kabil'e girmesi ile birlikte günlerdir tabiri caizse Afganistan ile yatıp kalkıyor.

Bölgeden gelen haberlere her saat bir yenisi eklenirken, Taliban'a karşı başlatılan direniş hareketi ile ilgili de dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor.

New York Post'ta yer alan habere göre, Taliban karşıtı koalisyon Kabil'e yaklaşık 160 kilometre uzakta bulunan Pencşir vilayetinde toplanıyor.

Yönetimi fiilen Taliban'a kaptıran Afganistan hükümetinin son emrinin pek çok ağır silahın bu vilayete taşınması olduğu belirtiliyor.

Bölgeden gelen son görüntülerde vilayette hükümete ait helikopterlerin olduğu ve ağır silahlı direnişçilerin kentin güvenliğini sağladığı görülüyor.

Aynı görüntülerde Afgan Güvenlik Güçlerine ait Humvee tipi silahlı askeri ciplerin vilayetteki stadyumun önüne toplandığı görülüyor.

Amrullah Salih, Taliban'a karşı direnişin yeni lideri olarak gösteriliyor.

Ancak vilayetteki savaşçı sayısı ve askeri gücün boyutu net olarak bilinmiyor. 'Direnişin son kalesi' olarak anılan vilayet 1990'lardaki iç savaş sırasında Taliban'a karşı verdiği mücadele ile adından söz ettirmişti.

'EFSANE KONUTAN'IN OĞLU İLK ATEŞİ YAKTI!

Taliban'a karşı verdiği mücadele ile hafızalara kazınan ve 'efsane komutan' olarak anılan Ahmed Şah Mesud'ın oğlu olan Amrullah Salih, Taliban'a karşı direnişin fitilini dün ateşlemişti.

Cumhurbaşkanı Gani'nin ülkeden kaçması sonrası kendisini geçici Cumhurbaşkanı ilan eden Salih, Pencşir vilayetine geçmiş ve tabiri caizse Taliban'a meydan okumuştu.

Son dakika: Afganistanda direniş orada toplanıyor... Talibana meydan okudu


Salih, Taliban'a teslim olmayacağını söylemiş ve savaşacağına söz vermişti. Salih Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer vermişti;

'Beni dinleyen milyonları hayal kırıklığına uğratmayacağım. Taliban ile asla aynı çatının altında olmayacağım. ASLA.'

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-afganistanda-direnis-orada-toplaniyor-talibana-meydan-okudu-41876229 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-afganistanda-direnis-orada-toplaniyor-talibana-meydan-okudu-41876229)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 19 Ağustos 2021, 08:12:12
Yalan....Magazin... ABD bunun gücüne inansa bunu silaha,paraya boğardı...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 19 Ağustos 2021, 08:38:22
(https://pbs.twimg.com/media/DmvChqyW4AYAqIP.jpg)

Ahmed Şah Mesud

Afganistan'ın efsanevi komutanı.

Bugünlerde kafanızdaki Afgan imajı nasıl? Eşini, çocuğunu bırakıp ülkeden kaçmaya çalışan, eğitimsiz ve cahil, ahlaki değerlerden yoksun vs...
Olumsuz düşünceler...

(https://www.mepanews.com/d/other/asm2.jpg)

Ancak Şah Mesud öyle biri değildi. Halkının da öyle olmasını istemedi.

Ahmed Şah Mesud hakkında yıllar önce bir belgesel izlemiştim. Rus işgaline ve Taliban'a direnişte büyük başarılar sağlayan ünlü lider. Sahip olduğu tartışmasız askeri yetenekler yanında Afganistan'ın geleceği için önemli düşünceleri vardı. Afganistan'ı batıyı örnek alarak geliştirmeyi, içerisinde bulunduğu kötü durumdan çıkarmayı düşünüyordu. Bir suikasta kurban gitmeseydi bugün belki de Afganistan'ın Atatürk'ü olarak anılıyor olacaktı. Muhtemelen onu katledenler Afganistan'da yıllardır süren kaos ortamını yaratanlar...

Allah rahmet eylesin.

Yalan....Magazin... ABD bunun gücüne inansa bunu silaha,paraya boğardı...

Bunu bilemem. Ancak ABD'nin paraya boğduğu kişiyi gördük. Ülkesini koruması için kendisine teslim eden paralarla birlikte kaçtı. Acaba ABD bunu fark etmedi mi? Afganistan'ın düzenli bir ordusu vardı. Hatta pek çok subayını biz yetiştirdik. Ancak bu ordu savaşmadı! Çünkü pek çoğunun maaşlarının bile ödenmediği, aslında ordunun çoktan dağılmış olduğu ortaya çıktı. Orada varlığını sürdüren ABD istihbaratı bile bunu görememiş olabilir mi? Karmaşık bir durum.
Başlık: TK707'nin kozmik yolcuları! Afgan devlet adamlarını Taliban’dan kurtardı
Gönderen: SKYWOLF - 19 Ağustos 2021, 08:42:29
TK707'nin kozmik yolcuları! Afgan devlet adamlarını Taliban’dan kurtardı

(https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/611df3244e3fe113e4e60bbd.jpg)

Toygun Atilla
tatilla@hurriyet.com.tr

Kabil Havalimanı’nda Taliban’dan kaçmak için insanların tekerleklerine tırmandığı Amerikan uçağının yanındaki pistte heyecanlı bir bekleyiş vardı. Bu pistteki TK707 sefer sayılı THY uçağının içinde Türklerin yanı sıra Afganistan’ın Dışişleri Bakanı, Milli İstihbarat Başkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, bakanlar ve milletvekillerinin de bulunduğu ‘kozmik’ yolcular nefeslerini tutmuş Türkiye’ye gelmeyi bekliyorlardı. Taliban’ın hedefindeki bu Afgan yetkililerin film gibi hikâyesine Hürriyet ulaştı.


Afganistan’daki tüm şehirleri bir bir alan Taliban’ın Kabil’i de ele geçireceği anlaşılmıştı. Türk Büyükelçiliği durumu yakından takip ediyor, gelişmeleri dakika dakika Ankara ile paylaşıyordu. Taliban’ın Kabil’e girmesi an meselesiydi, bu durumda da Türk vatandaşlarının can güvenliği tehdit altındaydı.

ABD uçağındaki Afganların akıbeti belli olduABD uçağındaki Afganların akıbeti belli oldu!
Türk Büyükelçiliği ve Ankara’nın temasları sonunda bir kurtarma operasyonu planlandı. Kabil, Taliban kuşatmasına geçmeden günler önce Türk Büyükelçiliği, şehirde bulunan Türk vatandaşları ve Türkiye’ye yakın Afgan devlet adamları ile temasa geçerek tahliye planını anlattı.

OPERASYONU TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ YÖNETTİ

Gerçekten de bir hafta sonra Taliban Kabil sokaklarında, Afganistan kaostaydı. Türkiye’nin planları ise hazırdı. Kabil Havalimanı’nda THY’nin TK707 sefer sayılı uçağı bekletiliyordu. Türk Büyükelçiliği hem Türk vatandaşlarını hem de bir grup Afgan devlet adamını telefonla arayarak tahliye operasyonunun başladığını haber verdi.

ÖNCE ASKERİ BİRLİK SONRA UÇAK

Afgan devlet adamları evlerini, otomobillerini, hayatlarını geride bırakarak Kabil Havalimanı’na ulaşmaya çalışıyorlardı. Havalimanı yolu çok kalabalıktı. Binlerce insan oraya doğru akın ediyordu. Taliban şehre girmişti. Afgan devlet adamları ve Türk vatandaşlarının ulaşmayı hedefledikleri ilk yer Kabil Havalimanı’ndaki Türk askeri birliğiydi. Türk Büyükelçiliği, Türkiye’ye getirilecek kişilerin isimlerinden araba plakalarına kadar tüm bilgileri önceden askeri birliğe vermişti. Hem Afgan devlet adamları hem de Türk vatandaşları uçağa geçmeden önce Türk askeri birliğinde beklediler.

İZDİHAMI TÜRK ASKERİ ENGELLEDİ

Uçağa alınacakları sırada havalimanındaki yaklaşık 3 bin kişi Türk uçağına doğru koşuyordu. Bu sırada devreye Türk askeri birlikleri girdi, tanklarla ve araçlarla kalabalığın önünü kesti. Kalabalık durmuş, istikametini hemen yan pistteki ABD uçağına çevirmişti. İşte tüm dünyanın dehşetle izlediği, insanların tekerlere tutunarak havalanan ABD uçağına binmeye çabaladığı o anlarda, yan pistteki THY uçağı kurtuluş yolculuğu için sessizce bekliyordu.

KURTARILAN AFGAN DEVLET ADAMLARI

THY’nin TK707 sefer sayılı uçağının içinde Türkiye’ye gelmeyi bekleyen 324 yolcu arasında çok önemli Afgan devlet adamları da vardı. Onlar Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı Muhammet Sarver Danış, Afgan Dışişleri Bakanı Muhammet Hanif Atmar, Afganistan Milli İstihbarat Başkanı Akmet Zia Saraj, Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Abdul Matin Bek, Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi 1. Başkan Yardımcısı Dr. Enayatullah Babür Farahmand, üç eski bakan ve üç milletvekiliydi. Uçağa bindikleri an ağızlarından çıkan ilk kelime “Şükür” oldu.

Hepsi Taliban’ın hedefindeki isimlerdi. Onlar uçakta olduğu sırada Taliban evlerinin etrafını sarmış, geride bıraktıkları otomobillerine el koymuştu. Kurtuluşları dakikalar önce gerçekleşmişti.

İYİ Kİ TÜRKİYE VARMIŞ...

Uçaktakilerden biri de Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi 1. Başkan Yardımcısı Dr. Enayatullah Babür Farahmand idi. Kurtuluş yolculuğunu Hürriyet’e şöyle anlattı: “Uçağa bindiğimizde ‘İyi ki Türkiye varmış, hayatımızı Türkiye kurtardı’ diye duygularımızı birbirimize ifade ediyorduk. Türkiye’ye 40 kadar Afgan devlet adamı geldi. Özellikle Türkiye’ye geldiğimizde, kendi aramızda yaptığımız konuşmalarda Türkiye’nin bizim için yaptıklarına minnettardık. Oradan, Taliban’ın elinden kurtuluşumuzun Türkiye sayesinde olduğunu biliyoruz. Taliban bizi ilk başta hapse atmasa bile evimizde gözetim altında tutacaktı, çok hakaret görecektik. Biz çıkmaya mecbur olduk, çünkü onları eskiden beri tanıyoruz. Bu sadece can korkusu değil, Taliban bizim gururumuza ve değerlerimize hakaret ediyordu. Kurtuluşumuz Türkiye sayesinde oldu. Minnettarız.”

Dr. Enayatullah Babür Farahmand, Afgan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’yi de “Kimseye haber vermeden yanındaki en güvendiği iki adamı ile birlikte kaçmış. Önce Tacikistan’a sonra da Umman’a gitmiş. Afganistan’ın bu durumları yaşamasının en büyük sorumlularından biri kendisidir” diye eleştirdi.

HAYALİ ORDU

Peki Afganistan Ordusu neden hiç direnmemiş, kentler teker teker Taliban’ın eline geçmişti? Bu soruya Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi 1. Başkan Yardımcısı Dr. Enayatullah Babür Farahmand’ın yanıtı şu oluyor: “ABD, kurumlara değil şahıslara yatırım yaptı. Şahıslar güç kazanırken, kurumların içi boşaldı. Bu kurumlardan biri de askeriyemizdi. Kolordumuzda 15 bin askerimiz olduğunu biliyorduk. Ancak öğrendik ki gerçekte 3 bin kişi varmış. Hayali bir ordumuz varmış. Dışardan güçlü olduğunu söyleseler de, hem silah hem de eğitim konusunda niteliksiz bırakıldı. Bunları görüyorduk, eleştiriyorduk ama sonuç alamıyorduk. ABD’ye inanan bu millet uçakların kanatlarına, tekerlerine tutunmaya çalışırken düştü ve öldü. ABD’nin kurbanı oldu.”

TALİBAN İŞGALİN BİZZAT KENDİSİ

Farahmand’a, eski Ayasofya Camii Mehmet Boynukalın’ın Twitter hesabından yaptığı “Afgan halkının büyük çoğunluğuna göre Taliban işgale karşı duran bir milli mücadele hareketidir” şeklindeki sözlerini de soruyorum. Yanıtı şöyle oluyor: “Taliban işgale karşı olmak bir yana işgalin kendisidir. Taliban yüzünden bu ülke daha önce işgale uğramıştır.”

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-tk707nin-kozmik-yolculari-afgan-devlet-adamlarini-talibandan-kurtardi-41876124 (https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-tk707nin-kozmik-yolculari-afgan-devlet-adamlarini-talibandan-kurtardi-41876124)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 19 Ağustos 2021, 08:46:12

Bu aşamadan sonra tekrar soruyorum. Oradaki askerlerimizi tahliye etmek için nasıl bir çalışma yürütülüyor? Sadece askerleri değil, tüm Türk vatandaşlarını, bizimle işbirliği içerisinde olan Afganları da tahliye etmemiz gerek. Taliban'a güven olmaz. Açık bir şekilde Türk askerini istemediklerini belirtmişlerdi. Onlarla bir anlaşma hatasına düşmez bizimkiler umarım. Bu kaos ortamında Türk askerine zarar gelirse bizde hükümeti kimse kurtaramaz! Afganistan'da bulunma nedenimiz artık ortada kalmadı. Hatta artık Afganistan kalmadı. Afganları görüyoruz kaçmak için uçaklara yapışıyorlar. Böyle bir durumda orada bulunmanın faydası yok. Bu ortamda oradaki az sayıdaki askerle ülkemize göçü önlememiz boş bir hayal! Bir felaket yaşamadan derhal oradan çıkmalıyız...

Kısmen de olsa cevap aldım. >> https://www.hurriyet.com.tr/gundem/cumhurbaskani-erdogan-afganistandan-552-turk-vatandasini-tahliye-ettik-41876067 (https://www.hurriyet.com.tr/gundem/cumhurbaskani-erdogan-afganistandan-552-turk-vatandasini-tahliye-ettik-41876067)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 19 Ağustos 2021, 09:54:30
Hocam bu iş bitti...

Rommel,Patton gelse bu iş olmaz...

Bütün Dünya artık Taliban ile kurulacak ilişkilerin nasıl olacağını gizli kapılar ardında konuşmakla meşgul...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 19 Ağustos 2021, 09:56:08
Resmi olarak Taliban yonetimini tanimadan da baska yollardan temas kurulup cikarlarimizi korumak icin faaliyet yurutulebilir..

Emin olun resmi olarak tanimayacak her ulkde de bunu yapacak..

Eger Bati tanimazsa ve biz Rusya Cin vs pesine takilirsak, Bati'ya ait olmadigimiz tezini savunanlarin ekmegine yag surmus oluruz..

Baska ulkelerle cikar mucadelesinde "geri dusmeme" endisesi ile acele etmek bazen yanlis hamle olabilir, bazen "bekle ve gor" daha uygundur, bu durumda bence oyle..

Cok belirsizlik var;

1- Taliban gercek anlamda ulkenin her yerine hakim olabilecek mi?
2- Olsa bile kabile ya da eskiya tarzi yonetiminden gercek bir devlet yonetimine gecebilecek mi?
3- Disaridan dogrudan ya da dolayli bir askeri mudahale gelecek mi?
4-VS VS VS

Bana sorarsaniz Afganistan haritada tek ulke gibi gozukecek ama gercekte cesitli dis guclerin destekledigi farkli gruplarin kontrolunde zaman zaman catisan derebeyliklerden olusacak,  tarihinin buyuk cogunlugu boyle zaten..

Onlar birbirlerini bogazlarken de dis gucler madenleri cikartip, boru hatlarini doseyip, silah ve her turlu mali satip, zenginlikleri  goturecek..

Rusya ve Cin mali goturur diyorum...

Afgan derebeyleri de Londra ve Paris'te Ferrarilerle tur atar :)

Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 19 Ağustos 2021, 10:19:52
Aynen katılıyorum.

Zaten 1 yıl sonra liderlik mücadelesi başlar Taliban liderler arasında...

Liderlik için yarışan bu liderler birbirlerini kafirlikle suçlayıp,  suikastlere başlarlar...

Rusya,ÇİN,AB,ABD bu liderleri el altından destekleyip imtiyazlar koparabileceği liderleri (gerekirse aynı anda birkaç lideri bile destekler bunlar) destekler...

Bizimkiler de 3-5 köye su kuyusu ,okul vb açar ,  Rusya,ÇİN,AB,ABD 'den artan kırıntıları toplar.

Afgan liderlerin çocukları Batı'da şoko partilerde eğlenir , Afgan halkı da 800'lü yılların koşullarında sürünerek yaşar....
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 19 Ağustos 2021, 10:28:46
Resmi olarak Taliban yonetimini tanimadan da baska yollardan temas kurulup cikarlarimizi korumak icin faaliyet yurutulebilir..

Emin olun resmi olarak tanimayacak her ulkde de bunu yapacak..

Eger Bati tanimazsa ve biz Rusya Cin vs pesine takilirsak, Bati'ya ait olmadigimiz tezini savunanlarin ekmegine yag surmus oluruz..

Baska ulkelerle cikar mucadelesinde "geri dusmeme" endisesi ile acele etmek bazen yanlis hamle olabilir, bazen "bekle ve gor" daha uygundur, bu durumda bence oyle..

Cok belirsizlik var;

1- Taliban gercek anlamda ulkenin her yerine hakim olabilecek mi?
2- Olsa bile kabile ya da eskiya tarzi yonetiminden gercek bir devlet yonetimine gecebilecek mi?
3- Disaridan dogrudan ya da dolayli bir askeri mudahale gelecek mi?
4-VS VS VS

Bana sorarsaniz Afganistan haritada tek ulke gibi gozukecek ama gercekte cesitli dis guclerin destekledigi farkli gruplarin kontrolunde zaman zaman catisan derebeyliklerden olusacak,  tarihinin buyuk cogunlugu boyle zaten..

Onlar birbirlerini bogazlarken de dis gucler madenleri cikartip, boru hatlarini doseyip, silah ve her turlu mali satip, zenginlikleri  goturecek..

Rusya ve Cin mali goturur diyorum...

Afgan derebeyleri de Londra ve Paris'te Ferrarilerle tur atar :)

+1
Kesinlikle aynı düşüncedeyiz bu konuda.

Afganistan'daki kaostan birileri büyük çıkar sağlıyor. Önceki iletimde de belirttiğim gibi Şah Mesud'u katledenler bugünleri planlayanlar. Düzen olursa karşıt grupları birbirine düşüremeyecekleri çok açık. Destekledikleri yönetimin içinin boş olduğu görüldü. Şimdi başka gruplara destek verecekler. Bu oyunda bu grupların birbirlerine fazla üstünlük sağlamasına izin verilmeyecek ki oyun sona ermesin. Hep sürsün.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 19 Ağustos 2021, 10:56:45
Ben once de belirtmis oldugum gibi daha degisik dusunmekteyim.
Oncelikle Taliban ile irtibat kurmaliyiz. " Kuruldugu soylenmekte"
Kesinlikle Almanya veya bir baska ulkenin tutumunu bekleyip ona gore adim atilmasini beklememeliyiz. "nedeni gayet acik tarihden gelen iliskimiz ve iki ulke halki arasindaki dostluk" Bizler Afgan halkini onlardan daha iyi ve daha yakindan tanidigimiza eminim.
Afganistana bus sikintili doneminde yardimci olmak illa de Talibana sempati veya Talabani taniyacagiz anlamaina gelmez . Biz TC Afgan halkinin yaninda ve onlara yardimci olmak icin yardimci ve yol gosterici olmaliyiz tabii ki Taliban izni dahilinde.

Afganistanda askerimizin bulunmamasi ve  Kabul hava alani dusuncesinin bir hata olduguu soylemistim aylar oncesi. Afganistanda Taliban oncesi de oyle ahim sahim bir hukumet veya CB yoktu. Secim yapildi ancak hile ve hurafe yaygin sekilde , ABD  masasi olan bir iktidar ve CB iktidara gelip adeta kendisini sarayina hapsetmekten oteye baska birsey yapmadi sonunda da parayi doldurup kacti. Evet boyle arizali carpik bir yonetim sekli dahi kasap Talibandan daha iyi gorunur ancak malesef secenek ve alternatif yok.  ABD Afganistanda savas lordlari ve afyon tacirleri dahil herkesle yaip kalkti yani ulkeye zerre kadar katkisi olmadi sadece parasini doktu . Tabii parasini harcarken de dolayli yoldan kendi silah tuccarlarini ve ozel guvenlik sirketlerine parayi aktardi. TC halen akli basinda diplomatlarin ve Afgan halkina yardimci olabilecek siyasetin on hazirligini yapabilecek kisilerin oldugu dusuncesindeyim. "Elbete arkadaslarim hakli dis siyate buyuk hatalar yapildi " ancak dogru adimi atabilecek kapasitemiz var sayet istenirse.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 19 Ağustos 2021, 14:47:14
Sayın Metin62 , her zamanki gibi çok güzel yorumlar yapıyorsunuz ama yine ideal ve mükemmel olanı söylüyorsunuz...

Biz maalesef(!) emperyalist bir ülke değiliz...
Aşevi götürürüz,PTT yaparız,su kuyusu açarız,okul kurarız o kadar...

Sonra bir bakarız bize canım,ciğerim,dindaşm,tarihi bağlarının olduğu söylenen, bir sürü masraf yaptığımız Afganlar bütün değerli-stratejik ihaleleri gavurlara vermişler...

Rüşveti sever bu müslümanlar(!) , bunlara insanı yardım yerine liderlerine rüşvet vermek lazım...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 19 Ağustos 2021, 15:35:24
O dediginiz ulkeler AB blogu altinda bizim cikarlarimiza her firsatta engel koymuyorlar mi? Kulliyen Yunanistanin ya da Ermenistanin ya da PKK'nin arkasinda degiller mi?  "Sevilla Haritasi"Mozambikten mi cikti?

Ne zaman dost ya da tarafsiz oldular da biz "dusman" yapiyoruz?

Sizin multeciler konusunda oneriniz nedir?

Hayır, külliyen diye bir şey yok. AB gibi bloklarda ana devletler ve tali devletler olur. Bu nedenle bu tür politik bloklara karşı politikalar kurgulanırken, tali devletleri gözeten ve bloğun politik olarak bize karşı birleşmesini güçleştiren stratejiler baz alınmalıdır. Tali devletlerin kuyruklarına durduk yere basmak bu amaca hizmet etmez.

Öte yandan, ekonomik olarak bizden güçlü ülkere, hem de dış ticaretin çoğunu yaptığımız ülkelere mülteciler üzerinden şantaj yapmak akıllıca bir iş değildir.

Mülteciler konusundaki teklifim, onların Afganistan'dan çıkmasına mani olmaktır. Taliban ile Pakistan aracılığıyla konuşup, saçma sapan uygulamalardan uzak durmaları konusunda baskı yapmalıyız. Bunu yaparlarsa, ülkeye Türkiye'den yatırım alabileceklerini vaadini de havuç olarak önlerinde sallandırmak faydalı olur sanırım.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 19 Ağustos 2021, 15:50:00
O dediginiz ulkeler AB blogu altinda bizim cikarlarimiza her firsatta engel koymuyorlar mi? Kulliyen Yunanistanin ya da Ermenistanin ya da PKK'nin arkasinda degiller mi?  "Sevilla Haritasi"Mozambikten mi cikti?

Ne zaman dost ya da tarafsiz oldular da biz "dusman" yapiyoruz?

Sizin multeciler konusunda oneriniz nedir?

Hayır, külliyen diye bir şey yok. AB gibi bloklarda ana devletler ve tali devletler olur. Bu nedenle bu tür politik bloklara karşı politikalar kurgulanırken, tali devletleri gözeten ve bloğun politik olarak bize karşı birleşmesini güçleştiren stratejiler baz alınmalıdır. Tali devletlerin kuyruklarına durduk yere basmak bu amaca hizmet etmez.

Öte yandan, ekonomik olarak bizden güçlü ülkere, hem de dış ticaretin çoğunu yaptığımız ülkelere mülteciler üzerinden şantaj yapmak akıllıca bir iş değildir.

Mülteciler konusundaki teklifim, onların Afganistandan çıkmasına mani olmaktır. Taliban ile Pakistan aracılığı ile konuşup, saçma sapan uygulamalardan uzak durmaları konusunda baskı yapmalıyız. Bunu yaparlarsa, ülkeye Türkiyeden yatırım alabileceklerini de havuç olarak önlerinde sallandırmak faydalı olur sanırım.

Siz, Afgan olsaniz Talibanin dediklerine inanipta, Afganistanda kalirmisiniz?

Taliban dokunmasa bile, Afganistanin durumu belli...Taliban gibi bir bahaneyi kullanip Bati'ya tanisnabilme ihtimali varken bir Afgan olarak orada dururmusunuz?

"Oradaki durumu iyilestirelim, insanlar gocmekten vazgecer" stratejisini Bati yillardir uygulamaya calisiyor, oraya gitmek isteyenler azaldi mi artti mi sizce?

Afganlari Afganistanda tutmanin mumkun oldugunu sanmiyorum acikcasi...

Turkiye disinda ulkelere gitmeleri saglanmali..
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 19 Ağustos 2021, 15:53:12
O dediginiz ulkeler AB blogu altinda bizim cikarlarimiza her firsatta engel koymuyorlar mi? Kulliyen Yunanistanin ya da Ermenistanin ya da PKK'nin arkasinda degiller mi?  "Sevilla Haritasi"Mozambikten mi cikti?

Ne zaman dost ya da tarafsiz oldular da biz "dusman" yapiyoruz?

Sizin multeciler konusunda oneriniz nedir?

Hayır, külliyen diye bir şey yok. AB gibi bloklarda ana devletler ve tali devletler olur. Bu nedenle bu tür politik bloklara karşı politikalar kurgulanırken, tali devletleri gözeten ve bloğun politik olarak bize karşı birleşmesini güçleştiren stratejiler baz alınmalıdır. Tali devletlerin kuyruklarına durduk yere basmak bu amaca hizmet etmez.

Öte yandan, ekonomik olarak bizden güçlü ülkere, hem de dış ticaretin çoğunu yaptığımız ülkelere mülteciler üzerinden şantaj yapmak akıllıca bir iş değildir.

Mülteciler konusundaki teklifim, onların Afganistandan çıkmasına mani olmaktır. Taliban ile Pakistan aracılığı ile konuşup, saçma sapan uygulamalardan uzak durmaları konusunda baskı yapmalıyız. Bunu yaparlarsa, ülkeye Türkiyeden yatırım alabileceklerini de havuç olarak önlerinde sallandırmak faydalı olur sanırım.

Siz, Afgan olsaniz Talibanin dediklerine inanipta, Afganistanda kalirmisiniz?

Taliban dokunmasa bile, Afganistanin durumu belli...Taliban gibi bir bahaneyi kullanip Bati'ya tanisnabilme ihtimali varken bir Afgan olarak orada dururmusunuz?

"Oradaki durumu iyilestirelim, insanlar gocmekten vazgecer" stratejisini Bati yillardir uygulamaya calisiyor, oraya gitmek isteyenler azaldi mi artti mi sizce?

Afganlari Afganistanda tutmanin mumkun oldugunu sanmiyorum acikcasi...

Turkiye disinda ulkelere gitmeleri saglanmali..

O kontenjan dolalı çok oldu! Adamlar (İran, Özbekistan, Pakistan ve Bangladeş) daha fazlasını istemiyorlar.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Gökbörü - 19 Ağustos 2021, 16:11:02
O dediginiz ulkeler AB blogu altinda bizim cikarlarimiza her firsatta engel koymuyorlar mi? Kulliyen Yunanistanin ya da Ermenistanin ya da PKK'nin arkasinda degiller mi?  "Sevilla Haritasi"Mozambikten mi cikti?

Ne zaman dost ya da tarafsiz oldular da biz "dusman" yapiyoruz?

Sizin multeciler konusunda oneriniz nedir?

Hayır, külliyen diye bir şey yok. AB gibi bloklarda ana devletler ve tali devletler olur. Bu nedenle bu tür politik bloklara karşı politikalar kurgulanırken, tali devletleri gözeten ve bloğun politik olarak bize karşı birleşmesini güçleştiren stratejiler baz alınmalıdır. Tali devletlerin kuyruklarına durduk yere basmak bu amaca hizmet etmez.

Öte yandan, ekonomik olarak bizden güçlü ülkere, hem de dış ticaretin çoğunu yaptığımız ülkelere mülteciler üzerinden şantaj yapmak akıllıca bir iş değildir.

Mülteciler konusundaki teklifim, onların Afganistandan çıkmasına mani olmaktır. Taliban ile Pakistan aracılığı ile konuşup, saçma sapan uygulamalardan uzak durmaları konusunda baskı yapmalıyız. Bunu yaparlarsa, ülkeye Türkiyeden yatırım alabileceklerini de havuç olarak önlerinde sallandırmak faydalı olur sanırım.

Siz, Afgan olsaniz Talibanin dediklerine inanipta, Afganistanda kalirmisiniz?

Taliban dokunmasa bile, Afganistanin durumu belli...Taliban gibi bir bahaneyi kullanip Bati'ya tanisnabilme ihtimali varken bir Afgan olarak orada dururmusunuz?

"Oradaki durumu iyilestirelim, insanlar gocmekten vazgecer" stratejisini Bati yillardir uygulamaya calisiyor, oraya gitmek isteyenler azaldi mi artti mi sizce?

Afganlari Afganistanda tutmanin mumkun oldugunu sanmiyorum acikcasi...

Turkiye disinda ulkelere gitmeleri saglanmali..

O kontenjan dolalı çok oldu! Adamlar (İran, Özbekistan, Pakistan ve Bangladreş) daha fazlasını istemiyorlar.

ABD, Kanada, Iskandinav ulkelerinde arazi cok..daha cok nufus kaldirir..:)

Bastan beri diyorum ya, geleni trasnfer edin dogudan batiya...zaten gitmek istedikleri yer orasi

Isin ozeti: Bunca adama bakmak bize dusmez, kimsenin bekciside olmak zorunda degiliz....Tasin altina kimse elini koyup ciddi sayida multecileri bir takvim dahilinde Turkiye'den almayacaksa bizde burada tutmak zorunda degiliz..
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 19 Ağustos 2021, 18:15:46
Bizimkiler Taliban'a işaret çakıp duruyor... Taliban ile Cumhurbaşkanı düzeyinde bile görüşüleceğini açıkladık...

Artık Raşid Dostum ile ilişkiyi kesecek miyiz? Çünkü Taliban'ın en büyük düşmanlarından biri bizim esas adamımız olan Raşid Dostum
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 19 Ağustos 2021, 19:23:34
Artık Raşid Dostum ile ilişkiyi kesecek miyiz? Çünkü Taliban'ın en büyük düşmanlarından biri bizim esas adamımız olan Raşid Dostum

Nedense bu adam bana hic guven vermiyor. " Donek birisi  " Kisisel dusuncem  gecmiste donek olabilen kisi her an yine ayni seyi yapabilir. "Belki de yanlis dusunuyorum"
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 19 Ağustos 2021, 19:45:59
Artık Raşid Dostum ile ilişkiyi kesecek miyiz? Çünkü Taliban'ın en büyük düşmanlarından biri bizim esas adamımız olan Raşid Dostum

Nedense bu adam bana hic guven vermiyor. " Donek birisi  " Kisisel dusuncem  gecmiste donek olabilen kisi her an yine ayni seyi yapabilir. "Belki de yanlis dusunuyorum"

Yok, doğru düşünüyorsunuz. Taliban onun evini ele geçirdiğinde, evin içerisinden video yayını yapmıştı.

Bir evin dekorasyonu sahibinin kişiliği hakkında çok şey söyler. Bana da bu tarz dekorasyon pek iyi şeyler söylemedi açıkçası...
Başlık: Babasının izinde! Taliban’a karşı 2. ‘Pencşir Aslanı’
Gönderen: SKYWOLF - 20 Ağustos 2021, 08:28:32
Babasının izinde! Taliban’a karşı 2. ‘Pencşir Aslanı’


Musa KESLER
mkesler@hurriyet.com.tr

(https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/611f31ed4e3fe1183cc70885.jpg)

Afgan- Sovyet savaşının efsane komutanlarından Ahmed Şah Mesud, Taliban ve El Kaide’yle de mücadele ediyordu. 9 Eylül 2001’de bombalı bir saldırıyla öldürüldü. Taliban ve El Kaide’nin önü daha da açıldı. Şimdi ‘Pencşir Aslanı’ olarak anılan Ahmed Şah Mesud’un 32 yaşındaki oğlu Taliban’la mücadeleye hazırlanıyor.


Afganistan yüzyıllardır karmaşık savaşların gölgesinde bir ülke oldu. Ahmed Şah Mesud Eylül 1953’te Pencşir Vadisi’nde doğduğunda ülke nispeten sakin bir dönemdeydi. 1993’te tahta çıkan Muhammed Zahir Şah 40 yıllık saltanatının huzurlu günlerindeydi. Çok sürmedi, ABD-Sovyet çekişmesi Afganistan’a da ulaştı.

Taliban raporu BMye sunuldu: ABD ve NATO ile işbirliği yapanları yakalayacaklarTaliban raporu BM'ye sunuldu: ABD ve NATO ile işbirliği yapanları yakalayacaklar!
Ahmed Şah Mesud 1870’lerde Semerkant’tan göçmüş köklü bir aileye mensuptu. Babası okumayı seven bir askerdi. Mevlânâ’nın, Gazali’nin, Muhyiddini Arabi’nin, Sadi’nin eserleri hep baş köşedeydi. “Horasan Erenleri” vasıtasıyla bir ucu Anadolu’ya ulaşan tasavvuf kültürüne bağlıydılar. Mesud bu terbiye içinde yetişti. Mühendislik eğitimi aldığı Kabil Politeknik Enstitüsü’nde arkadaşlarına Mesnevi’den bölümler okuyordu. Üniversite yıllarında politik ortam daha da hareketlenmişti. Müslüman Gençlik Örgütü’ne girdi. Sonradan her biri Afgan- Sovyet savaşında olumlu- olumsuz yönleriyle öne çıkacak birçok şöhretli isimle bu yıllarda tanıştı. Yönetime isyan halindeydiler. Mesud, sertlik yanlısı olanlara karşı daha ılımlı gruplara girdi.


‘MEVLÂNÂ, CHURCHILL’

Sovyetler yönetimi ele geçirip Aralık 1979’da Afganistan’ı işgal ettiğinde Mesud emrinde birlikleri olan bir gerilla komutanıydı artık. Pencşir bölgesinde Ruslara geçit vermedi. 80’lerin ortasına gelindiğinde o artık bir efsaneydi. ‘Pencşir Aslanı’ olarak nam salmıştı. Uluslararası basının da yakın takibindeydi. Sarp, çetin ve geçit vermez bir coğrafyadan hiç umulmayan bir profildi.

14 yaşındaki Afgan kız Talibandan kaçarken can verdi Ailesi o anları anlattı14 yaşındaki Afgan kız Taliban'dan kaçarken can verdi! Ailesi o anları anlattı!
Çantasından kitaplar eksik olmayan, askerlerine şiirler okuyan bir komutandı. Bir taraftan İmamı Gazali’yi hatmediyor, bir taraftan De Gaulle ve Churchill’in hatıralarını okuyordu. Brezilyalı gazeteci Pepe Escobar yıllar sonra onu “İnancı Pencşir şeftalisi kadar yumuşaktı” diye tarif edecekti.

TALİBAN TEHLİKESİNİ DÜNYAYA İLK O ANLATTI

Ahmed Şah Mesud, Taliban’la hep mücadele etti. Müzakereden de kaçınmadı. Görüştüğü Taliban heyetine ‘Halk sizi gerçekten istiyorsa, gelin seçime gidelim, neticeye hepimiz razı olalım’ demişti. Taliban en çok ondan korkuyordu. Uluslararası alanda da boş durmadı. ABD’ye, Fransa’ya ve bütün Avrupa’ya Taliban’ın nasıl bir tehlike doğuracağını anlatmaya çalışıyordu. O bunları yaparken Pakistan’daki Afgan büyükelçisi günlüğüne şunları yazıyordu: “Mesud diye bir adam var dünya için savaşıyor ama dünyanın bundan haberi yok. Bir adam gecesini gündüzüne katarak küresel terörizme dönüşecek terörizme karşı savaşıyor ama kimse bilmiyor. O ve arkadaşları yalnızlar.”

KADINLAR OKUYUP HAYATIN İÇİNDE OLSUN İSTİYORDU

1989’da Sovyetlerin mağlubiyeti sonrası 1991’de Komünist rejim pes ettiğinde Kabil’e ilk giren Ahmed Şah Mesud’du. Bütün Afganları temsil eden demokratik bir yönetim kurulmasını istiyordu. İç çatışma ve çekişmeden korkuyordu. Zira 12 yıllık savaş sürecinde dünyanın dört bir yanından ‘cihat’ için savaşçılar gelmişti. Bu grupları fiilen ve fikren kontrol etmek de mümkün değildi. Mesud’un hem siyasi anlayışına hem de dini inancına ters gördüğü gruplar artık Afganistan’daydı. Vahhabi- selefi gruplar ve onların farklı bir tonu olan Taliban da bunlar arasındaydı.

KADINLAR ÖNCELİKLİ

Geçiş süreci sancılıydı. Mesud, reformlar yaparak ülkenin yaralarının bir an önce sarılmasını istiyordu. Eğitim ve kadınlar ilk önceliğiydi. Çocuklar en iyi şekilde eğitim alacak, kadınlar; tıp, hukuk, siyaset ve mühendislik gibi alanlarda okuyup Afgan toplumuna hizmet edecekti. Gazali Kültür Vakfı’nı kurdu. Ama artık iç savaş da başlamıştı. Sovyetleri mağlup eden ‘Mücahitler’ artık birbiriyle savaşıyordu. Mesud’un diplomatik girişimleri sonuç vermedi. Artık Taliban da sahadaydı.

‘ALLAH’TAN UZAKLAR’

Sovyet savaşı döneminde Pakistan’daki medreselerde eğitim görmüş öğrenciler örgütlenmiş ve savaşa dahil olmuştu. Katı ve radikal bir dini görüşleri vardı. Mesud’un Mevlâna’dan okuduğu merhamet, şefkat, müsamaha ve adaletten eser yoktu onlarda. Mesud onları “Allah’tan uzak merhametsiz insanlar” olarak tanımlıyordu. Kendisi geleneği koruyor, moderniteyi de ihmal etmiyordu. Princeton University’den Prof. Dr. Michael Baryy yakından tanıdığı Mesud için “Tamamen İslami geleneklerinden yola çıkan parlamenter bir hükümet yapısı, laik düzen, kadınlar ve erkekler için eşitlik ve Batı demokrasileriyle ittifaktan yana saf tutmuştu. İnançlı bir Müslümandı. Din onun için son derece derin bir teslimiyetti, siyasi bir araç değil” diye yazmıştı.

11 EYLÜL SALDIRISINDAN 2 GÜN ÖNCE...

Taliban 1996’da Kabil kapılarına dayandığında Ahmed Şah Mesud onlarla son kez konuştu. Ancak ikna edemeyince Kabil’in yeni bir savaşla tekrar harap olmasını istemediği için çekildi. “Kuzey İttifakı” lideri olarak Pencşir’de mücadelesine devam etti. Ta ki 9 Eylül 2001’e kadar. Taliban, El Kaide ve türevleri için sadece askeri güç olarak değil fikir ve ideoloji olarak da bir büyük engeldi. Röportaj için gelen gazeteci kılığındaki iki suikastçı tarafından öldürüldü. Ölümünden hem baş düşmanı Taliban hem de Usame Bin Ladin sorumlu tutuldu. Faili hâlâ meçhul. Onu tanıyan yabancı gazeteci ve araştırmacılara göre fanatizme, radikalliğe ve aşırılığa karşı böyle bir rol modeli istemeyenler tarafından ortadan kaldırıldı. Öldüğünde 12 yaşında olan oğlu Ahmed Mesud şimdi Pencşir’de Taliban ile mücadeleye hazırlanıyor... Ahmet Mesud Taliban’a teslim olmayan tek bölge olan Pencşir’de “Direnişe katılın” çağrıları yaptı, ülkenin pek çok noktasında gösteriler başladı.

(https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/611ecd3b4e3fe113e4e61b54.jpg)
Ahmed Mesud (solda) ile Baba Ahmed Şah Mesud

İNGİLTERE’DE OKUYUP DÖNDÜ

Oğul Ahmed Mesud, Afganistan’ın sıcak çatışmalar içinde olduğu bir ortamda 1989 yılında doğdu. Bazen babasının yanına, dağlara getiriliyordu. O küçük çocuğu Mesud’un kucağında görenlerin çok azı onun oğlu olduğunu biliyordu. Bir süre ailesiyle Tacikistan’da yaşadı. Babası öldürüldüğünde 12 yaşındaydı. Cenaze töreninde vakur ve soğukkanlı haliyle dikkat çekti. Amerikalı gazeteci Sebastian Junger o günlerde röportaj yaptığı Ahmed Mesud’u şöyle anlatmıştı: “Daha 12 yaşındaydı ama yaşının üstünde bir irfan ve kavrama kabiliyeti vardı. Kendisinin de bir gün Afganistan’a liderlik etmek üzere göreve çağrılabileceğinin gayet farkındaydı. ABC’den iki kişiyle birlikteydim. Hepimizin nutku tutulmuştu, adeta Buda ya da genç Dalai Lama ile röportaj yapmak gibiydi.”

Ahmed Mesud, Tacikistan’daki ilk eğitiminin ardından bir süre Meşhed’te eğitim aldı. Rusların eğitim için davetini nazikçe reddetti. Daha sonra İngiltere’deki Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nde eğitim gördü. Ardından 2012’de Londra’daki King’s College’da okudu. Uluslararası Siyaset alanında da master eğitimi aldı. 2016’da Afganistan’a dönerek siyasete girdi. Babası gibi Mevlâna öğretilerinin takipçisi ve Afganistan’ın birliğini savunuyor. Bütün gücün Kabil’de toplanmasına karşı. Eğitim ve ekonomi politikalarına öncelik veriyor...

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/babasinin-izinde-talibana-karsi-2-pencsir-aslani-41876922 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/babasinin-izinde-talibana-karsi-2-pencsir-aslani-41876922)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: OKÇULAR - 20 Ağustos 2021, 09:46:50
Afganistan da sahada olan kazanır. Babası Ahmet şah mesut dağlarda sabah uyandığında AK-47 nin izi yüzünde olurdu. Oğul mesut biraz baba gölgesiyle işi götürüyor gibi.
Başlık: Afganistan
Gönderen: カメせ - 21 Ağustos 2021, 22:15:21
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/E9PiqtEXoAU-KsB?format=png&name=medium)
https://mobile.twitter.com/KaiGreet
Başlık: Taliban Pencşir için harekete geçti!
Gönderen: SKYWOLF - 23 Ağustos 2021, 07:51:10
Taliban Pencşir için harekete geçti!

Geçtiğimiz Pazar günü başkent Kabil'e giren Taliban 20 yıl sonra Afganistan'ın kontrolünü fiilen ele geçirdi. Taliban'ın yeniden yönetime gelmesi ile binlerce sivil ülkeden kaçmanın yollarını ararken, ülkedeki direniş hareketi Pencşir vilayetinde toplanmış durumda. 'Direnişin son kalesi' olarak anılan bölge için Taliban'dan beklenen hamle geldi.

Dünya günlerdir Afganistan'dan gelen gelişmelere kilitlenmiş durumda.

Bölgeden gelen haberlere her saat bir yenisi eklenirken, Taliban'a karşı başlatılan direniş hareketi ile ilgili de dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor.

Taliban karşıtı koalisyonun toplandığı, Kabil'e yaklaşık 160 kilometre uzakta bulunan Pencşir için Taliban'dan açıklama geldi.

Al Jazeera'da yer alan habere göre, Taliban, 'yüzlerce savaşçısının', Afganistan'ın henüz grup tarafından kontrol edilmeyen birkaç bölgesinden biri olan Pençşir Vadisi'ne gittiğini söyledi.

Taliban, Arapça Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 'İslam Emirliği'ne bağlı yüzlerce Mücahid, yerel devlet yetkililerinin bölgeyi barışçıl bir şekilde teslim etmeyi reddetmesinin ardından, onu kontrol etmek için Pençşir eyaletine doğru ilerliyor' dedi.

Buradaki direniş hareketini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Amrullah Salih ve 'Pencşir Aslanı' olarak anılan Ahmed Şah Mesud’un 32 yaşındaki oğlu Ahmed Mesud yönetiyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-ve-beklenen-oldu-taliban-pencsir-icin-harekete-gecti-41878910 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-ve-beklenen-oldu-taliban-pencsir-icin-harekete-gecti-41878910)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: tumucin - 23 Ağustos 2021, 12:53:45
taliban pencsir den yidigi dayagi unutamayacak  yanliz burada

pakistandan yardim gelmez ise talibana
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: mimkemal - 23 Ağustos 2021, 12:54:12
Bizim Afganistan'da kaç askerimiz ver acaba , hangi bölgedeki ki?

Kabil'de 1 tabur askerimiz varmış,doğru mu?
Hava alanında 600 askerimiz var.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 23 Ağustos 2021, 13:29:45
Bizim Afganistan'da kaç askerimiz ver acaba , hangi bölgedeki ki?

Kabil'de 1 tabur askerimiz varmış,doğru mu?
Hava alanında 600 askerimiz var.

Teşekkürler
Başlık: Taliban: Güçlerimiz kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor...
Gönderen: SKYWOLF - 25 Ağustos 2021, 11:08:37
Taliban: Güçlerimiz kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor, geçici bir süre evde kalın

Taliban, Afganistan'da çalışan kadınların "geçici bir süre" evden çıkmaması gerektiğini açıkladı.

Başkent Kabil'de düzenlenen basın toplantısında konuşlan Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit "Güvenlik güçlerimiz kadınlarla muhatap olma konusunda eğitim almamıştı, bazıları kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor. Bu karar kadınların kötü muamele görmesini engellemek için" dedi.

Mücahit, geçici bir süreliğine evde tutulacak kadınların işlerinden çıkarılmayacağını ve maaşlarında kesinti yapılmayacağını öne sürdü.

BBC'ye konuşan kadınlar ise çalışma haklarının kalıcı olarak engellendiğinden endişeli.

Bazı kadınlar işe gittiklerinde artık orada çalışmadıklarının kendilerine bildirildiğini aktarırken bazı kadınlar da "Erkek bir akrabanızı getirin, işinizi ona devredin" dendiğini söylüyor.

Taliban ülkedeki Afganların Kabil Havalimanı'na erişmesine artık izin vermeyeceklerini de açıkladı. Mücahit, bölgedeki kaos nedeniyle Afgan vatandaşlarının havalimanına gitmesine izin veremeyeceklerini belirtti.

Havalimanı etrafında bekleyen kalabalıkların evine dönmesi gerektiğini söyleyen Mücahit, bu kişilerin güvende olacağını garanti ettiklerini duyurdu.

ABD'nin insanları havalimanına davet etmeye devam ettiğini söyleyen Mücahit, "Amerikalılardan talebimiz, Afganları ülkeyi terk etmek için cesaretlendirmemeleri" dedi ve ekledi:

"Onların yeteneklerine ihtiyacımız var."

Çok sayıda Batılı ülke 15 Ağustos'ta Taliban Kabil'e girdiğinden beri vatandaşlarını, kendileri için çalışmış Afganları ve Afgan insan hakları savunucularını ülkeden çıkarabilmek için zamanla yarışıyor.

Ülkeden ayrılmak için havalimanına gitmeye çalışan çok sayıda kişi Taliban tarafından engelleniyor ve zaman zaman izdiham yaşanıyor. Mücahit, ülkede medya, hastaneler, okullar, yerel yönetimler ve üniversitelerin tekrar işlemeye başladığını da ekledi.

Basın toplantısında BBC'nin sorusuna yanıt veren Mücahit, ABD askerlerinin çekilmesi için belirlenen tarih olan 31 Ağustos'un esnetileceğini düşünmediğini de belirtti. Bu sürenin yabancı ülke vatandaşlarını tahliye etmek için yeterli olduğunu, Afganların tahliyesine ise karşı çıktıklarını ekledi.

Ülkedeki büyükelçiliklerin güvenliği konusunda da garanti verdiklerini söyleyen Mücahit, diğer ülkelere büyükelçiliklerini kapatmama çağrısı yaptı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/taliban-guclerimiz-kadinlarla-nasil-konusulacagini-bilmiyor-gecici-bir-sure-evde-kalin-41880314 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/taliban-guclerimiz-kadinlarla-nasil-konusulacagini-bilmiyor-gecici-bir-sure-evde-kalin-41880314)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 25 Ağustos 2021, 11:20:33
Taliban yönetimi ilginç bir itirafta bulunmuş. Güçleri kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyormuş. Kısacası hepsi maganda diyor. Yontulmamış odunlar diyor.

Taliban bile ülke yönetimini bu kadar çabuk ele geçireceklerini tahmin etmiyordu sanırım. Devlet yönetme konusunda hiç bir fikirleri yok. İnsanları kendi uydurdukları kurallara göre baskıyla yönetebileceklerini düşünüyorlarken, devlet mekanizmalarını idare edenlerin dahi ülkeyi terk etmeye çalışmaları belki nerede hata yapmakta olduklarını akıllarına getirir. Tipik bir terör örgütü gibiler. Militanları var. Canlarının istediği şekilde istediklerini öldürüyorlar, tecavüz ediyorlar, mallarına el koyuyorlar vs. Eğitimsiz ve zır cahil insanlardan oluşuyorlar. Hayat biçimleri böyle ve bir anda koca bir ülkenin yönetimini elleri arasında buldular. Bu cahiller topluluğu sosyal devlet nedir hiç bilmiyorlar ki! Devlet nasıl işler bilmiyorlar. Şimdi kafaları karışık! Hedefleri ülke yönetimini ele geçirmek ve kendi ideolojilerini halka dayatmaktı. Her zaman bu hedefe ulaşma yollarına odaklandılar, hedefe ulaştıktan sonrası için plan yapmadılar. Hedefleri kolayca gerçekleşince ne yapacakları konusunda bir fikirleri yok. Üstelik bütün dünya kendilerini kabul etmezken...

Bu zihniyetle asla devlet olamazlar. Ülkelerin hepsi bunlara kapılarını kapatsa, birkaç yıla birbirlerini yiye yiye yok olur giderler.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 25 Ağustos 2021, 16:51:28
Kapitalizm harika bir virüstür. Her türlü ortamda besinini yani parayı elde edecek şekilde kendini dönüştürür...
Yobaz memlekette yobaz, demokrat memlekette demokrat olur...Sömüreceği toplumun siyasi iklimini koklar ona uygun kıyafetini giyer...
Yani demem o ki Batı'nın Afganistan'dan istediği bir şey olduğu sürece insan hakları,demokrasi diye bir şartı olmaz...Gider istediğini alır...
Bize gelirken  takım elbise giyerek alır,Afganistanda peştun kıyafeti giyerek alır...

Olan asr-ı saadet yaşadığını zanneden Afganlılara olur...
Başlık: Son Dakika: Afganistan'da görev yapan Türk askerlerinin tahliyesine başlandı
Gönderen: fırtına06 - 25 Ağustos 2021, 19:38:19
Milli Savunma Bakanlığı, çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Afganistan'dan tahliyesine başlandığını açıkladı. MSB'den yapılan açıklamada "Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir" denildi.
ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinin ardından ülkede bulunan diğer NATO ülkeleri de askerlerini tahliye etmeye başlamıştı.

TAHLİYEYE BAŞLANDI

Bu çerçevede Milli Savunma Bakanlığı (MSB) çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının Afganistan'dan tahliyesine başlandığını bildirdi. MSB'den yapılan açıklamada, TSK'nın 2002'den bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağları olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için Afganistan'da görev yaptığı anımsatıldı.

"TÜRKİYE YANLARINDA OLMAYA DEVAM EDECEKTİR"

Açıklamada, şunlar kaydedildi:"ABD ve NATO'nun Afganistan'dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği 'Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir' sözünden hareketle, belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nın güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur.

1129 SİVİL VATANDAŞ DA TAHLİYE EDİLDİ

Bu kapsamda, Hamid Karzai Havaalanı'nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askeri uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır. Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir."

https://www.haberler.com/son-dakika-afganistan-da-gorev-yapan-turk-14354790-haberi/ (https://www.haberler.com/son-dakika-afganistan-da-gorev-yapan-turk-14354790-haberi/)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 25 Ağustos 2021, 20:04:50
İşte bu kadar...Game Over....
Başlık: Kabil Havalimanı yakınında patlama: En az 40 ölü
Gönderen: fırtına06 - 26 Ağustos 2021, 20:09:08
Türk askerinin de bulunduğu Afganistan'daki Kabil Havalimanı dışında patlama meydana geldi. Patlamada aralarında çocukların olduğu en az 40 kişi yaşamını yitirirken 48 kişi de yaralandı. Saldırıda ayrıca 4 Amerikan askeri öldü, 3 asker de yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı'nda yapılan açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" denildi.

(https://foto.haberler.com/haber/2021/08/26/son-dakika-kabil-havalimani-yakinlarinda-patlama-14356640_42_m.jpg)

Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'da kaos dinmiyor. Ülkeden ayrılan yabancıların tahliye edildiği Kabil Havalimanı'nın dışında patlama meydana geldi.

PENTAGON: KAYIPLAR BELİRSİZ

Konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Pentagon Basın Sekreteri John Kirby, "Kabil havaalanının dışında bir patlama olduğunu teyit edebiliriz. Şu anda kayıplar belirsiz. Elimizden geldiğince ek ayrıntılar sağlayacağız" dedi. Patlamayla ilgili ABD Başkanı Joe Biden'a da brifing verildi.

Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'da kaos dinmiyor. Ülkeden ayrılan yabancıların tahliye edildiği Kabil Havalimanı'nın dışında patlama meydana geldi.PENTAGON: KAYIPLAR BELİRSİZKonuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Pentagon Basın Sekreteri John Kirby, "Kabil havaalanının dışında bir patlama olduğunu teyit edebiliriz. Şu anda kayıplar belirsiz. Elimizden geldiğince ek ayrıntılar sağlayacağız" dedi. Patlamayla ilgili ABD Başkanı Joe Biden'a da brifing verildi.

ABD'Lİ YETKİLİ "İNTİHAR SALDIRISI" DEDİ

Patlamaya ilişkin Reuters'a konuşan bir ABD'li yetkili, ilk haberlere göre bir intihar saldırısı düzenlendiğini söyledi. Yetkili, saldırıda ölenler olduğunu ancak hangi ülkelerden kaç kişinin hayatını kaybettiğinin henüz bilinmediğini belirtti.

SALDIRI TEHDİDİ UYARISI YAPILMIŞTI

Kabil Havalimanı, Taliban'ın kontrolü devralmasının ardından ülkeden tahliye edilenlerin akınına uğramıştı. Ülkelerin tahliye operasyonları havaalanından kalkan uçaklarla gerçekleşiyordu. Öte yandan Batılı ülkelerin büyükelçilikleri bugün olası bir DEAŞ saldırısına dair istihbarat alındığını açıklamış, vatandaşlarından havalimanından uzak durmalarını istemişti.İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nin "terör saldırısı" tehdidi bulunduğunu açıklamasının ardından, Kanada, Belçika, Hollanda ve Danimarka tahliye uçuşlarına son vermişti.

MSB: BİRLİĞİMİZDE ZAYİAT YOKTUR

Milli Savunma Bakanlığı'ndan ilk açıklama geldi. Açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur." denildi.

TALİBAN: EN AZ 40 KİŞİ ÖLDÜ

Al-Jazeera ise Taliban'a dayandırdığı haberinde, patlamada aralarında çocukların olduğu en az 40 kişinin öldüğünü, 48 kişinin de yaralandığını duyurdu.

SALDIRIDA 4 ABD ASKERİ DE YAŞAMINI YİTİRDİ

Öte yandan ABD medyası, Kabil Havalimanındaki patlamada 4 Amerikan askerinin öldüğünü, 3 askerin de yaralandığını bildirdi.

TALİBAN: SALDIRIYI KINIYORUZ

Taliban'dan saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, "Bu saldırıyı kınıyoruz. Masum insanları hedef alan saldırıları tüm dünya kınamalı" denildi.

3 ABD ASKERİ YARALANDI

Amerikan medyasına açıklamada bulunan ABD'li yetkililer, bombalı saldırı sonucu meydana geldiği ileri sürülen patlamalarda en az 3 ABD askerinin yaralandığını bildirdi.

DAEŞ ÜSTLENDİ

Kabil Havalimanı yakınında meydana gelen ve 40 kişinin öldüğü intihar saldırısını DEAŞ üstlendi.

https://www.haberler.com/son-dakika-kabil-havalimani-disinda-patlama-14356640-haberi/ (https://www.haberler.com/son-dakika-kabil-havalimani-disinda-patlama-14356640-haberi/)


Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 26 Ağustos 2021, 21:24:14
12 ABD askeri ölmüş , sayı artabilir... Bu gece ABD , Taliban'a hava saldırısı yapabilir...

Biz de iyi kaçtık , tam zamanında...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: fırtına06 - 26 Ağustos 2021, 21:51:53
Kabil havaalanındaki o büyük kalabalığın içinde provokatör ya da terörist olmaması imkansızdı zaten. Ortalığı karıştırmayı amaçlıyorlardı başardılar en sonunda. O örgüt, bu örgüt yapmış hikaye. Birileri ABD'nin Afganistan'dan çıkmasını istemiyor. Olan yine masum halka oldu  maalesef.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 26 Ağustos 2021, 22:54:36
Deaş , Taliban'ı neden hedef aldı?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 26 Ağustos 2021, 23:38:40
Deaş , Taliban'ı neden hedef aldı?


Bu zihniyetle asla devlet olamazlar. Ülkelerin hepsi bunlara kapılarını kapatsa, birkaç yıla birbirlerini yiye yiye yok olur giderler.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 27 Ağustos 2021, 11:26:01
Deaş , Taliban'ı neden hedef aldı?


Bu zihniyetle asla devlet olamazlar. Ülkelerin hepsi bunlara kapılarını kapatsa, birkaç yıla birbirlerini yiye yiye yok olur giderler.

Bu Deaş ile Taliban ideolojik olarak Sünni kökenli değil mi?
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 27 Ağustos 2021, 12:02:17
https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-dunya-kabili-kana-bulayan-deas-kyi-konusuyor-deas-horasan-teror-orgutu-nasil-dogdu-41882031 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-dunya-kabili-kana-bulayan-deas-kyi-konusuyor-deas-horasan-teror-orgutu-nasil-dogdu-41882031)

Taliban'ı yumuşak buluyormuş bu Deaş-K😆😆😆
Demek yobazın da yobazı varmış...
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 27 Ağustos 2021, 14:09:24
Köken önemli değil. Zihniyet önemli. Bunu da kısa sürede kanıtladılar. İki gün geçmeden beni haklı çıkardılar.
Leşi paylaşamayan akbabalar gibiler.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: SKYWOLF - 28 Ağustos 2021, 07:25:18
Afganistan'daki askerlerimizin tahliyesi tamamlanmış. Bir facia yaşamadan döndüler çok şükür.
Başlık: ABD'den DEAŞ'a misilleme! Ufuk ötesi operasyonla elebaşı hedef alındı
Gönderen: SKYWOLF - 28 Ağustos 2021, 07:41:04
ABD'den DEAŞ'a misilleme! Ufuk ötesi operasyonla elebaşı hedef alındı

ABD, 26 Ağustos Perşembe günü Kabil Havalimanı yakınlarında düzenlenen terör saldırısını üstlenen DEAŞ/Horasan elebaşına yönelik Afganistan'da hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD askeri kuvvetleri, bir DEAŞ/Horasan elebaşına yönelik ufuk ötesi terörle mücadele operasyonu yapmıştır." ifadesini kullandı.

Söz konusu operasyonun Afganistan'ın Nangahar vilayetinde, insansız hava aracı ile yapıldığına işaret eden Urban, "İlk belirlemelere göre hedefi öldürdük. Sivil kayıp olmadığını biliyoruz." ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Tahliye operasyonlarının devam ettiği Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında perşembe günü bir intihar saldırısı düzenlenmişti. Olayda 13 ABD askeri ve 170'den fazla Afgan sivil yaşamını yitirmişti.

Saldırıyı DEAŞ/Horasan üstlenmiş, ABD Başkanı Joe Biden ise bu saldırıya karşılık verileceğini açıklamıştı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/abdden-deasa-misilleme-ufuk-otesi-operasyonla-elebasi-hedef-alindi-41882559 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/abdden-deasa-misilleme-ufuk-otesi-operasyonla-elebasi-hedef-alindi-41882559)
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 28 Ağustos 2021, 09:54:16
Elebaşı ne yapmış , ABD kendisini hedef göstermiş ve ABD başkanı televizyonlarda intikam yemini etmişken evinde mi oturuyormuş?

Tamamen saçmalık , gaz alma haberi... 
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: mavi1991 - 28 Ağustos 2021, 17:43:27
O saldırıyı batılı istihbarat klikleri yapmadı ise ben ne olayım, bu örgüt ne biçim bir örgüt bir suriye de bir gün libya da bugün de afganistan ne ele başı nede örgüt yapılanması yakında anlarız ne için yaptıklarını
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: カメせ - 28 Ağustos 2021, 19:49:05
Alıntı
Türkiye ve Taliban’ın üzerinde anlaşmaya vardığı taslak anlaşmaya göre:

- Türkiye, Taliban hükümetini tanıyacak.

- Kabil Havaalanı Türkiye ve Katar tarafından ortaklaşa işletilecek.

- Güvenliği “özel güvenlik şirketi” (SADAT ) ve Türk özel kuvvetleri sağlayacak.
https://mobile.twitter.com/MiddleastN
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: tumucin - 28 Ağustos 2021, 20:12:06
cin abd bu anlasmadan memnun olmayacaktir
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: merzifonlu - 28 Ağustos 2021, 21:44:07
Alıntı
Türkiye ve Taliban’ın üzerinde anlaşmaya vardığı taslak anlaşmaya göre:

- Türkiye, Taliban hükümetini tanıyacak.

- Kabil Havaalanı Türkiye ve Katar tarafından ortaklaşa işletilecek.

- Güvenliği “özel güvenlik şirketi” (SADAT ) ve Türk özel kuvvetleri sağlayacak.
https://mobile.twitter.com/MiddleastN


Bundan kuşkuluyum. Türkiye olacakları tam görmeden Taliban'ı tanımaz. Taliban'ın "devlet" olabilmesi için önünde kolum kadar uzun bir yapılacaklar listesi var.

-İç istikrarı sağlamak, Bunun anlamı, Pentşir vadisinde yerleşik muhalefet ile kansız bir çözüme ulaşmaktır.
-Teröristlere yataklık etmemek,
-IŞİD konusunda yol almak,
-başta Durand Hattı ve TTP konusu olmak üzere Pakistan ile olan ilişkilerini konsolide etmek,
-ve en önemlisi, deli saçması "İslami" gündemi yerine (ki aslında İslamla uzaktan yakından ilgisi de yoktur) evrensel insan hakları beyannamesine uygun yasaları meclisten geçirip uygulamak.

Bunları yapsın, o zaman Kabil Hava Alanını işletmeye sıra gelir.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Yasar - 29 Ağustos 2021, 02:35:48
Alıntı
Türkiye ve Taliban’ın üzerinde anlaşmaya vardığı taslak anlaşmaya göre:

- Türkiye, Taliban hükümetini tanıyacak.

- Kabil Havaalanı Türkiye ve Katar tarafından ortaklaşa işletilecek.

- Güvenliği “özel güvenlik şirketi” (SADAT ) ve Türk özel kuvvetleri sağlayacak.
https://mobile.twitter.com/MiddleastN


Bundan kuşkuluyum. Türkiye olacakları tam görmeden Taliban'ı tanımaz. Taliban'ın "devlet" olabilmesi için önünde kolum kadar uzun bir yapılacaklar listesi var.

-İç istikrarı sağlamak, Bunun anlamı, Pentşir vadisinde yerleşik muhalefet ile kansız bir çözüme ulaşmaktır.
-Teröristlere yataklık etmemek,
-IŞİT konusunda yol almak,
-başta Durand Hattı ve TTP konusu olmak üzere Pakistan ile olan ilişkilerini konsolide etmek,
-ve en önemlisi, deli saçması "İslami" gündemi yerine (ki aslında İslamla uzaktan yakından ilgisi de yoktur) evrensel insan hakları beyannamesine uygun yasaları meclisten geçirip uygulamak.

Bunları yapsın, o zaman Kabil Hava Alanını işletmeye sıra gelir.
+1
Başlık: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: カメせ - 29 Ağustos 2021, 19:42:23
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/E99-rkaXsA0mXdi?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/oztrk_aydnTR
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: Archangel99 - 31 Ağustos 2021, 00:25:26
ABD, 20 yılın ardından Afganistan'dan son askerini çekerek geride bir enkaz ve belirsizlik bıraktı.

Öte yandan Amerika, Kabil Uluslararası Havalimanı hava trafik kontrol operasyonlarını da sona erdirdi. An itibariyle Afganistan hava sahası kontrolsüz durumda.

Taliban ise Kabil Havalimanı hava trafik kontrol operasyonu dahil olmak üzere, Türkiye'yle; güvenlik, eğitim, sağlık, ekonomi, inşaat, enerji ve madencilik alanlarında işbirliğine ihtiyacımız var açıklamasını yapmış.

ABD bir kez daha işgal edip çıktığı ülkeyi kaosa sürükledi. 20 yıllık savaşın sonucunda hiç bir şey kazanamadığı gibi trilyonlarca dolar para, on binlerce asker kaybetti.
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: metin62 - 31 Ağustos 2021, 05:44:02
ABD nin Afganistan macerasini Trilyonlarca Dolar harcayip binlerse silah ve techizati geride birakti diye okumak ne derece dogrudur?

ABD nin 20 yil suren Afganistan macerasi aynen Irak taki gibi geriye bakildigi zaman trilyonlarca dolar ve geriye birakilan malzeme diye gorulmustu. Ben resmi pek oyle degerlendirmiyorum. ABD Emperyalist bir super guc olarak Silah,Silahli kuvvetleri ve ozel guvenlik birimleri  Afganistanda bulunduklari yillar boyunca yapilan harcama ve satislardan faydalandilar yani o heba edilmis denilen trilyonlarca dolar esasinda dolayli sekilde ABD ekonomisine satis olarak girdi oldu. Bir baska degisle ABD Afganistan ,Irak,Suriye... gibi ulkelere yapmis oldugu bu savaslarda sadece siyasi hedefler gozetlememektedir ,bunlarin yaninda ABD nin devasa silah endustrisi ve ozele guvenlik sirketlerini de bu savaslardan faydalandirmaktadir.  " Ornek ABD nin Vietnam savasi bu savasta ABD Bell Textron firmasi +5000 den fazla UH1 Helikopteri ABD ordusuna satmak yanininda  sonrasinda ise dunyada binlerce helikopter satisinin onunu acmistir"  Tabii ki her seyde oldugu gibi siyasi hedefler elde edilemedigi zaman sadece ekonomik hedefler amaci ile savas ABD de olsa surdurulemez.
Başlık: Taliban'dan flaş Pençşir iddiası: Tamamen kontrolümüz altında
Gönderen: SKYWOLF - 06 Eylül 2021, 07:52:16
Taliban'dan flaş Pençşir iddiası: Tamamen kontrolümüz altında

Taliban, Afganistan'daki direnişin merkezi konumunda bulunan Pençşir Vadisi'nin tamamen ele geçirildiğini duyurdu.

Afganistan'ın büyük bölümünde kontrolü sağlayan Taliban, gözünü Pençşir'e dikmişti.

Taliban karşıtı direnişe ev sahipliği yapan bölgeye binlerce militanını gönderen Taliban'dan yeni bir iddia geldi.

AFP'de yer alan son dakika gelişmesine göre, Taliban, 'Pençşir Vadisi tamamen ele geçirildi' açıklamasında bulundu.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid yaptığı açıklamada, 'Bu zaferle ülkemiz savaş bataklığından tamamen çıktı' dedi.

Geçtiğimiz saatlerde Afgan Ulusal Direniş Cephesi lideri Ahmed Mesud, Taliban'a 'barış görüşmelerine başlayalım' çağrısında bulunmuş ancak 'ya teslim olun ya da ölün' cevabı almıştı.

Pencşir vilayeti, ABD'nin 2001'deki işgali öncesinde ilçe statüsündeydi. Yaklaşık 170 bin nüfuslu bölgenin büyük bölümü Taciklerden oluşuyor.

Sovyetler Birliği'nin 1980’lerdeki işgaline karşı Ahmet Şah Mesut liderliğinde etkili bir direniş gösteren Pencşir’e, 1990’ların sonunda ülke geneline yayılan Taliban güçleri de giremedi ancak söz konusu dönemde Taliban güçleri çok sayıda cepheye yayılmış durumdaydı.

Vadiler silsilesinden meydana gelen ve toplam 120 kilometre uzunluğa sahip bölge, binlerce metrelik sarp dağlarla çevrili olması nedeniyle içindekilere doğal koruma sağlıyor. Vadiye giriş çıkışların birer geçitten sağlanması askeri operasyonları oldukça zorlaştırıyor.

Kabil’in 2001’de Taliban’dan alınmasında da rol oynayan Pencşirliler, genellikle bölge içinden bir yöneticiyle idare edildikleri için kendilerine fiili bir özerklik atfediyor.

Bölgedeki silahlı ve siyasi yapılanmaya, El Kaide militanları tarafından öldürülen Ahmet Şah Mesut’un oğlu Ahmed Mesud liderlik ediyor. Afganistan Ulusal Direniş Cephesi adlı yapı, Rusya ve diğer ülkelerin Taliban’ı ikna ve kendilerine yardım etmesi için girişimlerde bulundu ancak sonuç alamadı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-talibandan-flas-pencsir-iddiasi-tamamen-kontrolumuz-altinda-41888557 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-talibandan-flas-pencsir-iddiasi-tamamen-kontrolumuz-altinda-41888557)
Başlık: Afgan jeti Çin'e ihraç edildi.
Gönderen: カメせ - 20 Kasım 2021, 17:03:28
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/FEoHUTXXMAYMIKQ?format=jpg&name=medium)
🇨🇳#Çin'in #Afganistan Büyükelçisi Wang Yu, 10 Afgan jetinin Çin'e ihraç edildiğini söyledi.
https://mobile.twitter.com/CptGhost03
Başlık: Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
Gönderen: serkan1976 - 20 Kasım 2021, 20:56:46
Hiçbir şey anlamadım bu haberden...Afgan jeti ne demek? :D :D :D