DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Türk Savunma Sanayinden Genel Haberler => Konuyu başlatan: WOLF - 01 Temmuz 2009, 15:11:27

Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: WOLF - 01 Temmuz 2009, 15:11:27
Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları

SSİK Genel Maksat Helikopteri Projesinde büyük ihtimalle nihai kararı verecek...

Hava Savunma Projelerinin de yılsonuna sarkması umuluyor...Tabii ki isteğimiz bir an önce bir sonuca ulaştırılması...

Kaynak:  Anadolu Ajansı
Bir de sorum olacak;Sonuçlar hemen açıklanır mı?

Başlık: Ynt: SSİK Toplanıyor!!!
Gönderen: Şahinbey - 01 Temmuz 2009, 15:43:29
Genel Maksat Helikopterinde benim gönlüm İtalyanların THUP149 seçilmesi..Bizim için her anlamda daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.
Başlık: Ynt: SSİK Toplanıyor!!!
Gönderen: WOLF - 01 Temmuz 2009, 23:40:55


http://www.ssm.gov.tr/TR/duyurular/basinaciklamalari/Pages/200907SSIK.aspxKaynak burda ama sonuç çıkmadı...Başlık: Ynt: SSİK Toplanıyor!!!
Gönderen: Pardus-TR - 02 Temmuz 2009, 09:20:59
Hayırlısı bakalım, ne zaman çıkacak bizim G.M.H'nin sonucu.

Bu arada " Multi-Spektral Sis Cihazı Projesi " ne oluyor ? Bilenler varsa alsak.
İnternetteki kaynaklarda yazan şu; SSM tarafından yapılan duyuruda, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının muharebe sahasında sis perdesi ve sis örtüsü yaratarak dost birliklerin beka yeteneğini ve muharebe etkinliğini artırabilmek amacıyla ihtiyaç duyulan 19 adet araca monte multi-spectral sis cihazı sistemleri tedariki için ihale süreci başlatıldı.

Şimdi bu bizim ZMA yada AMT'lerin üzerinde buluna Sis Bombalarının biraz daha gelişmiş ve özel bir araç halinde sadece bu iş için kullanılan hali mi ? Resim bulamadım zaten daha iyi anlatacak.
Başlık: Ynt: SSİK Toplanıyor!!!
Gönderen: Şahinbey - 02 Temmuz 2009, 11:42:42
Arkadaşlar yeni bir obüs geliyor galiba..SSİK basın açıklamasının 6. maddesinde idafe aynen şöyle "Havadan taşınabilir 105 mm Hafif çekili Obüs Projesi kapsamında "Makina ve Kimya Endüstrisi" ile tasarım ve geliştirme dönemi için sözleşme görüşmelerine başlanmasına" ..155'lik yerli obüslerimizden sonra inşallah 105'liklerde geliştirilirde eski model abd döküntülerinden kurtuluruz.
Başlık: Ynt: SSİK Toplanıyor!!!
Gönderen: Nutuk - 02 Temmuz 2009, 21:46:44
Benim bildigim MKEK, Fransiz GIAT LG1 obusunu lisans eder bize ozgun obus diye yuturmaya calisir.
Başlık: Ynt: SSİK Toplanıyor!!!
Gönderen: WOLF - 02 Temmuz 2009, 21:57:28
Nethaber.com   sitesindeki bilgilere göre Türkiye 165 adet Block 40 ve Block 50 seviyesindeki F-16yı Block 52 seviyesine yükseltmek için TAIyi seçti...


Çok güzel bir haber 165 tane Block 52,zaten 30 tane de yeni geliyor etti mi 195...


116 tane F-35 bunlara eklenince çok güzel olur...


Şunların yanına 80 tane EF eklesek çok güzel olur... 8) 8) 8)
Başlık: Ynt: SSİK Toplanıyor!!!
Gönderen: SKYWOLF - 02 Temmuz 2009, 23:43:17
Bu toplantılarda beklenen kararlar genelde hep ertelendiği için buna hiç şaşırmadım.  :)
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: RekarnO - 06 Ocak 2010, 15:20:59
Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010

Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. yılın ilk SSM icra komitesi Başbakan Erdoğan başkanlığında bugün toplandı.

Bu haberi Kopyala yapıştır taktiğiyle herhangi bir haber sitesinden alıntılamak isterdim lakin, Bizim medya da bütün aramalarıma karşın bu haberin ayrıntısını bulamadım. Yalnızca başlıkların altına, bugün toplanıp önemli kararlara imza aracaklar deniliyor >:(

Neyse bende zaten 24 haberlerde rastladım o da kısa bir açıklamayla geçiştirdi.

Anladığım kadarıyla bilinen şeyler hakkında karar verilecekmiş. bunları hatırlatmam gerekirse,

Uzun ve orta menzilli hava savunma siztemleri ile ilgili karar, Amfibi çıkarma gemileri alımları ve Genel maksat helikopterleri görüşmeleri. Ayrıca diğer konular.

Öğrendiğim kadarıyla konulardan bazılarından dikkat çekici hususlar, Hava savunma sisteminin Dış alımla değilde yurt içi alımlarına yönelik konular ele alınmış.

Genel maksat ihalesinde ise yeni değerlendirme çalışmasına gidilmiş. ve alım süresinin uzaması bekleniyormuş.Şimdi, bunlar haberlerde duyduğum bilgiler. Doğru ya da yanlış diyemem. Duyduklarımı soyluyorum. ama eğer doğruysa hava savunma sistemlerinin yurt içi geliştirilmesi kararı çıkabilirmi.

Genel maksatta ise Karar yine uzatmalı sanırım. bu konuda bilgisi olan var mı..


Arkadaşlar ben doğru dürüst haber bulamadım. Siz bulabilirseniz paylaşın. bakalım duyduklarım ne derecede doğru... ???


NOT= bunlar sadece haberlerde duyulan bılgıler. Herhangı bır sekılde abartma ya da yanlıs bılgı vermem soz konusu degıldır. Ama varsa yanlıs bılgı sımdıden ozur dılıyorum.

Bazı sıtelere buradan bılgı gıtmıs, onlarda bu yazılanlar yuzunden bıraz sasırmıs. ozellıkle hava savunma sıstemının yurt ıcı gelıstırılme kararı ele alınmıs dedım. ama kesın bır bılgı yok sadece kulaktan duyma bılgı. Yanı ne olur ne olmaz sız kendınız arastırın. Sonra bana kızmayın  ;D
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: RekarnO - 06 Ocak 2010, 15:27:26
Yeni bulabildiğim bir habercik..

http://finans.mynet.com/haberler/31916117/RAPOR-SIRKET-HABERLERININ-DEGERLENDIRMESI-OYAK-YATIRIM-.html

Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: slayerss - 06 Ocak 2010, 16:20:51
Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı Sona Erdi

 
 Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı Sona Erdi.
 
Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı sona erdi.
Savunma Sanayi Müsteşarlığında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantı yaklaşık dört saat sürdü.

Toplantıya, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ve diğer yetkililer katıldı.

 Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında, Keşif Gözetleme Uydusu (GÖKTÜRK) projesinde Telespazio S.p.A firmasıyla, Amfibi Zırhlı Muharebe İstihkam İş Makinası projesinde ise FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. firmasıyla sözleşme görüşmelerine başlanması kararlaştırıldı.

Toplantıda alınan kararları açıklayan Gönül, değerlendirme çalışmaları tamamlanan projelerde, yüklenici firmalar ile sözleşme imzalamak üzere Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın yetkili kılındığını bildirdi.

Bu kapsamda Taktik Tekerlekli Araçlar Projesi'nde, 3/4 ton komuta kontrol aracı ile personel ve yük taşıyıcı araç tedariki için OTOKAR A.Ş firmasıyla, 2,5 ton personel ve yük taşıyıcı araç tedariki, 5 ve 10 ton yük taşıyıcı araç tedariki ve mayına karşı korumalı araç tedarikleri için ise Bmc Sanayi ve Ticaret A.Ş firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiği açıklandı.

Gönül, Amfibi Zırhlı Muhabere İstihkam İş Makinesi Projesinde de FNNS Savunma Sistemleri A.Ş. firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini söyledi.

Bir gazetecinin Keşif Gözetleme Uydusu (GÖKTÜRK) projesi kapmasında uydu fırlatma takvimiyle ilgili sorusu üzerine Gönül, uydunun 2012 yılında fırlatılmış olacağını, bu konuda çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.
aynak

Bakan Gönül, Modern Piyade Tüfeği Projesiyle ilgili bir başka soruyu yanıtlarken de TSK'daki silahların hepsinin değil, bir bölümünün değişeceğini, ancak sayı veremeyeceğini belirtti.

İsrail'den alınan Heron'lardan ilkinin düştüğüne ilişkin haberle ilgili soru üzerine de Gönül, şöyle konuştu:

''Daha önce İsrail'den kiraladığımız bir Heron'un ömürünü tamamladığı bize bildirildi ve iade etmek üzereyken düştü. Sanırım 2 bin saat havada kalmıştı. Onun yerine bir başka isimle başka bir insansız hava aracı verildi. Şimdi düşen budur. Basına yanlış yansıyan bizim yeni aldığımız henüz yer testleri tamamlanmamış olan Heron'un düştüğü şeklindedir. Ben bugün bunu düzelttim. Bu bizim aldığımız insansız hava aracı daha yer testlerini yapmaktadır. Henüz uçmamıştır ki düşmüş olsun. Mesele çok açık.'' (Anadolu Ajansı) 18.12.2008 20:42

kaynak
http://www.haberler.com/savunma-sanayi-icra-komitesi-toplantisi-sona-erdi-5-haberi/
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: RekarnO - 06 Ocak 2010, 17:53:58
hocam helal olsun, ben bilgisayara oturana kadar sen haberi servis etmissin  :)

acıklamayı canlı dınledım, ama tam bekledıgım bır acıklama olmadı. Hava savunma sıstemlerı ıcın sadece aselsana 35 mm lık overlıkon sıstemı yapma yetkısı verıldıgını soyledı sayın bakan.

İhalar icin baykar ve vestelın secıldıgını, Egıtım ucagı T-38 ıcın dusunulen fırlatma koltugu sıstemının martıns dıye bır fırmaya verıldıgını soyledı.
onun dısında genel maksat ve dıger sıstemlerden pek bahsetmedı. hatta hıc bahsetmedı.

Cıkarma gemılerı ıcın dusunulen howercraft tarzı sıstemlerın adıda gecmedı.

Benım duyabıldıklerım bunlar zıraa trt daha soruların basındayken yayını kestı, dıger kanallar zaten dızı verıyor..


Acıklamadan baska bırsey anlayan varsa ya da daha ayrıntılı bılgı bulan paylasırsa sevınırım..
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: RekarnO - 06 Ocak 2010, 22:34:44
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet Taktik İnsansız Hava Aracı Sistem ihtiyacını karşılamak üzere Kalekalıp/Baykar Makina Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini söyledi.

Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, değerlendirme çalışmaları tamamlanan projelerde yüklenici firmalar ile sözleşme imzalamak üzere Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın yetkili kılındığını belirtti.

Bakan Gönül, bu çerçevede Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet Taktik İnsansız Hava Aracı Sistem ihtiyacını karşılamak üzere 3. Paket İnsansız Hava Aracı Projesi'nde alınan tekliflerin değerlendirme çalışması sonucunda Kalekalıp/Baykar Makina Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini ifade etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik insansız hava aracı ihtiyaçları çerçevesinde katapult ile atılabilen 1 adet sistemin Vestel Savunma Sanayi A.Ş tarafından geliştirilmesi için sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini belirten Gönül, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet amfibi gemi (LST) ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında alınan tekliflerin değerlendirme çalışmaları sonucunda da Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş - Alyans A.Ş Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini kaydetti.

Bakan Gönül'ün verdiği bilgiye göre alınan diğer kararlar şöyle:

''Hava Kuvvetleri Komutanlığının T-38 Tekamül Eğitim Uçağı Aviyonik Modernizasyonu Projesi kapsamında, 110 adete kadar (55 uçaklık) fırlatma sandalyelerinin tedarikine yönelik alınan teklifin değerlendirme çalışmaları sonucunda Martin Baker Firması ile sözleşme görüşmelerine,

Kara Kuvvetleri Komutanlığının 35 mm Oerlikon hava savunma silah sistemlerinin modernizasyonu ve parçacıklı mühimmat ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında alınan tasarım ve geliştirme dönemi teklifinin değerlendirme çalışmaları sonucunda ASELSAN ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına,

Hava Kuvvetleri Komutanlığının yeni Ana silah sistemlerine ait bilgi sistemlerinin Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HVBS) ile bütünleşmesi ihtiyacının karşılanması maksadıyla başlatılan proje kapsamında alınan teklifin değerlendirme çalışmaları sonucunda HAVELSAN A.Ş. ile sözleşme görüşmelerinin başlanmasına,

Kara Kuvvetleri komutanlığının 1 adet kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer mobil arıza laboratuvarı ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında Indra Sistems Firması ile yerli imkanların kullanımını öngörecek şekilde sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.''

Bakan Gönül, toplantıda ayrıca Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen çeşitli projeler kapsamında oluşan ihtiyaçların giderilmesi amacıyla muhtelif sözleşme değişiklikleri yapılması ve kaynak tahsisi konularında SSM'nin yetkilendirilmesi kararının alındığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanı Gönül, İcra Komitesinin ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin gelişen ihtiyaçları çerçevesinde de Keşif Gözetleme Uydu Sistemi (Göktürk-3), TSK Ku Band Uydu Muhabere Sistemi, Zırhlı Araç Mürettebatı Kompozit Başlığı, Ağ Yetenekli ve Çok Sensörlü Sualtı Keşif Sistemi (Ahtapot), Hedef Uçak (Dron) tedariki, Tek Er Tarafından Kullanılan Orta Menzilli At-Unut Tipi Tanksavar Silahı projelerinin başlatılmasına karar aldığını kaydetti.


http://video.turk.net/arama/izle/34922/Savunma-Sanayi-Icra-Komitesi-Toplantisi-sona-erdi---ANKARA/

Ayrıca sitede video da var..
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: RekarnO - 06 Ocak 2010, 22:37:03
SSM nin yaptıgı basın acıklaması..http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Sayfalar/20100106ssikbasinaciklamasi.aspx
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: slayerss - 08 Ocak 2010, 16:20:25
Ağ Yetenekli ve Çok Sensörlü Sualtı Keşif Sistemi (Ahtapot ) ??? bu nedir?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: orhancebi - 08 Ocak 2010, 19:30:51
kara kuvvetleri taktik insansız hava aracı ihalesini alan kale-baykar firmasının aracına ait 2 tane video baykarmakina.com adresinde var, fakat videolar şifrelenmiş, açılmıyor.Niçin şifrelendiğini veya şifresini bilen / bulabilen arkadaşvar mı? Bunları niye şifreliyorlar ki?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: RekarnO - 08 Ocak 2010, 22:19:17
Üstteki haric ben seyredebiliyorum. büyük ihtimalle Youtube yasagı oldugu ıcın seyredemıyorsunuz videoları. youtubejacker bprogramı ındırın bir deneyin..
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: RekarnO - 08 Ocak 2010, 22:23:19
ilk videoyu seyredememeniz doğal, çünkü video zaten bozuk. teknik bir hata veriyor youtube de.koskoca şirket kendi sitesinde video yayınlamak için youtube linki gösteriyor
İsterseniz 2. videoyu seyredebilirsiniz..

BAYRAKTAR MİNİ İHA VİDEOSU..

http://www.youtube.com/watch?v=jRGZVgIuB0c&feature=player_embedded (http://www.youtube.com/watch?v=jRGZVgIuB0c&feature=player_embedded)

Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: vatan1991 - 09 Ocak 2010, 18:30:33
hava savunma sistemleriyle ilgili hiç karar yok kötü olmuş.
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: AVCI - 19 Mayıs 2010, 16:23:55
Ana gündem maddelerinin aşağıdaki gibi olması planlanan toplantıda sonucu herkes tarafından merakla beklenen en önemli konu GMH projesi.Bakalım neler çıkacak bu toplantının sonucunda.

1-GMHP kararı çıkması bekleniyor
2-MoSHİP ve RatShip karar bekleniyor
3-Alçak ve Orta irtifa hava savunma sistemleri için Roketsan ve Aselsan'ın tekliflerinin değerlendirilmesi ve onaylanması
4-ÖMTTZA projesinde kararın çıkması
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: RekarnO - 19 Mayıs 2010, 16:35:24
Yav bu toplantı 18 mayısta değilmiydi?
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: AVCI - 19 Mayıs 2010, 16:53:34
Öyleydi ama gördüğünüz gibi bugün 19 Mayıs olduğu halde bir gelişme yok,birkaç gün önce yapılan açıklamayla 15 Haziran'a ertelendi.
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: RekarnO - 19 Mayıs 2010, 16:59:36
15 hazirandaki toplantıyıda ertelerler, hatta ben askere gider gelirim o zaman bile karar vermezler...:P
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: AVCI - 19 Mayıs 2010, 17:06:32
Sakin ol Recebim yetişir sana merak etme.Konuyu dağıtmayalım,projelerle ilgili düşüncen varsa onu söyle :)
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: Stryker - 19 Mayıs 2010, 22:07:50
Peki arkadaşlar uzun menzilli bölge hava savunma sistemi hakkında bir karar çıkması beklenmiyormu.Bu konuda bir gelişme yaşanabilirmi.
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: AVCI - 20 Mayıs 2010, 18:02:34
Hayır o kunuda gelişme olması beklenmiyor.Zaten firmalardan teklifler henüz yeni alındı.Daha açıplıp bakılmamıştır bile.Tek bir firmanın cevabının klasörler tuttuğunu ve bütün bunların değerlendirilmesinin yaklaşık 6 ayı bulacağı söyleniyor.Yani en iyi ihtimalle bu sene sonu karar çıkar ki bence o da zor.2011'in ilk icra komitesi toplantısında karar çıkma ihtimali var ama.Sözleşmenin imzalanmasının 2011 sonunu bulacağı teslimat ve envantere girişlerin ise en erken 2012 sonu 2013 başlarını bulabileceğini düşünüyorum.

Yani bu projenin halen acelesi yok...
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: F-16 figthing falcon - 15 Haziran 2010, 11:54:46
Arkadaşlar henüz bir gelişme-haber yok sanırım?
EUROSATORY 2010 nedeniyle SSM Sayın Murad Bayar Fransa'da mı?
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: darkranger - 15 Haziran 2010, 12:32:02
İnşallah Bugün Olur
ÖMTTZA'nın yanında 1075 araçlık Silah Taşıyıcı ZMA ihalesi de karara bağlanırsa iyi olur.
Sizin Tahminleriniz veya istekleriniz ne arkadaşlar?

ÖMTTZA: Otokar Arma
TTZA:FNSS Pars 8x8 (Silah Taşıyıcı)
GMH: T-149 (+89 Opsyonla birlikte)
Hava Savunma : S-400

Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: fırtına86 - 15 Haziran 2010, 12:59:25
saat 15:00'da başlıyacak toplantı hayırlı kararlar alınır inşallah
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: nightshade - 15 Haziran 2010, 14:16:05
50 dkka kaldı. Hayırlısı. Bence gmh ihalesinin karara bağlanması zor.Hava savunma ihalesi imkansız sayılır.
Gmh ihalesinde t149 isterim ama bence s70 seçerler malum altyapı meselesi. Hava savunmada s-400 olursa oturur sevinçten ağlarım(ki s-400 teklif edilmedi sanırsam),ama muhtemelen patriot pac-2,pac-3 karması olacak.Bu arada bu ihale 4 bataryaydı değilmi?Bazı kaynaklarda 8 hatta 11 batarya filan yazıyor...
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: boxer - 15 Haziran 2010, 14:29:02
50 dkka kaldı. Hayırlısı. Bence gmh ihalesinin karara bağlanması zor.Hava savunma ihalesi imkansız sayılır.
Gmh ihalesinde t149 isterim ama bence s70 seçerler malum altyapı meselesi. Hava savunmada s-400 olursa oturur sevinçten ağlarım(ki s-400 teklif edilmedi sanırsam),ama muhtemelen patriot pac-2,pac-3 karması olacak.Bu arada bu ihale 4 bataryaydı değilmi?Bazı kaynaklarda 8 hatta 11 batarya filan yazıyor...
Altyapı nedeniyle S-70 in seçilmesi çok saçma çünkü toplamda bugünkü envanterde bulunan GMH kadar   GMH alımı söz konusu ki görev bilgisayarı yerli olacak böyle bir fırsat kaçırılmaz İtalyanlar kazanır eğer Abd tercih edilirse bölgesel güç olmadığımızın bir göstergesi olur inşallah İtalyanlar kazanır. "FORZA ITALYA"
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: darkranger - 15 Haziran 2010, 14:54:42
Hava Savunma'nın karara bağlanması lazım karar verilirse şaşırmam çünkü 1990'dan beri olan bir ihtiyaç bu 4+4 Batarya alıncak ilk etapta 4 teslimatlar bittikten sonra ihtiyaç olursa ve Aselsan/Roketsan'ın bir çalışması yoksa diğer 4 Batarya'da sipariş edilir.

Helikopter ihalesi gecikir çünkü sipariş 210'a yükselicek gibi
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: WOLF - 15 Haziran 2010, 16:58:17
Sonuç çıkamadı galiba...Birkaç saate gelir haberler...

Son 3-4 toplantıdan bu yana karar çıkacak ama hala daha ses seda yok...Artık insanın canını sıkmaya başladı bu bekleme...Bazen insan lanet olsun artık bir karar çıksın diyor...
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: Stryker - 15 Haziran 2010, 17:33:02
Toplantı kaçta bitiyo arkadaşlar.Merakla bekliyorum sonucunu.
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: SKYWOLF - 15 Haziran 2010, 19:38:17
SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISI BASIN AÇIKLAMASI

15 HAZİRAN 2010

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ, GÜNDEMİNDE YER ALAN KONULARI
GÖRÜŞMEK VE BUNLARLA İLGİLİ KARAR ALMAK AMACIYLA SAYIN
BAŞBAKANIMIZIN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR. TOPLANTIDA ALINAN
KARARLAR AŞAĞIDA SUNULMUŞTUR:

I) DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI TAMAMLANAN BAZI PROJELERDE
YÜKLENİCİ FİRMALAR İLE GÖRÜŞMELER YAPMAK VE SÖZLEŞME
İMZALAMAK ÜZERE SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI YETKİLİ
KILINMIŞTIR. BU ÇERÇEVEDE;

1. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ VE DİĞER KAMU KURUMLARININ
HELİKOPTER İHTİYACINI KARŞILAMAK ÜZERE BAŞLATILAN GENEL
MAKSAT HELİKOPTERİ PROJESİ KAPSAMINDA ALINAN TEKLİFLERİN
DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI SONUCUNDA; TEKLİFLERİN; HUKUKİ,
MALİ, SANAYİLEŞME VE TEKNİK HUSUSLARDA MÜZAKERELERİN SON
AŞAMAYA GETİRİLEREK NİHAİ KARAR İÇİN SAVUNMA SANAYİİ İCRA
KOMİTESİNE EN KISA SÜREDE SUNULMASINA,


2. KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI VE ÖZEL KUVVETLER
KOMUTANLIĞI’NIN YÜK HELİKOPTERİ İHTİYACINI KARŞILAMAK ÜZERE
BAŞLATILAN PROJE KAPSAMINDA; ABD HÜKÜMETİ İLE YABANCI
ASKERİ SATIŞ (FMS) SÖZLEŞMESİ İMZALANMASINA, TÜRKİYE’YE ÖZGÜ
KONFİGÜRASYON KALEMLERİNİN ENTEGRASYONU İÇİN TUSAŞ’DAN
TEKLİF ALINMASINA,

3. KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI’NIN ACİL TAARRUZ HELİKOPTERİ
İHTİYACININ KARŞILANMASI MAKSADIYLA MEVCUT TAARRUZ
HELİKOPTERİ TEDARİKİ PROJESİ KAPSAMINDA; 9 ADET İLAVE
HELİKOPTERİN TEDARİKİ İÇİN TUSAŞ A.Ş. İLE GÖRÜŞMELERE
BAŞLANMASINA,

4. KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI’NIN ALÇAK VE ORTA İRTİFA HAVA
SAVUNMA SİSTEMİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK ÜZERE BAŞLATILAN
PROJE KAPSAMINDA ALINAN TEKLİFİN DEĞERLENDİRİLMESİ
SONUCUNDA; FÜZE KISMI ROKETSAN ALT YÜKLENİCİLİĞİNDE OLMAK
ÜZERE, ASELSAN ANA YÜKLENİCİLİĞİNDE TASARIM VE GELİŞTİRME
DÖNEMİ İÇİN SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,

5. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİN MODERN MAKİNELİ TÜFEK İHTİYACINI
KARŞILAMAK ÜZERE BAŞLATILAN PROJE KAPSAMINDA ALINAN
TEKLİFİN DEĞERLENDİRİLMESİ SONUCUNDA; MAKİNA VE KİMYA
ENDÜSTRİSİ KURUMU İLE, TASARIM VE GELİŞTİRME DÖNEMİ İÇİN
SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,

6. DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI’NIN DENİZALTI KURTARMA ANA
GEMİSİ İLE KURTARMA VE YEDEKLEME GEMİSİ İHTİYACINI
KARŞILAMAK ÜZERE BAŞLATILAN PROJELER KAPSAMINDA ALINAN
TEKLİFLERİN DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI SONUCUNDA; İSTANBUL
DENİZCİLİK GEMİ İNŞA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. İLE SÖZLEŞME
GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,
KARAR ALINMIŞTIR.

II) SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ, BU TOPLANTISINDA AYRICA,
SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN ÇEŞİTLİ
PROJELER KAPSAMINDA OLUŞAN İHTİYAÇLARIN GİDERİLMESİ
MAKSADIYLA MUHTELİF SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİKLERİ YAPILMASI VE
KAYNAK TAHSİSİ KONULARINDA MÜSTEŞARLIĞI YETKİLENDİRMİŞTİR.

III) İCRA KOMİTESİ BUNLARA İLAVETEN, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NİN
GELİŞEN İHTİYAÇLARI ÇERÇEVESİNDE; KARA KUVVETLERİ
KOMUTANLIĞI İHTİYACI EĞİTİM HELİKOPTERLERİ ÖNCELİKLİ OLMAK
ÜZERE, TÜRKİYE’DE KAMU VE ÖZEL KESİM İHTİYAÇLARINA CEVAP
VERECEK BİR ÖZGÜN HAFİF GENEL MAKSAT HELİKOPTER GELİŞTİRME
PROJESİNİN TUSAŞ ANA YÜKLENİCİLİĞİNDE BAŞLATILMASINA,
KARAR VERMİŞTİR.

IV) SON OLARAK, SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ MÜŞTEREK TAARRUZ
UÇAĞI (JSF) PROJESİNDE GELİNEN AŞAMAYI GÖZDEN GEÇİREREK,
MİLLİ İŞLETME – İDAME TALEPLERİMİZ VE SANAYİİMİZİN PROJEYE
KATILIMI KONULARINDA ORTAYA KONULAN HEDEFLERİMİZİN 2011
YILINDA VERİLMESİ ÖNGÖRÜLEN UÇAK SİPARİŞİ AŞAMASINDAN ÖNCE
ABD TARAFINDAKİ MUHATAPLARIMIZLA MÜZAKERE EDİLEREK
SONUÇLANDIRILMASI GEREKLİLİĞİNİ DEĞERLENDİRMİŞTİR.

TEŞEKKÜR EDERİM.

M.VECDİ GÖNÜL
MİLLİ SAVUNMA BAKANI

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Sayfalar/2010haziranssikbasinaciklamasi.aspx
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: AVCI - 15 Haziran 2010, 19:46:43
Hayırlı olsun diyelim.Genel bir bakarsak;

*Genel Maksat Helikopterinde karar yok
*Hava savunma sistemleri için sözleşme görüşmeleri başlıyor.
*MKE ile Makinalı Tüfek sözleşmesi sözleşme görüşmelerine başlanıyor.
*Bence en önemlisi bu :KARA KUVVETLERİ
KOMUTANLIĞI İHTİYACI EĞİTİM HELİKOPTERLERİ ÖNCELİKLİ OLMAK
ÜZERE, TÜRKİYE’DE KAMU VE ÖZEL KESİM İHTİYAÇLARINA CEVAP
VERECEK BİR ÖZGÜN HAFİF GENEL MAKSAT HELİKOPTER GELİŞTİRME
PROJESİNİN TUSAŞ ANA YÜKLENİCİLİĞİNDE BAŞLATILMASINA,
KARAR VERMİŞTİR.

Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: darkranger - 15 Haziran 2010, 19:48:21
Yani yerli hafif genel maksat helikopteri geliyor UH-72 gibi birşey yapsak ne güzel olur :D
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: Hawkerx - 15 Haziran 2010, 19:51:48
Ya vallaha küfür edicem italyanlar t-149 u bitirdiler nerdeyse hala biz karar vericezde üretim aşamasına katılcazda üreticezcde adamlar kullanmıya başlıycak biz hala ağzımızı açalım .
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: SKYWOLF - 15 Haziran 2010, 19:56:46
Ya vallaha küfür edicem italyanlar t-149 u bitirdiler nerdeyse hala biz karar vericezde üretim aşamasına katılcazda üreticezcde adamlar kullanmıya başlıycak biz hala ağzımızı açalım .

Demek ki Sikorsky ciddi bir çalışma içerisinde.
İnşallah en iyi faydalı olan seçilir.
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: darkranger - 15 Haziran 2010, 19:58:37
Helikopterden çok benim sinirlendiğim konu Uzun Menzilli Hava Savunma Silahı konusu Gökleri Koruyan 1971 model Hibe gelmiş Rapiler'ler 1960 model dandik 16 MIM-23 Hawk bataryası en azından sayıları fazla olsaydı.

ayrıca sadece Orduya değil bütün alanlarda en faydalısı olan helikopter seçilmeli ticari haklarını elimizde tuttuğumuz helikopterler çok iyi gelir getirir
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: Hawkerx - 15 Haziran 2010, 19:59:25
bir sonraki ssik ne zaman
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: SKYWOLF - 15 Haziran 2010, 20:02:23
Helikopterden çok benim sinirlendiğim konu Uzun Menzilli Hava Savunma Silahı konusu Gökleri Koruyan 1971 model Hibe gelmiş Rapiler'ler 1960 model dandik 16 MIM-23 Hawk bataryası en azından sayıları fazla olsaydı.


Bu bahsettikleriniz alçak ve orta irtifa hava savunma sistemleri. Bu konuda çalışma var zaten.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI’NIN ALÇAK VE ORTA İRTİFA HAVA
SAVUNMA SİSTEMİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK ÜZERE BAŞLATILAN
PROJE KAPSAMINDA ALINAN TEKLİFİN DEĞERLENDİRİLMESİ
SONUCUNDA; FÜZE KISMI ROKETSAN ALT YÜKLENİCİLİĞİNDE OLMAK
ÜZERE, ASELSAN ANA YÜKLENİCİLİĞİNDE TASARIM VE GELİŞTİRME
DÖNEMİ İÇİN SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: boxer - 15 Haziran 2010, 20:05:51
bir sonraki ssik ne zaman

+1
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: Stryker - 15 Haziran 2010, 20:16:46
SON OLARAK, SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ MÜŞTEREK TAARRUZ
UÇAĞI (JSF) PROJESİNDE GELİNEN AŞAMAYI GÖZDEN GEÇİREREK,
MİLLİ İŞLETME – İDAME TALEPLERİMİZ VE SANAYİİMİZİN PROJEYE
KATILIMI KONULARINDA ORTAYA KONULAN HEDEFLERİMİZİN 2011
YILINDA VERİLMESİ ÖNGÖRÜLEN UÇAK SİPARİŞİ AŞAMASINDAN ÖNCE
ABD TARAFINDAKİ MUHATAPLARIMIZLA MÜZAKERE EDİLEREK
SONUÇLANDIRILMASI GEREKLİLİĞİNİ DEĞERLENDİRMİŞTİR.                                                                                                                                                                                                                                          Arkadaşlar burada milli işletme ibaresi dikkatinizi çektimi.Acaba bu kaynak kodlarıyla işlgili bir şeymi.Kaynak kodları verilmesi gibi yada istenmesi gibi bir durummu var ortada.
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: WOLF - 15 Haziran 2010, 20:48:32
bir sonraki ssik ne zaman

+1

Daha çok sorarız...
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: darkranger - 15 Haziran 2010, 21:45:34
Bu bahsettikleriniz alçak ve orta irtifa hava savunma sistemleri. Bu konuda
çalışma var zaten.

Evet biliyorum ne acı ki bahsedicek bir Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemimiz yok (MIM-14'ler servis dışı kaldıra ömürleri nedeniyle)
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: nightshade - 15 Haziran 2010, 22:10:00
Acaba bu mım-14 nike füzelerinin küçük bir modifikasyonla karadan karaya ateşleyemezmiyiz nede olsa neredeyse 500 kg savaş başlığı var..Çöpe atmaktan iyidir?
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: es[ape - 15 Haziran 2010, 23:14:25
SON OLARAK, SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ MÜŞTEREK TAARRUZ
UÇAĞI (JSF) PROJESİNDE GELİNEN AŞAMAYI GÖZDEN GEÇİREREK,
MİLLİ İŞLETME – İDAME TALEPLERİMİZ VE SANAYİİMİZİN PROJEYE
KATILIMI KONULARINDA ORTAYA KONULAN HEDEFLERİMİZİN 2011
YILINDA VERİLMESİ ÖNGÖRÜLEN UÇAK SİPARİŞİ AŞAMASINDAN ÖNCE
ABD TARAFINDAKİ MUHATAPLARIMIZLA MÜZAKERE EDİLEREK
SONUÇLANDIRILMASI GEREKLİLİĞİNİ DEĞERLENDİRMİŞTİR.                                                                                                                                                                                                                                          Arkadaşlar burada milli işletme ibaresi dikkatinizi çektimi.Acaba bu kaynak kodlarıyla işlgili bir şeymi.Kaynak kodları verilmesi gibi yada istenmesi gibi bir durummu var ortada.

bu benimde dikkatimi çekti  yazıdan anladığım kadarıyla halen ısrarcıyız kaynak  kodlarının verilmesi konusunda
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: boxer - 16 Haziran 2010, 12:47:40

bu benimde dikkatimi çekti  yazıdan anladığım kadarıyla halen ısrarcıyız kaynak  kodlarının verilmesi konusunda
Abd kimseye vermeyi kabul etmedi bu kodları Türkiye olarak bizim bu konuyla ilgili yetkililerimiz de bize kodların verilmeyeceğini biliyor ama bunu bir koşul şeklinde öne sürüyorlar yani bu bahaneyle F-35 den bilinçli bir şekilde vazgeçiyor olabilirler.
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: SKYWOLF - 16 Haziran 2010, 12:57:24
MİLLİ İŞLETME – İDAME ile kullanacağımız uçakların bakımı için gerekli olan çalışmalardan bahsediliyor.
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: armata - 16 Haziran 2010, 17:59:24
Arkadaşlar şimdi Blomberg-Haberturk'te alt yazı geçti.Rusya İrana satacağı s300 ve s400 füzelerini Türkiye'ye satmak istiyormuş :)
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: SKYWOLF - 16 Haziran 2010, 18:10:48
Arkadaşlar şimdi Blomberg-Haberturk'te alt yazı geçti.Rusya İrana satacağı s300 ve s400 füzelerini Türkiye'ye satmak istiyormuş :)


Yani İran'a satışı durdurmasaydı bize S 300 veya S 400 vermeyecekti öyle mi? ;D ;D

Ah bu haberciler yok mu!  :D :D
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: armata - 16 Haziran 2010, 19:37:04
Arkadaşlar şimdi Blomberg-Haberturk'te alt yazı geçti.Rusya İrana satacağı s300 ve s400 füzelerini Türkiye'ye satmak istiyormuş :)


Yani İran'a satışı durdurmasaydı bize S 300 veya S 400 vermeyecekti öyle mi? ;D ;D

Ah bu haberciler yok mu!  :D :D
Yahu heralde onlara satmak için yaptıkları füzeleri bize vermek istiyolar gibi bişey bu haber.İnşallah birkez daha düşünüp ruslara yöneliriz patriotlardan daha iyi sonuçta.
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: armata - 16 Haziran 2010, 20:31:29
SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISI BASIN AÇIKLAMASI

4. KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI’NIN ALÇAK VE ORTA İRTİFA HAVA
SAVUNMA SİSTEMİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK ÜZERE BAŞLATILAN
PROJE KAPSAMINDA ALINAN TEKLİFİN DEĞERLENDİRİLMESİ
SONUCUNDA; FÜZE KISMI ROKETSAN ALT YÜKLENİCİLİĞİNDE OLMAK
ÜZERE, ASELSAN ANA YÜKLENİCİLİĞİNDE TASARIM VE GELİŞTİRME
DÖNEMİ İÇİN SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA

[url]http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Sayfalar/2010haziranssikbasinaciklamasi.aspx[/url]

Bence toplantıdan çıkan en önemli karar bu.Kısa ve orta menzilli hava savunma füze sistemi yapıcaz yerli ve özgün tasarım.
Başlık: 15 Haziran 2010 SSİK Toplantısı
Gönderen: es[ape - 17 Haziran 2010, 10:30:30

bu benimde dikkatimi çekti  yazıdan anladığım kadarıyla halen ısrarcıyız kaynak  kodlarının verilmesi konusunda
Abd kimseye vermeyi kabul etmedi bu kodları Türkiye olarak bizim bu konuyla ilgili yetkililerimiz de bize kodların verilmeyeceğini biliyor ama bunu bir koşul şeklinde öne sürüyorlar yani bu bahaneyle F-35 den bilinçli bir şekilde vazgeçiyor olabilirler.

bu giriş kodları elimizde olmazsa kendi üreteceğimiz hiçbir füzeyi bombayı bu uçaklarda kullanamayacağız kullanmak istersek abd'nin kapısını çalmamız lazım  özgün yapacağımız ürünlerin bilgilerinide kendi elimizle adamlara vermemiz gerekecek durum kısaca bu.peki bu durumda  bu uçakları almak onca parayı vermek mantıklımı?bana pek mantıklı gelmiyor. dahası bu uçağıda pek beğenmiyorum  tek motorlu olması dezavantaj hızı 1,6mack buda dezavantaj ayrıca hava-hava (av-önleme)özelliği iyi değil enazından otoriteler böyle söylüyorlar yazılan çizilenler bu doğrultuda.F35'le ilgili bu kadar olumsuzlıklar varken  birde kodların elimizde olmaması dışa bağımlı olmamız pek mantıklı gelmiyor bana.neymiş efendim ortakmışız  benim bildiğim ortaksan herşeye ortaksındır  ama burada durum farklı  mantık şu ben uçak yapmak istiyorum maliyetini azaltmak için senide dahil ediyorum  ama sana kodları vermiyorum  bu uçakta kullanacağın füzeyide bombayıda benden alacaksın güncellemek istersen bana geleceksin.harbiden dümen sağlam ;)
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: darkevvilboy - 06 Mart 2011, 22:11:38
Tekrar hangi ayda toplanacaklar?
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: AVCI - 07 Mart 2011, 16:53:08
Normalde Haziran ayına planlanan bir İcra Komitesi var ama Genel Maksat Helikopteri projesinde bir seçim olursa yakın zamanda bir toplantı düzenlebilir.
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: boxer - 07 Mart 2011, 16:54:53
Normalde Haziran ayına planlanan bir İcra Komitesi var ama Genel Maksat Helikopteri projesinde bir seçim olursa yakın zamanda bir toplantı düzenlebilir.
Anladım yani bir tercih sözkonusu olursa Komite rutinin dışında bir tarihte toplanabiliyor.
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplandı. 6 ocak 2010
Gönderen: kanas - 08 Mart 2011, 09:53:30
6 ayda 1 toplanmak çok uzun değil mi? Bana kalsa her hafta toplardım :)
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: darkevvilboy - 15 Mart 2011, 17:03:07
20 milyar dolarlık zirve
 
EMRE SONCAN   -   15.03.2011   
 
 
 
Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 20 milyar dolarlık zirvede buluşacak.
 

Normal şartlarda yılda iki kez gerçekleştirilen Savunma Sanayi İcra Komitesi, 16 milyar dolarlık F-35 savaş uçağı projesinde yaşanan kriz ve yaklaşık 4 milyar dolara mal olması beklenen genel maksat helikopter ihalesini görüşmek için 22 Mart'ta olağanüstü toplanacak. Türkiye'nin de üreticileri arasında olduğu F-35 projesinde ABD'nin hayati önem taşıyan kodları ve kritik teknolojileri vermeye yanaşmaması iki ülke arasında gerginliğe yol açmıştı. ABD'de 13 Nisan'da gerçekleştirilecek kritik toplantı öncesi Ankara da pozisyonunu belirleyecek. Ayrıca TSK'nın da ihtiyaçları dahil 109 helikopterin alımı için açılan ve yıllardır bitirilemeyen ihalenin de bu kez sonuçlanması bekleniyor.

Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında en önemli gündem maddesi geleceğin avcı uçağı olarak tasarlanan F-35 projesi olacak. 16 milyar dolarlık projede Türk tarafı, defalarca Amerika'nın kapısını çalarak bu kadar büyük para yatırdığı uçağın uçuş kodlarını istedi. Fakat ABD Savunma Bakanlığı Pentagon bu talebi geri çevirdi. Amerika'nın savaş jetlerine ait kodları vermemesi ve yazılıma dair teknolojiyi paylaşmaması Türkiye'yi tedirgin ediyor. Yaklaşık 100 uçak almayı planlayan Ankara, kodlara sahip olmadığı takdirde uçaklara gerçek anlamda hakim olunamayacağına dikkat çekiyor. Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Koşaner, bu tarihi projeyle ilgili nihai kararı verecek. Nisanda Pentagon'da yapılacak toplantı öncesi Türkiye'nin izleyeceği yol haritasını belirleyecek. Savunma kulislerinde Ankara'nın Washington'a 'kod'lar konusunda net bir mesaj yollayacağı dile getiriliyor. Öte yandan F-35'in üreticileri arasında yer alan İngiltere'nin de ABD'nin uçuş kodlarını paylaşmaması nedeniyle projeden çekilebileceği konuşuluyor.

Türk savunma tarihinin en büyük hazır alım projelerinden biri olan genel maksat helikopter ihalesi de toplantının iki numaralı gündem maddesi olacak. Aralık ayında toplanan ve Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Koşaner'in katıldığı komite toplantısında ihaleyle ilgili sonuç çıkmamıştı. Türkiye'nin alacağı 109 helikopter için İtalyan AgustaWestland ve Amerikan Sikorsky yarışıyor. İki dev firma 5 milyar dolar bandında direnirken, Türk tarafı 3,5 milyar doların üzerine çıkmaya yanaşmıyor. Son toplantıda Erdoğan ve Koşaner 5 milyar doların ödenmesinin mümkün olmadığını ilgili taraflara net bir şekilde ifade etmişti. Sikorsky, Türkiye'ye T-70 Blackhawk modelini önerirken, Agusta'nın masaya koyacağı model ise TUHP 149.
 
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1107524&keyfield=454D524520534F4E43414E
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: darkevvilboy - 15 Mart 2011, 17:54:01
22 sinde güzel haberler alabiliriz inşallah.Milli sanayiyi geliştirecek kararların alınmasını bekliyorum.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: enes38 - 15 Mart 2011, 18:03:09
büyük süprizlere açık olun ,  şu helikopter ihalesini bir  karara bağlasalarda bizi nelerin beklediğini  görsek
birde bu  f-35 yazılım kodları  konusunda  ümitliyim , eğer  üstüne  düşüp baskı yaparlarsa  alabilirler  ama  üzerine  düşmeleri  gerekiyor.
haydi hayırlısı.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: SKYWOLF - 15 Mart 2011, 20:19:20
büyük süprizlere açık olun ,  şu helikopter ihalesini bir  karara bağlasalarda bizi nelerin beklediğini  görsek
birde bu  f-35 yazılım kodları  konusunda  ümitliyim , eğer  üstüne  düşüp baskı yaparlarsa  alabilirler  ama  üzerine  düşmeleri  gerekiyor.
haydi hayırlısı.

+1
Bakalım toplantıdan ne kararlar çıkacak.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: rstr617 - 15 Mart 2011, 20:28:22
Milli jet projesi eğer akp'den beklenenin çok ötesinde bir vizyon değilse; bu konuda kullanılmak için başlatıldı diye düşünüyorum.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: DedeKorkut - 15 Mart 2011, 21:22:22
Bence çok fazla ümitlenmeyin. Öyle çok şaşıracağımız bir sonuç çıkmayacak. Olağanüstü olarak toplanaılarak yapılan bir toplantıdan büyük sonuçlar çıkmaz. Belkide bu toplantının amacı ABD ye gözdağı vermek ve kodlar konusundaki fikrini yeniden gözden geçirmesini sağlamak. Benim görüşüm bu yönde.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: shielt - 15 Mart 2011, 21:30:32
Seçimler geçmeden bende birşey beklemiyorum.. Ama yinede süpriz faktörü herzaman var tabiiki..

geçen toplantıda da hiç bilmediğimiz projeler ortaya çıkmıştı. Ben yine aynı şeyleri bekliyorum .
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: sephiroturk - 15 Mart 2011, 23:37:56
Alıntı
20 milyar dolarlık zirve
EMRE SONCAN   -   15.03.2011   
Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 20 milyar dolarlık zirvede buluşacak.

Ne oldu bizim uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesi aceba , helikopter, uçak derken arada kaynadimi ?
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: darkevvilboy - 17 Mart 2011, 11:53:49
Muhtemelen hava savunma sistemleri için de bazı kararlar alınabilir.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: shielt - 17 Mart 2011, 14:02:30
Ben beklemiyorum hava savunma için bir karar çıkacağını. Açıkcası başka birşeyde beklemiyorum. En fazla birkaç elektronik alet için proje duyurusu falan açıklanır ve diğer projeler hakkında bilgi verilir o kadar.

Ama vecdi abimizinde bizi şaşırtmasını istiyorum içten içten :D
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: AVCI - 22 Mart 2011, 13:41:39
Toplantı bugün saat 15:00 te yapılacak.

Genel maksat helikopteri ve Laladmis projeleri ile ilgili gelişmelere ait kararlar bekleniyor.Hayırlısı bakalım.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: enes38 - 22 Mart 2011, 13:53:40
Toplantı bugün saat 15:00 te yapılacak.

Genel maksat helikopteri ve Laladmis projeleri ile ilgili gelişmelere ait kararlar bekleniyor.Hayırlısı bakalım.
akşam haberlerine  yetişir  sanırım  , merakla bekliyorum
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: RekarnO - 22 Mart 2011, 13:59:55
Haberlerde tek bir satır haber bile geçmez..
Ben beklemiyorum bu habercilikle bu tür haberlerin yapılmasını..

TRT belki ...
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: darkevvilboy - 22 Mart 2011, 14:14:39
Saat 15.00 da Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı var, inşallah beklediğimiz haberler çıkar.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: kanas - 22 Mart 2011, 15:04:10
Laladmis nedir?
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: enes38 - 22 Mart 2011, 15:08:11
Laladmis nedir?
sanırım alçak irtifa hava savunma füzesi
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: AVCI - 22 Mart 2011, 15:09:59
Alçak irtifa hava ve füze savunma sistemi projesinin kısa adı.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: kanas - 22 Mart 2011, 15:19:14
Alçak irtifa hava ve füze savunma sistemi projesinin kısa adı.

teşekkürler enes38 ve AVCI
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: RekarnO - 22 Mart 2011, 15:20:04
Alçak irtifa mı?

Alçak irtifa ihalesi demi vardı?

Ben neler kaçırdım yahu :D

Ben bunu Yüksek irtifa olarak biliyorum?
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: enes38 - 22 Mart 2011, 15:51:53
Alçak irtifa mı?

Alçak irtifa ihalesi demi vardı?

Ben neler kaçırdım yahu :D

Ben bunu Yüksek irtifa olarak biliyorum?
Alçak irtifa  yerli  (roketsan üretecek)  yüksek irtifa  hazır  alım
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: amonyak - 22 Mart 2011, 17:37:45
Sayin arkadaslarim bir sorum olacak.

Bu yüksek irtifa savunma sistemini disardan temin ettigimiz zaman ABD veya RUS yapimi fark etmez her hangi bir saldirida veya savasta bu kaygan milletler bir sekilde bu sistemlerin islevini durdurma gibi bir lükse üretici firma veya ülke olarak sahipmidirler ?.
Bu gün olmasa bile ilerisi icin neden milyarlari verecegiz kendimiz yapmiyoruz diye soruyor insan kendi kendine zira, ben sahsen milyar dolarlari verdigimiz halde üreticilerin bir hile ile kapattiyi yüksek hava savunma bataryasinin yerine kendimizin yaptigi ama ise yaramayan yüksek hava savunma bataryasinin önleyemedigi cruise veya bombalarin altinda can vermeyi bir seref sayarim.

Nedenine gelince bir gün bu Türk yapimi yüksek hava savunma bataryasi bizden sonra gelecekler tarafindan mutlaka hedefine ulastirilacaktir.

En güzel örnek ise yakin tarih FALKLAND savasidir. (Arjantin-Ingiltere)

 Arjantin de İngilizlere kayıplar verdirmeye devam etmiş, birkaç gün içinde 4 gemi; 2 füze-atar fırkateyn (Ardent ve Antilope), 1 yük gemisi (Atlantic Conveyer) ve 1 destroyer (Conventry)i batırmayı başarmıştır. İngiltere bu kötü gidişin nedeninin Arjantin hava kuvvetlerinin uçaklardan attığı AM-39 tipi Exocet füzeleri olduğunu anlamış ve bu tehdidi ortadan kaldırmak veya en azından etkisini azaltmak konusunda,  :'(Exocet füzelerinin ve bu füzeleri atan “Super Etendard” uçaklarının üreticisi olan Fransa’dan yardım almaya karar vermiştir. Bu konuda İngiltere’nin her isteğine olumlu yanıt veren Fransa savaşın sonucunun İngiltere için zaferle sonuçlanmasında büyük rol oynamıştır ???. Elde ettiği bilgilerle İngiltere, füzeleri hedefine götüren radar frekansını karıştırıp, bu füzelerin denize düşmesini sağlamıştır. Fransa ve İngiltere arasında yapılan bu bilgi alış-verişi hakkında bugüne kadar resmi bir açıklama yapılmış olmasa da Exocet füzelerinin üretici firması Aerospetiale sözcüsü Patrick Mercillon “Herhangi bir bilgi transferi olmuşsa, bu hükümetten hükümete olmuştur; ben bunu teyit edemem, inkâr da edemem” şeklinde açıklama yapmıştır. Ayrıca savaştan sonra konuşan dönemin yetkilileri, böyle bir bilgi alış verişi olduğunu söylemişlerdir.

Alinti yaptim Mustafa Nalci Pusula 63. Falkland savasi 
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: darkevvilboy - 22 Mart 2011, 19:02:21
toplantı bitti mi, tv de ya da nette bununla ilgili haber gören oldu mu?
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: sephiroturk - 22 Mart 2011, 19:24:56
toplanti bitti basin açiklamasi savunma sanayi mustesarligi nin sitesinde mevcut kisacasi hiç bir karar çikmadi bir sonraki ssik toplantisini beklemek kaldi  ::)
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: darkevvilboy - 22 Mart 2011, 19:29:19
Hayal kırıklığı yaşadım:(
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: Ice - 22 Mart 2011, 19:35:20
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Sayfalar/22032011_SSIKBsnAcik.aspx
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: RekarnO - 22 Mart 2011, 19:43:44
G.M.H ihalesi değerlendirilmekteymiş, JSF projesi devam edecekmiş gibi iki satır yazı var.

Bu kadar adam sadece bu iki şeyi söylemek için toplandı..

Normal SSİK i bekleyeceğiz..

Bu arada ben demedimmi TVlerde tek bir satır yazı geçmeyecek diye...

Sanki başka bir ülkeyi ilgilendiren konular bunlar....
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: AVCI - 22 Mart 2011, 19:44:35
F-35 projesinde siparişler beklenen ve istenen teknolojik paylaşımın verilmemesi nedeniyle bir dahaki SSİK toplantısına kadar ertelendi.Bu projede bişeyler  olacak ama bakalım ne.İptal gelirse şaşırmam kod krizi ciddi boyutlara ulaşırda hava kuvvetleri ve hükümet bu konuda yerli uçağa daha fazla kaynak ayrılması yönünde görüş bildirirse iptale vurur bu projenin sonu.Çok az ihtimalde olsa bunuda görebiliriz gibi geliyor bana.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: sephiroturk - 22 Mart 2011, 19:51:17
G.M.H ihalesi değerlendirilmekteymiş, JSF projesi devam edecekmiş gibi iki satır yazı var.
Bu kadar adam sadece bu iki şeyi söylemek için toplandı..
Normal SSİK i bekleyeceğiz..
Bu arada ben demedimmi TVlerde tek bir satır yazı geçmeyecek diye...
Sanki başka bir ülkeyi ilgilendiren konular bunlar....

samanyoluhaber sitesinde toplantinin bittigi ve 2.5 saat sürdügünü okudum ...
O kadar adam bu yogun gündemde 2.5 saat görüsme yaptilarsa fena degil.


Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: RekarnO - 22 Mart 2011, 19:52:57
İş İptale kadar gitmez bence ama Artık ciddi tepki verebiliriz. Daha öncede dediğim gibi Kod olayı çözülür ama tutulan tavır karşısında anlaşılan o ki Kendi uçağımız için bir artı politika oluşturuluyor.

F-35 ler mutlaka alınacak ama kendi kanımca bu aldığımız son savaş uçakları olacak. Daha sonraları Kendi uçağımıza yüklenebiliriz..

Toplantıda birde Sabiha gökcen hava alanı çevresinde İSTANBUL TEKNOPARK yapımı gibi bir cümle geçiyordu..

Buraları Büyük ihtimalle PENDİK olacak.. Bu bölgeler bu konu için çok uygun araziye sahip..

Ben ve AVCI birer pendikli olarak ilçemize yapılacak(muhtemel) projeleri sevinçle karşılıyoruz, En azından kendi adıma öyle düşünüyoum...:D

Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: RekarnO - 22 Mart 2011, 23:22:07
ABD kodları vermedi, Türkiye vazgeçti!

Savunma Sanayi İcra Komitesi(SSİK) toplantısından, F-35 savaş uçağı projesiyle ilgili olarak ABD’ye yönelik olarak önemli bir mesaj çıktı. Kodlar verilmeyince uçak alımı askıya alındı.


Savunma Sanayi İcra Komitesi(SSİK) toplantısından, F-35 savaş uçağı projesiyle ilgili olarak ABD’ye yönelik olarak önemli bir mesaj çıktı. Pentagon, uçuş kodlarını ve yazılıma ait kritik bilgileri vermeyi reddedince, Türkiye de siparişleri erteledi.

SSİK toplantısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün katılımıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda gerçekleştirildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD’den 100 uçak almayı öngören siparişin, Pentagon'un uçuş kodlarını ve yazılıma ait kritik bilgileri vermeyi reddetmesinin siparişlerin ertelenmesine neden olduğunu kaydetti.

Gönül, “Uçak siparişlerinin verilebilmesi için proje kapsamındaki beklentilerimize yönelik müzakereler tatmin edici bir sonuca ulaşmadı. Söz konusu müzakerelerin geldiği aşamaya bağlı olarak uçak siparişleri bir sonraki SSİK toplantısında tekrar değerlendirilecek.” dedi.
Özellikle yazılıma ‘bir şekilde' erişme arzusunda olduklarının altını çizen Gönül, “Pek çok mesafe de alındı. İş payında, teknoloji paylaşımında mesafe alındı. Daha fazlasını arzu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Projede maliyetlerin de yükseldiğine dikkat çeken Gönül, fiyat konusunun daha sonra etraflıca değerlendirileceğini kaydetti.

TSK'nın da ihtiyaçları dahil 109 genel maksat helikopterinin alımı ihalesinde sonuca varılamadığını aktaran Gönül, hedef fiyata yaklaşıldığını, fakat komitenin istediği rakama henüz ulaşılamadığını dile getirdi. Vecdi Gönül, 1 ay içinde nihai sonuca varılacağını belirtti.

Öte yandan Gönül, Türkiye'nin de üretiminde rol aldığı askerî nakliye uçağı A400M projesinde, satın alınacak toplam 10 uçak için toplam 111 milyon euroluk ek maliyetin ödeneceğini söyledi.

CİHAN

http://www.haber7.com/haber/20110322/ABD-kodlari-vermedi-Turkiye-vazgecti.php
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: UYVAR - 22 Mart 2011, 23:55:03
başlığın ''abd kodları vermedi, Türkiye alımı erteledi'' olması gerekmez miydi? pek bi halaskar gazi havası vermiş haber7.

hükümete böyle veriyorlar gazı, Libya dolaylarında tüp bitiyor sonra...
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: RekarnO - 23 Mart 2011, 00:41:36
http://www.haber10.com/haber/236247/
http://www.stargundem.com/ekonomi/1156867-turkiye-ucus-kodlari-problemi-nedeniyle-f35lerin-siparisini-erteledi.html
http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=413702
http://haberevet.com/haber/20110322/302863/abd-kodlari-vermeyince-turkiye-vazgecti.html
http://www.reyhaber.com/index.php?option=com_content&view=article&id=17047&catid=1&Itemid=4
http://www.ilkehaberajansi.com.tr/haber/turkiyeden-kodlari-verilmeyen-ucaklar-ret.html
http://www.elmahaber.com/news_detail.php?id=43686,
http://www.haberler.com/turkiye-ucus-kodlari-problemi-nedeniyle-f35-lerin-2609363-haberi/
http://www.timeturk.com/tr/2011/03/22/turkiye-ucus-kodlari-problemi-nedeniyle-f35-lerin-siparisini-erteledi.html
http://www.sabah.com.tr/Gundem/2011/03/22/turkiyeden_pentagona_sert_cevap

Bunlar bu haberi veren sitelerden sadece birkaçı. Şimdi UYVAR bunlar da mı GAZ veriyor..

Biraz düşünerek yazı yazın... Sıkıldım artık bu tavrınızdan...
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: UYVAR - 23 Mart 2011, 00:54:58

[url]http://www.stargundem.com/ekonomi/1156867-turkiye-ucus-kodlari-problemi-nedeniyle-f35lerin-siparisini-erteledi.html[/url]


böyle vermek daha mantıklı.

reyhaber, haberler.com, timeturk de bunlara eklenebilir.

benim tavrım ortada. yapılan iyi bir işi savunurum. kim yapmış olursa olsun. hükümetin nükleer santral projesini de destekleyen benim. Libya'ya karşı aldığı omurgasız tavrı eleştiren de ben!
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: RekarnO - 23 Mart 2011, 01:12:48
Bak kardeşim senin net biri olduğunu bende biliyorum. Seni severim Dürüst kademeli insanlardan birisin ama açıkcası bazen ortayı bulamıyorsun. Bunu hem sana hemde diğerlerine söylüyorum. Dengeli olun canımı yiyin ama bunun yolu bu değil canım kardeşim.. Yanlış anlama kalbini kırmak istemiyorum ama işin açığı bu..

neyse konuyu dağıtmayalım...

Devam edelim..
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: UYVAR - 23 Mart 2011, 01:15:47
tamam konu dağılmasın özel mesaj atıyorum.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: rstr617 - 23 Mart 2011, 03:13:43
Şimdi fare dağa küsmüş, dağın haberi olmamış derler. Bu f-35 olayı buna benziyor.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: cüzzamlı melek - 23 Mart 2011, 07:30:49

[url]http://www.stargundem.com/ekonomi/1156867-turkiye-ucus-kodlari-problemi-nedeniyle-f35lerin-siparisini-erteledi.html[/url]


böyle vermek daha mantıklı.

reyhaber, haberler.com, timeturk de bunlara eklenebilir.

benim tavrım ortada. yapılan iyi bir işi savunurum. kim yapmış olursa olsun. hükümetin nükleer santral projesini de destekleyen benim. Libya'ya karşı aldığı omurgasız tavrı eleştiren de ben!


uyvar,

daha düne kadar nükleer'i destekleyen biri olarak, hükümetin libya karşısında ne yapması gerektiği hususunda ne düşündüğünü GERÇEKTEN merak ettim.. ama bu başlığa uygun olmayacağından, libya başlığına yazmanı umuyorum.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: UYVAR - 23 Mart 2011, 16:19:57
@cüzzamlı melek,
dostum ne düşündüğümü hem bu forumda hem başka forumlarda farklı konu başlıkları altında defaatle yazdım. okursan anlayacağını umuyorum. ama sana kıyak olsun diye özel mesajdan bir özet geçeceğim. umarım GERÇEKTEN yardımı dokunur.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: RekarnO - 25 Mart 2011, 12:46:36
Erdoğan ve Koşaner'in F-35 endişesi

Türkiye'nin, 100 adet almayı planladığı F-35 savaş uçağı siparişini ertelemesinin perde arkası aralandı. Erdoğan ve Koşaner'in F-35'lerin kodları-nın verilmemesi ile ilgili tepkisi sonrası siparişin askıya alındığı ortaya çıktı.


Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında ABD'nin bu uçaklara ait uçuş kodlarının vermediği ortaya çıktı.

Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in, "Böyle bir şey kabul edilemez." dediği öğrenildi. Türkiye'nin 100 adet F-35 jetinin siparişlerini ertelemesinin perde arkası aralanıyor. ABD'nin bu uçaklara ait uçuş kodlarını ve yazılım bilgilerini vermediği ortaya çıkarken, Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı toplantıda Genelkurmay Başkanı Koşaner'in, "Bu iş F-16'lara benzemesin." uyarısında bulunduğu belirtildi. ABD, 80'li yıllarda satın alınan F-16'ların yazılım kodlarını Türkiye'ye vermemişti.

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısına F-35 savaş uçağı projesi damgasını vurdu. 22 Mart Salı günü Ankara'da yapılan toplantıda savunma bürokratlarından ABD'nin F-35'in yazılım kodlarını vermediği yönünde brifing alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in, "Böyle bir şey kabul edilemez" diye sert çıktığı öğrenildi. Toplantıda görüşlerini dile getiren Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in, "Bu iş F-16'lara benzemesin" uyarısında bulunduğu belirtildi. Türkiye'nin 80'li yıllarda ABD'den satın aldığı F-16 savaş uçakları çok tartışılmıştı. Söz konusu jetlerdeki yazılım kodlarını ABD yine bugünkü gibi Türkiye'ye vermeyi reddetmişti. Uçakların tüm dost-düşman tanımlamaları ABD'nin kontrolündeydi. Türkiye şimdi, F-16'lara milli yazılım yüklenmesi için çalışmalarını sürdürüyor.Amerika'nın savaş jetlerine ait kodları vermemesi ve yazılıma dair teknolojiyi paylaşmaması, Türkiye'yi farklı bir adım atmaya yöneltti.

Yaklaşık 100 uçak almayı planlayan Ankara, kodlara sahip olmadığı takdirde uçaklara gerçek anlamda hâkim olunamayacağına dikkat çekerek, siparişleri erteledi. Jetlerin dışarıdan yönlendirilebileceği, elektronik harp karşısında savunmasız kalabileceği ve yazılıma herhangi bir müdahalede bulunulamayacağı hususları bu kararın alınmasında etkili oldu. Şu anda F-35'lerin yazılımlarını tamamen ABD hazırlıyor. Türkiye, kendi tehdit algılamalarıyla ilgili bilgileri Washington'a gönderecek, üretici firma da bu doğrultuda yazılımları hazırlayacak. Fakat savunma bürokratları, böyle bir durumun milli güvenliği tehdit edeceğini vurguluyor. Üst düzey bir yetkili, "Yazılımların içinde ne olacağını bilemezsiniz. Yarın üçüncü bir ülkeyle savaşa girdiğinizde ve bu ülke ABD'nin müttefikiyse, uçaklarınızı kullanamaz hale getirebilir. Savaştığın ülkeye ait bir jetten ateşlenen füze, bizim savaş uçaklarımız tarafından 'düşman unsur' olarak algılanmayabilir." diyor. Savaş uçaklarına ait yazılımlar hazırlanırken öncelikle ana tehdit algılamaları belirleniyor. Bütün bunlar 'tehdit kütüphanesi' adı altında toplanıyor ve yazılımlar bu doğrultuda şekilleniyor.

16 milyar dolarlık F-35 projesinin masaya yatırıldığı SSİK toplantısında, yazılım konusundaki endişeler dile getirilirken Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, daha önce alınan F-16 savaş uçaklarında yaşanan sorunları hatırlattı. Başbakan Erdoğan da yazılım kodlarının verilmemesinin kabul edilemeyeceğini net bir dille ifade etti. Geçtiğimiz aralık ayında ABD lisansı ile Türkiye'de üretilen F-16 savaş uçaklarının uçuşta beyni kabul edilen görev bilgisayarlarının yerli olarak üretilmesi yönünde karar alındı. Milli görev bilgisayarının üretilmesiyle birlikte F-16'ların ABD'nin muhtemel elektronik etkisinden kurtarılması hedefleniyor.

ZAMAN

http://www.haber7.com/haber/20110325/Erdogan-ve-Kosanerin-F35-endisesi.php
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: SKYWOLF - 25 Mart 2011, 13:00:09
Zamandan masallar...
Ortaya çıktı, bildirildi, söylendi vs vs.
Hep aynı makinanın ürünleri...

Alıntı
Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında ABD'nin bu uçaklara ait uçuş kodlarının vermediği ortaya çıktı.

Ne ortaya çıkmış? Bu zaten en başından beri bilinen birşeydi. Ancak kahvehane muhabbetini seven saf vatandaşları birilerinin kandırması gerek değil mi?
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: ist_eternal - 25 Mart 2011, 13:15:20
Bu iş neye benzedi,bence sahibinin dikkatini çekmek isteyen fino köpekleri şaklabanlık yapar ya tam ona benzedi,madurumda madurum paris annemmm kodlarımı bulamıyorum,2009 a kadar ümmetçiliğe oynandı halende devam ediyor şimdide uyanan insanların kafalarını bulandırmak için milli duyulara oynuyorlar.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: AVCI - 05 Ocak 2012, 22:39:31
SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISI
BASIN AÇIKLAMASI
(05 OCAK 2012)
1/1
DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,
SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ, GÜNDEMİNDE YER ALAN KONULARI GÖRÜŞMEK VE İLGİLİ KARARLARI ALMAK AMACIYLA SAYIN BAŞBAKANIMIZIN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR. ALINAN KARARLAR AŞAĞIDAKİ GİBİDİR:

I. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NİN YENİ NESİL SAVAŞ UÇAĞI İHTİYACINI KARŞILAMAK ÜZERE, TÜRKİYE’NİN 1999 YILINDAN İTİBAREN KONSORSİYUM ÜYESİ OLARAK KATILDIĞI MÜŞTEREK TAARRUZ UÇAĞI (JSF) PROJESİ KAPSAMINDA, TEDARİK PLANINDA YER ALAN VE 2015 YILINDA TESLİM ALINMASI PLANLANAN İLK 2 ADET F-35A UÇAĞININ SİPARİŞİNİN VERİLMESİ HUSUSUNDA SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI YETKİLİ KILINMIŞ OLUP, MÜTEAKİP YILLARA İLİŞKİN SİPARİŞLER SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TARAFINDAN PROJEDEKİ GELİŞMELERE GÖRE AYRICA DEĞERLENDİRİLECEKTİR.
II. DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI TAMAMLANAN PROJELERDE YÜKLENİCİ FİRMALAR İLE SÖZLEŞME İMZALAMAK ÜZERE SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI YETKİLİ KILINMIŞTIR. BU ÇERÇEVEDE;

1. HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI’NIN ORTA İRTİFA UZUN SÜRE HAVADA KALAN İNSANSIZ HAVA ARACI İHTİYACINI KARŞILAMAK ÜZERE YÜRÜTÜLEN ANKA PROJESİ KAPSAMINDA, SERİ ÜRETİM FAZINA İLİŞKİN OLARAK 10 UÇAKLIK İLK PAKET İÇİN TUSAŞ-TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ A.Ş. İLE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,

2. EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN HAFİF SINIF HELİKOPTER İHTİYACINI KARŞILAMAK ÜZERE BAŞLATILAN PROJE KAPSAMINDA 15 HELİKOPTER İÇİN ALINAN TEKLİFLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ SONUCUNDA BELL HELICOPTER TEXTRON INC. FİRMASI İLE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,

3. DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI HAVA SAVUNMA HARBİ FİRKATEYNİ (TF-2000) PROJESİ KAPSAMINDAKİ GEMİLERİN ANA SENSÖRÜ OLACAK ÇOK AMAÇLI FAZ DİZİNLİ RADAR GELİŞTİRME PROJESİ’NİN 1. AŞAMASI İÇİN ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. İLE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,

4. HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI İÇİN TURBOJET MOTOR İHTİYACINI KARŞILAMAK ÜZERE BAŞLATILAN AR-GE PROJESİ KAPSAMINDA ALINAN TEKLİFLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ SONUCUNDA, KALE HAVACILIK SANAYİ A.Ş FİRMASI İLE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,
KARAR VERİLMİŞTİR.KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Sayfalar/5Ekim2012SS%C4%B0K.aspx
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: sephiroturk - 06 Ocak 2012, 21:42:51
Uzun menzilli hava savunma projesi ile ilgili bir gelisme olur sandim.. Çikmadi.
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: AYDIN - 07 Ocak 2012, 17:06:46
bence kodlar verilsin yada verilmesin alınsın biz burda komple yazılımını sler kendi yazılımımızı yapar yükleriz en azından tenolojisinin nasıl olduğunu öğrenir daha iyisini kendi uçağımıza uygularız.
Başlık: SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISI BASIN AÇIKLAMASI (17 TEMMUZ 2012)
Gönderen: SKYWOLF - 18 Temmuz 2012, 09:46:01
SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISI
BASIN AÇIKLAMASI
(17 TEMMUZ 2012)

1/2
DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,
SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ, GÜNDEMİNDE YER ALAN KONULARI GÖRÜŞMEK VE İLGİLİ KARARLARI ALMAK AMACIYLA SAYIN BAŞBAKANIMIZIN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR. ALINAN KARARLAR AŞAĞIDAKİ GİBİDİR:
I. SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI TARAFINDAN TEKLİF DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI TAMAMLANAN PROJELERDE YÜKLENİCİ FİRMALAR İLE SÖZLEŞME İMZALAMAK ÜZERE SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI YETKİLİ KILINMIŞTIR. BU ÇERÇEVEDE;
1. UZUN MENZİLLİ BÖLGE HAVA VE FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ KAPSAMINDA ALINAN TEKLİFLERİN İYİLEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK OLARAK, SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI TARAFINDAN YÜKLENİCİ ADAYLARIYLA GÖRÜŞMELERE DEVAM EDİLMESİNE VE ELDE EDİLECEK SONUÇLARIN SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ’NE SUNULMASINA,
2. TÜRKİYE’NİN UZAYDAN DAHA FAZLA İSTİFADE EDEBİLMESİ MAKSADIYLA UYDU FIRLATMA MERKEZİ KURULUMU PROJESİNİN BAŞLATILMASINA,
3. ANKA INSANSIZ HAVA ARACININ DAHA UZUN MENZİL VE YÜK TAŞIMA KAPASİTESİNE SAHİP TURBO-PROP MOTORLU VERSİYONUNUN ÖN TASARIM FAALİYETLERİ İÇİN TUSAŞ FİRMASI ILE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERINE BAŞLANMASINA,
4. DENİZDE İKMAL MUHAREBE DESTEK GEMİSİ PROJESİ KAPSAMINDA TASARIM FAALİYETLERİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK OLARAK SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSLİK VE TİCARET A.Ş. İLE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,
5. SAHİL GÜVENLİK SAR-33 BOTU MODERNİZASYONU PROJESİ KAPSAMINDA İSTANBUL DENİZCİLİK GEMİ İNŞA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. İLE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,
6. DENIZALTI DALIŞ SIMÜLATÖRÜ PROJESI KAPSAMINDA HAVELSAN HAVA ELEKTRONIK SANAYI VE TICARET A.Ş. ILE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERINE BAŞLANMASINA,
7. YAVUZ SINIFI FIRKATEYNLERİNE MİLLİ ELEKTRONİK HARP SİSTEMİ GELİŞTİRİLMESİ MAKSADIYLA ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. İLE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,
8. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA YURT İÇİ GELİŞTİRME YOLUYLA TEDARİKİ PLANLANAN SİLAH, SİSTEM VE PLATFORMLAR İÇİN ALT SİSTEM VE MALZEME GELİŞTİRİLMESİNİ HEDEF ALAN MUHTELİF AR-GE PROJELERİNİN İLGİLİ SANAYİİ KURULUŞLARI VE ÜNİVERSİTELERİN KATILIMI İLE BAŞLATILMASINA,
SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISI
BASIN AÇIKLAMASI
(17 TEMMUZ 2012)
2/2
KARAR ALINMIŞTIR.
II. ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN BİLDİRİLEN 5 ADET HAFİF SINIF HELİKOPTER İHTİYACININ EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İHTİYACI İÇİN BELL HELİCOPTER FİRMASI İLE İMZALANMIŞ MEVCUT SÖZLEŞME KAPSAMINDA TEDARİKİ HUSUSUNDA MÜSTEŞARLIK YETKİLENDİRİLMİŞTİR.
III. AYRICA, İCRA KOMİTEMİZ SABİHA GÖKÇEN ULUSLARARASI HAVAALANI İKİNCİ PİST İNŞAATININ ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI TARAFINDAN YAPILMASINI TEMİN AMACIYLA GEREKLİ İŞLEMLERE SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI TARAFINDAN BAŞLANMASINA,
IV. YERLİ SANAYİ KURULUŞLARININ NİTELİKLİ ÜRÜN GELİŞTİRME FAALİYETLERİNE VE TEKNOLOJİK ALTYAPILARINI İYİLEŞTİRME SÜREÇLERİNE KATKIDA BULUNMAK AMACIYLA BİR TEŞVİK-KREDİ SİSTEMİ KURULMASI HUSUSUNDA MÜSTEŞARLIK YETKİLENDİRİLMİŞTİR.
V. İCRA KOMİTESİ BUNLARA İLAVETEN, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NİN GELİŞEN İHTİYAÇLARI ÇERÇEVESİNDE;
 ÖZEL KUVVETLER HELİKOPTER MODERNİZASYONU,
 CN-235 AVİYONİK MODERNİZASYONU,
 LOJİSTİK DESTEK GEMİSİ TEDARİKİ,
İÇİN GEREKLİ PROJE FAALİYETLERİNİN BAŞLATILMASINA KARAR VERMİŞTİR.
İSMET YILMAZ
MİLLİ SAVUNMA BAKANI

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Sayfalar/17072012_SsikBasinAciklamasi.aspx
Başlık: SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISI BASIN AÇIKLAMASI (17 TEMMUZ 2012)
Gönderen: SKYWOLF - 18 Temmuz 2012, 10:01:46

Predator formülleri

Tolga TANIŞ / WASHINGTON
18 Temmuz 2012
Predator formülleri
Türkiye, ABD Kongresi’ne takılan Predator tipi insansız hava aracı satışı sonrasında yeni formüller üretiyor. ABD’den 5 insanlı keşif aracı kiraladı. Bir süredir beklenen 3 Süper Cobra helikopterin satın alınması için gerekli mektubu da Washington’a gönderdi. Dün yapılan Savunma Sanayii toplantısında ise terörle mücadale amacıyla ANKA’ların silahlandırılması kararı çıktı.

TÜRKİYE, Suriye’deki gelişmeler ve PKK ile mücadelede sıcak geçen yaz aylarında ABD’den silah takviyesi yaptı.
ABD Kongresi’nin muhalefeti nedeniyle, satın almayı planladığı silahlı insansız hava aracı Predator konusunu kasımdaki Amerikan başkanlık seçimlerinin sonrasına erteleyen Türk Hükümeti, ABD Yönetimi’nin onayını gerektirmeyecek bir formülle bir Amerikan şirketinden insanlı keşif uçakları kiraladı. İşlem, hem kiralama olması hem de söz konusu silahların stratejik bir önem içermemesi nedeniyle de Washington ve Ankara arasında diplomatik bir müzakere yürütülmeden halledildi.

Anlaşma şirketle

 Konuyla ilgili Hürriyet’e bilgi veren Pentagon’a bağlı yabancı silah satışları masası yetkilisi Paul Ebner, “Söz konusu uçaklar, Türkiye ve ABD şirketi arasında doğrudan bir ticari kiralamanın parçasıdır. Bizim birimimizin bu konuya bir dahli olmamıştır” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın silah satışlarını da kapsayan askeri işlerden sorumlu yetkilisi de, yine Türkiye’nin bu işleminde ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir rolü olmadığını açıkladı.

Ankara kiraladı

Washington’daki Türk askeri yetkililerinin de dahil olmadığı kiralama, Ankara üzerinden gerçekleştirildi. Ancak kaynaklar, anlaşmanın, mevcut ABD Yönetimi’nin önümüzdeki dönem İngiltere ve İtalya dışında Türkiye ile de paylaşmayı düşündüğü stratejik insansız hava aracı teknolojisi öncesi ihtiyacı karşılamaya dönük bir işlem olduğunu belirtti.

KING AIR 350/_np/4015/17274015.jpg

ABD yetkilileri Ankara ile anlaşma gereği, Türkiye’ye kiralanan insanlı keşif araçlarının tipini açıklamıyor. Ancak bu uçakların 5 adet King Air 350 olduğu daha önce bildirilmişti. Milli Savunma Bakanlığı’ndan önceki gün yapılan yazılı açıklamada, ABD’den kiralanan 5 insanlı keşif uçağından birinin Türkiye’ye ulaştığı belirtildi. Diğer uçakların ise Ekim sonuna kadar teslim edileceği, teslim alınan ilk uçağın ise deneme uçuşlarını müteakip göreve başlayacağı kaydedildi. Heron’dan hızlı uçan ve silah taşıyan, F-16’lardan yavaş uçan ve vurduğu yeri gören küçük uçaklar, bu 2 hava sistemi arasındaki boşluğu dolduracak. Uçaklardan elde edilecek görüntüler anında Genelkurmay Başkanlığı’na da gönderilecek.  ABD’nin Afganistan’da uzun zamandır keşif amaçlı ve Taliban’la mücadelede kullandığı uçaklar işletme maliyetlerinin düşüklüğü ile dikkat çekiyor. Kara Kuvvetlerine bağlı pilotlar, ABD’ye giderek Amerikan ordusunun da kullandığı Amerikan King Air 350 uçağını denemişlerdi.

3 bin km menzilli

Silah taşıyan, uzun süre havada kalabilen ve taşıdığı son sistem kameralarla binlerce kilometreden canlı görüntü aktarabilen bu çift pervaneli uçakların bazı özellikleri şöyle:
Mürettebat: 1-2 pilot
Kapasite: 13 kişi
Uzunluğu: 13.3 metre
Kanat açıklığı: 16.6 metre

Boş ağırlık: 3 bin 520 kg
Taşıdığı ağırlık: 6 bin 804 kg
Azami sürat: 580 km/saat
Azami irtifa: 10 bin metre
Uçuş menzili: Yaklaşık 3 bin km
İlk uçuş: 27 Ekim 1972
Birim maliyeti: 5.2-7.5 milyon dolar

Süper Cobraların mektubu postalandı

ÖTE yandan Türk Hükümeti, ABD Yönetimi tarafından 28 Ekim 2011’de ABD Kongresi’ne satış bildirimi yapılan üç Süper Cobra helikopter için de iki hafta önce kabul mektubunu imzalayarak Washington’a gönderdi. Üst düzey bir Türk Savunma Bakanlığı yetkilisinin ifadesiyle PKK ile mücadelede Predatorler’den bile daha hayati önem taşıyan, gelişmiş saldırı helikopterlerinin 2011’in sonunda Türkiye’de olması planlanıyordu. Ancak Amerikan bürokrasisindeki geciklemeler nedeniyle, Norfolk’taki bir askeri üste kullanıma hazır bekleyen helikopterler için Türkiye’ye gerekli evrak ancak Mayıs ayında yollandı. Türkiye de inceleme sonrası Temmuz başı satış kabul mektubunu imzalayarak Washington’a gönderdi.
Türk kaynaklar, Türkiye’nin gerekli ödemeyi yapmasını müteakip helikopterlerin teslim alınacağını belirttiler. Ancak ABD Kongresi’ne yapılan ekipman bildiriminde toplam 111 milyon dolar gözüken maliyet üzerinde halen müzakere yürütüldüğünü söylediler. Önümüzdeki haftalarda da helikopterlerin Türkiye’de olmasının beklendiğini dile getirdiler.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21007819.asp
Başlık: SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISI BASIN AÇIKLAMASI (17 TEMMUZ 2012)
Gönderen: MagneTo - 19 Temmuz 2012, 18:42:46
3. ANKA INSANSIZ HAVA ARACININ DAHA UZUN MENZİL VE YÜK TAŞIMA KAPASİTESİNE SAHİP TURBO-PROP MOTORLU VERSİYONUNUN ÖN TASARIM FAALİYETLERİ İÇİN TUSAŞ FİRMASI ILE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERINE BAŞLANMASINA,

Bu madde özellikle sevindirici..

ANKA'dan sonra silahlı bir İHA olarak planlanan ve muhtemelen hem yer istasyonuyla hemde uydu bağlantısıyla görev yapması beklenen bu hava aracının yapısal olarak neye benzeyeceğini merak ediyorum..

Ortaya daha özgün bir uçak mı çıkar yoksa ANKA platformuna benzer bir uçakmı görürüz sanırım yakında anlarız...!
Başlık: SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISI BASIN AÇIKLAMASI (17 TEMMUZ 2012)
Gönderen: mavi1991 - 19 Temmuz 2012, 19:32:04
Ankanin silahli versiyonu tasarimi ankanin kullanimindan gelecek tercubelere gore yapilsa daha iyi olmaz mi daha kullanima girmeden ust modeli yapmak biraz tuaf geldi bana
Başlık: SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISI BASIN AÇIKLAMASI (17 TEMMUZ 2012)
Gönderen: enes38 - 20 Temmuz 2012, 10:02:40
Ankanin silahli versiyonu tasarimi ankanin kullanimindan gelecek tercubelere gore yapilsa daha iyi olmaz mi daha kullanima girmeden ust modeli yapmak biraz tuaf geldi bana
Zorunlu oldukları için acele ediyorlar  ayrıca önümüzdeki  3 yıl içerisinde  anka nın kullanımındada ciddi bir  tecrübeye sahip olunacaktır  , bu zaman içerisinde  eksileri artıları  görülüp ona göre şekillenecektir  , sonuçta anka  artık uçabilen  bütün sistemleri tamamlanmış bir iha  , bugün  yarın kullanıma  geçecektir.
Başlık: SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISI BASIN AÇIKLAMASI (17 TEMMUZ 2012)
Gönderen: SKYWOLF - 20 Temmuz 2012, 13:04:24
Alıntı
3. ANKA INSANSIZ HAVA ARACININ DAHA UZUN MENZİL VE YÜK TAŞIMA KAPASİTESİNE SAHİP TURBO-PROP MOTORLU VERSİYONUNUN ÖN TASARIM FAALİYETLERİ İÇİN TUSAŞ FİRMASI ILE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERINE BAŞLANMASINA,

Ön tasarım çalışmalarına şimdiden başlanılmasında bir sakınca yok. Gayet normal...

Başlık: SSM 2012 Performans Programı
Gönderen: SKYWOLF - 03 Ocak 2013, 19:22:57
Bu senenin ilk SSİK toplantısı şu an sürmekte. Bakalım toplantı sonuçlarında netleşen konular neler olacak?
Başlık: SSM 2012 Performans Programı
Gönderen: sephiroturk - 03 Ocak 2013, 20:09:03
Bu senenin ilk SSİK toplantısı şu an sürmekte. Bakalım toplantı sonuçlarında netleşen konular neler olacak?

Aslinda bu toplanti aralik ayinda gerçeklesmesi beklenen ama yeni yila sarkan toplanti dogru anladiysam ...
Netlesen konular yanisira insallah yeni kritik projelerde çikar  ;)
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Truman - 03 Ocak 2013, 22:00:08
Ne toplantıymış bildiğim kadarıyla 16.30 da başlamıştı saat 22.00 oldu...
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Truman - 03 Ocak 2013, 22:08:45
Toplantı sona erdi.
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Sayfalar/20130301SSIKBsnAcklm.aspx
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: sephiroturk - 03 Ocak 2013, 22:22:47
 :( ekrani güncellemekten gözlerim yoruldu, ne bölge hava savunma ne çikarma gemisi için netice yok , isin yoksa 6-7 ay bekle ...
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Truman - 03 Ocak 2013, 22:24:29
Tank motoruyla ilgili hiçbir şey göremedim.
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 03 Ocak 2013, 22:52:23
(http://farm9.staticflickr.com/8361/8342583859_12d52c53ce_b.jpg)

(http://farm9.staticflickr.com/8493/8342583285_4a056cd4b6_z.jpg)
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 03 Ocak 2013, 23:09:57
Anlaşılan Göktürk-3'ü kendimiz göndereceğiz.  ;D
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: sephiroturk - 03 Ocak 2013, 23:20:34
Anlaşılan Göktürk-3'ü kendimiz göndereceğiz.  ;D

Ûstadim 6. ve 8. maddeler basitçe ne anlama geliyor ?
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 03 Ocak 2013, 23:49:39
Sahil Gözetleme Radar Sistemi Projesi 

  Sahil Güvenlik Komutanlığının, Karasuları, Türk Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Türk Arama Kurtarma sahası olmak üzere toplam 377.714 km2'lik sorumluluk sahasında, 2692 Sayılı Kanunla verilen görevlerini etkinlikle yerine getirebilmesi ve Anayurt Güvenliği kapsamında "Tanımlanmış Deniz Resminin" tesisi maksadıyla başlatılan  Sahil  Gözetleme  Radar Sistemi  projesi, 12 Aralık 2006 tarihinde icra   edilen  Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısında alınan 340 sayılı karar ile Savunma Sanayi Müsteşarlığınca yürütülmeye başlanmıştır. Projeye ilişkin etüt-proje (fizibilite) çalışmaları tamamlanmış olup, 2011 yılında ihale edilmesi ve prototip sistemin 2015 yılında faaliyete geçmesi planlanmaktadır.

  Proje kapsamında, Sahil Güvenlik K.lığı sorumluluk sahasının Radar, Elektro Optik, Yön Bulucu, Otomatik Tanıma Sistemi gibi sensör sistemleriyle 24 saat esasına göre gözetlenerek, deniz vasıtalarını tespit ve teşhis kabiliyetinin kazanılması, deniz vasıtalarına ait elde edilecek bilgilerin Sahil Güvenlik Harekât Merkezlerinde sergilenmesi ve kıymetlendirilmesi ile aynı amaca hizmet edecek Türkiye'de mevcut keşif gözetleme sistemleri ile entegrasyonun sağlanması planlanmıştır.

http://www.sgk.tsk.tr/baskanliklar/teknik_daire/modernizasyon/modernizasyon.asp

Bu konuyla ilgili bir haber de şu;

Sahil Gözetleme Radar sistemi ihalesinde ilk adım atıldı

8 Haziran 2008
Share on facebook Share on twitter Share on email
AA

Sahillerin en ileri teknoloji sistemiyle donatılmasını öngören Sahil Gözetleme Radar sistemi (SGRS) ihalesinde ilk adım atıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığınca (SSM) yürütülen ve bir süre önce uluslararası düzeyde ihaleye çıkarılan ülke sahillerinin Radar, Elektrooptik, DF ve AIS ile gözetlenmesini sağlayacak sistemde Bilgi İstek Dökümanı (BİD) alan firma listesi açıklandı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığınca yapılan açıklamada, söz konusu projeye 34 yerli ve 41 yabancı firmanın bilgi istek dokümanı alarak ihaleye katılım hazırlıkları yaptıkları öğrenildi. Türkiye'den Aselsan ve Havelsan gibi Türk savunma sanayinin önde gelen şirketlerinin yanı sıra Savunma Sanayii Müsteşarlığından çok sayıda da ABD, Rusya, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda ile diğer ülkelerden savunma şirketleri de bulunuyor.

SSM'den Bilgi İstek Dökümanı (BİD) alan yerli ve yabancı firmalar şunlar:

-YABANCI FİRMALAR-

- Amper Sıstemas, SA

- Athlone Global Securıty

- Atlas Elektronik GMBH

- BAE Systems Integrated System Technologıes Lımıted

- BAE Systems Technology Solutıons and Servıces

- BDL Group

- Carl Zeıss Optronıcs GMBH

- Channel Logıstıcs

- CPI Communıcatıons and Power Industrıes Internatıonal INC.

- DCNS/SIS

- DRS Codem Systems, INC.

- EADS

- Easat Antennas

- Elbıt Securıty systems (ELSEC)

- GEM Elettronıca S.r.l.

- HMW Group LLC

- IAI/TAMAM

- Indra Sıstemas A.S.

- ITT Defence LTD

- ITT Radar Systems Gılfıllan

- Kongsberg Norcontrol IT

- Lockheed Martın

- Marıtıme&Underwater Securıty Consultants Lımıted

- Norınco

- Northrop Grumman Sperry Marıne

- Plath GMBH

- QinetiQ

- Rafael

- Raytheon

- Rockwell Collıns

- Rohde&Schwarz

- Rosoboronexport

- SAAB AB, SAAB Mıcrowave Systems

- Scıence Applıcatons Internatıonal Corporatıon (SAIC)

- Selex Sıstemı Integratı S.p.A.

- Tecno-Scıences, INC. (TSI)

- Telephonıcs Corporatıon

- Terma

- Thales Nederland B.V.

- Ultra electronıcs lımıted

- VisSim AS

-YERLİ FİRMALAR-

- Akdağ Endüstriyel Otomasyon ve Mühendislik Hizmetleri Ltd.Şti.

- AKSA Teknoloji A.Ş.

- Alcatel Lucent Teletaş Telekomünikasyon Endüstri Tic. A.Ş.

- Anel Telekominikasyon Elektronik Sis. San. ve Tic. A.Ş.

- Aselsan A.Ş.

- Aydın Yazılım ve Elektronik Sanayi A.Ş

- Başarı Telekom Sanayi ve Ticaret A.Ş.

- Bilişim Inovasyon San.Tic. Ltd. Şti.

- C Tech Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.

- Delta Eko Havacılık Sav. ve Uzay Teknolojileri San.Tic.A.Ş.

- ESDAŞ A.Ş.

- GATE Elektronik San. ve Tic. A.Ş.

- Global Teknik Elektronik Yazılım Mühendislik Havacılık San. ve Tic. A.Ş.

- Havelsan EHSİM Hava Elektronik Harp Sistemleri Müh.Tic.A.Ş.

- Havelsan Hava Elektronik San. ve Tic. A.Ş.

- Havelsan Teknoloji Radar San. ve Tic. A.Ş.


- IDC Savunma Sanayi Nakliye Tic. A.Ş.

- INTA Spaceturk

- İdeal Teknoloji Bilişim Çözümleri A.Ş.

- Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş.

- Meteksan Savunma Sanayii A.Ş.

- Milsoft Yazılım Teknolojileri A.Ş.

- Polar Denizcilik ve Deniz Malzemeleri A.Ş.

- Satek Savunma Teknolojileri Ltd.Şti

- SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri A.Ş.

- SELEX Komünikasyon A.Ş.

- Servus Savunma Teknolojileri A.Ş.

- Sıemens San. ve Tic. A.Ş.

- TARGET Group

- TEG Haberleşme Teknolojileri, Elektronik San.ve Tic.Ltd.Şti.

- TEKSAV Teknoloji Elektrik Elektronik Makine ve Tic. San. A.Ş.

- Transas Limited Türkiye

- TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü

- Yaltes Elektronik ve Bilgi Sistemleri Ür. ve Tic. A.Ş.

http://www.zaman.com.tr/newsDetail_getNewsById.action?haberno=699522&title=sahil-gozetleme-radar-sistemi-ihalesinde-ilk-adim-atildi&haberSayfa=0
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 03 Ocak 2013, 23:51:50
Terörist Saldırılara Karşı Dayanıklı Modüler Geçici Üs Bölgesi Kurulumu Projesini ilk defa duydum. :D
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 04 Ocak 2013, 07:37:15
Akıllı karakollar sanırım idef 2009 da maketi vardı sky hatırlarsın ?
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: enes38 - 04 Ocak 2013, 10:46:38
Akıllı karakollar sanırım idef 2009 da maketi vardı sky hatırlarsın ?
Bencede  ,  hakim tepelere kurulacak olan seyyar  karakollar olma ihtimali yüksek ,  geçiş noktalarını gözetlemek amacıyla kurulması düşünülüyordu  ve  proje  tamamlanmıştı  ,  bu olduğunda  iha ,ların iş yüküde  büyük oranda azaltılmış olacak.
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 05 Ocak 2013, 15:44:10
Ben ilk başta sabit karakol diye düşünmüştüm ama görünen o ki seyyar karakollardan bahsediliyor ve teknoloji yoğun mobil sistemlerle desteklenecek bu karakollar ihtiyaç duyulan bölgeye kurulacak daha sonrada taşınabilecekler.

Alıntı
[size=200]Kalekol’dan sonra sınıra lego karakol![/size]
 
([url]http://fotocdncube.gazetevatan.com/newpics/news/040120132312228443947_2.jpg[/url])


[size=150]Kameralar nöbet tutacak, insansız silahlar vuracak[/size]


TSK’nın 2013 savunma politikası kapsamında sınırlara modüler karakollar kurulacak. Projesini ASELSAN’ın üstleneceği yüksek güvenlikli modüler karakollar ‘lego’ gibi parçalardan oluşacak ve ulaşımın güç olduğu yerlere taşınabilecek.

Suriye ile yaşanan sıcak gelişmeler ve PKK terörü nedeniyle savunma sanayii politikalarını revize eden TSK, 2013 yol haritasını belirledi.

Başbakan Erdoğan başkanlığında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ile diğer ilgililerin katıldığı ve önceki gün yapılan ve en uzun toplantılarından birini gerçekleştiren Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde çok önemli projelerin temeli atıldı.

([url]http://fotocdncube.gazetevatan.com/newpics/news/040120132313258441697_4.jpg[/url])

ASELSAN’la anlaşıldı

Bunlardan en dikkat çekeni ise PKK saldırılarına karşı karşı geliştirilen yeni bir karakol projesi oldu. ASELSAN’ın ’Terörist Saldırılara Karşı Dayanıklı Modüler Geçici Üs Bölgesi Kurulumu Projesi’ olarak adlandırılan çalışması için toplantıda ASELSAN Elektronik Sanayii ve Ticaret AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanacağı belirtildi. TOKİ’nin ‘Kalekol’ olarak adlandırılan projesinden sonra stratejik noktalarda kurulması planlanan ‘modüler’ sistem için 2 yıl önce çalışmalara başlandı.
([url]http://fotocdncube.gazetevatan.com/newpics/news/040120132314198447203_3.jpg[/url])
Prototip üretildi

Modüler sistem çalışmasına başlandıktan sonra deneme amaçlı bir tane prototip üretildi ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’de stratejik bir noktaya yerleştirildi. Özel eğitimli komandolar bu karakolda görev aldı ve yaz ayı boyunca karakol da bölgenin arazi ve güvenlik şartları içinde denenmiş oldu. Terör saldırılarına karşı ‘kalekol’lardan sonra geliştirilen modüler karakollar, çok sayıda özelliğe sahip.

15 günde kuruluyor

Duvar ve konteynır şeklindeki parçaları lego gibi birbirine ekleniyor. Karakolun tamamı 15 günde kurulabiliyor. Karakolun duvarları için balistik testler yapılarak, RPG-7 gibi roketatarlara, uzun namlulu silahlara karşı dayanıklı olması sağlandı. Çatısı da özel alaşımdan yapıldığı için saldırılara karşı son derece dayanıklı.

Uçan kuşu tanıyor

Portatif yapının etrafında ise sensörlü alarm sistemleri kuruldu. Böylelikle 7 kilometrelik alanda tüm canlıların tespiti rahatlıkla yapılabiliyor. Sisteme entegre edilen bir yazılımla, karakol noktasına yaklaşan canlıların hayvan mı yoksa insan mı olduğu da rahatlıkla ayırt edilebiliyor. Karakolların enerji sorunu ise kurulan jeneratörlerle sağlanıyor. Helikopter pisti de olacak modüler karakollar, yaz ve kış kullanımı için ise yüksek yalıtıma sahip olacak.

Nöbet kamerası!

Lego karakollarda nöbet kulelerinde termal kameralar, nikon dürbünler ve hareketli sensörler var. Görüntüler modüler karakolun içinde kurulan ana kumanda merkezindeki bilgisayarlarla takip ediliyor. Askerler, içeriden elektronik gözlerin yardımıyla güvenli bir şekilde etrafı gözleyebiliyor.

İstediğin yere taşı

Modüler karakollar, ulaşımın gü olduğu noktalara ve hakim tepelere helikopterlerle kolayca taşınabiliyor.

Sızan teröristleri SARP vuracak

Herhangi bir terörist saldırısı veya karakola karşı bir sızma olduğu anda, karakolun dışına kurulan ASELSAN’ın ürettiği SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi kullanılacak.
([url]http://fotocdncube.gazetevatan.com/newpics/news/040120132313478449864_3.jpg[/url])


http://haber.gazetevatan.com/kalekoldan-sonra-sinira-lego-karakol/504127/1/Manset
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 06 Ocak 2013, 07:23:55
Mehmetçiğin hayatı artık güvende

İşte PKK'nın yeni kâbusu...

05 Ocak 2013 Cumartesi, 09:25:35Güncelleme: 06 Ocak 2013 Pazar, 06:00:08   
Mehmetçiğin hayatı artık güvende Sonra Oku

Murat GÜRGEN/ANKARA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan SSİK, sınırda nöbet tutan Mehmetçiğin hayatını güvence altına alacak önemli bir projeye imza attı.

Dağlıca ve Aktütün saldırılarının benzerlerinin tekrarlanmaması için önemli bir adım atıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır bölgelerinde oluşturduğu ileri karakollarda askerler artık zırhlı konteynerlerde barınacak, nöbeti de robot sistemleri tutacak.

(http://im.haberturk.com/2013/01/05/808977_detay.jpg?1357444808)

Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin Aselsan'a verdiği projeye göre nöbetçi Mehmetçiklerin yerini alacak olan "SARP" adı verilen silahlı robot sistemleri uzaktan kumanda ediliyor. Üzerinde makineli tüfek, bomba atar, termal ve takip kameraları bulunan 2 kilometre menzilli SARP tank üzerine de monte edilebiliyor.

SARP sistemine zırhlı, roket saldırılarına karşı dayanıklı konteynerler de eşlik edecek. Böylece geçici üs bölgelerindeki askerlerin hem can güvenliği, hem de soğuk hava koşullarında da arazide barınabilmeleri sağlanacak.

Projenin "modüler" olması sayesinde operasyon bölgelerinde ve sınırda gerekli görülen noktalarda geçici üs bölgeleri süratle kurulup toplanabilecek.

ABD ordusu benzer yapıyı Afganistan'da kullanıyor.

Pazarlığa devam

Savunma Sanayi İcra Komitesi Türkiye'nin yerli olarak üretmeyi planladığı uçak gemisi konusunda yapacağı seçimi de bir sonraki toplantıya bıraktı, RMK Marine, Sedef ve Desan Tersanesi'nin tekliflerini değerlendiren SSİK, "Firmaların tekliflerini iyileştirmeleri için çalışmalara devam edilmesine" karar verdi. Her yıl ortalama üç kez toplanan SSİK, bir sonraki toplantıda firmaların tekliflerini bir kez daha değerlendirip seçimini yapacak.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/808977-mehmetcigin-hayati-artik-guvende
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mavi1991 - 06 Ocak 2013, 18:46:32
Rmk nin maasallahi var milgemi kaptilar
helikopter gemisi artik desan ile sedef kapisacak, sanki sedef biraz daha onde goturur gibi geliyor
Başlık: Ynt: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: darkevvilboy - 26 Mart 2013, 22:36:42
Bir hafta önce 26 martta yani bugün ssim toplantısı olacak diye haberler çıkmıştı,bilgisi olan var mı ?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: Tuco - 27 Mart 2013, 09:57:09
Nisan ayina ertelenmis
Başlık: Ynt: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: darkevvilboy - 30 Mayıs 2013, 15:43:19
mayıs da bitti hala ses yok.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: türk2 - 30 Mayıs 2013, 17:13:44
slm uzun menzilli füzede patriotun yerlisini üretecekler savunma türk te yazıyordu
Başlık: Ynt: Savunma Sanayi İcra Komitesi 22 Mart'da Olağan Üstü Toplanıyor
Gönderen: AVCI - 30 Mayıs 2013, 19:11:30
O açıklama sadece Aselsan'ın biz bunu yerli olarak yapabiliriz mesajı.Malum seçim aşaması yaklaştı.Patriot benzetmesi ise medyamızın uzun menzilli füze algılamasının tezahürüdür.Kısacası yerli patriot falan üreteceğiz derken MIM-104 patriottan bahsetmiyor,uzun menzilli füze savunma sisteminden bahsediyor.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 12 Eylül 2013, 00:02:20
16 Eylül tarihi için icra komitesinin toplanabileceğine dair bazı haberler geliyor,bakalım doğru çıkıcakmı.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: enes8101 - 12 Eylül 2013, 11:02:25
sizce muhtemel çıkacak kararlar nelerdir? ???
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mavi1991 - 12 Eylül 2013, 12:15:54
yuksek irtifa hava savunma projesi
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: darkevvilboy - 25 Eylül 2013, 11:31:55
perşembe günü toplanıyor diye internette ve tv de yazılar gördüm, bilgisi olan var mı?Nasıl karalar bekliyorsunuz?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 25 Eylül 2013, 22:11:54
Toplantı yarın 15:00 için kesinleşmiş.Bakalım nelerin kararı çıkacak,ama görüşülecekler arasında LPD-Yüksek irtifa hava savunma-Hürkuş veya KT-1 siparişi-TFX için bir sonraki safhaya geçiş ile genel maksat helikopter kararını sayabiliriz.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 26 Eylül 2013, 19:09:34
İlk gelen haberlere göre:

*Loramids ihalesini Çin FD-2000 ile kazanmış.
*Milgem 3 ve 4.  gemilerde Pendik askeri tersanede üretilecek 5-8 gemiler için ihale yenilenecek.
*15 adet Hürkuş B siparişi verildi,bence en iyi kararlardan biri bu oldu.


Haberler geldikçe paylaşırız.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 26 Eylül 2013, 19:10:14
SSM açıklaması.

SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ KARARLARI

SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ, GÜNDEMİNDE YER ALAN KONULARI GÖRÜŞMEK VE İLGİLİ KARARLARI ALMAK AMACIYLA SAYIN BAŞBAKANIMIZIN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR. ALINAN KARARLAR AŞAĞIDAKİ GİBİDİR:
I. SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI TARAFINDAN TEKLİF DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI TAMAMLANAN PROJELERDE YÜKLENİCİ FİRMALAR İLE SÖZLEŞME İMZALAMAK ÜZERE SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI YETKİLİ KILINMIŞTIR. BU ÇERÇEVEDE;

1. UZUN MENZİLLİ BÖLGE HAVA VE FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ PROJESİ KAPSAMINDA ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NDE YERLEŞİK CPMIEC KURULUŞU İLE DEĞERLENDİRMEYE ESAS TEKLİF BEDELİ ÜZERİNDEN, SİSTEMLERİN VE FÜZELERİNİN TÜRKİYE’DE ORTAK ÜRETİMİNİ SAĞLAYACAK ŞEKİLDE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,

2. HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞININ 15 ADET YENİ NESİL TEMEL EĞİTİM UÇAĞI İHTİYACININ KARŞILANMASI AMACIYLA TUSAŞ TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ AŞ İLE HÜRKUŞ UÇAKLARININ SERİ ÜRETİMİNİ ÖNGÖREN TEKLİFİ ÜZERİNDEN SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,
3. MİLLİ SAVAŞ GEMİSİ (MİLGEM) PROJESİ KAPSAMINDA 3 OCAK 2013 TARİHLİ SSİK TOPLANTISINDA ALINAN KARAR’IN İPTAL EDİLMESİNE, 3ÜNCÜ VE 4ÜNCÜ GEMİLERİN İSTANBUL TERSANESİ KOMUTANLIĞINDA İNŞA EDİLMESİNE, İHALENİN KALAN DÖRT GEMİ İÇİN TEKRAR EDİLMESİNE,
KARAR ALINMIŞTIR.

II. SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ, BU TOPLANTISINDA AYRICA, SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN ÇEŞİTLİ PROJELER KAPSAMINDA OLUŞAN İHTİYAÇLARIN GİDERİLMESİ MAKSADIYLA MUHTELİF SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİKLERİ YAPILMASI VE KAYNAK TAHSİSİ KONULARINDA MÜSTEŞARLIĞI YETKİLENDİRMİŞTİR.

TEŞEKKÜR EDERİM.

İSMET YILMAZ

MİLLİ SAVUNMA BAKANI

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Documents/20130926_SSIK.pdf (http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Documents/20130926_SSIK.pdf)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mavi1991 - 26 Eylül 2013, 19:11:31
Hayirli olsun
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 26 Eylül 2013, 19:39:58
Bence en büyük eksiklerimizden biri olan yüksek irtifa hava savunma sisteminin artık netleşmesi en iyi karar.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: fırtına06 - 26 Eylül 2013, 19:50:52
Peki bu FD-2000 sistemi bizim ihtiyacımızı karşılıyacak bir sistemmi yada Patriot veya S-300 lerle karşılaştırılabilirmi bu sistem ?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: yakusha - 26 Eylül 2013, 19:58:30
Peki bu FD-2000 sistemi bizim ihtiyacımızı karşılıyacak bir sistemmi yada Patriot veya S-300 lerle karşılaştırılabilirmi bu sistem ?

Alıntı
TÜRKİYE’DE ORTAK ÜRETİMİNİ SAĞLAYACAK ŞEKİLDE SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASINA,

Bu cümle önemli, kendin için üreteceğin bir şeyin kendi isteklerini karşılamamasını beklemezsin değil mi :)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Destinyy - 26 Eylül 2013, 22:29:09
HQ-9'u kabaca incelersek şu sistemlerden oluşmakta..;
HQ-9
TWS-312 Komuta Kontrol Aracı
Type-120 Alçak İrtifa Arama Radarı
(http://www.armyrecognition.com/images/stories/asia/china/missile_system/type_120_radar/Type_120_low_altitude_acquisition_radar_for_HQ-9_aiR-defense_missile_system_640_001.jpg)
(http://www.ausairpower.net/PLA/Type-120-Low-Alt-Search-Radar-1S.jpg)
HT-233 Atış Kontrol Radarı
(http://www.ausairpower.net/PLA/HQ-9-HT-233-Engagement-Radar-1S.jpg)
(http://www.ausairpower.net/PLA/CCTV7-HQ-9-Console-2.jpg)
(http://www.ausairpower.net/PLA/CCTV7-HQ-9-Console-3.jpg)
Type-305B Ana Arama Radarı
(http://www.armyrecognition.com/images/stories/asia/china/missile_system/type_305b_radar/Type_305B_3D_acquisition_radar_for_HQ-9_air_defense_missile_China_Chinese_army_defense_industry_640_001.jpg)
Type-305A Ana Arama Radarı(Opsiyon)
(http://www.ausairpower.net/PLA/Type-305A-Antenna-Face-1S.jpg)
  - AESA
  - HQ-9'un ABM kabiliyetini artırmak maksatlı geliştirildi.
DWL-002 Pasif Sensör(Stealth Hedefleri Saptama Amaçlı)
(http://www.ausairpower.net/PLA/DLW002-ESM-System-2ES.jpg)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: enes8101 - 26 Eylül 2013, 22:43:57
öncelikle hayırlı olsun ben umhss için alınan kararı olumlu buluyorum çünki 1-Patriot abd menşeeli amerikalılara bağımlı olmayı kimse istemez ayrıca Patriot seçilseydi türkiyenin hiçbir kazancı olmayacaktı(deneyim,tecrübe ve bilgi birikimi konusunda) 2-s-400 ruslarla savunma sanayi alanında bir türlü ısınamadık muhtemel olarak mi-17 helikopterlerinde yaşanan yedek parça krizinden dolayı bu sistem seçilmemiştir yani ileride sıkıntı olmasın diye normal yani milyar dolarlık ihale 3-FD-2000 seçilmesi bence iyi oldu niye çünkü önemli olan bizim kendi hava savunma sistemimizi geliştirmek bu projede üretim ortak olacak buda bize bu teknolojiyi kazanma kabiliyeti sağlayacaktır patriotun menzilini pek bilmiyorum ama 100 küsür olacaktı Pack 3 FD-2000 in 100 km bence yeterli zira patriot Pack-2 70 km s-400 400 km ama parça sıkıntısı 15 adet Tai hürkuş isabetli olmuş yakında kara kuvvetleri için hürkuş c modeli içinde sipariş gelicektir inşallah milgem projesinde 3.ve4.gemi istanbu tersanesinde yapılması projes tıkanmasın diye yapılmış olduğunu düşünüyorum hatam var ise affola benim düşüncelerim bunlar teşekkür ederim   
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mavi1991 - 26 Eylül 2013, 23:28:37
Sizçe çinden ne kadar teknoloji transferi yapilir ?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: k.kızıl - 26 Eylül 2013, 23:31:39
çine verilmesine sevindim ilerde kazanımlarımız olacak ama çok saglam politik msj verilmiş
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mavi1991 - 26 Eylül 2013, 23:32:18
Batı ya ozellıklede Abd gıdmıs mesaj
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Cakas - 27 Eylül 2013, 01:08:52
Rusya S-400'ü hiç masaya koymadı, Antey 2500'ü beraber NATO standartlarına adapte edebiliriz demişlerdi. S-400 gelseydi tahminen alınan sistem o olurdu.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 27 Eylül 2013, 01:32:51
Sistemin teknik kapasite bilgileri:

Çalışma Aralığı (Uçak Hedef)                                  7-125 km
Operasyonel Yükseklik (Uçak Hedef)                    25 m - 27 km
Çalışma Aralığı (Cruise Füzesi Hedef)                    7-15 km
Operasyonel Yükseklik (Cruise Füzesi Hedef)           > 25 m
Çalışma Aralığı (Balistik Füze Hedef)                     7-25 km
Operasyonel Yükseklik (Balistik Füze Hedef)             2 - 15. km
Çalışma Aralığı (Süpersonik Füze Hedef)                  7-50 km
Operasyonel Yükseklik (Süpersonik Füze Hedef)     1 - 18 kmFT-2000 Anti-Radyasyon SAM Özellikleri (CNPMIEC)
Çalışma Aralığı                                      12-100 km
Operasyonel Yükseklik                             3-20 km
Füze Ağırlık                                            1.300 kg
Füze Uzunluk                                           6.8 m
Füze Çap                                                 0,446 m
Arayıcı Band Kapsama                               2-18 GHz


Diğer bilgiler ve ayrıntılar için : http://www.ausairpower.net/APA-HQ-9-FD-FT-2000.html (http://www.ausairpower.net/APA-HQ-9-FD-FT-2000.html)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Yatağan - 27 Eylül 2013, 02:57:25
 :) nihayet karar verildi. iyi bir karar verilmis. taktik açıdan değerlendirilirse, J-600 Füzesystemlerinde oldu gibi teknoloji
transferi elde edip, kendi füze projelerimizi hizlandira biliriz. (tekerleği yeniden icat etmenin anlamı yok!)

hayırlı olsun! (Fakat benden söylemesi, bu anlaşma yüzünden dogu türkistan olayları, "bazı  Güçlerin yüzünden" yeniden çalkalanacak.)


(http://i.imgur.com/12Zl8.jpg)

FD-2000 Export HQ-9 range confirmed.

 7-24km against cruise missiles
 7-50km against air-launched ground attack missiles
 7-125km against aircrafts
 7-25km against PGMs and tactical ballistic missiles

www.sinodefenceforum.com (http://www.sinodefenceforum.com)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Parlamen.TR - 28 Eylül 2013, 06:16:29
İhale sonucu ;

Avrupa'nın  atıldurumda  ıskartaya ayırdığı  çalışıp çalışmadığı  belli olmayan ikinci el eski teknolojiye sahip..

PAC 1 ve PAC 2'den...

Yine Avrupa'nın yetersiz ve sürekli siyasi obje olmaktan öte geçmeyecek her hangi bir durumda türlü bizans oyunlarının çevirleceği ASTER-30 'dan  ...

Amerikanın parayı verip sadece düdük çaldıracağı    Ne zaman nerde kullacağımıza bile mudahele edebilme ukalağına sahip ve Her ürün tedariğinde senotunun onayı beklemek zorunda bırakılacak olan PAC 3'ten...

Rusya'nın S-300 de ısrar etmesi S-400 adını bile anmaması  ileri tarihlerde onun bloğundaki bir mücalede ne yapacağı belli olmayan aldığımız zaman batının blok değiştiyonuz safsatısınıza  prim verecek S-300 'den....

Yukarıda sayılan sistemlerin hepsinden daha iyidir  HQ-9 , FD2000...

Maliyeti daha ucuz, kaprisi az teknoloji transferi en az %50 gibi rakamlar telafuz edilen..

Yeteneklerimizi geliştirebilecek ve ilerde yetenelerimiz dahilinde geliştirebiliceğimiz ..

Sistemdir....

Eksen kaymasıda yoktur..

Ayrıca para bizim keyif bizim pastırıp parayı alırız istediğimizi..

Amerika bedel ötedecekse  sanki şimdi çokmu ferahız...

Füze konusunda Çin'le ilk işbirliğimizde değil ayrıca son olmayacakta...

VATANA MİLLETE HAYIRLI OLSUN..

Yıllardır takip etiğimiz bir ihaleydi...

Çin benim hep favorimdi ..

Emeği geçen herkese teşekkürler...
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 27 Aralık 2013, 21:39:26
Savunma Sanayii İcra Komitesi, 26 Aralık 2013 tarihinde, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından teklif değerlendirme çalışmaları tamamlanan Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) Projesi kapsamında, SEDEF Gemi İnşaatı A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlanması, söz konusu firma ile anlaşma sağlanamaması durumunda sözleşme görüşmelerine ikinci sıradaki DESAN Deniz İnşaat Sanayi A.Ş. ile devam edilmesi kararı almıştır.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Sayfalar/20131227_LPDBasinBildiri.aspx (http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Sayfalar/20131227_LPDBasinBildiri.aspx)
Başlık: Ynt: Milli Jet Eğitim / Savaş Uçağı Projesi
Gönderen: мคяครℓเ - 06 Ocak 2015, 00:42:51
SSİK Toplanıyor Çin sendromunun sonu mu?

(http://www.c4defence.com/upload/cache/data/ckfinder/images/haberler/fx-530x460.jpg)

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ilk defa başkanlık edeceği Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) , 7 Ocak Çarşamba günü saat 13:00’de gündemdeki konuları değerlendirmek ve kararlar almak üzere toplanacak.  Gündemde Türkiye’nin savaş uçağı projesi Fx olsa da kamuoyunda 26 Eylül 2013 tarihli SSİK’de alınan T-Loramids projesini Çin firmasına verme kararının revize edileceği beklentisi var. Pakistan’da düzenlenen IDEAS Fuarında C4Defence’in sorularını yanıtlayan SSM Müsteşarı Profesör İsmail Demir yeni kararın çıkmasının zamanının geldiğini ifade etmişti.
http://www.c4defence.com/tr/haber/ssik-toplaniyor-cin-sendromunun-sonu-mu (http://www.c4defence.com/tr/haber/ssik-toplaniyor-cin-sendromunun-sonu-mu)
Başlık: Ynt: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler
Gönderen: мคяครℓเ - 06 Ocak 2015, 13:15:36
Savunma Sanayi İcra Komitesi yarın toplanıyor

Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısının ana gündemi Çin ile sözleşme görüşmeleri süren 4 milyar dolarlık füze ihalesi olacak.
(http://kokpit.aero//image/cache/data/Resimler/Resimler/Turk%20hava%20kuvvetleri/fuze2-600x400.jpg)
 Savunma Sanayi İcra Komitesi yarın toplanıyor
Uzun menzilli hava savunma sistemleri alımının da değerlendirileceği yılın ilk Savunma Sanayi İcra Komitesi 7 Ocak Çarşamba günü saat 13:00’de  toplanacak. Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir'in ev sahipliğindeki toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk kez başkanlık edecek. Toplantının gündem maddeleri arasında Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi ve Milli Savaş Uçağı projesi yer alıyor.

Toplantının bir diğer gündem maddesi ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın “acil ihtiyaç” talebi üzerine Güney Kore’den alınması planlanan KT-1 eğitim uçakları olacak. 150 milyon dolarlık bu alımın, Türkiye’nin milli uçak projesi Hürkuş’u olumsuz etkilemesi nedeniyle iptal edilmesi bekleniyor. SSİK’den Milli Tank ALTAY ve MİLGEM projelerinin seri üretimine ilişkin ihale kararının da çıkabileceği öngörülüyor.

Kaynak: www.kokpit (http://www.kokpit).
http://kokpit.aero/savunma-sanayi-yarin-toplaniyor (http://kokpit.aero/savunma-sanayi-yarin-toplaniyor)

Hadi hayırlısı güzel haberler cıkar insallah...
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 07 Ocak 2015, 21:42:22
(http://i.imgur.com/MlRr0Kf.jpg)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: tumucin - 07 Ocak 2015, 21:49:52
ödnek gibi aciklama  korkaklar
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: sephiroturk - 07 Ocak 2015, 22:59:13
4 F-35 ile 5 chinook alacaksak günün kazanani ABD olmus
Parasal açindan ve savunma sistemindeki gecikmeden günün kaybedeni bizler...
ne diyelim Allah hayirlisi neyse onu nasip etsin
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: мคяครℓเ - 08 Ocak 2015, 00:33:33
Bu ne sacmalık cok yuvarlak kacamak kararlara devam nerde Altay kararı. Milgem ne oldu.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mavi1991 - 08 Ocak 2015, 01:16:28
Sene içinde gene toplanırlar altay milgem veya tfx için. O sorun değilde, sam amcaya baya bir yaranmışlar, ch 47 helikopterleri milyarlarca dolar vermenin anlamı ne anlamıyorum.....
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 08 Ocak 2015, 01:57:08
Sene içinde gene toplanırlar altay milgem veya tfx için. O sorun değilde, sam amcaya baya bir yaranmışlar, ch 47 helikopterleri milyarlarca dolar vermenin anlamı ne anlamıyorum.....

Helikopterlerin lazım olmaları olabilir mi!
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: мคяครℓเ - 08 Ocak 2015, 02:19:33
Helikopter iyi oldu. Hem ihtiyac var hemde LHD icinde lazım büyük ihtimal extra bunun icinde olabilir. Tfx icin bakalim ne cıkacak. Ayrıca Hürkus ta kaynamıs sanki hic haber göremedim de. Kt1 lerin yerine düsünülüyordu ne oldu odamı yalan oldu...
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: levo - 08 Ocak 2015, 04:51:37
Ayrıca Hürkus ta kaynamıs sanki hic haber göremedim de. Kt1 lerin yerine düsünülüyordu ne oldu odamı yalan oldu...

Sanrim o sorunun cevabi III./3. noktada diplomatik bir dille cevaplanmis :)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 08 Ocak 2015, 05:55:58
Ayrıca Hürkus ta kaynamıs sanki hic haber göremedim de. Kt1 lerin yerine düsünülüyordu ne oldu odamı yalan oldu...

Sanrim o sorunun cevabi III./3. noktada diplomatik bir dille cevaplanmis :)

Ben bağlantı kuramadım!
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 08 Ocak 2015, 07:36:40
*TFX çift motor kararı alındı.EJ230+ bir model üzerinde ortak geliştirme yapılacak.
*MPT seri üretim ilk faz 35000 adet ve üretime Kalekalıp'ta katılacak
*SLV gelişmesi enteresan,Harzemşah'ın dediğine bakarsanız bu karar ''2500km menzilli balistiğin hazır olduğna işaret.''
*F-35 ve CH-47 alımlarının devamının gelmesini bekliyorum.

Başbakanın açıklamaları:
http://www.haberler.com/cumhurbaskani-ve-basbakan-saldiriyi-kiniyoruz-6846012-haberi/ (http://www.haberler.com/cumhurbaskani-ve-basbakan-saldiriyi-kiniyoruz-6846012-haberi/)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Nutuk - 08 Ocak 2015, 11:13:03
EJ230+ bir model üzerinde ortak geliştirme yapılacak.

Bu kesin mi? Enteresan, kaynak sorabilir miyim?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: мคяครℓเ - 08 Ocak 2015, 11:49:08
Bu iki motor olayı gercekten dogrumu. Varsayımmı acaba bunlar güzel haber. Dogruysa haydi hayırlısı gerceklestıgınıde görürüz insallah
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Destinyy - 08 Ocak 2015, 12:33:39
MMU projesinde ortada ilginç bir durum var. Kimse hiç bir şeyden emin değil açıkcası bu eminsiz açıklamalar F-X'in canını sıkmalı. Çift motorlu esas olmak üzere ön tasarım fazına geçiyoruz demek nedir.? Keza yine milli isterlerimizin öne çıktığı açıklamaları vs.. ve motor konusu. Dendiki süre ve kaynak israfı olmaması için önce motor seçimi yapacağız daha sonra ise bu motor üzerine kinematik, aerodinamik ve tasarımsal detayları işleyeceğiz baktığımızda çift motorda dahi 2-3 farklı itiş güçleri dolayısıyla MTOW farklılıklarından söz edilebilir. Bu değerler olmadan tasarım safhasına geçilmesi her ne kadar ön tasarım olsada büyük tehlikelere gebedir kanaatimce.

SLV konusunda Harzemşah üstadın dediği gibi bir yerlere varılmış ki böyle konuşuyorlar. Açıklamalardada umut verici, kayda değer gelişmeler yaşandığından bahsediyor hem bu alanda hemde ilgili alanda. Elimizdeki balistik kapasiteyi ciddi ciddi merak etmeye başladım ve şu aşamada tüm dünya Türkiyenin balistik kapasitesine titreyecek faaliyetler gösterebilir gibi.

Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 10 Ocak 2015, 21:11:03
EJ230+ bir model üzerinde ortak geliştirme yapılacak.

Bu kesin mi? Enteresan, kaynak sorabilir miyim?

SSIK toplantı salonunda konuşulmuş.Zaten Davutoğlu'da açıkladı çift motor olacağını.

MMU projesinde ortada ilginç bir durum var. Kimse hiç bir şeyden emin değil açıkcası bu eminsiz açıklamalar F-X'in canını sıkmalı. Çift motorlu esas olmak üzere ön tasarım fazına geçiyoruz demek nedir.? Keza yine milli isterlerimizin öne çıktığı açıklamaları vs.. ve motor konusu. Dendiki süre ve kaynak israfı olmaması için önce motor seçimi yapacağız daha sonra ise bu motor üzerine kinematik, aerodinamik ve tasarımsal detayları işleyeceğiz baktığımızda çift motorda dahi 2-3 farklı itiş güçleri dolayısıyla MTOW farklılıklarından söz edilebilir. Bu değerler olmadan tasarım safhasına geçilmesi her ne kadar ön tasarım olsada büyük tehlikelere gebedir kanaatimce.

SLV konusunda Harzemşah üstadın dediği gibi bir yerlere varılmış ki böyle konuşuyorlar. Açıklamalardada umut verici, kayda değer gelişmeler yaşandığından bahsediyor hem bu alanda hemde ilgili alanda. Elimizdeki balistik kapasiteyi ciddi ciddi merak etmeye başladım ve şu aşamada tüm dünya Türkiyenin balistik kapasitesine titreyecek faaliyetler gösterebilir gibi.

Anlaşılmayacak birşey yok;
Büyük ihtimal yukarıda yazdığımız gibi EJ için Avrupalılarla anlaşılmış.Mevcut EJ-200 üzerinden 230 veya daha düşük ihtimal EJ-270 motorlarına yönelik bir işbirliği olacak.Uçağın tasarımına direk etkisi olacak bu konu çözüme kavuşmadan adım atılmayacağını hesaba katarsak bu konuda bazı şeylerin somutlaştığını düşünebiliriz.Bu sene içinde motor konusununda netleşeceğini düşünüyorum ben.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: мคяครℓเ - 11 Ocak 2015, 12:18:48
Bizim basbakan bu aralar terör olayı dolayısıyla. Paris e gidecek bu Tfx karının ardından baska bir sebeb icin bile gidiyorsak mutlaka motor konusuda da birseyler olma ihtimali olamazmı. Yoksa coktan secildimi acaba motor.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Destinyy - 12 Ocak 2015, 12:53:26
Eurojet zaten şuan vaatleriyle vs.. bir nebze daha ön planda tutuluyor. Ej-270 biraz şaibesi olan motor Eurojet zaten F-X'e öncelikli olarak EJ-200 önermekte gerekirse modifikasyonlarla kapasite artırımıda sunmakta. Ama isterlerin yükselmesine karşın EJ-230da ara kapı bırakıyorlar. Muhtemelen EJ-230 seçilecek ve F-X entegrasyon aşamasında Türk mühendislerininde katılacağı "geliştirmeler" uyarlamalar olacaktır. Evvela Eurojetin vaatleri bunlar. Tabi GE ve PW cephesi biraz su altından yürüyor ancak benim bazı teknolojik ve kabiliyetler dolayısıyla EJ'in önde gittiğini düşünüyorum.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: мคяครℓเ - 12 Ocak 2015, 16:49:53
Ben tahminen 20m civari olur . Bizim ucak hatta artisida olabilir.  Böyle 20m civari bir ucaga hangi motor gerekli gucu saglar. Ayrica Amerikalilarda bizi hep yalvartti birazda onlar yalvarsin. Cunku Bu ucak ucacak eninde sonunda bu bittiginde zaten. bunu ve olasi pazari da hesapladiklarindan.Kosarak gelmedilermi. Yatirim yapmaya. BAhsi teknoloji Transferinde bol tutan kazanir gibime geliyorda iste yine o soru bizim o boyuttaki ucagi hangi motor kanatlandirir?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: raptor28 - 12 Ocak 2015, 19:46:51
Ben tahminen 20m civari olur . Bizim ucak hatta artisida olabilir.  Böyle 20m civari bir ucaga hangi motor gerekli gucu saglar. Ayrica Amerikalilarda bizi hep yalvartti birazda onlar yalvarsin. Cunku Bu ucak ucacak eninde sonunda bu bittiginde zaten. bunu ve olasi pazari da hesapladiklarindan.Kosarak gelmedilermi. Yatirim yapmaya. BAhsi teknoloji Transferinde bol tutan kazanir gibime geliyorda iste yine o soru bizim o boyuttaki ucagi hangi motor kanatlandirir?
Usta japonyanın geliştirdiği atd-x shinshin savaş uçağının motoru nasıl uygun olmazmı mükkemmel bir jet motoru geliştirdiğin duymuştum japonların ve ilk hayalet savaş uçağını bu ay içinde uçurmayı planlıyorlar avrupa'dan daha iyi jet motoru yaptığı muhtemel ne dersiniz ?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: мคяครℓเ - 12 Ocak 2015, 20:17:54
Ne denir ki. Hep diyorum G.Kore,Cin,Japonya gibi ülkelerle .Resmi calismalarimizin yaninda teknoloji transferi icin olsun bizim sahip olmadiklarimiza erismek icin olsun. Acaba gayri resmide calisiyormuyuz. Dediginiz ucakta olsun motorundaolsun. G,Kore nin Kfx te Cinle Füze konusunda ve daha bir cok projede vardir diye dusunuyorum. Mesela bazi yerlerde Tfx icin Fransa ile Rafael in seathl 5, nesil üzerinde calistigi konusuluyor. kim ihtimal verebilirki. Benim dusunduklerimde insallah misliyle oluyordur da bir an önce biryerlere geliriz ortalik karisik gelecekte dahada cok karisacak hizlanmamiz lazim baska care yok kimseye guvenilmez.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Atak - 27 Nisan 2015, 23:21:45
SSİK’ten yerli yolcu uçağında Dornier 328 kararı çıktı

Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) ilklere imza attı. Sivil bir projeye kadar amacıyla toplanan SSİK’te yerli yolcu uçağı için önemli adım atıldı. İşte o uçak Dornier 328!

 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in katılımıyla yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) ilklere imza attı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda (SSM) gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren toplantıda yerli yolcu uçağı için harita çıktı. Projede, tasarım ve imalat hakkı Amerika’da yerleşik Eren ve Fatih Özmen’in sahip olduğu Sierra Nevada Corperation’a (SNC) ait,  Almanya menşeli Dornier’in 328 modeliyle ilerlenmesine karar verildi. 2002'de iflas eden şirketin hem turboprop hem de jet motorlu modeli 328’in tasarım, imalat ve geliştirme haklarına SNC ile birlikte ortak olunacak.

50 UÇAK SİPARİŞİ

Plana göre ilk etapta toplam 50 uçak imalatı gündemde. Bu uçaklar sivil tasarıma sahip. Ancak yapılacak modifikasyonlar ile askeri amaçlı da kullanılabilecek. 328 serisinin pervaneli modeli, Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Projenin maliyetleri Savunma Sanayi Destekleme Fonun’dan karşılanacak. Ana yüklenici olarak Savunma Teknolojileri Mühendislik STM şirketi imalat ve tasarımda koordinasyonu gerçekleştirecek.

İŞTE O UÇAK

Almanya merkezli Dornier şirketi, dünyanın en eski uçak imalatçıları arasında yer alıyor. Şirket, 1980’lerin sonunda geliştirdiği 30 koltuklu turboprop motorlu 328 serisi ile bölgesel havacılıkta farklı bir segmente geçmeyi hedefledi. Önceden tasarladığı Dornier 228 gibi uçakların kapasitleri 20 koltuğa kadar çıkıyordu. 

İlk uçak 6 Aralık 1991’de uçtu. Bunu sertifikasyon sonrasında Ekim 1993’te hizmete girmesi izledi. Koltuk kapasitesi 30 ila 33 arasında değişiyordu. Ancak uçağın pazara sunulması sırasında ATR42, Saab 2000 gibi uçaklar, bölgesel pazarda koltuk kapasitesini yukarı doğru yani 50 koltuk ve üzerine çekti.

Bu gelişmeler yaşanırken Dornier, uçağın turboprop motorlarını jetle değiştirdi. Performansı arttırdı. Amaç 30-40-50 koltuklu bir uçak ailesi oluşturmaktı. Uçak hizmete 1996'da girdi. 2002 yılına kadar da imal edildi. Toplam 217 uçak imalat hattından çıktı. 

(http://img.planespotters.net/photo/170000/original/D-CIRL-Cirrus-Airlines-Dornier-Do-328_PlanespottersNet_170326.jpg)

(http://www.cfmjet.com/wp-content/uploads/2011/04/2002-Fairchild-Dornier-328-300-sn-3209-N430FJ.jpg)

 (http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/photos/7/9/3/1163397.jpg)

(http://www.ryljets.com/wp-content/uploads/2014/06/Dornier-328-Private-Jet-Cabin.jpg)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mavi1991 - 27 Nisan 2015, 23:45:46
Bu uçağın tüm lisansları satın mı alınacak ?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 28 Nisan 2015, 07:50:33
Bu uçağın mevcut modeli 30 koltuklu.Bu modelin bölgesel yolcu uçağına çözüm olmasını beklmiyorlardır sanırım.Ancak kafalardaki düşünce şöyle olabilir.50 adet mevcut modelden ve muhtemelen pervaneli olandan üretilip sonrasında projesi var olan ama firmanın yatırımı kesmesi nedeniyle ortaya çıkarılamamış olan 80-110 yolcu kapasiteli 728/928 modelleri üzerinden yerli katkının daha da artırılması yoluyla devam edilmesi.Eğer 30 yolcu kapasiteli ve pervaneli bir uçak bu işi görür diye düşünülüyorsa hiç uğraşmasınlar bununla zira elde hazıra yakın TAI HD19 projesi var.Onu canladırsınlar,en azından tasarımı yerli deriz.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Atak - 28 Nisan 2015, 13:18:11
Bölgesel yolcu uçağı için mevcut kapasitesi biraz yetersiz gibi görünse de, sunduğu avantajlar oldukça fazla gibi görünüyor.
Tüm hakları Türkiye’ye ait olacak, firmanın sahibi Türk, Türkiye’de üretilecek, ayrıca ülkeye geliştirilebilir bir uçak yapısı sunmuş olacak.
Eminim yaşanan bu gelişmeler en çok Almanya’yı çıldırtmıştır. Almanlar 328 Support Services GmbH'yi Amerikan firmasına sattık diye düşünürken, firmayı dolaylı olarak Türklere satmış oldular. Onlar için bu bir kabus olmalı...
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 28 Nisan 2015, 13:45:46
İnşallah motor konusunu en başında düşünmüşlerdir. Sonradan motor için birilerine yalvarmayalım!
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Galapagos61 - 28 Nisan 2015, 17:39:37
DORNİER 328 İ beğendim fakat Uçak az yolcu alıyor ve Taşıma kapasitesi düşük.Kısaca iş jeti gibi bu uçağı modernize ederek Hava kuvvetleri Komutanlığında göreve başlayabilir bu Uçaktan Bölgesel bir uçak olmaz.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mavi1991 - 28 Nisan 2015, 17:46:05
Galiba modifiye edilecek bu uçak, T129 daki gibi
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Tigerfish - 28 Nisan 2015, 19:31:52
Bu arada bizim asil önemli ihale yabana gitti gibi geliyor
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Galapagos61 - 28 Nisan 2015, 19:46:36
Tigerfish Bölgesel uçak projesinden bahsediyorsanız.Seçilen uçağın Tüm Patent ve hakları ABD de bulunan Türk şirketi SNC ye aittir.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 28 Nisan 2015, 23:53:30
DORNİER 328 İ beğendim fakat Uçak az yolcu alıyor ve Taşıma kapasitesi düşük.Kısaca iş jeti gibi bu uçağı modernize ederek Hava kuvvetleri Komutanlığında göreve başlayabilir bu Uçaktan Bölgesel bir uçak olmaz.

Bölgesel uçakların taşıma kapasitesi küçük olur zaten.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 29 Nisan 2015, 08:19:33
Yalnız Türkiye için bölgesel uçak tanımı diğer bölgelerden faklılıklar gösteriyor.Yaklaşık şöyle bişey 70-110 yolcu ve ortalama 2000-3000 km menziller düşünülüyor.Bunun sebebi hem yurtiçi uçuşlar hemde yakın çevremizde yer alan Avrupa,Balkanlar,Ortaasya ve Ortadoğuya yapılacak uçuşları karşılayabilmek.Buda demek oluyor ki 30-50 kişilik bu model ile Türkiyenin bölgesel uçak ihtiyacı karşılanamaz.Bu model üzerinden geliştirilecek (ki halihazırda 70-100 yolcu taşıyabilen 728/928 modelleri üzerinde geliştirme çalışmaları yapılmış ve belli bir aşamaya gelinmiştir) daha kapasiteli modeller ile başlamak daha mantıklı bir yol olacaktır.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mavi1991 - 29 Nisan 2015, 12:19:57
Bölgesel yolcu uçağını ihtiyaçlar doğrultusunda yapabilirsek, Acaba Alman ve Fransız ortaklarımız nasıl karşılayacak ?
Hatırlarsanız airbus yetkilileri tehdit gibi teklif yapıyorlardı; her büyük havayolları airbus ın bilmen ne modelini kullanmalı diye
Başlık: Ssik...
Gönderen: мคяครℓเ - 27 Şubat 2016, 12:27:15
Ssik ten sanirim.

- ALTAY Projesinde Sistem kalifikasyon testlerine devam edilmiştir. Seri üretim dönemi için TÇD yayımlanmış ve Ocak 2016 itibariyle teklifler beklenmektedir.

- ANKA Projesinde Blok B kapsamında tasarım aşamaları tamamlanmış ve seri üretime başlanmıştır. ANKA-S Projesi kapsamında kritik tasarım aşaması çalışmalarına başlanmış ve üretim faaliyetleri kapsamında ilk parça imalatı gerçekleştirilmiştir

- ATAK projesinde, 3 adet helikopter daha teslim edilerek toplam 10 adet helikopter envantere alınmıştır.

- HÜRKUŞ Projesinde, prototip uçakların test, kalifikasyon ve sertifikasyon faaliyetlerine devam edilmiştir.

- ÖZGÜN Helikopter Programı kapsamında sivil - askeri sertifikasyon ve lojistik konularında çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Ön Tasarım Gözden Geçirme toplantısı için çalışmalara devam edilmiştir.

- Milli ( Modern ) Piyade Tüfeği Projesinde, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayi A.Ş. ile MPT-76 tedariki için sözleşme imzalanmıştır.2015 yılı içerisinde ihracat ve uluslararası işbirliği faaliyetleri açısından öne çıkan hususlar şu şekildedir.

* Şili ile Şili Silahlı Kuvvetleri'nin "Rotor Projesi" kapsamında helikopterlere ASELSAN A.Ş. tarafından HEHSİS (Helikopter Elektronik Harp Siste mi) ihracatını öngören devletlerarası Protokol imzalanmıştır ve akabinde proje sözleşmesi imzalanmıştır. Bu sözleşme kapsamındaki ihracat, Güney Amerika bölgesinde yeni ihracatların önünü açma potansiyeli olan bir ön adım olarak değerlendirilmektedir.

* Hırvatistan Savunma Bakanlığı'nın Sahil Güvenlik Botu ihalesini yerel tersane ile sürdürülen görüşmeler neticesinde, Aselsan ürünü Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemine (SMASH) yönelik sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme ile Uzaktan Komutalı Sila h Sistemlerimizin ise Avrupa Birliği ve NATO üye ülkesine ilk ihracatı olması açısından önem taşımaktadır.

* BMC firması ile Tunus Savunma Bakanlığı arasında 2013 yılı sonunda imzalanan KİRPİ aracı satışı sözleşmesi sonrası ilave araç alımı gündeme gelmiş v e ilave araçlar için sözleşme imzalanmıştır.

* Nurol Makina firması ile Kongo Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı arasında Ejder Toma aracının satışına ilişkin sözleşme imzalanmış ve bu kapsamda teslimatlar tamamlanmıştır.

* FNSS firması Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, Otokar firması İç Güvenlik Aracı, MKEK MK 82 - MK 84 ve 7,62 fişek satışına ilişkin olarak Körfez Bölgesinde sözleşme imzalamıştır.

* Aselsan'ın Suudi Arabistan Kraliyet Ordusu'nun Radar, Elektronik Harp ve Elektro - Optik Sistemleri ihtiyacını karşılamasına yönelik olarak Aselsan ve Suudi Arabistan firması ile ortak yatırım şirketi (joint - venture) şirketi kurulmasına ilişkin ön anlaşma imzalanmıştır.

* Türkiye ve Uruguay arasında, Uruguay'ın ihtiyaç duyduğu Sınır - Sahil Güvenlik Sistemleri ve Uydu Haberleşme Altyapısı Entegrasyonu kapsamında işbirliğine yönelik niyet mektubu imzalanmıştır.

* Kazakistan ve Türkiye arasında önümüzdeki 2 yıl işbirliği faaliyetlerini içeren mutabakat muhtırası imzalanmıştırTeknolojik üstünlük kazandıracak platform ve sistemlerin yurtiçinde geliştirilmesi

* Modern Tank (ALTAY) Projesi kapsamında, halihazırda PV1 ve PV2 prototip üretimleri tamamlanmış olup sistem kalifikasyon süreci devam etmektedir. Sistem Kalifikasyon ve Kabul Testleri'nin 2016 Ekim ayına kadar tamamlanması hedeflenmektedir.

* ATAK Projesi kapsamında 2 adet Erken Duhul ve 1 adet ATAK Faz-1 helikopterinin seri üretim faaliyetleri tamamlanmış ve Kabulleri yapılmıştır. ATAK Projesi kapsamında Malzeme Hazır Bulunuşluk Hizmeti (MHBH) ile yedek parça, yer destek teçhizatları ve bazı altyapı ihtiyaç kalemlerinin tedariki yapılmıştır.

* Özgün Helikopter Programı kapsamında, Sistem İsterleri Gözden Geçirme Toplantısı gerçekleştirilmiş ve programın Sistem İsterleri Gözden Geçirme Aşaması başarıyla tamamlanmıştır. Müteakiben Ön Tasarım Gözden Geçirme Toplantısı gerçekleştirilerek bu aşamadaki faaliyetler başarıyla tamamlanmıştır.

* Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında sözleşme görüşmeleri tamamlanmış olup; Ana Yüklenicilik, Ana Alt Yüklenicilik ve Alt Yüklenicilik sözleşmeleri imzalanmıştır. Helikopterin Türkiye'de lisans altında üretimi ve sözleşme kapsamındaki diğer kalemlere ilişkin faaliyetler devam etmektedir.

* HÜRKUŞ-A Projesi kapsamında, ilk uçak ve ikinci uçak kapsamında sortiler ve havada kalış süreleri test edilmiştir. EASA sertifikasyon test işlemleri gerçekleştirilmiş ve testler devam etmektedir. Yorulma uçağı tasarım ve üretim faaliyetleri tamamlanmıştır.

* Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Projesi kapsamında, yurt içinde Lite Head Up Display teknolojisinin kazanılması ve ASELSAN firması tarafından Merkezi Kontrol Bilgisayarı, grafik MFD ve sayısal dahili haberleşme sistemi gibi aviyonik sistemlerinin geliştirilmesi çalışmaları devam etmiştir. Hava ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının yakın hava destek harekat görevlerini karşılayacak olan silahlı Hürkuş-C modelinin kavramsal tasarım çalışmaları Hürkuş-B Sözleşmesi kapsamında gerçekleştirilecektir.

* Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi Projesi kapsamında Ön Tasarım Aşaması faaliyetlerine devam edilmiştir. Ön Tasarım Sözleşmesinin Ana Yüklenici TUSAŞ ile sözleşme çalışmaları devam etmektedir. Bu çerçevede projeye destek verecek olan Yabancı İşbirliği Firması seçimine yönelik değerlendirme süreci tamamlanmış ve görüşülecek firma belirlenmiştir. Motor ve konfigürasyon seçim çalışmaları ve sözleşme görüşmeleri devam etmektedir.

* Yüksek Hızlı Rüzgar Tüneli Uçak Projesi kapsamında Kalkınma Bakanlığı, TÜBİTAK ve SSM arasındaki Üçlü Protokol hazır hale getirilmiş ve çalışmalara devam edilmiştir.

* Özgün TİHA (MALE) Geliştirme Programı (ANKA Geliştirme) kapsamında tasarım olgunluğunun ve yetkinliğin artırılması için ilave test uçuş faaliyetleri sürdürülmektedir. Blok B konfigürasyonu kapsamında SAR entegrasyon çalışmaları sürdürülmektedir.

* ANKA-S Projesi kapsamında Sistem Gereksinimleri Gözden Geçirme, Ön Tasarım Gözden Geçirme safhaları ve Kritik Tasarım Gözden Geçirme safhaları tamamlanmıştır.

* Taktik İHA (Pist) Geliştirme Projesi kapsamında 1'inci Taktik İHA Sistemi Kabul Testleri ve 2'nci Taktik İHA Sistemi Kabul Testleri tamamlanmıştır. Taktik İHA Sistemine yönelik Eğitimler tamamlanmıştır. Taktik İHA Sistemlerinin kurulum ve entegrasyon faaliyetleri tamamlanarak K.K.K.lığı envanterine alınmıştır.

* Taktik İHA (Katapult/Paraşüt) Geliştirme Projesi kapsamında bu güne kadar 2 (iki) adet hava aracının üretimi teslim edilmek üzere tamamlanmıştır. 4 (dört) hava aracının üretimi devam etmektedir.

* HİSAR-A ve HİSAR-O Projeleri kapsamında sistem tasarım aşaması tamamlanmış olup alt sistem geliştirme ve test faaliyetlerine devam edilmiştir. HİSAR-A Projesine ait Balistik Test Füzesi-2 ve Kontrol Test Füzesi-1 Atışları başarıyla test edilmiştir.

* Milli (Modern) Piyade Tüfeği Projesi kapsamında, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve Kalekalıp Makina ve Kalıp Sanayi A.Ş. ile MPT-76 üretimine ilişkin Seri Üretim Sözleşmeleri imzalanmıştır.

* Füze Sistemleri Test Alanı Projesi kapsamında atış sahası altyapısının iyileştirilmesi faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

* Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi kapsamında, öncelikli olarak ALTAY Tankı için güç grubu geliştirilmesi ve burada kazanılan yetenek ile ilerleyen süreçte TSK envanterinde yer alan diğer platformlar için ihtiyaç duyulacak güç gruplarının da yurt dışına olan bağımlılığın asgari seviyeye indirilmesine yönelik olarak güç grubunun tasarım ve geliştirilmesine yönelik TÜMOSAN ile Müsteşarlığımız arasında sözleşme imzalanmıştır.

* Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlar Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi kapsamında, Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçta paletli konfigürasyonda ihtiyaç duyulan güç grubunun milli olarak tasarımı, geliştirilmesi, prototip üre timi, test ve kalifikasyonu amacıyla TÇD yayımlanmıştır.

* Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında, TÇD yayımlanmıştır ve teklif değerlendirme çalışmalarına devam edilmiştir.

* Radar - Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD Faz-1) Projesi kapsamında, Kritik Tasarım Safhası tamamlanmıştır. Sistem Gelişim ve Üretim Safhası faaliyetlerine devam edilmektedir.

* Uzay Sistemleri Entegrasyon Montaj ve Test (USET) Projesi kapsamında 2015 yılında Ankara'da yer alan USET merkezinde Akustik Test Sistemi ve Titreşim Test Sistemi'nin kabulü tamamlanmıştır. Fırlatıcı Çevresel Testleri kapsamında GÖKTÜRK-1 Uydusunun Akustik ve Titreşim Testleri 2015 yılı sonunda tamamlanmıştır.

* Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi sözleşmesi kapsamında detay tasarım onaylanmış olup, Prototip Geliştirme ve Üretim aşaması devam etmektedir.

Boyle bir bilgi dolasiyor. Bilgisi olan varmi.
Aslinda su heli isinde Aw 149, Aw 169, Aw 101, Aw 609 larida atak gibi yol izlenerek  yerlilestirme yoluna girilse.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Tuco - 27 Şubat 2016, 13:19:40
O zaman Pars ihracatı Bahreyn'e muhtemelen...
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: azarax - 27 Şubat 2016, 23:09:12

* HİSAR-A ve HİSAR-O Projeleri kapsamında sistem tasarım aşaması tamamlanmış olup alt sistem geliştirme ve test faaliyetlerine devam edilmiştir. HİSAR-A Projesine ait Balistik Test Füzesi-2 ve Kontrol Test Füzesi-1 Atışları başarıyla test edilmiştir.


en önemli kısım sanırım. 1 ay kadar önce twitterda böyle bişeyler yazıyodu.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 29 Şubat 2016, 10:26:21
SSM 2015 faaliyet raporundan bu bilgiler.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/kurumsal/Faaliyet%20Raporlar/2015%20Y%C4%B1l%C4%B1%20Faaliyet%20Raporu.pdf (http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/kurumsal/Faaliyet%20Raporlar/2015%20Y%C4%B1l%C4%B1%20Faaliyet%20Raporu.pdf)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Tuco - 01 Mart 2016, 19:54:52
SSİK 9 mart 2016'da toplanıyor...

http://www.c4defence.com/Gundem/ssik-9-mart-ta-toplaniyor/320/1 (http://www.c4defence.com/Gundem/ssik-9-mart-ta-toplaniyor/320/1)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mehmetumut4 - 01 Mart 2016, 20:00:11
SSİK 9 mart 2016'da toplanıyor...

[url]http://www.c4defence.com/Gundem/ssik-9-mart-ta-toplaniyor/320/1[/url] ([url]http://www.c4defence.com/Gundem/ssik-9-mart-ta-toplaniyor/320/1[/url])

Bende bunu bekliyordum ☺ Bu toplantıdan kritik kararlar çıkabilir
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 09 Mart 2016, 13:20:41
-5.9 milyar$'lık projeye onay verilmiş.
-Akıllı mühimmat projesi başlatılıyor
-ATAK Motorları yerli olacak,bu yıl 17 helikopter teslim edilecek.
-Silahlı İHA yapılacak
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 09 Mart 2016, 14:01:19
Ayrıca,sekiz adet ilave F-35 siparişi verildiği bilgisi var.Eğer bu haber doğru ise toplam sipariş sayısı ondört oldu.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Tuco - 09 Mart 2016, 14:02:49
-5.9 milyar$'lık projeye onay verilmiş.
-Akıllı mühimmat projesi başlatılıyor
-ATAK Motorları yerli olacak,bu yıl 17 helikopter teslim edilecek.
-Silahlı İHA yapılacak

5.9 milyar usdlik proje onayı nedir?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 09 Mart 2016, 14:07:09
Başbakanın açıklamalarından;

*Akıllı mühimmat üretimi noktasında Türkiye'de üretim yapılması için çalışmalar yapıyoruz. (Stoklar erimiş olmalı artık,HGK-KGK-NEB-TEBER ne varsa üretime alınıp stokları savaş haline hazır yapma planı var gibi)

*Milli Piyade tüfeğimiz seri üretime geçilmesi için bana takdim edildi. (Yurtdışı satışlarda başlayabilir bu durumda.)

*Silahlı İHA üretimi noktasında önemli aşamalar kaydettik. (Selçuk Bayraktar-Sümeyye Erdoğan nişanından sonra alımların büyük çoğunluğunun buradan olmasına şaşırmam.)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 09 Mart 2016, 14:11:32
-5.9 milyar$'lık projeye onay verilmiş.
-Akıllı mühimmat projesi başlatılıyor
-ATAK Motorları yerli olacak,bu yıl 17 helikopter teslim edilecek.
-Silahlı İHA yapılacak

5.9 milyar usdlik proje onayı nedir?

SSM sitesinden resmi açıklama gelsin konuşuru onu da ama benim beklentim şunlar:
*Mühimmat projeleri
*F-35 siparişi
*Silahlı İHA siparişleri
*AT-802 siparişi (Eğer onay verildiyse)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Tuco - 09 Mart 2016, 14:19:17
Mühimmat projesi onayı archangel konusunda beni umutlandirdi...
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mavi1991 - 09 Mart 2016, 14:34:04
F35 ler bozuk çıktı diyorlarda neden şipariş verecekler birde ilk 4 uçak daha gelmedi
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 09 Mart 2016, 14:51:27
Yahu akıl var mantık var,trilyon dolar yatırım yapmış adam bu projeye,bozukmuşta bilmem neymişte,aklınız alıyor mu bunu sahiden.Çok çok bir problem tespit edilmiştir,çaresine bakarlar zaten.Bizim medyamızın bu konudaki bilgi düzeyi malum,bu haberlere itibar etmeyin.

İlk uçaklar üretim aşamasında henüz,zaten üretildikten sonra bir dizi test ve TSK isterlerine uyum süreci için Amerikada kalacaklar.Muhtemelen ilk uçaklar 2018 ortalarında gelecek.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Tuco - 09 Mart 2016, 14:55:44
Ingilizler ve Italyanlar da teslim aldı yanlış bilmiyorsam
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 09 Mart 2016, 14:58:48
Silahlı taaruzi İHA konusunda farklı kokular geliyor.Bu projenin mevcuttaki ihaların silahlandırılması değil Avanger tarzında turbofan motorlu bir iha projesi olabileceği söyleniyor.Baykar'ın çalışmasının kaynağının bu proje olabilme ihtimali yüksek görünüyor.Yada çok derin düşünen,öngörü sahibi ve hızlı hareket eden bir firma olduklarını düşüneceğim.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 09 Mart 2016, 15:00:34
Ingilizler ve Italyanlar da teslim aldı yanlış bilmiyorsam

Onların siparişleri daha erken lotlardan olduğundan telim edildiler.Bizim siparişlerimiz en makul yazılım paketini içeren 3F üzerinden verildi ve üretimleri yanlış bilmiyorsam FY17 idi.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: star42 - 09 Mart 2016, 15:18:46
Sanırım 4.erken duhul atak helilopteri de tamammış...
Böylelikle elimizdeki atak helikopteri sayısı 13 oldu.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Tuco - 09 Mart 2016, 15:19:29
Sanırım 4.erken duhul atak helilopteri de tamammış...
Böylelikle elimizdeki atak helikopteri sayısı 13 oldu.

Edh teslimatı coktan bitmedi mi???
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 09 Mart 2016, 15:29:51
Atak teslimatı demek istemiştir.EDH dokuz adet idi ve tamamlandı.Bir adette T129-B teslimatı onaylanmıştı,sanırım ilave bir adet daha teslim edildi yakın zamanda.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: star42 - 09 Mart 2016, 15:34:13
Atak teslimatı demek istemiştir.EDH dokuz adet idi ve tamamlandı.Bir adette T129-B teslimatı onaylanmıştı,sanırım ilave bir adet daha teslim edildi yakın zamanda.
Kusura bakmayın karıştırdım doğrusu bu şekilde.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mavi1991 - 09 Mart 2016, 16:52:09
peki 2020 ye kadar 50'ye aşkın F35 envantere girebilir mi ?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Tuco - 09 Mart 2016, 16:55:06
Savunma sanayiinde yerli üretime ağırlık verilecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Savunma Sanayii Müsteşarlığındaki Savunma Sanayii İcra Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, savunma sanayiinde yerli üretime ağırlık vereceklerini söyledi.

Davutoğlu, “Bugün ele aldığımız projeler bağlamında toplamda 5,9 milyar dolarlık yeni projelere onay verdik. Bunun 4,5 milyar doları yerli üretim şeklinde” dedi.

Milli piyade tüfeğinin seri üretimine bu yıl içinde geçileceğini belirten Başbakan Davutoğlu, silahlı insansız hava aracı yapımı konusunda da önemli bir aşamaya gelindiğini bildirdi.

İşte Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasından notlar;

Cumhuriyetimizin devletimizin korunmasını geniş bir perspektifle ele alacağız. Acil ihtiyaçları göz önüne alarak orta ve uzun vadede millileşme oranını artıracağız.

Bugün 5,9 milyar dolarlık yeni projelere onay verdik. Ele aldığımız projeler bağlamında 4.5 milyar doları yerli üretim şeklinde gerçekleşecek.  Ayrıca 12 milyar dolarlık sözleşmesi tamamlanan projeyi de devreye sokmuş olduk.

Savunma sanayi ihracatımız yüzde 15 arttı. 2 ay içinde ise savunma sanayiimiz yüzde 35 oranında arttı. 

SİLAHLI İHA YAPIMI KONUSUNDA ÖNEMLİ AŞAMAYA GELİNDİ

Milli piyade tüfeği üretimi hedeflemiştik. Üretime geçmek üzere takdim edildi. Ayrıca özellikle terörle mücadele kapsamında ihtiyaç olarak ortaya çıkan akıllı mühimmat üretiminde çok önemli mesafeler alındı.

Çok önemli bir ihtiyaç olarak ortaya çıkan akıllı mühimmat üretimi konusunda da önemli aşama kaydedildi. Türkiye’de gerçekleştirilmesi için adım atıldı.

Müşterek savaş uçağıyla ilgili gelişmeleri gözden geçirdik. Hava savunma sistemini milli proje olarak geliştirmeye karar vermiştik. Hava savunma sistemi milli bir proje olarak geliştirilmesi için bilgi aldık. Herhangi bir kesintiye uygulamadan devam edecektir.

Bu proje aksamadan herhangi bir kesintiye uğramadan devam edecektir. Bizim için hayati bir proje olarak yer alacak. Atak helikopterlerinin tümüyle millileşme konusunda önemli bir gelişme devreye sokuyoruz. Silahlı İHA yapımı konusunda önemli aşamaya gelindi.

BÖLGESEL YOLCU UÇAĞI TÜRKİYE’NİN KAPASİTESİNİ ARTTIRACAK

Dışarıdan gelebilecek bir tehditle ilgili olarak alınması gereken tedbirler var. Gerekli adımlar atıldı. Sınır içi terörle mücadele konusunda gerekli ihtiyaçlar gözden geçirildi. Savunma sanayinin millileşmesi ve tümüyle mümkün olduğunca yerlileşmesi için gerekli adımlar atıldı. Bu kararlılığımız mutlak suretle devam edecek.

Bölgesel yolcu uçağı projesi Türkiye’nin kapasitesini artıracak bir proje. Hem sivil uçuşları kolaylaştıracak hem de askeri olarak kullanılabilecek. Bu projede de herhangi bir aksama yok, gerekli tedbirler alınıyor.

Kaynak: www.savunmaveteknoloji.com (http://www.savunmaveteknoloji.com)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 09 Mart 2016, 16:55:44
Hayır,planlama 2020 de bir filo için IOC şeklinde.Ama filo sayıları kaç olacak henüz bilmiyoruz,ben 16 uçaklık filolar bekliyorum.
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları...
Gönderen: мคяครℓเ - 09 Mart 2016, 17:33:22
Savunma sanayiinde yerli üretime ağırlık verilecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Savunma Sanayii Müsteşarlığındaki Savunma Sanayii İcra Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, savunma sanayiinde yerli üretime ağırlık vereceklerini söyledi.

Bugün 5,9 milyar dolarlık yeni projelere onay verdik. Ele aldığımız projeler bağlamında 4.5 milyar doları yerli üretim şeklinde gerçekleşecek.  Ayrıca 12 milyar dolarlık sözleşmesi tamamlanan projeyi de devreye sokmuş olduk.


Dışarıdan gelebilecek bir tehditle ilgili olarak alınması gereken tedbirler var. Gerekli adımlar atıldı.

Bölgesel yolcu uçağı projesi Türkiye’nin kapasitesini artıracak bir proje. Hem sivil uçuşları kolaylaştıracak hem de askeri olarak kullanılabilecek. Bu projede de herhangi bir aksama yok, gerekli tedbirler alınıyor.

Kaynak: [url=http://www.savunmaveteknoloji.com]www.savunmaveteknoloji.com[/url] ([url]http://www.savunmaveteknoloji.com[/url])

Bence dikkat edilmesi gereken yerler özellikle burasi gibi. 12 milyar$ sozlesi tamamlanan proje Altay olabilirmi. Once Tfx diye dusunmustum ama onun sozlesmesi hazir olamaz henuz diye dusunuyorum.

Disardan gelecek tehditlerle karsi gerekli adimlar atildi demesi fuze savunma sistemi icinya siparis verildi yada verilecek.

Son konu,helikopter motoru ve daha pek cok konu icin gerekli muttefik ve ortak Ssik sonrasi basbakannin gorusmeye gittigi Ukrayna basbakani sanirim adresi gosteriyor.

Ayrica ek 8  f35 siparisiyle 14 oldu sanirim bizim siparis...
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Tuco - 09 Mart 2016, 17:34:01
Başbakanın toplantı sonrası basın açıklaması...

https://youtu.be/Al7gjeoJ1H4
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları...
Gönderen: мคяครℓเ - 09 Mart 2016, 19:51:34
Toplantı sonunda, Başbakan Davutoğlu tarafından yapılan basın açıklamasında, ülke etrafında güvenlik risklerinin artması ve ülke içinde de terör tehdidinin yeni bir boyut kazanması nedeniyle, bu SSİK'in özel bir önem taşıdığı belirtildi. Bu çerçevede birçok şeyi gözden geçirdiklerini ve yeni bazı kararlar aldıklarını söyleyen Başbakan Davutoğlu, alınan kararları ve konuşulan konuları şu başlıklar altında topladı:

Değişen güvenlik riskleri ve tehditler karşısında savunma sanayisi yapılanmasını yeni bir stratejik zeminde ele alınmasına karar verildi.

Nisan-Mayıs ayları gibi Savunma Sanayii Koordinasyon Kurulu (SSKK) toplanacak. Burada ele alınacak perspektif çerçevesinde konunun uzmanları ile de değerlendirilmesi yapılacak ve kademeli toplantılar gerçekleştirilecek.
Ağustos ayı gibi tekrar SSKK ve SSİK'te ele alındıktan sonra yıl sonuna doğru bir Savunma Sanayii Şurası tertiplenecek.
Kademeli bir şekilde bütün paydaşların ve öncü özel sektöründe devreye girdiği, Türkiye'nin savunma sanayisinin millileşmesi ve bu konuda dışarıya olan bağımlılığın azaltılması için alınacak tedbirlerin göz önüne alındığı yeni bir yapılanmaya geçilmesi planlandı.

Bu çerçevede ileriki dönemde yeni bir siyasi ve askeri konsept geliştirilerek; Cumhuriyetin ve Devletin korunması ve bekası için, milletin huzur ve güvenliği için alınması gereken tedbirler geniş bir perspektifle ele alınacak.
Bu çerçevede bir taraftan acil ihtiyaçlar göz önüne alınarak tedarik imkanları çerçevesinde alımları sürdürülecek, diğer taraftan da orta ve uzun vadede de savunma sanayinde millileştirme oranını arttıracak yerli üretime ağırlık verilecek.
SSİK Toplantısı'nda ele alınan projeler bağlamında toplamda 5,9 milyar dolarlık yeni projelere onay verildi. Bunun 4,5 milyar doları yerli üretim şeklinde gerçekleştirilecek.

-Ayrıca 12 milyar dolarlık sözleşmesi tamamlanan proje de devreye alındı.

-Milli Piyade Tüfeği seri üretime geçecek.

-Akıllı Mühimmat üretimi konusunda da çok önemli mesafeler alındı ve Türkiye'de üretildi.

-Müşterek Savaş Uçağı ile ilgili gelişmeler gözden geçirildi.

-Hava Savunma Sisteminin milli bir proje olarak geliştirme kararından sonra paydaşlarla yapılan görüşmeler konusunda bilgi alındı. Bu proje aksamadan ve herhangi bir kesintiye uğramadan ve Türkiye için hayati bir proje olarak devam edecek.

-ATAK helikopterleri için yerli motor geliştirilmesi ile ilgili çok önemli bir proje devreye sokuldu.

-İHA'ların özelikle silahlı İHA'ların yapımı konusunda önemli bir aşamaya gelindi. Elektronik kart sistemleri konusunda da önemli aşamalar kat edildi.

SSİK özel gündeminde ise 23 Temmuz'dan beri süre gelen terörle mücadele bağlamında sınır içerisinde ve sınır ötesinde yapılan operasyonlarla ilgili ihtiyaçlarda gündeme geldiğini belirten Başbakan Davutoğlu:  "Bu bağlamda önemli kararlar alındı. İhtiyaçların hiç kesintisiz sağlanması için gerekli talimatlar verildi. Bu konuda herhangi bir kaynak sıkıntısı yoktur. Bu sene 17 adet ATAK Helikopteri devreye girecek. Terörle mücadelede ihtiyaç hissedilen diğer zırhlı araçlar, tek tek ihtiyaç kalemleri göz önüne alınarak değerlendirildi. Hepsi hiçbir gecikmeye mahal olmaksızın karşılanacak. Özellikle şehirlerimizin, ilçelerimizin barikatlardan mayınlardan temizlenmesi içinde, ihtiyaç hissedilen zırhlı araçlara da özel önem vereceğiz. İHA'ların sayılarının artması, teknolojilerinin artması anlamında da önemli mesafeler kat edildi İHA terörle mücadelede ciddi katkılar sağlayan bir enstrüman o bakımdan İHA'ların daha da geliştirilmesine memnun oldum. Bu anlamda yabancı herhangi bir desteğe ihtiyacımız yok. Mayın tespit ve EYP'lerin tespit edilip imha edilmesi konusunda da gerekli teçhizat alımı tedariki ve üretimi konusunda da değerlendirmeler yaptık. MOBESE sistemlerinin yaygınlaşması ve etkin bir şekilde kullanılması konusunda da önemli kararlar aldık." dedi.

Başbakan Davutoğlu son olarak da şunları söyledi: "Bu kararlılığımız mutlak surette devam edecek. Türkiye, kendi geleceğini teminat altına alacak savunma sanayinin, alt yapısına mutlaka kavuşacaktır."
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: TR(B) - 09 Mart 2016, 20:00:38
Altay dan Milgem den haber yok galiba. Şuana kadar düşen haberlerde söz edilmemiş ilginç.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: мคяครℓเ - 09 Mart 2016, 20:05:24
Hocam alinan her kararin aciklandigini sanmiyorum.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: TR(B) - 09 Mart 2016, 20:30:40
Bu projeler gizli değil ki herkes tarafından bilinen projeler. Bunların açıklanması gerekir. Ordununda halkında öz güvene ihtiyacı var.
Şuana kadar basına düşen haberler beni mutlu etmedi, evet güzel projeler var ama biz daha fazlasını istiyoruz, beklentilerimiz daha yüksek.
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları...
Gönderen: мคяครℓเ - 09 Mart 2016, 23:11:50
Ukrayna C.başkanı.
Savunma, havacılık ve uzay ağırlıklı işbirliği yapılacağını söyledi.

Özelleştirme planlarında Yatırıma çağırdı. Serbest ticaret ve turizm gibi konularda anlaşıldığını da söyledi.

ilk defa stratejik bir ortak bulduk.
 başka ülkelerde bu ortaklığa katılacak dedi.

Gürcistan? Azerbaycan?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: azarax - 09 Mart 2016, 23:13:19
AB ile müzakere ede ede bürokrasimiz de onlara benzedi. bahsedilen şura için niçin ağustos ayı bekleniyor.
acilen altay takına, silahlı hürkuşa, hava savunma sistemine, tfx e ihtiyaç var.
bunun yanında mini ihalara(gerçek mini) ihtiyaç var.
bunları büyüklerimiz de eminim görüyorlar ama bürokrasi çok çok çok yavaş maalesef.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mehmetumut4 - 10 Mart 2016, 00:07:22
Pervaneli yakın destek uçağı alımı hakkında bir karar verilmiş olabilirmi?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Nutuk - 10 Mart 2016, 03:19:48
Destek ucaginda ciddi iseler hemen tek bir tip uzerinde durulmamali, alternatifler iyi degerlendirilmeli. Ornegin AHRLAC da var:

(http://www.defense-aerospace.com/base/util/68517_1301F.jpg)
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları...
Gönderen: мคяครℓเ - 10 Mart 2016, 16:46:37
youtu.be/TAhNcSLfKOM (http://youtu.be/TAhNcSLfKOM)

Ukrayna C.baskani ve Erdoganin basin aciklamasi...
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: selcukkocak78 - 10 Mart 2016, 21:05:06
bir yerde okumuştum doğruluğunu teyit etmek için soruyorum bizim savunma sanayimizde yabancı bilim adamlarının çalışmasını önleyen idari prosedürler varmış ukraynalı bilim adamlarını işe almak için yasal prosedürlerin tamamlanması için başbakana teklif sunmuşlar. bu doğrumu?eğer böyle bir saçmalık varsa biz şimdiye kadar iyi ilerlemişiz demektir
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: tumucin - 10 Mart 2016, 21:13:06
uzun menzilli hava savunma sistemi ne oldu

güme gitti galiba yasiklar olsun misir kadar olamadik
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: sephiroturk - 10 Mart 2016, 21:32:11
Tumucin ona değindi başbakan milli olarak yapılacak artık alım bekleme.

Gazeteci arkadaşlar hdp lilerin fezlekleri yerine toplantının konusuyla alakalı daha çok soru sorabilirlerdi , uzay, hava, roket, deniz platformlarında merak edilen çok proje var.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: tumucin - 10 Mart 2016, 22:20:48
milli olarak yapilsin ama hazir alim icin suan durumlarda dolayi

türkiyede gazetecilik ölmüs o insanlarda milli duygu yok
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Tuco - 10 Mart 2016, 22:27:54
Destek ucaginda ciddi iseler hemen tek bir tip uzerinde durulmamali, alternatifler iyi degerlendirilmeli. Ornegin AHRLAC da var:

([url]http://www.defense-aerospace.com/base/util/68517_1301F.jpg[/url])


Ustad bu uçağın halihazırda kullanabildigi muhimmatlar kısıtlı gibi gözüküyor. O açıdan traktör ciddi avantajlı gibi.Ayrıca benim merak ettiğim konulardan biri de bu SSIK toplantısında alım yönünde karar verilse bile sizce bu yaza semalarımızda görmemiz mümkün müdür?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Nutuk - 11 Mart 2016, 11:47:06
Bilemem, belki mumkun olabilir. Ihtiyac varsa da kesin alinmali, bir askerin canini kurtarsa bile yeterli bir neden.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: selcukkocak78 - 11 Mart 2016, 23:52:53
bir yerde okumuştum doğruluğunu teyit etmek için soruyorum bizim savunma sanayimizde yabancı bilim adamlarının çalışmasını önleyen idari prosedürler varmış ukraynalı bilim adamlarını işe almak için yasal prosedürlerin tamamlanması için başbakana teklif sunmuşlar. bu doğrumu?eğer böyle bir saçmalık varsa biz şimdiye kadar iyi ilerlemişiz demektir
arkadaşlar yukarıda ki soruma cevap verecek bilgi sahibi arkadaşlar varsa lütfen bir zahmet cevaplasın. merak içindeyim bu doğrumu değil mi?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Xaero - 12 Mart 2016, 10:35:25
Tabikide savunma sanayiinde çalışmak için Türk vatandaşı olmak gerekiyor. Yabancı vatandaşın çalışması için özel izinler gerekiyordur. Bu Türkiye'ye has bir durum değil. Amerikadaki savunma sanayi firmalarının sitesine girersen bir çok pozisyon için amerikan vatandaşı olma zorunluluğunu görebilirsin.
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları...
Gönderen: мคяครℓเ - 12 Mart 2016, 15:24:54
SSİK toplantı sonuçlarına yayın yasağı


Türkiye’nin en kritik savunma projelerinin görüşüldüğü ve onay verildiği Savunma Sanayi İcra Komitesi son toplantısını 9 Mart Çarşamba günü yaptı. Başbakan, Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’ndan oluşan üçlü komite toplantısının hemen ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan önemli bir açıklama geldi.

Davutoğlu, toplantıda 5.9 milyar dolarlık savunma projesine onay verdiklerini, üstelik bunların 4.5 milyar dolarlık kısmının yerli üretim şeklinde gerçekleştirileceğini açıkladı. Komite dağıldı, yerli ve yabancı firmalar ve kamuoyu sözü edilen 5.9 milyar dolarlık projelerin listesinin açıklanmasını bekledi. Ancak sürpriz bir kararla projelerin hiç birinin açıklanmayacağı bildirildi.

UYGUN OLAN HAREKETE GEÇER

Sürpriz kararı değerlendiren savunma sanayi firmalarının yetkilileri, geçmiş dönemlerde spesifik ve çok gizli birkaç proje dışında kalan tüm savunma projelerinin liste halinde yayımlandığını söyledi. Başbakan Davutoğlu’nun 5.9 milyar dolar rakamını açıklamasının ardından, “Bize ne düşüyor, biz hangi projeleri alabiliriz” diye merak edip proje listesine ulaşmak istediklerini, ancak yayım yasağı konduğunu öğrendiklerini belirten yetkililer, “İhale sürecinde iyi bir yarışma olabilmesi için öncelikle projelerin yayımlanması gerekir. Listeyi gören firmalar içlerinden kendilerine uygun olan yatırımı gerçekleştirmek için harekete geçer, yarışmacı çoğaldıkça maliyet düşer. Listenin açıklanmaması şaşırtıcı oldu. Bütün projeler mi çok gizli, anlayamadık” dedi.

Çin tartışması çıkmıştı

Savunma Sanayi İcra Komitesi, Türkiye’nin en kritik projelerinden biri olan uzun menzilli füze projesini “açık ihale” olarak kamuoyuna duyurmuş, bu projeye Rusya, bazı AB ülkeleri, Çin ve ABD ilgi göstermişti. Türkiye, sürpriz bir kararla uzun menzilli füze projesi için Çin ile masaya oturmuş bu da Türkiye-ABD ilişkilerinde gerginliğe neden olmuştu. Bu proje daha sonra Çin’in uzun menzilli füze teknolojisini Türkiye ile paylaşmayacağı, bunun da projenin amacına uymadığı gerekçesiyle Çin’e verilmemişti.

Yerlilik oranında ciddi belirsizlik yaşanıyor

Başbakan Davutoğlu’nun söz konusu 5.9 milyar dolarlık projeden 4.5 milyar dolarlık kısmının yerli üretim şeklinde yapılacağı yönündeki açıklamasını da değerlendiren yetkililer, yerlilik oranı konusunda ciddi belirsizlik ve kandırmaca yaşandığına dikkat çekti. Savunma sanayiinde yabancı bağımlılığını artırmaya yönelik çok sayıda yerli ürün geliştirildiğini belirten yetkililer, “Yerli diye sunulan birçok ürün aslında en kritik parçaları yönüyle yabancılara ait. Örneğin yerli termal kamera deniyor ancak en kritik parçası olan dedektörü yabancı. Yerlisi yok mu? Var. Ancak ülkenin geleceğinden çok kişisel ve şirket çıkarları öne geçince kolay yoldan yabancı cihazlar tercih ediliyor. Yerli projeler kenarda bekliyor, dışarıya bağımlılık devam ediyor” dedi.

Sözcü
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: nocen - 12 Mart 2016, 15:31:54
Tam sözcü'lük bir haber
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: lleo - 12 Mart 2016, 18:17:40
http://en.uos.ua/produktsiya (http://en.uos.ua/produktsiya)  bu adrese bakınca anlaşılan ukrayna merkezli teknoloji transferi olacak gibi .Adamlar helikopter motorundan uyduya,uzay roketinden s 300 kadar imalatları var sanki...
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: mavi1991 - 12 Mart 2016, 19:00:23
[url]http://en.uos.ua/produktsiya[/url] ([url]http://en.uos.ua/produktsiya[/url])  bu adrese bakınca anlaşılan ukrayna merkezli teknoloji transferi olacak gibi .Adamlar helikopter motorundan uyduya,uzay roketinden s 300 kadar imalatları var sanki...


Bu yüzden mi yayın yasağı geldi
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: lleo - 12 Mart 2016, 19:16:51
bence evet...
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 12 Mart 2016, 20:09:02
Yayın yasağı varsa günlerdir forumlarda konuşulan bilgiler nereden geldi!
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: lleo - 12 Mart 2016, 20:50:25
buna yayın yasağı değilde sansür diyelim.Neden bir genel açıklama yok?5.9 ml dolar kabaca hesap ile 12 ml lira demek bukadar büyük rakamın  açıklaması ne olabilir?Veya 12 ml dolar demek kabaca 36 ml tl atak projesi bile 3 ml dolar ....
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: lleo - 12 Mart 2016, 21:02:40
http://www.hurriyet.com.tr/kiev-turkiye-ye-seytan-satti-mi-26182847..buna (http://www.hurriyet.com.tr/kiev-turkiye-ye-seytan-satti-mi-26182847..buna) benzer tepkileri önlemek için olabilir mi?Ne abd,Rusya nede ab bizim bu tür füzeye veya teknolojiye erişmemizi istemez .Tabi bunlar sadece benim düşüncelerim tutmaya bilirde  ;)ama Ukrayna kaynaklı hazır s 300 alınırsa ve s 300 tabanlı milli hisar u geliştirilse  şaşırmayın,aynı şekilde helikopter motoru da dahil.... ;)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Nutuk - 13 Mart 2016, 02:10:27
Sansur varsa, yapilan sansur pek anlamli degil

Tut ki bazi ulkeler ile sakli (ulkeler arasi antlasma yapildi), olabilir mesela hava savunma fuzesi sistemi ve bunu duyurmak istemiyorlar, peki o zaman niye miktarini yani $5.9milyar tutarini acikliyorsunuz?

Bisey ya gizlidir, tam gizli olmali, oyle yarim yamalak sansurlu gizlilik olmaz.
Başlık: Ssik...
Gönderen: мคяครℓเ - 13 Mart 2016, 10:55:45
Sansur varsa, yapilan sansur pek anlamli degil

Tut ki bazi ulkeler ile sakli (ulkeler arasi antlasma yapildi), olabilir mesela hava savunma fuzesi sistemi ve bunu duyurmak istemiyorlar, peki o zaman niye miktarini yani $5.9milyar tutarini acikliyorsunuz?

Bisey ya gizlidir, tam gizli olmali, oyle yarim yamalak sansurlu gizlilik olmaz.
Hocam belki oda gercek tutar degildir.  Aslinda benim merak ettigim. 1,4 milyar nereye ayrildi. Uzun menzilli fuze aliminami. Yoksa alimi kararlastirilan 8 f35 emi yada 6+8 f35 emi.  Yada gecenlerde aciklanmisti 700 milyon$ lik muhimmata bu 1,4 icindemi. Yoksa bunlar tama.men 1,4 disindani. Cunku bu aralar Ukrayna elinde ne varsa sunuyor.  Bu paranin buyuk bolumu onami gidecek.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Nutuk - 27 Ekim 2016, 00:42:20
Bugunlerde yine bir SSIK toplantisi olmasi gerek, tam tarihini bilen var mi?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: fırtına86 - 27 Ekim 2016, 01:27:56
Bugunlerde yine bir SSIK toplantisi olmasi gerek, tam tarihini bilen var mi?
bu ay içerisinde olacağını söylemiştiler ama kasım ayına kaldı galiba

Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Tuco - 27 Ekim 2016, 01:47:46
Bu SSİK'da sizce Altayla ilgili bir sonuç çıkar mı?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: kosavalı1989 - 27 Ekim 2016, 10:38:16
Çıkar. Özellikle son dönem operasyonlarıyla birlikte ortaya çıkan modern tank ihtiyacımızdan dolayı artık gaza basılacaktır.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Nutuk - 27 Ekim 2016, 11:47:54
SSIK toplantisi yarin olacakmis (Tyranosaurusrex tweetledi)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Nutuk - 27 Ekim 2016, 12:06:18
Artik su (burak B.kdil kaynakli) haberlerdeki 400 tank modernizasyonunun asli var mi yok mu belli olur.

SSIK'de alinan kararlarin cogunu yine yayinlamazlar diye dusunuyorum, son zamanlar SSM bayagi bir sansur uyguluyor
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 27 Ekim 2016, 13:20:46
O modernizasyon acil ihtiyaç diye yapılacaktır muhtemelen lakin 400 tankın modernizasyonu nerden baksan 5 yıl sürer.ben daha cüz-i sayıda bir beklenti içindeyim.Bir yılda teslimat isteniyorsa,zırh paketi ve aktif koruma montajlı 50-60 tankı hızlıca IBD veya RM kitleri ile modernize edip teslim edilebilir.Başka türlü çok uzun zaman gerek o kadar tank için.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 27 Ekim 2016, 13:33:40
O modernizasyon acil ihtiyaç diye yapılacaktır muhtemelen lakin 400 tankın modernizasyonu nereden baksan 5 yıl sürer.ben daha cüz-i sayıda bir beklenti içindeyim.Bir yılda teslimat isteniyorsa,zırh paketi ve aktif koruma montajlı 50-60 tankı hızlıca IBD veya RM kitleri ile modernize edip teslim edilebilir.Başka türlü çok uzun zaman gerek o kadar tank için.

O kadar sürede yeni tank üretiriz!
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Nutuk - 27 Ekim 2016, 15:39:19
O modernizasyon acil ihtiyaç diye yapılacaktır muhtemelen lakin 400 tankın modernizasyonu nereden baksan 5 yıl sürer.ben daha cüz-i sayıda bir beklenti içindeyim.Bir yılda teslimat isteniyorsa,zırh paketi ve aktif koruma montajlı 50-60 tankı hızlıca IBD veya RM kitleri ile modernize edip teslim edilebilir.Başka türlü çok uzun zaman gerek o kadar tank için.

O kadar sürede yeni tank üretiriz!

Eski pusku tank pesinde kosturmanin mantigi nedir anlamis degilim, modernize M60-T'ler bile anti tank fuzelerinde dagiliyor daha neyin modernizasyonu? M-60'lar bundan sonar jilet olmali.

Leopard 2A4'lerin modernizasyonunu hadi anlarim, bir zirh paketi ve FCS ile is kotarirsin
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Tuco - 27 Ekim 2016, 16:30:57
Eğer LEO 2 A4 NG olacaksa nispeten buna biraz daha hazırızdır diye tahmin ediyorum ama M 60 konusu daha sıkıntılı olacaktır...
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Destinyy - 27 Ekim 2016, 19:54:26
Altayları daha çok beklersiniz... neyse.

Leolara kapsamlı M60lara era ve slat takviyrsi yeterlidir bence.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: asderedas - 27 Ekim 2016, 22:46:11
https://www.instagram.com/p/BME8VkphJF1/ (https://www.instagram.com/p/BME8VkphJF1/)
Arkadaşlar sapan diye elektromanyetik hava savunma sisteminin prototipini yapmışız. Daha önce konusu acilmismiydi hatırlamıyorum bu yüzden buraya yazdim.kusura bakmayin.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 03 Kasım 2016, 15:38:58
İlginç. Son SSİK kararları neden forumda yok!

BASIN BİLDİRİSİ
Tarih : 28.10.2016
Konu : SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISI
Kurumsal İletişim Müdürlüğü (KİM)
Savunma Sanayii Müsteşarlığı
Devlet Mahallesi, Süleyman Emin Caddesi 6/7 06420 Çankaya
Ankara-TÜRKİYE / +90. 312. 411 9000
kim@ssm.gov.tr
www.ssm.gov.tr (http://www.ssm.gov.tr) www.facebook.com/savunmasanayii (http://www.facebook.com/savunmasanayii) www.twitter.com/SavunmaSanayii (http://www.twitter.com/SavunmaSanayii) www.youtube.com/kanalssm (http://www.youtube.com/kanalssm)
DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,
SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ, GÜNDEMİNDE YER ALAN KONULARI
GÖRÜŞMEK VE BUNLARLA İLGİLİ KARAR ALMAK AMACIYLA SAYIN
BAŞBAKANIMIZIN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR. TOPLANTIDA
GÖRÜŞÜLEN KONULAR VE ALINAN KARARLAR AŞAĞIDA SUNULMUŞTUR:
 SN. BAŞBAKANIMIZIN BAŞKANLIĞINDA YAPILAN İLK İCRA KOMİTESİ
TOPLANTISI OLMASI MÜNASEBETİYLE, ÖNCELİKLE MÜSTEŞARLIĞIN
GÖREV ALANLARI VE TEDARİK FONKSİYONLARI İLE SAVUNMA SANAYİİ
DESTEKLEME FONU’NUN SON DURUMU HAKKINDA BİLGİ ARZ
EDİLMİŞTİR.
 MÜTEAKİBEN, DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI TAMAMLANAN
PROJELERDE AŞAĞIDAKİ KARARLAR ALINMIŞTIR:
1. ÜRETİMİNDE ORTAĞI OLDUĞUMUZ MÜŞTEREK TAARRUZ UÇAĞI (JSF)
PROJESİ KAPSAMINDA, ÜLKEMİZ ADINA ALIMI PLANLANAN UÇAKLARIN
İLK PARTİ İMALATLARI BAŞLAMIŞ OLUP, TESLİMATLAR 2018 YILINDAN
İTİBAREN BAŞLAYACAKTIR. BU KAPSAMDA İKİNCİ PARTİ SİPARİŞİ
KARARA BAĞLANMIŞTIR. TESLİMAT 2021-2022 ARASINDA
GERÇEKLEŞECEKTİR.
2. İLAVETEN;
 ELEKTRONİK DESTEK (ED) SİSTEMİ PROJESİ,
 PORTATİF KARIŞTIRICI SİSTEM TEDARİKİ PROJESİ,
 YENİ NESİL HAFİF ZIRHLI ARAÇ GÜÇ GRUBU GELİŞTİRİLMESİ
PROJESİ,
BASIN BİLDİRİSİ
Tarih : 28.10.2016
Konu : SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISI
Kurumsal İletişim Müdürlüğü (KİM)
Savunma Sanayii Müsteşarlığı
Devlet Mahallesi, Süleyman Emin Caddesi 6/7 06420 Çankaya
Ankara-TÜRKİYE / +90. 312. 411 9000
kim@ssm.gov.tr
www.ssm.gov.tr (http://www.ssm.gov.tr) www.facebook.com/savunmasanayii (http://www.facebook.com/savunmasanayii) www.twitter.com/SavunmaSanayii (http://www.twitter.com/SavunmaSanayii) www.youtube.com/kanalssm (http://www.youtube.com/kanalssm)
 MİLLİ MÜŞTEREK ELEKTRONİK HARP BİLGİ BANKASI (MMEHBB)
PROJESİ,
 ELEKTRONİK HARP KOMUTA, KONTROL VE KOORDİNASYON
SİSTEMİ (EHKKKS) PROJESİ,
 TSK SİBER SAVUNMA MERKEZİ (SİSAMER) PROJESİ,
 GELİŞTİRİLMİŞ GİZLEME AĞI PROJESİ,
 UZUN UFUK LOJİSTİK DESTEK PROJESİ,
 KOMUTA KONTROL UÇAĞI (KKU) LOJİSTİK DESTEK PROJESİ,
 DZ.K.K.LIĞININ MUHTELİF İHTİYAÇLARI KAPSAMINDA GEMİ
TEMİNİ VE SEAHAWK HELİKOPTERLERİNİN MODERNİZASYONU
PROJESİ,
KAPSAMINDA SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASI HUSUSUNDA
MÜSTEŞARLIĞIMIZ YETKİLENDİRİLMİŞTİR.
3. AYRICA ÜRÜN ODAKLI ALT SİSTEM, BİLEŞEN VE TEKNOLOJİLERİN
KAZANILMASI HEDEFİYLE TEKNOLOJİK YETKİNLİK DÜZEYİNİN İLERİ
SEVİYELERE TAŞINABİLMESİ İÇİN AR-GE’YE AYRILAN YILLIK KAYNAĞIN
ARTTIRILMASINA KARAR VERİLMİŞTİR.
 PROF.DR İSMAİL DEMİR
 MÜSTEŞAR
 SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 03 Kasım 2016, 15:41:07
F-35 konusunda ikinci sipariş deniliyor. Ama SSM sitesinde F-35 konusunda aynen şöyle yazıyor..

Alıntı
7 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirilen SSİK toplantısında LRIP11 dönemi için dört adet uçak siparişi verilmiştir. Uçakların 2019 yılında teslim edilmesi planlanmaktadır.
 
09 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen SSİK toplantısında 6 adet uçak siparişi daha verilmiştir. Böylece sipariş verilen toplam uçak adedi 14'e ulaşmıştır.

[url]http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=94[/url] ([url]http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=94[/url])


O zaman bu sipariş üçüncü oluyor!
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Nutuk - 03 Kasım 2016, 15:57:22
SSM sitesinde bile yanlislar var. Ilk olarak 2 ucak siparisi verildi (2014 yilinda), sonra 4 ucak (2015) ve mart 2016'da 8 ucak (6 degil!)

= 2 + 4 + 8 = 14


Ikinci siparis demiyor, ikinci parti diyor!!!

Demek ilk parti 14 ucak, ikinci parti kac ucak olacagi biraz muamma. Kimisi 14 ucak olacak diyor kimisi 24 ucak, artik kesin siparisler verildiginde gorecegiz galiba
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: AVCI - 04 Kasım 2016, 08:05:13
İkinci parti siparişin 24 adet olduğu bilgisi daha yaygın.Üstelik bunun B model olabileceğini dillendirenlerde var.İlk F-35 filosu 2021 de Malatyada kurulacak ve ilk parti sipariş edilen 14 uçaktan oluşacak.Evet halen 16-18 hatta 20 olan filo sayıları 14 uçak olacak F-35 üslerinde.Geriye kalan 24 lük siparişin ne olabileceği daha bir gizemli hale geliyor bu durumda,iki filoya yetmiyor ama bir filodan da epey fazla.Acaba deniz kuvvetleri tek üste yerleşik 24 uçaklık bir yapılanma ile toplu sipariş verdirmiş olabilir mi?

Şöyle bir düşünelim LHD gemimiz 2021 de teslim edilecek ve son zamanlarda oldukça fazla dillendirilen ikinci geminin siparişinin verileceği bunun da 2023 de teslim alınabileceği konusunu aklımızın bir kenarında tutarak;24 uçaklık B ile her iki gemide yerleşik 8+8 F-35B ile kara üssünde yerleşik 8 yedek uçaklık bir yapılanma kurgulanabilir değil mi ?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: sephiroturk - 30 Ocak 2018, 21:05:39
http://www.c4defence.com/Gundem/ssik-yarin-toplanabilir/5612/1 (http://www.c4defence.com/Gundem/ssik-yarin-toplanabilir/5612/1)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: OKÇULAR - 31 Ocak 2018, 23:09:58
Icra komitesi 7 saat toplantı yaptı ama hiç acıklama yok. Gündem yoğun ama en azından bazı konu başlıklarını aktarabilirlerdi.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: sephiroturk - 31 Ocak 2018, 23:17:38
SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ (SSİK) BASIN AÇIKLAMASI
31.01.2018
SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ TOPLANTISINDAN SONRA YAPILAN BASIN AÇIKLAMASIDIR:

SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ, YAPILAN YASAL DÜZENLEME SONRASINDA İLK DEFA SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN BAŞKANLIĞINDA, GÜNDEMİNDE YER ALAN KONULARI GÖRÜŞMEK ÜZERE TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA, “ZEYTİN DALI OPERASYONU”NDA ORDUMUZUN VE GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİN GÜCÜNE GÜÇ KATAN YERLİ VE MİLLİ SİSTEMLERİMİZE YENİLERİNİ EKLEMEYE YÖNELİK PROJELER GÖZDEN GEÇİRİLEREK YENİ KARARLAR ALINMIŞTIR.

TOPLAM 9.4 MİLYAR DOLAR (36 MİLYAR TL) BEDELİ OLAN 55 PROJENİN DEĞERLENDİRİLDİĞİ TOPLANTIDA, SAVUNMA SANAYİİNİ GELİŞTİRME, GÜÇLENDİRME VE DESTEKLEME AMAÇLI MUHTELİF YATIRIM VE İYİLEŞTİRME FAALİYETLERİ DE GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR

https://www.ssm.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=1109&LangID=1 (https://www.ssm.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=1109&LangID=1)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 12 Şubat 2018, 00:03:08
Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısında Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) projes Safine Tersanesi'ne verilmiş.
Üç adet, Çok Maksatlı Açık Deniz Römorkörü Projesi Dearsan'ın. Henüz resmi açıklama yok.
M60A3 ve M60T tanklarının modernzasyonu Aselsan tarafından,
Leopard 2A4 tanklarının modernizasyonu BMC tarafından yapılacak.
Özel Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı konusuna acil alım olarak FNSS'den 170 adet 8x8 araç alımı.
Çeşitli kuvvetlerin ihtiyacını karşılamak için 700'den fazla 4x4 aracın BMC'den alımı.
116 adet Kirpi alımı.
Jandarma Genel Komutanlığı'nın kırıma uğrayan iki helikopterinin yerine iki S-70 helikopteri alımı.
JAndarma için 10 Atak helikopteri tedariki konusu henüz netleşmedi.

Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Yabgu - 12 Şubat 2018, 00:15:46
BMCden alımı sözkonusu olan 700 adet 4X4 araç hangisi yahu kamyon türü birşey mi acaba...Vuransa saçmalanmış olur yani Kobra ve Ejder Yalçın varken Vuran alınmaz heralde. Leopardların modernizasyonu BMCye gittiğine göre büyük ihtimal Altayı Otokara verecekler
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: BlackHawk89 - 12 Şubat 2018, 01:31:46
En önemli konulardan bahsetmemişler. Altay, MMU vs.
Leopard modernizasyonu Aselsan 2NG gibi olmazsa yapılmasın.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Raptor44 - 12 Şubat 2018, 01:44:41
BMCden alımı sözkonusu olan 700 adet 4X4 araç hangisi yahu kamyon türü birşey mi acaba...Vuransa saçmalanmış olur yani Kobra ve Ejder Yalçın varken Vuran alınmaz heralde. Leopardların modernizasyonu BMCye gittiğine göre büyük ihtimal Altayı Otokara verecekler
İnşallah dediğin gibi olur
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: BATTLESTAR - 12 Şubat 2018, 19:27:50
Devletin parası adeta peşkeş çekiliyor. Birileri ihya ediliyor. Muhalefet partisi uyuyor. Hey yavrum hey. Altay Otokara gitmezse asıl fırtına o zaman.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: UYVAR - 12 Şubat 2018, 19:35:44
Devletin parası adeta peşkeş çekiliyor. Birileri ihya ediliyor. Muhalefet partisi uyuyor. Hey yavrum hey. Altay Otokara gitmezse asıl fırtına o zaman.

Hiçbişey olmaz da... Bu devranı böyle kabul edeceğiz el mahkum. Ben vitesi boşa attım. Torunlarımız bile borç ödeyecek. Sonraki iktidar ne yapacak-yapabilecek o da belli. Herkese tavsiyem eğer bir öngörünüz varsa bir sonraki iktidar olarak gördüğünüz kesime yanlamanız. Bu dönemi bile mumla arayacağız çünkü!

Not: a partisi b partisi demiyorum. kim iktidar olursa o herşey olacak, kim olamazsa o hiçbişey!
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: spear - 12 Şubat 2018, 23:04:46
İktidara gelipte kendi sac ayaklarınını kurmayan iktidarda gelse bilile iktidar olamaz. Bunu ben söylemiyorum Süleyman DEMİREL söyledi.Biraz siyasi oldu ama yinede söyleyim dedim.Buda benim ilk mesajım.
.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: serkan - 13 Şubat 2018, 03:10:27
Demirelden öğreneceksek doğruyu yanlışı ülkece dükkanı kapatalım hiç uğraşmayalım biz.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: xxx - 13 Şubat 2018, 09:25:54
İktidara gelipte kendi sac ayaklarınını kurmayan iktidarda gelse bilile iktidar olamaz. Bunu ben söylemiyorum Süleyman DEMİREL söyledi.Biraz siyasi oldu ama yinede söyleyim dedim.Buda benim ilk mesajım.
.
+1  Her dönemde her iktidar bunun yapar Özal da yaptı  bunun böyle olmayacağının düşünmek gerçeklerin çok dışında yaşamaktır. Boşverin onu bunu insan oğlu çok konuşur mesela ben site

yöneticisiyim  30 daire var hiç biri memnun olmuyor. 1 sene kamera ve apartman elektriklerini cebimden verdim. Hiç aidat toplamadım  evime hırsız girince kamera tesisatı dösettim siteye 36

kameralı site duvarlarının yenilettim  insanlara yinede yaranamadım. Arkadaşlar devamlı şikayet ediyonuz dedim ben bu hizmetleri size bedavaya yapıyorum dedim alın yapın bundan sonra dedim

kimse sahip çıkmaya cesaret edemediler. Şimdi paralı yapıyorum  demek istediğim bu milletin namazını kılıverseniz abdest yoktu olmadı der ama illa birşey der :)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: sephiroturk - 28 Mart 2018, 07:43:00

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin (SSİK) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 29 Mart 2018 tarihinde toplanması bekleniyor. C4Defence’in edindiği bilgiye göre Altay Ana Muharebe tankına ilişkin seri üretim ihalesi gündemin en üst sırasında yer alıyor ancak bu madde hakkında karar alınıp alınmayacağı henüz belli değil.  31 Ocak 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında ilk defa toplanan SSİK’te de Altay Tankı hakkında son gelişmeler ele alınmıştı. 31 Ocak’taki SSİK’ten bu yana tank için OTOKAR, FNSS ve BMC firmaları subat ve mart aylarında toplam iki defa son ve en iyi (Best and Last Offer /BAFO) verdiler. Son BAFO 9 Mart tarihinde verildi.

Ocak ayında gerçekleşen SSİK’te bu görüşmelerin rutin olarak her iki ayda bir gerçekleşmesi de karara bağlanmıştı. Bu SSİK o kararın uygulandığı ilk toplantı olacak.

Edinilen bilgiye göre SSİK’in 27 Mart 2018 Salı günü toplanması da planlanmıştı ancak 23 Mart Cuma günü alınan erteleme kararı ile toplantı Perşembe gününe alınmış oldu

http://www.c4defence.com/Gundem/ssik-toplaniyor/5968/1 (http://www.c4defence.com/Gundem/ssik-toplaniyor/5968/1)

Hadi bakalım bekliyoruz..
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Yabgu - 29 Mart 2018, 22:29:36
Savunma Sanayii İcra Komitesi, gündeminde yer alan konuları görüşmek üzere, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmıştır.

Toplantıda, sınırlarımız içinde ve ülke sınırlarımızın güvencesi için sınır dışında harekatlarını başarıyla sürdüren ordumuzun ve güvenlik güçlerimizin gücüne güç katan yerli ve milli sistemlerimize yenilerini eklemeye yönelik projeler gözden geçirilerek yeni kararlar alınmıştır.

Toplam 4.8 milyar USD (yaklaşık 19 milyar TL) bedeli olan 29 projenin değerlendirildiği toplantıda, savunma sanayiini geliştirme, güçlendirme ve destekleme amaçlı muhtelif yatırım ve iyileştirme faaliyetleri de gözden geçirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

https://www.tccb.gov.tr/basin-aciklamalari/365/91948/savunma-sanayii-icra-komitesi-toplantisina-iliskin-basin-aciklamasi.html (https://www.tccb.gov.tr/basin-aciklamalari/365/91948/savunma-sanayii-icra-komitesi-toplantisina-iliskin-basin-aciklamasi.html)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Nutuk - 29 Mart 2018, 22:52:40
SSIK bildirilerini sayin Suleyman Demirel mi yaziyor acaba, o kadar lafla birsey soylememe bir sanattir
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 29 Mart 2018, 22:56:41
SSIK bildirilerini sayin Suleyman Demirel mi yaziyor acaba, o kadar lafla birsey soylememe bir sanattir

O çok oldu ahirete göç edeli. Allah rahmet eylesin.

Bizde laf cambazlığı konusunda uzman fazla.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Yabgu - 29 Mart 2018, 23:02:26
SSIK bildirilerini sayin Suleyman Demirel mi yaziyor acaba, o kadar lafla birsey soylememe bir sanattir
Bunların her haltı gizli tutmasıda baydı artık. Bizim dünyadan sakladıgımız ne proje olabilirki yada hadi onu anlarım kritik projeleri geç bari bilinenleri söyleyin yahu. oda yok. Sanki uranyum zenginleştirme yada hidrojen bombası gündeme alındı kafası yaşıyolar.  Millet bir Altay tankı sevdası vardı ki ben bu milletin bir askeri aracı bu kadar sahiplendiğini ilk defa gördüm onun bile suyunu çıkardılar. Şahsen artık Altay tankı haberlerinden nefret ediyorum. Suyunu çıkardılar iyice.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: sephiroturk - 30 Mart 2018, 20:13:04
ikidir rakam verip duruyorlar , şu kadar milyarlık proje, bu kadar milyarlık projeler... sanki millet rakamlarla ilgileniyor , maliyet devletin sorunu bizi projeler ilgilendiriyor , eskiden popüler projelerden söz edilirdi ondanda olduk , en azından biride çıkıp bugünden itibaren projelerin detayları verilmeyecek artık beklemeyin dese kim ne yapabilir ..twitter de millet sitem ediyor
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Yabgu - 30 Mart 2018, 22:15:06
konular karıştı
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: TR-Militarist - 18 Nisan 2018, 02:05:45
en son fnss pars 8x8 den 180 tane alma kararı çıktı diye duydum kesinliği var mı çok ta larşılaşmadım haberle
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 07 Ağustos 2018, 20:41:13
Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanı liderliğinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı sona erdi.

Konuyla ilgili basın açıklamasında şöyle denildi:

“Savunma Sanayii İcra Komitesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, gündeminde yer alan konuları görüşmek üzere toplanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bugün gerçekleştirilen toplantıda, sınırlarımız içinde ve ülke sınırlarımızın güvencesi için sınır ötesinde harekâtlarını başarıyla sürdüren güvenlik birimlerimizin gücüne güç katan yerli ve milli sistemlerimize yenilerini eklemeye yönelik projeler gözden geçirilerek yeni kararlar alınmıştır.

Toplam 13.5 milyar TL bedeli olan projelerin değerlendirildiği toplantıda, savunma sanayi ve teknolojilerini geliştirme, güçlendirme, destekleme ve ihracat amaçlı muhtelif yatırım ve iyileştirme faaliyetleri ile ilgili tedbirler alınmıştır.

Bu kapsamda; ATAK helikopterine yeni kabiliyetler kazandırılması, yeni İHA sistemleri, kara, hava ve deniz araçları, karıştırıcı sistemler, radar ve komuta kontrol sistemlerinin modernizasyonu ile güvenlik birimlerimizin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projeler değerlendirilmiştir.”

http://savunmasanayist.com/2018/08/07/savunma-sanayii-icra-komitesi-toplantisi-sona-erdi/ (http://savunmasanayist.com/2018/08/07/savunma-sanayii-icra-komitesi-toplantisi-sona-erdi/)
Başlık: Savunma sanayiinde 45 milli proje
Gönderen: SKYWOLF - 08 Ağustos 2018, 08:21:48
Savunma sanayiinde 45 milli proje

(http://www.kokpit.aero//image/data/ssm/ssik/milli2.jpg)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘100 günlük programı’nda en kapsamlı bölüm savunma sanayii başlığına ayrıldı. Programda yer alan 45 milli proje, dün toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde de ele alındı.

13.5 MİLYARLIK DEĞERLENDİRME

Dışa bağımlılığı büyük oranda sonlandıran milli projeler, Erdoğan’ın ‘100 Gün Eylem Planı’nda da önemli yer tuttu. Akşam’da yer alan haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta kamuoyuyla paylaştığı toplam 400 projeden 45’ini savunma sanayi yatırımları oluşturdu. Milli ve yerli araçlar, Başkan Erdoğan’ın başkanlığında Beştepe Külliyesi’nde gerçekleştirilen ve 3 saat 15 dakika süren Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında da dün ele alındı. Toplam 13.5 milyar lira bedeli olan projelerin değerlendirildiği toplantıda, ATAK helikopterine yeni kabiliyetler kazandırılması ve İHA sistemlerine yönelik projeler ele alındı. Toplantıda yerli sistemlere yenilerinin eklenmesine yönelik projeler hakkında kararlar alındı.

ROKETSAN'A ÖZEL MERKEZ

-Roketsan İleri Teknoloji Araştırma Merkezi Altyapısının (ITAM) kurulacak. l Zırhlı Araç Teslimatları Projeleri kapsamında Kirpi II, Akaryakıt Tankeri, Olay Yeri İnceleme Aracı, Zırhlı Komuta Kontrol Aracı, Zırhlı Mini Ekskavatör gibi farklı tiplerde toplam 431 araç teslimatı yapılacak. l  MPT-76 Projesi kapsamında 5.500 adet tüfeğin teslimatının yapılacak.

4 ATAK’IN DAHA TESLİMATI YAPILACAK

-Özgün Helikopter ve ATAK Helikopterinde kullanılmak üzere geliştirilmekte olan ve ilk çekirdeğinin ateşlemesi yapılan Turboşaft Motorun Kavramsal Tasarım Aşaması tamamlanacak. l ATAK Helikopteri Burun Topu sistemi olan 20 mm taret ve burun topu sisteminin milli/yerli imkânlarla geliştirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. l ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri Projesi kapsamında 4 adet helikopterin teslimatı gerçekleşecek.

MiLGEM’DE GEMİLER ARTIYOR

-MİLGEM Projesi 3. Gemi olan Burgaz ada Korveti 27 Eylül 2018’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimi gerçekleşecek. l Milli Baz İstasyonu Geliştirilmesi (ULAK) Projesi kapsamında, halihazırda kurulu bulunan 200 Milli Baz İstasyonu sayısının yüzde 100’ün üzerinde bir artışla 489’a çıkarılacak. l İnsansız Hava Araçları Yerlilik Oranının Arttırılması (ANKA-S) Projesi kapsamında ANKA-S Platformu üzerinde CATS Sistemi kullanılacak.

HÜRKUŞ-C için imza atılacak

-Silahlı HÜRKUŞ Uçağı (HÜRKUŞ-C) Geliştirilmesi ve Seri Üretimine yönelik ihalenin sonuçlandırılarak yüklenici firma belirlenecek. l SSB Akademi kurulacak.

-Savunma sanayi malzeme yerlileştirme programı başlatılacak.

LAZER SİLAH SİSTEMİ GELİYOR

-Lazer Silah Sistemi’ne yönelik ihtiyaç analizi tamamlanacak. l Elektromanyetik Fırlatma Sistemi için ihtiyaç analizi bitirilecek. l İstanbul Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin büyütülmesi için 85 girişimci ekibin 115’e, 147 girişimcinin 210’a, 4.161 personelin 5.000’e ulaşması sağlanacak.

ALTAY’DA SERİ ÜRETİM BAŞLIYOR

-250 tankı içeren ALTAY Seri Üretim Projesinin sözleşmesinin imzalanacak. l PULAT Aktif Koruma Sistemi’nin 40 adet M60TM tankına entegre edilecek. l  ALTAY Güç Grubu’nun geliştirilmesi projesinin sözleşme takvimi de başlatılacak.

3 SINIFTA İNSANSIZ ARAÇ YOLDA

-Sürü İnsansız Araçlar Geliştirilmesi Projesi başlatılacak.

-Hafif, orta ve ağır olmak üzere 3 farklı sınıfta insansız kara araçları geliştirilmesi projesi başlatılacak.

-Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi Projesinin 1’inci Aşama, uygulama takvimi de bu süreçte başlayacak.

SİHA’LAR UÇUYOR

-Mevcutta 52 adet bulunan Bayraktar TB2 İHA sayısı; Jandarma Genel Komutanlığı’na yapılacak 6 adet Silahlı TB2 İHA (SİHA) teslimatıyla yüzde 12 artırılarak 58’e çıkarılacak. 

-Taaruz İHA Geliştirilmesi (AKINCI) Projesi kapsamında yaklaşık 1,5 ton faydalı yük (kamera, mühimmat) taşıma kapasitesine sahip SİHA ön tasarım faaliyetleri gerçekleştirilecek.

http://www.kokpit.aero/45-milli-proje (http://www.kokpit.aero/45-milli-proje)
Başlık: Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı sona erdi! Çok önemli kararlar alındı
Gönderen: SKYWOLF - 12 Ekim 2018, 10:00:48
Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı sona erdi! Çok önemli kararlar alındı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5bbf83207af5071cf472406b.jpg)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı, 3 saat sürdü. Toplantıda, ülke sınırlarının güvencesi için sınır ötesinde harekatlarını başarıyla sürdüren güvenlik birimlerinin etkinliğini daha üst seviyeye çıkaran yerli ve milli sistemlere yenilerini eklemeye yönelik projeler gözden geçirilerek yeni kararlar alındı.

Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nda, sınırlar içinde ve ülke sınırlarının güvencesi için sınır ötesinde harekatlarını başarıyla sürdüren güvenlik birimlerinin etkinliğini daha üst seviyeye çıkaran yerli ve milli sistemlere yenilerini eklemeye yönelik projeler gözden geçirilerek yeni kararlar alındığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından, Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı sonrasında yazılı açıklama yapıldı.

Buna göre, Savunma Sanayii İcra Komitesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, gündeminde yer alan konuları görüşmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı.

Sınırlar içinde ve ülke sınırlarının güvencesi için sınır ötesinde harekatlarını başarıyla sürdüren güvenlik birimlerinin etkinliğini daha üst seviyeye çıkaran yerli ve milli sistemlere yenilerini eklemeye yönelik projelerin gözden geçirildiği toplantıda, savunma sanayi ve teknolojilerini geliştirme, güçlendirme, destekleme ve ihracat amaçlı muhtelif yatırım ve iyileştirme faaliyetleri ile ilgili kararlar alındı.

Bu kapsamda Geliştirilmiş Atak Helikopteri projesinin başlatılması, muhtelif İHA/SİHA, deniz ve kara araçları, elektronik harp ve karıştırıcı sistemler, çeşitli akıllı mühimmat ve silah sistemlerinin geliştirilmesi ile güvenlik birimlerinin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projeler değerlendirildi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/savunma-sanayi-icra-komitesi-toplantisi-sona-erdi-cok-onemli-kararlar-alindi-40984237 (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/savunma-sanayi-icra-komitesi-toplantisi-sona-erdi-cok-onemli-kararlar-alindi-40984237)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Destinyy - 13 Ekim 2018, 14:02:59
Doğu Akdenizi dikkate alarak SSİK'de buna göre adımlar atılmalı artık. Platformlarımız çok eskiyor İ sınıfı ve devamı sınıf projeleri daha hızlı bir şekilde üretime girmeli. Yeni nesil hücumbot projeside sonuçlandırılmalı artık.

Mümkünse kendimize has tedarik projeleri üretmeliyiz. Mevcut sistemlerde dahil. Doğu Akdenizde 3 ülke ile çarpışma riskimiz gittikçe artıyor. Düşmanlarımız kendini geliştirirken biz ağırdan almaya devam ediyoruz. Bir kaç sene içerisinde fiziksel temas yaşayacağımız kaçınılmaz. SSB proje sayfasının doluluğu bize savaş kazandırmaz şuanlık.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Raptor44 - 13 Ekim 2018, 14:15:39
Doğu Akdenizi dikkate alarak SSİK'de buna göre adımlar atılmalı artık. Platformlarımız çok eskiyor İ sınıfı ve devamı sınıf projeleri daha hızlı bir şekilde üretime girmeli. Yeni nesil hücumbot projeside sonuçlandırılmalı artık.

Mümkünse kendimize has tedarik projeleri üretmeliyiz. Mevcut sistemlerde dahil. Doğu Akdenizde 3 ülke ile çarpışma riskimiz gittikçe artıyor. Düşmanlarımız kendini geliştirirken biz ağırdan almaya devam ediyoruz. Bir kaç sene içerisinde fiziksel temas yaşayacağımız kaçınılmaz. SSB proje sayfasının doluluğu bize savaş kazandırmaz şuanlık.
Buna gönülden katılıyorum saha expoda tersane komutanlığından bir askerimize bu soruyu yönelttiğimde farkında olduklarını söylemişlerdi lakin kapasite sıkıntımız var çin veya ABD kadar gemi inşa havuzumuz yok üstüne o ülkeler kadar askeri bütçemizde yok lakin bu acil ihtiyaç haline yakında gelicek üretmek lazım ek bütçe çıkartılıp ağırlık vermek lazım
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Yabgu - 13 Ekim 2018, 14:51:05
Ben mevcut gemileri yenilemenin ve daha gelişmiş versiyonlarının buna ağır bombardıman gemisinide katarak söylüyorum ALTAY tankından daha acil oldugunu düşünüyorum. Çok yavaşız ne yazıkki.Bize en acil ihtiyac olan TF2000den hiçbir iz yok ortada. Onu geçtim Milgem korvetlerini yeterince yavaş yaptıgımız yetmiyor gibi birde İ sınıfında da çok yavaşız. 4ncü İ sınıfını 2030larda görürüz artık bu kafayla.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Destinyy - 13 Ekim 2018, 20:53:44
Doğu akdenizde A2/AD stratejisini benimsemek gerektiğini düşünüyorum. Hatta Ege'yide dahil edebiliriz buna. Dzkk'nın kıbrısda üslenme durumunuda hava kuvvetlerinide katarak A2/AD hattını kara atış destek unsurlarıyla kapsayıcı olmak gerekir. Atmaca'lara ve hisarlara yoğun iş düşüyor.

Gemilerimiz oldukça eski sualtı harbinde içler acısı durumdayız. Milgemlerde olmasa bir hiç neredeyse.  Gemilerin hareket kabiliyeti bile sınırlı bir hal aldı. Hava savunması ihtiyacı günümüze cevap vermiyor.

Gemi inşa havuzumuz çok var. Sadece yapabilecek personel ve bilgi birikimi yok. İstanbul Tersanesindeki bir avuç personel herşeye koşmaya çalışıyor. RMK siyasi adımlara kurban edilmese şuan İ sınıfı çokdan denizdeydi belkide. Önümüzdeki bir kaç senedede diğer gemileri envantere alırdık. Hala İ 2-3-4 özel tersane diyoruz ama üreticek özel tersane hala sonuçlanmadı. Bu tersane ilk geminin üretimine katılması gerekiyorki bilgi edinsin.. Bu sağlansa TF-2000 projesine geçilecek ancak hala ağırdan almaya devam ediyoruz çatışma kapıdayken...
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Partikül - 13 Ekim 2018, 22:55:38
Tartışmayı bölmek gibi olmasında... İcra Kurulu Toplantısında ALTAY' dan yine haber yok. Zaman iyice daralıyor, sıcak çatışma ortamına girmek üzereyiz. Bir tarafta Mısır, İsrail, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi; diğer tarafta tek tabanca Türkiye Cumhuriyeti! Ha keza Suriye' deki Amerikan yığınağı can sıkıyor. YPG' ye 16 Bin TIR dolusu silah, sistem ve mühimmat yardımı yapmışlar. Belki de 20 Bin olmuştur. Bu silahlar kime karşı kullanılacak? Diğer taraftan Suudi Arabistan meselesi çıktı. Bir iddiaya göre Arabistan üzerinden Türkiye' ye operasyon yapılmak isteniyormuş! Yani bir müddet sonra ortalık toz duman olacak. Fırtına yaklaşıyor...

Hal böyleyken; hükumetin elini çabuk tutmasında büyük faydalar var. Barış zamanı bütçesini yakın tehdit ortamında aynen tatbik edemezsiniz. İhtiyatlı olmak zorundasınız. vaziyetin ahval ve şeraitine binaen; Diyanet' in 7-8 Milyar dolarlık bütçesini savurganlık olarak görüyorum. Personel giderleri ve zorunlu ödenekler hariç olmak üzere Diyanet bütçesinin Savunma Sanayine aktarılması gerektiği kanaatindeyim. 3-4 Milyar dolar neyine yetmiyor! Diyanete 3-4 milyar dolar bütçe ayırmak zorundayız diye kimse dininden diyanetinden olmaz. Tam aksine silahlı çatışmaya zamanında hazırlamazsak; imam efendiler boyuna Mehmetçiğin cenaze namazını kıldırmak zorunda kalır ki... Allah Korusun diyoruz. Sadece Diyanet için değil; hangi Bakanlığın bütçesinde savurganlık veya gereksiz harcama varsa; hortumun yönünü değiştirip kaynakları silahlanmaya harcamak lazımdır. Zira Kasırga yaklaşıyor. 
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Yabgu - 13 Ekim 2018, 23:29:35
Tartışmayı bölmek gibi olmasında... İcra Kurulu Toplantısında ALTAY' dan yine haber yok. Zaman iyice daralıyor, sıcak çatışma ortamına girmek üzereyiz. Bir tarafta Mısır, İsrail, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi; diğer tarafta tek tabanca Türkiye Cumhuriyeti! Ha keza Suriye' deki Amerikan yığınağı can sıkıyor. YPG' ye 16 Bin TIR dolusu silah, sistem ve mühimmat yardımı yapmışlar. Belki de 20 Bin olmuştur. Bu silahlar kime karşı kullanılacak? Diğer taraftan Suudi Arabistan meselesi çıktı. Bir iddiaya göre Arabistan üzerinden Türkiye' ye operasyon yapılmak isteniyormuş! Yani bir müddet sonra ortalık toz duman olacak. Fırtına yaklaşıyor...

Hal böyleyken; hükumetin elini çabuk tutmasında büyük faydalar var. Barış zamanı bütçesini yakın tehdit ortamında aynen tatbik edemezsiniz. İhtiyatlı olmak zorundasınız. vaziyetin ahval ve şeraitine binaen; Diyanet' in 7-8 Milyar dolarlık bütçesini savurganlık olarak görüyorum. Personel giderleri ve zorunlu ödenekler hariç olmak üzere Diyanet bütçesinin Savunma Sanayine aktarılması gerektiği kanaatindeyim. 3-4 Milyar dolar neyine yetmiyor! Diyanete 3-4 milyar dolar bütçe ayırmak zorundayız diye kimse dininden diyanetinden olmaz. Tam aksine silahlı çatışmaya zamanında hazırlamazsak; imam efendiler boyuna Mehmetçiğin cenaze namazını kıldırmak zorunda kalır ki... Allah Korusun diyoruz. Sadece Diyanet için değil; hangi Bakanlığın bütçesinde savurganlık veya gereksiz harcama varsa; hortumun yönünü değiştirip kaynakları silahlanmaya harcamak lazımdır. Zira Kasırga yaklaşıyor.
İçimizdeki bazı zihniyetler hala dost / kardeş kafası yaşasada özellikle körfez ülkeleri Arap Natosu kurma peşinde. Mısır - İsrail - yunanistan üçgenini zaten biliyoruz. Şimdi adamlar hergün bizi tehdit ederken birilerinin hala kardeş kafası yaşaması beni sinir ediyor açıkcası. Bazı şeylere öncelik vermemiz şart oldu. ALtay tankı bu önceliğin neresinde olur bilinmez benim için ilk 3te değil. Öncelikle kendimizi sağlama almamız şart. HSS açısından. Tabiki katmanlı hava savunmadan bahsediyorum S400 aldık dertler bitti demiyorum. Sonra caydırıcılık acısından balistik füzelere öncelik lazım. Yıllardır Pakistana kardeş diyoruz daha bir kardeşliklerini göremedik. En az 1000+ km menzilli bir BF şart bize. Seyir füzelerinde gezgin adı dolandı sonra unutuldu ne oldu muamma. gemilerimiz desen bana göre yeterli değil. Tamam Altay yapalımda önceliği tanka vermek bize ne kazandıracak.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Partikül - 13 Ekim 2018, 23:46:20
Yabgu kardeşim, öncelik ALTAY olsun anlamında söylememiştim. Elbette ki en acil iş hava savunmasıdır. Göklere hakim olamayan yerdeki tankı koruyamaz. Fakat ALTAY işi iyice can sıkmaya başladı. Otokar' a verseydi; belkide ilk seri üretim tank şimdiye kadar çoktan çıkmıştı. Adam kayıracağız diye memleketin istiklaliyle oynuyorlar. Oraya vurgu yapmak istemiştim.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Yabgu - 13 Ekim 2018, 23:51:37
yok abi amacım yazdıklarına eleştiri yapmak değildi öncelik konusunda kendi düşüncelerimdi. Yani devletede birşey diyemiyorum çünki ya herşeyi yeniliycez ya tamamen batacaz. Çünki dost belli değil düşman ise tek değil.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: metin62 - 13 Ekim 2018, 23:59:47
Tabii ki noksan veya iyileştirme gerektiren kalemler oldukça fazla ama benim öncelik sıram şöyle olur. (İmzalanmis olan projeşeri saymıyorum)

1- F200 Hava savunma fırkayteni acil ihtiyaç sadece. '' Anadolu gemisine ve Dağu akdenizdeki deniz gücüne hava savunması için''
2- Tank modernizasyonu ,Özellikle tanksavar ve güdümlü mermilere karşı uyarıcı . '' Altay tankı gecikeceği aşikar ,bu eksiklikten dolayı zaiyatımız yüksek''
3-  EYP saldırılarını minimuma indirgeyecek teknoloji yatırımı .'' EYP den dolayı zaiyatımız da yuksek''

Mevcut Ekonomik sıkıntıdan  dolayı sadece 3 kalem yazayım ilerde biraz rahatlayınca listemi uzatırım :)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 14 Ekim 2018, 00:13:54
Konuyla alakası olmayan iletiler konudan çıkartılarak "gereksiz iletiler ve konular" bölümüne taşınmıştır! Lütfen konu bütünlüğünü bozmayalım!

Doğu akdenizde A2/AD stratejisini benimsemek gerektiğini düşünüyorum. Hatta Ege'yide dahil edebiliriz buna. Dzkk'nın kıbrısda üslenme durumunuda hava kuvvetlerinide katarak A2/AD hattını kara atış destek unsurlarıyla kapsayıcı olmak gerekir. Atmaca'lara ve hisarlara yoğun iş düşüyor.

A2/AD stratejisi hakkında açıklayıcı bilgi verebilir misin?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Canik - 14 Ekim 2018, 00:29:49
Tartışmayı bölmek gibi olmasında... İcra Kurulu Toplantısında ALTAY' dan yine haber yok. Zaman iyice daralıyor, sıcak çatışma ortamına girmek üzereyiz. Bir tarafta Mısır, İsrail, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi; diğer tarafta tek tabanca Türkiye Cumhuriyeti! Ha keza Suriye' deki Amerikan yığınağı can sıkıyor. YPG' ye 16 Bin TIR dolusu silah, sistem ve mühimmat yardımı yapmışlar. Belki de 20 Bin olmuştur. Bu silahlar kime karşı kullanılacak? Diğer taraftan Suudi Arabistan meselesi çıktı. Bir iddiaya göre Arabistan üzerinden Türkiye' ye operasyon yapılmak isteniyormuş! Yani bir müddet sonra ortalık toz duman olacak. Fırtına yaklaşıyor...

Hal böyleyken; hükumetin elini çabuk tutmasında büyük faydalar var. Barış zamanı bütçesini yakın tehdit ortamında aynen tatbik edemezsiniz. İhtiyatlı olmak zorundasınız. vaziyetin ahval ve şeraitine binaen; Diyanet' in 7-8 Milyar dolarlık bütçesini savurganlık olarak görüyorum. Personel giderleri ve zorunlu ödenekler hariç olmak üzere Diyanet bütçesinin Savunma Sanayine aktarılması gerektiği kanaatindeyim. 3-4 Milyar dolar neyine yetmiyor! Diyanete 3-4 milyar dolar bütçe ayırmak zorundayız diye kimse dininden diyanetinden olmaz. Tam aksine silahlı çatışmaya zamanında hazırlamazsak; imam efendiler boyuna Mehmetçiğin cenaze namazını kıldırmak zorunda kalır ki... Allah Korusun diyoruz. Sadece Diyanet için değil; hangi Bakanlığın bütçesinde savurganlık veya gereksiz harcama varsa; hortumun yönünü değiştirip kaynakları silahlanmaya harcamak lazımdır. Zira Kasırga yaklaşıyor.
Kesinlikle çok ciddi tedbirler alınmalı  hocam örnek vermek gerekirse devlette b sınıfı bir memur şoför vb kadrolar 3500 tl maaş alırken belediyelerde aynı sınıflar 5 binden az almıyor düşünün ki zabıtalar 7 bin tl maaş alıyor yani bugün en büyük sorun belediyelerdir.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Canik - 14 Ekim 2018, 00:35:17
Tartışmayı bölmek gibi olmasında... İcra Kurulu Toplantısında ALTAY' dan yine haber yok. Zaman iyice daralıyor, sıcak çatışma ortamına girmek üzereyiz. Bir tarafta Mısır, İsrail, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi; diğer tarafta tek tabanca Türkiye Cumhuriyeti! Ha keza Suriye' deki Amerikan yığınağı can sıkıyor. YPG' ye 16 Bin TIR dolusu silah, sistem ve mühimmat yardımı yapmışlar. Belki de 20 Bin olmuştur. Bu silahlar kime karşı kullanılacak? Diğer taraftan Suudi Arabistan meselesi çıktı. Bir iddiaya göre Arabistan üzerinden Türkiye' ye operasyon yapılmak isteniyormuş! Yani bir müddet sonra ortalık toz duman olacak. Fırtına yaklaşıyor...

Hal böyleyken; hükumetin elini çabuk tutmasında büyük faydalar var. Barış zamanı bütçesini yakın tehdit ortamında aynen tatbik edemezsiniz. İhtiyatlı olmak zorundasınız. vaziyetin ahval ve şeraitine binaen; Diyanet' in 7-8 Milyar dolarlık bütçesini savurganlık olarak görüyorum. Personel giderleri ve zorunlu ödenekler hariç olmak üzere Diyanet bütçesinin Savunma Sanayine aktarılması gerektiği kanaatindeyim. 3-4 Milyar dolar neyine yetmiyor! Diyanete 3-4 milyar dolar bütçe ayırmak zorundayız diye kimse dininden diyanetinden olmaz. Tam aksine silahlı çatışmaya zamanında hazırlamazsak; imam efendiler boyuna Mehmetçiğin cenaze namazını kıldırmak zorunda kalır ki... Allah Korusun diyoruz. Sadece Diyanet için değil; hangi Bakanlığın bütçesinde savurganlık veya gereksiz harcama varsa; hortumun yönünü değiştirip kaynakları silahlanmaya harcamak lazımdır. Zira Kasırga yaklaşıyor.
İçimizdeki bazı zihniyetler hala dost / kardeş kafası yaşasada özellikle körfez ülkeleri Arap Natosu kurma peşinde. Mısır - İsrail - yunanistan üçgenini zaten biliyoruz. Şimdi adamlar hergün bizi tehdit ederken birilerinin hala kardeş kafası yaşaması beni sinir ediyor açıkcası. Bazı şeylere öncelik vermemiz şart oldu. ALtay tankı bu önceliğin neresinde olur bilinmez benim için ilk 3te değil. Öncelikle kendimizi sağlama almamız şart. HSS açısından. Tabiki katmanlı hava savunmadan bahsediyorum S400 aldık dertler bitti demiyorum. Sonra caydırıcılık acısından balistik füzelere öncelik lazım. Yıllardır Pakistana kardeş diyoruz daha bir kardeşliklerini göremedik. En az 1000+ km menzilli bir BF şart bize. Seyir füzelerinde gezgin adı dolandı sonra unutuldu ne oldu muamma. gemilerimiz desen bana göre yeterli değil. Tamam Altay yapalımda önceliği tanka vermek bize ne kazandıracak.
Aynı şekilde atak2 nin de aciliyeti yok altı üstü birkaç tane fazla füze taşıyacak diye ne gerek var takarsın yanlarinada 
 cirit zaten aynı işi yapıyor.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Destinyy - 14 Ekim 2018, 02:25:04

Doğu akdenizde A2/AD stratejisini benimsemek gerektiğini düşünüyorum. Hatta Ege'yide dahil edebiliriz buna. Dzkk'nın kıbrısda üslenme durumunuda hava kuvvetlerinide katarak A2/AD hattını kara atış destek unsurlarıyla kapsayıcı olmak gerekir. Atmaca'lara ve hisarlara yoğun iş düşüyor.

A2/AD stratejisi hakkında açıklayıcı bilgi verebilir misin?

Anti-Access/Area Denial. Türkçe meali Geçişe Kapat/Alan Kontrolü'dür. Dünyadaki en başarılı örneği Çanakkale Savaşı olarak kabul edilir.

Bir tür 2 aşamalı savunma doktrinidir. Esasında kimi durumlarda içinde 3-4 aşamayada bölünür. Kabiliyetinize bağlı.

 ''Geçişe Kapat'' hattı satürasyon saldırılarıda göz önünde bulundurularak yoğun savunma ve saldırı sistemleriyle donatılır. Düşmanın bu hatta girmesi çeşitli silahlar vasıtasıyla engellenir.(Anti-Gemi, Anti-Gemi Balistik, Balistik savunma, Kısa-Orta-Uzun Menzil hava savunma, Mayınlama, Jamming vs.. vs..)

''Alan Kontrolü'' ise düşmanın bölgede baskılanması bölgeye erişimi olsa bilse kabiliyetlerini sergileyebilmekten yoksun bırakma gibi teknik unsurlara maruz bırakmadır.

Doğu akdenizde nasıl olabilir mesela. Saha avantajı kesinlikle bizden yana çok rahat bölgeyi kapatabiliriz. Amerikan donanması dahil. Yayladağı, Antalya, Anamur, KKTC gibi hatlara EİRS gibi tespit sistemleri yerleştirirsin. Yanlarına satürasyon saldırısında beka gösterebilecek genişlikte Hisar bataryaları ve karadan ateşlenebilecek Atmaca bataryaları... Mümkünse Süpersonik ASM'ler. BORA'larında üzerinden çalışılıp 500km'ye kadar anti-gemi özellikli balistik füze yapılabilir. Bunlara ek olarak düşman unsurları donanmamız ve hava kuvvetleri ile uğraşmak zorunda kalınca ciddi bir tehdit sayısı ile karşılaşıyor.

Temel mantık böyledir. Kendinize has sistemlerle bunu farklılaştırabilirsiniz. Temel olarak oradaki düşmanı baskılayabilmelisiniz. Kendi karalarınızın avantajını kullanarak. Bugün Rusya Kırımda bunu yapıyor mesela. Çin'de G.Çin denizinde Amerikaya karşı 3000km'lik hat kurmuş durumda.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Yabgu - 14 Ekim 2018, 02:56:48
Mantıklı ama elimizde ne EİRS var , ne HSS var , ne gezgin var , ne atmaca var nede 500+ bora var.  Milgem korvetleri dışında denizaltı harbi yapacak dogru düzgün sistemlerimiz bile yok. Askeri yetenek-cesaret olarak iyiyiz ama teknoloji/caydırıcılık acısından çok gerideyiz.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Destinyy - 14 Ekim 2018, 03:22:21
Evet öyle şuan bu doktrin benimsense en iyi ihtimal uygulanması 2022-23'leri bulacaktır. Ancak bir yerden başlamak ve D.Akdenizde mümkünse oyalama taktiğine gitmek gerekiyor. Elde en yakın atmacalar var sadece ve gelirse S-400'ler. Onlarında ne derece baskın üretilip sahaya hemde kara konuşlu sürüleceği meçhul. Ancak bu gündeme alınmalı artık mutlaka.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: firtinabaskan - 16 Ekim 2018, 00:57:45
@Partikül ve özellikle adaşım @Yabgu  size yazılmış galiba yavaş yavaş açıklanıyor bütçeler ama adaş senin baktığın sitelerdeki gibi değil anlaşılan :DD

Yazan: Mustafa Varank

Bugün imzaladığım Bakanlığımız 2019 bütçe teklifi 7,7 Milyar TL. 2018 bütçe başlangıç ödeneğimiz ise 5,7 Milyar TL idi.

Geçen yıla göre bakanlığımız bütçesinde %50 kesinti olduğu iddiası koca bir yalandan ibaret.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Partikül - 16 Ekim 2018, 01:12:28
@Partikül ve özellikle adaşım @Yabgu  size yazılmış galiba yavaş yavaş açıklanıyor bütçeler
Yazan: Mustafa Varank

MİT bütçesi yaklaşık 200 milyon (TL) düşürüldüğü halde; Mustafa Varank bizden nasıl haberdar olmuş, hayret(!) Bu arada az parayla çok iş yapmayı başardıkları içi Milli İstihbarat Teşkilatımızı kutlamak isterim. Darısı Diyanet İşlerinin başına:)

Düzeltme: Dolar, TL olacaktı; Düzeltim.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Yabgu - 16 Ekim 2018, 01:18:20
@Partikül ve özellikle adaşım @Yabgu  size yazılmış galiba yavaş yavaş açıklanıyor bütçeler ama adaş senin baktığın sitelerdeki gibi değil anlaşılan :DD

Yazan: Mustafa Varank

Bugün imzaladığım Bakanlığımız 2019 bütçe teklifi 7,7 Milyar TL. 2018 bütçe başlangıç ödeneğimiz ise 5,7 Milyar TL idi.

Geçen yıla göre bakanlığımız bütçesinde %50 kesinti olduğu iddiası koca bir yalandan ibaret.
Adaş harfler kelimelere , kelimeler cümlelere dönüşür. Bu uzar gider. Daha fazla harf kirliliğine bulaşmadan kısaca Hindistanın 70 milyon dolara Marsa uydu gönderdiği , Japonyanın 150-200 milyon dolar arası bir maliyetle ufacık bir astroite uzay aracı gönderip bilimsel bulgular aldığı dünyada biz hala bazı şeyleri kavrayamıyoruz. Gün gelecek o astroitten milyarlarca dolarlık maden kazacak Japonlar. Şimdi diyeceksin 2002den önce hiç çalışma olmamış bizde o yüzen gerideyiz. Hindistanda biz gibiydi. Gönderdikleri uzay aracının içindeki parçaların alayı yabancı menşeyli.Kıytırık BAE yani birleşik arap emirliklerinin dahi 2020de marsa gitme hedefi var. Bizde ne var ? -Diyaneti büyütelim. Benim diyanetle sorunum yok. Benim sorunum bu ülkenin hala bazı şeyleri kavrayamamış olması. Dindar insanlar için yazdıklarım saçma gelebilir umrumda değil ama bu ülkeyi gerçekten düşünen insanlar için yazdıklarım saçma değil. Bilmem anlatabiliyor muyum ? Bilmem anlayabiliyor musun ?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Destroyed - 16 Ekim 2018, 03:08:43
@Partikül ve özellikle adaşım @Yabgu  size yazılmış galiba yavaş yavaş açıklanıyor bütçeler
Yazan: Mustafa Varank

MİT bütçesi yaklaşık 200 milyon (TL) düşürüldüğü halde; Mustafa Varank bizden nasıl haberdar olmuş, hayret(!) Bu arada az parayla çok iş yapmayı başardıkları içi Milli İstihbarat Teşkilatımızı kutlamak isterim. Darısı Diyanet İşlerinin başına:)

Düzeltme: Dolar, TL olacaktı; Düzeltim.

O bütçe artmaz ise Anadolunun ücra köşesindeki köyünde nasıl oy alınsın? O köyde yaşayan Ahmet amca, Ayşe teyze ne bilsin garibim atom enerjisini, space x'i, endüstri4.0'ı(hakaret değil yazdıklarım) Camiye duvar yapıldıysa,halı alındıysa oyunu kaptın Ahmet amcamın. Ahmet amca camide kahrolsun israil der içini rahatlatır bol  bol.  O bahsedilen bütçe işte bunu sağlıyor. Şakası yok o bütçe kısılırsa koltuk gider.
Başlık: 'Yerli ve milli sistemlere yenileri eklenecek'
Gönderen: SKYWOLF - 28 Aralık 2018, 08:44:57
'Yerli ve milli sistemlere yenileri eklenecek'

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5c250ae8c03c0e1170952832.jpg)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı 2 saat sürdü. Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, kara, deniz ve hava sistemlerine yönelik araç, gereç ve mühimmat konularında kararlar alındı.
Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen toplantı, 2 saat sürdü.

YERLİ VE MİLLİ SİSTEMLERE YENİLERİNİ EKLEMEYE YÖNELİK PROJELER ELE ALINDI

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından, Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı sonrasında yazılı açıklama yapıldı.

Buna göre toplantıda, sınırlar içinde ve ülke sınırlarının güvencesi için sınır ötesinde harekatlarını başarıyla sürdüren güvenlik birimlerinin gücüne güç katan yerli ve milli sistemlere yenilerini eklemeye yönelik projeler ele alındı.

"Modernizasyon çalışmalarına yönelik projeler gözden geçirilmiştir"
Açıklamada, "Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda tedarik ve modernizasyon çalışmalarına yönelik projeler gözden geçirilmiştir. Bu kapsamda kara, deniz ve hava sistemlerine yönelik araç, gereç ve mühimmat konularında kararlar alınmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığındaki toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir hazır bulundu.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-yerli-ve-milli-sistemlere-yenileri-eklenecek-41065839 (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-yerli-ve-milli-sistemlere-yenileri-eklenecek-41065839)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Tigerfish - 28 Aralık 2018, 09:42:28
Çok açıklayıcı.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Cetin - 28 Aralık 2018, 11:09:38
1 hafta içinde haberlerin ayrıntıları ortaya çıkmaya başlar umarım.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Afşar1 - 02 Ocak 2019, 16:45:00
SSB’den 300 milyon TL değerinde 10 stratejik imza

Türkiye
Ocak 2, 2019

Savunma Sanayii Başkanlığı Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda 2018 yılı içinde başlatılan 300 milyon TL değerinde 10 projenin sözleşmesi bugün imzalandı.

Savunma Sanayii Başkanlığınca yapılan yazılı açıklamada,” Ülkemizin 2023 yılı hedefleri kapsamında %3 Ar-Ge yoğunluk hedefi bulunmaktadır. Savunma Sanayii Başkanlığı Ar-Ge projelerinin bu hedef doğrultusunda daha dinamik bir süreç ile başlatabilmek adına SSB mevzuatında “SSB Ar-Ge Paneli” tanımlanmıştır.

SSB Ar-Ge Panelinde, güvenlik birimlerimizin mevcut ya da planlı sistem ve platformlarının ihtiyacı olan veya geleceğe dönük yeni teknoloji alanlarındaki projeler için başlatma kararları alınmakta; aynı zamanda son ürün teslimatı içermeyen teknik gösterim ağırlıklı projeler için geniş alan çağrıları yapılmasına karar verilmektedir.SSB Ar-Ge Paneli ilk toplantısını, 22 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirmiş olup, son iki yıl içinde dört kez toplanmıştır. Bugün, bu panellerimiz neticesinde kararı alınan ve 2018 yılı içinde başlatılan 10 projenin sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TSK, üniversiteler ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı bir törenle imzalanmıştır.

İmzalanan Projeler:

Alüminyum Yeni Nesil Alaşım Geliştirilmesi (Ayna)
Duyarsız Yemleme Şarjı Geliştirme (Duyem)
Düşük Frekans Aktif Sonar Sistemi Geliştirilmesi (Düfas)
Sıcak Şekillendirme İle Multifazlı Çelik Geliştirme (Hançer)
Twt İçin Yüksek Voltaj Güç Kaynağı Geliştirilmesi (Kudret)
Stirling Soğutuculara Yönelik Kalıcı Mıknatıs Neodyum (Ndfeb) Geliştirilmesi (Mıknatıs)
Kızılötesi Dedektör Takımı Geliştirilmesi (Nar)
Nükleer Radyasyon Tehdidine Karşı Yerli Algılayıcı Ve Tespit Sistemi Geliştirilmesi (Radat)
Yürüyen Dalga Tüp Mikrodalga Güç Yükselteci Geliştirilmesi (Seyyah)
Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor (Y3)


Bahse konu projelerde yüklenici modeli KOBİ-Sanayi-Üniversite iş birliğine dayalı olarak oluşturulmuş, üniversitelerimiz, enstitülerimiz ve KOBİ’lerimiz başta olmak üzere 15 yüklenici veya alt yükleniciye yer verilmiştir.Özellikle havacılık uygulamalarında kritik malzemelerin yerli olarak üretilmesi ile bu alanda ülkemizin yurt dışı bağımlılığı büyük oranda giderilecek olup, AYNA Projesi ile havacılık gereksinimlerine uygun olarak aşınma dirençli, korozyona dayanıklı, yüksek sıcaklık mukavemetine sahip alaşımlar konusunda yurt dışı bağımlılığın kaldırılması hedeflenmektedir.

Öte yandan HANÇER Projesi ile sıcak şekillendirme prosesine uygun zırh çeliği alaşımının geliştirilmesi, MIKNATIS Projesi ile üstün manyetik özelliklere sahip Neodyum Demir Bor tabanlı kalıcı mıknatısların milli olarak geliştirilmesi, DÜFAS Projesi ile düşük frekanslı aktif sonar sistemlerine yönelik piezoelektrik tek kristal seramik malzeme ve transdüserlerin geliştirilmesi, KUDRET Projesi ile yürüyen dalga tüplerin çalışabilmeleri için gerekli yüksek voltajları üretebilen güç kaynağı geliştirilmesi ve SEYYAH Projesi ile Radar, Elektronik Harp ve Uydu/Uzay Sistemlerinde kullanılabilecek nitelikte tamamen milli imkânlar ile Yürüyen Dalga Tüp Güç Yükselteci geliştirme teknolojisi kazanılması hedeflenmektedir.NAR Projesi ile Kızılötesi algılama sistemlerinin ve bileşenlerinin milli imkanlarla geliştirilebilmesi ve yurt dışı bağımlılığın giderilmesi, yüksek voltajları üretebilen güç kaynağı geliştirmesi, RADAT Projesi ile nükleer radyasyon tehditlerini tespit etmek amacı ile algılayıcı sistem geliştirilmesi ve roket ve füze sistemlerinde kullanılmak üzere DUYEM Projesi ile güvenlik ve duyarsızlık isterleri üst seviyede olan duyarsız yemleme şarjı geliştirilmesi sağlanacaktır.

Bu yıl ilk defa, Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor Yarışma Programı (Y3) ile Elektro Optik uydu görüntülerinden otomatik hedef tespit ve tanıma konularında ülkemizde var olan yetenek ve birikimler adil ve hassas bir şekilde ölçülerek, bu kabiliyetlerin gelecek projelerde değerlendirilmesi hedefleniyor.

İmzalanan ve imzalanacak yeni projelerle, emniyet ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarının karşılanmasında yurt dışı bağımlılığın azaltılması, özgün, yerli ve milli çözümlerin hayata geçirilmesi ve ülkemiz Ar-Ge ve teknoloji yetkinliğinin artırılmasına önemli katkılar sunulacaktır.”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com (http://www.defenceandtechnology.com)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: BATTLESTAR - 02 Ocak 2019, 17:43:26
Bu ndfeb projesi strling motoru temelli idelab'ın aip teknoloji kapsamında mı geliştiriliyor ?
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: serkan - 03 Ocak 2019, 00:44:14
Artık projeleri okuyunca anlayamıyoruz bile iyice tabana yayıldı projeler. Eskiden ne güzel tank top uçak üretme projesi vardı şimdi katot projesi var yürüyen dalga var ne bunlar anlamıyoruzki. Eskiden ne güzeldi tüfekler toplar uçaklar vardı listede şimdi TWT var. TWT ne kardeşim ben TWT yi ne yapayım. Uçak tank gemi filan kalmadımı düzgün bir şey hiç. Ben hadi idare ederim Nutuk ne yapsın Yunanlıya WAFF da TWT mi göstersin
Başlık: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı sonrası
Gönderen: tumucin - 17 Nisan 2019, 19:05:33
Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı sonrası ilk açıklama!
Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nda, ülke içerisinde ve sınır ötesindeki harekatlarda güvenlik birimlerinin kullandığı yerli ve milli sistemlere yenilerinin eklemesine yönelik çeşitli projeler karara bağlandı.

http://www.milliyet.com.tr/bestepe-de-kritik-toplanti--siyaset-2860100/?utm_source=partners&utm_medium=gazetekeyfi&utm_campaign=sag3luhaber (http://www.milliyet.com.tr/bestepe-de-kritik-toplanti--siyaset-2860100/?utm_source=partners&utm_medium=gazetekeyfi&utm_campaign=sag3luhaber)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: BATTLESTAR - 26 Ekim 2019, 10:23:40
Bu yazacağım için doğru konuyu bulamadım en yakın bu geldi.

Neden bilmiyorum ama tedarik anlamında Tsk'nın bilinçli olarak kör topal bırakılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Çünkü çok kritik noktalarda kritik hatalar yapılıyor veya yaptırılıyor.

Mesela;

Arkadaşlar bir ordunun kalbi nedir ? Kara Kuvvetleri . Onun Karar Silahı nedir ? Tanklar. Böyle bir tank envanteri ben natonun en büyük 2. ordusuyum, tüm dünya ya kafa tutuyorum diyen bir orduya yakışıyor mu ?

Arkadaşlar şaka falan yapmıyorum 300-500 civarı modern tankı ve hava savunması iyi olan bir ülke bizi tank müfrezeleriyle yapılacak bir savaşta pert eder pert. Hani o beğenmediğimiz mısır veya israil varya darmadağın ederler.

Niye ?

Zırh olarak bakalım;

İlk başta sen bu m-48 ve m-60 lara güvenme at çöpe abi. İntikale çıktığında yolu sağlam tamamlayan çok azı var. Tamamlasa da zırhı tüm modern amtler tarafından kolaylıkla her tarafından delinecek tanklar. Hatta bak leopard 2a4'ler bile kinetik enerjili mühimmatla önden vurup arkadan çıkartacak kuvvette bu tanklara. Bunları biz artık mobil top platformları olarak görelim. Gtt'den farksızlar. Yanlardan Rpg-7 ile delinecek tanklar.

Leopard 1 desen vuruş kabiliyeti m serisinden iyi ama zırh olarak onlardan da çöp bir tank onuda at çöpe. E leopard 2a4 var. Oda anti tank mühimmatlara karşı çok başarısız bir tank .Tank tanka mücadelede fena olmasa da.  Buna ek modern 120 mm tanklar dm 43 ve dm 53 ve eşdeğeri mühimmatlarla yandan kesin ve önden de büyük ihtimalle rahatça bu tankı delebilirler.

Sabra ? Envanterdeki en başarılı tank ama çok iyi tank mı ? Muamma. Mobilite olarak zaten zayıf bir tank. Zırh olarakta modüler zırh üstü era ile güçlendirilmiş bir tank. Modern tanklar yine üstte bahsettiğim mühimmatlarla önden zor olsa da deler bu tankı.

Gelelim tankların Ofansif kabiliyetlerine ;

105 mm'lik topa sahip olanları zaten geçelim. Onların deliş değerleri iyi değil. 120 mm'lik toplara bakarsak. Allah için sabra ve leopard 2a4'lerin l44'leri kötü toplar değiller.

Ama senin mke mühimmatların kundakta patlamıyorsa kamayı açan askerin suratına patlıyorsa ve sen hala dm23 ve dm33(en iyi ihtimal) gibi çok eski tipte mühimmatlar kullanıyorsan (dm 43,53-63 hak getire) kusura bakmada sen modern tank hele hele leopard 2a6 / 2a4/ m1 abrams vs. zor delersin .
Bakın eğer Yunanlılar leopard 2a6'ları iyi bir mürettebat ve kaliteli mühimmatla ve hava savunma desteğiyle sahaya çıkarsın. çok kısa bir zamanda bizim zırhlı kuvvetleri trakya felç edebilirler.

Komutanlarımız da nasıl ya ? diye şaşkınlıkla izler arap israil savaşlarındaki arap komutanlar gibi. Sen daha personeline zırhın önemini bile öğretememişsin. Adam diyor ki zırh önemli değil ya sonuçta bunlar savaş aletleri. Komedi cidden adamın hangi tank tipini nerden ne şekilde deleceğini bile bilmiyor.

Onu da geçtim hadi modern tanka vuruş kabiliyetin zayıf. Piyadeye karşıda tanklar zayıf. Nasıl korugana vs piyadeye atacak tank mühimmatı olan HE-T mühimmatı yok. Eldekileri atsan piyadeye denk gelmediği sürece sıkıntı yok yandan gelip geçer.

Bir diğer Örnek ;

Zma'lar . Modern savaş ortamında bir tank zma'sız kanadı kırık kuşa benzer. Bizde ne yazıkki zma falan yok. Acv-15 top takılmış vasat bir zpt.  m-113'lerin günümüz için yetersiz zırhlandırılmış bir versiyonu olan acv platformlarının 25 mm top takılmış haliler. Rpg-7'nin klasik mühimmatı tarafından saf dışı bırakılabilecek bir araç . Anti tank desteği zaten hak getire onu geçtim üstündeki top sistemi de çok vasıfsız. Ayrıca sayısal olarakta çok yetersizler. Modern savaş ortamında kusura bakmayın ama bu arkadaşları pistten çok çabuk alırlar. Bradley vs. yanında zma değil yani bizim acv.

Zma dediğin mesela korhan gibi olur. Hem modüler hemde üstü reaktif zırh var. Zırh kabiliyeti çok iyi. Üstüne üstlük akkor var. Üstündeki 35'lik top tankların yüzde 50sini önden yüzde 75'inide yanan rahatça delebilecek bir top. Üstüne üstlük akıllı mühimmat desteğiyle çok mantıklı bir hava savunma silahı. Ayrıca parçacıklı akıllı mühimmat sayesinde piyadeye karşıda bir cehennem silahı. Elektronik altyapısı , 360 derece görüş ve lazer ikaz sistemleri , mini iha kullanması , akıllı vr gözük vs. zma mükemmel üstü mükemmel bir zma. Tek eksiği var oda eş eksenli anti tank podu. Oda sanırım kuvvetin isteği veya hidrolik eş eksenli yükseltilebilir pod projesi bitmesi bekleniyor. Keza sta'daki lançerler gibi üste sarpla birlikte alırlarsa korhan lançerlerini engelleyebilir.

Sende böyle bir kabiliyet varken hala savaş ortamlarına yollanan araçlara bakıyorumda ne deyimki.

Başka bir Kuvvetten başka bir örnek ;

F-16'larımızla çok övünüyoruz değil mi, pilotlarımızda iyi/ydi. Arkadaşlar kasıtlı olarak barış şartlarında dib dibe yapılan dogfightlarla , hava savunması olmayan kuvvetlere yapılan akıllı mühimmat saldırılarıyla F-16'nın bizim için yeterli bir platform olduğunu kimse sanmasın.

Neden ?

Gerçek bir savaş ortamında artık kimse yunan mirage uçağının egede senle yaptığı gibi it dalaşı yapmaz. Amerika bile stratejisini bunun üzerine kurdu. Artık ilk tespit eden ilk mühimmatını atar ve çeker gider. Konsept budur. O yüzden abd F-35'in manevra özürlü olmasına bu kadar önemsemiyor.

Bizim F-16'larımızdaki en kral radar apg-68 radarı. Kusura bakmayın ama bu radar modern savaş uçaklarının radarları ferrari, lamborghini, porsche ise bu radar toyota corolla. Açın değerlerine bakın tespit menzilleri çok düşük. Kabiliyetleri artık vasat.  Onu geçtim elimizdeki en iyi bvr mühimmatı en iyisi aim-120c7 onun da sayısı az. Az olmasa bile vasat bir füze. Avrupa deli gibi meteor alıyor, Rusya desen R-77'leri zaten daha iyi . Amerika'nında aim-120D'si var. Yani topraklarımıza yapılacak ani bir hava akınında kalkan f-16'ları menzil dışından indirip geri kalanı da yerde vurulabilir.

Bir başka kuvvetten bir başka örnek ;

Günümüzde anti gemi mühimmatları kum gibi her çeşit platformdan kara hava deniz denizaltı atılabiliyor. Falkland savaşında bile 10-15 exoceetle adamlar ingiltereyi saf dışı bırakacaklardı. Şu an bizim karşı karşıya olduğumuz kuvvet çok daha tehlikeli.

Deniz kuvvetleri inşa projelerinin yavaşlığı bir kenara o ayrı bir konu , sen en modern gemine akdenizde görev yapabilecek menzile sahip milgem gibi bir gemiye sadece nokta savunma'yı layık görüyorsun. Abi ne farkı kaldı o zaman hücumbottan bunun. Adamlar Ram'ı hücumbota takıyorlar.

E istif sınıfı , ben freemlerle , belharalarla müücadele edecek bir gemi yapıyorum diyorsun aesa radarsız gemi yapıyorsun 2022-2062 arası görev yapacak gemilere, e milgemlerede aws-08 taksaydık neden kastık ki ? Senin hava savunma gemisi eksiğin varken ve ilki 2027'de gelecekken yapsana şu gemiyi çafrad-s li ve 32 vls'li. Hafif hava savunma vs. işine mükemmel yarar.


------------------------------------------------------------------

Yani sonuç olarak Tsk gayet çoğu konuda vasat donatılıyor, ciddi zafiyetleri var. Eyvallah ordumuz cesur, tecrübeli, operasyon kabiliyeti yüksek ancak günümüzde savaşlar askeri silah sistemlerine göbekten bağlı ve buradaki vasatlık sizin emeklerinizi yok eder.

Bunun sebebi nedir ? İhanet mi ? O zaman bitmişiz biz . Bilgisizlik mi ? O zaman eğitim doktrin kom. ve kurmay kadrosu uyumayacak yada bu kadarı bize "Kafi"cilik mi ? Aman ha benim rakibim yunan , suriyeli bu bana yeter demeyelim. Yoksa Amerikan nasıl bir anda 70 kiowayı indirdiyse bir filo viper'ı , bir miktar ikinci el m1 ve bradley'i verdiği vakit savaşın kaderi pat diye değişir.

Kısaca çok hızlı bir şekide; F-16'lar en az Apg-80 eşdeğeri bir aesa radar ve meteor/aim 120d eşdeğerleriyle modernize edilmeli , en azından eldeki leopard 2a4'lerin hepsi era + korhan/pulat ve m-60 larda hepsi pulat ve her ikiside en az dm53 standartı eş değer veya direkt mühimmat'a ve zmalar eldekilerin ek zırh ve eş eksenli atgm podu ve hızlı bir şekilde altay ve korhan tedariği ve ayrıca zırhlı kuvvetler personelinin her birine daha mantıklı bir eğitim ile donanmanın ise milgemlere vls ve i sınıfına s band aesa radar ve ek vls kabiliyeti kazandırması lazım .

Bunlar ekmek, su kadar aciliyet taşıyor.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Ankhises - 26 Ekim 2019, 12:50:36
Bu yazacağım için doğru konuyu bulamadım en yakın bu geldi.

Neden bilmiyorum ama tedarik anlamında Tsk'nın bilinçli olarak kör topal bırakılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Çünkü çok kritik noktalarda kritik hatalar yapılıyor veya yaptırılıyor.

Mesela;

Arkadaşlar bir ordunun kalbi nedir ? Kara Kuvvetleri . Onun Karar Silahı nedir ? Tanklar. Böyle bir tank envanteri ben natonun en büyük 2. ordusuyum, tüm dünya ya kafa tutuyorum diyen bir orduya yakışıyor mu ?

Arkadaşlar şaka falan yapmıyorum 300-500 civarı modern tankı ve hava savunması iyi olan bir ülke bizi tank müfrezeleriyle yapılacak bir savaşta pert eder pert. Hani o beğenmediğimiz mısır veya israil varya darmadağın ederler.

Niye ?

Zırh olarak bakalım;

İlk başta sen bu m-48 ve m-60 lara güvenme at çöpe abi. İntikale çıktığında yolu sağlam tamamlayan çok azı var. Tamamlasa da zırhı tüm modern amtler tarafından kolaylıkla her tarafından delinecek tanklar. Hatta bak leopard 2a4'ler bile kinetik enerjili mühimmatla önden vurup arkadan çıkartacak kuvvette bu tanklara. Bunları biz artık mobil top platformları olarak görelim. Gtt'den farksızlar. Yanlardan Rpg-7 ile delinecek tanklar.

Leopard 1 desen vuruş kabiliyeti m serisinden iyi ama zırh olarak onlardan da çöp bir tank onuda at çöpe. E leopard 2a4 var. Oda anti tank mühimmatlara karşı çok başarısız bir tank .Tank tanka mücadelede fena olmasa da.  Buna ek modern 120 mm tanklar dm 43 ve dm 53 ve eşdeğeri mühimmatlarla yandan kesin ve önden de büyük ihtimalle rahatça bu tankı delebilirler.

Sabra ? Envanterdeki en başarılı tank ama çok iyi tank mı ? Muamma. Mobilite olarak zaten zayıf bir tank. Zırh olarakta modüler zırh üstü era ile güçlendirilmiş bir tank. Modern tanklar yine üstte bahsettiğim mühimmatlarla önden zor olsa da deler bu tankı.

Gelelim tankların Ofansif kabiliyetlerine ;

105 mm'lik topa sahip olanları zaten geçelim. Onların deliş değerleri iyi değil. 120 mm'lik toplara bakarsak. Allah için sabra ve leopard 2a4'lerin l44'leri kötü toplar değiller.

Ama senin mke mühimmatların kundakta patlamıyorsa kamayı açan askerin suratına patlıyorsa ve sen hala dm23 ve dm33(en iyi ihtimal) gibi çok eski tipte mühimmatlar kullanıyorsan (dm 43,53-63 hak getire) kusura bakmada sen modern tank hele hele leopard 2a6 / 2a4/ m1 abrams vs. zor delersin .
Bakın eğer Yunanlılar leopard 2a6'ları iyi bir mürettebat ve kaliteli mühimmatla ve hava savunma desteğiyle sahaya çıkarsın. çok kısa bir zamanda bizim zırhlı kuvvetleri trakya felç edebilirler.

Komutanlarımız da nasıl ya ? diye şaşkınlıkla izler arap israil savaşlarındaki arap komutanlar gibi. Sen daha personeline zırhın önemini bile öğretememişsin. Adam diyor ki zırh önemli değil ya sonuçta bunlar savaş aletleri. Komedi cidden adamın hangi tank tipini nerden ne şekilde deleceğini bile bilmiyor.

Onu da geçtim hadi modern tanka vuruş kabiliyetin zayıf. Piyadeye karşıda tanklar zayıf. Nasıl korugana vs piyadeye atacak tank mühimmatı olan HE-T mühimmatı yok. Eldekileri atsan piyadeye denk gelmediği sürece sıkıntı yok yandan gelip geçer.

Bir diğer Örnek ;

Zma'lar . Modern savaş ortamında bir tank zma'sız kanadı kırık kuşa benzer. Bizde ne yazıkki zma falan yok. Acv-15 top takılmış vasat bir zpt.  m-113'lerin günümüz için yetersiz zırhlandırılmış bir versiyonu olan acv platformlarının 25 mm top takılmış haliler. Rpg-7'nin klasik mühimmatı tarafından saf dışı bırakılabilecek bir araç . Anti tank desteği zaten hak getire onu geçtim üstündeki top sistemi de çok vasıfsız. Ayrıca sayısal olarakta çok yetersizler. Modern savaş ortamında kusura bakmayın ama bu arkadaşları pistten çok çabuk alırlar. Bradley vs. yanında zma değil yani bizim acv.

Zma dediğin mesela korhan gibi olur. Hem modüler hemde üstü reaktif zırh var. Zırh kabiliyeti çok iyi. Üstüne üstlük akkor var. Üstündeki 35'lik top tankların yüzde 50sini önden yüzde 75'inide yanan rahatça delebilecek bir top. Üstüne üstlük akıllı mühimmat desteğiyle çok mantıklı bir hava savunma silahı. Ayrıca parçacıklı akıllı mühimmat sayesinde piyadeye karşıda bir cehennem silahı. Elektronik altyapısı , 360 derece görüş ve lazer ikaz sistemleri , mini iha kullanması , akıllı vr gözük vs. zma mükemmel üstü mükemmel bir zma. Tek eksiği var oda eş eksenli anti tank podu. Oda sanırım kuvvetin isteği veya hidrolik eş eksenli yükseltilebilir pod projesi bitmesi bekleniyor. Keza sta'daki lançerler gibi üste sarpla birlikte alırlarsa korhan lançerlerini engelleyebilir.

Sende böyle bir kabiliyet varken hala savaş ortamlarına yollanan araçlara bakıyorumda ne deyimki.

Başka bir Kuvvetten başka bir örnek ;

F-16'larımızla çok övünüyoruz değil mi, pilotlarımızda iyi/ydi. Arkadaşlar kasıtlı olarak barış şartlarında dib dibe yapılan dogfightlarla , hava savunması olmayan kuvvetlere yapılan akıllı mühimmat saldırılarıyla F-16'nın bizim için yeterli bir platform olduğunu kimse sanmasın.

Neden ?

Gerçek bir savaş ortamında artık kimse yunan mirage uçağının egede senle yaptığı gibi it dalaşı yapmaz. Amerika bile stratejisini bunun üzerine kurdu. Artık ilk tespit eden ilk mühimmatını atar ve çeker gider. Konsept budur. O yüzden abd F-35'in manevra özürlü olmasına bu kadar önemsemiyor.

Bizim F-16'larımızdaki en kral radar apg-68 radarı. Kusura bakmayın ama bu radar modern savaş uçaklarının radarları ferrari, lamborghini, porsche ise bu radar toyota corolla. Açın değerlerine bakın tespit menzilleri çok düşük. Kabiliyetleri artık vasat.  Onu geçtim elimizdeki en iyi bvr mühimmatı en iyisi aim-120c7 onun da sayısı az. Az olmasa bile vasat bir füze. Avrupa deli gibi meteor alıyor, Rusya desen R-77'leri zaten daha iyi . Amerika'nında aim-120D'si var. Yani topraklarımıza yapılacak ani bir hava akınında kalkan f-16'ları menzil dışından indirip geri kalanı da yerde vurulabilir.

Bir başka kuvvetten bir başka örnek ;

Günümüzde anti gemi mühimmatları kum gibi her çeşit platformdan kara hava deniz denizaltı atılabiliyor. Falkland savaşında bile 10-15 exoceetle adamlar ingiltereyi saf dışı bırakacaklardı. Şu an bizim karşı karşıya olduğumuz kuvvet çok daha tehlikeli.

Deniz kuvvetleri inşa projelerinin yavaşlığı bir kenara o ayrı bir konu , sen en modern gemine akdenizde görev yapabilecek menzile sahip milgem gibi bir gemiye sadece nokta savunma'yı layık görüyorsun. Abi ne farkı kaldı o zaman hücumbottan bunun. Adamlar Ram'ı hücumbota takıyorlar.

E istif sınıfı , ben freemlerle , belharalarla müücadele edecek bir gemi yapıyorum diyorsun aesa radarsız gemi yapıyorsun 2022-2062 arası görev yapacak gemilere, e milgemlerede aws-08 taksaydık neden kastık ki ? Senin hava savunma gemisi eksiğin varken ve ilki 2027'de gelecekken yapsana şu gemiyi çafrad-s li ve 32 vls'li. Hafif hava savunma vs. işine mükemmel yarar.


------------------------------------------------------------------

Yani sonuç olarak Tsk gayet çoğu konuda vasat donatılıyor, ciddi zafiyetleri var. Eyvallah ordumuz cesur, tecrübeli, operasyon kabiliyeti yüksek ancak günümüzde savaşlar askeri silah sistemlerine göbekten bağlı ve buradaki vasatlık sizin emeklerinizi yok eder.

Bunun sebebi nedir ? İhanet mi ? O zaman bitmişiz biz . Bilgisizlik mi ? O zaman eğitim doktrin kom. ve kurmay kadrosu uyumayacak yada bu kadarı bize "Kafi"cilik mi ? Aman ha benim rakibim yunan , suriyeli bu bana yeter demeyelim. Yoksa Amerikan nasıl bir anda 70 kiowayı indirdiyse bir filo viper'ı , bir miktar ikinci el m1 ve bradley'i verdiği vakit savaşın kaderi pat diye değişir.

Kısaca çok hızlı bir şekide; F-16'lar en az Apg-80 eşdeğeri bir aesa radar ve meteor/aim 120d eşdeğerleriyle modernize edilmeli , en azından eldeki leopard 2a4'lerin hepsi era + korhan/pulat ve m-60 larda hepsi pulat ve her ikiside en az dm53 standartı eş değer veya direkt mühimmat'a ve zmalar eldekilerin ek zırh ve eş eksenli atgm podu ve hızlı bir şekilde altay ve korhan tedariği ve ayrıca zırhlı kuvvetler personelinin her birine daha mantıklı bir eğitim ile donanmanın ise milgemlere vls ve i sınıfına s band aesa radar ve ek vls kabiliyeti kazandırması lazım .

Bunlar ekmek, su kadar aciliyet taşıyor.
İşte bunları yazınca ya ülkeni küçümsemiş oluyorsun , ya bmc düşmanı oluyorsun , ya otokar lobisi oluyorsun. Oluyorsun işte hep birşeyler diyolar. Farklı görüşlerde olsakta hepimiz daha iyisini istiyoruz. eleştirlerimiz yapılanı kötülemek değil aksine daha iyisi yapılabilirdi ve bu yeteneğe sahiptik neden yapılmdı sorusuna cevap aramak. Lakin bazı zihniyetlere bunu açıklayamıyorsun.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: BATTLESTAR - 26 Ekim 2019, 13:19:18
Bu yazacağım için doğru konuyu bulamadım en yakın bu geldi.

Neden bilmiyorum ama tedarik anlamında Tsk'nın bilinçli olarak kör topal bırakılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Çünkü çok kritik noktalarda kritik hatalar yapılıyor veya yaptırılıyor.

Mesela;

Arkadaşlar bir ordunun kalbi nedir ? Kara Kuvvetleri . Onun Karar Silahı nedir ? Tanklar. Böyle bir tank envanteri ben natonun en büyük 2. ordusuyum, tüm dünya ya kafa tutuyorum diyen bir orduya yakışıyor mu ?

Arkadaşlar şaka falan yapmıyorum 300-500 civarı modern tankı ve hava savunması iyi olan bir ülke bizi tank müfrezeleriyle yapılacak bir savaşta pert eder pert. Hani o beğenmediğimiz mısır veya israil varya darmadağın ederler.

Niye ?

Zırh olarak bakalım;

İlk başta sen bu m-48 ve m-60 lara güvenme at çöpe abi. İntikale çıktığında yolu sağlam tamamlayan çok azı var. Tamamlasa da zırhı tüm modern amtler tarafından kolaylıkla her tarafından delinecek tanklar. Hatta bak leopard 2a4'ler bile kinetik enerjili mühimmatla önden vurup arkadan çıkartacak kuvvette bu tanklara. Bunları biz artık mobil top platformları olarak görelim. Gtt'den farksızlar. Yanlardan Rpg-7 ile delinecek tanklar.

Leopard 1 desen vuruş kabiliyeti m serisinden iyi ama zırh olarak onlardan da çöp bir tank onuda at çöpe. E leopard 2a4 var. Oda anti tank mühimmatlara karşı çok başarısız bir tank .Tank tanka mücadelede fena olmasa da.  Buna ek modern 120 mm tanklar dm 43 ve dm 53 ve eşdeğeri mühimmatlarla yandan kesin ve önden de büyük ihtimalle rahatça bu tankı delebilirler.

Sabra ? Envanterdeki en başarılı tank ama çok iyi tank mı ? Muamma. Mobilite olarak zaten zayıf bir tank. Zırh olarakta modüler zırh üstü era ile güçlendirilmiş bir tank. Modern tanklar yine üstte bahsettiğim mühimmatlarla önden zor olsa da deler bu tankı.

Gelelim tankların Ofansif kabiliyetlerine ;

105 mm'lik topa sahip olanları zaten geçelim. Onların deliş değerleri iyi değil. 120 mm'lik toplara bakarsak. Allah için sabra ve leopard 2a4'lerin l44'leri kötü toplar değiller.

Ama senin mke mühimmatların kundakta patlamıyorsa kamayı açan askerin suratına patlıyorsa ve sen hala dm23 ve dm33(en iyi ihtimal) gibi çok eski tipte mühimmatlar kullanıyorsan (dm 43,53-63 hak getire) kusura bakmada sen modern tank hele hele leopard 2a6 / 2a4/ m1 abrams vs. zor delersin .
Bakın eğer Yunanlılar leopard 2a6'ları iyi bir mürettebat ve kaliteli mühimmatla ve hava savunma desteğiyle sahaya çıkarsın. çok kısa bir zamanda bizim zırhlı kuvvetleri trakya felç edebilirler.

Komutanlarımız da nasıl ya ? diye şaşkınlıkla izler arap israil savaşlarındaki arap komutanlar gibi. Sen daha personeline zırhın önemini bile öğretememişsin. Adam diyor ki zırh önemli değil ya sonuçta bunlar savaş aletleri. Komedi cidden adamın hangi tank tipini nerden ne şekilde deleceğini bile bilmiyor.

Onu da geçtim hadi modern tanka vuruş kabiliyetin zayıf. Piyadeye karşıda tanklar zayıf. Nasıl korugana vs piyadeye atacak tank mühimmatı olan HE-T mühimmatı yok. Eldekileri atsan piyadeye denk gelmediği sürece sıkıntı yok yandan gelip geçer.

Bir diğer Örnek ;

Zma'lar . Modern savaş ortamında bir tank zma'sız kanadı kırık kuşa benzer. Bizde ne yazıkki zma falan yok. Acv-15 top takılmış vasat bir zpt.  m-113'lerin günümüz için yetersiz zırhlandırılmış bir versiyonu olan acv platformlarının 25 mm top takılmış haliler. Rpg-7'nin klasik mühimmatı tarafından saf dışı bırakılabilecek bir araç . Anti tank desteği zaten hak getire onu geçtim üstündeki top sistemi de çok vasıfsız. Ayrıca sayısal olarakta çok yetersizler. Modern savaş ortamında kusura bakmayın ama bu arkadaşları pistten çok çabuk alırlar. Bradley vs. yanında zma değil yani bizim acv.

Zma dediğin mesela korhan gibi olur. Hem modüler hemde üstü reaktif zırh var. Zırh kabiliyeti çok iyi. Üstüne üstlük akkor var. Üstündeki 35'lik top tankların yüzde 50sini önden yüzde 75'inide yanan rahatça delebilecek bir top. Üstüne üstlük akıllı mühimmat desteğiyle çok mantıklı bir hava savunma silahı. Ayrıca parçacıklı akıllı mühimmat sayesinde piyadeye karşıda bir cehennem silahı. Elektronik altyapısı , 360 derece görüş ve lazer ikaz sistemleri , mini iha kullanması , akıllı vr gözük vs. zma mükemmel üstü mükemmel bir zma. Tek eksiği var oda eş eksenli anti tank podu. Oda sanırım kuvvetin isteği veya hidrolik eş eksenli yükseltilebilir pod projesi bitmesi bekleniyor. Keza sta'daki lançerler gibi üste sarpla birlikte alırlarsa korhan lançerlerini engelleyebilir.

Sende böyle bir kabiliyet varken hala savaş ortamlarına yollanan araçlara bakıyorumda ne deyimki.

Başka bir Kuvvetten başka bir örnek ;

F-16'larımızla çok övünüyoruz değil mi, pilotlarımızda iyi/ydi. Arkadaşlar kasıtlı olarak barış şartlarında dib dibe yapılan dogfightlarla , hava savunması olmayan kuvvetlere yapılan akıllı mühimmat saldırılarıyla F-16'nın bizim için yeterli bir platform olduğunu kimse sanmasın.

Neden ?

Gerçek bir savaş ortamında artık kimse yunan mirage uçağının egede senle yaptığı gibi it dalaşı yapmaz. Amerika bile stratejisini bunun üzerine kurdu. Artık ilk tespit eden ilk mühimmatını atar ve çeker gider. Konsept budur. O yüzden abd F-35'in manevra özürlü olmasına bu kadar önemsemiyor.

Bizim F-16'larımızdaki en kral radar apg-68 radarı. Kusura bakmayın ama bu radar modern savaş uçaklarının radarları ferrari, lamborghini, porsche ise bu radar toyota corolla. Açın değerlerine bakın tespit menzilleri çok düşük. Kabiliyetleri artık vasat.  Onu geçtim elimizdeki en iyi bvr mühimmatı en iyisi aim-120c7 onun da sayısı az. Az olmasa bile vasat bir füze. Avrupa deli gibi meteor alıyor, Rusya desen R-77'leri zaten daha iyi . Amerika'nında aim-120D'si var. Yani topraklarımıza yapılacak ani bir hava akınında kalkan f-16'ları menzil dışından indirip geri kalanı da yerde vurulabilir.

Bir başka kuvvetten bir başka örnek ;

Günümüzde anti gemi mühimmatları kum gibi her çeşit platformdan kara hava deniz denizaltı atılabiliyor. Falkland savaşında bile 10-15 exoceetle adamlar ingiltereyi saf dışı bırakacaklardı. Şu an bizim karşı karşıya olduğumuz kuvvet çok daha tehlikeli.

Deniz kuvvetleri inşa projelerinin yavaşlığı bir kenara o ayrı bir konu , sen en modern gemine akdenizde görev yapabilecek menzile sahip milgem gibi bir gemiye sadece nokta savunma'yı layık görüyorsun. Abi ne farkı kaldı o zaman hücumbottan bunun. Adamlar Ram'ı hücumbota takıyorlar.

E istif sınıfı , ben freemlerle , belharalarla müücadele edecek bir gemi yapıyorum diyorsun aesa radarsız gemi yapıyorsun 2022-2062 arası görev yapacak gemilere, e milgemlerede aws-08 taksaydık neden kastık ki ? Senin hava savunma gemisi eksiğin varken ve ilki 2027'de gelecekken yapsana şu gemiyi çafrad-s li ve 32 vls'li. Hafif hava savunma vs. işine mükemmel yarar.


------------------------------------------------------------------

Yani sonuç olarak Tsk gayet çoğu konuda vasat donatılıyor, ciddi zafiyetleri var. Eyvallah ordumuz cesur, tecrübeli, operasyon kabiliyeti yüksek ancak günümüzde savaşlar askeri silah sistemlerine göbekten bağlı ve buradaki vasatlık sizin emeklerinizi yok eder.

Bunun sebebi nedir ? İhanet mi ? O zaman bitmişiz biz . Bilgisizlik mi ? O zaman eğitim doktrin kom. ve kurmay kadrosu uyumayacak yada bu kadarı bize "Kafi"cilik mi ? Aman ha benim rakibim yunan , suriyeli bu bana yeter demeyelim. Yoksa Amerikan nasıl bir anda 70 kiowayı indirdiyse bir filo viper'ı , bir miktar ikinci el m1 ve bradley'i verdiği vakit savaşın kaderi pat diye değişir.

Kısaca çok hızlı bir şekide; F-16'lar en az Apg-80 eşdeğeri bir aesa radar ve meteor/aim 120d eşdeğerleriyle modernize edilmeli , en azından eldeki leopard 2a4'lerin hepsi era + korhan/pulat ve m-60 larda hepsi pulat ve her ikiside en az dm53 standartı eş değer veya direkt mühimmat'a ve zmalar eldekilerin ek zırh ve eş eksenli atgm podu ve hızlı bir şekilde altay ve korhan tedariği ve ayrıca zırhlı kuvvetler personelinin her birine daha mantıklı bir eğitim ile donanmanın ise milgemlere vls ve i sınıfına s band aesa radar ve ek vls kabiliyeti kazandırması lazım .

Bunlar ekmek, su kadar aciliyet taşıyor.
İşte bunları yazınca ya ülkeni küçümsemiş oluyorsun , ya bmc düşmanı oluyorsun , ya otokar lobisi oluyorsun. Oluyorsun işte hep birşeyler diyolar. Farklı görüşlerde olsakta hepimiz daha iyisini istiyoruz. eleştirlerimiz yapılanı kötülemek değil aksine daha iyisi yapılabilirdi ve bu yeteneğe sahiptik neden yapılmdı sorusuna cevap aramak. Lakin bazı zihniyetlere bunu açıklayamıyorsun.

Şimdi şöyle bir durum var devletlerin bazı sektörlerde bazı firmaları ekstra sübvanse etmesi ve onu devleştirmesi bir ekonomik yöntemdir. Mesela Kore bu yöntemle bir çok dev şirket yarattı.

E bizim devletimizde de tabikide bu alandaki bu şirket sol görüşlü otokar veya hristiyan ortaklı fnss olması beklenemezdi. Elbette hükümet kendine yakın ve kendi gücünü besleyecek çevrelerden devler yaratacaktır . E buda bu alanda bmc'dir tabi.

Ancak bunu yaparken ülke menfaatlerini ve bazı hayati konuları yoksaymak büyük bir hatadır. Abi bmc'ye daya kamyon projesini, daya mrap projelerini devamlı sübvanse et o da bu arada altyapısını tamamlasın .

İlk 250 adetlik kısmıda ver otokar'a hadi onla kavgalısın fnss'e 1. abmk'de üretsin. sonra geri kalan 1750 tanklık ihtiyacı rahat rahat bmc'den karşıla. Hatta bu süreçte modernize projelerini 2. abmk 'de bmc yapsın biraz tecrübe kazansın . Ne şiş yansın ne kebap. Öyle adamın mühendisini alıp yaparımla olmuyor. Orada bir ekip bir bilgi birikimi var.

Mesela böyle bir yapı pek ala deniz sistemlerinde de var. Tais diye bir konsorsiyum kuruldu . Amacı üyeleri kim sahipleri kim siyasetle ilişkileri ne bunlara bir bakalım. İ sınıfının da gemileri arka arkaya üretilir. Çünkü çok geniş bir konsorsiyum kuruldu bu amaçla.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: fırtına06 - 26 Ekim 2019, 13:32:10
Bütün bu modernizasyondaki yavaşlığın sebeplerinden biride gizli olarak silah ambargosu yememiz ve kritik teknolojilere (örneğin motor gibi) ulaşmamızın engellenmesi olabilirmi? Ya da silahlanma ve savunma sanayine ayrılan az bütçe veya ülkedeki ekonomik sorunlar? Bir ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü ve bağımsız olursa o ülkenin ordusu ve savunma sanayiside okadar gelişmiş olur.

Tabi bunun yanında siyasi iradedeki zayıflık ve bunun getirdiği önemli stratejik kurumlardaki tecbübesiz iş gücü ve kadrolaşmada önemli. Kalifiye iş gücünüde elimizde tutamayıp diğer ülkelere kaptırmamız iş işten geçince de bunları geri getirmeye çalışmamız geldiğimiz durumu ortaya koyuyor zaten.

Bütün bu saydığım olumsuzluklara rağmen yinede son yıllarda savunma sanayimizin yaptığı atılımlar göz ardı edilemeyecek seviyelere geldi. Ben yinede gelecekten umutluyum.

Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Ankhises - 26 Ekim 2019, 14:18:20
Bütün bu modernizasyondaki yavaşlığın sebeplerinden biride gizli olarak silah ambargosu yememiz ve kritik teknolojilere (örneğin motor gibi) ulaşmamızın engellenmesi olabilirmi? Ya da silahlanma ve savunma sanayine ayrılan az bütçe veya ülkedeki ekonomik sorunlar? Bir ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü ve bağımsız olursa o ülkenin ordusu ve savunma sanayiside okadar gelişmiş olur.

Tabi bunun yanında siyasi iradedeki zayıflık ve bunun getirdiği önemli stratejik kurumlardaki tecbübesiz iş gücü ve kadrolaşmada önemli. Kalifiye iş gücünüde elimizde tutamayıp diğer ülkelere kaptırmamız iş işten geçince de bunları geri getirmeye çalışmamız geldiğimiz durumu ortaya koyuyor zaten.

Bütün bu saydığım olumsuzluklara rağmen yinede son yıllarda savunma sanayimizin yaptığı atılımlar göz ardı edilemeyecek seviyelere geldi. Ben yinede gelecekten umutluyum.
Tvye çıkıp nükleer silah sahibi olacaz dersen tabiki insanlar noluyoruz la diyeceklerdir. Ambargo uygulayacaklardır. Birde bizim sıkıntımız şu. her pkklı öldüğünde ambargo uygulayan yada uygulamakla tehdit eden Almanyadan hala kritik ürün almaya devam edersen tabiki ambargo yersin. Bu kritik ürünleri sadece almanya yapmıyor. Alman vermezse git Koreden al , Japonlardan al lakin biz Almanyaya yapışıyoruz. Sonrada bir yaptırımla elimiz ayagımıza dolanıyor. Alma. Alma ya bitti. Başka ülkeden al. Tank motorunu birtek almanlar mı yapıyor ? alma. Çok afedersiniz Almanların kıçının dibinden ayrılmıyoruz sonra ufak bir yaptırımla Almanlar şöyle böyle diyoruz. Bakın o kadar sorun yaşadık , Barış pınarı harekatı yaşadık. Bae systems'dan tek kelime duydunuz mu ? Hayır. Adamlar alacagı paraya bakıyor.  Almanlar gibi şımarıklık yapmıyor. Bir anlaşma yapılmış bitti. Bu heriflerle çalışacaksın. Hergün tehdit edenle değil.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: fırtına06 - 26 Ekim 2019, 14:38:41
Bütün bu modernizasyondaki yavaşlığın sebeplerinden biride gizli olarak silah ambargosu yememiz ve kritik teknolojilere (örneğin motor gibi) ulaşmamızın engellenmesi olabilirmi? Ya da silahlanma ve savunma sanayine ayrılan az bütçe veya ülkedeki ekonomik sorunlar? Bir ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü ve bağımsız olursa o ülkenin ordusu ve savunma sanayiside okadar gelişmiş olur.

Tabi bunun yanında siyasi iradedeki zayıflık ve bunun getirdiği önemli stratejik kurumlardaki tecbübesiz iş gücü ve kadrolaşmada önemli. Kalifiye iş gücünüde elimizde tutamayıp diğer ülkelere kaptırmamız iş işten geçince de bunları geri getirmeye çalışmamız geldiğimiz durumu ortaya koyuyor zaten.

Bütün bu saydığım olumsuzluklara rağmen yinede son yıllarda savunma sanayimizin yaptığı atılımlar göz ardı edilemeyecek seviyelere geldi. Ben yinede gelecekten umutluyum.
Tvye çıkıp nükleer silah sahibi olacaz dersen tabiki insanlar noluyoruz la diyeceklerdir. Ambargo uygulayacaklardır. Birde bizim sıkıntımız şu. her pkklı öldüğünde ambargo uygulayan yada uygulamakla tehdit eden Almanyadan hala kritik ürün almaya devam edersen tabiki ambargo yersin. Bu kritik ürünleri sadece almanya yapmıyor. Alman vermezse git Koreden al , Japonlardan al lakin biz Almanyaya yapışıyoruz. Sonrada bir yaptırımla elimiz ayagımıza dolanıyor. Alma. Alma ya bitti. Başka ülkeden al. Tank motorunu birtek almanlar mı yapıyor ? alma. Çok afedersiniz Almanların kıçının dibinden ayrılmıyoruz sonra ufak bir yaptırımla Almanlar şöyle böyle diyoruz. Bakın o kadar sorun yaşadık , Barış pınarı harekatı yaşadık. Bae systems'dan tek kelime duydunuz mu ? Hayır. Adamlar alacagı paraya bakıyor.  Almanlar gibi şımarıklık yapmıyor. Bir anlaşma yapılmış bitti. Bu heriflerle çalışacaksın. Hergün tehdit edenle değil.

Hocam Almandan almayalımda mesela Koreliler veya Japonlarda ABD'nin onayı olmadan hiçbir iş yapmaz yada kritik teknolojiyi vermez. En son seçenek Çin yada Rusya kalıyorki bana yavaş yavaş savunma sanayinde bu ülkelerle daha sıkı işbirliği yapacağız gibime geliyor.

Mesela Bora, Yıldırım gibi füzelerin teknolojisi Çin teknolojisi hangi batılı ülke bize füze teknolojisi verdi? En son ABD'nin, Ukrayna'dan uzun menzilli füze teknolojisi almamızı nasıl engellediğini biliyorsunuz.

Zaten tank veya gemiyi yaparsın sorun değil ama işte içini doldurmak önemli bizde bunda geç kaldık zamanında ABD yardımlarıyla hazıra konmak yerine teknolojiye yatırım yapsaydık ne motor sorunumuz olurdu nede diğer kritik teknolojiye ulaşmakta bu kadar zorlanırdık. Aklımız son 10 yıldır başımıza geldi ondada maalesef yavaş kalıyoruz
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Ankhises - 26 Ekim 2019, 15:37:25
Bütün bu modernizasyondaki yavaşlığın sebeplerinden biride gizli olarak silah ambargosu yememiz ve kritik teknolojilere (örneğin motor gibi) ulaşmamızın engellenmesi olabilirmi? Ya da silahlanma ve savunma sanayine ayrılan az bütçe veya ülkedeki ekonomik sorunlar? Bir ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü ve bağımsız olursa o ülkenin ordusu ve savunma sanayiside okadar gelişmiş olur.

Tabi bunun yanında siyasi iradedeki zayıflık ve bunun getirdiği önemli stratejik kurumlardaki tecbübesiz iş gücü ve kadrolaşmada önemli. Kalifiye iş gücünüde elimizde tutamayıp diğer ülkelere kaptırmamız iş işten geçince de bunları geri getirmeye çalışmamız geldiğimiz durumu ortaya koyuyor zaten.

Bütün bu saydığım olumsuzluklara rağmen yinede son yıllarda savunma sanayimizin yaptığı atılımlar göz ardı edilemeyecek seviyelere geldi. Ben yinede gelecekten umutluyum.
Tvye çıkıp nükleer silah sahibi olacaz dersen tabiki insanlar noluyoruz la diyeceklerdir. Ambargo uygulayacaklardır. Birde bizim sıkıntımız şu. her pkklı öldüğünde ambargo uygulayan yada uygulamakla tehdit eden Almanyadan hala kritik ürün almaya devam edersen tabiki ambargo yersin. Bu kritik ürünleri sadece almanya yapmıyor. Alman vermezse git Koreden al , Japonlardan al lakin biz Almanyaya yapışıyoruz. Sonrada bir yaptırımla elimiz ayagımıza dolanıyor. Alma. Alma ya bitti. Başka ülkeden al. Tank motorunu birtek almanlar mı yapıyor ? alma. Çok afedersiniz Almanların kıçının dibinden ayrılmıyoruz sonra ufak bir yaptırımla Almanlar şöyle böyle diyoruz. Bakın o kadar sorun yaşadık , Barış pınarı harekatı yaşadık. Bae systems'dan tek kelime duydunuz mu ? Hayır. Adamlar alacagı paraya bakıyor.  Almanlar gibi şımarıklık yapmıyor. Bir anlaşma yapılmış bitti. Bu heriflerle çalışacaksın. Hergün tehdit edenle değil.

Hocam Almandan almayalımda mesela Koreliler veya Japonlarda ABD'nin onayı olmadan hiçbir iş yapmaz yada kritik teknolojiyi vermez. En son seçenek Çin yada Rusya kalıyorki bana yavaş yavaş savunma sanayinde bu ülkelerle daha sıkı işbirliği yapacağız gibime geliyor.

Mesela Bora, Yıldırım gibi füzelerin teknolojisi Çin teknolojisi hangi batılı ülke bize füze teknolojisi verdi? En son ABD'nin, Ukrayna'dan uzun menzilli füze teknolojisi almamızı nasıl engellediğini biliyorsunuz.

Zaten tank veya gemiyi yaparsın sorun değil ama işte içini doldurmak önemli bizde bunda geç kaldık zamanında ABD yardımlarıyla hazıra konmak yerine teknolojiye yatırım yapsaydık ne motor sorunumuz olurdu nede diğer kritik teknolojiye ulaşmakta bu kadar zorlanırdık. Aklımız son 10 yıldır başımıza geldi ondada maalesef yavaş kalıyoruz
Köprüden geçene kadar ayıya daya deme mevzusu işte bu gibi konularda değer kazanıyor. Aramız iyi iken ülkelerle ikili ilişkilerimizi sağlam tutup kritik konularda projeler geliştirmeliyiz. Japonlar bugün hangi konuda iyi ise iki ülkeden farklı kurumları bir araya getirip o konu hakkında projeler yapmalıyız ki Japonların elindeki teknolojiye sahip olasınız. İngilizle , fransızla aramız iyiyken HSS - metalurji - yarı iletkenler vb. tüm kritik unsurlarda ortak çalışmalar yapmamız , akademizyenlerimizi - araştırmacılarımızı bu tür projelere devamlı bulundurmak zorundayız. Dünyanın herhangi bir yerinde olan projeye katılımlar sağlamalıyız. Bir ülkenin akademisyenleri - araştırmacıları o ülkeden hiç çıkmaz kendi ülke sınırları içerisinde kalmaya devam ederse o ülkede hiçbir halt gelişmez. Bugün Çinli teknoloji devi Huawei 5G teknolojsinde zirvede.. 5G polar kod üzerine çalışmalar gerçekleştiren Prof. Dr. Erdal Arıkan'ı huaweinin başkanı el pençe divan karşılıyor misafir ediyor. Biz ise akademisyenlerimize köpek kadar değer vermiyoruz. Sonra savunma sanayii gelişecek , 5gye geçecez hayali kuruyoruz önce bilim insanı nedir nasıl değer verilir onu öğrenmemiz lazım. Bilmiyorum konu dısına cıkmıs olabilirim ama bu konu sinirlerimi bozuyordu5
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: fırtına06 - 26 Ekim 2019, 16:02:03
Bütün bu modernizasyondaki yavaşlığın sebeplerinden biride gizli olarak silah ambargosu yememiz ve kritik teknolojilere (örneğin motor gibi) ulaşmamızın engellenmesi olabilirmi? Ya da silahlanma ve savunma sanayine ayrılan az bütçe veya ülkedeki ekonomik sorunlar? Bir ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü ve bağımsız olursa o ülkenin ordusu ve savunma sanayiside okadar gelişmiş olur.

Tabi bunun yanında siyasi iradedeki zayıflık ve bunun getirdiği önemli stratejik kurumlardaki tecbübesiz iş gücü ve kadrolaşmada önemli. Kalifiye iş gücünüde elimizde tutamayıp diğer ülkelere kaptırmamız iş işten geçince de bunları geri getirmeye çalışmamız geldiğimiz durumu ortaya koyuyor zaten.

Bütün bu saydığım olumsuzluklara rağmen yinede son yıllarda savunma sanayimizin yaptığı atılımlar göz ardı edilemeyecek seviyelere geldi. Ben yinede gelecekten umutluyum.
Tvye çıkıp nükleer silah sahibi olacaz dersen tabiki insanlar noluyoruz la diyeceklerdir. Ambargo uygulayacaklardır. Birde bizim sıkıntımız şu. her pkklı öldüğünde ambargo uygulayan yada uygulamakla tehdit eden Almanyadan hala kritik ürün almaya devam edersen tabiki ambargo yersin. Bu kritik ürünleri sadece almanya yapmıyor. Alman vermezse git Koreden al , Japonlardan al lakin biz Almanyaya yapışıyoruz. Sonrada bir yaptırımla elimiz ayagımıza dolanıyor. Alma. Alma ya bitti. Başka ülkeden al. Tank motorunu birtek almanlar mı yapıyor ? alma. Çok afedersiniz Almanların kıçının dibinden ayrılmıyoruz sonra ufak bir yaptırımla Almanlar şöyle böyle diyoruz. Bakın o kadar sorun yaşadık , Barış pınarı harekatı yaşadık. Bae systems'dan tek kelime duydunuz mu ? Hayır. Adamlar alacagı paraya bakıyor.  Almanlar gibi şımarıklık yapmıyor. Bir anlaşma yapılmış bitti. Bu heriflerle çalışacaksın. Hergün tehdit edenle değil.

Hocam Almandan almayalımda mesela Koreliler veya Japonlarda ABD'nin onayı olmadan hiçbir iş yapmaz yada kritik teknolojiyi vermez. En son seçenek Çin yada Rusya kalıyorki bana yavaş yavaş savunma sanayinde bu ülkelerle daha sıkı işbirliği yapacağız gibime geliyor.

Mesela Bora, Yıldırım gibi füzelerin teknolojisi Çin teknolojisi hangi batılı ülke bize füze teknolojisi verdi? En son ABD'nin, Ukrayna'dan uzun menzilli füze teknolojisi almamızı nasıl engellediğini biliyorsunuz.

Zaten tank veya gemiyi yaparsın sorun değil ama işte içini doldurmak önemli bizde bunda geç kaldık zamanında ABD yardımlarıyla hazıra konmak yerine teknolojiye yatırım yapsaydık ne motor sorunumuz olurdu nede diğer kritik teknolojiye ulaşmakta bu kadar zorlanırdık. Aklımız son 10 yıldır başımıza geldi ondada maalesef yavaş kalıyoruz
Köprüden geçene kadar ayıya daya deme mevzusu işte bu gibi konularda değer kazanıyor. Aramız iyi iken ülkelerle ikili ilişkilerimizi sağlam tutup kritik konularda projeler geliştirmeliyiz. Japonlar bugün hangi konuda iyi ise iki ülkeden farklı kurumları bir araya getirip o konu hakkında projeler yapmalıyız ki Japonların elindeki teknolojiye sahip olasınız. İngilizle , fransızla aramız iyiyken HSS - metalurji - yarı iletkenler vb. tüm kritik unsurlarda ortak çalışmalar yapmamız , akademizyenlerimizi - araştırmacılarımızı bu tür projelere devamlı bulundurmak zorundayız. Dünyanın herhangi bir yerinde olan projeye katılımlar sağlamalıyız. Bir ülkenin akademisyenleri - araştırmacıları o ülkeden hiç çıkmaz kendi ülke sınırları içerisinde kalmaya devam ederse o ülkede hiçbir halt gelişmez. Bugün Çinli teknoloji devi Huawei 5G teknolojsinde zirvede.. 5G polar kod üzerine çalışmalar gerçekleştiren Prof. Dr. Erdal Arıkan'ı huaweinin başkanı el pençe divan karşılıyor misafir ediyor. Biz ise akademisyenlerimize köpek kadar değer vermiyoruz. Sonra savunma sanayii gelişecek , 5gye geçecez hayali kuruyoruz önce bilim insanı nedir nasıl değer verilir onu öğrenmemiz lazım. Bilmiyorum konu dısına cıkmıs olabilirim ama bu konu sinirlerimi bozuyordu5

Bu konu dışına çıkmak değil tartıştığımız konular maalesef ülkemizin gerçekleri ve savunma sanayimizide ciddi şekilde etkiliyor. Beyin göçünü durdurmak ve yurtdışındaki bilim adamlarımızı, akademisyenlerimizi ülkemize geri kazandırmak için hükümetin bir projesi vardı ne durumda bilmiyorum.  Bakalım bekleyip göreceğiz.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Ankhises - 26 Ekim 2019, 16:22:08
Bütün bu modernizasyondaki yavaşlığın sebeplerinden biride gizli olarak silah ambargosu yememiz ve kritik teknolojilere (örneğin motor gibi) ulaşmamızın engellenmesi olabilirmi? Ya da silahlanma ve savunma sanayine ayrılan az bütçe veya ülkedeki ekonomik sorunlar? Bir ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü ve bağımsız olursa o ülkenin ordusu ve savunma sanayiside okadar gelişmiş olur.

Tabi bunun yanında siyasi iradedeki zayıflık ve bunun getirdiği önemli stratejik kurumlardaki tecbübesiz iş gücü ve kadrolaşmada önemli. Kalifiye iş gücünüde elimizde tutamayıp diğer ülkelere kaptırmamız iş işten geçince de bunları geri getirmeye çalışmamız geldiğimiz durumu ortaya koyuyor zaten.

Bütün bu saydığım olumsuzluklara rağmen yinede son yıllarda savunma sanayimizin yaptığı atılımlar göz ardı edilemeyecek seviyelere geldi. Ben yinede gelecekten umutluyum.
Tvye çıkıp nükleer silah sahibi olacaz dersen tabiki insanlar noluyoruz la diyeceklerdir. Ambargo uygulayacaklardır. Birde bizim sıkıntımız şu. her pkklı öldüğünde ambargo uygulayan yada uygulamakla tehdit eden Almanyadan hala kritik ürün almaya devam edersen tabiki ambargo yersin. Bu kritik ürünleri sadece almanya yapmıyor. Alman vermezse git Koreden al , Japonlardan al lakin biz Almanyaya yapışıyoruz. Sonrada bir yaptırımla elimiz ayagımıza dolanıyor. Alma. Alma ya bitti. Başka ülkeden al. Tank motorunu birtek almanlar mı yapıyor ? alma. Çok afedersiniz Almanların kıçının dibinden ayrılmıyoruz sonra ufak bir yaptırımla Almanlar şöyle böyle diyoruz. Bakın o kadar sorun yaşadık , Barış pınarı harekatı yaşadık. Bae systems'dan tek kelime duydunuz mu ? Hayır. Adamlar alacagı paraya bakıyor.  Almanlar gibi şımarıklık yapmıyor. Bir anlaşma yapılmış bitti. Bu heriflerle çalışacaksın. Hergün tehdit edenle değil.

Hocam Almandan almayalımda mesela Koreliler veya Japonlarda ABD'nin onayı olmadan hiçbir iş yapmaz yada kritik teknolojiyi vermez. En son seçenek Çin yada Rusya kalıyorki bana yavaş yavaş savunma sanayinde bu ülkelerle daha sıkı işbirliği yapacağız gibime geliyor.

Mesela Bora, Yıldırım gibi füzelerin teknolojisi Çin teknolojisi hangi batılı ülke bize füze teknolojisi verdi? En son ABD'nin, Ukrayna'dan uzun menzilli füze teknolojisi almamızı nasıl engellediğini biliyorsunuz.

Zaten tank veya gemiyi yaparsın sorun değil ama işte içini doldurmak önemli bizde bunda geç kaldık zamanında ABD yardımlarıyla hazıra konmak yerine teknolojiye yatırım yapsaydık ne motor sorunumuz olurdu nede diğer kritik teknolojiye ulaşmakta bu kadar zorlanırdık. Aklımız son 10 yıldır başımıza geldi ondada maalesef yavaş kalıyoruz
Köprüden geçene kadar ayıya daya deme mevzusu işte bu gibi konularda değer kazanıyor. Aramız iyi iken ülkelerle ikili ilişkilerimizi sağlam tutup kritik konularda projeler geliştirmeliyiz. Japonlar bugün hangi konuda iyi ise iki ülkeden farklı kurumları bir araya getirip o konu hakkında projeler yapmalıyız ki Japonların elindeki teknolojiye sahip olasınız. İngilizle , fransızla aramız iyiyken HSS - metalurji - yarı iletkenler vb. tüm kritik unsurlarda ortak çalışmalar yapmamız , akademizyenlerimizi - araştırmacılarımızı bu tür projelere devamlı bulundurmak zorundayız. Dünyanın herhangi bir yerinde olan projeye katılımlar sağlamalıyız. Bir ülkenin akademisyenleri - araştırmacıları o ülkeden hiç çıkmaz kendi ülke sınırları içerisinde kalmaya devam ederse o ülkede hiçbir halt gelişmez. Bugün Çinli teknoloji devi Huawei 5G teknolojsinde zirvede.. 5G polar kod üzerine çalışmalar gerçekleştiren Prof. Dr. Erdal Arıkan'ı huaweinin başkanı el pençe divan karşılıyor misafir ediyor. Biz ise akademisyenlerimize köpek kadar değer vermiyoruz. Sonra savunma sanayii gelişecek , 5gye geçecez hayali kuruyoruz önce bilim insanı nedir nasıl değer verilir onu öğrenmemiz lazım. Bilmiyorum konu dısına cıkmıs olabilirim ama bu konu sinirlerimi bozuyordu5

Bu konu dışına çıkmak değil tartıştığımız konular maalesef ülkemizin gerçekleri ve savunma sanayimizide ciddi şekilde etkiliyor. Beyin göçünü durdurmak ve yurtdışındaki bilim adamlarımızı, akademisyenlerimizi ülkemize geri kazandırmak için hükümetin bir projesi vardı ne durumda bilmiyorum.  Bakalım bekleyip göreceğiz.
Yaa oda sakat aslında. Yurtdısına çıkmış bilim insanlarından faydalanmayı anlarım yapanın eline sağlık ama bu adamları herşeylerini bıraktırıp tamamen Türkiyeye cagırmak büyük hata olur. Bu insanlar dışarda büyük şirketlerde ne kadar önemli yerlere gelirse bizim için o kadar iyidir. Hani derler ya beyin göçü yaşıyoruz diye yaa bırakın gitsinler. Bu ülke dışarıya ne kadar mühendis gönderirse bizim için o kadar iyi. Asıl korkulması gereken şey beyin göçü değildir. Göçen beynin yerine yenisini yetiştirememektir. giden mühendise kızmak yerine gidenin yerini neden dolduramıyorum diye kendimize kızmamız lazım. 10 yılda 20 kez eğitim sistemi değiştiren kendimize kızmamız lazım. Yaa Nasada 100 tane Türk mühendis çalışsa kötü mü ? İntelde , Microsoftta , googlede , yarı iletken şirketlerinde... Abi gitsinler , çalışsınlar  ve orda çalışırlarken bu insanların ilminden bilgisinden faydalanalım. Evi barkı toplayıp getirmeyelim ülkeye.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: UYVAR - 26 Ekim 2019, 16:49:01
Abd'de mossada bilgi sizdiran bir yahudi 30 kusur yil ceza yedikten sonra yeni cikti.

Kolay degil oralarda oyle seyler yapmak. Adami ciktigi ulkeye geri donebilmek icin yalvartirlar!

Bir de daha once de yazmistim yine yazayim. Cin teknolojiyi birak vermeyi su anda koklatmaz bile bize! Rusya'yi bilemem. Onun da talepleri ve calisacagi kadrolar belli.
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: カメせ - 12 Aralık 2019, 19:28:25
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/ELmUCWfXUAA6kag?format=jpg&name=medium)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: serkan1976 - 12 Aralık 2019, 20:12:51
Eskiden bu toplantıları dört gözle bekler  acaba kaç helikopter alınacak , kaç gemi alınacak vb. yazılan bildiriyi takip ederdik...

Şimdi hiçbir şey yazmıyor.MGK toplantısı sonu kararları gibi hep yuvarlak laflar... İyice sıktı bu yavanlık
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 11 Ağustos 2020, 18:30:10
(https://pbs.twimg.com/media/EfJhal1XoAAAvek?format=jpg&name=medium)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: SKYWOLF - 03 Aralık 2020, 08:34:05
Bu defa ertelenmeseydi bari her zaman olduğu gibi yine bu tip toplantılar ertelendi . Yeşil Çatı (https://www.yesilcati.com.tr/)

Ertelenmedi ki!

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısında çeşitli projeler karara bağlandı

Salih Kıvrak

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan hazır bulundu.

SSİK toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, teknoloji odaklı ve Ar-Ge temelli savunma sanayii politikasının güçlenerek süreceği belirtildi. Savunma sanayiindeki gelişmelerin ele alındığı toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve güvenlik birimlerinin kullandığı yerli ve milli sistemlere yenilerinin eklenmesine yönelik elektronik harp, kent güvenliği sistemleri, muhabere, silah, mühimmat, füze ile muhtelif platformlara ilişkin çeşitli projelerin karara bağlandığı bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve güvenlik birimlerinin başarıyla sürdürdüğü çalışmalarda yerli ve milli savunma sanayiinin tasarladığı, geliştirdiği ve ürettiği ürünlerin öneminin son gelişmelerle bir kez daha ortaya çıktığı vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Savunma sanayii sektörünün Kovid-19 kaynaklı salgına rağmen çalışmalarına ara vermeden devam ettiği vurgulanan toplantıda, teknoloji odaklı ve Ar-Ge temelli savunma sanayii politikamızın güçlenerek süreceği, sektörler arası tecrübe paylaşımı ve ihracata yönelik çalışmaların artacağı dile getirilmiştir. Türkiye tam bağımsız savunma sanayii hedefiyle kararlı bir şekilde yoluna devam edecektir.”

https://www.defenceturk.net/savunma-sanayii-icra-komitesi-ssik-toplantisinda-cesitli-projeler-karara-baglandi (https://www.defenceturk.net/savunma-sanayii-icra-komitesi-ssik-toplantisinda-cesitli-projeler-karara-baglandi)
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: serkan1976 - 02 Mart 2021, 19:39:46
Savunma Sanayii İcra Komitesi bugün toplanmış , eskisi gibi "şunu alacağız , bunun ihalesine çıkılacak " diye bir gelişme yok...

Açıklamada hep yuvarlak açıklamalar var...

Eski tadı kalmadı , televizyonun karşısında açıklamaları beklerdik...Hey gidi günler heyyyy :D :D :D
Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: fırtına06 - 02 Mart 2021, 20:34:31
Savunma Sanayii İcra Komitesi bugün toplanmış , eskisi gibi "şunu alacağız , bunun ihalesine çıkılacak " diye bir gelişme yok...

Açıklamada hep yuvarlak açıklamalar var...

Eski tadı kalmadı , televizyonun karşısında açıklamaları beklerdik...Hey gidi günler heyyyy :D :D :D

Kimse bize silah satmıyorki alalım. Sürekli gizli, açık ambargo altındayız. Sadece satarsa doğu ülkeleri silah satar bize onlarda bizim sistemimize uymuyor ve daha fazla ambargo yememize yol açmaktan başka bir işe yaramazlar.

Başlık: Ynt: Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantıları
Gönderen: Alpars - 02 Mart 2021, 23:40:03
Hocam artık sanatçılar gibi siyasilerde bilinç altına çalışıyor. Bu yüzden de gündem olmak için, sosyal medyayı kullanıyor.

Devlet açıklaması böyle sıradan yuvarlak ifadelerle yapılıyor.

Ayrıntılar daha sonra peyder pey twitter hesaplarından veriliyor. Böylece bu işlerin artısı devlete değil siyasetçilere yazılıyor. Reklamı siyasiler yapıp gündem olup belleklere yer ediyor. Yeni sistem bu.

Doğru mu, yanlış mı tartışılır. Ama artıyı alırken eksiyi devlete atarsan işte o zaman bu adalete sığmaz sanırım.