DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: Atsızbey - 11 Nisan 2019, 10:22:06

Başlık: Sudan'da darbe
Gönderen: Atsızbey - 11 Nisan 2019, 10:22:06
Arkadaşlar bugün Sudan'da darbe olmuş...Türkiye'ye yansıması hiç iyi olmayacak.
Başlık: Ynt: Sudanda darbe
Gönderen: Tigerfish - 11 Nisan 2019, 10:37:00
Biz kimi sevsek devriliyor.
Başlık: Ynt: Sudanda darbe
Gönderen: metin62 - 11 Nisan 2019, 12:09:58
Bu iş baştan ters ,asıl sorulması gereken bu zattı nasıl olduk da sevdik olması gerek? ;)
Başlık: Ynt: Sudanda darbe
Gönderen: Tigerfish - 11 Nisan 2019, 13:57:34
Bu iş baştan ters ,asıl sorulması gereken bu zattı nasıl olduk da sevdik olması gerek? ;)

Afrika kıtasında Çin ve Türkiye sevme ve sevilme yarışına girdi. Hele Çin Cumhuriyeti Afrika’nın bir çok ülkesinde Yeraltı zenginliklerin arayışındadır. Çalıştığım firma dedektör ve sensör başlıkları için yoğun kablo kontrol hattı üretiyor. Dedektörleri üreten kuruluşun en büyük müşterisi Çin. İkinci sırada bilin bakalım kim?
Başlık: Ynt: Sudanda darbe
Gönderen: OKÇULAR - 11 Nisan 2019, 15:46:07
Kim? Türkiye nin Sudan da başta petrol olmak üzere diğer yeraltı madenleri ile alakalı çalışmaları vardı.
Başlık: Ynt: Sudanda darbe
Gönderen: UYVAR - 11 Nisan 2019, 15:52:13
Afrika'da Türkiye'yi temsil eden iki yapi vardi: Cemaat ve Tika.

Cemaat su anda ne durumda bilemem, ama Tika'nin arkasinda Tc duramadi. Ne askeri ne teknolojik olarak.

Hani j20, y20, Varyag, Type 52 olmayinca elde sen biraz keriz kaliyorsun.
Başlık: Ynt: Sudanda darbe
Gönderen: metin62 - 11 Nisan 2019, 17:19:35
Sanırım diğer afrika ülkelerinde olduğu gibi Çin özellikle petrol konusunda iddialı.

Devrik başkan her ne kadar insanlık suçu işlemiş olduğu için aranır olmuş olsa da Sudanın ve kendisinin ABD merkezli politikalara destek beyanları ile ABD baskılardan bu güne kadar kurtulalrak gelmeyi başarabilmiştir. Bugün ise Sudanda uzun zamandan beri ekonomik güçlükler içerisinde olan halkın hoşnutsuzluğu ve son yapılmış olan ekmek fiyat artışları behane gösterilerek ,kendisinde göreve gelmiş olduğu gibi bir askeri devrim ile devrilmiştir.
Başlık: Sudan'da korkutan gelişme! Ordu harekete geçti
Gönderen: fırtına06 - 15 Nisan 2019, 19:44:32
Sudan'da askerlerin ordu karargahı önündeki göstericileri dağıtma girişimi üzerine muhalif gruplar, halka meydanlara inme çağrısı yaptı. Ordu, Genelkurmay karargahı önündeki göstericileri dağıtmaya başladı.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/16/sudanda_korkutan_gelisme_ordu_harekete_gecti_1555321553_3588.jpg)

 Sudan'da askerlerin ordu karargahı önündeki göstericileri dağıtma girişimi üzerine muhalif gruplar, halka meydanlara inme çağrısı yaptı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Devrik Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in ordu tarafından azledilmesinin ardından ilk kez Hızlı Destek Kuvvetleri ile orduya ait buldozerler Genelkurmay karargahı önündeki göstericilere ait barikat ve çadırları sökmeye kalkıştı.

Ancak muhalif gruplar uygulamaya karşı çıkarak askerleri geri adım atmaya zorladı. Geri çekilen askerlerin göstericilerin etrafında konuşlandığı ifade edildi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/16/dfWjf_1555325655_1061.jpg)

http://www.haber7.com/dunya/haber/2851763-sudanda-korkutan-gelisme-ordu-harekete-gecti (http://www.haber7.com/dunya/haber/2851763-sudanda-korkutan-gelisme-ordu-harekete-gecti)

Başlık: Ölü sayısı 60'a yükseld! Acil toplandılar
Gönderen: fırtına06 - 05 Haziran 2019, 09:56:15
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Sudan'ın başkenti Hartum'da güvenlik güçlerinin ordu karargahı önündeki protesto alanına müdahalesi sonrası yaşanan gerginlik nedeniyle acil toplandı. Sudan Doktorlar Komitesi ise olaylarda hayatını kaybeden sivil sayısının 60'a yükseldiğini açıkladı.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/23/olu_sayisi_60a_yukseld_acil_toplandilar_1559712047_5965.jpg)

İngiltere ve Almanya'nın çağrısı üzerine BMGK'de Sudan'da son dönemde yaşanan şiddet olayları kapalı oturumda görüşüldü. Oturumun ardından gazetecilerin karşısına çıkan Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda, Polonya, İsveç ve İtalya'nın BM daimi temsilcileri ortak açıklama yaptı.

AVRUPA ÜLKELERİNDEN KINAMA

BM Genel Sekreterinin Sudan Özel Temsilcisi Nicolas Haysom'ın, bölgedeki son gelişmeler hakkında BMGK'yi bilgilendirdiğine işaret edilen açıklamada, "Sudan güvenlik güçlerinin, birçok ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan, sivillere yönelik saldırılarını kınıyoruz. Ayrıca yaralı kişilere sağlık hizmetlerinin ulaştırılmasının engellendiği yönündeki haberlerden de derin endişe duyuyoruz." ifadesi kullanıldı.

AA'nın haberine göre; Sudan'da sivillere yönelik saldırıların, ülkedeki önemli geçiş sürecini baltaladığı vurgulanan açıklamada, "Sudanlı güvenlik güçlerini tüm şiddet eylemlerini kesmeye, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı duymaya, sivillerin güvenliği ve emniyetini sağlamaya davet ediyoruz." çağrısında bulunuldu.

Ülkedeki müzakerelerin tek taraflı olarak kesilmesini, yeni bir hükümet atanmasını ve çok kısa bir sürede seçim çağrısı yapılmasının endişeyle karşılandığı belirtilen açıklamada, Sudan'da sivillerin önderliğindeki bir geçiş sürecinin, özgür ve adil seçimlerin desteklendiğinin altı çizildi.

Açıklamada, "Sudan halkı, daha iyi bir gelecek inşa etmek ve otokratik yönetimi sonlandırmak için muhteşem bir cesaret ve direniş gösteriyor. Onların demokratik haklarını destekliyor ve yanlarında duruyoruz." ifadelerine yer verildi.

ABD, İNGİLTERE VE NORVEÇ'TEN ORTAK SUDAN AÇIKLAMASI

Sudan'da 3 Haziran'da yaşanan saldırıları kınayan ABD, İngiltere ve Norveç, yaptıkları ortak açıklamada, "Askeri Geçiş Konseyi, bu saldırıların talimatını vermekle Sudan'daki barışı ve geçiş sürecini tehlikeye atmıştır." ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, üç ülke yönetimi tarafından imza atılan ortak açıklamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Üç ülke, Sudan'da 3 Haziran'da yaşanan ve pek çok barışçıl sivil göstericinin ölümüne ve bazılarının da yaralanmasına neden olan şiddet içeren saldırıları kınamaktadır. Askeri Geçiş Konseyi, bu saldırıların talimatını vermekle Sudan'daki barışı ve geçiş sürecini tehlikeye atmıştır." ifadelerine yer verildi.

Sivillerin öncülüğündeki bir yönetime gücün devredilmesi çağrısında bulunulan açıklamada, Afrika Birliği Sözcüsünün yaptığı açıklamaya destek verildi ve Birliğin Sudan'daki krizin çözümünde önemli olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Konseyin, "Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile müzakereleri durdurma ve 9 ay içerisinde genel seçime gitme" kararının da endişe verici olduğuna dikkat çekildi.

ABD-İngiltere-Norveç ortak açıklamasında ayrıca Sudan halkının sivil yönetime giden yolda barışçıl bir siyasi geçiş sürecini hak ettiği ve bu sürecin adil ve eşit bir seçim ortamına zemin hazırlayacağı belirtildi.

SUDAN'DAKİ OLAYLAR

Sudan güvenlik güçleri, pazartesi sabahı başkentte gösterilerin odağındaki ordu karargahı önündeki göstericileri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmış, muhalif kaynaklara göre en az 40 kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkede 19 Aralık 2018'de ekonomik kriz nedeniyle başlayan gösterilerin hızla rejim karşıtı eylemlere dönüşmesinin ardından ordu, 11 Nisan'da yönetime el koyduğunu açıklamış ve 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Ordunun ülke yönetimine el koymasının ardından sivil yönetime geçiş için eylem yapan protestocular, geçiş hükümetinin nasıl oluşması gerektiğine dair askeri yetkililerle müzakere yürütüyordu.

ÖLÜ SAYISI 60'A YÜKSELDİ

Sudan Doktorlar Komitesi, güvenlik güçlerinin pazartesi sabahı başkent Hartum'da ordu karargahı önündeki göstericilere müdahalesinde hayatını kaybedenlerin sayısının bugün hastanelerde yaşamını yitirenlerle 60'a ulaştığını bildirdi.

Komiteden yapılan yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin pazartesi sabahı başkent Hartum'da ordu karargahı önündeki göstericilere müdahalesinde ve daha sonra hayatını kaybedenlerle ölü sayısının 60'a ulaştığını kaydetti.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2866616-olu-sayisi-60a-yukseld-acil-toplandilar (http://www.haber7.com/dunya/haber/2866616-olu-sayisi-60a-yukseld-acil-toplandilar)
Başlık: Ynt: Sudanda darbe
Gönderen: fırtına06 - 07 Haziran 2019, 14:13:04
Sudan Doktorları Merkez Komitesi'ne göre ölü sayısı 113’e yükseldi, Etiyopya arabuluculuk için devrede

Sudan Doktorları Merkez Komitesi, başkent Hartum'da Genelkurmay Başkanlığı binasının önünde uzun süredir devam eden oturma eylemine son vermek isteyen askerlerin pazartesi günü başlattığı operasyonda ölenlerin sayısının 113'e yükseldiğini açıkladı. Öte yandan arabuluculuk için Etiyopya devreye girdi.

(https://cdntr1.img.sputniknews.com/images//103926/92/1039269244.jpg)

Sudan’da güvenlik güçlerinin oturma eylemi yapan göstericilere müdahalesi sonrası yaşanan silahlı çatışmalarda ölenlerin sayısı, Sudan Doktorları Merkez Komitesi’ne göre 113’e yükseldi. 
Komiten tarafından sosyal medyadan yapılan duyuruda, "Askeri Konsey milislerince beş kişinin daha öldürüldüğünü üzülerek bildiriyoruz. Biri Hartum'da, -3 Haziran katliamı mağdurlarından biriydi ve yoğun bakımdaydı- dördü de Port Sudan şehrinde. Son ölümlerle birlikte ölü sayısı 113'e yükseldi" ifadeleri kullanıldı.

BAKANLIK ÖLÜ SAYISI İÇİN 61 DİYOR

Yönetime muhalif gruplar arasında yer alan doktorların can kayıplarıyla ilgili paylaştığı bilgiler Sudanlı yetkililer tarafından yalanlanıyor.
Sudan Sağlık Bakanlığı’nın resmi haber ajansı SUNA’daki açıklamasına göre ise başkent Hartum’da yaşanan çatışmalarda ölü sayısı 61.

ETİYOPYA'DAN ARABULUCULUK HAMLESİ

Öte yandan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Sudan'da askerler ve muhalefet arasında arabuluculuk yapmak için Hartum'a gitti. Ahmed, ilk olarak Askeri Geçiş Konseyi'nin yetkilileriyle bir araya gelecek.

Ahmed, Askeri Geçiş Konseyi lideri General Abdülfettah Burhan'ın yanı sıra bazı protestocularla da görüşecek.

(https://cdntr1.img.sputniknews.com/images//103926/92/1039269292.jpg)
Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Sudan'da askerler ve muhalefet arasında arabuluculuk yapmak için Hartum'a gitti.

PROTESTOCULAR SİVİL YÖNETİM İSTİYOR

Sudan'da 19 Aralık 2018'de ekonomik kriz sebebiyle başlayan gösterilerin hızla başkent Hartum ve ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesinden sonra ordunun 11 Nisan'da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla, 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.
Ordunun ülke yönetimine el koymasının ardından sivil yönetime geçiş için eylem yapan protestocular, geçiş hükümetinin nasıl oluşması gerektiğine dair askeri yetkililerle müzakere yürütüyordu.

Ülkedeki şiddet olayları, pazartesi günü iktidardaki Geçici Askeri Konsey'in başkent Hartum'da Genelkurmay Başkanlığı binasının önünde uzun süredir devam eden oturma eylemine son vermek üzere askerlere ateş açma emri vermesiyle tekrar alevlendi.

https://tr.sputniknews.com/afrika/201906071039269247-sudan-doktorlari-merkez-komitesine-gore-olu-sayisi-113e-yukseldi/
Başlık: Ynt: Sudanda darbe
Gönderen: ACE - 07 Haziran 2019, 18:26:15
Tüfekler de trabzon burması gibi duruyor 😂
Başlık: Ynt: Sudan'da darbe
Gönderen: カメせ - 23 Temmuz 2019, 15:52:50

Alıntı
Nervana Mahmoud

#Sudan’s military council just announced a failed coup attempt by same of the country’s military officers.
The signed deal with civilian forces is clearly upsetting some. (https://twitter.com/alarabiya_brk/status/1149410569629425664) twitter.com/alarabiya_brk/…
Alıntı
Sudan'da darbe yapan askerlere yönelik bir darbe girişimi olmuş.
Başlık: Ynt: Sudan'da darbe
Gönderen: カメせ - 24 Temmuz 2019, 14:41:21

Alıntı
Nervana Mahmoud

#Sudan’s military council just announced a failed coup attempt by same of the country’s military officers.
The signed deal with civilian forces is clearly upsetting some. (https://twitter.com/alarabiya_brk/status/1149410569629425664) twitter.com/alarabiya_brk/…
Alıntı
Sudan'da darbe yapan askerlere yönelik bir darbe girişimi olmuş.
Alıntı
Sudan’da yeni darbe girişimi.

Yine başarısız olmuş.

Sudan Genelkurmay Başkanı Haşim Abdulmuttalib de darbe suçlamasıyla gözaltına alınanlar arasında.

Daha 1 hafta önce Sisi ile görüşmüştü.

11 üst düzey komutan alınmış.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1153966988479336448
Başlık: Ynt: Sudan'da darbe
Gönderen: カメせ - 17 Ağustos 2019, 00:22:10
Alıntı
Mevlüt Çavuşoğlu
@MevlutCavusoglu

At meeting w/Head of Transitional Military Council of #Sudan Abdel-Fatah Al-Burhan,congratulated all sides for their common sense in the process of establishing the Transitional Civilian Authority.Will continue to support Sudanese Government&people for stability&security of Sudan.
(https://pbs.twimg.com/media/ECHT9faXUAIYyhu?format=jpg&name=small)
Bakanımız Abdülfettah ile bir araya gelmiş.

Başlık: Sudan'da darbe girişimi iddiası! Hartum'da yoğun çatışma yaşanıyor
Gönderen: fırtına06 - 14 Ocak 2020, 22:56:23
Sudan’da istihbarat birimleri ile asker arasında yoğun çatışma çıktı. Ülkedeki istihbarat birimlerinin bir darbe girişiminde bulunduğu öğrenildi.

(https://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2020/03/KLCPD_1579030525_9407.jpeg)

Sudan’da istihbarat birimleri ile asker arasında çatışma çıktı. Sudanlı kaynakların aktardıklarına göre maaşını az bulan istihbarat görevlileri havaya ateş açtı.

Olayları yatıştırmak isteyen asker ile istihbarat görevlileri Sudan’ın başkenti Hartum’da karşı karşıya geldi. Sudan’ın başkenti Hartum’da asker ile istihbarat görevlileri arasında çatışma çıktı. Sudan medyasının iddiasına göre maaşını az bulan istihbarat görevlileri Hartum’da havaya ateş açtı. Olayları yatıştırmak için bölgeye gelen Sudanlı askeri kuvvetlerle istihbarat servisi görevlileri birbirlerine ateş açtı.

Sudan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Tuğgeneral Amer Mohamed Al-Hassan, yaptığı açıklamada, Genel İstihbarat Teşkilatı güçlerinin maaşlarının düşük olmasına sebep göstererek ayaklanmalarına utanç verici bir davranış olarak yorumladı. Sudanlı üst düzey yetkili "düzenli ordu olayı kontrol altına alacaktır, halk çatışma bölgelerine yaklaşmasın" açıklamasını yaptı.

Olaylarda hayatını kaybeden olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

"SUDAN'DA DARBE GİRİŞİMİ VAR"

Stratejist Abdullah Çiftçi, bölgede yaşanan son gelişmelere ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Sudan'da şu anda darbe girişimi var. Tasfiye edilmek istenen Sudan istihbaratı (Cihaz el-Amin el-Vatani Val Muhaberat) mensupları silahlı çatışmada." dedi.

BAZI İSYANCILAR TESLİM OLDU

Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Faysal Muhammed Salih de bugün başkentte Genel istihbarat Teşkilatına bağlı Operasyonlar Birimi’nde görevli bazı kuvvetlerin başkentteki farklı noktalarda barikatlarla yolları kapatıp havaya ateş açmak suretiyle isyanına tanıklık ettiklerini belirtti.

Salih, operasyonlar biriminin lağvedilmesinin ardından emekliliğe sevk edilen bazı mensuplarının alacaklarını az bulması nedeniyle başkentin Kafuri, Riyad, Soba, Uluslararası Hartum Havalimanının doğusundaki cadde ile Kuzey Kurdufan eyaletinin Ubeyd kentinde protesto olaylarının yaşandığını aktardı.

Herkesi olaylardan uzak durmaya çağıran Salih, asayişi sağlamanın ordunun görevi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Ordunun müdahalesiyle sokaklarda durum kontrol altına alındı. Düzenli kuvvetlerimiz asayişi sağlamaya muktedirdir. Güvenlik güçlerimizin isyancı istihbarat görevlilerinin silahlarını bırakıp teslim olmaları için ikna çabaları sürüyor. Olaylarda güvenlik güçleri ya da vatandaşlardan ölen ya da yaralanan olmadı."

Sudan Enformasyon Bakanı Faysal Muhammed Salih, Sky News Arabia'ya yaptığı açıklamada ise "Şu anda olanlar bir darbe olarak tarif edilemez." ifadelerini kullandı.

Salih, bazı isyancı unsurların teslim olduğunu belirterek "Çatışmalar, bazı mahallelere doğru yayılıyor." şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN'DAN AÇIKLAMA

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, ordudaki görevlerine son verilmesinin ardından hak edişlerini alamadıkları gerekçesiyle başkent Hartum'da işlek caddeleri kapatıp saatlerce havaya ateş açan istihbarat mensuplarının karıştığı olaylarla ilgili "ordunun olayları kontrol altına almadaki gücü ve kabiliyetine güvendiklerini" ifade etti.

Başbakan Hamduk Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Olaylar kontrol altına alındı. Bu yaşananlar bizi yolumuzdan ve devrimin hedeflerine ulaşmaktan geri döndüremeyecek. Silahlı kuvvetler ve düzenli güçlerimizin olayları kontrol atına almadaki kabiliyetlerine olan güvenimizi yineliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Askeri bir kaynak ise Genel İstihbarat Teşkilatı bünyesindeki operasyonlar biriminin askerleri, birimin lağvedilmesi ve bazı askerlerin farklı birimlere kaydırılması ya da emeklilik kararı alınması sonrası duruma itiraz ettiklerini belirtmişti.

Kaynaklar, söz konusu birimdeki askerlerin çoğunun başka birimlere gönderilmek yerine emekli olmayı ve haklarını almak istediklerini aktarmıştı.

Az sayıdaki askerin tazminatlarını aldığı, başkentin Soba, Kafuri ve Riyad bölgelerindeki askeri merkezlerde görevli operasyonlar birimi askerlerinin, verilen miktarı az buldukları gerekçesiyle adı geçen askeri noktaların yakınlarında yolları kapatıp havaya ateş açarak durumu protesto ettiği kaydedilmişti.

Havalimanı önündeki ana cadde de dahil bazı yollar henüz trafiğe açılmadı. Protestocu askerleri ikna çabaları sürüyor.

HAVA TRAFİĞİ DURDURULDU

Sudan Sivil Havacılık Kurumu yetkilileri, havalimanı yakınlarındaki olaylar nedeniyle hava trafiğinin yerel saatle 20.00'e kadar durdurulduğunu bildirdi.

Ordu Sözcüsü Muhammed Hasen, AA'ya yaptığı açıklamada, orduya bağlı farklı birimlerin müdahalesi sonucu durumun kontrol altına alındığını, olaylarda ölen ya da yaralanan olmadığını belirterek, durumun bilgelik ve anlayışla çözüme kavuşturulacağını ifade etmişti.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2934058-sudanda-darbe-girisimi-iddiasi-hartumda-yogun-catisma-yasaniyor/?detay=2 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2934058-sudanda-darbe-girisimi-iddiasi-hartumda-yogun-catisma-yasaniyor/?detay=2)
Başlık: Etiyopya ordu milisleri Sudan topraklarına saldırdı.
Gönderen: カメせ - 29 Mayıs 2020, 05:22:44
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EYpHU-vX0AUD4x1?format=jpg&name=large)
Sudan Ordusu Sözcüsü, Etiyopya ordusuna bağlı milislerin Sudan topraklarına saldırdığını duyurdu. Saldırıda 3 subay ve siviller öldü.

Hedasi Barajı nedeniyle Sudan, Etiyopta ve Mısır arasında son dönemde artan bir gerilim var. Ve Mısır, Etiyopya'ya karşı Sudan'la ittifak içinde.
https://mobile.twitter.com/oztrk_aydnTR/status/1266105537663565825
Başlık: Sudan ve Mısır, ortak bir tatbikat gerçekleştirdi.
Gönderen: カメせ - 17 Kasım 2020, 12:21:53
Alıntı
Sudan ve Mısır, “The Nile Eagles 1 “ adlı ortak bir tatbikat gerçekleştirdi.

Etiyopya Ordusu ile Tigray Ayrılıkçı Özerk Devleti’nin askeri gücü olan TPLF arasındaki savaş döneminde bu tatbikatın yapılması Etiyopya’ya bir mesaj olarak algılanıyor.youtu.be/fonmENefdHQ (http://youtu.be/fonmENefdHQ)https://mobile.twitter.com/5inan_/status/1328338747109289984