DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: metin62 - 27 Şubat 2019, 11:43:42

Başlık: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: metin62 - 27 Şubat 2019, 11:43:42
Hindistan ile Pakistan arasındaki Keşmir gerilimi devam ediyor... Dün Hindistan'ın Keşmir'deki terör örgütlerine saldırı düzenlemesinin ardından bugün en az 3 Pakistan savaş jetinin Hindistan'a girdiği açıklandı. Öte yandan Hint yetkililer, bölgedeki Srinagar Havalimanı'nın 3 saat boyunca kapalı tutulacağını açıkladı. Öte yandan bölgede Hindistan'a ait bir savaş uçağının düştüğünü ve iki asker ve bir sivilin hayatını kaybettiği duyuruldu. Pakistan'dan yapılan açıklamada Hindistan'a ait iki savaş uçağının vurulduğu ve birinin düştüğü belirtildi. Pakistan yaşananların ardından bütün hava sahasını kapattığını duyurdu.

https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/son-dakika-pakistan-savas-jetleri-hindistan-hava-sahasina-girdi-3701345/ (https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/son-dakika-pakistan-savas-jetleri-hindistan-hava-sahasina-girdi-3701345/)

*Konu başka bir başlık altında işlenmekte ise kapatabilirsiniz.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: fırtına06 - 27 Şubat 2019, 12:14:21
Bu arada Hindistan'da bir Pakistan F-16'sını misilleme yaparak düşürmüş.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: SKYWOLF - 27 Şubat 2019, 12:23:28
Pakistan-Hindistan gerilimi zirve yaptı


Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait üç savaş uçağının Hindistan hava sahasına girdiği ve Hint uçaklarının önleme yaptığı bildirildi. Öte yandan Pakistan Ordusu, hava sahalarına giren iki Hint savaş uçağının vurulduğunu ve birinin düştüğünü açıkladı. Olayda 2 pilot ve bir sivilin hayatını kaybettiği ileri sürüldü. Hindistan medyası, Hint ordusunun bir Pakistan savaş uçağını düşürdüğünü bildirdi. Pakistan, Hindistan'la yaşanan çatışmaların ardından tüm hava sahasını kapattı.

Pakistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 tipi üç savaş uçağının, sabah saatlerinde Keşmir Sınır Kontrol Hattı'nı geçerek Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesine girdiği ve Hint uçaklarının önleme yaptığı bildirildi.

Hindistan basınında yer alan haberlere göre, Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 tipi üç savaş uçağının sabah saatlerinde Hindistan'ın Cammu Keşmir'in Novşera bölgesinde uçtuğu tespit edildi.

Yetkililer, Hindistan savaş uçaklarının yaptığı önlemenin ardından uçakların Pakistan tarafına döndüğü belirtildi.

HAVALİMANLARI KAPATILDI

Pakistan ile Hindistan karşılıklı olarak savaş uçaklarının düşürülmesinin ardından çok sayıda kentte havalimanlarını kapatarak sivil uçuşları durdurdu. Hindistan merkezli Airline Vistara, ülkenin kuzeyindeki havalimanlarına gerçekleştirdiği uçuşlarını güvenlik gerekçesiyle durdurduğunu duyurdu. Indigo Hava Yolları, hava sahasının kapatılması sebebiyle Srinagar, Jammu, Chandigarh, Amritsar ve Dehradun uçuşlarının askıya alındığını açıkladı.

Pakistan, Hindistan'la yaşanan çatışmaların ardından tüm hava sahasını kapattı.

PAKİSTAN DOĞRULADI

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, savaş uçaklarının Hindistan kontrolündeki Keşmir bölgesinde uçuş yaptığını doğruladı. Pakistan, Hindistan'la gerilimi tırmandırmak istemediğini ancak mecbur kalması durumunda her şeye hazırlıklı olduğunu açıkladı.

HİNDİSTAN UÇAĞI DÜŞTÜ

Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağının Cammu Keşmir'in Budgam bölgesinde düştüğü bildirildi.

PTI haber ajansı, Garend Kalaan Köyü yakınlarında, yerel saatle 10.00 civarında açık bir araziye düşen uçağın ikiye ayrıldığını ve alev aldığını belirtti.

Olayda 2 pilot ve bir sivilin hayatını kaybettiği ileri sürüldü.

Alıntı
Maj Gen Asif Ghafoor

@OfficialDGISPR
 In response to PAF strikes this morning as released by MoFA, IAF crossed LOC. PAF shot down two Indian aircrafts inside Pakistani airspace. One of the aircraft fell inside AJ&K while other fell inside IOK. One Indian pilot arrested by troops on ground while two in the area.

79.3K
9:19 AM - Feb 27, 2019
Twitter Ads info and privacy
60.2K people are talking about this


PAKİSTAN: HAVA SAHASINI İHLAL EDEN UÇAK VURULDU

Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Pakistan Hava Kuvvetlerinin, hava sahasına giren Hint savaş uçaklarına engelleme yaptığını, Pakistan uçaklarının 2 Hint uçağını vurduğunu, uçaklardan birinin Pakistan kontrolündeki bölgeye, diğerinin ise Hindistan kontrolündeki bölgeye düştüğünü bildirdi.

Sözcü Gafur, Pakistan tarafına düşen uçağın iki pilotunun Pakistan ordusu tarafından yakalandığını belirtti.

Sözcü paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Pakistan Hava Kuvvetlerinin bu sabah yaptığı saldırılara karşılık olarak, Hint Hava Kuvvetleri Keşmir Kontrol Hattını geçmiştir. Pakistan Hava Kuvvetleri 2 Hint uçağını Pakistan hava sahası içinde vurmuştur. Uçaklardan biri (Pakistan kontrolündeki) Azad Keşmir bölgesinde, diğeri ise Hindistan kontrolündeki Cammu Keşmir bölgesine düşmüştür. Pakistan tarafına düşen uçağın pilotu yakalanmıştır."

Pakistan Ordusu: "Her şeyi yapabilecek kapasitedeyiz ancak (Hindistan'la) tansiyonun yükselmesini istemiyoruz, savaşa doğru gitmek istemiyoruz" dedi.

PAKİSTAN SAVAŞ UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

Hindistan basınında yer alan haberlere göre, Hindistan hava sahasını ihlal eden Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 savaş uçağı, Cammu Keşmir'in Novşera bölgesinde, Hindistan'ın açtığı misilleme ateşinde düşürüldü.

Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait üç savaş uçağının, sabah saatlerinde Keşmir Sınır Kontrol Hattı'nı geçerek Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesine girdiği ve Hint uçaklarının önleme yaptığı bildirilmişti.

Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait üç F-16 savaş uçağının sabah saatlerinde Hindistan'ın Cammu Keşmir'in Novşera bölgesinde uçtuğu tespit edilmiş, Hindistan savaş uçaklarının yaptığı önlemenin ardından uçakların Pakistan tarafına döndüğü belirtilmişti.

'BARIŞ SÜRECİ SONA ERER'

Terör örgütü Taliban, Hindistan ve Pakistan arasındaki gerilimin Afgan Barış Süreci'ni olumsuz etkileyeceğini ve Afgan Barış Süreci'nin sona erebileceğini söyledi.

PAKİSTAN HAVA SAHASINI İHLALLE SUÇLAMIŞTI

Hindistan, Keşmir kontrol hattının Pakistan tarafındaki Ceyş-i Muhammed örgütüne ait kampa hava saldırısı düzenlediğini bildirmişti.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur ise Hint savaş uçaklarının Keşmir kontrol hattındaki Muzafferabad bölgesinden Pakistan hava sahasını ihlal ettiğini, sınırdan 5-6 kilometre içeri giren uçaklardan birinin Pakistan savaş uçaklarının müdahalesinin ardından Hint tarafına kaçarken aceleyle bomba bıraktığını açıklamıştı.

Gafur, Hint uçağının bıraktığı bombanın sınır eyaleti Hayber-Pahtunhva'daki Balakot kenti civarında bir bölgeye düştüğünü ifade etmişti.

Bombanın düştüğü arazinin ve bomba kalıntılarının fotoğraflarını paylaşan Gafur, herhangi bir hasar veya can kaybı yaşanmadığını kaydetmişti.

Hindistan'da 14 Şubat'ta paramilis konvoyunu hedef alan bombalı saldırıda 44 asker hayatını kaybetmiş, 20 asker yaralanmıştı. Yeni Delhi yönetimi saldırıyla ilgili Pakistan'ı suçlamış, saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetmişti.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere 1947'de Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir'i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesi üzerine de taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da da savaş çıktı.

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde bulunuyor. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim durumda. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, halen Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu tek eyalet olma özelliği taşıyor. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" adıyla iki özerk bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan halk oylamasına sıcak bakmazken, Pakistan ise BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-pakistan-ucaklari-hindistan-hava-sahasini-ihlal-etti-41131153 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-pakistan-ucaklari-hindistan-hava-sahasini-ihlal-etti-41131153)
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Afşar1 - 27 Şubat 2019, 13:15:35
Ne olacağı bilinmez elbet fakat defence.pk forumunda pakistanlılar temkinli bir şey olacağını düşünmüyorlar.
Zaten hükümette savaş istemiyoruz diye açıklama yaptı.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Atsızbey - 27 Şubat 2019, 13:34:13
Bilmiyorum sizlerinde dikkatini çektimi suud selman pakistana gidiyor 2 gün sonra keşmirde bomba patlıyor, bana ilginç geldi yani
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: metin62 - 27 Şubat 2019, 13:54:05
Sorunun kaynağı:

Büyük Britanya imparatorluğunun yıllar önce bölgede  üzerine serpiştirmiş olduğu etnisite tohumların yeşermesi neticesinde oluşturulan  Hindu ,Müslüman  kavgası  ;
Hindistan Pakistan ayrılığı sonrası husumet  çözümsüz kalan ve günümüze kadar devam etmekte olan Kaşmir sorunu .

Hindistan bağımsızlığını kazandıktan sonra yıllarca Bağlantısızlar blok içerisinde öncülük yaptı .Soğuk savaş yıllarından seksenli yılların ortasına dek tam doğu blokuna daha yakın politika izleyip ,USSR'e ileri limanoldu. Pakistan bağımsızlık sonrası  ikiye bölündü ve neticede  Bangaldesh doğdu. Pakistan'sa batı blokuna daha yakın durdu.

Günümüz durumu:

Hindistan günümüzde Bağımsızlar üyesi olmakle birlikte daha batı yanlısı politika izlemeye başlamakle birlikte eski mütefiki Rusya ile de denge politikasını sürdürmektedir.
Pakistan ,Rus- Afgan savaşı esnasında ABD tarafından finanse edilen Afgan savaşcıların lojistik destek merkezi oldu.  Afgan savaşcıları bünyesinde bulunan Taliban ki'' Babası ABD olan Taliban'' yavaş yavaş Pakistanda da mevcut sosyal ,politik ve bitme  bilmeyen ekonomik sorunlar nedeni ile ülke genelinde etkili olmaya başladı.
Bu durum Pakistan ile batı ülkelerinin arasının açılmasına ana nedenlerden biri oldu. Malesef dostumuz olan Pakistan uzunca bir süreden beri çok zor evrelerden geçmekte .

 Hindistan ve Pakistan nükler güç sahibi ülkeler:
Batı dünyası Hindistanın nükleer güç olmasına karşın net bir tavır almadı.Yine ayni batı ülkeleri Pakistanın her ne kadar Hindistanı  dengelemek açısından geliştirmiş olduğu nükleer silah sistemlerinden dolayı  Pakistana yıllardan beri ambargo uygulamaktalar.

Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: UYVAR - 27 Şubat 2019, 14:22:00
Hindu-Müslüman kavgasi etnisite sorunu degil. Din sorunu. Hint muslumanlari gordukleri baski sonucu Pakistan'i kuruyorlar. İkisi de ayni ırk yani.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: UYVAR - 27 Şubat 2019, 14:24:01
Bilmiyorum sizlerinde dikkatini çektimi suud selman pakistana gidiyor 2 gün sonra keşmirde bomba patlıyor, bana ilginç geldi yani

Daha çok "Çin'in Uygurlulari tutuklama hakki var" sözüne tepki gibi....
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: tumucin - 27 Şubat 2019, 14:46:54
biz hinduyu pakistanla birlikde girecegiz 10 günde tamam

abd de cine karsi burda bir tetikleme var
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: tumucin - 27 Şubat 2019, 14:54:14
Türkiye artik suya sabuna  karisma özelligini birakmis  böyle konularda

aktiv olmustur olmalidir istediginde ortaligi karistirmailidir

böyle isleri yapmisiztir
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: SKYWOLF - 27 Şubat 2019, 15:07:31
biz hinduyu pakistanla birlikde girecegiz 10 günde tamam

abd de cine karsi burda bir tetikleme var

Ben bu yazıdan bir şey anlayamadım maalesef!  ::) ::) ???
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Raptor44 - 27 Şubat 2019, 15:08:51
Şuan ciddi bilgi kirliliği var ama kesin olan 2 Hint hava aracı düşürüldü biri Mig 21 diğeri şuan belli değil lakin 5-6 pilot ya ölü yada diri yakalanmış bu durumda 2 hava aracında daha fazla araç düştü demek oluyor bu arada bir tane de mi 17 düşürüldü onunda delirtmek isterim Pakistan tarafında ise bir F-16 nın düştüğü iddiası var lakin görüntü yok bu yüzden iddida düzeyinde kaliyor dün gece 4 tank tugayın çarpıştığı bile söylendi Hint kontrol noktalarının ele geçirildiği çok sayıda Hint askerinin öldüğü iddaları yer aldı ama hiç onlara dair kanıt yok dikkatli olmak gerek
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: tumucin - 27 Şubat 2019, 15:09:01
Bu isleri Türkiye yaptirditmistir

pakistanda yerlesik durumumuz var atom bombasi yüzünden

pakistan -Türkiye ortak karar alip uygulamaya koyarlar demek istedim

Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Afşar1 - 27 Şubat 2019, 16:08:10
Bu isleri Türkiye yaptirditmistir

pakistanda yerlesik durumumuz var atom bombasi yüzünden

pakistan -Türkiye ortak karar alip uygulamaya koyarlar demek istedim

Bence böyle bir durum söz konusu olamaz.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: tumucin - 27 Şubat 2019, 16:14:07
Uygurlarin cektigi zulmü  bakanin söylemesiyle

kesiliyormu neyde anlarlar bombali dusaklardan  benmi yasacam

bunlari mitin isi olmani benim yasmam   

Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Atsızbey - 27 Şubat 2019, 19:30:20
Bilmiyorum sizlerinde dikkatini çektimi suud selman pakistana gidiyor 2 gün sonra keşmirde bomba patlıyor, bana ilginç geldi yani

Daha çok "Çin'in Uygurlulari tutuklama hakki var" sözüne tepki gibi....


Bence suudların parmağı olabilir
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: SKYWOLF - 27 Şubat 2019, 21:07:57
(http://www.kokpit.aero//image/data/savas/pakistan%20hindistan/pakisan%20hindistan%204.jpg)

(http://www.kokpit.aero//image/data/savas/pakistan%20hindistan/pakistan%20hindistan%205.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/D0aGp_wWwAA7Ikz.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/D0aGq0VWkAM6qLc.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/D0az5U-XQAAnLJU.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/D0az4uiW0AEvQ0A.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/D0Z8r25W0AIsjgj.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/D0Z8tkCXgAE58aS.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/D0ZY-G_WkAA0jap.jpg)
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: marmara - 27 Şubat 2019, 21:44:28
Sn.SKYWOLF, ortalıkta çok bilgi kirliliği var. Twitter çingene haber ajansına döndü, bu her iki taraf için de geçerli. Forumda çorba ve yalan  bilgileri paylaşırsak çingene savunma ve sanayi forumundan farkımız kalmaz.

Son 3 resim 2015`e ait, eğitim uçuşu sırasında düşmüş. Hawk A-3492 eğitim uçağının Pakistan sınırında ne işi var diye mantıklı düşünürsek cevabını buluruz.

https://www.thehindu.com/news/national/other-states/iaf-fighter-trainer-aircraft-crashes-in-odishas-mayurbhanj/article7278348.ece (https://www.thehindu.com/news/national/other-states/iaf-fighter-trainer-aircraft-crashes-in-odishas-mayurbhanj/article7278348.ece)


(https://pbs.twimg.com/media/D0Z8r25W0AIsjgj.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/D0Z8tkCXgAE58aS.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/D0ZY-G_WkAA0jap.jpg)
Başlık: Pakistan: Esir Hindistanlı pilot serbest bırakılacak
Gönderen: fırtına06 - 28 Şubat 2019, 19:24:44
Pakistan Başbakanı İmran Han, çarşamba günü düşürülen Hindistan’a ait savaş uçağının pilotunun Cuma günü Hindistan’a iade edileceğini söyledi.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/02/pilot-750x370.jpg)

İmran Han, mecliste milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, “Barış adına jest olarak onu Cuma günü serbest bırakacağız.” ifadelerini kullandı.

Bir Televizyon programında konuşan Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de, iki ülke arasındaki krizin tonunu düşürmeye yardımcı olacaksa, ellerindeki Hindistanlı esir pilotu bu hafta içerisinde ülkesine iade edilebileceklerini söylemişti.

Kureyşi, “Eğer tansiyonun düşmesine katkı sağlayacaksa Hindistanlı pilotu ülkesine iade etmek istiyoruz.” diye konuşmuştu.

Pakistan, Hindistan savaş uçaklarının Keşmir’in kendi kontrolündeki bölgede sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle bu ülkeye ait iki savaş uçağını düşürdüğünü açıklamıştı.

Düşen uçaklardan birinin pilotu Yarbay Abhi Nandan, Pakistanlı güçlerce yakalanarak gözaltına alınmıştı.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/28/pakistan-esir-hindistanli-pilot-serbest-birakilacak/ (http://defenceandtechnology.com/2019/02/28/pakistan-esir-hindistanli-pilot-serbest-birakilacak/)
Başlık: Hindistan'tan tehlikeli açıklama: Hedef almaya devam edeceğiz
Gönderen: fırtına06 - 28 Şubat 2019, 23:43:03
Hint askeri yetkililer, Pakistan'daki "terör örgütü hedeflerini" yok etmeye devam edeceklerini duyurdu.

(https://im.haberturk.com/2019/02/28/ver1551380197/2388799_810x458.jpg)

Hindistan Silahlı Kuvvetlerinden yetkililer, Pakistan'daki "terör kamplarını" hedef almaya devam edeceklerini bildirdi.

Yeni Delhi'de ordu yetkilileri tarafından düzenlenen basın toplantısında, General Surendra Singh Behal, savaşlarının "teröre" karşı olduğunu belirterek, Pakistan'daki "terör örgütü hedeflerini" yok etmeye hazır olduklarını söyledi.

Hindistan Hava Kuvvetleri Sözcüsü Tümgeneral RGK Kapoor, Hint askeri tesislerini bombalamak amacıyla F-16'ların kullanıldığına dair kanıtları olduğunu ileri sürerek, bölgede Pakistan jetlerine ait füze parçaları bulduklarını söyledi.

RGK Kapoor, Hindistan hava sahasına giren Pakistan'a ait savaş uçağını düşürdüklerini yineledi.

MODİ, PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Hindistan ve Pakistan arasındaki gerilime ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Putin ve Modi'nin telefon görüşmesinde, Hindistan ile Pakistan arasında yaşanan sorun ve ikili ilişkilerin ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, "Görüşmede Putin Modi'ye Keşmir'in Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat'ta polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan bombalı saldırıyla ilgili başsağlığı diledi ve sorunla ilgili çözüm bulunacağını umduğunu dile getirdi." ifadesi yer aldı.

Tarafların ikili ilişkilerin her alanda geliştirilmesi konusunda mutabık kaldığı kaydedilen açıklamada, Putin'in Modi'yi Eylül 2019’da Rusya'nın Vladivostok şehrinde yapılacak Doğu Ekonomik Forumu’na katılmaya davet ettiği bildirildi.

HİNDİSTAN-PAKİSTAN GERİLİMİ

Hindistan ile Pakistan arasındaki son gerilim, Keşmir'in Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat'ta polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan ve 44 kişinin öldüğü bombalı saldırıyla başlamıştı.

Yeni Delhi yönetimi, Pakistan'ı saldırıyı düzenleyen teröristleri kollamakla suçlamıştı. Saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetmişti.

Hindistan, 26 Şubat'ta Keşmir Kontrol Hattı'nın Pakistan tarafında bulunan terör örgütü hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini duyurmuştu.

Pakistan da dün sabah, hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Hindistan'a ait iki savaş uçağını düşürdüğünü bildirmişti.

Hindistan, Pakistan'a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü açıklarken, İslamabad yönetimi bunu doğrulamamıştı. Pakistan hükümeti ve ordusu, gerilimin tırmanmasını istemediklerini vurgulamıştı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise Pakistan'ı ülkesini istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçlamıştı.

Türkiye, Avrupa Birliği, Almanya, İngiltere, Çin ve Rusya, taraflara itidal telkin etmişti.

https://www.haberturk.com/hindistan-tan-tehlikeli-aciklama-hedef-almaya-devam-edecegiz-2388799# (https://www.haberturk.com/hindistan-tan-tehlikeli-aciklama-hedef-almaya-devam-edecegiz-2388799#)
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: tumucin - 01 Mart 2019, 17:16:36
Hindistan Başbakanı Modi'den teröre sert karşılık sözü

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, teröre sert bir şekilde karşılık vermeyi sürdüreceklerini bildirdi.
Tamil Nadu eyaletinde halka yaptığı konuşmada, Başbakan Modi, Hindistan silahlı kuvvetlerinin Keşmir'deki saldırılara verdiği sert karşılıkların ülkedeki terör gruplarının etkisini azalttığını kaydetti.

Modi, terör eylemlerini önlemek için çabalarını sürdüreceklerini ifade etti.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere, 1947'de Hindistan'dan çekilirken prenslik şeklinde yönetilen Keşmir'i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesi üzerine de taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da da savaş çıktı.

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde bulunuyor. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim durumda. Hindistan, ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, halen Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu tek eyalet özelliği taşıyor. Pakistan ise kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" adıyla iki özerk bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan, halk oylamasına sıcak bakmazken Pakistan ise BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasını istiyor.

HİNDİSTAN-PAKİSTAN GERİLİMİ

Hindistan ile Pakistan arasındaki son gerilim, Keşmir'in Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat'ta polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan ve 44 kişinin öldüğü bombalı saldırıyla başlamıştı.

Yeni Delhi yönetimi, Pakistan'ı saldırıyı düzenleyen teröristleri kollamakla suçlamıştı. Saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetmişti

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/hindistan-basbakani-modiden-terore-sert-karsilik-sozu-41134552?utm_source=f5haber&utm_medium=f5haber&utm_campaign=f5haber (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/hindistan-basbakani-modiden-terore-sert-karsilik-sozu-41134552?utm_source=f5haber&utm_medium=f5haber&utm_campaign=f5haber)
Başlık: ABD’den Pakistan’a: Hesap ver!
Gönderen: fırtına06 - 04 Mart 2019, 19:22:01
ABD, Pakistan’ın Hindistan’a ait Mig-21 savaş uçaklarını nasıl düşürdüğüne ilişkin ayrıntılı açıklama yapmasını istedi.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/03/xpakistan-f-16-750x370.jpg.pagespeed.ic.ItqCKgF-xx.webp)

ABD’nin Pakistan Büyükelçisi yaptığı açıklamada, İslamabad yönetiminin Hint uçaklarını nasıl düşürdüğüne ilişkin ayrıntılı bilgi istedi.

Pakistan’ın saldırı esnasında ABD yapımı F-16’ları kullanıp kullanmadığına ilişkin açıklama isteyen ABD yönetimine karşı Çarşamba günü, Pakistan askeri sözcüsü, Hindistan’ın Mig-21 savaş uçağını düşüren uçağın F-16’ları tarafından düşürüldü iddiasını reddetmişti.

Pakistan’ın açıklamalarına karşılık ise ABD’nin İslambad elçisi, “Bu raporların farkındayız ve daha fazla bilgi istiyoruz. Savunma sözleşmelerinin kötüye kullanıldığı iddialarını ciddiye alıyoruz.” dedi.

ABD, ihraç ettiği askeri donanımların son kullanıcılar tarafından nasıl kullanılacağı noktasında kısıtlamalar getirebiliyor. Hint uçaklarının ABD yapımı F-16’lar tarafından vurulmasının Pakistan ve ABD arasında bir krize yol açabileceği belirtiliyor.

Hintli yetkililer, Mig-21 uçağının JF-17 ile düşürüldü iddialarına karşılık, F-16 tarafından kullanılan AIM120 havadan havaya füzesinin parçalarını geçtiğimiz günlerde kamuoyuna göstermişti.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/04/abdden-pakistana-hesap-ver/ (http://defenceandtechnology.com/2019/03/04/abdden-pakistana-hesap-ver/)

Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Tigerfish - 04 Mart 2019, 19:32:14
Tamam Pentagon. Birdaha kendimi savunursam senin müsaadenle olacak.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Atsızbey - 04 Mart 2019, 22:07:10
Hindlilere f 21 ( f16 viper ) satmak için pakistana baskı yapıyor...çakaaal seni  >:(
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: UYVAR - 04 Mart 2019, 22:27:17
Tamam Pentagon. Birdaha kendimi savunursam senin müsaadenle olacak.

Bence dertleri o değil. Jf 17 ile f16 cok benziyor. Aim120'yi de o ucaga abd'nin haberi olmadan takabildilerse, gorev bilgisayarinin kaynak kodlarini kirdilar demektir.

Yani sam amca diyorki "benim uçağı mi kopyaladiniz lan?"
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Tigerfish - 05 Mart 2019, 10:31:40
Tamam Pentagon. Birdaha kendimi savunursam senin müsaadenle olacak.

Bence dertleri o değil. Jf 17 ile f16 cok benziyor. Aim120'yi de o ucaga abd'nin haberi olmadan takabildilerse, gorev bilgisayarinin kaynak kodlarini kirdilar demektir.

Yani sam amca diyorki "benim uçağı mi kopyaladiniz lan?"

“Yok canım ne kopyalaması? Bana F -16 vermedinmi? YF-17’ lerde sadece kısa menzilli AİM 7 kullanıyorum “ derim çıkarım işin içinden.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: serkan1976 - 05 Mart 2019, 18:31:01
Ya da Rus uçağı düşürdünüz benim uçağımla , deneyiminizi bana da anlatın demiş de olabilir. ABD'nin karşısına uçak çıkarmaya kimse cesaret edemiyor , bari siz anlatın uçağımızın performansını demişlerdir...
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: UYVAR - 05 Mart 2019, 18:34:28
Ya da Rus uçağı düşürdünüz benim uçağımla , deneyiminizi bana da anlatın demiş de olabilir. ABD'nin karşısına uçak çıkarmaya kimse cesaret edemiyor , bari siz anlatın uçağımızın performansını demişlerdir...

Mig 21 icin mi? Sidewinder ya da topla bile dusurursun o hurdayi. 😀
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: serkan1976 - 05 Mart 2019, 19:52:39
Eminim Amerika'da sadece bu iş için bile hava kuvvetleri bünyesinde bir birim vardır...
Başlık: Pakistan’ın askeri gücü Hindistan’ın iki katı!
Gönderen: fırtına06 - 07 Mart 2019, 20:27:35
Hindistan Meclisi Daimi Savunma Komitesi üyesi Gaurav Gogoi, askeri teçhizatlarının yüzde 68’inin eski olduğunu açıkladı.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/03/xPakistan-1-750x370.jpg.pagespeed.ic.D1pZayrzY5.webp)

Gogoi, “Ordumuz modern cephaneden yoksun ama 21. Yüzyıl düzeyinde askeri operasyonlar düzenlemek zorunda kalıyor. Savaş çıksa sadece 10 gün yetecek kadar cephanemiz var” dedi. Hindistan ile Pakistan arasında tırmanan Keşmir gerilimi sonrası, iki nükleer gücün askeri kapasiteleri gündeme gelmişti. “Hint pilot, tek parça geri döndü ancak Sovyet döneminden kalma ihtiyar uçağı onun kadar şanslı değildi” yorumları yapıldı.

Pakistan’ın gücü Hindistan’ın iki katı

BBC’nin, New York Times’a dayandırdığı habere göre, Pakistan’ın askeri gücü Hindistan’ın iki katı. Hindistan’da bütçe yönetiminin yetersizliği ve silah alımı gibi konuların bürokrasiye takılması da orduyu zayıflatan başlıca sorunlar. Öte yandan deniz, kara ve hava güçleri de bir ortaklık değil rekabet içinde.

45 milyar dolarlık askeri bütçe

Hint yetkililer, 2018’de askeri bütçesini 45 milyar dolar olarak açıkladı. Ancak Hindistan’ın bu bütçenin önemli bir kısmını 1.2 milyon aktif görevdeki askerin maaş ve emekliliğine ayırması sonucu cephanenin yenilenmesi için kullanılabilecek para 14 milyar dolarla sınırlı. Ordunun modern silahlar alması için asker kapasitesini azaltması da o kadar kolay değil. Hindistan ordusunun yarattığı iş imkanları, kronikleşen istihdam sorununa bir çare olarak da görülüyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/07/pakistanin-askeri-gucu-hindistanin-iki-kati/ (http://defenceandtechnology.com/2019/03/07/pakistanin-askeri-gucu-hindistanin-iki-kati/)
Başlık: Bomba iddia... İmzalar atıldı
Gönderen: SKYWOLF - 08 Mart 2019, 08:34:14
Bomba iddia... İmzalar atıldı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5c81681b0f25442b284dbb9e.jpg)

Rusya ve Hindistan basını Rusya’nın Hindistan’a nükleer denizaltı kiraladığını iddia etti. Taraflar arasındaki anlaşmanın 3 milyar dolar değerinde olduğu öne sürüldü.

Rusya ve Hindistan basını, Rusya’nın Hindistan’a nükleer denizaltı kiraladığını iddia etti. Basına yansıyan haberlerde taraflar arasındaki anlaşmanın 3 milyar dolar değerinde olduğu öne sürüldü. Haberlerde kiralama süresinin ise 10 yıl olduğu belirtildi.

Öte yandan ne Rusya tarafından ne de Hindistan tarafından böyle bir anlaşma yapıldığına dair bir açıklama gelmedi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/bomba-iddia-imzalar-atildi-41141806?utm_source=email&utm_medium=newsletter&utm_channel=Mail&utm_content=kutu1_gorsel (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/bomba-iddia-imzalar-atildi-41141806?utm_source=email&utm_medium=newsletter&utm_channel=Mail&utm_content=kutu1_gorsel)
Başlık: Pakistan sınırında Hint savaş uçağı düştü
Gönderen: fırtına06 - 08 Mart 2019, 20:51:49
Hint Hava Kuvvetlerine ait MiG-21 savaş uçağı Pakistan sınırında düştü.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/03/xmig-21-750x370.jpg.pagespeed.ic.P-9Bkd1uKi.webp)

Hindistan Hava Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, ülkenin Racastan eyaletinin Pakistan sınırı yakınlarındaki Bikaner kenti civarında düşen uçağın rutin devriye faaliyeti yürüttüğü belirtildi.

Nal hava üssünden kalkan uçağın pilotunun kendini fırlatarak kurtulduğu ifade edilen açıklamada, uçağa kalkış sırasında çarpan bir kuşun kazaya sebep olma ihtimali üzerinde durulduğu kaydedildi.

Düşen MiG-21, Hindistan’ın Pakistan sınırında son iki haftada düşen üçüncü uçak oldu. Diğer iki uçak 27 Şubat’ta Pakistan jetleri tarafından vurularak düşürülmüştü.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/03/xmig-21.jpeg.pagespeed.ic.NZ956jjoqI.webp)

http://defenceandtechnology.com/2019/03/08/pakistan-sinirinda-hint-savas-ucagi-dustu/ (http://defenceandtechnology.com/2019/03/08/pakistan-sinirinda-hint-savas-ucagi-dustu/)
Başlık: Hindistan Başbakanı: “Bulutlar Pakistan radarlarını engelleyebilir”
Gönderen: fırtına06 - 17 Mayıs 2019, 18:11:41
Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin, Pakistan’a düzenlenen hava saldırısı emrini ‘yağmur ve bulutlar nedeniyle uçakların radarlardan kaçabileceklerine’ dayanarak verdiğini söyledi.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/03/mig-21-750x370.jpg)

Hindistan Başbakanı Modi’nin, Balakot hava saldırısında uçakların yağmurlu ve bulutlu havada Pakistan radarına yakalanmadan uçabileceğine inandığı için harekât emri verdiği yönündeki açıklaması hem alayla hem de tepkiyle karşılandı.

Muhalefetteki Ulusal Konferans Partisi lideri Ömer Abdullah, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Modi’nin modern radar sinyallerinin çalışma prensibi konusundaki bilgisizliğiyle dalga geçti. Abdullah, “Pakistan radarları bulutlara nüfuz edemiyormuş. Bu önemli taktik bilgi gelecekteki saldırıları planlarken kritik olacak” dedi.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/14/hindistan-basbakani-bulutlar-pakistan-radarlarini-engelleyebilir/ (http://defenceandtechnology.com/2019/05/14/hindistan-basbakani-bulutlar-pakistan-radarlarini-engelleyebilir/)
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: fırtına06 - 21 Mayıs 2019, 18:48:12
(https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/60660277_2435001099857010_5795846405020975104_n.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent-mxp1-1.xx&oh=588b67bff28f35cb49052fa5c86048cf&oe=5D5B5333)

Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait JF-17 Thunder savaş uçaklarındaki kill marklar.

Pakistan Hindistan ile yaşadığı çatışmalarda 2 adet Hint savaş uçağı düşürdü. Üstteki uçak Hint Su-30 MKİ uçağını vurdu. Alttaki ise MiG-21 uçağı vurdu. Kill Mark'lar kanopinin hemen altında görünüyor. Dost ve kardeş ülkeyi kendi yerli savaş uçakları ile kazandığı başarıdan dolayı kutlarız. 🇹🇷🇵🇰

Savaş uçakları hava muharebelerinde düşürdüğü düşman uçaklarının simgelerini kanopinin hemen altına resmeder. Bu Kill Mark'lar hava kuvvetleri ve savaş pilotları için şereftir. Pilot başarılı olmuş ve düşmanını yok etmiştir.

Bizim uçaklarımızda düşürülen Rus jetinin, Suriye jetinin ve helikopterinin Kill Mark'ları bulunmaktadır.

Facebook Türk Savunma Sanayi Haberleri sayfasından alıntıdır.
Başlık: Hindistan yanlışlıkla kendi helikopterini vurdu
Gönderen: fırtına06 - 21 Mayıs 2019, 19:10:55
14 Şubat 2019 tarihinde Hindistan’nın Cemmu ve Keşmir eyaletine bir terör saldırısı gerçekleştirilmiş, saldırı esnasında Hindistan Ordusu mensubu 44 asker hayatını kaybetmiş ve 20 asker ise yaralanmıştı. Bunun üzerine Hindistan Hava Kuvvetleri’ne (IAF) ait 12 adet Mirage 2000 tipi savaş jeti, Pakistan hava sahasını da ihlal ederek çeşitli hedeflere saldırı gerçekleştirmişti. Hatta bu olayın arından bilindiği üzere Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilim tekrardan alevlenmiş ve Hindistan Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet savaş jeti, Pakistan tarafından düşürülmüştü.

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/05/7ca28ac2-d0zd3gduyauj5bh.jpg-large-696x392.jpeg)

Bu gerilim esnasında yine Hindistan’a ait 1 adet Mi-17 tipi genel maksat helikopteri düşmüş, 6’sı asker 7 kişinin hayatını kaybettiği olayda helikopterin, Pakistan tarafından düşürüldüğü yönünde birtakım haberler de basına yansımıştı. Bugün paylaşılan haberlere göre Hindistan Hava Kuvvetleri bağlısı Mi-17 helikopterinin, yanlışlıkla yine Hindistan’a ait SPYDER Mobil Hava Savunma Füze Sistemi tarafından düşürüldüğü öğrenildi. Hindistan basınına yansıyan haberlere göre söz konusu helikopterin dost-düşman tanımlama sisteminin (IFF) kapalı olduğu ve bunun üzerine Hindistan’a ait SPYDER bataryası tarafından Pakistan İHA’sı sanılarak düşürüldüğü paylaşıldı.

Envanterinde 250 adetten fazlası SU-30MKI olmak üzere çeşitli tiplerde yaklaşık 1000 adet savaş uçağı bulunan Hindistan Hava Kuvvetler, söz dönemlerde karıştığı kazalar ve kaybettiği savaş uçakları ile isminden sık sık bahsettiriyor.

https://savunmasanayist.com/2019/05/21/hindistan-yanlislikla-kendi-helikopterini-vurdu/
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: カメせ - 23 Temmuz 2019, 12:14:37
Alıntı
Trump: “Pakistan büyük bir ülke. Aslında çok büyük bir ülke.”

Hintli kaynaklar, Trump’ın “Başbakan Modi benden Keşmir sorunun çözülmesi için arabulucu olmamı istedi” iddasının gerçek olmadığını söyledi.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: カメせ - 07 Ağustos 2019, 21:30:10
Alıntı
Pakistan, Hindistan’in İslamabat Büyükelçisini kovdu.

Pakistan Başbakanı silahlı kuvvetlere teyakkuzda olmaya devam etmesi emrini verdi.
Başlık: Pakistan Başbakanı'ndan 'Keşmir' konusunda sert çıkış
Gönderen: SKYWOLF - 16 Ağustos 2019, 17:06:17
Pakistan Başbakanı'ndan 'Keşmir' konusunda sert çıkış

(http://i2.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d5693427152d81098257883.jpg)

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan hükümetinin "faşist taktiklerinin, Keşmirlilerin kurtuluş mücadelesini bastıramayacağını" ifade etti.
Han, Hindistan'ın Cammu Keşmir politikalarına ilişkin Twitter'da, "Faşist, Hindu Üstüncüsü (Narendra) Modi hükümeti bilmelidir ki, ordular, militanlar ve teröristler üstün güçler tarafından yenilgiye uğratılabilse de tarih bize, bir ulusun özgürlük mücadelesinde bir araya geldiğini ve ölmekten korkmadığını gösteriyor. Hiçbir güç, onun bu hedefine ulaşmasını engelleyemez." paylaşımında bulundu.

İmran Han, Modi liderliğindeki Yeni Delhi hükümetinin Cammu Keşmir'de "faşist taktiklerle Keşmirlilerin kurtuluş mücadelesini bastırma girişiminin acınacak biçimde başarısızlığa uğrayacağını" ifade etti.

Alıntı
Imran Khan

@ImranKhanPTI
 · 7 sa
 The fascist, Hindu Supremacist Modi Govt should know that while armies, militants & terrorists can be defeated by superior forces; history tells us that when a nation unites in a freedom struggle & does not fear death, no force can stop it from achieving its goal.


Imran Khan

@ImranKhanPTI
That is why the Hindutva exclusivist creed of the Modi-led Govt with its fascist tactics in IOK will fail miserably in its attempt to smother the Kashmiri liberation struggle.


Pakistan Başbakanı Han dünkü paylaşımında ise şunları kaydetmişti:

"Dünya, Hindistan işgali altındaki Keşmir'de, Müslümanlara yönelik Srebrenitsa benzeri bir diğer katliam ve etnik temizliğe sessizce tanıklık mı edecek? Uluslararası toplumu, buna izin vermesi halinde, gelişmelerin Müslüman dünyasında radikalleşme ve şiddet döngülerine yol açacak sert yankılar ve tepkiler doğuracağı konusunda uyarmak istiyorum."

Bu arada Cammu Keşmir'de yerel bir gazete için çalışan İrfan Emin Malik'in, Hint güvenlik güçlerince gözaltına alındığı bildirildi.

Babası Muhammed Emin Malik, "Greater Kashmir" gazetesinin çalışanı olan oğlunun, Pulwama'nın Tral bölgesinde gözaltına alındığını belirterek, "Oğlumuz için endişeliyiz." dedi.

Cammu Keşmir emniyeti ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Malik'in, Hindistan'ın Cammu Keşmir'in özel statülü yapısını ortadan kaldırdığı 5 Ağustos'tan bu yana bölgede gözaltına alındığı bilinen ilk gazeteci olduğu ifade edildi.

HİNDİSTAN, CAMMU KEŞMİR'İN ÖZEL STATÜSÜNÜ KALDIRMIŞTI

Hindistan, 5 Ağustos'ta yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan Anayasa'nın 370'inci maddesini iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmıştı.

Hindistan'da Cammu Keşmir'i iki birlik toprağına ayıran "Cammu ve Keşmir'in Yeniden Yapılandırılması Teklifi", önce federal parlamentonun üst kanadı Rajya Sabha'da (Eyaletler Meclisi), daha sonra da federal parlamentonun alt kanadı Lok Sabha'da (Halk Meclisi) kabul edilmişti.

Alınan kararı kınadığını açıklayan Pakistan yönetimi, Hindistan ile diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürme kararı almış ve Hindistan'dan İslamabad'daki büyükelçisini geri çekmesini istemişti.

Pakistan, Hindistan'ın Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan anayasa maddesini iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırması üzerine bu ülkeyle ticari ilişkilerini de resmi olarak askıya almıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/pakistan-basbakanindan-kesmir-konusunda-sert-cikis-41303585 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/pakistan-basbakanindan-kesmir-konusunda-sert-cikis-41303585)
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: カメせ - 28 Ağustos 2019, 03:20:06
Alıntı
Hindistan Dışişleri Bakanı: ABD’nin dünyadaki hükümranlığı giderek azalıyor. Biz bunun farkındayız, ABD de farkında. Eskiden istediklerini ülkeyi baskı altına alabiliyorlardı fakat bugün böyle olmadığını görüyoruz. Artık çok daha fazla oyuncu var.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: UYVAR - 28 Ağustos 2019, 12:35:12
Cin'i dengelemek icin bizi besleyin diyor karakapcuk!

Yanina iran, ermenistan, suriye ve tr'nin bir bolumunu de alacaktir!
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Ankhises - 03 Ekim 2019, 10:07:04
3 Türk şirketinin ortaklığıyla kurulan TAİS'in Hindistan'da kazandığı 2,3 milyar dolarlık ihalenin , Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler toplantısında Cammu-Keşmir ile ilgili sözleri nedeniyle iptal edilmesi gündemdeymiş.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: BATTLESTAR - 03 Ekim 2019, 10:53:04
Tais önemli bir tersane. Bilmem biliyormusunuz ? Sefine, Adik ve Sedef tersanelerinin Askeri ve Destek gemileri sınıfında oluşturdukları ortaklık şirketinden bahsediyoruz. Yani askeri gemi üretim geleceği pek parlak olmayan Rmk ve çok başka bir yolun yolcusu olan yonca onuk var. Ha birde Dearsan var ama oda karakol botlarında tecrübeli. Stm'yi saymayalım o bir mühendislik şirketi muhtemelen gemileri asfat a.ş üretecek.

Büyük ihtimal geri kalan 3 İ sınıfını Tais yapacaktır. Keza adeta sivil tersanelere şutlanacak projeler için elde çatal bıçak konsorsiyum oluşturulmuş durumda. Zaten Anadolu grubu siyasi anlamda çok etkili bir grup, Sefinenin sahibi zaten çok bilindik bir aktif siyasi şu raddeden sonra artık kimler sahibi benim umrumda değil hızla bitirsinlerde İ sınıfını yeter.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Ankhises - 03 Ekim 2019, 11:20:21
Tais önemli bir tersane. Bilmem biliyormusunuz ? Sefine, Adik ve Sedef tersanelerinin Askeri ve Destek gemileri sınıfında oluşturdukları ortaklık şirketinden bahsediyoruz. Yani askeri gemi üretim geleceği pek parlak olmayan Rmk ve çok başka bir yolun yolcusu olan yonca onuk var. Ha birde Dearsan var ama oda karakol botlarında tecrübeli. Stm'yi saymayalım o bir mühendislik şirketi muhtemelen gemileri asfat a.ş üretecek.

Büyük ihtimal geri kalan 3 İ sınıfını Tais yapacaktır. Keza adeta sivil tersanelere şutlanacak projeler için elde çatal bıçak konsorsiyum oluşturulmuş durumda. Zaten Anadolu grubu siyasi anlamda çok etkili bir grup, Sefinenin sahibi zaten çok bilindik bir aktif siyasi şu raddeden sonra artık kimler sahibi benim umrumda değil hızla bitirsinlerde İ sınıfını yeter.
Burda konu TAİS değil hocam. Onlar bu siyaset cukurunda her türlü ekmeğini bulacak insanlar. Bugün yeşil yanarlar yarın sarı.Burda konu devletin milletin menfaatlerini düşünmemek. Herkes çıkıp BM kürsüsünde önüne geleni söyler bundan kolayı yok 14 yasında kız bile çıktı konustu. Lakin devlet yönetiyorsan ve Hindistan gibi dünyanın gelişme potansiyeli en yüksek pazarlarından birine girmek istiyorsan biraz ne konuştuguna dikkat edeceksin. Mursi için ,Maduro için Keşmir için Türk milleti neden zarar görsün ya ? Kim bunlar ? Neresi buralar ?... Düne kadar adını bilmediğimiz komünist Maduro için ülkeleri karşımıza alıyoruz. Yine düne kadar varlıgını bilmediğimiz Mursi için ülkelerarası savaş başlayacak nerdeyse.. Adını bilmediğimiz yerler için keza yine aynı. Haritada venezullanın yerini gösteremeyecek insanlar Madurocu oldu. Keşmirci oldu. Pakistanada , Hindistanda birşeyler satmak istiyorsan bu ikili arasındaki savaşa taraf olmayacaksın. Devlet aklı budur. Taraf olursan diğerini karşına alırsın bu sokaktaki kavga için dahi aynıdır.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: BATTLESTAR - 03 Ekim 2019, 13:00:10
Tais önemli bir tersane. Bilmem biliyormusunuz ? Sefine, Adik ve Sedef tersanelerinin Askeri ve Destek gemileri sınıfında oluşturdukları ortaklık şirketinden bahsediyoruz. Yani askeri gemi üretim geleceği pek parlak olmayan Rmk ve çok başka bir yolun yolcusu olan yonca onuk var. Ha birde Dearsan var ama oda karakol botlarında tecrübeli. Stm'yi saymayalım o bir mühendislik şirketi muhtemelen gemileri asfat a.ş üretecek.

Büyük ihtimal geri kalan 3 İ sınıfını Tais yapacaktır. Keza adeta sivil tersanelere şutlanacak projeler için elde çatal bıçak konsorsiyum oluşturulmuş durumda. Zaten Anadolu grubu siyasi anlamda çok etkili bir grup, Sefinenin sahibi zaten çok bilindik bir aktif siyasi şu raddeden sonra artık kimler sahibi benim umrumda değil hızla bitirsinlerde İ sınıfını yeter.
Burda konu TAİS değil hocam. Onlar bu siyaset cukurunda her türlü ekmeğini bulacak insanlar. Bugün yeşil yanarlar yarın sarı.Burda konu devletin milletin menfaatlerini düşünmemek. Herkes çıkıp BM kürsüsünde önüne geleni söyler bundan kolayı yok 14 yasında kız bile çıktı konustu. Lakin devlet yönetiyorsan ve Hindistan gibi dünyanın gelişme potansiyeli en yüksek pazarlarından birine girmek istiyorsan biraz ne konuştuguna dikkat edeceksin. Mursi için ,Maduro için Keşmir için Türk milleti neden zarar görsün ya ? Kim bunlar ? Neresi buralar ?... Düne kadar adını bilmediğimiz komünist Maduro için ülkeleri karşımıza alıyoruz. Yine düne kadar varlıgını bilmediğimiz Mursi için ülkelerarası savaş başlayacak nerdeyse.. Adını bilmediğimiz yerler için keza yine aynı. Haritada venezullanın yerini gösteremeyecek insanlar Madurocu oldu. Keşmirci oldu. Pakistanada , Hindistanda birşeyler satmak istiyorsan bu ikili arasındaki savaşa taraf olmayacaksın. Devlet aklı budur. Taraf olursan diğerini karşına alırsın bu sokaktaki kavga için dahi aynıdır.

Biz nasıl F-35 konusunda dış ülkelerden destek bekliyoruz.Pakistanda bizden onu bekliyor. Adamlar bizden Milgem, Atak, Panter almış Anka ve Mpt-76 konusunda sözleşme görüşmelerinde ve kim bilir hangi gizli teknolojileri veriyor. Erdoğan buna mecbur bu yüzden.

Diğer devletler konusunda da onların yanında olsak elbet bazı faydalarımız oluyor. Olmasak karşısındaki büyük gücün yanında olsak pek bişey kazanmıyoruz onlar zaten bizim onların yanında olmamız gerektiğine inanıyorlar.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Ankhises - 03 Ekim 2019, 14:11:37
Tais önemli bir tersane. Bilmem biliyormusunuz ? Sefine, Adik ve Sedef tersanelerinin Askeri ve Destek gemileri sınıfında oluşturdukları ortaklık şirketinden bahsediyoruz. Yani askeri gemi üretim geleceği pek parlak olmayan Rmk ve çok başka bir yolun yolcusu olan yonca onuk var. Ha birde Dearsan var ama oda karakol botlarında tecrübeli. Stm'yi saymayalım o bir mühendislik şirketi muhtemelen gemileri asfat a.ş üretecek.

Büyük ihtimal geri kalan 3 İ sınıfını Tais yapacaktır. Keza adeta sivil tersanelere şutlanacak projeler için elde çatal bıçak konsorsiyum oluşturulmuş durumda. Zaten Anadolu grubu siyasi anlamda çok etkili bir grup, Sefinenin sahibi zaten çok bilindik bir aktif siyasi şu raddeden sonra artık kimler sahibi benim umrumda değil hızla bitirsinlerde İ sınıfını yeter.
Burda konu TAİS değil hocam. Onlar bu siyaset cukurunda her türlü ekmeğini bulacak insanlar. Bugün yeşil yanarlar yarın sarı.Burda konu devletin milletin menfaatlerini düşünmemek. Herkes çıkıp BM kürsüsünde önüne geleni söyler bundan kolayı yok 14 yasında kız bile çıktı konustu. Lakin devlet yönetiyorsan ve Hindistan gibi dünyanın gelişme potansiyeli en yüksek pazarlarından birine girmek istiyorsan biraz ne konuştuguna dikkat edeceksin. Mursi için ,Maduro için Keşmir için Türk milleti neden zarar görsün ya ? Kim bunlar ? Neresi buralar ?... Düne kadar adını bilmediğimiz komünist Maduro için ülkeleri karşımıza alıyoruz. Yine düne kadar varlıgını bilmediğimiz Mursi için ülkelerarası savaş başlayacak nerdeyse.. Adını bilmediğimiz yerler için keza yine aynı. Haritada venezullanın yerini gösteremeyecek insanlar Madurocu oldu. Keşmirci oldu. Pakistanada , Hindistanda birşeyler satmak istiyorsan bu ikili arasındaki savaşa taraf olmayacaksın. Devlet aklı budur. Taraf olursan diğerini karşına alırsın bu sokaktaki kavga için dahi aynıdır.

Biz nasıl F-35 konusunda dış ülkelerden destek bekliyoruz.Pakistanda bizden onu bekliyor. Adamlar bizden Milgem, Atak, Panter almış Anka ve Mpt-76 konusunda sözleşme görüşmelerinde ve kim bilir hangi gizli teknolojileri veriyor. Erdoğan buna mecbur bu yüzden.

Diğer devletler konusunda da onların yanında olsak elbet bazı faydalarımız oluyor. Olmasak karşısındaki büyük gücün yanında olsak pek bişey kazanmıyoruz onlar zaten bizim onların yanında olmamız gerektiğine inanıyorlar.
Eee haklı oldugun halde sana F35 konusunda destek veren ülke oldu mu ? Olmaz. Herkes kapalı kapılar ardında haklısınız der geçer gider. Senin yapman gerekende budur. Kaldıki yardım konusuna gelecek olursak Türkistanda var. Soydaşlarımız var. Madem bu kadar hayırseveriz neden birgün olsun ağzımıza almıyoruz. Onlarda bizden yardım bekliyor. Ama çıt yok. Çünki Çine dayılanmanın hiçbir oy getirisi yoktur bu ülkede. Çünki Çinin parası vardır. Binlerce Uygur Türkü katledilebilir ama bişr İsrail askeri camiye ayakkabısıyla giremez. Bizim yönetim anlayışımız bu. Lütfen savunmayada kalkmayın.
Başlık: Hindistan, Türkiye’ye savunma ürünleri ihracatını durdurdu
Gönderen: fırtına06 - 23 Ekim 2019, 19:06:02
Hindistan’ın, Pakistan’la askeri iş birliğini artırdığı gerekçesiyle Türkiye’ye patlayıcı madde ve fünyeler dahil olmak üzere çift kullanımlı savunma ürünleri ve malların ihracatını durdurduğu belirtildi. Hindistan’ın Barış Pınarı Harekatı konusunda endişelerini dile getirdiği de aktarıldı.

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/hindistan/1ihracat2.jpg)

Economy Times gazetesinin kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Hindistan’da Türkiye’ye patlayıcı madde ve fünyeler dahil olmak üzere çift amaçlı savunma ürünleri ve malların ihracatına yönelik izinler artık verilmiyor ve yakın zamanda da bu izinlerin verilmesi düşük ihtimal.

Durumun nedeni olarak ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Keşmir’e yönelik açıklamaları ve Ankara’nın İslamabat’a yönelik silah sevkiyatındaki artış gösterildi.

Hindistan’dan Türkiye’ye yapılan savunma ürünlerinin ihracat hacmi küçük, ancak inşaat ve madencilik faaliyetlerinde kullanılan ateşleme fitili ve patlayıcı maddeler gibi çift amaçlı malların, ikili ticari ilişkilerde önemli bir yeri var.

http://www.kokpit.aero/savunma-urunleri-ihracatini-durdurdu (http://www.kokpit.aero/savunma-urunleri-ihracatini-durdurdu)
Başlık: Hindistan Türkiye'ye nota verdi
Gönderen: SKYWOLF - 17 Şubat 2020, 15:27:19
Hindistan Türkiye'ye nota verdi

Türkiye'yi başka ülkelerin iç işlerine karışmakla suçlayan Hindistan'dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Keşmir'e yönelik sözlerine karşılık geldi.

Hindistan, geçen yıl ağustos ayında Keşmir'in özerk yapısını iptal ederek söz konusu bölgeyi federal idarenin bünyesine geçirmişti. Bu duruma başta Pakistan olmak üzere, Türkiye ve Malezya tepki göstermişti.

Öte yandan, bu tepkilere karşılık Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Malezya ve Türkiye'den ithal edilen mallara kısıtlama getirmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPMIŞTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta Pakistan'a yaptığı ziyarette Keşmir konusuna değinmiş ve Keşmir'deki durumun Hindistan'ın yakın zaman önce yaptığı değişikliklerden kaynaklandığını söylemişti.

Erdoğan ayrıca, Keşmir konusunda Pakistan ile dayanışma içerisinde olduklarını belirtmişti.

HİNDİSTAN'DAN TÜRKİYE'YE NOTA
Hindistan, Türkiye Büyükelçisi Şakir Özcan Torunlar'ı ilgili bakanlığa çağırarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Keşmir'e yönelik sözlerinden rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.

"BU SON GELİŞME HİNDİSTAN İÇİN KABUL EDİLEMEZ"
Türkiye'yi başka ülkelerin iç işlerine karışmakla suçlayan Hindistan dışişleri bakanlığı sözcüsü, "Bu son gelişme bir kez daha Türkiye'nin diğer ülkelerin iç işlerine karıştığını gösteren bir eğilim ve bu Hindistan için kabul edilemez." dedi.

Reuters'ın aktardığına göre Hindistanlı yetkili ayrıca, Keşmir ile ilgili sarf edilen sözlerin Hindistan - Türkiye ilişkilerine olumsuz etkileri olacağı uyarısında bulundu.

https://www.ensonhaber.com/hindistan-turkiyeye-nota-verdi.html (https://www.ensonhaber.com/hindistan-turkiyeye-nota-verdi.html)
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: mavi1991 - 17 Şubat 2020, 15:56:40
walla hak ettik notayı
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Mermi - 18 Şubat 2020, 12:49:30
Pakistan bizim için önemli bir ülke. PAF çok tecrübeli pilotlara sahip ve ciddi bir hava gücü. Donanmada bizimle ortak projeler yapıyorlar milyar doları bulan milgem satışı oldu. Hindistan ile iyi ilişki kursak neye yarar. Bizimle alakaları yok adamları. Pakistan ı kazanmak daha önemli.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Tigerfish - 18 Şubat 2020, 20:25:48
walla hak ettik notayı

Haklisin.

Kurtulus savasinda bize yardim ve destek olan hindistan müslümanlarin arkasindan birde biz vuralim. Ne halleri varsa görsünler.
Başlık: Hindistan 3 milyar dolarlık silah alımına hazırlanıyor
Gönderen: fırtına06 - 25 Şubat 2020, 20:49:07
Hindistan, ABD’den MH-60R SeaHawk ve AH-64E Apache tedarikini de içeren 3 milyar dolarlık silah alımı gerçekleştirecek.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/08/denizalt%C4%B1-AN-AQS-22-sonar-696x392.jpg)

ABD Başkanı Donald Trump, Hindistan ziyareti esnasında yaptığı açıklamada, “Yarın temsilcilerimizin, Hindistan Silahlı Kuvvetleri’ne en gelişmiş askeri helikopterleri ve diğer askeri teçhizatları da içeren 3 milyar dolardan fazla bedele sahip anlaşmalar imzalayacağını memnuniyetle duyuruyorum.” dedi.

MH-60R, SeaHawk ve IADWS

ABD Dışişleri Bakanlığı, daha önce Hindistan’a 24 adet MH-60R SeaHawk, 6 adet AH-64E Apache, Entegre Hava Savunma Silah Sistemi (IADWS) ve ek birtakım askeri teçhizatların satışını onaylama kararı almıştı. 24 adet MH-60R SeaHawk Helikopteri ile 6 adet AH-64E Taarruz Helikopteri’nin toplam bedelinin, 3 milyar dolar olması bekleniyor.

5 adet AN/MPQ-64FI Sentinel Radar Sistemini, 118 adet AIM-120 C-7 / C-8 Görüş Ötesi Hava Hava Füzesini, 3 adet AMRAAM Güdüm Bölümünü, 4 adet AMRAAM Kontrol Bölümünü, 134 adet FIM-92L Stinger Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesini, 32 adet M4A1 Piyade Tüfeğini, 40.320 adet M855 5.56mm mühimmatı, Atış Kontrol Merkezlerini (FDC), Elektro Optik / Kızılötesi (EO/IR) Sensör Sistemlerini, Çoklu Spektral Hedefleme Sistemini ve ek birtakım bileşenleri içeren IADWS satışının tahmini bedeli ise 1.867 milyar dolar.

https://www.savunmasanayist.com/hindistan-3-milyar-dolarlik-silah-alimina-hazirlaniyor/ (https://www.savunmasanayist.com/hindistan-3-milyar-dolarlik-silah-alimina-hazirlaniyor/)
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: tumucin - 25 Şubat 2020, 22:44:40
hayvana tapanlar nasil para bulacak  S 400 aliyorlar

yahudilerde silah aliyorlar
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: BATTLESTAR - 26 Şubat 2020, 11:21:51
hayvana tapanlar nasil para bulacak  S 400 aliyorlar

yahudilerde silah aliyorlar

Bizim iki katımız ihracatları var. Zamanında eğitim ve bilişime çok büyük yatırım yaptılar.
Başlık: Pakistan ordusu, Hindistan'a ait sınır karakolların imha etti.
Gönderen: カメせ - 14 Kasım 2020, 00:28:43
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EmuwX-QXEAI9RRe?format=jpg&name=medium)
Pakistan ordusu, sınır hattında çıkan çatışmada 3 Hint askerini öldürdü.

Kesmirdeki Nelam Vadisi'nde Pakistan ordusu ile Hindistan ordusu arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Pakistan ordusu, Hindistan'a ait sınır karakolların imha etti.
(https://pbs.twimg.com/media/Emut0FwXIAIf4vt?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/bakiyayaa/status/1327348444038639618
Başlık: Pakistan'ın birden fazla Türk şirketleriyle İHA alımı için görüştüğünü bildirdi.
Gönderen: カメせ - 30 Kasım 2020, 03:05:18
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EoBn4Y7W8AAoBuW?format=jpg&name=medium)
Hindistan'ın Times Now kanalı Pakistan'ın birden fazla Türk şirketi ile İHA-SİHA ve mini İHA alımı için görüştüğünü bildirdi.

Pakistan Hindistan sınırındaki İHA filosunu güçlendirmek istiyor.

Hindistan Ordusu Pakistan'a ait bazı İHA'ları düşürmüştü. Pakistan bu sebeple daha fazla İHA'ya sahip olmak özellikle de mini İHA tedarik etmek istiyor.
https://mobile.twitter.com/wishmaster1982/status/1333172144520519680
https://mobile.twitter.com/mavivatannet/status/1333179723439017988
Başlık: Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkilerin emsali yok.
Gönderen: カメせ - 18 Ocak 2021, 14:04:41
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/Er34A7VXIAkShzV?format=jpg&name=medium)
Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Mücahid Enver Han: “Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkilerin emsali yok. Ortak çıkarlarımız var ve bu çıkarları gelecek nesillerle de sürdüreceğiz."

-Kıbrıs sorununda, Suriye ve Irak’ta Türkiye’nin yanındayız.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1350482560925782020
Başlık: Ynt: Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkilerin emsali yok.
Gönderen: Gökbörü - 18 Ocak 2021, 16:50:00
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/Er34A7VXIAkShzV?format=jpg&name=medium)
Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Mücahid Enver Han: “Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkilerin emsali yok. Ortak çıkarlarımız var ve bu çıkarları gelecek nesillerle de sürdüreceğiz."

-Kıbrıs sorununda, Suriye ve Irak’ta Türkiye’nin yanındayız.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1350482560925782020

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz...

KKTC 'yi bile tanimiyorlar bildigim kadariyla..

Soyle guzel tarafindan biraz balistik fuze teknolojisi, biraz da nuklear know-how versinler inanalim :)
Başlık: Ynt: Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkilerin emsali yok.
Gönderen: metin62 - 18 Ocak 2021, 18:36:49

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Mücahid Enver Han: “Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkilerin emsali yok. Ortak çıkarlarımız var ve bu çıkarları gelecek nesillerle de sürdüreceğiz."

-Kıbrıs sorununda, Suriye ve Irak’ta Türkiye’nin yanındayız.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1350482560925782020

KKTC 'yi bile tanimiyorlar bildigim kadariyla..

Soyle guzel tarafindan biraz balistik fuze teknolojisi, biraz da nuklear know-how versinler inanalim :)

Sonuc itibari ile pek birsey degismez ama yine de ek bilginin zarari olmaz.

"Pakistan> KKTC yi taniyormu "
Hayir tanimiyor Tanimak istedi ama ABD nin baskisina maruz kaldi.KKTC yi taniyan yegane ulke Turkiye cumhuriyetidir. KKTC nin taninmasinin onunde BM nin 541 ve 550 numarala kararlari mevcuttur. BM 541 karari oylamasinda Pakistan karara karsi oy kullanirken ,Urdun cekimser oy kullanmis ,karar 13 lehte oy ile onanmisti.

1990 larin ortalarinda  Pakistanin Nukleer programinin babasi Dr Abdul Qadeer Khan. Iran nin  Nukleer calismalarina yardimci olmak ve Irana bilgi satmak ile suclandi.Pakistanin o zamandan sonra Nukleer program  calismalari ABD tarafindan mercek altina alindi .Ayrietten  Afkanistan savasinin patlak vermesi ile Pakistan ekonomisi  de derinden etkilenmistir.  Bu ve sair nedenlerden dolayi Pakistan ozellikle korfez ulkeleri ve suud mali yardimina muhtac kalmistir.

Pakistan her ne kadar da Turkiye ile dost olsa da ,Nukleer alanda Turkiyeye yapabilecegi yardim ABD nedeni ile  oldukca kisitlidir. Balistik fuze teknolojisi konusunda yardimlari olabilir.
Başlık: Hintli generalden Türkiye'ye Ege Denizi'nde savaş gemisi tehdidi
Gönderen: fırtına06 - 26 Ocak 2021, 20:33:04
Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye yakın komutanlardan olan emekli general Gagandeep Bakshi, Yunanistan ve Hindistan'ın Ege Denizi'nde tatbikat yapabileceğini söyleyerek, Hint donanmasının bir an önce Ege Denizi'ne gönderilmesi gerektiğini savundu. Türkiye ve Pakistan'ı "düşman" olarak olarak nitelendiren general, "Ankara, Hindistan ve Yunanistan'a meydan okuyamaz. Onların nihai hedefi Avrupa'yı fethetmek" dedi.

(https://i12.haber7.net//haber/haber7/photos/2021/04/C6dSp_1611578453_3501.jpg)

Son haftalarda kardeş Türkiye ile Pakistan arsındaki ilişkileri gündeme getiren Yunan medyası, bugün de sıra dışı bir röportaja imza attı.

MODI'YE EN YAKIN İSİMLERDEN

Yunan Pentapostagma gazetesine konuşan emekli Hintli general Gagandeep Bakshi, Yunanistan ve Hindistan'ın Ege Denizi'nde birlikte tatbikat yapabileceğini söyledi. Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye yakın isimlerden olan Bakshi, Türkiye'yi suçlayıp Hint donanmasının bir an önce Ege Denizi'ne gönderilmesi gerektiğini savundu.

"DONANMAMIZ HEMEN EGE'YE GELMELİ"

Gazete muhabirinin "Son yıllarda hem Ege'de hem de Doğu Akdeniz'de Türk gemileri ile tatbikat yapan Pakistan gemilerini gördük. Yunan ve Hint donanmaları arasında ortak tatbikatlar görebilir miyiz?" sorusuna cevap veren Hintli general, "Elbette. Yunan ve Hint donanmaları arasındaki tatbikatlar hemen başlamalı. Hindistan donanması çok güçlü. Amerikan, Japon ve Avustralya donanmalarıyla tatbikatlar yapıyoruz. Yunanistan'ın da güçlü bir donanması var. Hint Donanması hemen Ege'ye gelmeli" diye konuştu.

"TÜRKİYE VE PAKİSTAN ORTAK DÜŞMANIMIZ"

Yunanistan ile Hindistan'ın tarih boyunca sağlam bağlarının olduğunu belirten emekli general, "Günümüzde iki ortak düşmanımız var. Biri Türkiye diğeri ise Pakistan. İstihbarat alanında olduğu kadar savunma alanında da birlikte çalışmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"ANKARA BİZE MEYDAN OKUYAMAZ"

Türkiye'nin kardeşi Pakistan ile ortak hareket etmesini kendisine yediremeyen Hintli general, Türkiye'nin bölgeyi istikrarsızlaştırdığını belirterek, "Ankara, Hindistan ve Yunanistan'a meydan okuyamaz. Bu konuda netiz" dedi.

"TÜRKİYE AVRUPA'YI FETHETMEK İSTİYOR"

Çin, Türkiye ve Pakistan'ın işbirliği içinde olduğunu öne süren Bakshi, Türkiye'nin göçmenleri koz olarak kullandığını söyleyerek, Ankara'nın nihai amacının Avrupa'yı fethetmek olduğunu iddia etti.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3060640-hintli-generalden-turkiyeye-ege-denizinde-savas-gemisi-tehdidi (https://www.haber7.com/dunya/haber/3060640-hintli-generalden-turkiyeye-ege-denizinde-savas-gemisi-tehdidi)
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: serkan1976 - 26 Ocak 2021, 21:12:05
Bi siz eksiktiniz...
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: tumucin - 26 Ocak 2021, 21:45:50
inege taballara güzel bir ders verme zamani geldi

Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: Tigerfish - 26 Ocak 2021, 21:59:45
Biz daha kimlere yüzme kursu verecegiz? Fransiz, Ingiliz ve Yunandan sonra Hintlilerdemi talip cikiti?


Ne diyelim? Buyursunlar.
Başlık: Ynt: Pakistan Hindistan gerginliği
Gönderen: SKYWOLF - 27 Ocak 2021, 07:50:25
Hint ordusunun içler acısı hali demek bu şekilde cahil, vizyonsuz komutanların elinde olmasından kaynaklanıyormuş. Buyursun gelsin Hint donanması bu emekli cahilin sözüne uyarak, uluslarası sularda bize bir yanlış yapsın, görelim.