DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Yerli Hava Sistemleri ile İlgili Gelişmeler => Konuyu başlatan: Raptor44 - 09 Şubat 2018, 17:58:53

Başlık: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Raptor44 - 09 Şubat 2018, 17:58:53
ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ

Atak 2 nin tasarımı milli olacak diye düşünüyorum
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 08 Mart 2018, 11:26:18
(http://fz.be/images/texts/22_HELICO_TIGERHAD_2.jpg)


Atak-1 ve -2 için en sğdaki ufak pod gibi aynı anda stinger ve cirit füzesini taşıyıp kombin kullanabilecek bir akıllı pod geliştirilebilir mi ?

Böylece 8x umtas 12x cirit ve 2x stinger taşıma kapasitesine sahip olabilir ve gayet tatmin edici bir yük.  Böylece sadece 2 li stinger podu için bir atıcı istasyonunu harcamış olmayız balans içinde mantıklı olur.

(http://www.trthaber.com/resimler/810000/810946.jpg)

Zaten atak-2'nin eğer mildar gövde altındaysa gözümde sadece 2 adet kusuru vardı ;

1.3. silah istasyonu olmaması (bunun dezavantajını yukardaki çözümle hallederiz)
2. Beni genel arzum olan 30 mm top seçeneği ki bunun tai ve sarsılmaz işbirliği tarafından geliştirilip en azından export versiyonu için opsiyon olabilir.


Onn dışında atak2 benim için eğer böyle olursa chinook tarzı ve s-97 raider tarzı saldırı helikopterleri tekrar çıkana kadar dünyanın en top helikopterlerinden biri olacağına inanıyorum.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Destroyed - 08 Mart 2018, 12:51:27
Atak 2 yine tek kolda 4 ten fazla umtas tasıyamayacak bu görselde. Peki amaç sadece mildarın yerleşeceği bir helikopter mi?
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 08 Mart 2018, 13:04:06
Atak 2 yine tek kolda 4 ten fazla umtas tasıyamayacak bu görselde. Peki amaç sadece mildarın yerleşeceği bir helikopter mi?

Bence amaç daha bütünleşik bir helikopter tasarımdan bunu görüyoruz. Yani mevcut bir gövdeye modernizason gibi sensör vs leri iliştirmekten çok  teçhizat ve sensörleri gövdeye bütünleşik ekleyen, yerli motorlu, Fliri ters çevirip daha iyi bir görüntü alma kabiliyeti olan bir helikopter. 8 atgm de bir helikopter için yeterli bence.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: EfsaneANKA - 23 Nisan 2018, 19:51:19
ATAK-2 için Avcı-1 kaskının gelişmiş bir versiyonu tamamen yerli bir şekilde üretilecek
http://nabizapp.com/jump.php?id=12421642 (http://nabizapp.com/jump.php?id=12421642)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 20 Haziran 2018, 08:31:34
ATAK-2’de neden gövde büyüdü?

(http://www.kokpit.aero//image/cache/data/hakan%20kilic/11/atak2%20govde%20buyudu-600x320.jpg)
 22/05/2018 21:11
Hakan KILIÇ/KOKPİT.AERO

Sitemizin yazarı Hakan Kılıç, savunma konularında en çok sorulan sorulara cevap veriyor. İşte o sorulardan biri de TAI tarafından tasarlanan ATAK-2 Projesi…

T-129 Atak-2 neden daha büyük yapılacak? Atak savaş helikopteri başarısız bir proje mi? Ne bekliyorsunuz?

Öncelikler mevcut T-129 Atak savaş helikopteri yani İtalyan Mangusta T-129 üzerinden geliştirilen helikopterimiz asla başarısız değildir. Zaten hızlı üretim ve teslimat süreci veya TSK’nın olumlu geri bildirimleri bunu en büyük ispatı. Sanmayın ki, helikopter yerli üretim diye TSK’ya sorulduğunda mecburen “Çok şahane olmuş, harika, harika” dediğini. Örneğin milli piyade tüfeği MPT-76’nın ilk teslim edilen 4000-5000 partisi ve sonrakiler de kullanıcılardan çok sayıda şikâyet ve olumsuz geri bildirim yağdı. Şu an ki, yani sonradan değişiklikler yapılan sürüm ile ilk teslimat arasında çok fark var. Bu fark şekil olarak değil; örneğin alev gizleyen veya namlu değişimi gibi fotoğraflardan anlayamayacağınız türden. Yani silah sahada test edildi (Normali bu değil ama) ve dünya standartlarına kavuşmaya başladı (Sitemiz havacılık temalı olduğundan ayrıntıya girmek istemiyorum). Oysa Atak helikopterinde de illaki sahada veya Zeytin Dalı Harekatı’nda geri bildirimler olmuştur ve bunlar gerçek savaş ortamında mükemmelleşmeyi getiri ki, her ordu bunu yapıyor. Suriye örneği gibi. Daha seri üretime geçmemiş SU-57’ler bile görev yaptı. Ancak Atak ilk günden beri, Hürkuş, Anka, SOM, Umtas ve daha birçok ürün gibi takdirleri topluyor.

(http://www.kokpit.aero//image/data/TAI/t129/atak%202/atak%202%20(2).jpg)

Diğer bir eleştiride Atak’ın moda tabiri ile ne kadar milli ve yerli oluşu. Bu eleştiride en büyük argüman ise motorunun Amerikan malı oluşu. Bu eleştiriyi yapanlara ben direk şu soruyu soruyorum; “Dünyada %100 kendi imkanları ile helikopter motoru yapan kaç ülke var?”. Ne yapsak yani projeyi birkaç yıl en az 5-6 yıl geciktirip kıytırık bir motor yapıp içine mi koysaydık? Türkiye’ni havacılık ürünleri üretim tarihi kaç yıllık? Bir savaş helikopterinde güçlü daha doğrusu güç/ağırlık oranı veya harcadığı yakıt miktarına göre verdiği gücün önemi ne kadar çok biliyor musunuz? 5-10 Yıl sonra milli motorla yani idare eden bir motor ile uçan Atak’tansa dünyanın en güçlü helikopter motorlarından biri ile uçan Atak’ı tercih ederim.

(http://www.kokpit.aero//image/data/hakan%20kilic/11/3.jpg)

Neden? Çünkü özellikle terörle mücadele operasyonları için geliştirilen Atak’ın Güneydoğu’da yüksek irtifa ve aşırı sıcak veya soğuk havalarda performans gösterecek bir motora ihtiyacı vardı. Zaten Atak’ı, Atak yapan en önemli unsurlardan biri bu güçlü motor. ABD’nin bir zaman geliştirdiği RAH-66 Comanche düşük radar görünürlüğüne sahip savaş helikopterinin motorunu kullanıyor. ABD bu projeyi maliyet ve değişen konjonktürden ötürü iptal etmişti. Şimdi biz motoru alıp, yıllar önce helikoptere sahip olarak hem geleceğe yatırım yaptık hem üzerinde çeşitli teknolojilerimizi geliştirdik (en son MİLDAR gibi) hem de yerli mühimmatları test edeceğimiz kaynak kodu ve yazılımı bize ait bir helikopterimiz oldu. Üstelik Türkiye için Atak’ın önemi savaş helikopteri olması, milli yazılımlarla uçması veya motor ve aerodinamik performansı ile rakipleri arasında çok iyi bir yerde olmasından ziyade geliştirdiğimiz füze ve güdümsüz roketleri kullanabilecek ve test edip gelişimine yardımcı olabilecek bir platform olmasıdır. Buna platform olarak komple ihraç edebileceğimiz bir askeri hava aracına sahip olmamızı da eklemek lazım.

Birçok sistemi yerli üretim olan Atak’da yazılımların da büyük çoğunluğu yerli. Kokpit ve diğer birçok parça da dahil. Hatta bildiğim kadarı ile motor ve burundaki top hariç önemli başkaca bir ithal parça yok. Tabi ki binlerce küçük parça içinde yine binlerce ithal vardı ama ikamesi alternatifi olmayan şeyler olmaması önemli. Motor ve gun hariç önemli komponenetlerin tamamı Türkiye’de üretiliyor.

Motor başka bir ülkeden de alınabilir miydi? Bilmiyorum ama şimdilik ortak ülkeler ve NATO tercih edilmiş ve patent hakkı da bizde olan bir ürün yani istediğimize de satabiliyoruz. Ta ki motordan dolayı o ülke ABD’nin “Haydut devlet” listesinde olmasın. Pakistan ve tüm Arap ülkeleri ve Uzakdoğu potansiyel müşteriler arasında. (Ben bu satırları yazarken Pakistan’a 30 adet Atak satışına dair anlaşmanın sağlandığı haberleri telefonuma gelmeye başlamıştı). ABD motoru ile başlamamız bizim motor geliştirmemize mani değil. Beklemek yerine teknoloji kazandık. T-625 ilk sivil helikopterimiz için nasıl motor geliştiriliyor ve birkaç yıla hazır olması bekleniyor, aynı şey yapılabilir veya aynı motor düşünülüyor olabilir. Motor, boyutları ve teknik özellikleri ile ilgili araştırmadığım gibi bu konuda ne düşünülüyor bilemiyorum. Ancak belki de ileride Atak motoru yapılırken de bu motor baz alınacak.

(http://www.kokpit.aero//image/data/hakan%20kilic/11/4.jpg)

Atak test pilotlarından birine yıllar önce sormuştum sizce hangisi daha iyi olurdu ve neden Atak biraz küçük? Soruyu sorarken AH-64 Apache ve Türkiye’ye teklif edilen KA-52 versiyonu “Erdoğan” helikopteri üzerine sohbet ediyorduk. Dedi ki;

-Öncelikle Atak sınıf olarak hafif sınıf savaş helikopteri, onlar ise ağır savaş helikopteri. Bizim öncelikli ihtiyacımız Terörle Mücadele Operasyonları’nda kullanmak yani Güneydoğu’da. Dolayısı ile Atak’ın Güneydoğu irtifalarında ve ısı değerlerinde gösterdiği performansı onların göstermesi zor. Ayrıca MANPADS ve uçaksavarlara karşı çok daha büyük hedef teşkil edecektiler. Zorlu arazi şartlarında hafif bir helikopter daha büyük avantajdır.

Benim konuya yabancı biri olmadığımı bildiği için sadece “Onlar Soğuk Savaş şartlarında 3.Dünya Savaşı için yapılmış” diyerek geçiştirdi ama aslında uzun uzadıya anlatırsak şunu demek istedi; AH-64, Mi-24, Ka-52 gibi ağır savaş helikopterleri dünya savaşında Avrupa düzlüklerinde Rus tankları ile NATO tanklarının karşılaşacağı savaşlarda bir tanksavar olarak üretildi. En azından o zamanlar üretimi planlanırken öncelikli tercih bu idi ve bu sebeple ağır, büyük ve çok fazla füze alan helikopterlerdi. O zamanlar çeviklik, siluet, arazi ve sıcaklık özellikle dünya savaşının cereyan edeceği Avrupa için önemli değildi.

(http://www.kokpit.aero//image/data/TAI/t129/22-incin-atak-2.jpg)

Körfez Savaşı’na gelirken ise AH-64 Apache ilk gerçek sınavını verdi. MANPADS tehlikesinin çok zayıf olduğu ve düzenleri bozulmuş olsa bile düzenli ordunun tanklarına karşı savaşta ara sıra kendi M1 Abrams tanklarını T sınıfı Rus tankları ile karıştırıp vurmaları haricinde başarılı oldular. Çöl şartlarında harbe hazırlık oranlarının çok düşük olmasının eleştirilmesi haricinde AH-64 başarılı idi. Hatta 16 Ocak 1991 gecesi F-117’lerle birlikte Irak radar ve hava savunmasına ilk saldıranlar onlardı.

Ancak Afganistan’a gelince aynı başarıdan söz etmek zor. Güneydoğu’ya benzeyen dağlık Afgan coğrafyası ve bir önceki savaştan helikopterlerle nasıl mücadele edeceğini çok iyi bilen Afganlılar daha doğrusu yeni Taliban milisleri karşısında çok etkili olamadılar. Yakın hava desteğinin yükünü az sayıdaki AH-1W Süper Cobra ve A-10, C-130 Gunship ve F-16’lar yüklendi. Hatta B-52’ler bile yeni konsept ile halı bombardımanını yakın hava desteği görevine uydurdu. Zaten yıllar önce Türkiye’ye AH-1W satışı ve engellemeleri gündeme geldiğinde okuduğumuz olumsuz yazıların sebebi de bu Afgan macerası idi. ABD’li yetkililer MarineCorps’un acil ihtiyacı bahanesine de sığınıyordu. Bahane bir tarafa dünya savaşı riskini azaldığı, asimetrik harbin moda olduğu Avrupa düzlükleri veya geniş Asya steplerinde hayal edilen savaşın yerini Irak şehirleri ile Afgan dağlarına bıraktığı günlerde US Deniz Piyadeleri AH-64 istemediği gibi yerine şiddetli bir AH-1W talebinde bulundu.

Bu arada iki iddia, spekülasyon veya kimine göre komplo teorisi, kimine göre ise tesadüfi olayı yazmadan geçemeyeceğim. İlki Körfez Savaşı’nın Amerikalı komutanı General N.Schwarzkopf’un, Saddam Kuveyt’e girmeden 6 ay kadar önce ABD’de AH-64’leri çöl şartlarında test ettirdiği, tatbikatlar yaptırdığı. Bu, çöl performansının araştırılması açısından tesadüf de olabilir tabi. Körfez Savaşı üzerine yazılan, söylenen iddiaları destekleyen bir delil de. Çünkü dikkat edin savaştan 6 ay önce değil, Saddam Kuveyt’e girmeden 6 ay önce. Diğeri ise 11 Eylül’den sonra başlayan Amerikan-Taliban savaşının Taliban elindeki Stinger’ların raf ömrünün bitmesinden sonra olması. Yani 11 Eylül 3-5 yıl önce olsa idi Rus ordusuna kan kusturan eski Afganlı mücahitlerin Taliban tarafına geçen bir kısmı ellerinde az sayıda kalmış olsa da Stinger’larla AH-64’lerin korkulu rüyası olacaktı.

Diğer yandan ilk savaşta yani Afgan-Rus savaşında Stinger ile yüzlerce kayıp veren Rus helikopterinin yanı sıra Mi-24 (Ağır ve insan taşıma kapasiteli Rus savaş helikopteri) Körfez’deki AH-64’lerden çok daha yüksek harbe hazırlık oranına sahip olsalar da onlar kadar başarılı olamadı. Evet binlerce Afganlı mücahidi öldürdüler ama kayıpları ve etkisi düşünüldüğünde başarılı değildi. Çünkü konumuza bağlarsak Körfez Savaşı’nda (Birinci savaş) düzenli ordu ile savaşan AH-64’e nazaran, Afgan dağlarında gerilla/gayri nizami harp veren mücahitlere karşı savaşan Mi-24 (NATO Kod ismi: Hind) helikopteri aciz kalmıştı.

(http://www.kokpit.aero//image/data/TAI/t129/atak2%20(1).jpg)

İşte bu tecrübeler ile Terörle Mücadele Operasyonları’ndaki elde edilen tecrübeler ile Atak-2 versiyonu daha büyük ve yepyeni bir helikopter olarak yapılacak. Çünkü çok daha büyük ve sınıf olarak ağır savaş helikopteri sınıfında çok daha fazla tanksavar füzesi alabilecek. Peki neden?

Değişen konjonktür ve tehdit algısı ile Türkiye özellikle güney sınırlarında ciddi tehdit algılamakta. Gerek gelişen teknoloji gerek ticari olarak şirketin yani TAI’nin bir üst ürüne geçme isteği veya potansiyeli, gerekse TSK’nın yakın hava desteği ve tanksavar ihtiyacı ve bölgede Rus ve ABD güçlerinin savaş helikopterleri ile de varlık göstermesi bu ihtiyacı doğurdu. Ayrıca Yunanistan’ın AH-64 kullanıcısı, Irak’ın Mi-28 ve Suriye’de Rus KA-52’lerinin olduğunu belirtmek lazım (ABD’nin bölgedeki helikopter varlığını net bilemiyorum) Ancak mesele sadece düşman helikopterini helikopterle vurmak değil. Zeytin Dalı gibi harekatlarda veya genel savaşta tank sayımızın sınırlı olması sebebi ile ATAK-2’nin en etkili tanksavar olacağı kesin. Unutulmamalıdır ki, Soğuk Savaş’ta Avrupa’da kendisinden kat kat fazla olan binlerce tanka sahip SSCB tank taburlarını NATO A-10 Thunderbolt uçakları ve AH-64 gibi helikopterlerle durdurmayı, en azında hayal etmişti.

http://www.kokpit.aero/atak-2-projesi (http://www.kokpit.aero/atak-2-projesi)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Canik - 20 Haziran 2018, 12:47:55
Günümüzde öyle büyük helikopterlere gerek kalmamış yazıda da bunu anlatıyor aslında bence atak 2 projesi gereksiz bir proje 8 tanksavar fuzesi yetersiz mi kaliyor koyarsın yanina birkac tane cirit olur biter.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: sephiroturk - 20 Haziran 2018, 21:28:19
mildarı hep kanat altında taşıyalım öyle mi ?
Günümüzde öyle büyük helikopterlere gerek kalmamış yazıda da bunu anlatıyor aslında bence atak 2 projesi gereksiz bir proje 8 tanksavar fuzesi yetersiz mi kaliyor koyarsın yanina birkac tane cirit olur biter.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: TCG Dumlupınar - 21 Haziran 2018, 01:23:21
(http://www.kokpit.aero//image/data/hakan%20kilic/11/3.jpg)

Yahu bu boyutlandırma çok yanlış, yine çıktı önümüze, neresinden tutarsan tut... Eurokopter tiger o kadar büyük ise ah-64 o kadar küçük olamaz hele bizim t-129 küçültülmüşte küçültülmüş al oradan cebine koy o kadar yani. Bu resim forumda ilk paylaşıldığında da belirtmiştim, hatta o zaman doğru ölçeklendirmeyi de bunu düzeltmek babında paylaşmıştım. Bulabilirsem tekrar paylaşayım.

Ama şimdilik şunu belirteyim;

                  T-129 ATAK  ¦   Eurocopter Tiger   ¦       Z-10      ¦     AH-1W SuperCobra    ¦    Denel Rooivak
                                 
Rotor Çapı :    11.9 m      ¦           13 m           ¦       12 m      ¦              14.6 m            ¦        15.5 m

Uzunluk :      14.54 m      ¦         14.8 m          ¦      14.1 m    ¦              16.26 m           ¦        18.7 m

Bu ölçülerin uçtan uca oluğunu biliyoruz o halde
örneğin, Tiger ile aradaki 26 cm lik fark resimde 1/6 oranında yani yaklaşık 2.4 m gibi gösterilmiş. Resimdeki en doğru ölçeklendirme ah-1 cobra ile olan ölçeklendirme ki orada bile t-129 biraz küçük kalmış. ( gerçi bizim helikopter 1m kadar uzatıldı, resimdeki de t-129 değilde a-129 mangustanın burun toplu hali olduğu için sadece ah-1 cobra ile olan ölçeklendirme doğru olabilir.)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: spear - 10 Temmuz 2018, 12:47:03
Birde Atak  2 yi çıkarsak tadından yenmez, yemede yanında yat olur....😁
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: uzasem06 - 10 Temmuz 2018, 13:12:35
ATAK 2 Anda kendi üretim Motorla gelir. Yoksa bir ise yaramaz ve de problemli olabilir.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Alp - 11 Temmuz 2018, 08:48:41
Bir de aklımda şöyle bir fikir var, özellikle Atak'ın topu için. Bu bizimkilerin yaptığı akıllı 35 mm parçacıklı mühimmat (ATOM) aslına bakarsanız bir nevi aktiv koruma sistemi! Hani şu Rusların çift namlulu BTR leri varya bir 30m bir 100mm kombinasyonlu. ATAK'ın topuna paralel 30-40 mermi kapasiteli 35 mm namlu taksalar. Sinyal aldımı otamatik dönsün o yöne aktiv koruma yapsa mesela. İtkili mühimmatlarla daha da vuramazsın ATAK'ı. Yada 20 mm yi hepten 35 mm ile değiştirseler. Mesela mesela...
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Temmuz 2018, 11:56:17
Benim atak-2 helikopteri ile 10 tonluğun evrimi ile ilgili fikrim şu şekilde. Tabi bu benim kişisel fikrim ;

Bence bu tonaj artırımı kesin bir stratejik karar yüzünden oldu. Nasıl ? Atak I biliyorsunuz ki alınan yabancı bir gövdeyi o anki acil ihtiyaçtan yeni bir motor ve yerli alt sistemleri biraz üstüne bir nevi yamayarak yerleştirilmiş bir nevi modifiye edilmiş yamalı A-129 İnt' idi. Görece kısa bir proje takviminde bu iş oldu .

Ancak Atak-I de bazı olmamışlıklar vardı . Direkt olarak helikopterin performansını ve bütünlüğünü etkileyen neydi bunlar ;

- Flir'in ters yerleştirilememesi oluşan görüntü açısı sıkıntısı

- Helikopterin topunun gövde altına alınamaması ve mühimmat kapasitesinin az olması

- Mildar'ın silah istasyonları dışında bir yerlerde konumlandırılamaması.

- Helikopterin topunun 30 mm olması (kimileri de 20 mm'yi seçti)

- Aviyoniklerin helikoptere yama eklinde dışsal yerleşimi

- 3. silah istasyonu veya kanat ucu silah istasyonu olmaması.

- Helikopter'in yabancı kaynaklı motorundan oluşabilecek ihracat endişeleri.


İşte Atak-2  bütün bu olmamışlıkların 2 si dışında (30 mm ve 3. silah istasyonu) ki bunlardan biri kişisel seçim çözüldüğü olmuş ve komple bir helikopter olarak planlanmış gibi . Gibiydi. Ama burada bana göre bir fikir değişimi oldu ve bence güzelde oldu.


Peki bu fikir değişimi neden oldu ? Bana göre bunda Polonyanın italyayla olan a-129 üzerinden geliştirilecek yeni helikopterinin etkisi büyük. Çünkü kafadan T-129'un rakibi olabilecek bir helikopter ve arkasında italya kullanıcı olarak bulunabilir ve Polonya ver ve en önemlisi Polonya'daki sikorsky altyapısınıda düşününce Abd var. Alıcı ülkeler için büyük güvence. Tabi tai bunu bizim gibi geçen hafta açıklanınca hemen düşünmemiştir uzun bir süredir değerlendiriyordur.


Yeni plan nedir ? Bence Atak 2 yi ağırlaştırıp tamamen Apache sikleti Ağır Taarruz Helikopteri haline getirmek. Neden ?

Hafif- Orta siklette Atak-I ve önceki plandaki Atak-II'nin rakiplerine bakınca batı bloğunda cobra, tiger, Z-10(modifiyeyle satabilir erdoğan helikopterindeki modelle), Hal lch, A-129'un Polonyalı versiyonu, Rooivalk.

6 tane rakibi var.

Peki 10 ton Ağır siklette batı bloğunda rakibi kim olacak ? Sadece Apache evet apache. Devasa maliyetleriyle her ne kadar yenilensede ilk uçuşunu 1975'te yapmış apache.

Bu Atak-2 demonstrasyonda gördüğümüz yeniliklere 2 tonluk yeni farkla ne eklenebilir ben söyleyim ;

- 30 mm top ve daha ağır mühimmatı,
- 1400 shp olarak düşünülen motorun yerine düşünülen motorların ek ağırlığı.
- Daha güçlü motor için yeni rotor ve pervane tasarımı ve bunun ek tasarımı ve bu tasarım sayesinde mildarın longbow gibi tepede taşınabilir tarzda taşınması.
- Daha fazla menzil için daha fazla yakıt kapasitesi.
- Arttırılmış balistik koruma.


E tabi bu 12 tonluk canavarı kimse tei nin ts1400'ünün taşıyabileceğini düşünmesin. Ts-1400 yeni üretilecek veya ihraçlarda Atak I lere takılabilir ama Atak-2'nin bu yeni yüzüyle uçabilmesi için şu an lisansaltı üretilen T-700 motorundan başka alternatifi yok gibi arkadaşlar. Ha ben yine bu T-700 motoru alternatifi yerli bir motor fikrinin düşünüldüğünede ihtimal veriyorum onuda altta anlatacağım.Gelelim 12 Tonluk Genel Maksat Helikopterine ;

Bence bu helikopterin 10 dan 12 tona yükseltilmesinde Atak-2'deki değişim etkili olmuş olabilir.  Normalde taşıma kapasitesi ve ağırlığı itibariyle Cougarların direk yerine düşünülebilecek bir helikopterken bir değişime gidildi.  Bunun altındaki fikirde şu olabilir. Madem Atak-2 ye t-700 koyacağız ve ilerde bu helikopterin ihracatı ve üretiminde kısıtlama yaşamamak için T-700 lisansaltı üretimi ve Tei Ts-1400 üretiminden kazanacağımız tecrübelerle T-700 eş değeri bir motor yapacağız en baştan bu helikopteri daha ağır tasarlayıp t-700 gibi güçlü bir motor takalım ve helikopterin harici askeri araç taşıma kabiliyetini arttıralım.Zaten T-70 gibi o kadar yatrım yapılan bir proje varken eş değerini yapmak imkansız. Keza biz t-70 satışından da pay alacağız.

Keza bence kuvvet chinookların askeri araç taşıma kapasitesini bayağı sevdi ve etkilendi.

Tabi böylece taşıma helikopterlerinide bir siklet sınıflandırmasında tam yerine oturtmuşta olacağız. Buna ek sadece 2 tonluk farkla t-70 den 1.5-2 kat asker taşıyacağız ki bizim gibi süper güç olmayan bir ülke için büyük nimet. Kısaca sınıflandırma şöyle oluşucak.

Çok Hafif Sınıf GMH = 3 tonluk bir proje varmış sanırım Waffta dediklerine göre.
Hafif Sınıf GMH = 6 Ton T-625
Orta Sınıf GMH = 10 Ton T-70 ( T-700 eşdeğeri motoru ve 12 tonluk helikopter ile t-625 yaptığımızda bu helikopterin eşdeğerini yapmamamız için hiçbir neden yok.)
Ağır Sınıf GMH = 12 tonluk Milli GMH
Çok Ağır Sınıf GMH = Chinook.
Benim tahminime göre olay budur.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Nutuk - 23 Temmuz 2018, 12:23:01
Peki niye 30mm olmaliymis top?

Artisi ne? Eksisi ne?

Simdi Apache'de 30mm top var diye bunun ideal olani oldugunu dusunuyor bazileri, ki Apache dizayn edildiginde CIRIT benzeri ucuz yonlendirilir roketler yoktu adamlar hafif zirhlilarda pahali ATGM kullanmamak icin agir topu secti.

Bir hafif zirhlilara karsi olan avantaji zaten CIRIT roketi ile ortadan kalkti, niye 30mm olsun peki?

Ben sadece dezavantaj goruyorum, daha az muhimmat, menzil CIRIT kadar yok, helikopteri geri tepmesi ile daha cok sarsar.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 23 Temmuz 2018, 12:38:06

Hafif- Orta siklette Atak-I ve önceki plandaki Atak-II'nin rakiplerine bakınca batı bloğunda cobra, tiger, Z-10(modifiyeyle satabilir erdoğan helikopterindeki modelle), Hal lch, A-129'un Polonyalı versiyonu, Rooivalk.


Bu cümleyi, özellikle de koyu renkli kısmı anlamadım!
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Temmuz 2018, 13:00:18
Peki niye 30mm olmaliymis top?

Artisi ne? Eksisi ne?

Simdi Apache'de 30mm top var diye bunun ideal olani oldugunu dusunuyor bazileri, ki Apache dizayn edildiginde CIRIT benzeri ucuz yonlendirilir roketler yoktu adamlar hafif zirhlilarda pahali ATGM kullanmamak icin agir topu secti.

Bir hafif zirhlilara karsi olan avantaji zaten CIRIT roketi ile ortadan kalkti, niye 30mm olsun peki?

Ben sadece dezavantaj goruyorum, daha az muhimmat, menzil CIRIT kadar yok, helikopteri geri tepmesi ile daha cok sarsar.

Nutuk üstad ben oraya isteyenler var diye yazdım. Ancak ben 30 mm isteyenlerdenim onuda belirteyim. Apache de kullanılıyor diye isteniyor demişsiniz de dünyaya baktığımızda Ağır Taarruz Helikopterleri arasında Rooivalk dışında 20 mm kullanan yok ki onunda özel  nedenleri var. Onun dışında Apache ,tiger,ka-50, mi-28 hep 30 mm kullanıyor.

Onuda geçtim Dagr programı 2005 de başladı ikri düşüncesi ve bilinirliği muhtemelen daha öncelerden düşünülüyordu. O halde 2003 de kullanıma giren ve devamlı farklı versiyonları yapılmış tiger'da neden 30 mm kullanılmış 20 mm'li versiyon 4 ülke tarafından tercih edilmemiş ?

Ben objektif bir insanım. 30 mm'nin kötü yanları var mı ?  Var. Nedir 20 mm ye göre saçılımı fazladır. Hava hava kullanımında 20 mm daha hızlıdır.  Ancak saçılım konusunda zaten etki alanı çok geniş bir mühimmat 30 mm saçılımı sıkıntı değil. Hava hava içinde burun topu kanat altında stinger varsa bence fazla fantezi.

Ha faydaları nedir ?

- Patlama alanı daha fazla ve etkili bir mühimmat.

- Cirite göre daha hesaplı olabilir.

- En önemlisi kanat istasyonlarını ciritle işgal etmeye gerek yok. Bunlar tank avcısı Ağır Taarruz helikopterleri fazla fazla anti tank taşıması bekleniyor.


Ayrıca bu konuda endişelenmene gerek yok üstad. Keza Atak-2 muhtemelen bizde Atak-1 lerle kol halinde omuz omuza görev yapacak. Yani ciritli ve 20 mm li bir Atak-1 Atak-2 tanklarla ilgilenirken hafif hedefler ve piyade ile ilgilenebilir.


Envanterdeki tek saldırı helikopteri olacak olsa 20 mm tercih sebebi olabilirdi.


Saygılar....Hafif- Orta siklette Atak-I ve önceki plandaki Atak-II'nin rakiplerine bakınca batı bloğunda cobra, tiger, Z-10(modifiyeyle satabilir erdoğan helikopterindeki modelle), Hal lch, A-129'un Polonyalı versiyonu, Rooivalk.


Bu cümleyi, özellikle de koyu renkli kısmı anlamadım!

Üstad Rusya nasıl ka-50'yi erdoğan ismiyle batı bloğu için modifiye edip sunmuştu . Çinilerde z-10 için böyle bir şey yapabilir. Ha rusyada yapar diyebilirsiniz . Böyle bir helikopter teknoloji transferi arayan ülkeler tarafından tercih edilebilir. Ancak o konua ruslar biraz katı . Çinliler daha esnek. Çin daha ciddi bir rakip potansiyeline sahip.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 23 Temmuz 2018, 13:10:14
Bu konuda standartların dışına çıkmayı düşünürler mi acaba? Farklı ve yenilikçi bir tasarım ortaya koysalar! Aşağıdaki gibi mesela...

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5649.0 (http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5649.0)

(http://images.china.cn/attachement/jpg/site1004/20130522/001ec94a25c5130662e106.jpg)

(http://images.china.cn/attachement/jpg/site1004/20130522/001ec94a25c5130662e207.jpg)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: AVCI - 23 Temmuz 2018, 14:26:13
Uçma sky, böyle bişeye daha epey zaman var,sen de bal gibi biliyorsun :)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: UYVAR - 23 Temmuz 2018, 15:13:08
Yalnız kim yaptıysa bu ''oyuncağı'' darpa'da falan görevli galiba. Çocuğuna oyuncak tasarlarken bilimsel rotadan şaşmamış.

Şunun bir adım ötesi olmuş  ;D

https://www.youtube.com/watch?v=jUrpz752P1Y (https://www.youtube.com/watch?v=jUrpz752P1Y)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: tumucin - 23 Temmuz 2018, 15:13:41
avatar filmdekilere benziyor
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Nutuk - 23 Temmuz 2018, 15:15:01
Ben AVATAR'daki helikopterlerden istiyorum, bu demode!

(http://www.wallpaperbetter.com/wallpaper/675/47/619/avatar-helicopter-hd-1080P-wallpaper-middle-size.jpg)

Baksana avatar helikopterini CIRIT fuzesi bile takmislar  ;D
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 23 Temmuz 2018, 15:56:52
Uçma sky, böyle bişeye daha epey zaman var,sen de bal gibi biliyorsun :)


Bence epey zaman yok! Lider olmak için beklemeye zaman yok!
Sana şunu diyeyim, birileri şu an buna benzer farklı tasarımlar üzerinde çalışıyorlardır. Sen daha zamanı var dediğin zaman geldiğinde ortaya çıkaracaklardır. O zamana kadar üzerinde çalışacaklardır. O zaman da pek uzak değil bence!

Bizim gibi başkaları bir ortaya çıkarsın da biz de ona göre yaparız demiyorlar. Bak İngilizler nasıl tempesti ortaya çıkardılar. Üzerinde epey zaman emek harcandığı belli! Hangimizin haberi vardı?

Yeni nesil bir saldırı helikopterinde bence farklı özellikler olmalı. İnsansız olabilir mesela! Helikopterin dahili yakıt tankı olmamalı. Daha doğrusu dahili olanlar da harici olanlar gibi sökülüp takılabilmeli. Helikopter uçuşa hazırlık oranını yüksek tutmak savaş sırasında çok önemli. Aşağıdaki videoya benzer, helikopter çatışmadan döndüğünde, hızlı bir şekilde cephanesi, yakıt tankları, yanıltıcıları vs değiştirilmeli! Bunu da insanlar değil, robotlar yapmalı!

! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=8jfN7JyvBHM#)

Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Gelecek daha da hızlı geçecek!
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Nutuk - 23 Temmuz 2018, 16:04:42

Ben objektif bir insanım. 30 mm'nin kötü yanları var mı ?  Var. Nedir 20 mm ye göre saçılımı fazladır. Hava hava kullanımında 20 mm daha hızlıdır.  Ancak saçılım konusunda zaten etki alanı çok geniş bir mühimmat 30 mm saçılımı sıkıntı değil. Hava hava içinde burun topu kanat altında stinger varsa bence fazla fantezi.

Ha faydaları nedir ?

- Patlama alanı daha fazla ve etkili bir mühimmat.

- Cirite göre daha hesaplı olabilir.

- En önemlisi kanat istasyonlarını ciritle işgal etmeye gerek yok. Bunlar tank avcısı Ağır Taarruz helikopterleri fazla fazla anti tank taşıması bekleniyor.


Ayrıca bu konuda endişelenmene gerek yok üstad. Keza Atak-2 muhtemelen bizde Atak-1 lerle kol halinde omuz omuza görev yapacak. Yani ciritli ve 20 mm li bir Atak-1 Atak-2 tanklarla ilgilenirken hafif hedefler ve piyade ile ilgilenebilir.


Envanterdeki tek saldırı helikopteri olacak olsa 20 mm tercih sebebi olabilirdi.


Saygılar....


Verdigin cevap icin tesekurler.

Soyle bir alt alta yazalim

20mm M197 faydalari eksileri
- agirligi 60kg
- gattling oldugundan 1500 RPM
- effective range: 2000m
- dispersion daha az
- vibrasyon daha az
- Gattling oldugundan nesnenin donmesi gerekiyor bu da 1-2 saniyelik ates etmede gecikme olusturuyor


M230 (Apache'deki 30mm)
- agirligi 55kg
- effective range 1500m
- Rate of fire 625 RPM
- daha fazla titresim (vibrasyon)
- gecikmesiz direkt atis
- 30mm cekirdegin agirligi hafif zirhlilara karsi daha etkiliSimdi tartisilir hangisi iyi oldugu, sonucta her ikisi de iyi ama kullanim alanina gore bir secim yapmakta yarar var,
ABD 30mm silahi daha cok hafif zirhlilara kullanma istegi oldugundan uygun gormustur.

Keza bizim helikopterler daha cok yerdeki PKK unsurlarina karsi kullaniyor ve 20mm daha bir avantajli oluyor. CIRIT fuzesinin varligi ve zirhli araclara karsi kullanimi bence daha mantikli


Neyse tercih meselesi elbette, havacilarimiz hangisini uygun goruyorsa ATAK-2'ye takilmali
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: AVCI - 23 Temmuz 2018, 16:50:10
Uçma sky, böyle bişeye daha epey zaman var,sen de bal gibi biliyorsun :)


Yeni nesil bir saldırı helikopterinde bence farklı özellikler olmalı. İnsansız olabilir mesela! Helikopterin dahili yakıt tankı olmamalı. Daha doğrusu dahili olanlar da harici olanlar gibi sökülüp takılabilmeli. Helikopter uçuşa hazırlık oranını yüksek tutmak savaş sırasında çok önemli. Aşağıdaki videoya benzer, helikopter çatışmadan döndüğünde, hızlı bir şekilde cephanesi, yakıt tankları, yanıltıcıları vs değiştirilmeli! Bunu da insanlar değil, robotlar yapmalı!

! No longer available ([url]http://www.youtube.com/watch?v=8jfN7JyvBHM#[/url])

Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Gelecek daha da hızlı geçecek!


Tamam abi,sen ne dersen o.
Şaka bir yana son paragraftaki yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.İlave olarak sürü ihalar gibi yapay zeka ile birlikte görev yapabilme kabiliyeti ve lazer vs yeni teknoloji silahlarla çok daha etkili olacaklardır.Ama hala epey zaman var.Böyle derken çalışmayalım bekleyelim demek istemedim,lakin onca projenin üstüne para ayırıp arge yapabilmek çok zor görünüyor.En azından o kadar ileri teknoloji olan versiyonlar için.Bak ATAK üzerinden neredeyse yepyeni bir modele gidiyoruz,yani adım adım olacak bunlar hep.

Saygılar.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 23 Temmuz 2018, 17:50:58
Tabi ki adım adım olacak. Ama artık işler eskisi gibi işlemiyor. Artık tasarım yapmak eskisi kadar külfetli ve zor değil! Çizimler kağıt kalemle yapılmıyor. Tüm analizleri gerçekleştirmek için farklı prototipler yapmaya da gerek yok. Bu tarz çalışmalara tasarım ortamında şimdiden başlamak gerek. Şimdiden tasarıma başlamalıyız. Gelecekteki olası koşulları da düşünerek kriterleri belirlemeli, bu kriterlere göre modellemeleri, malzeme seçimlerini yapmalı, bilgisayar ortamında modelleri denemeliyiz. Bunun maliyeti artık fazla değil! Biz bütün bu hazırlıkları yaparken ATAK-2 zaten üretime girmiş olacaktır.  Ancak o üretime girdiğinde rakipler daha gelişmiş ürünlerini piyasaya süreceklerdir. Çünkü teknolojik olarak bizden daha ilerideler ve burada bahsettiğim mantıkla çalışıyorlar. Bizlerin de o noktadan sonra üçüncü olan, yani yeni nesil olan saldırı helikopterimizi kullanıcıların gözleri önüne sermeliyiz. O aşamada helikopterin herhangi uçan bir modeli olmasına gerek yok. Ancak kısa sürede üretime hazır bir tasarım ile ses getirebiliriz. Son iletimde örneğini verdiğim TEMPEST gibi. Henüz ortada uçak yok ama tasarım ortamında hazır gibi. Bizim Hürjet gibi bir sabit modeli var o kadar. Ama ses getirdi. Dikkatleri üzerine çekti. Şu an uçak üretime geçse, ciddi müşterilerin talip olacağına eminim.

Rakiplerimizi yakalamak ve önlerine geçmek için her zaman bir kaç adım öncesini düşünmemiz gerekiyor.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Yabgu - 23 Temmuz 2018, 20:37:06
Dünyadaki tasarım-moda kavramı hep farklı yerlerden ilham alma , esinlenme , ufak ufak çalmalar üzerine kuruludur. ATAK2nin tasarım ilhamı , adında ATAK geçiyor diye T129 ATAKtan olacaksa tasarım konusunda beceriksiz oldugumuz kanıtlanmış olur. Hayır mevcut helilerden örnek apachi'den yada farklı bir platformdan esinlenilir birazda özgün kavramlar geliştirilir ise o zaman derimki biz helikopter tasarımı yapmayı öğrenmişiz.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: yakusha - 23 Temmuz 2018, 21:37:23
20 ile 30 mm arasındaki temel fark kullanmak istediğiniz hedef konusu. Apache'nin birinci hedefi tank katili olmak ve doğal olarak Tank ve ZMA'lara kolay panetre edecek 30mm top vaktinde seçilmiş. Bizim hedefimiz ise ağırlıklı olarak terör hedeflerine karşı kullanmak ve 20mm bu konuda çok işimize yarıyor.

Çoğu zaman Atak helikopterlerinin sadece top atışı ile PKK'lıları avladığını görüyoruz. Etkisi ortada.

30mm için Türkiye'nin en temel iki eksisi:
* MKEK'nin 30mm mühimmat üretmiyor olması!
* MKEK'nin 30mm top üretmiyor olması!

Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Temmuz 2018, 21:53:08
20 ile 30 mm arasındaki temel fark kullanmak istediğiniz hedef konusu. Apache'nin birinci hedefi tank katili olmak ve doğal olarak Tank ve ZMA'lara kolay panetre edecek 30mm top vaktinde seçilmiş. Bizim hedefimiz ise ağırlıklı olarak terör hedeflerine karşı kullanmak ve 20mm bu konuda çok işimize yarıyor.

Çoğu zaman Atak helikopterlerinin sadece top atışı ile PKK'lıları avladığını görüyoruz. Etkisi ortada.

30mm için Türkiye'nin en temel iki eksisi:
* MKEK'nin 30mm mühimmat üretmiyor olması!
* MKEK'nin 30mm top üretmiyor olması!

 Bence teröristlere sıkabilecek kadar atak-1'imiz olduğunu düşünüyorum. Yanı başımızda her an papaz olabileceğimiz Rusya gibi bir tank canavarı ve Yunan leopardlarını düşününce helede.

Birde sadece bizim içinde düşünmeyelim. Bu işin ihracatıda var.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Alp - 23 Temmuz 2018, 22:27:12
Tümden gelim de bir fikir! Nasıl mı? Belli kıstaslar alınır. Örneğin tank avcısı olacak+100 iç piyasaya+250 dış piyasaya satış planlanır. Sonra günümüzden 20 yıl sonrasının projeksiyonu yapılır kimin neye ihtiyacı olacak söz gelimi Tayland; Taylandın isterleri nedir diye bakılır ve diğerleri! bu isterlerden 250 lik paketin ortak paydası yakalanır ve konsept ortaya çıkar muhtemel 20 yıl sonrasının  talebine göre üretim ;) Ve böylece 20 yılsonrasının piyasasının doğal rekabetcisi olursun...
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 24 Temmuz 2018, 08:07:33
O kadar büyütmeye gerek yok. 20 mm ile ölen terörist 30 mm ile de fazlasıyla ölür!  ;D

Hatta fark yaratalım 35 mm olsun. ::) ;D
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Alp - 24 Temmuz 2018, 09:48:00
O kadar büyütmeye gerek yok. 20 mm ile ölen terörist 30 mm ile de fazlasıyla ölür!  ;D

Hatta fark yaratalım 35 mm olsun. ::) ;D
35mm olsun mühimmatıda çoktan seçmeli olsun, personele ve aktif koruma işlerine Korkut'un Atom mühimmatından atsın!  ;) ;) ;)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Raptor44 - 24 Temmuz 2018, 15:29:37
İki top seçiminede uygun bir platform yapılamaz mı acaba
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Alp - 24 Temmuz 2018, 17:00:07
İki top seçiminede uygun bir platform yapılamaz mı acaba
Tak kullan çıkart değiştir. İyi fikir...
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 24 Temmuz 2018, 17:28:16
İki top seçiminede uygun bir platform yapılamaz mı acaba
Tak kullan çıkart değiştir. İyi fikir...

Ben de onu diyorum işte. Bir sonraki saldırı helikopterimiz geniş ölçekte modüler olmalı! Silahları, yakıt depoları, karıştırıcıları, farklı görevler için kullanabileceği farklı sistemleri, çok hızlı bir şekilde takılıp sökülebilmeli!
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Raptor44 - 24 Temmuz 2018, 19:03:12
İki top seçiminede uygun bir platform yapılamaz mı acaba
Tak kullan çıkart değiştir. İyi fikir...

Ben de onu diyorum işte. Bir sonraki saldırı helikopterimiz geniş ölçekte modüler olmalı! Silahları, yakıt depoları, karıştırıcıları, farklı görevler için kullanabileceği farklı sistemleri, çok hızlı bir şekilde takılıp sökülebilmeli!
+1 Tai gör bu fikirleri puzzle gibi sökülüp çıkarılabilen konfigürasyonu göreve göre degisyirebilecegimiz bir proje çok işe yarar lakin bunla beraber tasarımda bazı sorunlar ortaya çıkar mesela bağlantı yerleri aynı olmalı aynı şekilde parçalara göre denge sorunları çözülmeli her değişen parça ile helikopterin ağırlık merkezinde değişimler ortaya çıkıcak
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 15 Ekim 2018, 08:57:11
Alıntı
BURUN TOPU

Komite, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ile yerli bir silah şirketinin birlikte kuracağı silah fabrikasına ilişkin de bir karar aldı. ATAK helikopterinin, yurtdışından ithal edilen 20 milimetre burun topunun yerlileştirilmesine yönelik alınan karar gereği, TUSAŞ ile yerli bir silah şirketi birlikte kuracakları silah fabrikasıyla ATAK helikopterinin burun topunu üretecek. Komitenin aldığı bir diğer karar da yeni nesil eğitim jeti HÜRKUŞ’un simülatörünün üretilmesine ilişkin oldu. HAVELSAN ve TUSAŞ’ın birlikte üreteceği simülatör, HÜRKUŞ’un birebir özelliklerini barındıracak ve pilotlara yerde eğitim imkânı sağlayacak.

[url]http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/milgemin-5incisi-geliyor-40985414[/url] ([url]http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/milgemin-5incisi-geliyor-40985414[/url])
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Bogü Alp - 15 Ekim 2018, 10:38:06
Büyük ihtimal burun topunu üretecek firma Caniktir. Minigunlara parça üretiyor ve savunma sanayisi ile ilgili daha önce den roketsana parça yapıyorlardı.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Scorpioraptor - 15 Ekim 2018, 12:36:03
Bu burun topu sanırım 20 mm. olacak. Bence üretici firma hemen 30 mm. liğini de geliştirsin. Ne olacağı belli olmaz. Atak 2 daha da büyüyebilir.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: TR-Militarist - 15 Ekim 2018, 14:09:10
Bu burun topu sanırım 20 mm. olacak. Bence üretici firma hemen 30 mm. liğini de geliştirsin. Ne olacağı belli olmaz. Atak 2 daha da büyüyebilir.

30mm sekiyor diye tartışma başlayabilir ama en azından 25 mm yi deneyebilirler
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Bogü Alp - 15 Ekim 2018, 14:29:21
Gatlingi yapmak oldukça zor özellikle 20 mmyi bu konu da know how transferi ve konsorsiyum üretimtarzı gerekebilir.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Canik - 15 Ekim 2018, 15:47:14
Bu burun topu sanırım 20 mm. olacak. Bence üretici firma hemen 30 mm. liğini de geliştirsin. Ne olacağı belli olmaz. Atak 2 daha da büyüyebilir.

30mm sekiyor diye tartışma başlayabilir ama en azından 25 mm yi deneyebilirler
Sekme mi apache videolarında bomba gibi patlıyorlar çok etkili.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Scorpioraptor - 16 Ekim 2018, 10:44:41
20 mm - 30 mm tartışmasını başka forumlarda çokça tartıştık sonuç olarak benim çıkarımım;

30 mm evet etkili ancak daha az mühimmat taşıyorsun! Karşılaştığın hedefler yumuşak hedef ise 20 mm de aynı işi gerebiliyor (mu)  (burasını ben bilemem) ancak Apache ilk tasarım aşaması olarak Sovyetlerin zırhlı birliklerine karşı yapılan bir helikopter olduğu için 30 mm. olmasının mantığı buymuş.

Ha bir de şu var. 30 mm. yi de yapalım ki göreve göre değiştirebilme opsiyonu olsun!
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 16 Ekim 2018, 10:51:28

Ha bir de şu var. 30 mm. yi de yapalım ki göreve göre değiştirebilme opsiyonu olsun!

+1
Yeni helikopterin son derece modüler tasarımda olması gerektiğini dile getirmiştim daha önce. Yakıt tankları, silah sistemleri vs her şey farklı görevler için kolaylıkla sökülüp takılabilecek şekilde olmalı. Aynı şeyi düşünüyoruz.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 16 Kasım 2018, 23:21:23
(https://pbs.twimg.com/media/DsI34gVX4AEAOCr.jpg)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 17 Kasım 2018, 00:00:17
(https://pbs.twimg.com/media/DsI34gVX4AEAOCr.jpg)

Umarım 4 istasyonada aynı anda umtas takılabiliyordur. Keza 4 umtas 4 ciriti Atak-1'de taşıyabiliyor. Yani makinalı top mühimmatı arttı diye Ağır taaruz helikopteri denmesi abes kaçar gibi.

Ha derlerki daha komplike, gelişmiş, yerli bir helikopter tamam doğrudur.

Yanlız şaka maka bu helikopteri dedikleri gibi çok kısa bir zamanda yola koyarlar ve yerli motoru da uydururlarsa (taide ts-1400 kullaacak dediler) batı blogunun kesin dünyanın tartışmalı en iyi olurmu bilmem ama en gelişmiş saldırı helikopteri olabilir.

Ufuktada başka yabancı proje olmadığına göre süpriz siparişler alabiliriz gibi.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Partikül - 17 Kasım 2018, 00:22:09

Umarım 4 istasyonada aynı anda umtas takılabiliyordur. Keza 4 umtas 4 ciriti Atak-1'de taşıyabiliyor. Yani makinalı top mühimmatı arttı diye Ağır taaruz helikopteri denmesi abes kaçar gibi.

Görselde ki ölçeklendirmeye bakacak olursak, 16 UMTAS taşıma kabiliyeti olmayacak gibi. Ayrıca gereği var mı? O da ayrı mesele... Helikopteri ağır sınıf helikopter kategorisine sokacak kısım silah yükünden ziyade; zırh ve havada kalış süresi olacak gibi görünüyor. Öyle anlaşılıyor ki, helikopter havada daha uzun süre kalabilecek ve önemli yerlerde zırh seviyesi daha yüksek olacak. Elektronik yeteneklerinde ki artış da cabası.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: serkan - 17 Kasım 2018, 04:39:05
Topun 30 mm olmasını bekliyorum yeni modelde. Gerçi resimlerde 20 mm ama
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 17 Kasım 2018, 08:57:26
Topun 30 mm olmasını bekliyorum yeni modelde. Gerçi resimlerde 20 mm ama

Bu biraz tercih gibi serkan usta. Bende çok istiyorum 30 mm olsun ama Abd ve rusya diyor ki bizim helikopterimiz çok ve karşımızda çıkabilecek kuvvetin tanklarıda fazla riske giriyoruz hafif zırhlı hedeflere 2-4 km arasında manpads menzili içinde makinalı topla angaje olacağım ve hard pointlerime daha fazla uzun menzilli anti tank füzesi alacağım diyor.

Bizde diyoruz ki benim helikopterlerim değerli sayısı nispeten az ben riske girmeden koruganları soft hedefleri hafif zırhlıları manpads tehlikesine girmeden 8 km'den nokta atışı dağıtacağım diyoruz. Hemde 20 mm'nin atım hızı ve çok namlulu olmasından kelli etkisiylede düşman helikopterlerine hava hava angajmanlarında daha baskı kurup yine helikopteri korumayı gözetiyorum diyoruz.

Tamamiyle seçim meselesi. Ancak umarım 4 pylonada umtas alma ve cirit podunda kombine cirit&stinger kulanabilme imkanı olur keza 2 stinger veya yerli muadili için 2 fazladan cirit füzesinden feragat etmek olmaz.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Canik - 17 Kasım 2018, 16:00:34
Apache videolarında 30mm el bombası gibi patlıyor şarapnel etkisi midir yoksa içinde patlayıcı var mı , 20 mm deki durum nedir?
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: serkan - 17 Kasım 2018, 18:03:49
20 mm den 30 mm ye ölçüler % 50 büyüyünce hacim kaç kat büyür? 3.5 kat. Aphace nin mermisi bizim mermiden çap olarak yarısı kadarcık daha büyük ama hacim olarak 3.5 kat büyük. El bombasından bile büyük o yüzden Aphace grubun ortasına bir kaç mermi atıyor hepsi devriliyor. Bizimki parmak kadar mermi onun şarapnel etkisi aynı olabilirmi. Daha çok atıyoruz aynı hesap denebilir ama yumruk kadar patlayıcı ile bir kaç tane küçücük mermi patlaması aynı olurmu. Küçük merminin şarapneli  5 m gidiyorsa bin tanede atsan 5 m gider öbürü 30 m gidiyor belkide. Biz bu büyük topun stresini karşılayacak helikopteri yapınca mutlaka 30 mm ye geçmeliyiz. Pek niyet yok gibi görünüyor ama resimlere bakarak. 20 mm top projesi de başlattık hiç niyet yok yani. Aphace dakkalarca uçuyor termal ile izliyor adamların ruhu duymuyor sonra tatata top ile vuruyor. Kaç km desin de sesin duyulmuyor çok ilginç bence. Biz ise üstlerine dalıyoruz 100 m den tatatata tarıyoruz. Çap farkı hep.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: UYVAR - 17 Kasım 2018, 19:32:48
https://youtu.be/hWuP6dmYOE0

2:50 çok fena. Adamin karninda el bombasi patlatti herif.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 13 Aralık 2018, 16:53:48
İkinci 100 günlük icraat programı kapsamında;

SSB-03 Geliştirilmiş Atak Projesi sözleşmesinin imzalanması

SSB-39 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri Projesi kapsamında 2 adet helikopter teslimatının yapılması
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Raptor44 - 13 Aralık 2018, 20:39:44
İkinci 100 günlük icraat programı kapsamında;

SSB-03 Geliştirilmiş Atak Projesi sözleşmesinin imzalanması

SSB-39 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri Projesi kapsamında 2 adet helikopter teslimatının yapılması
Geliştirilmiş atak derken Atak 2 mi kasdediliyor
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 13 Aralık 2018, 21:54:26
Evet.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Yabgu - 13 Aralık 2018, 23:32:34
ATAK 2nin tasarımı nasıl olacak acaba cok merak ediyorum
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: fırtına06 - 20 Şubat 2019, 19:20:46
ATAK II için İtalyanlar ile ortak olunması planlanıyormuş.

http://www.kokpit.aero/milli-muharip-ucagi-hangar (http://www.kokpit.aero/milli-muharip-ucagi-hangar)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Alpagu - 21 Şubat 2019, 00:11:45
Hangi konuda ortaklık söz konusu olabilir ki. Ticari bir kaygıyla mı teknik mi acaba atak üzerinden başka bir modeli geliştirebilmemiz gerektiği kanısındayım.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Raptor44 - 21 Şubat 2019, 13:48:39
Kendimiz yapabilecek seviyedeyiz bence bu anlaşma enteresan olmuş bunun sebebi İtalyanların yeni taarruz helikopteri ihalesi olabilir mi acaba
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: metin62 - 21 Şubat 2019, 14:50:41
 AW129 Mangusata  ''firavun faresi ,kuyruk süren'' bir Augusta westland  ürünü, bizler de bu ürünü İtalyanlardan alıp üzerinde birçok değişiklik ve ekleme yapmak sureti ile günümüzün T129 Atak geliştirip kulanmaya ve belirli bir oranda ise pazarlamaya başladık.

Kanımca eski ismi Augusta westland ,yeni ismi Leonardo ile Atak 2 projesinde dirsek temasında olmamız yararlı neticede bir yandan teknolojik transferler, pazarlama , Atak 2nin ve  AW249 benzer kısımlarının edinilecek tecrübeler, ayni zamanda olası bir ABD yatırımında in direk alternatif yaratılması bakımından yararlı olabileceği  kanısındayım.

Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Hyperspace - 21 Şubat 2019, 15:25:44
   İtalyanlarla ortaklık olumlu.Aramız da iyi şu anda.Neticede helikopter konusunda bizden daha fazla tecrübeye sahipler.Atak2 nin de AW-249 'a çok benzeyeceğini düşünebiliriz bu durumda.Ancak motor olarak ne kullanılacak TS1400 motoru yetecek mi bu helikopter için?
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 21 Şubat 2019, 15:52:06
(http://www.kokpit.aero//image/data/agusta/aw609/aw249.jpeg)

(http://kokpit.aero//image/data/TAI/yeni%20heli/aw249.jpg)

(https://4.bp.blogspot.com/-MBylNPPoAq4/WfZyaRg5IEI/AAAAAAAAN50/O8D6EFcvLZkmqbDoca8rRUFSJK-4Lzy2QCLcBGAs/s640/4576c7d2ffdae1e62de08bc0395f2cd8.jpeg)

(https://4.bp.blogspot.com/-Yb3otgPn_MA/WfZynGxFTHI/AAAAAAAAN54/_U3XLAInHDoQs4sfkQgleyMZazwjTokRwCLcBGAs/s1600/be9fde5baa7579da1dd429a127479407.jpeg)

ATAK2, İtalyanların AW249'u mu? >> ://www.kokpit.aero/atak2-aw249-aynimi?writer=8
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: metin62 - 21 Şubat 2019, 17:17:57
Ben sadece görsel olarak benzettim ,Sizleri yanıltma durumum olsun istemem bilenlerin doğrulamasını tercihim.

Ama nette sunlar var.

https://www.flightglobal.com/news/articles/additional-nations-could-join-with-italy-for-new-att-443323/ (https://www.flightglobal.com/news/articles/additional-nations-could-join-with-italy-for-new-att-443323/)

Mariani's comments raise the possibility that Leonardo could once again partner with state-owned Turkish Aerospace Industries, which has already signalled an intention to develop a successor to the T129 ATAK, a helicopter derived from the Mangusta.

Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 21 Şubat 2019, 17:58:30
İtalyanlar bu konuda akıllıca davranıyorlar. Biz onların helikopterini alarak geliştirdik. Şimdi daha gelişmişini yapmaya çalışıyoruz. İtalyanlar da bizim gibi daha gelişmiş bir helikopter yapma amacındalar. Aynı temel üzerine farklı iki helikopter yapmak yerine ortak bir helikopter yapmak! Kullanım olarak onların ihtiyacı az gibi görünüyor. Mangusta'nın ticari değerine bakarsak, az sayıdaki helikopter için bir ortak bulmaları en mantıklısı.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Nutuk - 21 Şubat 2019, 18:29:49
Oyle ancak Italyanlar Polonyalilar ile ortakliga gitti bile.

Turkiye'de ortak olursa 3 ortak olacak ve ortak bir urun yaratmak zorlasacak. NH-90 gibi bir urun herkesin basini agritir.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 21 Şubat 2019, 20:18:37
Kişisel düşüncem Türkiye geliştirme ve üretim konusunda baskın olarak rol almayacağı hiçbir antlaşmaya girmez. Çünkü zaten atak-1 ile gerçekten başarılı ve combat proven bir helikopter yapmışız.  Şimdi ise elimizde olacak t-625 altyapısı ile tasarım olarak daha dengeli ve agusta izi taşımayan bir helikopter yapmak. Bu bizim bir konsorsiyuma girişimizi engeller.

İtalya tarafından bakarsak 20-30 helikopter için aw-249 geliştirmek biraz saçma olabilir. Ancak onlarda firmanın atak helikopteri alanında üretimin devam etmesini isteyecektir. Ancak ortaya çıkacak platformun bir ihracat başarısı olacağını sanmam. O yüzden tai mantıklı. Ancak İtalya bu projede ah-149 ile benzer altyapıyı kullanan bir helikopter istiyor. Eğer bundan taviz verirse kendi istedikleri silah konfigürasyonunda agusta fabrikasında lisansaltı üretim olarak win-win bir proje olur yani.

Ama yani ne bileyim atak-2 a-129'dan çok değişime uğramış bir sistem olacak. Öyle alacaksa gider Tiger alır.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: metin62 - 21 Şubat 2019, 21:49:07
A-129 önceleri keşif maksadı için kullanılması düşünülüp üretilmişti küçük olması ondan , sonra plan yolda ihtiyaçtan dolayı değiştirilip  tanksavar helikopteri olarak piyasaya çıktı.
Amaç İtallyan karakuvvetlerinin ihtiyaçlarının karşılanması idi. Sonra Belçikaya +20 şaibeli bir satış yapıldı , sonrası da malum bizler devreye girdik ve bugünkü  T-129 doğuverdi.

İtalyan helikoptor endüstrisi temeli eskilere dayanmakta  Leonardo da Vinci helikopterin babası.Daha sonraları Bell Augusta ortaya çıktı bizlere 1974harekatında kullanılan UH1 leri sattılar ,daha sonra AB212 serisinde başarılı olup onları da pazarladılar. Daha sonr Augusta Bell el değiştip bugünlere Leonardo olarak gelindi. Arkadaşların belirttiği gibi hiç bir zaman büyük ihraçlar yapmadılar yapamadılar İtalyan silah endüstrisi ağırlıklı olark ihraça dayalı değil . Bu iste varız teknoloji takibi daha fazla.

AW249 konusunada kişisel görüşüm bizlerin öğreneceği kadar İtalyanların da bizden öğrenecekleri olur kanısındayım , neticede nice yıllardan beri  sıcak yüksek irtifalarda yapılan harekatları Atak kullanıcısı ve sınırlı olsa da A129 ile savaş tecrübemiz var e hali ile adamların da geliştirmek istedikleri AW2249 ki bizim Atak 2 bener tarafı çok bizlerden de geri besleme almaları gayet mantıklı olur. Bizler de ozellikle mekanik döner aksamlar konusunda onların bilgilerinden faydalanabiliriz. belki ilerde  mevcut helikopter motoru satışına sorun çıkarır veya ihraç etmeyi planladığımız platformlarda benim motorumu kullanamazsınız derse ve halen bizim elimizde o ana dek hazır yerli motor olmaz ise alternatifimiz olabilir kanısındayım. 

Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 21 Şubat 2019, 22:54:31
A-129 önceleri keşif maksadı için kullanılması düşünülüp üretilmişti küçük olması ondan , sonra plan yolda ihtiyaçtan dolayı değiştirilip  tanksavar helikopteri olarak piyasaya çıktı.
Amaç İtallyan karakuvvetlerinin ihtiyaçlarının karşılanması idi. Sonra Belçikaya +20 şaibeli bir satış yapıldı , sonrası da malum bizler devreye girdik ve bugünkü  T-129 doğuverdi.

İtalyan helikoptor endüstrisi temeli eskilere dayanmakta  Leonardo da Vinci helikopterin babası.Daha sonraları Bell Augusta ortaya çıktı bizlere 1974harekatında kullanılan UH1 leri sattılar ,daha sonra AB212 serisinde başarılı olup onları da pazarladılar. Daha sonr Augusta Bell el değiştip bugünlere Leonardo olarak gelindi. Arkadaşların belirttiği gibi hiç bir zaman büyük ihraçlar yapmadılar yapamadılar İtalyan silah endüstrisi ağırlıklı olark ihraça dayalı değil . Bu iste varız teknoloji takibi daha fazla.

AW249 konusunada kişisel görüşüm bizlerin öğreneceği kadar İtalyanların da bizden öğrenecekleri olur kanısındayım , neticede nice yıllardan beri  sıcak yüksek irtifalarda yapılan harekatları Atak kullanıcısı ve sınırlı olsa da A129 ile savaş tecrübemiz var e hali ile adamların da geliştirmek istedikleri AW2249 ki bizim Atak 2 bener tarafı çok bizlerden de geri besleme almaları gayet mantıklı olur. Bizler de ozellikle mekanik döner aksamlar konusunda onların bilgilerinden faydalanabiliriz. belki ilerde  mevcut helikopter motoru satışına sorun çıkarır veya ihraç etmeyi planladığımız platformlarda benim motorumu kullanamazsınız derse ve halen bizim elimizde o ana dek hazır yerli motor olmaz ise alternatifimiz olabilir kanısındayım.

Onlarda bizde t-700 kullanacağız. T-700'ün lisansaltı üreticisi konumundayız.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: metin62 - 22 Şubat 2019, 00:06:54
GE nin Tusas'a T700-GE-701D Lisans altı üretim anlaşması olduğu konusunda haklısınız.

Mevcut lisans Tusas' ın 236 T700-TEI-701D motor montajı ,bakımı ve motorun 60 değişik aksamının üretimini kapsıyor ''yani motorun 50%''
Bu tür anlaşmaların lisansları modifiye edilmek sureti ile üretim % ve miktarları her zaman artırılması mümkün aksi bir durum olmadığı suretce.

https://www.tei.com.tr/detay/turkish-utility-helicopter-program-tuhp2 (https://www.tei.com.tr/detay/turkish-utility-helicopter-program-tuhp2)

Ama sanki T-129 larda LHTEC T800-4A kullanılmakta.


Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 22 Şubat 2019, 07:59:18
GE nin Tusas'a T700-GE-701D Lisans altı üretim anlaşması olduğu konusunda haklısınız.

Mevcut lisans Tusas' ın 236 T700-TEI-701D motor montajı ,bakımı ve motorun 60 değişik aksamının üretimini kapsıyor ''yani motorun 50%''
Bu tür anlaşmaların lisansları modifiye edilmek sureti ile üretim % ve miktarları her zaman artırılması mümkün aksi bir durum olmadığı suretce.

https://www.tei.com.tr/detay/turkish-utility-helicopter-program-tuhp2 (https://www.tei.com.tr/detay/turkish-utility-helicopter-program-tuhp2)

Ama sanki T-129 larda LHTEC T800-4A kullanılmakta.

Ben atak 2 icin dedim zaten. Atak 1'in motoru lhtec zaten. Buyuk ihtimal 10 tonluk heli icinde ilk aşamada t700 düşünülüyor.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: metin62 - 22 Şubat 2019, 10:48:22
Sapla Samanı kariştırmışım :)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BlackHawk89 - 22 Şubat 2019, 12:04:04
Atak 2 konusu açılmalı artık.

http://video.haber7.com/video-galeri/135460-yeni-nesil-atak-2-helikopteri-boyle-olacak (http://video.haber7.com/video-galeri/135460-yeni-nesil-atak-2-helikopteri-boyle-olacak)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 22 Şubat 2019, 14:50:36
 (http://www.youtube.com/watch?v=4x5s3CIuers#)

(https://pbs.twimg.com/media/Dz_6F9TWkAA0Hp0.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/Dz_6IH8WwAArA9j.jpg)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: mavi1991 - 22 Şubat 2019, 15:15:48
burnundaki top üstündeki siyah kutu biraz büyük durmuyor mu ?
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 22 Şubat 2019, 15:55:04
Galiba milimetrik radar da altta iki teker arasında...
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: mavi1991 - 22 Şubat 2019, 16:15:26
kuyrukta dümdüz olmuş, yani küçük kardeşi daha güzel duruyor
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Archangel99 - 22 Şubat 2019, 16:38:23
Harika görünüyor. İlk başta 6-7 ton denmişti ATAK II ama 10 ton olarak güncellenmiş. Resmen bir canavar olmuş alet.

Kafamı kurcalayan bir şey var ama. Bu aletin resmi ismi henüz belli değil. Bazı kaynaklar bunun ATAK II değil ondan daha büyük bir helikopter olduğunu, ATAK II'nin T-129 ATAK'ın bir boy büyüğü olacak şekilde üretileceğini söylüyor.

Bu helikopter ilk uçuşunu 2024 yılında yapacak ki envantere girişi en erken 2026. O aradaki 7 yıllık açığı dolduracak helikopterin ATAK II olacağı. Bu helikopterin ise ATAK II değil daha büyük gerçek bir ağır saldırı helikopteri olduğunu söyleyen var.

Bu işin aslı astarı nedir merak ettim. Benim anladığım 3 adet saldırı helikopterimiz olacak ATAK, ATAK II ve bugün açıklanan Ağır Taarruz Helikopteri. ATAK küçük, ATAK II orta boy ve bugün açıklanan büyük helikopter.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: serkan - 22 Şubat 2019, 16:38:44
Türklerde beğenmeme huyu var.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 22 Şubat 2019, 17:13:11
(https://www.talasexpresshaber.com/wp-content/uploads/2019/02/yeniatak.jpg)

(https://i.thmhaber.com/storage/files/images/2019/02/22/dz-zyr1wkae7f-k-Jjz7.jpg)

(https://i.thmhaber.com/storage/files/images/2019/02/22/dz-zzlqwsaetoqw-5CKw.jpg)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Nutuk - 22 Şubat 2019, 17:57:07
Super begendim, tek aklima takilan lazer engel tanima sensoru hemen ana silahin arkasina yerlestirilmis. Ana silah engel gorusunu engeliyor gibi geldi bana.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: UYVAR - 22 Şubat 2019, 18:31:32
Super begendim, tek aklima takilan lazer engel tanima sensoru hemen ana silahin arkasina yerlestirilmis. Ana silah engel gorusunu engeliyor gibi geldi bana.

Ben muhendis degilim ama daha kac falso saydim ben. Bu sadece bir bilgisayar cizimi.

İnsanin daha neler diyesi geliyor da... Neyse. "Hayirli olsun" diyelim biz yine de!
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 22 Şubat 2019, 19:40:01
Şimdi soru işaretlerini yok etmeden önce helikopter hakkında fikrimi söyleyim;

Helikopter bomba. Cidden bomba . İsteyebileceğimiz her şey var. Bazı konumlama hataları olabilir ama onuda ayarlarlar. Sadece 16 umtası aynı anda taşıması önemli muhtemelen çeşitliliği göstermek için böyle çizmişler ancak o silah yüküyle 16 umtası kaldırır.Amerika apache ile devam ederse ki bencede devam edecek çünkü tiltrotordan devam edecekler ve s-92 ise de 40 knot daha hızlı olsa da hafif bir saldırı helikopteri ve irtifası düşük kısaca bu helikopter kısa süre sonra dünyanın en gelişmiş saldırı helikopteri olacak ve bu da ihracat ihracat ihracat demek.


Şimdi gelelim Atak-2'mi Ağır saldırı helikopteri mi nedir ?

Verilere bakarsak kesin olmamakla birlikte bu proje atak-2'den farklı bir proje. Peki Tai 3 farklı saldırı helikopterimi üretecek. Hayır. Tabi bu bence. Bunun cevabı atak-2 ne olduğunda. Biliyorsunuz atak-1'i yaptığımızda ülkemizde ciddi ve acil bir saldırı helikopteri ihtiyacı vardı. Biz de ne yaptık hızlıca a-129'u aldık. Amerikan motoru yerli elektronik, optik sistemler ve silahlarımızı ekledik ve hızlıca ürettik. Ama ilerleyen süreçte kabiliyetimiz artınca ve ihracatı düşündükçe helikopterin bazı sorunlarını  ele aldık. Helikopterin iniş takımları , makineli topu ve motoru yerli değildi ve bunlar eğer kısıtlama yerse helikopteri etkilerdi.

En son ki tai gezisinde iniş takımlarının yerlileştirildiği bilgisini aldım. Makinalı top ve motor içinde proje var. Tabi buna ek helikopterin bazı sorunları var chaff,flare vb. e/o sistemlerinin atak-1'üstünde yamalı bohça gibi durması, flir'in top yüzünden ters asılamayışıada bazı görüş açısını ve stabil görüntüye etkisi vardı. Buna ek top'da titreşim sorunları yapıyordu. Düşük makinalı top mühimmat kapasitesi ve bunun şeritlerinin dışarda eğreti duruşu.

Kısaca tai ne yaptı hem atak gövdesini biraz daha değiştirerek bir tasarım yaptı ve böylece hem nerdeyse tüm sistemleri yerlileştirdi, hem eğreti duran kısımlarıda halletti ve ayrıca böylece italyaya ödenen bazı ücretlerden de kurtuldu. (Tabi varsa. Murad Bayar helikopterin hakları alındı demişti ama.) Yani atak-1 ah-1s cobra iken atak-2 ah-1z böyle düşünün ve bana göre Atak-2 çıktıktan sonra daha fazla atak-1 ne üretilecek nede pazarlanacak. Belki eldeki atak-1'ler fakir ülkelere satılabilir.

Bu yeni açıklanan Ağır saldırı helikopteri ise Apache gibi düşünün ataktan farklı bir helikopter. Zaten ilk çıkan atak-2 tasarımında bir yenilik vardı millileştirmede vardı ama ağır taruz helikopterliği namına daha yüksek silah kapasitesi namına bir yazı dışında hiçbir şey yoktu. Oda büyük ihtimal arttırılmış makinalı top mühimmatıydı.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Archangel99 - 22 Şubat 2019, 20:55:53
https://www.youtube.com/watch?v=Tj5HX_pQ5q4&feature=youtu.be (https://www.youtube.com/watch?v=Tj5HX_pQ5q4&feature=youtu.be)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 22 Şubat 2019, 23:23:44
Birde silahlar ve mildar konusunda bir çift laf etmek istiyorum.

Açıkcası 30 mm varken ben cirit taşınmasını mantıklı görmüyorum. Bu helikopter belli ki 16x umtas için yapılmış . Bu ciddi ve büyük bir güç çarpanı. Bunu tavan noktasına çıkaracak olansa broşürlerinde 12 km kara ve 8 km hava tespit menzili veren (ki asıl menzili 16+ km olduğu söyleniyor Longbow'un ki 8 km bu arada ) mildar radarı. Bunun iki güzel yönü var. Eğer ki helikopter çıkana kadar roketsan 12 km menzilli nlos bir umtas yaparsa ki ben bunun zor olmadığını düşünüyorum.(Roketsan gezisinde mühendis umtas'ın belirli irtifalardan 8 km'yi aşabildiğini söyledi ancak bunun etkinliği tartışılabilir ama geliştirilmiş bir füze çıkacaktır. ) İşte bu olursa atak 12 km'den tor ve eşdeğeri füzelerin menziline girmeden bir sürü tank vuracak ve 8 km menzili hava tespiti sayesinde helikopterleri tespit edip 4 stinger'ı ve 30 mm ile  ile flir sayesinde ciddi bir hava-hava kabiliyeti de olacaktır.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Bir lafz'da Temel Kotil hakkında edeliim ;

Kendisini ayrıntılı tanımadığım için kendisini tübitak'ın başına getirilen vasıfsız insanlar misali bir atama olduğunu düşünmüştüm.Ancak kendisi geldiğinden beri tai devlet ihaleleriyle proje yapan bir şirketten atak 2, anka 2 , t-625, 12 tonluk gmh, hürjet, tfx, ağır taarruz helikopteri gibi özgün ve cidden iddialı projelerle çıkmış ve bunları yapma yolunda doğru işbirliği ve proje konfigürasyon seçimleriyle doğru bir yola girmiştir. Sivil yolcu uçağı üretimi konusunda eksikleri olduğunu düşünsemde tai şu an bir sürü askeri projesi olan bir şirket yoksa temel reis'in thy tecrübesiyle bu alanda da bir sürü proje sunacağından eminim.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: UYVAR - 23 Şubat 2019, 05:21:23
Silinebilir.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Alp - 23 Şubat 2019, 10:22:51
Posterler de bir şey dikkatimi çekti Hava Hava lançerleri Merkeze göre simetrik yerleştirilmemiş, cepheden bakdığımızda sağdakini alıp Photoshopta sola yapıştırmışlar gibime geldi... belkide öyle de takarsın istersen böylede takarsın demişte olabilirler... Ama aslına bakarsanız cepheden baktığımızda soldaki kanat uclarındaki sensörleri aşağıya doğru açılı bakan sensör varsa ki olmalı bence önünü kapatmıyor sağdaki ise sensörün bakısını kapatıyor gibi...
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: serkan - 23 Şubat 2019, 10:30:42
Bu resimler photoshop ile yapılmıyor. Bildiğin teknik resim çizimlerinden üretilmiş render denilen işlemde görselleştirilmiş üç boyutlu hale getirilmiş çizimler bunlar.
Mühendislerin çizim programlarından çıkan çizimler bunlar aslı. Photoshop da devreye giriyordur elbette tahminen
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Alp - 23 Şubat 2019, 10:44:02
Vurguyu yaptığın yer, doğru değil ben photoshop'tan bahsetmiyorum! simetrik olmaması dikkatinizi çektimi, bi bildiğiniz varmı diyorum!
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Şubat 2019, 10:55:14
Alp haklı ama bence bir yanlıştan çok lançer opsiyonlarını göstermek amaçlı yapılmış. Keza görselde bu helikopter genelde 16x umtas 4x stinger ve 30 mm taşıyacakken (Keza 30 mm varken cirit anlamsız) ama o görselde bütün opsiyonlar gösterilmiş.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: OKÇULAR - 23 Şubat 2019, 10:58:16
Ben muhendis degilim ama daha kac falso saydim ben. Bu sadece bir bilgisayar cizimi.
İnsanin daha neler diyesi geliyor da... Neyse. "Hayirli olsun" diyelim biz yine de!

Proje acil değil. Tasarımda düzeltme ve değişiklik olacaktır. 30mm top, Hedef tespit radarı ve deniz versiyonu rolü yeni kabiliyetleri olacak.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Alp - 23 Şubat 2019, 11:04:10
O nedenle dedim ya! İstersen Lançeri öylede takarsın böylede takarsın demiş olabilirler diye... Hatta belki ara bağlantı aparatıyla yatay bile oluyordur...
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: metin62 - 23 Şubat 2019, 11:53:34
ATAK 2 İlgi ile yolunu gözlediğimiz bir proje olduğu aşıkar . Ama unutmayalım ki proje lansmanı sadece 24 saat önce yapıldı .Hali ile görsel veya paylaşımda bulunan her bilgi kesin değil. Resmi kanllarca paylaşılan bilgi sadece portfolyomuzda bunlar da olacak babında bilgilendirme olduğu kanısındayım.

İlerde prototip aşaması ve sonrasında Atak2  de neyin nereye tam yerleştirileceği, veya belirtilmeyen ama  istenilen ek özellikler eklenmesi sonrasında ancak şekillenecek olan Atak 2 nin eğrisini, doğrusunu,daha somut olarak günün şartlarını da göz önüne alarak  yapacağımız değerlendirmeler daha sağlıklı olacak kanısındayım.

Şimdilik ancak fikir cimnastiği yapabiliyoruzki bu da gayet normal, buradaki yorumlar belki bizleri izlemekte olan proje yönetimine olası eksiklikler konusunda ışık tutabilir .
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 23 Şubat 2019, 12:00:26
Şimdilik ancak fikir cimnastiği yapabiliyoruzki bu da gayet normal, buradaki yorumlar belki bizleri izlemekte olan proje yönetimine olası eksiklikler konusunda ışık tutabilir .

+1

Bu nedenle aklınızda bulunan her türlü düşünceyi paylaşarak faydalı hale getirebilirsiniz.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Raptor44 - 23 Şubat 2019, 14:33:52
Öncelikle tasarımda ki konumlandırmalarda hata varmış gibi gözüksede  genel tasarımı çok beğendim  atak 2 projesi buna mı çevrildi yoksa devam mı ediyor kesin bir bilgi yok şuan anlaşılan
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 23 Şubat 2019, 15:12:54
(https://pbs.twimg.com/media/D0BovtiWsAAYo4r.jpg)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Nutuk - 23 Şubat 2019, 16:59:14
Helikopter cizimi muthis guzel, ancak sensor konumlari boyle olsaydi daha Pratik olmaz miydi?

Artistik cizim yeteneksizligim icin kusura bakmayin  ;D

(https://i.imgur.com/GA0QPYj.jpg)

Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Nutuk - 23 Şubat 2019, 17:07:48
Ya da mildar o kadar kuculmus artik ikinci pilotun tepesine veya rotor ustu de yerlestirilebilir
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Şubat 2019, 17:54:55
Ya da mildar o kadar kuculmus artik ikinci pilotun tepesine veya rotor ustu de yerlestirilebilir

Hocam Flir öyle dik olunca altta görüş açısında sıkıntılar oluyor ve tam istenilen şekilde verimli kullanamıyor. Bu yüzden helikopterler riskli ve ek manevra yapmak zorunda kalabiliyor.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Raptor44 - 23 Şubat 2019, 18:34:27
Helikopter cizimi muthis guzel, ancak sensor konumlari boyle olsaydi daha Pratik olmaz miydi?

Artistik cizim yeteneksizligim icin kusura bakmayin  ;D

(https://i.imgur.com/GA0QPYj.jpg)
Çizimin gözükmüyor
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: metin62 - 23 Şubat 2019, 19:29:40
Mildarın gövde altında olması biraz riskli olmazmı ?  Helikopterin kendisi 12.7  koruması olabilir ama  bu tür cihazların açıkta gövde altında açıkta olması alttan gelecek olası ilk atışta devre dışı kalması riskini içerir kanısındayım .

AH64 de radarın rotor  üzerinde olması bence  bu tür riskleri azaltığı gibi helikopterin sütre gerisinden tamamı ile çıkmadan alan taramasını yapmasına olanak sağlar .
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Şubat 2019, 22:47:04
Mildarın gövde altında olması biraz riskli olmazmı ?  Helikopterin kendisi 12.7  koruması olabilir ama  bu tür cihazların açıkta gövde altında açıkta olması alttan gelecek olası ilk atışta devre dışı kalması riskini içerir kanısındayım .

AH64 de radarın rotor  üzerinde olması bence  bu tür riskleri azaltığı gibi helikopterin sütre gerisinden tamamı ile çıkmadan alan taramasını sağlar .

Hocam bence o helikopter mildar'a zarar gelebilecek şekilde isabet aldığında son düşüneceği şey mildar olur. Birde bu helikopteri böyle atak gibi vadilere inip alçak irtifada taraya taraya gideceğini falan düşünmeyin.  Mesela t-129 atak'da flir görüntüleri apachelere göre daha net ve stabil değildir hareketlidir. Ama apache'de sabit bir görüntüdür pata pata adamlar havaya uçar. Bunun belli nedenleri var ;

+ 20 mm top taşıdığından daha isabetli atış yapması gerektir ve daha yakından daha moa'yı düşürecek şekilde ateş etmelidir.  Zaten cobralarda irtifa daha düşük.
+ Tabi alçak irtifa olduğundan yerden gelecek tehditlere karşı devamlı hareket halinde oluyorlar.
+ Birde atak'a özel ön flir'ın alt tarafları görme ve stabil angajman şansı flir üst tarafta dik olduğundan pek sağlayamıyor.

Amma Velakin ;

Ağır Taarruz Helikopteri ;

+ Apache gibi bir helikopter'den daha iyi flir sistemi
+ Ters konumlanma sayesinde tam görüş açısına sahip flir
+ Ondaki gibi yüksek kalibre tahrip özellikli 30 mm top
+ 20.000 feet servis irtifasına sahip

Böylece manpads tehlikesinin üstü bir irtifada isabet endişesi olmadan 30 mm ile iyi işler çıkaracağına inanıyorum. O yüzden mildar'ın altta olması bir sorun yaratmaz gibi.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: metin62 - 23 Şubat 2019, 23:48:29
İnşallah teşekkürler
Başlık: Yeni “ATAK” 2024’te havada olacak
Gönderen: fırtına06 - 04 Mart 2019, 19:36:15
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından Ankara Kızılcıhamam’da düzenlenen Yönetim Zirvesinde TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, “Gökbey helikopteri 2020’de teslimata geçecek, Atak-2 helikopteri de 2024’te havada olacak” dedi.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/03/xatak-2-3-750x370.png.pagespeed.ic.amgxI6Ttjn.webp)

“Birlikte Dönüşüyoruz, Gelişiyoruz, Yükseliyoruz” temalı Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Yönetim Zirvesi’nde açıklamalarda bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, 10 yılda TUSAŞ’ı dünyanın en büyük 15. savunma sanayisi firması haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yürütülen projelere ilişkin bilgi veren Kotil, prototip çalışmaları devam eden Hürjet’in 2022’de uçacağını belirtti. Kotil, Milli Muharip Uçak’ın 2023’te hangardan çıkacağını, 2026’da göklerde olacağını, 2029’da da teslimata başlanacağını bildirdi.

Kotil, Atak helikopterinin ihracat çalışmalarının sürdüğünü, T-70 helikopterinin de 2020’de uçmaya başlayacağını, Gökbey helikopterinin 2020’de teslimata geçeceğini, Atak-2 helikopterinin de 2024’te havada olacağını ifade etti.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/03/xResim1-768x347.jpg.pagespeed.ic.pS9qdpTcX9.webp)

ATAK-2 TSK’de yeni dönem başlatacak

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda hayata geçirilen Ağır Sınıf Taarruz Helikopter Projesi Sözleşmesi Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) arasında Ağır Sınıf Taarruz Helikopter Projesi Sözleşmesi 22 Şubat’ta imzalandı.

Projeyle yüksek miktarda faydalı yük taşıyabilen, zorlayıcı çevresel etmenlere dayanıklı, ileri teknoloji hedef takip ve görüntüleme, elektronik harp, seyrüsefer, haberleşme ve silah sistemleriyle donatılmış, yüksek manevra kabiliyetine ve performansına sahip, etkin ve caydırıcı bir taarruz helikopterinin tasarlanarak üretilmesi planlanıyor.

Projeyle ayrıca yerli sistem kullanımının azami seviyeye çıkarılması, tedarik güvenliği ve ihracat serbestliğinin sağlanması hedefleniyor.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/03/xHelikopter-768x431.jpg.pagespeed.ic.vLVUTLpxA8.webp)

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi’nin yurt dışı bağımlılığın azaltılmasında, mevcut yurt içi projelerde edinilen bilgi birikimi ile yerli, milli ve yenilikçi çözümlerin hayata geçirilmesinde ve TSK’nın etkinliğinin artırılmasında önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Geliştirilecek helikopter, mevcut Atak helikopterinin yaklaşık 2 katı kalkış ağırlığına sahip olacak ve bu alanda dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yerini alacak. Helikopterin ilk test uçuşunun 5 yıl sonra yapılması planlanıyor.

Helikopterin teknik özellikleri:

10 ton sınıfında yerini alacak
2 adet Turboşaft motora sahip olacak
Bin 200 kilogramdan fazla faydalı yüke sahip bulunacak
Tandem kokpitli olacak
Yüksek irtifa ve yüksek sıcaklık şartlarında görev yapabilecek
Çevresel etmenlere dayanıklı olacak
Yüksek ileri hız limitine sahip olacak
Gelişmiş elektronik harp ve karşı tedbir sistemleri bulunacak
Yüksek kalibreli 30mm top, yeni nesil 2,75 inç roket, uzun menzilli ve farklı güdüm sistemlerine sahip tanksavar füzeleri ile havadan havaya füze sistemleri olacak

http://defenceandtechnology.com/2019/03/02/yeni-atak-2024te-havada-olacak/ (http://defenceandtechnology.com/2019/03/02/yeni-atak-2024te-havada-olacak/)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Bogü Alp - 05 Mart 2019, 01:25:51
Ağır sınıf taarruz helikopterlerinin neredeyse tümünde 30 mm top var. Atak II de 30 mm olması kaçınılmazdı zaten.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Alp - 05 Mart 2019, 09:38:43
Yine bağsettim bu konudan ama, bir daha bahsedeyim! Bu makinede uyarı sistemleri olacak, belki radarda olacak; 30 mm yi 35 mm ye çevirseler mi, yada Atom mühümminatını 30 mm liğini de yapsalarmı nasıl olur seyir halinde bu araçlara en büyük tehdit MANPADS lardan. Sırf bu iş için nebileyim 20-50 mühimmat olur kenarda seyir halinde algılıyıcılara bağlarsın topu yaklaşan birşey olursa top otomatik döner ve salar Atom'u olmaz mı ? Ne düşünüyorsunuz?
Başlık: Atak-2 görücüye çıkıyor
Gönderen: SKYWOLF - 29 Nisan 2019, 11:39:38
Atak-2 görücüye çıkıyor

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/04/29/edh_5178.jpg)

Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda, Türkiye adına önemli bir ilk yaşanacak. Atak'ın "ağır abisi", Atak-2 olarak bilinen Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri, ilk kez fuarda vitrine çıkacak.

22 Şubat'ta Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Ağır Sınıf Taarruz Helikopter Projesi Sözleşmesi imzalayan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), bu konuda daha önce başlayan çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bir yandan helikopterin birebir ölçülerdeki modelini çalışan TUSAŞ, yoğun bir mesainin sonunda Ağır Sınıf Taarruz Helikopter "mockup"ını, Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'na (IDEF'19) yetiştirdi.

YERLİ MÜHİMMAT MAKETLERİYLE DONATILMIŞ HALDE SERGİLENECEK
Ağır Sınıf Taarruz Helikopter modeli, TUSAŞ'ın standında başta kendi sınıfındaki en etkili taarruz helikopteri Atak olmak üzere şirketin diğer hava platformlarıyla ilk kez kamuoyu önüne çıkacak. Anadolu Ajansı; Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri'nin, son fuar hazırlıkları sırasında çekilmiş fotoğrafına ulaştı. Fotoğrafta, helikopterin fuarda, yerli mühimmatların maketleriyle donatılmış şekilde sergileneceği görülüyor.

ETKİN VE CAYDIRICI BİR TAARRUZ
Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) bu alandaki ihtiyacına yönelik olarak başlatıldı. Projeyle yüksek miktarda faydalı yük taşıyabilen, zorlayıcı çevresel etmenlere dayanıklı, ileri teknoloji hedef takip ve görüntüleme, elektronik harp, seyrüsefer, haberleşme ve silah sistemleriyle donatılmış, yüksek manevra kabiliyetine ve performansına sahip, etkin ve caydırıcı bir taarruz helikopterinin tasarlanarak üretilmesi planlanıyor.

TSK'NIN ETKİNLİĞİNİ ARTIRACAK
Projeyle ayrıca, yerli sistem kullanımının azami seviyeye çıkarılması, tedarik güvenliği ve ihracat serbestliğinin sağlanması hedefleniyor. Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi'nin; yurt dışı bağımlılığın azaltılmasında, mevcut yurt içi projelerde edinilen bilgi birikimi ile yerli, milli ve yenilikçi çözümlerin hayata geçirilmesinde ve TSK'nin etkinliğinin artırılmasında önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Atak-2 görücüye çıkıyor

TEST UÇUŞU 5 YIL SONRA
Geliştirilecek helikopter, mevcut Atak helikopterinin yaklaşık 2 katı kalkış ağırlığına sahip olacak ve bu alanda dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yerini alacak. Helikopterin ilk test uçuşunun, 5 yıl sonra yapılması planlanıyor. 10 ton sınıfındaki helikopter, 2 turboşaft motora sahip olacak ve bin 200 kilogramdan fazla faydalı yük taşıyacak. Tandem kokpitli helikopter, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklık şartlarında görev yapabilecek.

HAVADAN HAVAYA FÜZE SİSTEMLERİ
Helikopter; çevresel etmenlere dayanıklı, yüksek ileri hız limitine sahip olacak. Gelişmiş elektronik harp ve karşı tedbir sistemleri bulunacak helikopterde, yüksek kalibreli top, yeni nesil 2,75 inç roket, uzun menzilli ve farklı güdüm sistemlerine sahip tanksavar füzeleri ile havadan havaya füze sistemleri olacak.

https://www.ensonhaber.com/atak-2-gorucuye-cikiyor.html (https://www.ensonhaber.com/atak-2-gorucuye-cikiyor.html)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 16 Mayıs 2019, 23:43:02
(https://www.ptisidiastima.com/wp-content/uploads/2019/05/Dream-Apache-696x409.jpg)

Tam bu alemde alemin kralı biziz diyeceğiz dedik adamlar daha iyisini yapıyor.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: UYVAR - 17 Mayıs 2019, 00:51:31
(https://www.ptisidiastima.com/wp-content/uploads/2019/05/Dream-Apache-696x409.jpg)

Tam bu alemde alemin kralı biziz diyeceğiz dedik adamlar daha iyisini yapıyor.

😂😂 Guzeldi. Kanat uclarindaki herzeler ne acaba?
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 17 Mayıs 2019, 03:59:15
(https://www.ptisidiastima.com/wp-content/uploads/2019/05/Dream-Apache-696x409.jpg)

Tam bu alemde alemin kralı biziz diyeceğiz dedik adamlar daha iyisini yapıyor.

😂😂 Guzeldi. Kanat uclarindaki herzeler ne acaba?

2026-28 de tamamlanacak bir proje. Arkadaki pervane hız için verilmiş ama muhtemel hızı atak-2 için verilen hızdan 10-15 km/s fazla sadece anlayamadım. Belki birisinin verilen hızı ağırlıkla birininki boş halidir.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 17 Mayıs 2019, 08:52:07
Tam biz yapıyorken değil. Zaten üzerinde çalışıyorlardı...

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=989.50 (http://www.defenceturk.com/index.php?topic=989.50)
Başlık: ATAK II.
Gönderen: カメせ - 16 Haziran 2019, 13:11:50
(https://pbs.twimg.com/media/D9LM2B1WwAEUeN5?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Hilal-i Ahmer - 16 Haziran 2019, 13:47:46
Atak II'nin yan tarafında  Hava SOJ projesinin Bombardier Global 6000 uçağınıda ekrana sığdırsalar imiş güzel olurmuş :)
Başlık: MMU TF. Hürjet. Atak II.
Gönderen: カメせ - 18 Haziran 2019, 11:34:01
(https://pbs.twimg.com/media/D9SOO-fXYAAD3VJ?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: serkan - 18 Haziran 2019, 16:41:09
Bizim pavyon şimdilik disneylant gibi 
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: カメせ - 28 Temmuz 2019, 00:33:40
youtu.be/zArbV0JBC4Y (http://youtu.be/zArbV0JBC4Y)
Alıntı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii
@TUSAS_TR
Bugüne kadar gördüğünüz en güçlü Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri! #TUSAŞ, Türkiye için daha iyisini yapana kadar en iyisi Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri.
(https://pbs.twimg.com/media/EAWN0zjWwAE9iTM?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: カメせ - 05 Ağustos 2019, 21:22:25
(https://pbs.twimg.com/media/EBJt6HjX4AcU4Kp?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: metin62 - 05 Ağustos 2019, 22:10:54
(https://pbs.twimg.com/media/EBJt6HjX4AcU4Kp?format=jpg&name=small)

Atak1-1 >Atak 1-2 seviyesine cikarilmasi dusunuluyormu ?
Atak1-1 Faz helikopterleri risk olusturmuyormu G.doguda?
Kizil otesi karsi tedbir olmayisi her iki faz da eksiklik degilmi?

Fazla soru sordum pardon :)

Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: カメせ - 05 Eylül 2019, 11:56:55
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EDoX1pYWsAEbztn?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEpoQnEWsAIY6cs?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EE1MvV8WwAAShx2?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: カメせ - 19 Eylül 2019, 16:53:21
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EE1LhPqWwAAl1Zt?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 19 Eylül 2019, 17:00:04
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EE1LhPqWwAAl1Zt?format=jpg&name=small)

Bu 10 tonluk Ağır heliden farklı bir helikopter. Bu Atak'ın yerli ts-1400 motorlu, yerli 20 mm ve cats'lı full yerli modeli. Çok ihracat başarısı yakalayacaktır.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Yasar - 19 Eylül 2019, 23:55:30
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EE1LhPqWwAAl1Zt?format=jpg&name=small)

Bu 10 tonluk Ağır heliden farklı bir helikopter. Bu Atak'ın yerli ts-1400 motorlu, yerli 20 mm ve cats'lı full yerli modeli. Çok ihracat başarısı yakalayacaktır.
Sayın Battlestar, eminmisin bunun yerli motorlu atak olduğundan? Sanki yeni ağır saldırı helikopteri atak2 gibi duruyor. Altındaki yazı da onu gösteriyor. Silah aşağıya alınmış. Tepede mildar var. Alet yeni baştan dizayn edilmiş. Çizgiler ağır saldırı atak2 diyor. Açıklarsan iddianı sevinirim.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 20 Eylül 2019, 00:49:05
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EE1LhPqWwAAl1Zt?format=jpg&name=small)

Bu 10 tonluk Ağır heliden farklı bir helikopter. Bu Atak'ın yerli ts-1400 motorlu, yerli 20 mm ve cats'lı full yerli modeli. Çok ihracat başarısı yakalayacaktır.
Sayın Battlestar, eminmisin bunun yerli motorlu atak olduğundan? Sanki yeni ağır saldırı helikopteri atak2 gibi duruyor. Altındaki yazı da onu gösteriyor. Silah aşağıya alınmış. Tepede mildar var. Alet yeni baştan dizayn edilmiş. Çizgiler ağır saldırı atak2 diyor. Açıklarsan iddianı sevinirim.

Üstteki mildar değil rotorun üst koruması 1 , 3. Silah istasyonu yok 2 , top 30 mm değil 20 mm 3.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 20 Eylül 2019, 01:08:27
Bir kere bu helikopter bizim videoda izlediğimiz Ağır helikopter değil. Çünkü bir çok fark var. Mesela ustteki mildar degil. Pervane şaftı koruyucusu gibi bir şey. Helikopter de 3. Silah istasyonu yok. Onuda geçtim helikopter 20 mm ana top taşıyor.

Bir duyum almadım ama kendi gördüğüm ve hissiyatıma göre ortada iki helikopter olacak ama tai ve ssb nin tanıtım birimlerinin hataları yüzünden ciddi bir hata var ve maket şirketi de bu hataya düşmüş olabilir.

Şimdi bu iki helikopter nedir ?

Biliyoruz ki atak projesi acil ihtiyaça binaen ortaya çıkan bir projeydi. Ortaya çıkacak ürünün çabucak yerli isterlerle donanimlanip goreve başlaması gerekti. Hatta bu sebeple edh bile oldu.

Bu aciliyet sebebiyle helikopterin varoluşsal sebeplerinden kaynaklı flirin ters asılamamasi, kısıtlı mermi şeritleri ve konumlandırılması, ana topun flira etkisi ve sonradan eklenen sensörlerin yamalı bohça gibi eklenmesi ve bazılarının kablolarının bile dışarda olması durumundan dolayı gereksede atak platformunun kabinin'in eskimiş bir konsept olmasından kelli Tai bu helikopteri yeni kasa, yerli motor , yerli ana top, yerli sensör takviyesiyle yepyeni bir çehre yaratmış ve buna atak-2 demiş ki bence yapıldığında sınıfının en iyisi olarak çok satacak.

Tabi birde apache sınıfı 10 tonluk 4 istasyondan anti tank taşıma ve 3. İstasyon ile 30 mm ve yuksek muhimmat kapasiteli ağır tarruz helisi isteği doğrultusunda gelistirilen bir helikopter var. Bunada ağır taaruz helikopteri deniliyor.

Ancak atak-2 vee ağır taaruz helisi bir iki gun arayla ayyuka çıkınca ve ney bir isimlendirilmeyle ayrılmadığı dan devamlı karıştılar.

Bence.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Yasar - 20 Eylül 2019, 01:56:53
Bir kere bu helikopter bizim videoda izlediğimiz Ağır helikopter değil. Çünkü bir çok fark var. Mesela ustteki mildar degil. Pervane şaftı koruyucusu gibi bir şey. Helikopter de 3. Silah istasyonu yok. Onuda geçtim helikopter 20 mm ana top taşıyor.

Bir duyum almadım ama kendi gördüğüm ve hissiyatıma göre ortada iki helikopter olacak ama tai ve ssb nin tanıtım birimlerinin hataları yüzünden ciddi bir hata var ve maket şirketi de bu hataya düşmüş olabilir.

Şimdi bu iki helikopter nedir ?

Biliyoruz ki atak projesi acil ihtiyaça binaen ortaya çıkan bir projeydi. Ortaya çıkacak ürünün çabucak yerli isterlerle donanimlanip goreve başlaması gerekti. Hatta bu sebeple edh bile oldu.

Bu aciliyet sebebiyle helikopterin varoluşsal sebeplerinden kaynaklı flirin ters asılamamasi, kısıtlı mermi şeritleri ve konumlandırılması, ana topun flira etkisi ve sonradan eklenen sensörlerin yamalı bohça gibi eklenmesi ve bazılarının kablolarının bile dışarda olması durumundan dolayı gereksede atak platformunun kabinin'in eskimiş bir konsept olmasından kelli Tai bu helikopteri yeni kasa, yerli motor , yerli ana top, yerli sensör takviyesiyle yepyeni bir çehre yaratmış ve buna atak-2 demiş ki bence yapıldığında sınıfının en iyisi olarak çok satacak.

Tabi birde apache sınıfı 10 tonluk 4 istasyondan anti tank taşıma ve 3. İstasyon ile 30 mm ve yuksek muhimmat kapasiteli ağır tarruz helisi isteği doğrultusunda gelistirilen bir helikopter var. Bunada ağır taaruz helikopteri deniliyor.

Ancak atak-2 vee ağır taaruz helisi bir iki gun arayla ayyuka çıkınca ve ney bir isimlendirilmeyle ayrılmadığı dan devamlı karıştılar.

Bence.
Sn Battlestar izahat için teşekkürler. Ancak mildar dediğim motor kapağı her iki resimde de aynı. O benim hatam. Silah noktalarında bir fark var ama, sanki makette o noktaya silah konmamış. Yoksa 3üncü bir nokta mevcut gibi. İlk ağır saldırı helisinde 20mm top yapılacaktı daha hedefi iyi vuruyor diye.
Bence bu maket firmasının hatası.
İnşallah siz haklı çıkarsınız. Çünkü benim de gönlümden böyle, aceleyle değil ama doğru mühendislikle üretilmiş bir t-129 geçer.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: selcukkocak78 - 20 Eylül 2019, 14:17:32
(https://pbs.twimg.com/media/EBJt6HjX4AcU4Kp?format=jpg&name=small)

Atak1-1 >Atak 1-2 seviyesine cikarilmasi dusunuluyormu ?
Atak1-1 Faz helikopterleri risk olusturmuyormu G.doguda?
Kizil otesi karsi tedbir olmayisi her iki faz da eksiklik degilmi?

Fazla soru sordum pardon :)
atak projesi tamamlandığında eldeki faz1 ler ve edh lerin tamamı faz2 seviyesine yükseltilecek.
kızılötesi karşı tedbir için proje başlatıldı. olmayan birşey için eksiklik denmesi uygun değil
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 20 Eylül 2019, 14:34:27
(https://pbs.twimg.com/media/EBJt6HjX4AcU4Kp?format=jpg&name=small)
Biraz kafam karıştı. ???
Lazer ikaz sistemi bulunmayan ve aktif olarak kullandığımız Atak helikopterleri var mı?
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: metin62 - 20 Eylül 2019, 15:08:56
(https://pbs.twimg.com/media/EBJt6HjX4AcU4Kp?format=jpg&name=small)
Biraz kafam karıştı. ???
Lazer ikaz sistemi bulunmayan ve aktif olarak kullandığımız Atak helikopterleri var mı?

5 Aug tarihinde ben de paylasilmakta olan tablodaki bilgilere gore sorgulama yapmistim ama donus olmamisti.

Atak1-1 >Atak 1-2 seviyesine cikarilmasi dusunuluyormu ?
Atak1-1 Faz helikopterleri risk olusturmuyormu G.doguda?
Kizil otesi karsi tedbir olmayisi her iki faz da eksiklik degilmi?
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: カメせ - 22 Eylül 2019, 17:36:42
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EFEIITDWkAALe1T?format=jpg&name=small)(https://pbs.twimg.com/media/EFEuT9HXoAIQi2y?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: fırtına getiren - 22 Eylül 2019, 17:46:24
Bence bu cirit podu 2*2 değilde 3*3 olsa çok yerinde olur atak 2 için.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 22 Eylül 2019, 18:08:57
Bence bu cirit podu 2*2 değilde 3*3 olsa çok yerinde olur atak 2 için.


(http://www.defensereview.com/wp-content/uploads/2010/06/Northrop_Grumman_ATK_Venom_Targeting_Pod_and_Guided_2.75_Inch_Rocket_Pod_System_110.jpg)

Şöyle güzel ama Tripofobimi azdıran şeylerde var.Örnek alınabilecek.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Commander - 22 Eylül 2019, 18:30:53
Hocam proje hızlandırılamaz mı ? en azından ilk uçuş 2024'den 2023'lere çekilse
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: UYVAR - 22 Eylül 2019, 18:54:27
Bence bu cirit podu 2*2 değilde 3*3 olsa çok yerinde olur atak 2 için.


([url]http://www.defensereview.com/wp-content/uploads/2010/06/Northrop_Grumman_ATK_Venom_Targeting_Pod_and_Guided_2.75_Inch_Rocket_Pod_System_110.jpg[/url])

Şöyle güzel ama Tripofobimi azdıran şeylerde var.Örnek alınabilecek.


Güzel hareketler bunlar. Kim yapmis bunu?

2x2 modda 24 adet nokta atisli roketin var demektir. Yani 24 pickup, mrap, mevzi demektir. Ben fitim. Getirin imzalayayim. 😀
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 22 Eylül 2019, 19:10:13
Bence bu cirit podu 2*2 değilde 3*3 olsa çok yerinde olur atak 2 için.


([url]http://www.defensereview.com/wp-content/uploads/2010/06/Northrop_Grumman_ATK_Venom_Targeting_Pod_and_Guided_2.75_Inch_Rocket_Pod_System_110.jpg[/url])

Şöyle güzel ama Tripofobimi azdıran şeylerde var.Örnek alınabilecek.


Güzel hareketler bunlar. Kim yapmis bunu?Northrop grumman hocam.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJES
Gönderen: Yasar - 23 Eylül 2019, 00:10:20
Hocam proje hızlandırılamaz mı ? en azından ilk uçuş 2024'den 2023'lere çekilse
Her proje istenirse belli ölçüde hızlandırılabilir. Yeterki finans kaynağı olsun.
Atak 2 hızlansın. Tamamda hazırda atak t-129 üretiliyor. Acil saldırı helikopteri ihtiyacı eksikliği şimdilik belli ölçüde doldurulmuş sayılır. 51 tanesi envanterde.
İ sınıfı fırkateyn ve reis sınıfı denizaltılar büyük eksiklik. Donanmanın bunlara acil ihtiyacı var. Bunlara da finans lazım. Çok yavaş ilerliyorlar.
Bayraktar ve Sancaktar tipi gemi yapmak yerine koca bir Anadolu LHD yapılıyor. Gereklimiydi o kadar. Ona harcanan finans acil gemilere kanalize edilebilirdi.
F35 sarpa sardı. MMU’ya ihtiyaç şimdi daha da acil. Ona da finans lazım.
Altay tankı 3-4 yıldır hala seri üretime giremedi. Açıklanan üretim programı çok yavaş. Onada finans lazım.
Hürjet, MMU ile arayı kapatacak bir uçak olacak çok acil ihtiyaç var ; programı hızlandırmak lazım. Ama finans var mı?

Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Commander - 23 Eylül 2019, 00:15:12
Hocam finans işi çokda zor değil 1-2 milyarı nerelere harcıyoruz 300milyon bir gemiye verebiliriz vergi zamlar boşuna gelmiyor demi en azından 1-2. Milyar ayırsak gemi için 4-5 gemi yapıyor
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Yasar - 23 Eylül 2019, 14:43:56
Hocam finans işi çokda zor değil 1-2 milyarı nerelere harcıyoruz 300milyon bir gemiye verebiliriz vergi zamlar boşuna gelmiyor demi en azından 1-2. Milyar ayırsak gemi için 4-5 gemi yapıyor
Sn Commander, güzel söylüyorsunuz da, Türkiye nin savunma bütçesi kısıtlı. 19 milyar dolar lık bir bütçemiz var. Bunun içinden hangi silaha öncelik verilecek onun hesapları yapılıp senelere dağıtılıyor.
Ek finans mutlaka bulunur. Yeterki devletin kaynakları düzgün kullanılsın.Kimsenin gitmediği camiye 65 milyon dolar, İngiltere Cambridge de 30 milyon dolara, Kırgızistan da 35 milyon dolara ve ABD de , Kırım da , Makedonya da, Cibutı’de , Belarus da, (aşağıdaki linke bakınız) ....... bize hiç bir getirisi olmayan yerlerde cami inşaatlarına yapılan harcamalar yerine içeriye savunma sanayiine yapılacak yatırımların hem ekonomiye faydası olur, hem para içeride kalır, hem de yapmakta zorlandığımız birçok proje hızlanırdı.
https://ichef.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/85D2/production/_106985243_yaplancamiler.png
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Eylül 2019, 15:14:16
Savunma sanayisi için mtvlere bir zammı ne yapılmıştı o bütçe ne oldu acaba.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 23 Eylül 2019, 15:41:48
Bütçe için ona buna zam yapacaklarına israf edilen saçmalıkları kaldırsalar ülkemiz şaha kalkar. Dış güçler vs masallarına bu millet inanmıyor artık. Çünkü israf o kadar büyümüş ki, her türlü gizlemeye rağmen her gün bir yerden açık veriyor, gözler önüne seriliyor. Yazık!
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Mermi - 23 Eylül 2019, 15:44:35
Bedelli askerlikten de ciddi kaynak oluşturuldu. Bunların hepsi savunma bütçesinden hariç kaynaklar.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: UYVAR - 23 Eylül 2019, 23:28:41
Bence bu cirit podu 2*2 değilde 3*3 olsa çok yerinde olur atak 2 için.


([url]http://www.defensereview.com/wp-content/uploads/2010/06/Northrop_Grumman_ATK_Venom_Targeting_Pod_and_Guided_2.75_Inch_Rocket_Pod_System_110.jpg[/url])

Şöyle güzel ama Tripofobimi azdıran şeylerde var.Örnek alınabilecek.


Güzel hareketler bunlar. Kim yapmis bunu?Northrop grumman hocam.


Gece gece uc harfliler yokladi gene. 😀

Bu helikopterin gorev yukunu bilmiyorum. Ama merak ettigim bir konu var. 4x2 umtas ve iki adet bu northrop grumman podunu tasiyabilir mi?

Teknik acidan mumkun mu?
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: serkan - 24 Eylül 2019, 00:05:01
Kullanılabilir çünkü bu roketler eskiden beri kullanılan güdümsüz 2.75" roketlerin güdüm kiti ile güdümlü hale getirilmesi ile olan bir cirit muadili füze. Bizim cirit den bu tercihi ile çok ayrılıyor. MK82 bombalara lazer kiti takmamız gibi adamlarda klasik roketlere vidalı harp başlığı kısmını çıkartıp sadece roket kısmını kullanarak güdümlü hale getirme projesi. Bu yüzden klasik roket pod larından atılabiliyorlar.

Bu roketleri lazer güdümlü hale getiriyorlar yani tanıdınız siz onu  şimdi görünce. Yani diğer resimdeki pod aslında klasik bildiğin roket podu eskiden beri kullanılan.
Bizim Cirit bunu her şekilde tokatlar imrenecek bir şey yok.

(https://img.militaryaerospace.com/files/base/ebm/mae/image/2019/05/content_dam_mae_online_articles_2019_05_apkws_8_may_2019.png?auto=format&w=720)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: UYVAR - 24 Eylül 2019, 01:00:03
(https://www.talasexpresshaber.com/wp-content/uploads/2019/02/yeniatak.jpg)

(https://i.thmhaber.com/storage/files/images/2019/02/22/dz-zyr1wkae7f-k-Jjz7.jpg)

(https://i.thmhaber.com/storage/files/images/2019/02/22/dz-zzlqwsaetoqw-5CKw.jpg)

Hocam buruna koydugumuz flir azcik agir oldu diye kuyruga agirlik bagladik biz.

Dedigime en yakin konfigurasyon bu. Onda da 4 cirit var. O yuzden sordum. 🙄
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: serkan - 24 Eylül 2019, 01:51:11
Bir helikopter ne kadar cephede dolaşır sence bir düşün. Gidip gelmesini de hesapla yarım saat filandır aşağı yukarı. Bu sürede atıp atabileceği cirit sayısı ne olurki zaten. Koca ordunun depolarında bir kaç bin cirit olacak bunlar makineli tüfek gibi yakılmazki. Tanklar bile bir savaşta ortalama 50 mermi yakıyor savaşı onla bitiriyor. ABD ordusu körfes savaşında 5000 helfire kullanıca bu araştırma konusu oldu pentagonda mı kongrede mi ne. 8 tane Cirit 8 tane umtas yada 16 tane cirit i hangi savaşta bir helikopter havalanacak cepheye gidecek yakıtı izin verdiği sürede hedef bulacak ta vuracak. Hadi vurdu iki tanesine bir şey yapamadı geri döndü çokmu kötü netice yani. Kaldıki topuda var tatata dedimmi 5 saniyede bir kamyon gider. Bununda ötesinde illada lazımsa zaten mal bizim 4 roket yerine daha fazlada koyarız. Ama az değil yani bu kadar cirit
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: UYVAR - 24 Eylül 2019, 01:56:29
Afganistan'da bisikletli talibanlara bile javelin atiyorlar.

2. Korfez savasinda tomahawklar tukendi ek ihaleye cikildi.

Mantigin cok yanlis. Derhal guncelle kendini!
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: serkan - 24 Eylül 2019, 02:13:01
Saygılı olamayacaksan soru sorma bir daha bana sakın
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: UYVAR - 24 Eylül 2019, 02:23:43
Uslubumda saygisizlik yok. Ama sormam bundan sonra. Tamam.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: serkan - 24 Eylül 2019, 11:36:19
Tamam tamam sor
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: UYVAR - 24 Eylül 2019, 12:10:56
Yok kalsin. Baska kaynaklardan elde ederim bilgiyi. Onlar saygi pesinde kosmuyorlar. Saha tecrubeleri de daha fazla.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: serkan - 24 Eylül 2019, 12:12:24
Ölümü öp sormazsan
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 26 Eylül 2019, 13:09:27
(https://scontent.fist1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/71277432_2813836008646178_5708794526101929984_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_oc=AQlOkPKRMi4TjTPeLLqsC3s55UwfKam3rkzNcb4UCdZjS_AkExf9UzJYFw0RLNPE1S4&_nc_ht=scontent.fist1-2.fna&oh=c889bf9898767017522590681201655c&oe=5E321244)
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Mermi - 26 Eylül 2019, 17:25:23
Mildar ile çok stratejik bir helikopter olur. Yere yakın uçtuğu için hava savunma sistemleri(S-300, Patriot gibi) tasarımdan tespit edilip düşürmesi zor.  Hava üstünlük sağlandıktan sonra 15 km derinlikte tank, zırhlı araç vs hepsini vurmak çok kolay olur bunlar için. Mampads tehditi malum. Ben helikopterlerin doğrudan ön hatta top ile savaşa müdahil olmasını hiç desteklemiyorum. Daha çok radarı, ve uzun menzilli mühimmatları ile destek unsurları olmalı. Afrin harekâtı esnasında 1 helikopterimiz düştü mâlesef. 2 pilotumuz şehit oldu. Güney-doğu da kobra helikopterimiz de Btö tarafından manpans ile düşürülmüştü.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Yasar - 27 Eylül 2019, 00:15:04
Atak t-129’un tanesi 50 milyon dolar. Atak 2 kimbilir nekadar olacak? Bu aletleri üzerlerine 8 km’nin altındaki menzili olan silah koyup ön safha göndermek bence akıl karı değil. Hele hele üzerindeki 3-4 km menzilli baş topunu kullanmak için helikopteri tehlikeye atmak saçmalık. Temren 1 ve 2 gibi 18km ve 32km menzilli füzeleri koyarsın üstüne , mildarla hedefini seçer, salarsın harp alanına. Yukarıdan ihalarla ön saflarda çatışmanın, anti heli füze açısından emniyetli olduğunu belirledikten sonra sürersin bu aletleri ileri hatlara.
Tanesi 8-10 milyon dolarlık tanka olmadık korumayı koyuyoruz; Era zırh, bor karbür zırh, pulat veya Akkor aktif koruma, kafes zırh. Üstüne üstlük tankların ana koruması piyadedir ayrıca. 50 milyonluk atakta hangi koruma var?

Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Mermi - 27 Eylül 2019, 00:36:17
https://youtu.be/Kcj-PVFiTdM

26:40 sonrasına bak. Amerikan ordusu tamamen bu konsept üzerine helikopter uçuruyor. Atış kontrol radarı ile tespit edip 15, 20 Km öteden gönderiyor.  Çok alçaktan uçtuğu için tespit etmesi de cok zor. Helikopterler çok stratejik ve oyun değiştirici hale geliyor. Mildar olmadığı için biz bunu yapamıyoruz.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 27 Eylül 2019, 08:21:28
https://youtu.be/Kcj-PVFiTdM

26:40 sonrasına bak. Amerikan ordusu tamamen bu konsept üzerine helikopter uçuruyor. Atış kontrol radarı ile tespit edip 15, 20 Km öteden gönderiyor.  Çok alçaktan uçtuğu için tespit etmesi de cok zor. Helikopterler çok stratejik ve oyun değiştirici hale geliyor. Mildar olmadığı için biz bunu yapamıyoruz.

15-20 km'den hangi füze ile angaje sağlıyorlar ?
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 27 Eylül 2019, 08:32:37
Apache'nin longbow radarı ile kulandığı AGM-114L Hellfire füzesinin menzilinin en fazla 8 km olduğunu biliyorum ben. O da direkt atışlarda. Videodaki gibi engellerin etrafından dolaşarak hedefe ulaştığı atışlarda haliyle menzil daha da düşüyor.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 27 Eylül 2019, 10:08:28
Apache'nin longbow radarı ile kulandığı AGM-114L Hellfire füzesinin menzilinin en fazla 8 km olduğunu biliyorum ben. O da direkt atışlarda. Videodaki gibi engellerin etrafından dolaşarak hedefe ulaştığı atışlarda haliyle menzil daha da düşüyor.

Hocam yeni trend şu ; manpads menzilindenide geçtim tor sınıfı kısa menzilli hava savunma füzelerinin menzili ötesinden ateşlemek. Örneğin israillilerin nimrod füzesi şu an sadece  ch-53k atıyor ama ileride apachelerede gelir. Spike II-Er 16 -km ye kadar çıkıyor helikopterden atıldığı takdirde. O yüzden bizim hisar-a'nında menzili 20 km'lere çıkarması önemli bence. Diğer yandan Umtas'ında mutlaka atak-II ve Atak-I ler tarafından taşınabilen 16 km'ik bir versiyonu olmalı. Çok büyük güç çarpanı.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Yasar - 27 Eylül 2019, 11:11:06
Apache'nin longbow radarı ile kulandığı AGM-114L Hellfire füzesinin menzilinin en fazla 8 km olduğunu biliyorum ben. O da direkt atışlarda. Videodaki gibi engellerin etrafından dolaşarak hedefe ulaştığı atışlarda haliyle menzil daha da düşüyor.

Hocam yeni trend şu ; manpads menzilindenide geçtim tor sınıfı kısa menzilli hava savunma füzelerinin menzili ötesinden ateşlemek. Örneğin israillilerin nimrod füzesi şu an sadece  ch-53k atıyor ama ileride apachelerede gelir. Spike II-Er 16 -km ye kadar çıkıyor helikopterden atıldığı takdirde. O yüzden bizim hisar-a'nında menzili 20 km'lere çıkarması önemli bence. Diğer yandan Umtas'ında mutlaka atak-II ve Atak-I ler tarafından taşınabilen 16 km'ik bir versiyonu olmalı. Çok büyük güç çarpanı.
Sn Battlestar, Temren 1 füzemiz laser güdümlü 18km , temren 2 füzemiz daha uzun ve 32 km menzilli. Bunlar lumtas füzesi baz alınarak seahawk helikopterler için geliştirdiğimiz füzelerimiz.
Bunlar rahatlıkla mildar ile kullanılabilir.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: Yasar - 27 Eylül 2019, 11:14:59
Hatta tenmren füzeleri, bilhassa 32 km menzillisini tuzla botlara yerleştirme düşüncesi vardı diye hatırlıyorum. Yapsalar 16 adet TUZLA botumuz bayağı bir korku salar hasımlarına ve daha küçük botlara.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: SKYWOLF - 27 Eylül 2019, 11:16:41
Olabilir. Mildar'ın menzili 27 km. Ama arazi profili oluşturma menzili çok küçük, en fazla 2,5 km. >> http://www.meteksan.com/media/file/mildar-yeni_1561647691.pdf (http://www.meteksan.com/media/file/mildar-yeni_1561647691.pdf)

Helikopterlerin de uzak mesafede hedefleri vurmaları için ille de kendi radarlarını kullanmalarına gerek var mı? Daha uzun menzilli diğer hava radarlarının belirlediği hedeflere de atış yapabilirler.
Başlık: Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
Gönderen: BATTLESTAR - 27 Eylül 2019, 11:21:05
Hatta tenmren füzeleri, bilhassa 32 km menzillisini tuzla botlara yerleştirme düşüncesi vardı diye hatırlıyorum. Yapsalar 16 adet TUZLA botumuz bayağı bir korku salar hasımlarına ve daha küçük botlara.

Şimdi hocam temren'i biliyorum . Ancak kendisi ve menzilleri hakkında resmi bir tanıtım ve bildiri yapmadı Roketsan. Cida ve yatağan gibi ortada olmayan füzeler bile tanıtıldı o yok. Muhtemelen deneniyor. Sadece haberler ve söylenti var.

Eğer denildiği gibi olursa 18 km'lik olan belki atak 2'lerden atılabilir. Çok iyi bir silah olur. Keşke Atak-1'lerden de atılabilseler.