DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: fırtına06 - 26 Ocak 2019, 18:28:25

Başlık: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: fırtına06 - 26 Ocak 2019, 18:28:25
Rusya'nın paramiliter güçlerine bağlı yaklaşık 400 askerini Venezuela'ya gönderdiği belirtildi. Rusya adına Suriye ve Ukrayna'da da savaşan Wagner Group'a bağlı paralı askerlerin Kazak lideri Yevgeny Shabayev, emrin kendilerine pazartesi günü geldiğini ve askerlerin Maduro hükümetinin üst düzey yetkililerini korumak için ülkeye gittiğini söyledi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/04/DQzhB_1548492045_8805.jpg)

İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan iki kaynak, Rusya'ya bağlı paramiliter güçlerin Venezuela'ya gittiğini açıkladı. Ajansa konuşan üçüncü bir kaynak ise, bu durumu doğrulayarak, paralı askerlerin ülkeye ne zaman geldiğini ve görevinin ne olduğuna dair ayrıntılı bilgi veremeyeceğini söyledi.

VENEZUELA'YA GİDEN ASKER SAYISI 400 CİVARI

Reuters'ta yer alan diğer bir bilgide, Rusya'dan Venezuela'ya giden paramiliter asker sayısının yaklaşık 400 olduğu belirtildi.

PARAMİLİTER GRUBUN LİDERİ KONUŞTU: MADURO VE ÇEVRESİNİ KORUYACAĞIZ

Rusya adına Suriye ve Ukrayna'da da savaşan Wagner Group'a bağlı paralı askerlerin Kazak lideri Yevgeny Shabayev'in The Guardian'a telefonla verdiği bilgide ise, emrin kendilerine pazartesi günü geldiğini ve askerlerin Maduro hükümetinin üst düzey yetkililerini korumak için ülkeye gittiğini söyledi.

"ASKERİ KUVVET PROTESTOLAR BAŞLAMADAN ÖNCE GİTTİ"

Ayrıca Reuters'a da bilgi veren Yevgeny Shabayev, askeri birliğin, bu hafta başında protestoların başlamadığı ve Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmeden bir kaç gün önce gittiğini ifade etti.

VENEZUELA'DA RUSYA'NIN AĞIRLIĞI ARTIYOR

Rusya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz ay Venezuela'ya iki tane nükleer bomba atma kapasitesine sahip Tu-160 stratejik savaş uçağı, An-124 ağır nakliye uçağı ve Il-62 uzun menzilli yolcu uçağını göndermiş, hatta Rusya devlet ajansı TASS, Rusya'nın ülkenin başkenti Caracas'ın kuzeydoğusundaki La Orchila adasına askeri üs kuracağını ve bu hamlenin ABD'ye karşı atılmış adım olduğunu belirtmişti.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2814660-rusyadan-venezuela-hamlesi-yuzlerce-parali-asker-konuslandi/?detay=2 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2814660-rusyadan-venezuela-hamlesi-yuzlerce-parali-asker-konuslandi/?detay=2)
Başlık: Dünya bu notu konuşuyor! 5 bin asker...
Gönderen: SKYWOLF - 29 Ocak 2019, 08:38:25
Dünya bu notu konuşuyor! 5 bin asker...

Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un basın toplantısı sırasında elinde tuttuğu defterdeki "5 bin asker Kolombiya'ya" yazılı notun gerekçesi ve kapsamını bilmediklerini söyledi.

Açıklamanın yapıldığı sırada Bolton'un arkasında yer alan harita dikkatlerden kaçmadı.

(http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2019/01/29/fft16_mf13211389.Jpeg)

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun meşruiyetini kabul etmeyen ve ülkedeki muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu "geçici devlet başkanı" olarak tanıyan ABD'nin, Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA'ya uyguladığı yaptırımlar, dün Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

Yaptırım kararını açıklayan Bolton'un elinde tuttuğu sarı not defterindeki "5 bin asker Kolombiya'ya" yazılı not hem sosyal medya hem de bölge basınında en çok tartışılan konu haline geldi.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Trujillo, tartışmalar üzerine başkent Bogota'daki Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino'da kameralar karşısına geçerek, John Bolton'un elinde tuttuğu ve Kolombiya'yı işaret eden notun gerekçesi ve kapsamının bilinmediğini söyledi.

Ülkesinin Venezuela'daki durum karşısında "Lima Grubu" olarak bilinen ve son kararlarına Meksika'nın katılmadığı 13 Amerika kıtası ülkesi ile ortak hareket ettiğini belirten Trujillo, ülkesinin Venezuela'yı seçime götürecek ve anayasal düzeni inşa edecek şartları oluşturmak için diplomatik ve politik davranmaya devam edeceğini vurguladı.

Trujillo, ülkesinin dost ABD ve halkı ile iş birliği içinde, daimi bir diyalog içinde olmayı sürdüreceğini, iki taraflı ve küresel konularda çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

DİKKAT ÇEKEN HARİTA

Toplantıda John Bolton'un arkasında yer alan haritada aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Maduro'ya destek veren ülkelerin kırmızı olarak işaretlenmesi dikkat çekti.

http://www.milliyet.com.tr/dunya-bu-notu-konusuyor-5-bin-dunya-2818884/ (http://www.milliyet.com.tr/dunya-bu-notu-konusuyor-5-bin-dunya-2818884/)
Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: yahyaay - 29 Ocak 2019, 09:19:34
Yahu benim anlamadığım, adamlar haritada güney sınırımızı uçurmuşlar ( akıllarındakini göstermişler )hiçbir basın organı buna dikkat çekmemiş, tek dertleri Türkiye'nin kırmızı boyalı olması imiş. Türkiye kırmızıya boyansa ne olur maviye boyansa ne olur. Adamlar sınırlarımızı değiştirip dünyaya göstermişler bizim basın kırmızı derdinde lâ havlee....
Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: SKYWOLF - 29 Ocak 2019, 09:48:17
Yahu benim anlamadığım, adamlar haritada güney sınırımızı uçurmuşlar ( akıllarındakini göstermişler )hiçbir basın organı buna dikkat çekmemiş, tek dertleri Türkiye'nin kırmızı boyalı olması imiş. Türkiye kırmızıya boyansa ne olur maviye boyansa ne olur. Adamlar sınırlarımızı değiştirip dünyaya göstermişler bizim basın kırmızı derdinde lâ havlee....

+1
Sadece Güney Sınırı olsa...

(https://ichef.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/E049/production/_105371475_venezuela_countries_supporting_map_640-nc.png)

Bu haritalarda ülkelerin sınırları net olarak belirtilmemiş. Sadece hangi ülkelerin destek verdiği belirtilmeye çalışılmış.
Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: Afşar1 - 29 Ocak 2019, 09:51:32
Ege,hatay,çanakkale ve istanbul beyaz.
Bunlar ülke olarak dünya haritasına zaten hakim değiller(sokak röportajları)
Muhtemelen hatadır.
Tersi olsa amaç ne olabilir sizce ?
Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: Atsızbey - 29 Ocak 2019, 17:46:01
Yunanistanın batı trakya ve makedonya bölgesi de yok...hatta komşuyu iki nokta ile belirtmişler
Başlık: Rusya ABD'yi uyardı! Çok yıkıcı sonuçları olur
Gönderen: SKYWOLF - 07 Şubat 2019, 12:39:56
Rusya ABD'yi uyardı! Çok yıkıcı sonuçları olur

Rusya, Venezuela hakkında askeri ihtimallerden bahseden ABD'yi, böyle bir hamlenin "çok yıkıcı sonuçlar"ı olacağını belirterek uyardı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Venezuela’nın içişlerine askeri müdahalenin “en kötü senaryo” olduğunu ve böyle bir hamlenin çok yıkıcı sonuçları olacağını ifade etti.

Ryabkov, ABD'nin ardından kendilerinin de askıya aldığı INF Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’yla (INF) ilgili yeni bir teklif beklediklerini de belirtti.

"ABD INF’den çıkarsa, biz de çıkarız"

ABD ve Rusya’nın sırası ile Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı (INF)  6 aylığına askıya aldıklarını duyurmalarından sonra, dün Rusya’dan yeni bir hamle daha gelmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 6 ay içerisinde ABD’den uygun bir karşılık alamamaları hâlinde, INF'den çıkacaklarını duyurmuştu. Lavrov, "INF Anlaşması konusunda, zaten ABD’nin tüm asılsız suçlamalarına tüm yanıtları verdik. Başkan Putin bizim duruşumuzu belirlerdi. Biz bir ayna gibi hareket edeceğiz" demişti.

ABD’nin tüm girişimlerine karşılık vereceklerini belirten Lavrov, “ABD’liler anlaşmaya katılımlarını askıya aldı. Biz de aynısını yaptık. 6 aylık sürenin bitmesi üzerine, ABD’li yetkililerin, ABD’nin anlaşmadan çekileceği yönündeki resmi notlarının sonuçlarına göre biz de anlaşmayı uygulamayı durduracağız” ifadesini de kullanmıştı.
http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-rusya-dan-sert-dunya-2823875/ (http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-rusya-dan-sert-dunya-2823875/)
Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: Raptor44 - 07 Şubat 2019, 17:11:38
Rusya bu tarz durumda bir şey yapamaz gerçekçi olalım
Başlık: Küba'dan şoke eden Venezuela açıklaması! Ve ABD harekete geçti
Gönderen: fırtına06 - 15 Şubat 2019, 20:07:26
Küba, ABD'nin "insani yardım kisvesi" altında Venezuela'ya müdahalede bulunmak için Karayipler'e özel kuvvetlerini konuşlandırdığını öne sürdü. John Bolton ise, 25 ülkenin Venezuela'ya insani yardım göndermek amacıyla 100 milyon dolar topladığını açıkladı. Yardımların Kolombiya ve Brezilya sınırındaki kamplara gönderileceği vurgulanırken, Maduro bu yardımların "ABD'nin işgali meşru gösterme yolu" olduğunu söylüyor.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/07/kubadan_soke_eden_venezuela_iddiasi_abd_harekete_gecti_1550217870_8229.jpg)

Ülkenin komünist gazetesi Granma'da yer alan hükümet açıklamasına göre, ABD askeri uçakları geçen hafta Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti dahil olmak üzere bölgedeki stratejik yerlere iniş yaptı.

Açıklamada 6-10 Şubat arasında iniş yapan uçaklardan büyük ihtimalle bu ülkelerin hükümetlerinin de bir bilgisinin olmadığı öne sürüldü.

Küba, ABD'nin Venezuela siyasetine karışmasının, göndermek istediği insani yardımdan bin kat daha büyük bir zarara yol açtığı yorumunu yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Venezuela Temsilcisi Elliott Abrams ise bunun "yeni bir yalan" olduğunu söyledi.

Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Miguel Vargas da bu iddiayı yalanladı.

"YARDIMLAR" SINIRA GÖNDERİLECEK

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, 25 ülkenin Venezuela'ya insani yardım göndermek amacıyla 100 milyon dolar topladığını açıkladı.

İnsani yardımın Kolombiya ve Brezilya sınırlarında bulunan mülteci merkezlerine ve Karayip adası Curazao'a gideceği belirtildi.

Guaido, insani yardımın 23 Şubat itibariyle Venezuela'ya girmesini hedefliyor.

MADURO'DAN "YARDIMLARA" KARŞI HAMLE

Maduro ise Kolombiya sınırına asker konuşlandırdı; böylece insani yardımın girişine izin vermemeyi hedefliyor.

Küba'nın iddiaları arasında ABD'nin "uluslararası koruma altında zorla insani yardım göndermeye çalışarak müdahalenin zeminini hazırladığı" da var. Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque ise Küba'nın bu iddialarının tamamen yanlış olduğunu belirtti.

MADURO "YARDIMLAR" İÇİN "ABD'NİN İŞGALİ MEŞRU GÖSTERME YOLU" DEMİŞTİ

BBC'ye konuşan Maduro, ülkesindeki krizin sorumlusunun ABD olduğunu söylemişti.

Maduro, Trump yönetimini "aşırı uçta görüşlere sahip bir çete" olarak nitelendirdi.

Maduro, ülkesine insani yardım gönderilmesine izin vermeme kararına gerekçe olarak insani yardımların, "ABD'nin işgalini meşru gösterme yolu" olduğunu söyledi; ABD'nin "savaş çığırtkanlığı" yaptığını belirtti.

VENEZUELA KRİZİ

Venezuela'da, çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere, Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya, Avusturya, Hollanda, İsveç, Letonya, Danimarka, Çekya ve Portekiz'den sonra, Avrupa Parlamentosu (AP) aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'ya asker göndermeyi "seçeneklerden biri" olarak gördüğünü söylemişti.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2828306-kubadan-soke-eden-venezuela-aciklamasi-ve-abd-harekete-gecti/?detay=2 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2828306-kubadan-soke-eden-venezuela-aciklamasi-ve-abd-harekete-gecti/?detay=2)
Başlık: Zaharova: ABD, Venezüella sınırına Özel Kuvvetleri ve silah gönderiyor
Gönderen: fırtına06 - 22 Şubat 2019, 20:12:45
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin yarın Veneüzella muhalefetiyle gerçekleştireceği 'insani yardım provokasyonu' için Venezüella sınırına Özel Kuvvetler birliklerini silah gönderdiğini söyledi.

(https://cdntr2.img.sputniknews.com/images/103781/76/1037817607.jpg)

Haftalık basın toplantısında Venezüella muhalefetiyle ABD'nin yarın gerçekleştireceği insani yardım kampanyası hakkında konuşan Zaharova, "Venezüella'daki gelişmelerde kritik bir noktaya gelindi, bunu herkes anlıyor. 23 Şubat'ta büyük ve tehlikeli bir provokasyon planlanıyor. Sözde insani yardım konvoyunun Washington'un yönetiminde Venezüella sınırını geçmesi üzerine kurulu bu provokasyon, karşıt gruplar arasında çatışmalara yol açmaya gebe. Bu, ülkenin meşru liderini koltuktan indirmeye dönük güç kullanımı için elverişli bir bahane de oluşturuyor" dedi.
Zaharova, provokasyonun ABD tarafından hazırlandığının ve tüm sürecin 'savaş bilimi' kurallarına göre yürütüldüğünün altını çizdi.

'DÜNYADA CEPHELEŞME ÇOK KESKİN BİR ŞEKİLDE TIRMANACAK'

Zaharova, "Eğer provokasyonun organizatörlerinin planları gerçekleşirse bu, saldırgan ABD dış politikasının yeni bir seviyeye çıktığı, askeri macera yoluna girdiği anlamına gelecek. Ancak bu aşağı yönde bir yol. Dünyada gerilim ve cepheleşme çok keskin bir şekilde tırmanacak" ifadelerini kullandı.

'ABD VE NATO'LU MÜTTEFİKLERİ MART BAŞINDA MUHALİFLERE SİLAH GÖNDERMEYİ PLANLIYOR'

Bu arada Zaharova, ABD'li şirketlerin ve NATO müttefiki ülkelerdeki bazı şirketlerin mart başında bir Doğu Avrupa ülkesinden büyük bir parti silah ve mühimmat alarak Venezüella muhalefetine göndermeyi planladığına dair bilgiye ulaştıklarını açıkladı.
'
UKRAYNA DEVLET ŞİRKETİ ANTONOV'LA İŞBİRLİĞİ YAPILACAK'

"Sevkiyatın mart başında Venezüella'ya komşu bir ülke üzerinden birkaç parti halinde yapılması planlanıyor. Bu operasyonda Ukrayna izi de görülüyor" diye devam eden Zaharova, özellikle Ukrayna devlet şirketi Antonov'la işbirliği yapılacağını anladıklarını belirtti.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201902221037817426-zaharoca-abd-venezuella-sinirina-ozel-birlik-ve-silah-gonderiyor/
Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: OKÇULAR - 30 Nisan 2019, 16:22:54
Venezuela'da darbe girişimi
Venezuela hükümeti, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

https://www.ensonhaber.com/venezuelada-darbe-girisimi.html (https://www.ensonhaber.com/venezuelada-darbe-girisimi.html)
Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: OKÇULAR - 30 Nisan 2019, 22:17:13
Darbeciler başarılı olamayınca araçlarını halkın üzerine sürmeye başlamış.
Vaziyet bu şekilde devam ederse Guaido ve ABD için fiyasko kapıda.

https://twitter.com/i/status/1123252665859936256
Başlık: Rusya flaş Venezuela hamlesini doğruladı
Gönderen: fırtına06 - 25 Mayıs 2019, 19:18:58
Rusya, Venezuela ordusuna eğitim verdiği iddialarını doğruladı. Karakas’ta bulunan Büyükelçi Vladimir Zaiomski, geçtiğimiz Mart ayında ABD'nin tehditlerine karşılık olarak Güney Amerika ülkesine yüzlerce Rus askerinin geldiği dedikodularına, “meslektaşlarını eğitmek için burada olan uzmanlarımız var” ifadelerini kullandı.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/21/rusya_venezuela_ordusuna_egitim_verdigini_dogruladi_1558772136_3218.jpg)

Mart ayında Venezuela’ya ulaşan Rus birlikleri, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya tam bağlı orduyu ABD’nin güç kullanımı tehdidine karşı hazırlıyor. Karakas’ta bulunan Büyükelçi Vladimir Zaiomski, "Venezuela hükümeti, ABD'nin ülkelerine karşı güç kullanımı tehdidine karşı, sahip oldukları silahların çalışmasından emin olmaları gerektiği için, yılın başından beri alarm durumunda bulunuyor'' dedi.

2001 yılında iki ülke arasında yapılan anlaşma gereği, Rus uzmanların, Venezuelalı meslektaşlarını askeri teçhizatlarını hazır tutmaları ve aynı zamanda onları en iyi şekilde kullanmalarını sağlamak için eğittiklerini açıkladı. 2009'dan bu yana Venezuela’da görevli olan Büyükelçi, ''Askeri girişimlerine karşıyız. Krizden çıkışın diyalog ile olduğuna inanıyoruz'' dedi.

Şu anda sistematik bir diyalog olmadığını belirten Zaimoski, darbeci muhalif lider Juan Guaido ve muhalefeti radikaller ve marjinallerden etkilenmekle suçladı.
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun müttefiki olan Rusya, Mart ayında ülkeye yüzlerce asker gönderdi.

Bu kriz Moskova ile Washington arasında birbirini Venezuela'yı istikrarsızlaştırmakla suçlayan yeni bir krize yol açtı. ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’yı ülkeyi terk etmeye çağırırken, Moskova ise Washington’u uluslararası hukuka darbe vurmakla suçladı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2863745-rusya-flas-venezuela-hamlesini-dogruladi (http://www.haber7.com/dunya/haber/2863745-rusya-flas-venezuela-hamlesini-dogruladi)
Başlık: Maduro'ya karşı yeni darbe girişimi!
Gönderen: fırtına06 - 27 Haziran 2019, 19:31:34
Venezuela Devlet Başkanı Maduro'ya karşı yeni darbe girişiminde bulunulduğu ve bu girişimin engellendiği açıklandı.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/24/maduro_kolombiya_sinirini_acti_40_bin_venezuelali_geri_dondu_1560149769_6106.jpg)

Venezuela'nın sosyalist hükümeti yaptığı açıklamada, ABD, Şili ve Kolombiyalı yetkililerin Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya suikast yapmak ve yerine bir general yerleştirmek amacıyla darbe girişiminde bulunduğunu açıkladı.

Haberleşme Bakanı Jorge Rodriguez, darbe planının hem aktif hem de emekli subayları içerdiğini ve bu hafta gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı.

Venezuela hükümeti, darbe girişiminin arkasında ABD, Şili ve Kolombiya'nın olduğunu duyurdu.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2873309-maduroya-karsi-yeni-darbe-girisimi (http://www.haber7.com/dunya/haber/2873309-maduroya-karsi-yeni-darbe-girisimi)
Başlık: Teklif gönderdiler! Aralarında Türkiye de var
Gönderen: fırtına06 - 04 Temmuz 2019, 20:09:20
Peru Dışişleri Bakanı Nestor Popolizio, Venezuela'daki krize ilişkin gelecek ay yapılacak Lima Grubu toplantısına Türkiye, Rusya ve Çin'in de dahil olduğu çok sayıda ülkeyi davet ettiklerini bildirdi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/27/U3EL2_1562244636_9567.jpg)

Ülke basınında çıkan haberde, Nestor Popolizio, Rusya, Çin, Türkiye ve ABD de dahil olmak üzere 100 ülkenin dışişleri bakanlarına, Peru'nun başkenti Lima'da 6 Ağustos'ta yapılacak zirveye katılmaları için davetiye yollandığını kaydetti.

Açıklamada, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile muhalif lider Juan Guaido'ya zirvenin "kutuplaştırılmaması" için herhangi bir davet gönderilmeyeceği kaydedildi.

Zirvenin amacının, Venezuela'daki krizin çözümüne yönelik ilk kez tüm tarafları bir araya getirerek tarafların ne düşündüğünü  görmek olduğunu belirten Popolizio, "Bu konuya müdahil olan herkesten talebimiz, çözümün bir parçası olmaları ve krizi derinleştirmeden 'iyi niyet ve diyalog' sunmasıdır" ifadesini kullandı.

Popolizio, Venezuela'da adil ve güvenli seçimler için uluslararası toplumun rol oynaması gerektiğini vurgulayarak, sayıları 4 milyonu bulan Venezuelalı göçmenlerin bölgedeki etkilerinin de değerlendirme kapsamına alınacağını söyledi.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2875585-teklif-gonderdiler-aralarinda-turkiye-de-var (http://www.haber7.com/dunya/haber/2875585-teklif-gonderdiler-aralarinda-turkiye-de-var)
Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: カメせ - 27 Temmuz 2019, 10:26:11
Alıntı
Venezuela Devlet Başkanı Maduro; Venezuela ekonomisinin yeniden yapılandırılmasında emeği geçen Rusya, Çin,Hindistan ve Türkiye'ye minnettar olduğunu belirtti.

Tüm ülkelerin gönderdiği “uzmanlar” için teşekkür etti.

Maduro, Venezuela ekonomisinin sadece petrol gelirlerine dayalı olmaması için yeniden yapılandırmaya gittiklerini belirtti.

Maduro, Venezeula’nın en büyük önceliğinin tarımsal endüstri olduğunu belirtti.

“İhtiyacımız olan her şeyi kendimiz üreteceğiz,” dedi.
Başlık: ABD'den Türkiye'ye tehdit: Kesinlikle sabrımız yok!
Gönderen: fırtına06 - 21 Eylül 2019, 12:49:33
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Küba ve Venezüella'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Carrie Filipetti, Venezüella krizine ilişkin açıklamada bulundu. Filipetti, Türkiye'yi işaret ederek "Venezüella'daki diktatörlüğü desteklemeyi seçen herhangi bir ülkeye karşı kesinlikle sabrımız yok" dedi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/38/abdden_turkiyeye_tehdit_kesinlikle_sabrimiz_yok_1568948409_0881.jpg)

Venezüella ile ilgili son gelişmelere dair düzenlenen basın toplantısında konuşan Filipetti, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Türkiye ziyaretinin hemen ardından bir Türk şirketi tarafından bu ülkeden satın alınan toplam 900 milyon dolar değerindeki altın ile ilgili soru üzerine, "Venezüella'daki diktatörlüğü desteklemeyi seçen herhangi bir ülkeye karşı kesinlikle sabrımız yok" dedi.

ABD'nin Venezüella'ya uyguladığı yaptırımların 'Venezüella yönetiminin finansal kaynaklarını sınırlandırmaya' odaklandığını belirten Filipetti, "Altın ya da petrol satışının gelirleri fakir Venezuela halkının değil, Maduro ve çevresinin cebine gidiyor. Venezuela halkı üzerinde daha fazla baskı kurmak için kullanılacak her para, bizim yalnızca yaptırım politikamıza değil, değerlerimize de aykırı" diye konuştu.

Venezüella'ya yapılan kaynak aktarımlarını çok ciddiye aldıklarını kaydeden Filipetti, "Bu paranın ABD müttefiki bir ülkeden gelmesi bizim için bir şeyi değiştirmez. Bu hareket tarzının sona erdiğinden emin olmak için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2898253-abdden-turkiyeye-tehdit-kesinlikle-sabrimiz-yok (http://www.haber7.com/dunya/haber/2898253-abdden-turkiyeye-tehdit-kesinlikle-sabrimiz-yok)
Başlık: Ynt: ABD'den Türkiye'ye tehdit: Kesinlikle sabrımız yok!
Gönderen: Yasar - 21 Eylül 2019, 17:12:20
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Küba ve Venezüella'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Carrie Filipetti, Venezüella krizine ilişkin açıklamada bulundu. Filipetti, Türkiye'yi işaret ederek "Venezüella'daki diktatörlüğü desteklemeyi seçen herhangi bir ülkeye karşı kesinlikle sabrımız yok" dedi.

([url]http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/38/abdden_turkiyeye_tehdit_kesinlikle_sabrimiz_yok_1568948409_0881.jpg[/url])

Venezüella ile ilgili son gelişmelere dair düzenlenen basın toplantısında konuşan Filipetti, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Türkiye ziyaretinin hemen ardından bir Türk şirketi tarafından bu ülkeden satın alınan toplam 900 milyon dolar değerindeki altın ile ilgili soru üzerine, "Venezüella'daki diktatörlüğü desteklemeyi seçen herhangi bir ülkeye karşı kesinlikle sabrımız yok" dedi.

ABD'nin Venezüella'ya uyguladığı yaptırımların 'Venezüella yönetiminin finansal kaynaklarını sınırlandırmaya' odaklandığını belirten Filipetti, "Altın ya da petrol satışının gelirleri fakir Venezuela halkının değil, Maduro ve çevresinin cebine gidiyor. Venezuela halkı üzerinde daha fazla baskı kurmak için kullanılacak her para, bizim yalnızca yaptırım politikamıza değil, değerlerimize de aykırı" diye konuştu.

Venezüella'ya yapılan kaynak aktarımlarını çok ciddiye aldıklarını kaydeden Filipetti, "Bu paranın ABD müttefiki bir ülkeden gelmesi bizim için bir şeyi değiştirmez. Bu hareket tarzının sona erdiğinden emin olmak için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.

[url]http://www.haber7.com/dunya/haber/2898253-abdden-turkiyeye-tehdit-kesinlikle-sabrimiz-yok[/url] ([url]http://www.haber7.com/dunya/haber/2898253-abdden-turkiyeye-tehdit-kesinlikle-sabrimiz-yok[/url])


Dünyanın en zengin petrol yatakları niye benim kontrolümde değil diye bas bas bağırıyor. Adam belki diktatör ama seçimle gelmiş. Belki hileli seçimle gelmiş ama seçilmiş. Adam petrol ve diğer kaynaklardan gelen gelirleri cebe indiriyormuş. Olabilir. O oradaki halkın aptallığı. Sana ne? 
Bana bu hikaye pek yabancı gelmedi ama neyse konuyu saptırmayalım.
Sen dünyanın polisimisin?
Ülkeyi ekonomik ablukaya alıp,  çıkardığı petrolü sattırmayıp, halkın ızdırap çekmesine sebep gene ABD. Ondan sonra neymiş efendim diktatörmüş.
Peki senin desteklediğin dikta rejimlerine ne diyeceksin?
İki yüzlülük ve çifte standardın alası.
Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: SKYWOLF - 21 Eylül 2019, 17:32:05
Yaşar +1

Mısır'daki Sisi Trump'un en sevdiği diktatörken, Maduro da galiba en sevmediği oluyor!
Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: serkan - 21 Eylül 2019, 21:31:25
Mısır halkıda kaşınıyor. Getirecekler bir yönetim 20 yıl kahrolacaklar ondan sonra. 10 yılda ordu polis hukuk yanına geçirilirse bir daha kurtul kurtulabilirsen İran gibi
Şeriatçı bu sokağa dökülenler Sisi bir anlamda Kemalist. Bizim nefret ettiğimize bakma adam medeni adam. Tarikatlar sokağa döktü milleti sade vatandaşta bıkmış her şeyden zaten iyiyi doğruyu düşünecek hali kalmamış. Bu sisi zihniyetinin derdi ne söyleyim ben. Bu zihniyete nefes aldırmıyorlar ülke huzura ersin gelişsin medeni olsun. Sisi gibiler elleri tetikte beklemek zorunda kalıyor az gevşetseler yada demokrasiye geçseler gördük dinciler geliyor. Dinci gelecekte ne olacak bir kaç seçim sonra gider ama ona cesareti yok işte orası ortadoğu seçimi bile kaldırırlar isterlerse gelenler. Ortadoğuda her devlet dincilerle mücadele ediyor şeriatçısıda değilide. Suudi Arabistan bile dincilere karşı amansız bir bekleyişte. Sadece iki devlet dincilerle mücadele etmiyor islam aleminde.
Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: Tigerfish - 21 Eylül 2019, 22:11:36
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Küba ve Venezüella'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Carrie Filipetti, Venezüella krizine ilişkin açıklamada bulundu. Filipetti, Türkiye'yi işaret ederek "Venezüella'daki diktatörlüğü desteklemeyi seçen herhangi bir ülkeye karşı kesinlikle sabrımız yok" dedi.

([url]http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/38/abdden_turkiyeye_tehdit_kesinlikle_sabrimiz_yok_1568948409_0881.jpg[/url])

Venezüella ile ilgili son gelişmelere dair düzenlenen basın toplantısında konuşan Filipetti, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Türkiye ziyaretinin hemen ardından bir Türk şirketi tarafından bu ülkeden satın alınan toplam 900 milyon dolar değerindeki altın ile ilgili soru üzerine, "Venezüella'daki diktatörlüğü desteklemeyi seçen herhangi bir ülkeye karşı kesinlikle sabrımız yok" dedi.

ABD'nin Venezüella'ya uyguladığı yaptırımların 'Venezüella yönetiminin finansal kaynaklarını sınırlandırmaya' odaklandığını belirten Filipetti, "Altın ya da petrol satışının gelirleri fakir Venezuela halkının değil, Maduro ve çevresinin cebine gidiyor. Venezuela halkı üzerinde daha fazla baskı kurmak için kullanılacak her para, bizim yalnızca yaptırım politikamıza değil, değerlerimize de aykırı" diye konuştu.

Venezüella'ya yapılan kaynak aktarımlarını çok ciddiye aldıklarını kaydeden Filipetti, "Bu paranın ABD müttefiki bir ülkeden gelmesi bizim için bir şeyi değiştirmez. Bu hareket tarzının sona erdiğinden emin olmak için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.

[url]http://www.haber7.com/dunya/haber/2898253-abdden-turkiyeye-tehdit-kesinlikle-sabrimiz-yok[/url] ([url]http://www.haber7.com/dunya/haber/2898253-abdden-turkiyeye-tehdit-kesinlikle-sabrimiz-yok[/url])


Dünyanın en zengin petrol yatakları niye benim kontrolümde değil diye bas bas bağırıyor. Adam belki diktatör ama seçimle gelmiş. Belki hileli seçimle gelmiş ama seçilmiş. Adam petrol ve diğer kaynaklardan gelen gelirleri cebe indiriyormuş. Olabilir. O oradaki halkın aptallığı. Sana ne? 
Bana bu hikaye pek yabancı gelmedi ama neyse konuyu saptırmayalım.
Sen dünyanın polisimisin?
Ülkeyi ekonomik ablukaya alıp,  çıkardığı petrolü sattırmayıp, halkın ızdırap çekmesine sebep gene ABD. Ondan sonra neymiş efendim diktatörmüş.
Peki senin desteklediğin dikta rejimlerine ne diyeceksin?
İki yüzlülük ve çifte standardın alası.


Maduro  dünyanın en parlak demokratı olsada Amerikan himayesinde olmadıkça piyasayı en kötü diktatör olarak satılır.

Bizim şansımız herhalde hidro karbon zengini olmadığımız.

Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: Yasar - 22 Eylül 2019, 00:29:09
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Küba ve Venezüella'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Carrie Filipetti, Venezüella krizine ilişkin açıklamada bulundu. Filipetti, Türkiye'yi işaret ederek "Venezüella'daki diktatörlüğü desteklemeyi seçen herhangi bir ülkeye karşı kesinlikle sabrımız yok" dedi.

([url]http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/38/abdden_turkiyeye_tehdit_kesinlikle_sabrimiz_yok_1568948409_0881.jpg[/url])

Venezüella ile ilgili son gelişmelere dair düzenlenen basın toplantısında konuşan Filipetti, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Türkiye ziyaretinin hemen ardından bir Türk şirketi tarafından bu ülkeden satın alınan toplam 900 milyon dolar değerindeki altın ile ilgili soru üzerine, "Venezüella'daki diktatörlüğü desteklemeyi seçen herhangi bir ülkeye karşı kesinlikle sabrımız yok" dedi.

ABD'nin Venezüella'ya uyguladığı yaptırımların 'Venezüella yönetiminin finansal kaynaklarını sınırlandırmaya' odaklandığını belirten Filipetti, "Altın ya da petrol satışının gelirleri fakir Venezuela halkının değil, Maduro ve çevresinin cebine gidiyor. Venezuela halkı üzerinde daha fazla baskı kurmak için kullanılacak her para, bizim yalnızca yaptırım politikamıza değil, değerlerimize de aykırı" diye konuştu.

Venezüella'ya yapılan kaynak aktarımlarını çok ciddiye aldıklarını kaydeden Filipetti, "Bu paranın ABD müttefiki bir ülkeden gelmesi bizim için bir şeyi değiştirmez. Bu hareket tarzının sona erdiğinden emin olmak için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.

[url]http://www.haber7.com/dunya/haber/2898253-abdden-turkiyeye-tehdit-kesinlikle-sabrimiz-yok[/url] ([url]http://www.haber7.com/dunya/haber/2898253-abdden-turkiyeye-tehdit-kesinlikle-sabrimiz-yok[/url])


Dünyanın en zengin petrol yatakları niye benim kontrolümde değil diye bas bas bağırıyor. Adam belki diktatör ama seçimle gelmiş. Belki hileli seçimle gelmiş ama seçilmiş. Adam petrol ve diğer kaynaklardan gelen gelirleri cebe indiriyormuş. Olabilir. O oradaki halkın aptallığı. Sana ne? 
Bana bu hikaye pek yabancı gelmedi ama neyse konuyu saptırmayalım.
Sen dünyanın polisimisin?
Ülkeyi ekonomik ablukaya alıp,  çıkardığı petrolü sattırmayıp, halkın ızdırap çekmesine sebep gene ABD. Ondan sonra neymiş efendim diktatörmüş.
Peki senin desteklediğin dikta rejimlerine ne diyeceksin?
İki yüzlülük ve çifte standardın alası.


Maduro  dünyanın en parlak demokratı olsada Amerikan himayesinde olmadıkça piyasayı en kötü diktatör olarak satılır.

Bizim şansımız herhalde hidro karbon zengini olmadığımız.

Biz Coğrafi zenginiz. Onun için üzerimize oyunlar oynanıyor.
Bulunduğumuz coğrafya çok hassas!
Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: SKYWOLF - 22 Eylül 2019, 14:38:56
Konuyu ihvan foruma çeviren bütün iletiler kaldırılarak ilgili bölüme taşınmıştır. Kimsenin inancı kimseyi ilgilendirmediği gibi, kimse bir başkasına kendi inancını dayatma hakkına sahip değildir!
Lütfen konu bütünlüğünü bozmayalım.
Başlık: Ynt: Rusya'dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı
Gönderen: serkan - 22 Eylül 2019, 14:43:05
Ben bir şey demedim