DefenceTURK.com

SİLAHLI KUVVETLER VE TERÖRİZM => Türk Silahlı Kuvvetleri => Konuyu başlatan: SKYWOLF - 02 Kasım 2018, 10:08:40

Başlık: Yeni Askerlik Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 02 Kasım 2018, 10:08:40
Milli Savunma Bakanı Akar'dan 'tek tip askerlik' açıklaması

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5bdb425e67b0a81ec86e9f92.jpg)

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tek tip askerliğe ilişkin "Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 - 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor." dedi.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda soruları cevapladı.

Bakan Akar, tek tip askerliğe ilişkin "Bedelli askerlik, dövizli askerlik, klasik askerlik; 2 - 3 aydan beri çalışma yürütülüyor. Henüz sonuçlanmadı, pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2, 3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor. Daimi olacak ikide bir bedelli mi olacak, geliyor mu, çıktı mı ? Bu öngürülebilir, herkes bilecek ki bu budur. En iyisi en rahatı, her erkek askerlik görevini yapar deyip kapatmak, ama olmuyor. Ekonomik, siyasi, bireysel, modern hayatın getirdiği mecburiyetten dolayı çözüme gidiliyor. Kendi içinde tutarlı hale getirmek herkesin hesabını, kitabını, eğitimini işçiliğini buna göre getirsin." diye konuştu.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masası'na konuk olduğunda yeni askerlik sisteminin detaylarıyla ilgili konuşmuştu: İşte o açıklama:

"Herkesin en uygun zamanda askerlik yapmasını sağlayan bir sistemi umuyorum yakın bir gelecekte yürürlüğe sokmaya çalışacağız. Sosyal boyutu, siyasi boyutu dahil askerlik noktasından baktığınızda neler yapabiliriz, çalışmamızı bitirmek üzereyiz.

Öğretmen, hakim, doktor, akademisyen, sporcu gençlerimiz var. Onların meşguliyetlerin dikkate alarak en iyi çözüm ne olabilir diye çalışılıyor. Kısa sürede sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edeceğiz. Yakın sürede yürürlüğe sokmaya çalışacağız.".

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-milli-savunma-bakani-akardan-tek-tip-askerlik-aciklamasi-41005707 (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-milli-savunma-bakani-akardan-tek-tip-askerlik-aciklamasi-41005707)
Başlık: Yeni askerlik sistemi ile ilgili flaş gelişme! Süre kısalıyor mu?
Gönderen: fırtına06 - 06 Aralık 2018, 19:40:16
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin Milli Savunma Bakanlığı'nda toplantı yapıldı. Bakan Akar ile TSK'nın komuta kademesinin katıldığı toplantıda, askerlik sürelerinin kısaltılması ve yeni askerlik sistemi görüşüldü.

(http://idora.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2018/12/06/son-dakika-yeni-askerlik-sistemi-ile-ilgili-flas-gelisme-sure-kisaliyor-mu--12892329.Jpeg)

Askerlik sistemine yönelik, Milli Savunma Bakanlığının, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile yaptığı çalışmalarda sona  yaklaşıldı.

Milli Savunma Bakanlığı'nda, Bakan Hulusi Akar'ın başkanlığında  yapılan toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in yanı sıra kuvvet  komutanları, bakan yardımcıları ve diğer yetkililer katıldı.

(http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2018/12/06/fft16_mf12892328.Jpeg)

Söz konusu toplantıda, askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi, ayrıntılı bir şekilde görüşüldü.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-yeni-askerlik-siyaset-2790793/ (http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-yeni-askerlik-siyaset-2790793/)
Başlık: Yeni askerlik sistemiyle ilgili flaş açıklama: 'Önümüzdeki yıl gecikmeden açıkla
Gönderen: SKYWOLF - 18 Aralık 2018, 08:38:17
Yeni askerlik sistemiyle ilgili flaş açıklama: 'Önümüzdeki yıl gecikmeden açıklanacak'

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5c18831bc03c0e10e087d726.jpg)

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, milyonların merakla beklediği tek tip askerlik çalışmalarıyla ilgili soruyu yanıtladı. Bakan Akar, "İnşallah önümüzdeki yıl için daha gecikmeden bu açıklanacak" dedi.
TBMM Genel Kurulu'nda, Sanayi ve Teknoloji, Milli Savunma ile Dışişleri bakanlıklarının 2019 yılı bütçesi üzerinde parti grupları adına söz alan milletvekillerinin konuşmaları tamamlandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlıklarının 2019 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, en çok merak edilen konulardan biri olan "tek tip" askerlikle ilgili son bilgiyi paylaştı.

"ÖNÜMÜZDEKİ YIL GECİKMEDEN AÇIKLANACAK"

"Tek tip" diye adlandırılan yeni askerlik sistemine yönelik çalışmaların da ayrıntılı şekilde, ilgili bakanlıklarla, koordineli şekilde devam ettiğini dile getiren Akar, "İnşallah önümüzdeki yıl için daha gecikmeden bu açıklanacak. Hem eğitim öğretim süreleri hem mesleki eğitimlere katkısı bakımından, mesleki eğitimi olanların statü kazanması bakımından tüm bakanlıklarla görüştük, konuştuk, devam ediyoruz." dedi.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURULARI

Bakan Akar bedelli askerlik için 635 bin 582 yükümlünün başvurduğunu belirterek, "Bize gelen rakamlara göre 9 milyar 533 milyon TL toplam gelir elde edildi." diye konuştu.

Uzman erbaşlar başta olmak üzere subay ve astsubayların özlük haklarına yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade eden Akar, "Orduevleri, uzman erbaşlarımıza bazı yerler düzenlenmesi konusu vardı. Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir'e kursa gelen gençlerimiz bazı sıkıntılar yaşıyorlardı. Onun için Ankara'da başladık, yer temin ettik, örnek olarak bunu açacağız ve daha sonra ilk fırsatta İstanbul'da iki, İzmir'de bir olmak üzere başlayıp bunu geliştireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Uzuv kaybı olmayan muharip gazilere ilişkin soruya da Akar, "Malul kalmayacak şekilde yaralanan TSK ve İçişleri Bakanlığı personeli sayısı 19 bin 987. Bunlarla alakalı mesele, yüzde 40 uzuv kaybı olup olmaması meselesi değil, askerlik görevini yapıp yapamaması meselesi." dedi. Akar, buna ilişkin çalışmaların ilgili bakanlıklarla devam ettiğini söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/yeni-askerlik-sistemiyle-ilgili-flas-aciklama-onumuzdeki-yil-gecikmeden-aciklanacak-41055359 (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/yeni-askerlik-sistemiyle-ilgili-flas-aciklama-onumuzdeki-yil-gecikmeden-aciklanacak-41055359)
Başlık: Askerliği uzatanlara sağlanacak imkanlar
Gönderen: SKYWOLF - 22 Mayıs 2019, 10:31:41
Askerliği uzatanlara sağlanacak imkanlar

Yeni sistemde 6 ay daha askerlik yapacak olanlara, maaş dışında, TOKİ'den ev alırken öncelik, iş kurma amacıyla kredi gibi faydalar sağlanacak.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/05/22/asd_6153.jpg)

Yeni askerlik sisteminde askerlik 6 aya düşürüldü. Ancak isteyen sınavları geçmesi halinde bir 6 ay daha askerlik yapabilecek.

"2 BİN LİRA MAAŞ ALACAKLAR"
Konuyla ilgili bilgi veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bu dönemdeki aylık harçlık 2 bin lira civarında bir para olacak. Mehmetçik 6 ay daha burada görevini yapacak. Bunu yapmamız lazım çünkü 6 aya indirdiğimiz zaman kadrolarımız boşalacak. Öyle olmaması için varsayımımız buradaki erlerimizin en az yarısının, üçte birinin kalması esasına dayalı." ifadelerini kullandı.

Yeni sistem askerliğini 6 ay uzatmak isteyenlere 2 bin lira dışında farklı imkanlar da sunuyor.

İşte o imkanlar:

-TOKİ ev alımında öncelik verilecek.


- İş kurabilmeleri amacıyla devlet bankalarından kredi sağlanabilecek.

- Muhtaç ailelere yardım yapılacak.

- Yükümlüler, askerlik hizmeti esnasında ücretsiz toplu taşımadan yararlanacak.

- Askerlik sonrasında ise erlerin hizmet borçlanması, öğrenim kredisi, iş kuruna destek, hizmet süresi kadar sağlık sigortası yapılmasına da katkı sağlanacak.

Yeni sistemin detayları:

-Askerlikle yükümlü herkes bir ay zorunlu eğitim alacak. Daha sonra usta birliğine gidenler 5 ay daha askerlik yapacak.

- 6 aylık süre bittikten sonra, 6 ay daha kalıp kalmama sorulacak. Er, kalırım der ise sınavları geçmesi halinde kabul edilecek.

- İkinci 6 aylık toplamda 12 aylık süre bittikten sonra, söz konusu ere askeriyede kalıp kalmak istemediği sorulacak. Şartları uygunsa sözleşme imzalanacak.

- Bir yılda 145 bin kişinin bedelli askerlik yapması mümkün. Sayı 145 binden fazla olursa; kura çekilecek.

-Bunun yanında 2 yıllık üniversite mezunu olanlar yedek astsubaylığa başvuru yapması halinde kabul edilirlerse 12 ay görev yapacak. İlk 2 ayda yedek astsubaylara harçlık, sonraki 10 ayda ise maaş verilecek.

-4 yıllık üniversite mezunları da yedek subay olarak askerliğe başvuru yapabilir. Kabul edilmeleri halinde yedek subaylar gibi 12 ay askerlik yapacaklar. Kabul edilmezlerse yedek astsubaylığa da başvurma imkanına sahip olacaklar.

-Yeni sistemin bir diğer önemli detayı da uzman er /onbaşı/ çavuşların astsubaylığa, astsubayların subaylığa geçişlerinin mümkün olması.

-Yeni sistemde askerlik görevine er olarak başlayan bir kişi başarılı olması halinde generalliğe kadar yükselebilecek.

HULUSİ AKAR'IN AÇIKLAMALARI
Yeni askerlik sisteminin TSK'nin ihtiyacının karşılanması başta olmak üzere öngörülebilir, süreklilik, eğitim, mesleki ve sosyal gelişim ihtiyaçlarıyla eğitimli insan kaynağının etkin ve verimli kullanılması gibi özelliklere sahip olduğunu vurgulayan Bakan Akar, bu çerçevede hazırlanan kanun teklifinin yasalaşmasıyla 1111 Sayılı Askerlik Kanunu ile 1076 Sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu'nun kaldırılacağını kaydetti.

Akar, bununla ilgili diğer yasal düzenlemelerin de yeni çalışmayla birleşeceğini belirterek, "Yeni askerlik sistemi göründüğünden çok daha büyük bir olay. Bunu inşallah kazasız, belasız tamamlayacağız. Burada önemli bir değişim, dönüşüm, gelişme içindeyiz. Ülkemiz, milletimiz için en istenilen çözümü yapmaya gayret gösterdik. İnşallah bu da bu şekliyle gerçekleşmiş olacak" ifadelerini kullandı.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/05/22/asd_9368.jpg)

Yeni sisteme yönelik çalışmaların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Hazine ve Maliye, İçişleri, Milli Eğitim, Sağlık, Tarım ve Orman bakanlıkları ve YÖK başta olmak üzere diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon içinde gerçekleştirildiğini anlatan Bakan Akar, "Olabildiğince ayakları yere sağlam basan, duygusallıktan uzak, tamamen objektif kriterlere bağlı, sürdürülebilir, öngörülebilir bir sistem olması noktasında gayret gösterdik." diye konuştu.

"1 MİLYON 600 BİN KİŞİ ERTELEDİ"
Silah altına alınabilecek durumda şu anda 2 milyon 200 bin yükümlünün olduğunu belirten Bakan Akar, şöyle devam etti: "Bunlardan silah altına alınamayan yükümlülerin en büyük bölümünü 1 milyon 600 bin ile öğrenim nedeniyle erteleyenler oluşturuyor. Lisede, üniversitede, lisansüstü eğitimde olup da askerliğini erteleyenler gayet normal. Fakat bunun yanı sıra askere gitmeyi geciktirip bedelli askerliği beklemek için çeşitli yol ve yöntemlerle üniversite veya lisansüstü eğitimi yapmak gibi çalışmalara giren gençlerin olduğunu hepimiz biliyoruz."

Mevcut sisteme göre meslek yüksekokulu mezunlarının yedek subay olamadığını ve kısa dönem askerlikten yararlanamadığını hatırlatan Akar, "Sırf bunlardan yararlanabilmek için kendi mesleğini bırakıyor, üniversiteye gidiyor, oradan dört yıllık diploma almaya çalışıyorlar. Bu da ilave güç kaybına neden oluyor." şeklinde konuştu.

Mevcut sistemde her sene yaklaşık 700 bin gencin 20 yaşını doldurarak askerliğe elverişli hale geldiğini aktaran Akar, "Bizim normal olarak askere alabileceğimiz sayı ise 400-420 bin arasında. Burada kalan yaklaşık 280 bin gencimizin durumu ne olacak? Burada birikim oluyor." ifadelerini kullandı.

Bedelli askerlikle ilgili yapılan projeksiyonlara ilişkin de bilgi veren Bakan Akar, "Biz '15 bin lira' dersek ne olabilir, '30 bin lira' dersek ne olabilir, '50 bin lira' dersek ne olabilir diye tek tek çalıştık. Hem Silahlı Kuvvetlerin hem gençlerin ihtiyacını karşılamak bakımından en optimal çözümün 30 bin lira civarında olması gerektiği ortaya çıktı." dedi.

BİR AY TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİ
Yeni askerlik sisteminde yükümlü kaynağının "yükümlü erbaş/er", "yedek astsubay" ve "yedek subay" olarak sınıflandırılabileceğini ifade eden Akar, bunların yanı sıra bedelli ve dövizli askerlik uygulamalarının da yer alacağını söyledi.

Akar, askerliğe başvuranların bir kısmının bedelli, bir kısmının dövizli yapacağını diğerlerinin de "yükümlü erbaş/er", "yedek astsubay" ve "yedek subay" olacağını belirtti. Yapılan hesaplamalar sonucu bir yılda 145 bin kişinin bedelli askerlik yapabilmesi mümkün olduğunu aktaran Bakan Akar, "145 binden fazla bedelli başvurusu olursa durum ne olacak? Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğünde öğretmenlerimizde, doktorlarımızda olduğu gibi kura olacak. Kuranın şekli yapılan tecrübelerden istifade edilerek belirlenecek." diye konuştu.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/05/22/asd_871.jpg)

Yeni sistemin lise ve altı mezunlarının yanı sıra lisans, lisansüstü ve meslek yüksekokulu mezunlarından isteyenlere de ihtiyaçlar kapsamında askerlik görevini er olarak yapabilme imkanı tanıdığını vurgulayan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu gençlerimiz gelecek, bedelli isteyenler dahil, bir ay temel askerlik eğitimi yapacaklar. Millet olmanın, asker olmanın gereği burada bir aylık eğitimi alacaklar. Bu program üzerinde önemle duruyoruz. Gençlerimizin hem günlük hayatına hem de gelecek hayatlarına etki edecek bilgileri içerecek bir eğitim vermeye çalışacağız. Bu bir aylık eğitim süresince buraya gelen gençlerimiz her zaman olduğu gibi cüzi miktarda harçlık alacaklar. Bir aylık eğitimin ardından bedelli askerlik yapanlar ayrılacak ve faaliyetleri tamamlanacak. Kıtalara gidenler ise 5 ay daha görev yapacaklar. Temel askerlik eğitimi ile 6 ay bittikten sonra ihtiyaç ve isteğin yanı sıra kadroya göre buradakilere 'İkinci bir altı ay er olarak maaşlı görev yapmak istiyor musun' diyeceğiz. 'Evet' demesi için bazı imkan ve fırsatlar da vereceğiz. Bu dönemdeki aylık harçlık 2 bin lira civarında bir para olacak. Mehmetçik 6 ay daha burada görevini yapacak. Bunu yapmamız lazım çünkü 6 aya indirdiğimiz zaman kadrolarımız boşalacak. Öyle olmaması için varsayımımız buradaki erlerimizin en az yarısının, üçte birinin kalması esasına dayalı. Onların kalabilmesi için harçlık adı altında maaş veriyoruz ayrıca hizmet borçlanması, muhtaç asker ailelerine yardım, deniz ve şehir içi toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanma, müzelerin ücretsiz ziyareti gibi imkanlar sağlanacak. Askerlik bittikten sonra da TSK'ya personel temininde öncelik kazanacaklar ve TOKİ'de önceliğe hak kazanacaklar. 6 aylık askerliği er olarak yaptıktan sonra 6 ay daha maaşlı askerlik yapanlara bu sürenin sonunda yeniden 'Kalmak ister misiniz' diye soruyoruz. Eğer ihtiyaç, istek, performans değerlendirmesine göre söz konusu Mehmetçik yeterli performansı, yeterli kriterleri sağlayabiliyorsa sözleşmeli erbaş ve er veya uzman erbaş olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine katılacak ve sözleşme yapılacak. Bu sözleşmesinin sonunda maaş, OYAK, lojman, sağlık ve sosyal güvence ile ilgili birtakım haklardan yararlanabilecek. Bu gençler okul, bedeni performans, sicil gibi gerekli kriterleri sağlarsa belli bir kontenjan dahilinde bir sınavı müteakip astsubay olabilecekler. Astsubaylıktan belli bir süre geçtikten sonra belirlenen kriterleri sağlayanlar da subay olabilecek. Er olarak başlayacak, subay olacak belki de general olacak."

YEDEK ASTSUBAYLIK
Bedelli ve dövizli askerlikten sağlanacak gelirle yükümlü erbaş ve erlerin maaşları ile diğer giderlerin karşılanabileceğini ifade eden Akar, bütçeye herhangi bir yük teşkil etmeden bu sistemin kendi içinde dönmesini amaçladıklarını vurguladı.
Yeni sistemle birlikte çok önemli olarak nitelendirdiği "yedek astsubaylık" uygulamasının da hayata geçirileceğini açıklayan Bakan Akar, şöyle konuştu: "Yedek astsubaylıkla, meslek yüksekokulunu bitirdikten sonra herhangi bir şekilde zorlamayla 4 yıllık okul bitirmenize gerek yok diyoruz. Mesleğinizi seviyorsanız bunu yapın, askerlikten dolayı bunu değiştirmeye kalkmayın, böylece ara personel konusunda da sıkıntı oluşmasın istiyoruz. Yedek astsubaylığa kontenjanların uygun olması ve istemeleri durumunda lisans ve lisansüstü mezunları da başvurabilecek. Buraya geldiklerinde iki aylık temel ve sınıf eğitiminin ardından maaşlı olarak 10 ay faaliyetlerini yapacak. Toplamda 12 ayın bitirilmesinin ardından gençler isterse terhis olabilecek. İstek, ihtiyaç ve kadroya göre kendilerine 'Kalmak ister misiniz' diye soracağız. Kalmak isteyenler astsubay olarak devam edecek. Yine astsubaylığa müteakip istenilen kriterleri karşıladıkları takdirde subaylığa geçebilecek."

PEŞİN ÖDENECEK
Akar, yedek subaylık sisteminin de devam edeceğini belirterek, "Bedelli askerlik konusunda, 40 bin gösterge asteğmen maaşına tekabül ediyor, asteğmen maaşı da bugün itibarıyla aşağı yukarı 5 bin küsur lira. Dolayısıyla 6 aylık asteğmen maaşından bahsediyoruz. Bedelli 30 bin lira, dövizle askerlik ise bunun avro karşılığı olacak." dedi.

Bedelli askerlik bedelinin 30 bin lira olarak sabit kalıp kalmayacağı sorulan Akar, "Aynı kalmayacak. 40 bin gösterge diyoruz, asteğmenin maaşı her yıla göre değişiyor." yanıtını verdi.

Yeni sistemin gündeme getirilmesinin ardından tek eleştirinin "30 bin liranın fazla olduğu" yönünde geldiğini aktaran Bakan Akar, "Yaptığımız objektif çalışmalarda, projeksiyonlarda bunun normal olduğunu değerlendiriyoruz. Bu sistemin karşılanması için bizim buna ihtiyacımız var. Diğer türlü sistem kendi kendini karşılayamıyor, desteklemiyor. Ayrıca bu miktarı bir seferde, peşin olarak verecekler." diye konuştu.

Geçmiş dönemdeki bedelli askerlik uygulamalarının ücretlerini de hatırlatan Bakan Akar, "1987 yılında 2 bin 900 dolar, 1992'de 3 bin 200 dolar, 1999'da 8 bin 100 dolar, 2012'de 16 bin dolar, 2014'te 8 bin 300 dolar ve 2018'de 2 bin 860 dolar yani 15 bin lira. O günün şartlarına göre yapılan değerlendirmeler var. Bu her seferinde tartışma konusu olmasın ve öngörülebilirlikten dolayı herkes bilsin ki 'Ben bedelliden yararlanmak istersem 30 bin lira civarında para vermem gerek." dedi.

"EN KISA ZAMANDA BİTİRECEĞİZ"
Sözleşmeli erbaş ve er olan bir gencin ne kadar sürede subay olabileceğine yönelik soruyu Akar,  "Burada kriterler var. Kişilere bağlı. Sözleşmeli erbaş veya er olan birinin astsubay olabilmesi için yüksekokul bitirmesi lazım. İstenilen performansı gerçekleştirecek, rütbe bekleme süresini tamamlayacak dolayısıyla hesabı yapıldığında en geç 10 sene içinde subay olabilecek." şeklinde yanıtladı.

Akar, ister uzman, ister astsubay olsun okulu bitirme, sınavlara girme imkanları tanıyacaklarını söyledi.

Sistemin kanunlaşmasıyla beraber silah altındaki askerlerin terhis olup olmayacağı sorulan Bakan Akar, "Olabilir" yanıtını verdi.

Akar, sistemin hemen uygulamaya girip girmeyeceği sorusuna da "Bunun kararını tabii Cumhurbaşkanımız ve Meclis verecek. Biz TSK olarak bu kanunun yayımlandığından itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte çıkabilecek sorunlara karşı tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz." karşılığını verdi.

Yeni sistemin ne zaman hayata geçirileceğine yönelik soru üzerine Bakan Akar, "En kısa zamanda bitireceğiz." ifadesini kullandı.

"Ramazan Bayramı'ndan önce yeni sistem yasalaşır mı?" sorusunu Akar, "Çıkar inşallah." diye yanıtladı.

Askerlik süresine ilişkin soru üzerine Bakan Akar, herkes için 6 ay askerlik yapma şansı bulunduğunu vugruladı.

ÖZEL DÜZENLEMELER
Yeni askerlik sistemindeki özel düzenlemelere ilişkin Bakan Akar, şunları söyledi:
"Özellikle Doğu'da, Güneydoğu'da, Suriye'nin kuzeyinde, Irak'ın kuzeyindeki görev yapan birliklerimizde bizim doktor ihtiyacımız var. Bu konuda Sağlık Bakanlığımızla çalışarak askerlik hizmetini yedek subay olarak yapan doktorlar, devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlamış olacak. Dolayısıyla bu bize büyük bir avantaj sağlayacak. Doğu'daki, Güneydoğu'daki ve sınır ötesindeki birliklerimizin de doktor ihtiyacını bu şekilde azami düzeyde karşılayacağımızı değerlendiriyoruz.

Bunun TSK açısından hakikaten günümüzün gelişen ve değişen muharebe, operasyon şartlarına, ihtiyaçlarına cevap verdiğine inanıyoruz. Profesyonelleşme dediğimiz dengeyi sağladığını değerlendiriyoruz. Bir aylık eğitimin gerçekten önemi var. Askerlik iyi yapılır, planlanır bölük, tabur, tugay komutanı işine sahip çıkarsa gerçekten bir şeyler veriyor.

Buna ilaveten üniversitelerle konuşarak oradaki programı daha etkin hale getirmeye çalışıyoruz. Sonuç olarak askerlik kısalıyor ve eşitleniyor. Yedek subay ve yedek astsubaylığı saymayın o ayrı bir konu. Normal olarak herkesin yükümlü olarak gördüğü şey 12 aydan 6 ay iniyor. Bu konuda da bizim TSK mensuplarının çok büyük fedakarlığı var. Yeni sistemle vatandaşa çeşitli seçenekler sunuluyor. İster yedek subay, ister yedek astsubay isterse sözleşmeli erbaş, er veya uzman erbaş olarak görev yapanlara maddi olarak kendisinin, ailesinin ihtiyacını bir nebze de olsa karşılama imkanı veriyor."

https://www.ensonhaber.com/askerligi-uzatanlara-saglanacak-imkanlar.html (https://www.ensonhaber.com/askerligi-uzatanlara-saglanacak-imkanlar.html)
Başlık: Ynt: Yeni Askerlik Sistemi
Gönderen: Mermi - 22 Mayıs 2019, 11:44:17
Çok güzel bir sistem tebrik ediyorum. Toplumda ki gelir adaletsizliğini bir nebzede olsa katkı sağlayacak bir sistem. Maddi durumu zayıf olan herkeze en azından 20 yaşında devlet tarafından 12 bin TL destek olunmuş olacak. Ayrıca bir çokta imkânlardan yararlanılacak. Bedelli askerlikte 33 bin biraz fazla olmuş gibi 6 ay için 12 bin TL veriyorsan gideceği ilk 6 ayın bedelini ödeyene de 12 bin TL olmalıydı. Bu kadar adaletli bir sistemde bu adaletli olmamış. Önce ki bedelli ücreti 15 bin TL idi. Sabit kalsaydı daha güzel olurdu. Bu adam 1 ayda zaten eğitim alacak.
Başlık: Ynt: Yeni Askerlik Sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 22 Mayıs 2019, 12:04:03
Yeni sistemi ben de beğendim. Profesyonel orduya geçiş için mükemmel bir sistem. Kalabalık ordu yerine, vasıflı askerlerden oluşan profesyonel ordu. Bu orduyu olası bir savaş durumunda besleyebilecek temel askerlik eğitimin almış siviller. 6 ay süre önceki uzun sürelere göre uygun. İnsanların sivil hayatlarından uzun bir süreyi askerlik için harcamalarına gerek yok. Herkes meziyetlerine göre topluma fayda sağlıyor zaten.
Başlık: Ynt: Yeni Askerlik Sistemi
Gönderen: Mermi - 22 Mayıs 2019, 12:33:31
Yeni sistemi ben de beğendim. Profesyonel orduya geçiş için mükemmel bir sistem. Kalabalık ordu yerine, vasıflı askerlerden oluşan profesyonel ordu. Bu orduyu olası bir savaş durumunda besleyebilecek temel askerlik eğitimin almış siviller. 6 ay süre önceki uzun sürelere göre uygun. İnsanların sivil hayatlarından uzun bir süreyi askerlik için harcamalarına gerek yok. Herkes meziyetlerine göre topluma fayda sağlıyor zaten.
+1
Başlık: Ynt: Yeni Askerlik Sistemi
Gönderen: Raptor44 - 23 Mayıs 2019, 04:12:21
Yeni sistem güzel gözüküyor. Er olarak başlayıp generalliğe kadar rütbe atlama mevzusu nasıl olacak onu merak ettim.
Başlık: Askerlik 6 aya düştü
Gönderen: SKYWOLF - 19 Haziran 2019, 09:05:52
Askerlik 6 aya düştü

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/06/18/s_1675.jpg)

Askerliği 6 aya düşüren madde Meclis'te kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, 'Askeralma Kanunu'nu teklifinde askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul'da 'Askeralma Kanunu'nun iki maddesi geçen hafta kabul edilirken, görüşmeler 3'üncü  maddeden başladı.

'6 AYDAN AZ OLAMAZ' HÜKMÜ
Teklifin askerlik süresini 6 aya indiren 5'inci maddesi ise partilerin ortak önergesiyle rötuşlanarak kabul edildi. Kabul edilen madde ile birlikte; 'Hizmet süresi erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 aydır. Hizmet sürelerini ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilir' şeklindeki fıkrasına 'Bu şekilde belirlenen hizmet süresi 6 aydan az olamaz' hükmü eklendi.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/06/18/ouak_4903.jpg)

BEDELLİ KALICI HALE GELİYOR
İstekli olanlardan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıda yükümlü, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

İstekli miktarının bedelli askerlikten yararlandırılacak miktardan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek. Yurt dışında en az 3 yıl süreyle fiilen çalışanlar, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alanlar, durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuranlar dövizle askerlik hizmetinden yararlanacak. Askerlik işlemlerinin yürütülmesine ilişkin görev ve sorumluluklarını zamanında yerine getirmeyenler hakkında Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacak.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/06/18/ukdn_5450.jpg)

KAÇAKLARA GÜN BAŞINA PARA CEZASI
Yoklama kaçakları, saklılar, bakayalar, geç iltihak bakayalara kaçak kaldıkları gün süresi kadar idari para cezası uygulanacak, kendiliğinden gelenlere her gün karşılığı 5, yakalananlara ise her gün karşılığı 10 lira idari para cezası kesilecek. Askerlik şubesi başkanlıkları, idari para cezası vermeye yetkili olacak. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar, bir defaya mahsus olmak üzere ilk bedelli askerlik kurasına girebilecek.

https://www.ensonhaber.com/askerlik-6-aya-dustu.html (https://www.ensonhaber.com/askerlik-6-aya-dustu.html)
Başlık: Ynt: Yeni Askerlik Sistemi
Gönderen: fırtına06 - 19 Haziran 2019, 10:02:30
Ne diyelim hayırlısı olsun TSK'nın profesyonelleşmesi açısından önemli bir gelişme. Artık gerekliydi.
Başlık: Ynt: Yeni Askerlik Sistemi
Gönderen: Bogü Alp - 19 Haziran 2019, 12:35:01
Tsk'nın profesyonellesmesi oldukça iyi ama benim anlamadığım önceden 3 ay acemilik yapan erlerle yürütülen mücadele bugün yine 3 ay eğitim almış sözleşmeli erlerle yapılacak. Sözleşmeli erin ve 3 ay eğitim almış uzman erbaşin eğitim süresi aynı. Profesyonel askerin ne gibi artıları olacak 3 ay eğitimle onu anlamış değilim.
Başlık: Ynt: Yeni Askerlik Sistemi
Gönderen: ムゲン - 19 Haziran 2019, 13:35:47
Tsk'nın profesyonellesmesi oldukça iyi ama benim anlamadığım önceden 3 ay acemilik yapan erlerle yürütülen mücadele bugün yine 3 ay eğitim almış sözleşmeli erlerle yapılacak. Sözleşmeli erin ve 3 ay eğitim almış uzman erbaşin eğitim süresi aynı. Profesyonel askerin ne gibi artıları olacak 3 ay eğitimle onu anlamış değilim.
Acemi eğitimini istersen 1 yıl yap ,  ilk çatışmada kafanı gömüp kaldıramayacaksın. Çünki biliyorsunki o mermi gerçek , yanına düşecek el bombası gerçek. Tekrarı yok. Acemilikteki gibi 10 dakka mola 1 sigara yakıyım yok. Bu ve buna benzer olaylar yaşamadıkca acemiliği istersen 2 yıl yap hiiç bir halta yaramaz. Ama profesyonel askerlikte ustalaştıgında terhis olmayacagın için her gün , her olay , her çatışma , her mutluluk her acı sana eklenen bir tecrübe olacak. Ufakken demircinin yanına çırak verirdi babam elim kesilmiştide patron bana boşver ustalık giriyor demişti. Bilmiyorum anlatabildim mi ama buna benzer şeyler işte... Bugün bizi diğer ülkelerden ayıran en büyük özelliğimiz çatışma bilen asker potansiyelimiz. Rusya bile özellikle askerlerini Suriyeye gönderdiki çatışmaya girsinler diye... Yani acemilik tabiki önemli ama hayatta kalmayı sahadan öğrenirsin.
Başlık: Ynt: Yeni Askerlik Sistemi
Gönderen: ムゲン - 19 Haziran 2019, 13:44:43
Subay astsubaylığı teşvik edecek güzel uygulamalarda lazım. Teşvik derken tabiki bu ülkede subay-astsubay olmak isteyen binlerce insan var lakin yüksek puanlı insanları çekmek lazım. Odtü - Boğazici seviyesindeki insanlar subaylığı düşünebilmeli. Hayat planlaması yaparken subaylığı alternatifler arasına koyabilmeli. Bunları yüksek puanlılar için söylüyorum.
Başlık: Yeni askerlik sistemi yürürlüğe girdi mi? Erken terhis ne zaman?
Gönderen: SKYWOLF - 26 Haziran 2019, 09:01:10
Yeni askerlik sistemi yürürlüğe girdi mi? Erken terhis ne zaman?

Uzun bir süredir gündemde olan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme Meclis Genel Kurulu'nda 335 oyla kabul edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Askerlik Kanunu'nu onayladığı bilgisi AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Yeni askerlik sistemi erken terhisi de beraberinde getirdi. Peki, bedelli askerlik yaşı kaç, kimler erken terhisten faydalanabilecek?

Pek çok değişikliği içeren yeni askerlik düzenlemesi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Yeni düzenlemeyle birlikte 100 binden fazla askerin erken terhis olması bekleniyor. Peki, erken terhisten kimler faydalanabilecek, bedeli askerlik yaşı kaç? İşte, askerlikte yeni düzenlemeyle ilgili detaylar

Yeni askerlik sistemiyle ilgili beklenen gelişme yaşandı. Bedelli askerlik uygulamasını da kalıcı hale getiren askerlik sistemini yeniden düzenleyen kanun teklifi Resmi Gazete'de yayımlandı. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte askerlik sisteminde ikili dönem sona erecek, birçok değişiklik yaşanacak. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olarak belirlendi.

Twitter’dan açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Askerlik Kanunu'nu onayladığı bilgisi AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi.
Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız bugün TBMM'de kabul edilen Askerlik Kanunu'nu imzalamışlardır. Hayırlı olsun." ifadesini kullandı.

Erken terhisten kimler faydalanabilecek?

Kanun düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle kışlalarda erken terhis çalışmaları da başladı. 6 aylık süreyi tamamlamış olan 100 binden fazla askerin terhis süreci başladı.

Yeni sistemde 20 yaşını doldurmuş ve 31 bin TL ödeyenler bedelli askerlik yapabilecek. Bedelli askerlikten yararlananlar bir aylık temel eğitimin ardından terhis olacak.

Askerlik çağı ve özel durumlar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek için askerlik çağı, nüfus kayıtlarına göre, 20 yaşına girilen yılın 1 Ocak'ından başlayıp, 41 yaşına girilen yılın 1 Ocak gününde sona erecek.

Yeni askerlik sisteminde "yedek astsubay" olacak. Yedek astsubay adaylarından öğreniminin ardından "astsubay astçavuş" nasbedilenler, yedek astsubay olarak görev yapacak.

Yedek astsubay aday adayları, 2 veya 3 yıl süreli yükseköğretim kurumlarından, dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumlarından, 4 yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından ve dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumlarından mezun olmaları gerekecek.
Savaş veya savaşı gerektirecek bir durumda, bu kanuna tabi yükümlülerin askerlik hizmetini yerine getirmek üzere silah altına alınmalarının esaslarını, Cumhurbaşkanı belirleyecek.

Askerlik hizmet sürelerini, ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilecek. Bu şekilde belirlenen hizmet süresi 6 aydan az olamayacak.

Dövizle askerlik

Yurt dışında ikamet eden ve çok vatandaşlık hakkına sahip olanlar, en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunmaları halinde, çalışma şartı aranmadan bu madde hükümlerinden yararlandırılacak.

Bakayalara günlük idari para cezası

Yeni düzenlemede yoklama kaçakları, saklılar, bakayalar, geç iltihak bakayalara kaçak kaldıkları gün süresi kadar idari para cezası uygulanacak. Kendiliğinden gelenlere de her gün karşılığı 5, yakalananlara ise her gün karşılığı 10 lira idari para cezası verilecek.

Öte yandan kanunda askerlik hizmet süresini tamamlayanlar ile halen muvazzaflık hizmetini yerine getirenler hakkında mülga 1111 Sayılı Askerlik Kanunu gereğince verilen idari para cezalarından ödenmemiş olanların tahsilinden vazgeçilecek. Bu kapsamda, altı ay içerisinde muvazzaflık hizmetine başlayanlar hakkında mülga 1111 Sayılı Askerlik Kanunu ile verilen idari para cezalarından askere sevk tarihi itibarıyla ödenmemiş olanların tahsilinden vazgeçilecek.

32 yaşa kadar hüküm

Bedelli için yaş sınırları öngörüldü. Lise öğrencileri 22 yaşına, fakülte ve yüksekokul öğrencileri 28 yaşına kadar askerlikten muaf olabilecek. Lise mezunlarının askerlikleri 3 yıl, mesleki ve teknik lise mezunlarınınki 6 yıl, fakülte ve yüksekokul mezunları ile buralardan ilişiği kesilenlerin ise 2 yıl ertelenecek. Bu erteleme sürelerinde son tarih, üst yaş sınırı olacak.

Dört yıldan daha uzun üniversite eğitimi alanlara 2 yıl, yüksek lisansı tamamlayanlar ile yurtdışındaki kurumlardan mezun olanlara bir yıl ek erteleme hakkı tanınacak. Bunlar için de üst sınır 32 yaş olacak.

Yasa çıktığında kışlada olanlar bedelli başvurusu yapamayacak.

Bedelliye başvurup vazgeçenlere yeni hak tanınmayacak.

Yurtdışında bulunup dövizle askerlik yapma hakkı olanlar da 31 bin lira karşılığı Euro yatırarak askerliğini yapmış sayılacak.

Muayenelerden ücret veya katkı payı alınmayacak

Askerlik çağına gireceklerin kimlik bilgileri elektronik ortamda İçişleri Bakanlığından alınacak. Askerlik çağına girenlerle bunlarla işleme tabi daha yaşlı doğumluların yoklaması, her yıl 1 Ocak günü başlayacak ve o yılın 31 Aralık (dahil) gününe kadar devam edecek. Askerlik çağına girmeden önce yaşları değişenlerin yoklamaları değişen yaşlarına göre yapılacak.

Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri, askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacak. Ancak kendi isteği dışındaki mahkeme kararına istinaden resen yapılan yaş değişiklikleri kabul edilecek.

Yükümlülerin sağlık muayeneleri öncelikle yükümlünün kayıtlı olduğu aile hekimi, yoksa müracaat ettiği askerlik şubesine en yakın resmi sağlık kuruluşunda yapılacak. Aile hekimlerince veya resmi sağlık kuruluşunca hakkında karar verilmeyenler, Sağlık Bakanlığınca belirlenen en yakın yetkili sağlık kurullarına sevk edilecek.

Yapılacak sağlık muayenelerinden ücret veya katkı payı alınmayacak. Yükümlüler hakkında verilecek ertesi yıla bırakma, sevk geciktirmesi veya "askerliğe elverişli değildir" kararlı sağlık raporlarını düzenlemeye yetkili makam, Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili sağlık kuruluşunun sağlık kurulu olacak. "Askerliğe elverişli değildir" kararlı sağlık kurulu raporları, Milli Savunma Bakanlığının onayınının ardından kesinleşecek.

Yurt dışında yaşayan yükümlülerin sağlık muayeneleri de yönetmelikte belirtilen esaslara göre yapılacak.

Askerlik şubelerince engel durumunu bildirir geçerli sağlık raporu olanların raporları, askerliğe elverişli olup olmadıklarının tespiti için Bakanlığa gönderilecek.

Yoklaması yapılanlar, askerliğe elverişli olanlar, geçici rahatsızlığı bulunanlar ve askerliğe elverişli olmayanlar olarak ayrılacak. Askerliğe elverişli olmayanlar silah altına alınmayacak.

Haklarında verilen sağlık kararına itiraz edenler, yeniden muayeneye gönderilecek.

Muayeneleri sonucunda düzenlenen askerlik yükümlülüğü ile ilgili sağlık raporları hakkında şikayet veya ihbar edilen yükümlülerin sağlık durumları yurt içinde Sağlık Bakanlığı, yurt dışında Dışişleri Bakanlığınca araştırılacak. Raporun gerçeği yansıtmadığına kanaat getirilenler Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili sağlık kurullarına sevk edilecek. Sağlık kurulları tarafından verilen raporlara göre kesin işlem yapılacak.

Muayeneleri sonucunda tanzim edilen raporlar hakkında idarece yeniden muayenesine lüzum görülenler, Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili sağlık kurullarına sevk edilecek. Sağlık kurulları tarafından verilen raporlara göre kesin işlem yapılacak.

Yoklamaya tabi yükümlüler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan kimliği, öğrenim durumlarını, varsa meslek ve niteliklerini gösterir belgeler ile birlikte yurt içinde askerlik şubelerinde, yurt dışında elçilik veya konsolosluklarda bizzat hazır bulunmak veya e-Devlet üzerinden bu işlemleri tamamlamak zorunda olacak.

Yoklamaya tabi yükümlülerden yoklamada bulunamayacak derecede hastalığı bulunanlarla tutuklu/hükümlü olanların, usulüne uygun rapor göndermeleri ve hükümlülük veya tutukluluklarını bildirmeleri gerekecek.

Sevke tabi tutulan yükümlüler bizzat askerlik şubesinden veya e-Devlet üzerinden sevk belgelerini alacak ve kendilerine tebliğ edilen tarihte birliklerine katılacak.Öğretmen yükümlülere Milli Eğitim Bakanlığı ödeme yapacak

Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç göstermesi ve Milli Savunma Bakanlığının uygun görmesi üzerine yedek subay aday adayı olarak silah altına alınacaklardan, Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlik yapanlar arasından bildirilenler, temel askerlik eğitimini takiben Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilecek.

Öğretmen olarak ayrılan ve göreve başlayan yükümlülere, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda asteğmenler için tespit edilen aylık, ödenek, yardım ve tazminatlar Milli Eğitim Bakanlığınca ödenecek. Bu yükümlüler, öğretmenlik görevleri sırasında resmi elbise giyemeyecek, emsali yedek subaylar kadar hizmet yapacak, hizmetleri askerlik şubelerinden sevk tarihinde başlayacak ve görev yerleri Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek.

Bu kişiler hizmetleri sonunda asteğmen olarak terhis edilecek, bu görevleri sırasında usulüne göre öğretmenlik mesleğiyle ilişkileri kesilenler, kalan hizmetlerini er olarak tamamlamak üzere kıtalara sevk edilecek, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile de ilişikleri kesilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilenler hakkında firar, hava değişimi/izin tecavüzü, yoklama kaçağı, bakaya ve geç iltihak suretiyle bakaya kalmak suçlarına ilişkin kanun ile kısa süreli kaçma ve izin süresini geçirme disiplinsizliklerine ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu hükümleri uygulanacak. Seferberlik ve savaş halinde bu hükümler uygulanmayacak.

Maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Milli Savunma Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/yeni-askerlik-sistemi-teklifi-yasalasti-kimler-erken-terhis-olabilecek-41255277 (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/yeni-askerlik-sistemi-teklifi-yasalasti-kimler-erken-terhis-olabilecek-41255277)
Başlık: Ynt: Yeni Askerlik Sistemi
Gönderen: Bogü Alp - 01 Temmuz 2019, 00:35:22
Teinolijimiz sayesinde oldukça az şehit vermeye başladık ama maalesef personelin eğitimi konusunda çok eksiğimiz var. Ordu profesyinellesiyor deniliyor ama teknik donanım haricinde verilen askeri eğitim 90larda erlere verilen askeri eğitimden daha düşük.
Ordunun beyin ve sinir sistemini oluşturan subay ve astsubay sınıflarında da durum aynı. Üniversite mezunu diye 6 ayda 1 yılda subay astsubay yetistiriliyor. Gene verilen askeri eğitim alt düzeyde sanki sivil memur alınıyor. Şu an modern ordular da olan pek çok eğitim tsk da yok. Örneğin tüfek atışı el bombası geçişi. Araç içinde etkin silah kullanım eğitimi gibi.

Başlık: TSK’da Artık Çoğunluk Profesyonellerde
Gönderen: fırtına06 - 07 Mayıs 2022, 20:56:32
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 2021 yılı itibariyle muharip gücünün çoğunluğu profesyonellerden oluşan bir ordu haline geldi.

Özellikle 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi sonrası yeni bir yapılanmaya giren Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), profesyonelleşme yolunda ilk meyvesini aldı. İlk kez profesyonel asker sayısı, yükümlü asker sayısını geçti. 2021 yılı itibariyle TSK’nın muharip gücünün çoğunluğu profesyonellerden oluşuyor.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2022/05/ozel-kuvvetler-780x470.jpg)

NATO’nun ikinci büyük kara gücü konumunda bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri, 2017 yılında 259 bin 603’ü yükümlü personel olan toplam 415 bin 783 askeri personele sahipti. 2021 yılı itibariyle ise TSK çatısı altında, 174 bin 916’sı yükümlü olan toplam 390 bin 960 askeri personel bulunuyordu. Bir başka deyişle 2021 yılı itibariyle TSK’nın muharip gücünün %55.2’si profesyonel askerlerden oluşur hale geldi.

Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri, kritik hedefi olan profesyonelleşme yolunda en önemli kilometre taşına ulaşmış oldu. 2021 yılı itibariyle Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Sözleşmeli Er/Erbaş, Uzman Erbaş, Astsubay, Subay ve General rütbelerindeki personel sayısı, 216 bini geride bıraktı.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/06/Pen%C3%A7e-Kaplan.jpg)

Ayrıca 15 Temmuz sonrası İçişleri Bakanlığı’na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda da hatırı sayılır miktarda profesyonel asker bulunuyor.

TSK’daki profesyonel asker sayısına paralel olarak askerlerin bilgi birikimleri de artıyor. Sadece son birkaç yıl içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri; Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı, Pençe-Kartal, Pençe-Şimşek, Pençe-Kilit, Pençe-Kaplan ve Pençe-Yıldırım gibi birçok harekat ile operasyon düzenledi.

Öte yandan Libya ve Doğu Akdeniz’de de bu dönemde ciddi faaliyetler gerçekleştirildi.

https://www.savunmasanayist.com/tskda-artik-cogunluk-profesyonellerde/ (https://www.savunmasanayist.com/tskda-artik-cogunluk-profesyonellerde/)
Başlık: Ynt: Yeni Askerlik Sistemi
Gönderen: Bogü Alp - 08 Mayıs 2022, 23:59:25
Muharip gücün tamamının profesyonel askerlerden oluşması ve akabinde toplam profesyonel asker yüzdesinin yükümlü personel(er) yüzdesini geçmesi oldukça sevindirici. Ta 2000lerin başlarından beri TSK profesyonellesme için çalışmalara başlamıştı.Simdi ordunun büyük kısmı profesyonel askerlerden olusuyorken dış kaynaktan rütbeli personeli alımı kesilmeli. Eldeki personel rahatlıkla dış kaynaktan alınan rütbeli personelin yerini alabilir. Tabi özel lisans eğitimi gerektiren branşlar hariç.