DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: SKYWOLF - 28 Ekim 2018, 11:22:53

Başlık: Nükleer Silahlanma
Gönderen: SKYWOLF - 28 Ekim 2018, 11:22:53
Nükleer Silahlanma

(https://mk0nextbigfuturj5ioe.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/10/2018worldnukes-min.jpg)
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: tumucin - 28 Ekim 2018, 21:52:38
Türkiye  gibi ülkede bunlarin arasinda olmaliydi

incirlikdeki  cift anahtar sizdemi  gibi 
Başlık: ABD, Rusya'ya 60 gün süre verdi
Gönderen: SKYWOLF - 05 Aralık 2018, 08:33:54
ABD, Rusya'ya 60 gün süre verdi

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5c06c9c80f254409bcb29c6a.jpg)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya'ya, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi için 60 gün süre verdiklerini belirterek, "ABD için anlaşmada kalmanın bir anlamı kalmamıştır." dedi.
NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ilk gün oturumlarının ardından basın toplantısı düzenleyen Pompeo, Rusya'nın INF'den doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğini dile getirerek, buna karşı durulması gerektiğini söyledi.

Pompeo, "Rusya anlaşmayı ihlal etse de mümkün olduğunca sabırlı davrandık ve yükümlülükleri yerine getirmesi konusunda ikna etmeye çalıştık." diye konuştu.

Moskova yönetiminin çok sayıda orta-menzilli "SSC-8 füzesi" geliştirdiğini ve INF anlaşmasını "esaslı biçimde" ihlal ettiğini belirten Pompeo, "Rusya, silahların denetlenmesi yükümlülüğü konusunda hile yapıyor, yeni füzelerinin menzili Avrupa'ya doğrudan tehdit." değerlendirmesinde bulundu.

Pompeo, "Rusya'nın adımları ABD'nin ve müttefiklerin güvenliğini ciddi biçimde tehlikeye atmaktadır. Rusya'nın ihlalleri dolayısıyla ABD için anlaşmada kalmanın bir anlamı kalmamıştır." ifadelerini kullandı.

RUSYA'YA 60 GÜN SÜRE

Pompeo, Rusya'nın INF anlaşmasına uymak için 60 günü bulunduğu uyarısı yaparak, NATO müttefiklerinin tamamının bu konuda birlik içinde olduğunu ifade etti.

Bu 60 gün içinde ABD'nin anlaşma kapsamında hiçbir füze sistemi üretmeyeceğini, test etmeyeceğini ve konuşlandırmayacağını belirten Pompeo, anlaşmadan ayrılmak için 6 aylık ihtar süresinin 60 gün sonra başlayacağını bildirdi.

MOSKOVA'YA "KANUNSUZ DAVRANIYORSUN" MESAJI

Pompeo, Moskova yönetimini "kanunsuz davranmakla" suçlayarak, Rusya'nın ürettiği ve anlaşmayı ihlal ettiği belirtilen füze sisteminin varlığının Kasım 2017'ye kadar kabul edilmediğini söyledi.

ABD'nin kendi güvenliğini göz ardı eden herhangi bir uluslararası anlaşmayı desteklemeyeceğinin altını çizen Pompeo, "Rusya'nın fikir değiştirip füze sistemini imha etmesini memnuniyetle karşılarız. 60 gün içinde bu şansları var." diye konuştu.

Pompeo, "Anlaşmada iki taraf var ama sadece biri uyuyor. Buna bir anlaşma denemez." diyerek, Rusya'nın "hukuksuz" politikalarının, müttefikler ve ABD tarafından "tolere edilmeyeceği" uyarısında bulundu.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) hükümlerine sıkı bir şekilde uyduğunu ve ABD’nin de bu durumu bildiğini açıkladı.

Zaharova, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun, Rusya’yı silahların denetlenmesi yükümlülüğü konusunda hile yapmakla suçladığı açıklamalar konusunda değerlendirlendirmede bulundu.

Rusya’nın INF anlaşmasına uyumu konusunda sorun olmadığını savunan Zaharova, “Moskova, INF hükümlerine sıkı bir şekilde uyuyor ve ABD de bu durumu biliyor.” dedi.

INF ANLAŞMASI

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay yaptığı açıklamada, INF Anlaşması'ndan çekilme kararı aldığını açıklamıştı.

Trump, Rusya'nın yıllardır yasaklanan silahları ürettiği ve bulundurduğunu, böylece anlaşmayı ihlal ettiğini savunmuştu. Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Bolton, Moskova'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ABD'nin anlaşmadan çekilme kararını bizzat iletmişti.

Anlaşma, iki ülke arasında 1987'de imzalanmıştı. Dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mikhail Gorbaçov tarafından imzalanan anlaşma, nükleer başlık kapasitesi olan orta menzilli füzelerin üretimini ve konuşlandırılmasını karşılıklı yasaklıyordu.

Anlaşma, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ABD ile Rusya arasında devam etti. Anlaşmayla iki taraf 500 ila 5 bin kilometre arasında menzile sahip yaklaşık 2 bin 500 füzeyi kullanımdan kaldırmak zorunda kalmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-abd-rusyaya-60-gun-sure-verdi-41040898 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-abd-rusyaya-60-gun-sure-verdi-41040898)
Başlık: Putin ve Rusya resti çekti: Karşılık veririz
Gönderen: fırtına06 - 05 Aralık 2018, 21:18:31
ABD'nin Rusya'ya INF Anlaşması'ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi için 60 gün süre verdiğini açıklamasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den gözdağı geldi. Putin, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesi durumunda ülkesinin karşılık vereceğini dile getirdi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2018/49/putin_resti_cekti_karsilik_veririz_1544010527_6822.jpg)


ABD, Rusya'ya INF Anlaşması'ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi için 60 gün süre verdiğini açıklamasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den gözdağı geldi. Putin, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesi durumunda ülkesinin karşılık vereceğini dile getirdi.

Rus lider, "İlk önce Amerikan tarafı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekileceğini açıkladı, ardından bunu niçin yapmaları gerektiğine dair gerekçe aramaya başladı. Temel gerekçe olarak da "bu anlaşmayı ihlal etmemiz" gösterildi. Ancak her zamanki gibi, bizim tarafımızdan bu anlaşmanın ihlal edildiğinde dair bir kanıt gösterilmiyor. ABD Kongresi INF sonrasına uygun roketleri yapmak için gereken parayı önceden ayırmış yani karar çoktan sessizce verilmiş. Bizim bunu fark etmeyeceğimizi düşündüler. Pentagon'un bütçesiyle bu füzeler geliştiriliyor. Fakat, bu açıklamanın kamuoyuna yapılmasından sonra bunlar ortaya çıkacak. Diğer adım olarak ise birilerini suçlamak gerekiyordu. Elbette Batı için en basit ve bilinen suçlu Rusya'dır. Bu böyle değil, biz bu sözleşmenin ihlaline karşıyız. Eğer ABD anlaşmadan çıkarsa, karşılık vermek zorunda kalırız" ifadelerini kullandı.

RUSYA GENELKURMAY BAŞKANI: ABD'NİN FÜZELERİNİN OLDUĞU ÜLKELERİ HEDEF ALIRIZ

Öte yandan Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) feshedilmesi halinde Rusya'nın, cevabi önlemlerinin ABD'nin orta ve kısa menzilli füzelerine ev sahipliği yapan ülkeleri hedef alacağını belirtti.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2776593-putin-ve-rusya-resti-cekti-karsilik-veririz/?detay=1 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2776593-putin-ve-rusya-resti-cekti-karsilik-veririz/?detay=1)
Başlık: ABD'den dünyayı şoke eden karar
Gönderen: SKYWOLF - 01 Şubat 2019, 17:57:56
ABD'den dünyayı şoke eden karar

ABD, Soğuk Savaş'tan bu yana nükleer silahların denetiminin temelini oluşturan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekildiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin, Sovyetler Birliği ile 1987 yılında imzaladığı, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören INF'den tek taraflı olarak çekileceğini duyurdu.

Pompeo, Rusya'ya anlaşmaya yönelik ihlallerine son vermesi konusunda 1 Şubat'a kadar verdiği sürenin dolması nedeniyle yarından itibaren anlaşmanın 15. maddesinde öngörülen çekilme sürecini başlatacağını bildirdi.

Mike Pompeo, ABD'nin 6 ay içinde anlaşmadan doğan yükümlülüklerini sonlandırmış olacağını kaydetti.

İki ülke son dönemde, Avrupa güvenliği açısından hayati derecede önemli olduğu ifade edilen ve 1987'de ABD ile Rusya arasında imzalanan anlaşmaya uyulmadığı konusunda birbirine karşılıklı suçlamalar yöneltiyordu.

Pompeo, Aralık 2018'de Brüksel'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, Rusya'ya INF Anlaşması'na uyması için, 60 günlük süre verdiklerini açıklamıştı. ABD yönetiminin Moskova'ya verdiği süre bugün itibarıyla doluyordu.

Anlaşmanın iptali halinde silahlanma yarışının hızlanacağı ve bu yarışın Avrupa güvenliğini tehdit edeceği belirtiliyor.

ABD, teknik olarak 6 aylık sürenin sonunda anlaşmadan tamamen ayrılmış olacak.

INF Anlaşması

ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov tarafından, 1987 yılında imzalanan anlaşma, karadan havaya atılabilen ve 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında orta menzilli nükleer füzelerin yasaklanmasını öngörüyor. Anlaşma, denizden ateşlenen füzeleri kapsamıyor.

Nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşma kapsamında, 4 yılda yaklaşık 2 bin 700 füze imha edilmişti.

Anlaşma sayesinde nükleer başlıklı füzeler, 30 yılı aşkın süredir Avrupa topraklarında konuşlandırılamıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-abdden-dunyayi-tedirgin-eden-karar-41102494 (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-abdden-dunyayi-tedirgin-eden-karar-41102494)
Başlık: Putin duyurdu! Rusya da askıya aldı
Gönderen: SKYWOLF - 02 Şubat 2019, 12:37:26
Putin duyurdu! Rusya da askıya aldı

ABD'nin nükleer silah anlaşmasından ayrılmasından bir gün sonra kendilerinin de INF'yi askıya aldıklarını ilan eden Rusya lideri, Washington'a rest çekti. Putin ayrıca, yeni bir süpersonik füze üreteceklerini açıkladı.

Rusya lideri Vladimir Putin, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesi üzerine kendilerinin de aynı kararı aldıklarını açıkladı. Putin, böylece ABD'nin Rusya'ya verdiği altı aylık süreye rest çekmiş oldu.

Putin, Washington'ın hamlesinin tamir edilemez bir hasar verdiğini de belirtti.

ABD, Soğuk Savaş'tan bu yana nükleer silahların denetiminin temelini oluşturan anlaşmadakı yükümlülüklerini resmen askıya aldığını dün ilan etmişti. Karar, bugünden itibaren geçerli olacak.

Washington, Rusya'nın INF'nin koşullarını yıllardır ihlal ettiğini savunuyor.

1 HAZİRAN 1988

INF Anlaşması, 1987 yılında dönemin Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov ile ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından imzalandı.

Anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve karadan havaya atılabilen orta menzilli tüm nükleer ve konvansiyonel balistik füzelerin yasaklanmasını öngörüyordu.

Denizden ateşlenen füzeleri ise kapsamıyordu.

Nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşma kapsamında 4 yılda yaklaşık 2 bin 691 füze imha edilmişti.

INF Anlaşması, nükleer başlık takılan füzelerin 30 yılı aşkın süredir Avrupa topraklarından uzak tutulmasını sağlamıştı.

Anlaşma, Soğuk Savaş'ın son dönemlerinde iki süper gücün nükleer savaş tehdidini azaltmak amacıyla başlattığı üç ayaklı silahsızlanma sürecinin parçasıydı.

Bu sürecin diğer ayağını 1991'de imzalanan Stratejik Nükleer Silahların İndirimi Anlaşması (START), diğerini de uzay silahları konusundaki müzakereler oluşturmuştu.

INF Anlaşması, 1 Haziran 1988'de yürürlüğe girdi.

Başta sadece Amerikan ve Sovyet füzeleri için geçerliydi.

1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Rusya, Belaruz, Kazakistan, Ukrayna, Almanya, Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Bulgaristan da anlaşma kapsamına aldı.

NATO, ANLAŞMANIN ÇÖKMESİNİ BEKLİYOR

INF Anlaşması'nı destekleyenler ABD'nin anlaşmadan çekilmesinin esasında stratejik anlamda Rusya'nın işine geleceğini savunuyor. Rusya'nın coğrafyasının bu tür orta menzilli füzelerin kullanımı için daha uygun olduğu ve ABD'nin bu tür füzeleri Avrupa, Güney Kore ve Japonya'da konuşlandıramayacağı görüşü öne çıkıyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ise anlaşmanın eskimiş olduğunu ve artan Çin tehdidine yanıt vermediğini söylemişti. Çin anlaşmaya taraf değil.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak üyesi ülkelere, anlaşmanın çökmesine hazırlıklı olmaları çağrısı yaptı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise "INF Anlaşması olmazsa daha az güvenlik olacak. Ancak INF'nin Rusya tarafından ihlal edildiğini de bilmeliyiz" dedi.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-putin-duyurdu-rusya-dunya-2821383/ (http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-putin-duyurdu-rusya-dunya-2821383/)
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: Raptor44 - 02 Şubat 2019, 13:53:32
Bu durum dünya ve ülkemiz için çok kötü oldu kısa ve orta menzilli balistik füzeler ile sarılıcak etrafımız
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: fırtına06 - 02 Şubat 2019, 15:47:38
Deseniz ya neredeyse soğuk savaş yıllarına geri dönmek üzereyiz.
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: metin62 - 02 Şubat 2019, 15:53:10
Şu Trump başkan seçileli icraatlarından politikalarından dünyada etkilenmeyen pek ülke kalmadığı gibi artık hızını alamamış olacak ki şimdi de dünyanın toptan altını üstüne nasıl getiririm politikası içerisine soyundu.  :(

Ona Allah akıl nizam versin ,bizlere de sabır.
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: Tigerfish - 02 Şubat 2019, 17:59:15
Deseniz ya neredeyse soğuk savaş yıllarına geri dönmek üzereyiz.

Geri dönmek üzeremi?

 Soğuk savaş döneminden daha tehlikeli durumdayız. Amerika dosya imha makinesi gibi varolan her anlaşmayı fes ediyor. Çift kutuplu dünyaya tekrar hoşbulduk.
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: SKYWOLF - 02 Şubat 2019, 19:56:47
Ölümle burun buruna gelmiş tüm canlı organizmalar gibi ABD yönetimi de bilinçsizce çırpınıyor!
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: Partikül - 03 Şubat 2019, 00:00:52
Deseniz ya neredeyse soğuk savaş yıllarına geri dönmek üzereyiz.

Fakat bu seferki müttefiklerimiz başka olacağa benziyor. Amerikan tehdidi altında yaşıyoruz. En son ekonomik krizle, üstelik alenen tehdit ettiler. Tehditle, şantajla bir yere varmak mümkün değil! Özellikle müttefiklik ilişkileri derinden zedelenmiştir. Kendimize yeni dostlar edinmenin zamanı geldi diye düşünüyorum.
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: UYVAR - 03 Şubat 2019, 22:19:02
Deseniz ya neredeyse soğuk savaş yıllarına geri dönmek üzereyiz.

Fakat bu seferki müttefiklerimiz başka olacağa benziyor. Amerikan tehdidi altında yaşıyoruz. En son ekonomik krizle, üstelik alenen tehdit ettiler. Tehditle, şantajla bir yere varmak mümkün değil! Özellikle müttefiklik ilişkileri derinden zedelenmiştir. Kendimize yeni dostlar edinmenin zamanı geldi diye düşünüyorum.

Aynen. De... Yeni muttefik olarak kimi dusunuyorsun? Ruslar ise saygi duyarim ama iranlilarin bir fikrini almakta yarar var.
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: UYVAR - 03 Şubat 2019, 22:20:06
Ölümle burun buruna gelmiş tüm canlı organizmalar gibi ABD yönetimi de bilinçsizce çırpınıyor!

En son olumle burun buruna Vietnam'da gelmislerdi. Abd icinde çok kelle ucmustu.
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: Hyperspace - 06 Şubat 2019, 12:49:45
  Özellikle Abd nin son INF kararından sonra dünya yeniden tehlikeli bir yörüngeye girmiş durumda.Soğuk Savaşın yeni versiyonunu izleyeceğiz önümüzdeki yıllarda ama bu sefer çok daha gelişmiş füze ve başlıklarla.Dünya barışını tehlikeye atan bu durum karşısında çılgın bir silahlanma yarışının başlayacağı aşikar.
   Ülkemiz de bu yeni dönemde artık ambargolardan yaptırımlardan çekinmeden her türlü füzeyi ve de silahı üretmek zorundadır.Silahlanma birtek Abd,Rusya ve Çinin tekelinde olmamalı bu devlerin arasında ezilip paspas olmak istemiyorsak biz de bu yarışın içinde olmalıyız.
Başlık: ABD iki yasak füzeyi deneyecek
Gönderen: SKYWOLF - 14 Mart 2019, 09:22:49
ABD iki yasak füzeyi deneyecek

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5c89e66b67b0a9258cdb0e32.jpg)

ABD ordusu, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması kapsamında yasaklanan iki füzeyi bu yıl test edecek.
Associated Press haber ajansının ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, yetkililerin füzelerin ismini vermediği ancak füzelerden birinin bin kilometre menzile sahip alçak irtifa seyir füzesi, diğerinin ise menzili 3 bin ile 4 bin kilometre arasında, balistik bir füze olacağı ifade edildi.

Her iki füzenin de nükleer başlık taşımayacağı belirtilirken alçak irtifa seyir füzesinin ağustos ayında test edileceği ve 18 ay içerisinde aktif hale getirileceği kaydedildi.

BEŞ YIL İÇERİSİNDE OPERASYONEL HALE GETİRİLEBİLECEK

Balistik füzenin ise kasım ayında test edileceği ancak beş yıl içerisinde operasyonel hale getirilebileceği belirtildi.

ABD'nin Doğu Asya ve Avrupa'daki müttefiklerine, her iki füze konusunda henüz danışmadığına dikkat çekilen haberde, Amerikan ordusunun balistik füzeyi Pasifik'teki Guam adasına konuşlandırabileceği ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl ağustos ayında Sovyetler Birliği ile 1987'de imzalanan ve Rusya Federasyonu ile devam edilen Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasından (INF) çekileceğini açıklamıştı.

ABD yönetimi, Rusya'nın INF Anlaşması'nı uzun zamandır ihlal ettiğini gerekçe göstererek feshedeceklerini ifade ederken Rusya ise ABD'yi anlaşmaya uymamakla suçluyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-iki-yasak-fuzeyi-deneyecek-41148515 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-iki-yasak-fuzeyi-deneyecek-41148515)
Başlık: ABD'den korkutan iddia! Rusya nükleer deneme yapıyor
Gönderen: fırtına06 - 30 Mayıs 2019, 18:38:09
Amerikan’nın Sesi’nde (VOA) yer alan habere göre Amerika, Rusya’nın düşük seviyeli nükleer test gerçekleştirdiğine inanıyor. Açıklama Amerika Savunma Bakanlığı İstihbarat Birimi’nden geldi. Hudson Enstitüsü’nden düzenlenen silahların denetimi konulu bir forumda konuşan, Savunma İstihbarat Birimi Yöneticisi Korgeneral Robert P. Ashley, ''Amerika Rusya’nın nükleer denemeler konusundaki moratoryuma sıfır tolerans standardında uymadığına inanıyor'' dedi.

1990’lı yıllarda müzakere edilen ''Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı'' anlaşması, küresel anlamda geniş bir desteğe sahip olmasına karşın, aralarında İsrail, İran, Mısır ve Amerika’nın da bulunduğu nükleer teknolojiye sahip 8 ülke tarafından da onaylanması gerekiyor.

RUSYA BU ANLAŞMAYA 2000 YILINDA İMZA KOYDU.

Korgeneral Ashley, Rusya’nın söz konusu anlaşmadaki sıfır tolerans sınırlarını aşan nitelikte nükleer denemeler yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Rus yönetiminden söz konusu açıklamalara yönelik herhangi bir yorum yapılmadı ancak Rus Parlamentosu Duma’nın Savunma Komitesi Başkanı Vladimir Shamanov, Interfax Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, ''Bundan daha sorumsuzca bir açıklama yapılamazdı. Nükleer testler gizli şekilde yapılamaz'' dedi.

Shamanov ayrıca Amerika yönetimini eleştirerek ''Bu tarz açıklamalar, Amerika ordusundaki profesyonelliğin sistematik olarak düşüşte olduğunu gösteriyor'' dedi.

Amerika’nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekileceğini duyurması üzerine Rusya da geçen ay anlaşmayı askıya aldığını ilan etmişti. Amerika anlaşmadan çekilme gerekçesini Rusya’nın anlaşmayı ihlal etmesi olarak açıklamıştı. Rusya bu iddiaları reddetti.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2865196-abdden-korkutan-iddia-rusya-nukleer-deneme-yapiyor (http://www.haber7.com/dunya/haber/2865196-abdden-korkutan-iddia-rusya-nukleer-deneme-yapiyor)
Başlık: Putin açıkladı: Çekiliyoruz
Gönderen: fırtına06 - 06 Haziran 2019, 17:51:30
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin 2021 yılında sona erecek olan Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'ndan (START) çekilmek için hazırlık yaptığını duyurdu.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/23/putin_acikladi_cekiliyoruz_1559823975_7341.jpg)

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF 2019) uluslararası haber ajanslarının yöneticileriyle bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin füze savunma anlaşmalarından çekilmesinin küresel güvenliği istikrarsızlaştırmaya yönelik bir adım olduğunu söyledi. Putin, uluslararası silah kontrol sisteminin çökmesi konusunda ciddi bir risk bulunduğunu da ifade etti.

Rus lider, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekildikleri için sorumluluk üstlenmeleri gerektiğinin bilincine varmaya başladığını kaydetti.

PUTİN AÇIKLADI: ÇEKİLECEĞİZ

Fransız haber ajansı AFP'nin geçtiği son dakika bilgisine göre Putin, ülkesinin 2021 yılında sona erecek olan Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'ndan (START) çekilmek için hazırlık yaptığını duyurdu. Anlaşma, 8 Nisan 2010'da o zamanlar Rusya Devlet Başkanı olan Dmitriy Medvedev ile ABD Başkanı olan Barack Obama tarafından imzalanmıştı.

KONGRE'DEN TRUMP'A "ANLAŞMAYI UZAT" MEKTUBU

ABD Kongresi'nin bazı üyeleri, Başkan Donald Trump'a yazdıkları mektupta, süresi 2021'de bitecek olan anlaşmayı uzatmaya çağırmıştı.

INF KARŞILIKLI OLARAK ASKIYA ALINMIŞTI

Rusya ve ABD daha önce 1987 yılında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı (INF) karşılıklı olarak askıya almıştı.

İRAN VE VENEZUELA DEĞERLENDİRMESİ

İran siyasetiyle ilgili ABD ile Rusya'nın farklı görüşlere sahip olduğuna işaret eden Putin, "ABD'nin İran'a yönelik siyasetine katılmıyoruz. İran ile yapılan nükleer anlaşmaya ilişkin soru işaretleri olabilir ama bunları neden istişare etmiyoruz? Daha önce inşa edilmiş bir şeyi tümüyle yıkarak çözüm aramak zorunda değilsiniz" diye konuştu.

Venezuela konusunda askeri müdahale senaryolarını kınadıklarını vurgulayan Putin, "ABD'nin müttefikleri bile askeri müdahaleyi desteklemiyor. Başka ülkelerin iç işlerine karışmak son derece ciddi ve bazen trajik sonuçlara neden olabilir. Bildiğiniz gibi cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir. Venezuela'da tüm taraflar bir araya gelerek krize siyasi bir çözüm bulmalılar. Rusya, Venezuela'ya asker göndermeyi veya orada üs kurmayı planlamıyor. Venezuela'daki Rus askeri uzmanlar, daha önce imzalanan askeri teknik sözleşmeler doğrultusunda orada bulunuyorlar" ifadelerini kullandı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2866960-putin-acikladi-cekiliyoruz/?detay=2 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2866960-putin-acikladi-cekiliyoruz/?detay=2)

Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: fırtına06 - 18 Haziran 2019, 21:07:29
(https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/InfoGraphic/2019/06/18/ff2e7535f7d6d0d1e413721591b94d6f.jpg)

Başlık: Pentagon'dan 'nükleer savaş stratejik sevaptır' belgesi
Gönderen: fırtına06 - 21 Haziran 2019, 19:37:47
ABD-İran gerilimi savaşın eşiğine dek tırmanırken, Pentagon'un yeni nükleer doktrini ortaya çıktı. 14 yıldır ilk kez yayımlanan nükleer doktrin, nükleer savaşla belirleyici sonuç elde edilebileceği ve stratejik istikrarın yeniden tesis edilebileceğini savunuluyor. Belge, 11 Haziran'da Pentagon web sitesine konulup bir hafta sonra kaldırıldı.

(https://cdntr2.img.sputniknews.com/images/102744/66/1027446677.jpg)

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) 14 yıldır ilk kez yenilediği nükleer doktrinde 'nükleer silahlarla belirleyici sonuç elde etmenin ve stratejik istikrarın yeniden tesisinin şartlarının yaratılabileceğini' savunduğu ortaya çıktı.

Silah kontrolü uzmanları, 11 Haziran'da yayımlanan 'Nükleer Operasyonlar' isimli belgenin bu özelliğiyle ABD askeri düşüncesinde 'nükleer savaş yürütme ve kazanma' fikrine yönelik bir kayma olduğuna dikkat çekti. Uzmanlar, bunun son derece tehlikeli bir zihniyet olduğu uyarısı yaptı.

ABD Genelkurmay Başkanlığı'nın hazırladığı belgede şöyle deniliyor:

"Nükleer silah kullanmak belirleyici sonuç almak ve stratejik istikrarın yeniden tesis etmek için şartlar yaratabilir. Özellikle nükleer silah kullanımı muharebenin kapsamını temelden değiştirecektir ve komutanların çatışmada nasıl üstün geleceğini etkileyecek şartlar yaratacaktır."

Nükleer planlama ve hedef almayla ilgili bir bölümün girişinde Soğuk Savaş teorisyeni Herman Kahn'dan alıntı yapılıyor:

"Benim tahminimce gelecek 100 yıl içinde bir zaman nükleer silahlar kullanılacak, ama kullanılmaları geniş çaplı ve doludizgin değil de büyük ihtimalle küçük çaplı ve sınırlı olacaktır."

Çok tartışmalı bir kişilik olan Kahn, nükleer savaşın kazanılabilir olduğunu savunuyordu. Kahn'ın Stanley Kubrick'in nükleer savaşla ilgili meşhur filmi 'Dr Strangelove'ın esin kaynaklarından biri olduğu sanılıyor.

'Nükleer Operasyonlar' isimli belge, 11 Haziran'da yayıma sokulduğu Pentagon web sitesinden bir hafta sonra kaldırıldı, şimdiki halde sadece elektronik kütüphanede sınırlı erişim açık.

Ancak kaldırılmadan evvel Amerikan Bilim İnsanları Federasyonu'nun hükümet gizliliği projesini yöneten Steven Aftergood tarafından indirildi. Aftergood, 'Nükleer Operasyonlar' isimli belgenin caydırıcılık doktrini değil, savaş doktrini olduğunu, bunun çok rahatsız edici olduğunu söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanlığı'nın operasyonel belgesinin amacının en kötü senaryoya hazırlık planı olması gerektiğine dikkat çeken Aftergood, "Bu düşünce kendi içinde çok zararlı. Bu türden bir olasılığı caydırmak yerine daha gerçekleşebilir hale getiriyor" dedi.

The Guardian gazetesinin haberine göre Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü, belgenin kamuoyunun erişebildiği Pentagon web sitesinden kaldırıldığını teyit ederken "Bu yayının sadece özel kullanım için olması gerektiğine karar verildi" dedi. Ancak niye bir hafta kamuoyunun erişimine açık bırakıldığına izahat getirmedi.

2015 tarihli İran'la nükleer anlaşmadan ve 1987 tarihli Rusya ile Orta Menzilli Nükleer Güçler Anlaşması'ndan (INF) çekilen Trump yönetiminin gündeminde ABD ile Rusya'nın stratejik nükleer silahlarını sınırlayan ve 2021'de süresi dolacak Yeni Start anlaşması da var.

https://tr.sputniknews.com/abd/201906211039428201-pentagondan-nukleer-savas-stratejik-sevaptir-belgesi/
Başlık: Rus parlamentosu INF'den çekilme kararını onayladı
Gönderen: SKYWOLF - 26 Haziran 2019, 13:02:13
Rus parlamentosu INF'den çekilme kararını onayladı

Rusya Parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesi ile ilgili yasa tasarısını onayladı.

Parlamento Genel Kurulunda, Rusya'nın INF'den çekilmesini öngören yasa tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.

Kabul edilen tasarının, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylanması bekleniyor.

ABD, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile 1987'de imzaladığı, menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören INF'den tek taraflı çekileceğini açıklamıştı.

Putin ise buna karşılık olarak INF’nin askıya alınmasına ilişkin kararnameyi imzalamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/rus-parlamentosu-infden-cekilme-kararini-onayladi-41255697 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/rus-parlamentosu-infden-cekilme-kararini-onayladi-41255697)
Başlık: Putin imzaladı: Rusya INF'yi resmen askıya aldı
Gönderen: SKYWOLF - 03 Temmuz 2019, 16:33:51
Putin imzaladı: Rusya INF'yi resmen askıya aldı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d1ca4400f25441168646f83.jpg)

Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilmesini öngören yasa yürürlüğe girdi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilmesini öngören yasa tasarısını imzaladı.

Putin tarafından imzalanan yasa tasarısına göre, Rusya, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı (INF) askıya aldı.

ABD, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile 1987'de imzaladığı, menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören INF'den tek taraflı çekileceğini açıklamıştı.

Putin ise buna karşılık olarak INF'nin askıya alınmasına ilişkin kararnameyi imzalamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-putin-imzaladi-rusya-infyi-resmen-askiya-aldi-41262906 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-putin-imzaladi-rusya-infyi-resmen-askiya-aldi-41262906)
Başlık: Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması resmen sona erdi
Gönderen: fırtına06 - 02 Ağustos 2019, 18:45:47
ABD ve Rusya, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) resmen çekildiklerini duyurdu.

(https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/Contents/2019/08/02/thumbs_b_c_89093ccbfcfbf080d6425dfcbae16979.jpg)

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) bugün resmen çekildiğini açıkladı.

Bakanlık yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin 8 Aralık 1987'de imzalanan INF için Rusya'nın sürekli anlaşmayı ithal ettiği gerekçesiyle 6 ay önce çekileceğini duyurduğu hatırlatıldı.

ABD'nin anlaşmanın 15. maddesi uyarınca çekilmesinin, "Rusya'nın uygun olmayan SSC-8 veya 9M729 adlı yerden fırlatma orta menzilli füze sistemini yok ederek anlaşmaya tam şekilde riayet etmekte başarısız olmasından" kaynaklandığı iddia edilen açıklamada, anlaşmanın sona ermesinden Rusya'nın sorumlu olduğu ileri sürüldü.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"2000'li yılların ortasından bu yana, Rusya uyumsuz füzesini geliştirdi, üretti, test etti ve birden çok müfrezesini sahaya konuşlandırdı. ABD, endişelerini Rusya'ya ilk olarak 2013'te aktardı. Rusya, akabinde, sistematik olarak ABD'nin kendisini anlaşmaya itaate yönelik çabalarını 6 yıl boyunca reddetti. ABD, NATO üyelerinin tam desteğiyle, Rusya'nın anlaşmayı esastan ihlal ettiğine karar verdi ve anlaşmanın yükümlülüklerini askıya aldı. Son altı ayda ABD, Rusya'ya riayetsizliğini düzeltmek için son bir fırsat tanıdı. Rusya, önceki yıllarda olduğu gibi, anlaşma yükümlülüklerine uymak yerine füzelerini elinde tutmayı tercih etti."

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bugün INF'nin resmen sona erdiğini duyurmuştu.

ABD, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile imzaladığı, menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören INF'den tek taraflı çekileceğini açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce, Rusya'nın INF'den çekilmesini öngören yasa tasarısını imzalamıştı.

'ABD büyük hata yaptı'

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmekle büyük hata yaptığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin INF'den çekilmesi eleştirildi.

Açıklamada, "ABD, INF konusunda kasıtlı olarak aşılmaz bir kriz yaratarak, anlaşmanın kısıtlamalarından kurtulmak istedi. ABD, INF'den çekilmekle büyük hata yaptı." ifadeleri yer aldı.

ABD'nin uluslararası anlaşmaları bozmaya yönelik siyaset yürüttüğü belirtilen açıklamada, "ABD'nin hareketleri, silah kontrol sisteminin sökülmesine yol açıyor." değerlendirilmesine yer verildi.

Rusya'nın, ABD ile uluslararası güvenlik konusunda diyaloğa açık olduğuna işaret edilen açıklamada, "ABD'yi anlaşmanın yasakladığı füzeleri konuşlandırmaktan vazgeçmeye ve küresel istikrarın sağlanması için adımlar atmaya çağırıyoruz." ifadesi kullanıldı.

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/orta-menzilli-nukleer-kuvvetler-anlasmasi-resmen-sona-erdi/1547905 (https://www.aa.com.tr/tr/dunya/orta-menzilli-nukleer-kuvvetler-anlasmasi-resmen-sona-erdi/1547905)
Başlık: Silahlanma yarışı başlıyor
Gönderen: SKYWOLF - 03 Ağustos 2019, 08:31:15
Silahlanma yarışı başlıyor

(http://i2.hurimg.com/i/hurriyet/75/84x84/5aaa450b7af5073da037b93e.jpg)
Nerdun HACIOĞLU

1987 yılında askeri dengeleri korumak için ABD ile Rusya arasında yapılan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) dün itibariyle tarafların çekilme kararıyla tarih oldu. ABD ve Rusya birbirini suçlarken 32 yıl önceki anlaşmaya Sovyetler adına imza atan SSCB lideri Mihail Gorbaçov, “Tehlikeli silahlanma yarışının başlamasına yol açacaktır” diye uyardı.
ABD Başkanı Donald Trump’ın 2 Şubat 2019 tarihinde tek taraflı çekileceklerini ilan ettiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) dün itibariyle sona ermiş oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de 3 Temmuz’da INF’yi askıya alan kararnameyi imzalayarak ABD’ye karşılık vermişti. Soğuk Savaş sonrasında ABD-Rusya arasındaki nükleer dengeyi korumak için yapılan anlaşma tarih olurken bugün itibariyle yeni silahlanma yarışı için düğmeye basılmış oldu. Üstelik silah yarışında şimdi ABD ve Rusya’nın yanı sıra Çin, İsrail, İran, Hindistan ve Kuzey Kore de var.

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şubat ayında Rusya’ya INF için altı ay süre verdiklerini işaret ederek “Rusya bunu reddetti, yani anlaşma bugün sona eriyor. ABD, başkalarının ihlal ettiği bir anlaşmada kalmayacak. Bunun sorumlusu tamamıyla Rusya’dır” ifadelerini kullandı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ise ABD’nin oturduğu dalı kestiğini öne sürerek “ABD’nin inisiyatifiyle INF son bulmuştur” dedi.

NATO: YANIT VERECEĞİZ

NATO’dan yapılan açıklamada, “Anlaşmanın son bulmasının tüm sorumluluğu Rusya’dadır. NATO, Rusya’nın 9M729 füzelerinin oluşturduğu risk karşısında ölçülü ve sorumlu bir şekilde yanıt verecektir. Dengeli, koordineli ve savunmaya yönelik tedbirler paketi üzerinde anlaşmaya vardık” ifadesi yer aldı. 1987 tarihli INF anlaşması, 500 ile 5.500 km menzilli füzelerin üretilmesi ve kullanılmasını yasaklıyordu. NATO, Rusya’nın geliştirdiği 9M729 füzesinin menzilinin 1.500 km’ye ulaştığını, dolayısıyla anlaşmayı ihlal ettiğini savunuyordu. Rusya ise füzenin menzilinin 480 km olduğunu iddia ediyor.

‘ÇİN DE MASADA OLMALI’

ABD ve NATO, bu füzeyi gerekçe gösterirken Batılı askeri uzmanlar daha derin anlaşmazlıkların da olduğunu belirtiyor. Buna göre Rusya’nın çok kutuplu dünya stratejisine uygun olarak bir dizi üçüncü ülkeye yasadışı yoldan füze ve nükleer silah teknolojisi vermesi en önemli gerekçelerden biri olarak öne çıkıyor. Buna örnek olarak Kuzey Kore ve İran’ın 10 yıl gibi kısa sürede orta ve hatta uzun menzilli balistik füzelere geliştirmesi gösteriliyor. ABD, dünyada yeni bir INF anlaşması yapılacak ise masada sadece ABD ile Rusya’nın değil 5 bin kilometre menzile sahip füzeleri bulunan ülkelerin de bulunmasını talep ediyor. Masada görmek istediği ilk ülke ise Çin Halk Cumhuriyeti. ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamada, yeni bir anlaşma yapılacaksa mutlaka Çin’in de buna dahil olması gerektiğini söyledi. “Kesinlikle bir noktada Çin’i de dahil etmek istiyoruz. Bu harika olurdu” dedi.

BİLGİ NOTU

INF özellikle Avrupa’da nükleer silah konuşlandırılmasını engelleyerek yaşlı kıtada barış ve dengelerin korunması açısından kritik bir rol oynadı. ABD, INF’in 32 yıl önceki şartlara göre şekillendiği, dolayısıyla günümüz koşullarına yönelik yenilenmesi gerektiği görüşünde. Ancak yeni bir anlaşmaya yönelik henüz ciddi bir girişim söz konusu değil.

(http://i2.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5d44a166c03c0e1f50033304)

ANLAŞMANIN MİMARI GORBAÇOV UYARDI

RUSYA ile ABD arasında INF anlaşmasının yapıldığı 1987 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan ile altına imzasını atan dönemin Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov da sahneye çıkarak, “INF anlaşmasının sona ermesi stratejik dengeleri altüst edeceği gibi dünyada yeni, nereye varacağını tahmin bile edemediğimiz tehlikeli silahlanma yarışının başlamasına yol açacaktır. 87 yılından farklı olarak şimdi sadece Avrupa’nın güvenliği değil tüm dünyanın güvenliği masada. Olumsuz ekonomik yönleri ise sıralamak bile yersiz” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/silahlanma-yarisi-basliyor-41292138 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/silahlanma-yarisi-basliyor-41292138)
Başlık: ABD yeni füze denemelerine hazırlanıyor
Gönderen: SKYWOLF - 03 Ağustos 2019, 08:36:12
ABD yeni füze denemelerine hazırlanıyor

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) resmen çekilmesinin ardından yeni füze denemeleri için hazırlıklara başladığı bildirildi. Öte yandan, Savunma Bakanı Mark Esper, Pentagon Sözcülüğü kanalı ile yaptığı yazılı açıklamada, “Artık çekildik. Savunma Bakanlığı yerden fırlatılan konvansiyonel füzelerin üretimine tam güç verecektir” dedi.
Amerikan CNN televizyonuna konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir savunma yetkilisi, Amerikan ordusunun nükleer olmayan füze sistemleri için çalışmalar yaptığını söyledi.

Yetkili, Amerikan ordusunun söz konusu füze sistemlerini geliştirmesinin ana amacının özellikle Avrupa'da Rusya ile mücadele edebilmek olduğunu dile getirdi.

ORTA MENZİLLİ BALİSTİK FÜZE DENEMESİ KASIM AYINDA

Öte yandan Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, Pentagon'un birkaç hafta için yerden fırlatılan güdümlü füze denemelerini ve kasım ayında da orta menzilli balistik füze denemesi yapmayı planladığı kaydedildi.

PENTAGON’DAN 'FÜZE' AÇIKLAMASI: "YENİ FÜZELER GELİŞTİRİLECEK"

ABD’nin Orta Menzilli Füze Anlaşması’ndan (INF) çekilmesini resmi olarak duyurmasının ardından ABD Savunma Bakanlığından yeni füzelerin geliştirileceği açıklaması geldi. Savunma Bakanı Mark Esper, Pentagon Sözcülüğü kanalı ile yaptığı yazılı açıklamada, “Artık çekildik. Savunma Bakanlığı yerden fırlatılan konvansiyonel füzelerin üretimine tam güç verecektir” dedi.

“RUSYA ANLAŞMAYI İHLAL ETTİ, ABD ETMEDİ”

Açıklamada anlaşmanın bozulmasından Rusya’nın sorunlu olduğu iddialarını tekrarlayan Esper, NATO’nun da duruşunun kesin ve açık olduğunu belirterek, “Rusya anlaşmayı ihlal etti. ABD etmedi” dedi.

Açıklamada ayrıca, “Müttefiklerimizle Ulusal Güvenlik Stratejisi oluşturmak için yakın çalışma içerisindeyiz” denildi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-yeni-fuze-denemelerine-hazirlaniyor-41292090 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-yeni-fuze-denemelerine-hazirlaniyor-41292090)
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: カメせ - 03 Ağustos 2019, 14:56:51
Alıntı
ABD Savunma Bakanı Mark Esper, INF Anlaşması’nın iptalinin ardından Asya kıtasına kara konuşlu orta menzilli füzelerin yerleştirilmesi fikrini desteklediğini söyledi.
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: tumucin - 03 Ağustos 2019, 19:54:47
Türk topraklari abd nin füzesine ihtiyaci yok

cünkü S 400 abd füze bilgilerini kopi yapar

Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: SKYWOLF - 22 Ağustos 2019, 08:36:51
Nükleer anlaşma bitti, ABD yeni füzesini denedi

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/08/20/abd-fuze-deneme_9005.jpg)

ABD Savunma Bakanlığı, tesir menzili 500 kilometreyi geçen, yeni bir orta ölçekli seyir füzesini denediklerini açıkladı.

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, "Savunma Bakanlığı, konvansiyonel yapılandırılmış karada konuşlu bir seyir füzesini California'nın San Nicolas Adası'nda test etti. Test edilen füze mobil fırlatıcısından çıktı ve 500 kilometreden fazla bir uçuştan sonra isabetli şekilde hedefini vurdu." bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, söz konusu denemeyle elde edilen verilerin, orta ölçekli füzelerin geliştirilmesine yardımcı olacağı belirtildi.

INF ANLAŞMASI YASAKLIYORDU
Denenen seyir füzesinin, ABD'nin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile 8 Aralık 1987'de ile imzaladığı ve yakın zamanda çekildiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması kapsamında yasak olduğu ortaya çıktı.

INF Anlaşması, ABD ile Rusya'nın menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre arasında olan karada konuşlu nükleer ve konvansiyonel füzeleri geliştirmesini yasaklıyordu.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/08/20/gorbacov-reagan_6285.jpg)

ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyet Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov, iki ülke arasında silah kontrolünü sağlayan anlaşmayı 8 Aralık 1987 tarihinde imzaladı.

ANLAŞMA BU AY SONA ERDİ
Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu ay başında Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) resmen sona erdiğini açıklamıştı.

ABD de daha önce Rusya'nın INF Anlaşmasını ihlal ettiğini öne sürerek, anlaşmadan tek taraflı çekildiğini duyurmuştu.


RUSYA'DAN İLK TEPKİ: ASİMETRİK YANIT VEREBİLİRİZ
ABD'nin INF'nin yasakladığı yeni seyir füzesini test etmesi sonucu Rusya’nın yeni bir silahlanma yarışına girmeyeceğini belirten Rus senatör Klintseviç, Moskova’nın Washington’un bu adımına asimetrik yanıt verebileceğini kaydetti.

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Savunma ve Güvenlik Komitesi üyesi Frants Klintseviç, ABD’nin daha önce ayrıldığını açıkladığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) yasakladığı yeni bir seyir füzesini test etmesini 'açık sinizm' olarak niteledi.

ABD’nin gerçekleştirdiği testin Rusya’yı yeni bir silahlanma yarışına çekmeyeceğini söyleyen Klintseviç, Moskova’nın Washington’un bu adımına asimetrik yanıt verebileceğini ifade etti.

"ABD ordusunun, INF’nin resmen feshedilmesinden iki hafta sonra bu anlaşmanın yasakladığı karada konuşlandırılan füzeyi test etmesi açık bir sinizm ve dünya toplumu ile alay etmektir." diyen Klintseviç, Amerikalıların ‘tüm yasaklara rağmen bu sınıftaki füzeleri üretmeye devam ederek’ anlaşmayı baştan beri ihlal ettiklerini gizlemeye dahi ihtiyaç duymadıklarını vurguladı.

"AMERİKALILARA AHLAK OKUMAK ANLAMSIZ"
Amerikalılara ahlak okumanın anlamsız olduğuna, zira kendilerinin ancak karşılık niteliği taşıyan eylemlerden anladıklarına dikkat çeken Klintseviç, "Biz elbette ki en kısa sürede ABD’nin bu silahlardaki üstünlüğüne izin vermemek için gereken her şeyi yapacağız." vurgusunu yaptı.

Rus senatör, "Aynı zamanda yeni bir silahlanma yarışına girmek niyetinde değiliz, bu nedenle asimetrik yanıt vermemiz mümkün." ifadelerini kullandı.

https://www.ensonhaber.com/abdden-orta-olcekli-fuze-denemesi.html (https://www.ensonhaber.com/abdden-orta-olcekli-fuze-denemesi.html)
Başlık: Putin: Rusya, ABD'ye aynı şekilde karşılık verecek
Gönderen: SKYWOLF - 22 Ağustos 2019, 08:38:02
Putin: Rusya, ABD'ye aynı şekilde karşılık verecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin, INF'nin iptali sonrası yaptığı füze denemesine aynı şekilde yanıt vereceklerini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattının Finlandiya’dan geçen kısmı ile Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile bir araya geldi, görüşmenin ardından Finlandiyalı mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenledi.

"ABD, YENİ FÜZESİNİ DENEMEK İÇİN INF’DEN AYRILDI"
ABD’nin Orta Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) yeni füzelerini denemek için ayrıldığını ve Washington’un bu adımının Rusya’yı hayal kırıklığına uğrattığını kaydeden Putin, şöyle konuştu:

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/08/22/vladimir-putin_2865.jpg)

“Gördüklerimizden hayal kırıklığına uğradığımızı söyleyebilirim. Karadan ateşlenen orta menzilli füze ile denemeler şüphesiz genel olarak dünyada ve özellikle Avrupa’da güvenlik durumunu geriyor, kaldı ki bu INF anlaşmasına aykırı bir şey. Birincisi, Amerikalılar bu füzeyi, anlaşmadan ayrıldıklarını duyurduktan sonra çok hızlı bir şekilde denedi. Bununla ilgili olarak, bu füzenin üzerindeki çalışmaların, anlaşmadan ayrılmak için bahane arayışlarından önce başladığını düşünmemiz için tüm gerekçeler ortada.”

" RUSYA, AYNI ŞEKİLDE KARŞILIK VERECEK"
Putin, ABD’nin füze denemesine yönelik eylemlerine Rusya’nın aynı şekilde karşılık vermek üzere gerekli adımları atacağını kaydetti.

Rus lider, “Finlandiya Cumhurbaşkanı’na katılıyorum, bu konularda şüphesiz diyalog gerekiyor. Şimdilik böyle bir diyalog yok. Biz (ABD’nin) bu adımları karşısında aynı şekilde yanıt vereceğiz. Diyaloğun başlaması ile ilgili önerilerimizi sunduk. Aynı bakış açısına sahibiz. Avrupalılarla da, Amerikalılarla da bu konuları müzakere etmeye hazırız, fakat Rusya’nın güvenliği bir şekilde sağlanmış olacak” dedi ve şöyle devam etti:

“Bu konuyu daha önce konuşmuştuk, ben birçok kez bunu söyledim. Geçen gün Marsilya’da da söyledim ve bugün de Helsinki’de yineleyebilirim. Rusya füze konuşlandırmayacak, fakat dünyanın şu veya bu bölgesinde Amerikan yapımı olan bu saldırı sistemleri ortaya çıkıncaya kadar elbette ki orta ve kısa menzilli bu sistemlerin üzerinde çalışacağız.”

https://www.ensonhaber.com/putin-rusya-abdye-ayni-sekilde-karsilik-verecek.html (https://www.ensonhaber.com/putin-rusya-abdye-ayni-sekilde-karsilik-verecek.html)
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: Raptor44 - 22 Ağustos 2019, 18:01:52
Nur topu gibi bir gerilimimiz daha oldu.
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: fırtına06 - 23 Aralık 2019, 19:44:58
Lavrov: Yeni START’ın uzatılması halinde Avangard ve Sarmat füzelerini ona dâhil etmeye hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile ABD'nin nükleer silahlarını sınırlandırmalarını içeren START-3 (Yeni START) Anlaşması’nın uzatılması halinde Avangard ve Sarmat füze sistemlerini de ona dahil etmeye hazır olduğunu belirtti.

(https://cdntr1.img.sputniknews.com/images/104070/13/1040701382.jpg)

Rus devlet televizyonu Pervıy Kanal'da (Birinci Kanal) konuk olduğu 'Bolşaya İgra' (Büyük Oyun) adlı programda soruları yanıtlayan Sergey Lavrov, Yeni START Anlaşması’nın uzatılması halinde Rusya’nın Avangard ve Sarmat füze sistemlerini de ona dahil etmeye hazır olduğunu söyledi.

Lavrov, “Amerikalılara hipersonik silahlar da dahil olmak üzere yeni sistemlerimizi tanıttığımızı söyledik. Avangard ve Samat sistemlerinin anlaşma kapsamında olduğu düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bu silah ve sistemleri mevcut Yeni START Anlaşması’na dahil etmeye hazırız, elbette ki uzatılması halinde” diye konuştu.

Avangard sisteminin ‘Amerikalılara canlı olarak tanıtıldığını’ hatırlatan Lavrov, “Belli bir aşamada Sarmat ile da aynı şeyi yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

‘ABD’nin stratejik silahların sınırlandırılması değil, bu alandaki şeffaflığı ele alma önerisi ilgi çekici’
Washington’a yaptığı son ziyarette ABD’li yetkililerin stratejik silahların azaltılması ya da sınırlandırılmasını değil, karşılıklı olarak kabul edilebilir koşulları, şeffaflığı ve davranış kuralları ele almak istediklerini hatırlatan Lavrov, bu yaklaşımı ilgi ile karşıladığını ifade etti.

Rus diplomat, “Bizim ve diğer olası katılımcılar için bu yaklaşımın ne kadar uygulanabilir olduğunu, Amerikalıların daha kimleri davet etmek istediklerini anlamak için bu konsepti öncelikle kendilerinin nasıl gördüklerini kâğıda dökülmüş olarak görmek gerekir” vurgusunu yaptı.
ABD’nin görüşmelere Çin’i de dâhil etme isteğini değerlendiren Lavrov, Çinli yetkililerin, bu ülkenin sahip olduğu nükleer silahların ABD ve Rusya’dakilerle karşılaştırılamayacağı için görüşmelere katılımın anlamı olmayacağı ve katılmayacağı yönündeki açıklamasını hatırlatarak, Rusya’nın çoklu formatta da görüşmeye hazır olduğunu, ancak ‘bu formata hiç kimseyi zorla katmayacağını’ vurguladı ve ekledi:

“Eğer Washington onları görüşmelere dahil etmeyi mutlak bir zorunluluk olarak görüyorsa Pekin’le görüşsünler.”

‘Gelişmeler ABD’nin orta ve kısa menzilli füzeleri Rusya’nın yakınına konuşlandırabileceğini gösteriyor’
ABD’nin orta ve kısa menzilli füzeleri Asya-Pasifik bölgesinde Rusya sınırlarının yakınına konuşlandırabileceğini açıklayan Lavrov, Moskova’nın bu durumdan oldukça rahatsız olduğunu ve Washington’a son ziyaretinde bu konuyu hem ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, hem de ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmelerde ele aldığına dikkat çekti.

ABD’nin daha önce ayrıldığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nda (INF) yasaklı olan seyir füzesini oldukça hızlı bir şekilde test ettiğini vurgulayan Lavrov, Amerikalıların söz konusu füzeleri, Çin’e karşı koymak amacıyla Asya-Pasifik bölgesinde konuşlandırılmak istediklerini ve ülke olarak Japonya ve Güney Kore’yi düşündüklerini ifade etti.

Bu gelişmelerin orta ve kısa menzilli füzelerin Japonya ve Güney Kore’de konuşlandırılabileceğini gösterdiğine dikkat çeken Lavrov, böyle bir durumda menzillerinin Rusya’nın Ural dağlarına kadar olan topraklarını kapsayacağını vurguladı ve ekledi:

“Elbette ki anlaşma bozulduktan sonra bu alanda bir takım düzenleyici kuralların konulması konusunda ısrarcı olacağız.”
INF’nin bozulmasından sonra Batı, Rusya’nın önerilerine yanıt vermedi
Kuralların konulması bağlamında Rusya lideri Vladimir Putin’in 50’den fazla ülke lideri ve başbakanına ayrıntılı bir mesaj gönderdiğine dikkat çeken Lavrov, şöyle devam etti:

“Putin bu füzelerin geliştirilmesi ve konuşlandırılması ile ilgili duyurduğumuz moratoryumu hatırlattı, diğerlerini de bu moratoryuma katılmaya çağırdı. Ancak, bizim tarafımızda da sorun gördüğünü, fakat diyaloğa hazır olduğunu söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı (Emmanuel) Macron’un dışında hiçbir NATO ülkesi bu mektuba hiçbir şekilde tepki vermedi.”

ABD’den ise genel bir yanıt geldiğini ifade eden Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump’ın kısa bir mektup göndererek, iki ülke arasındaki ilişkilerde mevcut sorunlar ile ilgili diyaloğu sürdürmeye hazır olduğunu belirttiğini hatırlattı.

‘ABD’nin yeni yaptırımlarına yanıt vereceğiz’

Sergey Lavrov, Rusya’nın Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattının yapımını da kapsayabilecek ABD’nin yeni yaptırımlarına yanıt vereceğini vurguladı.

Rus diplomat, “Yaptırımlara, kendi kendimize zarar vermeyecek şekilde yanıt vereceğiz. Ancak yanıtımız net olacak. Ayrıca elbette tüm ilişkilerimizi tesis ederken de bunu dikkate alacağız” ifadelerini kullandı.

ABD’deki Kongre ve Temsilciler Meclisi üyelerini, özellikle de Demokratik Parti’den senatörlerin büyük bir kısmını dolaylı olarak ya da bizzat tanıdığı için yeni yaptırımlarla ilgili kararın ‘çok zor anlaşılabilecek bir durum’ olduğuna dikkat çeken Lavrov, “Bu kişilerin ciddi politikacılara yakışmayan bu tür kararları alabileceklerini asla düşünmemiştim” vurgusunu yaptı.
‘Zelenskiy Rusya ile ilişkilerin iyiye gitmesini istiyor, fakat onu engellemeye çalışanlar var’
Rus diplomat, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Rusya ile ilişkilerinin olumlu yönde ilerlemesini istediğini, ancak bu konuda kendisini engellemeye çalışan kişilerin olduğunu belirtti.

Lavrov, “Onun (Zelenskiy’in) bir insan, politikacı ve Devlet Başkanı olarak bunu istediğinden hiç şüphem yok. Aynı zamanda Ukrayna’da onun bunu yapmasına her türlü engel olmaya ve dış politikadaki Rusofobiyi, ayrıca birçok kişinin işine gelen Donbass ihtilafını korumaya çalışanların olduklarını görüyoruz. Bu üzücü bir şey, fakat biz elimizden geldiği kadarıyla kendisine yardım etmeye çalışacağız” diye konuştu.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201912221040893362-lavrov-yeni-startin-uzatilmasi-halinde-avangard-ve-sarmat-fuzelerini-ona-dhil-etmeye-haziriz/

Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: fırtına06 - 22 Nisan 2020, 12:58:54
Donanma Nükleer İstiyor

Soğuk Savaş'ın son dönemlerinde, dünyadaki nükleer gerilimi azaltmak için önce START I (Strategic Arms Reduction Treaty / Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması), ardından da INF Anlaşması (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty / Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler) imzalanmıştı. Bu sayede, başta taktik olanlar olmak üzere birçok nükleer silah imha edilmiş, ve bahse konu stratejik sistemlerin sayısı önemli ölçüde azaltılmıştı.

(https://c4defence.com/ImageM/7fa61f1d-316a-430c-8614-b3eda64918fb.jpg)

ABD ve Rusya'nın 2019'da INF kararlarını uygulamayacaklarını peş peşe açıklamasının üzerine taraflar, nükleer silah çalışmalarına yeniden hız verdi. Amerikan Donanması da nükleer harp başlığı taşıyan seyir füzelerini yeniden talep etti. Bu kapsamda fizibilite için geçtiğimiz aylarda 2020 bütçe yılı için 5 milyon Amerikan Doları tutarında bütçe ayrılmıştı. Alternatif analizi çalışmalarının 2022 yılında tamamlanacağı ve yönetime detaylı bir rapor sunulacağı belirtildi.

(https://c4defence.com/ImageM/f74652da-6ea7-45fb-ba62-3ae00d61cf42.jpg)

Sea-Launched Cruise Missile-Nuclear (SLCM-N / Denizden Fırlatılan Seyir Füzesi-Nükleer) çalışmaları kapsamında Amerikan Donanması, farklı alternatifleri değerlendiriyor. İlk etapta en güçlü aday olarak 5-7 kiloton güce sahip W76-2 harp başlıkları gösteriliyor. İlerleyen safhada daha güçlü W80'lerin de donanmanın taktik nükleer ihtiyacı kapsamında seyir füzelerine entegre edileceği savunma kulislerinde konuşuluyor. Taşıyıcı platform olarak henüz zikredilen bir platform bulunmasa da en güçlü aday, geçmişte de aynı görevi üstlenen UGM/BGM-109 Tomahawk füzeleri.

https://www.c4defence.com/Gundem/donanma-nukleer-istiyor/9757/1 (https://www.c4defence.com/Gundem/donanma-nukleer-istiyor/9757/1)
Başlık: Dünyada 3 bin 720 Nükleer Harp Başlığı Operasyonel
Gönderen: fırtına06 - 15 Temmuz 2020, 12:26:55
Stockholm'de bulunan Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünün (Stockholm International Peace Research Institute/ SIPRI) dünya askeri harcamaları ve uluslararası silah transferleri gibi global savunma analizlerini içeren 2020 yıllığı yayımlandı.

(https://c4defence.com/ImageM/4a403b15-7393-4f4c-9237-cb12e658b439.jpg)

Belgede, Avrupa’nın çizdiği güvenlik düşüncesi imajının son yıllarda düzensiz göç ve terörizm ile dolduğu belirtiliyor. Avrupa Birliği’nin (AB) Libya ve Türkiye ile olan ilişkisinde düzensiz göç ve terörizmin önemli bir itici güç olduğu belirtiliyor.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın 2019 yılını markaja alan 2020 yıllığı, aktif silahlı çatışma içinde olan yedi ülkenin bulunduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’nin düşük yoğunluklu silahlı çatışma sınıfında yer aldığı listede Mısır, Irak, İsrail, Libya, Suriye ve Yemen bulunuyor.

Irak, Suriye ve Türkiye'de Muğlak ve Bağlantılı Silahlı Çatışmalar

Türkiye, Rusya ve Suriye’nin ele alındığı “Irak, Suriye ve Türkiye'de Muğlak ve Bağlantılı Silahlı Çatışmalar” bölümde, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’de oluşturduğu “Güvenli Bölge” yer aldı.

SIPRI 2020 Yıllığı, Suriye hükûmetinin ülkenin büyük bölümündeki varlığını pekiştirdiğini, Irak’ın ise büyük ölçüde çatışma sonrası artan protestolar ve yüksek yoğunluklu silahlı çatışma düzeyinde kaldığı belirtildi.

Dünya askeri harcamalarının 2019 yılında 1 trilyon 917 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilirken, 2018’e göre bu oran %3,6 artış gösterdi. Avrupa, Asya, Okyanusya ve Amerika kıtasına ait harcama verileri elde edilirken, Orta Doğu’daki toplam tutarın muğlaklığına dikkat çekildi.

Askeri harcamalardaki artış oranlarında başı iki ülke çekti. ABD birinci sırada yer alırken ardından Çin geldi. ABD, 2019 yılında üst üste ikinci kez harcamasını artırarak 732 milyar dolara ulaştı. Çin ile ABD arasında 2,7 katlık bir harcama farkı bulunuyor. Suudi Arabistan 2018'de en çok harcama yapan üçüncü ülke iken, 2019'da beşinci sıraya geriledi. Hindistan'ın 71,1 milyar dolar tutarındaki harcaması ülkeyi üçüncü sıraya taşıdı. Rusya'daki %4,5'lik artış Kremlini dördüncü konuma getirdi. 2019 sayılarındaki en büyük artış Almanya’dan geldi. Ülke, askeri harcamasını %10 artırdı.

“Dünyada 3 bin 720 Nükleer Harp Başlığı Operasyonel “

ABD, Rusya, Birleşik Krallık, Fransa, Çin, Hindistan, Pakistan, İsrail ve Kuzey Kore olmak üzere dokuz ülkede 2020 itibariyle yaklaşık 13 bin 400 nükleer harp başlığı bulunduğu kaydedildi. Bunlardan 3 bin 720’sinin konuşlandırıldığı ifade edilirken, yaklaşık bin 800’ünün yüksek alarm altında bekletildiği ifade edildi.

Türkiye’nin, ABD’nin bazı nükleer silahlarına ev sahipliği yaptığı ifadesi de belgede yer alan bilgiler arasındaydı. ABD’nin “tahmini 230 adet taktik B61B bombası”na sahip olduğu iddia edilen yıllıkta, “bombaların yaklaşık 150'sinin, NATO ülkelerinin hava üslerinde potansiyel kullanım için konuşlandırıldığı düşünülüyor” ifadesi yer aldı. Aviano ve Ghedi, İtalya; Büchel, Almanya; İncirlik, Türkiye; Kleine Brogel, Belçika ve Volkel, Hollanda B61B’nin konuşlandırıldığı ülkeler olarak belirtildi.

SIPRI, Türkiye’nin Suriye’deki konumu sonrasında iddia edilen konuşlandırmalarla ilgili olarak belgede şu cümlelere yer verdi:” ABD’nin nükleer silah depolamaya devam edip etmeyeceği konusundaki tartışmalar yoğunlaştı ve ABD ordusunun, silahların tahliye planlarını gözden geçirdiğine dair haberler çıktı."

https://www.c4defence.com/Gundem/dunyada-3-bin-720-nukleer-harp-basligi-operasyonel-/10330/1 (https://www.c4defence.com/Gundem/dunyada-3-bin-720-nukleer-harp-basligi-operasyonel-/10330/1)
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: tumucin - 15 Temmuz 2020, 13:05:14
Ne tahliyesi eskilerin yerine yenileri birakiyor

B61-12  yeni
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: Gökbörü - 15 Temmuz 2020, 13:09:57
Bizimde en kisa zamanda nuklear guc olmaliz lazim..

Denizaltilardan vs atilabilir hale de getirdikmi sirtimiz yere gelmez..

Kendimizi garantiye almanin tek yolu..
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: BATTLESTAR - 15 Temmuz 2020, 14:16:08
Bizimde en kisa zamanda nuklear guc olmaliz lazim..

Denizaltilardan vs atilabilir hale de getirdikmi sirtimiz yere gelmez..

Kendimizi garantiye almanin tek yolu..

Gezgin füzesi ve onun kapsül ile 533mm'lik bir tüpten atılması bizim için çok ama çok önemli. Bunu yapabildiğimiz an envanterde ki tüm denizaltıları nükleer saldırı denizaltısı yapmamızın önü açılır. Nükleer başlık yapmak kolay iş. W80 gibi oldukça ufak ve makul bir başlık bile airburst modunda  bölge nüfusuna bağlı 500 bin kişinin ölümü 1 milyon kişinin yaralanması demektir. Böyle bir güce karşı hiç bir ülke haksız işgal girişimini göze alamaz.
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: tumucin - 15 Temmuz 2020, 15:07:45
Ankara 5 kilo uranyumdan vazgeçti'
Türkiye atom bombasında kullanılabilecek düzeydeki 5 kilo 400 gram uranyumu Washington'a ulaştırdı.


https://www.sabah.com.tr/dunya/2012/03/23/ankaradan-abdye-bas-kilo-uranyum (https://www.sabah.com.tr/dunya/2012/03/23/ankaradan-abdye-bas-kilo-uranyum)
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: Commander - 15 Temmuz 2020, 15:11:17
Nükleer silah her Türk'ün hayalidir. Nükleer silahımız olsun vb ama yanılmıyorsam biz anlaşma yapmadık mı? Bende çok isterim ama yaptık diyelim bir şekilde yaptırım olmaz mı ?
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: BATTLESTAR - 15 Temmuz 2020, 15:34:07
Başlık yapmak en kolay konu o konu halledilir. Önemli olan sevk vasıtası olan füzeleri onların rv'lerini veya seyir füzelerini , denizaltıları falan yapmak.

Biz zaten type-214 denizaltıları ile desteksiz abd kıtasına gidip geri gelebilecek menzile ulaşabiliyoruz. Keza type 209'larda avrupayı terörize edebilecek kabiliyete sahip. Yeterki torpido'dan atılabilecek 1000-1500 km menzilli gezgini yapıp atmak.

Önemli olan tüm bu faliyetleri büyük bir gizlilikle yapmak. Tamda her şey bittiğinde açıklamak. Naparsın tüm denizaltılara entegre edersin. Type 214'ler bir abd'ye ziyarette bulunurlar. Mesela afrikadaki müttefiklerimizden birisiyle ortak deniz tatbikatı yapar ana karadan uzaklarda TATBİKAT GEREĞİ denizaltıdan gezgin atarız. Ondan sonra zaten herkes herşeyi anlar.

Şu an neden Araplar mesela  neden İsrail'i işgal etmeyi düşünemiyorlar . Neden 1973 yom kippur'dan sonra İsrail'e total bir savaş açılamadı ? Çünkü artık İsrail nükleer bir güçtü. En son 1973 total savaşında bile İsrail'in nükleer güce ulaşmış olabilme ihtimali arapları ve özellikle suriyeyi yerine çaktı. Şimdilerde onlara nükleer silah verebilecek bir Sovyetler'de yok hem.


Bizde İsrail gibi nükleer başlık kapasiteli bir seyir füzesi yaptığımız an ki zaten harp başlığı kilosunu verdiğimiz an anlaşılır,  ve bunu denizaltılardan attığımız an ki buna resmi olmayan ikincil saldırı kabiliyeti kazanımı denir ve bu iş biter.

Sonra Avrupalılar ve Amerikalıların artık daha işbirlikçi olduklarını ve Türkiyeyi kullanmaktan çok kazanmaya çalışacaklarını düşünüebiliriz.
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: Denizci16 - 15 Temmuz 2020, 15:52:55
Nükleer silah demek ambargo demek ve uluslararası toplumdan izalasyon demek.

Ki biz böyle bir adım attığımızda içerdeki unsurlar saolsun anında haberleri olur.

Daha bir bransın abd'li papaz için abd'ye direnemedik nükleer silah için nasıl direnebiliriz ki.
Dolar tepetaklak oldu mu kim ne yapsın nükleer silahı.

Yoksa tabi ki ikinci vuruş kabiliyeti bakımından denizaltından veya bir kargo uçağından atılabilen seyir füzesi ile atabilmek önemli bir caydırıcılık unsuru inkar edilemez fakat resmi bir açıklama kimse türkiye'den beklemesin
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: Gökbörü - 15 Temmuz 2020, 16:02:59
Son derece gizli bir sekilde yurutulmesi tabi ki bir zorunluluk...

Antlasmalara gelince, nasil girdiysek oyle cikariz...

Yaparsin silahini, ciktik diye ilan edersin, ugrasip dursunlar..

Cok konusurlarsa bir de deneme yaparsin yerin altinda, konussun dursunlar ondan sonra..:)
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: Commander - 15 Temmuz 2020, 16:07:03
Hocam gizlilik diyoruz evet öğrenecekler elinde sonunda ve tahminen bunun ekonomik boyutunu düşün veya ambargo. Dolar olur artık 10.
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: fatihvskamil - 15 Temmuz 2020, 16:30:25
ABD bize kendi eliyle nükleer silah vermişken yani en azından dünya böyle biliyorken biz nükleer silaha sahip olunca ambargo uygulaması hele ki NATO müttefikine. S400 krizinden çok daha büyük bir çatlak olarak NATO yu parçalamaya yeter. O yüzden abd nin, en azından üretildikten sonra nükleer silah yüzünden ambargo uygulamasını beklemem. Herkesin bildiği gibi İncirlikte ki nükleer silahlar Sovyetler ülkemizi işgal ederse kendi sınırlarımız içinde kullanılmak üzere konuşlandırıldı. Ama tehdit ortadan kalkmışken bile silahlar sınırlarımız içinde kalmaya devam etti. Üstüne S400, Brunson, YPG ve operasyonlar gibi birçok olaydan sonra bile bizde kalmaya devam etti. Dahada edecek gibi duruyor.
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: Gökbörü - 15 Temmuz 2020, 17:03:57
Katiliyorum, nasil F35 icin bir cozum bulmak icin yirtiniyorlarsa, yani vermek icin degil ama catlak kopma olmasin diye, ayni sey nuklear silah icinde olur...

Zaten Amerika fazla ses cikarmayince kimse fazla birsey diyemez, hizaya gelirler..

Ama tabi on sart, gizli yapilmasi ve silahin elde edilmesi, yoksa Libya, Suriye gibi bagira bagira seneler oncesinden ilan edeceksen oyle bir tepene biner ki bitersin..
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: BATTLESTAR - 15 Temmuz 2020, 17:12:43
Ambargo işi sadece yapana kadar olur. Yaptıktan sonra açıkladığında artık ambargonun bir anlamı kalmaz. Ki bizim bir sürü de güzel sebebimiz var. Bknz : irana karşı yapıyoruz diyebiliriz. İran ambargo uygulasa Pakistana, hindistana uygular.
Başlık: Yıllar sonra ilk atom bombası! Pentagon W93 için harekete geçti
Gönderen: fırtına06 - 31 Temmuz 2020, 18:16:54
Pentagon, mevcut cephaneliğine yeni bir nükleer silah eklemek için ABD'li yetkilileri finansman konusunda ikna etmeye çalışıyor. W93 olarak bilinen deniz tabanlı nükleer savaş başlığının, W76 ve W88'i desteklemesi ve bazı noktalarda yaşlanan cephaneliğin yerini alması planlanıyor.

(https://i13.haber7.net/haber/haber7/bigmanset/2020/31/yillar_sonra_ilk_atom_bombasi_pentagon_w93_icin_harekete_gecti_1596189270_0496.jpg)

Onlarca yıldır yeni nükleer savaş başlığı üretmeyen ABD, uzun zaman sonra yeni bir tasarım olacak W93'ün 2030'ların sonunda envantere girmesini planlıyordu. Ancak, programın bütçesi için finansman arayışı devam ediyor.

Programın tam maliyetinin en az 14 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

Yasama Komitesi, bu ay Donald Trump'ın 2021 mali yılında savaş başlığı Mark 7 reentrynin ilk çalışmalarına başlanması için finansman talebi olan 53 milyon dolarlık talebi engelledi. Ancak, bu karar henüz Senato'da tartışılmadı.

Roll Call gazetesinde Çarşamba günü (dün) yer alan bir haberde, program kapsamında yasa koyucular için bir bütçe raporu yayınladığını bildirdi.

Rapora göre, belge bu bahar Savunma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi tarafından Kongreye gönderildi.

Raporda, 'W93 operasyonel etkinliği artıracak ve mevcut güçte bulunan çeşitli riskleri azaltacaktır' ifadeleri yer aldı.

Ayrıca Hava Kuvvetleri bombardıman uçaklarına güvenmenin riskli olduğunu, ancak Denizden Fırlatılan Balistik Füzeler'in, daha fazla güven sağladığı belirtildi.

ABD Deniz Kuvvetleri'nin envanterinde şu anda 1.900 nükleer silah bulunuyor. Bunlardan yaklaşık 1.500'ü W76 (alt versiyonları), yaklaşık 400 W88'dir.

Teknik rapor ayrıca, Donanma'nın daha güçlü bir üçüncü seçeneğe sahip olması gerektiğini, bunun envanterdeki 2 füze çeşidinde görülebilecek bir aksaklığı tamamlayacağını söylüyor.

Bir NNSA sözcüsü, Role Call'a yaptığı açıklamada, önemli teknik sorunların ortaya çıkma olasılığını en aza indirmek için çalıştıklarını ancak, W76'ya olan bağımlılık nedeniyle, ihtiyatlılık ve risk azaltma sürecini iyi planlamaları gerektiğini belirtti.

https://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/3000050-yillar-sonra-ilk-atom-bombasi-pentagon-w93-icin-harekete-gecti
Başlık: Ynt: Nükleer Silahlanma
Gönderen: fırtına06 - 27 Ocak 2021, 20:30:45
Rusya ve ABD, Yeni START’ın Moskova’nın koşulları çerçevesinde uzatılması konusunda anlaştı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD ile, Moskova’nın koşulları çerçevesinde Yeni START anlaşmasının uzatılması konusunda anlaştıklarını ifade etti.

(https://cdntr1.img.sputniknews.com/img/102816/14/1028161478_0:289:4600:2777_1000x0_80_0_1_beb9572bb06f2402cc9032eb95e9e355.jpg.webp)

Gazetecilere konuşan Ryabkov, ABD ile Yeni START anlaşmasının uzatılması konusunda anlaşıldığını söyledi.

Ryabkov, “Bizim koşullarımız çerçevesinde anlaşıldı: Beş yıllığına, ön koşul ve herhangi bir ilave veya eklenti olmadan” ifadelerini kullandı.

Bunun iki taraf için de faydalı, mümkün olan tek doğru karar olduğunu belirten Ryabkov, “Artık stratejik istikrara yönelik bir dizi alanda derinlemesine karşılıklı müzakereleri başlatmak ve yürütmek, ülkemiz için uzun vadeli güvenliği sağlamak için yeterli vaktimiz var” dedi.

Ryabkov, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, anlaşmanın beş yıllığına uzatılması teklifleri konusunda hemfikir olmasını olumlu değerlendirdiklerini kaydetti.

Moskova ve Washington'ın son günlerde anlaşmanın uzatılmasına yönelik görüşmeler yürüttüğünü söyleyen Ryabkov, “(ABD Büyükelçisi John) Sullivan ve şahsım, dün Moskova’da anlaşmanın beş yıllığına uzatılmasının belirtildiği notaları karşılıklı alıp verdik” ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/savunma/202101271043668803-rusya-ve-abd-yeni-startin-moskovanin-kosullari-cercevesinde-uzatilmasi-konusunda-anlasti/