DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Yabancı Hava Sistemleri ile İlgili Haberler => Konuyu başlatan: BlackHawk89 - 06 Temmuz 2018, 21:58:49

Başlık: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: BlackHawk89 - 06 Temmuz 2018, 21:58:49
TEMPEST
İngiltere'nin Yeni Nesil Savaş Uçağı

http://www.kokpit.aero/ingiltere-besinci-nesil-arayisi (http://www.kokpit.aero/ingiltere-besinci-nesil-arayisi)

İngiltere, 5.nesil savaş uçağı için İsveç ile görüşme başlattı!

(https://www.goodnewsfromindonesia.id/uploads/post/large-the-lady-goes-gaga-about-indonesia-1d66b191e1c50c282f7dea4e908a4876.jpg) (Temsili)

İngiltere, İsveç ile gelecekteki savaş uçağı programı üzerinde işbirliği yapmak için ilk görüşmeleri başlattığı bildirildi. Financial Times’ta yer alan habere göre

Theresa May hükümetinin 16 Temmuzda başlayacak Farnborough Air Show’da yeni hava muharebe stratejisini ortaya koyması bekleniyor. Stratejinin bir parçası olarak hukümet 2020 yılına kadar yeni nesil savaş uçağı programını başlatacak.

Programın başlayabilmesi için gerekli kabine onayı da henüz alınmadı. İngiltere yeni programı ile 2040’lı yıllarda Typhoon savaş jetinin yerini alacak bir ortaklıkta liderliği üstlenmeyi planlıyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan bir sözcü “İngiltere’nin dünya lideri bir muharebe hava kabiliyetine sahip olmasını sağlamak için muharebe hava stratejisi başlatılacak” açıklamasını yaptı.

İngiltere’nin bu hamleleri tedbiren yaptığı ve Alman-Fransız girişimi ile görüşmeleri sürdürdüğü dile getiriliyor.

Kaynak: www.kokpit.aero (http://www.kokpit.aero)

+Konu başlığı düzenlendi.
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: SKYWOLF - 17 Temmuz 2018, 00:22:40
(https://pbs.twimg.com/media/DiP1tLzX4AI6XCj.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DiOuGgEXcAI7-ks.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DiOylqOWAAIiIz5.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DiOrkF7XkAA-JM4.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DiOh3GRX0AAMIJs.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DiOh5HSW0AEPM4H.jpg)
TEMPEST
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: SKYWOLF - 17 Temmuz 2018, 08:07:27
(https://pbs.twimg.com/media/DiOfy77UcAA2-Rw.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DiOfy7_U0AAXZsg.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DiPX4K-W0AEoHGS.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DiPX5ZLWkAA3kaL.jpg)
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: SKYWOLF - 17 Temmuz 2018, 12:56:40
(https://pbs.twimg.com/media/DiSEWDHWsAECfw7.jpg)

Alıntı
Sinan Şal

İngiltere’nin “Tempest” programı ile ilgili yayınlanan en ilginç görseli bence bu.
Bu detayda motor bilgisi paylaşmak için birkaç yıllık çalışma yapmış olmanız lazım. Anlaşılan bu programın birkaç yıldan fazla bir geçmişi var ve ciddi bir emek/finansman harcanmış olabilir.

https://twitter.com/sinan1sal/status/1019084935410454530

Alıntı
Sinan Şal

Motor çok olgun görünmüyor ama önemli olan projenin bir geçmişi olduğu mesajını veriyor. Sıfırdan başlamıyorlar yani. 3 kademe fan ve 5 kademe compresör ile istenilen sıkıştırma oranını alacaktır, az değil yani :) afterburner için de patentlere bakarsanız yeni bir konsept bu

Yandan çıkan çift boru ise daha çok ECS ya da operability amaçlı olur bu tarz motorlarda. Hangisi olduğunu kestirmek şu aşamada zor ama ECS olma ihtimali yüksek
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: tumucin - 17 Temmuz 2018, 14:58:30
ingiltere bu yapamaz yapmis olsa hangi ülkeler bu ucagi
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: serkan - 20 Temmuz 2018, 18:24:34
Eskiden ABD Rusya yapardı Avrupa da bir tık geriden bir şey denerd. Şimdi iyice ayağa düştü bu uçak işi. Herkes 5. nesil yapmaya kalkıyor. Hadi İngiltere ye yakışır ama Türkiye Kore İran dahada arkası gelir Ukrayna Brezilya Polonya Malezya devam ederse şaşırmam
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: tumucin - 20 Temmuz 2018, 19:56:47
Hürjeti  cift motorlu yapmis olsaydik  TF-X  5nesil savas ucagimiz   ile birlikte

baska ülkelerden ucak almaya bilir duruma gelicegiz
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: mavi1991 - 21 Temmuz 2018, 15:27:55
Hani bu İngilizler Tf x alacaktı lanet olsun  >:(
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: UYVAR - 21 Temmuz 2018, 16:52:52
Hani bu İngilizler Tf x alacaktı lanet olsun  >:(

Kendi yapmak dururken neden haramzadelere para kazandırsın. Özellikle bırak uçak üretmeyi trafikte araba kullanmayı bile bilmeyenlere!
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: Yabgu - 21 Temmuz 2018, 22:54:04
Ben Türkiyenin bu projeye ucundan kenarından girmesi gerektiğini düşünüyorum. İlla uçak almasına gerek yok. Bu tür büyük projelerin içinde olmak ortak ülkelere prestij ve deneyim kazandırır. 100 yıl öncesinin kafasıyla yaşayıp "ongolozlorlo bir işe gorolmoz" kafası yaşamak bu ülkeye verilebilecek en büyük hainlik olur. Prestij -saygınlık ve diplomasi olarak sıfırın altında oldugumuz şu günlerde büyük projeler dünyanın büyük ülkelerine biz burdayız - büyük projelerin içinde bizde varız demektir. 500 mlyon dolar mı verilecek verilsin. 1 milyar dolar mı verilecek verilsin. Bu paralar her türlü legal veya illegal bir yerlere gidecek zaten bari TÜRKİYE adını büyük harflerle yazdırabileceğimiz yerlere gitsin. Bazı arkadaşların kafasına çekiçle yazsak dahi TF-Xin şuan piyangodan ibaret oldugunu anlatamıyoruz. Bir projeye başlamayı o projenin kesin mükemmel şekilde bitecek kafasıyla nefes alıp veriyolar. Dünya gerçeklerinden bihaberler. BAkın G.Kore'ye düşman dost demedi herkesin kapısını tek tek dolaşıp bugünki halini aldı. Daha 10-15 yıl önce TAİ tesislerini gezip Türkiyeden bilgi alan devlet bu Kore. Biz şu düşman bu bilmem ne şu bilmem neyin nesi kafasıyla devam edersek gideceğimiz tek yer bilmem ne çukuru olur
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: Archangel99 - 22 Temmuz 2018, 02:31:09
İngilizlerle iş görülmez anlayışı hala halkta var olsa da, devlet/hükümet kanadında kalmadı. Son yıllarda hükümet değişikliklerine rağmen İngiltere - Türkiye ilişkileri gayet makul ve sorunsuz şekilde ilerlemekte. Almanya ile her ay kriz yaşarız ama İngiltere ile ilişkilerimiz gayet iyi. Pek çok projede de İngilizlerin muhakkak bir katkısı var. Özellikle Brexit sonrası İngiltere, Türkiye ile ekonomik ilişkilerini daha da geliştirme peşinde.
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: mavi1991 - 22 Temmuz 2018, 16:35:58
Almanya sermayesi ile sorun yaşamıyor isek ingiltere sayesinde sanırsam
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: SKYWOLF - 23 Temmuz 2018, 13:19:29
(https://pbs.twimg.com/media/Diebs8FXcAII0-X.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/Diebs74W0AEBqr4.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/Diebs5vX0AAANSy.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/Diebs6yXkAEantR.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DiTr6HsWsAEg57I.jpg)
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: SKYWOLF - 25 Eylül 2018, 12:30:34
F-35 olmazsa Fırtına!

(https://pbs.twimg.com/media/DnzHe32WkAEPPN8.jpg)

22 Eylül 2018, Cumartesi 05:00 AA

Türkiye önümüzdeki dönemde ankara- Washington ilişkilerinin daha da bozulması ihtimaline karşı bir dizi önlem kararı aldı. Washington yönetiminin Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemini satın alma kararı nedeniyle F-35 uçaklarını satmamakta direnmesi ve bunu resmen ilan etmesi halinde izlenebilecek ağırlıklı strateji de belirlendi.

ABD Kongresi’nden sonra savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Beyaz Saray’ın da F-35 satışını bloke etmesi halinde şu adımlar atılacak: F-35’in çok taraflı bir üretim programı olması nedeniyle bütün program ortaklarıyla temasa geçilecek ve Türkiye’nin üretimden ayrılmak istemediği açıklanacak. Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının ABD’ye ekonomik ve teknik faturası ilan edilecek ve programda oluşacak toplam gecikmenin bedeli ABD kamuoyuyla paylaşılacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nin silah üretimi ve satışı konusunda güvenilir bir ülke olmadığı ilan edilecek. Türkiye’nin halen ABD ile devam ettirdiği satın alma, tedarik ve ortak üretim programlarının bundan etkilenebileceği açıklanacak. Türkiye altına imza atılan anlaşmalar gereği ABD’nin sözleşme hükümlerine uymadığını belirterek tahkime (uluslararası bağımsız hukuk kurumuna) gidecek.

Bütün bu adımlardan sonra ABD geri adım atmaz ve F-35 satışını durdurma kararını geri almazsa Türkiye alternatif tedarik ve ortak üretim seçeneklerine yönelecek.

Ankara’da savunma çevreleri ve üst düzey askeri kaynaklar tarafından doğrulanan ve en güçlü alternatif olarak görülen İngiltere’nin tempest (Fırtına) savaş uçağı programına katılım için teklif götürülecek. Londra Hükümeti daha önce Türkiye’nin bu uçağın üretimine katılımına sıcak baktığı mesajını vermişti.

Çin’in J-20 ve Rusya’nın sukhoi SU 57 (PaK-Fa) uçak projesi ABD’nin F-35’ine rakip olarak gösteriliyor ancak Türkiye ikinci bir S-400 krizi yaşamamak için NATO kaynaklarına yönelmek ve ittifak üyeleriyle ortaklık yapmak istiyor. İngiliz savunma devi BAE systems, TFX adı verilen jet üzerinde çalışmak üzere Türk Havacılık ve Uzay sanayi taı /TUSAŞ ile ortaklık kararı almıştı. Bu proje devam ederken Türkiye İngiltere’nin “geleceğin uçağı” olarak nitelendirdiği tempest (Fırtına) ile de ilgilendiğini İngiliz makamlarıyla paylaştı.

İngiltere’nin BAE, roll royce ve İtalyan Leonardo şirketleri tarafından geliştirilmesi öngörülen tempest, havacılık terminolojisinde “6. nesil” olarak kabul edilen ve pilotsuz uçuşa da hazır olan bir uçak. sanal kokpit ve yapay zeka teknolojisine sahip olan uçak kendisiyle birlikte bir drone ordusunu da kontrol etme imkanına sahip olacak. Fırtına’nın (tempest) 2035 yılında hizmete sunulması hedefleniyor.

Amerika’nın aldığı tek taraflı kararlar Avrupa’nın da bağımsız bir savunma programı izlemesinin yolunu açtı. alman Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Karl müllner eskiyen tornado uçaklarının yerine F-35 alınmasından yana tavır koyması nedeniyle kısa süre önce koltuğundan olmuştu. Almanya Başbakanı Angela Merkel Avrupa’nın askeri alanda da kendi kaderini tayin etmesi gerektiğine inanıyor.

http://www.posta.com.tr/yazarlar/hakan-celik/f-35-olmazsa-firtina-2051361 (http://www.posta.com.tr/yazarlar/hakan-celik/f-35-olmazsa-firtina-2051361)
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: Afşar1 - 25 Eylül 2018, 13:11:22
Mahkeme gidilemeyecek diye bir madde vardı sanki ?(yani basına düşmüştü)
Eğer tahkime gidersek bu durum mahkemeyi kitler diye düşünüyorum.
Lehte verse karar verse ABD var aleyhte karar verse ABD ile iş yapan diğer ülkeler var, çok garip olacak sanırım.
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: tumucin - 25 Eylül 2018, 22:32:37
Firtanamis  Tf-X ucagi yapmaya calisak iyi olmazmi

bunlarda akin  kalmamis
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: serkan - 26 Eylül 2018, 00:20:42
2035 de ortaya çıkacak uçağı F35 yerine düşünmemizin bir anlamı yok o tarihe zaten daha iyisi kendi TFX  uçacak ne yapalım biz o tarihte bu uçağı.
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: BlackHawk89 - 26 Eylül 2018, 04:49:08
Ayhan Tarakçı bu uçakla ilgili video hazırlamış.

https://youtu.be/D-YA0CcBHLg
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: BATTLESTAR - 26 Eylül 2018, 10:49:03
Tempest biraz uçağın otonom sistem tarafından uçurulup pilotunda sürü droneların görevlendirilmesi ve hedefe angajmanlarıyla ilgileneceği bir uçak olacak gibi duruyor. Kendi üstünde de öz savunma için gövde içi bvr taşır tahminim.

2-4 arası taranisle birlikte iyi bir güç çarpanı olur gibi.
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: ACE - 14 Nisan 2019, 17:53:21
Açıkçası 6. nesil nedir çok aydınlanmadı kafamda bu fark ama kavram olarak F-35 ve diğerlerinden fazlası olduğunu düşündüğüm şeyler duydum. Mesela ne kadar çılgınca olsa da AA füze yerine elektronik silahla kendini savunacak ve düşman uçağını etkisiz hale getirecek olması sürü drone fikrinden daha çarpıcı geldi bana. Fikren güzel bir yoldan gidiyorlar. Başka bir konuda da belirtmiştim. Elektromanyetik enerjiyi kavrayıp silah gibi kullanabilirsek F-35, F-22 Su-57 vs uçan tenekeye dönüşebilir. Yüzeye çarpıp yansıyan radar ışınlarının yerine derinlemesine nüfuz eden frekansları düşman yakıt tankı veya mühimmatına yönlendirebilirseniz ve ısı oluşturabilirseniz o uçağı füze atmadan patlatmış olursunuz. Hatta bunun öncelikle HSS için kullanılacağını öngörüyorum.

Bence İngilizlerden TFX projesi kapsamında olabildiğince faydalanmalı hatta gerekiyorsa bu iki projeyi birleştirmeliyiz. Nasıl ki Rusya bize bu dönemde kollarını açıp yaklaşıyorsa biz de Brexit tantanasında İngilizleri yanımıza çekip faydalanmalıyız. Çünkü TFX için yeterince bilgi birikimimiz yok gibi ve ekonomik kriz kapıda.

İngiltereyi hakir görenler olmuş bazı yerlerde ama geçmişte Amerikaya nazaran çok kaliteli uçakları vardı ve sırf Amerikanın diğer ülkelere zorla silah satması sebebiyle gölgede kaldı. Örnek olarak english electric lightning uçağı döneminde tam bir fiyasko olan Amerikan F-104 uçağından çok daha kullanışlı. Ki BAE systems ve Rolls Royce gibi firmaları barındıran bir ülkeye bu sözleri ediyorlar anlamıyorum.
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: カメせ - 06 Temmuz 2019, 20:08:03
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/card_img/1147409227411050501/Ox_h6i3j?format=jpg&name=small)(https://pbs.twimg.com/media/D-zSeq6WsAAsa3J?format=jpg&name=small)
İsveç, İngilizlerin Tempest projesine katılmak üzere imza atmaya hazırlanıyor. 6. nesil uçak yapmayı amaçlayan projede İngilizlerin BAE Systems ve Roll-Royce, Fransızların MDBA'sı ve İtalya'nın Leonardo'su var.
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: SKYWOLF - 09 Eylül 2019, 21:04:57
(https://pbs.twimg.com/media/EECD9uVXUAUSKdB?format=jpg&name=large)

Alıntı
Chagatai Kurtoglu
@CagataiTemuchin

BAE Systems #TEMPEST Programının yeni partneri veya partnerleri yarın başlayacak olan #DSEI2019'de duyurulacakmış.

Bunlardan birisi 07/2019'da MoU imzalanan Isveç olabilir. Diğeri de muhtemelen İtalya olacak...

https://twitter.com/CagataiTemuchin/status/1171081007681986561
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: Tong Yabgu - 09 Eylül 2019, 21:45:27
(https://pbs.twimg.com/media/EECD9uVXUAUSKdB?format=jpg&name=large)

Alıntı
Chagatai Kurtoglu
@CagataiTemuchin

BAE Systems #TEMPEST Programının yeni partneri veya partnerleri yarın başlayacak olan #DSEI2019'de duyurulacakmış.

Bunlardan birisi 07/2019'da MoU imzalanan Isveç olabilir. Diğeri de muhtemelen İtalya olacak...

https://twitter.com/CagataiTemuchin/status/1171081007681986561
Acaba İngiltere sadece alım garantisi verenleri mi projeye ortak kabul ediyorki bizimkiler hiç girişimde bulunmuyor. Şu projeye nasıl dahil olunmaz ya.
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: カメせ - 10 Eylül 2019, 16:37:47
Alıntı
DSEI2019
(https://pbs.twimg.com/media/ED7tuOdXUAAXuqw?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEFxnacX4AAI_EW?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEGe73RXkAIchFV?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EEFuMtTW4AEVyuK?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: Tuco - 10 Eylül 2019, 19:04:07
İtalya Tempest programına katılıyor...

Alıntı
Italy expected to join British ‘Tempest’ combat aircraft program

(https://www.armytimes.com/resizer/tlzW6brYlKchCutfy_8NfnJ5t6U=/1200x0/filters:quality(100)/arc-anglerfish-arc2-prod-mco.s3.amazonaws.com/public/QEPIYCSRCZAHNHT7MXC37257AU.jpg)

LONDON – Italy is expected to join a nascent British effort to build a sixth-generation fighter jet, expanding that program's membership club to three partners after Sweden signed up earlier this summer.

Officials here at the DSEI defense trade show were still unsure as of Tuesday afternoon in what form the government-to-government agreement would be announced, saying that the two countries' turbulent political situations made for little certainty.

It appeared on Tuesday afternoon that a written statement by the respective defense ministries would be published by Wednesday morning, to be accompanied by a formal event that day.

The UK subsidiary of Italy’s Leonardo has been part of the program since its unveiling at the Farnborough air show last year, working on new new ideas for sensors and avionics. It remains to be seen if involving the whole of Italy’s flagship contractor will alter the playing field on the industrial side.

https://www.defensenews.com/digital-show-dailies/dsei/2019/09/10/italy-expected-to-join-british-tempest-combat-aircraft-program/?utm_campaign=Socialflow+DFN&utm_source=twitter.com&utm_medium=social (https://www.defensenews.com/digital-show-dailies/dsei/2019/09/10/italy-expected-to-join-british-tempest-combat-aircraft-program/?utm_campaign=Socialflow+DFN&utm_source=twitter.com&utm_medium=social)
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: カメせ - 10 Eylül 2019, 21:55:11
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EEFuMtTW4AEVyuK?format=jpg&name=small)
Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: “Tempest programıyla ilgili ingiliz muhataplarımızla bugün ve ya yarın görüşmelerimiz olacak.” #DSEI2019
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: カメせ - 11 Eylül 2019, 00:15:38
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EEFuMtTW4AEVyuK?format=jpg&name=small)
Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: “Tempest programıyla ilgili ingiliz muhataplarımızla bugün ve ya yarın görüşmelerimiz olacak.” #DSEI2019
Alıntı
Demir: MMU programı kapsamında İngiliz & Türk mühendislerin ortak çalıştığı bir ortam oluşturulmuş durumda. Bu ortam devam ederken bunun bir sonraki aşamaya geçmesi içinde gerekli çalışmalar sürüyor.(https://pbs.twimg.com/media/EEIWQWpUwAIRdMQ?format=jpg&name=small)
SSB @SavunmaSanayii
Başkanımız .
@IsmailDemirSSB , Londra'da düzenlenen DSEI-2019 fuarında iş birliğini artırmak için Birleşik Krallık Savunma Tedarik Bakanı Anne-Marie Trevelyan ile bir araya geldi.(https://pbs.twimg.com/media/EEHq3iNU4AI4eZi?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: Raptor44 - 11 Eylül 2019, 11:23:10
Hem tempest hem de tfx nasıl yürütülücek merak ediyorum. En azından bu programa katılırsak ciddi deneyim kazanıcaz.
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: Mermi - 11 Eylül 2019, 11:35:59
Tempest programı parça üretim yapılır. Bir nevi F-35 gibi olur bence. Ilerde ihtiyaç olursa ki olacaktır satın alınır. Ama 2035-40 'ları bulur. Baya uzun vadeli proje bize ekstra yük olmaz.
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: SKYWOLF - 11 Eylül 2019, 12:17:39
Tempest programına en başından beri ortak olmamız gerektiğini dile getiriyorum. Ortaklıkla hem maiyetler düşüyor, hem de sahip olmadığımız teknolojiler hizmetimize daha kolay sunuluyor. Keşke geçmişte Avrupa'daki diğer ortak uçak projelerine katılmış olsaydık. Kendimizi sadece MMU'ya bağlamayalım. Ona alternatif farklı planlarımız olmalı ki gerektiğinde uygulayabilelim.
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: Hyperspace - 11 Eylül 2019, 17:18:57
   Madem ki F-35 ortaklığından çıkarılıyoruz yerini Tempest ile dolduracak bir ortaklık neden olmasın.Bu uçak MMU dan bir sonraki aşamayı temsil ediyor neticede biz de şimdiden ortaklar arasındaki yerimizi alsak fena olmaz
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: Tong Yabgu - 11 Eylül 2019, 17:25:12
Hem tempest hem de tfx nasıl yürütülücek merak ediyorum. En azından bu programa katılırsak ciddi deneyim kazanıcaz.
Hocam beraber yürüyecek işler değil bunlar. TUSAŞ yine MMUya odaklanacak. Tıpkı bugüne kadar F35e orta gövde üretip MMUya odaklandıgı gibi... Ülkelerarası diplomasi içinde çok önemli bu tür anlaşmalar. TUSAŞ'ın İtalyanlarla olan yakın ilişkilerini biliyoruz. BAE SYSTEMS ile MMU sayesinde daha iyi ilişkiler kurduk/kuruyoruz. Bu tür işbirliklerinin bize katkısı tartışılmaz. TUSAŞda rakipleri teknoloji ve yetenek açısından ne durumda görmek isteyecektir -ki Tempestin hem sahip olacagı teknolojiler hemde mühimmatlarına uzaktan bakınca ne tür bir canavar olacagı belli. Adamlar kısa sürede ne tür teknolojiler kullanacagını paketleyip reklam yaptılar , bizim MMU projesinde eksik kaldıgımız yönlerden biri bu mesela.
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: tumucin - 11 Eylül 2019, 18:52:34
Tempeste  ortak olalim ondan ucak bittik sonra

kiytirik kumanda ucagin oldugu gibi  bizi atsinlar mi

Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: カメせ - 12 Eylül 2019, 09:11:22
Alıntı
Tempest'e resmen ortak olarak katilan Italyan Leonardo'nun Tempest programına olasi teknik destek katılımı:
(https://pbs.twimg.com/media/EELvZYLXkAwnxcv?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: SKYWOLF - 01 Ekim 2019, 21:45:38
(https://pbs.twimg.com/media/EFzHAmNU8AAp08_?format=jpg&name=large)
Başlık: Ynt: İngiltere'nin 6.nesil savaş uçağı (TEMPEST)
Gönderen: fırtına06 - 26 Kasım 2019, 19:20:49
Airbus’ın yeni CEO’su Guillaume Faury, Avrupa’nın tek bir savaş uçağı programı altında birleşme çağrısında bulundu ve kıtanın savunma sanayiini desteklemesi gerektiğini savundu.

(http://c4defence.com/ImageM/434d1095-8039-4bba-820b-f3ce5879437c.jpg)

Faury, Birleşik Krallık Merkezli yayın yapan “The Times” gazetesinin Pazar günü edisyonu, Sunday Times gazetesine konuştu.

Daha önce Airbus’un ticari uçak ve helikopter bölümlerinin patronu olan Faury, Avrupa’nın iki yeni nesil savaş uçağı programını – Birleşik Krallık, İtalya ve İsveç’i içeren Tempest ve bir Fransız-Alman ortaklığını birleştirmenin mantıklı olacağını söyledi.

“Avrupa, hava ve uzay egemenliğini korumak için güçlü bir projeye ihtiyaç duyuyor” diyen Faury sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Brexit zamanında bir proje yapabilir miyiz? Muhtemelen değil. Bu nedenle, FCAS'ın (Fransız- Alman projesi) ilerlemeye devam etmesi önemlidir. Bir Avrupa projesini daha sonraki bir aşamada yapma olasılığı olacak mı? Umarım."

Faury’nin röportajı, Berlin’de düzenlenen uluslararası Fighter Konferansı’ndan bir hafta sonra gerçekleşti. C4Defence, Türkiye’nin Milli Muharip Uçak Programının (MMU) tartışma konularında yer almadığını öğrendi.

http://www.c4defence.com/Gundem/airbustan-tempest-ve-fcasi-birlestirme-cagrisi/9009/1 (http://www.c4defence.com/Gundem/airbustan-tempest-ve-fcasi-birlestirme-cagrisi/9009/1)