DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Yerli Deniz Sistemleri ile İlgili Gelişmeler => Konuyu başlatan: SKYWOLF - 05 Nisan 2018, 08:34:49

Başlık: SİDA
Gönderen: SKYWOLF - 05 Nisan 2018, 08:34:49
SİDA

Türk mühendisleri yaptı: İşte denizlere inecek o 'canavar'

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/590x0/5ac520072269a21b54a6f74c.jpg)

Türk mühendislerinin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve denizlere inecek bu 'canavar' dış görünüşte bir vatozdan farksız! Ancak düşman askerine neler yapıyor neler!

Türkiye'nin son dönemde terör örgütlerine karşı yürüttüğü operasyonlarda etkin şekilde kullanılarak başarılı sonuçlar alınmasını sağlayan yerli savunma araçları ve silahlara bir yenisi daha ekleniyor. Albayraklar Savunma öncülüğünde, Karadeniz Teknik Üniversitesi denetiminde silahlı insansız deniz aracı üretilecek.

Albayraklar Şirketler Grubu tarafından, projeye ilişkin düzenlenen toplantıda verilen bilgilere göre, görünüm itibarıyla bir vatoz balığı şeklinde ve büyüklüğünde olan SİDA'lar, bu alanda dünyada ilk ve tek olma özelliği taşıyor.

SİDA'lar su altında balina ve yunus balığı gibi hayvanların çıkardığına benzer nitelikte kriptolu akustik ses dalgalarıyla kontrol edilecek. Normalde bir gözlem aracı olarak tasarlanan milli SİDA'lar askeri alanlarda da kullanılabilecek. Sinyal emici boyayla kaplanmış iç kabukları sayesinde radarlar tarafından ne deniz zemininde ne de hareket halindeyken tespit edilebilmesi olanaksız olan SİDA'larda, olası bir saldırı anında düşman bir denizaltıyı ya da savaş gemisini batırabilecek bir bombayı söz konusu hedefe ulaştırma ve patlatma özelliği de bulunacak.

Albayraklar Şirketler Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Sertan Ayçiçek ise daha önce iki tip insansız deniz aracı geliştirildiğini belirterek, şöyle devam etti: "Bunlardan biri kabloluydu ki 200-300 metre mesafeye kadar gönderilebiliyordu. Diğer tipte ise kablosuz olarak elektromanyetik dalgalarla bir kilometreye kadar kontrol sağlayabiliyordu. Biz bu sistemde dünyada ilk defa hayvansı formda, tamamen bir vatoz balığı büyüklüğünde ve şeklinde olmak üzere, akustik ses dalgalarıyla hareket eden, aynı zamanda telemetrik akustik koordinat GPS sistemiyle koordine edilen bir silahlı insansız deniz aracı geliştiriyoruz. Şu an prototip çalışmamız Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde devam ediyor."

Ayçiçek, titanyum ve alüminyum alaşımdan oluşan bu aracın, 10 kilometre hıza ulaşmasının öngörüldüğü bilgisini verdi.

Vatozların iki gözünün su altı kameralarıyla donatıldığını ve aracın 3 entegre motor sistemiyle çalıştığını aktaran Ayçiçek, şunları kaydetti: "Bu araç denizde 12 saat sürekli hareket edebiliyor ve 240 saat deniz zemininde stand-by modunda bekleyebiliyor. Günümüz teknolojisiyle şu an 300 metre derinlikte böyle bir aracı tespit etmek mümkün değil. Radarların alanına girmemesi için aracın üzeri tamamen silikon, içi ise sinyal emici boya ile kaplı. Araç, deniz altındaki yırtıcılara karşı sadece kendi çevresinde elektromanyetik ve ultrasonik bir kalkan oluşturuyor ve bu hayvanları kendinden uzak tutuyor. Bunu ilk etapta deniz altı gözlem aracı olarak geliştirdik. Ancak eğer karasularımızda herhangi bir saldırıyla karşılaşırsak vatozumuz Milli Savunma Bakanlığı'nın tasarrufunda taşıma kapasitesine uygun olduğu müddetçe herhangi bir bombayı da taşıyabiliyor. Yani hareketli bir mayın sistemi olarak düşünülebilir. Elektromanyetik mıknatıslarla bir savaş gemisinin altına yapışabilen vatozlar, bir uçak gemisini patlatabilecek bir güce sahip."

http://www.hurriyet.com.tr/galeri-turk-muhendisleri-yapti-iste-denizlere-inecek-o-canavar-40794866 (http://www.hurriyet.com.tr/galeri-turk-muhendisleri-yapti-iste-denizlere-inecek-o-canavar-40794866)
Başlık: Ynt: SİDA
Gönderen: Raptor44 - 05 Nisan 2018, 09:16:38
çok güzel bir proje ve gayet mantıklı bunlar envantere girerse egede yunan donanmasına korku salarız
Başlık: Ynt: SİDA
Gönderen: SKYWOLF - 05 Nisan 2018, 09:25:05
Hareketli, sinsi bir mayın sistemi! Mükemmel bir fikir. Düşman gemilerine denizde rahat yok! Sadece Yunanlılar değil, herkese korku salarız. Bunun benzerini başkaları da yapar yalnız!
Başlık: Ynt: SİDA
Gönderen: Yabgu - 05 Nisan 2018, 10:08:39
Bilim kurgu filimlerinde dahi hayal edilemeyen şeyler yapılmaya başlandı başlanıyor. Çok değil 20-30 yıl sonra dünya teknolojik olarak ne hale gelecek acaba
Başlık: Ynt: SİDA
Gönderen: Nutuk - 05 Nisan 2018, 11:13:39
Bence Laz usulu Hamsi tipinde yapilmali  ;D
Başlık: Ynt: SİDA
Gönderen: Alp - 05 Nisan 2018, 12:39:53
Hani son zamanlarda çok duyuyorum; Sürü saldırısı (Swarm attack) gibi olur o ; Hamsi sürüsü ;D ;D ;D
Başlık: Ynt: SİDA
Gönderen: Tepegöz - 05 Nisan 2018, 13:13:08
Rusyanın nükleer dronu bu konuda fikir verebilir. Adamlar 100megatonluk nükleer bomba koymayı düşünüyor kendi insansız dronlarına. Bu tarz araçlar insansız olacağı için normal bir denizaltıdan çok daha derine dalabilecekleri için farkedilmeleri çok zor zor olur.
Başlık: Ynt: SİDA
Gönderen: serkan - 05 Nisan 2018, 14:04:44
Arjantinin aşağı yukarı nerede battığı bilinen denizaltısını aylardır bulamadılar mesela.
Başlık: Ynt: SİDA
Gönderen: SKYWOLF - 07 Nisan 2018, 18:04:12
Cumhurcuğum,

Sana sesleniyorum Trbizansraki cumhur yavrum,
Hazır coşmuşken bir iki laf da sana edeyim.
Konu başlığındaki vatoz sistemini çok beğendim. Bence harika ve sen belki bilmezsin bir zamanlar Trbizansta böyle bir sistem üzerine konuşmuştuk. Senin yaşın yetmeyebilir. Sistem yapılır veya yapılmaz. Ama yapılırsa mükemmel olur. İnşaatçı veya değil, bunu birileri ülkem için yapıyorsa destek veririm. Biz buna yalama değil, vatanseverlik deriz.

Burası DefenceTurk.com. Biz trbizans gibi gizli kapılar ardında birilerinin dedikodusunu yapmayız evladım. Ülkemiz için herkesin görebileceği şekilde açık açık tartışırız. Biz bunun için varız. Siz zaten yaptığınız şey için varsınız. Siz böyle olduğunuz için gelmedi mi başınıza gelenler.

Hayırlı forumlar evladım...
Başlık: Ynt: SİDA
Gönderen: asderedas - 07 Nisan 2018, 20:56:44
cumhur kimse iyi çakmışsın skywolf+1000
Başlık: Ynt: SİDA
Gönderen: uzasem06 - 07 Nisan 2018, 22:18:55
Hayırdır Başkan iyi coşmuşsun . Ne diyelim kazan mübarek olsun.
Başlık: Ynt: SİDA
Gönderen: SKYWOLF - 08 Nisan 2018, 10:19:29
Hayırdır Başkan iyi coşmuşsun . Ne diyelim kazan mübarek olsun.


Kısaca anlatayım. Birileri yine dedikodumuzu yapmış bir Whatsapp grubunda.  Bu haberi paylaştığım için ben coşmuşum. Yapanlar inşaatçıymış vs. Bu konuyla ilgili haberi paylaştığımız için biri yalamalık yaptığımızı söylemiş. Trmilitary işte bunun için varmış vs. Falan filan...

Trmilitary'e TrBizans denmesine neden olan tipik ezik zihniyet! Her ne kadar sitenin sahibi değerli dostum Kılıç, bu konuda hassas davranmaya çalışsa da genel zihniyet değişmediği için benzer şeylerle çok karşılaşıyoruz.

Cumhurcuğum da bu grubu yöneten arkadaş! Şimdi ben demedim şu dedi, şimdiye kadar DefenceTurk.com'a laf söyletmedim, Whatsapp grubundan nasıl müdahale edeyim, iftira atıyorsun vs dese de, bir yönetici olarak o tartışmanın içerisinde! Biz burada yanlış yapan "babamızın oğlu olsa" uyarıyoruz, gerekirse daha ileri gidiyor engelliyoruz!

DefenceTurk.com bir savunma forumu. O kadar başarılı ki aynı adı kullanan iki farklı forum sitesi bile kuruldu. Biz burada savunma ve strateji konularında bu ülkenin çıkarları neyi gerektiriyorsa onu tartışıyoruz. Yeri geldiğinde en sert şekilde eleştiriyoruz, yeri geldiğinde taktir ediyoruz. Olması gereken neyse onu dile getiriyoruz. Kimseyi kayırmıyoruz! Bazı ukalaların iddia ettiği gibi kimseye yalamalık yapmıyoruz! Siyasi fanatizmle birbirlerine karşı kinle doldurulmuş insanların arasında ısrarla adaletli davranmaya çalışarak, savunma teknolojileri ve strateji konularında ülkemizin çıkarları için çaba gösteriyoruz! Bunun için kimseden maddi bir çıkar da sağlamıyoruz, arkamızda kimse yok, olmasını da istemiyoruz!

Birileri, özür dileyecekleri yerde bize "silin" diye talimat vermeden önce, dönüp bir aynaya baksınlar! Yangına körükle gidecek kadar kendilerini büyük göreceklerine empati yapmayı denesinler!

Çok açık ve net belirteyim; bundan sonra DefenceTurk.com forum sitesi hakkında; nerede olursa olsun, her kim kötüleme, karalama, iftira ve hakaret gibi mide bulandırıcı davranışlarda bulunduğunda, "sessiz kalmayacağız"! Bunu yapanlar ve göz yumanlara haddini bildireceğiz! Gerekirse yargı önünde hesap verecekler! Yaptıklarına pişman olacaklar!