DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: kosavalı1989 - 13 Haziran 2009, 17:27:18

Başlık: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: kosavalı1989 - 13 Haziran 2009, 17:27:18
Rusya-NATO İlişkileri

Rus Ordusu: Etrafımız Düşmanlarla Sarılı Durumda

“Başta ABD olmak üzere NATO ülkeleri, Ukrayna ve Gürcistan da dahil, Rusya bir çok ülke tarafından tehdit altındadır”.

Bu sözler Rusya Genekurmay Başkanı Nikolay Makarov’a ait.
Yeni tehditlerle bağlantılı olarak Rus Ordusu kapsamlı bir reformla karşı karşıya fakat bu nükleer silahların azaltılmasına da bir engel olarak görülmüyor.

Rus Ordusu, Kuzey Kutbu’ndan Orta Asya’daki Fergana Vadisi (Batı Türkistan)’ne kadar her yerde Rusya açısından tehdit oluşturan ülkelerden bahsetmeye başladı.
Rus Genelkurmay Başkanı Makarov, bu ifadeleri Rus gazetesi „Wremja Nowostjej“’ye verdiği demeçte kullandı.

Rusya için en büyük tehditinin ABD güdümündeki NATO olduğunu vurgulayan Rusya’nın 1 nolu askeri Makarov, ABD/NATO’nun Rusya’dan stratejik anlamda her alanda daha üstün olduğunun altını çizmesi de dikkat çekti.

Makarov somut örnekler de vererek Gürcistan’a değindi ve: „Gürcistan’ın askeri durumu, 2008 Ağustos’undaki agresif tutumundaki durumundan bugün çok daha iyi bir seviyededir“ iddiasında bulundu.
Yeni NATO üyeleri arasında yer alan Baltık ülkeleri ve Polonya’nın da Rusya’nın cezalandırılmasını istediklerini iddia eden Makarov, Ukrayna ile de ciddi sorunların olduğunu vuguladı.

Rusya’nın ise Kuzey Kutbu’ndan başlayarak özel birliklerle bu bölgedeki çıkarlarını daha kuvvetli koruyacağını dile getiren Rus Genelkurmay Başkanı, güneyde de, Rusya’ya ait olmayan Özbekistan, Kırgızistan ve Tajikistan kontrolündeki Fergana Vadisi (Batı Türkistan)’nde en az 60 noktanın kime ait olduğunun tartışmalı olduğuna da dikkat çekti.

Rus Ordusu’nun genel yapısının halen yeniden organize edilmekte olduğunu dile getiren Orgeneral Makarov, 1 Temmuz 2009 tarihine kadar yapısal reformun yarısının, 1 Aralığa kadar da planlanan değişikliğin tümünün tamamlanmış olacağını söyledi.

Uzman çevrelerde telaffuz edilen bazı bilgilere göre, Rus Ordusu’nun reform niteliğindeki bu reorganizasyonunda, ABD Ordusu’nun tüm dünya da kullanılabilinen mevcut 76 tugayından etkilenildiği söz konusu.

Reformdan olumsuz yönde nasibini alacak olan, oran bazında en büyük grup Rus subaylarını kapsıyor.
2009 yılı başında Rus Ordusu üçte birlik oranla (% 34) subaylardan oluşmaktaydı ve subay yığılması toplam 355 bindi.
Bu ay itibariyle (Haziran 2009) dahi subay rakamı 293 bine indirildi ve 1 Araliğa kadar da reform süresince subay oranı ordunun % 15’ine indirgenmiş olacak.

Reform süresince stratejik klansmandaki nükleer silahlara dokunulmayacağını açıklayan Orgeneral Makarov, stratejik nükleer güçlerinin kendileri açısından kutsal olduğunu söyledi.

Makarov Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bölgelerde daha fazla tatbikat ve manevralara ağırlık vereceklerini, özellikle Kafkaslar, Karadeniz ve Hazar Denizi’nde 29 Haziran – 10 Temmuz 2009 tarihlerinde gerçekleşecek 11 günlük bir tatbikata ve yine 10 Ağustos - 28 Eylül 2009 tarihlerinde „Ladoga“ adı altında Leningrad’da gerçekleşecek 5 haftalık dev tatbikata da dikkat çekti.

Rusya ayrıca Eylül ayında Beyaz Rusya (Belarus)’ya „Sapad“ tatbikatına iki ordusunu sevk etmeyi planlıyor.

(http://www.welt.de/multimedia/archive/00807/russland_DW_Politik_807884g.jpg)

(http://www.welt.de/multimedia/archive/00640/rus1_DW_Vermischtes_640141g.jpg)

(http://p3.focus.de/img/gen/1/d/HB1d1A20_Pxgen_r_467xA.jpg)

Geçtiğimiz ay, 9 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilen geleneksel Rus geçit törenlerinde Nazi Almanya’sına karşı elde edilen zaferin 64. yıldönümü kutlandı.
Sadece Kızıl meydandaki geçit törenine 9 bin Rus askeri katıldı.

http://www.savunmasanayi.net/rus-ordusu-etrafimiz-dusmanlarla-sarili-durumda/rus-ordusu-etrafimiz-dusmanlarla-sarili-durumda/ (http://www.savunmasanayi.net/rus-ordusu-etrafimiz-dusmanlarla-sarili-durumda/rus-ordusu-etrafimiz-dusmanlarla-sarili-durumda/)
Başlık: Ynt: Rus Ordusu: Etrafımız Düşmanlarla Sarılı Durumda
Gönderen: dreamlistan61 - 15 Haziran 2009, 15:04:51
Rusyadan Kesinlikle korkmuyoruz fakat,artık bulunduğumuz coğrafya çok ama çok tehlikeli olmaya başladı ALLAH sonumuzu hayır etsin

Türkiyenin düşmanlarını saymakla bitiremeyiz

yunanistan ermenistan kara kafalar iranlılar   suriye fransa  rumlar bildiklerimi saydım bilinmeyenlerde var
Başlık: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: akrep - 06 Kasım 2009, 16:53:41
Rus "Askeri-Uzay Savunması" dergisi, Kafkasya'daki savaş senaryolarını işledi.

Rus "Askeri-Uzay Savunması" dergisi etnik çatışmalar, toprak iddiaları, enerji kaynaklarını ele geçirme mücadelesi ya da direnişçi akımların Rusya'nın güneyinde çok sayıda ülkenin katılacağı savaşlara yol açabileceğini ileri sürdü ve içinde Türkiye'nin de bulunduğu değişik senaryolara yer verdi


Milliyet'in haberine göreaskeri konularda yetkin bir yayın organı kabul edilen ve Rus silah sanayinin görüşlerini yansıttığı bilinen dergi son sayısında Rusya ile Türkiye'yi karşı karşıya getirebilecek ve ağırlıklı olarak göklerde yaşanacak üç savaş senaryosu kurguladı.

Senaryolarını Türkiye, İran, Pakistan ve Afganistan gibi Müslüman ülkelerin Rusya'yı Kafkasya'dan dışlama niyetine dayandıran dergi, çatışmalara ABD ve NATO'nun da katılabileceğini, Moskova'ya ise sadece Ermenistan'ın destek vereceğini belirtti. Dergideki senaryolar şöyle:

(http://www.dunyabulteni.net/images_1/other/kafkasya.jpg)

SENARYO 1

Etnik çatışmalar, Azeri-Ermeni sorunu ya da bölgedeki sivil Rusların öldürülmesi üzerine başlayacak savaşta bir cephede Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan, karşı cephede ise Rusya ile Ermenistan yer alacak. Üç ülkenin 500'den fazla savaş uçağı Rusya'yı Kafkasya'dan uzaklaştırmak, ekonomik gücüne zarar vermek ve bazı bölgelerini ele geçirmek amacıyla güney kesimlerini 7-10 gün boyunca aralıksız bombalayacak.

SENARYO 2

Bölgedeki etnik çatışmalar ya da İran'ın yayılmasından kaynaklanan savaşta Rusya, İran, Azerbaycan ve Gürcistan'la savaşmak zorunda kalacak. 250 civarında savaş uçağının katılacağı çatışmaların bir amacı da Hazar'daki petrol havzalarını ele geçirmek olacak.

SENARYO 3

Kaybedilen toprakların yeniden ele geçirilmesi ya da Kafkasya'da etkinlik kazanma niyetinin yol açacağı savaşta Rusya'nın tek müttefiği Ermenistan olacak. Karşı cephede ise ABD desteğindeki Türkiye ve Gürcistan yer alacak. Savaşa büyük olasılıkla Azerbaycan, ayrıca kısmen Ukrayna, Bulgaristan ve Romanya katılacak. Rus topraklarını binden fazla Türk, Türkiye'deki üslerden ve Akdeniz'deki uçak gemilerinden havalanacak Amerikan ve NATO uçakları bombalayacak, Rus hava gücü bir kaç saatte yok edilecek. Ardından kara harekatı başlayacak, Rus enerji kaynaklarının taşındığı güzergahtaki bazı Kuzey Kafkas cumhuriyetleri işgal edilecek, Ermenistan toprakları ele geçirilecek ve bazı ülkeler haritadan silinecek.

dünyabülteni


saygilar
Başlık: Ynt: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: SKYWOLF - 06 Kasım 2009, 22:48:25
Senaryo işte...  :D
Başlık: Ynt: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: akrep - 07 Kasım 2009, 11:58:22
evet senaryo iste :) hepsindede ruslar yiyiyor gözüküyor...
ama o kadarida kolay lokma degiller :)
yoksa simdiye kadari amerika girtlaklardi onlari :)

saygilar
Başlık: Ynt: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: kosavalı1989 - 07 Kasım 2009, 12:11:25
bence şuan dünya üzerindeki hiç bir güç rus hava gücünü bir kaç saatte yok edemez.
Başlık: Ynt: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: sky_warrior - 07 Kasım 2009, 18:58:50
senaryo 3 hoşuma gitti :)

sanırım bu senaryoları yazan kişi 10 dk içerisinde çıkarmıştır hepsini :)

Türkiye'den çekinircesine yazmış senaryoları.
Başlık: Ynt: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: SKYWOLF - 07 Kasım 2009, 22:44:26
bence şuan dünya üzerindeki hiç bir güç rus hava gücünü bir kaç saatte yok edemez.

Bence de... Körfez savaşında bile Irak'ın hava gücü bir kaç saatte yok edilemedi. oldukça gelişmiş hava savunma sistemlerin sahip Rus ordusunun bu kadar kolay lokma görünmesi biraz tuhaf olmuş.
Başlık: Ynt: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: Felix - 10 Kasım 2009, 17:40:36
İşte bariz şekilde belli ki bir Rus düşmanı tarafından hazırlanmış.Rusya eğer ki 1-2 saatte kaybolocaksa üstün uzaylı teknolojisi mi kullanıyorlar derim.Ruslar kendini yok etmeyi istemediği sürece imkansız,bu süre zarfı içerisinde tabi ki.
Başlık: Ynt: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: the demons - 14 Kasım 2009, 13:01:42
bunu yazan heralde çeçen kardeşimiz galiba onca hava kuvveti nasıl yok edecez u adamlar migxx su xx s300 s400 torm1 ohooo cık cık olmaz o iş
Başlık: Ynt: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: Felix - 15 Kasım 2009, 23:09:20
bunu yazan heralde çeçen kardeşimiz galiba onca hava kuvveti nasıl yok edecez u adamlar migxx su xx s300 s400 torm1 ohooo cık cık olmaz o iş
Bunu yazan bir çeçen kardeşimiz değil,bilgisiz bir çeçen kardeşimiz.
Başlık: Ynt: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: akrep - 15 Kasım 2009, 23:28:39
benim bildigim kadariyla rus medyasi ermenilerin elinde..
cogu yazarlar müdürler ermenidir medyada...
kiskirtma amacidir... nedeni hep karsi tarafta rusya ve ermenistan oluyor..

saygilar..
Başlık: Ynt: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: Felix - 16 Kasım 2009, 15:33:11
benim bildigim kadariyla rus medyasi ermenilerin elinde..
cogu yazarlar müdürler ermenidir medyada...
kiskirtma amacidir... nedeni hep karsi tarafta rusya ve ermenistan oluyor..

saygilar..
Gerçekten çok stratejik bir yaklaşım dediğinle abi cuk diye oturuyor.Ermeniler bir anda rus medyasında inanılmaz dost olarak gözüküyorlar.Gerçekten çok güzel bir bakkış açısı.
Başlık: Ynt: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: slayerss - 01 Ocak 2010, 19:56:15
arkadaşlar öncelikle envanterleri (Rusya-Türkiye-Azerbaycan-ermenistan) yatırsak diyorum masaya.Sonrada; harbi savaş senaryosunda neler olabileceğini konuşsak.Çok uzak ihtimal değil çünkü ,hele pkk nın karabağa taşınma gibi bir olasılığı olduğunu düşünürsek, türkiye karabağdaki pkk kamplarını vurduğunu düşünün rusyanın cevabı ne olur? ?
Başlık: Ynt: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: Felix - 02 Ocak 2010, 21:00:36
arkadaşlar öncelikle envanterleri (Rusya-Türkiye-Azerbaycan-ermenistan) yatırsak diyorum masaya.Sonrada; harbi savaş senaryosunda neler olabileceğini konuşsak.Çok uzak ihtimal değil çünkü ,hele pkk nın karabağa taşınma gibi bir olasılığı olduğunu düşünürsek, türkiye karabağdaki pkk kamplarını vurduğunu düşünün rusyanın cevabı ne olur? ?
O zaman sana şunu söylesem,Neden PKK oraya taşınsın ?
Neden ırak gibi bir kaos kar ortamını bırakıp oraya taşınsın?
Neden Kazı bırakıp Tavuğa geçsin?
 ;D
Başlık: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: BLACKHAWK - 10 Mart 2010, 21:53:55
Hmmm ABD desteği ?? Tam tersi olmasın bu iş Ambargo gibi mesela.ABD ve NATO asla yanımızda olmaz bu 1dir.Uçak gemilerini hiç açmaz bu 2.Rusları 1-10 gün arası yok etmek biraz gö. ister aslında zor olur hatta olamaz anca ABD tüm nukeleri yollasan oda anca buda 3dür.
Tamamen hayal ürünü bu adam bizleri tutuyor Rusları hiç sevmi galiba demi cevherim ama keleşini ucuza alınca cok sevi cevherim ;D
Başlık: Obama ve Medvedev'den tarihi anlaşma
Gönderen: SKYWOLF - 08 Nisan 2010, 15:32:36
Obama ve Medvedev'den tarihi anlaşma

(http://im.haberturk.com/2010/04/08/506431_detay.jpg?1270729114)

Nükleer silah stoklarını azaltacak anlaşmayı imzaladılar
08 Nisan 2010 Perşembe, 13:30:16

ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya lideri Dimitri Medvedev, nükleer silah stoklarını azaltmayı hedefleyen kilit önemdeki START anlaşmasını imzladı. İki ülkenin de stratejik nükleer savaş başlıklarını yüzde 25 ila 30 arasında azaltmasını öngören anlaşma Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da imzalandı.

Geçtiğimiz ay üzerinde uzlaşıya varılan anlaşma, ABD ile Rusya'nın 1550'şerden fazla işler durumda nükleer savaş başlığı bulundurmamasını öngörüyor. Anlaşma, Rusya ve ABD arasında 1991'de imzalanan ve geçen Aralık'ta süresi dolan Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması ya da kısaca bilinen adıyla START'ın bir devamı niteliğinde.

ABD Başkanı Obama, anlaşmaya varılmasının ardından bunu "son 20 yılın en kapsamlı silah kontrol anlaşması" olarak nitelendirmişti. ABD, 2000'den fazla nükleer silahı olduğunu söylüyor. Rusya'nın ise 3000 kadar nükleer silahı olduğu düşünülüyor.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/506431-obama-ve-medvedevden-tarihi-anlasma
Başlık: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: QRI - 15 Mayıs 2010, 11:24:54
size bunuda soyleyim. 1990-1994 de karabag iskal olunurken AZerbaycandaki kurtler ermenilerle anlasmaya gitmis ve Azerbaycan icinden ermeliyer leyhine faaliyytetlerde bulunmsdurlar.Azerbaycanli bi millet vekili kendisi bunu dogruluyor.
"Ben Iraka Settsm Huseynin oglunun dogum gununde gitmisdim. ve orda yuksek duzeyde kurt yoneticiler ve ermenilerde vardi.(Barzani ve Talabaninin ismini sahsen soylemisdir.)onlar aralarinda bi seyler konusuyorlardi. ve birde birisi bana yaklasip zisda Lacin ve Shusa denilen kentler varmi diye sordu. bende var dedim.oda sizdeki kurtler ermenilerle anlasdi ve o topraklari ermenilere verecekler."ve Azerbaycanda yuksek devlet orqanlarinda calisan 24 kurt kokenli insanin adini  bildiyini gerekirse aciklaya bileceyini soyledi.kurtlerin plani ise o topraklari ermenilerin eliyle Azerbaycandan almak ve gelecekde kurtlerle paylasmak.Malum yapilanmani kurduklari zaman.va daha sonra Azerbaycanda rus  ajani olan Aiyev iktidara geldikten sonra bu konuda asla konusulmadi.ve tamamen kapatildi.
ve ben kendi bildiyimide soyleye bilirim. Karabagda savas giderken ordaki kurt kokenliler kaosu kullanarak ordudn silah caliyor ve onlari Bakuye tasiyordular. daha sonrada o silahlarin disariya sorildigi anlasildi.ve karabagdaki bazi silah depolarininda kurtler tarafindan ermenilere tesli edildiyi biliniyor.cogu sayda Ukraynadan alinmis t-72 tankinin ve Qrad roketatar sistemlerinin.
Başlık: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: diyarbakirlialperen - 05 Eylül 2010, 16:30:33
Bu ruslar varya acınmayacak tek millet onu bilir onu sölerim valla
Başlık: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: QRI - 07 Kasım 2010, 19:00:03
Bakin arkadaslar ben bir Azerbaycanliyim.Ve ruscayi iyi anliyorum.Size bi tek soz soyleyim ve ruslarin Turklere olan munasebetioni anlayin.
Simdiye kadar Azerbaycanda yayimlanan tum rus tv lerinde,simdiye kadar izlediyim tum rus sitelerinde eger ben kendim Turk olmasaydim ve Turkiye halkini tanimasaydim cok ozur dilerim su soz icin  "su Turkler ne asailik bi millet" diye dusunurdum.
Turk dusmanligi bunlarin genetiyinde var.Ne kadar onlarla iyi munasebetler kurmaya caslissanizda bunu deyistirmeniz cok zor.
Cunku biz kendimiz uzun sure ruslarla ic-ice yasadigimiz icin onlarin ne kadar kinli bir millet oldugunu ve ozelliklede Turklere karsi olaginustu nefret ve kinle buyutulduklerini iyi biliyoruz.Rus medyasinda Turkiye ve turklerle ilgili haberleri izleseniz Turkleri Seytanin evlatlari olduklarini ve dunyada en barbar millet olduklarini zann edersini.eger kendiniz turkleri tanimayan birisiyseniz.
Başlık: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: ist_eternal - 07 Kasım 2010, 21:08:17
arkadaşlar rusyada 3milyon ermeni yaşıyor,oradaki pozisyonları amerikadan ve fransadan daha üçlü medya ellerinde gerçek rus zaten dejenere olmuş durumda putin bas bas ağırıyor çocuk yapın diye 2050 yılında müslüman nüfus çoğunlukta olacak rusyada ne konuşurlarsa konuşsunlar ani tırışkadan nameler....
Başlık: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: QRI - 07 Kasım 2010, 22:01:55
Hayir .Tum medya hicde sizin sandiginiz gibi ermenilerin elinde diyi.1/10 -i bile ermenilerin elinde diyil.bununla kendimizi kandirmayalim.Tamam medya tutalim ki ermenilerin elinde tum formlardadami ermeniler yaziyor.rus formlarinda 70-80% rus ve turkler hakkinda tek bi iyi soz isitmezsini.Rus formlerinda Turkler kendileri kiprisda yunanlari kesiyor, Kuzey Irakda ve Guney Doguda kurtleri kesiyor.Kfkaslara gelse burda turklerden baska kimsa kalmaz hepsini keser,Orta Dogunun lideri olursa burasi Seytanin Vatani olur.Yani siradan halk bile Turklere anlasilmaz derecede nefret ve kin besliyor.
Bu insanlarin cogu omrunde hic Turkleri tanimamis  kisiler fakat Turk milletine olan nefret, kin ve asagilayici tavirlari hastalik derecesinde.
Biz 200 yil rus iskalinde yasadik.Ve Ruslarin Turk milletine karsi olan nefretini ve kinini iliklerimize kadar hiss ettik.
Ve ruslari sizden 10 kat daha iyi taniyoruz.
Başlık: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: QRI - 07 Kasım 2010, 22:07:22
Siz Rus dilini bilseydiniz ve Rus sitelerinde,formlarinda yazilanlari okuya bilseydini hele Rus iskalinde yasamagi demiyorum beni anlardiniz.
Bu adamlara kalsa dunyadaki tum felaketlerden turkleri sorumlu tutar.Turkiyenin herhangi bir ulke ile sorunlari olsun onun gercek nedenini saklayarak hep Turklei sorumlu olarak gosteriyorlar.
Mesela son Mavi Marmara krizinde "Turklerin yetistirdiyi terorist sehitler israil askerlerine saldirdi","Turkler kendi politik cikarlari icin israile buhtan atti","Nasist Turkler" ve saire gibi anormal ifadelerle baslik derc ediyorlar.Ve Hatta Erdoganin son cikisinda(Taksimdeki bombali saldirida) isletdiyi bi lafi "Teroristleri kendi kaninda bogacagiz" -i vampir turkler ,soykirimci Turkler olarak yorumluyorlar. Ancak nedense hic kimse neden teroristler taksimde 30 dan fazla kisiyi yaraladigini hic hatirlamiyor.Ve ya hatirlamak istemiyor.
Bi suriyeli sitelerden birinde gercekleri anlattigi icin ruslar ona demediklerini birakmadiler.Turk kelimesi isletdiyinde sanki bunlarin babasina hakaret ediyorsun gibi cavap veriyorlar.Turkleri mudafa eden her kes bizim dusmanimiz dusuncesindeler.
 Qaliba sicak denizlere cikamadiklari icin hircinlari iclerinda kalmis.Turklere olan nefret ve kinlaeri bundan kaynaklana bilir.Zavalli millet.
Onlarida kendi kinlrrinde bogariz o zaman.
Başlık: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: QRI - 08 Kasım 2010, 12:52:04
Kendilerinin  Kafkasyadaki soykirimlarini hic hatirlamak istemiyolar.
Başlık: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: Ice - 11 Kasım 2010, 18:26:05
Kaybedilen toprakların yeniden ele geçirilmesi ya da Kafkasya'da etkinlik kazanma niyetinin yol açacağı savaşta Rusya'nın tek müttefiği Ermenistan olacak. Karşı cephede ise ABD desteğindeki Türkiye ve Gürcistan yer alacak. Savaşa büyük olasılıkla Azerbaycan, ayrıca kısmen Ukrayna, Bulgaristan ve Romanya katılacak. Rus topraklarını binden fazla Türk, Türkiye'deki üslerden ve Akdeniz'deki uçak gemilerinden havalanacak Amerikan ve NATO uçakları bombalayacak, ''Rus hava gücü bir kaç saatte yok edilecek.''


Bu senaryoyu yazanı tebrik etmek istiyorum , nasıl bir saçmalama gücü varmış..
S-300 , S-400 , TOR-M1 ve daha adını hatırlayamadığım sistemler varken bunu yapmayı Abd dahi başaramaz.
Başlık: Ruslardan Kafkas savaş senaryoları
Gönderen: Falcon - 12 Kasım 2010, 01:13:13
Kıçı kırık bir senaryo yorum yapmaya degmez yazan arkadaşımıza büyük bir teşekkür ederiz dünyadan başka bir yerde yaşıyor herhaldeki sanırsam bence ruslar yazmadı o seneryoyu ermenistan birisi yazmıştır heryerde ermenistan geçiyor hep ermenistan var işin içinde
Başlık: Kanada CF-18'leri Rus Uçağını Durdurdu
Gönderen: SKYWOLF - 10 Ekim 2014, 03:47:25
Kanada CF-18'leri Rus Uçağını Durdurdu

(http://wpmedia.fullcomment.nationalpost.com/2014/09/air-1.jpg?w=620)

Salı sabahı Litvanya yakınlarında Baltık Denizi üzerinde uçan Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait iki CF-18 bir Rus askeri uçağına önleme görevi gerçekleştirdiler. Askeri yekililerin yaptığı açıklamaya göre İki CF-18 bir Rus An-26 askeri kargo uçağına uluslararası hava sahasında 10 dakika süreyle eşlik etti.
 
4 Kanada CF-18 savaş uçağı Ağustos ayından bu yana Litvanya'da, Letonya ve Estonya hava sahasını korumak için NATO görevindeler. Hava polisliği olarak adlandırılan bu görev 10 yıldan beri sürdürülüyor. Kanada uçaklarının görev yaptıkları süre içerisinde An-26 ile karşılaşmaları ikinci defa olmuş oldu.

DefenceTurk.com
Başlık: CF-18'lerden Rus Uçağına İkinci Önleme
Gönderen: SKYWOLF - 23 Ekim 2014, 03:13:55
CF-18 (http://www.defenceturk.com/index.php/topic,5346.0.html)'lerden Rus Uçağına İkinci Önleme

(http://www.canairradio.com/CF-18CloseFormation.jpg)

Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait iki CF-18 (http://www.defenceturk.com/index.php/topic,5346.0.html), geçtiğimiz Pazartesi günü NATO görevi kapsamında bulundukları Litvanya'da, bir Rus savaş uçağına önleme görevi gerçekleştirdi. NATO açıklamasına göre Pazartesi günü Litvanya Siauliai Hava Üssü'nden Scramble kalkışı yapan uçaklar Rusya'ya ait bir Il-20 keşif uçağının yolunu kesti. 15 dakika boyunca Rus uçağı ile uçan CF-18 (http://www.defenceturk.com/index.php/topic,5346.0.html)'ler, Il-20'nin rotasını değiştirmesinin ardından üslerine geri döndüler. Açıklamaya göre olay uluslarası hava sahasında gerçekleşti ve Rus uçağı ittifak üyelerinin hava sahasını ihlal etmedi.

Ertesi gün NATO kuvvetlerine bağlı iki F-16 uçağı, yine bir Rus Il-20 uçağını aynı şekilde önledi.

DefenceTurk.com
Başlık: Rus Uçağı NATO'yu Tekrar Hareketlendirdi
Gönderen: SKYWOLF - 25 Ekim 2014, 19:25:44
Rus Uçağı NATO'yu Tekrar Hareketlendirdi

(http://www.f-16.net/g3/var/resizes/f-16-photos/album37/album24/aca.jpg?m=1371913765)

Rus uçaklarının Baltık Denizi üzerindeki hareketliliği devam ediyor. 20 Ekim Pazatesi günü Litvanya'da NATO görevi kapsamında bulunan Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait CF-18 uçaklarının Baltık Denizi üzerinde Rus Il-20 keşif uçağına önleme görevi yapmasından bir gün sonra NATO radarları, sabah 9 civarı Baltık Denizi üzerinde müttefik hava sahasına yaklaşmakta olan tanımlanamayan bir uçak tespit ettiler. Nato üyesi Danimarka'nın hava sahasına girmek üzere olan uçağın yolunu Danimarka Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 savaş uçakları kestiler. Radarlar tarafından tespit edilen bu uçağın Rusya Kaliningrad'dan havalanan yine bir Il-20 olduğu anlaşıldı. Danimarka uçakları tarafından önlenen Il-20 rotasını kuzeye çevirdi. Bu sefer de NATO üyesi olmayan İsveç'in hava sahasına girmek üzereyken Gripen savaş uçakları önünü kesti.

Tekrar güneye yönelen Rus uçağı  12:53'de kuzeydoğudan Estonya hava sahasına yaklaştı. Estonya'da NATO Baltık Hava Polisliği görevinde bulunan Portekiz Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 savaş uçakları alarma geçerek havalandı. Saaremaa adası yakınlarında Estonya hava sahasına 600 metre kadar giren Rus uçağının önünü kestiler. Il-20 bir dakikadan az bir süre NATO hava sahası içerisinde uçtu. Rus uçağı ile görsel temas sağlayan Portekiz F-16'ları, Il-20 Nato hava sahasından uzaklaşana kadar ona eşlik etti.

DefenceTurk.com
Başlık: Rus Savaş Uçaklarının Avrupa'da Olağanüstü Hareketliliği
Gönderen: SKYWOLF - 30 Ekim 2014, 03:36:27
Rus Savaş Uçaklarının Avrupa'da Olağanüstü Hareketliliği

Bir NATO yetkilisinin yaptığı açıklamalara göre Rus savaş uçaklarının Avrupa üzerindeki haretliliği olağanüstü boyutta. Son iki gün içerisinde Avrupa hava sahası yakınlarında uçan iki düzineden fazla Rus uçağına önleme görevi gerçekleştirildi. Rus uçakları Portekiz gibi uzak noktalara kadar uçtular. Özellikle Ukrayna olaylarından sonra artan aktivite ile bu sene NATO'nun Rus uçaklarını önleme görevi sayısı yüzü aştı.

Atlantik Okyanusu, Kuzey Denizi, Karadeniz ve Baltık Denizi üzerinde, Rus bombardıman uçakları, savaş uçakları ve tanker uçakları çok defa uluslararası hava sahasında, NATO hava sahası yakınlarında uçarken tespit edildi,. Bu uçuşların bazılarında NATO hava sahası ihlal edildi. NATO'nun askeri sözcüsü olan Yarbay Jay Janzen bu olayların sıradışı olduğunu, 2013 yılının aynı döneminde gerçekleşenin üç katı kadar önleme görevi gerçekleştirildiğini belirtti. Ayrıca her dört olayın birinde uçakların transponderlerinin kapalı olduğu ve sivil hava traik kontrolörlerine uçuş planı bilgisi verilmediği için sivil uçaklar için tehlike oluşturduklarını da söyledi.

DefenceTurk.com

Başlık: Türk jetleri Rus uçakları için havalandı
Gönderen: SKYWOLF - 30 Ekim 2014, 04:36:22
Türk jetleri Rus uçakları için havalandı

Güven ÖZALP / BRÜKSEL
30 Ekim 2014
Türk jetleri Ruslara karşı havalandı

(http://img.hurriyet.com.tr/_np/0548/26530548.jpg)

Uluslararası hava sahasında normalin üstünde sayıda uçakla ve alışılmışın ötesinde yoğunlukta uçuş gerçekleştiren Rus uçakları Türk Hava Kuvvetleri’ni harekete geçirdi. Dün öğleden sonra Karadeniz’de uçuş yapan iki Tupolev Tu-95 stratejik bombardıman uçağı ve bu iki uçağa eskort eden iki Su-27 savaş uçağı için Türk jetleri havalandı.

NATO kaynakları, Rus uçaklarının hava sahası ihlalinde bulunmadığını ancak önlem amacıyla NATO ülkelerine ait uçaklarca takibe alındığını belirtti. Karadeniz’in yanı sıra Baltık Denizi, Kuzey Denizi ve Atlas Okyanusu’nda da Rusya’ya ait bombardıman, savaş ve tanker uçakları NATO uçakları tarafından takibe alındı.

Salı günü ve dün Rus uçaklarına “müdahalede” bulunan uçakların Türkiye’nin yanı sıra Norveç, Almanya, Danimarka, İngiltere ve Portekiz’e ait olduğu belirtildi.
NATO, bu yıl içinde Rus savaş uçakları için müttefik ülkelere ait uçakların 100 kez havalandığını bu sayının da 2013’e göre 3 kat fazla olduğunu duyurdu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/27481648.asp (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/27481648.asp)
Başlık: Norveç Uçakları da Rusları Takip Etti
Gönderen: SKYWOLF - 30 Ekim 2014, 04:57:25
Norveç Uçakları da Rusları Takip Etti

(http://barentsobserver.com/sites/barentsobserver.com/files/styles/grid_8/public/main/articles/f-16ogtu-95.jpg?itok=ypth3s8Z)

Norveç haber ajansı NTB; 29 Ekim Çarşamba sabahı, Norveç Denizi ve Kuzey Denizi Norveç hava sahasında, dördü Tu-95 bombardıman uçağı olmak üzere 8 Rus savaş uçağı görüldüğünü bildirdi. Uluslararsı hava sahasında uçan bu Rus uçaklarını gözlemlemek ve fotoğraflarını çekmek için Çarşamba sabahı yerel saatle 03:00'da Norveç'in kuzeyindeki Bodo'dan iki Norveç F-16'sı havalandı. 6 Rus savaş uçağı  Norveç Denizi üzerinde dönerek seyirlerine devam ederken, iki bombardıman uçağı Kuzey Denizi'nin güneyinde Norveç kıyılarına paralel olarak yollarına devam ettiler. Kuzey Denizi üzerinde daha güneye yol alan bu uçakları gözleme görevini İngiliz ve Portekiz uçakları devraldı.

DefenceTurk.com
Başlık: Rus Uçağına Typhoonlardan Yine Önleme
Gönderen: SKYWOLF - 01 Kasım 2014, 15:35:04
Rus Uçağına Typhoonlardan Yine Önleme

(http://news.images.itv.com/image/file/511935/stream_img.jpg)

İngiltere SAvunma Bakanlığı, Kraliyet Hava Kuvvetleri Typhoon savaş uçaklarının dün İngiltere hava sahasına girmek isteyen Rus Tu-95 Bear uçaklarını önlediğini duyurdu. İskoçya'daki  Lossiemouth'dan havalana Typhoonlar, uluslararası hava sahasında uçan Sovyet dönemi Tupolev Tu-95 uçağını karşıladılar. Typhoonlar İngiltere hava sahası sonoro boyunca Rus uçaklarına refakat etti. İngiliz pilotlar aynı zamanda Rus uçağını fotoğrafladılar.

(http://news.images.itv.com/image/file/511936/stream_img.jpg)

DefenceTurk.com

Başlık: NATO Uçakları Rus Uçaklarını Yine Önledi
Gönderen: SKYWOLF - 16 Kasım 2014, 23:51:58
NATO Uçakları Rus Uçaklarını Yine Önledi

NATO savaş uçakları, Baltık Denizi üzerinde iki Rus savaş uçağına karşı önleme görevi gerçekleştirdi. Letonya Ordusunun twitter hesabından yapılan duyuruya göre dün iki Rus Su-27 uçağı, Letonya karasuları yakılarında NATO'ya bağlı Eurofighter uçakları tarafından durduruldular. Olay uluslarası hava sahasında gerçekleşti.

DefenceTurk.com
Başlık: Norveç F-16 Uçağı Mig-31 ile Çarpışıyordu
Gönderen: SKYWOLF - 02 Aralık 2014, 20:34:10
Norveç F-16 Uçağı Mig-31 ile Çarpışıyordu

(http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/03124/russian_MiG_1_3124929c.jpg)

Norveç Savunma Bakanlığı bugün Bir Norveç F-16'nın kokpitiden çekilen görüntüleri yayınladı. Görüntülerde F-16'nın yaptığı manevra ile bir Rus uçağıyla çarpışmaktan son anda kurtulduğu görünüyor.

http://www.telegraph.co.uk/news/aviation/11267967/Watch-Russian-MiG-nearly-collides-with-Norwegian-F-16-fighter-jet.html (http://www.telegraph.co.uk/news/aviation/11267967/Watch-Russian-MiG-nearly-collides-with-Norwegian-F-16-fighter-jet.html)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: мคяครℓเ - 10 Ocak 2015, 01:22:17
Rusya: NATO’nun doğu odaklı genişleme stratejisine gereken yanıt verilir
Rusya: NATO’nun doğu odaklı genişleme stratejisine gereken yanıt verilir
(http://cdn.ruvr.ru/2014/12/25/1499230446/9kartinki24ru_flagi_russia_02_786.jpg)
Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, yaptığı açıklamada, NATO’nun doğu coğrafyasındaki olası genişleme süreçlerinin Rusya’yı cevap niteliğinde birtakım önlemler almak zorunda bırakacağını söyledi.

NATO’nun doğu odaklı genişleme stratejisine bağlı olarak gerçekleşecek genişleme süreçlerinin sadece Avrupa’da değil, tüm Dünya’da çok ciddi siyasi ve askeri değişimlere neden olacağını, bunun da Rusya’nın ulusal menfaatleri ile milli güvenliğini doğrudan etkileyeceğini belirten Lukaşeviç, böyle bir durumun gerçekleşmesi hainde Moskova’nın gerekli tedbirleri alacağını kaydetti.
Bugün düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, ‘‘Ukrayna’da işbaşında olan iktidarın NATO ile yakınlaşmayı, Rusya ile normal bir ilişki süreci meydana getirmenin alternatifi olarak görmekte olduğu hususunda bir izlenim oluşmaktadır’’ diyen Lukaşeviç, NATO’nun gerek politik gerekse iktisadi açıdan Kiev’i içinde bulunduğu derin siyasal ve ekonomik krizden çıkarmasının mümkün olamayacağını belirterek sözlerini tamamladı.
Politika, Rusya’dan haberler
http://tr.sputniknews.com/turkish.ruvr.ru/news/2014_12_25/Rusya-NATO-genisleme/ (http://tr.sputniknews.com/turkish.ruvr.ru/news/2014_12_25/Rusya-NATO-genisleme/)
Başlık: Ynt: Rusya'nın İkinci Ivan Gren Sınıfı Çıkarma Gemisi Siparişi
Gönderen: мคяครℓเ - 19 Ocak 2015, 13:07:08
Rus Donanması’na bu yıl 2 yeni denizaltı ve 5 yeni savaş gemisi katılacak

(http://d.denizhaber.com.tr/news/73417.jpg)  2015 yılında Rusya Silahlı Kuvvetleri'ne 701 zırhlı araç, iki "İskender-M" füze sistemi, bin 545 çeşitli araç, 126 uçak, 88 helikopter, iki denizaltı, beş savaş gemisinin katılacağı açıklandı.
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkesinin Kırım, Polonya ve Litvanya arasındaki Kaliningrad ve Kuzey Kutbu'ndaki askeri gücünü pekiştireceğini söyledi. Şoygu, bakanlıkta düzenlediği değerlendirme toplantısında 2015 yılı için planlarını açıkladı.

Bu yıl tüm stratejik yönlerde silahlı kuvvetlerin muharebe yeteneklerinin geliştirilmesine odaklanacaklarını bildiren Şoygu, "Özellikle Kırım, Kaliningrad ve Kuzey Kutbu'nda bulunan askeri güçlerimizi pekiştireceğiz" dedi.

Sergey Şoygu, ayrıca 2015 yılında Rusya Silahlı Kuvvetleri'ne 701 zırhlı araç, iki "İskender-M" füze sistemi, bin 545 çeşitli araç, 126 uçak, 88 helikopter, iki denizaltı,  beş savaş gemisinin katılacağını bildirdi. Şoygu, Kuzey Kutbu'ndaki 10 havalimanının yeniden yapılandırılacağı bilgisini verdi.  Rusya Savunma Bakanı Şoygu, bu yıl devlet savunma sanayi alımlarının yüzde 20, bakanlığın inşa ettiği projelerin ise yüzde 30 artacağını belirtti.

Deniz Haber Ajansı
http://www.denizhaber.com.tr/rus-donanmasina-bu-yil-2-yeni-denizalti-ve-5-yeni-savas-gemisi-katilacak-haber-59931.htm (http://www.denizhaber.com.tr/rus-donanmasina-bu-yil-2-yeni-denizalti-ve-5-yeni-savas-gemisi-katilacak-haber-59931.htm)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: мคяครℓเ - 19 Ocak 2015, 15:28:28
(http://cdn2.img.tr.sputniknews.com/images/101325/66/1013256611.jpg)

ABD'li ekonomist Paul Craig Roberts, Rusya'nın içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi durumu değerlendirdi. Roberts, Rusya’nın elinde Batı'nın siyasi ve ekonomik yapısını bozmak için yeterince koz olduğunu söyledi ve “Putin istediği zaman NATO'yu ve Batı’nın tüm mali sistemini yıkabilir” dedi.
ABD'li ekonomist Paul Craig Roberts, Foreign Policy Journal dergisindeki makalesinde Rusya'nın Ukrayna'nın doğalgaz hırsızlığından yorulup boru hattını Türkiye'ye çevirme kararı aldığını öne sürdü.  Rus haber ajansı Ria Novosti’nin haberine göre Roberts açıklamalarına şu şekilde devam etti:

"Rusya Enerji Bakanı bu kararı doğruladı ve Avrupa ülkelerinin Rus gazını almak istemeleri halinde onların kendi altyapılarını kurmaları veya ülkelerine boru hattı inşa etmeleri gerektiğini ekledi. Bu karar şu anda Avrupa'yı doğalgazın kesilmesi konusunda tehdit etmiyor, fakat bu ileride yaşanabilir. Rusya'nın bu kararının Avrupa'daki etkisini göz önüne alırsak Rusya'nın batının siyasi ve finansal yapılarını kırabilecek birçok koza sahip olduğunu söyleyebiliriz. ABD'ye karşı gelebilecek bir diğer faktör ise Rusya ve Çin'in işbirliğidir. Bu iki ülke kozlarını masaya koymuyorlar, çünkü henüz buna ihtiyaçları yok. Rusya ve Çin batının mali sistemine bağlı kalmamak için alternatif mali enstitüleri kuruyorlar. Vladimir Putin ve Çin hükümeti liderlerine batılı mevkidaşlarından farklı olarak mantıklı oldukları için teşekkür etmeliyiz. Eğer Putin Rusya'ya ve kendisine yapılan hakaretlere direkt olarak cevap verseydi Batı için korkunç sonuçlar doğardı. Putin istediği zaman NATO'yu ve Batı’nın tüm mali sistemini yıkabilir. NATO Rusya'ya ekonomik savaş açtığı için NATO ülkelerine enerji kaynakları sevkiyatını durdurduğunu söylemesi bunun için yeterli olacaktır. Avrupa Rus enerji kaynakları olmadan hayatta kalamayacağı için NATO yıkılır ve Washington İmparatorluğu da son bulur."

http://tr.sputniknews.com/politika/20150118/1013506277.html (http://tr.sputniknews.com/politika/20150118/1013506277.html)
Cok ilginc bir yaklasim. Yikildiklarini görmek nasip olur insallah...
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: мคяครℓเ - 21 Ocak 2015, 18:47:40
RUS İSTİHBARAT GEMİSİ KÜBA'YA DEMİRLEDİ

İlişkilerin normalleşmesi kapsamında ABD heyetinin Küba'yı ziyareti öncesi bir Rus istihbarat gemisi Havana Limanı'na demirledi.

(http://d.denizhaber.com.tr/news/74400.jpg)
21 Ocak 2015 Çarşamba 09:54

ABD ile Küba arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşması kapsamında ABD'li yetkililerin Küba'da temasları öncesi Rus istihbarat gemisinin Havana'ya demir attığı kaydedildi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Rus istihbarat gemisi dün Küba'ya gelerek normalde kruvaziyerlerin demirlediği limana demir attı.

Üzerinde antenler ve uydu cihazları görülen Rus gemisinin ziyareti Küba tarafından resmi olarak duyurulmazken, geminin Küba'ya geliş zamanlaması dikkat çekici bulundu.

Küba ile ABD arasındaki ilişkilerin yaklaşık 50 yıl aranın ardından düzeltilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında ABD heyeti bugün Havana'da Kübalı yetkililerle bir araya gelecek.

ABD, Fidel Castro'nun iktidara gelmesinin ardından ilişkilerini dondurduğu Küba ile yaklaşık 50 yılın ardından geçen ay normalleşme sürecini başlatma kararı almıştı.

Küba, iki ülke arasında geçen ay varılan tarihi anlaşmanın parçası olarak ülkedeki tutuklu 53 kişiyi serbest bırakmıştı.

Deniz Haber Ajansıhttp://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=59980
Kasımaya devam yarayı...
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: мคяครℓเ - 22 Ocak 2015, 08:14:20
KIRIM'DAKİ İHA'LAR NATO GEMİLERİNİ TAKİP EDECEK

Rusya Karadeniz Filosu, deniz havacılığı kapsamında bu yıl kurulacak insansız hava araçları (İHA) komutanlığını kuracak. Komutanlığın insansız uçakları, Karadeniz’deki NATO gemilerinin takibinde kullanılacak.
(http://d.denizhaber.com.tr/news/74407.jpg) 
Rusya Karadeniz Filosu, deniz havacılığı kapsamında bu yıl insansız hava araçları (İHA) komutanlığının kurulacağı bildirildi.

RIA Novosti’nin haberine göre, Kırım deniz üssünden bir kaynak, “İHA, sahil ve açık deniz keşfi için gerekli. Şu anda hizmetimizde sadece Orlan-10 araçları bulunuyor. Bu insansız uçakların, Karadeniz’deki NATO gemilerinin takibinde kullanımı planlanıyor.” dedi.

Orlan’lardan ayrıca filonun gerçek eğitim poligonlarını izlemek için yararlandıklarını belirten kaynak, İHA’ların her tür hava koşulunda uçtuğunu ve geceleri termal kameraların kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov, Savunma Bakanlığı’nın bu yıl Kırım, Kaliningrad Bölgesi ve Kuzey Kutbu’ndaki ordu birlikleri üzerinde odaklanacağını açıklamıştı.

Deniz Haber Ajansı
http://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=59983 (http://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=59983)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 24 Ocak 2015, 00:23:41
Bizde gerçek bir "dünya lideri" olsaydı, Rusya'nın Ukrayna krizi nedeniyle doğalgaz hattını Türkiye'den geçirme hevesinden büyük fırsatlar yaratabilirdi. Mesela Karabağ'daki ermeni işgali sona erdirilebilirdi! Ya da milli savaş uçağı ve diğer projeler için Rus teknolojisinden ve tecrübelerinden faydalanabilirdik. Ve daha sayısız değerlendirilebilecek fırsatlar...
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: мคяครℓเ - 25 Ocak 2015, 19:32:46
NATO, Rus Elektronik İstihbarat uçağını ikinci defa engelledi...

(http://www.c4defence.com/upload/cache/data/ckfinder/images/haberler/SIL20_d-530x460.jpg)
NATO, Baltık Hava Polisi (BAP)’a bağlı Typhoon jetleri Rus askeri Ilyushin IL-20 Elektronik İstihbarat ( ELINT) ve gözlem uçağını (NATO Çağrı kodu Coot/ Yaban Ördeği) Letonya Hava Sahasına yaklaşırken engelledi.  Uçaklar engelleme sırasında tarafsız uluslararası Baltık Denizi üzerinde uçuyordu. Geçen hafta da BAP uçakları bir adet Ilyushin-78 yakıt ikmal uçağını engellemişti. Rus uçakları Ekim 2014’de benzer bir engelleme ile karşılaşmıştı. O dönemde İsveç ordusu Stockholm yakınlarında takımada yakınlarında olduğundan şüphe edilen bir Rus denizaltısını arıyordu.

http://www.c4defence.com/tr/haber/nato-rus-elektronik-istihbarat-ucagini-ikinci-defa-engelledi (http://www.c4defence.com/tr/haber/nato-rus-elektronik-istihbarat-ucagini-ikinci-defa-engelledi)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: мคяครℓเ - 26 Ocak 2015, 01:07:19
RUSYA ARKTİK SINIRINI GÜÇLENDİRİYOR

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararı ile kuruluşuna geçen yıl başlanan yeni askeri birlik, Rusya’nın Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki varlığını koruyacak.

(http://d.denizhaber.com.tr/news/74524.jpg)
Rusya’da Kuzey Kutup Bölgesi’nde faaliyet gösterecek ilk motorize piyade tugayı hazırlıklarına başlandı. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararı ile kuruluşuna geçen yıl başlanan yeni askeri birlik, Rusya’nın Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki varlığını koruyacak.

Kuzey Kutup Bölgesi Piyade Tugayı’nın askerleri, beline kadar karın içinde, eksi 40 derece soğukta modern teknikleri uygulamak ve bir buz çölünün ortasında hayatta kalabilmek için eğitim alıyorlar.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın Devlet Başkanı'nın talimatını yerine getirmesi sadece bir yıl aldı. Finlandiya sınırına yakın ve Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan Alakurtti’de Rusya’nın Arktik sınırını korumakla görevlendirilen bir askeri şehir kuruldu. Rusya Jeopolitik Sorunlar Akademisi Başkanı Konstantin Sivkov, ayrı bir askeri bölge oluşturulmasının çok önemli olduğunu düşünüyor.
Arktik Motorize Piyade Tugayı, Stratejik Komuta Merkezi’nin parçası oldu. Rus Kuzey Filosu’na eklenen birlik, 2015 yılı içinde hava savunması içinde yerini alacak.

Rusya, Finlandiya sınırına 50 kilometre uzaklıkta, eski Sovyet askeri üslerinin olduğu yere karargahlar kurmaya başlayınca, Batı ülkelerinde panik arttı. Rusya’nın kuzeyde ve batıda birliklerini arttırmasıyla saldırgan bir politika izlediğini savundular. Arka planda İskandinav ülkeleri fark ettirmeden askeri tatbikatlar yürüttüler.

Rusya Jeopolitik Sorunlar Akademisi Başkanı Konstantin Sivkov, pek az kişinin Barents Denizi’nde Amerikan nükleer denizaltılarının varlığının artmasından Moskova’nın duyduğu endişeyi paylaştığını belirtti:

Şüphesiz ki en zengin doğal kaynaklar Arktik Bölgesi’nde bulunuyor. Birileri bu pastadan bir dilim almak istediğinde, Rusya sınırlarını güçlendirmeye ve Arktik Bölgesi’ndeki çıkarlarını korumaya zorlanıyor. Rusya Federasyonu’nun askeri doktrini, Kuzey Kutup Dairesi’nde Rusya’nın sosyo-ekonomik gelişiminin güvenliği ve savunmasını temin etmek için tasarlandı. Özel birlik, bunu tehlikeye atan askeri unsurlara karşı caydırıcı bir karakter taşıyor.

Deniz Haber Ajansı
http://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=60053 (http://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=60053)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: мคяครℓเ - 27 Ocak 2015, 23:32:52
Rusya-Çin dostluğu Batı’nın planlarını bozdu...
(http://cdn2.img.tr.sputniknews.com/images/101327/00/1013270067.jpg)

Washington Free Beacon, çiçeklenen Rus-Çin ilişkilerinin, ABD ve Avrupa’nın Kremlin’i “cezalandırma” çabalarını baltalayabileceğini yazdı.
Portal, kanıt olarak Çin’in Rusya’dan petrol ithalatını artırma kararını göstererek, The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin, “Çin’in Rus petrolü ithalatı, iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan iyileşme sayesinde arttı” yorumunu aktardı.

“Suudi Arabistan ve Venezuela gibi büyük petrol üreticileri, Moskova’nın izolasyon nedeniyle yüzünü Pekin’e çevirmek zorunda kalması bağlamında önemli bir talep düşüşü ile karşı karşıya” diyen WSJ’ye göre Çin, Batı’nın güçlü baskısıyla karşılaşan Rusya’ya “ekonomik yardım elini” uzattı.

Washington Free Beacon ayrıca Gazprom ve Çin’in CNPC şirketi arasında Mayıs ayında yapılan doğalgaz anlaşmasını ve Davos Uluslararası Ekonomik Forumu kapsamında Rus ve Çinli işadamları arasında gerçekleşen “özel” görüşmeyi hatırlattı.
http://tr.sputniknews.com/asya/20150127/1013658900.html (http://tr.sputniknews.com/asya/20150127/1013658900.html)
Başlık: Rus jetleri İngiltere'de 'hava trafiğini aksattı'
Gönderen: SKYWOLF - 30 Ocak 2015, 01:16:20
Rus jetleri İngiltere'de 'hava trafiğini aksattı'

(http://ichef.bbci.co.uk/news/ws/660/amz/worldservice/live/assets/images/2014/10/31/141031022905_typhoon_jet_russian_bear_624x351_epa.jpg)
İngiltere Dışişleri Bakanlığı, dün ülkenin hava sahası yakınlarında uçan iki Rus bombardıman uçağının hava trafiğini aksattığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tupolev Tu-95 tipi uçakların İngiltere'nin hava sahasına girmedikleri belirtildi.

Ancak açıklamada, Rusya'nın son dönemde "bölgesi dışındaki operasyonlarını arttırdığına" dikkat çekildi.

İngiliz savaş uçaklarının da bir süre Rus uçaklarına eşlik ettiği ortaya çıktı.

Olay sonrası Rusya'nın Londra Büyükelçisi bugün İngiltere Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve kendisinden açıklama istendi.

Rusya ise henüz olayla ilgili olarak bir açıklama yapmadı.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/01/150129_rus_jetleri_ingiltere (http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2015/01/150129_rus_jetleri_ingiltere)
Başlık: İtalyan Savaş Uçakları Rus Uçağını Engelledi
Gönderen: SKYWOLF - 04 Şubat 2015, 01:40:30
İtalyan Savaş Uçakları Rus Uçağını Engelledi

(http://www.ansa.it/webimages/img_457x/2015/2/3/b56eb4ea8657e81e1392b749229db41a.jpg)

Askeri kaynakların açıklamasına göre Salı günü Baltık Denizi üzerinde uçan bir Rus Il-76 Candid askeri nakliye uçağı, NATO hava sahasına görmek üzereyken İtalyan Eurufighter Typhoon savaş uçakları tarafından engellendi.

Ukrayna'da Rus destekli isayancıların yarattığı gerginlik nedeniyle NATO Baltık ülkelerinde görev yapıyor. İtalyan Hava Kuvvetleri'ne ait dört Eurofighter Typhoon savaş uçağı da bu görev kapsamında Litvanya'daki Siauliai kentinde bulunuyorlar.

Cuma günü de bu uçaklardan ikisi, Baltık Denizi üzerinde Nato hava sahasına giren başka bir Rus uçağını önlemişlerdi.

DefenceTurk.com
Başlık: F-16'lardan Rus istihbarat uçağına sıkı takip
Gönderen: inovasyon - 15 Mart 2015, 18:13:27
F-16'lardan Rus istihbarat uçağına sıkı takip

Genelkurmay Başkanlığı, Karadeniz'de Türk hava sahasına paralel olarak uçan bir Rus uçağının Türk jetleri tarafından izlendiğini açıkladı.
(http://kokpit.aero//image/cache/data/hava%20kuvvetleri/f-16/egenotam2-300x200.jpg)
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, İncirlik’ten saat 16.08’de kalkış yaparak Hatay-Osmaniye-Gaziantep bölgesinde “hava muharebe devriye görevi” icra eden iki adet F-16 uçağının Suriye’ye ait bir adet MI-8 helikopterinin sınıra yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildiği belirtilerek, bu durum üzerine helikopterin 2.4 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştığı kaydedildi.
Rusya’ya ait bir adet IL-20 tipi uçağın 14 Mart 2015 tarihinde Karadeniz’in uluslararası hava sahasında Rostov/Rusya tarafından gelerek, batı-doğu istikametinde Türk hava sahasına paralel olarak kıyıya ortalama 12-25 deniz mili mesafede olacak şekilde uçuş yaptığı ifade edilen açıklamada, "Anılan uçağa yönelik Bandırma Meydanı’ndan kalkış yapan iki adet F-16 Scramble Kolu, Rusya uçağını 12.15-14.54 saatleri arasında önce Kırklareli kuzeydoğusunda teşhis önlemesi yapmış, bilahare Kırklareli-İstanbul-Kocaeli-Sakarya-Düzce-Zonguldak-Kastamonu-Sinop kuzeyinde Karadeniz’in uluslararası hava sahasında uçarak izlemiştir. Merzifon’dan kalkış yapan iki adet F-16 Scramble Kolu da 13.53-15.55 saatleri arasında Samsun-Ordu-Giresun-Trabzon-Rize kuzeyinde Karadeniz’in uluslararası hava sahasında uçarak izlemede kalmıştır" denildi.

Rus uçağının saat 15.33’de Gürcistan açıklarından Karadeniz’i terk ettiği bildirildi
http://kokpit.aero/f-16-rus-ucagina-havalandi (http://kokpit.aero/f-16-rus-ucagina-havalandi)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: inovasyon - 04 Nisan 2015, 17:03:58
Türkiye Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye kıyılarına ortalama 16 deniz mili mesafede uçuş yaptığı öne sürülen Rusya'ya ait 1r adet IL-20 uçağı için F-16'lar ile önleme uçuğu yapıldığını bildirdi.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin internet sitesinde, günlük faaliyetlere ilişkin bilgilere yer verildi.

Öte yandan, 4 adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşunun icra edildiği belirtildi.

Rusya'ya ait 1r adet IL-20 uçağının, Karadeniz'in uluslararası hava sahasında, Ukrayna tarafından gelerek, batı-doğu istikametinde, Türk hava sahasına paralel olarak, Türkiye'nin kıyılarına ortalama 16 deniz mili mesafede olacak şekilde uçuş yaptığı ifade edildi.

Bu durum üzerine, Bandırma'dan kalkan 2 adet F-16 uçağının 17.50-20.33 saatleri arasında, Türk hava sahası içerisinde devriye uçuşu ile anılan uçağı izlediği ve saat 18.45'te İstanbul açıklarında teşhis önlemesini yaptığı kaydedildi.

Merzifon'dan kalkan 2 adet F-16 uçağın da 19.44-21.47 saatleri arasında, Türk hava sahası içerisinde devriye uçuşu ile anılan uçağı izlediği ve saat 20.03'te Sinop açıklarında teşhis önlemesini yaptığı bildirildi.Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/savunma/20150404/1014818519.html#ixzz3WLiJ6Mgj (http://tr.sputniknews.com/savunma/20150404/1014818519.html#ixzz3WLiJ6Mgj)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: inovasyon - 06 Nisan 2015, 21:59:46
(http://cdn1.img.tr.sputniknews.com/images/101484/49/1014844972.jpg)
ABD 6. Filosuna bağlı güdümlü füze destroyeri USS Jason Dunham'ın Karadeniz'de Bulgaristan ve Romanya ile planlı eğitim manevraları yaptığı açıklandı. Destroyer, Ukrayna kıyılarını da ziyaret edecek.
6. Filo'dan yapılan açıklamaya göre Karadeniz'e 3 Nisan'da giren gemi, Bulgaristan ve Romanya gemileriyle ayrı ayrı eğitim amaçlı iki harekata katıldı.

Açıklamada, görevlerin başarıyla yerine getirildiği kaydedildi.

UKRAYNA'YA DA GİDECEK

Destroyer, Ukrayna'nın Odessa limanını da ziyaret edecek.

USS Jason Dunham, 14 Nisan tarihine kadar eğitim amaçlı çeşitli manevralara katılacak.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne göre Karadeniz'e kıyıdaş olmayan ülkelerin savaş gemileri bu denizde en çok 21 gün kalabiliyor.
Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/savunma/20150406/1014844824.html#ixzz3WYakuAM8 (http://tr.sputniknews.com/savunma/20150406/1014844824.html#ixzz3WYakuAM8)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: inovasyon - 10 Nisan 2015, 15:46:34
almanlar ukrayna krizinden dolayı daha fazla leo2 yapacakmış
Die Ukraine-Krise hat Folgen für die Ausstattung der Bundeswehr: In den kommenden Jahren soll nach Informationen des SPIEGEL die Zahl an einsatzbereiten "Leopard 2"-Panzern erheblich aufgestockt werden.Die Bundeswehr will in den kommenden Jahren weit mehr Kampfpanzer des Typs "Leopard 2" einsatzbereit halten als bisher erwartet. Nach internen Plänen sollen nach Informationen des SPIEGEL in Zukunft 328 "Leopard" statt der bislang angestrebten Zahl von 225 Fahrzeugen beim Heer zur Verfügung stehen.Die Bundeswehrführung trug im Verteidigungsministerium vor, dass eine Vollausstattung der geplanten sechs deutschen Panzerbataillone, die jeweils aus 44 "Leopard" bestehen, eine Aufstockung zwingend nötig mache. Hinzu kämen noch 56 Ausbildungsfahrzeuge und 8 beim Wehrbeschaffungsamt.
Derzeit sind die meisten Verbände nicht zu 100 Prozent mit Panzern ausgerüstet. Nur im Ernstfall sollen sie zusätzliche Fahrzeuge aus den Ausbildungsstätten der Bundeswehr bekommen. Die geplante Aufstockung ist eine Folge der erhöhten Alarmbereitschaft, die wegen der Krise zwischen Russland und der Nato entstanden ist.
http://www.spiegel.de/politik/deutschland/bundeswehr-soll-mehr-leopard-2-kampfpanzer-bekommen-a-1027894.html (http://www.spiegel.de/politik/deutschland/bundeswehr-soll-mehr-leopard-2-kampfpanzer-bekommen-a-1027894.html)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: inovasyon - 14 Nisan 2015, 16:57:43
Türk savaş gemileri İskoçya limanında

(http://aksam.medyator.com/images/2010/02/18/gok.jpg)

14 NATO Ülkesi, İsveç ve Finlandiya'dan toplam 54 savaş gemisi, 5 denizaltı ve 11300 personelin katılımıyla 12-24 Nisan 2015 tarihleri arasında Birleşik Krallık'ın ev sahipliğinde icra edilen Joint Warior tatbikatına Türk Deniz Kuvvetleri 4 gemiden toplam 600 civarında personelle katılıyor.Türk savaş gemileri uluslar arası düzeydeki bu tatbikata katılarak Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki iyi askeri ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunma amacı güdüyor. Türk savaş gemileri 24 Nisan 2015 tarihine kadar Kuzey Denizinde ve Britanya Karsularında Türk Bayrağını dalgalandıracak.

Tatbikat öncesinde tatbikata katılan Türk savaş gemilerinden TCG GÖKOVA ve TCG GÖKSU fırkateynleri ile TCG BURAKREİS denizaltısı  Helensburg'daki Clyde Deniz Üssünü,  TCG ANAMUR Mayın Avlama Gemisi ise Glasgow  limanını ziyaret ettiler.

Gemilerin liman ziyareti kapsamında Edinburg Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut'un ev sahipliğinde Londra Deniz Ataşesi Dz.Kur.Yb. Nurettin Sevi, gemi komutanları Dz.Kur.Alb. Ahmet Gül, Dz.Yb. Orhan Yurt,  Dz.Kur.Bnb. Resül Öztürk ,  Dz. Yzb. Cüneyt  Talayman ve gemi Personeli ile İskoçya'da yaşayan Türk Temsilcilerinin katılımıyla akşam yemeği yenildi.
http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/turk-savas-gemileri-iskocya-limaninda (http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/turk-savas-gemileri-iskocya-limaninda)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: inovasyon - 15 Nisan 2015, 14:09:07
İngiltere ile Rusya karşı karşıya!

Ukrayna krizinden sonra AB’nin yaptırımlar uyguladığı Rusya, İngiltere ile havada karşı karşıya gelmeye devam ediyor.

Rusya'ya ait Tu-95 tipi ağır bombardıman uçaklarına İngiltere hava sahası yakınından geçerken önleme yapıldı.

İskoçya açıklarında NATO tatbikatı sürerken meydana gelen olayla ilgili açıklama yapan İngiltere Savunma Bakanlığı, Typhoon tipi savaş uçaklarının, İngiltere hava sahasından uzaklaşana kadar Rus uçaklarına eşlik ettiğini belirtti.

Son dönemlerde Rusya gökyüzündeki uçuşlarını sıklaştırırken İngiliz ve Amerikan uçaklarıyla karşı karşıya gelmeye devam ediyor.

http://kokpit.aero/ingilizlerle-ruslar-karsi-karsiya (http://kokpit.aero/ingilizlerle-ruslar-karsi-karsiya)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: мคяครℓเ - 19 Mayıs 2015, 15:31:42
(http://cdn1.img.tr.sputniknews.com/images/101522/64/1015226462.jpg)
Rusya, NATO'ya verdiği transit iznini sonlandırdı.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, NATO'ya verilen ve Rusya toprakları üzerinden Afganistan'a askeri malzeme ve teknoloji transferini öngören izni sonlandırdı.
Başbakan Medvedev'in imzaladığı kararnameye göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na ilgili ülke ve kuruluşlara transit geçişlerin sona erdiği konusunda bilgi vermesi yönünde talimat verildi.

2001'DEN BU YANA YÜRÜRLÜKTEYDİ

BM Güvenlik Konseyi 1386 No'lu kararının hükümlerinin geçerliğini kaybetmesi gerekçesiyle alınan karar, 2001'den bu yana yürürlükteydi. Karar, Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) bölgede görevlendirilmesini öngörüyordu.

Rusya üzerinden transit faaliyetleri çalışmaları, 2008'de dönemin Başbakanı Dmitriy Medvedev tarafından imzalanan ve Rusya'nın Afganistan'daki uluslararası güçlere yapacağı lojistik yardımı açıklayan kararname çerçevesinde gerçekleştiriliyordu.

Washington, 2014'te Afganistan'daki askeri operasyonun sona erdiğini açıklamıştı. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, birliklerinin büyük bölümünü Afganistan'dan çekmiş ve Afgan yönetimi ülkedeki güvenliğin sağlanması konusunda tam sorumluluk üstlenmişti.

2001 tarihli kararın iptaline rağmen, 13 bin ISAF askeri, Afganistan'daki yerel birliklerini denetlemeyi ve terörle mücadele konularında eğitim vermeyi sürdürecek.

http://tr.sputniknews.com/rusya/20150519/1015551536.html#ixzz3aaSNqa1G (http://tr.sputniknews.com/rusya/20150519/1015551536.html#ixzz3aaSNqa1G)

Bakalım nasıl devam edecek ilişkiler...
Başlık: Ynt: ARLEIGH BURKE SINIFI DESTROYERLER / ARLEIGH BURKE CLASS
Gönderen: мคяครℓเ - 02 Haziran 2015, 11:21:42
(http://kokpit.aero//image/cache/data/Askeri%20yabanci/rusya/su24-gemi2-700x350.jpg)
Rus uçakları Karadeniz'de ABD savaş gemisini engelledi
Rus savaş uçakları, Karadeniz’de Rusya karasularına yaklaşan Amerikan savaş gemisine engelleme yaptı.
Ukrayna krizi nedeni ile tansiyonun yüksek olduğu bölgede Rus Su-24 savaş uçakları Rusya karasularına yaklaşan Amerikan savaş gemisi USS Ross’u uluslararası sulara çekilmesi için zorladı.

Ria Novosti’ye konuşan kaynak, “Rusya’nın Karadeniz’de bulunan filosundan uyarı yapılmasına rağmen gemi mürettebatı provakatif ve saldırgan bir şekilde davrandı. Hazır bulunan Su-24 saldırı uçakları da sınır ihlalini engelledi ve ülkenin çıkarlarını korudu” dedi. Kaynak, Rusya’nın Karadeniz Filosu’na ait gemilerin düzenli bir şekilde Rusya’nın açık denizlerdeki sınırlarını koruduğunu ve herhangi bir ihlale karşı müdahaleye de hazır olduğunu belirtti.

Nisan 2014’de bölgede yaşanan bir olayda Rus Su-24 savaş uçağı Amerikan USS Doanld Cook savaş gemisinin çok yakınından uçarak uyarıda bulunmuştu.
youtu.be/jno04lAG6D4 (http://youtu.be/jno04lAG6D4)
http://kokpit.aero/su-24-gemi-taciz (http://kokpit.aero/su-24-gemi-taciz)
Başlık: Rusya-ABD-NATO hattında kriz derinleşiyor
Gönderen: SKYWOLF - 17 Haziran 2015, 12:22:30
Rusya-ABD-NATO hattında kriz derinleşiyor
Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA 17 Haziran 2015
Rusya-ABD-NATO hattında kriz derinleşiyor

(http://img.hurriyet.com.tr/_np/5355/29965355.jpg)

ABD’nin Rusya'nın bölgedeki hâkimiyetine karşı Litvanya, Letonya ve Estonya’nın da aralarında bulunduğu bazı NATO üyesi Doğu Avrupa ülkelerine orta menzilli füze yerleştirme ve askeri teçhizat göndermeye hazırlandığı yönündeki haberlere Moskova’dan çok sert tepki geldi. NATO da Rusya'nın "nükleer" karşı hamlesinin ardından Moskova ile tüm irtibatı kesti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin doğu Avrupa’ya askeri teçhizat yerleştirmesinin, Rusya-NATO anlaşmasının baltalanmasına neden olacağını belirtildi.

MOSKOVA'DAN TEHDİT GİBİ HAMLE

ABD medyasında yer alan haberlerin ardından Moskova’dan tehdit gibi bir hamle daha geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2015 sonuna dek nükleer başlık taşıyan 40 kıtalararası füzenin envantere ekleneceğini açıkladı.

Moskova’da düzenlenen “Ordu-2015” askeri forumunda açıklamalarda bulunan Putin, “Bu füzelerin tamamı Batı’nın geliştirmekte olduğu füze kalkanını yüzde 100 delme özelliğine sahip olacak. Rusya silahlanma yarışına girmek niyetinde değil. Ancak elimizdeki silahları 2020 yılında yüzde 70 oranında yenilemeyi amaçlıyoruz. Belirlediğimiz bu hedef ülkemizin güvenliği için yerine getirilecek” dedi.

RUSYA'NIN KARARI ÇOK TEHLİKELİ

Rusya’nın “nükleer silah gücünü genişletme” stratejisine NATO ve ABD sert tepki gösterdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Putin’in demeci bir süredir Rusya’nın sergilediği tavır ve davranışları destekliyor. Rusya’nın genel olarak savunmaya, özel olarak da nükleer kapasitesine yatırım yaptığını görüyoruz” dedi.

“Rusya’nın bu nükleer tehdidi, gayri meşru, istikrar bozucu ve tehlikeli” diyen Stoltenberg, şöyle konuştu: “Bu üzerine eğildiğimiz bir şey ve güçlerimizin çevikliğini ve hazırlığını artırmamızın da nedenlerinden biri.”

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Putin’in açıklamasından duydukları kaygıyı dile getirdi ve kararı “eski Sovyetler Birliği topraklarında nükleer silahları imha etmek için yapılan anlaşmanın ihlali” olarak değerlendirdi.

NATO RUSYA'YLA İRTİBATI KESTİ

Tüm bu gelişmelerin ışında NATO, Moskova ile özel telefon hattı dâhil tüm irtibatını kesti. NATO ile Rusya arasında iplerin tamamen koptuğunu Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov Moskova’da açıkladı.

Meşkov şunları söyledi: “Şu anda Rusya ile NATO askeri ittifakı arasında hiçbir bağlantı noktası kalmadı. Bugün NATO karargâhıyla Rusya arasında kurulu özel telefonlar sökülerek teslim edildi. Zaten özel telefonlar bize geri teslim edilmeden önce son aylarda batı askeri ittifakıyla Rusya arasında tüm ortak programlar durdurulmuştu.”
 
Bu hamlenin Rusya’nın değil NATO’nun tercihi olduğunu da vurgulayan Meşkov, “Rusya ile yeniden ilişkiye geçmek isterlerse kapımızı onların çalması lazım” dedi.
 
NATO ile Rusya arasında ipler bugün tamamen kopmadan önce son temas geçtiğimiz ay Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg arasında Brüksel’de gerçekleşmişti.

SOĞUK SAVAŞ YILLARINA DÖNÜŞ MÜ?

Rusya ile Batı arasında Ukrayna kriziyle patlak veren gerginlik, Soğuk Savaş yıllarını akla getiriyor. II. Dünya Savaşı'ndan sonra ABD ile Sovyetler Birliği arasında yaşanan "sürekli gerginlik" ve "sınırlı çatışma" ortamı, neredeyse tüm dünyayı etkisi altına almıştı. Nükleer tehdidin korku saldığı bu süreçte, dünya devletleri iki süper güçten birinin yanında yer almak durumunda bırakıldı. 1985'te Sovyetler Birliği'nin başına Mihail Gorbaçov'un gelmesiyle iki ülke arasında buzlar biraz olsun erimeye başladı. Doğu Almanya ile Batı Almanya'yı ayıran Berlin Duvarı'nın yıkılmasından yaklaşık iki yıl sonra Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla da süreç sona erdi.
 
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29306540.asp (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29306540.asp)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: tumucin - 17 Haziran 2015, 21:02:22
 Türkiyede orta menzilli füze yerleştirirler

Birde incirlikdeki Atom Bombasi degeri düsmedi daha yüksendi
Başlık: NATO, Rusya tehdidini gördü
Gönderen: SKYWOLF - 26 Haziran 2015, 08:24:47
NATO, Rusya tehdidini gördü
Güven ÖZALP / BRÜKSEL 26 Haziran 2015
NATO, Rusya tehdidini gördü

(http://img.hurriyet.com.tr/_np/0972/30120972.jpg)

RUSYA’yla silah yarışına girme ve yeni Soğuk Savaş niyeti olmadığını açıklayan NATO dün sona eren Savunma Bakanları Toplantısı’nda meydan okumalara uyum sağlamak amacıyla bazı önlemleri devreye sokma kararı aldı.

NATO’nun Acil Mukabele Gücü (NRF) mevcut ortam bağlamında gözden geçirilen ilk unsur oldu. 2105 başında asker sayısı 13 bin olarak belirlenen gücün kapasitesi 40 bine yükseltilecek. Personel artırımının yanı sıra gücün hava, deniz ve özel operasyon unsurları da güçlendirilecek. Bu gücün içinde oluşturulacak ve 48 saatte istenilen kriz bölgesinde konuşlandırılması mümkün olacak öncü güç de şekillenmeye başladı. Çok sayıda ülkeden bu güce yönelik katkı taahhütleri geliyor.
ABD’nin Estonya, Letonya, Litvanya, Bulgaristan, Romanya, Bulgaristan ve Polonya’da çok sayıda asker ve aralarında 250 tankın da bulunduğu ağır silah konuşlandırma kararı da NATO’da tehditler karşısında “temkinli bir mukabele” olarak nitelendirildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, savunma bakanlarının siyasi ve askeri karar alma mekanizmalarını da hızlandırma kararı aldıklarını söyledi. Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı (SACEUR) General Philip Breedlove, mukabele güçlerinin alarm seviyesine geçirilmesi, toplanması ve konuşlandırılması konusunda daha fazla yetkiye sahip olacak.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29384093.asp (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29384093.asp)
Başlık: NATO'dan Rusya'ya 'Karadağ' darbesi
Gönderen: SKYWOLF - 02 Aralık 2015, 12:01:36
NATO'dan Rusya'ya 'Karadağ' darbesi
hurriyet.com.tr02 Aralık 2015 - 11:51:32
NATO'dan Rusya'ya 'Karadağ' darbesi

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/620x350/565ea6dd67b0a91ffcf402fe.jpg)

NATO, Balkan ülkesi Karadağ'ı ittifakın 29'uncu üyesi olmaya davet etti. Rusya uzun süredir NATO'yu böyle bir hamlede bulunmaması için uyarıyordu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "NATO dışişleri bakanları, Karadağ'ın 29'uncu üye olması yönünde gerekli müzakereleri başlatmak için tarihi bir karar aldı" dedi.

Reuters haber ajansı, "eski komünist ülkeye üyelik yolunu açan" kararı duyuran Stoltenberg'in, Brüksel'deki NATO dışişleri bakanları toplantısında yaptığı konuşmada "Karadağ'ı kutluyoruz" dediğini aktardı. Stoltenberg, "Bu, çok güzel bir ittifakın başlangıcı" dedi.

RUSYA'DAN KARADAĞ'A YAPTIRIM

Karara tepki gösteren Rusya, NATO'ya katılması durumunda Karadağ ile ortak projeleri iptal edeceklerini açıkladı. Rusya Federasyon Konseyi'nin savunma komitesi başkanı Viktor Ozerov, bu durumda askeri alandakiler dahil olmak üzere tüm projelerin baltalanmış olacağı uyarısını yaptı.

Arnavutluk ve Hırvatistan'ın 2009 yılındaki katılımlarının ardından NATO'nun Balkan ülkelerinden birine yaptığı bu ilk davete, Rusya'nın karşı olduğu biliniyor.

LAVROV "PROVOKASYON" DEMİŞTİ

Eski Yugoslavya cumhuriyetlerinden Karadağ'ın NATO üyeliğine karşı çıkan Rusya; böyle bir adımın, Batı Balkanlar'da yakalanması hedeflenen istikrar için tehdit oluşturacağını savunuyor. Rusya'dan geçen hafta yapılan açıklamada, "Böyle bir hamle; ne Balkanlar'a, ne de Avrupa'ya barış ve istikrar getirir... Sadece Rusya ile NATO arasındaki ilişkileri daha da karmaşık hale getirir" denilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Eylül ayındaki açıklamasında, NATO'nun genişletilmesini "bir hata, hatta provokasyon" olarak nitelemişti.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/565eab1c67b0a91ffcf403bb)
Karadağ ile ilgili tarihi kararın alındığı toplantılarda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ediyor.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/565ea7e367b0a91ffcf40328)
600 binin üzerinde bir nüfusa sahip olan Karadağ, 2006 yılındaki bağımsızlık referandumunun ardından Sırbistan-Karadağ birliğinden ayrılarak bağımsız bir devlet oldu.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/565eab3867b0a91ffcf403bf)
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Karadağ Savunma Bakanı Milica Pejanovic-Durisic (Solda) ve Dışişleri Bakanı Igor Luksic'i (Ortada) tebrik etti.

RUSYA’YA MESAJ

Hürriyet Gazetesi Brüksel Temsilcisi Güven Özalp’e göre; özellikle Rusya tarafından sürekli tartışma konusu yapılan “NATO’nun açık kapı politikasının” sürdüğünü de gösteren karar, Rusya ile NATO arasında son yıllarda zorlu bir sürece giren ilişkileri daha da karmaşıklaştırma potansiyeli taşıyor.

NATO yetkilileri, adımın Rusya’nın hoşuna gitmeyeceğini bildiklerini ancak Karadağ’a yapılan davetin Moskova’ya, “NATO'nun doğuya doğru genişlemesi konusunda veto hakkın yok” mesajı niteliğinde olduğunun altını çiziyor.

DİĞER ÜLKELERLE SÜRECEK

Geçtiğimiz yıllarda genişlemeye daha fazla ağırlık veren NATO, 2009’dan bu yana yeni üye almamıştı. Genişleme sürecinde Makedonya, Bosna-Hersek ve Gürcistan sırada bekliyor. Makedonya’nın üyeliğinin önündeki en önemli engel Yunanistan’la yaşadığı isim sorunu. Diğer iki ülke ise çeşitli alanlarda bazı reformları devreye sokamadığı için süreç ağır işliyor.

Karadağ’ın üyeliğinin gelecek yıl 8-9 Temmuz’da Polonya’nın başkenti Varşova’da yapılacak NATO Zirvesi’nde resmileştirilmesi bekleniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/natodan-rusyaya-karadag-darbesi-40021727 (http://www.hurriyet.com.tr/natodan-rusyaya-karadag-darbesi-40021727)
Başlık: Rus bombardıman uçakları Fransa ve İngiltere’de kafaları karıştırdı
Gönderen: SKYWOLF - 09 Mart 2016, 08:31:55
Rus bombardıman uçakları Fransa ve İngiltere’de kafaları karıştırdı

DHA08 Mart 2016 - 21:26:00
Rus bombardıman uçakları Fransa ve İngiltere’de kafaları karıştırdı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/56df297c67b0ac369404d7e9.jpg)

Fransa’nın Kuzey batısındaki Touquet şehrine 60 km açıkta Manş Denizi’nin üzerinden geçen iki Rus bombardıman uçağı, hem Fransa’da hem de İngiltere’de kafaları karıştırdı.

Bugün Fransız medyasına yansıyan habere göre, 17 Şubat günü meydana geldiği bildirilen "2 Rus bombardıman uçağının Radara takılması" olayı Fransa Savunma Bakanlığı internet sitesinde 20 Şubat günü oldukça "sessiz" bir şekilde verilmiş.

Rus yapımı TU 160 tipi bombardıman uçakları, ilk defa Manş Denizi’nin üzerinde radara yakalanıyor. France Info’nun haberine göre, 25 nükleer başlıklı bomba taşıyan uçaklar, iki İngiliz savaş uçağı ile 1 Rafale ve 1 Mirage 2000 Fransız uçakları tarafından eşlik edilerek Manş denizinden uzaklaştırıldı.

France Info radyosuna konuşan yetkililer Rusların amacının sahip oldukları askeri gücü göstermek ve NATO’nun cevap verme kapasitesini sınamak olduğunu söylediler.

Rus bombardıman uçaklarının Fransız hava sahasına girmedikleri belirtildi.

http://www.hurriyet.com.tr/rus-bombardiman-ucaklari-fransa-ve-ingilterede-kafalari-karistirdi-40065628 (http://www.hurriyet.com.tr/rus-bombardiman-ucaklari-fransa-ve-ingilterede-kafalari-karistirdi-40065628)
Başlık: Baltık Denizi'nde tehlikeli yakınlaşma
Gönderen: SKYWOLF - 14 Nisan 2016, 09:10:09
Baltık Denizi'nde tehlikeli yakınlaşma

AA13 Nisan 2016 - 20:09:00
Baltık Denizi'nde tehlikeli yakınlaşma

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/570f2fde67b0a95554448bf4.jpg)

ABD Savunma Bakanlığı, Rus savaş uçaklarının, Baltık Denizi'nde uluslararası sularda seyreden Amerikan USS Donald Cook destroyerinin üzerinde tehlikeli şekilde defalarca alçak uçuş yaptığını bildirdi.

Pentagon'dan üst düzey bir yetkilinin açıklamasına göre, ABD ile Polonya arasındaki ikili askeri ilişkileri geliştirme kapsamında Polonya'nın Gnynia şehrine giden "USS Donald Cook" adlı Amerikan destroyerinin üzerinde, Rus SU-24'ler iki gün peş peşe alçak uçuş yaptı. Açıklamaya göre, USS Donald Cook destroyeri, NATO'nun "Atlantik Kararlılık Operasyonu" çerçevesinde 8 Nisan'da Polonya'ya ulaşmıştı.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/770x0/570f2fde67b0a95554448bfb)
ABD Donanması, alçak uçuş yapan Rus savaş uçaklarının görüntülerini yayınladı.

Pentagon yetkilisi, 11 Nisan'da Baltık Denizi'nde Kaliningrad'ın 70 deniz mili açıklarında, uluslararası sularda iki Rus SU-24 savaş uçağının, Amerikan destroyerinin 100 feet (yaklaşık 30 metre) üzerinde 20 kez alçak uçuş yaptığını bildirdi. Ayrıca, 12 Nisan'da önce bir Rus KA27 helikopterinin destroyerin üzerinde daireler çizerek, fotoğraflar çektiği, daha sonra da iki Rus SU-24 savaş uçağının 11 kez destroyer üzerinde alçak uçuş yaptığı kaydedildi.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/770x0/570f2fde67b0a95554448bfe)

"DENİZ ÜZERİNDE DALGALAR OLUŞTU"

Rus uçaklarının son geçişlerinde yüksekliğin 30 feet (yaklaşık 10 metre) olduğunu belirten yetkili, bunun bir "simüle edilmiş saldırı profili" olduğunu belirterek, "Uçaklar öyle yakındı ki, deniz üzerinde dalgalar oluştu." ifadelerini kullandı.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/770x0/570f2fde67b0a95554448bf6)

Açıklamada uçakların silahsız olduğu, destroyerin radyo kanalıyla uçaklara ulaşmaya çalıştığı ve Rusların cevap vermediği kaydedilirken, "Bu, daha önce gördüklerimizden daha agresif bir olaydı" değerlendirmesinde bulunuldu.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/770x0/570f2fde67b0a95554448bf8)

Geçtiğimiz yıl nisan ayında Karadeniz'de benzer bir olay meydana gelmiş ve Pentagon Sözcüsü Steve Warren, bir Rus savaş uçağının USS Donald Cook destroyerini 90 dakika boyunca alçak uçuşla taciz ettiğini ifade etmişti.

Kaliningrad, Rusya Federasyonu'nun Rusya ile sınırı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında yer alan bir toprağı olarak biliniyor.

ABD'nin destroyer filosunun en önemli gemilerinden olan 154 metre uzunluğundaki "USS Donald Cook" 56 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. Gemiyi diğer savaş gemilerinden ayıran en önemli özelliğini ise balistik füze kalkanı "Aegis" sistemi oluşturuyor. Destroyer, gelişmiş radarları sayesinde füze saldırıları da dahil olmak üzere birçok saldırıya karşı "kalkan" özelliği taşıyor.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/770x0/570f2fde67b0a95554448bf9)

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/770x0/570f2fde67b0a95554448c00)

http://www.hurriyet.com.tr/baltik-denizinde-tehlikeli-yakinlasma-40087929 (http://www.hurriyet.com.tr/baltik-denizinde-tehlikeli-yakinlasma-40087929)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: TR(B) - 14 Nisan 2016, 23:42:16
Amerikalıları iyice taciz etmişler. Hemde bizim düşürdüğümüz su-24 lerle bence komik.

rus ekonomisi yaptırımların etkisiyle kötüye gittikçe sıcak çatışma ihtimalı artıyor. yaralı ayı daha çok saldırgan olacaktır.
Başlık: ABD ile Rusya arasında ikinci 'Baltık' krizi
Gönderen: SKYWOLF - 17 Nisan 2016, 13:00:30
ABD ile Rusya arasında ikinci 'Baltık' krizi

Nerdun HACIOĞLU/ MOSKOVA
17 Nisan 2016 - 12:20:00
ABD ile Rusya arasında ikinci 'Baltık' krizi

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/5713557fc03c0e7118e6174f.jpg)

Rusya ile ABD silahlı kuvvetleri arasında bir gerginlik daha… Hafta başında Baltık Denizi’nde Rus savaş uçaklarının “Donald Cook” destroyerini taciz etmelerinin ardından dün de ABD’ye ait Boeing RC-135 casus uçağı yine aynı bölgede SU-27 Rus avcı uçağıyla az kalsın çarpışıyordu.

İki süper güç arasında yaşanan ikinci tatsız olayı, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı (EUCOM) Danny Hernandez açıkladı.

Baltık Denizi’nde uluslararası sular üzerinde keşfe çıkan RC-135 casus uçağının Ruslar tarafından tehlikeli biçimde taciz edildiğini duyuran Hernandez, “RC-135 gözlem uçağımızın rotasında aniden beliren Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait SU-27 avcı uçağı tehlikeli ve profesyonel olmayan biçimde mürettebatımızın hayatını tehlikeye atmıştır. Rus jeti yüksek hızlarda bizim uçağımızın kanadına sadece 15 metre mesafeden geçerek, yön değiştirmesine neden olmuştur. Rusya tarafından son dönemde sıklaşan bu tür tacizlerin günün birinde kazara bile olsa istenmeyen sonuçlar doğuracağı ortadadır. Rus tarafını bu hususta bir kez daha uyarıyoruz” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı Baltık Denizi üzerinde yaşanan ikinci taciz olayıyla ilgili şimdilik herhangi bir açıklama yapmadı. Geçen hafta “Donald Cook” destroyerine yaklaşan Rus jetlerinin davranışı “Bölgede tatbikat yapıyorduk” açıklamasıyla izah edilmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/abd-ile-rusya-arasinda-ikinci-baltik-krizi-40089713 (http://www.hurriyet.com.tr/abd-ile-rusya-arasinda-ikinci-baltik-krizi-40089713)
Başlık: ABD ile Rusya arasında 'Baltık' gerilimi tırmanıyor
Gönderen: SKYWOLF - 17 Nisan 2016, 19:07:16
ABD ile Rusya arasında 'Baltık' gerilimi tırmanıyor

Nerdun HACIOĞLU/ MOSKOVA
17 Nisan 2016 - 12:20:00
ABD ile Rusya arasında 'Baltık' gerilimi tırmanıyor

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/57136f02c03c0e7118e61898.jpg)

Rusya ile ABD silahlı kuvvetleri arasında bir gerginlik daha… Hafta başında Baltık Denizi’nde Rus savaş uçaklarının “Donald Cook” destroyerini taciz etmelerinin ardından dün de ABD’ye ait Boeing RC-135 casus uçağı yine aynı bölgede SU-27 Rus avcı uçağıyla az kalsın çarpışıyordu.

İki süper güç arasında yaşanan ikinci tatsız olayı, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı (EUCOM) Danny Hernandez açıkladı.

Baltık Denizi’nde uluslararası sular üzerinde keşfe çıkan RC-135 casus uçağının Ruslar tarafından tehlikeli biçimde taciz edildiğini duyuran Hernandez, “RC-135 gözlem uçağımızın rotasında aniden beliren Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait SU-27 avcı uçağı tehlikeli ve profesyonel olmayan biçimde mürettebatımızın hayatını tehlikeye atmıştır. Rus jeti yüksek hızlarda bizim uçağımızın kanadına sadece 15 metre mesafeden geçerek, yön değiştirmesine neden olmuştur. Rusya tarafından son dönemde sıklaşan bu tür tacizlerin günün birinde kazara bile olsa istenmeyen sonuçlar doğuracağı ortadadır. Rus tarafını bu hususta bir kez daha uyarıyoruz” dedi.

RUSYA: ABD YALAN SÖYLÜYOR

'İt dalaşı'yla ilgili ilk açıklamasını yapan Rusya, Amerikan tarafını yalan söylemekle suçladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General İgor Konaşenkov, iddiaların abartılı ve asılsız olduğunu vurgulayarak, “SU-27 avcı uçağımızın Amerikan uçağına tehlikeli biçimde yaklaştığına dair yapılan sunumlar gerçekleri yansıtmıyor" dedi.

Konanşenkov şöyle devam etti: "14 Nisan tarihinde Hava Koruma Birliklerimiz Baltık denizi üzerinde bilinmeyen bir hava aracı tespit etmiştir. Menşei bilinmeyen bu uçağın yüksek hızda Rusya sınırlarına doğru yaklaştığı tespit edildiği için Baltık filomuzda görevi nöbetçi SU-27 avcı uçağı keşfe gönderilmiştir. Uçağımız belirlenen uluslararası kurallar çerçevesinde tanımlanamayan hava aracını uygun mesafeden incelemiş ve bunun ABD Hava Kuvvetleri'ne ait RC-135U casus uçağı olduğunu tespit etmiştir. Amerikan casus uçağı bizim SU-27 avcı uçağını gördükten sonra rotasını değiştirmiştir. Uçağımız, gözlem uçuşu sırasında herhangi bir tehlikeli durum yaratmamıştır."

http://www.hurriyet.com.tr/abd-ile-rusya-arasinda-baltik-gerilimi-tirmaniyor-40089713 (http://www.hurriyet.com.tr/abd-ile-rusya-arasinda-baltik-gerilimi-tirmaniyor-40089713)
Başlık: Rus jeti Amerikan keşif uçağıyla burun buruna geldi
Gönderen: SKYWOLF - 30 Nisan 2016, 08:32:56
Rus jeti Amerikan keşif uçağıyla burun buruna geldi

AA30 Nisan 2016 - 07:51:00
Rus jeti Amerikan keşif uçağıyla burun buruna geldi

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/57243a2b18c77358b830c7f2.jpg)

ABD Savunma Bakanlığı, AA'ya yapılan açıklamada, Baltık Denizi'nde uluslararası sularda gerçekleşen olayda bir Rus jetinin, Amerikan keşif uçağını taciz ettiğini bildirdi.

Pentagon sözcülerinden Laura Seal tarafından AA'ya gönderilen yazılı açıklamada, "29 Nisan'da Baltık Denizi'nde uluslararası sularda rutin rotasında seyreden bir Amerikan RC-135 uçağı, bir Rus SU-27 savaş uçağı tarafından güvenlik ve profesyonellik kurallarına uymayan bir şekilde taciz edildi" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Rus jetinin, Amerikan uçağına 7,5 metre kadar yaklaştığı kaydedildi.

Seal, açıklamasında Rus savaş uçaklarının bölgede sebep olduğu olayların son dönemde arttığını ve bu durumdan endişe duyduklarını dile getirdi. Seal, herhangi bir Amerikan savaş uçağının Baltık'ta Rus hava sahasına girmediğini ve tüm operasyonlarını uluslararası hava sahasında gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

Açıklamasının sonunda Seal, "En önemlisi, tek bir pilotun bu tür güvenlik ve profesyonellik kurallarına uymayan bir eyleminin, ülkeler arasında gereksiz bir şekilde tansiyonu yükseltme potansiyeli taşımasıdır" ifadelerini kullandı.

Birkaç hafta önce de yine Baltık Denizi'nde seyreden Amerikan destroyeri USS Donald Cook, Rus jetleri tarafından taciz edilmişti. Olayın ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Rus savaş uçağını vurabilirdik" açıklamasını yapmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/rus-jeti-amerikan-kesif-ucagiyla-burun-buruna-geldi-40097042 (http://www.hurriyet.com.tr/rus-jeti-amerikan-kesif-ucagiyla-burun-buruna-geldi-40097042)
Başlık: İngiliz Hava Kuvvetleri 3 Rus Uçağını Engelledi
Gönderen: SKYWOLF - 14 Mayıs 2016, 09:05:33
İngiliz Hava Kuvvetleri 3 Rus Uçağını Engelledi

İngiliz Hava Kuvvetlerine ait uçaklar, Baltık Denizi üzerinde hava sahası ihlali yapan Rusya'ya ait 3 askeri uçağı engelledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, açıklama yaptı. Açıklamada İngiliz Hava Kuvvetlerine ait uçakların,  Baltık Denizi üzerinde hava sahası ihlali yapan  Rusya'ya ait 3 askeri uçağı engellediği belirtildi.

"TYPHOON TİPİ JETLER BALTIK DENİZİ'NDE 3 RUS UÇAĞINI ENGELLEDİ"

İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, NATO'nun Baltık Hava Denetimi Görevi kapsamında  Estonya'da bulunan İngiliz Hava Kuvvetlerine ait Typhoon tipi jetlerin  Baltık Denizi üzerinde 3 Rus askeri uçağını engellediği bildirildi.

"GÖNDERİLEN MESAJLARI YANITSIZ BIRAKTILAR"

Açıklamada, hava sahası ihlali yapan Rus uçaklarının kendilerini gereken şekilde tanıtmadığı ve gönderilen mesajları da yanıtsız bıraktığı kaydedildi.

"RUS SALDIRGANLIĞI"

İngiltere Savunma Bakanı Micheal Fallon, ihlali "Rus saldırganlığı" olarak nitelendirerek, "Bu olay,  İngiltere'nin Baltık Hava Denetimi Görevi'ne katkısının ne kadar önemli olduğunun bir başka örneğini teşkil etti.

"NATO'NUN ORTAK SAVUNMASINA BAĞLILIĞIMIZIN GÖSTERGESİ"

Rusya'nın bu saldırgan davranışına anında karşılık verebildik. Bu, NATO'nun ortak savunmasına bağlılığımızın göstergesidir." diye konuştu.

İNGİLİZ UÇAKLARININ AĞUSTOS SONUNA KADAR BÖLGEDE KALMASI BEKLENİYOR

Nisan ayında Typhoon tipi 4 İngiliz uçağı Baltık Hava Denetimi Görevi için bölgeye gönderilmişti. İngiliz uçaklarının Ağustos sonuna kadar bölgede kalması bekleniyor.

40'TAN FAZLA RUS UÇAĞI ENGELLENDİ

Baltık görevi kapsamında İngiliz uçakları bugüne kadar 17 kez havalandı ve 40'tan fazla Rus uçağını engelledi.

Şubat ayında da İngiliz uçakları  İngiltere hava sahasına yönelen iki Rus bombardıman uçağını engellemişti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-ingiliz-hava-kuvvetleri-3-rus-ucagini-engelledi-8435491/ (http://www.sondakika.com/haber/haber-ingiliz-hava-kuvvetleri-3-rus-ucagini-engelledi-8435491/)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 20 Mayıs 2016, 10:07:38
Estonya'daki İngiliz Typhoonları bu hafta ikinci bir önleme görevi daha gerçekleştirmişler. İkinci görevde 4 Su-27 savaş uçağı ve bir IL-20 ‘Coot-A’ keşif uçağının rotası Typhoonlar tarafından değiştirilmiş.
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 24 Mayıs 2016, 08:55:39
ABD Askeri Ateşesi Rusya Savunma Bakanlığı'na Çağrıldı

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan, Amerika'ya ait bir askeri uçağın Rusya sınırına yakın uçması nedeniyle ABD'nin Moskova'daki askeri ataşesinin bakanlığa çağrıldığı açıklandı.

(http://img.sondakika.com/haber/870/_x_6381_o.jpg)

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD'ye ait RC-135 tipi uçağın 22 Mayıs'ta  Japon Denizi üzerinde keşif uçuşu yaparken  Rusya sınırına yaklaştığının tespit edildiği belirtildi.

SİVİL UÇAKLAR İÇİN BELİRLENEN İRTİFA KULLANILDI

Açıklamada, uçağın transponder cihazının kapalı olduğu ve sivil uçaklar için belirlenen irtifayı kullandığı savunuldu.

ASKERİ ATEŞE RUS SAVUNMA BAKANLIĞI'NA ÇAĞRILDI

ABD'nin  Moskova Büyükelçiliği'nde görevli askeri ataşenin bu konuyla ilgili  Rusya Savunma Bakanlığı'na çağrıldığı belirtilen açıklamada, "Görüşmede bu tür olayların tekrarlanmaması için önlem alınması gerektiğine dikkat çekildi" ifadeleri kullanıldı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-abd-askeri-atesesi-rusya-savunma-bakanligi-na-8463870/ (http://www.sondakika.com/haber/haber-abd-askeri-atesesi-rusya-savunma-bakanligi-na-8463870/)
Başlık: Rus Savaş Uçağı Estonya Hava Sahasını İhlal Etti
Gönderen: SKYWOLF - 08 Haziran 2016, 11:10:59
Rus Savaş Uçağı Estonya Hava Sahasını İhlal Etti
Estonya, bir Rus savaş uçağı ülke hava sahasını ihlal ettiği için Rusya'ya nota verildiğini duyurdu. Rusya, Estonya hava sahasında 1 yılda üçüncü kez ihlal gerçekleştirdi.

(http://img.sondakika.com/haber/410/rus-savas-ucagi-estonya-hava-sahasini-ihlal-etti-8509410_x_4711_o.jpg)

Estonya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya'ya ait An-26 tipi savaş uçağının, Finlandiya Körfezi'ndeki Estonya'nın Vaindloo Adası yakınında Estonya hava sahasını ihlal ettiği kaydedildi.

BİR DAKİKADAN FAZLA KALDI

Açıklamada, uluslararası hava sahasında uçması gereken Rus askeri uçağının Estonya hava sahasında bir dakikadan az kaldığı ve pilotların Estonya Havacılık Servisi ile temasa geçmediği belirtildi.

BÜYÜKELÇİYE NOTA VERİLDİ

Bu gelişme üzerine, Estonya Dışişleri Bakanlığı'nın, Rusya'nın Tallin Büyükelçiliği temsilcisini bakanlığa çağırarak nota verdiği ifade edildi.

ÜÇÜNCÜ İHLAL YAŞANDI

Rus savaş uçakları, bu yıl üçüncü kez Estonya'nın hava sahasını ihlal etti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-rus-savas-ucagi-estonya-hava-sahasini-ihlal-etti-8509410/ (http://www.sondakika.com/haber/haber-rus-savas-ucagi-estonya-hava-sahasini-ihlal-etti-8509410/)
Başlık: Tatbikat restleşmesi
Gönderen: fırtına06 - 08 Haziran 2016, 11:28:56
Polonya’da Rusya’nın artan saldırganlığına karşı, 24 NATO müttefiki ve ittifak üyesi olmayan 4 ülkenin katıldığı toplam 31 bin asker, onlarca savaş uçağı, gemi ve 3 bin askeri aracın katıldığı tatbikat başladı. NATO tatbikatının yanı sıra 6-12 Haziran arasında da Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan ve Gürcistan komando birliklerinin katılımı ile birleşik bir komando tatbikatı yapılacak.

(http://fotocdncube.gazetevatan.com/vatanmediafile/Haber598x362/2016/06/08/tatbikat-restlesmesi-2208796.Jpeg)

NATO müttefikleri, Rusya ile yaşanan gerginlikler devam ederken dün en büyük askeri tatbikatına başladı. 24 NATO müttefikinin yanı sıra, tatbikata NATO üyesi olmayan Ukrayna, Gürcistan, İsveç ve Finlandiya da katılıyor. Yetkililer, Polonya'da iki hafta sürecek Anakonda-16 adı verilen büyük çaplı tatbikatın Rusya'nın Doğu Avrupa'da artışa geçen askeri varlığına karşı başlatıldığını belirtiyor. Dev tatbikata 14 bini ABD, 12 bini Polonya ve bini de İngiltere askeri olmak üzere toplam 31 bin asker, onlarca savaş uçağı, gemi ve 3 bin askeri araç katılıyor. Harekatlar gece helikopter saldırısı ve doğudan gelen saldırıya karşı operasyonu da kapsıyor.
Rus saldırganlığına karşı

Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, önceki gün Varşova'da gerçekleştirilen tatbikat açılış gününde yaptığı konuşmada tatbikatın amacının “müttefiklerin doğu bölgesini savunabilirliğini test etmek” olduğunu söyledi. Tatbikatın, 8-9 Temmuz 2016'da Varşova'da toplanacak NATO liderler zirvesinden bir ay önceye denk gelmesi de dikkat çekti. Zirvede, doğu Avrupa'da artan Rus saldırganlığına cevap olarak Polonya ve Baltık ülkelerine birliklerin yerleştirilmesinin konuşulması bekleniyor. NATO, temmuzdaki zirve öncesi Rusya ile resmi görüşmelerde bulunacağını açıklasa da Polonya ve Romanya'ya inşa edilen ABD füze sistemi nedeniyle Washington ve Moskova yönetimleri arasında alevlenen tartışmalar gelecekteki işbirliği ihtimallerinin sorgulanmasına yol açtı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Polonya'daki tatbikatın, Rusya ve Batılı ülkelerin ilişkilerinde güven atmosferi sağlanmasına katkı sunmayacağını belirtti.

Rusya'dan kırım hamlesi

Moskova yönetimi, NATO'nun son zamanlardaki faaliyetlerini 'gereksiz provokasyonlar' şeklinde niteleyerek eleştirirken, işgal ettiği Kırım ve Rostov bölgesinde üç günlük tatbikat başlattı. Rusya'nın, ülkenin güneyinde yer alan Rostov bölgesinde ve yasa dışı şekilde ilhak ettiği Kırım'daki tatbikatına yeni ürettiği ve modernize ettiği muharip uçaklar da katılıyor. Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, tatbikata 2 bin 500 pilot, uzman ve Güney Askeri Bölge kara destek ekipleri katılıyor. Tatbikata katılan Rus Hava Kuvvetlerine ait 50 hava biriminde, Mi-28N, Ka-52 ve Mi-35M muharip helikopterleri, An-12, An-26 kargo uçakları ve yeni üretilen Su-30 SM tipi muharip uçakları ile modernize edilen Su-27 tipi uçaklar yer alıyor. Tatbikatın üç gün süreceği belirtildi.Birleşik komando harekatı 6-12 Haziran tarihleri arasında Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan ve Gürcistan komando birliklerinin katılımı ile birleşik bir komando tatbikatı yapılacak. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, teröristlerle mücadelede birliklerin eğitim ihtiyacını karşılayan Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığınca birleşik bir komando tatbikatı icra edileceği belirtilmişti. Tatbikata Türkiye'den, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Kara Havacılık Komutanlığı'ndan unsurların katılacağı ifade edilirken, tatbikatın amacı, “ülkelerin komando birlikleri arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak, birlikte çalışabilirliği geliştirmek” olarak açıklanmıştı.

'Rusya'nın kazanma şansı az'

Polonya Ulusal Güvenlik Servisi Başkanı Pawel Soloch, Rusya'nın NATO ile savaşa girdiği takdirde kazanma şansının çok az olacağını söyledi. Soloch, Rzeczpospolita gazetesine verdiği demeçte, son yıllarda bölgede jeopolitik durumun değiştiğini ve bu nedenle Polonya'nın güvenlik stratejisinde değişikliklere gideceğini belirtti. Tehditlerin listesine Rusya'yı ekleyeceğine işaret eden Soloch, “Strateji planımız yıl sonuna kadar hazır hale gelecek. Rusya'nın yürüttüğü politika, Polonya'ya tehdit taşıyor. Bunu kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı. NATO ve AB'nin en kötü durum senaryosuna hazır olmasının gerektiğini vurgulayan Soloch, “NATO ve Rusya arasında çok büyük potansiyel farkı ortada. Vladimir Putin liderliğindeki Rusya, NATO ülkeleri ile savaşa girerse kazanma şansı çok az” dedi.

http://www.gazetevatan.com/tatbikat-restlesmesi-953708-dunya/ (http://www.gazetevatan.com/tatbikat-restlesmesi-953708-dunya/)
Başlık: Türkiye, Rusya’yı havadan denetleyecek
Gönderen: SKYWOLF - 14 Haziran 2016, 08:35:07
Türkiye, Rusya’yı havadan denetleyecek
Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA13 Haziran 2016 - 14:50Son Güncelleme : 13 Haziran 2016 - 14:59
Türkiye, Rusya’yı havadan denetleyecek

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/575e9eb418c7732f245ef8f7.jpg)

Rusya Savunma Bakanlığı, uluslararası “Açık Semalar Anlaşması” uyarınca Türk ve Finlandiyalı askeri uzmanlardan oluşan ekibin Türk Hava Kuvvetleri’ne ait CN/235 gözlem uçağıyla Rusya üzerinde denetim uçuşu gerçekleştireceklerini duyurdu.

Rus tarafı bu iznin Türkiye’nin geçtiğimiz Şubat ayında benzer bir uçuş için “Rusya’ya izin vermemesine rağmen” müsaade edildiğini hatırlattı.

Rusya Savunma Bakanlığı adına açıklamayı yapan “Açık Semalar Anlaşması” sorumlusu Sergey Rijkov, “Türkiye ve Finlandiya’dan askeri uzmanların oluşturduğu grup savaş riskini azaltmak amacıyla 13-17 Haziran tarihleri arasında Türk Hava Kuvvetlerine ait CN/235 gözlem uçağıyla Rusya toprakları üzerinde belirlen güzergâhta uçuş gerçekleştirecek. Yabancı müfettişlerin gözlem uçuşuna Rus subaylar da eşlik edecek” dedi.

Rijkov, “Burada hatırlatmamız gereken önemli bir husus var. Geçtiğimiz Şubat ayında Rusya Savunma Bakanlığının Türkiye üzerindeki gözlem uçuşu talebi Ankara tarafından reddedilmişti. O tarihte Türk tarafı rota konusunda mutabık kalınamadığı gerekçesiyle talebimize ‘Hayır’ demişti” ifadesini kullandı.

http://www.hurriyet.com.tr/turkiye-rusyayi-havadan-denetleyecek-40117012?_sgm_campaign=scn_a0046116293a0000&_sgm_source=40117012&_sgm_action=click (http://www.hurriyet.com.tr/turkiye-rusyayi-havadan-denetleyecek-40117012?_sgm_campaign=scn_a0046116293a0000&_sgm_source=40117012&_sgm_action=click)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 14 Haziran 2016, 08:38:50
NATO: 4 Müfrezeyi Baltık Ülkelerine ve Polonya'ya Mevzilendireceğiz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "4 güçlü çok uluslu müfrezeyi Baltık ülkelerinde ve Polonya'da mevzilendirmeye karar verdik" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel'deki NATO karargahında yarın başlayacak savunma bakanları toplantısı gündemine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, "4 güçlü çok uluslu müfrezeyi Baltık ülkelerinde ve Polonya'da mevzilendirmeye karar verdik. Bu, NATO'nun tüm müttefikleri savunmaya hazır olduğunu net bir şekilde gösteriyor" dedi.

"ZİRVE, GÜVENLİĞİMİZ İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLACAK"

NATO Varşova Zirvesi'nin 8-9 Temmuz'da yapılacağını anımsatan Stoltenberg, "Zirve, güvenliğimiz için dönüm noktası olacak. NATO, müttefik ülkeleri korumak ve bölgemizde istikrarı sağlamak için güçlü adımlar atıyor. Ancak yüzleştiğimiz zorluklar devam ediyor." diye konuştu.

Stoltenberg, önümüzdeki iki gün devam edecek NATO savunma bakanları toplantısının Varşova Zirvesi'nde alınacak kararların yolunu açacağını söyledi.

"4 MÜFREZEYİ BALTIK ÜLKELERİNDE VE POLONYA'DA MEVZİLENDİRECEĞİZ"

Müttefikler olarak her yönden gelecek tehditlere karşı caydırıcılığı ve savunmayı destekleme gereğine işaret eden Stoltenberg, "Şubat ayında İttifakımızın doğu bölgesindeki varlığımızı kuvvetlendirmekte anlaşmıştık. Şimdi, bu kuvvetin boyut, kapsam ve içeriğini görüşüyoruz. Askeri planlamacılarımızın tavsiyeleri doğrultusunda, rotasyon halinde 4 güçlü çok uluslu müfrezeyi Baltık ülkelerinde ve Polonya'da mevzilendirmeye karar verdik. Bu NATO'nun tüm müttefikleri savunmaya hazır olduğunu net bir şekilde gösteriyor." ifadelerini kullandı.

"NATO MÜDAHALE GÜCÜ ASKER SAYISI 40 BİNE ULAŞTI"

Stoltenberg, NATO müdahale gücü asker sayısının üç kat artırılarak 40 bine ulaştığına dikkati çekerek, "Bu güçlerin merkezinde 5 bin askerden oluşan Mızrak Ucu kuvvetimiz günler içinde müdahaleye hazır durumda. Ayrıca, İttifakımızın doğusunda 8 yeni küçük karargahı planlama, tatbikat ve takviye koordinasyonu için kurduk." değerlendirmesinde bulundu.

NATO kuvvetlerinin Avrupa'da daha hızlı hareket edebilmesi için de çalışmalar yaptıklarını anımsatan Stoltenberg, önemli ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Geçen ay, NATO'nun Mızrak Ucu kuvvetinin tatbikatında bin askerin ve 400 aracın İspanya'dan Polonya'ya 4 günde ulaştırıldığını vurgulayan Stoltenberg, kriz yaşandığında hızın çok önemli olduğunu ve fark yaratacağını ifade etti.

"BU DEĞİŞİMİ SÜRDÜRMEK İÇİN SAVUNMAMIZA DAHA FAZLA HARCAMA YAPMAMIZ GEREK"

Stoltenberg, NATO'nun hem kuvvetlerini hem de hızını artırdığını hatırlatarak, "Bu değişimi sürdürmek için savunmamıza daha fazla harcama yapmamız gerekiyor." dedi.

Savunma harcamalarını artırmak ve önümüzdeki 10 yılda gayri safi milli hasılanın (GSMH) yüzde 2'sini savunma harcaması olarak gerçekleştirmek üzere NATO üyesi ülkelerin iki yıl önce bir taahhütte bulunduğunu anımsatan Stoltenberg, "Uzun yıllar sonrasında 2015'de savunma harcamalarında yüzde 0,6 oranında bir artış gördük. 2016 beklentimizde de bir artış oldu. Bunlar cesaret veriyor. Şu anda 2016 yılı için savunma harcamalarında reel değişim yüzde 1,5 seviyesinde tahmin ediliyor. Bu da 3 milyar dolarlık artış anlamına geliyor." ifadesini kullandı.

"HALEN OLMAMIZ GEREKEN NOKTANIN GERİSİNDEYİZ"

Stoltenberg, 20 müttefik ülkenin bu yıl savunma harcamalarında artış yapmayı planladığını belirterek, "Uzun yıllar yanlış gidişin ardından doğru yöne döndük. Ancak, halen olmamız gereken noktanın gerisindeyiz. Daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Hem savunma harcamalarımızı GSMH'nin yüzde 2'si seviyesine çıkartmalı hem de ittifak olarak belirlediğimiz önceliklere harcama yapmalıyız." diye konuştu.

NATO'nun sınırları ötesine istikrar yansıtması gerektiğini vurgulayan Stoltenberg, bu bağlamda komşu ülkeleri ve ortakları desteklemek gerektiğini, istikrarlı bölgelerin herkesin güvenliğine katkı yaptığını anlattı.

Stoltenberg, savunma bakanları toplantısında, yerel güçlerin desteklenerek ülkelerinde istikrar sağlanması ve terörle mücadelede rollerinin artırılması konuşunun ele alınacağını ifade etti.

"UKRAYNA'NIN DOĞUSUNDA MEVCUT GÜVENLİK DURUMUNDAN KAYGI DUYUYORUZ"

NATO Ukrayna Komisyonunun Çarşamba günü toplanacağını belirten Stoltenberg, "Biz Ukrayna'nın doğusunda mevcut güvenlik durumundan ve ateşkesin ihlal edilmesinden kaygı duyuyoruz." dedi.

Stoltenberg, önümüzdeki iki gün önemli kararlar alınacağını ve ortak savunmanın ve ortaklarla iş birliğinin kuvvetlendirileceğini söyledi.

TÜRKİYE'Yİ MİLLİ SAVUNMA BAKANI IŞIK TEMSİL EDECEK

Brüksel'de 14-15 Haziran'da gerçekleştirilecek NATO savunma bakanları toplantısında Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Fikri Işık temsil edecek.

http://www.sondakika.com/haber/haber-nato-genel-sekreteri-stoltenberg-aciklamasi-8524165/ (http://www.sondakika.com/haber/haber-nato-genel-sekreteri-stoltenberg-aciklamasi-8524165/)
Başlık: Rus uçağından Karadeniz üzerinde ABD uçağına önleme
Gönderen: SKYWOLF - 07 Eylül 2016, 22:10:39
Rus uçağından Karadeniz üzerinde ABD uçağına önleme
AA
07 Eylül 2016 - 21:12Son Güncelleme : 07 Eylül 2016 - 21:21
Rus uçağından Karadeniz üzerinde ABD uçağına önleme

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/57d059b067b0a93ed0ee9252.jpg)

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Karadeniz üzerinde bir Rus savaş uçağının ABD'ye ait bir askeri keşif ve gözetleme uçağına önleme yaptığını bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, AA muhabirinin sorusu üzerine, Rusya'ya ait Su-27 tipi jetin Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında ABD Donanmasına bağlı P-8A Poseidon tipi askeri uçağa bugün "yakın mesafede ve güvensiz şekilde" önleme yaptığını belirtti.

ABD uçağının rutin operasyonlar için Karadeniz üzerinde uçtuğunu ifade eden Davis, önlemenin 19 dakika sürdüğünü kaydetti.

Davis, ABD Donanması uçakları ve gemilerinin Rusya'ya ait askeri unsurlarla rutin şekilde bölgede karşılaştığını, birçok kez bunların "güvenli ve profesyonel" şekilde meydana geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Ancak bunun gibi güvensiz manevralar endişelenmemize yol açıyor. Bu eylemler gereksiz yere gerilimi yükseltme potansiyeli taşıyor ve yanlış değerlendirmeler ya da kazalarla sonuçlanabilir."

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın İngiltere ziyareti sırasında gazetecilere konuşan bir Pentagon yetkilisi ise Rus uçağının Amerikan uçağına önce 10 metre kadar yaklaştığını, bir ara bu mesafenin 3 metreye kadar düştüğünü söyledi.

Rus uçakları ile Amerikan gemileri ve uçakları son dönemde birçok bölgede karşı karşıya gelebiliyor. Son olarak nisan ayında Baltık Denizi'nde bir Su-24 tipi Rus uçağı ABD destroyeri Donald Cook'un 10 metre yakınından birkaç kez geçmiş, bir Su-27 jeti de yine Baltık Denizi üzerinde ABD Hava Kuvvetlerinin RC-135 tipi keşif ve gözetleme uçağına çok yaklaşmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/rus-ucagindan-karadeniz-uzerinde-abd-ucagina-onleme-40218833 (http://www.hurriyet.com.tr/rus-ucagindan-karadeniz-uzerinde-abd-ucagina-onleme-40218833)
Başlık: Rus Bombardıman Uçakları Fransız Sahillerinde Radara Takıldı
Gönderen: SKYWOLF - 05 Ekim 2016, 08:50:55
Rus Bombardıman Uçakları Fransız Sahillerinde Radara Takıldı

Fransa, ''Tupolev 160'' tipi iki adet Rus hava bombardıman uçağının, eylül ayı sonunda ülkenin kuzey sahilinde uçarken, Fransız savaş uçakları tarafından yolunun kesildiğini açıkladı.

Fransa Hava Kuvvetleri, Fransız savaş uçaklarının 2 Rus bombardıman uçağının yolunu kestiğini açıkladı

2 RUS BOMBARDIMAN UÇAĞI FRANSA SAHİLLERİNDE RADARA TAKILDI

Fransa Hava Kuvvetleri basın servisinden yapılan yazılı açıklamada, Tupolev 160 tipi iki adet Rus bombardıman uçağının, 22 Eylül'de önce Norveç'in kuzeyinde, daha sonra İrlanda'nın batısında ve ardından Fransız sahillerinde radara takıldığını duyurdu.

Açıklamada, Tours kentinden havalanan iki adet Fransız ''Rafale'' tipi savaş uçağının, Bretagne açıklarında Rus bombardıman uçaklarının yolunu kestiği ve kendilerini uluslararası hava sahasına kadar eşlik ettiği kaydedildi.

İRLANDA ÜZERİNDEN RUSYA'YA GERİ DÖNDÜ

Rus uçakların daha sonra İspanya sahillerine doğru uçtuğu kaydedilen açıklamada, bu kez İspanyol savaş uçaklarının havalanarak, Rus bombardıman uçaklarının yolunu kestikleri bildirildi. Açıklamada, Rus uçaklarının daha sonra İrlanda üzerinden Rusya'ya geri döndükleri bildirildi.

Fransız basınına göre, NATO'da sadece ortak hava savunma sistemi gerçekleştiren Fransa, İngiltere, İspanya ve Norveç, erken uyarı ile hava sahalarını ihlal eden ülkelerin uçaklarına, ortak olarak müdahale ediyor.

Fransız savaş uçakları son olarak 17 Şubat'ta yine ülkenin kuzeyindeki Touquet kıyısı açıklarında Rus Tupolev160 tipi bombardıman uçaklarını engellemiş ve takip etmişti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-rus-bombardiman-ucaklari-fransiz-sahillerinde-8828078/ (http://www.sondakika.com/haber/haber-rus-bombardiman-ucaklari-fransiz-sahillerinde-8828078/)
Başlık: NATO'dan Rusya'ya sert mesajlar
Gönderen: SKYWOLF - 26 Ekim 2016, 23:15:33
NATO'dan Rusya'ya sert mesajlar
AA
26 Ekim 2016 - 22:31Son Güncelleme : 26 Ekim 2016 - 22:39
NATOdan Rusyaya sert mesajlar

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/581105aa67b0af3130e5e7e4.jpg)

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Savunma Bakanları Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarda Rusya'ya sert çıkarken birliğin Karadeniz Bölgesi'ndeki varlığını güçlendirme konusunda önemli kararlar alındığını açıkladı.

Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ilk günkü oturumu sonunda açıklamalarda bulundu.                 

Bakanlarla verimli bir toplantı gerçekleştirdiğini söyleyen Stoltenberg, caydırıcılık, savunma ve Varşova zirvesinde alınan kararların uygulanması hakkındaki konuları değerlendirdiklerini ifade etti. Stoltenberg, “NATO’nun ana sorumluluğu 1 milyar vatandaşımızı korumaktır. Haziran’daki Varşova zirvesinde de NATO ülkelerinin liderleri bunu sağlamaya yönelik kararlar almıştı.” diye konuştu.                 

ABD, İngiltere, Almanya ve Kanada’nın, yılın ilk aylarında ittifakın Doğu bölgesinde kurulacak çok uluslu birliklere önderlik etmeyi taahhüt ettiğini anımsatan Stoltenberg, şunları söyledi: “Bugün birçok müttefikin bu güçlere katkılarını onayladığını gururla duyuruyorum. Arnavutluk, İtalya, Polonya, Slovenya, Kanada’nın öncülüğünde Letonya’daki birliğe, Belçika, Hırvatistan, Fransa, Lüksemburg, Hollanda ve Norveç, Almanya öncülüğünde Litvanya’da kurulacak birliğe; Danimarka ve Fransa, İngiltere öncülüğünde Estonya’da kurulacak birliğe; Romanya ve İngiltere de ABD öncülüğünde Polonya’daki birliğe katkı yapacak.”                 

Stoltenberg, birliklerdeki güçlerin tam anlamıyla  çok uluslu olacağını işaret ederek, “Bu, yanlış anlaşılamaz bir mesaj  gönderiyor. NATO  bir olarak duruyor. Herhangi bir müttefike saldırı hepimize saldırı anlamını taşıyor.” diye konuştu. Yeni konuşlandırılacak dört birliğin 2017 başında faaliyete geçmesinin planlandığını hatırlatan Stoltenberg, sürecin bu yönde ve uygun bir şekilde ilerlediğini söyledi.                 

KARADENİZ'DE ROMANYA ÖNCÜLÜĞÜNDE ÇOK ULUSLU ASKERİ BİRLİK
NATO’nun Karadeniz bölgesindeki varlığını güçlendirme konusunun da ele alındığını anlatan Stoltenberg, bu bölgede, Romanya öncülüğünde çok uluslu bir askeri birlik kurulacağını söyledi. Karadeniz bölgesinde havada ve denizde de önlemler almak üzere çalışmaların devam ettiğini ifade eden Stoltenberg, ”Memnuniyetle söylerim ki bazı ülkeler, Karadeniz’de karada, havada ve denizde kurulacak güçlere katkıda bulunmaya onay verdi. Buna, Kanada, Almanya, Hollanda, Polonya, Türkiye ve ABD de dahil. Bu güce, başka müttefiklerde nasıl katkı yapacaklarını değerlendiriyor.” ifadelerini kullandı.                 

Stoltenberg, toplantıda Rusya’nın NATO sınırları yakınındaki askeri hareketlerinin de ele alındığına dikkati çekerek, “Rusya’nın davranışından kaygı duyuyoruz. Diyalog kurmak, tansiyon yüksekken daha büyük önem taşıyor. Müttefikler yakın gelecekte NATO-Rusya Konseyinde büyükelçiler toplantısı yapmaya hazır durumda.” diye konuştu.               

Toplantının ardından NATO savunma bakanları, beraber çalışma yemeğine geçti.       

http://www.hurriyet.com.tr/natodan-rusyaya-sert-mesajlar-40259979 (http://www.hurriyet.com.tr/natodan-rusyaya-sert-mesajlar-40259979)         
Başlık: NATO, Rusya sınırına asker yığması ile ilgili Putin'den ilk açıklama
Gönderen: SKYWOLF - 27 Ekim 2016, 21:44:58
NATO, Rusya sınırına asker yığması ile ilgili Putin'den ilk açıklama
Hürriyet Haber
27 Ekim 2016 - 20:27Son Güncelleme : 27 Ekim 2016 - 20:31
NATO, Rusya sınırına asker yığması ile ilgili Putinden ilk açıklama

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/58123995c03c0e0a24fa12e9.jpg)

NATO'nun Rusya sınırına görülmemiş askeri yığınak yapmaya karar vermesine Rus lider Vladimir Putin'den yanıt geldi.

ABD'nin başını çektiği Batılı ülkelerle Rusya arasındaki gerilimin tırmanmasını Soçi'deki konuşmasında yorumlayan Putin, "Rusya, hiçbir ülkeye saldırı düzenlemeyi planlamıyor. Bu komik, aptalca ve böyle bir şey düşünülemez. Bu iddialar, diğer ülkelerin askeri harcamalarını artırmak için kullandıkları bir histeriden ibaret" dedi.

Yıkıma uğrayan Ortadoğu'nun yeniden ayağa kalkabilmesi için Rusya lider sürpriz bir öneriyi gündeme getirdi. Putin, II. Dünya Savaşı'ndan sonra ABD'nin uyguladığı Marshall yardım planına değind:

"Ortadoğu'da yaşanan devasa boyuttaki yıkımlar, uzun vadeli ve kapsamlı programlar uygulanmasını gerektiriyor. Bölgede yeniden canlanma ve kalkınma için modern Marshall planına ihtiyacı var."

Halep'teki saldırıları durdurmayacaklarını söyleyen Putin, "Bazı ülkeler BM Tüzüğü'nü hafife alıyor. BM Tüzüğü'ndeki kuralları uygulamayı bırakırsak, kaos çıkar. ABD önce eski Yugoslavya'da, sonra Irak'ta, ardından da Suriye'de BM Tüzüğü'nü ihlal etti. Suriye'nin Halep kentinde sivillere rağmen militanlarla savaşmaktan başka seçeneğimiz yok" dedi.

Rus lider, ABD lideri Obama ile yaptığı Suriye anlaşmalarının Washington'daki bazı güçler tarafından engellendiğini savundu:

"ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığımız Suriye anlaşmaları hayata geçmediği için üzgünüm. Washington'daki bazı güçler, bu anlaşmaların uygulanmaması için her şeyi yaptı."

'ABD MUZ CUMHURİYETİ Mİ?'

Rusya liderinin gündeminde ABD'deki seçimler de vardı:

"Birileri ciddi olarak Rusya'nın Amerikan halkının seçimini etkileyebileceğini düşünüyor mu? Amerika bir muz cumhuriyeti mi? Amerika büyük güç. Eğer haklı değilsem lütfen beni düzeltin.

Moskova, ABD'deki başkanlık seçimlerini etkilemeye çalışmıyor. Rusya'ya yöneltilen suçlamalar histerinin göstergesi.

Bir ülkenin seçim sistemine diğer ülkenin siber saldırı yoluyla müdahale etmesi kabul edilemez. Ülkeler, siber ortamda geçerli olacak ortak davranış kuralları üzerinde anlaşma yapmalı.

ABD seçimlerini kimin kazanacağını Rusya için fark etmiyor. Zira Donald Trump veya Hillary Clinton'un seçimi kazandıktan sonra nasıl davranacağını bilmiyoruz.

Trump'ın Rusya'nın favorisi olduğuna dair haberler tamamen saçma. Basının Trump'ı Moskova'nın favorisi olarak göstermesi tesadüf değil. Bu haberler, kamuoyunu manipüle etmek için yapıldı."

http://www.hurriyet.com.tr/nato-rusya-sinirina-asker-yigmasi-ile-ilgili-putinden-ilk-aciklama-40260975 (http://www.hurriyet.com.tr/nato-rusya-sinirina-asker-yigmasi-ile-ilgili-putinden-ilk-aciklama-40260975)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: Partikül - 28 Ekim 2016, 00:32:54
Mantık çerçevesinde konuşmuş.
Başlık: Rusya'dan Norveç'e: Bunun Acısını Çekeceksiniz
Gönderen: SKYWOLF - 01 Kasım 2016, 20:59:30
Rusya'dan Norveç'e: Bunun Acısını Çekeceksiniz

Rusya'da savunma ve güvenlik komitesi vekili, ABD donanmasına ev sahipliği yapmaya hazırlanan Norveç'i çok sert bir dille uyardı.

Suriye'de yıllardır süren iç savaşın karşı karşıya getirdiği ABD ve Rusya arasındaki gerilim artıyor. Rusya, ABD donanmasından gemilere ev sahipkiği yapmaya hazırlanan Norveç'i sert bir dille uyardı.

"NORVEÇLİLER ACI ÇEKECEK"

TV2'ye konuşan Rusya Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Frants Klinsevitsj, Norveçlilerin ABD askerlerinin ülkedeki varlığından dolayı acı çekeceklerini belirtirken; "Bu Norveç ve Norveçliler için çok tehlikeli. Buna nasıl reaksiyon vermeliyiz. Norveç'i daha önce hiç stratejik silahlarımızın hedef listesine koymamıştık. Ama bu durum gerçekleşirse, Norveçliler bunun acısını çekecek."ifadelerini kullandı.

"RUSYA'NIN BU ŞEKİLDE TEPKİ VERMESİNİ GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK"

Rusya'dan gelen bu çok sert tepkinin ardından konuşan Norveç Savunma Bakanı Ine Eriksen Soreide; "Rusya'nın bu şekilde tepki vermesini gerektirecek bir durum yok. Ama Ruslar, NATO ülkelerinin yaptığı neredeyse her şeye bu şekilde tepki veriyorlar." dedi.

ABD'nin birliklerini göndereceği Vaernes, Rusya-Norveç sınırına 1000 km uzaklıkta bulunuyor. 1949'dan bu yana NATO üyesi olan Norveç'te ABD'nin askeri malzeme deposu olarak kullandığı, dağların içine açılmış tüneller bulunuyor. NATO üyesi ülkeler geçtiğimiz günlerde Rusya sınırında bulunan Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerine de askeri birlikler gönderme kararı almıştı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-rusya-dan-norvec-e-bunun-acisini-cekeceksiniz-8919254/ (http://www.sondakika.com/haber/haber-rusya-dan-norvec-e-bunun-acisini-cekeceksiniz-8919254/)
Başlık: Karadeniz'de sıcak dakikalar... Rus ve ABD uçakları arasında gerilim
Gönderen: SKYWOLF - 30 Ocak 2018, 08:26:25
Karadeniz'de sıcak dakikalar... Rus ve ABD uçakları arasında gerilim

Hurriyet.com.tr29.01.2018 - 23:17 | Son Güncelleme: 30.01.2018 - 01:17
ABD Savunma Bakanlığı, Karadeniz üzerinde seyreden Donanma'ya ait keşif uçağının Rus Su-27 tipi bir jet tarafından tehlikeli bir şekilde engellendiğini duyurdu.

CNN'e konuşan üç yetkili, Rus jetinin uluslararası hava sahasında uçan Amerikan uçağına 1.5 metre yaklaştığını söyledi.

Rus jetinin hamlesinin ardından ABD uçağının görevini yarıda bırakarak uzaklaştığı ifade edildi. 

Birleşik Devletler Avrupa Donanma Kuvvetleri (6. Filo) Sözcüsü Yüzbaşı Pamela Kunze, müdahalenin toplamda 2 saat 40 dakika sürdüğünü açıkladı. Kunze, ABD uçağının uluslararası hukukla uyumlu faaliyet gösterdiğini ve Rus müdahalesine neden olacak bir hamlede bulunmadığını savundu.

 http://www.hurriyet.com.tr/dunya/karadenizde-sicak-dakikalar-rus-ve-abd-ucaklari-arasinda-gerilim-40725567 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/karadenizde-sicak-dakikalar-rus-ve-abd-ucaklari-arasinda-gerilim-40725567)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: fırtına06 - 07 Şubat 2018, 20:04:20
Mattis: Füzeleri tekrar devreye sokarız

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Rusya'nın nükleer anlaşmaları ihlal etmesi halinde ülkesinin elinde koz olarak bulunan denizde konuşlu seyir füzelerini tekrar devreye sokacağını ve düşük tesirli nükleer balistik füzeleri geliştireceğini söyledi.

(http://i2.haber7.com//haber/haber7/photos/2018/06/abdden_rusyaya_nukleer_tehdit_1517949137_9002.jpg)

Bakan Mattis, Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Paul Selva ile Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesinde, ABD’nin 2018 Nükleer Durum İnceleme ve ABD Ulusal Savunma Strateji Belgeleri hakkında kongre üyelerinin sorularını yanıtladı.

Nükleer Durum İnceleme Belgesi'nde, "Denizde konuşlu nükleer seyir füzelerinin modernize edilerek devreye sokulması ve düşük tesirli balistik füzelerin ABD’nin nükleer silahlarına eklenmesi önerisinin nedeni" ile ilgili soru üzerine Mattis, “Bunun arkasındaki fikir müzakerecilerimizin güç üzerinden müzakere yürütmelerini sağlamaktır.” dedi.

Rusya’nın 1987 yılında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı ihlal ederek stratejik olmayan nükleer balistik füzelerini devreye soktuğunu hatırlatan Mattis, “Rusların bizden bir şey görmeden ellerindeki bir şeylerden vazgeçmeye istekli olacaklarını sanmıyorum.” şeklinde konuştu.

"MÜZAKEREDEN ÖNCE AÇIKLAMAK İSTEMİYORUM"

"Rusya’nın söz konusu anlaşmayı ihlal eden adımlarını geri alması durumunda, ABD’nin denizde konuşlu balistik füze ve düşük tesirli balistik füzeleri devreye sokmaktan vazgeçip vazgeçmeyeceği" sorusuna ise Mattis “Müzakereden önce bunu açıklamak istemiyorum.” yanıtını verdi.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2544013-mattis-fuzeleri-tekrar-devreye-sokariz (http://www.haber7.com/dunya/haber/2544013-mattis-fuzeleri-tekrar-devreye-sokariz)
Başlık: Putin'den canlı yayında nükleer tehdit!
Gönderen: SKYWOLF - 01 Mart 2018, 15:42:52
Putin'den canlı yayında nükleer tehdit!

Hürriyet Haber01.03.2018 - 13:45 | Son Güncelleme: 01.03.2018 - 14:06
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyanın her yanını vurabilecek büyük bir nükleer füze hazırladıklarını ve dünyadaki hava savunma sistemlerinin buna karşı koyamayacağını söyledi. Putin'in canlı yayında yaptığı açıklamada 'dünyanın her yerini vuracak kapasiteye sahibiz' sözleri ABD ve NATO'ya karşı açık bir tehdit olarak yorumlanıyor.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5a97db277152d82aac52d554)

Putin, Rusya'nın başka hiçbir ülkenin sahip olmadığı füzeler geliştirdiğini söyledi.

Putin, bu yeni füzenin dünyanın neredeyse her noktasına ulaşabileceğini ve diğer ülkelerin üretiği hava savunma sistemlerinin buna karşı gelemeyeceğini iddia etti.

Rus lider, Rusya sınırları çevresindeki NATO konuşlanmaları ve ABD'nin füze savunma sistemlerinin Rusya'nın inşa ettiği askeri teknoloji ile etkisiz kaldığını öne sürdü. Putin, "Rusya ve müttefiklerine karşı bir saldırı, Rusya'ya bir saldırı olarak kabul edilecek ve derhal buna yanıt verilecek" açıklamasında bulundu.

Putin, seyir füzeleri tarafından taşınabilen nükleer savaş başlıkları ürettiklerini ifade etti.

CANLI YAYINDA DUYURDU! 'YENİ SU ALTI DRONE'U TEST EDİLDİ'

Putin, canlı yayınlanan açıklamasında nükleer başlıklar taşıyabilecek yeni bir su altı drone'u test ettiklerini de ekledi.  Putin ürettikleri yeni bir nükleer başlığın yolunun hiçbir füzesavar tarafından kesilemeyeceğini de kaybetti.

Rusya lideri, kruz füzeleri tarafından taşınabilecek yeni küçük nükleer başlıklar geliştirmekte olduklarını da anlattı.

"FAKİRLİĞİ AZALTACAĞIZ"

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5a97da997152d82aac52d542)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geleneksel ülkenin durumu konuşmasında, önümüzdeki altı yıl içinde yoksulluğu yarı yarıya azaltmayı amaçladığını söyledi.

Putin, kazanması beklenen 17 gün sonraki başkanlık seçiminden önceki son ülkenin durumu konuşmasında, dördüncü iktidar döneminde izleyeceği politikaları anlattı.

"Her insan bizim için değerlidir" diyen Putin, istihdamı ve ortalama yaşam süresini de arttırmayı amaçladığını vurguladı.

Putin, 18 Mart'taki başkanlık seçiminde yedi farklı adayla yarışacak, ancak hiçbirinin geniş destek alması beklenmiyor.

Seçime girmesi yasaklanan ve boykot çağrısında bulunan önde gelen muhalif isimlerden Alexey Navalni Putin'in rakipleri arasında yer almayacak.

Putin şu ana dek önemli bir seçim kampanyası yürütmedi ve önümüzdeki altı yıllık dönem için yaptığı planlardan pek bahsetmedi.

Parlamentonun alt ve üst kanatlarının ortak oturumunda konuşan Putin, ülkesindeki ortalama yaşam süresinin Japonya ve Fransa gibi olmasını istediğini söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-putinden-canli-yayinda-nukleer-tehdit-40757680 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-putinden-canli-yayinda-nukleer-tehdit-40757680)
Başlık: Moskova Washington'un kırmızı çizgiyi aştığını söyledi
Gönderen: EfsaneANKA - 26 Nisan 2018, 18:47:08
Moskova Washington'un kırmızı çizgiyi aştığını söyledi
http://www.gunes.com/dunya/moskova-washingtonun-kirmizi-cizgiyi-astigini-soyledi-869841 (http://www.gunes.com/dunya/moskova-washingtonun-kirmizi-cizgiyi-astigini-soyledi-869841)
ABD’li yetkililerin kapatılan Rusya’nın Seattle Konsolosluğu’nun konutuna girmesi üzerine, Moskova Washington'un kırmızı çizgiyi aştığını söyledi.
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'li yetkililerin kapatılan Rusya'nın Seattle Konsolosluğu'nun konutuna yönelik haneye tecavüzüyle kırmızı çizgiyi aştığını söyledi. Rusya'nın Washington Büyükelçiliği de bu adımın ikili ilişkileri daha da belirsiz bir noktaya götürecek düşmanca bir adım olduğunu belirtti.

Kommersant'a konuşan Ryabkov "Washington'daki meslektaşlarımız kırmızı çizgiyi aştı, izin verilen ve makulün ötesine geçti" dedi. Ryabkov, uluslararası ilişkiler tarihinde böyle bir adımın görülmediğini, ABD'li yetkilileri mahkemeye taşımayı teklif etti.

Ryabkov "ABD yargısının tepkisinin ne olacağı da bir başka mesele" dedi ve Rusya'nın teamülü olmayan bu durum konusunda bunu deneme yolundan gitme yanlısı olduğunu ifade etti.

"RUSYA'YA KARŞI DÜŞMANLIK"

Rusya'nın Washington Büyükelçiliği de yetkililerin yaptığının ikili ilişkilerin geliştirilmesi olasılıklarını daha da muğlak hale getirdiği açıklamasını yaptı.

Açıklamada "Kilitleri söktüler ve Rusya topraklarında istediklerini yapıyorlar. ABD'nin bu eylemlerini Rusya'ya karşı düşmanlık olarak görüyoruz. Bu eylemler ikili ilişkilerin geliştirilmesi olasılıklarını soyutlaştırıyor. Ayrıca Rusya ve ABD halkı arasındaki temaslar için de ilaveten zorluklar çıkarıyor, bölgesel ve küresel güvenliğin güçlenmesini engelliyorlar" ifadeleri kullanıldı.

Büyükelçilik, uluslararası hukuk ve kuralların ihlal edildiğini belirttiği bu adımı ikili ilişkilere yeni bir darbe olarak niteledi.

"ABD BASINI DİPLOMATLARIMIZA KARŞI HİSTERİ YARATIYOR"

Büyükelçilik ayrıca ABD basınının ABD topraklarında gizli eylemler yürüttüğü iddiasıyla sınırdışı edilen Rus diplomatlarla ilgili histeri yarattığını belirtti. Nitekim Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov da ABD basınının sınırdışı edilen 60 diplomatı 'şeytanlaştırdığını' ifade etmişti.

Büyükelçiliğin açıklamasında "Sınırdışı edilen diplomatlarımız üst düzey profesyonel kamu görevlileri, dürüst ve mütevazı insanlardı. İkili ilişkilerin gelişmesi için ellerinden geleni yapıyorlardı" ifadeleri kullanıldı.

AA

Bu açıklama CNN'in ismi verilmeyen kaynaklara dayandırdığı ve bazı konsolosluk çalışanlarının ABD'ye yerleşip taraf değiştiren Rus ajanları izlediğinden şüphelenildiğine yönelik haberinin ardından geldi.

Londra'nın eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesinden Rusya'nın suçlu olduğu iddialarına destek veren ABD, 60 Rus diplomatı sınırdışı etme ve Seattle Konsolosluğu'nu kapatma kararı almıştı.
Rusya askeri harcamalara hız verdi! Putin'in kıtalararası 'kiyamet makinesi'
http://www.karar.com/gundem/putinin-kitalararasi-kiyamet-makinesi-7290 (http://www.karar.com/gundem/putinin-kitalararasi-kiyamet-makinesi-7290)
Son dönemde Batı ile gerilen ilişkileri ile birlikte askeri harcamalarına da hız veren Rusya artan bütçenin de etkisiyle yeni nesil silahlarının geliştirme çalışmalarına da hız verdi. “Putin’in kıyamet makinesi” olarak adlandırılan ve kıtalararası nükleer füzeye sahip Rus denizaltısı İngiliz ve ABD basınına konu oldu. İşte Rusya'nın yeni nesil denizaltısı hakkında bilmeniz gerekenler...


Rusya’nın geliştirdiği yeni insansız denizaltı ‘kıyamet makinesini’ olarak da anılıyor. ABD ve İngiliz basınında yer alan haberlere göre, 100 megaton savaş başlığı kapasitesine sahip denizaltı, sahil kentlerinde 100 metreyi aşkın tsunami dalgaları yaratacak güçte.

Business Insider’a konuşan fizikçi ve nükleer silah uzmanı Rex Richardson, insansız denizaltı Status-6’ya ait savaş başlığının sahil kentlerini yok edebileceği iddiasında bulundu.
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: serkan - 27 Nisan 2018, 07:33:20
Turuncu yazılar okunmuyor Efsane haberin olsun. Her ekranın ışık renk ayarları seninki gibi eğil
Başlık: Rusya, nükleer cephaneliğini yüzde 85 oranında azalttı
Gönderen: EfsaneANKA - 28 Nisan 2018, 21:24:03
Rusya, nükleer cephaneliğini yüzde 85 oranında azalttı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın nükleer cephaneliğinin Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması (NPT) kapsamında yüzde 85 azaltıldığını açıkladı. Bakanlık, ABD içinse aynı durumun doğrulanamadığını vurguladı.


Cenevre'de yapılan NPT 2020 Gözden Geçirme Konferansı Hazırlık Komitesi toplantısı için hazırlanan açıklamada, "Nükleer silahsızlanma konuları, NPT gözden geçirme sürecinin öncelikli konuları arasında yer alıyor. Ülkemiz, nükleer silahların bulunmadığı bir dünya inşa etme bağlılığını koruyor. Bu çerçevede Rusya, nükleer cephaneliğini yüzde 85 azaltarak nükleer silahsızlanmaya büyük katkı sundu" dendi.
Rus Dışişleri'nin internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Rusya NPT Antlaşması'ndaki yükümlülüklerinin tamamını yerine getirirken ABD için aynı durumun doğrulanamadığının altı çizildi.

"Maalesef ABD'nin belirlenen limitlere ulaştığını teyit edemiyoruz. ABD tarafından açıklanan rakamlar, sadece silahların fiili azaltımı yoluyla değil, manipülasyonlar vasıtasıyla da elde edildi" diye devam eden açıklama şöyle devam etti:

"ABD, 56 Trident II denizaltı balistik füzesi fırlatma rampaları ile 41 B-52H bombardıman uçağının sınıfının değiştirildiğini belirterek bunları tek taraflı olarak antlaşma kapsamından çıkardı. Ancak Rusya, sınıf değiştirme işleminin sonuçlarını teyit edemiyor."
https://tr.sputniknews.com/rusya/201804281033223346-rusya-nukleer-cephanelik-azaltma/
Başlık: Rus savaş uçakları ABD semalarında... ABD jetleri havalandı
Gönderen: SKYWOLF - 13 Mayıs 2018, 11:30:48
Rus savaş uçakları ABD semalarında... ABD jetleri havalandı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5af73f5d2269a21678e80d2a.jpg)

Gemisavar füze kompleksi 'Uran' ile donatılmış Rus Yaroslav Mudrıy fırkateyninin Akdeniz'in doğusunda görev yapan ABD’ye ait USS Harry Truman uçak gemisini adım adım takip ettiği belirtildi. Öte yandan Kuzey Amerika Hava Savunma Tanımlama Bölgesi'ne giren Rusya’ya ait iki Tu-95 tipi bombardıman uçağına ABD savaş uçaklarınca önleme yapıldığını açıkladı.

İngiliz ITV televizyonunun haberine göre ilk kez 2 yıl önce karşı karşıya gelen Yaroslav Mudrıy ve USS Harry Truman, Akdeniz'in doğusunda yeniden aynı karede yer aldı.

ITV'nin USS Harry Truman'ı ziyaret eden muhabiri, Rus fırkateynin ABD uçak gemisinin her adımını takip ettiğinin açık şekilde görüldüğünü ifade etti.

AKDENİZ'DE GÖREV YAPIYOR

2 yıl önceki gergin karşılaşmanın aksine bu kez herhangi bir sorun yaşanmadığını kaydeden ITV muhabiri, iki geminin Soğuk Savaş döneminde kurulan iletişim hatları üzerinden olası tehlikeli olayları önlemek için bilgi alışverişi yaptığını belirtti.

USS Harry Truman, Suriye'deki DEAŞ hedeflerine yönelik operasyonların bir unsuru olarak Akdeniz'de görev yapıyor.

Sputnik'in haberine göre USS Harry Truman gemisi 19 Nisan'da Akdeniz'e girmişti, yaklaşık bir hafta sonra da ABD, İngiltere ve Fransa, Esad'ın sivil halka karşı Duma'da kimyasal silah kullandığı iddiasıyla Suriye'ye saldırı düzenlemişti.

USS Harry Truman uçak gemisinin, belirlenen görev süresinin ardından geri dönmek yerine Rusya'ya engel olmak için Akdeniz'de kalabileceği belirtiliyor.

ABD UÇAKLARINDAN ÖNLEME

Öte yandan Anadolu Ajansı'nın haberine göre Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD), Alaska yakınlarında Kuzey Amerika Hava Savunma Tanımlama Bölgesi'ne giren Rusya’ya ait iki Tu-95 tipi bombardıman uçağına ABD savaş uçaklarınca önleme yapıldığını açıkladı.

Konuyla ilgili Anadolu Ajansı’na yazılı açıklama açıklama yapan NORAD sözcülerinden Binbaşı Andrew Hennessy, yerel saatle 10.00’da Rus Hava Kuvvetlerine bağlı iki Tu-95 tipi bombardıman uçağına NORAD’a bağlı F-22 uçaklarının önleme yaptığını belirtti.

Söz konusu bombardıman uçaklarının Alaska kıyılarına yakın Hava Savunma Tanımlama Bölgesi'ne girdiği bilgisini paylaşan Hennessy, F-22 uçaklarının bombardıman uçaklarının Aleutian zincir adaları üzerinden batıya doğru yönelene kadar önleme yapmaya devam ettiğini bildirdi.

Hennessy, “Rus bombardıman uçakları daha önce Kuzey Amerika egemen hava sahasına girmemişti.” ifadelerini kullandı.

NORAD’ın Kuzey Amerika’da hava ile uzay uyarı ve kontrol misyonu ile görevli olduğunu kaydeden sözcü, Komutanlığın bölgeyi izlemeye devam ettiğini belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/ikinci-perde-rusyadan-abd-ucak-gemisine-yakin-takip-40834734 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/ikinci-perde-rusyadan-abd-ucak-gemisine-yakin-takip-40834734)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: fırtına06 - 08 Haziran 2018, 08:36:53
Açık açık tehdit etti! Gerekirse Rusları vururuz

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya Ukrayna'ya girerse buna karşılık verebiliriz dedi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2018/23/kwQdN_1528366237_8714.jpg)

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Alman gazetesi Die Welt'e verdiği röportajda, "Rusya şu anda Ukrayna'ya asker gönderme çalışması içinde, NATO, Rus tankların saldırısına karşı koyabilir. Ruslar Ukrayna’ya hücum ederse NATO Rus tanklarının rahatlıkla vurabilir" dedi.

Öte yandan, Rasmussen, ittifakın barışı korumak için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğine dikkat çekti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, Rusya'yla ilişkilerde diyalog ve caydırıcılıktan oluşan iki ayaklı sistemin sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Stoltenberg, "Amacımız Rusya'yı izole etmek değil. Ancak müttefikler, Rusya uluslararası kuralları ihlal ettiğinde, kararlı ve birlik içinde hareket etmelidir" açıklamasında bulunmuştu.

NATO'DAN 30 BİN KİŞİLİK BİRLİK İDDİASI

Almanya’da yayımlanan "Welt am Sonntag" gazetesindeki haberde, NATO’nun Rusya’dan yapılacak bir saldırıya karşı reaksiyon yeteneğini iyileştirmek istediğine dikkati çekildi.

Gazetenin, NATO diplomatlarına dayandırdığı haberinde, ittifakın kriz durumlarında 30 gün içinde harekete geçebilecek ve 30 bin askerin yer aldığı bir birlik oluşturmayı planladığı iddia edilerek, bu gücün yüzlerce savaş uçağı ve gemilerle donatılmasının öngörüldüğü savunuldu.

Haberde, bu yeni müdahale gücünün mevcut 20 bin kişilik NATO Mukabele Kuvveti'nin (NRF) yanında ek olarak kurulacağı iddia edildi.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2643319-acik-acik-tehdit-etti-gerekirse-ruslari-vururuz/?detay=1 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2643319-acik-acik-tehdit-etti-gerekirse-ruslari-vururuz/?detay=1)
Başlık: Karadeniz'de kapışma! Putin'den tehdit gibi çıkış
Gönderen: fırtına06 - 23 Ağustos 2018, 22:25:37
NATO üssünden havalanan iki İngiliz Typhoon savaş uçağı, Rus Su-30 Flanker jetlerinin önünü kesti. "NATO'nun askeri alt yapıları Rusya sınırına doğru hareket ediyor" diyen Rus lider Putin ise, misillemede bulunacaklarını söyledi. Putin, uluslararası ittifakın askeri uçuşların müzakere edilmesini reddettiğini de savundu.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2018/34/karadenizde_kapisma_putinden_tehdit_gibi_cikis_1534957866_45.jpg)

Romanya'daki NATO üssünden havalanan iki İngiliz Typhoon savaş uçağı, iki Rus jetini gökyüzünde durdurdu.

İngiltere, Karadeniz'deki NATO hava sahasının yakınında Rus Su-30 Flanker jetlerinin engellendiğini açıkladı.

İngiliz Typhoon savaş uçakları, geçen ay da Karadeniz üstünde Rus jetlerinin önünü kesmişti.

PUTİN: ORDUMUZU GÜÇLENDİRECEĞİZ

Rusya lideri Vladimir Putin, askeri varlığını Rus sınırlarına doğru yaklaştıran NATO'ya karşılık olarak Rus ordusunun da kendi altyapısını güçlendireceğini belirtip bunun doğal olduğunu ifade etti.

Putin, "NATO'nun askeri alt yapıları Rusya sınırına doğru hareket ediyor. Elbette biz de kendi altyapımızı güçlendireceğiz" dedi.

PUTİN'DEN ABD YAPTIRIMLARINA TEPKİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin ülkesine karşı aldığı yeni yaptırım kararlarına ilişkin olarak, "Rusya gibi bir ülkeye yaptırım uygulamanın hem beyhude hem de ters tepecek bir çaba olduğunu" vurguladı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2696668-karadenizde-kapisma-putinden-tehdit-gibi-cikis (http://www.haber7.com/dunya/haber/2696668-karadenizde-kapisma-putinden-tehdit-gibi-cikis)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 24 Ağustos 2018, 00:12:05
Peki fotoğraftaki Yak-130'un konuyla alakası nedir? :D
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: yakusha - 24 Ağustos 2018, 01:21:38
Su 30 yerine koymuşlar galiba.
Başlık: Havada tehlikeli yakınlaşma böyle görüntülendi!
Gönderen: SKYWOLF - 27 Ağustos 2018, 08:21:02
Havada tehlikeli yakınlaşma böyle görüntülendi!

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5b836a09c03c0d1148882041.jpg)

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF), Eurofighter Typhoon avcı uçaklarının bu sabah Karadeniz hava sahasında iki Rus uçağına eşlik ettiğini duyurdu.
Yapılan açıklamaya göre İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait Eurofighter Typhoon avcı uçakları, Rus Hava-Uzay Kuvvetleri'ne ait Be-12 deniz devriye uçağının ve An-26 nakliye uçağının yaklaşması nedeniyle Romanya'daki hava üssünden havalandı. Açıklamada, "Bu, NATO hava devriye misyonu çerçevesindeki İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait avcı uçaklarının, Rus uçaklarının kışkırtıcı hareketlerini önlemek ve Romanya ile örgütteki (NATO) müttefiklerini desteklemek için bir hafta içerisinde gerçekleştirdikleri üçüncü eylem" ifadelerine yer verildi.

'RUS UÇAKLARI, ROMANYA'NIN HAVA SAHASINA GİRDİ'

Bununla birlikte İngiliz uçaklarını kullanan pilotlardan biri, iki Rus uçağının Romanya'nın hava sahasına girdiğini ileri sürdü. Pilot, yakınlaşmayı ‘her iki tarafın da güvenli bir şekilde ve profesyonelce' yaptığını söyledi. Geçen gün İngiltere Savunma Bakanlığı, İngiliz savaş uçaklarının Karadeniz hava sahasında Rus uçağına eşlik ettiklerini açıklamıştı. Bu açıklamanın üzerine Rusya'nın İngiltere Büyükelçiliği, İngiliz savaş uçaklarının Karadeniz'de Rus uçağına eşlik etmesinin provokatif bir eylem olduğunu belirtmişti. Rusya Savunma Bakanlığı ise, Karadeniz Filosu'na ait uçakların uluslararası hava sahası kullanma kurallarına titizlikle uyduklarını duyurmuştu. (Sputnik)

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/havada-tehlikeli-yakinlasma-boyle-goruntulendi-40937841 (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/havada-tehlikeli-yakinlasma-boyle-goruntulendi-40937841)
Başlık: Alaska'da yürekleri ağızlara getiren karşılaşma!
Gönderen: SKYWOLF - 13 Eylül 2018, 08:46:46
Alaska'da yürekleri ağızlara getiren karşılaşma!

(https://theaviationgeekclub.com/wp-content/uploads/2017/04/F-22-Tu-95.jpg)

Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD), salı günü Alaska açıklarında iki Amerikan F-22 Raptor jetinin, iki Rus TU-95 bombardıman uçağına önleme yaptığını bildirdi.
NORAD'dan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, söz konusu önlemenin Alaska'nın batısında uluslararası hava sahasında yaşandığı duyuruldu. Rus uçaklarının ABD veya Kanada hava sınırından içeri girmediği belirtilen açıklamada, önleme yapıldığı sırada iki bombardıman uçağının ABD Hava Savunma Tanımlama Bölgesi içinde bulunduğu ve bu alanın Alaska'nın 200 deniz mili açıklarına kadar ulaştığı bildirildi.

Eylül ayı başında ve geçen mayıs ayında da benzer şekilde Alaska açıklarında Rus bombardıman uçakları, ABD jetleri tarafından engellenmişti. Mayıs ayındaki olayın ardından Amerikan medyasına konuyla ilgili değerlendirmeler yapan üst düzey Pentagon yetkilileri, söz konusu uçuşları "rutin" ve "tehdit içermeyen uçuşlar" olarak tanımlamıştı.

Öte yandan, ABD Kongresinin bazı Cumhuriyetçi üyeleri, Rus uçaklarının ABD sınırına bu kadar yakın uçmasını "Amerikan halkına mesaj" olarak nitelendirmişlerdi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/alaskada-yurekleri-agizlara-getiren-karsilasma-40954584 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/alaskada-yurekleri-agizlara-getiren-karsilasma-40954584)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 20 Ekim 2018, 14:15:22
(https://pbs.twimg.com/media/Dp8gV_HW4AUz4AQ.jpg)
Romanya hava sahasında Kanada'ya ait uçakların Rus savaş uçaklarını önlediği söyleniyor sosyal medyada...
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: UYVAR - 20 Ekim 2018, 14:34:53
Bu goruntuler pp'den baska birsey degil tabiki. Paintte 2 dakikada yapilir. Haber asparagas bana gore.
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 20 Ekim 2018, 14:48:44
Bu goruntuler pp'den baska birsey degil tabiki. Paintte 2 dakikada yapilir. Haber asparagas bana gore.

Bana da öyle geliyor.
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 21 Ekim 2018, 00:11:05
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/Dp8R9coX0AE0MKf.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/Dp8R9csWsAEY8to.jpg)


TAH Savunma
‏ @TAHSAVUNMA

Belçika Hava Kuvvetleri (@BeAirForce) Twitter hesabı üzerinden bu hafta içerisinde Rus Hava Kuvvetleri'ne ait unsurların @NATO hava sahasını taciz etmesi üzerine uçaklarının Rus uçaklarına engelleme gerçekleştirdiğini ve NATO hava sahasını 7/24 koruduklarını bildirdi.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1053581011693551616
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 21 Ekim 2018, 11:44:23
Alıntı
Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu ile imzalanan ''Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması"ndan çekildiğini bildirdi. Açıklamayı @realDonaldTrump gerçekleştirdi ve şu ifadeleri belirtti: '' Rusya uzun süredir imzalanan anlaşmayı ihlal ediyor...

Bu durum Obama yönetimi sırasında da devam etmişti. Obama'nın neden Rusya'ya müdahale etmediğini veya anlaşmadan çekilmediğini bilmiyorum ancak biz buna izin vermeyeceğiz. Anlaşmaya sadık kalan bizleriz ve anlaşmayı onurlandırdık. Ancak Rusya bunu yapmadı...+

Bizde anlaşmadan çekileceğiz ve Çin-Rusya ikilisinin yeni bir anlaşma teklifi ile gelmezse kendi silahlarımızı üreteceğiz.'' Rusya ise ABD'nin bu anlaşmadan çekilmesinin tehlikeli bir adım olduğunu bildirdi.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1053906022039982080

Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/DqAtz6BWkAEV5lA.jpg)

Trump Orta Menzilli Nukleer Kuvvetler (INF) anlasmasindan cekilecegini acikladi. Anlasma Rusya ve ABD'nin 500-5500 km menzilli, nukleer/konvansiyonel baslikli, kara konuslu BF veya seyir fuzesi sahibi olmasini ve testini yasakliyor. Bu kapsamda 2 taraf cok sayida fuze imha etti.

https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/1053892691086503937
Başlık: Kılıçlar çekildi: Putin'den Avrupa'ya füze mesajı
Gönderen: SKYWOLF - 25 Ekim 2018, 00:13:01
Kılıçlar çekildi: Putin'den Avrupa'ya füze mesajı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5bd0c01967b0a90d58739574.jpg)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa'ya yeni füzelerin yerleştirilmesi halinde Rusya'nın da buna aynı şekilde cevap vereceğini bildirdi.

Putin, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile görüştükten sonra düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilme kararına ilişkin sorularını yanıtladı.

Daha önce Anti Balistik Füze Sistemi Anlaşması'nın şimdi ise Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın ortadan kaldırılmasından endişe duyduklarını belirten Putin, "Bütün bunlar ortadan kaldırıldığında silahsızlanmanın büyümesini sınırlayacak bir şey kalmayacak. Öyleyse durum bence son derece tehlikeli olacak. Silah yarışından başka hiç birşey kalmayacak." ifadelerini kullandı.

MİSİLLEME SALDIRISI RİSKİ

ABD'nin her halükarda anlaşmadan çekilmesi halinde Avrupa'nın ne yapacağı sorusunun ortaya çıktığını dile getiren Putin, "Esas soru şu: Bu yeni
ortaya çıkan füzelerle (Avrupa) ne yapacak? Bu füzeler eğer Avrupa'ya teslim edilirlerse, doğal olarak, biz de aynı şekilde cevap vermek zorunda kalacağız.

Bunu kabul eden Avrupa ülkeleriyse kendi topraklarını olası bir misilleme saldırısı riski altına soktuklarını anlamak zorunda kalacaklar. Bu çok açık." diye konuştu.

Putin ayrıca ABD'nin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın Rusya tarafından ihlal edildiğine dair herhangi bir kanıt gösteremediğine de dikkat çekti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kiliclar-cekildi-putinden-fuze-mesaji-40997624 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kiliclar-cekildi-putinden-fuze-mesaji-40997624)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: Raptor44 - 25 Ekim 2018, 00:54:48
Bu gidişle soğuk savaş günlerine geri dönücez
Başlık: NATO’dan dev gözdağı
Gönderen: SKYWOLF - 25 Ekim 2018, 08:26:18
NATO’dan dev gözdağı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5bd0f42f7af507191087e6e4.jpg)

Güven ÖZALP
gozalp@hurriyet.com.tr

ABD Başkanı Trump’ın Rusya ile Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’ndan çekilme açıklamasının gölgesinde bugün NATO, Soğuk Savaş sonrası en büyük tatbikatını başlatıyor. Norveç’te yapılacak tatbikata 31 ülkeden 250 uçak, 65 gemi ve 50 bin asker katılıyor.
NATO, Rusya’nın son yıllardaki meydan okumalarının ve ABD Başkanı Trump’ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’ndan (INF) çekilme açıklamasının uluslararası güvenlik bağlantılı kaygıları artırdığı bir ortamda gövde gösterisi yapacak. Bugün Norveç’te başlayan ve İsveç ile Finlandiya’nın hava sahalarının da kullanılacağı Trident Juncture 18, Soğuk Savaş sonrasında NATO’nun en büyük tatbikatı olacak.

‘GÜÇLÜYÜZ’ MESAJI

Amacı NATO’nun imkân ve kabiliyetlerini gösterme, NATO Mukabele Kuvveti’ni deneme, taktik seviyede birliklerin eğitimini sağlama ve müttefik ülkeler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı olan tatbikat 7 Kasım’a kadar sürecek. Tatbikat ile ittifakın her tür tehdide karşı birleşmiş, düşmanları caydırmaya ve kendini savunmaya hazır olduğu mesajı verilecek.

Yetkililer tatbikatın spesifik bir ülkeye değil NATO’nun, bir üyeye yapılan saldırının her üyeye yapılmış sayılmasına dayanan 5’inci maddesinin aktive edilmesine neden olacak bir eylemde bulunacak herkese yönelik olduğunu vurguluyor. Ancak gözdağı verilmek istenen asıl ülkenin Rusya olduğu sır değil. NATO, tatbikatın ana odağının Rus sınırından bin kilometreden, hava operasyonlarının ise sınıra 500 km’den uzak olması nedeniyle Rusya’nın endişelenmesini gerektirecek bir durum olmadığını savunsa da Moskova duyduğu rahatsızlığı gizlemiyor.


Tatbikata tüm NATO üyeleri ile İsveç ve Finlandiya katılıyor. Tatbikatta 24 bini deniz, 20 binden fazlası kara, 3.500 hava, 1.300 yüzü karargâh, bini de lojistik gücü olmak üzere 50 bin kadar asker görev yapacak. Tatbikatta, 250 uçak, 65 gemi ve 10 bin araç kullanılacak.

TÜRKİYE’DEN DÜŞÜK KATILIM

En fazla katılımı ABD, Almanya, Norveç, İngiltere ve İsveç’in sağlayacağı tatbikata NATO’nun önemli ordularından birine sahip olan Türkiye düşük katkı verecek. Türkiye’nin katkısı, NATO Daimi Deniz Görev Grubu 2’de (SNMG2) yer alan TCG Oruçreis fırkateyni, 3 adet F-16 savaş uçağı ve 32 karargâh subayıyla sınırlı kalacak. NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Viyana Belgesi’nde belirlenen kurallar nedeniyle Rusya’yı da tatbikata gözlemci olarak davet etti. Tatbikatta asker sayısı 13 bini aştığı için tüm diğer AGİT ülkelerine de davet yapıldı.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5bd0f6c97af507191087e71b)

TATBİKATTAN RAKAMLAR

31: Katılımcı ülke sayısı.

50 bin: Tatbikatta görev alacak asker sayısı.

92 kilometre: Tatbikata katılan araçlar uç uca dizildiğinde oluşan uzunluk.

1.8 milyon: Harekât süresince dağıtılacak yemek sayısı.

676 ton: Yıkanacak çamaşırın ağırlığı.

35 bin: Norveç’in yabancı askerler için hazırladığı yatak sayısı.

RUSLARA YETİŞEMEDİ

Trident Juncture 18 her ne kadar Soğuk Savaş dönemi sonrasında NATO’nun düzenlediği en büyük ve kapsamlı tatbikat olsa da Rusya’nın bu yıl Çin ve Moğolistan ile düzenlediği Vostok 18’in Rus makamları tarafından verilen rakamlarına yetişemedi. Vostok 18’e katılan Rus güçleri, 300 bin asker, binden fazla uçak, helikopter ve hava aracı, 80 savaş ve lojistik gemisi, tankların da dahil olduğu 36 bin araç olarak açıklanmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/natodan-dev-gozdagi-40997719 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/natodan-dev-gozdagi-40997719)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 30 Ekim 2018, 22:27:35
(https://pbs.twimg.com/media/DqwdLgwX4AEj7IR.jpg)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 01 Şubat 2019, 11:21:03
Bu defa Rus uçakları ABD uçaklarını uzaklaştırmış.

Sorry... (http://www.youtube.com/watch?v=i7iyDCchsg8#)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: tumucin - 01 Şubat 2019, 21:43:44
turkiyenin durumu bu olaylarda belirsiz
Başlık: Rus savaş uçağı ABD uçağını engelledi
Gönderen: SKYWOLF - 18 Haziran 2019, 10:55:54
Rus savaş uçağı ABD uçağını engelledi

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d08960ed3806c277801a308.jpg)

Baltık Denizi'nde Rus sınırına yaklaşan Amerikan bombardıman uçağı Rus uçağı tarafından engellendi.
Rusya Savunma Bakanlığı sabah saatlerinde, Rus SU-57 tipi savaş uçağının Baltık Denizi üzerinde Rus sınırına yaklaşmakta olan Amerikan B-52H bombardıman uçağını engellendiğini açıkladı.

Açıklamada, tespit edilen Amerikan uçağının Rus sınırına yaklaşmasına karşılık SU-57 tipi uçağın kalkış yaparak Amerikan uçağını takibe başladığı, Rus sınırına yaklaşan Amerikan uçağının Rus uçağı tarafından uzaklaştırıldığı ifade edildi.

Rusya Savunma Bakanlığının açıklamasında, Baltık Denizi’nde yaşanan bu gerilimde Rus uçağının müdahalesinin uluslararası hava sahası kullanım kurallarına uygun şekilde gerçekleştirildiği belirtildi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/rus-savas-ucagi-abd-ucagini-engelledi-41247451 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/rus-savas-ucagi-abd-ucagini-engelledi-41247451)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: Raptor44 - 18 Haziran 2019, 16:59:57
Su-57 dimi yazıyor yoksa ben mi yanlış gördüm. Bir anda karşılarına çıkınca şok olmuştur Amerikan mürettebatı.
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: カメせ - 21 Haziran 2019, 17:35:49
Alıntı
İngiliz basınına göre Rusya; Suriye ve Mısır'dan sonra Libya'ya S-300 gönderip askeri üs kuruyor.

Rusya, Suriye'de kursugu daimi üslerden sonra. Şimdi de Mısır'da kuruyor, üçüncüsünü ise Libya'da kuracak. Bu da en çok İngiltere'yi tehdit ediyor"
Alıntı
İspanya hükümeti, İngiltere'nin Cebelitarık kıyısındaki mevcudiyetinden duyduğu rahatsızlığı belirttikten bir' gün sonra Rus savas gemilerini limanında ağırladi

Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: UYVAR - 21 Haziran 2019, 18:06:56
Alıntı
İngiliz basınına göre Rusya; Suriye ve Mısır'dan sonra Libya'ya S-300 gönderip askeri üs kuruyor.

Rusya, Suriye'de kursugu daimi üslerden sonra. Şimdi de Mısır'da kuruyor, üçüncüsünü ise Libya'da kuracak. Bu da en çok İngiltere'yi tehdit ediyor"
Alıntı
İspanya hükümeti, İngiltere'nin Cebelitarık kıyısındaki mevcudiyetinden duyduğu rahatsızlığı belirttikten bir' gün sonra Rus savas gemilerini limanında ağırladi😁
Başlık: ABD basını: Donanmamızın Rusya'ya karşı şansı yok
Gönderen: SKYWOLF - 12 Ağustos 2019, 12:24:01

ABD basını: Donanmamızın Rusya'ya karşı şansı yok

Washington merkezli askeri analiz dergisi The National Interest, Rusya ile olası bir deniz savaşında ABD Donanma kuvvetlerinin ilk saatlerde imha edileceği uyarısında bulundu.

ABD Askeri Denizcilik Üniversitesi Çin Araştırmaları Enstitüsü'nden Prof. Lyle Goldstein’ın NI için kaleme aldığı makalede, ABD’nin Rusya sınır bölgesindeki tatbikatlar konusunda aşırıya kaçmaması gerektiğini, zira Washington’un bu manevraların risklerini hafife aldığını belirtti.
"NATO, DENİZDE BİRKAÇ SAATE YENİLİR"

Azak Denizi’nde ve Karadeniz sahillerinde İkinci Dünya Savaşı döneminden kalma en az 18 bin mayın kaldığına dikkat çekilen yazıda, tesadüf eseri bu mayınlardan bir tanesine çarpabilecek olan bir NATO gemisinin Rusya ile deniz çatışmasına yol açabileceği ve böyle bir çatışmanın NATO güçlerinin uğradığı bir yenilgiye dönüşebileceği kaydedildi.

Makalede, “Bu durumda NATO güçleri ‘sıfır aşamada’ belli bir siyasi değere sahip, ancak gerçek bir çatışmada önemli bir rol oynayamayacak, zira savaşın ilk saatlerinde imha edilmiş olacak” ifadelerine yer verildi.

ABD basını: Donanmamızın Rusya'ya karşı şansı yok
"ABD UÇAK GEMİLERİ, TÜRK BOĞAZLARINDAN GEÇEMEDİĞİ İÇİN ŞANSLI"

Montrö Boğazlar Anlaşması’na göre Amerikan uçak gemilerinin Türk boğazlarından geçemediği için ABD’nin şanslı olduğu ifade edilen yazıda, aksi halde bu gemilerin Kinjal füzesi gibi hipersonik gemisavar füzeleri ile donatılmış olan Rus denizaltıları, kruvazörleri, füze sistemleri ve deniz uçakları tarafından son derece hızlı bir şekilde imha edilebilecekleri vurgulandı.
"ABD, STRATEJİSİNİ GELİŞTİRMELİ"

Makalede, ABD’nin bu yöndeki şanslarının ancak Washington’un stratejisini göden geçirip denizaltı silahlarını ve yeni insansız araçlarını yoğun bir şekilde geliştirmeye başlaması durumunda artabileceğine vurgu yapıldı.

https://www.ensonhaber.com/ruslar-abd-donanmasini-birkac-saatte-imha-eder.html (https://www.ensonhaber.com/ruslar-abd-donanmasini-birkac-saatte-imha-eder.html)
Başlık: Ynt: ABD basını: Donanmamızın Rusya'ya karşı şansı yok
Gönderen: Raptor44 - 12 Ağustos 2019, 15:12:23

ABD basını: Donanmamızın Rusya'ya karşı şansı yok

Washington merkezli askeri analiz dergisi The National Interest, Rusya ile olası bir deniz savaşında ABD Donanma kuvvetlerinin ilk saatlerde imha edileceği uyarısında bulundu.

ABD Askeri Denizcilik Üniversitesi Çin Araştırmaları Enstitüsü'nden Prof. Lyle Goldstein’ın NI için kaleme aldığı makalede, ABD’nin Rusya sınır bölgesindeki tatbikatlar konusunda aşırıya kaçmaması gerektiğini, zira Washington’un bu manevraların risklerini hafife aldığını belirtti.
"NATO, DENİZDE BİRKAÇ SAATE YENİLİR"

Azak Denizi’nde ve Karadeniz sahillerinde İkinci Dünya Savaşı döneminden kalma en az 18 bin mayın kaldığına dikkat çekilen yazıda, tesadüf eseri bu mayınlardan bir tanesine çarpabilecek olan bir NATO gemisinin Rusya ile deniz çatışmasına yol açabileceği ve böyle bir çatışmanın NATO güçlerinin uğradığı bir yenilgiye dönüşebileceği kaydedildi.

Makalede, “Bu durumda NATO güçleri ‘sıfır aşamada’ belli bir siyasi değere sahip, ancak gerçek bir çatışmada önemli bir rol oynayamayacak, zira savaşın ilk saatlerinde imha edilmiş olacak” ifadelerine yer verildi.

ABD basını: Donanmamızın Rusya'ya karşı şansı yok
"ABD UÇAK GEMİLERİ, TÜRK BOĞAZLARINDAN GEÇEMEDİĞİ İÇİN ŞANSLI"

Montrö Boğazlar Anlaşması’na göre Amerikan uçak gemilerinin Türk boğazlarından geçemediği için ABD’nin şanslı olduğu ifade edilen yazıda, aksi halde bu gemilerin Kinjal füzesi gibi hipersonik gemisavar füzeleri ile donatılmış olan Rus denizaltıları, kruvazörleri, füze sistemleri ve deniz uçakları tarafından son derece hızlı bir şekilde imha edilebilecekleri vurgulandı.
"ABD, STRATEJİSİNİ GELİŞTİRMELİ"

Makalede, ABD’nin bu yöndeki şanslarının ancak Washington’un stratejisini göden geçirip denizaltı silahlarını ve yeni insansız araçlarını yoğun bir şekilde geliştirmeye başlaması durumunda artabileceğine vurgu yapıldı.

https://www.ensonhaber.com/ruslar-abd-donanmasini-birkac-saatte-imha-eder.html (https://www.ensonhaber.com/ruslar-abd-donanmasini-birkac-saatte-imha-eder.html)
Açık deniz muharebesinde Rus donanmasının kazanma şansı düşük ancak Rus kıyısına yakın bir bölgede ABD donanmasına cehennem gibi gelebilirler.
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: Commander - 12 Ağustos 2019, 16:15:59
Amerika gene dalga geçmek için söylediği şeyler bunlar :D
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: mavi1991 - 12 Ağustos 2019, 18:47:35
Bizim medya yurt dışındaki haberi alıp kendine göre yontmuş. Burada hangi şartlarda deniz savaşı olacağı belirtmemiş. Ayrıca Nato daki başlıca denizaltı ve gemi sayısının Rusya donanmasından çok olduğu bilinen bir gerçek birde Ruslar 2 büyük nğkleer denizaltı kazası geçirdiler
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: marmara - 12 Ağustos 2019, 19:05:42
Bizim medya yurt dışındaki haberi alıp kendine göre yontmuş. Burada hangi şartlarda deniz savaşı olacağı belirtmemiş. Ayrıca Nato daki başlıca denizaltı ve gemi sayısının Rusya donanmasından çok olduğu bilinen bir gerçek birde Ruslar 2 büyük nğkleer denizaltı kazası geçirdiler

Ne zaman?
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: Mermi - 12 Ağustos 2019, 20:22:29
ABD donanmasında 60 adet Arleig Burke destroyer mevcut. Ticonderoga sınıfı kruvazörlerini saymıyorum. Daha Ruslar bunun eşdeğerinde 10 adet üretmeyi planlıyordu son bütçe kesintilerinden dolayı oda baya gecikecek gibi. Neyin kafasını yaşıyor bunlar :) 12 adet uçak gemisi mevcut. Bu uçak gemilerinde 800+ F-18 mevcut. Bak sadece donanmadan bahsediyorum. Donanma hava kuvvetleri bile Rus hava kuvvetlerinden daha güçlü durumda. Ruslarda 1 adet ucak gemisi vardı oda modernizasyona çekildi şuanda aktif kullanmıyorlar. Kim kimi 2 saatte bitirir o belli de bu haberciler neden bu kadar cahil onu anlayamıyorum açıkçası.
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: Commander - 12 Ağustos 2019, 20:34:02
Rusya abd'nin yanına bile yaklaşamaz bu devirde  para sıkıntısından çok çekerler. Ha Rusya'da para olsa neler neler yapar o ayrı ama her yıl sıkıntı yaşıyorlar
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: marmara - 12 Ağustos 2019, 20:59:14
Rusya abd'nin yanına bile yaklaşamaz bu devirde  para sıkıntısından çok çekerler. Ha Rusya'da para olsa neler neler yapar o ayrı ama her yıl sıkıntı yaşıyorlar

2018 Dünya Bankı verilerine göre Rus ekonomisinden farkımız yok, bizim kişi başına gelirimiz 28816 dolar iken, Rusların ise 27147 dolar. IMF verilerine göre 2018 Rusların kişi başına geliri 29267 dolar iken, bizimki ise 27956 dolar. Biz de sıkıntı çekiyoruz...
Başlık: Rusya'ya sert tepki gösterdi! Saygı duy!
Gönderen: fırtına06 - 03 Ekim 2019, 19:28:22
NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller Rusya'ya sert tepki gösterdi. Gottemoeller, Rusya'yı, işgali altındaki Gürcistan topraklarından askerlerini çekmeye ve Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı göstermeye davet etti.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/40/rusyaya_sert_tepki_gosterdi_saygi_duy_1570116873_2798.jpg)

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Gottemoeller, NATO Kuzey Atlantik Konseyi Gürcistan toplantısı için Batum'a geldi.

Gottemoeller, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, NATO-Gürcistan ilişkileri ile bölgesel gelişmelerin ele alındığı öğrenildi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/40/wd5o8_1570117352_2608.PNG)

Görüşmenin ardından NATO Kuzey Atlantik Konseyi Gürcistan Toplantısı'nın açılışı yapıldı.
 
Açılışta konuşan Gottemoeller, Kuzey Atlantik Konseyi'nin 5. kez Gürcistan'da düzenlendiğini hatırlatarak, NATO'nun Gürcistan'la iş birliğine büyük önem verdiğini söyledi.

"GÜRCİSTAN'IN EGEMENLİĞİNE SAYGI DUY"

NATO'nun, Rusya'nın Abhazya ile Güney Osetya bölgelerinden kendi askerlerini çekmesi gerektiğine vurgu yapan Gottemoeller, "Rusya'yı, işgal altındaki Gürcistan topraklarından askerlerini çekmeye, Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duymaya davet ediyoruz." dedi.
 
Başbakan Gakharia da ülkesinin 5. kez Kuzey Atlantik Konseyi toplantısına ev sahipliği yapmasının, NATO ile Gürcistan arasındaki iyi ilişkilerin göstergesi olduğunu belirtti.

NATO ÜYESİ ÜLKELERE TEŞEKKÜR

Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına destek verdiği için tüm NATO üyesi ülkelere teşekkür eden Gakharia, "NATO ile somut iş birliği, Gürcistan'ın dış politikası ve güvenliğinin temelidir." ifadesini kullandı.
 
Gakharia, ülkesinin 2002'de NATO üyeliği için başvuru yaptığını da hatırlatarak, halkın yüzde 71'inin NATO entegrasyon sürecini desteklediğini ve NATO'ya katılmayı beklediğini dile getirdi.

NATO'NUN KARADENİZ'DEKİ FAALİYETLERİ
 
NATO'nun güçlü bir şekilde Karadeniz'de faaliyet göstermesinin, bölgesel güvenlik için de önem taşıdığını kaydeden Gakharia, "Kırım ilhakının ardından Rusya'nın Karadeniz'de güçlenmesi sonrasında, NATO'nun Karadeniz'deki faaliyetleri kritik öneme sahiptir." diye konuştu.
 
Toplantı, NATO Genel Sekreter Yardımcısı Gottemoeller ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili'nin ortak basın toplantısının ardından sona erecek.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2902755-rusyaya-sert-tepki-gosterdi-saygi-duy/?detay=1 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2902755-rusyaya-sert-tepki-gosterdi-saygi-duy/?detay=1)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: カメせ - 01 Aralık 2019, 13:10:43
Alıntı
Rusya’dan Kinzhal hipersonik füze testi.
(https://pbs.twimg.com/media/EKneaIXX0AAnogX?format=jpg&name=small)
Rusya, Kasım ayının ortasında MiG-31K uçağından “Dagger” (Kh-47M2 Kinzhal) adlı 2.000 km menzilli nükleer kapasiteli havadan atılan balistik füzesinin testini başarıyla gerçekleştirdi. Rus yetkililer, füzenin hızının testte 10 Mach’ı gördüğünü acıkladı.
(https://pbs.twimg.com/media/EKoO-n1XUAAB3Dr?format=jpg&name=small)
https://savunmasanayist.com/rusyadan-kinzhal-hipersonik-fuze-testi/
Başlık: Karadeniz'de tehlikeli oyun
Gönderen: SKYWOLF - 02 Şubat 2021, 07:52:38
Karadeniz'de tehlikeli oyun

(https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/60186a05c9de3d1fd8e5a5fa.jpg)

Karadeniz’de Rusya ile ABD ateşle oynuyor. Amerikan 6’ncı Filo Komutanlığı, USS Donald Cook savaş gemisi güvertesini sıyırırcasına geçen Rusya’ya ait SU-24 bombardıman uçağının videosunu yayınladı.

23 Ocak’ta Karadeniz’e açılan ABD’ye ait gemiye Rusya’nın tacizde bulunduğunu ifade eden Amerikan komutanlığı, “Karadeniz’de uluslararası sularda seyreden gemimiz, Rusya tarafından SU-24 bombardıman uçağıyla taciz edilmiştir. Bu tehlikeli yakınlaşma talihsiz olaylara sebep olabileceği gibi uluslararası normlara da aykırıdır” dedi.

ABD’de Biden yönetiminin iş başı yapmasından hemen sonra Karadeniz’e gönderilen Donald Cook savaş gemisine geçtiğimiz günlerde ‘Porter’ destroyeri de katılmıştı. Rusya ise iki Amerikan gemisinin karşısına ‘Amiral Makarov’ fırkateynini tatbikat için çıkarmış, ayrıca Kırım yarımadasında konuşlandırdığı gemi karşıtı ‘Bastiyon’ füzeleriyle de atışlar gerçekleştirmişti. Karadeniz sularında yaşanan it dalaşına dair Rusya tarafından bir açıklama gelmedi.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/karadenizde-tehlikeli-oyun-41730386 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/karadenizde-tehlikeli-oyun-41730386)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: serkan1976 - 02 Şubat 2021, 11:13:27
Koca Kırım'ı yutmuş Rus Ayısı , bu saatten sonra destroyer yuzdürsen ne olur yüzdürmesen ne olur...

Koca ABD, Rusların Kırım'ı ilhak edeceğini bilmiyor muydu? Neden bunu önlemedi?

Acaba ABD , bu sessiz kalma karşılığında hangi ödünü aldı Rusya'dan.
Bence Rusya'dan olası bir çatışmada Çin'in yanında olmama sözü bile almış olabilir...
Çin Ortaasya'ya tren,otoyol hattıyla akmaya başladı ki bu durum Ruslar için tehlikeli...
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: Alpars - 02 Şubat 2021, 14:11:16
Hep aynı haber başlığı. Rus uçakları karadenize çıkan her abd, ingiliz gemisine bu hoşgeldin seramonisini yapıyor zaten. Nedense bizim medya da sanki bir kriz varmış gibi, sanki çok önemli imiş gibi hep standart başlıkla bu olayı abartıp millete gazlıyor. Buna da habercilik, gazetecilik v.s diyorlar. Bence, zaten bazı insanların gözünde boğazlarına kadar siyasallaşmış görünümündeler. İlgi çekmek adına iyice işlerini değersizleştiriyorlar.
Başlık: Karadeniz'de savaş an meselesi!
Gönderen: SKYWOLF - 22 Mart 2021, 09:35:39
Karadeniz'de savaş an meselesi! >> https://www.milliyet.com.tr/galeri/son-dakika-karadenizde-savas-an-meselesi-rus-denizaltilari-6461847/10 (https://www.milliyet.com.tr/galeri/son-dakika-karadenizde-savas-an-meselesi-rus-denizaltilari-6461847/10)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: カメせ - 22 Mart 2021, 13:04:22
Alıntı
Rusların  Kilo sınıfı denizaltılardan "Rostov-On-Don" denizaltısı geçtiğimiz hafta Cebelitarık'ı geçip Akdeniz'e giriş yapmıştı. Ayın 17'sinde ABD ve İsrail gemilerinin temas kurup kaybettiği ve bir daha temas sağlanamadığı sosyal medyada yer aldı.
(https://pbs.twimg.com/media/ExBG2jCXMAs8RZh?format=jpg&name=900x900)
ABD ve İsrail gemilerinin bulamadığı denizaltı ile ilgili bugün sosyal medyada denizaltının kaybolduğuna ilişkin iddialar atıldı.
(https://pbs.twimg.com/media/ExBHtyPW8AUJgIz?format=jpg&name=medium)
@Krychek5 isimli Rus hesabının paylaşımına göre Tartus'ta bulunan tüm gemiler denizaltıyı aramak için Doğu Akdeniz'e yayılmışlardı.

Rusya bu konularda çok şeffaf olmadığı için resmi açıklama da yok. @Capt_Navy Rus yetkililerin denizaltıyla irtibat sağladığı bilgisini verdi.
https://mobile.twitter.com/cayroskop/status/1373678868045967360
https://mobile.twitter.com/KubilaiH/status/1373576255535251456
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: tumucin - 22 Mart 2021, 13:52:11
ickiyi fazla kacirmislardir ruslardan ne beklenir
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: カメせ - 08 Aralık 2021, 20:22:15
Alıntı
Biden:

•Ukrayna işgal edilirse dahi Rusya'ya karşı tek taraflı güç kullanmayacağız.
https://mobile.twitter.com/temmuz1919/status/1468617443228717056
Başlık: Biden'dan 'geri adım' sinyali! NATO da Ukrayna da şokta...
Gönderen: SKYWOLF - 09 Aralık 2021, 10:53:10
Biden'dan 'geri adım' sinyali! NATO da Ukrayna da şokta...

(https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/61b1adf94e3fe01ad49d9418.jpg)

ABD Başkanı Joe Biden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşme sonrası Moskova'yı yatıştırmak için Ukrayna'nın NATO üyeliği konusunda taviz vereceğini ima etti. Biden'ın geri adımı NATO cephesinde tepki ile karşılandı ve"Moskova ile yapılacak uzlaşma görüşmeleri derhal kökünden kesilmelidir" denildi.

Rusya ve Ukrayna arasında tırmanan gerilimin ardından gözler ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yapacağı görüşmeye çevrilmişti. Görüşme sonrası tüm dünya Rusya'ya yaptırım beklerken ABD Başkanı yaptığı açıklama ile herkesi şaşırttı.

BİDEN'DAN EŞİ GÖRÜLMEMİŞ ZEYTİN DALI

İki liderin geçtiğimiz gün yaptığı iki saatlik video konferanstan sonra konuşan ABD başkanı, uzun süredir Kiev'in Batı güvenlik paktına katılmasını engellemeye çalışan Rus mevkidaşına eşi görülmemiş bir zeytin dalı uzattı ve Moskova'yı yatıştırmak için Ukrayna'nın NATO üyeliği konusunda taviz vereceğini ima etti.

NATO-MOSKOVA-ABD GÖRÜŞMELERİ

Biden, "Rusya'nın NATO'ya ilişkin endişelerinin geleceğini tartışmak için" en az dört büyük NATO müttefiki ve Moskova ile üst düzey görüşmeler yapılacağını söyledi. Biden, görüşmelerde doğu cephesinde sürekli olarak tırmanan gerilimle ilgili herhangi bir uzlaşma sağlayıp sağlayamayacaklarını tartışmayı hedeflediklerini belirtti.

NATO'DAN TEPKİ: DERHAL KÖKÜNDEN KESİLMELİ

ABD hattındaki yumuşama, Putin için bariz bir zafer olarak görüldü ve Biden'ın sözleri, NATO içindeki üst düzey kişileri şimdiden alarma geçirdi.

NATO'dan üst düzey bir yetkili Financial Times'a "Avrupa'nın güvenliği ile ilgili garantiler hiçbir koşulda tartışmaya açık değildir. Moskova ile yapılacak uzlaşma görüşmeleri derhal kökünden kesilmelidir" dedi.

ÖNCEKİ BAŞKANLAR REDDETMİŞTİ

The Telegraph Gazetesi'nde yer alan haberde, "Böyle bir taviz gerçekleşirse sadece Ukrayna değil, uzun süredir ABD taahhüdünü güvenliklerinin kilit noktası olarak gören doğu NATO üyeleri de alarma geçirecektir." ifadeleri yer aldı.

Önceki ABD başkanları, Rusya'nın NATO'nun genişlemesine veya Orta Avrupa'daki füze savunma tesislerine yönelik itirazlarını, komşularının egemenliğine kabul edilemez bir müdahale olarak değerlendirerek reddetmişti.

PUTİN 'KIRMIZI ÇİZGİMİZ', BIDEN 'TANIMIYORUZ' DEMİŞTİ

Putin daha önce yaptığı açıklamalarda Ukrayna'nın NATO'ya katılmasının Moskova için büyük bir kırmızı çizgi olduğunu defalarca kez belirtmişti. Bundan sadece bir hafta önce Başkan Biden Rusya'nın bu açıklamasına 'Kimsenin kırmızı çizgilerini tanımıyoruz' şeklinde cevap vermiş ve Rusya'ya desteğini açıkça belirtmişti.

UKRAYNA İLE DE GÖRÜŞECEK

Beyaz Saray, Biden'ın Perşembe günü Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ve NATO'nun doğu ucundaki bir grup ülke olan Bükreş Dokuzlu ile görüşeceğini açıkladı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/bidendan-geri-adim-sinyali-nato-da-ukrayna-da-sokta-41957135 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/bidendan-geri-adim-sinyali-nato-da-ukrayna-da-sokta-41957135)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: metin62 - 09 Aralık 2021, 13:11:08
Ukrayna konusunda Biden geri adim attigi yonundeki habere kisisel olarak pek katilmiyorum. Geri adim diye adlenen Biden oncesi ABD baskanlarinin ABD her sekilde Nato olarak Ukraynaya olasi bir Rus isgaline ,karsi duracagiz veya Ukraynanin Natoya girisinin onunu acacagiz soylemleri ise bence her ikisi de basindan beri pek kolay yapilamayacak vaatleri birakalim su an icin imkansiz idi.  Biden oncelikle Ukraynaya ABD veya Nato askerlerinin konuslandirilmasinin imkansizliginin farkinda. Ukrayanya  karsin olasi bir Rus mudahalesine ancak ekonomik yatirimlar gibi yontemlere bas vurabileceginin farkinda. Ukraynaya su anda netice itibari ile bir Nato uyesi degil bu nedenle Natonun direk sorumlulik alani ve savunma konseptine dahil degil. Burada yapilabilinecek ancak ukraynaya maddi ve silah yardimi ." Bence bu isin realitesi"  Bir de niye durup dururken boyle bir aciklama yapmis olabiliri baska sekilde irdeleyelim. Kisisel gorusum bu da bir nevi pazarik sonucunda siz de gun gelip Iranin nukeer programinda bir anasma neticelenmez ise ve tesisleri vermamiz gerekliligi ortaya cikar o zaman Israil ve  Bizim karsimizda olayin Irani uyarmayin"

Benim kisisel dusuncem bu yonde  :)
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: serkan1976 - 09 Aralık 2021, 15:11:29
Biden , Ukrayna'nın Natoya katılması ısrarını  sürdürseydi Ukrayna güçlenmeden Rusya'nın işgaline uğramasına zemin hazırlardı.
ABD akıllılık yaptı , bundan sonra Rusya , istese de bir oldu bittiye kalkışamaz...  "Ukrayna  Natoya üye olacaktı" tezi Rusların elinden alınmış oldu...

Bundan sonra Ukrayna'yı yavaş yavaş Rusya'nın saldırmasına ağır bir karşılık verecek kadar silahlandıracaktır ABD ve Batı.... Hava kuvvetleri modernleştirilmeli Ukrayna'nın yoksa bir lokmada ham yapar Rusya onu...

Zamanı gelince de doğusundaki ayrılıkçıları süpürsün Ukrayna...

Not: Kırım için yapılabilecek birşey yok. Gitti Kırım...
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: tumucin - 09 Aralık 2021, 19:51:42
ukraynanin rusyaya karsi nükler silah kullanmasi gerekir

Tarihin kitaplarinda yerini alacaktir
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: serkan1976 - 09 Aralık 2021, 20:09:48
ukraynanin rusyaya karsi nükler silah kullanmasi gerekir

Tarihin kitaplarinda yerini alacaktir

Ukrayna , BDT'dan ayrılmasına izin vermesine karşılık sahip olduğu nükleer silahları Ruslara vermişti...Hatta Karadeniz donanması da bölüşülmüştü....

Ukrayna'da nükleer silah yok...

Bizim dediğimiz debu zaten :  Nükleer silahın yoksa Rus Ayısı ile fazla didişme.... Didişirsen senin topraklarını parça parça koparır...
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: tumucin - 09 Aralık 2021, 20:30:11
nükler santrali var nükler silah yapacak gücü var


(Boğaziçi Üniveristesi Rektörü, Prof.Dr. Melih Bulu : "Devlet bizden istesin, 6 ayda nükleer silah bile yaparız.)

bu adami ukarynada ise baslazin
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 09 Aralık 2021, 21:37:58
Ukrayna'nın elinde binlerce nükleer silah olsa bile asla Rusya'ya karşı kullanmaz!
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: Gökbörü - 10 Aralık 2021, 12:15:36
Olasi bir Ukrayna - Rus savasi bizim icin kotu olur..

ABD-Avrupa bagirip cagirmak disinda bir sey yapmaz..

Rusya, Ukrayna'nin sinirlarini istedigi sekilde cizip, kendine bagli bir yonetim birakip istedigi zaman geri cekilir..

Bizim acimizdan;

1- Rusyayi karsimiza alamayacagimiz icin Ukraynaya yapilan yatirimlar heba olur (ekonomik, siyasi, diplomatik)
2- Rus yanlisi bir yonetim gelince, savunma sanayi anlasmalarini unutun derim. Motor vs en iyi ihtimalle 5 sene gecikir, buyuk ihtimalle iptal edilir.
3- Savunma sanayimiz icin bir pazar kapanir

Bunun icin diplomatik alanda her tarafla gorusup bu savasinin engellenmesi icin elimizden geleni yapmaliyiz.

Rusya - ABD bizi fazla dinlemeyebilir ama en azindan Ukrayna'yi batinin gazina gelmemek icin uyarmamiz lazim..

Bati ne kadar silah verirse versin, Ukrayna Rusya'ya karsi duramaz...olsa olsa savas 2 hafta surecegine 1 ay surer..

Gercekci acidan bakilirsa sahada tek cozum var;

1- Ukrayna NATO'ya girmeyecegini, NATO'da Ukraynaya yayilmayacagini ilan edecek
2- Ayrilikcilarin yonettigi bolgelere ozerklik verilecek -bunun karsilginda silah birakacaklar
3- Kirim'in statusu muzakere edilecek (bence Kirim coktan gitti de dostlar alisveriste gorsun)
4- Ukrayna'nin toprak butunlugu kabul edilecek

Ruslarin yaptigi anlasmalarin uzerindeki kagit kadar degeri yok bence bu gibi durumlarda ama o Ukrayna'nin sorunu.

Bizim icin onemli olan savunma sanayimiz icin gerekli  olan arac gerecleri seri sekilde gelistirip uretecek konuma gelene kadar Ukrayna'yi oyunda tutmak..acimasiz bir yaklasim olacak ama sokak dili ile koparabilecegimiz ne varsa (teknoloji transferi, Turkiye'de uretim, ortak girisimler, dogrudan alim vs ) koparmak..

Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: serkan1976 - 10 Aralık 2021, 16:21:39
Afganlar stinger , Ak-47 ve azim ile Rusları püskürttü...

Ukrayna da aynısını yapabilir... Bedelini ödedikten sonra kimse kimseyi işgal edemez...

Adamın öz toprağı elden gidecek adam tabiki sonuna kadar mücadele eder...Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: Gökbörü - 10 Aralık 2021, 16:27:49
Afganlar stinger , Ak-47 ve azim ile Rusları püskürttü...

Ukrayna da aynısını yapabilir... Bedelini ödedikten sonra kimse kimseyi işgal edemez...

Adamın öz toprağı elden gidecek adam tabiki sonuna kadar mücadele eder...

Afganistan baska, Ukrayna baska derim..

Kirim ve diger bolgeler icin mucadele ettiler mi derim..

Ama bu Ukraynayi ilgilendirir...

Beni ilgilendiren Turkiye'nin cikarlari...daha onceki iletide belirttigim gibi, Turkiye'nin cikarlari olasi bir savasi mumkunse engelleme, engelleme mumkun degilse mumkun oldugunca gecirtirmektir..
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: serkan1976 - 10 Aralık 2021, 18:03:03
Kırım:

Ruslar: %58,32; Ukraynalılar: %24,32; Kırım Tatarları: %12,1; Beyaz Ruslar: %1,44; diğer Tatarlar: %0,54; Ermeniler: %0,43; ve Yahudiler: %0,22.
Başlık: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: カメせ - 13 Ocak 2022, 16:37:42
Alıntı
NATO ve Rusya görüşmeleri çıkmaza doğru gidiyor.

 NATO, Rusya birliklerini Gürcistan, Moldova, Ukrayna ve ilhak edilen Kırım topraklarından çekmeye çağırıyor.
https://mobile.twitter.com/kimlikci_954
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: Gökbörü - 13 Ocak 2022, 17:09:18


Putin'e "artik emekli ol" demek gibi bir cagri...ayni basari sansi var..:)
Başlık: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: カメせ - 14 Ocak 2022, 15:15:55
Alıntı
Rusya ve Çin, ECOWAS'ın Mali'deki cuntaya karşı kararlaştırdığı ve 5 yıl sürecek sivil iktidara geçişin ABD tarafından reddedildiği yaptırımları destekleyen bir BM Güvenlik Konseyi metninin kabul edilmesini engelledi.
(https://pbs.twimg.com/media/FJCzXcIXMAE2P8u?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/DefenseNigeria/status/1481881496839507970?cxt=HHwWhMC-pdfX2ZApAAAA
Başlık: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: カメせ - 15 Ocak 2022, 02:51:40
Alıntı
NATO, Ukrayna ve Gürcistan'ı ittifaka kabul etme kararı aldı.

Ruslar NATO'dan Ukrayna ve Gürcistan için 1 hafta içinde yazılı yanıt istedi.

Lavrov: "Sabrımızın sonu geldi. Biliyorsunuz ki çok sabırlıyız. Çok uzun süre kendimizi tuttuk, artık bir şeylerin olma zamanı geldi.
https://mobile.twitter.com/kimlikci_954


Rusya, Ukrayna görüşmelerinin durması nedeniyle Küba ve Venezuela'ya askeri konuşlandırma tehdidinde bulundu, @mikercarpenter "Savaşın davulları sesleri yükseliyor " dedi.
https://theguardian.com/world/2022/jan/13/russia-says-talks-with-nato-over-ukraine-are-hitting-a-dead-end
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: Archangel99 - 20 Ocak 2022, 00:59:38
ABD Başkanı Joe Biden: Rusya eğer Ukrayna'yı işgal ederse Rus bankaları ABD doları ile işlem yapamayacak. Eğer işgal ederlerse, bedel öderler. Bankaları dolarlarımıza karşı ayakta kalamayacak. Putin Ukrayna'yı işgal ederse, daha önce hayatında hiç görmediği ve uygulayacağıma dair söz verdiğim ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

Amerika olarak NATO müttefiklerimizi Rusya tehdidine karşı güçlendireceğiz ve yeni silah ve mühimmat desteği sağlayacağız.

F-16 Block 70 Viper veya F-35 konusunda gelişmeler olacak belli ki bizim için. F-16'lar büyük ihtimal olacaktır. F-35 konusunda ise ihtimal yükselmiş olabilir.
Başlık: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: カメせ - 20 Ocak 2022, 14:38:12
Alıntı
Macron: AB ülkeleri, ABD ve NATO'ya güvenmek yerine Putin'le “kendi diyaloglarını yürütmeli”.  Onun sözleri AB yetkililerini kör etti.  Biri, “Bu çılgın fikir bize hiç haber verilmedi” dedi.  "Umarım [Amerikalılar] bunun hiçbir yere varmayacağını anlarlar."
(https://pbs.twimg.com/media/FF8blqnWYAAz8jT?format=jpg&name=medium)
https://ft.com/content/003081
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: カメせ - 22 Ocak 2022, 00:11:31
Alıntı
Almanya, Estonya'nın Alman üretimi obüslerini Kiev'e destek için Ukrayna'ya sevk etmesini reddetti ve sevkiyata izin vermedi.

 Alman yetkililer, bu tutumun Berlin hükümeti tarafından uzun zamandır uygulanan silah ihracatı politikasının sonucu olduğunu belirtti.

Alman Der Spiegel dergisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna krizini tartışmak üzere kısa bir süre önce yaptığı bir daveti geri çevirdiğini söyledi.
https://mobile.twitter.com/kimlikci_954
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 22 Ocak 2022, 01:02:56
İlginç! Fransa ve Almanya, Ukrayna konusunda ABD'nin yanında değiller gibi görünüyor.
Başlık: Ynt: Rusya-NATO İlişkileri
Gönderen: ACE - 22 Ocak 2022, 10:36:31
 2021 Dünya Milli Gelir karşılaştırması.

(https://pbs.twimg.com/media/FJUz15bXEAgRL1Y?format=jpg&name=medium)

Bu görsele bakınca Avrupanın maddi duruma belki de haklı olarak güvendiğini görüyoruz.  Biz uçak füze vs kıyaslıyoruz ve tedbir üstüne tedbir düşünüyoruz ama elinde 150 uçak 250 tank bulunduran Avrupa ülkesi kendini güvende hissediyor. Basarım parayı üretim hattını kurar bir yılda donatırım diyor. Rusların bu anlamda tek silahı doğalgaz gibi. Ukrayna ve Rusyayı da belki kavga eden iki eski kardeş gibi görüp bulaşmıyorlardır.


Görsele göre bize niye bulaşıyorlar bu kadar derseniz. Dış ilişkilerdeki başarımız sanırım.
Başlık: Rusya-ABD lişkileri
Gönderen: カメせ - 27 Nisan 2022, 22:04:30
Alıntı
Ankara'da ABD-Rus casus takası.youtu.be/nU3cwRiI3Uc (http://youtu.be/nU3cwRiI3Uc)https://mobile.twitter.com/maxseddon/status/1519332384713363459