DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Yabancı Roket, Füze, Mühimmat Sistemleri ile İlgili Haberler => Konuyu başlatan: SKYWOLF - 18 Ocak 2016, 22:18:44

Başlık: AGM-176 Griffin
Gönderen: SKYWOLF - 18 Ocak 2016, 22:18:44
AGM-176 Griffin

(http://www.raytheon.com/capabilities/rtnwcm/groups/gallery/documents/image/griffin_hero_img_wide.jpg)

Raytheon 85.000.000 $ sözleşme kapsamında ABD Hava Kuvvetleri'ne Griffin A ve B Blok II / III füzeleri sağlamak için sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında Raytheon; füzelerin yanı sıra mühendislik desteği ile birlikte test ve destek ekipmanı sağlayacak. Sözleşme Arizona Tucson'da gerçekleştirilecek. Siparişin Ocak 2017 tarihine kadar tamamlanması bekleniyor.

Griffin; Raytheon tarafından tasarlanmış çoklu platform hassas güdümlü bir füzedir. Statik ve hızlı hareket eden hedeflere karşı etkilidir. Dört modeli bulunur; geri fırlatılabilen Griffin A, ileri ateşlenebilen Griffin B, artırılmış menzilli Griffin C-ER, çift mod arayıcılı Griffin C.

Griffin A; C-130 uçağı üzerine entegrasyonu için tasarlanmıştır. Griffin B hafif, döner kanatlı platformlar, hafif saldırı sabit kanatlı uçaklar, hafif piyade ve diğer yer istasyonlarından fırlatılabilir. Ayrıca, deniz alanında geliştirilmiş hedefleme performansı sağlamak için, deniz tabanlı platformlar üzerine entegre edilebilir. Griffin füzeleri aynı zamanda MQ-1 Predator  ve MQ-9 Reaper'ı olarak İHA platformlar üzerine entegre edilebilir.

Füze 43 inç uzunluğunda ve 5.5 inç çaptadır. 14.96kg ağırlığındaki füze, çeşitli hedeflere karşı yüksek öldürücülüğü sağlayan bir 5.89kg savaş başlığı taşıyabilir. Füzenin ön kısmında; hareket eden hedefleri yüksek hassasiyetle hedeflemeyi sağlayan gelişmiş bir yarı aktif lazer güdüm sistemi bulunur. Füze aynı zamanda gelişmiş bir küresel konumlandırma sistemi (GPS) destekli atalet yönlendirme sistemi ile yönlendirilebilir.  Aerojet Rocketdyne tarafından geliştirilen katı yakıtlı roket motoru yüksek manevra yeteneği sağlar. Arka bölümde yüklü bir kontrol aktüatör sistemi (CAS) füzenin hareketini kontrol eder.

! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=rBFJ1U9KV-cfeature=youtu.be#)

2011 yılı Eylül ayında Raytheon Hawker AT-6 hafif saldırı uçakları için Griffin füze entegre planlarını açıkladı. 2012 yılı Şubat ayında, ABD Ordusu ileri harekat üsleri ve küçük dış istasyonları korumak için yapılan bir test sırasında 4km uzakta bulunan statik hedefe karşı bir Griffin B füzesini ateşledi.

Raytheon Şubat 2014 tarihinde ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı (SOCOM) için Griffin Blok III yapılandırmasında 2000 Griffin füze teslim etti. Kasım 2014 tarihinde USAF; 85.5 milyon dolar değerinde miktarı belirsiz Griffin A ve B Blok II / III füzeleri ve destek hizmetleri sunmak için Raytheon'a bir sipariş verdi.

Griffin füzeleri USAF AC-130W Stinger II gunship, ABD Deniz Piyadeleri '(USMC) KC-130J Harvest Hawk ve ABD Donanması'nın Cyclone sınıfı kıyı devriye platformlarına entegre edilmiştir.

DefenceTurk.com