DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Yerli Deniz Sistemleri ile İlgili Gelişmeler => Konuyu başlatan: SKYWOLF - 21 Aralık 2015, 08:32:47

Başlık: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: SKYWOLF - 21 Aralık 2015, 08:32:47
İ SINIFI FIRKATEYN

İlk Türk fırkateyni 2021’de denizlerde

Uzun menzilli silahların yanı sıra, üstün savaş teknolojileriyle de donatılacak ‘TCG İstanbul’un tasarımı tamamlandı. Toplam 2 bin 483 uzmanın emek verdiği fırkateyn 2021’de denize indirilecek...

(http://icube.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2015/12/20/ilk-turk-firkateyni-2021-de-denizlerde-6419175.Jpeg)
İlk Türk fırkateyni 2021’de denizlerde
Gökhan Karakaş

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 1 milyon metrekare arazi üzerine kurulan ve 3 okyanusta boy gösterebilecek kadar donanımlı savaş gemileri yapabilen İstanbul Tersane Komutanlığı, Milliyet’i ağırladı. Türkiye’nin ilk milli gemileri TCG Büyükada ve TCG Heybeliada’nın inşasında yakaladıkları başarı ile dünya denizcilik otoritelerinin dikkatini çeken tersane serinin devamı olan TCG Kınalıada ve TCG Burgazada’nın yapımını sürdürürken daha uzun menzilli silahlara sahip Türk fırkateyninin dizaynını da bitirdi. 2017’de inşasına başlanacak ‘TCG İstanbul’ adlı ilk Türk fırkateyninin müjdesini veren tersane komutanı Tümamiral Ahmet Çakır, “MİLGEM Türk gemi sanayinin kırılma noktasıydı. 2004’te başarısız olsaydık 2040’a kadar bir daha telaffuz bile edemezdik, ama inandık ve başardık. MİLGEM’i gerçekleştirmek ülkemizi bir yere taşımanın gururunu verdi. Artık savaş gemisi dizaynında dışa bağımlı değiliz” diye konuştu.
 
Sadece denizaltı
Tümamiral Çakır, aynı zamanda 6 yıl ülkemizi dünyada kendi savaş gemisini yapabilen 10 ülkenin arasına sokan MİLGEM projesinin müdürlüğünü yapmış. Tarihi İstanbul’un fethine kadar uzanan İstanbul Tersane Komutanlığı’nın, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın su üstü gemi ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılayabilecek kapasitede olduğunu söyleyen Tümamiral Çakır; “Yeni gemi yapımı hatta onarımı açısından her türlü su üstü gemisinin ihtiyacını karşılayabilecek yetenekteyiz. Sadece denizaltı yapamıyoruz, denizaltı ihtiyacımızı da Gölcük’teki tersane karşılıyor. Dünyada çok az tersane bu yetenekte. Manyetize edilemeyen çeliğin işlenmesi dahil, pek çok gemi inşa uygulamasını yapabiliyoruz. 170 bin DWT’a kadar gemi inşa edebiliyoruz. Her türlü muharip(savaşabilen) su üstü gemisinin dizaynının yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Savunma teknolojileri konusunda son derece ilerleyen ülkemizin yerli gemi inşa fikrinin 1996’da gelişmesiyle birlikte Mart 2004’te İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda oluşturulan MİLGEM Tasarı Ofisi’nde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli subay, astsubay, mühendis ve işçiler yer aldı. Muharip harp gemisi yapımındaki iddiamızı özgün tasarımlı korvetten daha yüksek menzilli gemilere taşıyan başarılı mühendisler ilk milli fırkateynimizi tasarladı. Ada sınıfı korvetlerden 13 metre daha uzun olması planlanan fırkateyn, daha uzun menzilli silahlara ve seyir imkanına sahip. Tümamiral Ahmet Çakır da, “İ sınıfı fırkateynlerin ilkini biz yapacağız. 7(3 artı 4) tanesini ise özel sektör. Adından ise hava savunma fırkateyni yapılacak. Sınıfının en büyüğü olacak bu fırkateyn 500 kilometre menzilli radarlarla hava hedefini tespit ve imha edebilecek.  Alan savunmasına yönelik çok önemli bir gemi. Savaş gemisi sanayinde yurtdışı bağımlılığımız kalktı” diye konuştu.
 
Sualtı akustiği
Tersanedeki tasarımlarda Dizayn Proje Ofisi’nin(DPO) imzası var. İleri mühendislik uygulamalarının yapıldığı ofis, 5 bin 400 metrekarelik alanda birkaç ülkenin yapabildiği hesapları yapabiliyor. Toplam 45 gemi inşa, elektrik, makine, elektronik mühendisini barındıran DPO, yeni inşa edilecek savaş gemilerinin yaydığı sesi azaltmak için de önemli adımlar attı. Tümamiral Çakır; “Denizaltı her zaman erken duyar. Milgem projesinde geminin sualtı akustiğini yani pervaneden çıkan gürültünün hesaplanarak azaltılması için çaba sarf ettik. Mühendislerimiz geminin tüm gürültü kaynaklarını girerek bir model geliştirdi. Sesi azaltacak bir sualtı akustiği tespit ettik ve uyguluyoruz. İngiltere’de 750, İspanya’da 722, ABD’de 3 bin 400 mühendis yaptığı dizaynı 45 mühendis ile geçekleştiriyoruz” dedi. Geminin sualtında patlayan bir mayına karşı dayanıklılığını da geliştirdikleri sistemle test ettiklerini belirten Tümamiral Çakır, böylece zamandan ve paradan büyük ölçüde tasarruf ettiklerini söyledi.
 
Milli gemilerin takvimi
2011’de hizmete giren TCG Heybeliada ülkemizin ilk milli gemisi. Milgem Projesi’nin ikincisi olan TCG Büyükada ise 2013’te deniz kuvvetlerine katıldı. TCG Burgazada’nın 2019; TCG Kınalıada’nın ise 2020’de hizmete girmesi hedefleniyor. 2017’de ise İ sınıfı 3 bin tonluk milli fırkateyn TCG İstanbul’un inşasına başlanacak. 4 yıl sürecek inşanın adından 2021’de denize indirilmesi planlanıyor. Tersanenin sonraki projesi ise hava savunma fırkateyni. Milli denizaltının ise 2020’de başlaması öngörülüyor.
 
(http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2015/12/20/fft16_mf6419173.Jpeg)
 
Türkiye’nin en büyük tersanesi
İstanbul Tersane Komutanlığı; Türkiye’nin en büyük gemi inşa platformu. 94’ü mühendis 142 subay, 162 uzman astsubay, 191 sivil memur, 54 sivil mühendis , 44 teknisyen ve bin 700 işçi olmak üzere toplam 2 bin 483 kişinin bulunduğu tersane 1 milyon metrekare arazi üzerine kurulu.
 
Geçtiğimiz yıl altyapı da eksikliklerin giderilmesi için 56 kilometre boru değiştirildi. 450 ton kaldırma kapasiteli vinçin bulunduğu tersanede; 400, 316 ve 164 metre uzunluğunda 3 rıhtım var. Tersane aynı zamanda Türkiye’nin en büyük kuru havuzunu barındırıyor.
Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde ki 169 suüstü gemisinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen, gerekli modernizasyonunu sağlayarak tekrar hizmete sokan tersanenin kuru havuzu 300 metre boyunda 70 metre eninde.
 
Üretici seviyesinde bakım ve onarım yaptıklarını vurgulayan Tümamiral Çakır, “Tüm gemilerimizin bakımını en modern şekilde yapabiliyoruz. Yedek parça bağımlılığımı aşmaya çalışıyoruz. Advent-ağ destekli entegre komuta kontrol sistemi ile diğer geminin radarını kullanıp daha uzak mesafeleri görebiliyoruz” diyor.

http://www.milliyet.com.tr/ilk-turk-firkateyni-2021-de-gundem-2166809/ (http://www.milliyet.com.tr/ilk-turk-firkateyni-2021-de-gundem-2166809/)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: мคяครℓเ - 21 Aralık 2015, 13:48:07
Yanlis anlamadiysam 8 adet yapilacak ve Tf2000 onlardan sonra yapilacak. 2030 lari gececekmi yani Tf2000 kavusmamiz.
Ayrica bu 8 adet Î sinifinin ardindan tekrar 4 adet ada sinifimi yapilacakti sanki aklimda oyle biseyler kalmis.
Başlık: İ Sınıfı Fırkateyn Projesi...
Gönderen: мคяครℓเ - 16 Mart 2016, 20:43:56
(http://i.hizliresim.com/v5X0kO.png)
Milgem Projesi kapsamında X-Band uydu haberleşme terminalinin kritik tasarım süreci gerçekleştirilmiştir

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirimci-iliskileri/Documents/Yillik%20Faaliyet%20Raporlari/ASELSAN%20FR_2015_TR.pdf (http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirimci-iliskileri/Documents/Yillik%20Faaliyet%20Raporlari/ASELSAN%20FR_2015_TR.pdf)
Başlık: İ Sınıfı Fırkateyn Projesi...
Gönderen: мคяครℓเ - 20 Mart 2016, 18:14:38
youtu.be/cUAdmINQOa8 (http://youtu.be/cUAdmINQOa8)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: мคяครℓเ - 01 Mayıs 2016, 13:48:43
(http://i.hizliresim.com/OAg345.png)
Müjdat Uludağ SSM Deniz Platformları Müdürü.
İ Sınıfı Fırkateynler

Tasarım faliyetleri büyük bir oranda bitirilmiş vaziyette.

İ Sınıfının yapımı için düzenlenecek ihale konsorsiyum şeklinde olacak.
İnşa edilecek 3 gemi en az 3 şirketten olaşacak konsorsiyum tarafından inşa edilecektir.
Muhtemelen her bir tersanede bir gemi inşa edilecektir.
Muhtemelen her bir geminin inşaası birbirine paralel yürüyecek.Ve bunun sonucu olarak
Her bir gemi birbirine çok yalın zamanlarda envantere dahil olacak.
Eğer bu model tutarsa aynı konsorsiyumun TF-2000 dede önemli rol oynayacak.
http://www.defenceturkey.com/?p=article&i=2256#.VyWxJOQ4RuE (http://www.defenceturkey.com/?p=article&i=2256#.VyWxJOQ4RuE)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Destinyy - 06 Mayıs 2016, 14:39:36
Maliyetli ama iyi bir program olacak o halde cidden bu şekilde olursa tüm tersaneler bir anda yetkinlik kazanacak bu Ada sınıfını ihraç edememmizim başlıca sebeplerindendir.

Bir ara İ sınıfında tonaj artışı vs.. söylemi vardı umarım tasarım bu şekilde revize edilmiştir, TF-2000'in görev ağırlığını yormamak gerek İ sınıfı bir genel maksat fırkateyni ise her türlü alangerli işi yapmalı, özellikle satıhtan satha saldırı sistemlerinin kullanımında ana taşıyıcı olmalı. Sonuçta TF-2000'e göre elektronik donanımı çok daha basit sistem olacak maliyeti artırmaz ama donanmanın cephaneliği ve kabiliyetini çok farklı bir noktaya taşır. Adam yanımızda Ada sınıfının yarısı kadar gemiden Kalibr atıyor oturup düşünmek gerek.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: AVCI - 06 Mayıs 2016, 15:48:28
Bu gemiler TF-2000 lerin yükünü hafifletmek ve bugüne kadar Mekoların yaptığı işi zamanın şartlarına göre yapacak gemiler olmalı.Kara saldırı seyir füzeleri mutlaka taşımalılar,ayrıca yeterli derecede bölgesel hava savunma ve sualtı savunma kabiliyetleri olmalı.Bu görevlerinde destek içinde gerekirse iki adet helikopter taşıyabilmeli ve mümkünse Çafrad'ın ölçekli bir modeli ile donatılmalıdırlar.Ha unutmadan,bütün bunları uzun süre denizde kalarak yapabilmeliler yani harekat sıaları geniş olmalı.Benim bu gemilerden beklentim bu.Bu görevleri yapacak gemilerinde yaklaşık125-130 m boyunda ve ortalama 3500-4000 ton deplasmanda olmaları gerekiyor.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Destinyy - 06 Mayıs 2016, 20:35:51
Katılıyorum ve Smart-S bu gemi için bence yetersizdir ama çokda abartıp geminin maliyetlerini şişirmeden Çafrad'daki ESSM'i aydınlatacak radar üzerinden orta menzilli uygun fiyatlı ve aynı anda 4 açıdan tarama yapabilecek bir direk tasarımı dediğiniz gibi Çafrad-Lite tasarımına gidilebilir hatta benim temennim bu ailenin korvetinden hücumbotuna kadar sarmallanması ama biz kararlaştırmıyoruz tabi bu işleri. Gemi öz savunmasını etkin bir biçimde sürdürebilmeli günümüzde ASM yetenekleri gittikçe evrilmeye ve sature edici seçenekler çoğalmaya başladı bu tehditlere görüş açısı ve karşı koyma yeteneği sınırlı ateş kontrol sistemleriyle savunma yapmak pek güvenilir değil. Bu gemiyi 100 dereceden gelen bir kaç ASM ateş açarıp savunma yaparken 230 dereceden gelen füzeyi FCR göremediği için kerteriz bilgisiyle savunma yapmak zorunda bıraktırtmayın çok kabaca demek istediğim budur.

Yine bu bir yana elektronik standardın yanında gemi boyutları ve tonajıda belli bir standardizasyon içinde olmalı günümüz ihtiyaçlarına cevap vermeli genel maksat diyebilmeniz için genel maksat kalıplaşmış bir olgu değildir bulunduğunuz yüz yıla ve ihtiyaçlara göre çeşitlilik gösterir.

Mesela..; Bu gemiyi yüksek ateş gücü ile bir cephanelik olarak kullanabilirsiniz elektronik donanımı nirvanaları görmesede olur çünkü günümüzde ağ merkezli muharebe yetenekleri çok gelişti ve komuta kontrol yetenekleri çok güçlendi. Bu gemi kendini kıyıda bir TF-2000 yapabilir, bir nato görev grbunba destroyer yapabilir, veya kendi görev grubumuzdada destroyer olabilir kendi başına kaldığındada kendine yetebilmelidir tıpkı üstteki elektronik kısmında üzerine basmak istediğim konuda gibi.

Alan savunmasını geçelim bölgesel hatta uzay savunması dahi yapabilir ama sadece kendi başına yapamaz. Yüklersin VLS'lere SM'leri, ASW'leri görev grubunun içine sokarsın destroyer olur alır bilgisini TF-2000 veya bir nato gemisinden karşı ateşini açar. Veya yanaştırırsın karaya bu gemiyi RADNET'e bağlı erken uyarı radarlarımızdan Link'ler aracılığıyla bilgi alır ve kendi göremediği ama komuta kontrol yeteneğiyle dost unsurların görebildiği tehditlere ateş açar olur sana TF-2000. Veya takarsın Gezginleri düşman hedeflerini sature edersin yeterki diğer platformlarını yorma esnek ol, elinde seçenek yarat bir Ordu bölgedeki değişken tehditlere ancak bu şekilde konsantre ve adapte olabilir karşı strateji geliştirebilir ve kolaylık yaşar.

Başlık: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: мคяครℓเ - 27 Temmuz 2016, 22:05:43
MİLGEM Beşinci Altıncı Yedinci ve Sekizinci Gemileri Tedariki Projesi İhale İlanı

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Sayfalar/20160727_MILGEM.aspx (http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Sayfalar/20160727_MILGEM.aspx)

Sanirim isleri hizlandirma karari aldilar. Bu eger İ sinifi olacaksa. İstanbul tersanesi Tf2000 baslayacaktir. Yada gercekten İ sinifindan sonraki 4 gemi ise yine hizlandirma adina atilmis adim hayirli olsun. Yalniz 115 veya daha uzun deniyor.
Başlık: İ Sinifi Firkateyn...
Gönderen: мคяครℓเ - 05 Eylül 2016, 20:25:02
(http://i.hizliresim.com/1NV2vG.png)
Resim Cabatli_53 den...
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Destroyed - 01 Mart 2018, 00:32:32
(https://i.hizliresim.com/6JMPD9.jpg)

Aşık oldum galiba :o
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Raptor44 - 01 Mart 2018, 01:30:45
Sanırım bende
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yabgu - 01 Mart 2018, 01:46:23
birde yapılmışını görebilseydik :(
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tigerfish - 01 Mart 2018, 08:05:04
Hayırlısıyla onu da göreceğiz. Nede olsa inşaası devam ediyor.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Muzoo77 - 01 Mart 2018, 14:16:56
(https://i.hizliresim.com/6JMPD9.jpg)

Aşık oldum galiba :o
Abi hastayım bunlara,18 Martta msü sınavına giricem ilk hedef deniz harp okulu hayırlısıyla bir kazansam çok iyi olacak 8)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Destroyed - 01 Mart 2018, 15:07:04
Neden tüm gemilerde SMART-S Mk2 radar kullanılıyor? Biraz baktım 250 km menzili var, tamam korvetlere bu iyi de bari fırkateynlere Thales SMART-L falan koysaydılar :) Uçana kaçana bu radar konuyor.. Bilen biri aydınlata bilir mi?..
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: asderedas - 01 Mart 2018, 15:14:56
(https://i.hizliresim.com/6JMPD9.jpg)

Aşık oldum galiba :o
kocaelide modelci yusuf akmeşe abimizin yapmış oldugu modellerdir.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: GOGURYEO - 01 Mart 2018, 17:44:25
Neden tüm gemilerde SMART-S Mk2 radar kullanılıyor? Biraz baktım 250 km menzili var, tamam korvetlere bu iyi de bari fırkateynlere Thales SMART-L falan koysaydılar :) Uçana kaçana bu radar konuyor.. Bilen biri aydınlata bilir mi?..

Nedeni çok basit Thales SMART-L Thales Hollanda ürünü hatta kendileri "State of the art Radar System" olarak üstüne basa basa söylüyorlar. Yani Made in Netherland. Hollanda ile ilişkilerimiz malum , istesek de vermezler.

https://vimeo.com/143001811
https://vimeo.com/241877519
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: marmara - 01 Mart 2018, 18:50:40
Nedeni ondan daha basit, daha iyisini kendimiz yapamıyoruz. Light fırkateyn yaptık, radarı ise zayıf...
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 01 Mart 2018, 23:50:38
Nedeni ondan daha basit, daha iyisini kendimiz yapamıyoruz. Light fırkateyn yaptık, radarı ise zayıf...

cafradın alttaki ilüstrasyonunu vereceğim lite versiyonu koyamazmıyız ?

(https://tyrannosurusrex.files.wordpress.com/2016/03/img_0877.jpg)

Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Destroyed - 02 Mart 2018, 11:07:47
(https://i.hizliresim.com/rOyD0a.jpg)
(https://i.hizliresim.com/76QLBL.jpg)
(https://i.hizliresim.com/PlGV7d.jpg)
(https://i.hizliresim.com/gObGP0.jpg)
(https://i.hizliresim.com/oOymdR.jpg)
(https://i.hizliresim.com/lO4DQg.jpg)
(https://i.hizliresim.com/VrB7Qj.jpg)
(https://i.hizliresim.com/nOyDbB.jpg)
(https://i.hizliresim.com/vjyDar.jpg)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 03 Mart 2018, 11:37:39
Gelecekte kullanılacak bir genel maksat harbi gemisi olarak tasarlanan bir gemide her ne kadar lisans altı üretilebilsede hollandanın öz sistem olarak nitelendirdiği şu an için yeterli ama gelecek olarak bence yetersiz Smart-s mk2 ve aydınlatma için sting eo mk2 kullanmak mantıklı mı ?

Çafradda bu kadar olgunlaşmışken . Umr ve AYR den oluşan hafif bir entegre kule bu gemiler için büyük bir güç çarpanı olacaktır. Yani şu an olmasada biz bu gemileri 2. l olarak ilerde satmayacaksak illaki radar değişikliği gerekecek. Sonuçta bu gemide bir vls sistemi var yeri gelir hisarların deniz versiyonlarını denemek isteriz takmak isteriz veya 64 essm kabiliyetini 10x4 40 essm e düşürüp 6 tane gezgin eklemek isteyebiliriz. Şu radar işini en baştan halletsek daha iyi olurdu.

 (https://i.hizliresim.com/VrzpWr.png)

Umr'nin 450+ km lik menzili i sınıfı için çok bulunuyorsa umr'nin gan modülü ve transistörleri azaltılarak daha sınırlı ama etkili bir modelde kolayca yapılabilir.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Destroyed - 03 Mart 2018, 12:29:18
Bu durumda Cafrad in halen yeterli seviyede olmadığını düşünüyorum. Çünkü cafrad i yapan cafrad lite ı hayli hayli yapabilmesi lazımdı. Fırkateyne bakıyorum o radar sanki çok yetersiz gibi gözüküyor  belki de biz evham yapıyoruz smart -s yeterli gözükmüş demek ki uzmanlar tarafından.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan - 03 Mart 2018, 13:11:21
İlk modernizasyonda fırkateyni bırak korvetin bile olacağı o. Radarı bekleyecek halleri yoktu yetişmemiş işte ne yapsınlar
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 03 Mart 2018, 13:31:28
@Serkan

Bende ilk başta öyle düşündüm. Ama o zamanda çafrad'ın ilerde i sınıfında da kullanılması vs bekleniyor tarzında bir açıklama belirtme olurdu gibi.  O yok şu an.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan - 03 Mart 2018, 13:45:01
Sonuçta bu dönen radarlar sabit AESA radarlara yerini bırakacak ergeç. Aselsan iyice bir halletsin şu AESA radar işini parayı sever onlar böyle öneriler getirecektir
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 18 Mayıs 2018, 21:51:06
İ sınıfı fırkateyn için konfigürasyon  önerim ;


(http://i.hizliresim.com/jyE0OD.jpg)


+Çafrad - Hafif ( Sadece çok fonksiyonlu radar ve aydınlatma radarıyla) Çafrad şu an deneniyor Çfr de tecrüeliyiz thales den dolayı bence yetişir i sınıfına .

+ Korkut Deniz ( Mümkünse iki yanında 4 lü 2 doldurulabilir sam podu)

+ Arttırılmış Milli Vls (Hisar- Nokta, Som-er D[500 km menzil], Asroc, Aster-30 ) Kabiliyeti.

+ Süpersonik Anti-gemi Füze Kabiliyeti.


Dehşet bir makine olur. Tabi bence.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tigerfish - 19 Mayıs 2018, 09:23:35
 Aynı sorun devam ediyor resimleri göremiyorum.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 19 Mayıs 2018, 10:11:17
Aynı sorun devam ediyor resimleri göremiyorum.

Vpn kullanıyorsanız veya yurtdışındaysanız hizli resim yurtdışına açık değil ondandır.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 19 Mayıs 2018, 15:22:58
@ Battlestar

Diger forumda ESSM blk2 ve Aster karsilastirmasi yapmissin ve Aster-30'a yakin menzil varsayimi yanlisina dusmussun.

Menzil kadar fuze irtifasi da onemli Aster-30'un irtifasi 20km+ iken ESSM kac? Sanirim 5-6km irtifa ESSM icin, onun icin elma ile armut karsilastirma durumu cikiyor ortaya
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 19 Mayıs 2018, 16:10:27
@ Battlestar

Diger forumda ESSM blk2 ve Aster karsilastirmasi yapmissin ve Aster-30'a yakin menzil varsayimi yanlisina dusmussun.

Menzil kadar fuze irtifasi da onemli Aster-30'un irtifasi 20km+ iken ESSM kac? Sanirim 5-6km irtifa ESSM icin, onun icin elma ile armut karsilastirma durumu cikiyor ortaya

Bu bir yanlışmı bilemem . Çünkü füzenin verileri henüz belli değil.  Bir yabancı kaynakta %40-%60 arası performans artışı diyor.(Yakıt kapasitesi 2 katı arttırılmış sanırım) 130 km'lerden hatta bir anda anti-srbm kabiliyetlerinden felan bahsetmişler. Yine bu beklentilerle irtifa en az 12 km felana çıkıyor.  130 km'lik bir füze yaparsanız irtifasını 'da ona göre ayarlayacaklarını düşünmek lazım.

Ne yani dünyanın en uzun menzilli füzesavarınımı yapacaklar o vakit. Saçma.

Essm deyince aklımıza sadece sea sparrow ekolü ve sınırları gelmesin. Devamlı gelişen bir platform essm . Tıpkı hisar a/o/n/u farklı rollerde ama benzer altyapıdaysa buda böyle olabilir.


Bekleyip görmek ama her zamanda aklın bir köşesinde tutmak lazım üstad.

Kaynak : https://www.realcleardefense.com/articles/2018/04/19/a_call_for_the_essm-er_113342.html (https://www.realcleardefense.com/articles/2018/04/19/a_call_for_the_essm-er_113342.html)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 19 Mayıs 2018, 20:05:42
ESSM'in menzili uzayabilir, mumkun ve lafim yok ona ancak irtifanin 12km'ye cikacagini hicbir yerde okumadim. Link var mi?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 19 Mayıs 2018, 20:45:24
ESSM'in menzili uzayabilir, mumkun ve lafim yok ona ancak irtifanin 12km'ye cikacagini hicbir yerde okumadim. Link var mi?

Önceki iletinin sonunda attım hocam.  Menzilde ve irtifada %40-%60 arası artış olacak diyorlar.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 20 Mayıs 2018, 10:08:51
ESSM'in menzili uzayabilir, mumkun ve lafim yok ona ancak irtifanin 12km'ye cikacagini hicbir yerde okumadim. Link var mi?

Önceki iletinin sonunda attım hocam.  Menzilde ve irtifada %40-%60 arası artış olacak diyorlar.

Gecenlerde Amerika blk II'nin balistik testini yapmis ve fuzenin yuksekligi 23.600 feet (~7,6 km) olarak goruluyor. Sanirim cok daha yuksege de cikamaz

https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/998080022689800192
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 20 Mayıs 2018, 11:08:46
ESSM'in menzili uzayabilir, mumkun ve lafim yok ona ancak irtifanin 12km'ye cikacagini hicbir yerde okumadim. Link var mi?

Önceki iletinin sonunda attım hocam.  Menzilde ve irtifada %40-%60 arası artış olacak diyorlar.

Gecenlerde Amerika blk II'nin balistik testini yapmis ve fuzenin yuksekligi 23.600 feet (~7,6 km) olarak goruluyor. Sanirim cok daha yuksege de cikamaz

https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/998080022689800192

O zaman bizde area defence değil filo güvenliğini sağlarız. Özellikle sea-skiming mühimmatlara karşı.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 20 Mayıs 2018, 15:21:19


O zaman bizde area defence değil filo güvenliğini sağlarız. Özellikle sea-skiming mühimmatlara karşı.

Zaten ESSM'in ana gorevi o :)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 20 Mayıs 2018, 15:35:05


O zaman bizde area defence değil filo güvenliğini sağlarız. Özellikle sea-skiming mühimmatlara karşı.

Zaten ESSM'in ana gorevi o :)

Sayın Nutuk, Hisar-A nın 15 km menzili var hiçbir uçak artık freefall bombalar dışında nerdeyse 15 km den aşşağı mühimmat kullanmıyor daha uzaktan atacak. E uçak vuramıyor diye biz buna hava savunma sistemi değil mi diyoruz ? Hayır.

O halde essm de mühimmat vurur irtifaya inerse uçak vurur. Bir hava savunma silahıdır. Menzilinden dolayı uzun menzillerde müdahale imkanı verir. Üstündeki platformuda elde hiçbir şey yokken aaw görevi için kullanılabilir kılar .

Anlaşılamayan bir konu kalmadı sanırım.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan - 20 Mayıs 2018, 19:07:45
Şu radar güdüm başlığını yapıyorsak eldede füze gövdeleride olacaksa bunlar döner dolanır ESSM yede hava savunmayada RAM füzeye de her şeyede dönüşür illaki.
(http://www.millisavunma.com/wp-content/uploads/2017/05/gokdogan-radar-basligi.jpg)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 20 Mayıs 2018, 21:18:26


O zaman bizde area defence değil filo güvenliğini sağlarız. Özellikle sea-skiming mühimmatlara karşı.

Zaten ESSM'in ana gorevi o :)

Sayın Nutuk, Hisar-A nın 15 km menzili var hiçbir uçak artık freefall bombalar dışında nerdeyse 15 km den aşşağı mühimmat kullanmıyor daha uzaktan atacak. E uçak vuramıyor diye biz buna hava savunma sistemi değil mi diyoruz ? Hayır.

O halde essm de mühimmat vurur irtifaya inerse uçak vurur. Bir hava savunma silahıdır. Menzilinden dolayı uzun menzillerde müdahale imkanı verir. Üstündeki platformuda elde hiçbir şey yokken aaw görevi için kullanılabilir kılar .

Anlaşılamayan bir konu kalmadı sanırım.

Sayin battlestar hava savunma sistemi degildir diye birsey soylemedim ben, sadece sizin ESSM ve ASTER kiyaslamaniza bunlarin iki ayri klas fuze oldugunu belirtmeye calistim. Yoksa ESSM cok yararli bir fuze ve mutlaka olmasi gerekir gemilerimizde.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Mayıs 2018, 10:01:55
(https://defence.pk/pdf/attachments/7cda6eda-2f46-4b36-aa71-510b027f4ef8-jpeg.475949/)

(https://defence.pk/pdf/attachments/c31b2bc0-f529-4678-8365-4c932cd22abd-jpeg.475950/)

Kazakistan aselsanı ve dearsanın kazakistan donanması için önerdiği gemiymiş.

Gemi 75 metre ve milgemin 3 te 1'i menzile sahip ama vls var.

Bence milgem içinde çok değil bir vls anladığım kadarıyla diktördgen vls hazneleri two pack olabilir. 32 füze güzeldir.

Milli vls sistemi ve hisarların deniz versiyonu çıktıktan sonra belki bir entegrasyondan geçerler.

Ayrıca Kashtan ciws  :-*
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: marmara - 23 Mayıs 2018, 14:04:09
Kaştan Ruslar için eskimiş tukaka haline geldi, MİLGEM`in 3/1 kadar büyüklükte  800 tonluk Karakurt projesi var. Pantsir`in naval modeli olan Pantsir-M taşıyor üzerinde.
8 gözenekli VLS var, supersonic Brahmos gemisavar füzesi ve Kalibr sınıfı seyir füzelerini taşımak için. AESA radarlı ve pasif radarı olan ufak ama dişli canavar.

MİLGEM`i bazıları gözünde hala fırkateyn gibi görenler de var ama artık modernize edilmesi gereken korvet, hava savunması neredeyse koca sıfır denilecek kadar zayıf.

(https://thaimilitaryandasianregion.files.wordpress.com/2016/11/22800.jpg)

(http://nevskii-bastion.ru/kartinki/22800_SHKVAL_PELLA_180505_3_03.JPG)

(http://bastion-karpenko.ru/VVT/22800_SHKVAL_180503_01.jpg)

(http://bastion-karpenko.ru/VVT/22800_SHKVAL_180506_01.jpg)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yabgu - 04 Haziran 2018, 20:25:09
İ-sınıfı fırkateynlerin diğer 3 gemisinin inşaalarına önümüzdeki günlerde başlanılacağına dair bilgiler var. İ-Sınıfı fırkateynlerde Ada sınıfından farklı olarak 16 hücreli vls ve ek gemisavar füze sistemleri mevcut olacak.
(http://resimag.com/p1/1b13352ab3.jpeg)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 12 Temmuz 2018, 10:05:27
(https://image.ibb.co/hKkK48/aaaaa.png)

Waff'tan Hanerat nickli arkadaşımız biraz photoshopla Milgem'i İ sınıfına evirmiş.

Kişisel fikirlerinize saygı duyarım ancak ben hala bu gemi için verilen emeğe üstündeki donanım'ın yeterli olmadığını düşünüyorum.

Umarım altta sayacağım ekipman ve silahlar geliştirildiğinde gemiye entegre edilir ve gemi işte o zaman gerçek bir canavara dönüşür.

Ana Radar = Çadrad-Light (Sadece İff, Ayr ve Çfr li hali Umr'siz ufaltılmış hali)- Üstlerindeki Smart-s mk2 lerde hücumbotlara felan yollanılır.
Baş topu = 76mm Stealth
Ciws = 1x Ram( yerine Roketsan Sapan), Öne ufak bir kaide eklentisiyle 1x Korkut Ciws
SSM = 16x Süpersonik Atmaca
16x Vls = 6x Som-Er Naval 10x4 = 40 ( Quadpack özellikli essm block2 veya Göktuğ Naval)
6x Milli Hafif Torpido

Stam, Stop....
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Raptor44 - 12 Temmuz 2018, 10:47:50
(https://image.ibb.co/hKkK48/aaaaa.png)

Waff'tan Hanerat nickli arkadaşımız biraz photoshopla Milgem'i İ sınıfına evirmiş.

Kişisel fikirlerinize saygı duyarım ancak ben hala bu gemi için verilen emeğe üstündeki donanım'ın yeterli olmadığını düşünüyorum.

Umarım altta sayacağım ekipman ve silahlar geliştirildiğinde gemiye entegre edilir ve gemi işte o zaman gerçek bir canavara dönüşür.

Ana Radar = Çadrad-Light (Sadece İff, Ayr ve Çfr li hali Umr'siz ufaltılmış hali)- Üstlerindeki Smart-s mk2 lerde hücumbotlara felan yollanılır.
Baş topu = 76mm Stealth
Ciws = 1x Ram( yerine Roketsan Sapan), Öne ufak bir kaide eklentisiyle 1x Korkut Ciws
SSM = 16x Süpersonik Atmaca
16x Vls = 6x Som-Er Naval 10x4 = 40 ( Quadpack özellikli essm block2 veya Göktuğ Naval)
6x Milli Hafif Torpido

Stam, Stop....
Önerimiz gayet mantıklı birde ben bir ekleme yapayım donanmayı yetersiz buluyorum i sınıfı fırkateynlerden en 12 tf2000 den de en az 12 tane gerekli bence donanmamımızı kuvvetlendirmeliyiz üretilen her milli gemiden fazla sayıda uretmeliyiz 3 tarafı denizlerle kaplı bir ülkeyiz sonuçta ki hedefimiz önce bölgesel sonrada küresel güç olmak bunun için donanma çok çok önemli modern hale getirmeli ve gemi sayısını arttırmaliyiz her sınıftan geminin sayısını deniz piyadelerini arttırıp daha nitelikli hale getirmeliyiz artık gemiden inen m48 görmemeliyiz mesela
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 21 Temmuz 2018, 08:15:43
(https://image.ibb.co/fuhtpJ/EEW.png)

Arkadaşımız tasarıma çafrad'ın hafif bir versiyonunu eklemiş. Çok deli makine oldu kerata.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Alp - 21 Temmuz 2018, 11:50:42
Öndeki 76 mm topa ATOM'un 76 mm lik mühimmat versiyonu ana radara bağlı olarak çalışılsa aktif koruma, anti-korsan faaliyetleri vs için hazırda beklese acaba efektif olurmu?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 09 Ağustos 2018, 12:21:17
(https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/L_20180806153504881315.png)

İ sınıfında kullanılmasını teklif ettiğim radar mastı SSB bakanlığı sitesinde çafrad başlığında yayınlanmış. Projeyi Mast faz-1 ve gövdeye gömülü olanları Faz-2 olarak ayırmışlar. Belki Faz-1 İ sınıfına yetişir. Tabi kullanılmadan önce Çfr'nin menzilinin arttırılması ve İff'nin  sınırlandırılması lazım.Aselsan duydu sesimi...
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yabgu - 13 Ekim 2018, 18:31:25
Bazı haber kaynaklarında SSİKten 5. Milgem için izin cıktığı , 5. milgem olan İ sınıfı fırkateynlerin inşaasına başlanacagı yazıyor. Kaynak (http://www.denizhaber.com/deniz-kuvvetleri/milgem-in-5-incisi-icin-onay-cikti-h76278.html (http://www.denizhaber.com/deniz-kuvvetleri/milgem-in-5-incisi-icin-onay-cikti-h76278.html))

Biz İ sınıfı fırkateyn inşaasına 2017 başlarında başladık zaten hatta üzerinden 2 yıl geçecek nerdeyse ben mi yanlış biliyorum ?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: SKYWOLF - 15 Ekim 2018, 08:55:58
MİLGEM'in 5'incisi geliyor

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5bc0f05bb699de26ec08b987.jpg)

Eray GÖRGÜLÜ
egorgulu@hurriyet.com.tr

Milli Gemi Projesi kapsamında dört korvet geminin ardından İ sınıfı firkateyn olarak üretilecek olan 5’inci geminin üretimi için Savunma Sanayii İcra Komitesi’nden onay çıktı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan komitede, savunma sanayi sektörünün beklediği birçok proje için bazı kararlar alındı.
CumhurbaşkanıI Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde önemli kararlara imza atıldı. Yerli ve milli projelerin görüşüldüğü toplantı yaklaşık üç saat sürdü. Hürriyet’in edindiği bilgiye göre toplantıda alınan önemli kararlar arasında savunma sanayi sektörünün merakla beklediği MİLGEM 5, ADVENT Savaş Yönetim Sistemi, TUSAŞ Silah Fabrikası ile HÜRKUŞ simülatörü gibi önemli projeler bulunuyor.

FİRKATEYN SINIFI GEMİ

Savunma Sanayi Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen ve Türkiye’de ilk kez korvet tipi bir askeri geminin üretilmesine olanak veren Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında dört adet korvet geminin ardından, İ sınıfı firkateyn olarak üretilecek olan 5’inci geminin üretimi için komiteden onay çıktı. Proje kapsamında 5. geminin tasarımı ve inşasını İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nın yapması planlanırken, projenin 6, 7 ve 8. gemilerinin özel sektör tersanelerinde inşa edilmesi hedefleniyor.

MİLGEM’le birlikte tüm donanmada kullanılacak olan Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi (ADVENT SYS) projesi de İcra Komitesi’nin onay verdiği projelerden biri oldu. HAVELSAN tarafından üretilen ve testlerinin son aşamaya geldiği sistem, birden fazla birime hep birlikte kendi kaynakları, silahları ve sensörlerini ortaklaşarak kullanarak harp etme yeteneği kazandıracak. Ani tepki gerektiren durumlarda donanmanın daha hassas ve daha hızlı karar vermesini sağlayacak sistem, tüm donanmanın daha koordineli bir şekilde çalışmasını sağlayacak.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/milgemin-5incisi-geliyor-40985414 (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/milgemin-5incisi-geliyor-40985414)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Scorpioraptor - 15 Ekim 2018, 13:54:54
Bazı haber kaynaklarında SSİKten 5. Milgem için izin cıktığı , 5. milgem olan İ sınıfı fırkateynlerin inşaasına başlanacagı yazıyor. Kaynak ([url]http://www.denizhaber.com/deniz-kuvvetleri/milgem-in-5-incisi-icin-onay-cikti-h76278.html[/url] ([url]http://www.denizhaber.com/deniz-kuvvetleri/milgem-in-5-incisi-icin-onay-cikti-h76278.html[/url]))

Biz İ sınıfı fırkateyn inşaasına 2017 başlarında başladık zaten hatta üzerinden 2 yıl geçecek nerdeyse ben mi yanlış biliyorum ?


Ben mi bir şey kaçırdım diye söylüyordum kendi kendime. İstanbul sınıfının inşası başlamamış mıydı? Yoksa korvet sınıfı bir Milgem daha mı üretilecek?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 22 Ekim 2018, 19:47:48
Arkadaşlar benimle aynı düşünen varmıdır bilmiyorum ama bu gemi benim kafamdaki donanma perspektifinde hiç bir yere oturmuyor.

Neden ? İki sebepten ;

1-) Yerine koyacağımız modernizesiz 4 perry üzerine özellik olarak koyabilecek çok devrimsel bir şey yok.

Bir donanmada bir gemi sınıfının yerine getirilen bir gemi sınıfından önceki sınıftan çok daha ilerde teknik ve devrimsel özelliklere sahip olması beklenir. Ama bu İ sınıfında yok. Modernize edilmiş perrylerden daha büyük bir güç çarpanı değil tek artısı +8 vls +6 ssm ve stealth tasarımı gerisi az çok aynı ki stealth tasarım dışında diğerleri eklenebilir. Essm kabiliyeti smart-s mk2 genesis aynı bunlar. hatta sm-1 mr leri katınca daha az sam'a sahip olacak diyebiliriz. Hızlar nerdeyse aynı menziller nerdeyse aynı.

2-) İleride çağdaşı ve rakibi olacak gemilerden geride bir gemi.

Biz bu yola nasıl çıktık biz kendi gemi ve kendi teknolojisini üreten bölgesel bir güç olacağız dedik. Bu yoldaki en büyük rakibimiz Akdenizde kim ? Fransa.

Fransa ne yapıyor ? Yunanistana gemi verme ihtimalleri vs. bir yana . Envanterlerindeki i sınıfının direk eşdeğeri la fayette sınıfını adamlar çok daha gelişmiş belharra sınıfıyla değiştiriyorlar.

Belharra sınıfı İ sınıfıyla bazı performans değerleri aynı olsa da tonaj olarak i sınıfından daha ağır olmasına rağmen bunu sağlaması bir üstünlük . Bunda ters karinasınında rolü büyük.

Buna ek şu an genesisi son halinden haberimiz yok ama belharra tamamiyle dijital ve elektronik bir gemi. Veri işleme teknolojisi gelşmiş. Ve en önemlisi biz burada Çafrad'ın çfr'sini bile bazı
arkadaşlara pahalı diye kabul ettiremezken üstünde Çafrad UMR eş değeri seafire 500 aesa radarına sahip ve Aster 15/30 kabiliyetine sahip.

İhracatta belharra'nın gerisinde kalacağı bir yana birde i sınıfının ileride barbaros veya yavuz sınıfından herhangi birinin yerine bir ikinci 4 gem yapılabileceği düşünülüyor eğer böyle birşey olursa biz önümüzdeki 40-50 yıl Fransa üstünlüğünü kabul ettiğimiz anlamına gelecektir. Hele ki floreal sınıfı yerine xwind 4000 lerini yaparlarsa bizi ciddi anlamda kitleyebilirler.


Bu i sınıfının ihya olması için en azından çafrad eklenmesi ve hisar-u, asroc, gezgin atabilme imkanı kazanması lazım.

Veya benim fikrim bu kadar hedef büyültmüş kendi gemisini yapan bir donanma olarak nasıl fransızlar la fayetteleri 20 lerinde başka ülkeye muhtemelen satıp yerine belharra yı alacaksa bizde milgemi yarı ömründe yollayıp donanmaya tf-2000 ve tf-1000 ler girince milgemleri başka bir ülkeye satıp filonun asuw yükünü i sınıfı fırkateynlere paslayıp ek tf 4500 üretelim derim. 
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yabgu - 22 Ekim 2018, 20:03:43
Arkadaşlar benimle aynı düşünen varmıdır bilmiyorum ama bu gemi benim kafamdaki donanma perspektifinde hiç bir yere oturmuyor.

Neden ? İki sebepten ;

1-) Yerine koyacağımız modernizesiz 4 perry üzerine özellik olarak koyabilecek çok devrimsel bir şey yok.

Bir donanmada bir gemi sınıfının yerine getirilen bir gemi sınıfından önceki sınıftan çok daha ilerde teknik ve devrimsel özelliklere sahip olması beklenir. Ama bu İ sınıfında yok. Modernize edilmiş perrylerden daha büyük bir güç çarpanı değil tek artısı +8 vls +6 ssm ve stealth tasarımı gerisi az çok aynı ki stealth tasarım dışında diğerleri eklenebilir. Essm kabiliyeti smart-s mk2 genesis aynı bunlar. hatta sm-1 mr leri katınca daha az sam'a sahip olacak diyebiliriz. Hızlar nerdeyse aynı menziller nerdeyse aynı.

2-) İleride çağdaşı ve rakibi olacak gemilerden geride bir gemi.

Biz bu yola nasıl çıktık biz kendi gemi ve kendi teknolojisini üreten bölgesel bir güç olacağız dedik. Bu yoldaki en büyük rakibimiz Akdenizde kim ? Fransa.

Fransa ne yapıyor ? Yunanistana gemi verme ihtimalleri vs. bir yana . Envanterlerindeki i sınıfının direk eşdeğeri la fayette sınıfını adamlar çok daha gelişmiş belharra sınıfıyla değiştiriyorlar.

Belharra sınıfı İ sınıfıyla bazı performans değerleri aynı olsa da tonaj olarak i sınıfından daha ağır olmasına rağmen bunu sağlaması bir üstünlük . Bunda ters karinasınında rolü büyük.

Buna ek şu an genesisi son halinden haberimiz yok ama belharra tamamiyle dijital ve elektronik bir gemi. Veri işleme teknolojisi gelşmiş. Ve en önemlisi biz burada Çafrad'ın çfr'sini bile bazı
arkadaşlara pahalı diye kabul ettiremezken üstünde Çafrad UMR eş değeri seafire 500 aesa radarına sahip ve Aster 15/30 kabiliyetine sahip.

İhracatta belharra'nın gerisinde kalacağı bir yana birde i sınıfının ileride barbaros veya yavuz sınıfından herhangi birinin yerine bir ikinci 4 gem yapılabileceği düşünülüyor eğer böyle birşey olursa biz önümüzdeki 40-50 yıl Fransa üstünlüğünü kabul ettiğimiz anlamına gelecektir. Hele ki floreal sınıfı yerine xwind 4000 lerini yaparlarsa bizi ciddi anlamda kitleyebilirler.


Bu i sınıfının ihya olması için en azından çafrad eklenmesi ve hisar-u, asroc, gezgin atabilme imkanı kazanması lazım.

Veya benim fikrim bu kadar hedef büyültmüş kendi gemisini yapan bir donanma olarak nasıl fransızlar la fayetteleri 20 lerinde başka ülkeye muhtemelen satıp yerine belharra yı alacaksa bizde milgemi yarı ömründe yollayıp donanmaya tf-2000 ve tf-1000 ler girince milgemleri başka bir ülkeye satıp filonun asuw yükünü i sınıfı fırkateynlere paslayıp ek tf 4500 üretelim derim.
+1 lakin şunuda es geçmemekte fayda var. Fransa yıllardır savaş gemisi yapan bir ülke biz ise henüz yeni öğreniyoruz. Bahsettiğiniz teknolojilerin çoğu yok bizde. Henüz tam olarak savaş gemisi yapabilme yetenegimizde yok. Normalde TF2000in 10-15 yıl önce envantere girmiş olması lazımdı hatta biz TF-2000den sonrası için tasarımlar yapıyor olmalıydık.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 22 Ekim 2018, 20:07:38
Arkadaşlar benimle aynı düşünen varmıdır bilmiyorum ama bu gemi benim kafamdaki donanma perspektifinde hiç bir yere oturmuyor.

Neden ? İki sebepten ;

1-) Yerine koyacağımız modernizesiz 4 perry üzerine özellik olarak koyabilecek çok devrimsel bir şey yok.

Bir donanmada bir gemi sınıfının yerine getirilen bir gemi sınıfından önceki sınıftan çok daha ilerde teknik ve devrimsel özelliklere sahip olması beklenir. Ama bu İ sınıfında yok. Modernize edilmiş perrylerden daha büyük bir güç çarpanı değil tek artısı +8 vls +6 ssm ve stealth tasarımı gerisi az çok aynı ki stealth tasarım dışında diğerleri eklenebilir. Essm kabiliyeti smart-s mk2 genesis aynı bunlar. hatta sm-1 mr leri katınca daha az sam'a sahip olacak diyebiliriz. Hızlar nerdeyse aynı menziller nerdeyse aynı.

2-) İleride çağdaşı ve rakibi olacak gemilerden geride bir gemi.

Biz bu yola nasıl çıktık biz kendi gemi ve kendi teknolojisini üreten bölgesel bir güç olacağız dedik. Bu yoldaki en büyük rakibimiz Akdenizde kim ? Fransa.

Fransa ne yapıyor ? Yunanistana gemi verme ihtimalleri vs. bir yana . Envanterlerindeki i sınıfının direk eşdeğeri la fayette sınıfını adamlar çok daha gelişmiş belharra sınıfıyla değiştiriyorlar.

Belharra sınıfı İ sınıfıyla bazı performans değerleri aynı olsa da tonaj olarak i sınıfından daha ağır olmasına rağmen bunu sağlaması bir üstünlük . Bunda ters karinasınında rolü büyük.

Buna ek şu an genesisi son halinden haberimiz yok ama belharra tamamiyle dijital ve elektronik bir gemi. Veri işleme teknolojisi gelşmiş. Ve en önemlisi biz burada Çafrad'ın çfr'sini bile bazı
arkadaşlara pahalı diye kabul ettiremezken üstünde Çafrad UMR eş değeri seafire 500 aesa radarına sahip ve Aster 15/30 kabiliyetine sahip.

İhracatta belharra'nın gerisinde kalacağı bir yana birde i sınıfının ileride barbaros veya yavuz sınıfından herhangi birinin yerine bir ikinci 4 gem yapılabileceği düşünülüyor eğer böyle birşey olursa biz önümüzdeki 40-50 yıl Fransa üstünlüğünü kabul ettiğimiz anlamına gelecektir. Hele ki floreal sınıfı yerine xwind 4000 lerini yaparlarsa bizi ciddi anlamda kitleyebilirler.


Bu i sınıfının ihya olması için en azından çafrad eklenmesi ve hisar-u, asroc, gezgin atabilme imkanı kazanması lazım.

Veya benim fikrim bu kadar hedef büyültmüş kendi gemisini yapan bir donanma olarak nasıl fransızlar la fayetteleri 20 lerinde başka ülkeye muhtemelen satıp yerine belharra yı alacaksa bizde milgemi yarı ömründe yollayıp donanmaya tf-2000 ve tf-1000 ler girince milgemleri başka bir ülkeye satıp filonun asuw yükünü i sınıfı fırkateynlere paslayıp ek tf 4500 üretelim derim.
+1 lakin şunuda es geçmemekte fayda var. Fransa yıllardır savaş gemisi yapan bir ülke biz ise henüz yeni öğreniyoruz. Bahsettiğiniz teknolojilerin çoğu yok bizde. Henüz tam olarak savaş gemisi yapabilme yetenegimizde yok. Normalde TF2000in 10-15 yıl önce envantere girmiş olması lazımdı hatta biz TF-2000den sonrası için tasarımlar yapıyor olmalıydık.

Çoğu yok eyvallah ama zaten en azından bu teknolojiler tamamlandığında takılacağı şekilde dizayn edilsin. Çafrad Faz-1 ve hisar-N serisi İ sınıfı göreve başladığında çoktan hazır olacak.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: fırtına getiren - 22 Ekim 2018, 20:59:23
Battlestar a kesinlikle katılıyorum muhtemelen İ sınıf gemiler envantere girdiğinde gezgin füzesinin prototipleri  çıkmış olur VLS sayısının 16 dan 32 ye çıkarılması lazım  kuvvet mutlaka TF2000 gelene kadar gezgin fuzesini kullanmak isteyecektir. Boşu boşuna SAM lerden feda etmemiş oluruz
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Afşar1 - 23 Ekim 2018, 15:54:21
Battlestar ın yazdıklarını görünce düşünmekten alamadım elbet kendimi sonra yine buradan öğrendiğim aşağıdaki siteye girip aşağıdaki yazıyı eklemek istedim.
zamanı olan okusun lütfen.

http://uskudar.biz/ihbarname/h%C3%A2dise/k%C4%B1yak%C3%A7%C4%B1lar-ve-%C5%9Feytanlar (http://uskudar.biz/ihbarname/h%C3%A2dise/k%C4%B1yak%C3%A7%C4%B1lar-ve-%C5%9Feytanlar)


ıyakçılar ve Şeytanlar
İhbarname   - Hâdise
Pazar, 30 Eylül 2018
Savunma sanayiinin mevcut durumunu değerlendirirken yapılan en dikkât çekici hatanın; ince ayrıntılarına kadar ayrı ayrı ve titizlikle değerlendirilmesi ve tartışılması gereken pek çok hususun tamamının tek bir kutuya konup, toptan şöyledir veya böyledir diyerek işin içinden çıkmak eğilimi olduğu söylenebilir ki bu sebeple bütün izler birbirine karışmakta ve doğru istikâmet de anlaşılamamaktadır. Acaba dünya üzerinde kavramların böylesine birbirine karıştırıldığı ikinci bir memleket daha var mıdır?

Bilhassa ülkedeki medya adı verilen karanlık mekanizmanın şu veya bu tarafına değil mutlak olarak tamamına, düzen kurulduğu günden beri, hâkim durumda olan Batının bu doğrultuda ustaca gerçekleştiregeldiği toplum mühendisliği çalışmaları ile kamuoyunda böyle bir eğilim yerleşmiş olması ve çoğunluğun, itidâl üzere olmak gerekirken dâima kutuplarda dolanmayı tercih etmesi de bu etken sebebiyle maalesef şaşırtıcı değildir.

Doğrusu bütün bu dümen, biraz sağduyu ve daha geniş bir bakış açısı ile olayları önyargısız bir şekilde değerlendirmeye niyetlenen herkes tarafından kolayca fark edilebilecek kadar da aşikârdır.

Gözler önündeki birincil ve tâbiri câiz ise medyatik askerî projelerin gerisindeki derin alanlarda, dikkâtlice gözlerden uzak tutulan hassas noktalarda dönen dolaplar, bütün yapıyı kökünden zehirleyebilmekte ve hedeflenen noktaya ulaşılmasını kolayca önleyebilmektedir.

En azından birbuçuk asırdır büyük bir istikrarla işleyen bu mekanizmaya, sadece yaşadığımız son on-onbeş sene içinden veya hatta geçtiğimiz birkaç ay içinden bile birbirini kopyası gibi çok sayıda bâriz örnek kolayca gösterilebilir.

Sıradan ve güncel sayılabilecek küçük bir örnek olarak, bâzı arkadaşların da sorduğu, mesela medya tarafından hepimize büyük bir zafer olarak sunulan Pakistan'a yapılan Milgem satışını [1] kısaca ele alalım. Tam bu noktada gerçek kazanan acaba kimdir? Türkiye mi? Pakistan mı? İkisi de değil ama maalesef yine Almanya. Nasıl mı?

Başlangıç ve gerçekleşme açısından değerlendirildiğinde, Milgem projesi gâyet başarılı oldu ve önemli bir basamağı güzelce çıktık. Fakat daha sonra çıkmaya devam etmemiz gerekirken orada durduk.

İlk gemide ulaşılan yerli katkı seviyesinin artırılmasına yönelik ilave bir gelişme sağlanamadığı gibi geri gidiş dahi başladı ve örneğin ilk gemide yerli-yabancı ortaklığı ile sağlanan bâzı hassas bileşenlerin ikinci gemiden itibaren söz konusu ortaklığın %100 yabancı kökenli hâle dönüşüvermesiyle, Heybeliada ve İstanbul sınıfı gemilerin siber-güvenliği konusunda çok ciddi zaafiyetlerin oluşma ihtimâli de son derece yükseldi!

İlk gemiden sonraki inşa faaliyetlerinde ortaya konan anlaşılmaz derecede aşırı uzun süreler ve inşa sayılarının devamlı olarak azaltılması, başlangıçta projeye gerçek anlamda yerli katkı sağlayabilmek için özveriyle çalışan ve ellerinden gelenin en iyisini kâr gözetmeden yapan gerçek milli işletmelerin harcadıkları emeklerin karşılığını alamamalarıyla sonuçlandığı gibi zorlukla kazanılmış bu milli yeteneklerin solmasına hatta bâzı noktalarda yok olmasına sebep olan bir mâhiyete de büründü.

Daha en başında, elimizdeki âhı gitmiş vâhı kalmış Bozcaada Sınıfı korvetlerin tamamının Milli Gemiler ile değiştirilmesi hedeflenmişken ne olduysa konunun bu boyutu ortadan kalkıverdi ve bu sebeple bakım-tutumu bile başa bela olan söz konusu dandik gemilerden kurtulamayınca, edilen (ve görünen o ki daha uzun seneler edilecek olan) dolaylı zararlar da cabası oldu. Tabii bir de konunun askeri yetenek zaafiyetine sebep olan daha da önemli bir boyutu var ama oraya hiç girmeyelim.Kıyakçılığın Sonu Ayakçılıktır!
Kâğıt üzerinde Almanya tabii ki Pakistan'a kendi gemilerini satmak isterdi ama çok daha büyük ve değerli bir pazar olarak gördüğü Hindistan'ı bozmamak ve devam etmekte olan P-75I başta olmak üzere muhtelif Hint projelerinde devre dışı kalmamak için zaten bunu yapmak istemiyordu. Diğer taraftan Çin gemi ve denizaltıları ile doğrudan bir rekabete girmek kârını da düşürecekti.

Bu durumda Türkiyenin Pakistan üzerindeki etkisini kullanarak Milgem satmasından daha güzel ne olabilirdi! Sonuç olarak Milgem pek çok önemli donanımı itibarı ile zaten alman malı bir gemi olduğundan [Resim.3] ve söz konusu donanımlar da yedek parça ihtiyacı üzerinden Pakistan'ı almanyanın elinde uzun vâdeli oyuncak hâline getireceğinden, daha ne olsundu.

Dikkât edilirse Türkiyenin yeni kurulan Azerbaycan donanmasına cıvata dahi satmamasını başarıyla sağlayan Almanya, Pakistan konusunda bu kez tam tersi şekilde hareket edebilmekte ve daima kazanmakta, Türkiye daima kaybetmektedir.Milgem-1 Sevk ve Tahrik Sistemi

Resim.1) Heybeliada (Milgem 1) ve İstanbul (Milgem 2) Sınıfı gemiler üzerinde kullanılan ve tamamı Almanya'dan tedârik edilen Tahrik ve Sevk sistemi bileşenlerini gösteren bir çizim. Bütün donanım sağda görülen LM2500 gaz türbini ile başlayıp sola doğru dişli kutusu (Renk-Almanya) ve dizeller (MTU-Almanya) ile devam ederek pervane milleri, salmastralar, mil yatakları ve pervanelerin ucuna kadar alman ürünleri ile devam ediyor. Toplam sistem içindeki pervane mili yatakları gibi bazı bileşenler tıpkı gaz türbini gibi aslen ABD kaynaklı olsa da biz bunları da Almanya üzerinden alıyoruz.
Doğrusu Milgemler üzerindeki alman kökenli bileşenler sadece bunlarla sınırlı da değil; aktif yalpa söndürücülerden, radar perdelerine kadar daha saymakla bitmeyen donanım da Almanya kaynaklı.
Bu konunun ayrıntıları için buraya tıklanabilir.
Eğer Pakistan'a satılan Milgem'ler üzerinde mesela Ukrayna Gaz Türbinleri ve dişli kutuları, Finlandiya Dizelleri ve Japon Pervaneleri ve Milleri vs. olsaydı hem Türkiye hem de Pakistanın bu projeden kazançlı çıkması söz konusu olabilirdi ama böylesi asla gerçekleşemeyecek bir durum öyle değil mi?Tabii mesele sadece Milgem'den ibaret de değil. Örneğin Pakistanın elindeki Agosta Sınıfı Fransız denizaltılarının yenilenmesi çalışmasında da gerçek kazanan ne Pakistan, ne de Türkiye'dir, asıl kazananı artık tahmin edebilirsiniz.

Ama belki bugün için en kötüsü; sürmekte olan Endonezyanın HBT'li denizaltı ihalesinde Türkiye Cumhuriyeti kurumlarının ve memurlarının, iki ülke halkları arasındaki yakınlığı kullanarak Endonezya'ya Alman denizaltılarının(!) satılması için bastırmasıdır ki birden fazla açıdan Türk milleti adına başlı başına utanç verici bir durumdur.

Üstelik sadece bu sene içinde mesela alman keşif Tornadolarının Ürdün'den kalkarak1, Suriye'deki terör örgütlerine Türk Silahlı Kuvvetleri aleyhine gerçek zamanlı istihbarat sağladığı, bu örgütlere verdikleri gelişmiş silahlarla pek çok askerimizin şehit edilmesine ve sayısız Suriyeli çoluk çocuğun katledilmesine alenen katkı sağladığı, alman devleti tarafından kendi topraklarının Türkiye aleyhine faaliyet gösteren bütün tehdiş örgütlerinin güvenli merkez üssü olmasının sağlandığı vs... gerçeklerine rağmen.

Tabii ki bu düzen dün kurulmadı; 1910'larda da ülkeyi toptan almanların ellerine teslim eden zamanın iktidarının gözlerinin içine baka baka, Erzurumda görevli alman elçisi, Batum'dan İzmit'e kadar uzanan geniş bir coğrafyada, belli bir nihâi hedef doğrultusunda Türk halkı üzerine açıkça soykırım uygulayan mâlum örgütü alenen sevk ve idâre etmekte ve Osmanlı Devletini yönetmekte olanlar da uzunca bir süre boyunca bütün olanları görmezden(!) gelmekteyken Türk köylerinde yaşayan bütün insanlar topyekûn katledilmekte idi. Bu konunun ayrıntıları henüz yayınlanmamış Türk Denizaltıcılığının 1936-1943 arasındaki üçüncü bölümünde ele alınacağı için şimdilik atlanacak...

Bu dar kapsam bağlamında bile adeta sayısız denebilecek kadar çok altbaşlık ele alınabilir. Biz yine de denizlerden fazla uzaklaşmayalım. 21.Yüzyıl başladığında da asırlık düzen beklendiği üzere işlemeye devam etti. Buna açık ve üzücü bir örnek olarak Alanya Sınıfı mayın avlama gemileri de gösterilebilir.

Her biri için 120milyon avro gibi çok büyük bir bedel ödenerek toplam altı adet alınan söz konusu gemiler Alman Frankhental Sınıfı [Resim.2] gemilerin hafifçe değiştirilmiş bir türevidir. Almanya'da inşa edilen ilk gemi 2005'te donanmaya teslim edilmiş diğerleri İstanbul Tersanesi'nde Almanya'dan gönderilen malzemelerin birleştirilmesiyle inşa edilmiştir.Frankenthal Sınıfı Alman Mayın Avalama Gemisi FGS Gromitz

Resim.2) Frankenthal Sınıfı alman mayın avlama gemisi FGS Gromitz.
Bu gemi bâzı küçük değişiklikle dışında Türk Deniz Kuvvetlerinin Almanya'dan aldığı Alanya Sınıfı gemilerin eşdeğeridir.
Gemilerin arada sırada karaya çıkmaya teşebbüs etmesi sıklıkla karşılaşılan olağan bir durumdur.
Ama bizim asıl meselemiz zihniyetin kara oturmasıdır. Böyle durumlarda gemiler kurtarılır ama milletler batar...Ne yazıktır ki Alanya Sınıfı gemilerin tedârik hikâyesi de sadece alman gemi inşa sanayinin çıkarlarını korumak için özel olarak şekillendirilmiş ve icra edilmiş bir Türk Deniz Kuvvetleri projesi olmaktan ibarettir. İlerleyen bölümde bu hususa tekrar döneceğiz...

Velhâsıl mevcut durumu gâyet iyi tanımlayan ve alt başlığı meydan getiren ibretlik ve isâbetli atasözünün bahsettiği kıyakçılık ve ayakçılık mesleklerinin ne olduğunu bana burada yazdırmayın, bilmeyenler bilenlerden öğrensin ve milletçe hâlimizi ve bu kafayla gidersek nereye varacağımız bir kere daha düşünsün...İnsan Kuş Değil de Şeytan Misâli
Sadece aylar önce, hayatının en verimli bölümünü savunma sanayine yönelik ürünleri de içine alacak şekilde milli üretim alanında hainlerle cebelleşerek tüketmiş olan çok yakın bir arkadaşım, bir SSM görevlisinden peş peşe aldığı iki epostayı gösterdi.

Bunlardan ilki siz ne ayaksınız, hadi lütfedip de sizinle bir görüşelim bakalım tarzında kısa bir elektronik mektuptu. Birkaç gün sonra gelen ikincisi ise daha da ilginçti zîrâ adam sen kim oluyorsun da bana cevap yazmıyorsun seni çizdim, bundan böyle SSM'nin yanına bile yaklaşamazsın havasında bir nevi posta koyarak, hakâret kıvamında yazılmış birkaç cümleden ibâretti.

İkisini birden ard arda okuduktan sonra gülerek dedim ki bu lâvuk %90 Ankara'daki mâlûm muhip/misyoner üniversitesinden mezun olmuş ondan sonra da kamuya ait askeri teknoloji işletmelerinden ya şunda veya bunda hemen işe alınmış ve nihayetinde de SSM'ye yerleştirilmiştir...

Adını ara motoruna yazdık, ilk sayfada hemen seceresi ortaya döküleverdi ve yukarıdaki öngörünün %100 oranında(!) doğru olduğu bir dakika içinde ortaya çıktı. Gâliba Oktay Sinanoğlu'nun (Allah rahmet eylesin!) anlattığı gibi bunlarla muhatap ola ola biz de ciğer doktoru olmak yolunda ilerliyoruz.

Hainlik sıvılaşıp damarlarda dolaşmaya başladığında, bu türlerin yapabilecekleri hayal gücünüzün ötesinde boyutlara sahip hâle gelmektedir. Velhâsıl burada bahsi geçen numune kişinin de niyeti zâten başından belliydi. SSM gibi, belli başlı bütün istihbarat örgütlerinin üzerinde hâkimiyet tesis etmeye çalıştığı hassas kurumlarda, sadece kurumun başındaki bir veya iki kişiyi değiştirmek suretiyle başarıya ulaşmanın mümkün olamayacağını anlayabilmek için bu kısa örnek yeterli olsa gerek.SSM'nin Hazırladığı Bir Belgeden Deniz Araçları Sektörü Hakkında

Resim.3) SSM'nin hazırladığı bir belgeden Deniz Araçları Sektörü Stratejisi gibi havalı bir başlığa sahip bölüm.[2]
Mesele şu ki burada yazılanlar açıkça gerçek dışı!O zaman [Resim.3] üzerinde gösterilen ibretlik SSM belgesini [2] temel alarak biraz daha devam edelim. Bu belgeyi hazırlayan kişi(ler) ya ne dediğini bilmiyordur ya da durum daha beterdir.

Diğer mevzuları atlayalım da yazı çok uzamasın ama kompozit malzeme ve boya maddelerine kısaca değinelim. İş hayatım süresince, kaderin tecellisi neticesinde iki gerçekten milli kimya işletmesinin kurucu sahipleri ile tanışma fırsatım oldu ki her ikisi de gerçek vatanseverliğin ne olduğunun canlı numuneleriydi çünkü vatanseverlik sadece icraatla ortaya konabilir, boş lâflarla değil.

Her ikisi de kimya mühendisi olan bu kişilerin 1973 ve 1983 tarihlerinde kurdukları söz konusu işletmelerin adlarını buraya yazmak isterdim ama yazının netâmeli genel içeriği sebebiyle durduk yerde benim yüzümden başları ağrımasın diye adlarını belirtmekten vazgeçtim.

SSM 2009'da [Resim.3] yurt dışından tedarik edilmekte olan kompozit malzemelerin ve karina boyalarının yurt içinden tedarik edilmesini hedefliyormuş. Yok artık!

Bahsi geçen iki işletme daha SSM kurulmadan önce zaten bu mamûlleri üstelik devlet desteği falan almadan ve milli ar-ge ile üretmekteydi. Örneğin biz de her iki işletmenin gayet üstün nitelikli ürünlerini deniz araçlarında onlarca sene kullandık. Ama bürokrasi onları da diğer sahalardaki pek çokları gibi görmek dahi istemiyordu, aksi taktirde Ankara'yı mesken tutmuş Batılı kompozit üreticilerinin mümessilleri kime mâl satacaktı?

Yukarıda gösterilen belgenin hazırlanmasından önceki dönemde SSM tarafından yürütülen bâzı deniz projelerinde kullanılan kompozit ürünlerinin ısrarla İngiltere ve ABD'den tedarik edilmesini, mükemmel ar-ge imkânlarına ve ihtiyaca en uygun özel maksatlı her türlü kompozit malzemeyi bağımsız olarak geliştirme imkânına sahip bu gerçek milli üreticilerin söz konusu projelerin kapısından bile sokulmadan ve sözleri bile dinlenmeden nasıl kovulduklarını, bizzat işletmelerin sahiplerinden birinden de dinlemiştim.

Tam da bu yazıya başladığım geçen Perşembe gecesinden sonraki Cuma sabahında bir meslektaş arkadaşım sürmekte olan iki milli HBT çalışmasından birinin defterinin dürüldüğünü bildirdi. Her ne kadar bu gelişme 2017 ilkbaharında yayınlanan resmî belge ile zaten kendini biraz örtülü de olsa, kesin olarak belli eden bir durum idiyse de umarım yanılırım da artık alman sömürüsüne yeter diyecek birileri ortaya çıkar diye içimde bir ümit de vardı. Gâliba o günlerden hâlâ çok uzaktayız..Mayınları Avlamadan Evvel
Nitekim kapalı kapılar ardında, şeffaflıktan uzak bir şekilde ilerlemekte olan ve yakında inşasına başlanacağı söylenen yeni nesil mayın avlama gemilerinin akıbeti de bu vesileyle belli oluyor gibidir. Ülkenin çıkarları açısından kesinlikle kompozit malzeme ile inşa edilmesi gerekirken bu gemiler önceki Alanya sınıfında olduğu gibi yine alman östenitik çelikleri, motorları, dişli kutuları, pervaneleri vesaire ile mi inşa edilecek?

Elimizde tam anlamıyla milli kompozit imkânları mevcut olmasına rağmen %100 dışa bağımlı bir çelik kullanmak zâten önceki proje açısından da akıl alacak bir tercih değildi. Ve bugün, yeni inşa edilecek mayın avlama gemileri için nasıl bir tercih yapılacağı bir nevi turnosol kağıdı gibi ortada bir milli savunma sanayii kavramının gerçekten mevcut olup olmadığını tek başına gösterebilecek olması açısından da önemlidir.SAM3 İnsansız Mayın Tarama Aracı Patlama Denemesinde

Resim.4) Yenilikçi bir İsveç çözümü olan SAM3 insansız mayın tarama aracı patlama denemesinde. Kaynak: SAAB [3]Kaldı ki Donanmanın elindeki mevcut mayın avlama filosunun yeterli büyüklükte ve yetenekte olduğu, yeni nesil araçlar için acele edilmemesi gerekeceği de rahatlıkla öne sürülebilir.

Dolayısıyla bu sahada acil bir ihtiyacın söz konusu olmadığı varsayılırsa, çok pahalı yeni mayın avlama gemilerine erken yatırım yapmaktansa mayınlara karşı yenilikçi insansız teknolojilere odaklanılması ile çok daha düşük maliyetle, çok daha kısa sürede mevcut açıkları daha iyi kapatabilecek yeni ve özgün teknolojilerin yurt içinde bağımsız olarak geliştirilmesinin de önü açılabilirdi ama...

[Resim.4] üzerinde görülen ve İsveç tarafından özgün olarak geliştirilen bu yeni nesil insansız suüstü aracı da geleceğin mayın savaşı teknolojisi açısından böyle bir önemli dönüm noktasıdır.

Her şey niyetle başlar öyle değil mi? O zaman bilmediğiniz birşey söyleyeyim, bu aracın en önemli bileşenlerinden bâzıları 10 sene kadar önce Türkiye'deki %100 milli bir işletme tarafından üretilmişti.

Adamlar İsveç'ten kalkıp gelerek buradaki uzman üreticiyi bulabiliyor ve imalât yaptırabiliyorlar ama Ankara'dan bakınca aynı işletme nedense(!) tamamen görünmez hâle geliveriyor.

Yaftalar:almanyagemitoplum mühendisliği
♦ Açıklamalar
1. Eh, daha düne kadar aynı işi İncirlik'ten kalkalarak yapıyorlardı! [geri]
♦ Kaynaklar
1. https://navaltoday.com/2018/07/05/turkey-to-build-four-corvettes-for-pakistan-navy/ (https://navaltoday.com/2018/07/05/turkey-to-build-four-corvettes-for-pakistan-navy/)
2. 2009-2016 Savunma Sanayii Sektörel Strateji Dokümanı, 2009, (https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/F_20170523151849724845.pdf (https://www.ssb.gov.tr/Images/Uploads/MyContents/F_20170523151849724845.pdf))
3. SAAB SAM3 - https://saab.com/naval/submarines-and-warships/naval-surface-ships/sam-3-minesweeping-usv/ (https://saab.com/naval/submarines-and-warships/naval-surface-ships/sam-3-minesweeping-usv/)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Ekim 2018, 19:48:28
Arkadaşlar birde benim anlayamadığım bir durum var.

Bazı arkadaşlarımızın envanterimizdeki korvetleri korvetlerle, Fırkateynleri Fırkateynlerle  ve 16 veya 22 gemiyle 16 veya 22 gemiyle değiştirmeyi hedefliyorlar planlamalarında.

Neden ?

Biz bu gemileri zamanında dışardan ya üreten ülkeye maliyetinin daha fazlasını aldık veya ikinci ele alıp yenileyip yedek parça vs. sıfır fiyatına dışardan alıyorduk.

Ama şimdi bir gemiyi büyük oranda yerlilik oranıyla bize maal edileceğinden çok daha az bir maliyete ve devletin ödediği paranında ciddi bir kısmı üretici firmaların ödediği vergi ve çalışanlarının maaşlarından ödeyecekleri vergilerden devlete geri dönecek.

Ha biz şu an savunma sanayinde 2003 öncesi gibi olsak biz bu 16 fırkateyn ve 4-6 korveti ve dahasını dışardan bir şekilde tıkır tıkır alacaktık. Kaldıki eskiye göre bütçemizde daha iyi.


Şimdi bu durumda 16 fırkateyn yerine iki katı 32 fırkateyn üretiriz demiyorum. Ama 4-6 gemi ve mevcut gemilerde niteliksel ve tonajsal büyüme gayet beklenebilir ve olmalı. Keza Savunmadan ve Donanmadan tasarruf olmaz.


Donanma komutanları hala kabuğunda kalmayı düşünüyor ama Cumhurbaşkanı Fransanın oyun alanı afrika ülkelerine arap ülkelerinde üsler ve etkinlik kurmaya çalışıyor. Akdenizde bir sürü ülke donanmasını karşına almaya hazırlanıyor. Gerek dünya ülkelerinin bizi dünya siyasetinde gördüğü yer gerek bizim yönetimimizin vizyonları gereği ikisine görede bizim donanmamız artık bir kıyı savunma donanması olamaz.


İşte bu yüzden bizim 3. dünya ülkeleri gibi asw görevlerini korvet gibi ana kara donanmalarının kullandığı gemilerle , asuw ve aaw görevlerini hafif ve ağır  fırkateynlerle yapma lüksümüz yok.

Biz artık dünya siyasetinde söz sahibi olan yabancıların islam medeniyetinin bayraktarı olarak görüp saldırdığı, kendi gemisini ve alt sistemlerini yapan bir ülke olarak tıpkı diğer bizim gibi olan iç deniz ve yarı iç deniz ülkeleri olan Fransa, İtalya, İspanya gibi (britanya abd bir yana)  Asw görevlerini Fırkateyn ile Asuw görevlerini Ağır Fırkateyn ile AAW görevlerini destroyer ile Kara saldırı ve Asuw karma görevlerinide destroyer ile yapmamız lazım.


Peki biz bunu nasıl yaparız ? BANA GÖRE ŞÖYLE


+ Milgemler durur. 4 İ sınıfı yaparız.
+4+2 Tf-2000' ler yapılır.
+ 8 adet Tf-4500 ler Tf-100 projesi kapsamında yapılır.
+Bu sırada İ sınıfı gemileri Tam sonar modernizesi ve Vl-Asroc/Essm yüküyle Milgemler yerine ASW (Anti Denizaltı rolünü üstlenir). Milgemler dost bir ülkeye yarı ömür modernizesiyle satılır.
+ 4 adet Kara saldırı kabiliyetinde ve Asuw kabiliyetinde Açık deniz destroyeri TD-X yapılır.


Asw = İ sınıfı Hafif Fırkateyn (4)
Asuw = Tf-4500 (8)
AAW = Tf-2000 (6)
Kara Saldırı = TD-X ( 4)   Toplam filo sayısı 22 gemi ( Eski 16 Fırkateyn + 6 Korvet = 22 sayısıyla aynı)


Yapılanma =
------------------------------------------------------

Elbette Açık Deniz Filosu ve Kıta Sahanlığı Filoları olarak muharip filo iki ana kısma ayrılabilir. Açık deniz filosu da 1 adet ve Kıta Sahanlığı filoları 4 adet olarak ayarlanılabilir. (Barış Zamanı için)

Neden 4 kıta sahanlığı filosu ?

(https://cdn.turkmedya.com.tr/aksam/imgsdisk/2016/10/31/311020161404348565778.jpg)

Sayın Orko_8 zamanında bunu paylaşıp deniz sınırımızı güvene almak için 4 tf-2000'in yettiğini söylemişti.

Burdan yola çıkarak ;

4x Kıta Sahanlığı filosu :

---------------------------------------

1x Tf-2000 AAW
2x Tf-4500 ASUW
1x İ sınıfı ASW

Destek Gemileri ve Aip Denizaltılar.


1x Açık Deniz Filosu :

-----------------------------

2x Anadolu ve Trakya (Amfibi görevleri dışında her biri 16x F-35b ve bunların taşıyacağı naval som-Amraam vb. mühimmatlarla filoya asuw ve aaw desteğiyle)
2x Tf-2000 AAW
4x TD-X Kara Saldırı
İdealab'ın nükleer eşdeğeri Aip sistemi olan Uzun Menzilli kara yönelik füzeli Mildenler ve destek gemileriyle birlikte.Tabi bu barış zamanları için.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Cetin - 31 Ekim 2018, 17:45:54
İlk i sınıfı denize ne zaman indiriliyor haber var mı?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BlackHawk89 - 06 Kasım 2018, 07:55:02
Deniz kuvvetleri nasıl olmalı bilmiyorum ama envanterde çok iyi, büyük tonajlı gemilerde olmalı. Abd de ki gibi sadece bir işi çok yoğunlaşmış gemilerde olmalı.
Örneğin füze destroyeri.
Örneğin denizaltı avcısı.
Örneğin Elektromanyetik Top sistemli gemi. Vs vs. 

Birde sayı yeterli olmalı. Az olmamalı.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: SKYWOLF - 22 Kasım 2018, 12:27:11
(https://pbs.twimg.com/media/Dsj4Rm2X4AA4-5m.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DslrXDtXQAAqCiy.jpg)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Mermi - 22 Kasım 2018, 14:27:37
Arkadaşlar birde benim anlayamadığım bir durum var.

Bazı arkadaşlarımızın envanterimizdeki korvetleri korvetlerle, Fırkateynleri Fırkateynlerle  ve 16 veya 22 gemiyle 16 veya 22 gemiyle değiştirmeyi hedefliyorlar planlamalarında.

Neden ?

Biz bu gemileri zamanında dışardan ya üreten ülkeye maliyetinin daha fazlasını aldık veya ikinci ele alıp yenileyip yedek parça vs. sıfır fiyatına dışardan alıyorduk.

Ama şimdi bir gemiyi büyük oranda yerlilik oranıyla bize maal edileceğinden çok daha az bir maliyete ve devletin ödediği paranında ciddi bir kısmı üretici firmaların ödediği vergi ve çalışanlarının maaşlarından ödeyecekleri vergilerden devlete geri dönecek.

Ha biz şu an savunma sanayinde 2003 öncesi gibi olsak biz bu 16 fırkateyn ve 4-6 korveti ve dahasını dışardan bir şekilde tıkır tıkır alacaktık. Kaldıki eskiye göre bütçemizde daha iyi.


Şimdi bu durumda 16 fırkateyn yerine iki katı 32 fırkateyn üretiriz demiyorum. Ama 4-6 gemi ve mevcut gemilerde niteliksel ve tonajsal büyüme gayet beklenebilir ve olmalı. Keza Savunmadan ve Donanmadan tasarruf olmaz.


Donanma komutanları hala kabuğunda kalmayı düşünüyor ama Cumhurbaşkanı Fransanın oyun alanı afrika ülkelerine arap ülkelerinde üsler ve etkinlik kurmaya çalışıyor. Akdenizde bir sürü ülke donanmasını karşına almaya hazırlanıyor. Gerek dünya ülkelerinin bizi dünya siyasetinde gördüğü yer gerek bizim yönetimimizin vizyonları gereği ikisine görede bizim donanmamız artık bir kıyı savunma donanması olamaz.


İşte bu yüzden bizim 3. dünya ülkeleri gibi asw görevlerini korvet gibi ana kara donanmalarının kullandığı gemilerle , asuw ve aaw görevlerini hafif ve ağır  fırkateynlerle yapma lüksümüz yok.

Biz artık dünya siyasetinde söz sahibi olan yabancıların islam medeniyetinin bayraktarı olarak görüp saldırdığı, kendi gemisini ve alt sistemlerini yapan bir ülke olarak tıpkı diğer bizim gibi olan iç deniz ve yarı iç deniz ülkeleri olan Fransa, İtalya, İspanya gibi (britanya abd bir yana)  Asw görevlerini Fırkateyn ile Asuw görevlerini Ağır Fırkateyn ile AAW görevlerini destroyer ile Kara saldırı ve Asuw karma görevlerinide destroyer ile yapmamız lazım.


Peki biz bunu nasıl yaparız ? BANA GÖRE ŞÖYLE


+ Milgemler durur. 4 İ sınıfı yaparız.
+4+2 Tf-2000' ler yapılır.
+ 8 adet Tf-4500 ler Tf-100 projesi kapsamında yapılır.
+Bu sırada İ sınıfı gemileri Tam sonar modernizesi ve Vl-Asroc/Essm yüküyle Milgemler yerine ASW (Anti Denizaltı rolünü üstlenir). Milgemler dost bir ülkeye yarı ömür modernizesiyle satılır.
+ 4 adet Kara saldırı kabiliyetinde ve Asuw kabiliyetinde Açık deniz destroyeri TD-X yapılır.


Asw = İ sınıfı Hafif Fırkateyn (4)
Asuw = Tf-4500 (8)
AAW = Tf-2000 (6)
Kara Saldırı = TD-X ( 4)   Toplam filo sayısı 22 gemi ( Eski 16 Fırkateyn + 6 Korvet = 22 sayısıyla aynı)


Yapılanma =
------------------------------------------------------

Elbette Açık Deniz Filosu ve Kıta Sahanlığı Filoları olarak muharip filo iki ana kısma ayrılabilir. Açık deniz filosu da 1 adet ve Kıta Sahanlığı filoları 4 adet olarak ayarlanılabilir. (Barış Zamanı için)

Neden 4 kıta sahanlığı filosu ?

(https://cdn.turkmedya.com.tr/aksam/imgsdisk/2016/10/31/311020161404348565778.jpg)

Sayın Orko_8 zamanında bunu paylaşıp deniz sınırımızı güvene almak için 4 tf-2000'in yettiğini söylemişti.

Burdan yola çıkarak ;

4x Kıta Sahanlığı filosu :

---------------------------------------

1x Tf-2000 AAW
2x Tf-4500 ASUW
1x İ sınıfı ASW

Destek Gemileri ve Aip Denizaltılar.


1x Açık Deniz Filosu :

-----------------------------

2x Anadolu ve Trakya (Amfibi görevleri dışında her biri 16x F-35b ve bunların taşıyacağı naval som-Amraam vb. mühimmatlarla filoya asuw ve aaw desteğiyle)
2x Tf-2000 AAW
4x TD-X Kara Saldırı
İdealab'ın nükleer eşdeğeri Aip sistemi olan Uzun Menzilli kara yönelik füzeli Mildenler ve destek gemileriyle birlikte.Tabi bu barış zamanları için.
Aslında bu dedikleriniz olabilir. Maddi açıdan zor şeyler değil bana göre. Teknoloji açımındansa çafrad, Atmaca, genesis, Hava savunma füzeleri, gemi tasarım vs bu konularda gayet güzel işler yapıldı. 2, 3 seneye çok daha iyi olacağız. Artık gemi üretmek ülkemiz için zor değil.
4 TF-2000 4 milyar $
8 TF-4500 6.5 milyar $
4 İ- frkatein 1.3 milyar $
6 Aıp Denizaltı 2.5 milyar $
10 yeni tip hücumbot 1.2 milyar $
2 LHD boş halde 1.5 milyar $ dolu halde (F-35 hariç) 2.5 milyar $
16 F-35 1.5 milyar $
Diğer 5 milyar $
Şurada hepi topu en fazla 25 milyar dolar maliyet çıkıyor. Bütün bu projeler 2030-35 gibi biter. Ortalama 12, 15 yıl gibi yıllık 2 milyar $ harcamayla açık deniz donanmamızı gayet oluşturabiliriz. Yıllık 2 milyar $ parayı nerelere harcamıyoruz ki bu kadar kritik bir alana harcamayalım.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 03 Aralık 2018, 10:51:31
Waff'ta nutuk üstad birşey farketmiş. Çafrad mfr'ı 4x2 konfigürasyonda ve S-band bir radar aynı zamanda AN-SPY1/F radarıda 4x2 ve S banttaymış. O halde menzilinin en az 185+ km olabileceğini söylüyor.

Hali hazırda danimarka bu radarı nansen gibi bir fırkateyn'in ana ve tek muharip radarı olarak kullanıyor. O zaman  çfr ve ayr hatta ayr'de kalsın . Sadece Çafrad çfr ve Akr-D ile bir kombinasyon yapıp gayet maliyeti etkin ve aesa özelliği ile daha farkındalığı artmış ve gerekirse hisar-U atabilme kabiliyetinde bir gemimiz olabilir.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 10 Mart 2019, 19:05:42
(https://go.skimresources.com/?id=11082X693941&xs=1&isjs=1&url=https%3A%2F%2Fi.ibb.co%2FmqcWBmX%2F46497493894-dfd936c75f-k.jpg&xguid=01D540V21BNDDM3RMGEPP96WXY&xuuid=f45ab39ca43a58929734e14f2df41ab2&xsessid=&xcreo=0&xed=0&sref=https%3A%2F%2Fwww.tapatalk.com%2Fgroups%2Fworldarmedforcesforum%2Fgreek-s-and-turks-participate-in-nato-s-dynamic-ma-t272511.html&pref=https%3A%2F%2Fwww.tapatalk.com%2Fgroups%2Fworldarmedforcesforum%2Fwaff-greece-turkey-defence-forum-world-s-armed-for-f248068%2F%3Fsid%3Dddc78c9e50f178ee2cf10c79635090e9&xtz=-180&jv=13.13.7-stackpath&bv=2.5.1)

Valla şu görüntü bizim gibi bir donanmaya yakışmıyor. + Acilen i sınıfı ozel bir tersaneye verip çafrad entegresiyle uretilmeli.
+ Milgemlere ön tarafa yanlamasına 2 tane 4 lü vls entegresi
+ Barbaroslara çafrad ve on tarafa sea zenithin yerine 8li vls ekleyip 16 siper/aster 30 ve 32 essm li bir hafof hava savunma gemisine çevirilmeli.
+ Tf-2000 lerin uretimine başlanmalı
+ Reis sinifi atmaca ve gezgin/som-er-D füzesine entegre inşa edilmeli.

Ancak böyle bir dengeleme yapılabilir şu durumda.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Mermi - 10 Mart 2019, 21:59:12
Bu konuda bende katılıyorum. Bu görüntü bize yakışmıyor. Ada korvetler ise hiç bizim vizyonumuzu yansıtmıyor. Fransızların, Belharra Frkateyn'leri güzel bir örnek bizim 4bin ton Çafradı ve Essm'si ile çok maksatlı Firkateynler üretmemiz lazım. Ada ile İ-Frkateyn ile olmaz bu işler. Bizim vizyonumuza uymuyor.

Şöyle Belharra ayarında

12 adet 4 bin ton, Çafrad Radarı, Essm, 36 veya 48 vls çok maksatlı Fırkateyn.
6 adet, 7 bin ton, Çafrad radar, Essm, Sm-2 veya 6 48 veya 64 vls Gezgin Cruis missle kabiliyetli Hava savunma frkateyn.
10 adet son derece stealh hücumbotlar. F-35B eklersek son derece etkili bir donanma oluruz.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 01 Mayıs 2019, 12:14:24
Defence.pk'den Cabatlı Reizz ;

(https://defence.pk/pdf/attachments/d6e97d35-a1ad-48c5-9331-05da33abaecf-jpeg.557480/)

(https://defence.pk/pdf/attachments/583552af-2ac3-4061-a6f4-1713e2ac6297-jpeg.557479/)

Geliştirilmiş İ sınıfının . 5-8. gemiler bu gemilerden olacak. 120 metre.
--------------------------------

Açıkcası kule çok dağınık yerine Çafrad'ın daha sınırlı bir light formu olursa. Bizi senelerce götürecek Tf-2000' ne iyi bir eş olur. Umarım bu süreçten sonra 2025 sonrası milgemleri 3. bir ülkeye satıp İ sınıfının ilk 4 gemisini milgem gibi asw görevinde kullanırız ki buna müsaitler böylece uzun menzillerde asw yapacak sınıfımız olur ve Bu 5.8. gemilerin olacağı konfigürasyondan bir 4 adet daha üretebiliriz.

---------------------------------------------

16 atmaca
12 gezgin vay babam vay getirin ordan bellharayı istif gardaşım şov yapacak.  ;D
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: ムゲン - 01 Mayıs 2019, 13:06:55
Nasıl yani ? şuan yapımı devam eden İstif sınıfı bu tasarmda mı olacak :S
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: OKÇULAR - 01 Mayıs 2019, 13:08:02
Karakol botlarında ki DSH roket sistemi İ sınıfı maketine de yerleştirilmiş.

Geminin üzerinde bu kadar donanımı görünce İsrailin SAAR korvetleri akla geliyor.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Mermi - 01 Mayıs 2019, 14:42:34
Işte gemi dediğin böyle olur. Ram ve harpon olan milgem nerede bu gemi nerede. Bize bu tarz gemiler lazım.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: fırtına06 - 01 Mayıs 2019, 15:26:30
Eskiden savaş gemisi almak için Almanların, Amerikalıların eline bakardık, adamlar hurda perry sınıfı gemileri verirken bile homurdanırdı, şimdi kendi yaptığımız gemileri beğenmiyoruz. Çoğu ülkede o beğenmediğimiz milgemler bile yok. Hem yeni yeni kendi gemilerimizi yapmaya başladık herşey öyle hemen olmuyor maalesef. Bu yaptığımız gemilerden edindiğimiz tecrübe ile tabiki daha gelişmiş silah sistemleri olan daha iyi gemiler yapabileceğiz. Buda sabır,zaman ve para demek.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: OKÇULAR - 01 Mayıs 2019, 15:39:34
(https://s18.directupload.net/images/190501/gvz97gc4.jpg)
(https://s18.directupload.net/images/190501/2ulmhkrz.jpg)

Almayan dövülür. Listede Gezgin yine yok. Makette duranlar için soba borusu diyorlar  ;)
(https://s18.directupload.net/images/190501/2v7jchwx.jpg)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Mermi - 01 Mayıs 2019, 15:39:59
Koskoca Turkiye Cumhuruyeti korvet tasarladim diyemi övünecek. Elin Norveçi, Danimarkası destroyer tasarlıyor. Açık konuşuyorum ben korvet tasarladık diye hiç övünmüyorum. 15 yıl korvet'mi üretilir. Ilk gemi 2006 yılında teslim edilmiş yıl olmuş 2019 hâlâ korvette kaldık.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: ムゲン - 01 Mayıs 2019, 15:43:28
Koskoca Turkiye Cumhuruyeti korvet tasarladim diyemi övünecek. Elin Norveçi, Danimarkası destroyer tasarlıyor. Açık konuşuyorum ben korvet tasarladık diye hiç övünmüyorum. 15 yıl korvet'mi üretilir. Ilk gemi 2006 yılında teslim edilmiş yıl olmuş 2019 hâlâ korvette kaldık.
ilk milgem 2011de teslim edildi.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: OKÇULAR - 01 Mayıs 2019, 15:58:23
1980 li yıllarda Meko sınıfı firkateynleri ortak üretiyoruz diye bayram ediyorduk. ABD yi ise 4 gözle hibe gemi verecek diye bekliyorduk. Bu sebep ile mazur görün bizi. Kolay gelinmedi bu günlere. Milgem'in proje ofisi maksimum yerli bir gemi yapabilmek için geceli gündüzlü çalıştı.

1996 da Muavenet olayını hiç unutmam. Saratoga dan 2 sea sparrow fırlatılıyor. Bu füzeleri durduracak bir savunma sistemi gemide yok. Ya harpoon atılsaydı. Filmi biraz geriden seyretmek lazım.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Mermi - 01 Mayıs 2019, 16:59:31
Hocam, ben projeyi küçümsemiyorum. Ama gemi çok yetersiz bunuda kabul etmek lazım. Vls olmayan savaş gemisini olur. Israil'in Saar gemileri bile milgem den küçük olmasına rağmen I-frkateyn'i kadar silah yükü mevcut. Gemi biraz büyük diye savaş gemisi olmuyor. Bu geminin yetersizliği bir türlü kabul edilmiyor. Küçüçk ülkeler 5 bin 7 bin ton gemi üretiyorlar. Biz koca Türkiye Cumhuriyeti olarak daha Vls olmayan gemi ile övünmemiz bekleniyor.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: fırtına06 - 01 Mayıs 2019, 17:25:58
Hocam, ben projeyi küçümsemiyorum. Ama gemi çok yetersiz bunuda kabul etmek lazım. Vls olmayan savaş gemisini olur. Israil'in Saar gemileri bile milgem den küçük olmasına rağmen I-frkateyn'i kadar silah yükü mevcut. Gemi biraz büyük diye savaş gemisi olmuyor. Bu geminin yetersizliği bir türlü kabul edilmiyor. Küçüçk ülkeler 5 bin 7 bin ton gemi üretiyorlar. Biz koca Türkiye Cumhuriyeti olarak daha Vls olmayan gemi ile övünmemiz bekleniyor.

İsrail o Saar sınıfı gemileri Amerikan yardımı olmasa o kadar silahla doldurabilirmiydi sizce? Hatta şöyle sorayım o korveti yapabilirmiydi? Bizim arkamızda öyle bir güçmü var?  Sayın OKÇULAR'ın paylaştığı fotodaki silah sistemleri ve elektronik sistemlerin neredeyse tamamı yerli sistemler bunların hepsini kendimiz yapmaya çalışıyoruz, bu kolay bir şey değil. Bunların hepsi uzun zaman gerektiren projeler kimisi yeni başladı, kimiside yıllardır devam ediyor. Biraz daha sabretmemiz lazım hele böyle ağır bir ekonomik kriz yaşadığımız bir dönemde ve bu etrafımızda bu kadar sorunun yaşandığı bir dönemde İnşallah bu kadar projeyi tamamlamak için nefesimiz yeter.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: OKÇULAR - 01 Mayıs 2019, 17:26:57
İşte ilk modern füze ve hızlı hedefleri vurabilen cwıs/füze sistemi ile 1987 de tanışabilirdik. Peki ondan önce donanmanın vaziyet ne idi..? Biraz da edinilen tecrübeler ile komple gemiyi milli ve yerli üretmeye soyunduk. Zaman kaybının bir sebebi de bu. Montaj dan sistem entegrasyonuna, kavramsal tasarıma, ARGE ve testlere kadar öğrenerek ilerliyoruz.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 01 Mayıs 2019, 18:49:44
Arkadaşların heyecanına ben de katılıyorum. Ama öncelikle bizim bir an önce bu emperyalistlerin boyunduruğundan kurtulmamız gerek. Adamlar her istedikleri olmadığı olayda , örtülü-açık ambargo uyguluyor. Bırakın silah vermemeyi başka yerden almamıza bile utanmadan engel çıkarıyorlar.  Önce bağımsız kullanacağımız silahlar ; büyük silahlar değil...

Daha iyisi daha güzeli olsun elbette ...

Ama "büyük ve bağımlı olacağımıza daha küçük bağımsız olmak" bence daha iyidir... (Öncelikli olarak)

Aslında kendinize ve şu saydığınız isteklerinize bakıp bir şeyi anlamanız gerekiyor. Macun artık tüpten çıktı , geri girmesi imkansız. ABD'nin F-35 vb. meselelerle kudurduğunu göstermesi bunun kanıtı. Artık siz-ben bile 120 metrelik fırkateynlerden tatmin olmuyoruz.

Daha iyisi,daha güçlüsü,daha yerlisi .... Bunlarında sırası gelecek ... Biz artık bu işin tadını aldık ... Kimse bizi tutamaz sadece içerde birbirimizi yemeyelim yeter...

Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: ムゲン - 01 Mayıs 2019, 18:50:50
İşte ilk modern füze ve hızlı hedefleri vurabilen cwıs/füze sistemi ile 1987 de tanışabilirdik. Peki ondan önce donanmanın vaziyet ne idi..? Biraz da edinilen tecrübeler ile komple gemiyi milli ve yerli üretmeye soyunduk. Zaman kaybının bir sebebi de bu. Montaj dan sistem entegrasyonuna, kavramsal tasarıma, ARGE ve testlere kadar öğrenerek ilerliyoruz.
Sistemlerin millileşmesine hiçbirşey demiyorum destekliyorumda lakin bugün bir gemi inşaası için söylenen %70lik milliliğin ne kadarı milli ? Fatura kesilen şirket Türk olunca üründe mi Türk sayılıyor ? İşin içine girince metal dışında pekte milli bir sistem göremiyorsunuz askeri silahlar hariç. Birde benim asıl hoşuma gitmeyen nokta yada yanlış buldugum nokta. Bizim gibi ülkelerin "bekleme" lüksü yoktur. Yani basit bir örnek vermem gerekirse TF-Xi 2035e kadar bekleyelim F16larla idare edelim kafasını biz yaşayamayız -ki her yıl 10 TF-X üretilecekse 2045te biz tamam şimdi hava kuvvetlerimiz tam oldu mu dicez ?  Önce kendimizi emniyete alıp sonra millileştirmeye gitmek daha mantıklısı olmaz mıydı ?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: OKÇULAR - 01 Mayıs 2019, 19:33:57
Bu arada İ sınıfı diye paylaştığımız maket Aselsan sistemlerinin tanıtımı içinmiş. Soba borusu diyerek Gezgin zannettiğimiz parçalar ön taraftaki Hisara aitmiş. Fuara yetiştirmek için böyle yerleştirmişler. Neyse kısa da olsa bi fantazi yaptık.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: SKYWOLF - 01 Mayıs 2019, 20:57:03

Geliştirilmiş İ sınıfının . 5-8. gemiler bu gemilerden olacak. 120 metre.


Yanlış bilgi. Bugün görüştüğümüz bir yetkili de aynı şeyi söyledi. Ancak o yanımızdan ayrıldıktan sonra gelen diğeri bunu kesinlikle reddetti! Bu tasarım sadece Aselsan'ın yeteneklerini sergilemek için yapıldı, hiçbir şekilde üretilmesi planlamadı dedi!  :-\ :-\ ???
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: ムゲン - 01 Mayıs 2019, 23:00:13
arşa yükselmemizle yere çakılmamız arasındaki tatlı telaş falan iyi fantazi yaptık cidden
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 01 Mayıs 2019, 23:19:48
Bende çok yükselmiştim ama kötü oldu. Zaten bizdeki kuvvette böyle formda bir gemiye girişecek risk alıcılık yok. Ama ben hala i sınıfının son 4 gemisinin farklı olacağını düşünüyorum. İlk 4 istif de en geç yarı ömür modernizasyonunda bir çafrad modernizesi alır.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: ムゲン - 02 Mayıs 2019, 00:16:52
Bende çok yükselmiştim ama kötü oldu. Zaten bizdeki kuvvette böyle formda bir gemiye girişecek risk alıcılık yok. Ama ben hala i sınıfının son 4 gemisinin farklı olacağını düşünüyorum. İlk 4 istif de en geç yarı ömür modernizasyonunda bir çafrad modernizesi alır.
Bu yavaşlıkta 4. gemi inşaa edilmeden ilk i sınıfının yarı ömrü dolar zaten
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: fırtına06 - 04 Mayıs 2019, 22:00:19
İlk İ sınıfı fırkateynimiz olan TCG İstanbul'un eylül ayında denize indirilmesi bekleniyormuş. Yapımı yüzde elli oranında tamamlanmış inşaa halindeyken TCG Anadolu'dan bile bir sürü foto yayınlandı fakat İ sınıfı fırkateynden tek bir görüntü yok internette nedense buda gizli tutuluyor galiba.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 17 Mayıs 2019, 04:46:50
(http://oi64.tinypic.com/1zqsw7c.jpg)

İ sınıfı Ram ve Arabel tarzı stealth kesitli bir radar konisiyle birlikte. İ sınıfı için aselsanın yeni bir radar geliştirdiği idefte söyleniyordu. İnşallah  bu tarz birşey olur. O özelliklerle hele süper bir fiyat/performans gemisi olacaktır.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Cetin - 18 Mayıs 2019, 21:06:00
İlk İ sınıfı fırkateynimiz olan TCG İstanbul'un eylül ayında denize indirilmesi bekleniyormuş. Yapımı yüzde elli oranında tamamlanmış inşaa halindeyken TCG Anadolu'dan bile bir sürü foto yayınlandı fakat İ sınıfı fırkateynden tek bir görüntü yok internette nedense buda gizli tutuluyor galiba.
Tcg Anadolu özel tersanede oralardan görüntü almak kolay oluyor tabi. Tcg ufuk korvetini hatırlasanıza. Çoğu kişi denize indiği gün haberdar oldu geminin varlığından. Askeri tersane farkı diyelim biz buna.
Eğer eylül ayında suya inecekse ve %50 si tamamlandıysa demekki bugüne kadar gecikmesine etken olan sorun veya sorunlar çözülmüş diyebilir miyiz?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 19 Mayıs 2019, 01:56:00
İlk İ sınıfı fırkateynimiz olan TCG İstanbul'un eylül ayında denize indirilmesi bekleniyormuş. Yapımı yüzde elli oranında tamamlanmış inşaa halindeyken TCG Anadolu'dan bile bir sürü foto yayınlandı fakat İ sınıfı fırkateynden tek bir görüntü yok internette nedense buda gizli tutuluyor galiba.

Kaynak?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: selcukkocak78 - 19 Mayıs 2019, 11:05:29
google earth ten bakarsanız görürsünüz 1 yıldır gövde yatıyor.bir gelişme yok tasarımda eklemeler olacağı söylendiğinden beri aynı durumdaydı
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 19 Mayıs 2019, 14:35:53
Boyunun uzatılması ihtimali olabilir mi?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 19 Mayıs 2019, 15:56:41
Google earth'de Pendik civari resim bir senedir degismedi ki.

Google earth mi senin referansin?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: selcukkocak78 - 19 Mayıs 2019, 17:30:55
son 8 aydır üzerinde çalışma yapılmadı zaten. ee google earth referans olsa ne oluyoki
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 19 Mayıs 2019, 20:19:23
Hayir yani Google earth'i referans olarak kullanirsan yanlis sonuclar cikarmis olursun. Saglam bir kaynak yok yani, bunu bir varsayim olarak soylediniz yani?
Başlık: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: カメせ - 16 Haziran 2019, 14:38:49
Alıntı
TCG Istanbul uydu dan
-> google earth 04/2019
(https://pbs.twimg.com/media/D8UdZdBU0AA2pU1?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: ムゲン (Mugen) - 11 Temmuz 2019, 22:57:46
Bu gemi 11 ayda teslim edilmiş bizim fırkateynler neden 4-5 yıl sürüyor :S

(http://resimag.com/p1/9a2943011dc.jpeg)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Raptor44 - 11 Temmuz 2019, 23:17:20
Güzel soru cevabı ise plansızlık sanırım.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 11 Temmuz 2019, 23:23:05
Bu gemi 11 ayda teslim edilmiş bizim fırkateynler neden 4-5 yıl sürüyor :S

([url]http://resimag.com/p1/9a2943011dc.jpeg[/url])


Çünkü ikiside çok ayrı merhaleler hocam. Nasıl ? Biri bir ülkenin kaderini etkileyebilecek en zorlu şartlarda çok yoğun kullanımda maksimum performansta verim vermesi beklenen çok daha komplike ve yüksek teknoloji bir gemi. Zaten bu gemiyi 1 ayda bile yapsan 1 sene test ve kabul faliyetleri sürüyor. Yani o gemiden fazla.

Bu kısmı ne yaparsanız yapın azaltamazsınız . Ancak çok daha yeni test ve kabul metod ve araçları geliştirmek lazım. Geri kalan kısım ise gemi inşaa ve alt sistem montaj aşaması.  Alt sistem montaj aşamasıda 1 sene sürer genelde. Bu iki kısımı eğer çok paranız varsa tüm gerekli harcamaları trink yapabiliyorsanız yeterli tesislerin varsa 3 vardiya çalıştıracak yeterli nitelikte iş gücün varsa kısaltabilirsin. Keza çin tüm süreci 2 seneye indirdi.

Ancak biz bu konularda yeterli yeterliliği sağlayamadığımızdan şu an için i sınıfının hızlanması için kınalıadada görevli ekibin işini bitirmesini bekliyor olabiliriz. Hattı zatında mühendis subaylarımız her yere yetişecek sayıda değiller. Heleki şu son 15 temmuzdan sonra.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: ACE - 11 Temmuz 2019, 23:44:16
Bu gemi 11 ayda teslim edilmiş bizim fırkateynler neden 4-5 yıl sürüyor :S

([url]http://resimag.com/p1/9a2943011dc.jpeg[/url])


Bu geminin projesi daha önce yapılmış hatta uygulanmış olabilir. Aşina olunan projeler hızlı yürür ve ticari olduğu için ne kadar hızlı olursa o kadar çok para kazandırır. Çılgınca kaynak yapmışlar 😁  Yalnız 11 ay cidden iyi bir süre. Savaş gemileri bu kadar olmasa da daha hızlı yapılabilir. Sanırım çok hızlı olmasını gerektiren bir durum görülmüyor.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Commander - 11 Temmuz 2019, 23:44:53
Hemde ekonomik sıkıntılarda araya girdi ama cidden bir gemi 3-4 yıl sürmesi garip.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: bostancıbaşı - 12 Temmuz 2019, 09:37:26
değil normal aslında

bknz İngilizlerin type 45 destroyerlerinin ilk gemisi hms daring 2003 yılında yapımına başlandı 2006 da denize indirildi 2008 civarı hizmete girdi yeni sınıf bir gemi inşası için normal

askeri gemileri inşa süresini sivil gemiler ile mukayese etmeyin çok farklılar çok...


Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: ムゲン (Mugen) - 12 Temmuz 2019, 11:03:24
değil normal aslında

bknz İngilizlerin type 45 destroyerlerinin ilk gemisi hms daring 2003 yılında yapımına başlandı 2006 da denize indirildi 2008 civarı hizmete girdi yeni sınıf bir gemi inşası için normal

askeri gemileri inşa süresini sivil gemiler ile mukayese etmeyin çok farklılar çok...
Açıkcası ben resimdeki cruise gemisinde daha çok farklılık görüyorum. Ayrıca bu tür cruise gemiler devamlı aynı tasarımlar değillerdir. Gemiye müşteri çekebilmek için devamlı surette "dünyanın en büyüğü " - dünyanın en hızlısı "dünyanın en rahat gibi iddiaları olması lazım. Marry Queen 2 gemisinin belgeseli var. Tasarımından tutun testlerine kadar adamalr ne kadar uğraşıyor ve oda 10-11 ayda bitiyor. Gel gelelim gemi inşaası temelde metal sanatıdır. Ha şuna bir yere kadar katılabilirim. Askeri gemilerin test aşamaları çok sürebilir. Ama bu fark 4-5 yıl çok gibime geliyor. Fransızlar 2 yılda fırkateyni yapıyor test ediyor teslim ediyor. Yeni inşaa teknikleri geliştirmiş adamlar. Tıpkı bizim TCG Anadoluda oldugu gibi blok blok yerleştiriyolar. Yalnız tek sorun onların blokları yapma süresi çok hızlı.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: No1283 - 12 Temmuz 2019, 15:30:13
Hemde ekonomik sıkıntılarda araya girdi ama cidden bir gemi 3-4 yıl sürmesi garip.

Sanki çok doğru bir kıyaslama olmamış  :) Harp gemilerini kendi sınıfındaki diğer harp gemileri ile kıyaslamak lazım...

Yüzlerce boş odalı bir cruise yolcu gemisi inşa etmek ile, 100 bin tane elektronik sistem  barındıran savaş gemisi inşa etmek aynı olabilir mi?   :o
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: SKYWOLF - 12 Temmuz 2019, 17:01:32
Hemde ekonomik sıkıntılarda araya girdi ama cidden bir gemi 3-4 yıl sürmesi garip.

Sanki çok doğru bir kıyaslama olmamış  :) Harp gemilerini kendi sınıfındaki diğer harp gemileri ile kıyaslamak lazım...

Yüzlerce boş odalı bir cruise yolcu gemisi inşa etmek ile, 100 bin tane elektronik sistem  barındıran savaş gemisi inşa etmek aynı olabilir mi?   :o

Kısmen öyle. Ancak seyir yolcu gemisindeki yüzlerce oda da boş değil! İçerindeki donanımı yerleştirmek oldukça külfetli!

Çinliler gemi inşa işinde çok hızlılar. Onların yöntemlerini incelemek gerek!
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Alp - 12 Temmuz 2019, 17:32:52
Yolcu gemisi yapmak, yüzen otel yapmak gibi birşey bence; ki lüks işi öle kolay bir şey değil. Minimum alana en lüksü en fazla rahatlığı düşünerek koymakta hiç mi hiç kolay bir şey değil, savaş gemisini bir şeye bezetemedim ama hadi diyelim hastane işine benziyor kullanım ve hataların sonuçlarını gözlemlediğimizde de benziyor ciddi ciddi; oda hiç mi hiç kolay bir şey değil mesele Yüksek Planlama, ne kadar iyi planlıyorsan, olabilirlikleri göz önüne alabiliyor ve riskten kaçınma ve kabul etme çözümlemelerin, bütçen, paydaşlıkların hepsi bir yekün aslında... Yani iki tane gannt çizgisini ard ardına bağlamak değil...
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Cetin - 15 Temmuz 2019, 02:28:41
Umarım birinci gemi tamamlanır tamamlanmaz geri kalan gemileri özel sektöre hemen vakit kaybetmeden ihale ederler.
Tabi bu gemilerdeki en azından antigemiler Atmaca olursa iyi olur. Ve bu füzelerin motorlarınıda kale üretirse tadından yenmez.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 29 Temmuz 2019, 22:58:34
(https://pbs.twimg.com/media/EApArciXoAEVd5L?format=jpg&name=small)

(https://pbs.twimg.com/media/EApXlLLXsAAYC6p?format=jpg&name=small)

İ sınıfının gövde ihtiyacı bitti bitiyor. Şu gemiye 300-350 km menzilli bir s band aesa radarı bir taksak birde süpersonik bir anti gemi füzesi yerli veya stop gap yabancı cidden gözümüzdeki bütün problemli imajını siler ve fiyatıyla tam bir f/p gemisine dönüşür.  Umarım Milgeme sonradan Hava savunma sistemi yerleştirmek dank ettiği gibi bunada aesa radar takmak dank etmez. Bak adamlar belharra'da koydular sea fire'ı aster-30 a koyabiliyor, storm shadow da belgide gemilerin hangi yükle dolaştığını bilemeyeceğiz bile.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 30 Temmuz 2019, 09:00:24
(http://oi65.tinypic.com/293zp55.jpg)

Şu konfigürasyon (öndeki ciwssiz ve daha kısa hali) İ sınıfı için çok güzel olabilirdi kanımca. Çafrad light + akr block-2d x Band ve menzil olarak indirgenmiş bir iff anteni geminin etkinliğini belharra ve freem'e göre çok arttırabilirdi. 
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: muyesseroglu - 30 Temmuz 2019, 21:26:42
Cruise gemileri ticari amaçla özel sektörün inşa ettiği gemiler biran önce suya inip müşterilerini ağırlayarak yapım masraflarını çıkarmalı ve şirketi en kısa sürede kar'a geçirmeli. Ayrıca bu gemiler top mermisi füze vb patlayıcılar taşımıyor. Test süreçlerini buna göre düşünmeliyiz kanısındayım.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 04 Ağustos 2019, 12:23:13
(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/05/IMG_0351.jpg)

Arkadaşlar İ sınıfının dizaynı üzerinde oynamaların olabileceğini beklediğimiz (üretim yavaşladığından söylentiler vardı.) Elimizde çok güzel bir fırsat var .

Şu an bizim donanmamızın birincil ihtiyacı nedir ? Hava savunma fırkateyni. Peki biz bu sınıfın ilk gemisi için ne zamanı bekleyeceğiz en az 2027.

Peki mevcut konjonktürde 7 yılda bu tarz bir geminin yokluğunda biz çok şey kaybedermiyiz ? Evet.

Peki bizim çok ufak bir maliyet artışı ve iş yükü ile bu açığı kapatabileceğimizi biliyormuydunuz ?

Peki Neden ?

İ sınıfı şu an ki görev yüküyle uzun menzilli anti surface (yüzey) warfare (muharebesi) Fırkateyni olarak adlandırabileceğimiz bir gemidir. Ama vlslerin ve gelişmiş çok yönlü radarların getirdiği operasyonel esneklik sayesinde tek bir gemi kara saldırı/anti hava/ anti yüzey/ anti denizaltı görevlerinin bir çoğunu bazen hepsini yapabiliyor. Örneğin Fremm, Belharra, Sigma Serisi, Meko üzerinden geliştirilen Alman gemileri bunlara örnek olarak verilebilir. Hem üstte bahsettiğim ihtiyaç hemde geminin ihracat potansiyeli adına bu gemiyi bir kaç ufak değişiklikle beklenenden çok üst seviyeye çıkartabiliriz.

 Peki Nasıl ?

Bunu 2 değişiklikle elde edebiliriz ;

1- Smart-S Mk2 ile Çafrad Çfr S band versiyonu değişimi;

Bildiğimiz gibi Smart-s donanma tarafından sevilen bir radar eskilere göre ancak reel olarak yakın gelecekteki donanma ortamına göre İ sınıfı için geri kalmış bir radardır. Çafraddaki Çfr adlı geçen sene denemelerine başladığımız radar çok fonksiyonlu x band özel bir radardır. Menzili 150 km deniyor ancak idefteki yetkililer daha fazla olabileceğini ima etmişlerdi . Kaldı ki 150 km bile olsa biz bu çfr radarını halihazırda smart-s mk2, bellharadaki sea fire 500, fremm deki herakles vb. radarların kullandığı S bantta çalıştırırsak (ki bu yazılımla mümkün) radar x banttaki menzilinden çok daha uzun menzillerde görev yapabilecektir.

Neden uzun menzillere çıkabildiği ise s bantın x banttan çok daha az güç gereksinimi olduğu ve düşük frekansı tam emin olmamakla söylenebilir. Keza abd zumwaltta AN/SPY-3 radarını x band AN/SPY-4'üde S bant uzun menzilli kullanmayı planlarken AN/SPY-4'ü iptal edip AN/SPY-3'e yazılımla S bant eklemiş ve çift bantta x/s kullanmayı seçmiştir. Bir radar eğer S bantta X banttan daha uzun menzilli olmasaydı Abd Zumwaltt gibi bir gemiye AN/SPY-3'ün x bant menzili olan 320 km'lik bir uzun menzilli radar taktı derdik ve bu kabul edilemez birşey. Kaldı ki Sea fire 500'de çfr boyutlarında modül alanına sahip ancak s bant olduğunan yüksek performanslı bir radardır. Ve bu yukarıda saydığım tüm radarlar atış kontrol radarı yardımıyla Aster-30 vb. uzun menzilli hava savunma füzeleri kullanabilmekteler.

O yüzden bizde İ sınıfına Çafrad çfr'nin S bant modunu ve Aseksan Akr-D Block-2 120 km lik x bant atış kontrol radarını kombine kullanırsak umhss kabiliyetini bu gemiye kazandırırız.

2-) Vls Kapasitesini 32'ye veya en azından 24'e çıkartmak;

Bildiğimiz gibi i sınıfı 13 metre daha uzun bir gemi Milgemin bile ön tarafa 8xvls sıgabileceği konuşulurken gerek maketler gereksede çizimlerden ön tarafa 32x vls konulabileceği barizdir.  Kaldıki ancak 24x taktik vls konulabilsin. O da yeterli olacaktır. 8 adetine Quadpack özelliğiyle 32 essm 16 adedinede sm-2/aster-30/Siper/9m96e2 yani hangisini ister ve radara uyarlarsak taşıyabiliriz. Ve böylece hafif hava savunma fırkateyni elde etmiş oluruz.

Bünyesinde kara saldırı kabiliyetli 16 atmacada düşünüldüğünde elde edilecek gemi tabiri caizse Hafif Tf-2000 olacaktır. Tf-2000'ler envantere girincede bu gemilerdeki uzun menzilli hava savunma füzeleri çıkartılıp 16 vls'ye quadpack 64 essm/g-40 ve 8x vls'ye de Vl-asroc veya yerli eşdeğeri anti denizaltı silahları koyarak bu gemiyi Tf-2000 ler için etkili bir asw/asuw eskorta çevirebiliriz. Geminin birim maliyeti maksimum 100 ortalama 50 milyon euro artar ancak hala maliyeti etkin bir gemi olarak kalır.

İlk tf-2000 envantere girdiğinde en az 2 eş inşaa sağlanırsa 4 İ sınıfı envanterde olabileceği düşünüldüğünde bu konu bizim için çok ama çok önemlidir.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 04 Ağustos 2019, 12:39:45
Hersey guzelde astari yuzunden pahali oldugu zaman da degeri kalmiyor.

I-sinifi firkateynler "light frigates" sinifi olarak geciyor, Hurjet light combat fighter gibi dusunun.

Gemiler zaten nitelik olarak daha hafif oldugundan ona gore gorevler verilir, mesela simdiki oldugu gibi "littoral combat ship" gorevi, yani kiyi koruma gorevi zira gemilerin denizde kalma sureleri vs buyuk (TF-2000 gibi)  gemilere kiyasla bir hayli kisitli olur. Koyabilecegin silah agirligi da ona gore kisitlidir.

Lafin kisasi bir murat 124'e Mercedesin 4000 cc'lik motorunu koymak gibi birsey olur.

Bunlar savunma firkateynlerimiz, asil vurucu guc TF2000 agir firkateynlerimiz olacak
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 04 Ağustos 2019, 12:55:58
Hersey guzelde astari yuzunden pahali oldugu zaman da degeri kalmiyor.

I-sinifi firkateynler "light frigates" sinifi olarak geciyor, Hurjet light combat fighter gibi dusunun.

Gemiler zaten nitelik olarak daha hafif oldugundan ona gore gorevler verilir, mesela simdiki oldugu gibi "littoral combat ship" gorevi, yani kiyi koruma gorevi zira gemilerin denizde kalma sureleri vs buyuk (TF-2000 gibi)  gemilere kiyasla bir hayli kisitli olur. Koyabilecegin silah agirligi da ona gore kisitlidir.

Lafin kisasi bir murat 124'e Mercedesin 4000 cc'lik motorunu koymak gibi birsey olur.

Bunlar savunma firkateynlerimiz, asil vurucu guc TF2000 agir firkateynlerimiz olacak

Hocam İstif sınıfının mevcut menzili light frigate olarak nitelendirilemeyeceğimiz bir menzildir. Boyuna bakıp yorum yapmak burada yanlış çünkü bu gemi kasti olarak bu kadar kısa bırakıldı. Sebebi 130-140 metrelik bir fırkateyn olsaydı tonajı çok daha fazla bir gemi olacaktı mevcut tahrik sistemiyle de hızı düşeceğinden büyük bir tahrik sistemi gerekecekti . O da hali hazırdaki tasarımı baştan kurdurtacaktı. O yüzden böyle bir seçim yapıldı.

Ben açıkcası Çafrad çfr ve akr-d block2 +8 vls ek kabiliyetinin ciddi bir mali ve tonajsal yük getireceğini düşünmüyorum . Zaten halihazırda smart-s radarına lisans ödüyoruz ek ve zaten halihazırda sting eo mk2 gibi bir akr var . Zaten benim yukarıda anlattığım ufak değişikliklerle büyük kabiliyet kazanma üzerineydi. Yoksa bende ağır vurucu gücün Tf-2000 olacağını biliyorum .

Ama sorarım size ilk 2 veya 4 TF-2000 sizce ne zaman operasyonel olacak ? En iyi ihtimal  ilk gemi tek üretileceğinden 2 gemi için 2032 4 gemi içn çitli üretim olursa 2037-2040 arası .

Bu 20 senede biz akdenizde hava savunma fırkateynsiz napacağız ? Filomuzu nasıl koruyacağız ?

Böyle bir değişiklik bence gereklidir.

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 04 Ağustos 2019, 13:08:35
Soylediklerin kulaga hos geliyor katiliyorum ama herseyi ha deyip degistirmek olmuyor, geminin diger sistemleri bakalim buna uygun mu? Oyle sistem bazinda su kadar maliyeti olur demek biraz basite kaciyor zira her cidi degisiklik koklu bir konfigurasyon ve dizayn maliyeti getiriyor.

Emin ol deniz kuvvetlerimiz bunlari dusunuyordur, kararlar oyle kolay alinmiyor hepsi her yonu ile tartiliyor.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 04 Ağustos 2019, 13:22:40
Soylediklerin kulaga hos geliyor katiliyorum ama herseyi ha deyip degistirmek olmuyor, geminin diger sistemleri bakalim buna uygun mu? Oyle sistem bazinda su kadar maliyeti olur demek biraz basite kaciyor zira her cidi degisiklik koklu bir konfigurasyon ve dizayn maliyeti getiriyor.

Emin ol deniz kuvvetlerimiz bunlari dusunuyordur, kararlar oyle kolay alinmiyor hepsi her yonu ile tartiliyor.

Haklısın hocam zaten ben burada kanun teklifi hazırlamıyorum . Sadece bir teori, öneri veya belki unutulmuş bir ihtimali gün yüzüne çıkarıyorum. Zaten bu tarz forumlarında ana amacı bu olmalı. Yoksa kuvvet zaten tüm ihtimalleri düşünüyor deyip aklımızı mühürlemek doğru değil benim bakış açımda.

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tong Yabgu - 04 Ağustos 2019, 18:48:39
Soylediklerin kulaga hos geliyor katiliyorum ama herseyi ha deyip degistirmek olmuyor, geminin diger sistemleri bakalim buna uygun mu? Oyle sistem bazinda su kadar maliyeti olur demek biraz basite kaciyor zira her cidi degisiklik koklu bir konfigurasyon ve dizayn maliyeti getiriyor.

Emin ol deniz kuvvetlerimiz bunlari dusunuyordur, kararlar oyle kolay alinmiyor hepsi her yonu ile tartiliyor.

Haklısın hocam zaten ben burada kanun teklifi hazırlamıyorum . Sadece bir teori, öneri veya belki unutulmuş bir ihtimali gün yüzüne çıkarıyorum. Zaten bu tarz forumlarında ana amacı bu olmalı. Yoksa kuvvet zaten tüm ihtimalleri düşünüyor deyip aklımızı mühürlemek doğru değil benim bakış açımda.

Saygılarımla...
İ sınıfı ne alemde cidden 2017de başlandı , İstif sınıfınıda mı 4-5 yılda zor bitirecek bunlar ?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 04 Ağustos 2019, 18:58:50
Soylediklerin kulaga hos geliyor katiliyorum ama herseyi ha deyip degistirmek olmuyor, geminin diger sistemleri bakalim buna uygun mu? Oyle sistem bazinda su kadar maliyeti olur demek biraz basite kaciyor zira her cidi degisiklik koklu bir konfigurasyon ve dizayn maliyeti getiriyor.

Emin ol deniz kuvvetlerimiz bunlari dusunuyordur, kararlar oyle kolay alinmiyor hepsi her yonu ile tartiliyor.

Haklısın hocam zaten ben burada kanun teklifi hazırlamıyorum . Sadece bir teori, öneri veya belki unutulmuş bir ihtimali gün yüzüne çıkarıyorum. Zaten bu tarz forumlarında ana amacı bu olmalı. Yoksa kuvvet zaten tüm ihtimalleri düşünüyor deyip aklımızı mühürlemek doğru değil benim bakış açımda.

Saygılarımla...
İ sınıfı ne alemde cidden 2017de başlandı , İstif sınıfınıda mı 4-5 yılda zor bitirecek bunlar ?

Son trend 2 sene inşa 1 sene donatım 1 sene testler ancak sınıfın ilk gemilerinde 1 sene daha ek süre oluyor tasarım doğrulamaları vs. için. Ayrıca İ sınıfının testleri biraz uzun sürebilir  üstünde milgeme göre yeni bir kaç sistem daha var.  Bu sene sonuna kadar inşası biter ve donatıma başlanır diye bekliyorum.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tong Yabgu - 04 Ağustos 2019, 20:03:03
Soylediklerin kulaga hos geliyor katiliyorum ama herseyi ha deyip degistirmek olmuyor, geminin diger sistemleri bakalim buna uygun mu? Oyle sistem bazinda su kadar maliyeti olur demek biraz basite kaciyor zira her cidi degisiklik koklu bir konfigurasyon ve dizayn maliyeti getiriyor.

Emin ol deniz kuvvetlerimiz bunlari dusunuyordur, kararlar oyle kolay alinmiyor hepsi her yonu ile tartiliyor.

Haklısın hocam zaten ben burada kanun teklifi hazırlamıyorum . Sadece bir teori, öneri veya belki unutulmuş bir ihtimali gün yüzüne çıkarıyorum. Zaten bu tarz forumlarında ana amacı bu olmalı. Yoksa kuvvet zaten tüm ihtimalleri düşünüyor deyip aklımızı mühürlemek doğru değil benim bakış açımda.

Saygılarımla...
İ sınıfı ne alemde cidden 2017de başlandı , İstif sınıfınıda mı 4-5 yılda zor bitirecek bunlar ?

Son trend 2 sene inşa 1 sene donatım 1 sene testler ancak sınıfın ilk gemilerinde 1 sene daha ek süre oluyor tasarım doğrulamaları vs. için. Ayrıca İ sınıfının testleri biraz uzun sürebilir  üstünde milgeme göre yeni bir kaç sistem daha var.  Bu sene sonuna kadar inşası biter ve donatıma başlanır diye bekliyorum.
İnşaasının yarısına zor gelindiği haberleri dolanıyor orda burda gerçek değildir umarım.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 04 Ağustos 2019, 20:05:30
Soylediklerin kulaga hos geliyor katiliyorum ama herseyi ha deyip degistirmek olmuyor, geminin diger sistemleri bakalim buna uygun mu? Oyle sistem bazinda su kadar maliyeti olur demek biraz basite kaciyor zira her cidi degisiklik koklu bir konfigurasyon ve dizayn maliyeti getiriyor.

Emin ol deniz kuvvetlerimiz bunlari dusunuyordur, kararlar oyle kolay alinmiyor hepsi her yonu ile tartiliyor.

Haklısın hocam zaten ben burada kanun teklifi hazırlamıyorum . Sadece bir teori, öneri veya belki unutulmuş bir ihtimali gün yüzüne çıkarıyorum. Zaten bu tarz forumlarında ana amacı bu olmalı. Yoksa kuvvet zaten tüm ihtimalleri düşünüyor deyip aklımızı mühürlemek doğru değil benim bakış açımda.

Saygılarımla...
İ sınıfı ne alemde cidden 2017de başlandı , İstif sınıfınıda mı 4-5 yılda zor bitirecek bunlar ?

Son trend 2 sene inşa 1 sene donatım 1 sene testler ancak sınıfın ilk gemilerinde 1 sene daha ek süre oluyor tasarım doğrulamaları vs. için. Ayrıca İ sınıfının testleri biraz uzun sürebilir  üstünde milgeme göre yeni bir kaç sistem daha var.  Bu sene sonuna kadar inşası biter ve donatıma başlanır diye bekliyorum.
İnşaasının yarısına zor gelindiği haberleri dolanıyor orda burda gerçek değildir umarım.

(https://pbs.twimg.com/media/EApXlLLXsAAYC6p?format=jpg&name=small)
Bitti sayılır.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: megatr - 04 Ağustos 2019, 21:33:56
Navigasyon programlarının uydu görüntülerinde bu resim mevcut, görüntü güncel değil. Görünen gemi Milgem sınıfına ait.

Güncel durum itibariyle İ sınıfı geminin blok montajları devam ediyor.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Commander - 04 Ağustos 2019, 21:47:26
Doğu Akdeniz kaynıyorken gemi inşaatımızın yavaş ilerlemesi üzücü.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: ACE - 04 Ağustos 2019, 22:09:16
Doğu Akdeniz kaynıyorken gemi inşaatımızın yavaş ilerlemesi üzücü.
Bunu ben de düşündüm ve o yüzden geçen gün dedim ki bizimkiler sıcak bir çatışma beklemiyor. Büyük ihtimal ortam biraz gerilecek falan ardından biz de yabancılara ihale edeceğiz. Diyecekler ki platform üretimi taşınması pazarlanması falan rantabl olmadığı için ihaleye çıktık. Çünkü şirketlerin mevcut petrol platformu ve hazır müşterileri onları avantajlı kılıyor. Eğer satacak kimse bulunmazsa petrol çöp (venezuellaya yapılan)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Commander - 04 Ağustos 2019, 22:20:23
Şimdi hocam tek bu konuya bağlı kalmamak gerek donanmanın yeni gemilere ihtiyacı var milgem desek vls yok, i sınıfı 2020, Tf-2000 desen 2027 ne olacak merak ediyorum
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tong Yabgu - 04 Ağustos 2019, 23:15:54
Soylediklerin kulaga hos geliyor katiliyorum ama herseyi ha deyip degistirmek olmuyor, geminin diger sistemleri bakalim buna uygun mu? Oyle sistem bazinda su kadar maliyeti olur demek biraz basite kaciyor zira her cidi degisiklik koklu bir konfigurasyon ve dizayn maliyeti getiriyor.

Emin ol deniz kuvvetlerimiz bunlari dusunuyordur, kararlar oyle kolay alinmiyor hepsi her yonu ile tartiliyor.

Haklısın hocam zaten ben burada kanun teklifi hazırlamıyorum . Sadece bir teori, öneri veya belki unutulmuş bir ihtimali gün yüzüne çıkarıyorum. Zaten bu tarz forumlarında ana amacı bu olmalı. Yoksa kuvvet zaten tüm ihtimalleri düşünüyor deyip aklımızı mühürlemek doğru değil benim bakış açımda.

Saygılarımla...
İ sınıfı ne alemde cidden 2017de başlandı , İstif sınıfınıda mı 4-5 yılda zor bitirecek bunlar ?

Son trend 2 sene inşa 1 sene donatım 1 sene testler ancak sınıfın ilk gemilerinde 1 sene daha ek süre oluyor tasarım doğrulamaları vs. için. Ayrıca İ sınıfının testleri biraz uzun sürebilir  üstünde milgeme göre yeni bir kaç sistem daha var.  Bu sene sonuna kadar inşası biter ve donatıma başlanır diye bekliyorum.
İnşaasının yarısına zor gelindiği haberleri dolanıyor orda burda gerçek değildir umarım.

(https://pbs.twimg.com/media/EApXlLLXsAAYC6p?format=jpg&name=small)
Bitti sayılır.
Bu milgem korveti dikkat ederseniz vls falan yok ,İ sınıfında yarıya bile gelmedik ne yazıkki. Denizlerinde savaş öngören bir ülke için bu yavaşlık tam bir hayalkırıklıgı...
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 05 Ağustos 2019, 00:50:33
Usteki resim 2011 yilina ve milgem korvetine ait ancak I-sinifi firkateyn govde yapimi da sonlarina dogru yaklasmakta. Buyuk ihtimal ekim / kasim aylarinda suya indirilir.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: ACE - 05 Ağustos 2019, 15:29:20
2019 4. ve 5. aylarında eğer aynı kızaktaki gemiden bahsediyorsak daha yolu uzun görünüyor.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tong Yabgu - 08 Ağustos 2019, 22:12:13
Bazı haberlerde İ sınıfı fırkateynin 2022ye ertelendiği yazıyor. Gemilerimizdeki bu gecikmeler çok canımı sıkıyor..İ sınıfı fırkateynler inşaa edilip tam potansiyel verim alabilmemiz 2026ları bulacak gibi... Bazı arkadaşlar buralarda yazıyor teknik bilgileri ama ben mevcut gemi ve denizaltılarımızın günümüz teknoloji ve gereksinimlerinden çok uzakta oldugunu düşünüyorum. Olası bir deniz savaşında canımızı yakabilir bu gemiler çünki günün şartlarına uygun silahları yok , ne hava savunması nede kara hedeflerini vuracak silahları yok.. 4 tane hem güdümlü füze atabilen hemde hava savunması yapabilen kendi sistemlerimizi entegre edebileceğimiz fırkateynlerin acil alım yoluyla tedarik edilmesi taraftarıyım. Bazı arkadaşlarımızın buna karşı çıkacagını düşünüyorum lakin önce kendini emniyete alacaksın benim görüşüm bu. Bizim 2026-27leri bekleyebileceğimizi , mevcut gemilerle olası bir savaştan zarar görmeden çıkabileceğimizi düşünen varsa bilemem. Mevcut denizaltılar olsun fırkateynler olsun rakiplerimizin gemilerinin yanında çok yetersizler.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Raptor44 - 08 Ağustos 2019, 22:32:09
Bu donanma ile ancak Yunan donanması ile başa çıkabiliriz geri kalanla çok zor arkadaşa katılıyorum.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Commander - 08 Ağustos 2019, 22:38:04
Umarım yalan haberdir deniz gücümüz yok desek yeridir yahu bi milgemler var birde 2-3 gemi modern olarak anca milgem ve denizaltılar var sonumuz ne olacak acaba
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tong Yabgu - 08 Ağustos 2019, 23:29:06
Bu donanma ile ancak Yunan donanması ile başa çıkabiliriz geri kalanla çok zor arkadaşa katılıyorum.
Açıkcası o konuda da emin değilim. Yunan type-214 denizaltıları bizimkilerden daha gelişmiş daha modern denizaltılar ve bu denizaltılar bizim yapmaya uğraştıgımız reis sınıfı denizaltılarla aynı sınıf... 2004 yılında kuvvet modern denizaltılara ihtiyacı oldugunu belirtmiş.Yıl olmuş 2020. 16 yıl donanmanın denizaltı ihtiyacını giderememişiz. Çok basit bir kavram vardır , olası bir tehditte önce kendini emniyete alırsın , kendini koruyacak sistemleri elde edersin -ki biz düşmanı cok olan bir ülkeyiz. Sonra kendi gemini istersen 10 yılda yap kimse neden yavaşladı neden durdu diye sormaz. Koreliler salak mıydı gidip kendileri yapmayıp Almanlardan Denizaltı aldılar -ki Koreliler gemi yapımının nirvanasına ulaşmış bir ülke , tarih boyunca gemi yapmalarıyla ünlüdür Koreliler...Diplerinde Çin , Kuzey Kore ve hasımları Japonya var acil hazır alım yaptılar şimdi takır takır kendileri yapıyor. Sistem bu.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: OKÇULAR - 08 Ağustos 2019, 23:57:48
deniz gücümüz yok desek yeridir  sonumuz ne olacak acaba

Eh yani. Mavi deniz ve Deniz kurdu tatbikatlarında 3 denizde 150 üzeri gemi ve diğer unsurlarıyla gövde gösterisi yapıyoruz yaranamıyoruz. Sanki donanma haliçte demirlemiş yatıyor.

Aktif 16 Firkateyn, 8 Korvet, 25 hücumbot ve 14 denizaltı ile bölgesel olarak gayet vurucu bir gücümüz var. İ sınıfı kızakta. Reis sınıfı denizaltılar imalatta. TCG Anadolu gün sayıyor. Çafrad faz 1 tamamlanmış. Korkut N CIWS testleri geçmiş. Atmaca Milgeme entegre edilmiş. Donanma artık Ege ve Akdenizde kendi bünyesine bağlı İHA uçuruyor.

Eğer projelerde gecikme yaşanıyorsa bilin ki yerli veya kendi tasarımımız bir sistemi entegrasyon için uğraşıyoruz dur. Bunlar güzel şeyler. ABD den gelecek hibe gemileri beklemekten iyidir.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tigerfish - 09 Ağustos 2019, 00:12:38
Bu donanma ile ancak Yunan donanması ile başa çıkabiliriz geri kalanla çok zor arkadaşa katılıyorum.

Çok mu zor?

Allah’ın aşkına operasyonel ve vurucu komponentlerin analizini yaparken ne aldınız? Deniz Kuvvetlerin modernizasyon prosedürlerini hiç biriniz takip etmedi mi? Bizim olasılı muharebe stratejimiz sadece Atlantis 2.0 mı endeksli?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tong Yabgu - 09 Ağustos 2019, 00:54:32
Bu donanma ile ancak Yunan donanması ile başa çıkabiliriz geri kalanla çok zor arkadaşa katılıyorum.

Çok mu zor?

Allah’ın aşkına operasyonel ve vurucu komponentlerin analizini yaparken ne aldınız? Deniz Kuvvetlerin modernizasyon prosedürlerini hiç biriniz takip etmedi mi? Bizim olasılı muharebe stratejimiz sadece Atlantis 2.0 mı endeksli?
Pardon beyfendi neyi modernize ettiniz ? 1990 model bilgisayarı çıkarıp yerine apple marka led ekran pc koymakla neyi başardınız... Düşman ülke gemileri sınırlarına 600 km hatta tomahawk block 4 ile 1000+ km uzaklıktan tomahawk fırlatırken , gemilerimizde dogru düzgün bulunmayan HSSlerimiz ile ne yapmamızı öneriyorsunuz ? 700-800 km  uzaklıktaki gemileri sizin kara üslerinizi her yerden vurma gücüne sahip ama siz o gemileri vurabilmeniz için önce o uzaklıktaki gemilerin yerlerini radarla tespit edip -ki öyle bir radarımız yok sonra o gemilere 200 kmye kadar yaklaşmanız gerekiyor. bu ATMACA değeri harpon ise 180e kadar kısalıyor mesafe... Gemilerimizi o derinliğe düşmanın ortasına göndermek zaten baslı basına bir intihar olacaktır. Denizaltıları hiç sölemiyorum. Adamların denizaltıları bir dalıyor 1 ay cıkmıyor su yüzeyine , 1 ay sudan çıkmayan denizaltıyı hadi bulalım akdenizde. Ben modernizeden bahsetmiyorum beyfendi.. Atinayı vurma gücün varsa Yunanlı korkar , Romayı vurma gücün varsa İtalyan korkar. Karşımızda birtek Yunanlı olmayacak. Yunanlıların eskimiş hurda gemileride olmayacak. Bizim karşımızda hep devasa ülkeler oldu devasa donanmalar oldu yine olacak. Bundan bahsediyorum.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan - 09 Ağustos 2019, 09:21:49
Çok doğru yazmışsın. Ama teselli anlamında bu doğru tespitine doğru bir yol haritası var Türkiye'nin. 2020 ler bu eksiklerin tamamlandığı on yıl olacak. Gezgin oraya çıkacak 1500 km ye kadar en azındna balistik füzeler olacak. Uzayda sar radarlar gözlem uyduları bütün deniz trafiğini izleyebilecek gözlem uyduları çok daha iyi hedef tespiti şu anda bile yapabiliyor.
Şimdiki seviyemizden bir şey çıkartmak istersek F16 + SOM da ciddi bir caydırıcılığa sahip bence. SOM un menzilinde bir uçağı düşman gemisinin bertaraf etmesi çok zor mesela. Şu halimizle bile mesela 6. filo için tehlikeliyiz. Ama F16 ya güvenemeyiz çünkü 6. filo hava hakimiyetini sağlayabilir 200 km çevresinde bu yüzden karadan bu tehdidi yaratabilmek gerek buda şu anda yok. Ama ben Bora füzelerinden biraz kuşkulanıyorum. Bu füzelerin nokta atışa yakın bir hassasiyeti rotasını HEIK lerle düzelterek füzeyi nokta hassaslıkta cep değerine düşürdüklerine inanıyorum. Yine menzil sorunu var tabi ama Bora bir bilinmezlik orada belli olmaz 150 km deriz 450 km çıkar. Neyse yani bütün bular 2020-2030 da çok değişecek takvimler doğru işler ise zaten. ama genel eleştirine ben katılıyorum biz şu anda süpergüçlere sıkıntı yaratırız ancak. Maalesef süpergüç içinde sadece ABD yok İsrail Fransa Almanya İtalya filanda var
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tigerfish - 09 Ağustos 2019, 10:42:37
Bu donanma ile ancak Yunan donanması ile başa çıkabiliriz geri kalanla çok zor arkadaşa katılıyorum.

Çok mu zor?

Allah’ın aşkına operasyonel ve vurucu komponentlerin analizini yaparken ne aldınız? Deniz Kuvvetlerin modernizasyon prosedürlerini hiç biriniz takip etmedi mi? Bizim olasılı muharebe stratejimiz sadece Atlantis 2.0 mı endeksli?
Pardon beyfendi neyi modernize ettiniz ? 1990 model bilgisayarı çıkarıp yerine apple marka led ekran pc koymakla neyi başardınız... Düşman ülke gemileri sınırlarına 600 km hatta tomahawk block 4 ile 1000+ km uzaklıktan tomahawk fırlatırken , gemilerimizde dogru düzgün bulunmayan HSSlerimiz ile ne yapmamızı öneriyorsunuz ? 700-800 km  uzaklıktaki gemileri sizin kara üslerinizi her yerden vurma gücüne sahip ama siz o gemileri vurabilmeniz için önce o uzaklıktaki gemilerin yerlerini radarla tespit edip -ki öyle bir radarımız yok sonra o gemilere 200 kmye kadar yaklaşmanız gerekiyor. bu ATMACA değeri harpon ise 180e kadar kısalıyor mesafe... Gemilerimizi o derinliğe düşmanın ortasına göndermek zaten baslı basına bir intihar olacaktır. Denizaltıları hiç sölemiyorum. Adamların denizaltıları bir dalıyor 1 ay cıkmıyor su yüzeyine , 1 ay sudan çıkmayan denizaltıyı hadi bulalım akdenizde. Ben modernizeden bahsetmiyorum beyfendi.. Atinayı vurma gücün varsa Yunanlı korkar , Romayı vurma gücün varsa İtalyan korkar. Karşımızda birtek Yunanlı olmayacak. Yunanlıların eskimiş hurda gemileride olmayacak. Bizim karşımızda hep devasa ülkeler oldu devasa donanmalar oldu yine olacak. Bundan bahsediyorum.

Bu sıraladığnız zaafiyete karşı ne çalışmalar yürütüldüğünü araştırın efendim.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 09 Ağustos 2019, 10:52:31
İlk olarak İ sınıfının ertelenmesi kesinlikle söz konusu olamaz, var ki oldu çok çok çok büyük bir yanlıştır. Keza halihazırda elindeki yavuz sınıfı mekoların yıpranmaya bağlı acil envanter dışı kalması ve gabya sınıfları bir savaş gemisinin muharip genel ömrü olan 40 seneyi çoktan aşmışken böyle bir sınıfın ilk gemisini inşa edip hizmete almak hatta alır almaz hemen sivil tersanelerde diğerlerinin inşasına başlamak en gerekli durumlardan birisidir.

Şimdi gelelim bizim donanmanın gücü konusundaki ihtilaflar hakkında konuşmaya. Şu gün itibariyle baktığımızda donanmamız sayısal güç bakımından burun farkıyla İyi denilebilecek donanmalar arasındadır. Neden burun farkıyla çünkü eyvallah ispanya, italya , ingiltere vs. ile kıyaslayınca onlara yakın sayısal olarak ama siz bu ülkeleri tekil olarak düşünmeyin Avrupalı bir güce bir risk oluştuğunda bu ülkelerin donanmaları nato olmaksızın ya birleşir yada ortak bir görev kuvveti kurarlar.Şimdi onları geçtim bakınız; g.Kore, japonya, hindistan daha bak rusya, çin, abd'ye gelmedim bile. O yüzden burun farkıyla iyi diyelim. Onuda geçtim 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğumuzdan donanmamızı daima bölmek zorunda olduğumuzu unutmayın.

Şimdi gelelim nitelik konusuna şu gün itibariyle baktığımızda arkadaşlar nitelik olarak donanmamız berbat değil(Gabya ve Meko modernizasyonları sayesinde), çok kötü değil(Milgem sayesinde), vasat durumdadır. Gemilerin büyük bölümü eski gemilerdir, üstlerindeki teknolojinin geneli güncel değildir, gemiler arasında bir sınıfsal dağılım yoktur - bu ne demek- kim hava savunma gemisi kim anti -denizaltı savunma gemisi kim gmh fırkateyni belli değildir. Bir bakıyoruz anti denizaltı korveti milgem genel maksat harbi görevlerine yunanlılarla kovalamaca oynuyor, bir bakıyoruz genel maksat harbi fırkateynine essm takıp filo hava savunma görevi veriyoruz veya eski düzendeki hava savunma gemisi gmh'ye dönüşüyor. Personelin bile nevri şaşar yeminle.

Bu yüzden donanmamızın ciddi sorunları vardır. Bu donanmayla 6. filoya falan problem çıkartmak imkansıza yakın bir durumdur . Adam o filoyu öyle bir müşterek görev kuvvetine çevirir ki aklın şaşar. sen şimdi sm-2'lerin 160 km menziline güvenip F-16'dan som atarız diyorsun ne bileyim yıldırım atarız diyorsun. Senin SM-2 Block IV'den, sm-6'dan, Sm-3'den ve kabiliyet ve menzillerinden haberin var mı ? Mutlaka vardır. Hadi bunları geçtim. F-16'nın harp yarıçapı ile (2x som + 2x sidewinder ile harp menzili-combat radius) + Som menzilinin Tomahawk menziline yaklaşabileceğini düşündünmü ? Bırak tomahawk'ı scalp naval'a bile yaklaşamıyorsun. Ki yaklaşsan bile daha fazla bir menzil olmalı çünkü uzun bir yol illa rotadan sapıp manevra vs. yapacaksın.

Ha diyebilirsin ki tanker uçaklarla refuel yaparım. Cık . Sana zaten tomahawk veya scalp naval atacak adam'ın uçak gemisi kabiliyeti olacak. Bu gemilerdeki şu an bizde olmayan uzun menzilli aesa radara sahip uçaklar'ın zaten ilk hedefi bvr menzilinden sende eş değeri olmayan r-77, k-77, meteor, aim-120d gibi füzelerle senin tanker uçakların olacak . Nefes aldırmazlar. O yüzden İslamın şartı beştir altıncısı haddini bilmektir. Mesela şu an böyle bir saldırıyı bize basra körfezinden veya süveyş kanalının ardından yersek gelen füzeleri tenis topu gibi karşılamaya çalışmaktan başka şansımız yok.

O yüzden bir an önce Tf-2000'i kızağa koymalı gezgin , süpersonik atmaca, siper vb. silahların çalışmalarını hızlandırmalı İ sınıfını vls sayısını arttırıp Çafrad çfr s band modu ile güçlendirmeli ve stop-gap hava savunma gemisi gibi kullanmalıyız.

Hatta bunlara kadar, Barbaros gemimize çafrad çfr s bant + aselsan akr-d block 2 ve ek 8x vls (ön ciws yerine ) modernizesi ve atmaca + aster-30, 9m96e2 veya siper eklemesiyle 8x atmaca , 16 uzun menzilli hss ve 32 essm/g-40 füze yüklü bir hava savunma gemisi stop-gap hüviyetine sokup (ki sınıf yaşı itibariyle böyle bir modernizeye değer müsaitlikte) geri kalan yavuz ve gabyaları genel maksat harbi gemisi ve Milgemleride Anti-Denizaltı harbi gemisi olarak sınıflandırabiliriz. En azından bunu yapabiliriz.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: metin62 - 09 Ağustos 2019, 11:08:43
Sn Battlestar az once bende Nitelik ve Nicelik konusuna degindim donanmamizin. "tabii sizinki detayli benimki amatorce" :)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tong Yabgu - 09 Ağustos 2019, 11:10:43
İlk olarak İ sınıfının ertelenmesi kesinlikle söz konusu olamaz, var ki oldu çok çok çok büyük bir yanlıştır. Keza halihazırda elindeki yavuz sınıfı mekoların yıpranmaya bağlı acil envanter dışı kalması ve gabya sınıfları bir savaş gemisinin muharip genel ömrü olan 40 seneyi çoktan aşmışken böyle bir sınıfın ilk gemisini inşa edip hizmete almak hatta alır almaz hemen sivil tersanelerde diğerlerinin inşasına başlamak en gerekli durumlardan birisidir.

Şimdi gelelim bizim donanmanın gücü konusundaki ihtilaflar hakkında konuşmaya. Şu gün itibariyle baktığımızda donanmamız sayısal güç bakımından burun farkıyla İyi denilebilecek donanmalar arasındadır. Neden burun farkıyla çünkü eyvallah ispanya, italya , ingiltere vs. ile kıyaslayınca onlara yakın sayısal olarak ama siz bu ülkeleri tekil olarak düşünmeyin Avrupalı bir güce bir risk oluştuğunda bu ülkelerin donanmaları nato olmaksızın ya birleşir yada ortak bir görev kuvveti kurarlar.Şimdi onları geçtim bakınız; g.Kore, japonya, hindistan daha bak rusya, çin, abd'ye gelmedim bile. O yüzden burun farkıyla iyi diyelim. Onuda geçtim 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğumuzdan donanmamızı daima bölmek zorunda olduğumuzu unutmayın.

Şimdi gelelim nitelik konusuna şu gün itibariyle baktığımızda arkadaşlar nitelik olarak donanmamız berbat değil(Gabya ve Meko modernizasyonları sayesinde), çok kötü değil(Milgem sayesinde), vasat durumdadır. Gemilerin büyük bölümü eski gemilerdir, üstlerindeki teknolojinin geneli güncel değildir, gemiler arasında bir sınıfsal dağılım yoktur - bu ne demek- kim hava savunma gemisi kim anti -denizaltı savunma gemisi kim gmh fırkateyni belli değildir. Bir bakıyoruz anti denizaltı korveti milgem genel maksat harbi görevlerine yunanlılarla kovalamaca oynuyor, bir bakıyoruz genel maksat harbi fırkateynine essm takıp filo hava savunma görevi veriyoruz veya eski düzendeki hava savunma gemisi gmh'ye dönüşüyor. Personelin bile nevri şaşar yeminle.

Bu yüzden donanmamızın ciddi sorunları vardır. Bu donanmayla 6. filoya falan problem çıkartmak imkansıza yakın bir durumdur . Adam o filoyu öyle bir müşterek görev kuvvetine çevirir ki aklın şaşar. sen şimdi sm-2'lerin 160 km menziline güvenip F-16'dan som atarız diyorsun ne bileyim yıldırım atarız diyorsun. Senin SM-2 Block IV'den, sm-6'dan, Sm-3'den ve kabiliyet ve menzillerinden haberin var mı ? Mutlaka vardır. Hadi bunları geçtim. F-16'nın harp yarıçapı ile (2x som + 2x sidewinder ile harp menzili-combat radius) + Som menzilinin Tomahawk menziline yaklaşabileceğini düşündünmü ? Bırak tomahawk'ı scalp naval'a bile yaklaşamıyorsun. Ki yaklaşsan bile daha fazla bir menzil olmalı çünkü uzun bir yol illa rotadan sapıp manevra vs. yapacaksın.

Ha diyebilirsin ki tanker uçaklarla refuel yaparım. Cık . Sana zaten tomahawk veya scalp naval atacak adam'ın uçak gemisi kabiliyeti olacak. Bu gemilerdeki şu an bizde olmayan uzun menzilli aesa radara sahip uçaklar'ın zaten ilk hedefi bvr menzilinden sende eş değeri olmayan r-77, k-77, meteor, aim-120d gibi füzelerle senin tanker uçakların olacak . Nefes aldırmazlar. O yüzden İslamın şartı beştir altıncısı haddini bilmektir. Mesela şu an böyle bir saldırıyı bize basra körfezinden veya süveyş kanalının ardından yersek gelen füzeleri tenis topu gibi karşılamaya çalışmaktan başka şansımız yok.

O yüzden bir an önce Tf-2000'i kızağa koymalı gezgin , süpersonik atmaca, siper vb. silahların çalışmalarını hızlandırmalı İ sınıfını vls sayısını arttırıp Çafrad çfr s band modu ile güçlendirmeli ve stop-gap hava savunma gemisi gibi kullanmalıyız.

Hatta bunlara kadar, Barbaros gemimize çafrad çfr s bant + aselsan akr-d block 2 ve ek 8x vls (ön ciws yerine ) modernizesi ve atmaca + aster-30, 9m96e2 veya siper eklemesiyle 8x atmaca , 16 uzun menzilli hss ve 32 essm/g-40 füze yüklü bir hava savunma gemisi stop-gap hüviyetine sokup (ki sınıf yaşı itibariyle böyle bir modernizeye değer müsaitlikte) geri kalan yavuz ve gabyaları genel maksat harbi gemisi ve Milgemleride Anti-Denizaltı harbi gemisi olarak sınıflandırabiliriz. En azından bunu yapabiliriz.
Allah razı olsun beyfendi ben teknik konulara sizin kadar hakim olmadıgım için kabaca yazmaya çalışmıştım sizin detaylı yazınız belki okuyucuların kafasında sahneyi daha net hale getirir. Derdimiz ülkemiz donanmasını küçümsemek değil realiteyi göstermek. Zayıf yönlerimize zayıf demekten kaçınırsak bedelini acılarla öderiz.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Commander - 22 Eylül 2019, 18:50:22
İ Sınıfı ne oldu bilen var mı acaba yavaşladı diyorlardı ?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: fırtına06 - 22 Eylül 2019, 19:03:43
İ Sınıfı ne oldu bilen var mı acaba yavaşladı diyorlardı ?


Bu sene sonuna doğru ilk gemi denize indirilecek deniyordu ilginçtirki daha bir tane doğru dürüst fotoğraf yok gemi ile ilgili. TCG Anadolu'nun bile inşaa halindeyken bir sürü fotoğrafı yayınlandı bu gemi sanki devlet sırrı gibi saklanıyor.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Commander - 22 Eylül 2019, 19:14:15
Hocam ekonomik sebepler diyorlar ama inanası gelmiyor insanın bir gemiye 300-350 Milyon verilebilir. Tcg Ufukta sessiz sedasız inşa edildi umarım i sınıfıda sessiz sedasız inşa ediliyordur.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 22 Eylül 2019, 19:24:40
Arkadaşlar tasarımda değişiklik olabilir. Bunu bir bilgiye istinaden demiyorum. Ancak İdef 2019'de aselsan mühendisinden İ sınıfı için yeni bir radar geliştirildiğini söyledi. Ancak bu çafrad-s gibi bir radar olmadığını söyledi. Ha aesa bir radarmıydı. Onuda hatırlamıyorum. Ama şu Pakistanın milgemlerinin maketindeki radarmıdır ? Belki. Onun dışında akdenizde de bayağı şeyler değiştiği için gemide bir kaç değişiklikler yapılabilecekleri söyleniyordu.

Yavaştan almalarının sebepleri bu yüzden olabilir.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: fırtına06 - 22 Eylül 2019, 19:49:45
Arkadaşlar tasarımda değişiklik olabilir. Bunu bir bilgiye istinaden demiyorum. Ancak İdef 2019'de aselsan mühendisinden İ sınıfı için yeni bir radar geliştirildiğini söyledi. Ancak bu çafrad-s gibi bir radar olmadığını söyledi. Ha aesa bir radarmıydı. Onuda hatırlamıyorum. Ama şu Pakistanın milgemlerinin maketindeki radarmıdır ? Belki. Onun dışında akdenizde de bayağı şeyler değiştiği için gemide bir kaç değişiklikler yapılabilecekleri söyleniyordu.

Yavaştan almalarının sebepleri bu yüzden olabilir.


Doğrudur hocamda daha mayıs ayında geminin kaba inşaatının yüzde 50'sinin bittiği yazıyordu diğer savunma sanayii haber sitelerinde en azından insanlar somut birseyler görseydi iyi olurdu. Ben TCG Kınalıada'nın bu ay donanmaya teslim edileceği gün İ sınıfındanda bir süpriz bekliyorum.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Commander - 22 Eylül 2019, 20:18:05
Hocam benim aklımda bir gemi projesi daha var.

Şimdi 1 Adet LHD, 7-8 Adet TF-2000, 4 Milgem, 4 Adet İ sınıfı ve 6 adet Reis sınıfı denizaltı vb gemileri alacağız.

Aslında 4 adet i sınıfını yaptıktan sonra daha gelişmiş bir i sınıfı yapacağız atıyorum gemi başına 400-450 m olsun. Bu yeni gemiden de 4 adet yapacağız ama silah sistemleri daha gelişmiş olacak mesela silah sistemleri 32-48 vls olacak, 8 adet Atmaca, 127 mm top olabilir, 2 adet aselsan yapımı lazer sistemi ve 1 adet Ram block-2 (block 3 olursa olur)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yasar - 27 Eylül 2019, 14:09:41
Kınalıada korvetinin Deniz kuvvetlerine teslimi ve İ-sınıfı fırkateynin denize indirilmesi tören bu Pazar yapılacakmış.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Commander - 27 Eylül 2019, 14:52:33
İ sınıfı mı ?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yasar - 27 Eylül 2019, 15:17:18
İ-sınıfı %50 bitmiş. Çıplak denize inecek. Daha içinin dolması var. O da 2020 yi bulur. Sonra testleri var. Envantere girişi:2021.
Zaten bu da verilen teslim tarihi idi.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Hyperspace - 27 Eylül 2019, 19:19:00
İ-sınıfı %50 bitmiş. Çıplak denize inecek. Daha içinin dolması var. O da 2020 yi bulur. Sonra testleri var. Envantere girişi:2021.
Zaten bu da verilen teslim tarihi idi.

   İ sınıf ilk geminin envantere giriş tarihi 2022 olarak revize edildi malesef.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan - 28 Eylül 2019, 13:31:10
İyi yapmışlar harpoon u yerlileştirdik az daha sabreder hava savunmasından radarına ram füzesine ciws ine ESSM sine torpidosuna kadar her şeyi yerli bir gemi yaparız.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tong Yabgu - 28 Eylül 2019, 13:38:19
Kınalıada korvetinin Deniz kuvvetlerine teslimi ve İ-sınıfı fırkateynin denize indirilmesi tören bu Pazar yapılacakmış.
İ sınıfı suya mı inecek ? Yemin ediyorum annem gelmişte gözleme açmış gibi sevindim.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 28 Eylül 2019, 13:40:53
Acaba geminin ana radarı işlevsel bir çafrad çfr modülüyle değişecekte onu mu bekliyorlar.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: muyesseroglu - 28 Eylül 2019, 14:45:47
Kınalıada korvetinin Deniz kuvvetlerine teslimi ve İ-sınıfı fırkateynin denize indirilmesi tören bu Pazar yapılacakmış.

İ sınıfının pazar günü denize indirileceğine dair kaynak nedir? Özellikle baktım bulamadım! Şahsen kabasını görmek için sabırsızlanıyorum.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tong Yabgu - 28 Eylül 2019, 15:19:35
Kınalıada korvetinin Deniz kuvvetlerine teslimi ve İ-sınıfı fırkateynin denize indirilmesi tören bu Pazar yapılacakmış.

İ sınıfının pazar günü denize indirileceğine dair kaynak nedir? Özellikle baktım bulamadım! Şahsen kabasını görmek için sabırsızlanıyorum.
Bu site bahsetmiş zamanında lakin ne kadar gerçek muamma.
https://savunmasanayist.com/haberler/ilk-i-sinifi-firkateyn-denize-inmeye-hazirlaniyor/
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: muyesseroglu - 28 Eylül 2019, 16:13:34
Kınalıada korvetinin Deniz kuvvetlerine teslimi ve İ-sınıfı fırkateynin denize indirilmesi tören bu Pazar yapılacakmış.

İ sınıfının pazar günü denize indirileceğine dair kaynak nedir? Özellikle baktım bulamadım! Şahsen kabasını görmek için sabırsızlanıyorum.
Bu site bahsetmiş zamanında lakin ne kadar gerçek muamma.
https://savunmasanayist.com/haberler/ilk-i-sinifi-firkateyn-denize-inmeye-hazirlaniyor/

Güncel haberlerin hepsinde yarın için kınalı ada teslimatı ve Pakistan için üretilecek milgemlerin ilk kaynak töreni belirtiliyor. Umarım 3'ü bir arada olur :)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Hyperspace - 02 Ekim 2019, 16:46:00
   Elbette İstif sınıfı gemilerde SmartS-Mk2 yerine yerli üretim AESA tabanlı bir Çafrad-Lİte modeli radarın kullanılması daha iyi olur ancak gerek var mı sorusu da sorulmalı.Neticede bu gemide uzun menzilli bölge hava savunması yapabilen bir HSS olmayacak olacağı en fazla ESSM onun da menzili belli.Ancak 16 VLS olacağı söylenen gemide keşke en az 32 VLS olsaydı böylece İleride Gezgin SF atma konusunda daha rahat olunurdu ve gemini ateş gücü artardı.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Partikül - 02 Ekim 2019, 17:06:04
Bu sınıf gemilere niye İSTİF SINIFI demişler? Oysaki proje kapsamında ki gemilerin isimleri;

- F 515 İstanbul
- F 516 İzmir
- F 517 İzmit
- F 518 İçel

Olması planlanmış...

İSTİF ne demek oluyor?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 02 Ekim 2019, 17:36:21
Bu sınıf gemilere niye İSTİF SINIFI demişler? Oysaki proje kapsamında ki gemilerin isimleri;

- F 515 İstanbul
- F 516 İzmir
- F 517 İzmit
- F 518 İçel

Olması planlanmış...

İSTİF ne demek oluyor?

Bu gemiden farklı bloklar halinde 4+4 hatta 10'a kadar yapılmasına dair niyetler var diye biliyorum. Gemi sayısının çok olacağından dolayı olabilir mi acaba ?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Commander - 02 Ekim 2019, 19:08:08
4+4 olacaksa son 4 gemi 32 vls ve çafrad konulmalı daha iyi olur.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 02 Ekim 2019, 19:16:55
   Elbette İstif sınıfı gemilerde SmartS-Mk2 yerine yerli üretim AESA tabanlı bir Çafrad-Lİte modeli radarın kullanılması daha iyi olur ancak gerek var mı sorusu da sorulmalı.Neticede bu gemide uzun menzilli bölge hava savunması yapabilen bir HSS olmayacak olacağı en fazla ESSM onun da menzili belli.Ancak 16 VLS olacağı söylenen gemide keşke en az 32 VLS olsaydı böylece İleride Gezgin SF atma konusunda daha rahat olunurdu ve gemini ateş gücü artardı.

Tüm mesele ; İstif sınıfı (light-hafif  fırkateyn)  ile TF-2000 (hava savunma fırkateyni)  arasında yeni tip genel maksat  fırkateyni (F-100) yapılıp yapılmayacağı ile ilgili.
Ben sayfalar önce sürekli ; silah yükü-donanım taşıma kapasitesi olarak fazlaca  light-hafif  bir fırkateyn olarak kalacak İstif sınıfının 130 metreye -4500 ton ağırlığa evrilmesinin isabetli olacağını ; eğer mevcut 113 metre haliyle üretilirse tonaj olarak daha ağır yeni bir genel maksat fırkateynine donanmanın mutlaka ihtiyacı olacağını belirttim.

Bu ekonomik durumda neden böyle düşünüldü bilemiyorum...  Keşke İstif sınıfını 130 metre-4500 ton yapıp , tüm sistemlerimizi (Atmaca-gezgin-light çafrad vs.)  üstüne koyabileceğimiz asıl milgem platformuna kavuşsaydık...

Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 02 Ekim 2019, 20:54:35
   Elbette İstif sınıfı gemilerde SmartS-Mk2 yerine yerli üretim AESA tabanlı bir Çafrad-Lİte modeli radarın kullanılması daha iyi olur ancak gerek var mı sorusu da sorulmalı.Neticede bu gemide uzun menzilli bölge hava savunması yapabilen bir HSS olmayacak olacağı en fazla ESSM onun da menzili belli.Ancak 16 VLS olacağı söylenen gemide keşke en az 32 VLS olsaydı böylece İleride Gezgin SF atma konusunda daha rahat olunurdu ve gemini ateş gücü artardı.

Tüm mesele ; İstif sınıfı (light-hafif  fırkateyn)  ile TF-2000 (hava savunma fırkateyni)  arasında yeni tip genel maksat  fırkateyni (F-100) yapılıp yapılmayacağı ile ilgili.
Ben sayfalar önce sürekli ; silah yükü-donanım taşıma kapasitesi olarak fazlaca  light-hafif  bir fırkateyn olarak kalacak İstif sınıfının 130 metreye -4500 ton ağırlığa evrilmesinin isabetli olacağını ; eğer mevcut 113 metre haliyle üretilirse tonaj olarak daha ağır yeni bir genel maksat fırkateynine donanmanın mutlaka ihtiyacı olacağını belirttim.

Bu ekonomik durumda neden böyle düşünüldü bilemiyorum...  Keşke İstif sınıfını 130 metre-4500 ton yapıp , tüm sistemlerimizi (Atmaca-gezgin-light çafrad vs.)  üstüne koyabileceğimiz asıl milgem platformuna kavuşsaydık...

Bence mesele bu değil hocam. Mesele bizim akdenizdeki rakiplerimiz type-45, freem, horizon , gowind sınıfı yakışıklı ve donanımlı gemilerle gezerken bizim sadece mevcut milgem'i biraz büyütüp vls ekleyip sürmemiz ve bunun kimseyi tatmin etmemesi. Çünkü herkes büyük bir beklenti içindeydi.

Biz İ sınıfında maksimum faydayı minimum maliyetle ulaşmayı hedefledik. Nasıl ? zaten hafif fırkateyn olarak görülen Milgem'in eksk tarafı olan hava savunma ve menzil kabiliyetini açık denizlerde görev yapacak seviyeye çıkartıp kullanmak. Korvet maliyeti, yapım süresine Stealth Açık Deniz Fırkateyni.

Şimdi burada milgem konusunda ve İ sınıfı konusunda bizlerin bam teline dokunan bazı noktalar var ;

Milgem :

Milgemin en büyük hatası Tonaj, Boyut ve Kabiliyetlerinin bir Hafif Fırkateyn , Silah yükünün bir Korvet  ile aynı klasmanda olmasıdır. Eğer boyutlar ve kabiliyet aynı kalacaksa silah yükünün artması gerek . Buda nedir Vls' dir . Ama bu gemiye vls koyarsakta gemi fırkateyn olacak. Sigmanın bu tarz türevleri var ve fırkateyn olarak geçiyor.

Ha silah yükü böyle kalacaksa da Milgem'in Braunschweig sınıfı boyutlarda bir korvet vs. olması lazımdı.  Ama bu saatten sonra bu mümkün değil. O zaman önümüzde iki seçenek kalıyor ya bu gemiyi cidden korvet gibi (ki bu dünyanın en lüks'e kaçan şımarıklıklarından birisi olur) kullanacağız. Fırkateyn aksiyonlarına bir son verecek. Veya Vls ekleyeceğiz.

Milgem aslında ilk başlarda daha tatmin edici bir gemiydi. Ama daha sonraları benliklerimizdeki yeri biraz sarsıldı. Bunun sebebi bence bilinçli veya bilinçsiz GOWİND korveti yüzünden oldu. Çünkü gowind korveti üstünde taşıdığı radarı konik ve daha stealth karakterde bir radar mastına saklamıştı ve vls sistemi vardı. Kısaca daha CANCANLI . Ama o mast altındaki radar smart-s mk2 yani ada sınıfıyla aynıydı(Hatta bence ada sınıfının ki daha yüksekte konumlu olduğundan radar performansı daha iyidir.) ve vls'lerinde taşıdığı füze sayısı bizim ram'dan daha az öyle ahım şahımda bir füze değil kısa menzilli vl-mica füzeleri 20 km menzili 9 km irtifası var . Onun dışında da koruması 2x tek namlulu 20 mm ye ait. Ayrıca Milgemden daha yavaş ve daha pahalı. Nerdeyse 1.5 katı fiyatı.

Bu saatten sonra milgemlerin kule yapısı değişmez. Onu geçelim. Ama vls belki eklenir. Ona da nasıl bir vls istediğine bakmak lazım. Bu tarz bir gemiye 16x essm yeterli . Çünkü Essm'den büyük bir hava savunma silahı koyamazsınız. Essm'de zaten menzili uzun ama irtifası çok düşük bir füze daha çok helikopter ve alçaktan uçan deniz karakol uçaklarına karşı. Essm-2 ise şu an sadece bir soru işareti. O yüzden ram varken +16 essm ve bunu sadece 4x kare vls ile yapabilmek güzel .  Mevcut gemide bir şeyleri uzatmadan biçmeden 4 vls ye yer bulunur ama 8 vls bilemiyorum. Ha derseniz gowind gibi ram'i kaldıralım oraya 16 lı vls koyalım quadpack özelliğiyle ram eşdeğeridir 32 hisar-a 32 essm taşıyalım . Oda olur. Stampları da 20 mm gatlinge yükseltiriz mkek'in oda olur ama zaten atmaca ile kara saldırı kabiliyeti olacak , vl-asroc veya yerli versiyonu için radarı ve tonajı pek verimli değil . +4 vls yani +16 essm kabiliyeti ve mk-54 veya benzer kabiliyette bir orka-a ve atmaca modernizasyonu Milgemleri sınıfının en iyisi yapar fazlası zarar.

İ sınıfı Fırkateyn :

Bu projede aslında çok güzel bir projedır. Zaten kendini kanıtlamış iyi bir platformu bir kaç ufak değişiklikle açık denizde görev yapabilecek stealth bir fırkateyne çeviriyorsun ve bunu birim maliyeti 350 milyon eurolara yapıcaksın. Dünyanın en f/p ürünü gemilerinden birisi olacak. O menzillere o hızlarda ve bu kabiliyette bir gemi çok güzel bence.

E tabi bunun da bir aması var ? Nedir tamam Smart-s mk-2 çok güzel bir radar. Denizcilerimiz çok sevdi. Ucuz bir radar. Eski radarlarımızdan daha başarılı.  Amma velakin o korvet sınıfı gemilere uygun bir radardır. Sen hava savunma kruvazör ve hafif uçak gemisi üretecek olan bir ülkesin donanmanın belkemiğini oluşturacak gemiye böyle bir radar olmaz.  bu geminin uluslararası sulardaki rakipleri artık aesa tabanlı radarlara geçti. Bu i sınıfı açık denizlerde görev yapacak. Bir sürü havadan tehdit gelecek . Bunları daha hassas ve gelişmiş bir şekilde izlemesi lazım . İhracat açısından da yeni trend budur. Elimizde hazır çafrad alt yapısı varken . 350 km menzillerde s tabanlı bir aesa radarla akr-d block-2'li bir mast bu gemiye çok güzel olur bence. Ufak bir düzenleme çok hayat kurtarır.

Vls konusunda da 16 vls o gemiye bence az değil. Zaten emin olun o gemiler hiçbir zaman tüm gözleri dolu 64 adet essm'le gezmez. 3-4 'ü yerli asroc için kullanılabilir veya 8 adeti siper için 32 si g-40 için kullanılabilir quadpack ile. Ha ancak deniz kuvvetleri derse stop-gap hava savunma gemisi lazım. 32'li vls takılır üstte bahsettiğim radar düzeni siper gibi bir füzeyi atmaya yeterli. Tf-2000 kadar sensör ve silah yükü açısından güçlü olmasada ona kadar iyi bir stop gap olabilir.

Orasını dzkk bilir. 32 vls konusunda milgem'in vls durumu kadar ısrarcı değilim.

Not : İ sınıfı hafif fırkateyn değildir. Orta sınıf fırkateyndir. Milgem hafif korvete kaçar. Yoksa yavuz sınıfı ile barbarosta İ sınıfıyla nerdeyse aynı boy ve tonajda onlarda hafif fırkateyn o zaman.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 03 Ekim 2019, 19:14:02
Milgem hakkında söyleyecek bir şeyim yok... Yapabilir miyiz acaba? dediler ve yaptılar ... Adı üstünde ilk gemimiz...Ellerine sağlık ... Savaş gemisine benzesin , yüzsün , kıyı savunması yapsın yeterdi , yetti de zaten ...

Ben İ sınıfından ; farklı görevler için özelleştirilecek sabit bir fırkateyn platformu olmasını bekliyordum... 120-140 metre arası 4000 ton civarı tek bir sabit fırkateyn platformu ....

Peki İstif sınıfında beklenen amaç neydi? Donanma ne istiyordu İstif sınıfında?

 İ sınıfı fırkateynler, su üstü harbi, denizaltı harbi, hava savunma harbi, keşif ve karakol görevlerini icra etmeleri üzere projelendirilmiştir.  Böyle yazıyor internette  ...

Peki kara saldırı görevleri için hangi fırkateyn platformu kullanılacak ? TF-2000 bölge hava savunma gemisi olacak o ayrı   .... Fırkateynlerimizde böyle bir yetenek olmayacak mı?

SOM-D ve Gezgin gibi seyir füzeleri 113 metrelik bir platformda verimli konumlandırılabilir mi? Bence çok zor...
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 03 Ekim 2019, 20:33:48
Milgem hakkında söyleyecek bir şeyim yok... Yapabilir miyiz acaba? dediler ve yaptılar ... Adı üstünde ilk gemimiz...Ellerine sağlık ... Savaş gemisine benzesin , yüzsün , kıyı savunması yapsın yeterdi , yetti de zaten ...

Ben İ sınıfından ; farklı görevler için özelleştirilecek sabit bir fırkateyn platformu olmasını bekliyordum... 120-140 metre arası 4000 ton civarı tek bir sabit fırkateyn platformu ....

Peki İstif sınıfında beklenen amaç neydi? Donanma ne istiyordu İstif sınıfında?

 İ sınıfı fırkateynler, su üstü harbi, denizaltı harbi, hava savunma harbi, keşif ve karakol görevlerini icra etmeleri üzere projelendirilmiştir.  Böyle yazıyor internette  ...

Peki kara saldırı görevleri için hangi fırkateyn platformu kullanılacak ? TF-2000 bölge hava savunma gemisi olacak o ayrı   .... Fırkateynlerimizde böyle bir yetenek olmayacak mı?

SOM-D ve Gezgin gibi seyir füzeleri 113 metrelik bir platformda verimli konumlandırılabilir mi? Bence çok zor...

Hocam bunlar Multipropose Frigate olarak geçer. Çok Amaçlı Fırkateyn denir. Takarsın Hızır'ı, Tork'u, Mk-15 Vls'yi ve Vl-asroc veya yerli eşdeğerini, mK-54 torpidoyu, yakamos 2020'yi olur sana Anti- Denizaltı Fırkateyni , Takarsın 12 siper 24 essm'i olur sana hafif hava savunma muhribi çünkü smart-s mk2 ve stir-eo mk2 buna müsait atabilir. Koyarsın kara saldırı özellikli Atmacayı , som-er/d'yi veya gezgini ve essm'i olur sana kara saldırı gemisi.

Yani gemi 64 essm taşıyabiliyor diye bunu full taşıyacak diye düşünmeyelim çoğu gemi bu kapasiteyi tam doldurmadan geziniyor. İ sınıfı tam bir toyota corolla olacak.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 03 Ekim 2019, 21:18:47
Hocam sizin görüşlerinize sonuna kadar saygılıyım ama biz yerli  silah sistemlerini yeni yeni üreten bir ülkeyiz... Atmaca,som-d,gezgin,hisar vb.

Şimdi bu silah sistemlerini yapmak ayrı bir yetenek ; yapılmış bu silah sistemini  14 metre genişliğinde 100 metrelik bir platforma uyduracak kadar küçültüp-kompact hale getirmek apayrı bir yetenek...

Türkiye ilk aşamada  bu silah sistemlerini küçültmeyi-kompact hale getirmeyi  kolay kolay başaramaz... Korkut-D 'nin gemiye yerleştirilmiş halini gördünüz , berbat bir görüntüydü... 

İ sınıfı biraz daha kaslı ve uzun olsaydı daha rahat olurduk bu sistemleri entegre ederken. Benim tek itirazım bu... 3-4 İ sınıfı yaptıktan sonra  "Bu İ sınıfı yetersiz 32 vls  lazım, gezgin'e yer yok vs  deyip , daha kaslı bir fırkateyn (TF-100) üretelim" diyecek lükse sahip zenginlikte bir ülke değiliz bence.... Saygılar...


(https://resmim.net/f/cb27zV.jpg)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Commander - 03 Ekim 2019, 21:41:50
Hocam son cümlenize katılmıyorum. Neden ? 32 vls vb gibi gemi yapabiliriz i sınıfı ne kadar 350m gibi taş çatlasın bize 32 vls ve gezgin vb gemi 450m olur. 4 gemi yapsak 450M x 4: 1.800.000 Milyar yapar aşağı yukarı. O kadar lüks değil bence.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 03 Ekim 2019, 22:32:50
Arkadaşlar gemi uzayınca tonajı artıyor, tonaj artınca hız düşüyor, hız düşünce ana tahrik gurubu değişiyor, o değişince geminin fiyatı artıyor, geminin fiyatı artınca inşa sayısı düşüyor, inşa sayısı düşünce donanmanın acil ihtiyacı karşılanmıyor.

İ sınıfı projesi güzel bir helva yapsana projesiydi ve öyle oldu şu saatten sonra belki radar sistemi değişecek o kadar. Tf-2000 hafif kruvazörleri ve Barbarosların yerine yapılacak Tf-100 ile istediğinizi atarsınız.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 04 Ekim 2019, 18:20:34
113 metre uzunluğundaki İ sınıfı ;  99 metrelik milgem'in ana tahrik grubunun kullanılabileceği
,istenilen performansın sergilenebileceği son sınır mıydı acaba?

Yani biz Milgem'in ana tahrik sistemini aynen İ sınıfında da kullanıyoruz .... 12 metre uzatıyoruz , genişlik aynı zaten....

Ben İ sınıfı uzasın derken 113 metrelik gemi  140 metre olsun demek istemedim...120-125 metreyi acaba milgemin ana tahrik sistemi kaldıramaz mıydı acaba?

NOT: Ben İ sınıfından sonra "herşeyi atar" dediğiniz TF-100 fırkateyn projesinin ekonomik gerekçelerle uygulanacağına  inanmıyorum maalesef...
Milgem+İ sınıfı+TF-2000 ile donanma ilerler....

Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 04 Ekim 2019, 19:16:25
113 metre uzunluğundaki İ sınıfı ;  99 metrelik milgem'in ana tahrik grubunun kullanılabileceği
,istenilen performansın sergilenebileceği son sınır mıydı acaba?

Yani biz Milgem'in ana tahrik sistemini aynen İ sınıfında da kullanıyoruz .... 12 metre uzatıyoruz , genişlik aynı zaten....

Ben İ sınıfı uzasın derken 113 metrelik gemi  140 metre olsun demek istemedim...120-125 metreyi acaba milgemin ana tahrik sistemi kaldıramaz mıydı acaba?

NOT: Ben İ sınıfından sonra "herşeyi atar" dediğiniz TF-100 fırkateyn projesinin ekonomik gerekçelerle uygulanacağına  inanmıyorum maalesef...
Milgem+İ sınıfı+TF-2000 ile donanma ilerler....

Boy olarak bakma tonaj olarak bak. Sadece 600 ton arttı oda bu geminin son raddesidir herhalde. Mesela Belharra senin dediğin boylarda (kaldı ki oda 16x vls taşıması düşünülmüş) 4450 ton cidden çok fena bir fark var.

Milgeme göre 1 knot ta yavaş. Eğer 4500-4800 arası olsa kafanda 4 knot yavaş olması lazım buda saatte 8 km'ye denk gelir . Tf-2000 28+ knot  olacağından bu demektir ki sen bir günde bütünleşik bir filoya kafadan 200 km yavaşlatacaksın demek .

Buda manevralar ve seyir kanunları düşünüldüğünde gayet sakıncalı ve masraflı bir durum.

--------------------------------
Diğer yandan Tf-100'e gelirsek ; Tf-2000 gibi bir gemiyi yaptıktan sonra barbaros sınıfının yerine tutup İ sınıfı yapacak halimiz yok tabi. Zaten bir röportajda okumuştum; İ sınıfının iki blok halinde 8-10 adet toplamda yapılması düşünülüyor kaldı ki ikinci blok ilk bloktan daha gelişmiş olacak. Tabi bunun üstüne barbarosların yerine de ben 4-6 civarı Kara saldırı ağırlıklı Tf-2000'le benzer altyapıda bir savaş gemisi bekliyorum.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 06 Ekim 2019, 15:57:03
113 metre uzunluğundaki İ sınıfı ;  99 metrelik milgem'in ana tahrik grubunun kullanılabileceği
,istenilen performansın sergilenebileceği son sınır mıydı acaba?

Yani biz Milgem'in ana tahrik sistemini aynen İ sınıfında da kullanıyoruz .... 12 metre uzatıyoruz , genişlik aynı zaten....

Ben İ sınıfı uzasın derken 113 metrelik gemi  140 metre olsun demek istemedim...120-125 metreyi acaba milgemin ana tahrik sistemi kaldıramaz mıydı acaba?

NOT: Ben İ sınıfından sonra "herşeyi atar" dediğiniz TF-100 fırkateyn projesinin ekonomik gerekçelerle uygulanacağına  inanmıyorum maalesef...
Milgem+İ sınıfı+TF-2000 ile donanma ilerler....

(https://i.ibb.co/NpDHCsZ/Opera-Anl-k-G-r-nt-2019-10-06-152850-savunmasanayist-com.png)

Aslında biraz daha düşündüm de aklıma bir şey geldi . Biz bu gemide nasıl bir vls olacağını bilmiyoruz. Hani milli mdas mı yoksa mk serisi mi ? Diyelimki en kötü senaryo Mk serisi ön tarafa en az 16 vls ekleyebiliyoruz oda sığmıyor vs. Aklıma gelen şu ; bu gemide 2x8 Atmaca lançeri var değil mi ?

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/05/IMG_0352.jpg)

Bunlardan sağdakini 4x4 şeklinde ters yerleştirsek her klasik gemideki gibi sol taraftakini de kaldırıp yerine şöyle ;

(https://i.ibb.co/J3hfNXb/Opera-Anl-k-G-r-nt-2019-10-06-151829-www-google-com-tr.png)a

8 li ufak bir vls modülü yerleştrisek olmaz mı ? Hem gömülü olmasa bile stealth'i etkilemez yanları kapalı ve muhtemelen atmacanın atış kontrol ile ilgili bağlantıları geçiyordur fazladan genesise bağlamak için uğraşta gerekmez.


Bu bize ne kazandırır ?

Biliyorsunuz İ sınıfının tüm muadilleri aesa radar kullanıyor veya ileride kullanacak. Bizde şu an çafrad'ın aydınlatma , iff ve çok amaçlı radarını deniyoruz. Hatta çok önce bunla essm attıysak ciddi de bir yol almışız demektir.

O zaman ;

(https://i.ibb.co/PCPwDQX/Opera-Anl-k-G-r-nt-2019-10-06-151247-www-navyrecognition-com.png)

Çafradın çok amaçlı x band radarını S bantta çalıştırırsak (yazılımla yapmak kolay) daha düşük bir frekans aralığında çalıştığından menzili en az iki kat artacaktır. tahminen 300+ km bir radar olacaktır. Ayr'ye gerekte yok tam üstünede 120 km menzili olan x band aselsan akr-d block2 radarı konumlandırırsak üstteki gibi elimizde Çafrad kadar etkin olmasada aster-30/Siper atabilecek makul ve iyi yerli bir radar sistemi oluşur.

Gelelim sadede üstte bahsettiğim gibi bir vls yerleştirirsek essmleri bu 8 li lançere quadpack 8x4 =32 adet essm/aster-15/g-40 yerleştirebiliriz. Ön taraftaki taktik 16'lı modülede 16x ASTER-30/Siper sığar.

Böylece elimizde Tf-2000'e kadar çok iyi bir hava savunma gemisi olur. Hemde 4 adet hemde ekstra masrafsız. 16x siper demek bir filo uçak düşürmek demek . Hatırlatayım. Gayet yeterli stop gap için.

Tf-2000'ler gelirse ister kaldırma vl-atmaca koy ister vl-asroc veya yerli karşılığını koy istersen kaldır standart atmaca lançeri koy. Hatta lançer bile almaya gerek yok 4 perry deki 8 li vlsleri sökebiliriz. Onlarada sm-1 lançerinden atılabilen hisar-o takarız. Hem irtifası yüksek bir füzeye sahip olur.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 06 Ekim 2019, 19:42:54
Bilgiler için teşekkürler
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 06 Ekim 2019, 20:32:08
Çafradın çok amaçlı x band radarını S bantta çalıştırırsak (yazılımla yapmak kolay)


Bunu baska bir yerde yazma kardesim, gulerler!
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 06 Ekim 2019, 21:28:22
Çafradın çok amaçlı x band radarını S bantta çalıştırırsak (yazılımla yapmak kolay)


Bunu baska bir yerde yazma kardesim, gulerler!

Gülemezler güleni döverimde hocam ben bunu nereden çıkarıyorum. Amerika zumwaltlarda an/spy 4 s band radarını maliyetten dolayı iptal edip an/spy-3 radarına yazılımla s band modu eklediler. An/spy-3 radarının menzili 320 km eğer dediğim durum olmasa amerika zumwalt gibi mega 4.2 milyar dolarlık gemilerine s bantta volume search için 320 km'lik bir radara razı geleceğini kabul ediyoruz. Saçmalık valla . O zaman bizim 750m- 1 milyarlık tf-2000'in çafrad radarının s bantı 450 km ile zumwalttan daha uzun menzilli olacak.

Kaldı ki ben bunu bir aselsan mühendisine danıştım. Kendisi s bandın daha düşük bir frekansta çalıştığından ve daha az güç gereksiniminden dolayı benzer modüllerde daha iyi performans verebileceğini söyledi. Ben onun yalancısıyım.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yasar - 07 Ekim 2019, 00:24:42
İ Sınıfı Fırkateyn’in denizle buluşma tarihi hakkında herhangi bir bilgi varmı?
Eskiden forumlarda gemilerin inşa durumlarını gösteren resimler olurdu. O da yok.
Mayıs başı, Savunmasanayist, 4üncü milgem’in teslim töreninde inecek denize demişti. Olmadı.
Şu ara denize inmesi lazım ki son verilen tarihte (2021) teslim edilebilsin.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 07 Ekim 2019, 01:15:23
İ Sınıfı Fırkateyn’in denizle buluşma tarihi hakkında herhangi bir bilgi varmı?
Eskiden forumlarda gemilerin inşa durumlarını gösteren resimler olurdu. O da yok.
Mayıs başı, Savunmasanayist, 4üncü milgem’in teslim töreninde inecek denize demişti. Olmadı.
Şu ara denize inmesi lazım ki son verilen tarihte (2021) teslim edilebilsin.

Belirsiz şu an . Hızlı gidiyordu ama sanki birşeyden dolayı durakladı. Hayırlısı.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 07 Ekim 2019, 02:17:00
Çafradın çok amaçlı x band radarını S bantta çalıştırırsak (yazılımla yapmak kolay)


Bunu baska bir yerde yazma kardesim, gulerler!

Gülemezler güleni döverimde hocam ben bunu nereden çıkarıyorum. Amerika zumwaltlarda an/spy 4 s band radarını maliyetten dolayı iptal edip an/spy-3 radarına yazılımla s band modu eklediler. An/spy-3 radarının menzili 320 km eğer dediğim durum olmasa amerika zumwalt gibi mega 4.2 milyar dolarlık gemilerine s bantta volume search için 320 km'lik bir radara razı geleceğini kabul ediyoruz. Saçmalık valla . O zaman bizim 750m- 1 milyarlık tf-2000'in çafrad radarının s bantı 450 km ile zumwalttan daha uzun menzilli olacak.

Kaldı ki ben bunu bir aselsan mühendisine danıştım. Kendisi s bandın daha düşük bir frekansta çalıştığından ve daha az güç gereksiniminden dolayı benzer modüllerde daha iyi performans verebileceğini söyledi. Ben onun yalancısıyım.

Yazilimla olmaz o isler. Bir radar ya bastan ona gore dizayn edilmis olur ya da oyle yazilimla X-band'i S-band yaparim diye birsey soz konusu degil. Bunun tum elektronik donanimi, filtrelemeleri, hatta islemcilerinden tut transistorlerine kadar her iki mod'da calisir sekil uygun olmasi gerekir, sonradan yapilacak birsey degil.

En ufak faz degisikliklerinde bile resonansa gecip islemcilerin nasil yandigini veya o yuksek frekanslarda print card'lardan leyimlerini eritip kaydigini bilmen gerekir. Yok oyle hokuz pokuz.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 07 Ekim 2019, 10:44:02
Çafradın çok amaçlı x band radarını S bantta çalıştırırsak (yazılımla yapmak kolay)


Bunu baska bir yerde yazma kardesim, gulerler!

Gülemezler güleni döverimde hocam ben bunu nereden çıkarıyorum. Amerika zumwaltlarda an/spy 4 s band radarını maliyetten dolayı iptal edip an/spy-3 radarına yazılımla s band modu eklediler. An/spy-3 radarının menzili 320 km eğer dediğim durum olmasa amerika zumwalt gibi mega 4.2 milyar dolarlık gemilerine s bantta volume search için 320 km'lik bir radara razı geleceğini kabul ediyoruz. Saçmalık valla . O zaman bizim 750m- 1 milyarlık tf-2000'in çafrad radarının s bantı 450 km ile zumwalttan daha uzun menzilli olacak.

Kaldı ki ben bunu bir aselsan mühendisine danıştım. Kendisi s bandın daha düşük bir frekansta çalıştığından ve daha az güç gereksiniminden dolayı benzer modüllerde daha iyi performans verebileceğini söyledi. Ben onun yalancısıyım.

Yazilimla olmaz o isler. Bir radar ya bastan ona gore dizayn edilmis olur ya da oyle yazilimla X-band'i S-band yaparim diye birsey soz konusu degil. Bunun tum elektronik donanimi, filtrelemeleri, hatta islemcilerinden tut transistorlerine kadar her iki mod'da calisir sekil uygun olmasi gerekir, sonradan yapilacak birsey degil.

En ufak faz degisikliklerinde bile resonansa gecip islemcilerin nasil yandigini veya o yuksek frekanslarda print card'lardan leyimlerini eritip kaydigini bilmen gerekir. Yok oyle hokuz pokuz.

On 2 June 2010, Pentagon acquisition chief Ashton Carter announced that they will be removing the SPY-4 S-band Volume Search Radar from the DDG-1000's dual-band radar to reduce costs as part of the Nunn–McCurdy certification process. Due to the SPY-4 removal, the SPY-3 radar is to have software modifications so as to perform a volume search functionality. Shipboard operators will be able to optimize the SPY-3 for either horizon search or volume search.

Valla hocam sizin dediğinizden bahsetmemiş. Hatta diyagram bile koymuşlar;

(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/11/3d-radarp.jpg)


Acaba şöyle bir durum söz konusu olabilir mi ?

X bant 8-12 ghz frekans aralığındayken s band 2-4 ghz frekans aralığı gibi daha düşük frekans aralığında çalışıyor. Dalga boyu olarakta x bant 3.75 – 2.5 cm çok daha kısa ve sık s band ise 15 – 7.5 cm daha geniş ve seyrek dalga boyunu kullanıyor.

Yani x bant radarlar daha doğruluğu yüksek ve güçlü radarlar. Bu yüzden Hali hazırda s bant bir radarı x bant'a çevirmekte sizin dediğiniz durumlardan dolayı zor isede an/spy-3 gibi x bant bir radarı s bant gibi kullanmanın transistörlere daha az yük bindireceğinden  daha mümkün olan bir radar olmasından kaynaklı olabilir mi ?

Kaldı ki ben bir radar koyalım aynı anda x band ve s band çalışsın demedim x bant çafrad'ı s banda uyarlayalım dedim. Atış kontrol için zaten x bant akr-d block 2 olacak. Ha istersek smart-s mk2 ile çafrad x bant'ı tandem bile kullanabiliriz.

Gerçi bu konuyu konuşmaya bile gerek yok. Aselsan zaten 450 km menzilli bir s band aesa radar yapmanın kıyısında 2021'de testler ve  2023'de hazır olacak. Ellerinde zaten x bant bir radar da var.  Onu geçtim smart-s mk2 gibi bir radara s bant transistör yapabilmişte bir firma. 2023'ten önce s band çalışan bir 300 km menzilli radar yüzeyi yapmak zor olmasa gerek.

Bu tarz bir radar ne olursa olsun gemiye çok başarılı bir sensör kabiliyeti verecek . 2060'lara kadar hizmet vermesini beklediğimiz bir gemi bu farkındaysak . 12 bin km menzilli ocean going bir gemi bu farkındaysanız. Bu sahada bu gemiyi aesa radarsız çıkarmak çok büyük hatadır. Adamlar artık korvetlere bile aesa radar takıyorlar. Şu haliyle avrupalı tandanslarına karşı özellikle Belharra'ya karşı pazar başarısı yakalaması zor . Nasıl Gowind aslında milgemle aynı özelliklere sahipken hatta biraz da pahalı iken vl atış sistemi 2x 20 mm ciws'i ve milgemle aynı radarı stealth karakteristiği etkilkemeyen daha başarılı bir kule konisi içine koyması vb. bir kaç durumla daha öne sivrilip daha başarılı bir market başarısı yakaladığı gibi İ sınıfını da böyle bir kadere terk etmemek lazım .

Milgem'deki vls durumu gib başımıza geldikten sonra aklımız yerine gelmesin.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Nutuk - 07 Ekim 2019, 12:16:06
Kardesim orda nerede X-bant S-bant'a donusturuldugu yaziyor?

Kavramlari karistirarak olmuyor. Adamlar radarin volume search kabiliyetinde optimizeye gidiyor yazilim ile, bant atlamiyor.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: ACE - 07 Ekim 2019, 19:42:42
DDG 1000 dediği Zumwalt gemisi ve bahsettiği durum alttaki linkte belli oluyor zaten. Aynı platform üstünde S ve X olarak iki ayrı bantta çalışan radarlar var gibi. Sanki radarlardan birini kapatalım demiş. Sertifikasyon maliyeti derken nasıl bir maliyet artışı anlamadım.
http://www.radartutorial.eu/19.kartei/07.naval/karte040.tr.html (http://www.radartutorial.eu/19.kartei/07.naval/karte040.tr.html)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: カメせ - 15 Ekim 2019, 00:46:29
Alıntı
İ Sınıfı Fırkateyn projesi yürürlüğe girdi.

- Türk Deniz Kuvvetleri, Milli Korvetlerden sonra Milli Fırkateynlere kavuşuyor.

(https://pbs.twimg.com/media/EG2S8tVWwAA6Hil?format=jpg&name=large)
(https://pbs.twimg.com/media/EG1qYb9XUAEjlFv?format=jpg&name=medium)
https://savunmasanayist.com/haberler/i-sinifi-firkateyn-projesi-yururluge-girdi/amp/?__twitter_impression=true
Başlık: İ Sınıfının Jeneratör Seti İşbir’den
Gönderen: fırtına06 - 25 Ekim 2019, 19:15:03
MİLGEM Programı çerçevesinde inşa edilen Ada Sınıfı korvetlere Dizel Jenaratör tedarik eden İşbir Elektrik San. A.Ş.  aynı programın beşinci gemisi İ Sınıfı Milli Fırkateyn’de kullanılacak dizel jeneratör setlerini sağlayacak. İşbir bu çalışma için ana yüklenici STM ile sözleşmeyi imzaladığını resmi Instagram hesabından “İ Sınıfı Milli Fırkateynin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz” sözleriyle duyurdu.

(http://c4defence.com/ImageM/acd3ecfa-ba68-4b91-b248-9228e18242d7.jpg)

http://www.c4defence.com/Gundem/i-sinifin-jenerator-seti-isbirden/8849/1 (http://www.c4defence.com/Gundem/i-sinifin-jenerator-seti-isbirden/8849/1)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Oğuzhan - 23 Aralık 2019, 01:36:22
Hergün şu sayfaya bakıyorum şu fırkateynin inşaat halindeki resmi falan düştümü diye.
Umut fakirin ekmeği işte😃
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yasar - 23 Aralık 2019, 12:56:42
Hergün şu sayfaya bakıyorum şu fırkateynin inşaat halindeki resmi falan düştümü diye.
Umut fakirin ekmeği işte😃
Sn Oğuzhan, benim de gözlerim hep onunla ilgili haberde.
En son 2023 teslim olarak geçiyordu. İleriye attıkça attılar.
Ya para yok, ya da kuvvet şımarık. Çok şey istiyor gemiden.
Bundaki VLS lere TCG Anadolu ‘nun çok ihtiyacı var.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tong Yabgu - 23 Aralık 2019, 14:57:08
Hergün şu sayfaya bakıyorum şu fırkateynin inşaat halindeki resmi falan düştümü diye.
Umut fakirin ekmeği işte😃
Sn Oğuzhan, benim de gözlerim hep onunla ilgili haberde.
En son 2023 teslim olarak geçiyordu. İleriye attıkça attılar.
Ya para yok, ya da kuvvet şımarık. Çok şey istiyor gemiden.
Bundaki VLS lere TCG Anadolu ‘nun çok ihtiyacı var.
Aslında şöyle bir mevzu var. İ sınıfına konacak VLSler ithal... Bakalım hangi ülkenin sistemidir. Kendi milli ürünlerimizi yabancı vls sistemlerinde ne kadar kullanabiliriz belki bunun hesabı yapılıyorur. Bizde yerli dikey atış sistemi çalışmaları vardı. Belki bu bekleniyor olabilir. Hep belki diyorum çünki sizin kadar hepimizi sıktı İ sınıfının gecikmesi.. Maddi olarak sıkıntılardan bahsetmek istemiyorum çünki ülkece ayranı yok içmeye tahtarevalliyle gidiyoruz helaya politikası işleniyor bir zahmet İ sınıfınada para bulsunlar. ŞAHLANAN ekonomimiz heralde bir gemiyi yapacaktır. Kuvvetle ilgilide sıkıntılar olabilir -ki Ada sınıfındaki vls eksikliği belki kuvvetin canını sıkmış olabilir.  BATTLESTAR hocam bahsetmişti acaba diyorum İ sınıfında Çafrad line tarzı birşey mi isteniyor bundan mı bu kadar yavaş merak ediyorum. Şuan için gecikme nedenlerinden en büyükleri yerli dikey atış sistyemi ve bunun platformdaki sayısının artırılması birde İ sınıfında çafrad tarzı birşey istenmesidir diye düşünüyorum ve bencede bunlar kesinlikle olmalı.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 23 Aralık 2019, 19:10:14
Kervan yolda düzülür... Tam Türk işi... Hele bir yürü zaman için de hallolur anlayışı...

VLS bizi kesmez , belki de İ sınıfına elektromanyetik top  düşünülüyordur...

Cem Yılmaz'ın " Bizim tv renkli , al ulan bizim ki daha renkli " espirisi aklıma geldi... :)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 23 Aralık 2019, 20:45:05
İ sınıfının biraz geciktiği doğrudur. Ben bunun sebebini İ sınıfında çalışması gereken yetişmiş iş gücünün Kınalıada projesinde çalışıyor olduğudur. Büyük ihtimal bu saatten sonra artık hızlanır.  Başka bir ihtimalde yeni bir radar tasarlandığından ve/veya ek vls ihtiyacından dolayı inşası yavaşlatılmış olabilir.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: カメせ - 07 Ocak 2020, 23:55:34
Alıntı
miguyan2000
(https://pbs.twimg.com/media/ENsu7ViW4AYZfLP?format=jpg&name=large)
İ sınıfı fırkateynlerden ilki için üretim sözleşmesi imzalanmış durumda. Diğer 3 adet İ Sınıfı fırkateynin inşası konusunda SSİK kararı bekleniyor ancak Demir kararın hangi SSİK’da çıkacağı şu an için belli değil.
@IsmailDemirSSBYusuf Akbaba
@ssysfakb

Geminin geri kalan blok üretimine başlanmış. Proje çok daha hızlanacakmış ayrıca İzmir Tersanesinin de faaliyete girmesiyle hızın daha da artacağını tahmin ediyorum.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 08 Ocak 2020, 09:37:17
Alıntı
miguyan2000
(https://pbs.twimg.com/media/ENsu7ViW4AYZfLP?format=jpg&name=large)
İ sınıfı fırkateynlerden ilki için üretim sözleşmesi imzalanmış durumda. Diğer 3 adet İ Sınıfı fırkateynin inşası konusunda SSİK kararı bekleniyor ancak Demir kararın hangi SSİK’da çıkacağı şu an için belli değil.
@IsmailDemirSSBYusuf Akbaba
@ssysfakb

Geminin geri kalan blok üretimine başlanmış. Proje çok daha hızlanacakmış ayrıca İzmir Tersanesinin de faaliyete girmesiyle hızın daha da artacağını tahmin ediyorum.

Geminin kupola arkasında ek vls için yer var keza orta da 16x atmacadan 8x'sının yerine koyulabilir.  Şu anki radar tertibatıyla'da siper, aster-30 gibi bir füzeyi atabilir ancak çafrad-çfr'nin s bant versiyonu da olsaydı (daha yüksek menzilli olacaktır x banta göre) çok daha uzun tespit ve tarama imkanına haiz çok iyi bir tf-2000 stop-gap'ı olur.

Tf-2000 geldikten sonrada aynı vls'ler gezgin, vl-asroc yerli eşdeğeri vs. için kullanılabilir. Zaten s band aesa artık korvetlerde bile var.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 08 Ocak 2020, 20:17:49
Şu İ sınıfı gemiyi 15 metre daha uzatın gözünüzü seveyim.... Uzatın da TF-100 , TF-4500 vs. projelerle uğraşmayalım... Bu ülkede projeler çooook uzuyor...  Biraz daha güçlü bir motor - şaft sistemi bulun Allah aşkına...Zaten ithal alacaksınız almışken güç paketi bir tık üst seviye olsun...

" Milgem + İ sınıfı + TF-2000 "  bize  on yıllarca yeter ... Bir sürü de güdümlü mermili hücumbotumuz var zaten....

İ sınıfında bu boy , 21.yy için gerekli sistemleri yüklemek için çok kısa gelir ... Gemiyi yamalı bohçaya çevirirsiniz yada yeni bir gemi sınıfı ihtiyacınız oluşur ....

T-129 nasıl ki yeni sistemleri yükledikçe yetersiz büyüklükte bir platform olarak kaldı ve ATAK-2 projesini başlatmak zorunda kaldıysak aynı şey İ sınıfı içinde geçerli olacak 10 sene sonra İ sınıfı genel maksat fırkateyni için yetersiz boyutta kalacak ;

"Ah keşke şu İ sınıfı gemiyi 15 metre daha uzun yapsaydık" diyeceksiniz... Fırıl fırıl yeni tip gemi arayacaksınız... Sonra gelsin ihaleler gitsin iptal edilen kararları...
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 08 Ocak 2020, 23:18:19
Şu İ sınıfı gemiyi 15 metre daha uzatın gözünüzü seveyim.... Uzatın da TF-100 , TF-4500 vs. projelerle uğraşmayalım... Bu ülkede projeler çooook uzuyor...  Biraz daha güçlü bir motor - şaft sistemi bulun Allah aşkına...Zaten ithal alacaksınız almışken güç paketi bir tık üst seviye olsun...

" Milgem + İ sınıfı + TF-2000 "  bize  on yıllarca yeter ... Bir sürü de güdümlü mermili hücumbotumuz var zaten....

İ sınıfında bu boy , 21.yy için gerekli sistemleri yüklemek için çok kısa gelir ... Gemiyi yamalı bohçaya çevirirsiniz yada yeni bir gemi sınıfı ihtiyacınız oluşur ....

T-129 nasıl ki yeni sistemleri yükledikçe yetersiz büyüklükte bir platform olarak kaldı ve ATAK-2 projesini başlatmak zorunda kaldıysak aynı şey İ sınıfı içinde geçerli olacak 10 sene sonra İ sınıfı genel maksat fırkateyni için yetersiz boyutta kalacak ;

"Ah keşke şu İ sınıfı gemiyi 15 metre daha uzun yapsaydık" diyeceksiniz... Fırıl fırıl yeni tip gemi arayacaksınız... Sonra gelsin ihaleler gitsin iptal edilen kararları...

(https://i.ibb.co/pw83sZP/ENsu7-Vi-W4-AYZf-LP.jpg)

Dimi şöyle aesa bir s band radar ve 32'li vls olsa maks fiyat 500 bin euro olur ama çok sağlam bir gemi olur. Bellhara yanında halt yer.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yasar - 19 Şubat 2020, 03:28:47
İ sınıfı Gemi için 663 milyon TL lik sipariş verilmiş ASELSAN ‘a
Ama geminin hala büyük kısmı inşa edilmemiş. Aşağıdaki yazının altında ki resme bakınca bu anlaşılıyor.

https://www.savunmasanayist.com/aselsana-milgem-5-icin-663-4-tllik-siparis/ (https://www.savunmasanayist.com/aselsana-milgem-5-icin-663-4-tllik-siparis/)

Savunmasaniyist’in haberine göre 2023 den öncede bu gemi hazır olamayacak.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: akrep - 19 Şubat 2020, 23:53:30
I siniflari TSK´nin yeni isterleri icin uzuyor... ve bazi sistemler daha tam hazir olmadigindan misal vls (vertical launch system) birkac sistem dahil... ondan uzuyor...
onlarlan paralel olarak yapilmak isteniyor...

saygilar
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yasar - 20 Şubat 2020, 04:29:34
5inci Milgem olacak İstanbul fırkateyninin bazı elektronik aksamları için ASELSAN’la anlaşma yapılmış. Ancak haberde diğer 3 gemi hakkında bir belirginlik yok. Bu gemiler birer yıl arayla donanmaya katılacaksa şimdiden kaynak kesim işlemi başlatılmalı ki 2023 ten itibaren teker teker devreye alınsınlar.
Yurt dışından gelecek parçalardaki sıkıntılar ve kuvvetin isterlerinin yüksekliği mutlaka önemli nedenler gecikme bakımından. Ama bence gecikmenin ana nedeni parasal yada yurt dışı örtülü ambargo olayı.
Mekoların 4 tanesinin neredeyse Milgem’e yaklaşacak derecede yapısal ve aksam açısından modernizasyona tabi tutulması, İ-sınıfı fırkateynlerin envantere alınmasına kadar 2021 den itibaren elimizde güçlü modern gemilerin olması gerekliliğidir.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tong Yabgu - 20 Şubat 2020, 13:47:14
Bu i sinifi maalesef teslim edildiğinde rakiplerine göre eskimiş bir gemi olacak. Aynı fikri , düşünceyi yıllarca savunabilirsiniz ama projeyi ertelerseniz o proje artık eski bir proje olur buna gemi tasarımından üstündeki sistemlere kadar geçerli... Aesa radarsiz bir i sınıfı 10 yıl önce kabul görürdü lakin 2025te görmez. Keza az sayıdaki vlsde buna dahil... Bu gemi yıllar geçtikçe daha doğrusu ertelendikce vasıfsız olmaya doğru gidiyor buda bendeki heyecanı bitiriyor. Keza tf2000de aynı.. Bize bugün lazım o kafada bir gemi 2030da şartlar değişecek yeni tasarımlar sistemler kullanmak zorunda kalacaksın buda 2030da tf2000i geri kalmış bir gemi yapacak.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yasar - 20 Mart 2020, 16:08:18
Milgem serisinin 5inci gemisi İsınıfı İstanbul firkateyni son hızla üretiliyor deniyor.

http://www.millisavunma.com/news/milli-firkateyn-projesi-tam-gaz-devam-ediyor/ (http://www.millisavunma.com/news/milli-firkateyn-projesi-tam-gaz-devam-ediyor/)

Bu geminin son durumunu gören bilen varmı?
En son 2023 e sarktı teslimi deniyordu.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 03 Nisan 2020, 12:55:58
İ sınıfı İstanbul fırkateyni ( İ sınıfı  ilk fırkateyn) içine konulacak VLS , yerli mi olacak ?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Tong Yabgu - 03 Nisan 2020, 22:11:31
İ sınıfı İstanbul fırkateyni ( İ sınıfı  ilk fırkateyn) içine konulacak VLS , yerli mi olacak ?
henüz dikine atış sistemine (vls) sahip değiliz diye biliyorum yani calisiliyordur belki sonuçta hava savunma sistemleri yapıyoruz belki yapılmıştır ama denizler için olanına sahip değiliz heralde zor bir sistem olmasa gerek hep merak etmisimdir harbi dikey atış olmasada o kadar roket füze yapıyoruz bu dikey atışın zorluğu nedir yahu?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Mermi - 03 Nisan 2020, 23:25:13
Amerikalı kendi füzesi için kendi VLS sistemini dayatıyor sana. Yerli VLS den ESSM attırmaz.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 05 Mayıs 2020, 17:27:19
(https://defence.pk/pdf/proxy.php?image=https%3A%2F%2Fpbs.twimg.com%2Fmedia%2FD5q76TKWAAkAf1v%3Fformat%3Djpg%26name%3Dlarge&hash=d8345b5a4649ba360c52d084ea899463)

Arkadaşlar bildiğimiz gibi Eirs Çafrad Umr'nin dönebilen ve deniz konuşlu versiyonu bunu şurada görmüştük ;

(https://defence.pk/pdf/proxy.php?image=https%3A%2F%2Fwww.savunmasanayist.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2018%2F05%2FASELSAN_radar_teirs.jpg&hash=9fcf06d2656943aeffe265bc71071daf)

(https://defence.pk/pdf/proxy.php?image=https%3A%2F%2Fi.ibb.co%2FyQSWsSW%2FOpera-Anl-k-G-r-nt-2020-05-04-120223-trmilitary-org.png&hash=886bc378b8e7b2cbb76446496360a7c0)


Acaba düşünüyorum da , Eirs/umr'nin tek panelini Smart-L gibi geminin arka tarafına ekleyip smart-s'ide x bant mar-d ile değiştirsek ve 16 vls'yi 32'ye çıkarıp 16 atmaca atıcısından 8'ini gezgin için ayırsak muhtemelen geminin maliyetini 330-350 milyondan 500-600 milyon euro sınıfına çıkartırız ancak gemiye horizon sınıfından daha iyi type-45'e eşdeğer bir radar altyapısı kazandırırz ve kayda değer bir hava savunma gemisine çevirebiliriz .

22x Siper UMHS
40x G-40 OMHS
1x Phalanx/Gökdeniz
2x Stamp
8x Atmaca
8x Gezgin or Som-D
1x 76 mm


Mesela Pakistan ve onun gibi ülkeler için çok güzel bir alternatif olabilir. Buna eşdeğer 48 vls'li gemiler en az 1 milyar+ euro gemiler. Yapımı onlara göre kolay ve ucuz güzel bir ihracat başarısı gösterebilir.

Belki şu an olduğundan 1 knot yavaş olur ama sonuçta bu hücumbot değil sorun olmaz. Diğer yandan belki okyanus ötesinde aylarca görev yapabilecek veya yapsa da personeli için kocaman ve rahat sosyal alanları olan bir gemi olmayacak olsa da zaten ihracat için düşüneceğimiz devletlerin böyle bir sorunu olacağını sanmıyorum.

Ufak ve kıyı savunmacı devletler için Milgemle ASW/ASUW ile beraber güzel ikili olabilir.  Sadece 4 milyar euro'ya muntazam bir donanma kurabilirler ( 4x İ sınıfı aaw + 8x Milgem asw/asuw) birde stm'nin ts-1700'ünün sub-atmaca ve sub-gezgin kabiliyeti ile low cost aip çözümü olarak sunabilirsek çok para yeriz bu işten.

Sonuçta her ülke Tf-2000 gibi sınıfının tepe noktasındaki bir azmanı ve Milden gibi uzun menzilli devasa aip denizaltıları işletecek kabiliyet , güç ve ihtiyaca sahip değil. Hatta buna sahip olanlar genelde kendi gemilerini yapıyorlar. Asıl pazar daha törpülenmiş gemilerde.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 05 Mayıs 2020, 18:48:58
Bu öneriyi niye TF-2000 başlığında açmadınız da İ sınıfı fırkateyn kısmında açtınız?
Bu öneriniz yeni bir TF-2000 tavsiyesi değil mi? Yoksa yeni bir tip fırkateyn önerisi mi?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 05 Mayıs 2020, 19:08:30
Bu öneriyi niye TF-2000 başlığında açmadınız da İ sınıfı fırkateyn kısmında açtınız?
Bu öneriniz yeni bir TF-2000 tavsiyesi değil mi? Yoksa yeni bir tip fırkateyn önerisi mi?

Postu okudunuz mu ? Bahsettiğim gemi İ sınıfını kullanıyor.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Alpars - 05 Mayıs 2020, 20:13:54
Tong yabgu hocam, tübitak soğuk fırlatma denemeleri yaptı ve bunun görüntüsü paylaşıldı. Ayrıca yerli vls ile ilgiki olarakda bi proje şu an var.

Mermi hocam, essm nir nato projesi galiba. Dolayısı ile bizim uygun vls miz olursa ondan atabiliriz diye tahmin ediyorum.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 05 Mayıs 2020, 20:59:36
Bu öneriyi niye TF-2000 başlığında açmadınız da İ sınıfı fırkateyn kısmında açtınız?
Bu öneriniz yeni bir TF-2000 tavsiyesi değil mi? Yoksa yeni bir tip fırkateyn önerisi mi?

Postu okudunuz mu ? Bahsettiğim gemi İ sınıfını kullanıyor.

Pardon . Görmemişim... :-[
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yasar - 06 Mayıs 2020, 00:49:21
Tong yabgu hocam, tübitak soğuk fırlatma denemeleri yaptı ve bunun görüntüsü paylaşıldı. Ayrıca yerli vls ile ilgiki olarakda bi proje şu an var.

Mermi hocam, essm nir nato projesi galiba. Dolayısı ile bizim uygun vls miz olursa ondan atabiliriz diye tahmin ediyorum.
@Alpars
ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile) , Aim120 Amraam füzesinin geliştirilmiş ve menzili ve kendisi uzatılmış halidir.
Bizim BVR özellikli, yeni adıyla Gökdoğan füzesi de ; Aim Amraam kopyesi  sayılır ve üzerinde benzer bir tadilatla bu füze (4.5 mach hızıyla) süpersonik Anti gemi füzelerini vuracak bir şekle dönüştürülebilir. Tabii bunları atacak kanisterleri ve elektronik donanımını hazır edebilirsek.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 06 Mayıs 2020, 04:00:59
Tong yabgu hocam, tübitak soğuk fırlatma denemeleri yaptı ve bunun görüntüsü paylaşıldı. Ayrıca yerli vls ile ilgiki olarakda bi proje şu an var.

Mermi hocam, essm nir nato projesi galiba. Dolayısı ile bizim uygun vls miz olursa ondan atabiliriz diye tahmin ediyorum.
@Alpars
ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile) , Aim120 Amraam füzesinin geliştirilmiş ve menzili ve kendisi uzatılmış halidir.
Bizim BVR özellikli, yeni adıyla Gökdoğan füzesi de ; Aim Amraam kopyesi  sayılır ve üzerinde benzer bir tadilatla bu füze (4.5 mach hızıyla) süpersonik Anti gemi füzelerini vuracak bir şekle dönüştürülebilir. Tabii bunları atacak kanisterleri ve elektronik donanımını hazır edebilirsek.

Gökdoğan üzerinden füze geliştirilebilir zaten buna çalışılıyor ancak Essm füzesi seasparrow'dan geliştirildi oda Sparrow aa füzesinden geliştirildi.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yasar - 06 Mayıs 2020, 10:52:24
Tong yabgu hocam, tübitak soğuk fırlatma denemeleri yaptı ve bunun görüntüsü paylaşıldı. Ayrıca yerli vls ile ilgiki olarakda bi proje şu an var.

Mermi hocam, essm nir nato projesi galiba. Dolayısı ile bizim uygun vls miz olursa ondan atabiliriz diye tahmin ediyorum.
@Alpars
ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile) , Aim120 Amraam füzesinin geliştirilmiş ve menzili ve kendisi uzatılmış halidir.
Bizim BVR özellikli, yeni adıyla Gökdoğan füzesi de ; Aim Amraam kopyesi  sayılır ve üzerinde benzer bir tadilatla bu füze (4.5 mach hızıyla) süpersonik Anti gemi füzelerini vuracak bir şekle dönüştürülebilir. Tabii bunları atacak kanisterleri ve elektronik donanımını hazır edebilirsek.

Gökdoğan üzerinden füze geliştirilebilir zaten buna çalışılıyor ancak Essm füzesi seasparrow'dan geliştirildi oda Sparrow aa füzesinden geliştirildi.
AmraamER füzesi ESSM füzesinin motorunu kullanan bir füze. Bunlar biribirileriyle  akraba füzeler. Haklısınız Aim 7 Sparrow hava hava füzesinden, seasparrow füzesi; ondan da evolved seasparrow (ESSM) füzesi geliştirilmiş.
Amraam füzesi de Sparrow füzesinden devşirilmiş bir füze.
Quote
Derived from the Sparrow range of missiles, the AMRAAM was designed to be quicker, smaller and lighter than the Sparrow.
Unqoute
Amraam ER füzesinde de ESSM füzesinin booster motoru kullanılıyor.
AMRAAM-Extended Range - AMRAAM-ER
The AMRAAM-Extended Range missile is a new, ground-launched solution that will intercept targets at longer distances and higher altitudes. The AMRAAM-ER missile gets its boost in range from integration of Raytheon's Evolved Sea Sparrow missile ESSM® missile rocket motor and smarter flight control algorithms.
https://www.globalsecurity.org/military/systems/munitions/aim-120-er.htm (https://www.globalsecurity.org/military/systems/munitions/aim-120-er.htm)

Bir defa Gökdoğan ve Bozdoğan gibi bir füze yaptıysanız, gerisini getirmek dikiş söküğü gibi. Hava- hava, kara-hava, Deniz-kara vs vs... ABD de bunu yapıyor.
Şimdi ESSM füzesinin kara hedefleri için olanı var. Tabii tanesi 1 milyon dolara yakın bu füzeleri kullanırken dikkat etmek gerekir.

Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 06 Mayıs 2020, 14:36:26
İ sınıfı gecikdikçe gecikiyor... Acaba bu gemilerde Essm yerine G-40 füzesi kullanılabilir mi?  Yetişir mi?

Tabi bir de yerli VLS lazım. Mk-41'den G-40 atma şansımız var mı?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Alpars - 06 Mayıs 2020, 17:35:58
Hocalarım, fuarda tübitak ın segilediği g40 gökdoğan ın büyüğü gibi geldi bana. Bu yüzden, essm, amraam ilintisi acaba gökdoğan- g 40 arasında da var mı? Bence var gibi!

(https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcRIk3ugx-GqZiIOLwh_Mxg70VAOCiBgBGIiAsa9qMpPmVcsUrkf&usqp=CAU)

(https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcR9FIvMahiFNkgpAqmAxXU99TgKhEuNvDmeHf9pk7L9PguFyekB&usqp=CAU)

(https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcQoEQ-uNn93YAq7EwUMq4HAxnF_afV2LUwNLNVwrOy1dquFztGc&usqp=CAU)

(https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcS1I6Dh-NM5ucz2euHjxSUIS9uEUkyxRCU96NHLq-zRL4R81WAu&usqp=CAU)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Mermi - 06 Mayıs 2020, 18:04:27
Bizim neden deniz, kara, hava farklı projeler mevcut anlam veremiyorum. Hisar üzerinden gercekleştirilmeliydi. Aster15/30 bütün kuvvet için üretilmiş. Hava, deniz, farketmez hepsi aynı füzeyi kullanıyor. G-40'a ne gerek var. Hisar O/U olmalıydı. Hava ve deniz orta ve yüksek irtifa olarak kullansın.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 06 Mayıs 2020, 19:13:58
Sayın Battlestar açıklamıştı galiba,bu projeler farklı farklı kurumlarca yürütülüyor. Sage,roketsan,aselsan vb.
Yani gökdoğan'ı yapan sage gökdoğan üzerinden G-40' ı ; roketsan hisar A üzerinden farklı istifalar için Hisar O vb geliştiriyor...
En azından ben böyle anladım...

Aynı füze alt yapısı üzerinden booster eklenerek (kalkış veya seyir booster'ı , yakıt haznesinin büyütülmesi,arayıcı başlıkta yenilik vb) farklı platformlar ve ihtiyaçlar için farklı füzeler üretiliyor

Mesela 60 km.menzilli bir A-A füzesi yerden havaya konfigürasyonu için kullanılırsa ancak 20 km menzil yano Orta irtifa füze elde edilebiliyor ancak...
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: BATTLESTAR - 06 Mayıs 2020, 19:15:58
Bizim neden deniz, kara, hava farklı projeler mevcut anlam veremiyorum. Hisar üzerinden gercekleştirilmeliydi. Aster15/30 bütün kuvvet için üretilmiş. Hava, deniz, farketmez hepsi aynı füzeyi kullanıyor. G-40'a ne gerek var. Hisar O/U olmalıydı. Hava ve deniz orta ve yüksek irtifa olarak kullansın.

Bunun ana nedeni tüm kuvvetlerin farklı isterleri olması ve bu alanda roketsan ve sagenin ortak ve kendilerine ait projelerin olması.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Alpars - 07 Mayıs 2020, 00:49:29
Birde şu husus var arkadaşlar, belli silah sistemlerinde ülkeler imkanlar ölçüsünde en az 2 tedarikçi ile çalışmayı uygun görüyorlar. Bunun tabi teknolojik, kabiliyet, çeşitlilik, yedekleme v.s gibi nedenleri var.

Ayrıca tabi kuvvet bazında  kullanıcıların da ayrışan istekleri ve onların farklı çalışma ortamlarıda farklı ihtiyaçlar ortaya çıkarıyor. Tedarikçilerde bu ihtiyaçları zamanında karşılamak adına aynı zaman diliminde farklı tedarikçilerle çalışarak zamandan kazanıyorlar.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 07 Mayıs 2020, 11:22:22
Bir de karacılar hss, koca tırın üstünde olsa da razı olabilirken denizciler küçücük vls tüplerine sığmasını isterler... Yer meselesi,yükseklik meselesi vb...
Başlık: İ sınıfı için ABD ye sipariş edilen Mk-41 VLS'lerin satışı onaylandı.
Gönderen: カメせ - 12 Mayıs 2020, 11:21:18
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EXxbHIKX0AAcF4G?format=jpg&name=medium)
Türkiye,"İstif" sınıfı gemide kullanılmak üzere sipariş ettiği ABD/Lockeed Martin üretimi MK-41 VLS sisteminin kontratı bugün imzalanarak yürürlüğe girdi.Yaklaşık 43 milyon USD'lik kontratın %3'lük kısmı Türkiye'ye ait.
https://mobile.twitter.com/Levntakyldz/status/1259982206753222656 (https://mobile.twitter.com/Levntakyldz/status/1259982206753222656)
https://mobile.twitter.com/mavivatannet/status/1260118877368995841 (https://mobile.twitter.com/mavivatannet/status/1260118877368995841)
https://www.savunmasanayist.com/istif-sinifi-firkateyn-icin-mk41-vls-sozlesmesi/ (https://www.savunmasanayist.com/istif-sinifi-firkateyn-icin-mk41-vls-sozlesmesi/)
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: SKYWOLF - 12 Mayıs 2020, 11:39:49
Şu yapıyı yapmak zor mu? Birkaç profil, ısı ve basınca dayanıklı birkaç malzeme, döküm kapaklar vs...
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: merzifonlu - 12 Mayıs 2020, 12:59:37
Bizim neden deniz, kara, hava farklı projeler mevcut anlam veremiyorum. Hisar üzerinden gercekleştirilmeliydi. Aster15/30 bütün kuvvet için üretilmiş. Hava, deniz, farketmez hepsi aynı füzeyi kullanıyor. G-40'a ne gerek var. Hisar O/U olmalıydı. Hava ve deniz orta ve yüksek irtifa olarak kullansın.

Bunun ana nedeni tüm kuvvetlerin farklı isterleri olması ve bu alanda roketsan ve sagenin ortak ve kendilerine ait projelerin olması.

Bunun nedeni bal gibi de öngörüsüzlüktür. Denizciler ve havacıların akıllarında dışarı ile yapılacak ortak üretimlere dahil olmak (veya satın alma) vardı.

Ortaklıklar yan yattı çamura battı olunca, karacıların "gariban" Hisar'ı, bilhassa havacıların ellerinde kalan tek seçenekleri oldu.

Bu işe baştan ortak olsalardı, Hisar projesi çok daha önce biterdi ve özellikle Suriye'de elimiz çok daha güçlü olurdu.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Yasar - 12 Mayıs 2020, 14:36:09
Şu yapıyı yapmak zor mu? Birkaç profil, ısı ve basınca dayanıklı birkaç malzeme, döküm kapaklar vs...
Biraz deşelense belki de burada yapılıyordur???
Asıl para tutan füzeler. Biz istesek en az bu kalitede bir yapıyı yaparız. Atmaca, Kaan, Kaplan füze kanisterleri kötü mü?
Hatırlıyorum 1988-89 yıllarında Bursa’da, Coşkunöz firmasında Stinger füzelerinin taşıma kutuları ve kanisterleri imal ediliyordu ABD için. Bizzat gördüm. O zamanlar bu tip teknik malzemeyi yapan Türkiye şimdi çok rahat VLS haznelerini imal eder.
Başlık: Ynt: İ sınıfı için ABD ye sipariş edilen Mk-41 VLS'lerin satışı onaylandı.
Gönderen: Yasar - 12 Mayıs 2020, 15:17:01
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EXxbHIKX0AAcF4G?format=jpg&name=medium)
Türkiye,"İstif" sınıfı gemide kullanılmak üzere sipariş ettiği ABD/Lockeed Martin üretimi MK-41 VLS sisteminin kontratı bugün imzalanarak yürürlüğe girdi.Yaklaşık 43 milyon USD'lik kontratın %3'lük kısmı Türkiye'ye ait.
https://mobile.twitter.com/Levntakyldz/status/1259982206753222656 (https://mobile.twitter.com/Levntakyldz/status/1259982206753222656)
https://mobile.twitter.com/mavivatannet/status/1260118877368995841 (https://mobile.twitter.com/mavivatannet/status/1260118877368995841)
https://www.savunmasanayist.com/istif-sinifi-firkateyn-icin-mk41-vls-sozlesmesi/ (https://www.savunmasanayist.com/istif-sinifi-firkateyn-icin-mk41-vls-sozlesmesi/)
Kanister imalatının üzerinde yapılan değişikliğin onayı bu. VLS sistemi değil. Sadece kanister imalatı. Teslim tarihi de 2023?

https://www.defense.gov/Newsroom/Contracts/Contract/Article/2183554/ (https://www.defense.gov/Newsroom/Contracts/Contract/Article/2183554/)

Bu gemi ne zaman envantere girecek?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Alpars - 12 Mayıs 2020, 19:51:24
Bunu üretmek zor değildirde, adam benim gemimi, füzemi kullanacaksan bunu da alacan diye diretiyo işde. Başka türlü vermiyo. Bi de nato yoluyla bağlamış bizi satıyorda satıyor.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: merzifonlu - 12 Mayıs 2020, 21:44:31
Bunu üretmek zor değildirde, adam benim gemimi, füzemi kullanacaksan bunu da alacan diye diretiyo işde. Başka türlü vermiyo. Bi de nato yoluyla bağlamış bizi satıyorda satıyor.

Aslında ihracat izin verilmemiş. https://twitter.com/ssysfakb/status/1260221891731734530
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: カメせ - 20 Mayıs 2020, 20:53:45
Alıntı
STM Genel Müdürü Murat İkinci:
(https://pbs.twimg.com/media/EYdo4QFXYAc7_Zy?format=jpg&name=medium)
İlk İ sınıfı firkateynimizi 2020 sonunda denize indirmeyi planlıyoruz.
https://mobile.twitter.com/SavunmaSanayiST/status/1263097979994587138
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 20 Mayıs 2020, 22:22:36
Atmaca da mı VLS'den atılacak İ sınıfında?
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: Commander - 30 Mayıs 2020, 17:40:13
İ sınıfına keşke 32x vls koysakdık birde ESM Block II veya yerli Hisar ailesi olursa G-40. Birde çafrad olsaydı güzel olurdu en azından çafrad'ın bir küçük modeli. Galiba yerli cıws kullanılacak umarım Gökdeniz kullanılır ve smart-l. İlk gemi 16x vls olup diğer 3 gemi biraz boyutunu büyütüp 32x vls yapsak fena olmazdı açıkcası.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: mimkemal - 31 Mayıs 2020, 00:52:08
Atmaca da mı VLS'den atılacak İ sınıfında?

Geminin görsellerine göre satıhtan atılacak.
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: serkan1976 - 31 Mayıs 2020, 11:25:49
Atmaca da mı VLS'den atılacak İ sınıfında?

Geminin görsellerine göre satıhtan atılyacak.

+1
Başlık: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: カメせ - 02 Haziran 2020, 15:23:11
Alıntı
Milli fırkateyn için yerli güç birliği:
(https://pbs.twimg.com/media/EZftSqyWsAAtUK8?format=jpg&name=medium)
• @STMDefence ana yükleniciliğinde, MİLGEM korvetlerinin devamında inşa edilen 5. gemi  İstanbul Fırkateyni'nde yerlilik oranı % 75'e çıkacak
•İlk İ sınıfı firkateyn 2020 sonunda denize indirilecek.
• 2023'te seyir kabul testi.
• Eylül 2023'te Deniz Kuvvetleri'ne teslimat.
https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/milli-firkateyn-icin-yerli-guc-birligi-/1861858
Başlık: Ynt: İ SINIFI FIRKATEYN
Gönderen: カメせ - 04 Haziran 2020, 19:14:15
(https://pbs.twimg.com/media/EZps6MhWkAAuz6d?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/AhmetHasanKa/status/1268446099850870784