DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Yerli Deniz Sistemleri ile İlgili Gelişmeler => Konuyu başlatan: AVCI - 10 Ağustos 2014, 00:21:04

Başlık: Haberler
Gönderen: AVCI - 10 Ağustos 2014, 00:21:04
Naval Force TDK özel sayısı.TF 2000 için bir görselde paylaşmışlar.


http://www.dzkk.tsk.tr/denizweb/turkce/guncel/dishaber/2014/NavalForces.pdf (http://www.dzkk.tsk.tr/denizweb/turkce/guncel/dishaber/2014/NavalForces.pdf)
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: AVCI - 10 Ağustos 2014, 00:24:33
Marine force dergisi TDK tanıtımı

http://www.dzkk.tsk.tr/denizweb/turkce/guncel/dishaber/2014/MarinesForcesNavales150.pdf (http://www.dzkk.tsk.tr/denizweb/turkce/guncel/dishaber/2014/MarinesForcesNavales150.pdf)
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: мคяครℓเ - 09 Ocak 2015, 20:16:40
Yerli degil ama denizcilikle ilgili ilginc gemi haberleri...

Rolls Royce'tan Mürettebatsız Gemi
28 Şubat 2014 Cuma

Lüks vasıta üreticisi Rolls Royce, yük gemilerinin yerini uzaktan kumandalı mürettebatsız gemilerin alacağı sıra dışı bir proje üzerinde çalışıyor.
(http://www.denizhaber.com/res_upload/1/rollllls.jpg)
Lüks vasıta üreticisi Rolls Royce, yük gemilerinin yerini uzaktan kumandalı mürettebatsız gemilerin alacağı sıra dışı bir proje üzerinde çalışıyor.

Firma, insansız hava araçları gibi, içinde kaptan veya mürettebat bulunmayan, uzaktan kumanda edilecek gemiler üzerinde çalışıyor. Rolls Royce, bunun için Norveç'te “sanal güverte” geliştiriyor. Burada dünyanın çeşitli yerlerindeki gemiler merkezden kumanda edilecek. Firma, bu şekilde nakliyenin çok fazla daha ucuz ve emniyetli olacağını, çevrenin de daha az kirleneceğini bildirdi. Dünyada toplam ticaretin yüzde 90'ı deniz taşımacılığıyla yapılıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren bir uzman, büyük bir konteyner gemisinde müretttebat giderlerinin toplam giderlerin %44'ünü oluşturduğunu belirtti.

Sendikalar ise insansız gemi fikrine karşı çıkıyor. Sendikalar, insan gözünün ve duyularının yerini hiç bir şeyin alamayacağını ve insansız gemilerle deniz emniyetinin sağlanamayacağını belirtiyor.

İnsansız gemilerin GPS sistemi ile uzaktan kontrolü amaçlanıyor. GPS sistemi ise henüz güvenilirliği çok yüksek olan bir sistem değil.

Avrupa Birliği ise insansız gemilerde emniyetle ilgili kaygıları ortadan kaldırmayı amaçlayan MUNIN adı verilen bir sistem üzerinde çalışıyor.
(http://www.denizhaber.com/userfiles/images/rolls2.jpg)
http://www.denizhaber.com/HABER/35052/1/rolls-royce-murettebatsiz-gemi.html (http://www.denizhaber.com/HABER/35052/1/rolls-royce-murettebatsiz-gemi.html)

Ne dersiniz olurmu bu...
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: мคяครℓเ - 09 Ocak 2015, 20:24:07
Yine Rolls Royce...

Rolls-Royce Türkiye'de Gemi İnşa Edecek
01 Aralık 2014 Pazartesi
Rolls-Royce, Türkiye'de inşa edilecek olan ilk Rolls-Royce açık deniz (Offshore) gemisi için Beşiktaş Tersanesi ile kontrat imzaladı.
 
Rolls-Royce Türkiye'de Gemi İnşa Edecek
(http://www.denizhaber.com/res_upload/1/rolls-royce.jpg)
Rolls-Royce, Türkiye'de inşa edilecek olan ilk Rolls-Royce açık deniz (Offshore) gemisi için Beşiktaş Tersanesi ile kontrat imzaladı.

Rolls-Royce, Beşiktaş Tersanesi’nde Norveçli armatörlük şirketi Myklebusthaug Management için inşa edilecek ileri teknolojiye sahip çok amaçlı servis gemisi yapımına; tasarım, entegre güç, tahrik sistemleri ve malzeme sağlamak üzere 12 milyon Sterlinlik bir anlaşma imzaladı.

Rolls-Royce’un dünya genelinde, 40 yıl önce ilk kez inşa ettiği UT gemiden bu yana hizmete soktuğu yaklaşık 800 adet UT tasarımlı gemi bulunuyor. Bu anlaşma ile ise Türkiye’deki bir tersanede ilk kez UT tasarımlı bir gemi inşa edilecek. Türkiye’de üretilecek olan gemi, yepyeni bir tasarımın ilk örneği olacak. UT 7521 WP, çeşitli açık deniz görevlerinde kullanılmak üzere uygun özelliklerde inşa edilecek ve dalga yarıcı pruvasına sahip olacak.

Geminin toplam uzunluğu 98,9 metre, eni 21 metre ağırlığı ise 5 bin 800 ila 6 bin DWT arası olacak.

Anlaşmayı değerlendiren Rolls-Royce Ticari Denizcilik Birimi Başkanı John Knudsen, “İnovasyonlarla donatılmış yeni bir gemi tasarımının, çizim aşamasından çıkıp üretime dönüşmesini görmek, tüm üretim aşamalarına tanıklık etmek her zaman bir onurdur. Bir firma ile UT tasarımımız için anlaşmak ve Türkiye’deki ilk UT gemiyi üretmek için yeni bir tersanede çalışmaya başlamak da ayrı bir mutluluk kaynağı oldu bizim için. Türkiye tersanelerinin kompleks gemiler üretebilmeye başlaması çok önemli bir adım” dedi.

RollsRoyce Türkiye Bölge Direktörü Patrick Regis ise “Rolls-Royce son yıllarda Türk gemi inşa sanayisi ile kuvvetli bir bağ geliştirdi. Pek çok ticari ve donanma projesinde yer aldı. UT tasarımımız, tasarım özellikleri ile dünyaca ünlü; açık deniz petrol ve doğal gaz operasyonlarının en zorlu şartlarına bile dayanacak mükemmellikte. Şimdi Türkiye’nin, geleceğin bu sofistike tasarımlarını üreten ülkeler arasına katılmasından memnuniyet duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

Rolls-Royce Türkiye Ticari Denizcilik Genel Satış Müdürü Erkut Aslanoğlu: “Türk Gemi İnşa Sektörüne duyulan güvenin bir göstergesi olan bu siparişin hem Rolls-Royce için hem de Beşiktaş Tersanesi için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Benzer gemi tipleri için alınacak birçok siparişin de ilki olacak” dedi. Bu yepyeni ve en gelişmiş açık deniz gemisi, Rolls-Royce patentli Birleşik Köprü’ye (Unified Bridge) sahip olacak. Entegre güç ve tahrik sisteminde ana makinalar, Azipull pervaneleri ve kıç pervane, güverte makineleri, kuru dökme yük sistemi, DP2 dinamik konumlandırması ve en yeni otomasyon ve kontrol sistemi bir arada bulunacak. Bu özellikleriyle 2016 yılının ikinci yarısında teslim edilmesi planlanan UT 7521 WP, aynı zamanda son geliştirilen elektro kontrol sistemine (SAVe CUBE) sahip ilk gemi olacak. SAVe CUBE özelliği ile ana makinelerinin çevirme hızı, maksimum yakıt verimliliği sağlayacak şekilde koordine edilebilecek.

Fortune
http://www.denizhaber.com/HABER/37804/12/besiktas-tersanesi-rolls-royce-gemi-anlasma.html (http://www.denizhaber.com/HABER/37804/12/besiktas-tersanesi-rolls-royce-gemi-anlasma.html)

Aslinda Türkiyenin pazar payinin gayet farkindalar GE,P&W de bosuna Türkiyedeki yatirimlarina devam etmiyorlar Gemi,Ucak,Tren ve daha pek cok konu da elimizin ne kadar güclü oldugunun farkina varsak helede suandaki Ekonomik kriz de ki ulkeler ve Rusyanin icinde bulundugu durum la Cin in bize Yaklasmaya calismasini iyi degerlendirebilirsek teknolojiye daha cabuk sahib oluruz...
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: мคяครℓเ - 09 Ocak 2015, 22:19:00
Deniz alaninda müthis haberler var baya Askeri gemi isindede iddaliyiz diyen bir Firma daha...

Selah Tersanesinde Yapıldı
"IEVOLI IVORY' Denizle Buluştu
27 Eylül 2014 Cumartesi

Selah Tersanesi'nde inşaa edilen 90 metre uzunluğundaki platform destek gemisi İtalya’ya gönderilmek üzere denize indirildi.
 
Selah Tersanesi 'IEVOLI IVORY'i denizle buluşturdu
(http://www.denizhaber.com/res_upload/1/salahtersanesi1.jpg)
Selah Tersanesi'nde inşaa edilen 90 metre uzunluğundaki platform destek gemisi İtalya’ya gönderilmek üzere denize indirildi.

Tuzla’da, Selah Tersanesi'nde inşaa edilen 90 metre uzunluğundaki platform destek gemisi İtalya’ya gönderilmek üzere denize indirildi. 130 işçinin bir yılda hazır hale getirdiği gemi, petrol platformlarına malzeme taşıyacak. Selah Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Selah, İtalyanlar için 'Levory Ivory' isimli gemiyi sahiplerine teslim etti.

Gemi hakkında bilgi veren Selah, “90 metre boyundaki bu platform destek gemimiz, petrol platformlarına hizmet veren oldukça teknik bir yapıya sahip, ortasında havuzu bulunan, içinden denize ekipman indirilebiliyor. Her türlü deniz dibi taraması yapıyor. Dalgıç indiriyor ve bulunduğu bölgede kendini sabit kılabiliyor. Bir takım özelliklere sahip anahtar teslimi olarak yapılmakta olan bu tür platform destek gemileriyle muazzam bir işbirliği, ve bunun arkasında yatan çözüm ortaklarımız dediğimiz yıllardır birlikte çalıştığımız arkadaş ve tedarikçilerimizin bize sağladığı desteklerle ancak bu rekabetçi pazarda pay almaya sahip olabiliyoruz. Zamanından önce gemiyi bize teslim eden mühendis ve işçi arkadaşlara da teşekkür ediyorum. Askeri gemilerde de iddiamızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı. Konuşmalardan sonra, sırada yapılmayı bekleyen iki geminin de törenle ilk kaynakları atıldı.
http://www.denizhaber.com/HABER/37201/12/selah-tersanesi-gemi-indirme-.html (http://www.denizhaber.com/HABER/37201/12/selah-tersanesi-gemi-indirme-.html)
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: SKYWOLF - 09 Ocak 2015, 22:56:01
Bunların savunma sanayi ile alakası nedir?
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: AVCI - 05 Nisan 2016, 07:59:12
STM Romanya F-22 tipi fırkateyn modernizasyonu ihalesini almış,yada ihalesine katılmış tam anlamadım.Bir arkadaşımız baksın şu haberede neymiş söylesin.

http://www.gandul.info/stiri/statul-surpriza-pe-care-romania-l-a-ales-pentru-modernizarea-fregatelor-regele-ferdinand-si-regina-maria-15200171 (http://www.gandul.info/stiri/statul-surpriza-pe-care-romania-l-a-ales-pentru-modernizarea-fregatelor-regele-ferdinand-si-regina-maria-15200171)
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: Nutuk - 05 Nisan 2016, 08:42:01
Turk firmalari (STM onderliginde) ve bir Romanya firmasi (CSR) ihaleye ortak katilmak icin protokol imzalamis. "Kral Ferdinand" ve "Kralice Maria" firkateynlerini (F22) modernize ihalesi aciyor Romanya.

Bence zor, ex Ingiliz firkateynleri modernize ihalesini kapmak icin Thales Ingiltere ve BAE systems birkac adim avantajli gibi gorunuyor bence.
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: SKYWOLF - 05 Nisan 2016, 08:46:26
STM Romanya F-22 tipi fırkateyn modernizasyonu ihalesini almış,yada ihalesine katılmış tam anlamadım.Bir arkadaşımız baksın şu haberede neymiş söylesin.

[url]http://www.gandul.info/stiri/statul-surpriza-pe-care-romania-l-a-ales-pentru-modernizarea-fregatelor-regele-ferdinand-si-regina-maria-15200171[/url] ([url]http://www.gandul.info/stiri/statul-surpriza-pe-care-romania-l-a-ales-pentru-modernizarea-fregatelor-regele-ferdinand-si-regina-maria-15200171[/url])


Romencem bir deri bir kemik arkadaş. :D :D
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: Nutuk - 05 Nisan 2016, 10:45:42
https://twitter.com/STMDefence/status/717247012966690816?lang=nl
https://twitter.com/STMDefence/status/717247012966690816?lang=nl

STM liderliğinde, HAVELSAN, ASELSAN ve Romanya’dan CSR firmalarının katılımıyla İşbirliği Anlaşması imzalandı.
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: мคяครℓเ - 23 Haziran 2016, 01:32:07
Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu (YÖM) Projesi İhale İlanı

Preveze Sınıf Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi bir yurtiçi geliştirme projesidir.


http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Sayfalar/20160620_Preveze.aspx (http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Sayfalar/20160620_Preveze.aspx)

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Documents/20160620_preveze.pdf (http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Documents/20160620_preveze.pdf)


AY Sınıfı Denizaltı Cihaz/Sistem Yenileme Projesi
TCG DOĞANAY (S-351) ve TCG DOLUNAY (S-352)

2011 yılında STM-SSM, STM-Aselsan, STM-Zeiss (Sero250 hücum ve seyir preiskopları) ve STM-Raytheon (MK-48 mod6 torpidosu) sözleşmeleri imzalanmıştır.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Sayfalar/20160614_YHTP.aspx (http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Sayfalar/20160614_YHTP.aspx)
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: カメせ - 16 Haziran 2019, 13:21:36
(https://pbs.twimg.com/media/D84BK8WWsAEhVWR?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: カメせ - 18 Ağustos 2019, 20:05:19
Alıntı
Yıl Sonuna kadar İstanbul ve Gölcük Tersane Kom. faaliyetleri:

-(Eylül 2019)Reis Sınıfı 5'nci denizaltı SEYDİALİREİS'in ilk kaynak töreni

-(Ekim 2019) F-514 TCG Kınalıada teslimatı
(https://pbs.twimg.com/media/EB_n0i6XUAA9exM?format=jpg&name=small)
-(Aralık 2019) Reis Sınıfı 1'nci denizaltı PİRİREİS'in denize indirme(yüzer havuza alma) töreni.
(https://pbs.twimg.com/media/EB_n0i3W4AEIbNJ?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: BATTLESTAR - 18 Ağustos 2019, 22:47:41
Bu denizaltılar sub-som/atmaca/gezgin ve idas kabiliyeti kazanırsa çok güzel olacak.
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: SKYWOLF - 19 Ağustos 2019, 10:26:58
Bu denizaltılar sub-som/atmaca/gezgin ve idas kabiliyeti kazanırsa çok güzel olacak.

Bu denizaltılarda gezgin imkansız. Fuarda yaptığımız görüşmelerdeki izlenimime göre deniz kuvvetlerinin seyir füzesi atabilecek bir denizaltı üzerine çalışması ve hatta düşüncesi yok! Yumurtanın kapıya gelmesini bekliyorlar!
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: BATTLESTAR - 19 Ağustos 2019, 12:42:58
Bu denizaltılar sub-som/atmaca/gezgin ve idas kabiliyeti kazanırsa çok güzel olacak.

Bu denizaltılarda gezgin imkansız. Fuarda yaptığımız görüşmelerdeki izlenimime göre deniz kuvvetlerinin seyir füzesi atabilecek bir denizaltı üzerine çalışması ve hatta düşüncesi yok! Yumurtanın kapıya gelmesini bekliyorlar!

Hocam aslında gerekli kovan tertibatı olursa atılabilir teoride. Ha mesela uzunluktan dolayı belki tek kovana atmaca kadar gezgin sığmaz ama mümkün.Bildiğim kadarıyla scorpenelerde de mdcn gibi bir gezgin eşdeğeri atılabiliyor.

Düşünce konusuna gelirsek haklısınız . O biraz vizyon ve doktrin meselesi. Tdk da şu yok bak şunu geliştiriyoruz ileride bunu buna takarız o yüzden platformda bunu değiştirelim bu yok. Bknz: milgem-vls, i sınıfı- Çafrad vb. çıkmazlar.

Ha muhtemelen ne olur ortaya bir gezgin çıktığında veya slbm çıktığında hadi vls'li bir denizaltı yapalım diye yönelim çıkar . Bunun en büyük sebeplerinden birisi Komutanların ve subayların kafayı sıfırlayıp robot gibi bir eğitim verilmesinden dolayıdır. Adam kendine verilen işi yapıyor ama işin geneli, geleceği ve geçmişi hakkında en ufak ilgi fikir yok.

Mesela alın karşınıza iyi bir tankçıyı adamla biraz altay abrams, leopard konuşun adam olaya yabancı kalır hatta bazen canı sıkılır o sizdeki isteği göremezsiniz. Ha tankla ilgili bir şey sor bilgisi dahilinde tak verir. Ama mesela eski bir tank için kafadan bir modernizasyon paketi oluşturamaz amatörce bile.

Ha bunun tersi ender amiral ve komutanlarımız var mesela Özden Örnek milgemin babası.  Bu tarz komutanların orduda çoğalması lazım. Bunun için ne yapılır Silah Sistemleri Tarihi dersi mi koyulur böyle şeylere tarih çok özendirir çünkü veya Modern silah sistemleri diye dersler falan mı koymak lazım bilemiyorum.

Mesela Type-214 ve Milden donanmamızı gelecek 40 yılını ihtiva edecek ve Milden projesinde biz yine gidip bakın buraya yazıyorum gideceğiz ve brezilya gibi nükleer reaktör almak veya idelab'ın geliştirdiği veya shortfin barracuda da ki gibi bir aip'e sahip 100-110 metrelil dikey vls kabiliyetine sahip bir denizaltı yerine soryu sınıfı maksimum konsept type 216 gibi bir sadece burundan kovanlı bir denizaltı ortaya çıkacak.

Ha sonra ne olacak Slbm sınıfı bir balistik füze yapınca a biz bunu nereye koyacağız olacak mecburen bekleyecek . Oysaki 8 seyir veya 4 slbm kabiliyetli(bu vls ler karma kullanılabiliyor) 2 adet vls'si olan bir Milden slbm yapıldığında ülkenin bağımsızlığının en büyük güvencelerinden olacaktır.
Başlık: Ynt: Haberler
Gönderen: metin62 - 19 Ağustos 2019, 13:23:16
quote author=BATTLESTAR link=topic=6581.msg97433#msg97433 date=1566157661]
Bu denizaltılar sub-som/atmaca/gezgin ve idas kabiliyeti kazanırsa çok güzel olacak.
[/quote]

Düşünce konusuna gelirsek haklısınız . O biraz vizyon ve doktrin meselesi. Tdk da şu yok bak şunu geliştiriyoruz ileride bunu buna takarız o yüzden platformda bunu değiştirelim. Bknz: milgem-vls, i sınıfı- Çafrad vb. çıkmazlar.

Ha muhtemelen ne olur ortaya bir gezgin çıktığında veya slbm çıktığında hadi vls'li bir denizaltı yapalım diye yönelim çıkar . Bunun en büyük sebeplerinden birisi Komutanların ve subayların kafayı sıfırlayıp robot gibi bir eğitim verilmesinden dolayıdır.

[/quote]

Yapmis oldugunuz yorumun bu kismina ,ozellikle katilmaktayim sayin BATTLESTAR.

Burada Deniz kuvetleri subaylarina verilen egitimin niteligi onemli oldugu kadar, teklife cevap veren firmalarin verecekleri cevap da onemli . " Yani ne istedigini bilmek kadar satmak da maharettir"

Evet bazi arkadaslar soyle dusunebilir once isteneni imal ederim bir sonraki etepda ise modifikasyonu satarim.
Ornek olarak vermis oldugum yontem eski bir satis yontemi. Musterinin ne istedigini iyi anlayip ,yapilmis olan talebi opsiyonel olarakdaha da ileriye goturebilecek olanak sunmak musteri musteri icin her zaman caziptir. Bu satis yontemi  birlikte anlayisi barindirir. Kanimca sorun sadece bir tarafta degil .