DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Yabancı Roket, Füze, Mühimmat Sistemleri ile İlgili Haberler => Konuyu başlatan: SKYWOLF - 19 Mayıs 2013, 19:18:35

Başlık: ABD'nin Kısa Mesafe Hassas Vuruş Sistemi Projesi
Gönderen: SKYWOLF - 19 Mayıs 2013, 19:18:35
ABD'nin Kısa Mesafe Hassas Vuruş Sistemi Projesi

NEMESIS

(http://cmsimg.defensenews.com/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=M5&Date=20130516&Category=DEFREG02&ArtNo=305160014&Ref=AR&MaxW=640&Border=0&Precision-Mortar-Tech-Could-Give-Operators-New-Options)

ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı'nın yakın gelecekte operatörlerine sağlamak istediği ateş gücü türü için gerçekleştirilen Kısa Mesafe Hassas Strike Sisteminin bir parçası olan Lockheed Martin'in Nemesis hassas mühimmat füzesi başarıyla test edildi.

Sistem tek er tarafından kullanılabilen, 100 metre ile 14 kilometre arasındaki mesafede kullanılabilen, GPS veya lazer ile hedefe güdümlenebilen bir hava sistemidir.

Lockheed Martin şubat ayında  White Sands Missile Range'de gerçekleştirilen 3 test atışında hedefleri başarıyla vurdu. 39 kilogram ağırlığındaki Nemesis hassas mühimmat füzesi 81 mm'lik havan tüpünden fırlatıldıktan sonra kanatlarını açıyor. Sistemin havan tüpüyle birlikte toplam ağırlığı 65 kilogram ağırlığında. Füze, bir asker tarafından kullanılan küçük bir diz üstü bilgisayar ile hedef bilgilerinin girilmesi ile hedefine ulaşıyor. Hedefin GPS koordinatlarına gönderilen füze ayrıca bir lazer işaretleyicinin hedefe yönlendirdiği lazer ışığını takip eder. Hedefi işaretleyen sistem bir helikopter, uçak, insansız hava aracı veya bir keskin nişancı tarafından kullanılabilir. Nemesis DAGR lazer güdümlü roketlerde kullanılan seekeri kullanıyor.

DefenceTurk.com