DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Yerli Roket, Füze, Mühimmat Sistemleri ile İlgili Gelişmeler => Konuyu başlatan: AVCI - 06 Mart 2013, 09:14:11

Başlık: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: AVCI - 06 Mart 2013, 09:14:11
S&H dergisinin 153.sayısındaki habere göre yerli bir manpads sistemi geliştirilecek.Stinger füzelerinin alternatifi olması ve 4-6 km menzile sahip olması planlanıyor.Güdüm sistemi stingerden farklı olarak IIR güdüm olarak düşünülüyor.

S&H 153.sayıdan alıntı.
Alıntı
Yerli üretim portatif füze kabiliyeti kazanılması maksadıyla geliştirilmektedir. Sistemle beraber hedeflenen kabiliyet;
4km irtifa ve 6km menzile kadar uçak ve helikopterlerin etkisiz hale getirilmesidir.


(http://www.armyrecognition.com/images/stories/east_europe/russia/weapons/sa-16_igla-s/pictures/Igla-S_MANPADS_and_Strelets_set_for_firing_of_missiles_of_Igla-type_MANPADS_001.jpg)
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Destinyy - 06 Mart 2013, 11:11:42
Yerli olarak üretmemiz çok iyi... IIR olması ayrıca daha bir iyi :) Flare ile kolay aldatılamaz artık bu tür füzeler... Stinger'dan daha iyi manevra'ya sahip olur umarım. İleride KMS'lerimizdede görürüz umarım.. :) Hatta deniz tabanlısını belki..? (Bora projesi hezimeti mesela...)
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Nutuk - 06 Mart 2013, 13:13:34
Euh Stinger de IR gudumlu, fark tam olarak ne olacak????
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: AVCI - 06 Mart 2013, 13:17:33
IIR biliyorsun farkı yorma beni Murat ;)
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 06 Mart 2013, 13:24:14
IIR biliyorsun farkı yorma beni Murat ;)

Kardeşim sen de IR ile IIR arasındaki farkı açıkla. Bilen var bilmeyen var. Hekez sizler gibi prof değil ki...  ::)
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Nutuk - 06 Mart 2013, 15:12:42
Ne var kardesim ikisi de IR iste. birisi single color digeri dual color :)
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: AVCI - 07 Ekim 2016, 16:15:43
Bunu ekliyorum ama 2018 de teslim edileceğinden şüpheliyim,siz bunu 2022 falan diye okuyun bence :)

TSK envanterinde yer alan Stinger POST [FIM-92B] ve Stinger RMP [FIM- 92C] kısa menzilli Hava Savunma Güdümlü Füze Sistemlerinin yerini almak üzere Roketsan Ana Yükleniciliğinde milli imkanlarla modern bir taşınabilir Hava Savunma Füze Sistemi [ManPADS] geliştirilmektedir. Görüntüleyici Kızılötesi [IIR] tipi bir arayıcı başlık ile donatılacak Milli ManPADS’nin 4km irtifa ile 6km menzile kadar etkin olarak kullanılabilmesi bekleniyor. Geliştirme çalışmaları devam eden Milli ManPADS’nin 2o18’e kadar hazır olacağı değerlendirilmektedir.Milli ManPADS’nin zaman içinde TSK envanterindeki KMS Sistemlerine ve Taarruz Helikopterlerine de entegre edilmesi bekleniyor.

S&H 175.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Alparslan - 07 Ekim 2016, 17:43:06
ır ısı güdümlü füze peki ıır nedir
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: serkan - 07 Ekim 2016, 19:11:19
IIR termal kamerası olan füze denilebilir. IIR füze uçağı bildiğin termal kamera videosu ile izler görüntüyü analiz eder bunun hedef olduğunu anlar ona yönelir. IR ise sadece iki bit lik bir sensördür kabaca örnek verirsek aparman merdiveninde lambayı yakan sensör gibidir var-yok evet-hayır sıcak - soğuk gibi iki bit lik bir sensördür. Etrafı görmesi için sürekli döndürülür ve bu sayede ne yönde ısı kaynağı var  yakalar füzeyi o yöne yönlendirir böylece güdümlenir. IIR ise resmen kameradır ve gözümüzle görüp beynimizle karar vermemiz bunun bir uçak olduğunu anlamamız gibi hedefi yakalar. Bu yüzden IIR füzeyi flaer ile aldatmaya çalışmak çok zordur yazılımcısı iyi iş çıkartmış ise hangisi hedef hangisi sahte ısı kaynağı kolayca anlar. Tahmin edileceği üzere artık füzeler IIR oluyor. UMTAS OMTAS da IIR füze bırakın hava savunmayı tank savar bile böyle. bu yüzden gelecekte füzelerden aldatarak kaçınmak neredeyse imkansız olacak ve tek çare aktif koruma sistemleri olacak yani o sizi vurmadan siz onu vuracaksınız başka çare yok
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Destinyy - 07 Ekim 2016, 23:43:06
O değerler omuzdan atılmak için yeterli ama bence KMS içinde bir blok versiyonu geliştirilmeli. Aslında KMS'leri manpads değilde başka bir konsept üzerinden pantsir moduna soksak nasıl olurdu... RAM gibi.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: AVCI - 10 Ekim 2016, 08:39:50
Bunun için bir çap daha büyük bir füze gerekir,o zamanda atıcı lançerleri ve yazılımı vs komple değiştirmek gerekir.Yani yeni bir sisteme evrilir ,bunu isteyen,böyle bir projeksiyon çizen bir kuvvet var mı ve bunun maliyetini karşılamaya niyetli bir kurum var mı önemli olan bu.Mesela Rusların yeni bir çalışması var,10km menzilli hem kara hedeflerine özellikle tanklara,hemde iha ve helikopterlere karşı kullanılabiliyor.Böyle bir etkisi olacak ürün olursa sanırım kimse yok demez.Mesela Roketsan'ın Umtas'ın benzer bir versiyonunu geliştirmesi yoluyla daha kısa zamanda ortaya çıkarılabilir.Varsın menzili 8km olsun değil mi ? Bence yazılım değişikliği yoluyla benzer bir karaktere bürünebilir umtas.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: vural131 - 12 Ocak 2019, 12:32:19
O değerler omuzdan atılmak için yeterli ama bence KMS içinde bir blok versiyonu geliştirilmeli. Aslında KMS'leri manpads değilde başka bir konsept üzerinden pantsir moduna soksak nasıl olurdu... RAM gibi.

muhtesem olurdu,çok ihtiyaç zaten, oldukça fazla ihracat basarisida yakalar.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: ACE - 08 Temmuz 2019, 23:52:53
Sürekli tank üzerine füze üretiyoruz ama bu konu ne durumda acaba. Teröre destek olarak dağıtılıp can yakan en kullanışlı silahlardan biri bu diğeri de personelce atılabilen tanksavar füzesi. Ver ortadoğuda bir ülkenin muhalif gücüne leblebi gibi bol bol. Sonra otur izle.

https://savunmasanayist.com/2019/01/31/porsav-cok-alcak-irtifa-hava-savunma-fuzesi/
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: engin - 12 Temmuz 2019, 00:02:13
Şimdi ankarada kira fiyatları artar. :P
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: fırtına06 - 06 Ocak 2020, 19:45:10
ASELSAN ve Roketsan iş birliğiyle yürütülen Portatif Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (PORSAV) kapsamında, test atışı gerçekleştirilecek.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/01/mkdBJZ-696x522.jpg)

SavunmaSanayiST.com tarafından Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan (SSB) edinilen bilgiye göre, ASELSAN ve Roketsan iş birliğiyle yürütülen Portatif Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (PORSAV) kapsamında, 2020 yılı içerisinde test atışı gerçekleştirilecek. Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi (MANPADS) olarak da adlandırılan PorSav Füzesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde çok sayıda bulunan FIM-92 Stinger MANPADS’lerin yerini alacak.

PorSav Füzesi

Kaideye Monteli Sistemler ve Taarruz Helikopterleri tarafından kullanabilecek olan PorSav Füzesinin, 4km irtifa ve 6km+ menzil değerlerine kadar hava araçlarına etkili olması planlanmaktadır. PorSav’ın en büyük üstünlüğü, Stinger Füzesinde de kullanılan Kızılötesi (IR) Arayıcı Başlık yerine Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlık kullanacak olmasıdır. IR Güdümlü Füzeler, yüksek ısı yayan bölgeye odaklandığı için “Flare” olarak adlandırılan karşı tedbir sistemleri tarafından kolaylıkla aldatılabilmektedirler. IIR Güdümlü Füzeler ise “görüntüleyici” sistemi sayesinde hedefin bütününe kilitlendiği için, karşı tedbir sistemleri tarafından aldatılmaları oldukça zordur. PorSav Füzesinde, HİSAR projesinde kullanılan IIR Başlığa benzer bir IIR Başlığın kullanılacağı tahmin edilmektedir.

https://www.savunmasanayist.com/porsav-hava-savunma-fuzesi/ (https://www.savunmasanayist.com/porsav-hava-savunma-fuzesi/)
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Hyperspace - 08 Ocak 2020, 19:34:43
   Nihayet kavuşuyoruz galiba oldukça önemli bir proje Porsav.Bu tip füzeler özellikle alçaktan uçan her türlü hava aracının katilidir ve sürpriz saldırı yeteneğine haizdir.Bizim de çok acı deneyimlerimiz oldu 2 tane AH-1W Super Cobra helikopterimizi ve 4 tane pilotumuzu bu füzelere kurban verdik.Keza Sovyetlerin Afganistanda Stinger yüzünden yaşadığı acı deneyimlerden de bahsetmeye gerek yok.IIR başlıklı çok gelişmiş EH ile yanıltılması hemen hemen imkansız kurbanına acımayan bir füze geliştiriyoruz.Bu füze envantere girdikten sonra KMS projesi kapsamında envantere alınan Atılgan ve Zıpkın sistemlerindeki Stinger füzeleri porsavla değiştirilecektir büyük ihtimalle.Yine bu füze T-129 Atak,Hürkuş-C gibi platformlara takılarak özellikle Egede yunan OH-58 Kiowa ve Apache helikopterlerine karşı kullanılabilir onları çok da güzel avlar.Sabit tesislerin Hisar-A ve Korkut Spaag sistemiyle beraber hava savunmasını üstlenebilir.En önemlisi ise Stingerlara olan bağımlılık son bulacak.Daha ne olsun!
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: カメせ - 08 Mayıs 2020, 17:05:51
Alıntı
PorSav projesinde teslimatlar başlıyor.
(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/02/MANPADS.jpg)
ASELSAN ve Roketsan iş birliğiyle yürütülen Portatif Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (PORSAV) kapsamında teslimat faaliyetlerinin, kısa süre içerisinde başlaması planlanıyor.
(https://pbs.twimg.com/media/EXapXlVX0AAC3Za?format=jpg&name=medium)
Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz gün sektör dergileriyle Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan canlı yayın esnasında Prof. Dr. İsmail DEMİR, Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi ihtiyacı kapsamında başlatılan PorSav Projesi’nde teslimatların yakın olduğunu açıkladı. PorSav; “Yerli MANPADS”, “HİSAR Portatif” ve “Milli Portatif Hava Savunma Füzesi” olarak da adlandırılmaktadır. Halihazırda test faaliyetleri devam etmektedir.
(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2018/06/hisar-e1588934068936.png)HİSAR’ın IIR Başlığı
Kaideye Monteli Sistemler ve Taarruz Helikopterleri tarafından da kullanabilecek olan PorSav Füzesinin, 4km irtifa ve 6km+ menzil değerlerine kadar hava araçlarına etkili olması planlanmaktadır. PorSav’ın en büyük üstünlüğü, Stinger Füzesinde de kullanılan Kızılötesi (IR) Arayıcı Başlık yerine Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlık kullanacak olmasıdır. IR Güdümlü Füzeler, yüksek ısı yayan bölgeye odaklandığı için “Flare” olarak adlandırılan karşı tedbir sistemleri tarafından kolaylıkla aldatılabilmektedirler. IIR Güdümlü Füzeler ise “görüntüleyici” sistemi sayesinde hedefin bütününe kilitlendiği için, karşı tedbir sistemleri tarafından aldatılmaları oldukça zordur. PorSav Füzesinde, HİSAR projesinde kullanılan IIR Başlığa benzer bir IIR Başlığın kullanılacağı tahmin edilmektedir.
https://www.savunmasanayist.com/porsav-projesinde-teslimatlar-basliyor/amp/?__twitter_impression=true (https://www.savunmasanayist.com/porsav-projesinde-teslimatlar-basliyor/amp/?__twitter_impression=true)
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Alpars - 08 Mayıs 2020, 19:59:30
SS Başkanının son mülakatında kısa süre içinde envantere gireceği bilgisi verildi. Hadi hayırlısı. Stingerden kurtuluyoruz. Ençok istediğim Zma kulelerine ve Ataklara takılması.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Tigerfish - 08 Mayıs 2020, 21:45:14
SS Başkanının son mülakatında kısa süre içinde envantere gireceği bilgisi verildi. Hadi hayırlısı. Stingerden kurtuluyoruz. Ençok istediğim Zma kulelerine ve Ataklara takılması.

Yahu elimizde 5200 füze ve 1030 atici var. Onlari cöpe mi atalim? Müsrüf seni...


Simdi isin gercegine bakacak olursak Stingerlerin hakkini yemeyelim. Rokestsanin kurulusuna 1988 senesinde Stinger projesi olmustur. Uluslararasi ortak yürütülen projeyle Stinger füzelerin montaji baslamistir. Montaj diyorum cünkü ilk zamanda füzelerin kritik bilesenleri( arayici baslik ve güdümü) Almanyadan geliyordu. 90´li yillarinda kuduruk PKK teröristlerden yüzünden Hamburg limaninda parcalar denizin aciklarinda gemiden gemiye yükleniyordu.
Edindigi tecrübe ve teknolojitransferi basarilli bir cercevede pratige dönüstürdü
Bugünlerimizde Roketsanin geldigi düzey dünya standartlarini yakalamadigi gibi uluslarasi ciddi bir rekabet konumuna girdi.

1988´den bugüne genc sayilan Roketsan kurulusun ürünleriyle basdöndürücü gelismelerini görüyoruz.


Stingerlerin hepsinden kurtulmak istiyorsan bir tane olsun hatira olarak bana birak    :D
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Bogü Alp - 08 Mayıs 2020, 21:56:25
Bu füzenin asıl güzel olan tarafı, bu füzeleri üreten ülke sayısı az ve talep fazla.
Bu füzeleri istediğimiz ülkelere ve istediğimiz güçlere verebiliriz hem ekonomik ve hem siyasi olarak elimizi güçlendirebilir.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Tigerfish - 08 Mayıs 2020, 22:22:44
Bu füzenin asıl güzel olan tarafı, bu füzeleri üreten ülke sayısı az ve talep fazla.
Bu füzeleri istediğimiz ülkelere ve istediğimiz güçlere verebiliriz hem ekonomik ve hem siyasi olarak elimizi güçlendirebilir.

Bunun gibi nedenler icin Stingerle nostaljik hatiralari bagiliyorum. Bizim Stingerlerin anasi Roketsan. Babasi maalesef Raytheon  :(

Yerli manpadleri dört gözle bekledigim projelerinden biriydi.Harekat timleri icin gayet emniyetli bir unsur.

Iddilara göre saha deneyimi görmüs.

Sayin Demir proje süreci tamamlandiktan sonra testlere devam eder.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Alpars - 08 Mayıs 2020, 23:26:03
Artık bizimde RAM füze sistemimiz olsun. Gemilerimize porsav dan dönüşmüş ram füze kanisteri koysak baş ve kıç taraflarına çok iyi olur.

Namlulu gökdeniz sistemi, füzeli olarak da "porsav d" desek çok güzel olmaz mı? 

(https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcS6D1zZ0z2vj5MhqCDrmPmcrazPmiur-pGKtNfGtCfo3tHrfxVg&usqp=CAU)

(https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcQH7tspt5QgWOcEqlobzQgEQ87HSdnFYS15B5RGzeQ4614Wlqrf&usqp=CAU)

(https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcSW34dBBlAczuaIUVuejDxiC5Q0nbo_MxN1TQ1nFRB_FVcfFZPl&usqp=CAU)
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Alpars - 08 Mayıs 2020, 23:35:17
İnşAllah, Aselsan DİRCM sistemlerine karşı porsav arayıcı başlığında gerekli tedbirleri almıştır. Bu tip füzelerin en önemli düşmanı füzenin arayıcı başlığına lazer ışını göndererek yanıltılmasını sağlayan DİRCM sistemleridir. Mesela kamera başlığına gelen lazerin etkisini kıracak bi optik kaplama yapılabilir.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Tigerfish - 09 Mayıs 2020, 00:30:12
İnşAllah, Aselsan DİRCM sistemlerine karşı porsav arayıcı başlığında gerekli tedbirleri almıştır. Bu tip füzelerin en önemli düşmanı füzenin arayıcı başlığına lazer ışını göndererek yanıltılmasını sağlayan DİRCM sistemleridir. Mesela kamera başlığına gelen lazerin etkisini kıracak bi optik kaplama yapılabilir.

Bugün ne istesen olacakmis.

Aselsan tam olarak 2018 arayici baslik üzerinde büyük ilerleme kayit etti. Ondan evel arayici basliklarin önemli kismi Alman kurulus Diehl den geliyordu. Kendileri halen lisans Sidewinder ve IRIS modellerin  arayici basliklarin üretiyorlar.  2017 senesine kadar 470 millyon Euroya yakin Türkiyeye ihracatlari oldu.

Porsav füzelerin arayici basliklari görüntülleyici kizilötesi baslikli. Bu modülleri flare gibi tarafindan aldatilmasi oldukca zor.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Alpars - 09 Mayıs 2020, 02:15:26
Porsav gibi füzeler, piyadenin artık son cankurtaran simidi olduğu için ne kadar yanıltılamaz yaparlarsa o kadar iyi olur, can kurtarır.

En son idlib de bi tankçı teğmenin bi videosu vardı şehit olmadan önce çekmiş, uçak gelmiş araziye yayıldık zor kurtulduk diyor uçak bombasının açtığı kocaman kraterin yanında. Gerçi ertesi gün şehit oldular rabbimiz şehadetlerini kutlu eylesin.

Şimdi o ekibin elinde bi porsav olsa belki o su 25 i vurup kurtulma şansları olacaktı. Bu yüzden önem veriyorum.

https://www.dailymotion.com/video/x7s1zhg (https://www.dailymotion.com/video/x7s1zhg)
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: tumucin - 01 Temmuz 2020, 13:34:17
Sungur hava savunma sistemi

https://www.youtube.com/watch?v=7tV_XVf6kZk&feature=emb_logo (ftp://www.youtube.com/watch?v=7tV_XVf6kZk&feature=emb_logo)


Kademeli hava savunma sisteminin yeni üyesi #SUNGUR'un özellikleri:

▪️Yüksek manevra kabiliyeti

▪️Yüksek hedef isabet yeteneği ve karşı tedbir özelliği

▪️Titanyum harp başlığı

▪️Hareketli atış yeteneği

▪️Gece-gündüz hedef tespit, teşhis, tanımlama, takip

▪️360 derece atış
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Commander - 01 Temmuz 2020, 14:47:21
Atış podu yakışmış aslında.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: カメせ - 01 Temmuz 2020, 17:28:01
Alıntı
Milli Manpads'imiz SUNGUR (Porsav)youtu.be/iGAZz2DVw8k (http://youtu.be/iGAZz2DVw8k)ROKETSAN’ın geliştirdiği SUNGUR, başarılı atışlı testler sonrası envantere girmeye hazır hale geldi
• BMC Vuran'dan SUNGUR, füzesi atışı gerçekleştirildi
(https://pbs.twimg.com/media/Eb15B1DXkAAncEO?format=jpg&name=medium)http://ssdergilik.com/tr/HaberDergilik/SUNGUR-basarili-atisli-testler-sonrasi-envantere-girmeye-hazir (http://ssdergilik.com/tr/HaberDergilik/SUNGUR-basarili-atisli-testler-sonrasi-envantere-girmeye-hazir)
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Denizci16 - 01 Temmuz 2020, 23:02:14
Çok sevindirici haber özellikle mevcut stinger füzelerinden daha efektif füzelere sahip olması nedeni ile...

Daha önce deniz kuvvetlerinde denenip iptal edilen bora kms sistemi ile tekrar kendine yer bulabilir mi?

Akla ilk gelen soru.

Daha önce bora sistemi(kms atılgan kulesi) bir hücumbot üzerinde denenmiş fakat beğenilmemişti.

Halbuki hucümbotlar hava savunma anlamında zayıf platformlar.

Ve yine kms bora sistemi beğenilmemesine rağmen

Platformun "o"bölgesinden tatbikatlarda personele stinger atış eğitimi yaptırılmakta.

Tezatlık ise sen tam otonom sistemi beğenme yerine dalgalı havalarda personelin ne yapçağı belli olmamasına  rağmen ve bu ihtimal dahilinde bir seçenek iken sen git  omuzdan atışlara izin ver tezat bir biçimde...

Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Denizci16 - 01 Temmuz 2020, 23:33:25
Acaba libyalı muhalifler ile birlikte suriyeli muhaliflere de dağıtımı teslimi olur mu?
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Bogü Alp - 02 Temmuz 2020, 11:01:41
Sungur ile porsavin farkı ne porsav olarak gösterilen füze ile bu füze arasında ciddi fiziki farklılıklar var
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Yasar - 02 Temmuz 2020, 13:12:26
Sungur ile porsavin farkı ne porsav olarak gösterilen füze ile bu füze arasında ciddi fiziki farklılıklar var
Benim anladığım kadarıyla ikisi de aynı. Birisi omuzdan atılıyor öbürü kaideye monteli araçtan.
Ancak sungur, optik datayı taşındığı aracın üzerindeki optik sensörden alıyor. Daha uzun mesafeden hedef belirleyip daha erken ateşleme yapabiliyor. Ön arayıcının soğutulması için beklemiyor. Kör noktalar için 12.7mm lik makineli ile destekli atış yapabiliyor.
Ek olarak ta;
Ancak elimizdeki stinger füzelerinin hızı 2.2 mach, menzilleri 8km ye kadar uzuyordu. Kullanım irtifası da 4km civarıydı. Sungur füzelerinin , az da olsa , bu değerleri geçmesini beklerim.
İrtifa olarak 5 km ve menzil olarak 8-10 km yapabilmişlerse mükemmel bir RAM füzesi olur bunlardan. Hem Tuzla sınıfı hem de Hücumbotlar için biçilmiş kaftan olur.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: merzifonlu - 02 Temmuz 2020, 15:23:40
Sungur ile porsavin farkı ne porsav olarak gösterilen füze ile bu füze arasında ciddi fiziki farklılıklar var

PorSav füzesi diye bir şey yok, sadece Sungur var. Sungur'un savunma forumları ahalisi tarafından konulmuş ismiydi PorSav. Sungur'un menzlinin 8+ km olduğu söyleniyor bu arada.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: ACE - 02 Temmuz 2020, 20:36:04
Sungur ile porsavin farkı ne porsav olarak gösterilen füze ile bu füze arasında ciddi fiziki farklılıklar var

PorSav füzesi diye bir şey yok, sadece Sungur var. Sungur'un savunma forumları ahalisi tarafından konulmuş ismiydi PorSav. Sungur'un menzlinin 8+ km olduğu söyleniyor bu arada.

Hep silah ve platforma kuş aslan kaplan vb isimler verilmesi benim hafızayı bitirdi resmen. Sungur, aksungur vs derken bir ara da zıpkın vs çok kullanılıyordu bitti sanırım onlar artık kalmadı sözlükten eski silah ismi vs :))

Biri de çıksın ZT116 vs desin çıksın gözünü seveyim. Bu arada Porsav da Porçöz’ü hatırlatıyordu ne yalan söyleyim :))
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: serkan1976 - 03 Temmuz 2020, 00:04:00
"Yerli Stinger" densin bence... Stinger bu türün resmen hakimi.

"Yerli stinger" dersek herkes ne olduğunu bilir. Sungur,Porsav vb kafa karıştırıyor....

"Sungur" dediğimizde; tank mı,tüfek mi,füze mi ne olduğu belli değil... ??? ??? ???
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Alpars - 03 Temmuz 2020, 06:39:36
San ki PORSAV füze sistemi geliştirme projesinin adı, SUNGUR da başarı ile biten proje sonunda üretilen silah sistemine verilen isim.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Alpars - 03 Temmuz 2020, 10:25:00
Kademeli hava savunma şemsiyesi mantığı içerisinde orta ve yüksek hss ninde alçak irtifa korumasına da ihtiyaç olduğundan, bence, hisar a, o, siper, gerekirse ve anlaşılırsa s 400 ve gelebilecek diğer yabancı sistem taşıyıcı elemanlarının üzerine de portatif ve sistemle beraber kontrol edilebilir şekilde sungur hss silah sistemi lançeri eklenirse gayet taktik etkin bir çözüm olur. Bu sayede hss sistemlerini korumak için ayrıca araç, personel, termal kamera v.s gibi kaynak kullanılmasına gerek kalmaz.

Meselâ, özellikle komuta kontrol araçlarının üzerine lançerler konabilir.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Yasar - 03 Temmuz 2020, 10:25:57
Porsav = portatif savunma
Yani omuzdan atılan , piyade tarafından taşınan Anti hava füzesi.

Sungur, yanında 0.50 kalibre makineli tüfeği ile kendi optik sensörü ile yukarıdaki füzenin kaideye monteli adı.

Ben böyle anlıyorum.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: BATTLESTAR - 03 Temmuz 2020, 12:46:38
San ki PORSAV füze sistemi geliştirme projesinin adı, SUNGUR da başarı ile biten proje sonunda üretilen silah sistemine verilen isim.

Aynen öyle.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: fırtına06 - 20 Ağustos 2020, 19:21:08
Roketsan tarafından geliştirilen SUNGUR Hava Savunma Füzesi’nin menzil ve envantere giriş tarihleri, Roketsan tarafından yapılan açıklamaya müteakip belli oldu.

Konuyla ilgili olarak Roketsan tarafından yapılan açıklamada, “T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının himayesinde sürdürülen ve Roketsan tarafından geliştirilen SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi’nde son aşamaya gelindi. Doğrudan vuruş yeteneğiyle 8 km menzilde etkili olacak SUNGUR sistemi teslimatlarının, planlanandan önce yapılabilmesi için, seri üretim hattı devreye alma faaliyetlerine hız verilerek ilk teslimatların 2020 yılı içinde sağlanması hedefleniyor.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/07/SUNGUR-1-696x422.jpg)

Tamamen yerli ve millî imkânlarla geliştirilen, katmanlı hava savunma sisteminin ilk aşaması olan SUNGUR sistemi, muharebe sahası ve geri bölgede bulunan hareketli/sabit birlik ve tesislerin hava savunmasını sağlayacak özelliklere sahip. Genel performans özellikleri olarak kısa menzilli hava savunma sistemi olarak nitelendirilebilecek olan SUNGUR, HİSAR Hava Savunma ailesinin ilk üyesi ve katmanlı hava savunma sisteminin önemli elemanlarından birisidir.

Roketsan tarafından, Türkiye’nin katmanlı hava savunmasında önemli görevler üstlenmeye hazırlanan, HİSAR tabanlı millî hava savunma sisteminin ilk ürünü SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi’nin envantere alınması ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava savunma ihtiyaçlarını karşılaması için çok sayıda yerli çözüm ortağıyla çalışmaya devam ediliyor.” İfadelerine yer verildi.

https://www.savunmasanayist.com/sungur-fuzesi-menzili/ (https://www.savunmasanayist.com/sungur-fuzesi-menzili/)
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: カメせ - 23 Ocak 2021, 21:07:29
Alıntı
BMC VURAN 400 bg yerli motorla Hava Savunma Araci. Arac silah kulesinde 6 adet ROKETSAN SUNGUR hava savunma fuzesi tasiyabiliyor.
(https://pbs.twimg.com/media/EsZ-prJW4AA_YcQ?format=jpg&name=medium)
youtu.be/RmeifjLJU44 (http://youtu.be/RmeifjLJU44)https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex/status/1353025530510123009
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: zirfak - 26 Şubat 2021, 12:17:52
Ismail Demir
@IsmailDemirSSB
RoketSUNGUR, azami menzil ve irtifada hareketli hedefe karşı yaptığı başarılı test atışıyla katmanlı hava savunmasındaki rolünü sağlamlaştırdı.

@roketsan
 tarafından geliştirilen #SUNGUR Hava Savunma Sistemi portatif özelliğiyle kara, hava, deniz platformlarına entegre edilebilecek.
Test Vıdeosu
https://twitter.com/i/status/1365218621627248643 (https://twitter.com/i/status/1365218621627248643)
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Alp - 26 Şubat 2021, 12:40:40
Arkadaşlar, Sungur PORSAV’ın füzesini mi kullanıyor? Bu füzenin spesifikasyonları nedir? Gemilerde RAM muadili olabilir mi? Olursa büyük kilometre taşı....Belki az daha Menzili fazla PORSAV-D gelir... Füze hakkında aydınlatabilir misiniz ? ... Füzenin bir resmini bile görmüşlüğümüz yok...
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Yasar - 26 Şubat 2021, 14:20:40
Arkadaşlar, Sungur PORSAV’ın füzesini mi kullanıyor? Bu füzenin spesifikasyonları nedir? Gemilerde RAM muadili olabilir mi? Olursa büyük kilometre taşı....Belki az daha Menzili fazla PORSAV-D gelir... Füze hakkında aydınlatabilir misiniz ? ... Füzenin bir resmini bile görmüşlüğümüz yok...

Sungur sistemi porsav füzesini kullanıyor. Bu füze 70mm stinger füzesine benzerliği olsa da stinger gibi kendi etrafında dönmüyor. Arka kanatçıkları atıştan hemen sonra açılıyor ve füze Rus sistemlerindeki gibi soğuk atımla fırlatılıyor. Çift kademeli (booster + sustainer) motora sahip 2.2+ mach hızda en az 8 km menzilde bir füze. Birçok yerde RAM muadili olarak ta geçiyor. Soğutuculu IIR başlıklı çok etkin katı yakıtlı bir füze. Güzel tarafı kanisterlerin hem sungur hem de cirit kullanabilmeleri. Sungur, at unut bazında çalışan bir füze.

https://www.defenceturkey.com/en/content/sungur-a-real-4th-generation-manpads-4254 (https://www.defenceturkey.com/en/content/sungur-a-real-4th-generation-manpads-4254)

https://pbs.twimg.com/media/EkmZ9I2XEAERGHm?format=jpg&name=medium (https://pbs.twimg.com/media/EkmZ9I2XEAERGHm?format=jpg&name=medium)

(http://[url=https://pbs.twimg.com/media/EkmZ9I2XEAERGHm?format=jpg&name=medium]https://pbs.twimg.com/media/EkmZ9I2XEAERGHm?format=jpg&name=medium[/url])
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Alp - 26 Şubat 2021, 15:22:57
Arkadaşlar, Sungur PORSAV’ın füzesini mi kullanıyor? Bu füzenin spesifikasyonları nedir? Gemilerde RAM muadili olabilir mi? Olursa büyük kilometre taşı....Belki az daha Menzili fazla PORSAV-D gelir... Füze hakkında aydınlatabilir misiniz ? ... Füzenin bir resmini bile görmüşlüğümüz yok...

Sungur sistemi porsav füzesini kullanıyor. Bu füze 70mm stinger füzesine benzerliği olsa da stinger gibi kendi etrafında dönmüyor. Arka kanatçıkları atıştan hemen sonra açılıyor ve füze Rus sistemlerindeki gibi soğuk atımla fırlatılıyor. Çift kademeli (booster + sustainer) motora sahip 2.2+ mach hızda en az 8 km menzilde bir füze. Birçok yerde RAM muadili olarak ta geçiyor. Soğutuculu IIR başlıklı çok etkin katı yakıtlı bir füze. Güzel tarafı kanisterlerin hem sungur hem de cirit kullanabilmeleri. Sungur, at unut bazında çalışan bir füze.

[url]https://www.defenceturkey.com/en/content/sungur-a-real-4th-generation-manpads-4254[/url] ([url]https://www.defenceturkey.com/en/content/sungur-a-real-4th-generation-manpads-4254[/url])

[url]https://pbs.twimg.com/media/EkmZ9I2XEAERGHm?format=jpg&name=medium[/url] ([url]https://pbs.twimg.com/media/EkmZ9I2XEAERGHm?format=jpg&name=medium[/url])

(http://[url=https://pbs.twimg.com/media/EkmZ9I2XEAERGHm?format=jpg&name=medium]https://pbs.twimg.com/media/EkmZ9I2XEAERGHm?format=jpg&name=medium[/url])


Teşekkürler aydınlatıcı oldu...
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: カメせ - 09 Mart 2021, 21:57:31
Alıntı
'SUNGUR'u Deniz ve Hava platformlarına da entegre edeceğiz'.
(https://pbs.twimg.com/card_img/1367080455879749632/BhyJD_KM?format=jpg&name=medium)
SUNGUR'un tamamen milli imkanlarla, Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiş bir hava savunma sistemi olduğunu dile getiren İkinci, "Alçak irtifa hava savunma sistemi aslında katmanlı hava savunma sisteminin en alt kısmını oluşturan, özellikle sahadaki hareket halindeki birlikleri, kritik tesisleri, dronlar gibi, helikopterler gibi, alçak irtifadan uçan savaş uçakları gibi tehditlere karşı koruyan hava savunma sistemi." dedi.

Aynı zamanda SUNGUR'u gemi platformlarının üzerine de entegre edeceklerini aktaran İkinci, gelecekte gemi platformları, sabit ve kritik tesislerin savunması amacıyla SUNGUR sisteminin başarıyla kullanılabileceğini söyledi.

İkinci, SUNGUR'un hava araçlarında kullanımıyla ilgili de çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Teslimatlar bu sene içerisinde başlayacak

Bu sene içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) teslimata başlayacaklarını dile getiren İkinci, seri üretim için hazırlıkların tamamlandığını, bu yıl içerisinde TSK'nın SUNGUR Hava Savunma Sistemini kullanıyor olacağını vurguladı.

SUNGUR'un tamamen TSK'nın kullanımı için geliştirilmiş bir sistem olduğunu aktaran İkinci, dost ve müttefik ülkelerle, devletin izin verdiği ülkelerle de bu kabiliyetlerin paylaşılacağını söyledi.

İkinci, "Yurt dışındaki pazarlarda ciddi bir talep var. Bu konuda inisiyatif tamamen Savunma Sanayii Başkanlığımız, Milli Savunma Bakanlığımız ve devletimizde. Devletimizin izin verdiği dost ve kardeş ülkelerle bu ürün mutlaka ve mutlaka paylaşılacaktır." dedi.youtu.be/gYKaey1shvk (http://youtu.be/gYKaey1shvk)TRT  Haber.
Haberhttps://mobile.twitter.com/defensehere_tr/status/1369350042776178701
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Alpars - 09 Mart 2021, 22:02:56
Sungur stabilize silah sisteminde, o ıır kameranın bulunduğu gimbılın yerini kim düşünmüş ise tebrik etmek gerekir. Gerçekten takdire şayan bi tasarım.

Yok arkadaş, bizim tasarım, ergonomi, işlevsellik konusunda daha 1 furun ekmek yememiz gerekir.

Adam görüş açısı menzili gayet iyi bir gimbıl yapmış ama stabilize sistemi tasarlayan arkadaş, bu açısal, menzil kabiliyeti öldürecek şekilde gimbılı lançerlerin altına gömmüş. Bravo.

Arkadaş, koysana o gimbılı, üstte iki lançerin ortasına 360 derece dönüyo o gimbıl, cihaz 360 derece dönsün radar gibi her yanı gözlesin.

Sonra, koy o gimbılı lançerlerin arasında, bi bi pleytin üstüne, altına da koy bi, V kol ( patlayıcı robotlarında ki kol gibi.) yada, servo motorlu X kaldıraç (araç krikoları gibi) ihtiyaca göre kullanıcı sutre gerisinde yükseltip korunarak kullansın cihazı.

Yok, o zaman çok iş yapar cihaz bu da bizi bozar.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Alpars - 09 Mart 2021, 22:10:30
Tamam güzel, gemilerimize de konsun Porsav füzesi ama böyle Sungur sisteminde ki gibi yarım yamalak, saçma bir sekilde performansı düşürecek şekilde konmasın.

Daha yenilikçi, daha kullanışlı bir lançer yerleşimi olsun. Ama kesinlikle avrupalılar gibi mast üstü manpads olmasın.

En kötü, Ram sistemi gibi toplu bi lançer olsun. Mümkün ise dikey atılarak 360 derece kapsasın.

Yok Ram gibi 20 lik iki lançır ise yatay da olabilir.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: fırtına06 - 09 Mart 2021, 22:50:28
Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, Roketsan tarafından yerli imkanlarla havadan havaya füze sistemi geliştirildiğini açıkladı. Füze, SUNGUR Füzesi’ne dayanacak.

Konuyla ilgili olarak Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ tarafından yapılan açıklamada, “Zırhlı araçların üzerine yine kendi imkanlarımızla entegre ettiğimiz SUNGUR Hava Savunma Füzeleri’miz, sahada hareketli olarak tehdit gelebilecek noktaya hızlı bir şekilde intikal edip oraya saniyeler içerisinde hava savunma özelliği kazandırılmasını sağlıyor. Aynı zamanda SUNGUR’u, gelecekte gemi platformlarına da entegre edeceğiz. Hava platformları da şu anda kullanım alanlarından bir tanesi olarak değerlendirilmekte, bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2021/03/SUNGUR-2-780x470.jpg)

Roketsan tarafından geliştirilecek havadan havaya füze sisteminin ise döner kanatlı hava araçları tarafından kullanılması ve böylelikle bu alandaki dışa bağımlılığının sona ermesi bekleniyor. Halihazırda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri; SUNGUR Füzesi’nin muadili olan Stinger füzelerini, ‘havadan havaya füze’ olarak kullanmaktalar.

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, azami 8 adede kadar 5 kilometre menzilli Stinger Havadan Hava Füze taşıyabiliyor.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2021/03/T129-ATAK-STINGER.jpg)

Bu yıldan itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi planlanan SUNGUR Füzesi üzerinden, deniz platformları için yerli ‘RAM’ sisteminin de geliştirileceği öngörülmekte. Bu öngörünün gerçekleşmesi durumunda SUNGUR; kara (kaideye monteli), hava ve deniz platformları ile TEK-ER (MANPADS) tarafından kullanılabilecek.

https://www.savunmasanayist.com/roketsan-hava-hava-fuzesi/ (https://www.savunmasanayist.com/roketsan-hava-hava-fuzesi/)
Başlık: Sungur'un Seri Üretimine Başlandı.
Gönderen: カメせ - 01 Ekim 2021, 00:04:27
Alıntı
5’inci Nesil Portatif Hava Savunma Sistemi SUNGUR’un Seri Üretimine Başlandı.(https://pbs.twimg.com/card_img/1443480489130659841/x8nxCPD9?format=jpg&name=medium)youtu.be/gYKaey1shvk (http://youtu.be/gYKaey1shvk)https://defenceturkey.com/tr/icerik/5-in (https://defenceturkey.com/tr/icerik/5-in)
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: korsan - 01 Ekim 2021, 10:56:02
seri üretime başlandığı söylenmemiş, üretime hazır hale geldiği söylenmiş.
bu yıl içinde teslim edilebilirmiş.

ülkemize dönük ambargonun kısa süre içinde kalkma ihtimalinin zayıf olduğuna deyinilmiş.
demek artık herkes farkında bunun.

bu da bir şeydir.
Başlık: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: カメせ - 05 Ekim 2021, 12:51:22
Alıntı
Turan Oguz@TyrannosurusRex

@roketsan Genel Müdürü @muratikinci2, SUNGUR Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi'nin açıklanan katalog değerlerinin de üzerinde, 8 km menzil ve 4,5 km yükseklikte hava savunma kabiliyetine sahip olduğunu ilk defa kamuoyu ile paylaştı.
(https://pbs.twimg.com/media/FBbwN8WX0AAZLon?format=jpg&name=medium)
Başlık: Sungur hava savunma Füze Sistemi, seri üretime geçti.
Gönderen: カメせ - 14 Kasım 2021, 22:26:21
Alıntı
Roketsan'dan hava savunma atılımı.
(https://pbs.twimg.com/media/FD-fNmfXwAAnPCc?format=jpg&name=medium)
- SUNGUR Portatif Hava Savunma Füze Sistemi, seri üretime geçti.

- Menzil, irtifa ve güdüm kapasitesiyle SUNGUR'un, Dünya'nın en gelişmiş MANPADS'leri arasında olduğu öngörülüyor.youtu.be/gYKaey1shvk (http://youtu.be/gYKaey1shvk)SavunmaSanayiST.com @SavunmaSanayiST
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 15 Kasım 2021, 09:26:49
Dörtlü fırlatıcı bence yeterli olmayabilir. En az sekizli olması daha iyi olur diye düşünmekteyim.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Yasar - 15 Kasım 2021, 10:56:34
Dörtlü fırlatıcı bence yeterli olmayabilir. En az sekizli olması daha iyi olur diye düşünmekteyim.
Sungur IIR arayıcı başlıklı ve Dual-thrust motorlu 4üncü nesil olarak kabul edilen bir manpads füzesi.
Ancak ilk yapıldığından bu yana devamlı gelişmekte. Tam kullanılmaya başlanıldığında, fiziki olarak biraz daha uzun olacak ve daha uzun, menzil ve irtifa değerleri olacak. Gelen haberlere göre RAM Block 2 den bile daha iyi olacağı varsayılıyor. 20km ötesinden hedefe angaje olup 10+km den hedefi vuracak bir füze olacak. Gökdeniz ER ve Levent sistemlerinde de yeni WVR Bozdoğan’dan türetilmiş füzeler gelinceye kadar Sungur kullanılacak.
Şu anki Sungur bu işin başlangıcı. Bu füzeler ucuz değil. Taşıyıcı platformlara konacak adetlerinin sonu yok. Ama platform vurulduğunda 8’li füzeyi kaybetmektense riski yayma mantığı çerçevesinde 2 adet 4’lü platform bulundurmak daha kullanışlı görülmüş olacakki bu opsiyon kullanılıyor.
Sea-RAM karşılığı olacak Gökdeniz-ER da 11 adet Sungur olacak. Levent sisteminde ise 21 adet Sungur olacak. İlki daha küçük gemilere konabilecek bir sistem. Levent ise daha büyük gemiler için ideal. Gemilerimizin eksiği olan ve almakta zorlanacağımız RAM gibi “Point-Defence” silahlarımız için mükemmel bir alternatif olacak.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: tumucin - 23 Şubat 2022, 13:12:27
https://mobile.twitter.com/roketsan/status/1496380435206660097
Başlık: SUNGUR Silah Sisteminin ilk kafilesi TSK’ya teslim edildi.
Gönderen: カメせ - 24 Temmuz 2022, 12:59:03
Alıntı
Ismail Demir @IsmailDemirSSB
 
(https://pbs.twimg.com/media/FYbBVeXWYAY5AKL?format=jpg&name=medium)
1️⃣Portatif hava savunma füze sistemimiz SUNGUR, platformlardan sonra tek er tarafından omuzdan atılan versiyonuyla da Mehmetçiğin hizmetinde!

İHA’lar, jetler ve helikopterlere karşı etkili olan SUNGUR Silah Sisteminin ilk kafilesini TSK’ya teslim ettik.(https://pbs.twimg.com/media/FYb10htWYAEOhdl?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FYb7wnEXkAIcn4s?format=png&name=medium)youtu.be/XzI6NGHUjtw (http://youtu.be/XzI6NGHUjtw)@roketsan
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: fırtına06 - 24 Temmuz 2022, 13:15:24
Yerli manpadsımız hayırlı olsun. Bundan sonra Stinger, Igla gibi yabancı sistemlere bağlı kalmayacağız inşallah.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: tumucin - 24 Temmuz 2022, 13:40:58
Sungur u tb2 ye ve tb3 takilirsa  süper olur
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: tamers57 - 01 Ağustos 2022, 03:01:45
Sn. İsmail Demir bu tip çalışmalar yapılıyor demişti. Farklı platformlara entegre edilebilecek ki; bende sungur ihalara takıldı müjdeli haberini 4 gözle bekliyorum.
Başlık: Ynt: Sungur hava savunma sistemi
Gönderen: Yasar - 01 Ağustos 2022, 13:10:44
https://www.millisavunma.com/levent-yakin-hava-savunma-fuze-sistemi/ (https://www.millisavunma.com/levent-yakin-hava-savunma-fuze-sistemi/)

Sungur’un uzun menzilli ikinci versiyonu ile yerli RAM muadili bir sistem Roketsan tarafından geliştiriliyor. RAM füzeleri gibi kendi ekseni etrafında dönmeyen Sungur, gelişmiş arayıcı başlığı ile en son nesil kısa menzilli “point-defence” /CWIS kategorisinde bir hava savunma füzesidir.
İkinci versiyonu daha uzun ve büyük çapta olacak olan Sungur’un, Roketsan Levent sistemi ile çok etkin bir savunma sistemi oluşturacağı ve de RAM konusunda dışa bağımlılığımıza son vereceği ortadadır.

(https://www.edrmagazine.eu/wp-content/uploads/2021/08/IDEF-21-Roketsan-Air-Defence_05.jpg)