DefenceTURK.com

HOBİLERİNİZ, TASARIM VE DİĞER KONULAR => Genel Konular => Konuyu başlatan: Tuco - 30 Ocak 2013, 17:03:14

Başlık: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tuco - 30 Ocak 2013, 17:03:14
130 milyon dolara arama gemisi
30 Ocak 2013
(http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/488/Sismik%20arama%20gemisi%20Polarcus/A30160540.jpg)
(http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/488/Sismik%20arama%20gemisi%20Polarcus/A30160607.jpg)
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2 ve 3 boyutlu arama yapabilecek sismik gemi alındığını bildirdi.

Yıldız, denizlerdeki petrol ve doğalgaz aramalarıyla ilgili yapılan çalışmalarda bugün itibariyle önemli bir noktaya ulaşıldığını ve sismik  aramalarla alakalı 6-7 aydan beri yürüttükleri çalışmalarda son aşamaya vardıklarını ifade etti.

SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİ BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

2 ve 3 boyutlu sismik aramalarla alakalı uluslararası arenada başarısını  kanıtlamış bir sismik gemi satın aldıklarını açıklayan Yıldız, “130 milyon dolar  civarında bir ödeme yaptık. Bugün de Çanakkale Boğazı'ndan inşallah geçişini  yapacak ve İstanbul'a doğru da yol alacak” dedi.

Yıldız, geminin öncelikle Karadeniz'de daha sonra da Akdeniz'deki sismik  aramalar yapacağını kaydederek, şunları söyledi:

"3 boyutlu yaptığı için de daha hızlı mesafe alacağımızı düşünüyorum. Sayın Başbakanımıza arz ettiğimde isminin Barbaros Hayrettin Paşa konmasını da  onayladılar, uygun gördüler. Bu bizim özellikle karadaki yaptığımız çalışmalara  ek olarak denizdeki yaptığımız çalışmaları ve uluslararası anlaşmalara zemin  oluşturacak yapıyı çok güçlendirecek, hızlandıracak. Bunu hep beraber inşallah  görmüş olacağız. Bu manada ben ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni  ediyorum."

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22481339.asp
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tuco - 14 Şubat 2013, 13:54:09
lk Hedefimiz Akdeniz İleri
BARBAROS AKDENİZ'E GİDİYOR
(http://www.denizhaber.com/res_upload/1/polark438f.jpg)
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ‘Barbaros Hayrettin Paşa’ isimli sismik geminin yaşanan gelişmelerden dolayı Karadeniz yerine Akdeniz’e gidebileceğini söyledi.

Haber Eklenme: 14 Şubat 2013 Perşembe 08:32


İlk hedefimiz Akdeniz ileri

Enerji  ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hürriyet’in dünkü, ‘Devlere geri adım attıran mektup’ haberini doğrularken, Türkiye’nin petrol ve doğalgaz aramalarında kullanmak üzere 130 milyon dolara satın aldığı ‘Barbaros Hayrettin Paşa’ isimli sismik geminin yaşanan gelişmelerden dolayı Karadeniz yerine 1 ay içinde Akdeniz’e gidebileceğini söyledi.

Enerji  ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Kıbrıs çevresinde petrol ve doğalgaz arama anlaşması imzalayan enerji devlerini uyardıklarını doğruladı ve Barbaros gemisinin bir ay sonra Kıbrıs açıklarında olabileceğini söyledi. Yıldız, Rum yönetimine, “Çıkacak doğalgazın tüm Kıbrıs halkının olduğunu kabul ederek o doğalgazı legalleşir. Legalleşen doğalgazı da Türkiye üzerinden pazarlayalım” çağrısı yaptı.

GAZ LEGALLEŞSİN

Hürriyet’in dünkü, “Devlere geri adım attıran mektup” haberini doğrularken, GKRY’nin uluslararası hukuka aykırı iş yaptığını yineleyen Yıldız, “GKRY’nin iki seçeneği var. Ya hukuksuzluğa devam edecekler ya da yaptıkları işi hukuki hale getirerek, çıkacak doğalgazın tüm Kıbrıs’ın hakkı olduğunu kabul edecekler. Temennimiz ikinci seçenektir, çünkü o seçenek hem o doğal gazı legal hale getirir hem de resmileştirmiş olur” dedi.

Muhalefet sözcüleri ve dini liderler başta olmak üzere bazı Rum yöneticilerinin de ikinci seçeneği dillendirdiklerini anlatan Yıldız, siyasi açmazları düzeltecek bir yöntem önerdiklerini vurguladı. Yıldız, gelişmeler çerçevesinde Türkiye’nin 130 milyon dolara Norveçli Polarcus şirketinden satın aldığı yeni sismik arama gemisi Barbaros Hayrettin Paşa’nın rotasının değişebileceğinin sinyalini de verdi. Geminin çok yetenekli olduğunu belirten Yıldız, şöyle konuştu:

2 HAFTADA BELLİ OLUR

“Bugün Shell ile Karadeniz’de petrol araması konusunda 400 milyon dolarlık bir anlaşma yapacağız. Hem Karadeniz’deki hem de Akdeniz’deki aramaları çok önemsiyoruz. O nedenle iki hafta sonra geminin rotası konusunda kesin bir karar vereceğiz. Şu an için Karadeniz’in bir önceliği var görünüyor; ama o toplantıda tüm değerlendirmeleri yapacağız. Bakarsınız geminin ilk rotası Akdeniz olur. Eğer böyle bir karar çıkarsa, demektir ki 1 ay sonra gemi Kıbrıs çevresinde olur. Ancak o gemi mutlaka Kıbrıs’a gidecek ve arama faaliyetinde bulunacak.”

Gaz stoğuna EPDK ayarı

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), doğalgaz piyasasında iki önemli karar aldı: 1) Mekanik doğalgaz sayaçları, dağıtım şirketinin onayı ile ön ödemeli sayaçla değiştirilebilecek, 2) Dağıtım şirketleri, ön ödemeli sayaç kullanan müşterilere, benzer müşterilerin son iki yılın aynı çeyrek dönemlerine rastlayan doğalgaz kullanım miktarlarının ortalamasını esas alarak, bir ay içerisinde en fazla ortalama iki aylık doğalgaz tüketim miktarı kadar satış yapabilecek.

Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nde değişikliğe giden EPDK, tüketicinin doğalgaz stoklamasını engelleyecek bir karara imza attı. Bundan böyle, doğalgaz satın almak isteyen tüketici, dağıtım şirketine gittiğinde, tüketicinin bulunduğu abone grubunun tüketim ortalamasına göre hesap yapılacak ve o ortalamaya göre, tüketicinin en fazla iki ayda alabileceği gaz miktarı kadar satış yapılacak.

STOKLAMAYA FREN

Bu kapsamda, tüketimin çok düşük olduğu yaz aylarında doğalgaz stoklamak isteyen vatandaş, yaz ortalaması düşük kalacağı için sınırlı miktarda doğalgaz satın alabilecek. Yetkililer, sistemin şöyle işleyeceğini anlattı: “Örneğin ocak ayında doğalgaz satın almaya gittin. Bulunduğun abone grubunun son iki yıldaki, ocak, şubat, mart gaz tüketim ortalamasına bakılacak. Bir aylık bedeli diyelim ki 200 metreküp çıktı. Bir ayda 200 tüketiyorsan, en fazla 400 metreküp verilebilecek. Bir ay içinde, en fazla ortaya çıkacak ortalamanın iki katı kadar gaz alabileceksin.”

Bu kararın arkasında ise kısa bir süre önce özelleştirmesi yapılan Başkentgaz’ın etkili olduğu belirtiliyor. Doğalgaza zam yapılacağı sinyallerini önceden alan tüketiciler, zam yapılmadan önce sınırsız gaz alabiliyor; doğalgazı BOTAŞ’tan pahalıya almış ancak ucuza vermiş durumunda kalan dağıtım şirketleri ise ciddi zararlar ediyordu.

Bu şirketlerin başında ise Başkentgaz yer alıyordu. Öte yandan, yapılan düzenleme ile binaların veya tesis sahiplerinin ya da bunların yetkili temsilcilerinin yazılı talebi ve dağıtım şirketinin onayı ile, dağıtım şirketi tarafından mevcut mekanik sayaç ön ödemeli sayaç ile değiştirilebilecek. Sayaçların değiştirilmesi durumunda alınacak bedel ise EPDK kurul kararıyla belirlenecek.

İlk uyarıyı Eni’ye yaptı

LEGAL hale gelmeyen doğalgazı tercih etmenin Türkiye’nin çıkarı ile örtüşmediğini sözlerine ekleyen Yıldız, bu nedenle GKRY ile anlaşma yapan ve yapmayı düşünen dünya devi enerji şirketlerini önce kendi bakanlığının sözlü olarak uyardığını, sonra da Dışişleri Bakanlığı eliyle mektup yollandığını anlattı. Taner, “Bu firmalar tabii ki tercihlerini yapacaklar. Örneğin ENİ burada en önemli firma. Kendilerine söyledik, tercihlerini yaptılar. Bundan sonra Türkiye’de yapacakları işlerde bunun karşılığını bulacaklar” dedi.

Gazı biz pazarlarsak bundan herkes kazanır

ENERJİYİ gerginlikleri artıran değil, barışın unsuru haline getirme çağrısı yapan Taner Yıldız, şunları söyledi: “Şurası bir gerçek ki bazen enerji siyasete, bazen de siyaset enerjiye yük oluyor. Kıbrıs’ta da tablo bu; ama orada enerjiyi barış unsuru yapabiliriz. Bunu yaparsak, çıkacak doğalgazı pazarlamada en kârlı güzergah Türkiye üzerindendir. Legalleşen doğal gazı Türkiye üzerinden pazarlarsak bundan herkes kazanır. Birbirimize yaklaşmanın, gerginliği azaltmanın en iyi yolu da bu. Çözüm de basit; o doğalgaz Kıbrıs’ın tümüyle alakalı olmalı.”

Mektup ve uyarı sonrası 3-4 dev bizi tercih etti

TERCİHİNİ Türkiye’den yana kullanan 3-4 dev dünya firması olduğunu da sözlerine ekleyen Yıldız, bunların adlarını vermek istemediğini belirtti. Türkiye’nin proje cenneti haline geldiğini belirten Yıldız, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “O projelerde nasıl ki ENİ ile ilgili bir tavrımız olacak, tam aksi yönde de bu 3-4 firmayla ilgili tavrımız da olacaktır. Hem Rum yönetimi hem de enerji firmaları bilmeli ki, Türkiye, Kıbrıs’ta hiçbir şey olmamış gibi davranmayacaktır. İşin özeti, firmalara açık açık hassasiyetimizi bildirdik.”

Şükrü Küçükşahin / Hürriyet

Kaynak: http://www.denizhaber.com/HABER/31939/1/barbaros-hayrettin-pasa-gemi-akdeniz.html (http://www.denizhaber.com/HABER/31939/1/barbaros-hayrettin-pasa-gemi-akdeniz.html)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tuco - 19 Şubat 2013, 15:28:58
İşte Barbaros Hayrettin Paşa'nın son hali...

(http://aktueldeniz.com/resimler/tpao1.jpg)
(http://aktueldeniz.com/resimler/tpao2.jpg)
(http://aktueldeniz.com/resimler/tpao3.jpg)

TPAO'nun yeni gemisi Barbaros Hayrettin Paşa


15 Şubat 2013 - 16:23
GÜNDEM
Yorumlar : 0
More Sharing ServicesPaylaş | Share on facebook Share on myspace Share on twitter
Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)'nun doğalgaz ve petrol aramaları için aldığı Polarcus Samur adlı araştırma gemisi, artık Barbaros Hayrettin Paşa.TPAO'nun petrol ve doğalgaz aramalarında kullanmak üzere Dubai Merkezli Polarcus firmasından 130 milyon dolara aldığı Polarcus Samur isimli  araştırma gemisi, DESAN tersanesinde boyandı ve ismi BARBAROS HAYRETTİN PAŞA olarak değiştirildi.

 
Alındığında yeşil renkte olan ve Polarcus Samur ismini taşıyan gemi artık kırmızı renkte ve BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ismini taşıyor.


Geminin, tersanedeki işlemlerin ardından Akdeniz'de doğalgaz ve petrol aramalarına başlamak üzere yola çıkacağı bildirilmişti.

Kaynak: http://aktueldeniz.com/gundem/tpao--nun_yeni_gemisi_barbaros_hayrettin_pasa (http://aktueldeniz.com/gundem/tpao--nun_yeni_gemisi_barbaros_hayrettin_pasa)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: SKYWOLF - 19 Şubat 2013, 15:34:35
Bu geminin burnunun neden bu şekilde tasarlandığını çok merak ediyorum.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tuco - 19 Şubat 2013, 15:49:41
Üstadım bu x-bow dizaynı,modern bir tasarım.Aşağıda avantajlarını sıralamışlar.Biliyorsunuz Zumwalt'ta buna benzer bir baş yapısına sahip...

The unique and environmentally-friendly X-BOW® hull line design offers significantly higher transit speed in adverse weather conditions, as well as enhanced fuel economics. The bow shape ensures soft entry into waves, thus reducing speed loss, pitch and heave accelerations, as well as eliminating slamming and vibration problems associated with conventional bow flare.

X-BOW® advantages:

- Higher transit speed in calm water due to low angles of entry and increased waterline length
- No bow flare, eliminating bow impact and slamming in foreship
- Lower pitch and heave accelerations due to foreship volume distribution and slender hull water line
- Reduced noice and vibration levels in foreship due to soft entry into waves
- Less spray
- Negligible occurrences of green water on bridge deck
- Working deck and deck equipment better protected due to hull extended to full beam in
accommodation area
- Higher transit speed in head and following sea, giving reduced power consumption and/or
higher fuel efficiency in waves and still water

The X-BOW® hull line design is patented in Norway (reg. no. 324744), Russia (reg. no. 2374120), Singapore (reg. no. 135279 (WO/2006/096066)), Ukraine (reg. no. 95070), USA (reg. no. 7,658,159) and Vietnam (reg. no. 8437). Patent is pending in Brazil, China, Europe (EPA), Hong Kong and India.

Kaynak: http://www.ulstein.com/kunder/ulstein/cms66.nsf/doc/3A6662B6DEF379B3C12576C70031E17D (http://www.ulstein.com/kunder/ulstein/cms66.nsf/doc/3A6662B6DEF379B3C12576C70031E17D)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: мคяครℓเ - 24 Mart 2015, 13:52:49
(http://d.denizhaber.com.tr/news/76148.jpg)
İLK YERLİ SİSMİK GEMİMİZ MTA TURKUAZ HAFTAYA DENİZE İNİYOR

MTA, Türkiye'nin kutup ve okyanuslarda bile petrol ve doğalgaz arayabilecek araştırma gemisinin yapım çalışmalarını tamamladı.

İlk yerli sismik gemimiz MTA Turkuaz haftaya denize iniyor
24 Mart 2015 Salı 10:30

Maden Tetkik Arama (MTA) Türkiye'nin kutup ve okyanuslarda bile petrol ve doğalgaz arayabilecek araştırma gemisinin yapım çalışmalarını tamamladı. Türkiye'nin kutup ve okyanuslarda petrol arayacak gemisi Turkuaz önümüzdeki hafta denize iniyor. Gemide uluslararası standartlarda bir helikopter pisti de bulunuyor.

Önümüzdeki günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılacağı bir törenle denize indirilecek olan gemiye, 'Turkuaz Araştırma Gemisi' adı verildi.

Turkuaz, Barbaros Hayrettin Paşa gemisi ile birlikte Türkiye adına petrol ve doğalgaz aramalarında kullanılacak. Türkiye'de yapılan ilk geniş kapsamlı araştırma yatırımı olan Turkuaz'ın sadece bir sismik araştırma gemisi olmadığını, 2 ve 3 boyutlu deprem araştırmaları yanında her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ekipmanı ve uzaktan kumandalı robot sistemini taşıdığı bildirildi. Buna göre Turkuaz denizden veri toplayıp, laboratuvarlarda değerlendirebilecek ve deniz dibinden alınabilecek örnekleri analiz edebilecek. Gemide uluslararası standartlarda bir helikopter pisti de bulunuyor.

KUTUPLARDA ARAMA YAPACAK

Turkuaz, Türkiye'nin kıyı sahanlığı yanında Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz gibi ihtilaflı bölgelerde ve okyanuslarda, kutup bölgelerinde petrol ve doğalgaz arama kapasitesine sahip olarak üretildi. Türkiye'nin deprem haritalarının çıkarılabilmesi yanında, iklim değişikliğinden deniz kirliliğine, ekolojik çalışmalardan deniz dibi yaşama kadar birçok konuda da araştırma yapma kapasitesi bulunan Turkuaz, suyun altında bulunan derinliklerde de araştırma yapabilecek. Petrol ve doğalgaz başta olmak üzere denizin daha altında bulunan doğal kaynakları araştıracak olan Turkuaz, kamu kurumlarının yararlanmasına da açık olacak. Türkiye'nin bu alandaki diğer yatırımı Barbaros Araştırma Gemisi TPAO'nun mülkiyetindeydi. Turkuaz ise MTA'nın mülkiyetinde olacak. Deniz tabanında 15 bin metreye kadar görüntüleme ve haritalama yapabilen Turkuaz'ın bilimsel ekipman ve sistemleri Aselsan tarafından temin ediliyor. Aselsan, sistemlere entegre lojistik destek faaliyetini de yürütecek ve ömür boyu bakım yapabilecek. Turkuaz, bulundurduğu sistemler ve desteğiyle de yerli olacak.

ASKER DE DESTEK VERDİ

Turkuaz'a Milli Savunma Bakanlığı da destek veriyor. 2014 yılında 'Türkiye Ulusal Deniz Araştırma Strateji Belgesi (TUDAS) Eylem Planı yayınlanmıştı. Bu plan kapsamında 'Türkiye Deniz Araştırma Merkezi'nin (TÜDAM) kurulması konusunda; bir etüt projesinin hazırlanmasında koordinatörlük görevi MTA Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK tarafından yürütülüyor. MTA ile Fransa Deniz Araştırmaları Enstitüsü (IFREMER) arasında konuya ilişkin bir mutabakat zaptı imzalandı. Güçlü bilimsel ve teknik altyapıya sahip bir enstitü olan IFREMER yanında İtalya'dan ISMAR, İngiltere'den NOC, Hollanda'dan NIOZ gibi kurumların da aralarında bulunduğu deniz araştırma merkezleriyle de işbirliği yapılıyor.

PERSONEL YURTDIŞINDA EĞİTİLECEK

Turkuaz benzeri gemilerde çalışacak personel bulmanın zor olduğu, bu nedenle personelin MTA tarafından 'Gemi Adamları ve Teknik Personele Eğitim' gibi yurtiçi ve dışı kurslara gönderildiği vurgulandı. Denizlerde araştırma yapacak personel, alanlarında yüksek lisans ve doktora eğitimi için de teşvik edilecek.
(http://www.denizhaber.com.tr/d/other/turkuaz_sismik.jpg)
(http://www.denizhaber.com.tr/d/other/turkuaz_sismik_1.jpg)
http://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=60994 (http://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=60994)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tuco - 24 Mart 2015, 21:30:31
Pruvası neta olsun
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tuco - 30 Aralık 2016, 01:53:18
(http://i.hizliresim.com/m42B0Y.jpg)

kaynak: instagram @visualproductor
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: serkan - 30 Aralık 2016, 02:51:36
Ne kadar komik bir gemi bu böyle ya. Hiç bir yanı gerçek bir gemiye benzemiyor
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 04 Şubat 2017, 16:22:26
Evet arkadaslar. R/V Barbaros Hayreddin Pasa'nin 2. Muhendisi olarak merak ettiklerinize cevap vermeye calismak isterim.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 04 Şubat 2017, 16:40:51
Ne kadar komik bir gemi bu böyle ya. Hiç bir yanı gerçek bir gemiye benzemiyor
Bu dizaynin ana sebebi,gemimizin kic tarafinda 6 adet "Gun" tabir ettigimiz atislarin yapildigi ekipmani ve yine sayisiz alt ekipmani tasimasidir. 3D projelerde cektigimiz ekipmanin kablo boyu toplam olarak 8 km'dir.

Ozunde bu dizayn acik deniz destek gemileri icin tasarlanmis olup daha sonra sismik arastirma gemilerine evrilerek ve verim elde edilerek bu sekilde devam etmistir.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: TR(B) - 04 Şubat 2017, 17:16:27
Benim birkaç sorum olacak.
1) Sismik araştırma gemileri yalnızca petrol ve doğal gaz rezervi aramakta mı kullanılıyor, yoksa deniz altındaki değerli diğer madenler tespit edilebiliyor mu? demir, çelik, gümüş vs gibi

2) Bu soruyu pas geçebilirsiniz. başınızı ağrıtabilecek bilgileri paylaşmayın.  Karadeniz de bir kaç sene önce doğal gaz rezervleri olduğundan bahsedilmiş sondajlar yapılmıştı. umduğumuz kadar rezerv bulamadık mı. :Aramalar devam edecekmi.

 Akdeniz de Kıbrısın kuzeyinde deniz altında petrol ve doğal gaz yatakları bulamadık mı. Kıbrısın güneyinde doğal gaz yatakları varken kuzeyinde olmaması bana ilginç geliyor. Bölgedeki rezervleri israil buluyor, kıbrıs buluyor mısır buluyor bir bizmi bulamıyoruz, yoksa herkese varda bize mi yok. (şarkı sözü gibi oldu)

3) ütopik bir soru daha: sismik araştırma gemileri ile tarihi gemi batıkları inceleniyor mu. Ülkemizin deniz yolları üzerinde olduğu ve uzun yıllar farklı medeniyetliklere ev sahipliği yaptığını düşünürsek, değerli yük taşıyan gemilerin tarih boyunca deniz yolları üzerinde battığını varsayarsak. Bu batıklarda da servet değerinde  altınlar heykeller, hazineler çıkabilir.  gemi ahşapları zamanla yok olsa da değerli madenler deniz dibinde kalabilir.  Bunları biz araştırıp çıkarmazsak ileride başkaları habersizce çıkarabilir. Bu yönde çalışmalar yapılıyor mu.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 04 Şubat 2017, 17:32:13
Benim birkaç sorum olacak.
1) Sismik araştırma gemileri yalnızca petrol ve doğal gaz rezervi aramakta mı kullanılıyor, yoksa deniz altındaki değerli diğer madenler tespit edilebiliyor mu? demir, çelik, gümüş vs gibi

2) Bu soruyu pas geçebilirsiniz. başınızı ağrıtabilecek bilgileri paylaşmayın.  Karadeniz de bir kaç sene önce doğal gaz rezervleri olduğundan bahsedilmiş sondajlar yapılmıştı. umduğumuz kadar rezerv bulamadık mı. :Aramalar devam edecekmi.

 Akdeniz de Kıbrısın kuzeyinde deniz altında petrol ve doğal gaz yatakları bulamadık mı. Kıbrısın güneyinde doğal gaz yatakları varken kuzeyinde olmaması bana ilginç geliyor. Bölgedeki rezervleri israil buluyor, kıbrıs buluyor mısır buluyor bir bizmi bulamıyoruz, yoksa herkese varda bize mi yok. (şarkı sözü gibi oldu)

3) ütopik bir soru daha: sismik araştırma gemileri ile tarihi gemi batıkları inceleniyor mu. Ülkemizin deniz yolları üzerinde olduğu ve uzun yıllar farklı medeniyetliklere ev sahipliği yaptığını düşünürsek, değerli yük taşıyan gemilerin tarih boyunca deniz yolları üzerinde battığını varsayarsak. Bu batıklarda da servet değerinde  altınlar heykeller, hazineler çıkabilir.  gemi ahşapları zamanla yok olsa da değerli madenler deniz dibinde kalabilir.  Bunları biz araştırıp çıkarmazsak ileride başkaları habersizce çıkarabilir. Bu yönde çalışmalar yapılıyor mu.

1- Evet yapilabiliyor hatta MTA Turkuaz'in temel calisma sahasi deniz altindaki maden yataklari olacak diye biliyoruz.

2- Platformlarin ne buldugu yada bulamadigi hatta bizim ne bulup bulamadigimiz bize verilen bir bilgi degil. Biz veriyi topluyoruz sadece. Veriyi degerlendirmek baskalarinin isi. Su anda Karadeniz'de baska bir projedeyiz mesela,oncesinde Marmara,hani TV'de bir Profesorun bahsettigi gibi "yatmiyoruz" yada "yilda 15 gun" calismiyoruz. Periyodik bakimlar ve ikmaller icin limanlarda gecirdigimiz zamanlar haric, yilin 3/4 unu denizlerimizin altini kesfetmekte geciriyoruz.

Akdeniz ile ilgili birsey diyemeyecegim cunku o donem ben yoktum ve yanlis anlasilma olmasin,ben TPAO personeli degil kontratli calisan bir gemi adamiyim. Daha cok geminin muhendislik alaninda bilgilerine haizim.

3- Bu soru hakkinda birkac kisiye sorular sormam gerekli,daha sonra cevap vereyim :)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tuco - 05 Şubat 2017, 16:10:18
Gemi adamları değil de , yanlış bilmiyorsam jeoloji alanında çalışan ekip yabancı idi.Bu konuda da gemiye Türk personel geldi mi?veya önceden var mıydı?
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 05 Şubat 2017, 17:46:02
Gemi adamları değil de , yanlış bilmiyorsam jeoloji alanında çalışan ekip yabancı idi.Bu konuda da gemiye Türk personel geldi mi?veya önceden var mıydı?
Tum personel toplaminda %65 Turk %35 yabanci durumundayiz su an. Tpao ilk gemiyi satin aldiginda,bu gemide calisabilecek yeterlilikte,gemi adamlari dahil Turk Personel olmadigi icin yabancilar cogunlukta idi. Zaman icinde Turk personel yetistirilerek ve gerekli pozisyonlara getirilerek cogunluk saglandi. Tpao devamli personel getirip egiterek denizde sismik arama departmanlarina Turk personel yetistirmeye devam ediyor.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 28 Şubat 2017, 19:23:46
Barbaros Hayreddin Pasa asil gorevine geri donuyor. An tibari ile projeyi biraktik,gelen talimatla ekipmanlari topluyoruz ve Akdeniz'e dogru geciyoruz. Sanirim son gelismelerden sonra rum ve yunan guruhuna bir ayar verme misyonumuz olacak. Hayirlisi...
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tuco - 01 Mart 2017, 00:22:23
Barbaros Hayreddin Pasa asil gorevine geri donuyor. An tibari ile projeyi biraktik,gelen talimatla ekipmanlari topluyoruz ve Akdeniz'e dogru geciyoruz. Sanirim son gelismelerden sonra rum ve yunan guruhuna bir ayar verme misyonumuz olacak. Hayirlisi...

Pruvanız neta olsun,Allah selamet versin
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 01 Mart 2017, 17:36:17
Tesekkurler Sn Tuco, amin.

Bakalim Ege'den gecis nasil olacak,muhtemelen her zamankinden daha bol tacizli ve daha eglenceli gececektir. Malesef 8 Mart gunu bizim vardiya bitiyor,diger ekip eglenecek bol bol :)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tuco - 01 Mart 2017, 20:22:39
Tesekkurler Sn Tuco, amin.

Bakalim Ege'den gecis nasil olacak,muhtemelen her zamankinden daha bol tacizli ve daha eglenceli gececektir. Malesef 8 Mart gunu bizim vardiya bitiyor,diger ekip eglenecek bol bol :)

Tartışmalar Navtex'e bile sıçramış,istasyonlarla ilgili problem var arada :)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: EfsaneANKA - 11 Nisan 2017, 01:12:55
Milli sismik gemisi Oruç Reis hazır 
! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=PODaBBT4KzI#)
Başlık: Türkiye artık kendi petrol platformuyla petrol arayacak
Gönderen: EfsaneANKA - 16 Nisan 2017, 18:13:13
Türkiye artık kendi petrol platformuyla petrol arayacak 
! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=3fVYa0mc8Mo#)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Atak - 16 Nisan 2017, 23:16:08
Berat Albayrak alınacak sistem için arama sondaj "Gemisi" demişti.  Tabi platform daha avantajlı olur, keşke platform olsa.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 26 Nisan 2017, 14:07:42
An itibari ile TCG Gaziantep bize katildi ve sozde tartismali sularda "Sismik Arama" yaparken es zamanli "Rahatsizlik Verme" gorevimiz basladi.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Afşar - 26 Nisan 2017, 14:35:48
Kolay gelsin :)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: TR(B) - 26 Nisan 2017, 14:37:47
Ekonomiyi güçlendirmek için enerji kaynağı bulmak zorundayız.

@The.Turk  inşallah güzel haberler paylaşırsınız. Ras gelsin, Allah yardımcınız olsun.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 26 Nisan 2017, 14:43:57
Valla ustadlar,hakkimizda cikan onca yalan haber,iddiaya ragmen,afedersiniz kicimizin ustunde durmadan projeden projeye kosuyoruz,kosmaya devam edicez gibi de gorunuyor. En azindan biz gorevimizi yapiyoruz,gerisi hakkinda hayirlisi...
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Raptor44 - 26 Nisan 2017, 15:01:13
Kolay gelsin allah yardımcınız olsun
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: serkan - 26 Nisan 2017, 15:25:53
Bir deliyorlar 10 milyar varil petrol çıkıyor. Senede 150 milyon varili kendimiz kullanırız bir o kadarda ihraç ederiz kafadan 100 milyar dolar kar demektir. 3 milyar doları ile uzun menzilli füze yi alırız hemen.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tigerfish - 26 Nisan 2017, 15:49:12
An itibari ile TCG Gaziantep bize katildi ve sozde tartismali sularda "Sismik Arama" yaparken es zamanli "Rahatsizlik Verme" gorevimiz basladi.

Allah işinizi gücünüzü rastgetirsin.

Kafamda bir soru işareti bıraktı. Sen bu olan biteni bizimle paylaşırken bir sakıncası olabilirmi?
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 26 Nisan 2017, 16:05:54
An itibari ile TCG Gaziantep bize katildi ve sozde tartismali sularda "Sismik Arama" yaparken es zamanli "Rahatsizlik Verme" gorevimiz basladi.

Allah işinizi gücünüzü rastgetirsin.

Kafamda bir soru işareti bıraktı. Sen bu olan biteni bizimle paylaşırken bir sakıncası olabilirmi?

Oyle olsaydi internet baglantimizi keserlerdi. Marinetraffic'te gemi gorunur halde zaten. Gizlimiz saklimiz yok,isimiz gucumuz,niyetimiz gayet belli :)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tigerfish - 26 Nisan 2017, 16:57:04
Bu ozaman sevindirici. Hidrokarbon konular benim ilgi odağım oldu için korkarım sorularla başın ağrıyabilir 
:-)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 26 Nisan 2017, 17:09:22
Bu ozaman sevindirici. Hidrokarbon konular benim ilgi odağım oldu için korkarım sorularla başın ağrıyabilir 
:-)
Eyvallah'da ben geminin 2. muhendisiyim :) Sorularina arkadaslardan alacagim cevaplari tasiyabildigim kadar tasirim ama
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: tumucin - 26 Nisan 2017, 20:23:45
Kaya Gazi  yastim Googleye neler cikti

Diyarbakirdaki ne oldu Türkiyeyi ucurucakti  kaya Gazi  ne ol du

Kaya Gazi

(http://i.hizliresim.com/NpooWL.jpg) (http://hizliresim.com/NpooWL)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: tumucin - 26 Nisan 2017, 20:28:58
http://www.internethaber.com/ne-komur-ne-petrol-buz-gazi-ucuracak-520903h.htm (http://www.internethaber.com/ne-komur-ne-petrol-buz-gazi-ucuracak-520903h.htm)

(http://i.hizliresim.com/37VVor.jpg) (http://hizliresim.com/37VVor)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: chngr - 26 Nisan 2017, 21:23:43
Aslında hiç doğalgaz ve petrol ithal etmeyebiliriz.Sonuçta ısınma ve ulaşım elektriklede sağlanabilir havaulaşımı ve diğer alanlardaki ihtiyaçları yerli üretimle'de gideririz.Ama sorun şu ki biz elektriği bile ithal ettiğimiz gazla üretiyoruz...
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 26 Nisan 2017, 22:20:35
http://www.tp.gov.tr/tp5/?tp=m&id=79 (http://www.tp.gov.tr/tp5/?tp=m&id=79)

Tüm soruların cevapları bu sitede bulunabilir kanımca.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tigerfish - 03 Mayıs 2017, 13:44:32
Sondajı hangi bölgede başlıyorsunuz?

Komşunun ilgisini çektimi?   ;D
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 03 Mayıs 2017, 16:04:30
Sondajı hangi bölgede başlıyorsunuz?

Komşunun ilgisini çektimi?   ;D
Bizim sondaj ile alakamiz yok.Biz sismik arama kismini yapar,proje sonunda toplanan verileri ilgili birimlere aktaririz.Onlar da datayi inceler,eger proje bolgesinde buldugumuz hidrokarbon var ise proje arastirmasi yapar. Kar/zarar burada en buyuk analiz elbette.

Komsunun ilgisini cekmez mi!Cok rahatsizlar, 6 saatte bir VHF Kanal 16 dan anons geciyorlar Ingilizce. " Illegal Operasyon Yapiyorsunuz,hemen durdurun" deyyu. Bizde "Mehter" ile karsilik veriyoruz  ;D

Medyada yer alan haberler gercek. Deniz kuvvetleri komutani bile geldi bolgeye,helikopterden bizi izledi.Yetmedi VHF den Kaptan ile gorustu,tum Akdeniz dinledi. TCG Gaziantep en ufak olayda yanimizda bitiyor,devamli Sahil guvenlik vs ariyor durum soruyor. Zaten her taraf kuffar savas gemisi :)

Benim icin bayagi eglenceli geciyor bu sefer sahsen :)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tigerfish - 03 Mayıs 2017, 17:23:56
Olayı siz anlatırken gözümün önünde sanki canlı yayın gibi geçiyor.

Evet doğru. Yunan medyasında geniş yer alıyor.

Sayenizde bende eğlenmiş oldum.

Kendi akıllarınca oraları Yunan banyosu. Bunları bir Türk hamamına davet etmemiz lazım. Terleyince belki akılları başlarına gelir.    ;D
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 03 Mayıs 2017, 20:27:00
Silinebilir
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Afşar - 05 Mayıs 2017, 17:45:53
buyurun :)

http://www.hurriyet.com.tr/barbaros-hayrettin-pasa-gemisinden-rumlara-mehterli-cevap-40448661 (http://www.hurriyet.com.tr/barbaros-hayrettin-pasa-gemisinden-rumlara-mehterli-cevap-40448661)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 05 Mayıs 2017, 19:20:24
Teşekkürler Sn Afşar. Videonun orijinalini ilk çektiğim akşam burada vermiştim ama daha sonra gelen ''Rica'' ile mesajı kaldırdım. Sonunda beklediğim oldu ve medyaya düştü video :)

http://www.ahaber.com.tr/gundem/2017/05/05/barbaros-hayreddin-pasa-rumlara-mehteri-verdi (http://www.ahaber.com.tr/gundem/2017/05/05/barbaros-hayreddin-pasa-rumlara-mehteri-verdi)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tigerfish - 05 Mayıs 2017, 20:05:54
Kimin ricasi üzerine kaldirdiniz paylasiminizi? Ve hangi nedenle?

Almanyada medyayi takip eden, bunlarin ne yalanlarina hizmet edildigni görseler, bu  video paylasimlari yunanlara daha cok az bile.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 05 Mayıs 2017, 20:32:14
Kimin ricasi üzerine kaldirdiniz paylasiminizi? Ve hangi nedenle?

Almanyada medyayi takip eden, bunlarin ne yalanlarina hizmet edildigni görseler, bu  video paylasimlari yunanlara daha cok az bile.
Yok öyle rica değil Sn Tigerfish. Lütfen şimdilik paylaşmayın,biz resmi kanallardan halledelim ricası idi ve dediklerini yaptılar. Böyle daha etkili oldu,Tv ve gazetelerde yer aldı böylece video.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tigerfish - 06 Mayıs 2017, 09:55:47
Ege aciklarinda arama yapilacak mi?
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 06 Mayıs 2017, 13:35:27
Sonraki proje alani bilgileri,mevcut projenin bitimine muteakip bildiriliyor bize. Gemide proje alanlari listemiz yok. Biz isimizi bitirip,ikmal ve bakim icin limana girdigimizde sonra ki proje aciklaniyor bize. Ege'de bayrak gostermemiz gerekir ise bu tarz,orayada gideriz sikinti yok.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tigerfish - 21 Temmuz 2017, 15:42:21
Selam.

Şuanda siz gemiyle hangi bölgede görevlisiniz?
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tuco - 21 Temmuz 2017, 16:38:56
Selam.

Şuanda siz gemiyle hangi bölgede görevlisiniz?

Yanlış bilmiyorsam AIS açık, marinetraffic'ten görebilirsiniz.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tuco - 21 Temmuz 2017, 16:41:29
Selam.

Şuanda siz gemiyle hangi bölgede görevlisiniz?

Yanlış bilmiyorsam AIS açık, marinetraffic'ten görebilirsiniz.

Linkini vereyim: https://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:339828/mmsi:271043480/vessel:BARBAROS%20HAYREDDIN%20PASA (https://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:339828/mmsi:271043480/vessel:BARBAROS%20HAYREDDIN%20PASA)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 21 Temmuz 2017, 20:27:52
Kıbrıs'ın güneyindeyiz.
http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5194.80 (http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5194.80)

9. sayfada detaylı belirttim.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tuco - 21 Temmuz 2017, 21:41:42
Kıbrıs'ın güneyindeyiz.
[url]http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5194.80[/url] ([url]http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5194.80[/url])

9. sayfada detaylı belirttim.


Pruvanız neta olsun,Allah selamet versin...
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 21 Temmuz 2017, 22:00:51
Kıbrıs'ın güneyindeyiz.
[url]http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5194.80[/url] ([url]http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5194.80[/url])

9. sayfada detaylı belirttim.


Pruvanız neta olsun,Allah selamet versin...

Amin, Allah razı olsun...

Bu arada başladık,Allah utandırmasın.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: serkan - 21 Temmuz 2017, 22:16:53
Bu gemilerin içinde silahlı güvenlik gücü var mı.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 21 Temmuz 2017, 22:23:04
Bu gemilerin içinde silahlı güvenlik gücü var mı.
Hayır,muhtelif donanma unsurları koruma amaçlı bizimle.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Tuco - 21 Temmuz 2017, 22:23:57
Kıbrıs'ın güneyindeyiz.
[url]http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5194.80[/url] ([url]http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5194.80[/url])

9. sayfada detaylı belirttim.


Pruvanız neta olsun,Allah selamet versin...

Amin, Allah razı olsun...

Bu arada başladık,Allah utandırmasın.


Marinetraffic'te o detay da yayınlanmış,5 mil kablo çekiyor şeklinde gözüküyor.Sanırım o bilgiyi de ais'ten siz yayınlıyorsunuz değil mi hocam?
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Afşarkınık - 21 Temmuz 2017, 22:27:44
Mta müdürüyle iki sene önce bu gemi için bir sohbetimiz olmuştu şu an deniz kuvvetlerine mi mta ya mı bağlı bu gemi ?
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 21 Temmuz 2017, 22:31:07
Kıbrıs'ın güneyindeyiz.
[url]http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5194.80[/url] ([url]http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5194.80[/url])

9. sayfada detaylı belirttim.


Pruvanız neta olsun,Allah selamet versin...

Amin, Allah razı olsun...

Bu arada başladık,Allah utandırmasın.


Marinetraffic'te o detay da yayınlanmış,5 mil kablo çekiyor şeklinde gözüküyor.Sanırım o bilgiyi de ais'ten siz yayınlıyorsunuz değil mi hocam?


Ais ile alakalıdır mutlaka. Veyahut Navtex yayınlarına istinaden marinetraffic in bölgeye intikaldeki gemiler yada meraklı gözler için koyduğu bir bilgide olabilir,bilgi doğrudur :)
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: The.Turk - 21 Temmuz 2017, 22:33:28
Mta müdürüyle iki sene önce bu gemi için bir sohbetimiz olmuştu şu an deniz kuvvetlerine mi mta ya mı bağlı bu gemi ?
Benim çalıştığım,şu an Kıbrıs'ta olan gemi Türkiye Petrolleri'nin Barbaros Hayreddin Paşa Gemisi. Sizin bahsettiğiniz MTA Oruç Reis sanırım. Oruç Reis deneme seyirlerinden dönmüştü en son.
Başlık: Ynt: Sismik Araştırma Gemisi
Gönderen: Afşarkınık - 22 Temmuz 2017, 01:18:32
Mta müdürüyle iki sene önce bu gemi için bir sohbetimiz olmuştu şu an deniz kuvvetlerine mi mta ya mı bağlı bu gemi ?
Benim çalıştığım,şu an Kıbrıs'ta olan gemi Türkiye Petrolleri'nin Barbaros Hayreddin Paşa Gemisi. Sizin bahsettiğiniz MTA Oruç Reis sanırım. Oruç Reis deneme seyirlerinden dönmüştü en son.

 Bilgilendirdiğiniz  için çok teşekkürler Allah kolaylık versin sizlere görevinizde