DefenceTURK.com

SİLAHLI KUVVETLER VE TERÖRİZM => Türk Silahlı Kuvvetleri => Konuyu başlatan: kosavalı1989 - 20 Nisan 2009, 23:10:28

Başlık: Heron’lar için soru önergesi
Gönderen: kosavalı1989 - 20 Nisan 2009, 23:10:28
Heron’lar için soru önergesi

(http://www.uavglobal.com/wp-content/gallery/harfang/harfang.jpg)

MHP İzmir Milletvekili Erdal Sipahi Vecdi Gönül’ü soru yağmuruna tuttu. Milli Savunma Bakanı’ndan Heron’ların son durumunu aktarıyoruz.

Gönül, MHP İzmir Milletvekili Erdal Sipahi’nin son dönemde İsrail’le bir anlaşma imzalanıp imzalanmadığı ve 2005’ten beri alınması beklenen 10 Heron’un akıbetinin ne olduğuna ilişkin sorularını yanıtladı. Gönül, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in Gazze operasyonundan hemen önce Türkiye’ye yaptığı ziyarette yeni bir savunma ihalesi verilip verilmediğine ilişkin olarak, “Savunma Sanayi Müsteşarlığı 22 Aralık 2008’de, İsrail firmaları ile herhangi bir sözleşme imzalamamıştır” dedi. Gönül Heron’ların Haziran 2009’a kadar teslimatın gerçekleşmesinin planlandığını belirtti.

Heron’lara bir bakış

30 bin fit servis irtifasına ve 350 km. menzile sahip Heronlar, kısaca MALE (Medium Altitude, Long Endurance) olarak anılan orta menzilli ve havada uzun dayanımlı insansız hava araçlarından. 10 adedi için 220 milyon dolar ödenecek olan İHA’lar aynı anda altı hedefi izleyebiliyor.

PKK terörünü engelleme ve anlık istihbarat edinimi amacıyla ısmarladığımız, IAI (Israel Aircraft Industries) üretimi İstihbarat / Keşif / Gözlem kabiliyetli (Inteligence, Surveillance, Reconnaissance - ISR) İnsansız Hava Aracı (İHA) Heronlar, bir seneden fazladır teslim edilmiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uzun dayanımlı bir ISR uçağına oldukça ihtiyacı var. Nitekim bu bir senede mehmetçiğimiz kendimize ait etkin sayıda anlık istihbarat uçağımız olmaması dolayısıyla bir kaç kez ciddi darbeler, baskınlar yedi, engelleme istihbaratı toplanamadı.

Ülkemizde İHA çalışmaları olsa da Türkiye’de henüz Heron’un muadili bir uçak geliştirilemedi. ISR görevleri yürüten başka İHA’larımız var. Baykar’ın mini İHA’sı ve Malazgirt helikopterleri buna örnektir; ancak Heron faydalı yükün ağırlığına göre 24-52 saat havada kalabilen bir İHA iken (Medium Enduerance – Orta dayanımlı), bizim şu ana dek ürettiğimiz İHA’lar kısa dayanımlı (Short Endurance) uçaklardır (Yaklaşık 40-60 dk.). TAI’nin geliştirdiği Heron muadili, 24 saat görev süreli TIHA uçaklarının ise ilk uçuşu 2010’a, teslimatı ise 2011’e kalmıştır. Yani Heron’ların gelmediği süre içerisinde istihbarat konusunda dışa bağlımlı olmaya devam edeceğiz.

http://www.savunmasanayi.net/heronlar-icin-soru-yonergesi/heronlar-icin-soru-yonergesi/ (http://www.savunmasanayi.net/heronlar-icin-soru-yonergesi/heronlar-icin-soru-yonergesi/)
Başlık: Ynt: Heron’lar için soru önergesi
Gönderen: Darkness - 12 Mayıs 2009, 00:25:32
Heronların havada kaybolduguna dair haberler piyasada geziyor, birini aktarıyorum.

Alıntı
Heron havada kayboldu

Türkiye'nin İsrail'den satın aldığı İnsansız Hava Aracı'nın test uçuşu sırasında kaybolduğu ortaya çıktı.
 
Türkiye'nin İsrail'den satın aldığı Heron tipi İnsansız Hava Aracı'nın test uçuşu sırasında kaybolduğu ortaya çıktı. Gizli tutulan olay Heron uçağının test uçuşu sırasında yaşandı.

Yenişafak Gazetesi'nin haberine göre, deneme uçuşunu tamamlayan Heron'un yere indirilmesi sırasında kontrolden çıktığı ve 5-6 dakika havada kaybolduktan sonra ikinci sistemlerin devreye girmesi sonucunda yerinin tespit edilip, güçlükle indirildiği öğrenildi.

İsrail'den 183 milyon dolara satın alınan 10 adet Heron uçakları aradan 1 yıl geçmesine rağmen henüz Türkiye'ye teslim edilemedi.

2008 yılı mayıs ayında teslim edilmesi öngörülen Heron uçakları'nın ülkemize teslim edilmesi sürekli olarak ertelendi. 30 bin feet yüksekliğin üzerinde uçması öngörülen Heron'ların 21 bin feet'i aşamadığı tespit edildi. Bu sorun giderilmeye çalışırken, son uçuşlarda Heron havada kayboldu.

Sorunun Heron'un uçuşunu tamamladıktan sonra yere indirilmesi sırasında yaşandığı tespit edildi. Batman'daki yer istasyonu aracılığıyla kumanda edilen Heron'un iniş sırasında kontrolden çıktığı ve havada kaybolduğu belirlendi.

İkinci sistemin devreye girmesiyle birlikte Heron'un 5-6 dakika sonra yerinin tespit edildiği ve güçlükle indirildiği öğrenildi.

İnsansız Hava Aracı'nın testlerinde ortaya çıkan bu durumun son uçuşlarda birkaç kez tekrarlandığı belirlendi.

İsrail, Türkiye'nin Suriye ile askeri tatbikatı gerekçe göstererek Heron'ların satışını durdurabileceğini açıklamıştı. Türkiye ise teslimatında gecikmeler yaşanan Heron'un test uçuşlarında ortaya çıkan, "İrtifa" ve "kontrolden çıkma" sorunları giderilmeden uçakları teslim almayacak.

Başlık: Ynt: Heron’lar için soru önergesi
Gönderen: SKYWOLF - 12 Mayıs 2009, 00:51:24
Kaynak?
Başlık: Ynt: Heron’lar için soru önergesi
Gönderen: Darkness - 12 Mayıs 2009, 00:56:42
Kusura bakma unutmusum kaynak eklemeyi.


http://www.guncel.net/gundem/2009/05/11/heron-havada-kayboldu.htm

Başlık: Ynt: Heron’lar için soru önergesi
Gönderen: SKYWOLF - 12 Mayıs 2009, 01:10:59
Ne demiş Yenişafak!

İsrail'den 183 milyon dolara satın alınan 10 adet Heron uçakları aradan 1 yıl geçmesine rağmen henüz Türkiye'ye teslim edilmedi.

Ondan sonra da şöyle demiş...

Sorunun Heron'un uçuşunu tamamladıktan sonra yere indirilmesi sırasında yaşandığı tespit edildi. Batman'daki yer istasyonu aracılığıyla kumanda edilen Heron'un iniş sırasında kontrolden çıktığı ve havada kaybolduğu belirlendi.

Bu uçaklar henüz teslim edilmdilerse Batman'da ne işleri var? Teslimattan önceki son denemeler Türkiye'de mi yapılıyor?

Başlık: Ynt: Heron’lar için soru önergesi
Gönderen: amiral - 18 Mayıs 2009, 12:40:20
Alıntı
İsrail gazetesinden 'Heron' iddiası
   
            
   18 Mayıs 2009
İsrail gazetesinden 'Heron' iddiası
   
İsrail'in etkili gazetesi Haaretz, Türkiye'nin İsrail'den 10 adet "Heron" tipi insansız hava aracı alım anlaşmasını iptal etmeyi düşündüğünü yazdı.

Habere göre, Heronların alımının iptalinin düşünülmesinde, İsrail'in anlaşma ile belirlenen sürede teslimatı gerçekleştirememesi gösteriliyor.
2005 yılında imzalanan 185 milyon dolarlık Heron alımı anlaşmasına göre, İsrail'in Havacılık ve Uzay Sanayi Kurumu ile Elbit Sistemleri'nin, söz konusu araçları bir yıl önce teslim etmesi gerekiyordu.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii yetkililerinin Haaretz'e yaptığı açıklamaya göre, Heron'larla ilgili asıl problem, araçların üzerine monte edilecek ve Türk firmasınca geliştirilen kameradan kaynaklanıyor. Kameranın çok ağır olduğu ve araçların öngörülen 30 bin feet yüksekliğe çıkmasını da engellediği savunuldu.

Türk tarafı ise "İsrailli firmaların, teknik gerekçeleri göstererek, anlaşmada öngörülen cezai yaptırımları önlemeyi amaçladıklarını" iddia ediyor.

Türk Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili gazeteye, İsrailli firmaların, kameranın hangi ağırlıkta olduğunu bildiklerini, ancak "bunun bir problem yaratmayacağı" sözünü verdiklerini hatırlattı.

"Heron"lardan ikisi geçen yıl Kasım ayı sonunda Türkiye'ye teslim edilmişti ve kabul testleri yapılıyordu.


[url]http://www.hurriyet.com.tr/dunya/11674072.asp?gid=229[/url]

Başlık: Ynt: Heron’lar için soru önergesi
Gönderen: SKYWOLF - 18 Mayıs 2009, 12:42:22
Sorumun cevabı son cümlede. :D
Teşekkürler Amiral. ;)
Başlık: Ynt: Heron’lar için soru önergesi
Gönderen: SKYWOLF - 20 Mayıs 2009, 13:16:54
İSRAİL'DEN HERON ALIMI
MİLLİ SAVUNMA BAKANI VECDİ GÖNÜL: "ALIMLA İLGİLİ İPTAL YOK"

20.05.2009 12:42
İsrail'in etkili gazetesi Haaretz, Türkiye'nin İsrail'den 10 adet "Heron" tipi insansız hava aracı alım anlaşmasını iptal etmeyi düşündüğünü yazmıştı.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İsrail'den alınacak insansız hava araçların ihalesinin iptal edilmediğini, tesliminde bir gecikme yaşandığını söyledi.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AK Parti Genel Merkezi'nde milletvekilleri toplantısından ayrılışı sırasında bir basın mensubunun, İsrail basınının ihalenin iptal edildiği yönündeki haberleri hatırlatması üzerine, ihalenin iptal edilmediğini, tesliminin geciktiğini söyledi.
Cihan
Başlık: Ynt: Heron’lar için soru önergesi
Gönderen: kosavalı1989 - 20 Mayıs 2009, 14:02:17
ama harbiden bu heron işi saçma sapan oldu bu kadar uzamaması lazım.
Başlık: İsrail Heronları teslim etmedi
Gönderen: Şahinbey - 27 Ağustos 2009, 08:35:38
İsrail’den terörle mücadele için satın alınan 3 sistem 10 uçaktan oluşan Heron tipi insansız hava araçlarının teslimi yönündeki belirsizlik, Türkiye’yi alternatif arayışına yönlendirdi. Bu çerçevede Türkiye, ABD’den almayı planladığı 4 Predtor MQ1A ve 2 Reaper RQ-9 insansız hava aracı için görüşmeleri hızlandırdı. Araçların hükümetten hükümete satış (FMS) kredisi yoluyla alınması planlanıyor. Her iki insansız hava aracı tipi de Heronlardan farklı olarak hem gözetleme hem de lazer güdümlü bomba taşıma yeteneğine sahip bulunuyor.

İSRAİL FİRMASI HÂLÂ TESLİM ETMEDİ

İsrail firmasından ilk parti olarak gönderilen Heronlarda ise iki problem bulunuyor. Bunlardan ilki araçların mevcut motorları Türkiye’nin istediği 30 bin feet (yaklaşık 10 km) yüksekliğe ulaşamıyor. İkinci problem de SAR (Görüntü ve fotoğraf çekme) radarından kaynaklanıyor. Bu radar da henüz Türkiye’nin isteklerine cevap veremiyor. İsrail firmasıyla yaşanan sıkıntılar dolayısıyla Heronların teslimatı daha önce de 4 defa ertelenmişti.

kaynak:http://www.timeturk.com/%C4%B0srail-Heronlar%C4%B1-teslim-etmedi_88806-haberi.html
Başlık: Heronlar yalan oldu
Gönderen: Şahinbey - 02 Ekim 2009, 10:18:47
Teröristlerin kamp ve hareketlerini gerçek zamanlı olarak izlemek üzere İsrail’in IAI/Elbit Konsorsiyumu’ndan satın alınan 3 sistem 10 uçaktan oluşan HERON operatif İnsansız Hava Araçları’nın teslimi ile ilgili beklenen haber nihayet geldi. İsrail tarafı problemin çözüldüğünü ve HERON’ların Türkiye’nin istediği şartlarda görev yapabilecek hale getirildiğini bildirdi. 2005 yılında 183 milyon dolara alınan operatif amaçlı 3 sistem 10 uçaktan oluşan ve ikisi 30 Kasım 2008’de Türkiye’ye getirilmesine rağmen yer testlerinde beklenen performansı gösteremeyen HERON’lar Türkiye’ye bu ay yapılacak testlerden sonra 1 sistem 4 uçak olarak teslim edilecek. Kalan sistem ve uçaklar ise bir sistem iki uçak ve bir sistem 4 uçak olarak 2009 sonuna kadar TSK’ya verilecek.
Türkiye, terörle mücadelede etkin bir rol üstlenen İnsansız Hava Aracı (İHA) ihtiyacını 2007 yılından bu yana İsrail’den kiraladığı HERON ve istihbarat iş birliği yaptığı ABD’nin Predator’ları ile karşılıyordu. HERON’larda motor ve SAR (Görüntü ve fotoğraf çekme) radarı sorunları teslimatı geciktirmişti. SSM yetkilileri, “Şu anda, HERON’ları kullanacak Hava Kuvvetleri personeli’nin eğitimleri ve yer istasyonları kurulması çalışmaları tamamlanmak üzere. Bu ay yapılacak performans testlerinden sonra, kabullere başlanacak” dedi. Türkiye ayrıca ABD’den almayı planladığı 4 adet Predator MQ1A ve 2 adet Reaper RQ-9 İHA almak için görüşmeleri hızlandırdı.

kaynak:http://www.turkiyegazetesi.com.tr/haberdetay.aspx?haberid=420585&detail=1&winmode=pop
Başlık: Ynt: İsrail Heronları teslim edecek
Gönderen: SKYWOLF - 02 Ekim 2009, 16:09:41
En kısa zamanda bu açığımızı kapatırsaç çok iyi olacak. :)
Başlık: Ynt: İsrail Heronları teslim edecek
Gönderen: Şahinbey - 02 Ekim 2009, 16:17:11
İsrail Heronları maksatlı geçiktirdi diye düşünüyorum.Türkiye bu alanda açığını kendi üretimi olan araçlarla kapatmalı. İnsansız uçak teknolojisi  geleceğin uçaklarının teknolojisi olacak gibi görünüyor, en azından bu konuda yatırım yapmaya devam etmeli insansız hava araçları konusunda yerli teknoloji de ısrar etmeliyiz.
Başlık: Heronlar yalan oldu
Gönderen: ~~İsmaiL~~ - 14 Ekim 2009, 13:35:06
Heronlar gene yalan oldu. Artık Filisindin den El Kassam füzeleri alırız

Kriz tırmanıyor
İsrail Heron casus uçaklarının teslimatını erteledi

İsrail'le Türkiye arasında tatbikat kriziyle başlayan gerginlik gittikçe tırmanıyor. İsrail Radyosu, İsrail'in Türkiye'ye Heron casus uçaklarının teslimatını ertelediğini duyurdu


http://www9.gazetevatan.com/Kriz_tirmaniyor_/264710/30/Dunya
Başlık: Ynt: Heronlar yalan oldu
Gönderen: Şahinbey - 14 Ekim 2009, 13:42:57
İsabet olmuş. Böyle şeylerin olması, yerli savunma sanayinin kıymetinin daha iyi anlaşılmasını sağlar..
Başlık: Ynt: Heronlar yalan oldu
Gönderen: dreamlistan61 - 14 Ekim 2009, 22:28:05
Ya arkadaşlar soruyorum size   kendimiz neden geliştirip üretmek varken bunlara muhtaç oluyoruz ?
Başlık: Ynt: Heronlar yalan oldu
Gönderen: ~~İsmaiL~~ - 14 Ekim 2009, 22:38:39
Geliştiriyoruz zaten ama heronları sipariş verdiğimiz zaman geliştirme diye bişey yoktu, gecike gecike gecikme sayesinde bir proje başlattık bakalım inşallah TAI ilk prototipi uçurmayı başarır.
Başlık: Ynt: Heronlar yalan oldu
Gönderen: SKYWOLF - 14 Ekim 2009, 23:24:59
Ya arkadaşlar soruyorum size   kendimiz neden geliştirip üretmek varken bunlara muhtaç oluyoruz ?


Geliştirme çalışmaları sürüyor. Ancak şu an kullanım ihtiyacı söz konusu. O nedenle de hazır almamız gerekiyor.
Başlık: Ynt: Heronlar yalan oldu
Gönderen: akrep - 16 Ekim 2009, 12:29:36
 
 Testi geçemedi, İsrail'e iade edildi
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadelede kullanmak üzere İsrail'den aldığı ancak kabul testlerini geçemeyen İnsansız Hava Aracı (İHA) Heronlar, sessiz sedasız İsrail'e geri gönderildi.

İsrail'e geçtiğimiz günlerde gönderilen iki Heron'un motorlarının iyileştirme çalışmalarının Türkiye'de yapılacağının açıklanmasına karşın İHA'ların İsrail'e gönderilmesi, 'Proje iptal mi ediliyor?' sorusunu da gündeme getirdi.

Batman Üssü'ne bir yıl önce konuşlandırılan iki Heron, kabul testlerinde kendinden beklenen irtifa ve havada kalış süresine erişemeyince, İsrailli firma tarafından motorlarının güçlendirilmesi fikri geliştirildi. Takvime göre, Batman'da konuşlandırılan iki Heron'un iyileştirme çalışmaları Türkiye'de, henüz teslim edilmeyen diğer 8 Heron'un motor iyileştirme çalışmalarını ise İsrail'de yapılacaktı. 8 Heron'dan 4'ü Ağustos sonuna kadar Türkiye'ye teslim edilecekti. İsrail bu taahhütlerini yerine getiremedi.

TESTLERİ GEÇEMEDİLER

Aselsan'ın ASELFLİR-300 adı verilen kamera ve hedefleme sisteminin de entegre edildiği insansız hava araçları havada toplam 52 saat kalması isteniyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından işletilecek İHA'ların, 4'ü Kara, 4'ü Hava 2'si ise Deniz kuvvetleri Komutanlığı'na tahsis edilecekti. İHA'lar bu kuvveter için keşif ve gözetleme yaparak istihbarat toplayacaktı. İHA'lar, terörle mücadele operasyonlarında, sınır içi ve ötesinde keşif uçuşu yaptığı için büyük öneme sahip. TSK, Heronlar işletilemediği için ABD'nin kendisine tahsis ettiği iki İHA ile bölgede keşif ve gözetleme yapıyor. İHA'ların komutası ABD'lilerde.

AKŞAM 
Başlık: Ynt: Heronlar yalan oldu
Gönderen: ~~İsmaiL~~ - 16 Ekim 2009, 23:34:18
Sayın Akrep verdiğiniz haber yeni habermi buna benzer bi haberi geçmiş senelerdede izlemiştim
Başlık: Ynt: Heronlar yalan oldu
Gönderen: dreamlistan61 - 17 Ekim 2009, 00:22:38
Hayır yeni değilde ben eklemiştim bu haberin aynısını fakat arkadaş yanlış yere açmış sanırsam
Başlık: Ynt: Heronlar yalan oldu
Gönderen: dreamlistan61 - 17 Ekim 2009, 17:32:03
CHP lilerde bu krizin HERON'ların istenilen performansı veremediği için çıktığunu iddaa ediyorlar  ::) >:(
Başlık: Ynt: Heronlar yalan oldu
Gönderen: SKYWOLF - 21 Kasım 2009, 21:41:04
Türkiye, İsrail'e 50 gün mühlet verdi

21 Kasım 2009 Cumartesi 19:20
Türkiye'nin 10 adet insansız hava uçağını teslimi için İsrail'e 50 gün mühlet verdiği belirtildi.

Jerusalem Post gazetesinin İsrail Radyosu'na dayandırdığı habere göre Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından gönderilen mektup, araçları üreten iki İsrail şirketine ulaştı.

Habere göre, mektupta İsrail şirketlerinin 10 adet insansız uçağı belirtilen süre içerisinde telsim etmemesi durumunda imzalanan anlaşmanın feshedileceği belirtiliyor.

İsrail şirketlerinin ise teslimatın gecikmesinin Türk tarafının uçakların daha ileri teknolojiyle donatılması talebinden kaynaklandığı ifade ediliyor. Jerusalem Post'a göre, istenen teknoloji uçakların taşıma kapasitesini aşıyor.
http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=217130
Başlık: Ynt: Heronlar yalan oldu
Gönderen: ~~İsmaiL~~ - 21 Kasım 2009, 22:23:50
Ozaman yapamıyacağı işin içine neden giriyorlar bu yahudiler yapamıycaz desinler bizde bilelim ona göre davranalım
Başlık: Ynt: Heronlar yalan oldu
Gönderen: akrep - 22 Kasım 2009, 00:08:28
bana kalsa iptal edilmesi taraftariyim...
ve kendi IHA yapimina daha yogun calismaliyiz... hem altyapi  kuvvetlenmis olur kazanimlarimiz ve tecrübelerimiz artar hatalarimizdan.. ama sonunda kendimize öz IHA yapmis oluruz. ve disa bagimliktan kurtuluruz...
insallah 50 günlük mühleti asarlarda fes ederiz anlasmayi...

saygilar
Başlık: Heronlar Geliyor
Gönderen: Şahinbey - 23 Aralık 2009, 16:46:53
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi yetkilileri ile İsrail savunma sanayi yetkilileri arasında, ihalenin devamı konusunda antlaşmaya varıldı.

Türkiye’nin İsrail’e verdiği insansız hava aracı (Heron) ihalesinde, İsrail’in sözleşme şartlarını yerine getirememesi nedeniyle ciddi sıkıntı yaşanıyordu.

Yaklaşık 200 milyon dolarlık projede geçen hafta projenin ana koordinatörü olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi yetkilileri ile İsrail savunma sanayi yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde, ihalenin devamı konusunda mutabakata varıldı.

Ancak, ihale çerçevesinde Türkiye’nin istediği Heron araçlarını zamanında teslim edemeyen İsrail’in tazminat ödemesi de kararlaştırıldı. Ancak bu tazminat para olarak değil, yedek parça ve ek eğitimler olarak ödenecek.

İLK UÇAKLAR NİSAN’DA GELECEK

Varılan mutabakat çerçevesinde, ilk parti Heron’lar Nisan ayında teslim edilecek. İlk partide 6 araç bulunacak. Testler için ise, Ocak ayının ilk haftasından itibaren Türk teknisyen ve yetkililer İsrail’e gidecek.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI GELİYOR

Bu arada, bir başka yumuşama sinyali de Ocak ayının ilk günlerinde gerçekleşecek bir ziyaretle olacak; İsrail siyasetinin en önemli isimlerinden, eski Başbakan, şimdiki İsrail hükümetinin ise Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı olan Ehud Barak Ankara’ya gelecek.

Barak’ı Ankara’da Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ağırlayacak.

Heron krizinin bu ziyaret öncesinde çözülmesi de, Ankara’da Barak ve Gönül’ün daha yumuşak mesajlar vermelerinin önünü açmış oldu.

HERON DA SORUN HEM GECİKME HEM TEKNİK

Heron ihalesinde Türkiye ile İsrail’in yaşadığı sıkıntı sadece uçakların zamanında teslim edilmemesi ile sınırlı değildi.

10 araçlık proje İsrail firmasına 2005’te verilmişti. 2008 Mayıs ayında da teslim edilmesi gerekiyordu. Ancak bu teslimat gecikti.

Ayrıca yapılan testlerde İsrail’in ürettiği Heronların Türkiye’nin beklentilerini yerine getirmediği de ortaya çıktı. Türkiye, aracın yaklaşık 30 bin fite kadar yükselmesini ve 55 saat aralıksız uçmasını şart koşmuştu. Yapılan testlerde İsrail’in ürettiği heronların ancak 22 bin fite kadar yükselebildikleri belirlenmişti.

İsrail, varılan uzlaşmada Türkiye’nin bu isteklerini yerine getirmeyi de vaat etti. Sonucu, İsrail’e birkaç hafta içinde gidecek Türk uzmanlar belirleyecek.


http://heliturk.com/haberler/askeri/3197.html
Başlık: Ynt: Heronlar Geliyor
Gönderen: SKYWOLF - 06 Şubat 2010, 13:54:17
Heronlar sonunda geliyor
Uçakların teslimatına önümüzdeki ay başlanıyor

06.02.2010 12:18

Türkiye’nin terörle mücadelesinde büyük önem taşıyan ancak uzunca bir süredir teslimatındaki aksamalar nedeniyle ‘yılan hikayesine’ dönen Heron adlı İnsansız Hava Araçları’nda mutlu sona yaklaşıldı. Uçakların teslimatına önümüzdeki ay başlanıyor. İlk olarak 2 sistem 6 uçak teslim edilecek. Kalan 1 sistem 4 uçak ise 2 aylık bir zaman diliminde teslim alınacak.

Türkiye ile İsrail arasında, tatbikat gerilimi ile başlayan, TRT’de yayınlanan Ayrılık dizisi ile devam eden ve sonunda Türk Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’a yapılan diplomatik nezaketsizlikle tavan yapan siyasi krizden etkilenen Heron uçaklarının teslimatına Mart başında başlanıyor.

Alınan bilgiye göre, İsrail'den satın alınan 3 sistem 10 uçak İnsansız Hava aracı ile ilgili testler geçtiğimiz hafta sonunda tamamlandı. 15 kişilik Türk teknik ekibinin yaptığı testler sonunda, Türkiye'nin istediği tüm şartların yerine getirildiğini belirlendi.

Teslimat, Mart başında başlayacak. İlk olarak 2 sistem 6 uçak teslim edilecek. Kalan 1 sistem 4 uçak ise 2 aylık bir zaman diliminde teslim alınacak. 12 milyon dolarlık gecikme cezası ise yedek parça olarak tahsil edilecek. Hava Kuvvetleri’nin sevk ve idare edeceği Heronlar Batman Hava Üssü’nde konuşlanacak.

Heronlar aynı anda 6 hedefi izleyeme yeteneğine sahip bulunuyor. İstihbarat toplamasının yanı sıra, uçak, helikopter ve karadan ateşlenecek güdümlü füzeler için hedef aydınlatması yapabiliyor. 52 saat süreyle havada kalıp, 30 bin feet irtifaya yükselebilen Heronlar 350 kilometre menzile sahip bulunuyor.

ANKA
Başlık: Ynt: Heronlar Geliyor
Gönderen: WOLF - 06 Şubat 2010, 15:25:54
Ceza olarak ne ödeyecekler acaba?
Başlık: Ynt: Heronlar Geliyor
Gönderen: RekarnO - 06 Şubat 2010, 15:42:53
12 milyon dolar..

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=13707425
Başlık: Ynt: Heronlar Geliyor
Gönderen: Felix - 06 Şubat 2010, 19:48:22
12 milyon ödemeyecekler, 12 milyon değerinde yedek parça verecekler sanırım.
Başlık: Ynt: Heronlar Geliyor
Gönderen: RekarnO - 06 Şubat 2010, 21:26:57
12 milyonluk ne parçası varmış bunların? Altın kaplımılar..
Başlık: Ynt: Heronlar Geliyor
Gönderen: Felix - 06 Şubat 2010, 23:16:02
12 milyonluk ne parçası varmış bunların? Altın kaplımılar..
Türk medyasından duydum yahu hemen ciddiye alma..=)
Belki de tüm sistemler için olabilir.Sabralara mesela F16 lara olabilir belki..
Başlık: Ynt: Heronlar Geliyor
Gönderen: Ahmt - 07 Şubat 2010, 15:01:28
İnşallah bizim TİHA projesi yavaşlmaz.
Başlık: Ynt: Heronlar Geliyor
Gönderen: RekarnO - 07 Şubat 2010, 15:23:07
Niye yavaşlasın arkadaşım. Heronlar acil gereksinim yüzünden alındı. Bizimkilerde daha gelişmiş ve geliştirilmek içi yapılacak. Ve yapılıyorda. Ama zaman açısından neredeyse aynı zamana denk gelecekler. Heron aldık diye tiha lardan vazgeçmemiz ya da yavaşlamamamız gerekmiyor. Sonuçta ikiside para tutan şeyler parasını verdikten sonra neden olmasın ki? ben tihayı bir deneyim olarak görüyorum. Bir tecrübe olacak bizim için. Ayrıca savunma sanayiimize yeni ufukalr açıp cesaretlendirecek. Bir kere başını yakaladığımız zaman gerisi mutlaka gelecektir..
Başlık: Ynt: Heronlar Geliyor
Gönderen: Ahmt - 10 Şubat 2010, 20:09:02
Hani bizim yöneticilerimiz biraz şey yaa :-X o nedenle dedim.
Başlık: Ynt: Heronlar Geliyor
Gönderen: RekarnO - 10 Şubat 2010, 20:12:56
Yöneticiler biaz şeyy olabilir ama Savunma sanayii müsteşarlığı bence çok iyi çalışıyor. Adamların hakkını verelim. son 10 yılda gelinen nokta herkezin dilinde. Hükümetin bence en başarılı dallarında biride savunma sanayii müsteşarlığı. Her ne kadar engellemeler ve aksilikler olsada bu geldiğimiz nokta da çok iyi. Birkere adamlar türk sanayiicisine güvendiler ve kendilerine güvenmelerini sağladılar..

Bundan sonrada işler daha da iyi olacak inşallah..
Başlık: Heron, Batman'da eğitim uçuşunda
Gönderen: RekarnO - 24 Mart 2010, 15:28:00
TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin istihbarat amaçlı kullandığı ‘Heron' adlı insansız hava araçlarından biri Batman'da keşif uçuşu yaptı. Batmanlılar Heron’u merakla izledi.

Batman Havaalanı'nda konuşlanan insansız hava araçları Heron'dan biri kent semalarından bugün eğitim ve keşif uçuşu yaptı.    

Uçuş sırasında Heron'u ilgiyle izleyenlerden bazıları ne olduğunu merak edip gazete bürolarını arayarak bilgi almaya çalıştı.

Batman’da konuşlandırılan Heron'lardan biri 14 Temmuz 2008 tarihinde keşif uçuşu sırasında Demiryolu Köyü, Güvercinli Mevzrası yakınlarında düşmüştü.http://www.hurriyet.com.tr/gundem/14203819.asp?gid=373

(http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/006/Batman'da%20Heron%20heyecanı/D24134026.jpg)

(http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/006/Batman'da%20Heron%20heyecanı/D24134026.jpg)

(http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/006/Batman'da%20Heron%20heyecanı/D241339050.jpg)


(http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/006/Batman'da%20Heron%20heyecanı/D24134027.jpg)Video İçin..

http://webtv.hurriyet.com.tr/category.aspx?cid=2&vid=5097&bid=1 (http://webtv.hurriyet.com.tr/category.aspx?cid=2&vid=5097&bid=1)
Başlık: Heronlar Geliyor
Gönderen: amonyak - 17 Mayıs 2010, 18:32:44
Camurdan olsun bizim olsun TIHA hepsinin kirali olacak
Başlık: Heronlar Geliyor
Gönderen: es[ape - 11 Haziran 2010, 11:07:51
İsrail elindeki kozları oynamaya başladı
İsrail, Türk subaylarını eğitmekte olan operatörlerini geri çağırdı.
Güncelleme:11 Haziran 2010 10:33
Habertürk'ün haberine göre, İsrail, Türkiye'ye sattığı 10 adet Heron insansız istihbarat uçağının kullanımıyla alakalı Türk subaylarını eğitmekte olan operatörlerini geri çağırdı.
 
Batman'da bulunan İsrailli operatörler halihazırda Türkiye'yi terk etmiş durumda. Zaman'ın haberine göre, Türk subayların eğitiminin henüz tamamlanmadığını söyleyen bu çevreler, mevcut şartlarda Heronların uçurulamayacağını da kaydetti. Türkiye'nin İsrail'in Gazze'ye gitmekte olan insani yardım gemilerine operasyon düzenlemesi ve dokuz Türkiye vatandaşının hayatını kaybetmesine sebep olmasından sonra bu ülkeye yönelik yaptırımları tartışmakta olduğu bir dönemde İsrail'in tek taraflı olarak böyle bir adım atması anlamlı bulundu. Böylelikle dolaylı da olsa ilk yaptırımı İsrail, Türkiye'ye uygulamış oldu.
 
Öte yandan Türkiye'ye henüz teslim edilmeyen 4 Heron'un test ve kabul işlemlerini yapmak için İsrail'e gidecek olan Türk heyetinin de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla son dakikada bu seyahatten vazgeçtiği kaydedildi. İsrail 2004 yılında kazandığı bir ihale ile Türkiye'ye 183 milyon dolar bedelle 10 adet Heron insansız hava aracı satmayı taahhüt etmiş, bu uçakların altısı ve yer istasyonları geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye teslim edilerek Batman'a konuşlandırılmıştı. Türkiye, İsrail ile yaşanmakta olan diplomatik krizin halihazırda devam etmekte olan projeleri etkilemeyeceğini açıklamış, hatta Savunma Bakanı Vecdi Gönül özellikle Heronlar konusunda bir aksilik öngörmediklerini söylemişti.
 
İsrail ve Türkiye makamları Heronların eğitim ve teslimat sürecini aksatan bu yeni gelişmenin bir yaptırım olarak mı yoksa askerlerinin güvenliğini sağlamaya yönelik bir tedbir olarak mı öngörüldüğünü henüz açıklamış durumda değil. Ancak Türk vatandaşlarına yönelik terör saldırılarının ve Türkiye'nin güney sınırında yaşanan terörist sızmaların zirveye ulaştığı yaz aylarında Türkiye'nin elindeki Heronları kullanamayacak olması açık bir yaptırım olarak algılanıyor. İsrail daha önce de Heronların teslim ve test süreçlerini yavaşlatmış ve Heronlar yapılan test uçuşlarında istenilen yükseklik ve havada kalma süresi şartlarını yerine getiremediğinde suçu Heronlara entegre edilen Türk yapımı ASELFLİR-300 adlı kamera ve hedefleme sistemine atmıştı

http://haber.mynet.com/detay/dunya/israil-elindeki-kozlari-oynamaya-basladi/515999 (http://haber.mynet.com/detay/dunya/israil-elindeki-kozlari-oynamaya-basladi/515999)
Başlık: Heronlar Geliyor
Gönderen: RekarnO - 11 Haziran 2010, 12:33:08
Eğitim vermese ne olacak? Bizde hazırda bulunan heronlarla eğitim yaparız olur biter..
Başlık: Heronlar Geliyor
Gönderen: SKYWOLF - 12 Haziran 2010, 16:14:40
"Bizim elemanlar Heronları kullanabilir"

Bakan Vedi Gönül Heron eğitimcilerinin İsrail'e dönmesi üzerine açıklama yaptı
12 Haziran 2010 Cumartesi, 14:06:40

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ''Bizim elemanlar Heron uçaklarını kullanabilir. Herhangi bir aksaklığın olacağını düşünmüyorum'' dedi.

Bakan Gönül ve eşi Sevim Gönül ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz Erzurum'a geldi. Bakan Gönül, havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyaretinin gayriresmi oluğunu ancak yine de Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk ile müşterek konuları görüşeceğini ifade etti.

Gönül, bir gazetecinin, ''İsrail'den 10 Heron uçağı alınmıştı. Yaşanan son olaydan sonra, eğitimciler ülkelerine gitti. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?'' sorusuna şu yanıtı verdi: ''Bizim elemanlarımız yetiştirir. Elemanlarımız bir süre İsrail'de çalıştı. Uçaklar geldikten sonra da burada çalıştılar. Bizim elemanlar Heron uçaklarını kullanabilir. Herhangi bir aksaklığın olacağını düşünmüyorum. Elemanlar eğitimlerini zaten tamamladı.''

AA
Başlık: Ynt: Heronlar Geliyor
Gönderen: boxer - 12 Haziran 2010, 17:53:34
Yöneticiler biaz şeyy olabilir ama Savunma sanayii müsteşarlığı bence çok iyi çalışıyor. Adamların hakkını verelim. son 10 yılda gelinen nokta herkezin dilinde. Hükümetin bence en başarılı dallarında biride savunma sanayii müsteşarlığı. Her ne kadar engellemeler ve aksilikler olsada bu geldiğimiz nokta da çok iyi. Birkere adamlar türk sanayiicisine güvendiler ve kendilerine güvenmelerini sağladılar..

Bundan sonrada işler daha da iyi olacak inşallah..
İnşallah bahsettiğin gibi devam eder.
Başlık: Heronlar Geliyor
Gönderen: SKYWOLF - 22 Haziran 2010, 18:01:08
Türk heyeti Heron'lar için İsrail'de

Kalabalık bir Türk heyeti İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde
22 Haziran 2010 Salı, 11:43:58

Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlenen, 9 Türk'ün hayatını kaybetttiği 31 Mayıstaki saldırıyla Türk-İsrail ilişkileri son derece gergin bir döneme girerken, Türk heyetinin geleceği daha önce Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından da açıklanmıştı.

Dün akşam Tel Aviv'daki Ben-Gurion Havalimanına inen heyet üyeleri, geçici kabul çalışmaları için bugün Hayfa yakınlarındaki İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerine intikal etti.

Savunma sanayii ile ilgili kuruluşların temsilcileriyle askeri personelden oluşan heyet, yaklaşık 10-15 gün süreyle, kalan 4 uçaklık son parti Heron'ların ve aynı parti teslimatı içinde bulunan yer sistemleri ile yedek parçaların kabul testlerini yapacaklar.

Türk heyetinin ziyaretinin ardından, Heron'ların kesin kabulünün ise İsrail'den Türkiye'ye gidecek bir grupla, Batman'daki tesislerde yapılması bekleniyor.

Yaklaşık 180 milyon dolarlık 10 uçaklık Heron filosunun ilk 6'sı, Şubat ayı sonunda Türkiye'ye gönderilmişti.

AA

http://ekonomi.haberturk.com/airport/haber/525611-turk-heyeti-heronlar-icin-israilde
Başlık: Heronlar Geliyor
Gönderen: AVCI - 22 Haziran 2010, 18:45:52
Aradaki gerginlik nedeniyle bu teslimatta sıkıntı olacağı söyleniyordu bakalım neyle karşılaşacağız.İki tarafta birbirine pürüz çıkarmaktan çekinmeyeceklerdir.Ancak bizim bu uçaklara şu ara çok ihtiyacımız var umarım en kısa sürede teslim alınır ve görevlerine başlarlar.
Başlık: Heronlar Geliyor
Gönderen: SKYWOLF - 23 Haziran 2010, 15:18:44
Heron'lar artık uçmaya başladı

23 Haziran 2010 Çarşamba 13:20
İsraille yaşanan olumsuzlukların ardında Heron'ları uçuran mühendisler ülkelerine geri dönmüşlerdi. Ama artık sorun kalmadı.

İsrail’den üç yıl önce kiralanan ve İsrailli uzmanlar tarafından bugüne kadar kullanılan insansız hava aracı Heronlar’ı artık Türk Silahlı Kuvvetleri uzmanları kullanmaya başladı .

Türkiye ile İsrail arasında Gazze yardımı nedeniyle yaşanan olumsuz süreçte İsrailli uzmanlar, ülkelerine geri döndü. Bunun üzerine yaklaşık bir aydan beri uçmayan Heron uçaklarını artık Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı uzmanlar kullanmaya başladı.

Türkiye’nin İsrail’den kiraladığı 4 Heron uçağının konuşlandırıldığı Batman Havaalanı'nda bulunan İsrailliler, bir ay önce kentten ayrıldı. Batman Valisi Ahmet Turhan, İsrailli uzmanların 3 yıl boyunca eğittiği TSK görevlilerinin artık Heron uçaklarını yönlendirdiğini söyledi. Vali Turhan, “Yaklaşık bir ay önce İsrail ile yaşadığımız olumsuzluklardan sonra buradaki İsrailli uzman ekip, ülkelerine dönmüştü. Bu süre içinde Heron uçaklarından faydalanamıyorduk. Ancak 3 yıl boyunca eğitim alan TSK’ya bağlı uzmanlar artık Heron uçaklarını uçuruyor ve yönlendiriyor” dedi.

http://www.internethaber.com/heronlar-artik-ucmaya-basladi-263941h.htm

Başlık: Heronlar Geliyor
Gönderen: darkranger - 23 Haziran 2010, 18:10:58
Peki 11 Şehit verdiğimiz saldırının olduğu günde Heronlar uçmuyormuydu?
Başlık: Heronlar Geliyor
Gönderen: Corineus - 24 Haziran 2010, 01:48:30
Peki 11 Şehit verdiğimiz saldırının olduğu günde Heronlar uçmuyormuydu?


__________________________________________________________________________________________________________________

İstihbarat zaafiyeti mi var?

20/06/2010 9:24

Askeri uzmanlar Türkiye'yi yasa boğan saldırının ne şekilde gerçekleşmiş olabileceğini şöyle yanıtlıyor

- 250 teröristin aynı gün içinde Türkiye’ye sızdığı sonucunu çıkarmamalı. Bir süredir ikişer-üçlü gruplar halinde sızarak belirtilen bölgede toplanmaları ve yeterli sayıya ulaştıktan sonra verilecek talimatı beklemeleri istenmiştir.
- İsrail operatörlerini çekse de Türk operatörler Heron’ları uçurabiliyor. Ancak teröristler bölgedeki derin vadileri kullanarak sızdılar. Heron’lar her zaman ikişer-üçlü grupları belirleyemiyor.
- Yağmur ve sis nedeniyle termal kameralar, hareketliliği tespit edememiş olabilir. Ayrıca teröristler termal kameralara, Heron’lara ve diğer insansız hava araçlarına (İHA) karşı önlem olarak, ya elbiselerini ıslatıyorlar veya üzerlerine ıslak çarşaf alıyorlar.
- Türkiye’nin elindeki altı Heron’un Kuzey Irak Hava Sahası’nı denetleme izni bulunup bulunmadığı da net değil.
- ABD’nin kendi İHA’larıyla belirlediği hareketlilikle ilgili bilgiler önce ABD’deki merkeze gidiyor. Orada değerlendirildikten sonra Erbil’deki üçlü koordinasyon merkezine, oradan da Genelkurmay’a geliyor. Dolayısıyla oldukça uzun bir zaman alıyor.
- K.Irak’taki yönetim, istihbarat toplamıyor, paylaşmıyor.

Radikal Gazetesi

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=1003600&Date=21.06.2010&CategoryID=77
__________________________________________________________________________________________________________________
Başlık: Heronlar Geliyor
Gönderen: SKYWOLF - 24 Haziran 2010, 01:51:11
Biz o Kuzey Irak'taki yönetimi paylaşsak.  >:(
Başlık: Heronlar Geliyor
Gönderen: SKYWOLF - 24 Haziran 2010, 14:52:05
YNETNEWS: Türk subaylar Heron eğitimi için İsrail'de

İsrail'e henüz teslim edilmemiş dört Heron uçağını almaya giden Türk asker ve subayların burada Heron'ların işletilmesiyle ilgili eğitim de alacağı iddia edildi.

İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth, filo baskını üzerindeki tartışmalara karşın, 20'den fazla Türk subayın Ankara'nın 190 milyon dolara satın aldığı Heron insansız uçaklarını işletme eğitimi için İsrail'e geldiğini bildirdi.

Gazetenin haberine göre iki haftalık bir ziyaret için Salı günü İstanbul'a gelen delegasyona Heron eğitimi verilecek.

Türkiye İsrail'den yaklaşık 190 milyon dolara 10 Heron satın almış, bunların altı tanesi teslim edilmişti. Türk delegasyonunun Ankara'ya diğer dört Heron'u da beraberlerinde götürecekleri ifade edildi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/15121223.asp?gid=286
Başlık: Heronlar Geliyor
Gönderen: AVCI - 21 Temmuz 2010, 14:34:40
Bu arada Son parti 4 adet Heron 1-2 Ağustos itibarıyla teslim edilecek.

Alıntı
Türkiye ile İsrail arasında insansız hava araçlarının alımı konusundaki 180 milyon dolarlık, 10 uçaklık Heron teslimatının kalan 4 uçağı, ay başında Türkiye'ye teslim edilecek.

Edinilen bilgiye göre, 4 Heron uçağı, yer kontrol istasyonları, data linkleri ve diğer teçhizatı ile birlikte 1 veya 2 Ağustosta Batman'da olacak.
Heronların geçici kabulleri için Türkiye'den ilgili kurumların personelinden oluşan kalabalık teknik heyetin katılımı ile yapılan çalışmalar, Temmuz ayının ilk haftasında tamamlandı, geçici kabul heyeti temasların ardından Türkiye'ye döndü. Sistemlerin bakım, paketleme ve sevkıyat işlemleri için de küçük gruplar halinde gelen bazı teknik heyetler de çalışmalarını sonlandırdı.

İsrail, anlaşma kapsamındaki 6 Heron'u Şubat ayı sonunda Türkiye'ye teslim etmişti. Terörle mücadele için istihbarat toplamada büyük önemi bulunan insansız hava araçları Heronların en büyük özelliği, telsizlerinden gece-gündüz termal kameralarına kadar, Türkiye'de üretilmiş birçok ürünün kullanılması.

Bu arada, İsrail donanmasının 31 mayıstaki Mavi Marmara gemisine baskınından sonra kısa süre aksayan teknik destek hizmeti normale döndü. İsrail önce 2 kişilik heyeti, ardından, önceki Heron sisteminin bakımı ve idamesi için gereken 4 uzmanı Türkiye'ye gönderdi. İsrailli uzmanlar halen Türkiye'de çalışmalarını sürdürüyorlar. Ayrıca Heronların nihai kabul çalışmaları için de kalabalık bir İsrail heyeti Ağustos ayının ilk yarısında Türkiye'de olacak.

Öte yandan Türkiye ile İsrail arasında askeri alanda yürütülen diğer ortak projelerle ilgili teknik heyetlerin çalışmaları da normal seyrini aldı.
Tank modernizasyonu çerçevesinde Kayseri'de ekip bulunduran İsrail Askeri Sanayi'nin elemanları, 31 Mayıs akabinde İsrail Savunma Bakanlığının İsrailli askerlere koyduğu Türkiye yasağı ile geri çekilmişti. İsrail Askeri Sanayi elemanları, bir süre önce yeniden Türkiye'ye gönderildiler.

Türk hükümetinin satın aldığı bazı küçük çaplı uçaklar için İsrailli Aeronautics savunma sistemleri firmasının verdiği teknik destek kapsamında Batman'da görev alan ve 31 mayıs sonrası geri çekilen İsrailli ekip de yaklaşık 3 hafta önce Türkiye'ye gitti.


http://www.internethaber.com/son-heronlarin-teslim-tarihi-aciklandi-273839h.htm
Başlık: İsrail, Türkiye'deki Heronları kapattı
Gönderen: SKYWOLF - 13 Ağustos 2010, 09:46:29
İsrail, Türkiye'deki Heronları kapattı

13 Ağustos 2010 Cuma 00:01
'Açı' programında konuşan Doç. Dr. Sedat Laçiner'den çok önemli iddia: İsrail, Heronları 'Türkiye'ye kapattı'...
 

'Açı' programında konuşan Doç. Dr. Sedat Laçiner'den çok önemli iddia: PKK, İskendurun Deniz Üssü'ne saldırırken, İsrail, Heronları 'Türkiye'ye kapattı'...

Mayıs ayının sonunda Hatay'ın İskenderun ilçesinde Deniz İkmal Destek Komutanlığına teröristlerce yapılan saldırı sonucu 7 askerimiz şehit olmuştu. Tam da Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince düzenlenen kanlı baskına denk gelen bu hain saldırı sonrası, Türkiye kamuoyunda İsrail-PKK ilişkisi tartışılmaya başlanmıştı. Bu tartışmaya uluslararası basından da çeşitli katkılar olmuştu. Örneğin İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen DEBKA file sitesi saldırı üzerine verdiği haberinde, İskenderun'un, 'son iki ayda sessizce İsrail karşıtı bir askeri merkez haline getirildiğini öne sürmüş, 'Türkiye'nin, Suriye ve Lübnan'daki hedefleri, potansiyel İsrail saldırılarına karşı savunmak için Mayıs ortasında limana hava savunma füzeleri naklettiği'ni de iddia etmişti.

Amerikan basınından World Net Daily'nin verdiği haberde, Hatay'daki Deniz Üssüne düzenlenen ve PKK tarafından üstlenilen saldırı, PKK tarafından kiralanan İsrailli özel askerler tarafından gerçekleştirildiği yazılmıştı. İşte bu tartışmaları tekrar Türkiye'nin gündemine taşıyacak nitelikte yeni bir açıklama yapıldı.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu USAK Başkanı, Uluslararası İlişkiler ve Ortadoğu uzmanı Doç. Dr. Sedat Laçiner, TRT Haber'de yayınlanan 'Açı' programında, PKK'nın iskenderun saldırısıyla ilgili çok tartışılacak bir iddia ortaya attı. Laçiner, "PKK'nın iskenderun saldırısını yaptığı gece, İsrail Heronlar'ın görüntülerini Türkiye'ye vermedi" dedi.

TRT Haber'de her salı saat 20.10'da yayınlanan, gazeteci Faruk Bilgin'in sunduğu 'Açı'ya, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Prof. Dr. Vedat Bilgin ile Doç. Dr. Sedat Laçiner yorumcu olarak katılıyor. YAŞ kararları ile Lübnan-İsrail gerginliğinin ele alındığı dün akşamki programda Sedat Laçiner, İsrail-PKK ilişkisine dair daha önce hiç açıklanmamış bir bilgi paylaştı.

Programda, kamuoyunda da tartışılan "İnsansız hava uçakları Heronlar'ın topladığı bilgi İsrali'e ulaşıyor mu?" sorusu gündeme geldi. Bunun üzerine söz alan Doç. Dr. Laçiner şunları söyledi:

"Heronlar'ın görüntüleri yazılım nedeniyle İsrail'e gidiyor. İsrail de o görüntüyü görüyor. İsterse durdurabilir... Bugüne kadar durdur du mu? bugüne kadar bir kez durdurdu... Heron görüntülerini bir kez biz göremedik. Ne zaman? İskenderun'da Deniz Üssü'ne saldırı yapıldığı gün, biz göremedik; İsrail durdurdu."

Doç. Dr. Laçiner'in bu açıklamasından sonra, konuyla ilgili yetkililerden bir açıklama bekleniyor. Akıllarda kalan soru ise şu: İsrail'in Türkiye'ye sattığı Heronlar üzerinde nasıl bir kontrolü var?

http://www.internethaber.com/israil,-turkiyedeki-heronlari-kapatti-281998h.htm?interstitial=true
Başlık: İsrail, Türkiye'deki Heronları kapattı
Gönderen: levo - 13 Ağustos 2010, 10:44:03
Bu gercekten mümkünmü? Heronlara takili olan kameralar aselsan yapimi degilmi?
Başlık: İsrail, Türkiye'deki Heronları kapattı
Gönderen: SKYWOLF - 13 Ağustos 2010, 10:57:32
Kameralar sadece gözlem araçlarıdırlar. Önemli olan kameralar da dahil uçağın tüm sistemlerini kontrol etmeyi sağlayan yazılım...
Başlık: İsrail, Türkiye'deki Heronları kapattı
Gönderen: QRI - 13 Ağustos 2010, 11:18:17
Zaten israilden o ucaklari alanda akil yok.
Başlık: İsrail, Türkiye'deki Heronları kapattı
Gönderen: HDS - 13 Ağustos 2010, 14:23:43
Yahu..  >:(
Başlık: İsrail, Türkiye'deki Heronları kapattı
Gönderen: SKYWOLF - 13 Ağustos 2010, 14:34:55
Yahu..  >:(
Ne var yahu?   :D :D
Başlık: İsrail, Türkiye'deki Heronları kapattı
Gönderen: swors - 13 Ağustos 2010, 17:23:01
bu çok dogal bir durum sonuçta hiç bir devlet hiç bir devlete ileride kendine karşı kullanıla bilecegi ihtimaline ve casusluk maksatlı
üretigi  silahları körü körüne satmaz kaç tane f 16 uçagımız düştü kimse merak bile etmedi
iyisimi biz dişardan böyle gelişmiş örneklerden 3-5 tane alıp bunlara bakaraktan daha gelişmişini üretemeliyiz
ANKA;örnegindde oldugu gibi
Başlık: İsrail, Türkiye'deki Heronları kapattı
Gönderen: SKYWOLF - 13 Ağustos 2010, 17:29:13
bu çok dogal bir durum sonuçta hiç bir devlet hiç bir devlete ileride kendine karşı kullanıla bilecegi ihtimaline ve casusluk maksatlı
üretigi  silahları körü körüne satmaz kaç tane f 16 uçagımız düştü kimse merak bile etmedi
iyisimi biz dişardan böyle gelişmiş örneklerden 3-5 tane alıp bunlara bakaraktan daha gelişmişini üretemeliyiz
ANKA;örnegindde oldugu gibi

Düşen F-16 sayımız ortalamanın üzerinde değil ki! ABD'de düşüyorlar, bizde de, Başka kullanıcılarda da. Kaldı ki uçuş süremiz dünya ortalamasının üzerinde.
Başlık: İsrail, Türkiye'deki Heronları kapattı
Gönderen: HDS - 13 Ağustos 2010, 17:53:12
Yahu bu görüntüler Tayyareden yer istasyonuna doğrudan gelmiyor mu RF veribağı ile.. Arada nereye gidiyor da geliyor?.. Hangi veriyolu üzerinden?.. Hangi yazılım?..
Başlık: İsrail, Türkiye'deki Heronları kapattı
Gönderen: SKYWOLF - 13 Ağustos 2010, 17:58:32
Sevgili HDS, son zamanlarda olmaması gereken,  açıklan(a)mayan o kadar vahim olaylar oluyor ki! İnsanın aklına herşey geliyor artık. Artık görüntüler RF bağıyla yere mi geliyor, yoksa başka bir bağ ile başka bir yerlere mi gidiyor bilemez olduk. Tek bildiğim şey bütün bu teknolojik alete rağmen halen şehit sayımızda artış var.
Başlık: İsrail, Türkiye'deki Heronları kapattı
Gönderen: armata - 18 Ağustos 2010, 19:08:16
Başkasının gözü kulağıyla ancak bukadar.74'te aklımız başımıza biraz geldi şimdi heron hadiseleriyle biraz daha geldi ama bu iş hep böyle gidecekse çok acılar yaşarız.Birinin ambargo koymasını,öbürünün heronu kapamasını mı bekleyecez akıllanmak için?
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 21 Ağustos 2010, 15:31:20
TSK’dan flaş HERON açıklaması

TSK’dan heron iddialarına açıklama geldi
Genelkurmay: Hantepe'de bilerek müdahale edilmediği iddiası gerçek dışı. Heron iddialarıyla ilgili idari işlemler zamanında başlatıldı...

Genelkurmay Başkanlığı, Hantepe saldırısı ve Heron iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Yaklaşık 20 gündür Türk medyasında yankılanan Heron skandalı il ilgili olarak TSK'dan ilk açıklama geldi.

O GÖRÜNTÜLER SALDIRI ANI GÖRÜNTÜLERİ
Kamuoyuna sunulan bilgi ve görüntülerin 'eksik ve yanlış' olduğu iddia edilen açıklamada 'İdari ve adli işlemler zamanında başlatılmıştır.' denildi. Hantepe saldırısı sırasında Heron'ların bölgenin 40 km uzağında farklı bir bölgede olduğu kaydedilirken, olay öğrenilir öğrenilmez helikopterlerin bölgeye yönlendirildiği ancak yoğun siz ve toz bulutu nedeniyle helikopterlerin geri döndüğü belirtildi.

İşte TSK'dan yapılan iki sayfalık o açıklama:
1. HAKKÂRİ ili, ÇUKURCA ilçesi HAN Tepedeki üs bölgesine ve yakın emniyet kuvvetine 19/20 Temmuz 2010 gecesi yapılan terörist saldırısı ile ilgili olarak, medyada çeşitli haber, yorum ve görüntüler yer almaktadır.


2. Ölümle neticelenen her iç güvenlik olayında olduğu gibi bu olayla ilgili olarak da adli soruşturma, ilgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından hemen başlatılmıştır. Ayrıca, olayın idari yönden de incelenmesi maksadıyla; J.Asyş.Kor.K.lığınca, teşkil edilen idari soruşturma heyeti de olayın incelemesine başlamıştır. 30 Temmuz 2010 günü de Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Askeri Savcılıktan olayın soruşturulmasını istemiştir.

İDARİ SORUŞTURMANIN NETİCELENMESİNİ BEKLEDİK
3. Olayın ne şekilde cereyan ettiği tam olarak belirlenmeden kamuoyuna eksik ve yanlış bilgi vermemek ve yürütülmekte olan adli soruşturmalara müdahil olmamak amacıyla, en azından idari soruşturmanın neticesinin alınması ve değerlendirilmesi beklenmiştir.

4. İdari soruşturma ise ilgili karargahlara, 9 Ağustos günü ulaşmıştır. İdari soruşturmanın değerlendirilmesi ile olayla ilgili diğer mevcut bilgi ve belgelere dayalı olarak yürütülmekte olan adli soruşturmalara da zarar vermemek kaydıyla, olayla ilgili açıklanabilecek hususlar aşağıdadır:

HANTEPE SALDIRISI
a. HAN Tepe üs bölgesi ve yakın emniyet kuvveti mevzilerine yoğun terörist ateşi, 20 Temmuz gecesi saat 01.45'te altı değişik noktadan aynı anda başlamıştır. Olayı öğrenen ve o sırada DİYARBAKIR'da bulunan dönemin 2'nci Ordu Komutanı da saat 02.00'den itibaren olayın takip, sevk ve idaresine müdahil olmuştur.

HERONLAR 40 KM UZAKTAYDI
b. Olay anında insansız hava aracı, 40 km. kadar uzakta başka bir bölge üzerinde olduğundan derhal HAN Tepe bölgesine yönlendirilmiş, saat 02.15'te HAN Tepe üzerinde olmuş ve görüntü aktarmaya başlamıştır. Buradan açıkça anlaşılacağı üzere saldırı öncesi yaklaşan teröristlerin görüntülerinin aktarılmış olması söz konusu değildir.

c. Basına yansıyan insansız hava aracı görüntülerinden, en erken olanının zamanı ise 02.31'dir ve olayın başlangıcının yaklaşık 46 dakika sonrasına aittir.

HELİKOPTERLER GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALDI
ç. Olayın başlaması üzerine HAKKÂRİ'de konuşlu bulanan taarruz helikopterlerine emir verilmiş, helikopterler, zorunlu hazırlıklarını müteakip havalanmış, ancak Çığlı Suyu (ZAP) vadisindeki yoğun sis ve toz bulutu nedeniyle güneye, ÇUKURCA bölgesine geçememiş, yarım saat süren denemeyi müteakip, HAKKÂRİ'ye dönmek zorunda kalmışlardır.

d. Aynı helikopterler, hava şartlarının iyileşmesi üzerine, saat 04.30'da HAN Tepe üzerinde olmuş ve bölgeden uzaklaşmaya çalışan teröristleri ateş altına almışlardır.

e. Uzaklaşmaya çalışan teröristler, aynı zamanda topçu ve havanlarla da ateş altına alınmıştır.

f. Hava aydınlandıktan sonra, teröristlerin çevredeki hakim arazilerde mevzilendirdikleri DOÇKA silahları, bölgedeki helikopter faaliyetlerini tahdit etmiş, helikopterlerin inememesi nedeniyle, tahliyeler karayoluyla yapılmıştır.

g. DOÇKA mevzilerinin yerlerinin tespit edilmesi üzerine, bölgeye iki sorti hava harekatı icra edilerek bu mevziler tahrip edilmiştir.

HERON GÖRÜNTÜLERİ 30 NOKTADAN İZLENMİYOR
h. İnsansız hava aracı görüntülerinin hangi makamlar tarafından izleneceği 2'nci Ordu Komutanlığınca ve sadece ilgili birlikler dikkate alınarak belirlenmektedir. Otuz ayrı merkezden bu görüntülerin izlendiği iddiası maksatlı ve gerçek dışıdır.

GÖRÜNTÜLER ÇATIŞMA SONRASINA AİT
i. Olayın cereyan şeklinden de görüleceği gibi, medyaya yansıyan görüntüler, çatışmanın başlamasından sonraki sürece aittir ve çatışma süresince de ilgili komutanlıklar alınması gereken tedbirleri almış veya almaya çalışmışlardır.

5. Diğer olaylarda da olduğu gibi, bu olayda da gerekli görülen idari ve adli işlemler zamanında başlatılmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, soruşturma safhalarının gizlilik sürecine azami şekilde özen ve dikkat göstermekte olup çok zorunlu durumlar dışında, soruşturma süreçlerinde açıklama yapmaktan kaçınmaktadır. Bu hassasiyete başka anlamlar yüklemek yersizdir ve yanlıştır.

http://www.ensonhaber.com/tskdan-flas-heron-aciklamasi.html
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: _darkraven_ - 22 Ağustos 2010, 11:23:24
Olay gercekleseli 18 gun olmus iddialar havalarda ucusmus genelkurmay lutfedip aciklama yapmis...

------------------
Bilgi kirliligi bilincli olarak yaratiliyor maksat halk-ordu bagini kirmak bizim cok sevgili  pasalarimizda ellerinden geldigince bilgi kirliligine destek oluyorlar...

Bunun sonu divan-i harptir...
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: boxer - 22 Ağustos 2010, 17:57:14
O uçaksavarlar oraya yerleşirken neredeydiniz , teröristlerin üzerinden kobralar geçiyor ateş etmiyor o zaman neredeydiniz , mevzinin neredeyse yanında teröristler çatışmadan sonra dinleniyor o zaman neredeydiniz... bu ordu bu komutanlardan temizlenmeli.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: HDS - 23 Ağustos 2010, 09:43:10
Alıntı yapılan: _darkraven_
Bunun sonu divan-i harptir...

Hangi harbin divanı olacak bu?..
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: paukaf - 23 Ağustos 2010, 13:48:32
Alıntı yapılan: _darkraven_
Bunun sonu divan-i harptir...

Hangi harbin divanı olacak bu?..
Türk ordusu teroristler ile 30 seneden beri harp yapmayıp piknikmi yapıyor yoksa?
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: _darkraven_ - 23 Ağustos 2010, 17:55:48
Alıntı yapılan: _darkraven_
Bunun sonu divan-i harptir...

Hangi harbin divanı olacak bu?..

30 yildir devam eden harbin divani...
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: HDS - 23 Ağustos 2010, 18:40:59
Ne zaman savaş ilan ettik?..

Ben değilim, askerin, bürkratın, hukukçunun hülasası söylüyor "harp" değildir diye..
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: paukaf - 23 Ağustos 2010, 21:16:38
Ne zaman savaş ilan ettik?..

Ben değilim, askerin, bürkratın, hukukçunun hülasası söylüyor "harp" değildir diye..
En büyük mahkeme var(Mahkemei kübra).Onda kıvırma yolu yok.Harp olmuş olmamış bunada bakılmaz.O zaman divanı çekyatı görür kim suçluysa.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 23 Ağustos 2010, 21:18:39
Terörle mücadele bir savaş hali değil. Ancak neredeyse bir savaş yapmış kadar büyükkayıp söz konusu. Yukarıdaki açıklama açıkçası beni tatmin etmedi. Ancak bu görüntülerin sivillerin elinde nasıl geçtiğini düşünürsek, bu olayın altında TSK'ni hedef alan alanların olduğu gerçeği gün yüzüne çıkar. Görüntüler falanca örgütün gizli kameralarıyla çekilip servis edilen görüntüler değil. Açıklamada da vurgulandığı üzere bizim gözetleme uçaklarımızın çektiği görüntüler. Bunlar askeri gözlem uçağının çektiği görüntüler. Gizli askeri bilgi ve sivillerin elinde. Bakalım soruşturma bu önemli konuyu aydınlatacak mı?
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: boxer - 24 Ağustos 2010, 04:12:41
Terörle mücadele bir savaş hali değil. Ancak neredeyse bir savaş yapmış kadar büyükkayıp söz konusu. Yukarıdaki açıklama açıkçası beni tatmin etmedi. Ancak bu görüntülerin sivillerin elinde nasıl geçtiğini düşünürsek, bu olayın altında TSK'ni hedef alan alanların olduğu gerçeği gün yüzüne çıkar. Görüntüler falanca örgütün gizli kameralarıyla çekilip servis edilen görüntüler değil. Açıklamada da vurgulandığı üzere bizim gözetleme uçaklarımızın çektiği görüntüler. Bunlar askeri gözlem uçağının çektiği görüntüler. Gizli askeri bilgi ve sivillerin elinde. Bakalım soruşturma bu önemli konuyu aydınlatacak mı?
Bu görüntüler sızmasaydı askerimizin nasıl ihmaller sonucu hatta hainlikler sonucu şehit olduklarından haberimiz olmayacaktı.Bu görüntüleri sızdıranlar çok büyük bir ihaneti gözler önüne sermiştirler çok kutsal bir görevi yerine getirmiştirler.Bir ara teröristleri herondan izleyen bir binbaşının teröristlere karşı harekat düzenlenmemesi sebebiyle kafasını o esnada duvarlara vurduğu söylenmişti.TSK görüntüyü sızdıranları arayacağına içerideki hainleri yok etmeli artık helikopterden vadiye mi atacaklar ne gerekiyorsa yapılmalı.Görüntüler açık , net , gerçek herşey ortada hala daha sızdıranlar merak ediliyor onlar milliyetçi insanlar yoksa böyle bir riski alamazdılar.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: boxer - 24 Ağustos 2010, 04:40:42
Genelkurmay ın sessiz kalması 15-20 gün geçtikten sonra açıklama yapması ordu içerisindeki hainlerin ne kadar üst rütbede ve çok etkin görevlerde olduğunun göstergesidir.İnşallah kısa sürede TSK bu hasatı yapacaktır hainlerin hepsi temizlenecektir.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: paukaf - 24 Ağustos 2010, 05:02:07
Yahudiler hep diyor biz 3 tane devlet kurduk
Birincisi Amerika
İkincisi İsrail
Üçüncüsü T ile başlıyordu acaba hangisiydi?
Belki buradan yola çıkarsak heron meron bütün skandallr aydınlanır!!! Aydınlanmazmı?
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 24 Ağustos 2010, 09:15:26
Süren bir soruşturma hakkında gerçekliği kanıtlanmamış varsayımlar, söylentiler, şehir efsaneleri vs hakkında konuşarak kesin kanaate varılmaz, kimse hainlikle suçlanamaz.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: _darkraven_ - 24 Ağustos 2010, 10:43:51
Genelkurmay dikkatli davranmali;sehit ailelerinin muvazzaf askerler hakkinda suc duyurusunda bulundugu,sehit cenazesinde sehit yakininin genelkurmay baskaninin taziyesini kabul etmedigi,basbakanin celenginin yirtilip hukumet uyelerinin neredeyse dayak yedigi gunleri yasiyoruz.

Her gun 10 ar 10 ar sehit geldigi 90 yillarin ortalarinda bile boyle seyler yasamamistik...

Millet ordusuna supheyle bakar oldu ama bunun sorumlusu millet degil yonetici elitler...(asker ve sivil)

Her gun bir baska rezalet ortaya cikiyor mizrak artik cuvala sigmiyor.Temiz bir sayfa cekip sifirdan baslamali mucadeleye.

Orgutun para kaynaklari,insan kaynaklari,silah kaynaklari,uyusturucu nakil hatlari hatta itlerin giydigi lastik ayakkabi ve yesil kiyafetleri kim uretiyorsa mossad vari yontemlerle ortadan kaldirilmali.Roj tv binasi OKK timince basilip bina bombalanamali bir an once musadece sistemimiz degismeli karakol sistemi yerine daha mobil birliklerle mucadele edilmeli.

Bunlar acilen yapilmali...
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: boxer - 24 Ağustos 2010, 15:26:45
Süren bir soruşturma hakkında gerçekliği kanıtlanmamış varsayımlar, söylentiler, şehir efsaneleri vs hakkında konuşarak kesin kanaate varılmaz, kimse hainlikle suçlanamaz.

http://www.youtube.com/watch?v=oQYycyIdE8s bu videoyu izlediniz mi ve bu sayfadaki en altın bir üstündeki videoyu izledin mi http://www.habervakti.com/?page=news_details&id=32140 hainlik görüntüleriyle belgelenmiştir.Resmen askerler göz göre göre öldürtülmüş çatışma 1 neredeyse 1 saat devam ediyor bari karakoldan asker gelsin o da yok hainlik o kadar büyük ki teröristler çatışmadan sonra canlı kalan asker var mı diye mevzilerde cirit atıyor ve daha sonra da karşı tepede oturup dinleniyorlar  tüm bunlar 1 saat sürüyor karargah izliyor karakol sesleri duyuyor ama yardım yok bu hainliği görmek için yargı kararının beklenmesine gerek yok Osman Pamukoğlu Paşa ne diyor "Horoz çizip altına horoz yazmaya gerek yok" bu olayda aynı şekilde herşey ortada.Şimdi herkes şu soruyu soruyor peki neden neden mi amaç açılım sürecinde çok şehit verilerek açılımı yapan hükümeti seçimde zora sokmak sırf siyasi menfaatler için kendi askerlerini öldürten bir hain kadrosu mevcut TSK içerisinde Anayasa  değişmeden bu hainler temizlenemez.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 24 Ağustos 2010, 15:37:16
O videoyu da izledim, videoyla ilgili yapılan açıklamayı da okudum. Bu nedenle de tekrar söylüyorum, "Süren bir soruşturma hakkında gerçekliği kanıtlanmamış varsayımlar, söylentiler, şehir efsaneleri vs hakkında konuşarak kesin kanaate varılmaz, kimse hainlikle suçlanamaz." Bunu özellikle belirttim ki bazı şeyleri anlayabilesiniz diye.

8 - Yargıda veya soruşturmada olan bir dava veya konuyla ilgili olarak, adaletin sağlanması çalışmalarını olumsuz yönde etkileyecek, herhangi bir kanıta, belgeye dayandırılmamış iddiaların ve söylemlerin site içerisinde dile getirilmesine izin verilmez.

Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: EfsaneAsker - 24 Ağustos 2010, 19:30:26
Valla ben videoyu izleyemedim, yani 4. dakikadan sonra içim gitti. Ne oldu bilmiyorum. 1.45'te saldırı başlandı deniyor. 2 ihtimal var ya iki üç şerefsiz üst düzey komutan zevk alarak bombalar arasında şehit düşen askerleri izledi yada bizim ordunun durumu vahim yani sevkiyat açısından. Oraya ne helikopterimiz gitmiş ne de bir tane askerimiz yardım için. Sis varsa heron nasıl uçup görüntü alıyor onu da anlayamadım. Ben yine de ordu yetkililerine hala kabahat bulmamaya çalışıyorum.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: boxer - 25 Ağustos 2010, 01:41:32
O videoyu da izledim, videoyla ilgili yapılan açıklamayı da okudum. Bu nedenle de tekrar söylüyorum, "Süren bir soruşturma hakkında gerçekliği kanıtlanmamış varsayımlar, söylentiler, şehir efsaneleri vs hakkında konuşarak kesin kanaate varılmaz, kimse hainlikle suçlanamaz." Bunu özellikle belirttim ki bazı şeyleri anlayabilesiniz diye.

8 - Yargıda veya soruşturmada olan bir dava veya konuyla ilgili olarak, adaletin sağlanması çalışmalarını olumsuz yönde etkileyecek, herhangi bir kanıta, belgeye dayandırılmamış iddiaların ve söylemlerin site içerisinde dile getirilmesine izin verilmez.


Buradaki amaç kamuya mal olmuş insanların görüş bildirmemeleridir çünkü yargıyı baskı altına alabilirler ... ama biz birer kamu idarecisi değiliz ve bizim yazışmalarımız yargı çevrelerini etkileyemez bu çok saçma bir kural bence kaldırılmalı sayın SKYWOLF.Çünkü buradaki amaç paylaşarak bilgiyi artırmak , doğruları tespit etmek.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 25 Ağustos 2010, 14:48:11
Kusura bakmayın ama sizin burada kendi düşüncelerinizi yazmanız gerçeği ortaya çıkarmaya veya bilgi birikimine neden olmuyor. Aksine elinizde geçerli bir delil yokken olayları sadece kendi pencerenizle değerlendiriyor ve yargıda bulunuyorsunuz. Peki elinizde bir delil var mı? Yok! Kısacası bilgi sahibi olmadığınız konularda fikir sahibi olmuş oluyorsunuz. Bu noktaya kadar sitemizde zaten bir sorun yok. Ancak görüş bildirirken kesin yargıda da bulunuyorsunuz ki işte bu çok vahim bir hata oluyor.

Biriniz hainlikten bahsediyor, bir diğeriniz Türkiye'yi yahudilerin kurduğundan. TSK içerisinde hainler varsa bunun hesabını öncelikle TSK sorar, ki TSK soruşturmanın devam ettiğini açıklamasında belirtiyor. Diğer suçlama için ise bizler Türkiye Cumhuriyeti'ni Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Türk milletinin, pek çok şeyini feda ederek kurduğunu biliyoruz. Birşeyler yazarken neler yazdığınıza dikkat ediniz.

O kural aynen kalacak.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: HDS - 26 Ağustos 2010, 19:26:34
Ay aman of.. Burayı da şakirtler mi bastı ne oldu bilmiyorum ama..

Hiç dokunasım yoktu.. TRM forumunda bir elemana izah edebilmek için bir şeyler karaladım.. Bir iki resim çizdim.. Olayı izleyip, Gn. Kr. açıklamasını okuyup, halen "olur mu yau!" diyen arkadaşların dikkatine, bir de buraya kırık dökük kopyalayabilirim..

Alıntı yapılan: Gn. Kr.
ç. Olayın başlaması üzerine HAKKÂRİ'de konuşlu bulanan taarruz helikopterlerine emir verilmiş, helikopterler, zorunlu hazırlıklarını müteakip havalanmış, ancak Çığlı Suyu (ZAP) vadisindeki yoğun sis ve toz bulutu nedeniyle güneye, ÇUKURCA bölgesine geçememiş, yarım saat süren denemeyi müteakip, HAKKÂRİ'ye dönmek zorunda kalmışlardır.

d. Aynı helikopterler, hava şartlarının iyileşmesi üzerine, saat 04.30'da HAN Tepe üzerinde olmuş ve bölgeden uzaklaşmaya çalışan teröristleri ateş altına almışlardır.

e. Uzaklaşmaya çalışan teröristler, aynı zamanda topçu ve havanlarla da ateş altına alınmıştır.

f. Hava aydınlandıktan sonra, teröristlerin çevredeki hakim arazilerde mevzilendirdikleri DOÇKA silahları, bölgedeki helikopter faaliyetlerini tahdit etmiş, helikopterlerin inememesi nedeniyle, tahliyeler karayoluyla yapılmıştır.

g. DOÇKA mevzilerinin yerlerinin tespit edilmesi üzerine, bölgeye iki sorti hava harekatı icra edilerek bu mevziler tahrip edilmiştir.


Buna göre muhtemelen durum aşağıdaki resimdeki gibi olmuş. Hantepe aşağıdaki okun ucunda, Zap suyu vadisi ise o pembe bulut boyunca tüm Hakkari'yi baştan sona katediyor..:

(http://img826.imageshack.us/img826/1976/zapj.jpg)

Hakkari'yi Kuzeydoğu ile güneybatı ekseninde kateden Zap vadisi, -ki vadi tabanı 1000+ mt irtifalıdır- sis sebebi ile uçuşa müsade etmemiş.. Yani tayyareler (Kobralar) Hakkari'den kalkmış, çevrelerindeki 3400-3500 mt zirve irtifası olan tepelerin üzerinden aşıp geçmeleri, silah ve yakıt yükü ile mümkün ve emniyetli olmayacağından, bir şekilde vadiler boyunca ilerlemeleri gerektiğinden yarım saat uğraşıp, ancak emniyetli seyir mümkün olmadığından geri dönmüşler.. Zira Hakkari çevresi, Zap çevresinin en rahat yeri böyle:

(http://img834.imageshack.us/img834/8554/02072009h3.jpg)

..ekserisi ise böyle:

(http://img843.imageshack.us/img843/3285/5013369.jpg)

Bu sis muhtemelen tüm vadiye yayılmış ve Kuzeydeki Hakkari'nin güneydeki Hantepe ile bağını kesmiş..

Yukarıdaki resme bakarsanız, sisin muhtemelen bulunduğu bölge ile Hantepe'nin epey uzak ve tamamen farklı bir topoğrafyada olduğunu görürsünüz.. Yani Hakkari tarafını bağlayıp, Hakkari'den kuzeydou, güneybatı ekseninde aşaıya kadar inen sis kolonu Hantepe'yi etkilememiş olabilir.. Yani Heron orada tamamen net görüntü alıyor olabilir.. Sis zaten genelde böyle oluşur.. Ekseriyeten lokaldir.. Belirli hava durumlarının oluşması ile olur..

Daha sonra zaten aralık bulununca aynı Kobralar kalkıp bunları tepelemiş.. Ancak örgütün de eli armut toplamadığı için, hakim bölgelere uçaksavar, yani Doçka'lar yerleştirmişler.. Bunlar da havadan birik naklini sekteye uğratmış.. Zira tayyareler muhtemelen birlikleri daha uzak bölgelere bırakmak durumunda kalmış.. Kalanı da birlikler yayan tamamlarken, muhtemelen Diyarbakır'dan kalkan F-16'lar da bu sırada Doçka'ları vurmuş.. Sonrasında ise sıcak takip, uçarbirlik harekatı devam etmiştir..

Tabi buraları izleyemiyoruz.. Bir yandan da tabi oraları gül bahçesi zannetiğimizden eldeki imkanlarla intikal kolay oluyor sanıyoruz..


Elde daha fazla Kobra olsa, bunlar başka yerlerde de konuşlu olsa, yetişmek mümkün olur muydu?.. Belki evet.. Genel olarak, çevrenin intikal güvenliğinden emin olmadan helikopterlere 10'lu 20'li asker doldurup asker tıkıp göndermekte risk var mıdır?.. Düşürülecek bir tayyare ile 15+ askerin şehit olacağı malum iken, evet.. Bölgedeki her karakol ve hemen her mevzi, bu tip bir saldırıya karşı koyabilecek, bu saldırıyı uzun süre ve tek başına sürdürebilecek donanıma ve ateş gücüne sahip midir?.. Eh, evet..

Adam kalkıp, geç güç falan bir açıklama yapmış.. "Hayır koltuğa yaslanıp izlemedim, ama eldeki imkan sebebiyle, şartlar ve hava durumu sebebi ile geciktim.." diyor.. Bu açıklamanın doğrulup barındırabilir tarafı var gibi de duruyor.. Akla yatkın.. E o zaman "evet orada değildim, ve dolayısı ile gerçeği bilmiyorum, ama bu da akla yatkın" deyip, bunu da cebine koymalı.. Hele ki ağız dolusu "hainlik" iftirası savurmadan önce..

O zaman takkemizi önümüze alıp bir daha düşünelim.. İnanmak istediğimize kılıf mı yaratıyoruz? Eldeki donelerle bir akıl mı yürütüyoruz?..
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: paukaf - 26 Ağustos 2010, 19:34:51
Tabii dediğin gibi sayın HDS (muhtemelen)...Hade be sende..Görüntüleri baştan sona izledinmi sen?
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: HDS - 26 Ağustos 2010, 19:38:52
Enteresan.. "Hade len" diye bir yazı okuyorum.. Sonra bir daha bakıyorum.. Yazı sürekli değişiyor.. Yumuşuyor..


İzledim tabi de.. Senin aklın başında mı muhterem?..
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: paukaf - 26 Ağustos 2010, 19:41:20
Enteresan.. "Hade len" diye bir yazı okuyorum.. Sonra bir daha bakıyorum.. Yazı sürekli değişiyor.. Yumuşuyor..


İzledim tabi de.. Senin aklın başında mı muhterem?..
O zaman burada bilirkişi heyeti gibi kafana göre atıp tutuyosun.Habire muhtemelen muhtemelen.Ordamıydın sen o gece?Görüntüleri izlerken kafan iyiymiydi senin?
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 26 Ağustos 2010, 19:41:30
Tabii dediğin gibi sayın HDS (muhtemelen)...Hade be sende..Görüntüleri baştan sona izledinmi sen?

Hitap şeklinizi gözden geçirirseniz memnun oluruz.

Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: paukaf - 26 Ağustos 2010, 19:41:58
Tabii dediğin gibi sayın HDS (muhtemelen)...Hade be sende..Görüntüleri baştan sona izledinmi sen?

Hitap şeklinizi gözden geçirirseniz memnun oluruz.


Tabi olur
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: HDS - 26 Ağustos 2010, 19:46:25
 :)

Eh, "muhtemelen" olacak tabi.. Bu anlatılanın gerçek olup olamayacağının testi.. Orada olan bilir.. İkimiz de değiliz.. Sen bilmeden "olmaz" deyip küfretmek istiyorsun.. Sana söyleneni yutuyorsun.. Ben "olabilir" diyorum.. Bu da hoşuna gitmiyor.. Bu da böyle sürer gider.. Zaten bu yazılar okumak isteyeceğe.. Küfrü seçene değil.. Onlar memnun zaten hayatından..


..

Heron'larla izlendi geyiğindense, o karakol ve mevzinin bu saldırıya neden gerekli şiddette cevap veremediği ile ben daha çok ilgileniyorum..
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: paukaf - 26 Ağustos 2010, 19:53:50
:)

Eh, "muhtemelen" olacak tabi.. Bu anlatılanın gerçek olup olamayacağının testi.. Orada olan bilir.. İkimiz de değiliz.. Sen bilmeden "olmaz" deyip küfretmek istiyorsun.. Sana söyleneni yutuyorsun.. Ben "olabilir" diyorum.. Bu da hoşuna gitmiyor.. Bu da böyle sürer gider.. Zaten bu yazılar okumak isteyeceğe.. Küfrü seçene değil.. Onlar memnun zaten hayatından..


..

Heron'larla izlendi geyiğindense, o karakol ve mevzinin bu saldırıya neden gerekli şiddette cevap veremediği ile ben daha çok ilgileniyorum..
Şu olabilir bu olabilir deyip birde görüntüleri olan konularda muhtemelen deyip aksini iddia edersen ben sana bir muhtemel listesi çıkarırım site kapanır.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 26 Ağustos 2010, 20:21:45

Heron'larla izlendi geyiğindense, o karakol ve mevzinin bu saldırıya neden gerekli şiddette cevap veremediği ile ben daha çok ilgileniyorum..

Sayın HDS, teknik değerlendirmelerinizle olasılıkları güzel bir şekilde belirtmişsiniz. Teşekkürler. Acaba o mevzidekilerin cevap yeterince cevap veremeyişinin nedeni iletişimdeki olası aksamalar olabilir mi dersiniz?
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: boxer - 26 Ağustos 2010, 22:57:34
Hds 1 saat süren bir çatışma ardından da mevzileri hayatta olan asker var mı diye kontrol eden teröristler bunu ne bana ne de Türk milletine kimse yutturamaz sis mis...üstelik bu mevzileri gezen teröristler mevziden biraz uzak bir yerde oturup dinleniyorlar çatışma bittikten sonra malesef ordumuzda üst rütbelerde hainler var inşallah Koşaner Paşa göreve gelir gelmez hepsinin kafasını koparttırır.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: HDS - 27 Ağustos 2010, 01:24:08
Hainligi bilemem.. Isini iyi yapamayan var midir?.. Vardir.. Biz ne isek, asker de o.. Otobus soforu ne kadar isinde iyi ise, teraml kameraci a havanci da az daha iyi olabilir..
1 saat 2 saat oralarda, o imkanlarda, o anki durumda intikal icin cok kisa zamanlar aslinda.. Bizi sehir hayatimiz yaniltiyor.. Ama sartlarin ne derece kit kanaat oldugu belki de sorun.. Adamin nasil karsi tepeye Docka kurabildigi sorun.. Ates gucu yuksek bir karakolun nasil bu derecede baskin yiyebildigi sorun..
Heron skandali falan benim icin bir sey ifade etmiyor.. Beni baska baska sikintilar ilgilendiriyor.. Ama tabi isin icerisinde skandallar olayinca bir cogumuzun ilgisini cekmiyor bunlar..
Arada Heron'la falan kumda oynanir, coluk cocuk hevesini alir, o ayri..
Başlık: TSK�dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: paukaf - 27 Ağustos 2010, 03:16:46
Hainligi bilemem.. Isini iyi yapamayan var midir?.. Vardir.. Biz ne isek, asker de o.. Otobus soforu ne kadar isinde iyi ise, teraml kameraci a havanci da az daha iyi olabilir..
1 saat 2 saat oralarda, o imkanlarda, o anki durumda intikal icin cok kisa zamanlar aslinda.. Bizi sehir hayatimiz yaniltiyor.. Ama sartlarin ne derece kit kanaat oldugu belki de sorun.. Adamin nasil karsi tepeye Docka kurabildigi sorun.. Ates gucu yuksek bir karakolun nasil bu derecede baskin yiyebildigi sorun..
Heron skandali falan benim icin bir sey ifade etmiyor.. Beni baska baska sikintilar ilgilendiriyor.. Ama tabi isin icerisinde skandallar olayinca bir cogumuzun ilgisini cekmiyor bunlar..
Arada Heron'la falan kumda oynanir, coluk cocuk hevesini alir, o ayri..
Bizi şehir hayatı yanıltmıyor.Aynı tepelerde 2 seneye yakın uzatmalı askerlik yaptık.Hikaye anlatma..
Heron skandali falan benim icin bir sey ifade etmiyor diyorsan o zaman düşüncelerin sende kalsın.Bak sen masal anlatıyosun şehit aileleri ile gaziler gerçekleri anlatıyor üşenmeden oku aşağıda

DEMEKKİ İSTİHBARAT VARDI
Hain saldırının görüntülerinin ortaya çıkması Aktütün şehitlerinin ailelerini bir kez daha yaraladı.

Heron görüntüleri ve istihbarat raporlarına rağmen ihmallerle gündeme gelen Aktütün saldırısının görüntüleri acıları bir kat daha artırdı. PKK'lıların katılara yükledikleri silahlara karakola saldırması ve saatler boyunca Mehmetçik'e yardım gitmemesini gören şehit yakınları bir kez daha yıkıldı. Şehit yakınları sorumluların cezalandırılmasını istiyor. Aktütün gazileri de yardımın geciktiğini vurgulayarak, çatışmadan önceki gece de teröristlerin bölgede göründüğünü hatta havan ve çeşitli silahlarla karşılık verdiklerini anlattı.

ACIMIZ TAZELENİYOR

Aktütün'de şehit olan Piyade Çavuş İlhan Küçüksolak'ın babası Kemal Küçüksolak iddialarla ilgili Genelkurmay'ın kendilerine "Yok böyle bir şey" dediğini söyledi. Küçüksolak, "Aktütün'deki çatışmada uzun süre hiçbir yardım gitmiyor. Kafamızda illa ki kuşkular var. Orada 60 tane asker tek başına çatıştı. Yardım gitmeyince çoğu kan kaybından gitti. Kurtulacak olanlar vardı. Yani bizce karanlık. Acımız gittikçe tazeleniyor. İşin içinden çıkamıyorum" diye konuştu.

Aktütün'de şehit olan bir diğer Mehmetçik olan Halil İbrahim Arılık'ın babası Turan Arılık da konunun aydınlatılması için insanların elinden geleni yapmasını istedi. Sorumluların cezalandırılması gerektiğini belirten Turan Arılık şunları söyledi:

"Heron görüntüleri var. Burada yardım çok geç geldi ve ihmal var.Genelkurmaybizi aydınlatması gereken durumlarda sessiz kalıyor. Bu durumlar benim acımı daha da artırıyor. Her sabah çocuğumun mezarı başına gidiyorum dua ediyorum. Bu olaylar artık aydınlansın."

DEMEK Kİ İSTİHBARAT VARDI

Aktütün gazisi Veysel Kızılay da yardımın kendilerine geç ulaştığını doğruladı. Hava yoluyla Aktütün Karakolu'nun 15 dakikalık mesafede olduğunu belirten Kızılay, "Ama helikopterler bize saatler sonra geldi" dedi. Çatışmadan 1.5 buçuk saat sonra gelen helikopterler dışında destek olarak herhangi bir kuvvetin gönderilmediğini anlatan Aktütün gazisi, "Askeriyede her iş emir komuta sistemiyle işlediği için hemen çıkaramayabiliyorlardır. Bir de çatışmadan bir iki gün önce askerler gelmişti. Demek ki istihbarat bir şey vardı. Zaten bir gün önce de PKK'lıların görüntüsünü aldık ve ateş ettik, havan attık" dedi.

BU KADAR KALABALIK BEKLEMİYORDUK!

Aktütün gazisi Mehmet Tokmak, karakolun konumu dolayısıyla 'sıklıkla' savunulan bir yer olduğunu söyledi. Sürekli çatışmaya hazır konumda beklediklerini anlatan Tokmak, saldırıdan önceki gece de PKK'lıların göründüğünü şöyle anlattı:

"Gece 6-7 kişilik bir gurup gördük. Hatta baya ateş ettik. Ertesi gün saldırı oldu. Ama bu kadar kalabalık geleceklerini tahmin etmiyorduk. Karadan destek gelmesi 3-4 saat sürer. Hava araçları en fazla 15 veya yarım saatte gelir. Çatışma günü de biraz geç olabilir ama helikopterler destek için geldi" şeklinde konuştu.

ASKERLER YALVARIYORLARDI AMA YARDIM 5.BUÇUK SAAT SONRA GELDİ

Aktütün'e en yakın karakol olan Ortaklar Karakolu'nda görev yapan ve hain baskını an be an takip eden bir asteğmen, saldırıya ilişkin şok bilgiler verdi. BUGÜN'ün yazdığı gibi yardımın geç geldiğini doğrulayan Asteğmen, "Baskın saat 12.30 civarında başladı. Yardım da yaklaşık 5.5 saat sonra geldi" dedi.

NEREDE BU YARDIM!

İsminin açıklanmasını istemeyen asteğmen, Ortaklar Karakol'unun üs bölgesinde olduğunu ve baskın olan Bayraktepe üs bölgesini net şekilde gördüğünü anlattı. Saldırı anında yapılan telsiz konuşmalarından takip ettiklerini söyleyen asker, "O hatta telsiz konuşmalarını dinledik adamlar yalvarıyordu. 'Nerede bu yardım gelmiyor mu' diye bağırıyorlardı. Uzman çavuş, asteğmen sonra astsubayların konuşmalarını dinledik. 'Yanımdaki asker vuruldu ben yaralandım ne zaman gelecek bu yardım' diyordu. Karakol komutanı yüzbaşı da devamlı ikna etmeye çalışıyor. 'Gelecek koçum gelecek' diyordu. Bu arada Şemdinli ile konuşuyordu. Alaydan da gelinecek deniyordu" dedi.

Şemdinli ile Aktütün'ün 40 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyen asteğmen, acı gerçeği, "Ama yardım gelmedi işte" diye aktardı. Neden yardım gönderilmediğini anlayamadığını belirten asker, yardım geldiğinde ise PKK'lılar bütün mevzileri ele geçirip çekilmeye hazırlandığını söyledi. Çatışmanın başlamasından 5 saat sonra gelen helikopterin de bir tarama yaparak en fazla 10 dakika bölgede durduğunu belirten asteğmen, "PKK'lılardan karşı ateş de geldi yani helikopter hafif geri çekildi, sonra gitti. Bir saat sonra dahi geri gelmedi. Ama helikopterin oraya gelmesi 10 dakika bile sürmez. Hakkari'den bile gelse bu olay gündüz oldu. Hava da güneşliydi yani hava şartları bozuk değildi" diye konuştu. Bugün Gazetesi
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: _darkraven_ - 27 Ağustos 2010, 12:28:34
Baskindan sonra rutbe durdurma ya da para(veya baska turlu) ceza alan personel var mi?Super markette calissaniz 3-5 sise sodayi dusurup kirsaniz ceza alirsiniz ama 20 ye yakin sehit oluyor ceza alan yok.Askerin cani soda sisesinden daha mi ucuz?

Tekrar tekrar ayni aksaklilar yasaniyor;tutukluk yapan silahlar,gelmeyen yardim,istihbarata ragmen onlem alinmamasi,karakollarin fiziksel ve donanimsal yetersizlikleri.(bir de heron cikti eee heron cikti mertlik bozuldu)

Coban Bilali bolge komutani yapsan ayni baskinin kopyasini 2. kez yemez...Ha ya yetersizlik var komutada ya da ihanet baska turlu bir sonuc yok ben ne dondugunu cok iyi biliyorum da neyse...

Tekrar donelim pkk mi karakol basiyor yoksa bizim saygideger komutanlarimiz mi karakolu zorla bastiriyora;kardesim her baskin bir oncekinin kopyasi once 100-300 kisi arasi siziyor sonra agir ates altina aliyorlar mevzileri bu arada uyusturucu verilen genc orgut uyeleri mevzilere surunerek siziyor yakin mesafeden birkac el bombasi ve is tamam..

Ey beyinsizler mevzilerin ustunu kapatsana saglam betonla buna da mi beynin yetmiyor?Adam gibi silahlari versene askerin eline bunu da mi dusunemiyorsun?Hareket sensoru var alsana,taksana yok param yok diyosan sayin general ben verecem parasini...

Hadi paran yok betona hali sahalardaki gibi mevzilerin cevresini cevir tellerle adam el bombasi atinca tele takilsin mevzinin disinda patlasin bombasi(hatta attigi bombayla olsun itcik)Ama yok bu isler planlama ister,zeka ister biraktim milli olmayi beynin olsun yeter...


Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 27 Ağustos 2010, 15:07:40

Baskindan sonra rutbe durdurma ya da para(veya baska turlu) ceza alan personel var mi?Super markette calissaniz 3-5 sise sodayi dusurup kirsaniz ceza alirsiniz ama 20 ye yakin sehit oluyor ceza alan yok.Askerin cani soda sisesinden daha mi ucuz?

Tekrar tekrar ayni aksaklilar yasaniyor;tutukluk yapan silahlar,gelmeyen yardim,istihbarata ragmen onlem alinmamasi,karakollarin fiziksel ve donanimsal yetersizlikleri.(bir de heron cikti eee heron cikti mertlik bozuldu)

Coban Bilali bolge komutani yapsan ayni baskinin kopyasini 2. kez yemez...Ha ya yetersizlik var komutada ya da ihanet baska turlu bir sonuc yok ben ne dondugunu cok iyi biliyorum da neyse...

Tekrar donelim pkk mi karakol basiyor yoksa bizim saygideger komutanlarimiz mi karakolu zorla bastiriyora;kardesim her baskin bir oncekinin kopyasi once 100-300 kisi arasi siziyor sonra agir ates altina aliyorlar mevzileri bu arada uyusturucu verilen genc orgut uyeleri mevzilere surunerek siziyor yakin mesafeden birkac el bombasi ve is tamam..


Ey beyinsizler
mevzilerin ustunu kapatsana saglam betonla buna da mi beynin yetmiyor?Adam gibi silahlari versene askerin eline bunu da mi dusunemiyorsun?Hareket sensoru var alsana,taksana yok param yok diyosan sayin general ben verecem parasini...

Hadi paran yok betona hali sahalardaki gibi mevzilerin cevresini cevir tellerle adam el bombasi atinca tele takilsin mevzinin disinda patlasin bombasi(hatta attigi bombayla olsun itcik)Ama yok bu isler planlama ister,zeka ister biraktim milli olmayi beynin olsun yeter...


7 - DefenceTurk sitesinde kesinlikle ırkçılığa izin verilmemektedir. Bunun dışında kişilerin dil, din, mezhep, cinsiyet, renk, köken gibi toplumsal konumları yönünden sınıflandırılması, spor fanatizmi, ahlaka aykırı, karalama, yalan, hakaret ve küfür, terör örgütleri vb oluşumlarla ilgili propaganda içeren iletilerin kullanılması kabul edilemez. Siyasi propagandaya kaymamak ve siyasi karalamalarda bulunmamak şartıyla belirli bir seviyeye kadar siyasi konularda tartışmaya izin verilmektedir.

Eğer bir daha hakaret içeren ileti gönderirseniz ceza alacaksınız.
Bu uyarı site kurallarını ihlal etmekte ısrar eden tüm üyeler için geçerlidir.

Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: boxer - 27 Ağustos 2010, 16:28:26
Hainligi bilemem.. Isini iyi yapamayan var midir?.. Vardir.. Biz ne isek, asker de o.. Otobus soforu ne kadar isinde iyi ise, teraml kameraci a havanci da az daha iyi olabilir..
1 saat 2 saat oralarda, o imkanlarda, o anki durumda intikal icin cok kisa zamanlar aslinda.. Bizi sehir hayatimiz yaniltiyor.. Ama sartlarin ne derece kit kanaat oldugu belki de sorun.. Adamin nasil karsi tepeye Docka kurabildigi sorun.. Ates gucu yuksek bir karakolun nasil bu derecede baskin yiyebildigi sorun..
Heron skandali falan benim icin bir sey ifade etmiyor.. Beni baska baska sikintilar ilgilendiriyor.. Ama tabi isin icerisinde skandallar olayinca bir cogumuzun ilgisini cekmiyor bunlar..
Arada Heron'la falan kumda oynanir, coluk cocuk hevesini alir, o ayri..
Belki haberin yoktur ama emniyette ki bahsedilen F tipi yapılanmanın benzeri TSK da mevcuttur bunlarda solcu ve aralarında aşırı solcularda var.Bir asteğmen Yarbayına heronlardan sonra çok zaiyat verdik diye haber veriyor ya düşürün ya da koordinatlarını değiştirin diye istekte bulunuyor bu havacı Yarbay tamam ben halledicem diyor ve o adam şu anda Heronlardan sorumlu General rütbesinde tüm bunları MİT ortaya çıkarıyor ama o zaman bu mit raporu üzerine sadece 2 haftalık bir soruşturmadan sonra görevine devam ediyor şu anda Heronlardan sorumlu havacı General bu adam al sana ihanet.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 27 Ağustos 2010, 16:40:40
Belki haberin yoktur ama emniyette ki bahsedilen F tipi yapılanmanın benzeri TSK da mevcuttur bunlarda solcu ve aralarında aşırı solcularda var.Bir asteğmen Yarbayına heronlardan sonra çok zaiyat verdik diye haber veriyor ya düşürün ya da koordinatlarını değiştirin diye istekte bulunuyor bu havacı Yarbay tamam ben halledicem diyor ve o adam şu anda Heronlardan sorumlu General rütbesinde tüm bunları MİT ortaya çıkarıyor ama o zaman bu mit raporu üzerine sadece 2 haftalık bir soruşturmadan sonra görevine devam ediyor şu anda Heronlardan sorumlu havacı General bu adam al sana ihanet.

Bunların gerçekliği var mı ki soruşturma sonucu ceza versinler? Demek ki yok öyle birşey. Biririlerinin uydurmasından başka bir şey değilmiş demek ki. Bir asteğmenin veya her neyse üstü olan bir yarbaya basında geçtiği gibi "düşürün şu heronları" diye emir vermesi zaten çok saçma birşey. Bahsedilen MİT raporunu gören var mı?  Hep varsayımlar üzerinden konuşuyoruz. Ama bazılarımız varsayımları kesin olarak kabul ediyorlar.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: boxer - 27 Ağustos 2010, 16:57:31
Belki haberin yoktur ama emniyette ki bahsedilen F tipi yapılanmanın benzeri TSK da mevcuttur bunlarda solcu ve aralarında aşırı solcularda var.Bir asteğmen Yarbayına heronlardan sonra çok zaiyat verdik diye haber veriyor ya düşürün ya da koordinatlarını değiştirin diye istekte bulunuyor bu havacı Yarbay tamam ben halledicem diyor ve o adam şu anda Heronlardan sorumlu General rütbesinde tüm bunları MİT ortaya çıkarıyor ama o zaman bu mit raporu üzerine sadece 2 haftalık bir soruşturmadan sonra görevine devam ediyor şu anda Heronlardan sorumlu havacı General bu adam al sana ihanet.


Bunların gerçekliği var mı ki soruşturma sonucu ceza versinler? Demek ki yok öyle birşey. Biririlerinin uydurmasından başka bir şey değilmiş demek ki. Bir asteğmenin veya her neyse üstü olan bir yarbaya basında geçtiği gibi "düşürün şu heronları" diye emir vermesi zaten çok saçma birşey. Bahsedilen MİT raporunu gören var mı?  Hep varsayımlar üzerinden konuşuyoruz. Ama bazılarımız varsayımları kesin olarak kabul ediyorlar.

http://www.youtube.com/watch?v=gTpUlxu9pk8

1.45 ci saniyeden 2.58 ci saniyeye kadar dinlerseniz o merak ettiğiniz uçaksavarların nasıl ihanet sonucu o tepelere yerleştirilip nasıl bilerek karakolların bastırıldığını anlarsınız.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: boxer - 27 Ağustos 2010, 17:13:41
Belki haberin yoktur ama emniyette ki bahsedilen F tipi yapılanmanın benzeri TSK da mevcuttur bunlarda solcu ve aralarında aşırı solcularda var.Bir asteğmen Yarbayına heronlardan sonra çok zaiyat verdik diye haber veriyor ya düşürün ya da koordinatlarını değiştirin diye istekte bulunuyor bu havacı Yarbay tamam ben halledicem diyor ve o adam şu anda Heronlardan sorumlu General rütbesinde tüm bunları MİT ortaya çıkarıyor ama o zaman bu mit raporu üzerine sadece 2 haftalık bir soruşturmadan sonra görevine devam ediyor şu anda Heronlardan sorumlu havacı General bu adam al sana ihanet.

Bunların gerçekliği var mı ki soruşturma sonucu ceza versinler?
Bu davanın örtbas edilmesine sebep olan kişi kim ki bu davayı örtbas etmesin sahte çürük raporu nedeniyle tutuklu başsavcı bir albay.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: _darkraven_ - 27 Ağustos 2010, 20:19:39
Boxer havanda su dovuyosun dostum.

Benzer konusmalari Daglica ve Aktutunden sonra yaptigim icin trmilitaryde ceza almistim.Sonra Hantepe,Resadiye,Gediktepe baskinlari yasandi(ve daha yuzlerce taciz atesi diye gecistirilen sehit verdigimiz olay)

Sonucta bir ben ceza aldim pkklilar geldikleri cehenneme donduler her baskin sonrasi davul zurna cala cala...Bizim komutanlar terfi aldi olan mehmetciklere oldu...

Boyle devam Eylul-Ekim de yeni baskinlardan sonra tekrar yeni konularda tartisacaz  nasilsa...
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: Hellfire - 23 Ekim 2010, 11:18:03
Siteye yeni üye oldum bu da ilk mesajım..Uzun süredir TRMilitary forumunu takip ediyorum yazmasamda,dolayısıyla birçok üyeyi oradan da tanıyorum sayılır..

Konu eski bir konu mesajlarda öyle,yani en azından 2-3 ay geçmiş üstünden dolayısıyla biraz konu hortlatmış gibi olacağım ama idare edin artık..  :)


Öncelikle şunu belirteyim,askeri konularda uzman değilim,askerliğimi komando vs. olarak yapmışta değilim..Bu şekilde yapanların da profesör düzeyinde bilgiye sahip olduğuna da inanmıyorum..Yorumlarımı aklım erdiği kadarıyla ve ulaşabildiğim gördüğüm haberleri bilgileri paylaşmak şeklinde yapmayı tercih edeceğim bu yüzden..

Bazı arkadaşlar olayın sıcaklığıyla o günlerde ne hainlik bırakmışlar,ne Türkiye Cumhuriyetini yahudilerin kurmadığı kalmış nede diğer iddialar konusunda maalesef otokontrol söz konusu olmamış pek..Hislerini anlayabiliyorum,mutlaka ki bu vatanın evladıyız hepimiz ve üç beş bölücü itin yaptıkları kanımıza dokunuyor hele ki bedeli böyle ağır olunca..Ancak TSK'yı emellerine ulaşmada engel olarak görüp bir süredir TSK'yla uğraşanların amaçları da bu tarz iddialarla,yalanlarla,iftiralarla kuruma olan güveni sarsmak onu gözden düşürmek..Aşırı duygusal,duyguyu aklın önüne koyarak fevrî yorumlar yaparsak (art niyet taşımasakta),benim gözümde dağdaki itten farkı olmayan bu işbirlikçilerin ekmeğine yağ sürmüş oluruz..

Baskın meselesine gelince,dediğim gibi olayın üzerinden aylar geçti,hadise küllendi hatta unutuldu gitti..Söz konusu bölgeye hiç gitmesemde,görsel kaynaklardan bakınca bile ne denli zorlu bir coğrafya olduğu açıkça görülüyor.Bu bölgelerdeki karakolların çoğu sanırım zamanında sınır kaçakçılığını engellemek amaçlı olarak kurulmuş teröre ve teröriste karşı yeterince donatılmamış (en azından bu amaçla inşa edilmemiş) sıradan biriket yapılar yada neden inşa edildiğini bir kenara bırakırsak sıradan birer kulübeden farkları yok dolayısıyla ağır ateş altında güvenli olmaktan çok ama çok uzaktalar..Ayrıca ben istisna bölgeler hariç karakol uygulamasının da pek bir yarar sağladığını düşünmüyorum çünkü mevcut coğrafyada insan unsuru olsun teknik imkânlarla olsun istihbarat yeteneğiniz belli,bir noktada karakol kurarak emniyeti sağlamak istediğinizde çapulcuya açık hedef oluyorsunuz üstelik karakollarınızın çoğu şiddetli bir fırtınada yıkılacak kadar dayanıksız,yani dış destekli olduğu aşikâr olan hainlere "gel beni vur" demekten başka birşey değildir bu durum..Orada görev yapan vatan evlatlarının yıllarını bu işe vermiş,sıcak çatışma tecrübesi olan profesyonel askerler olmadıklarını da düşünürsek kayıp verilmesi kaçınılmaz oluyor (Tabi bir havan mermisinin mevzinin ortasına düşmesi durumunda tecrübeli,profesyonel birer asker olmalarının pek bir önemi kalmaz o ayrı konu)..

Bir dönem dile getirilmişti sınırın kaydırılması (Irak içlerine doğru) veya tampon bir bölge oluşturulması konusu ama siyasi iradenin Barzani abisini ve büyük abiyi kızdırmamak için böyle birşeyi aklından bile geçireceğini sanmıyorum..Açılımla şununla bununla bu işlerin çözülmesi imkânsız bana göre,açılım denilen şey ancak terörsitlerin davullu zurnalı sınırdan girmesine imkân verir o kadar,şehit ailelerinin ve gazilerin acılarını tazelemekten başka bir sonucu olmayacaktır..

Terörle mücadelede sosyal ve ekonomik olarakta birşeylerin yapılması muhakkak ancak öncelikle sosyal ve ekonomik çözümleri imkânsız kılan,bölge halkını şiddetle baskıyla yıldıran eli kanlı çapulcuların susturulması şart,yoksa siz istediğiniz kadar para akıtın,bölgeye yatırım yapın nafile..

Bence devletin TSK aracılığıyla etkin bir biçimde ve müsamaha göstermeden bölücülerin tepesine binmesi gerekir.Son dönemde bu itlerin kendi kendilerine ilan ettikleri sözde ateşkese siyasi irade de maalesef zımnen riayet ediyor ve TSK'nın kararlılığına ve gayretlerine rağmen bir ölü toprağı var üzerlerinde daha doğrusu ölü toprağı demeyelim de bence etnik siyasete kayan bir çizgisi var siyasi iktidarın..Yazık..


Biraz uzun bir ilk mesaj oldu..Anlayışınıza teşekkürler şimdiden..
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: _darkraven_ - 25 Ekim 2010, 01:38:56
Belki haberin yoktur ama emniyette ki bahsedilen F tipi yapılanmanın benzeri TSK da mevcuttur bunlarda solcu ve aralarında aşırı solcularda var.Bir asteğmen Yarbayına heronlardan sonra çok zaiyat verdik diye haber veriyor ya düşürün ya da koordinatlarını değiştirin diye istekte bulunuyor bu havacı Yarbay tamam ben halledicem diyor ve o adam şu anda Heronlardan sorumlu General rütbesinde tüm bunları MİT ortaya çıkarıyor ama o zaman bu mit raporu üzerine sadece 2 haftalık bir soruşturmadan sonra görevine devam ediyor şu anda Heronlardan sorumlu havacı General bu adam al sana ihanet.

Bunların gerçekliği var mı ki soruşturma sonucu ceza versinler? Demek ki yok öyle birşey. Biririlerinin uydurmasından başka bir şey değilmiş demek ki. Bir asteğmenin veya her neyse üstü olan bir yarbaya basında geçtiği gibi "düşürün şu heronları" diye emir vermesi zaten çok saçma birşey. Bahsedilen MİT raporunu gören var mı?  Hep varsayımlar üzerinden konuşuyoruz. Ama bazılarımız varsayımları kesin olarak kabul ediyorlar.

Tam olarak konuyla ilgili olmasada ordunun içindeki cemaat yapılanmasında askeri hiyerarşi değil cemmat hiyerarşisi geçerli.Yani ordu imamı olan tegmen yarbaya emir verebilir.Ha bu heron olayındaki askerler cemmatçi mi ona bakmak lazım.Buradaki durum daha farklı gibi.

-----

Terfi alamayan doğuda çarpışan yüksek rütbeli personelde isyan  etmek üzere görevceyken Ankara dışına çıkmamış askerler çok yüksek yerlere geliyor bu durumda acabalara neden oluyor....

Birde bakıyorum israil ordusuna başa gelen her komutan savaş kahramanı oradanda siyasete geçiş yapıyorlar emeklilik sonrası.Kıssadan hisse...
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: Hellfire - 25 Ekim 2010, 22:22:14
Siteye yeni üye oldum bu da ilk mesajım..Uzun süredir TRMilitary forumunu takip ediyorum yazmasamda,dolayısıyla birçok üyeyi oradan da tanıyorum sayılır..

Konu eski bir konu mesajlarda öyle,yani en azından 2-3 ay geçmiş üstünden dolayısıyla biraz konu hortlatmış gibi olacağım ama idare edin artık..  :)


Öncelikle şunu belirteyim,askeri konularda uzman değilim,askerliğimi komando vs. olarak yapmışta değilim..Bu şekilde yapanların da profesör düzeyinde bilgiye sahip olduğuna da inanmıyorum..Yorumlarımı aklım erdiği kadarıyla ve ulaşabildiğim gördüğüm haberleri bilgileri paylaşmak şeklinde yapmayı tercih edeceğim bu yüzden..

Bazı arkadaşlar olayın sıcaklığıyla o günlerde ne hainlik bırakmışlar,ne Türkiye Cumhuriyetini yahudilerin kurmadığı kalmış nede diğer iddialar konusunda maalesef otokontrol söz konusu olmamış pek..Hislerini anlayabiliyorum,mutlaka ki bu vatanın evladıyız hepimiz ve üç beş bölücü itin yaptıkları kanımıza dokunuyor hele ki bedeli böyle ağır olunca..Ancak TSK'yı emellerine ulaşmada engel olarak görüp bir süredir TSK'yla uğraşanların amaçları da bu tarz iddialarla,yalanlarla,iftiralarla kuruma olan güveni sarsmak onu gözden düşürmek..Aşırı duygusal,duyguyu aklın önüne koyarak fevrî yorumlar yaparsak (art niyet taşımasakta),benim gözümde dağdaki itten farkı olmayan bu işbirlikçilerin ekmeğine yağ sürmüş oluruz..

Baskın meselesine gelince,dediğim gibi olayın üzerinden aylar geçti,hadise küllendi hatta unutuldu gitti..Söz konusu bölgeye hiç gitmesemde,görsel kaynaklardan bakınca bile ne denli zorlu bir coğrafya olduğu açıkça görülüyor.Bu bölgelerdeki karakolların çoğu sanırım zamanında sınır kaçakçılığını engellemek amaçlı olarak kurulmuş teröre ve teröriste karşı yeterince donatılmamış (en azından bu amaçla inşa edilmemiş) sıradan biriket yapılar yada neden inşa edildiğini bir kenara bırakırsak sıradan birer kulübeden farkları yok dolayısıyla ağır ateş altında güvenli olmaktan çok ama çok uzaktalar..Ayrıca ben istisna bölgeler hariç karakol uygulamasının da pek bir yarar sağladığını düşünmüyorum çünkü mevcut coğrafyada insan unsuru olsun teknik imkânlarla olsun istihbarat yeteneğiniz belli,bir noktada karakol kurarak emniyeti sağlamak istediğinizde çapulcuya açık hedef oluyorsunuz üstelik karakollarınızın çoğu şiddetli bir fırtınada yıkılacak kadar dayanıksız,yani dış destekli olduğu aşikâr olan hainlere "gel beni vur" demekten başka birşey değildir bu durum..Orada görev yapan vatan evlatlarının yıllarını bu işe vermiş,sıcak çatışma tecrübesi olan profesyonel askerler olmadıklarını da düşünürsek kayıp verilmesi kaçınılmaz oluyor (Tabi bir havan mermisinin mevzinin ortasına düşmesi durumunda tecrübeli,profesyonel birer asker olmalarının pek bir önemi kalmaz o ayrı konu)..

Bir dönem dile getirilmişti sınırın kaydırılması (Irak içlerine doğru) veya tampon bir bölge oluşturulması konusu ama siyasi iradenin Barzani abisini ve büyük abiyi kızdırmamak için böyle birşeyi aklından bile geçireceğini sanmıyorum..Açılımla şununla bununla bu işlerin çözülmesi imkânsız bana göre,açılım denilen şey ancak terörsitlerin davullu zurnalı sınırdan girmesine imkân verir o kadar,şehit ailelerinin ve gazilerin acılarını tazelemekten başka bir sonucu olmayacaktır..

Terörle mücadelede sosyal ve ekonomik olarakta birşeylerin yapılması muhakkak ancak öncelikle sosyal ve ekonomik çözümleri imkânsız kılan,bölge halkını şiddetle baskıyla yıldıran eli kanlı çapulcuların susturulması şart,yoksa siz istediğiniz kadar para akıtın,bölgeye yatırım yapın nafile..

Bence devletin TSK aracılığıyla etkin bir biçimde ve müsamaha göstermeden bölücülerin tepesine binmesi gerekir.Son dönemde bu itlerin kendi kendilerine ilan ettikleri sözde ateşkese siyasi irade de maalesef zımnen riayet ediyor ve TSK'nın kararlılığına ve gayretlerine rağmen bir ölü toprağı var üzerlerinde daha doğrusu ölü toprağı demeyelim de bence etnik siyasete kayan bir çizgisi var siyasi iktidarın..Yazık..


Biraz uzun bir ilk mesaj oldu..Anlayışınıza teşekkürler şimdiden..

evet dediğiniz gibi tsk ile uğraşanlar var size katılıyorum ancak bu kişilerin söylediklerinin hepsi de yalan değil hatta hiçbiri değil. sadece olayları abartıyolar. bilmeden negatif yorum yapıyorlar desek daha doğru.
bunlardan bazıları evet art niyetli. ama TSK'nın ELEŞTİRİLEMEZ kurum durumundan çıkması güzel bence çünkü farkında olmadan TSK da kendine çeki-düzen veriyor böylece. ama dediğiniz gibi terörün bitmesini istiyorsak şehitler olacaktır. olsun demiyorum ama bitmesini isityorsak olmak zorunda. halihazırda; askeri teknoloji kullanımı konusunda avantajlı olsak da hukuk devleti olmamızın dezavantajı var ki bu da büyük zaafiyet yaratıyor. ('hukuk devleti olmayalım' tabii ki demiyorum.)

sadede gelirsek; terörün bitmesi için etkin ve zor bir askeri mücadele gerekirken, bu uğurda verilen şehitlerde hemen karakola kadar gidip bilmeyenlerin yaptığı bazen saçma bazen de çok haklı yaptıkları eleştiriler komutanları ürkütmekte. mevcut durumda ateş emri verebilecek komutan sayısı giderek azalmakta.

yazımın sonunda şunu belirteyim sadece;
yorum yaparken ailemizle haber izlerken vs. ortamda empati yaparak konuşmak hepimiz için daha hayırlı. söylediklerim kimseye nasihat olarak algılanmasın naçizane görüşüm budur. yoruma açıktır.
saygılar.  

Tabi ki TSK eleştrilebilir bu konuda hemfikiriz..Ancak Türkiye'de siyasetçinin hatta bir dönem meclis başkanlığı ve dolayısıyla Cumhurbaşkanı vekilliği yapmış birinin sebebi ne olursa olsun "allahtanki bu komutanlar görevdeyken savaşa girmemişiz" gibi (sanırım bu tarz bir cümleydi) ne tarafa çekseniz o tarafa gidecek türden,ister istemez orduyu siyaset zeminine çeken tavırlardan kaçınması lazım.Üstelik bu lafı malum soruşturma kapsamında göz altına alınan veya sorgulanan emekli veya muvazzaf TSK mensupları için söylemesi gibi bir durum söz konusu (yanlış hatırlamıyorsam) ..Yani adamların sadece savcı tarafından ifadesi alınmış veya mahkemede duruşmaya katılmış,haklarında ne mahkumiyet var ne birşey tutupta zımnen suçlu ilan etmenin yada söylemlerinizle vicdanlarda o kişileri haksız yere mahkum ettirmenin vebali de çok büyük,ya bu insanlar yarın beraat ederse bu dava büyük ölçüde fasa fiso çıkarsa ne diyecekler halka?Ben söyleyeyim yargı baskı altına alındı,yargı siyasal hareket ediyor vs.vs...

TSK'ya açıkça ismini vermek gerekirse "Taraf" denilen "şey" tarafından durmadan saldırılması niye? Neden diğer gündem maddeleri ile ilgili bu kadar "çarpıcı" haberler yap(a)mıyorlar veya medyada TSK'yı eleştirenlerin kaçı teknik bilgiye alt yapıya tecrübeye sahip? Karakol saldırısında şehit mi verildi vurun TSK'ya acımayın..Ortaya atılan iddialar ne kadar eğridir ne kadar doğrudur veya o bölgeye çatışma anında hava desteği gitmemişse bunda bir kasıt mı vardır yoksa imkânlar mı (araç gereç hava koşulları vs) bunu mümkün kılmamıştır araştıran soruşturan tarafsızca sorgulayan yok vurun abalıya..Millet nezdinde en çok güvenilen kurum TSK bir şekilde yıpratılması örselenmesi lazım atın bunları ortaya gerçek olmasa bile tartışılması gündemde kalması dahi yıpratmaya yeter,mantıkları bu (eğer gerçekse ihtimal veya kasıt iddiaları en ağır cezayı almaları konusunda da hemfikiriz)

TSK'nın yıllardır teröre karşı düzenli ordu mantığıyla mücadele ediyor olması (belki buna mecbur kaldı orasını tartışmak gerekir) bir eksikliktir,TSK'nın veya genel olarak devletin karar mekanizmalarının ileriyi görerek tercihler yapmak yerine günü kurtarma çabaları veya en azından hiçbirşey yapılamamış olması eksikliktir daha da ötesi hatadır.Bu eleştirimin içine kulübeden bozma karakolları da katabilirsiniz,tedarik etmede sıkıntı yaşayınca aklımızı başımıza getiren helikopter projesini de katabilirsiniz veya milli piyade tüfeği konusundaki geç kalmışlığı da katabilirsiniz.Profesyonel ordunun hayata geçirilmesi bana göre de olması gerekendir ama tabi bu iş kasanızdaki paraya bakar daha da önemlisi zamana.Akşamdan sabaha profesyonel ordu olduk diyemezsiniz,yani aslında atılan adımlar doğru ama geç kalınmış icraatlar.

İçerik olarak dağınık oldu yazım,kusura bakmayın..İşyerinde hem işleri yetiştirmeye çalışıp hemde buraya yazınca toparlaması zor oluyor  :)

Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 25 Ekim 2010, 23:11:28


evet dediğiniz gibi tsk ile uğraşanlar var size katılıyorum ancak bu kişilerin söylediklerinin hepsi de yalan değil hatta hiçbiri değil. sadece olayları abartıyolar. bilmeden negatif yorum yapıyorlar desek daha doğru.
bunlardan bazıları evet art niyetli. ama TSK'nın ELEŞTİRİLEMEZ kurum durumundan çıkması güzel bence çünkü farkında olmadan TSK da kendine çeki-düzen veriyor böylece. ama dediğiniz gibi terörün bitmesini istiyorsak şehitler olacaktır. olsun demiyorum ama bitmesini isityorsak olmak zorunda. halihazırda; askeri teknoloji kullanımı konusunda avantajlı olsak da hukuk devleti olmamızın dezavantajı var ki bu da büyük zaafiyet yaratıyor. ('hukuk devleti olmayalım' tabii ki demiyorum.)

sadede gelirsek; terörün bitmesi için etkin ve zor bir askeri mücadele gerekirken, bu uğurda verilen şehitlerde hemen karakola kadar gidip bilmeyenlerin yaptığı bazen saçma bazen de çok haklı yaptıkları eleştiriler komutanları ürkütmekte. mevcut durumda ateş emri verebilecek komutan sayısı giderek azalmakta.

yazımın sonunda şunu belirteyim sadece;
yorum yaparken ailemizle haber izlerken vs. ortamda empati yaparak konuşmak hepimiz için daha hayırlı. söylediklerim kimseye nasihat olarak algılanmasın naçizane görüşüm budur. yoruma açıktır.
saygılar.   

Nasıl yani?
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: Hellfire - 25 Ekim 2010, 23:42:53


evet dediğiniz gibi tsk ile uğraşanlar var size katılıyorum ancak bu kişilerin söylediklerinin hepsi de yalan değil hatta hiçbiri değil. sadece olayları abartıyolar. bilmeden negatif yorum yapıyorlar desek daha doğru.
bunlardan bazıları evet art niyetli. ama TSK'nın ELEŞTİRİLEMEZ kurum durumundan çıkması güzel bence çünkü farkında olmadan TSK da kendine çeki-düzen veriyor böylece. ama dediğiniz gibi terörün bitmesini istiyorsak şehitler olacaktır. olsun demiyorum ama bitmesini isityorsak olmak zorunda. halihazırda; askeri teknoloji kullanımı konusunda avantajlı olsak da hukuk devleti olmamızın dezavantajı var ki bu da büyük zaafiyet yaratıyor. ('hukuk devleti olmayalım' tabii ki demiyorum.)

sadede gelirsek; terörün bitmesi için etkin ve zor bir askeri mücadele gerekirken, bu uğurda verilen şehitlerde hemen karakola kadar gidip bilmeyenlerin yaptığı bazen saçma bazen de çok haklı yaptıkları eleştiriler komutanları ürkütmekte. mevcut durumda ateş emri verebilecek komutan sayısı giderek azalmakta.

yazımın sonunda şunu belirteyim sadece;
yorum yaparken ailemizle haber izlerken vs. ortamda empati yaparak konuşmak hepimiz için daha hayırlı. söylediklerim kimseye nasihat olarak algılanmasın naçizane görüşüm budur. yoruma açıktır.
saygılar.   

Nasıl yani?

Sanırım şu "heronları düşürme" meselesi başta olmak üzere diğer bazı iddiaları kastediyor arkadaşımız.Adı üzerinde "iddia" bunlar yani kuşkuya yer bırakmayacak şekilde somut delillerle ispatlanması şart,eğer bu mümkün olursa sorumlulara en ağır cezalar verilmeli tereddüt edilmeden..Sonuçta TSK mensuplarını ve belkide bir anlamda TSK'nın hükmî şahsiyetini "hainlikle" suçlamaktır bu..Böyle birşey sizin benim hepimizin boyunu aşar hele ki somut delil yoksa ortada..
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 26 Ekim 2010, 00:10:38
TSK ile uğraşanların söylediklerinin hiçbirinin yalan olamadığını söylemek bana başka şeyleri çağrıştırıyor. TSK ile uğraşanlar sadece Heron, Dağlıca, Aktütün veya başka şeylerle saldırmıyorlar. Ki pek çok iddianın da asılsız olduğu ispat edilmişken neye dayanarak "hiçbiri yalan değil" deniliyor? Nedir bu? Siz kim oluyorsunuz ve nasıl bir gücünüz var ki bu kadar emin olabiliyorsunuz? Ne biliyorsunuz da bu kadar kesin ifadelerle yargıda bulunabiliyorsunuz?
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: Hellfire - 26 Ekim 2010, 13:24:27
TSK ile uğraşanların söylediklerinin hiçbirinin yalan olamadığını söylemek bana başka şeyleri çağrıştırıyor. TSK ile uğraşanlar sadece Heron, Dağlıca, Aktütün veya başka şeylerle saldırmıyorlar. Ki pek çok iddianın da asılsız olduğu ispat edilmişken neye dayanarak "hiçbiri yalan değil" deniliyor? Nedir bu? Siz kim oluyorsunuz ve nasıl bir gücünüz var ki bu kadar emin olabiliyorsunuz? Ne biliyorsunuz da bu kadar kesin ifadelerle yargıda bulunabiliyorsunuz?


Ama şimdi moda TSK'ya saldırmak şaşırmamak gerekir..
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 27 Ekim 2010, 12:13:54
Tartışmak için ortam aradığım falan yok. Özellikle yadığını bir okursan ne demek istediğimi anlarsın. Ne demek hiçbiri yalan değil? Bunu halen olağan görebiliyorsan o zaman Türkçe bilgini bir gözden geçir.

Bu ülkede gazetelerin herzaman birilerinin istediği şekilde yazdıklarını, özellikle birilerine taraf olanların neye hizmet etttiklerini bilmemek için aptal olmak gerek. Gazetede öyle yazıyor diye acaba yazılanlar gerçek mi? O yazılanlar acaba gerçeği mi açıklıyor yoksa bir gerçeği gizlemek için birileri tarafından çarpıtılarak mı yazılıyorlar? Bence halkı koyun gibi bir yöne yönlendirmeye çalışıyorlar. Sonra da haydi empati yapalım diyorlar. Empati yapabilmemiz için o olayların geçtiği andaki şartları detaylarıyla öğrenmemiz lazım. Birilerinin maşaşı olan birtakım gazetelerin anlattıklarıyla değil. Yoksa gerçekten koyun sürüsünden farkımız kalmaz.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: kanas - 27 Ekim 2010, 13:57:02
1- Asker Bülent Arınç'a suikast girişimi bulunacak (Hani kim? Nerde? Ne oldu?) İddia yalan: Gerçek olan oradan geçtikleri imiş ama gerçek haftalar sonra ortaya çıktı, Bülent efendi çark etti.

2- KOZMİK odada suikast sırları, darbe günlükleri var (Hani kim? Nerde? Ne oldu?) İddia yalan: Gerçek olan o odada sırlar vardı ama badem bıyıklı savcıların aradığı türden değildi. Savcılar Çark etti.

3- Sivil 1 TIR'da silah ve mühimmat yakalandı. TRT polisle birlikte aynı anda oradaydı, canlı yayın yaptı. (Hani kim? Nerde? Ne oldu?) İddia yalan: TSK'nın ihale yöntemi ile ve dikkat çekmemek için bu TIR'ları kiraladığı ve nedeninin YOKLUK olduğu anlaşıldı. TRT çark etti.

4- Asker Cami, Bolu tinel Viyadüğü bombalayacak dendi (Hani kim? Nerde? Ne oldu?) İddia yalan: Bu planların, işgal altındaki bir ulusun, son demlerinde canlanarak kendine gelebilmesi, köprünün ise düşmanın geçmemesi için harbe hazırlık olarak yazıldığı ve yazılı hazırlık tatbikatından öte bir şey olmadığı ortaya çıktı. Taraf çark etti.

5- Filanca araziden, darbe esnasında kullanılmak üzere el bombaları, roket atarlar çıktı (Hani kim? Nerde? Ne oldu?) İddia yalan: Mühimmatın çoğunun kullanılamayacak halde olduğu ve eski tarihli olduğu ortaya çıktı.

6- STV Kömür Ocağındaki patlamaların ardında TSK'nın olduğunu ana haberde ima etti. (Nahi kim? Nerde? Ne oldu?) İddia yalan: Gaz sıkışmasından olduğu ortaya çıktı.

Ergenekon operasyonları, generalllerin eşlerini izlemeler, hayasızca, utanmazca bel altı vurmalar, cezaevinde kanser olup ölenler, gururuna yediremeyip asker onuruyla intihar edenler ve daha neler neler!

Ortamdaki gizli ses kayıtları, yasa dışı telefon dinlemeleri, aramalar, taramalar ve belirli medya üzerinden bilgi kirliliği ise halen devam ediyor.

Kısacası: ÇAMUR ATIYORSUN İZİ KALIYOR
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: M.B.T - 27 Ekim 2010, 14:16:13
 kimsenin devlet kuruluşlarına taş atma veya karalama gibi bir düşüncesi yok.ama bu kurumların içinde kötü düşünceli,milleti hiçe sayan bazı kişiler ve çeteler var....istedikleri gibi at kosturuyorlar,devlet kurumlarını babalarının dükkanı gibi kullanıyorlar,fakat dokunuldukları zaman vatan elden gidiyor ne hikmetse.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: Hellfire - 27 Ekim 2010, 16:42:34
TSK ile uğraşanların söylediklerinin hiçbirinin yalan olamadığını söylemek bana başka şeyleri çağrıştırıyor. TSK ile uğraşanlar sadece Heron, Dağlıca, Aktütün veya başka şeylerle saldırmıyorlar. Ki pek çok iddianın da asılsız olduğu ispat edilmişken neye dayanarak "hiçbiri yalan değil" deniliyor? Nedir bu? Siz kim oluyorsunuz ve nasıl bir gücünüz var ki bu kadar emin olabiliyorsunuz? Ne biliyorsunuz da bu kadar kesin ifadelerle yargıda bulunabiliyorsunuz?


Ama şimdi moda TSK'ya saldırmak şaşırmamak gerekir..

tessüf ederim.sizin gibi hükümeti eleştirmediğimden mi
bu yargıya vardınız?

Sözüm şahsınıza değil,bir akım bir moda oluştu ona vurgu yapıyorum eğer alındıysanız peşinen özür dilerim..Çoğumuzun belki de hepimizin kabul ettiği "TSK'da da çürükler varsa ayıklansın temizlensin" söyleminden ve politikasından yararlanarak ve bunu abartarak "gözünün üstünde kaşı var hadi yazalım çizelim eleştirelim yerden yere vuralım"cılaradır lafım..Ben TSK'yı eleştirmekle,hükümetin ve mensuplarının söylemlerini tavırlarını yorumlamanın ayrı şeyler olduğunu ve birbirine karıştırılmaması gerektiğini düşünüyorum ama bizzat hükümetteki partinin 2 numaralı ismi,birkaç mesaj önce yazdığım iletideki üslubu ve yaklaşımı sergiliyor.Bu durumda da TSK ister istemez siyaset zeminine çekiliyor,kendisi kurum olarak açıklama yapmasa bile onu eleştirmek için pusuda bekleyenlere malzeme çıkıyor..
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 27 Ekim 2010, 17:31:33
kimsenin devlet kuruluşlarına taş atma veya karalama gibi bir düşüncesi yok.

Öyle bir var ki!
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 27 Ekim 2010, 21:45:34
İsabet olur.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: M.B.T - 28 Ekim 2010, 04:10:36
 syn.skywolf,birbirimizin kalbini kırarak bir yere varamayız.düzgün bir üslup doğrultusunda herkez istediğini düşünebilirde yazabilirde.ama siz dersiniz ki istediğini yazamaz eyvallah bizde okuruz ne yapalım.devlet kurumları kimsenin babasının dükkanı değil.fani dünyada herkez gelip geçici.bu gibi formlarda bizler ne için uğraşıyoruz ve tartısıyoruz?tabiki ülkemizin askeriyle,polisiyle,sanayisiyle,ekonomisiyle hele hele teknolojisiyle ileri ülke olması için.onun içindirki ufak tefek şeylerden birbirimizi üzersek anca zıtlaşma olur.saygılar.
Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: SKYWOLF - 28 Ekim 2010, 10:07:11
syn.skywolf,birbirimizin kalbini kırarak bir yere varamayız.düzgün bir üslup doğrultusunda herkez istediğini düşünebilirde yazabilirde.ama siz dersiniz ki istediğini yazamaz eyvallah bizde okuruz ne yapalım.devlet kurumları kimsenin babasının dükkanı değil.fani dünyada herkez gelip geçici.bu gibi formlarda bizler ne için uğraşıyoruz ve tartısıyoruz?tabiki ülkemizin askeriyle,polisiyle,sanayisiyle,ekonomisiyle hele hele teknolojisiyle ileri ülke olması için.onun içindirki ufak tefek şeylerden birbirimizi üzersek anca zıtlaşma olur.saygılar.

Kusura bakmayın. Bu forum da kimsenin babasının dükkanı değil. Kimse kafasına göre kimseyi karalayamaz, iftira atamaz. Kimse minareyi çalıp uygun bir üslupla kılıf uyduramaz. Kimsenin iyi niyetimizi  kötüye kullanmasına izin vermeyiz.  Bunu da üye olurken kabul ettiğiniz kurallarımızda açıkça belirtiyoruz. Herkez o kurallar çerçevesinde düşüncesini ortaya koyar.evet dediğiniz gibi tsk ile uğraşanlar var size katılıyorum ancak bu kişilerin söylediklerinin hepsi de yalan değil hatta hiçbiri değil.


DEFENCETURK.COM ÜYELİK SÖZLEŞMESİ VE KURALLARI


8 - Yargıda veya soruşturmada olan bir dava veya konuyla ilgili olarak, adaletin sağlanması çalışmalarını olumsuz yönde etkileyecek, herhangi bir kanıta, belgeye dayandırılmamış iddiaların ve söylemlerin site içerisinde dile getirilmesine izin verilmez.

Ayrıca aynı şekilde kişi ve kurumlar hakkında herhangi bir kanıta, belgeye dayandırılmamış iddialara ve söylemlere yer verilmemektedir.


Başlık: TSK’dan flaş HERON açıklaması
Gönderen: _darkraven_ - 13 Kasım 2010, 01:14:48
Orduyu en çok kendisi yıpratıyor ha bu durum kimin umrunda dersen benim umrumda.Emeklilik planı yapan komutan istemiyorum.(kim olduğu malum) 2 meslekte emeklilik yoktur.Birisi askerlik mesleğidir...İkincisi doktorlardır.Yanı başında adam can çekişse ve sen ben emekli doktorum banane arkadaş diyemezsin...Bu konuda çok doluyum 150 sayfa yazarım sorumluların sorumsuzluklarından bıktım usandım...

40 sene önce Harbiye de ettikleri yeminleri hatırlıyamıyorlarsa ceviz tavsiye ediyorum hafızaya iyi gelir...
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: shielt - 03 Mart 2011, 12:23:01
BATMAN’ın Dargeçit İlçesi’nde Heron adı verilen insansız hava aracı, keşif uçuşu sırasında düştü.


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadelede istihbarat amaçlı kullandığı Heron adı verilen insansız hava aracı, Mardin’in Dargeçit İlçesi kırsal kesiminde keşif uçuşu yaptığı sırada belirlenemeyen nedenle düştü.

Temelli Köyü’nde Ilısu Barajı inşaat çalışmalarının sürdüğü alana 5-6 kilometre mesafede dağlık alana bu sabah saatlerinde düştüğü belirtilen Heron’u bulmak için güvenlik güçlerinin çalışmasının sürdüğü belirtildi
(http://www.hurriyet.com.tr/_np/9767/12819767.jpg)

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17172366.asp?gid=373
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: enes38 - 03 Mart 2011, 12:41:31
gitti milyonluk  uçak   :(  allahtan   yerleşim birimine  felan düşmedi   iyiki insansız   
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: shielt - 03 Mart 2011, 13:03:37
Zamanlama nasıl ama?
Tam zamanı bu itler için değil mi?

Bu işte bir iş var...
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: SKYWOLF - 03 Mart 2011, 13:22:05
O işte bir iş olsa ne olur. Bir tane düştü, hepsi değil.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: shielt - 03 Mart 2011, 14:00:22
Bir tane de bir tanedir..

Zaten kaç tane vardı elimizde? Bu gidişle hiç kalmayacak..
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: boxer - 03 Mart 2011, 14:14:19
Bir tane de bir tanedir..

Zaten kaç tane vardı elimizde? Bu gidişle hiç kalmayacak..
Bu kaçıncı heron kayıbı kaç tane var şu an elimizde...Allah a şükür Anka var.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: enes38 - 03 Mart 2011, 14:16:41
Bir tane de bir tanedir..

Zaten kaç tane vardı elimizde? Bu gidişle hiç kalmayacak..
Bu kaçıncı heron kayıbı kaç tane var şu an elimizde...Allah a şükür Anka var.
10 Tana almıştık  ama anka  henüz hazır değil.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: Tuco - 03 Mart 2011, 14:20:53
Tabiki milli servetimizden kayıp ancak bu uçakların insansız olmalarının nedenlerinden biride feda edilebilir olmaları değil mi,elbette üzülüyoruz hepimiz düşmelerine ama bence çok çok karamsar olmamıza gerek yok...
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: boxer - 03 Mart 2011, 14:46:01
Bir tane de bir tanedir..

Zaten kaç tane vardı elimizde? Bu gidişle hiç kalmayacak..
Bu kaçıncı heron kayıbı kaç tane var şu an elimizde...Allah a şükür Anka var.
10 Tana almıştık  ama anka  henüz hazır değil.
İkinci uçuş yakın zamanda yapılacak ve üçüncü uçuş ve sonrası uçuşlar sık aralıklarla yapılacakmış.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: boxer - 03 Mart 2011, 14:47:24
19-20 Ocak tarihlerinde sınırı geçen PKK’lı bir grup Heron tarafından görüntülendi. Askerî- bir yetkili, çatışmaların yakın olduğunu öne sürdü

PKK’nın eylemsizlik kararını sona erdirmesinin ardından önümüzdeki günlerde Güneydoğu’da sıcak çatışmaların yaşanacağı öne sürülüyor. İddianın sahibi ise elinde Heron görüntüleri bulunan askerî bir yetkili. Askerî yetkiliye göre Türk Silahlı Kuvvetleri önümüzdeki birkaç gün içerisinde operasyonlara başlayacak ve seçim öncesi bölgeden yine şehit haberleri gelecek.

Heron görüntülerine göre 19-20 Ocak 2011’da 12 kişilik bir PKK’lı grup Türkiye’ye sızıyor. Grup havadan 22 saat görüntüleniyor. Ancak Heron, yakıtının bitmesi üzerine merkeze geri dönüyor.

Taraf
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: enes38 - 03 Mart 2011, 16:21:29
19-20 Ocak tarihlerinde sınırı geçen PKK’lı bir grup Heron tarafından görüntülendi. Askerî- bir yetkili, çatışmaların yakın olduğunu öne sürdü

PKK’nın eylemsizlik kararını sona erdirmesinin ardından önümüzdeki günlerde Güneydoğu’da sıcak çatışmaların yaşanacağı öne sürülüyor. İddianın sahibi ise elinde Heron görüntüleri bulunan askerî bir yetkili. Askerî yetkiliye göre Türk Silahlı Kuvvetleri önümüzdeki birkaç gün içerisinde operasyonlara başlayacak ve seçim öncesi bölgeden yine şehit haberleri gelecek.

Heron görüntülerine göre 19-20 Ocak 2011’da 12 kişilik bir PKK’lı grup Türkiye’ye sızıyor. Grup havadan 22 saat görüntüleniyor. Ancak Heron, yakıtının bitmesi üzerine merkeze geri dönüyor.

Taraf
Seçim yatırımı  :-\  önceki seçimlerde verdiğimiz  şehitleri  düşününce  çıldırıyorum  inşallah bu defa  öyle  olmaz.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: boxer - 03 Mart 2011, 17:15:05
19-20 Ocak tarihlerinde sınırı geçen PKK’lı bir grup Heron tarafından görüntülendi. Askerî- bir yetkili, çatışmaların yakın olduğunu öne sürdü

PKK’nın eylemsizlik kararını sona erdirmesinin ardından önümüzdeki günlerde Güneydoğu’da sıcak çatışmaların yaşanacağı öne sürülüyor. İddianın sahibi ise elinde Heron görüntüleri bulunan askerî bir yetkili. Askerî yetkiliye göre Türk Silahlı Kuvvetleri önümüzdeki birkaç gün içerisinde operasyonlara başlayacak ve seçim öncesi bölgeden yine şehit haberleri gelecek.

Heron görüntülerine göre 19-20 Ocak 2011’da 12 kişilik bir PKK’lı grup Türkiye’ye sızıyor. Grup havadan 22 saat görüntüleniyor. Ancak Heron, yakıtının bitmesi üzerine merkeze geri dönüyor.

Taraf
Seçim yatırımı  :-\  önceki seçimlerde verdiğimiz  şehitleri  düşününce  çıldırıyorum  inşallah bu defa  öyle  olmaz.

Bu videoda bahsedilen olaya ait heron görüntüsüymüş.
http://www.zaman.com.tr/multimedya.do?tur=video&aktifgaleri=9749&aktifsayfa=0&bolumno=1&aktifsayfaDetay=0&galeriDetayNo=9749&title=heronlar-yine-seyredildi
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: TR(B) - 03 Mart 2011, 18:30:55
Medyamız gördüğü ihaların hepsine heron diyor. Düz mantık yapıyor.  İsrailden alınan heronlardan birimi düştü yoksa bayraktarın mini ihasımı düştü ? Gelde işin içinden çık...

İskenderun gemisine "fırkateyn" diyen haber kanallarımız var. Böyle olunca gerçekte neyin düştüğüde muamma oluyor. Resmi açıklama yada resim varmı?
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: kanas - 03 Mart 2011, 18:55:18
19-20 Ocak tarihlerinde sınırı geçen PKK’lı bir grup Heron tarafından görüntülendi. Askerî- bir yetkili, çatışmaların yakın olduğunu öne sürdü

PKK’nın eylemsizlik kararını sona erdirmesinin ardından önümüzdeki günlerde Güneydoğu’da sıcak çatışmaların yaşanacağı öne sürülüyor. İddianın sahibi ise elinde Heron görüntüleri bulunan askerî bir yetkili. Askerî yetkiliye göre Türk Silahlı Kuvvetleri önümüzdeki birkaç gün içerisinde operasyonlara başlayacak ve seçim öncesi bölgeden yine şehit haberleri gelecek.

Heron görüntülerine göre 19-20 Ocak 2011’da 12 kişilik bir PKK’lı grup Türkiye’ye sızıyor. Grup havadan 22 saat görüntüleniyor. Ancak Heron, yakıtının bitmesi üzerine merkeze geri dönüyor.

Taraf

Birde Taraf gazetesinden alıntı yapmazlar mı gelde kızma!
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: EfsaneAsker - 03 Mart 2011, 21:38:42
Medyamız gördüğü ihaların hepsine heron diyor. Düz mantık yapıyor.  İsrailden alınan heronlardan birimi düştü yoksa bayraktarın mini ihasımı düştü ? Gelde işin içinden çık...

İskenderun gemisine "fırkateyn" diyen haber kanallarımız var. Böyle olunca gerçekte neyin düştüğüde muamma oluyor. Resmi açıklama yada resim varmı?

Aynen.Ben de İskenderun'u duyunca "Allah Allah hangi sınıfa dahil ki bu? Ne ara aldık acaba" diye düşündüm. Taaki feribotlar İskenderun fırkateyninden yakıt ikmali yapıyorlar denenene kadar :).
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: SKYWOLF - 03 Mart 2011, 22:49:24
19-20 Ocak tarihlerinde sınırı geçen PKK’lı bir grup Heron tarafından görüntülendi. Askerî- bir yetkili, çatışmaların yakın olduğunu öne sürdü

PKK’nın eylemsizlik kararını sona erdirmesinin ardından önümüzdeki günlerde Güneydoğu’da sıcak çatışmaların yaşanacağı öne sürülüyor. İddianın sahibi ise elinde Heron görüntüleri bulunan askerî bir yetkili. Askerî yetkiliye göre Türk Silahlı Kuvvetleri önümüzdeki birkaç gün içerisinde operasyonlara başlayacak ve seçim öncesi bölgeden yine şehit haberleri gelecek.

Heron görüntülerine göre 19-20 Ocak 2011’da 12 kişilik bir PKK’lı grup Türkiye’ye sızıyor. Grup havadan 22 saat görüntüleniyor. Ancak Heron, yakıtının bitmesi üzerine merkeze geri dönüyor.

Taraf

Klasik kalıptan çıkma haber. Aynı kaynağın aynı kelimlerle yazdığı yönlendrme haberleri. Öne sürülüyor, askeri bir yetkili...
Bir tek darbeci genelralleri vs unutmuşlar. STV haber yayını adeta.
Heron düştü acaba neden? Zamanlama mthiş. Tam da pkk eylemsizlik dönemini bitirdiğinde vs vs. Halkı paranoyak hale getiren zihniyetin fabrikasından çıkma bir haber. Sanki aynı kaynak değildi, teröristler asklerimizi şehit ederken heron görüntülerini sızdıran ajanlar. Ne yazık ki koyun gibiyiz. Her önümüze konanı sorgulamadan mideye indiriyoruz. Kim çekiyorsa o yöne gidiyoruz. Düşünmekten aciziz. İlle fanatik seviyede taraf olmak zorundaymışız gibi hissediyoruz. Kendi kendimizi yiyoruz da haberimiz yok.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: boxer - 03 Mart 2011, 23:38:28
19-20 Ocak tarihlerinde sınırı geçen PKK’lı bir grup Heron tarafından görüntülendi. Askerî- bir yetkili, çatışmaların yakın olduğunu öne sürdü

PKK’nın eylemsizlik kararını sona erdirmesinin ardından önümüzdeki günlerde Güneydoğu’da sıcak çatışmaların yaşanacağı öne sürülüyor. İddianın sahibi ise elinde Heron görüntüleri bulunan askerî bir yetkili. Askerî yetkiliye göre Türk Silahlı Kuvvetleri önümüzdeki birkaç gün içerisinde operasyonlara başlayacak ve seçim öncesi bölgeden yine şehit haberleri gelecek.

Heron görüntülerine göre 19-20 Ocak 2011’da 12 kişilik bir PKK’lı grup Türkiye’ye sızıyor. Grup havadan 22 saat görüntüleniyor. Ancak Heron, yakıtının bitmesi üzerine merkeze geri dönüyor.

Taraf

Klasik kalıptan çıkma haber. Aynı kaynağın aynı kelimlerle yazdığı yönlendrme haberleri. Öne sürülüyor, askeri bir yetkili...
Bir tek darbeci genelralleri vs unutmuşlar. STV haber yayını adeta.
Heron düştü acaba neden? Zamanlama mthiş. Tam da pkk eylemsizlik dönemini bitirdiğinde vs vs. Halkı paranoyak hale getiren zihniyetin fabrikasından çıkma bir haber. Sanki aynı kaynak değildi, teröristler asklerimizi şehit ederken heron görüntülerini sızdıran ajanlar. Ne yazık ki koyun gibiyiz. Her önümüze konanı sorgulamadan mideye indiriyoruz. Kim çekiyorsa o yöne gidiyoruz. Düşünmekten aciziz. İlle fanatik seviyede taraf olmak zorundaymışız gibi hissediyoruz. Kendi kendimizi yiyoruz da haberimiz yok.
At gözlükleri veya da koyun güdüsü... bunlar birer haber ve sizler bunları süzecek kabiliyete sahipsiniz.Kimin süzgeci nasıl süzer o beni ilgilendirmez.Bütün haber kanallarını takip ederim  ve ajansları okurum.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: SKYWOLF - 03 Mart 2011, 23:48:32
Açıkcası ben ne at gözlükleri takıyorum, ne de koyun sürüsüne dahilim. Ancak bu haberin kaynağından çıkan zırvaları gördükçe hehalde başka bir ülkede yaşadığımı düşünüyorum. Bizi korumakla görevli ordu tümden çeteci, terörist ve gibi anlatıyor bu kaynak. İşlerine öyle geliyor çünkü. Haberlerinde hep kendi çıkarlarına uygun olarak birilerinin birşeyleri belirttiğini, öne sürdüğünü vs söylüyorlar. Onlara göre komutanlar kaçakçı, darbeci, yolsuzluk vs işleriyle meşgul insanlar. Vatansever değil. Milletin en güvendiği kurum ya, onu da lekelemek gerek tabi. Bunca yıl terörle mücadele eden başkaları zaten. Güzel beyin yıkıyorlar. İnsanları etiketliyorlar. Oysa bir mahkemedeki dava bile sonuçlanmadan sanıklar suçlu sayılmaz. Eh burası böyle.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: ist_eternal - 04 Mart 2011, 00:07:47
tanıdığım yaşlı bir amca vardı bazen şu cümleyi kurardı elinde tuzlukla koşmaya başladı yine.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: EfsaneAsker - 04 Mart 2011, 14:31:46
Taraf ile STV biraz farklı. Taraf bambaşka bir yayın kuruluşu ve ben hala anlamadm. Sanki arkası karanlık...
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: enes38 - 04 Mart 2011, 14:45:38
Taraf ile STV biraz farklı. Taraf bambaşka bir yayın kuruluşu ve ben hala anlamadm. Sanki arkası karanlık...
ne  birazı  tamamen  farklı ,   stv  ikdidar  yandaşı  haberler  yapar  yani stv nin  kime  taraftarlık yaptığı ortada   ama  tarafın  hangi  tarafta  olduğu  belli değil  alayına  saldırıyor   tsk nın  gizli  belgelerine  nasıl  ulaşıyor  devletin  gizli belgelerine  nasıl  ulaşıyor  bilmiyorum  ama  ortalığı karıştırmakta  tarafın  üzerine  yok
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: çiğil42 - 08 Mart 2011, 11:09:28
stv,zaman,taraf bunlara bugün ve starı da ekleye bilriz hemen hemene yakın medyalar tarafın böyle ordu ile ilgili belgelerin cıkması ise ordu içindeki cemaat üyesi vatan severlerin verdiği belgelerdir zamanın trajı yüksek olduğu için yıpratmak istemiyorlar tarafı kulanıyorlar o kadar.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: EfsaneAsker - 09 Mart 2011, 18:53:29
Tarafla Zamanın ve Starın organik bağı yok. Taraf liberal, zaman muhafazakar, starda da Ergenekondan yargılanan Şamil Tayyar falan var.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: SKYWOLF - 09 Mart 2011, 20:13:35
Tarafla Zamanın ve Starın organik bağı yok. Taraf liberal, zaman muhafazakar, starda da Ergenekondan yargılanan Şamil Tayyar falan var.

Bence hepsi farklı görünümde ama aynı kaynağa bağlı.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: rstr617 - 09 Mart 2011, 20:44:21
Bence hepsi farklı kaynağa bağlı. Zaman zaten malum. Taraf'ın sadece a.a. nın kişisel gayretleriyle kurulmuş ve yayın yapan bir gazete olduğunu düşünüyorum. Star ise bilindiği gibi hükümete yakın bir işadamı tarafından "hükümeti desteklemek" için kullanılan bir gazete.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: SKYWOLF - 09 Mart 2011, 20:48:26
Ama yazdıkları genelde çok aşırı derecede aynı. Bazı konularda özellikle kelimeler bile benzer. O nedenle görüdüklerinden çok farklı olduklarını düşünüyorum.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: rstr617 - 09 Mart 2011, 21:01:38
Evet çoğu konuda aynı, ancak onların "tümden gelen" değil "tüme varan" olduğunu düşünüyorum.

Zaman!a baktığınızda dini bir gazetedir. Bugünkü durumu arkasındaki cemaatin klasik "ezilen dindarlar" söyleminin ürünüdür. Star ise politik ve ekonomik olarak iktidarı destekleyici yayın yapmak amaçlı diğer kısımları "iş olsun" diye yapan bir gazetedir. Taraf ise sözde demokrat ve liberal; herkes için özgürlük istediğini söyleyen bir yapıya sahiptir. Mesela bir kadın cinsel organının resmini yayınlar, pkk jargonuyla konuşarak şehitlerimize ölü teröristlere gerilla der, vesaire. Taraf gazetesinin yaptığı yayını geçmişte birkaç a.a. kitabı okumuş olanlar hemen tanır. İlk sayfasından son sayfasına kadar a.a kokan bir gazetedir.

Örneğin iş askere çatmak olunca üçünün de işine gelir, bahsettiğim sebeplerden dolayı. Ancak ayrıldıkları yönler vardır. Taraf katıksız bir asker düşmanı olduğu için askere çatmak söz konusu olduğunda bhükümeti bile tanımaz, "paşasının başbakanı" diye manşet atar. Buna karşılık star hükümetin politikasına paralel yayınını sürdürür, ogün asker dövülecekse döver, sevilecekse sever. Zaman ise genelde hükümetle paralel ama ait olduğu cemaat söz konusu olunca hükümet çizgisinin dışına çıkabilmektedir.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: UYVAR - 09 Mart 2011, 21:04:06
Tarafla Zamanın ve Starın organik bağı yok.

dışarıdan bakınca, elimle ayağımın, ağzımla karaciğerimin de bağı yok. ama hepsi aynı beyinden emir alıyor  ;)
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: SKYWOLF - 09 Mart 2011, 21:04:40
Bütün bunları biliyor ve halen farklı görünümlü ama aynı olduklarını düşündüğümü söylüyorum.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: EfsaneAsker - 09 Mart 2011, 21:12:48
Star ile Zaman birbirine yakın Star kadrosunda Zaman'ın eski yazarları da bulunuyor. Taraf da aynı olmakla birlikte, çok daha tehlikeli. Adamlar bir şeyleri bir yerlerden öğreniyorlar. Cemaatle de ilgilerinden ziyade mesela Zaman'da yayınlanmamış şeyleri yayınlıyorlar. Ve dindar da değiller. Hatta ben alalen din hakkında konuştuklarını da okumadım. Zaman yıpranmasın diye Tarafı kullanma gibi bir şey de söz konusu olamaz çünkü Zaman'ın tuzu kuru. Arkada iktidar ve döşeyebildiği kadar muhalefete askere döşüyor. Ama zaman'da daha çok üst düzey malum askerlere tepki var. Kurum olarak yerden yere TSK'yı yerden yere vurmuyor. Taraf ise fena...
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: kanas - 10 Mart 2011, 11:06:16
AKP seçimlerden sonra tek başına iktidar olamazsa, özellikle taraf'ın etkinliği yok olur.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: EfsaneAsker - 10 Mart 2011, 11:57:38
Şu an tek iktidar var, amaçlarda bir yerde birleşiyor sorunsuz haber yapıyorlar.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: ist_eternal - 10 Mart 2011, 14:30:47
Taraf Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. de toplam sabit yatırım tutarı 16 milyon 432 bin 607 lira olan komple yeni yatırım için yatırım teşvik belgesi aldı. 09-02-2011
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: boxer - 10 Mart 2011, 16:01:37
AKP seçimlerden sonra tek başına iktidar olamazsa, özellikle taraf'ın etkinliği yok olur.
AKP tek başına iktidar olacak CHP ve MHP karışacak liderleri değişecek ... anayasaya hazırlanacak ve Türkiye'ye Başkanlık sistemi gelecek.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: enes38 - 10 Mart 2011, 16:36:15
Şu an tek iktidar var, amaçlarda bir yerde birleşiyor sorunsuz haber yapıyorlar.
iktidar olabilecek düzeyde başka bir  partimi varki?  meclise  terörist partisi bile  önerilerde bulunurken  chp ve mhp  boş boş konuşmak dışında hiç bir icraat  yapmıyor  , yoksa yaptıda benmi görmedim ?pardon  kılla tüyle ilgili  bir  öneride bulunup  onu yapmışlardı ,  yani  yarında  tek iktidar olur  öbürgünde ,   konuşmak dışında tek bir yenilikte bile imzası olmayanlar var olmaya devam ettiği müddetçede  tek iktidar olmaya devam edercektir   
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: EfsaneAsker - 10 Mart 2011, 18:26:28
Kimin iktidar olacağını boş verilim şimdi.
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: shielt - 10 Mart 2011, 18:53:24
Ne hale gelmiş konu yahu..
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: enes38 - 10 Mart 2011, 19:00:28
Ne hale gelmiş konu yahu..
düşen iha hakkında ayrıntılı bir bilgilendirme yapılmayınca   bizimde konuşacak başka bir  şeyimiz olmayınca  gevezelik yapıyoruz  ;D  siyasetciler  gibi olduk  :)
Başlık: Mardin'de Heron düştü
Gönderen: cüzzamlı melek - 25 Mart 2011, 01:40:46
Star ile Zaman birbirine yakın Star kadrosunda Zaman'ın eski yazarları da bulunuyor. Taraf da aynı olmakla birlikte, çok daha tehlikeli. Adamlar bir şeyleri bir yerlerden öğreniyorlar. Cemaatle de ilgilerinden ziyade mesela Zaman'da yayınlanmamış şeyleri yayınlıyorlar. Ve dindar da değiller. Hatta ben alalen din hakkında konuştuklarını da okumadım. Zaman yıpranmasın diye Tarafı kullanma gibi bir şey de söz konusu olamaz çünkü Zaman'ın tuzu kuru. Arkada iktidar ve döşeyebildiği kadar muhalefete askere döşüyor. Ama zaman'da daha çok üst düzey malum askerlere tepki var. Kurum olarak yerden yere TSK'yı yerden yere vurmuyor. Taraf ise fena...

taraf fena, çünkü ne zaman ne yumurtlayacağına bizzat cia karar veriyor :D