DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: SKYWOLF - 23 Aralık 2011, 08:03:07

Başlık: Hürmüz’de yüksek tansiyon
Gönderen: SKYWOLF - 23 Aralık 2011, 08:03:07
Hürmüz’de yüksek tansiyon
23 Aralık 2011
Hürmüz’de yüksek tansiyon
Tahran dünyanın en önemli petrol geçiş yollarından Hürmüz Boğazı’nın kuzey ve güneyinde 2 bin kilometrelik sahil ve uluslararası sularda deniz tatbikatı yapacağını açıkladı.

NÜKLEER programı nedeniyle olası saldırıya maruz kaldığında, dünya petrol nakliyatının yapıldığı en önemli güzergâh olan Hürmüz Boğazı’nı kapatacağı tehdidini defalarca dillendiren Tahran yönetimi, bu bölgede dev bir deniz tatbikatı başlatacağını açıkladı.
İran’ın resmi haber ajansı IRNA, yarın başlayacak olan tatbikatın, 10 gün süreceği ve Hürmüz Boğazı’nın doğusundan Aden Körfezi’ne kadar 2 bin km’lik bir alanı kapsayacağını duyurdu. İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari, en yeni denizaltı savaş taktiklerinin uygulanacağı ’Velayet 90’ adlı tatbikatta, son füze sistemleri ve torpidoların deneneceğini ve harekat boyunca insansız hava uçaklarından da yararlanacaklarını kaydetti. İranlı komutan, tatbikatın, İran Deniz Kuvvetleri’nin caydırıcılık gücünü göstermeyi amaçladığını ve bölge ülkeleri için barış ve kardeşlik mesajı taşıdığını belirtti.
Boğaz kapanabilir
Tatbikat sırasında Hürmüz’ün gemi trafiğine kapatılması da söz konusu. Tuğamiral Seyyari, Hürmüz Boğazı’nın İran’ın tam kontrolü altında olduğunu ve kapatılmasına ülke büyüklerinin” karar verebileceğini söyledi. Geçen hafta İran Meclisi Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi Perviz Sururi, savaş oyununda Hürmüz Boğazı’nın nasıl tankerlere kapatılabileceğinin de ele alınacağını söylemişti. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mehmanparast ise Hürmüz’ün kapatılmasının “gündemlerinde olmadığını” dile getirmişti.

Bilgi notu

Dünya petrol trafiğinin yaklaşık üçte biri Hürmüz Boğazı üzerinden gerçekleşiyor.
http://www.hurriyet.com.tr/planet/19526447.asp
Başlık: Hürmüz’de yüksek tansiyon
Gönderen: SKYWOLF - 29 Aralık 2011, 18:54:57
Hürmüz'de sular ısınıyor

Hürriyet Planet
29 Aralık 2011
ABD ve İran donanması karşı karşıya
İran donanmasının geniş çaplı bir tatbikat gerçekleştirdiği Hürmüz Boğazı'nda bir ABD uçak gemisi görüntülendi.

İran Donanması Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari, İran keşif uçaklarının çektiği görüntülerde, USS John C. Stennis olduğu tahmin edilen uçak gemisinin, Hürmüz Boğazı'ndan Umman Körfezi'ne geçerken görüntülendiğini söyledi.

Seyyari, "Bir İran fırkateyni ve keşif aracı, Bbasra Körfezi'nden Umman Körfezine geçen bir ABD uçak gemisini takip etti, filme aldı ve fotoğrafını çekti" dedi.

İŞTE İRAN TARAFINDAN GÖRÜNTÜLENEN ABD GEMİSİ / FOTO GALERİ

Seyyari, dün yaptığı açıklamada, İran'ın gerekli görmesi durumunda tatbikat dolayısıyla Hürmüz Boğazı'nı kapatabileceğini açıklamıştı. Ortadoğu'da İkinci Dünya Savaşı'ndan beri Basra Körfezi'nde görevli ABD Deniz Kuvvetleri 5'inci Filosu ise Umman Denizi'ne açılan Hürmüz Boğazı'nın kapatılmasına  asla izin verilmeyeceğini bildirmişti. İran Devrim Muhafızları'nın üst düzey bir yetkilisinin, ABD'nin Hürmüz Boğazı konusunda ne yapmaları gerektiğini söyleyecek konumda olmadığını söylemesi üzerine ise tansiyon daha da yükselmişti.
http://www.hurriyet.com.tr/planet/19564539.asp
Başlık: Hürmüz’de yüksek tansiyon
Gönderen: Mizan - 03 Ocak 2012, 21:47:21
Bence bu savaş artık kaçınılmaz. İran eğer Abd'nin saldıracağı konusunda kesin bir kanaate varırsa bence elinde ki bütün imkanlarla Abd'nin bu bölgede ki savaş gemilerine saldırmalı ve onları batırmalı. Bu olay Abd'yi titretir. Bir uçak gemisinin maliyeti düşünüldüğünde bu son derece normal. Abd'nin Ortadoğuda ki savaş gücü bir anda çok büyük güç kaybeder.  Bu olaydan sonra belki Abd bir kaç uçak gemisi gönderip İsrail ve İngiltere ile birlikte İranı dümdüz edebilir ama buna değer. Eğer saldırıyı Abd başlatırsa bu yanına kar kalır. İran bu saldırıya birkaç füze saldırısından başka cevap veremez. Hiç değilse biraz zarar verilmeli bence.
Başlık: Hürmüz’de yüksek tansiyon
Gönderen: SKYWOLF - 09 Ocak 2012, 12:52:38
ABD'den son uyarı: Hürmüz kırmızı çizgimizdir

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapaması halinde gereken yanıtı alacağını belirtti.
08.01.2012 - 23:20

Basra Körfezi'nin kapısı kabul edilen Hürmüz Boğazı'nın deniz trafiğine kapatılmasının "kırmızı çizgi"yi aşacağını dile getiren Panetta, "Biz, ABD olarak, Hürmüz'ün kapatılmasına göz yummayacağımızı açıkça belirttik" dedi.
DÜNYA PETROLÜNÜN YÜZDE 20'Sİ ORADAN GEÇİYOR

CBS televizyonuna konuşan Panetta'dan sonra söz alan ABD Genel Kurmay Başkanı Martin Dempsey, İran'ın kapatabileceğini söylediği Hürmüz Boğazı'ndan dünya petrolünün yüzde 20'sinin geçtiğini ifade etti.

İran'dan farklı isimler, ABD ve Avrupa'nın Tahran'a nükleer programına yaptırım kapsamında petrol ambargosu uygulaması durumunda boğazı kapatabileceklerini belirtmişlerdi.

Tahran'ın askeri potansiyelinin İran'ın Hürmüz boğazında hava saldırıları, sabotaj yapmaya yetecek kapasitede olduğu ifade ediliyor.
http://www.ensonhaber.com/abdden-son-uyari-hurmuz-kirmizi-cizgimizdir-2012-01-08.html
Başlık: Hürmüz’de yüksek tansiyon
Gönderen: SKYWOLF - 25 Ocak 2012, 12:25:05
Hürmüz'de savaş çanları çalıyor
ABD ve İran arasındaki Hürmüz Boğazı restleşmesi tehlikeli bir hal aldı.
25.01.2012 - 10:34

İran'ın nükleer programını engellemek isteyen ABD, İngiltere ve Fransa Hürmüz Boğazı'na savaş gemisi göndererek gözdağı verdi. İran sert yaptırımlara rağmen boğazı kapatma tehdidinden vazgeçmiyor.
"NE GEREKİYORSA YAPARIZ"

Deniz yoluyla taşınan dünya petrolünün her gün yüzde 35'inin geçtiği Hürmüz Körfezi, İran ile Batı arasındaki gerilimin odak noktası oldu. AB önceki gün İran'a karşı bugüne kadarki en sert yaptırımları açıklayarak petrol ambargosu ilan etmiş, neredeyse eş zamanlı olarak Amerikan, İngiliz ve Fransız savaş gemileri Hürmüz Boğazı'na gitmişti. Batı'nın bu gözdağının ardından İran'dan yine "Hürmüz Boğazı'nı kapatırız" tehdidi geldi. İran meclisinin dış ilişkiler ve ulusal güvenlik komitesi başkanı Muhammed Kossari dün AB yaptırımlarının ardından "İran petrol satışında herhangi bir düzensizlik olursa Hürmüz kesinlikle kapatılır" dedi. İran'a ABD'den yanıt gecikmedi. ABD'nin NATO elçisi Ivo Daalder "Hürmüz Boğazı'nın açık kalması gerekiyor. Bunu sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağız" diyerek uyarılarının tonunu tırmandırdı.
GEREKLİ MÜDAHALE YAPILABİLİR

İran'a karşı bir uyarı da İngiltere'den geldi. İngiltere Savunma Bakanı Philip Hammond, İran'ın Körfez'deki petrol trafiğini durdurma girişimini engellemek için Hürmüz Boğazı'na daha fazla savaş gemisi gönderebileceklerini söyledi. Amerikan uçak gemisi USS Abraham Lincoln'ün 'net bir mesaj vermek için' İngiliz ve Fransız savaş gemileriyle birlikte Körfez'e girdiğini hatırlatan Hammond, "Bu gemiler ihtiyaç halinde gerekli müdaheleyi yapabilecek kapasiteye sahiptirler" dedi. İran daha önce petrol ambargosu konulmasını 'savaş ilanı' oalrak nitelemişti.(Milliyet)

http://www.ensonhaber.com/hurmuzde-savas-canlari-caliyor-2012-01-25.html
Başlık: Hürmüz’de yüksek tansiyon
Gönderen: Ice - 25 Ocak 2012, 20:17:48
Hiç bir şey olmaz Hürmüz'ü falanda kapatamazlar.
Başlık: ABD uyarmadan vurdu
Gönderen: SKYWOLF - 18 Temmuz 2012, 09:41:02

ABD uyarmadan vurdu
18 Temmuz 2012
ABD uyarmadan vurdu
ABD’nin İran’a karşı tonunu sertleştirdiği bir dönemde bir Amerikan savaş gemisi Körfez’de trol ile balık avlayan bir Hint balıkçı teknesini batırdı. Bir balıkçı ölürken, yaralı kurtulan diğeri “Uyarmadan batırdılar” dedi. İran’a göre olay, “yabancı güçlerin bölgesel güvenliği tehdit ettiğinin” kanıtı.

ABD donanmasının Basra Körfezi’ndeki 5. Filosu’na bağlı yakıt ikmal gemisi USNS Rappahannock, önceki gün bölgede balık avlayan bir Hint balıkçı teknesine ateş açıp batırdı. Teknenin 8 kişilik mürettebattından bir Hint balıkçı öldü, üçü yaralandı.
Beşinci Filo, teknenin birkaç kez uyarılmasına rağmen yüksek hızla USNS Rappahannock’a doğru yaklaştığını açıkladı, ancak iç soruşturmanın henüz tamamlanmadığı belirtildi. Hastaneye kaldırılmak üzere Dubai’nin Cibil Ali limanına götürülen yaralılar ise bunu yalanladılar. Bacağından .50 kalibre makineli tüfek mermisiyle yaralanan Muthu Muniraj (28), Reuters’a şunları söyledi:

Hindistan açıklama bekliyor

“Hiç uyarı almadık. Çevrelerinden dolaşıp hızla uzaklaşıyorduk. Aniden ateş açtılar. Uyarı işaretlerini ve seslerini biliyoruz. Hiçbiri yoktu. Çok ani oldu. Arkadaşım öldü. Anlamıyorum.”
Hindistan, son olayla ilgili ABD’den açıklama beklediğini bildirdi. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest ise “Yabancı güçlerin bölgesel güvenliğe tehdit olabileceğini bir kez daha söylüyoruz. Bölge ülkeleri birbirleriyle yardımlaşarak en iyi güvenliği sağlayabilir” dedi.
Hint medyası olaydan ABD’yi sorumlu tuttu. Bir televizyon kanalı, “Denizde cinayet”, ve “Ne bir pişmanlık, ne bir özür” gibi başlıklar attı.

ABD’den İran’a bir sert mesaj daha

EL Kaide’nin 2000 yılında USS Cole savaş gemisine bomba yüklü iki tekneyle saldırıp 17 askeri öldürmesinin ardından ABD donanması özellikle de Ortadoğu sularında çevredeki olası tehditlere karşı sürekli teyakkuz halinde. Washington bir yandan da bir süredir İran’a karşı Körfez’de askeri varlığını artırıyor. Dün de ABD’nin Ortadoğu’ya göndereceği yeni bir uçak gemisinin planlanandan erken yola çıkacağı açıklandı. İsrail’i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton “Amerikan gücünün tüm unsurlarını İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemek için kullanacağız” dedi. İsrail yönetiminin, ABD Başkanı Barack Obama’ya emrivaki yaparak, başkanlık seçimleri öncesinde İran’a tek taraflı saldırabileceği öne sürülüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21008115.asp
Başlık: İran'dan ABD gemisine füze saldırısı
Gönderen: SKYWOLF - 30 Aralık 2015, 11:21:03
İran'dan ABD gemisine füze saldırısı

ABD'li yetkililer, Cumartesi günü Hürmüz Boğazı'nda bulunan ABD uçak gemisine İran tarafından bin 500 metreden bir füze fırlatıldığını açıkladı.
İran'dan ABD gemisine füze saldırısı
 
İran'dan ABD gemisine füze saldırısı AP'nin geçtiği haberde, gemiye isabet etmeyen füzenin kışkırtma amaçlı olduğu bildirildi. ABD'li yetkili Harry S. Truman, İran Devrim Muhafızları'nın Arap Denizi ve Basra Körfezi'nde tatbikat yaptığını söyledi. Truman ayrıca ABD destroyerine bir Fransız fırkateynin refakat ettiğini dile getirdi. İran karasularına girilmediğini söyleyen Truman, roketin sancak tarafından bin 500 metre pozisyondan atıldığını açıkladı.

(http://icube.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2015/12/30/iran-dan-abd-gemisine-fuze-saldirisi-6455453.Jpeg)

ABD'li yetkililer İran'ı gereksiz yere kışkırtma yapmakla suçladı. İran tarafından ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

http://www.milliyet.com.tr/iran-dan-abd-gemisine-fuze/dunya/detay/2171655/default.htm (http://www.milliyet.com.tr/iran-dan-abd-gemisine-fuze/dunya/detay/2171655/default.htm)
Başlık: Hürmüz’de yüksek tansiyon...
Gönderen: мคяครℓเ - 10 Ocak 2016, 15:09:07
ABD İran botlarının roket fırlatma görüntülerini yayınladı.
(http://savunmaveteknoloji.com/wp-content/uploads/2016/01/000cf1bdd03f1068adcb19.jpg)
ABD, İran’ın geçen ay reddettiği roket atışına ait görüntüleri yayınladı.

Hürmüz Boğazı’nda 26 Aralık’ta bir Amerikan Seahawk helikopterinden çekilen görüntülerde İran Devrim Muhafızlarına ait bir bottan birkaç kez roket fırlatıldığı görülüyor.

Yaklaşık 30 saniyelik görüntülerde roketlerin fırlatıldığı İran botlarının 1370 metre yakınında ABD uçak gemisi Harry S. Truman’ın yanı sıra başka ülkelere ait savaş gemileri ile Boğaz’dan geçmekte olan ticari gemilerde bulunuyor.

ABD Merkez Komutanlığı, olayı ilk olarak geçen ay sonunda açıklamış, İran gemisinin roketleri fırlatmadan 23 dakika önce telsiz yoluyla canlı atış tatbikatı hakkında duyuru yaptığını iddia etmişti.
youtu.be/gkwE8KqmQU8 (http://youtu.be/gkwE8KqmQU8)
http://savunmaveteknoloji.com/abd-iran-botlarinin-roket-firlatma-goruntulerini-yayinladi/ (http://savunmaveteknoloji.com/abd-iran-botlarinin-roket-firlatma-goruntulerini-yayinladi/)
Başlık: Hürmüz’de yüksek tansiyon...
Gönderen: мคяครℓเ - 13 Ocak 2016, 03:04:35
10 ABD Askeri Yakalandi

Iran Korfezinde Kuveyt`ten Bahreyn`e Giden ve 10 ABD muretebatinin icinde bulundugu iki ABD askeri botu, Iran karasularina girdikten sonra Devrim Muhafizlari Deniz Kuvvetleri tarafindan yakalandi.

Askeri techizatlari ile yakalanan 10 Askerin 9`u Erkek ve biri de kadin oldugu aciklandi.

10 U.S. sailors in Iranian custody - CNN
Two US Navy boats in Iran’s custody after entering the country’s waters, Pentagon claims - Press TV

Bakalim isi nasil baglayacaklar...
Başlık: Hürmüz’de yüksek tansiyon
Gönderen: мคяครℓเ - 13 Ocak 2016, 16:55:11
Yakalanan Abd li askerler...
(http://sepahnews.com/files/941023/6.jpg)
(http://sepahnews.com/files/941023/7.jpg)
(http://sepahnews.com/files/941023/9.jpg)
(http://sepahnews.com/files/941023/1.jpg)
(http://sepahnews.com/files/941023/3.jpg)
(http://sepahnews.com/files/941023/4.jpg)
(http://savunmaveteknoloji.com/wp-content/uploads/2016/01/22461870783_8105632150_k-610x380.jpg)
İran karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle İran Devrim Muhafızları tarafından gözaltına alınan ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait iki bottaki 10 askerin serbest bırakıldığı bildirildi.
http://savunmaveteknoloji.com (http://savunmaveteknoloji.com)
Başlık: Ynt: Hürmüz’de yüksek tansiyon
Gönderen: мคяครℓเ - 27 Ocak 2016, 15:01:59
(http://d.denizhaber.com.tr/news/86803.jpg)

İRAN DONANMASI, HÜRMÜZ BOĞAZI'NDA 'VELAYAT 94”' TATBİKATINA BAŞLIYOR

İran donanmasının Hürmüz Boğazı'nda bir askeri tatbikat düzenleyeceği bildirdi. Tatbikatın Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinin tepkisini çekeceği söyleniyor.

İran Donanması, Hürmüz Boğazı'nda 'Velayat 94”' tatbikatına başlıyor.

İran donanmasının Hürmüz Boğazı'nda bir askeri tatbikat gerçekleştireceği bildirildi.  İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari yaptığı açıklamada, İran’ın bugün (27 Ocak'ta) Hürmüz Boğazı ve Hint Okyanusu’nda askeri tabikat düzenleyeceğini kaydetti.

“Velayat 94” kod adlı tatbikat 3 milyon km² alanda yapılacak. İran ordusu tatbikat zamanı yeni yerli füzelerini deniyecek.

İran son yıllarda uluslararsı sularda, tanker ve gemi güvenliğinin sağlanması için askeri gücünü artırıyor.

Deniz Haber Ajansı
Başlık: Hürmüz’de yüksek tansiyon...
Gönderen: мคяครℓเ - 27 Ocak 2016, 23:10:18
(http://d.denizhaber.com.tr/news/86838.jpg)
UMMAN DENİZİ'NDE İRAN VE ABD GEMİLERİ ARASINDA TEHLİKELİ YAKINLAŞMA!

İran, Umman Denizi'nde Hürmüz Boğazı bölgesinde yürütülen “Velayat 94” adlı tatbikat sırasında ABD'ye ait bir savaş gemisinin bölgeye tehlikeli şekilde yaklaştığını açıkladı.

Umman Denizi'nde İran ve ABD gemileri arasında tehlikeli yakınlaşma!

İran donanmasının Umman Denizi'nde yürüttüğü bir tatbikat esnasında ABD'ye ait bir savaş gemisinin bölgeye yaklaşması üzerine İran tarafından uyarıldığı bildirildi.

Reuters'in İran Devrim Muhafızları'na yakın Tasnim ajansına dayandırdığı habere göre, uyarının ardından ABD gemisinin çekilmesiyle bölgede durum normale döndü.

"Amacımız İran'ın gücünü göstermek"

Bu arada İran donanmasının Hürmüz Boğazı'nda düzenlediği tatbikat bugün başladı.  İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari yaptığı açıklamada, “Velayat 94” kod adlı tatbikatın 3 milyon km² alanda yapılacağını ve tatbikatın denizaltı, destroyer ve füze fırlatma denemelerini içerdiğini ve amacının “İran'ın gücünü göstermek olduğu”nu belirtildi.

İran son yıllarda uluslararası sularda, tanker ve gemi güvenliğinin sağlanması için askeri gücünü artırıyor.

İran, 12 Ocak'ta ABD donanmasına ait iki botun karasularına girmesi üzerine botlara el koymuş ve 10 mürettebatı gözaltına almıştı. Mürettebatın gözaltına alınma görüntülerinin yayınlanması ABD'nin tepkisine neden olmuştu. Gemiler ve personel ertesi gün serbest bırakılmıştı.

Deniz Haber Ajansı
Bu aralar cok sevisisiyorlar. cok da ilginc fantazileri var. Birbirne fuze atmalar. Adamlari rehin alip hali reklamindan sonra birakmalar.
Başlık: Ynt: Hürmüz’de yüksek tansiyon
Gönderen: カメせ - 23 Temmuz 2019, 15:50:34
Alıntı
euronews Türkçe

Japonya, ABD'nin Ortadoğu'ya asker göndermesi talebini reddetti

(https://tr.euronews.com/2019/07/23/japonya-abdnin-ortadogu-ya-asker-gondermesi-talebini-reddetti) tr.euronews.com/2019/07/23/jap…