DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: darkevvilboy - 24 Ekim 2011, 18:16:39

Başlık: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: darkevvilboy - 24 Ekim 2011, 18:16:39
Kıbrıs Rum Kesimi'nde zamansız İsrail tatbikatı
22.10.2011 STELYO BERBERAKİS

İsrail, Kıbrıs Rum Kesimi'nde gelecek hafta bir tatbikat yapmaya hazırlanıyor. Doğu Akdeniz'deki sondaj krizinden sonra İsrail'in Kıbrıs'taki zamansız tatbikatı, gerginliği artıracak bir adım olarak görülüyor

Kıbrıs Rum basınında çıkan bir habere göre İsrail, Kıbrıs Rum kesimindeki "Andreas Papandreu" askeri üssünde tatbikat yapmaya hazırlanıyor. Tatbikatların Ekim ayı sonunda gerçekleşeceği iddia edilen haberlerde, İsrail hava kuvvetlerinin, Kıbrıs Rum üssünü kullanması kararının iki ülkenin savunma bakanları arasında imzalanan bir anlaşma ile sağlandığı belirtiliyor.

PLATFORMDA TATBİKAT

Ancak İsrail'in bu tatbikatlara hangi uçaklarla ve hangi tarihte katılacağı konusunda Savunma Bakanlığı'ndan resmi bir açıklama yapılmadı. Rum Cumhurbaşkanlığı'na yakın kaynaklar ise böyle bir anlaşmanın varlığını doğruladılar ancak bu anlaşmanın bütünüyle "arama-kurtarma tatbikatları" çerçevesinde yapılacağını belirttiler.

Bu çerçevede İsrail hava kuvvetlerine ait helikopterlerin Baf'taki askeri üssü kullanabileceği ve aynı anlaşma gereğince Doğu Akdeniz'de doğal gaz aramaları yapılan Rum ve İsrail parsellerindeki platformlarda da iniş-kalkış yapabileceklerine dikkat çektiler. Ancak iki ülke arasında imzalanan bu anlaşmanın ayrıntıları konusunda net bir bilgi henüz edinilemedi. Rum tarafında yapılan yorumlarda, bu anlaşma sayesinde İsrail savaş uçaklarının, Kıbrıs Rum kesimindeki askeri üsleri "Çok amaçlı olarak kullanabileceğinden" söz ediliyor. Söz konusu anlaşmanın, Türkiye'ye verilen bir "mesaj" olarak algılanması gerektiğini iddia edenler de var.

RUS GEMİSİ GELİYOR

Öte yandan Rusya'ya ait uçak gemisi Amiral Kuzn etsov'un öncülüğündeki Kuzey Filosu'nun Kasım ayının ikinci yarısında Doğu Akdeniz'e ineceği açıklandı. Kuznetsov'un Kıbrıs Rum kesimindeki Limasol limanına demirlemesi bekleniyor. Bazı Rum gazeteleri Kuznetsov'un Doğu Akdeniz'deki varlığının da Türkiye'ye verilecek başka bir mesaj olarak görüyor. Buna rağmen bu gibi yorumların ciddiye alınmaması gerektiğine inananlar da bulunuyor. Rum kaynakları "Bazı marjinal Rum gazetelerinin, her fırsatta Türkiye'nin nasırına basacak asılsız haberler yayınladıkları" görüşünü savunuyor.

http://www.sabah.com.tr/Dunya/2011/10/22/kibris-rum-kesiminde-zamansiz-israil-tatbikati
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: darkevvilboy - 24 Ekim 2011, 18:17:43
İsrail Savaş Helikopterleri Kıbrıs Rum Kesiminde
24 Ekim 2011

İsrail Hava Kuvvetleri'nin Güney Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği tatbikat çerçevesinde dün 8 İsrail savaş helikopterinin, Kıbrıs Rum Kesimindeki Larnaka Havaalanı'na iniş ve kalkış gerçekleştirdiği bildirildi.

Fileletheros gazetesi, İsrail'in dün Doğu Akdeniz bölgesinde geniş çaplı bir hava tatbikatı gerçekleştirdiğini ve helikopterlerinin Larnaka Havaalanı'na birçok kez iniş ve kalkışta bulunduklarını yazdı. Gazete, dün sabah (23.10.2011) 10 sularında başlayan ve öğleden sonra da devam eden tatbikat çerçevesinde helikopterlerin havaalanına tüm iniş ve kalkış prosedürlerini denediklerini, iki helikopterin ise tam yakıt ikmali yaptıklarını vurguladı.

Türk savaş uçaklarının da "Lefkoşa Hava Sahanlığı"nın sınırlarına kadar gelerek tatbikatı izleme çabasında bulunduklarını iddia eden gazete, İsrail Devlet Başkanı'nın Güney Kıbrıs ziyareti sebebiyle İsrail askeri güçlerinin başka tatbikatlar da gerçekleştirme olasılığından da söz etti.

http://www.haberciniz.biz/israil-savas-helikopterleri-kibris-rum-kesiminde-1179823h.htm
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: altay - 24 Ekim 2011, 20:03:01
aklı sıra bzm gözümüzü korkutmaya çalışıyorlar bence hmn kuzey kıbrısta sınıra çok yakın yerlerde türk tabikatı yapılmalı
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: enes38 - 24 Ekim 2011, 20:03:37
GEREKSİZ  KONU   ,  AYNI KONUDAN  ARKA  ARKAYA  AÇILMIŞ
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: SKYWOLF - 24 Ekim 2011, 21:51:37
Konunun Uluslararası Savunma Sanayinden Haberler bölümüyle alakası ne? Konuları uygun bölümlere açınız. Taşıdım...
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: SKYWOLF - 31 Ekim 2011, 15:16:28
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Libya KKTC'yi tanıdı

Libya'yı yöneten Ulusal Geçiş Konseyi'nin Sağlık Bakanı Abdal Rahman Kıssa, Lefkoşa'ya gidip Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi'yle protokol imzaladı. Protokolle Libya, KKTC'yi resmen olmasa da filen tanımış oluyor.

Kıbrıs ile Libya arasında protokol Anlaşmayı Libya adına Sağlık Bakanı imzaladı.

Libyalı hasta ve yaralıların bir bölümü, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi görecek. Protokol, ayrıca sadece Türkiye tarafından tanınan KKTC"nin resmen olmasa da fiilen Libya tarafından tanınması anlamına geliyor. Libya'da yönetimi elinde tutan Ulusal Geçiş Konseyi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde önemli bir anlaşmaya imza attı. Anlaşmaya Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Suat Günsel ile Libya adına Geçiş Konseyi'nin Sağlık Bakanı Abdal Rahman Kıssaimza attı. İmza töreninde KKTC Başbakan İrsen Küçük de hazır bulundu.

'KKTC İLE DAHA ÇOK İŞBİRLİĞİ İSTİYORUZ'

KKTC gezisini resmi bir ziyaretten çok dostluk gezisi olarak nitelendiren Kıssa, KKTC'de gördüğü güzellikleri Libya'da anlatacağını ve daha birçok alanda işbirliğine çalışacaklarını söyledi.

LİBYALI HASTALAR BİR HAFTA İÇİNDE GELECEK

Başbakan Küçük de Libya'la her alanda işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Anlaşmaya göre Libya'dan yaralı ve hasta kabulü bir hafta içinde başlayacak ve bunun için charter uçak seferleri düzenlenecek.

Acil durumlarda Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin özel uçağı da Libya'ya gönderilecek.

 
http://dunya.milliyet.com.tr/libya-kktc-yi-tanidi/dunya/dunyadetay/31.10.2011/1457505/default.htm?ref=yahoo (http://dunya.milliyet.com.tr/libya-kktc-yi-tanidi/dunya/dunyadetay/31.10.2011/1457505/default.htm?ref=yahoo)
(ntvmsnbc)
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: bertan234 - 31 Ekim 2011, 16:03:46
Fiilen tanıyan bir sürü ülke var resmen tanıması lazım.Kıbrıs Rum kesimi bile fiilen tanıyor resmen tanımıyor.Bizim gazeteler cıvık...
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: SKYWOLF - 03 Ekim 2019, 15:52:12
Rum medyası: Yunan F-16’ları Ankara korkusundan uçamadı

(https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d95e5b70f254414fc8a4af8.jpg)

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, 1 Ekim’de kutladığı ’Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü etkinliğinde, Yunanistan’a ait F-16 savaş uçaklarının Başbakan Kiriakos Miçotakis’in talimatıyla uçmasının engellendiği iddia edildi.
Rum medyasının manşete çektiği habere göre, Miçotakis hükümeti Türkiye’nin tepkisinden korktuğu için F-16’ları Kıbrıs semalarında uçuramadı. 'Atina korktu. Yunan savaş uçakları askeri geçit töreninde uçamadı' manşetini atan Fileleftheros gazetesi, daha önce uçması planlanan F-16’ların tören sabahı alınan ani bir kararla geri çekildiğini yazdı.

Haberde, Miçotakis hükümetinin Ankara’nın baskısından korktuğu belirterek, F-16’ların sembolik olarak uçmasının önemli olduğuna işaret edildi. Gazete, "Türkiye'ye mesaj verilecekti. Ama Miçotakis hükümeti bu sembolik önemdeki eylemde bile bulunmadı. Bu, yeni Yunan hükümetinin, sorun veya arzu edilmeyen gelişmelere neden olacak eylem veya tercihler istememe politikasına tabi mantığı da destekliyor" ifadelerine yer verdi.

Yunanistan’a yönelik sert ifadelerin yer aldığı haberlerde, Yunanistan'ın hem garantör güç sıfatıyla, hem de Rumlarla ilişkileri sebebiyle farklı bir tercihte bulunabileceği görüşü ortaya konuldu. Haberlerde, Yunanistan’ın Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini engelleyemediği de kaydedildi.

Rum medyası: Yunan F-16’ları Ankara korkusundan uçamadı
Konuyla ilgili açıklama yapan Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis de, 'savaş uçaklarının törende uçmaması kararının tamamen Miçotakis hükümetine ait olduğunu' söyledi.

Rum ve Yunan hükümetlerinin aldığı ortak karara göre, Yunanistan’a ait F-16 savaş uçakları Türkiye’ye mesaj vermek amacıyla 1 Ekim’de askeri tören alanında uçuş yapacaktı. Yunanistan’ın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçiliği, aynı gün Rum yönetimine F-16’ların uçuşunun iptal edildiği bilgisini geçti. Rum yönetimi, olaydan duyduğu üzüntüyü ifade etmişti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 16 Ağustos 1960 yılında 7 Rum ve 3 Türk bakanla kurulmuş olmasına rağmen, Kıbrıs Rum Yönetimi, "Bağımsızlık Günü" adıyla 1 Ekim’de kutluyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/rum-medyasi-yunan-f-16lari-ankara-korkusundan-ucamadi-41343321 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/rum-medyasi-yunan-f-16lari-ankara-korkusundan-ucamadi-41343321)
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: SKYWOLF - 03 Ekim 2019, 15:52:50
Şu helikopterler böyle gösteri uçuşundayken  kilit atmak ne zevkli olur.  ;D ;D
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: fırtına06 - 23 Aralık 2019, 19:26:12
İsrailli askerlerin, Güney Kıbrıs'ta Rumlar'a askeri eğitim verdiği görüntüler sosyal medyanın gündemine oturdu. Geçtiğimiz günlerde de Rum kesimine konuşlandırılan 4 adet İsrail İHA'sı dikkat çekmişti.

http://youtu.be/6dwyoQoqNtQ (http://youtu.be/6dwyoQoqNtQ)

http://video.haber7.com/video-galeri/151315-dikkat-ceken-goruntu-israil-askerleri-kibrista (http://video.haber7.com/video-galeri/151315-dikkat-ceken-goruntu-israil-askerleri-kibrista)
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: metin62 - 23 Aralık 2019, 19:52:57
"2017 tarihinden bu yana Israil komandolari ve RMMO komandolari ortak tatbikatlar yapmakta .Son tatbikat ise  Mayıs 2019  da gerceklestirilmisti "
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: Barbatos - 23 Aralık 2019, 22:06:14
Onu bunu bilmem lakin Kıbrıs'taki birliklerimizin kapsamlı bir modernizasyondan geçmesi şart. Kıbrıs'ta askerlik yaptığım için(365.KD olarak Kasım 2016-Nisan 2017 arası ) üç aşağı beş yukarı fikir sahibiyim.
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: serkan1976 - 23 Aralık 2019, 22:40:02
Yıllarca dalga geçtiğimiz "İsrail hava kuvvetlerinin ani baskınla Mısır hava kuvvetlerinin 400'e yakın uçağını daha havalanamadan yok etmesi " harekatının bize de uygulanmamasını sağlamalıyız...

Bizim nasıl ki Yunanistan'a karşı bir savaşta stratejimiz  , nereleri nasıl vuracağımız belliyse İsrail'e de karşı bir plan geliştirilmeli ki eminim İsrail'in bize karşı böyle bir saldırı planı mutlaka vardır... Hele ki ilişkiler bu soğukluktayken...
"
Deniz güçleri Yunanlılarla birleşseler bile  bizimle baş edemez , kara sınırımız yok demek ki olası bir saldırı "havadan" ani-yüksek yoğunlukta olacak...

Arap santralleri veya kamplarına yaptıkları  gibi 6-10  tane F-15 ,F-35 saldırısı bizi sinek ısırığı gibi rahatsız eder. Büyük ve haklı bir karşı saldırımıza yol açar.

Bunu bildiklerinden bize çok sürpriz bir veya birkaç noktadan (Yunan üslerinden de olacağı kesin)  ve yüksek sayıda yoğun aralıklı bir saldırı yaparlar... Bizim Kıbrıs'ı HSS olarak daha etkin kullanmamız orayı da kullanarak Bermuda şeytan üçgeni gibi hava savunma şemsiyesine almamız gerekir...
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: カメせ - 18 Eylül 2020, 00:31:45
Alıntı
Dışişleri bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy

Bundan böyle Kıbrıs'da fedarasyonla ilgili konuşacak hiç bir şey kalmamıştır dedi.
https://mobile.twitter.com/temmuz1919/status/1306682359643877376
Başlık: İlk adım atıldı: Kapalı Maraş kademeli olarak açılıyor
Gönderen: SKYWOLF - 08 Ekim 2020, 14:23:34
İlk adım atıldı: Kapalı Maraş kademeli olarak açılıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yer alan Kapalı Maraş’ın kademeli olarak açılmasında ilk adım bugün atıldı. 46 yıldır yerleşim ve iskana kapalı tutulan bu bölgede kamuya ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve Demokrasi Caddesi halkın kullanımına açıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yer alan Kapalı Maraş’ın kademeli olarak açılmasında ilk adım bugün atıldı. 46 yıldır yerleşim ve iskana kapalı tutulan bu bölgede kamuya ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve Demokrasi Caddesi halkın kullanımına açıldı.

Hürriyet Gazetesi Lefkoşa Temsilcisi Ömer Bilge, CNN TÜRK’te şu bilgileri paylaştı:

“46 yıldır kapalı tutulan Maraş kentinin önündeyiz. Büyük bir kalabalık var. Son hazırlıklar tamamlandı. Kapalı Maraş’ın askeri statüsü kaldırılmadı. Girişte ve içeride kamera sistemleri kuruldu. Sakinlerinin girişine izin verilecek. Hummalı bir kalabalık var diyebiliriz. Büyük bir kalabalık içeri girmek isteyecek. Uluslararası medyadan da yoğun bir ilgi var. 16.00’da Başbakan Ersin Tatar buraya gelecek ve Kapalı Maraş’a ilk giren kişi olacak. Kapalı Maraş 1974’ten beri kapalı tutuluyor. Kapalı Maraş’ın diğer kısmı Rum sınırı. Kıbrıslı Rumlar Maraş’ın açılması nedeniyle protesto düzenliyorlar. Tarihi bir adım. Önümüzdeki pazar günkü Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ardından da altyapı çalışmaları başlayacak.”

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-ilk-adim-atildi-kapali-maras-kademeli-olarak-aciliyor-41631008 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-ilk-adim-atildi-kapali-maras-kademeli-olarak-aciliyor-41631008)
Başlık: Pompeo'dan skandal 'Kapalı Maraş' açıklaması!
Gönderen: SKYWOLF - 16 Ekim 2020, 23:44:12
Pompeo'dan skandal 'Kapalı Maraş' açıklaması!

(https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5f89f3f77152d81b709bf21b.jpg)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides'ın telefonda görüşerek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sınırları içerisinde bulunan Kapalı Maraş'ın açılması konusunu ele aldıkları bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus tarafından yapılan açıklamada, Pompeo'nun Maraş'ın açılması kararının geri alınması çağrısı yaptığı belirtilirken, BMGK'nin 9 Ekim’deki Maraş toplantısını ve başkanlık açıklamasını hatırlattığı kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus tarafından yapılan açıklamada, Pompeo ve Christodoulides arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin detaylar paylaşıldı.

Pompeo'nun görüşmede Kapalı Maraş'ın 46 yıl sonra bir bölümünün halkın kullanımına açılmasından duyduğu endişeyi dile getirdiği belirtilen açıklamada, "Bakan Pompeo, bu kışkırtıcı adımın 550 ile 789 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarına karşı olduğu ve uzlaşma görüşmelerine yardımcı olmayacağını ifade etti." değerlendirmesinde bulunuldu.

Bununla birlikte Pompeo'nun Maraş'ın açılması kararının geri alınması çağrısı yaptığı belirtilen açıklamada, BMGK'nin 9 Ekim’deki Maraş toplantısını ve başkanlık açıklamasını hatırlattığı kaydedildi.

Açıklamada, "ABD, adayı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleştirmek için tüm Kıbrıslılara ve tüm bölgeye fayda sağlayacak kapsamlı bir çözümü desteklemeye devam ediyor." ifadesi kullanıldı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, 6 Ekim'de Ankara ziyareti sırasında Maraş'ın açılmasına dair hazırladıkları yol haritası doğrultusunda çalışmaları bir aşamaya getirdiklerini ve ilk somut adımı attıklarını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kapalı Maraş'la ilgili "Maraş'ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprağı olduğu tartışmasız bir gerçektir. Buradaki tasarruf hakkı da Kıbrıs Türk makamlarına aittir." açıklamasında bulunmuştu. 8 Ekim'de 46 yıl sonra bir bölümünün halkın kullanımına açılan Maraş, bölge halkı tarafından yoğun ilgi görüyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-pompeodan-skandal-kapali-maras-aciklamasi-41638431 (https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-pompeodan-skandal-kapali-maras-aciklamasi-41638431)
Başlık: Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Gönderen: Hyperspace - 17 Ekim 2020, 20:51:27
  Bu Pompeo köpeği tam bir Türk düşmanıdır.Bununla birlikte yarınki seçim çok ama çok önemli.Ersün Tatarın yüzde 1 oyla dahi kazanması kabulümüzdür yoksa bu Akıncı denen herifle KKTC nin bir 5 yılı daha boşa gidecektir.İnşallah geçen haftaya göre katılım daha fazla olur sandığa gitmeyen milliyetçi kesim ssndığa gider oyunu verir sağduyu galip gelir ve vatan toprağını verme heveslisi emperyalist rum işbirlikçileri hüsrana uğrar.