DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Yerli Elektronik Sistemler ile İlgili Gelişmeler => Konuyu başlatan: darkevvilboy - 24 Ekim 2011, 11:16:34

Başlık: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: darkevvilboy - 24 Ekim 2011, 11:16:34
Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Son Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2011 Çarşamba
Amaç :   Hv.K.K.lığının ihtiyaçları doğrultusunda, elektromanyetik spektrumun etkin kullanımını engelleyecek ve hedef radarları karıştırabilecek sistem geliştirilmesi.
Kapsam :   1 (bir) adet Elektronik Destek (ED) ve 1 adet Elektronik Taarruz (ET) prototip sistemi
Proje Modeli :   Yurt İçi Geliştirme
Ana/Alt Yüklenici
Firma :   
ASELSAN A.Ş.
Sözleşme
İmza Tarihi :

30 Temmuz 2009
Mevcut Durum :   Sistem tasarımı onaylanmış olup Proje, Üretim ve Tasarım Doğrulama Safhası’ndadır.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/ehrs/EdEt/Sayfalar/KKUEDETKK__H.aspx
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: AVCI - 17 Mart 2015, 22:36:04
Hava kuvvetleri ED/ET sistemi,şimdilik iki adet planlanmış,ihtiyaç miktarının 10 adet kadar olabileceği belirtiliyor.İlk sistem teslim edilmiş sahra testlerini gerçekleştiriyormuş.Sistem düşman radarlarından EW-7T,CN235-100M ve C-160D ELINT/SIGINT uçakları tarafından toplanan  sinyallere göre radarların çalıştığı frekansa göre elektronik taaruz faaliyetinde bulunabilicek.Burada önemli husus menzil,hangi mesafeden etkili olabildiği önemli.ortalama 100km bile olsa sınıra yakın bölgelerde ve adalarda konuşlu düşman radarları üzerinde etkili olacaktır.Bu arada sisteme KORAL ismi verilmiş.

(http://defence.pk/attachments/777-jpg.203339)/
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: Destinyy - 18 Mart 2015, 00:10:49
Kara konuşlu bir sistem sanırım gerçi orda yazıyor zaten Land diye. Hava kuvvetlerimi istemiş böyle bir şey ilginç nerelere ve kimin yönetiminde yerleştirilecek acaba. Birde sistem her banttamı çalışıyormuş acaba SOJ'dada böyle bir ısrarları vardı. Her neyse güzel bir yetenek olacak ama sistemin kapsamını merak ettim. Birde Uzun menzilli karadan Jammer olayı vardı malumunuz.
Başlık: Koral...
Gönderen: мคяครℓเ - 25 Ocak 2016, 20:13:37
KORALa İlk Görev Ege Kıyılarında Yunana Karşı.
(http://kokpit.aero//image/cache/data/Resimler/Resimler/aselsan/koral2-600x400.jpg)
Hava Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacını karşılamak üzere SSM ile imzalanan Kara Konuşlu Uzaktan ED/ET Kabiliyeti Kazanımı (Kara SOJ) Projesi kapsamında geliştirilen KORAL Sistemi'nin ilk teslimatı yapıldı.

KORAL Sistemi; her biri 8x8 askeri araç üzerine entegre edilmiş bir adet Radar Elektronik Destek (KORAL ED) Sistemi ve dört adet Radar Elektronik Taarruz (KORAL ET) Sisteminden oluşuyor. Aselsan Macunköy yerleşkesinde 2 Şubat tarihinde başlayan KORAL ED Sistemi Kabul Faaliyetlerine, Gölbaşı Yerleşkesinde devam edildi ve 14 Nisan tarihinde sistem kabulü tamamlandı. Bu dönem içinde 360 test adımı gerçekleştirilerek, KORAL ED Sisteminin tanımlananın üzerinde performans değerlerine ulaştığı gözlemlendi.

KORAL ED Sistemi, hedef radarlara yönelik tespit, teşhis, kimliklendirme, yön bulma fonksiyonlarını yerine getirirken; KORAL ET Sistemi ile hedef radarların karıştırılarak iş yapamaz hale getirilmesi ve aldatılmasını sağlayacak. Proje kapsamında geliştirilen Elektronik Harp Destek Merkezi altyapısında ise; görev öncesinde, görev bölgesine özel planlama ve analizler yapılabilecek, görev esnasında alınan radar sinyal kayıtları kullanılarak detaylı parametre analizleri gerçekleştirilecek.

KORAL ET Sistemi Kabul Faaliyetlerine yönelik çalışmalar eş zamanlı olarak yürütülüyor.

Koral Kara SOJ Sistemi'nde araçlar birbirinden 500 metre uzaklıkta fiber optik kablolar sayesinde irtibata geçebiliyorlar. Radar Elektronik Destek (KORAL ED) araçları düşman radar yayınlarını tespit ettikten sonra tüm bilgiyi Radar Elektronik Taarruz (KORAL ET) Sistemine iletiyor. Sistemde hedef düşman radarlarını karıştırıyor veya köreltiyor.

KORAL ED aracı üzerinde iki anten ve operatörlerin görev yapacağı alan, nükleer, biyolojik ve kimyasal tehditlere karşı korumalı şelter yer alıyor. Büyük anten düşman radar yayınlarını tespit ederken, küçük anten düşman radarlarının konumunu hassas bir şekilde tespit ediyor.

KORAL ET aracı üzerinde sağda ve solda olmak üzere iki anten yer alıyor. Sistem güncel elektronik taarruz tekniklerini kullanarak hedef düşman radarlarının etki alanlarını azaltıyor. Bunun yanında köreltme ve karıştırma görevlerini yerine getirerek Hava Kuvvetleri'nin harekat etkinliğini arttırıyor.

100 kilometrenin üzerinde menzile sahip olduğu belirtilen KORAL Sistemi'nin Ege kıyılarına konuşlandırılması planlanıyor. Türk Hava Kuvvetleri KORAL Sistemi'yle birlikte düşman kara, deniz ve hava konuşlu radarların karıştırılması noktasında stratejik bir kabiliyete kavuştu.
http://kokpit.aero/koral-dusman-radar-Koredecek. (http://kokpit.aero/koral-dusman-radar-Koredecek.)
____________________________________________________________
KORAL SURİYE SINIRINDA KULLANILMAYA BAŞLADI.

Tehdit oluşturan füze, uçak ve radar sistemlerini, sinyal karıştırma özelliği ile etkisiz hale getiren, ASELSAN yapımı "KORAL" adlı yerli hava savunma sistemi, Suriye sınır hattına sevk edilerek aktif hale getirildi

Milli üretim olan KORAL Hava Savunma Sistemi, 100 kilometre menzili sahip. Araç üzerine entegre edilerek kullanılabilen mobil sistemde, iki farklı unsur bulunuyor. Bu unsurlardan ilkini Radar Elektronik Destek Sistemi (KORAL-ED), diğerini ise Radar Elektronik Taarruz Sistemi (KORAL ET) oluşturuyor.

İzmir'de devredeydi

Sistem, tehdit oluşturan füze, uçak ve radarların yön sistemlerini sinyal karıştırma özelliği ile etkisiz kılıyor. ASELSAN'ın ürettiği ve 2015 tarihinde TSK'nın envanterine giren KORAL ilk olarak Ege'deki ihlallere karşı İzmir'de devreye sokulmuştu.
____________________________________________________________
(http://savunmaveteknoloji.com/wp-content/uploads/2016/01/WMlLz9j3.png)
KOBİ’ler “KORAL”da büyük iş başardı!

ASELSAN’ın yerli ürettiği, düşman radarlarını etkisiz hale getiren KORAL Sistemi’ne alt yüklenici ve KOBİ’ler beklentilerin üzerinde katkı verdi.

Savunma sanayisinde son yıllarda yakalanan ivme, sektördeki büyük oyuncular kadar alt yüklenici ve KOBİ’leri de olumlu etkiliyor.

Alt yüklenici ve KOBİ’ler, rekabetin her geçen gün arttığı sektörde bir yandan kabiliyetlerini derinleştirirken bir yandan da var olan kabiliyetlerine yenilerini ekliyor. Bu durum söz konusu firmaların savunma sanayisi projelerinde aldıkları sorumlulukların artmasını sağlıyor. Öyle ki, tedarik makamlarının projeler için koydukları yerli payı ve KOBİ katkısına yönelik asgari şartlar firmaların sahip oldukları becerilerle aşılmaya başlandı.

Bu gelişmenin somut göstergelerinden biri ASELSAN’ın ürettiği, düşman radarlarını etkisiz hale getiren KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi oldu.

ASELSAN’ın ülke savunmasında önemli bir görev üstlenen bu ürünü için yurt içinde 50’ye yakın yerli alt yükleniciyle çalışıldı. Bu firmaların önemli bir kısmını da KOBİ’ler oluşturdu. Proje kapsamında sağlanması gereken yurt içi katma değer KOBİ payı başlangıçta yüzde 10 olarak öngörüldü. Ürün ortaya çıktığında ise KOBİ’lerin payı yüzde 20 seviyesine yakın gerçekleşti.

Projede yer alan KOBİ’ler, mühendislik analizleri, kablaj ve mekanik parça üretimi, elektronik modül üretim ve testi, yazılım geliştirme, simülasyon çalışmaları, sistem entegrasyon desteği gibi geniş bir yelpazede görev yaptı.

KORAL DÜŞMAN RADARLARINI KARIŞTIRIYOR

KORAL Sistemi; her biri 8×8 askeri araç üzerine entegre edilmiş bir adet Radar Elektronik Destek (KORAL ED) Sistemi ve dört adet Radar Elektronik Taarruz (KORAL ET) Sisteminden oluşuyor. KORAL ED Sistemi, hedef radarlara yönelik tespit, teşhis, kimliklendirme, yön bulma fonksiyonlarını yerine getirirken; KORAL ET Sistemi ile hedef radarların karıştırılarak iş yapamaz hale getirilmesi ve aldatılmasını sağlıyor.

Proje kapsamında geliştirilen Elektronik Harp Destek Merkezi altyapısında ise; görev öncesinde, görev bölgesine özel planlama ve analizler yapılabilecek, görev esnasında alınan radar sinyal kayıtları kullanılarak detaylı parametre analizleri gerçekleştirilecek.

Büyük anten düşman radar yayınlarını tespit ederken, küçük anten düşman radarlarının konumunu hassas bir şekilde tespit ediyor.

KORAL ET aracı üzerinde sağda ve solda olmak üzere iki anten yer alıyor.  Sistem güncel elektronik taarruz tekniklerini kullanarak hedef düşman radarlarının etki alanlarını azaltıyor. Bunun yanında köreltme ve karıştırma görevlerini yerine getirerek Kara ve Hava Kuvvetleri’nin harekat etkinliğini arttırıyor.

Kaynak: www.savunmaveteknoloji.com (http://www.savunmaveteknoloji.com)
____________________________________________________________
8x8 Araçlarda Konuşlu

İki Kısımdan Oluşuyor

1- KORAL Radar Elektronik Destek ED
2- KORAL Radar Elektronik Atak EA


KORAL sistemi iki operatör ve bir süpervisor tarafından yönetiliyor. Yönetim birimi Operasyon Kontrol Unitesi (OKÜ) deniyor. Bu bölüm Nato standartlarında oluşturulmuş ve NBC korumalı. KORAL sistemi ayrıca görev planlama ve görev analiz desteğide veriyor kullanıcıya.

1-
KORAL Radar Elektronik Destek ED   moduler olarak dizayn edilmiş  çoklu alıcılı mimaride oluşturulmuş.- Geniş frekans ve uzak alanları kaplamakla birlikte yüksek parametre ölçüm hassaslığıyla  (RF, PRI, PW, DOA) hem bilinen hem de yeni beliren tehditlere otomatik tanımlama ile hızlı bir şekilde müehaleyi sağlamakta.

ED sistemi yoğun elektronik sinyal ortamlarında çok yüksek hassasiyette yön bulma ve pozisyon ayarlaması yapabilmekte.

2-

KORAL Radar EA Sistemide modüler olarak dizayn edilmiş, bir dijital alıcı, bir yöntem geliştirici, ve bir de RF hafıza mimarisinden oluşmakta.
Hızlı hüzme yönlendirmesi Faz dizin anten sistemi tarafından yapılmakta olup, sistemde  yüksek güç çıktısı ve çoklu yükselticiler bulunmaktadır.

Sistem yüksek parametre ölçüm hassasiyeti ile  geniş spektrumu ve uzak mesafeliri kapsayabilmektedir

KORAL Radar EA sistemi birden fazla karıştırıcı ve aldatıcı tekniklere haiz olup hem bilinen eski hem de yeni tehditlere karşı otomatik tanımlama ile hızlı karşı koyabilme kabiliyetine sahiptir.

KORAL sistemi   -30 °C and +50 °C  arsında sıcaklıklarda   95 % nem oranında çalışabilmektedir.

http://worlddefencenews.blogspot.com.tr/2015/05/impressive-koral-land-based-radar.html (http://worlddefencenews.blogspot.com.tr/2015/05/impressive-koral-land-based-radar.html)
(http://i.hizliresim.com/J6LaoB.jpg)
(http://i.hizliresim.com/vRzbGm.jpg)
(http://i.hizliresim.com/vRzb6z.jpg)
(http://i.hizliresim.com/lvR1Rr.jpg)
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: spikopat - 31 Ocak 2016, 00:57:29
Koral'ın yurt dışı muadili var mı? Varsa kabiliyetleri açısından ne gibi farklılıklar var acaba. Sıkı bir Türk Savunma Sanayii takipçisiyim fakat; çok fazla bilgim olmasa da bu sistemin ciddi bir sistem olduğunu düşünüyorum. Daha fazla bilgi paylaşımı faydalı olur, bilgisi olan var mı acaba bu konuda?
Başlık: Koral...
Gönderen: мคяครℓเ - 22 Şubat 2016, 16:49:05
ASELSAN Yeni Yerleşkesinde İlk Sistem Teslimatını Yaptı.
KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi, Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.
(http://wowturkey.com/tr737/Hamza_Kocak_IMG_20160222_142225.jpg)
ASELSAN Dergisi’nin Haziran ayında yayımlanan sayısında, firmanın Gölbaşı Yerleşkesi’nden ilk teslimatın, Kara Konuşlu Uzaktan ED/ET Kabiliyeti Kazanımı (Kara SOJ) Projesi kapsamında geliştirilen KORAL Sistemi ile yapıldığı haberi yer aldı. 2 Şubat 2015 tarihinde başlayan KORAL ED Sistemi Kabul Faaliyetleri, Gölbaşı Yerleşkesi’nde devam ederek 14 Nisan 2015 tarihinde sistem kabulü tamamlandı.
Dergide şu bilgiler verildi:
KORAL Sistemi; her biri 8×8 askeri araç üzerine entegre edilmiş bir adet Radar Elektronik Destek (KORAL ED) Sistemi ve dört adet Radar Elektronik Taarruz (KORAL ET) Sisteminden oluşuyor. Macunköy Yerleşkesinde 2 Şubat tarihinde başlayan KORAL ED Sistemi Kabul Faaliyetlerine, Gölbaşı Yerleşkesinde devam edildi ve 14 Nisan tarihinde sistem kabulü tamamlandı. Bu dönem içinde 360 test adımı gerçekleştirilerek, KORAL ED Sisteminin tanımlananın üzerinde performans değerlerine ulaştığı gözlemlendi. KORAL ED Sistemi, hedef radarlara yönelik tespit, teşhis, kimliklendirme, yön bulma fonksiyonlarını yerine getirirken; KORAL ET Sistemi ile hedef radarların karıştırılarak iş yapamaz hale getirilmesi ve aldatılmasını sağlayacak. Proje kapsamında geliştirilen Elektronik Harp Destek Merkezi altyapısında ise; görev öncesinde, görev bölgesine özel planlama ve analizler yapılabilecek, görev esnasında alınan radar sinyal kayıtları kullanılarak detaylı parametre analizleri gerçekleştirilecek.
KORAL ED Sistemini rakamlarla tanımlamak gerekirse;
• ASELSAN tarafından geliştirilen donanım birimi / yazılım birimi sayısı: 16
• Birlikte çalışılan alt yüklenici sayısı: 18
• Gerçekleştirilen tasarım doğrulama test adımı sayısı: 1001
• Gerçekleştirilen kabul muayene test adımı sayısı: 360 Kara SOJ Projesi kapsamında, KORAL ET Sistemi Kabul Faaliyetlerine yönelik çalışmalar eş zamanlı olarak yürütülüyor.

http://www.milscint.com/tr/aselsan-yeni-yerleskesinde-ilk-sistem-teslimatini-yapti/ (http://www.milscint.com/tr/aselsan-yeni-yerleskesinde-ilk-sistem-teslimatini-yapti/)
(https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xla1/v/t1.0-9/12728848_956778964414507_5925137482509140350_n.jpg?oh=6311efe2d9b8c02784e16c9eec007417&oe=5764EBE1)
Başlık: Düşman Radarlarını "Kör" Edecek Sistem TSK'nın Elinde
Gönderen: SKYWOLF - 22 Şubat 2016, 16:54:21
Düşman Radarlarını "Kör" Edecek Sistem TSK'nın Elinde
ASELSAN'ın ürettiği hedef ülke radarların karıştırıp işe yaramaz hale getiren KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi, Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

(http://img.sondakika.com/haber/394/dusman-radarlarini-kor-edecek-sistem-tsk-nin-8183394_4508_m.jpg)

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen, hedef ülke radarların karıştırılıp aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlayan KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi, Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

HAVA'NIN BİR NUMARASI DA ORADAYDI

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında imzalanan Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Sözleşmesi (Kara SOJ) kapsamında özgün olarak geliştirilen sistemin teslimi için ASELSAN Gölbaşı Tesisleri'nde tören düzenlendi. Törene, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral  Abidin Ünal'ın aralarında bulunduğu davetliler katıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarı  İsmail Demir, törende yaptığı konuşmada, elektronik harbin, operasyonel ortamda tehditlerle hedeflerin birbirlerini algılama, etkisiz kılma ve karşı taraf üzerinde etkinlik kurmaya yönelik elektromanyetik spekturumda yürütülen girişimleri kapsadığını söyledi.


"HASSASİYETİN FARKINDAYIZ" MESAJI

Son yıllarda yaşanan savaşlarda elektronik harbin ne kadar önemli olduğunun görüldüğüne işaret eden Demir, içinden geçilen krizlerde de bu önemin bir kez daha gün yüzüne çıktığını vurguladı.  Türkiye'de ilgili kurumların elektronik harp konusundaki hassasiyetin farkında olduğunu dile getiren Demir, ülkenin savunma sanayisinin tüm bileşenleriyle bu doğrultuda çaba gösterdiğini belirtti. Demir, projenin içinde bulunulan hassas ortamda hayata geçmesinin kendilerine büyük mutluluk verdiğini kaydetti.

"ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR"

Demir, şöyle konuştu: "Bu proje Hava SOJ için de bir umut ışığı olur diye bekliyoruz. Çünkü bu konudaki ihtiyaçları Hava Kuvvetlerimizle olan yakın mesaimizde de defalarca gündeme getiriyoruz. İnşallah bu tören bu konudaki kararlılığımızı, azmimizi artıracak ve bu projeye de hız verecektir. Bunun yanında Müsteşarlığımızca sabit, kara, hava, deniz platformu konuşlu destek ve taarruz sistemleri, kendini koruma sistemleri, el yapımı patlayıcılarla ilgili jammer sistemleri, elektronik harp test eğitim ve teçhizatlarının geliştirilip, kurulması gibi sistemler üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Başta güvenlik güçlerimizin elektronik harp alanında en modern silahlarla, teçhizatla donanması olmak üzere bu tür çabaları çeşitli ortamlarda devam ettirme azmimiz tamdır."

(http://img.sondakika.com/haber/394/dusman-radarlarini-kor-edecek-sistem-tsk-nin-8183394_6686_m.jpg)
Savunma sanayisindeki teknolojik yetkinliğin önemini vurgulayan Demir, "Alanda mücadele eden güvenlik güçlerimiz, silahlı kuvvetlerimiz ne kadar etkin ise buradaki çalışmalar da o kadar etkindir. Güvenlik güçlerinin etkinliği sağlayacak teknolojidir, teknolojinin yuvası da buralardır. Operasyonel alanda canını tehlikeye atan güvenlik kuvvetlerimiz belirli bir fedakarlık, azim ve kararlılık gösteriyorsa bizler de aynı azim ve kararlılıkta olmalıyız" diye konuştu.

"BİNDEN FAZLA TESTTEN GEÇTİ"

ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken, konuşmasında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) savunma elektroniği alanındaki ihtiyaçlarını gelişmiş ve özgün teknolojik çözümlerle karşılamak için çalıştıklarını, bu yöndeki çabaların son ürünün KORAL Sistemi olduğunu söyledi.

TSK'nın elektronik harp yetenekleri arasında öncü olarak yer alacak sistemin, savunma sanayisi ve ASELSAN için de önemli bir aşamayı oluşturduğunu vurgulayan Eken, şunları kaydetti: "Dünya üzerinde sayılı ülkenin envanterinde bulunan, çok az ülkenin geliştirebildiği bu sistemi ordumuz için milli imkanlarla geliştirmekten mutluluk duyuyoruz.

(http://img.sondakika.com/haber/394/dusman-radarlarini-kor-edecek-sistem-tsk-nin-8183394_7188_m.jpg)
KORAL, kabul muayeneleri esnasında binden fazla test aşamasından geçerek performansını kanıtladı. Ülke savunmasında önemli bir görev üstlenen bu ürünün geliştirilmesi için ASELSAN ile birlikte 50'ye yakın yerli alt yüklenici çalıştı. Bu firmaların önemli bir kısmını da KOBİ'ler oluşturdu. KOBİ'lerimiz proje başlangıcından üretim sonuna kadar, geniş bir yelpazede görev yaptı. Proje için 500 bin saatin üzerinde tasarım işçiliği harcandı."

RADAR VE ELEKTRONİK HARP SİSTEMLERİNDE DE KULLANILABİLECEK

KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi, askeri taktik araçlara entegre edilen ve geniş bir frekans bandında çalışan Elektronik Destek Sistemi (KORAL ED) ile Elektronik Taarruz Sistemi'nden (KORAL ET) oluşuyor.

KORAL ED Sistemi radar yayınları için tespit, teşhis, yön bulma fonksiyonlarını yerine getirirken, KORAL ET Sistemi hedef radarların karıştırılıp aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlıyor. Bu nitelikleriyle KORAL Sistemi hedef ülkelerin hava savunma sistemlerinde önemli bir zafiyet oluşturacak yetenekte bulunuyor.

KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi için 2013'ten bu yana yürütülen yoğun sistem doğrulama ve sistem test süreci ile sistem test sürecinin son aşamasında gerçekleştirilen modern ve karmaşık yapıdaki radar sistemlerine uygulanan elektronik taarruz denemelerinden alınan olumlu sonuçlar sisteme olan güveni artırıyor.

Sistem birimlerinde kullanılan, geleceğin savunma teknolojisi olarak değerlendirilen aktif elektronik taramalı birimler ile aynı anda çoklu hedefe karşı etkin olarak elektronik taarruz uygulanabiliyor. Aktif elektronik taramalı birimler konusunda projede edinilen teknolojik birikim diğer birçok radar ve elektronik harp sistemlerinde de kullanılabilecek. Dünyada sayılı ülkede var olan bu teknoloji ülkemizin elektronik harp sektöründe geldiği aşamaya göstermesi bakımından da büyük öneme sahip bulunuyor.

http://www.sondakika.com/haber/haber-dusman-radarlari-kor-olacak-8183394/ (http://www.sondakika.com/haber/haber-dusman-radarlari-kor-olacak-8183394/)
Başlık: Koral...
Gönderen: мคяครℓเ - 23 Şubat 2016, 17:40:09
youtu.be/F4eG2FhciMU (http://youtu.be/F4eG2FhciMU)

Koral in teslim toreni...
(http://i.hizliresim.com/BPXnrG.jpg)
Etki alani ile ilgili gorsel...
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: nocen - 23 Şubat 2016, 20:57:31
Haberler her ne kadar 100 km etkili olduğu alan demişsede
Yeşil ekran bana avaks uçaklarındaki etki alanıyla hemen aynı gibi geldi
Başlık: Rus uçaklarını KORAL mı aldattı?
Gönderen: fırtına06 - 25 Şubat 2016, 11:58:30
5 KORAL bataryası hemen Suriye sınırına konuşlandırıldı. Radar, uçak, füze ve S-400 sistemlerini "kör" edip etkisiz bıraktı.

(http://image.cdn.haber7.com//haber/haber7/photos/2016/08/M1QD7_1456376246_3492.jpg)

Milli projelerde başarıdan başarıya koşan ASELSAN, geçtiğimiz günlerde yeni bir mühendislik harikası olan KORAL'ı TSK'ya resmi bir törenle teslim etmişti.
RUS UÇAKLARINA KARŞI DA TEST EDİLDİ

Sistemin teslim töreni 22 Şubat 2016'da yapıldı ancak, KORAL geçtiğimiz Temmuz ayından beri Hatay'da bulunuyor. Temmuz'dan itibaren Hatay'da binlerce teste tabi tutulan KORAL, bu testleri başarıyla geçti. KORAL'ın Rus uçaklarına karşı da test edildiği belirtiliyor.
KORAL'ın Hatay'a konuşlandırıldığı günden bu yana Rus uçaklarının 4 defa yanlış hedefleri vurması da akıllarda soru işaretleri uyandırdı. Son olarak Suriye'de yanlışlıkla YPG kamplarını vuran Rus uçakları, daha önce de yine müttefiki olan Esed hedeflerini vurmuştu. Esed rejimi bu bilgiyi birinci ağızdan doğrulamıştı.
"RUSYA'YLA ELEKTRONİK KILIÇ-KALKAN OYNUYORUZ"

24 TV'de Ardan Zentürk'ün sunduğu Moderatör Gece'ye telefonla bağlanan Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, KORAL'ı ve Rusya uçaklarının durumunu, "Bölgede Rusya'yla elektronik kılıç-kalkan oynuyoruz" şeklinde ilginç bir ifadeyle yorumladı.
"RUSYA ELEKTRONİK HARPTE TÜRKİYE'DEN ZAYIF"

Rusya'nın da bölgeye S-300, S-400 gibi füzelerin yanısıraKORAL'ın muadili Krashuka-4 gibi elektronik harp birimlerini getirdiğini ifade eden Caşın, "Ancak Rusya elektronik harp sistemleri açısından Türkiye'den daha zayıf durumda" ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Hakkı Caşın, Rusya'nın Krashuka-4'leri sadece Türkiye'ye karşı değil, NATO birimlerini de gözeterek bölgeye konuşlandırdığını belirterek, buna rağmen Afganistan'da stingerlarla yenilen Rusya'nın Suriye'de de elektronik harple yenileceğini sözlerine ekledi.
KORAL NASIL ÇALIŞIYOR, NE YAPIYOR?

ASELSAN'ın tamamen milli imkanlarla ürettiği KORAL, düşman radarlarının yayınlarını tespit eden KORAL ED ve hedef radarlarının karıştırılıp, aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlayan KORAL ET olmak üzere iki unsurdan oluşuyor.
KORAL'ın TSK'ya teslim töreninde gösterilen bir görselde, Konya'ya konuşlandırılan sistemin Türkiye'nin yüzde 80'e yakın bir alanını etkisi altına aldığı görülüyor.

(http://image.cdn.haber7.com//haber/haber7/photos/2016/08/9PFEM_1456375983_4354.jpg)

KORAL BENZERİ SİSTEMİ YAPABİLEN ÇOK AZ ÜLKE VAR

KORAL, geleceğin savunma teknolojisi olarak öngörülen "elektronik savaş birimleri" alanında Türkiye'nin attığı büyük bir adım olarak görülürken, envanterinde KORAL muadili savunma sistemi olan çok az ülke bulunuyor. Bu sistemleri tasarlayıp üretebilen ülke sayısı ise sadece parmakla gösterilecek düzeyde.
RUSYA RAHATSIZ ABD'DE KORKU VAR

Koral'ın göreve başlaması ise Ruslar'ı rahatsız etti. Rusya Jeopolitik Sorunlar Akademisi Öğretim Üyesi Konstantin Sivkov, "Koral sistemlerini tam olarak bilmiyoruz. S-400 füzelerimiz için engel teşkil edebilir. Bu füzelerin kör olma olasılığını düşünmek bile çok tehlikeli" dedi. Adı gizli tutulan bir başka Rus radar uzmanı ise şöyle konuştu: "KORAL son derece tehlikeli bir sistem. Bölgedeki tüm sistemleri kör ettiğine dair bazı duyumlar aldık. Birleşmiş Milletler bu konuda gereğini yapmalı."

Bazı Amerikan silah siteleri de KORAL'a dikkat çekti. ABD'li uzmanlar "KORAL'ın kör etme yeteneği korkunç boyutlarda. Uçağın roketlerini yanlış hedeflere gönderme yeteneği de sadece KORAL'da var" şeklinde görüş bildirdi. Peki dünyaya korku salan KORAL'ın özellikleri neler? Jammer sistemi KORAL, "geniş frekans yön kapsama" kabiliyeti ile geniş bir alanı kontrol altına alıyor. Uçak, tank ve helikopterleri aynı anda köreltilebiliyor. Füzeleri havada imha edebiliyor. İstenirse yönünü değiştirip farklı hedeflerde patlatabiliyor. Savaş uçaklarının yön bulma yeteneğini ortadan kaldırıyor.

http://www.haber7.com/guncel/haber/1812736-rus-ucaklarini-koral-mi-aldatti (http://www.haber7.com/guncel/haber/1812736-rus-ucaklarini-koral-mi-aldatti)
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: SKYWOLF - 25 Şubat 2016, 12:21:47
Verin gazı verin gazıııı. :D :D
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: fırtına06 - 25 Şubat 2016, 13:11:28
Evet maalesef böyle haberlerle kendimize gaz vermekten başka birşey yapmıyoruz.Ben bu sistemin kör edici etkisinin S-400 gibi bir sisteme fazla etkisi olacağına inanmıyorum.Keşke herşeyi bu kadar abartmasak.Genede çok abartmadan bişeyleri başarabilmişsek mutlu olurum tabiki.
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: sephiroturk - 25 Şubat 2016, 15:43:21
Gaz verdikleri açık tartışmamda S-400 sistemi bildiģimizin dışında EH karşı öz savunma sisteminemi sahip
Biz S-400 yapamadık, yerine KORAL yaptık ve amacı gereģi EH yapıyor
S-400 sistemin en etkin tarafı radarsa ve biz onu karıştırıp yahut bir süre zarfında kör edebiliyorsak çok bile , füzeyi bilmem yönlendireyim , patlatıym gibi laflar gereksiz
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: deniz - 25 Şubat 2016, 17:07:52
Evet fazla gaz alip sisersek, sagligimiz tahlikeye girebilir.
S-400'lerin çalışma mantığının ve algoritmasının bilinmeden, o radarlarin aldatilmasi bana imkansiz gibi görünüyor.
Ancak yapilanlari hiç küçümsememek gerek. TSK elinde oldukça etkili bir silah, dogru zamanda ve dozunda  kullanmak gerek. Bekleyip görelim ve mütevazi olmayi bilelim.
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: tumucin - 25 Şubat 2016, 20:13:11
dogruluk bayi olduysa satisi batlar
Başlık: Koral...
Gönderen: мคяครℓเ - 20 Mart 2016, 18:18:51
youtu.be/jlUVr7wIduE (http://youtu.be/jlUVr7wIduE)
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: AltayBaba - 02 Kasım 2016, 03:18:57
Bu Koral'ın ortaya çıkmadan önce yapılacağının haberi var mıydı ? Böyle bir sistemi ne kadar sürede geliştirdiklerini merak ediyorum
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: Destinyy - 02 Kasım 2016, 12:09:05
Var, Kara Konuşlu Stand-off jammer diye geçer.
Başlık: Terör örgütü PKK/PYD'yi 'KORAL' korkusu sardı
Gönderen: fırtına06 - 23 Ocak 2018, 19:41:42
Türk mühendislerin TSK için ürettiği 'KORAL' Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (Kara SOJ) sistemi Suriye sınırına konuşlandırıldı

(http://i2.haber7.com//haber/haber7/photos/2018/04/teror_orgutu_pkkpydyi_koral_korkusu_sardi_1516716194_3713.jpg)

100 kilometre çaplı bir alanda bütün radar, uçak, tank ve helikopterleri körleştiren KORAL, Zeytin Dalı harekatının ardından sınıra yerleştirilmesi operasyon için büyük önem taşıyor. Harekatta yüzde 70-75 oranında milli ve yerli mühimmat kullanılıyor.

AZ SAYIDA ÜLKEDE OLAN BİR TEKNOLOJİ

KORAL, hedef ülke radarların karıştırılıp aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlıyor. Dünyada az sayıda ülkede var olan teknoloji, Türkiye'nin elektronik harp sektöründe geleceği konum için büyük önem taşıyor.

İşte kör eden 'KORAL'ın özellikleri:

Jammer sistemi KORAL, "geniş frekans yön kapsama" kabiliyeti ile geniş bir alanı kontrol altına alarak uçak, tank ve helikopterlerin yön bulma yeteneklerini karıştırabiliyor.

KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi, askeri taktik araçlara entegre edilen ve geniş bir frekans bandında çalışan Elektronik Destek Sistemi (KORAL ED) ile Elektronik Taarruz Sistemi'nden (KORAL ET) oluşuyor.

(http://i2.haber7.com//haber/haber7/photos/2018/04/4LjhE_1516719245_6524.jpg)

Yerli imkanlarla üretilen KORAL'ın amacı düşman radarlarını kör etmek, aldatmak ve şaşırtmaktır. Sistem 8x8 taktik araç üzerine entegre edilmiştir. Sistem 2 ana yapıdan oluşmaktadır. KORAL ED olarak adlandırılan Elektronik Destek Sistemi düşman radar yayınlarını algılayıp takip ediyor. Radarı algıladıktan sonra frekans değeri tespit ediliyor. Daha sonra ise devreye KORAL ET yani Elektronik Taarruz sistemi devreye girerek düşman radarlarının sinyallerinin bozulması için karşı yayın yapıyor. Böylece düşman radarlarına karşı çok etkili olabiliyor

http://www.haber7.com/guncel/haber/2532349-teror-orgutu-pkkpydyi-koral-korkusu-sardi/?detay=1 (http://www.haber7.com/guncel/haber/2532349-teror-orgutu-pkkpydyi-koral-korkusu-sardi/?detay=1)
Başlık: Barış Pınarı Harekatı'nda kullanılan Koral sistemi
Gönderen: SKYWOLF - 10 Ekim 2019, 08:40:42
Barış Pınarı Harekatı'nda kullanılan Koral sistemi

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ajans/2019/10/09/70ef9758ec3c8a48528f9149959b190a.jpg)

Koral Elektronik Harp Sistemi, Barış Pınarı Harekatı'nın başladığı anlarda YPG'nin tüm elekronik haberleşmesini kesti.
 
Fırat'ın doğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı saat 16.00'da başladı. Operasyon saatinde bölgede tüm iletişim sistemleri durdu.

Terör örgütünün bölgede yaptığı tuzaklamalara yönelik Koral'ın devreye sokulduğu belirtiliyor.

KORAL ELEKTRONİK HARP SİSTEMİ NEDİR?
Koral, askeri araçlara entegre edilen ve geniş frekans bandında görev yapabilen bir radar sistemi. Milli ve yerli sistem olan Koral, radarları kör etmek, iletişimi kesmek ve diğer bilgisayarlı sistemleri işlevinden uzaklaştırmak için geliştirildi. Koral, bir elektronik destek aracı ve 4 elektronik taarruz aracından oluşuyor. Elektronik destek aracı, hedefi çok sıkı bir şekilde takip edip hangi bantta yayın yaptığını bulduktan sonra o banttaki elektronik taarruz aracına gereken bilgileri aktarılıyor. Ve hedef, elektronik taarruz aracı tarafından hedef işlevini yapamayacak hale getirilir.  Yerli hava savunma sistemi Koral, Suriye sınır hattına sevk edilerek aktif hale getirilmişti. Sistemin menzilinin yaklaşık 200 kilometre olduğu belirtiliyor.

https://www.ensonhaber.com/baris-pinari-harekatinda-kullanilan-koral-sistemi.html (https://www.ensonhaber.com/baris-pinari-harekatinda-kullanilan-koral-sistemi.html)
Başlık: Yeni Nesil KORAL.
Gönderen: カメせ - 12 Kasım 2020, 22:00:57
Alıntı
youtu.be/fC6MAi7gxUE (http://youtu.be/fC6MAi7gxUE)Türk Silahlı Kuvvetleri'nin elektronik harp kapasitesi, Yeni Nesil KORAL ile arttırılacak.
https://mobile.twitter.com/SavunmaSanayiST
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: ugurkarakaya25 - 10 Ocak 2021, 12:49:21
https://www.tacticalreport.com/kuwait-navy-plans-to-buy-more-ew-systems/ (https://www.tacticalreport.com/kuwait-navy-plans-to-buy-more-ew-systems/)
Başlık: Seyrüsefer Elektronik Taarruz (ET) Sistemi (SEYMEN) Projesi İmzalandı.
Gönderen: カメせ - 19 Ağustos 2021, 21:35:41
Alıntı
Seyrüsefer Elektronik Taarruz (ET) Sistemi (SEYMEN) Projesi İmzalandı.
(https://pbs.twimg.com/media/E9LGf7TX0AkZ2Ld?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/BarbarosToprak2
Başlık: Koral Elektronik Harp sistemi.
Gönderen: カメせ - 30 Ağustos 2021, 22:43:55
Alıntı
Umman, Türk Koral Elektronik Harp sistemlerini satın almaya ilgi gösteriyor.
(https://www.armyrecognition.com/images/stories/news/2021/august/Oman_shows_interest_to_purchase_Turkish_Koral_Electronic_Warfare_systems_925_001.jpg)
Aselsan, Şubat 2016'da yeni geliştirilen ve yerli olarak üretilen KORAL adlı kara tabanlı radar elektronik saldırı sistemini Temmuz 2021'de Fas ordusunun Koral savaş sistemlerini 50,7 milyon dolar karşılığında satın aldığı açıklandı.
https://www.armyrecognition.com/defense_news_august_2021_global_security_army_industry/oman_shows_interest_to_purchase_turkish_koral_electronic_warfare_systems.amp.html (https://www.armyrecognition.com/defense_news_august_2021_global_security_army_industry/oman_shows_interest_to_purchase_turkish_koral_electronic_warfare_systems.amp.html)
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: ACE - 30 Ağustos 2021, 23:56:50
Böyle bir ürünün satılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bana tehlikeli geliyor.
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: Yasar - 31 Ağustos 2021, 02:31:16
Böyle bir ürünün satılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bana tehlikeli geliyor.
Erdogan, dünkü konuşmasında ortaya bir laf söyledi;
Savunma sanayisinin ürettiği malzeme herkesin parayı basıp alabileceği malzeme değildir mealinde.
Sanırım bu tip söylentilere yanıt idi.
Umman’ın almak istediği Koral mı yoksa “drone-jammer” mı? Sanki ben ikincisi diye okudum bir yerlerde.
Bu tip teknolojiyi yazılımını değiştirip , kütüphane bilgisini boşaltıp ta verseniz, gene de yanlış olur bence. Koral 2 çıksa dahi bu tarz silahlar satılmaz.
Başlık: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: カメせ - 07 Aralık 2021, 15:10:39
Alıntı
ASELSAN'a elektronik harp görevi:
(https://pbs.twimg.com/media/FF_c0F5WUAEjsKh?format=jpg&name=medium)
• @aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında toplam 700 milyon TL ve 85 milyon dolar bedelli elektronik harp projesi sözleşmesi imzalandı.
• Teslimatlar 2024-2026 yılları arasında gerçekleşecek.
https://mobile.twitter.com/gooksel/status/1468134811697090561
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: fatihvskamil - 07 Aralık 2021, 22:56:54
700 milyon tl ve 85 milyar dolar yani 132 milyon dolar
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: ACE - 07 Aralık 2021, 23:25:30
Niye biri dolar diğeri Türk Lirası anlamadım. Ama şu var ki ülkenin parası yıllardır değer kaybediyorken kamu kurumlarının ihalelerini Türk lirasıyla yapmamak ihanet gibi. İhaleler çok uluslu olsa dahi.
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: fatihvskamil - 08 Aralık 2021, 02:36:31
Zaten öyle yapmalarının sebebi, döviz kuru çok hareketli olduğundan. Tamamını TL üzerinden yapsalardı projeler mali açıdan olumsuz etkilenirdi.
Başlık: VURAL Radar Elektronik Harp Sistemi.
Gönderen: カメせ - 31 Aralık 2021, 13:10:24
Alıntı
Ismail Demir @IsmailDemirSSB
(https://pbs.twimg.com/card_img/1476844984271839244/bmlcdq9A?format=jpg&name=medium)
Yılın son gününde teslimatlarımız devam ediyor. Milli yazılım ve donanıma sahip #VURAL Radar Elektronik Harp Sistemi'nin Elektronik Taarruz versiyonlarını ilk kez TSK'ya teslim ettik. Hayırlı olsun.. VURAL ordumuzun Elektronik Harp gücüne önemli katkı sağlayacak.youtu.be/mzDBjWpkTAs (http://youtu.be/mzDBjWpkTAs)@aselsan
Başlık: Ynt: VURAL Radar Elektronik Harp Sistemi.
Gönderen: The Qonqueror - 31 Aralık 2021, 16:06:52
Alıntı
Ismail Demir @IsmailDemirSSB
([url]https://pbs.twimg.com/card_img/1476844984271839244/bmlcdq9A?format=jpg&name=medium[/url])
Yılın son gününde teslimatlarımız devam ediyor. Milli yazılım ve donanıma sahip #VURAL Radar Elektronik Harp Sistemi'nin Elektronik Taarruz versiyonlarını ilk kez TSK'ya teslim ettik. Hayırlı olsun.. VURAL ordumuzun Elektronik Harp gücüne önemli katkı sağlayacak.youtu.be/mzDBjWpkTAs ([url]http://youtu.be/mzDBjWpkTAs[/url])@aselsan


Muhteşem sistemler yapıyoruz ama şu isim koyma işini bir beceremedik. Redet kalsın işte, Redet-II gayet güzel isim. Dünyaya satacağımıza göre ya da satmayacaksak da en azından göz doldurmak için daha global, yabancılara da hitap edebilecek isimler koymamız lazım.
Başlık: KORAL-II & ILGAR-II.
Gönderen: カメせ - 13 Mayıs 2022, 22:18:35
Alıntı
@aselsan'ın, 2021'de, Türkiye'nin gelecek EH (EW) ihtiyaçlarına yönelik başlattığı KORAL-II ve ILGAR-II gibi önemli projelerin ilk görüntüleri kamuoyu ile paylaşıldı.

KORAL II bir Gelişmiş Radar ED (ES) ve ET (EA) Sistemi, ILGAR II ise bir Gelişmiş V/UHF ET (EA) Sistemi'dir.

@aselsan2 proje de @SavunmaSanayii ile @aselsan arasında imzalanan sözleşme kapsamında başlatıldı.

(https://pbs.twimg.com/media/FSpQW8YWIAEQ8og?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/FSpQW8aWYAAps7o?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex/status/1525119784303607809
Başlık: Ynt: Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı
Gönderen: Türkay - 14 Mayıs 2022, 09:29:53
Kabiliyet çok önemli-umarım yeni tehdit ve ihtiyaçlara göre sürekli güncellenir. Dikkatimi çeken kaba bir tabirle '' bütün ciğeri ortada'' değil mi? Soğutucu fanlar vs derken masaüstü pc kasası gibi açıkta duruyor. Hani biraz daha koruyucu bir kaplama--sahada açılan bir şeyler olamaz mıydı?