DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: WOLF - 11 Nisan 2009, 15:43:19

Başlık: NATO
Gönderen: WOLF - 11 Nisan 2009, 15:43:19
Rasmussen nedeniyle NATO'da yaşadığı gerginliği üzerinden atamayan Türkiye, yeni bir krizle daha karşı karşıya. Rumlar, üyesi olduğu AB ile Ankara'nın üye olduğu NATO arasındaki ilişkileri durdurdu.

NATO içinde Türkiye ile ilgili son dönemde "Genel Sekreterlik krizi" konuşuldu ancak NATO içinde, yine doğrudan Türkiye ile ilgili çok daha ciddi bir kriz yaşanıyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın NATO zirve toplantısındaki görüşmelerinde ve Türkiye ziyaretinde de gündeme gelen krizin mimarı, Türkiye'nin tanımadığı Kıbrıs Rum Yönetimi...

Rumlar, Türkiye kendilerini tanımıyor ve NATO'ya girmelerine izin vermiyor diye NATO ile Avrupa Birliği arasındaki tüm işbirliğini veto etti. Bu konu, uluslararası krizlerde müttefikleri ile birlikte davranmak yerine, tek başına eyleme geçmeyi tercih eden ABD'nin eski Başkanı Bush döneminde büyük sıkıntı çıkarmıyordu. Ancak Obama, dış politikasının başına "Müttefiklerle iyi ilişkiler ve birlikte hareket etmeyi" koyunca, bu politikanın merkezine de NATO'yu yerleştirince, NATO-AB arasındaki işbirliği büyük önem kazandı.

TÜRKİYE'DEN KARŞI VETO

Rumlar'ın, NATO ile AB arasındaki işbirliğinin esaslarını belirleyen Güvenlik Anlaşması'nı veto etmeleri ile iki kurum arasındaki tüm bilgi akışı durdu. Türkiye de Rumlar'la "üyelik dayanışması" içinde davranmayı seçen Avrupa Birliği'ne karşı, AB'nin operasyonlarında NATO imkanlarından yararlanmasının önüne veto koydu. Savunma bütçesine çok fazla ayırmayan ve "AB bayrağı altında" yapacağı operasyonlarda özellikle planlama, istihbarat ve lojistik alanlarında NATO imkanlarını kullanmak isteyen Avrupa Birliği, Türkiye'nin bu tutumu karşısında zora girdi.

KOLAY OLMAYACAK

Bu durum, özellikle Afganistan ve Kosova'da, NATO operasyonu dışında, polis kuvvetlerinin eğitimi gibi ayrı projeleri "AB bayrağı altında" yürütmeyi planlayan AB'yi çok ciddi sıkıntıya soktu. Ve Rumlar'ın da kışkırtmasıyla, AB ülkeleri Türkiye'ye baskıya başladı. Bu krizin çözümü, Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği'nin önünü açmak kadar kolay görünmüyor.

Kaynak:  http://www.trsavunma.com/?q=node/41576
Başlık: NATO
Gönderen: SKYWOLF - 11 Şubat 2012, 14:42:56

NATO

NATO'dan İsrail gemilerine olumlu sinyal

Hürriyet Planet
11 Şubat 2012
Türkiye itiraz etti
NATO, Türkiye’nin muhalefetine rağmen, İsrail’in Akdeniz’deki donanmaya katkıda bulunması fikrine sıcak bakıyor.

Associated Press’in haberine göre, NATO Sözcüsü Carmen Romero, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, İsrail’in teklifinin “NATO süreçleri ve operasyon gereklilikleri” doğrultusunda değerlendirildiğini söyledi.
Romero, NATO’nun İsrail dahil bölgedeki tüm “ortak ülkelerle” işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu ifade etti.
Geçmişte İsrail’in savaş gemileri ve uçakları NATO’nun bazı tatbikatlarına katılmıştı. Ancak, Akdeniz’deki donanmaya gemi göndermesi durumunda, ilk kez, İsrail NATO’nun bir askeri operasyonuna katılmış olacak.
İsrail, aynı zamanda Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin NATO çerçevesinde oluşturduğu “Akdeniz Diyalogu”nun da bir parçası.

 TÜRKİYE İTİRAZ ETTİ

AP’ye konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise İsrail basınında yer alan Türkiye’nin İsrail gemilerinin NATO donanmasına katılmasına karşı olduğu yönündeki haberleri doğruladı.
İsrail’in katılması öngörülen Etkin Girişim Operasyonu, 11 Eylül’den sonra başlatılmıştı. Akdeniz’de terör olaylarının önlenmesini hedefleyen operasyon kapsamında genellikle dört savaş gemisi kıyılarda devriye geziyor. Başlangıçta sadece üye ülkelerin gemilerine açık olan operasyon, 2004’ten itibaren üye ülkelere de açıldı.

Ancak bazı NATO üyesi ülkeler, İsrail’le daha yakın işbirliğine diğer Müslüman ülkelerle ilişkileri riske atabileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. Bu konuda özellikle NATO’nun bir numaralı önceliği olan Afganistan’la ilişkiler konusunda hassasiyet gösteriliyor.
http://www.hurriyet.com.tr/planet/19895392.asp (http://www.hurriyet.com.tr/planet/19895392.asp)
Başlık: 'Mig' mezarlığının üzerine kuruluyor
Gönderen: SKYWOLF - 13 Ekim 2018, 08:46:36
'Mig' mezarlığının üzerine kuruluyor

(http://idora.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2018/10/13/bir-ilk-olacak-mig-mezarliginin-uzerine-kurulacak-12526596.Jpeg)

NATO Batı Balkanlar’daki ilk hava üssünü Mig uçaklarının bulunduğu, Mig mezarlığına kurmayı planlıyor.

Batı Balkanlar’daki ilk hava üssünü Arnavutluk’un geçmişte ‘Stalin Şehri’ diye anılan Kuçova kentine kurmaya hazırlanan NATO, bunun için Arnavut hava kuvvetlerinin ‘Mig mezarlığını’ gözüne kestirdi.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın ağustos ayında açıkladığı Kuçova’da NATO hava üssü kurulması planının ayrıntıları netleşiyor.

2005’te Sovyet ve Çin yapımı 224 Mig savaş uçağını ıskartaya çıkartan ve 2009’da NATO üyesi olan Arnavutluk’un Kuçova’daki hava üssü de o zamandan beri sessizleşmişti.


Reuters haber ajansı, komünizm döneminde ‘Stalin Şehri’ diye anılan Kuçova’daki hava üssünü ziyaret edip değişik mimarisini inceledi ve terk edilmiş Mig’leri görüntüledi.

Reuters’e konuşan Arnavutluk Savunma Bakanı Olta Xhaçka, “Kuçova, bölgedeki ilk NATO hava üssüne dönüşecek ve ittifakın Batı Balkanlar’a bıraktığı ilk ayak izi olacak” görüşünü dile getirdi.

NATO, Kuçova’yı tedarik, lojistik, eğitim ve tatbikatlar için destek üssüne dönüştürmek amacıyla ilk etapta 50 milyon euro harcayacak.

(http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2018/10/13/fft16_mf12526639.Jpeg)

Xhaçka, Arnavutluk’un Balkanlar’da istikrara yaptığı yardım, dünya çapında NATO barışgücü misyonlarına verdiği katkıyla bu üs dönüşümünü hak ettiğini savundu.

Arnavutluk Savunma Bakanı, “Bölge, bir bütün olarak geri döndürülemez biçimde Avrupa-Atlantik entegrasyon sürecine girdi” iddiasında bulundu.

Sputnik’te yer alan habere göre, Arnavutluk Hava Kuvvetleri tedrisatından geçmiş son kuşak pilotlar, bugün 50’li yaşların başındalar ve yeniden uçak motoru sesi duyacaklarına seviniyorlar. Gençler ise NATO üssünün bölgeyi canlandırmasıyla işsizlik sarmalından çıkmayı umuyorlar.

Dağın içine inşa edilmiş 3 hangarın yakınında 88 Mig konuşlanmış durumda...

http://www.milliyet.com.tr/bir-ilk-olacak-mig-mezarliginin-dunya-2759346/ (http://www.milliyet.com.tr/bir-ilk-olacak-mig-mezarliginin-dunya-2759346/)
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: SKYWOLF - 12 Kasım 2018, 17:48:29
NATO'dan Türkiye'ye övgü

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Avrupa'nın güvenliğini Türkiye gibi ülkeler olmadan sağlamanın mümkün olmadığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa'nın güvenliğinin Türkiye'ye bağlı olduğunu söyledi. Stoltenberg'e göre, Türkiye gibi ülkeler olmadan kıtanın güvenliğini sağlamak mümkün değil.

Berlin'deki German Atlantic Society adlı kuruluşta bir konuşma yapan Stoltenberg, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerin Avrupa güvenliğinde önemli rol oynadığına işaret etti.

Avrupa'nın kendi savunma kabiliyetini geliştirme yönündeki çabalarını memnuniyetle karşıladığını kaydeden Stoltenberg, bunun transatlantik ilişkileri güçlendirecek şekilde yapılması durumunda NATO'yu da kuvvetlendireceğini ifade etti.


Stoltenberg, İngiltere'nin birlikten ayrılmasının ardından NATO'nun savunmasının yüzde 80'inin AB üyesi olmayan ülkeler tarafından karşılanacağına dikkati çekti.

Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki istikrarsızlığa karşı mücadele ettiğini belirten Stoltenberg, "Avrupa'nın güvenliği terörle mücadele konusunda kilit öneme sahip olan Türkiye gibi ülkeler olmadan sağlanamaz" dedi.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-nato-dan-turkiye-ye-dunya-2776672/ (http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-nato-dan-turkiye-ye-dunya-2776672/)
Başlık: NATO savunma harcamalarını 100 milyar dolar artırıyor!
Gönderen: SKYWOLF - 30 Ocak 2019, 09:53:56
NATO savunma harcamalarını 100 milyar dolar artırıyor!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO üyesi ülkelerin gelecek iki yıl içerisinde savunma harcamalarını 100 milyar dolar artırmayı kabul ettiklerini açıkladı.

(https://im.haberturk.com/2019/01/29/ver1548764909/2305342_810x458.jpg)

ABD Başkanı Trump'ın NATO üyesi ülkelerin mali sorumluluğu üstlenmeleri gerektiği eleştirilerinin ardından Jens Stoltenberg, ABD dışındaki NATO üyesi ülkelerin önümüzdeki iki yıl içerisinde savunmaya ayırdıkları bütçeyi 100 milyar dolar artıracaklarını kaydetti.

Trump, NATO üyesi ülkeleri mali sorumlulukları yeterince üstlenmedikleri gerekçesiyle ihmalkârlıkla suçluyordu.

The Telegraph gazetesinin aktardığına göre, Amerikan Fox haber kanalına konuşan NATO Genel Sekreteri, Trump'ın kendisini NATO'ya adadığını ancak aynı zamanda NATO üyelerinin daha fazla yatırım yapması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Stoltenberg, "Gerçek paralarla gerçek sonuçlar görüyoruz. Başkan Trump'ın açık mesajı da bir etki yarattı. NATO üyesi ülkeler Başkan'ın sesini duydu ve harekete geçti'' ifadelerini kullandı.

2014 yılında Galler'de yapılan NATO zirvesinde alınan karara göre, NATO üyesi ülkeler 2014 yılında gayri safi milli hasıladan elde edilen gelirin yüzde ikisini 2024 yılına kadar savunma harcamalarına yatıracaktı. Ancak bu tarihe kadar 29 üye ülkenin sadece dördü bu hedefi tutturdu.

ABD, Yunanistan, Estonya ve İngiltere 2018'de bu hedefe ulaştı. Yatırım, 2016'dan bu yana NATO üyeleri tarafından harcanan 41 milyar dolarlık bir miktara dayanıyor. Trump ise söz konusu kararı memnuniyetle karşılayarak ilave fon sözünde bulundu.

https://www.haberturk.com/nato-savunma-harcamalarini-100-milyar-dolar-artiriyor-2305342 (https://www.haberturk.com/nato-savunma-harcamalarini-100-milyar-dolar-artiriyor-2305342)
Başlık: Sırbistan Savunma Bakanı Vulin: Son olarak kalsak bile NATO üyesi olmayacağız
Gönderen: fırtına06 - 24 Mart 2019, 14:37:28
Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandr Vulin, Sırbistan'ın Avrupa'daki tek NATO dışı ülke olarak kalması halinde bile İttifak'a üye olmayacaklarını belirtti.

(https://cdntr2.img.sputniknews.com/images/103106/89/1031068949.jpg)

NATO'nun 24 Mart 1999'da başladığı ve binlerce can kaybına yol açtığı eski Yugoslavya bombardımanının 20. yıldönümü vesilesiyle başkent Belgrad'da düzenlenen uluslararası konferansta konuşan Vulin, Avrupa'da NATO üyesi olmayan tek ülke olarak kalsalar dahi, NATO'ya dahil olmayacaklarını vurguladı.
"Sırbistan, askeri açısından tarafsız olmayı tercih etti ve Avrupa'da İttifak'a dahil olmayan son ülke biz kalsak da, NATO üyesi olmayacağız" diyen Vulin, Devlet Başkanı Aleksandr Vucic görevde olduğu sürece Sırbistan'ın NATO saflarına katılmayacağının altını çizdi.

'SIRBİSTAN ÖZGÜR OLMAYI SEÇTİ'

Vulin, "Biz böyle bir seçim yaptık, zira bizi bombaladılar. Ancak her şeyden önce, bize yaptıklarını başkasından emir alarak diğer halklara asla yapmayacağız. Sırbistan özgür olmayı seçti, Sırbistan tarafsızlığı seçti" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201903231038378593-sirbistan-savunma-bakani-vulin-son-ulke-kalsak-bile-nato-uye-olmayacagiz/
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: UYVAR - 24 Mart 2019, 15:49:22
Tabi tabi. Avrupa'da öldürülecek biri varsa suikastcisi  kesin Sırp'tir. Bizdeki trabzonlular gibi.

Tarafsizmis. Sevsinler!
Başlık: Çavuşoğlu: ABD son bir Patriot önerisi yaptı ancak satış olacakmı garantisi yok
Gönderen: fırtına06 - 03 Nisan 2019, 19:53:56
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "S-400'ler bitmiş bir anlaşmadır. ABD son bir Patriot önerisi yaptı ancak satış olacağının garantisi bulunmuyor" dedi, Türkiye'nin Batı ile Rusya arasında bir tercihe zorlanamayacağını söyledi.

(https://cdntr1.img.sputniknews.com/images/101718/47/1017184740.jpg)

Çavuşoğlu, Washington'da NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında düşünce kuruluşlarının ortak düzenlediği "NATO Birleştirir" etkinliğinde yaptığı konuşmada, "S-400'ler bitmiş bir anlaşmadır. ABD son bir Patriot önerisi yaptı ancak satış olacağının garantisi bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu ayrıca, Türkiye'nin Batı ile Rusya arasında bir tercihe zorlanamayacağını ve Türkiye'nin de böyle bir yola girmeyeceğini söyledi.

Polonyalı bir diplomatın "NATO dostu olmayan Rusya ile ilişkilerinizin sınırı nedir kırmızı çizginiz var mı?" sorusuna ise Çavuşoğlu "Sizin ülkenizin Rusya ile ticaret hacmi bizimkinden daha yüksek ve artıyor" şeklinde yanıt verdi.

Dün, ABD, Türk pilotlarının F-35 eğitim uçuşlarını durdurduğu ve teknik ekibin eğitimini askıya aldığı duyurmuştu.
Pentagon, F-35 uçaklarıyla ilgili tüm eğitim teçhizatının ve diğer malzemelerin Türkiye'ye gönderimini durdurduğunu açıklamıştı.

Savunma Bakanlığı görevini vekâleten sürdüren Patrick Shanahan ise Türkiye'nin Rusya'dan almayı planladığı S-400 füzelerinden dolayı Washington'ın F-35 savaş uçaklarının teslimatını iptal etme meselesinin çözülmesini umduğunu söylemişti.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201904031038596207-cavusoglu-abd-partiot-onerisi-yapti-satis-garantisi-bulunmuyor/
Başlık: Pence: Türkiye, S-400 ile NATO arasında seçim yapmalı
Gönderen: fırtına06 - 03 Nisan 2019, 22:48:12
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına ilişkin yorum yaptı. Pence, “Türkiye’nin S-400 alımı NATO’ya çok büyük risk arz ediyor. Eğer Türkiye S-400 alımına devam ederse F-35 programından çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalır. Türkiye mutlaka bir seçim yapmalı” dedi.

(http://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/04/indir-696x377.jpg)

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımına ilişkin yorum yaptı.

“Türkiye seçimini yapmalı” diyen Pence, “Dünyanın en başarılı askeri ittifakının önemli bir ortağı olarak kalmak mı istiyor yoksa pervasız kararlar alarak bu ortaklığın güvenliğini riske atmak mı istiyor?” ifadelerini kullandı. Pence, “Türkiye’nin S-400 alımı NATO’ya çok büyük risk arz ediyor. Eğer Türkiye S-400 alımına devam ederse F-35 programından çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalır” diye konuştu.

Mike Pence’in açıklamasından kısa bir süre sonra yine Twitter üzerinden bir açıklama yapan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY ise “Amerika Birleşik Devletleri seçimini yapmalıdır. NATO müttefikinin düşmanlarına karşı savunmasını zayıflatmak için teröristlerle güç birliği yaparak dostluğumuzu riske atmak mı yoksa Türkiye’nin müttefiki olarak kalmak mı istiyor?” ifadelerine yer verdi.

http://savunmasanayist.com/2019/04/03/pence-turkiye-s-400-ile-nato-arasinda-secim-yapmali/ (http://savunmasanayist.com/2019/04/03/pence-turkiye-s-400-ile-nato-arasinda-secim-yapmali/)
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: metin62 - 03 Nisan 2019, 23:04:05
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına ilişkin yorum yaptı. Pence, “Türkiye’nin S-400 alımı NATO’ya çok büyük risk arz ediyor. Eğer Türkiye S-400 alımına devam ederse F-35 programından çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalır. Türkiye mutlaka bir seçim yapmalı” dedi.

Mike Pence’in açıklamasından kısa bir süre sonra yine Twitter üzerinden bir açıklama yapan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY ise “Amerika Birleşik Devletleri seçimini yapmalıdır. NATO müttefikinin düşmanlarına karşı savunmasını zayıflatmak için teröristlerle güç birliği yaparak dostluğumuzu riske atmak mı yoksa Türkiye’nin müttefiki olarak kalmak mı istiyor?'' ifadelerine yer verdi.

Bizler S400 alımında karar verdiğimiz gibi ,onlar da kararlarının hangi doğrultuda olduğunu defalarca açıkladıkları gibi  aldılkları kararı da uygulamata devam etmekteler.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: ACE - 03 Nisan 2019, 23:16:45
Nato genel sekreteri vs yerine sürekli Amerikanın yetkilileri Nato adına konuşuyor. Avrupa ordusu gibi fikirlerle birlikte Natoda Avrupa etkisi son yıllarda azalmıştı. İş iyice Amerikanın hegemonyasına döndü. Amerika abi ve onun yanında güvende takılmak için arada harçlık verenler.

Başlık: NATO P. A.Başkanı'ndan S-400 açıklaması:Türkiye neyi alacağına kendi karar verir
Gönderen: fırtına06 - 15 Nisan 2019, 19:27:20
NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Madeleine Moon, Türkiye'nin S-400 alımı kararıyla ilgili yaptığı açıklamada "Türkiye ne alacağı ile ilgili kararı kendisi verir" dedi.

(https://cdntr2.img.sputniknews.com/images//103876/69/1038766915.png)

NATO Parlamenter Asamblesi (PA) Başkanı Madeleine Moon, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi almasının kendi kararı olduğunu belirterek, "Türkiye ne alacağı ile ilgili kararı kendisi verir" dedi.
Antalya'da 12-14 Nisan tarihlerinde düzenlenen ve dün sona eren NATO PA 99. Rose-Roth Semineri ve Akdeniz Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı'na katılan Moon, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alması ve Türkiye'nin NATO'da üstlendiği rol hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

'TÜRKİYE NATO İÇİN GÜÇLÜ VE SAĞLAM BİR MÜTTEFİK'

Türkiye'yi güçlü ve aktif bir NATO müttefiki olarak tanımlayan Moon, "Türkiye, çok kritik olaylarda ve süreçlerde önemli roller üstleniyor. Afganistan, Irak ve Kosova’daki rolünü buna örnek gösterebiliriz. Türkiye, NATO için sorumluluk alabilen, güçlü ve sağlam bir müttefik" ifadesini kullandı.

Moon, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in, Türkiye'nin S-400 almasının kendi kararı olduğu açıklamasına dikkati çekerek, "Sekreter Stoltenberg haklı. Türkiye ne alacağı ile ilgili kararı kendisi verir. Aynı şekilde her NATO üyesi ülkenin satın aldığı şey o devletin kararıdır. NATO, kimseye ne alacağını ya da ne yapacağını söylemez. Bu NATO'nun çalışma tarzı değildir ama her tercihin bir sonucu olduğunu da bilmek gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

'BU İŞİ UZMANLARINA BIRAKALIM'

Türkiye’nin S-400 tercihinin NATO sistemlerinin güvenliği ve F-35'ler ile entegrasyonu konusunda risk içerdiğini aktaran Moon, “Ben bir siyasetçiyim, teknisyen ya da mühendis değilim, Dışişleri Bakanı (Mevlüt) Çavuşoğlu ile görüştüğümüzde 'Bu işi uzmanlarına bırakalım' dedik fakat şunu ifade etmeliyim ki, Türkiye istediği her şeyi alma hakkına sahip" diye konuştu.
Moon, Türkiye’nin Suriye'de yaşanan insanlık dramında üstlendiği role de değinerek, Türkiye'nin Suriyelilere yaptığı yardımların ve kriz sürecinde aldığı sorumluluğun değerli bir örnek olduğunu belirtti.

'TÜRKİYE, GELECEKTEKİ SURİYE İÇİN ÇOK KIYMETLİ BİR TEMEL İNŞA EDİYOR'

"Türkiye, Suriyelileri yalnızca güvenli alanlarda misafir etmiyor, aynı zamanda onları şehirlere ve sosyal hayata dahil ediyor" diyen Moon, şöyle devam etti:

"Bu çabaların çok önemli olduğunu düşünüyorum. En nihayetinde insanlar bir gün evlerine dönecekler ancak dönecek insanların çocuklarının eğitime ve kendisini güven içerisinde hissetmeye ihtiyacı var. Gelecek nesil Suriye'de yeni bir ülke ve gelecek inşa edecek yani Türkiye gelecekteki Suriye için çok kıymetli bir temel inşa ediyor."

Türkiye’nin, Orta Doğu’nun istikrarı konusunda oynadığı önemli role de değinen Moon, IŞİD'E karşı verilen mücadeleyi önemli bir başarı olarak tanımladı.

'TÜRKİYE'NİN NATO'NUN BİR PARÇASI OLARAK KALMASINI İSTİYORUZ'

NATO PA Başkan Yardımcısı Franklin Van Kappen de NATO'nun en önemli üyelerinden birisi olan ve Avrupa ile Orta Doğu arasındaki ilişkilerde köprü vazifesi gören Türkiye'nin NATO'nun parçası olmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Kappen, Türk ordusunun NATO'nun ikinci büyük ordusu olduğunun altını çizerek, "Bu nedenle Türkiye’nin NATO’nun bir parçası olmasından mutluluk duyuyoruz ve öyle kalmasını istiyoruz. Türkiye’yi yanımızda tutmak istiyoruz" diye konuştu.

Kappen, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi almak istemesine de değinerek, bu talebin her iki tarafın da bakış açısıyla değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
Türkiye'nin uzun dönemdir Patriotlar için talepte bulunduğunu, buna rağmen alamadığını dile getiren Kappen, "Türkiye'nin kendi hava savunma sistemine sahip olma hakkı var" dedi.

Kappen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından S-400'lerin NATO sistemleri için risk teşkil etmediğini güvence altına almak için önerilen "ortak teknik çalışma grubu"nun da iyi bir adım olacağını ifade etti.

NATO'nun S-400 konusundaki endişelerini de vurgulayan Kappen, S-400 sistemleri üzerinden Rusya'nın NATO sistemlerine erişme ihtimalinin bütün müttefik ülkeleri tehlikeye atabileceğinin altını çizdi.

Kappen, Hollanda ve Türkiye arasında daha önce yaşanan sorunlara da değinerek, iki ülke tarafından geçen hafta Amsterdam'da gerçekleştirilen Wittenburg Konferansı'nı ilişkilerin normale dönmesinde önemli bir adım olarak gördüğünü belirtti.

'İLİŞKİLERİMİZİ DÜZELTİYORUZ'

Kappen, şunları kaydetti:

"Amsterdam’daki konferansa katılamadım ama orada olanlardan her iki ülke temsilcilerinin de çok mutlu olduğunu duydum. İki ülke yeniden bir araya geldik, ilişkilerimizi düzeltiyoruz. Biz NATO ailesindeyiz, bazı farklılıklarımız var ama birlikte aynı ortak değerleri ve ortak tehditleri paylaşıyoruz. Bu dünyada hiçbir ülke geleceğin zorluklarını tek başına karşılayamaz. Bunu ancak aynı fikirdeki ülkeler ile yapabiliriz ve biz ortak akla sahibiz."

'TÜRKİYE BÖLGEDE KİLİT ROLE SAHİP'

NATO PA Akdeniz ve Orta Doğu Özel Grubu Başkanı Philippe Folliot da Türkiye'nin NATO içinde yalnızca çok önemli roller üstlenen bir müttefik değil aynı zamanda bölgesindeki istikrarın korunmasında kilit role sahip bir ülke olduğunu söyledi.
NATO üyeleri arasında zaman zaman bazı görüş ayrılıkları olabileceğini aktaran Folliot, bu durumun normal görülmesi gerektiğini ve bazı uluslararası politikalarda farklı bakış açılarına sahip olmanın olağan bir durum olduğunu ifade etti.

Folliot, Türkiye'nin S-400 talebiyle ilgili de değerlendirmede bulunarak, Türkiye'nin yalnızca S-400 değil istediği silahı almakta özgür olduğunu vurguladı. Folliot, NATO üyesi her ülkenin kendi çıkarına ve ihtiyacına göre hareket etmekte özgür olduğunu söyledi.

"Her zaman üye devletler arasında özgürlük ile ittifak ruhu arasında bir denge bulmamız gerektiğine inanıyorum." diyen Folliot, Türkiye'nin de Rusya gibi NATO üyelerine ve ittifaka yakın ülkelere karşı saldırgan politikalar yürütebilen bir ülke ile ilişkilerinde dengeyi koruması gerektiğini belirtti.

Folliot, bu dengenin ABD dahil tüm NATO üyeleri tarafından gözetilmesinin önemine işaret etti.

https://tr.sputniknews.com/dunya/201904151038766966-nato-parlamenter-asamblesi-baskanindan-s-400-aciklamasi-turkiye-neyi-alacagina-kendisi-verir/
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: metin62 - 03 Mayıs 2019, 14:55:50
NATO’da büyük skandal! Türkiye terk etti;

NATO'da komutanlık devir teslim töreninde büyük bir skandal yaşandı. Törene üyesi olmamasına rağmen Rumlar davet edildi. Bunun üzerine Türkiye töreni terk ederek tepkisini gösterdi.

NATO’da bugün Avrupa Müttefik Kuvvetler Kumutanı (SACEUR) devir teslim töreninde büyük bir skandal yaşandı.

NATO Genel Sekreteri’nin de katıldığı törene üye olmamasına rağmen Kıbrıs Rum Kesimi davet edildi. Törendeki Türk diplomat ve subaylar bu durumu protesto etmek için töreni terk etti.

Tören Belçika’nın Mons kentindeki NATO Müttefik Kuvvetler Karargahı’nda gerçekleşti.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/natoda-buyuk-skandal-4663134/ (https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/natoda-buyuk-skandal-4663134/)

Bizler dipsiz iç politikamıza gömülüp bir birimiz ile didişmeye  devam ederken, adamlar  planlı programlı her cepheden üzerimze gelmeye devam ediyorlar.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: BlackHawk89 - 03 Mayıs 2019, 15:07:54
Yap şu nükleeri, dene incirlik yakınında bak bir daha yapıyorlarmı.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: SKYWOLF - 03 Mayıs 2019, 20:33:26
Yap şu nükleeri, dene incirlik yakınında bak bir daha yapıyorlarmı.

İncirli yakınlarında nükleer denemek mi? Nükleer hakkında bilgin var mı senin!
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: BlackHawk89 - 03 Mayıs 2019, 21:21:04
Yap şu nükleeri, dene incirlik yakınında bak bir daha yapıyorlarmı.

İncirli yakınlarında nükleer denemek mi? Nükleer hakkında bilgin var mı senin!

Tsar gibi büyük güçte ve yüzeyde birşey değil, yer altında termonükleer bahsettiğim hadise. O üste illa ki sismometre vardır bu durumu algılayacak.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: Barbatos - 03 Mayıs 2019, 22:27:47
Yap şu nükleeri, dene incirlik yakınında bak bir daha yapıyorlarmı.
ABD'nin  nükleer  silahlara sahip olduğunun farkındasınız de mi?
Başlık: Türkiye'den NATO'ya yeni öneri: Süreyi uzatın
Gönderen: fırtına06 - 25 Mayıs 2019, 19:14:23
Türkiye, Adana ve Kahramanmaraş'ta konuşlu bulunan İspanyol Patriot hava savunma sistemi ile İtalyan SAMP-T hava savunma sistemlerinin görev süresinin uzatılması için talepte bulundu. NTV'nin edindiği bilgilere göre, Nato ve ilgili ülkelere iletilen talepte, bölgedeki istikrarsızlık nedeniyle füze tehdidinin devam ettiği, hava savunma sistemlerine ihtiyacın sürdüğü vurgulandı.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/21/turkiyeden_natoya_yeni_oneri_sureyi_uzatin_1558754735_0793.jpg)

Türkiye, NATO'dan hava savunma sistemi ihtiyacının karşılanması için halen aktif durumda bulunan Patriot ve SAMP-T hava savunma bataryalarının görev sürelerinin uzatılması talebinde bulundu.

NTV'nin edindiği bilgilere göre, bölgedeki istikrarsızlık ve çatışmaların devam ettiğini vurgulayan Türkiye, NATO'ya talebini iletti. Bu çerçevede aynı talep ilgili ülkeler İspanya ve İtalya'ya da iletildi.

Edinilen bilgilere göre, talepte Türkiye'nin NATO'nun güneydoğu sınırını oluşturduğu ifade edildi. Bölgedeki istikrarsızlık nedeniyle füze tehdidinin sürdüğü, bu nedenle hava savunma sistemlerine dönük ihtiyacın devam ettiği kaydedildi.

NATO hava savunma şemsiye çerçevesinde İspanya'dan gönderilen Patriot hava savunma bataryası Haziran 2015, İtalya'dan gönderilen SAMP-T hava savunma bataryası, Temmuz 2016 tarihinden bu yana kullanılıyor.

Patriot sistemi Adana'da, SAMP-Tt sistemi ise Kahramanmaraş'ta konuşlanmış durumda. İki sistemin görev süresi de haziran sonunda doluyor.

Öte yandan, Fransa ile bir SAMP-T hava savunma sisteminin Türkiye'de konuşlandırılması konusunda da görüşmeler sürüyor.

2013 yılında Türkiye-Suriye sınırı yakınlarına Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Hollanda Patriot hava savunma sistemleri yerleştirilmiş, ancak her üç ülke de 2 yıl içinde bataryalarını, füze tehdidi kalmadığı ve teknik güncelleme ihtiyaçları çerçevesinde geri çekmişti.

Türkiye'nin hava savunma ihtiyacı, İtalya ve İspanya'nın bataryalarıyla sağlanmaya başlanmıştı.

http://www.haber7.com/guncel/haber/2863670-turkiyeden-natoya-yeni-oneri-sureyi-uzatin/?detay=1 (http://www.haber7.com/guncel/haber/2863670-turkiyeden-natoya-yeni-oneri-sureyi-uzatin/?detay=1)
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: tumucin - 25 Mayıs 2019, 21:35:53
hükümetin büyük bir skandan  paraver al

aster 30  al   1ve 2 tane merkezde para yokmu

Başlık: ABD'den Türkiye mesajı: NATO için felaket olur!
Gönderen: fırtına06 - 31 Mayıs 2019, 19:33:07
ABD Savunma Bakanlığı’nın uluslararası güvenlikten sorumlu Bakan Yardımcısı Vekili Kathryn Wheelbarger, Türkiye’nin Rusya’yla S-400 hava savunma sistemi anlaşmasını yerine getirmesinin NATO savunması için felaket olacağını belirtti.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/22/5ClXJ_1559244388_9599.jpg)

Washington’daki Atlantik Konseyi’nde konuşan Wheelbarger, “Bu anlaşmanın tamamlanması sadece F-35 programı için felaket olmayacak aynı zamanda Türkiye’nin NATO müttefikleriyle işbirliği yapamaz duruma getirebilir, ki bu ittifakın savunmasını sağlamak için anahtar öneme sahip” ifadelerini kullandı.

DÜN DE ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ KONUŞMUŞTU

Dün de ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımını tamamlaması durumunda, ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) yasasının öngördüğü yaptırımlara maruz kalabileceğini belirtmişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400'lerle ilgili, anlaşmanın imzalandığını ve alımların bittiğini, ülkeye gelişinin Haziran'a yetişmeyebileceği açıklaması yapmıştı.

http://www.haber7.com/siyaset/haber/2865352-abdden-turkiye-mesaji-nato-icin-felaket-olur (http://www.haber7.com/siyaset/haber/2865352-abdden-turkiye-mesaji-nato-icin-felaket-olur)
Başlık: Rus Su-27 savaş jeti iki ülkenin keşif uçağına müdahale etti!
Gönderen: fırtına06 - 11 Haziran 2019, 20:21:06
Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait bir adet Su-27 savaş uçağı 10 Haziran tarihinde Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait RC-135 ve İsveç Hava Kuvvetleri'ne ait Gulfstream keşif uçağına engelleme yaptı.

(https://cdntr2.img.sputniknews.com/images/103734/18/1037341811.jpg)

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Su-27 savaş uçağının, NATO'nun Baltık Denizi’ndeki Baltops-2019 tatbikatı kapsamında Rusya sınırlarına yaklaşan ABD ve İsveç hava kuvvetlerine ait iki keşif uçağını engellemek için havalandırıldığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Baltık Denizi’ndeki tarafsız sular üzerinde Rusya sınırlarına yaklaşan iki hava hedefi tespit edildi. Rus Su-27 uçağı güvenli bir mesafeden uçaklara yaklaştı ve uçakların ABD’nin RC-135, İsveç’in Gulfstream keşif uçakları olduğunu tespit etti.

Su-27 uçağı, gerekli tüm güvenlik tedbirlerine uyarak yabancı keşif uçaklarına eşlik etti ve Rusya sınırlarına yönelik bir ihlali engelledi. Su-27 uçağı engelleme sırasında hava sahasında tüm uluslararası kurallara riayet etti.

http://video.haber7.com/video-galeri/140873-rus-su-27-savas-jeti-iki-ulkenin-kesif-ucagina-mudahale-etti (http://video.haber7.com/video-galeri/140873-rus-su-27-savas-jeti-iki-ulkenin-kesif-ucagina-mudahale-etti)
Başlık: NATO'dan çok kritik açıklama: Gerekirse Türkiye'nin yaptığını yaparız
Gönderen: fırtına06 - 16 Haziran 2019, 18:07:19
Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü NATO'da gündem AWACS sistemi. Kuruluşun "gökyüzündeki gözü" olarak da bilinen hava gözlem sisteminin eskimesi tartışma yarattı. AWACS sisteminin güncellenmesi ya da yenilenmesi tartışması arasında, "Türkiye gibi Boeing'in geliştirdiği daha yeni bir radar sistemi olan E-7'yi alabiliriz" dedi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/24/natodan_cok_kritik_aciklama_gerekirse_turkiyenin_yaptigini_yapariz_1560665250_3228.jpg)

Son dönemde müttefikleri arasında ciddi bir krizin patlak verdiği NATO'nun bir diğer gündem maddesi ise kuruluşun "gökyüzündeki gözleri" olarak tanımlanan AWACS sistemlerinin eskimesi. Şu an 14 Boeing E-3A Hava Kontrol ve Uyarı Sistemi’ne sahip olan NATO'nun AWACS'lardan sorumlu yetkilisi Michael Gschossmann, açıklamalarda bulundu.

Gschossmann bu yılın Aralık ayında Boeing ile bir anlaşma yapılacağını açıklarken, "Bir an önce filoyu yenilememiz ve yenilerini almamız gerek, araştırmalar bir an önce tamamlanmalı" ifadesini kullandı. Reuters'a konuşan Gschossmann NATO'nun bir an önce karar vermesi gerektiğini vurgulayarak, "NATO, Boeing'in yeni radar uçağı E-7'yi satın alan üye ülkeler İngiltere ve Türkiye'yi takip edebilir. Bu hava araçları yeni eklemeler yapabilecek kadar geniş ve gelecek yıllarda izleme mesafesini geliştirebilecek" dedi.

NATO'nun üst düzey yetkilisi olan Gschossmann, eğer yakın zamanda karar verilmezse hem maddi hem de operasyonel olarak NATO'nun zarar göreceğini belirtti. Gschossmann, gelecekte de kullanılabilecek bir sistem kullanılması gerektiğini aktardı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2869850-natodan-cok-kritik-aciklama-gerekirse-turkiyenin-yaptigini-yapariz (http://www.haber7.com/dunya/haber/2869850-natodan-cok-kritik-aciklama-gerekirse-turkiyenin-yaptigini-yapariz)
Başlık: Nato.
Gönderen: カメせ - 21 Haziran 2019, 17:52:39
Alıntı
euronews Türkçe
@euronews_tr
 
"Dünyadaki savaş artık uzayda kazanılır"

NATO, uzayı savaş alanı olarak tanımaya hazırlanıyor

İlgili kararın 3-4 Aralık tarihlerinde Londra’da düzenlenecek NATO zirvesinde alınması bekleniyor

(link: https://tr.euronews.com/2019/06/21/nato-uzayi-savas-alan-olarak-tanimaya-hazirlaniyor) tr.euronews.com/2019/06/21/nat…
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: fırtına06 - 19 Temmuz 2019, 20:24:47
Üst düzey ABDli yetkililer: Türkiye'nin S-400 satın almasıyla NATO büyük bir krizle karşı karşıya

Times gazetesine konuşan üst düzey Amerikalı yetkililer, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın almasıyla NATO'nun on yıllar boyunca yaşamadığı büyüklükte bir krizle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Times gazetesine konuşan üst düzey Amerikalı yetkililer, S-400 krizi nedeniyle ABD'nin Türkiye'yi F-35 programından çıkarmanın doğru bir karar olduğunu ancak yaşanan krizin NATO için ciddi bir sorun olduğunu söyledi.

(https://foto.haberler.com/haber/2019/07/19/400-ve-f-35-krizi-ust-duzey-abd-li-yetkililer-12258826_o.jpg)

ABD Eski Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Jack Keane, 'NATO'nun on yıllar boyunca böyle bir kriz yaşamadığını' söylerken ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman da "ABD ile Türkiye arasındaki kriz derin ve uzun sürebilir" diyor.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin S-400 satışı nedeniyle giderek kötüleştiğine dikkat çeken gazetenin haberinde şu ifadeler var:

"ABD Savunma Bakanlığı Pentagon yetkilileri, Türkiye'nin milyarlarca dolarlık F-35 Lightning II ortak savaş uçağı programından çıkarılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Yetkililer, Türkiye'nin S-400 silah sistemi operasyonlarına beş yıl boyunca danışmanlık yapacak Rus teknisyenlerinin F-35lerin süper-gizli teknolojilerine ait bilgileri toplayabileceğini ifade etti.

Ankara ve Washington'un aldığı kararlar, S-400ler operasyonel olduğunda, Türkiye'nin artık, Rusya'nın Batılı müttefiklerine karşı askerli hamlelerinin caydırıcı olmasında kilit öneme sahip NATO'nun hava savunma ağlarının tam parçası olamayacağı anlamına geliyor."

"NATO ÜLKELERİ ARASINDA BÖYLE BİR GERİLİM YAŞAMAMIŞTIK"
Trump'ın bağımsız danışmanlığını yapan eski Genelkurmay Başkanı Yardımcısı General Jack Keane, ABD'nin kararıyla ilgili Times'a şu açıklamayı yaptı:

"ABD, Türkiye'ye F-35 satışını iptal etmekte halkı ama bu NATO için ciddi bir sorun oluşturuyor.

S-400 sistemini satın almak, NATO'nun Rusya askeri sistemlerine karşı izlediği politikayı gerçekten tehlikeye atıyor ve bu kabul edilir bir durum değil. On yıllar boyunca NATO ülkeleri arasında böyle bir gerilim yaşamamıştık."

Keane, 'NATO üyesi tek Müslüman devlet' olan Türkiye'nin, "Orta Doğu ve Asya'ya erişim açısından ve birlik içinde stratejik olarak en büyük öneme sahip olmasından dolayı" değerli bir NATO üyesi olduğunu da vurguladı.

"ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ KRİZ DERİN VE UZUN"
Gazeteye konuşan eski üstü düzey Pentagon yetkilisi ve ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman da şunları söyledi:

"ABD-Türkiye ilişkileri ciddi bir krize sürükleniyor, derin ve uzun sürecek bir kriz olacağından şüpheleniyorum. Türkiye bir süredir güvenilir bir NATO üyesi değildi ama yine de kötü müttefikleri dışlayacak bir mekanizma yok. Türkiye önemli bir ülke. Tam demokratik bir Türkiye, ABD ve NATO'nun güçlü bir müttefiki olabilir ve olmalıdır da."

Times'a konuşan bir diğer üst düzey diplomatik kaynak da Erdoğan'ın Devlet Başkanı Putin ile anlaşmasının 'Rus liderin NATO'yu baltalama planlarının faydasına olduğunu söyledi.

Haberin devamı şöyle:

"Türkiye'nin S-400 sistemini satın alması ve Amerikan Patriot hava savunma sistemini reddetmesi, Türklerle askeri işbirliğinin devamı konusunda soru işaretleri doğurdu.

Pentagon yetkilileri, Türkiye'nin resmi olarak F-35 programından çıkarılması kararının hayati önemdeki stratejik ilişkileri değiştirmeyeceğini söylüyor. Ama şimdiden, gelecekte yapılabilecek ve Türkiye hava sahasının kullanılmasının önemli bir rol üstlendiği askeri tatbikatlara dair soru işaretleri oluştu.

"KARARIN EKONOMİK SONUÇLARI DA OLACAK"
NATO'nun İncirlik hava üssünü kullanımına dair de soru işaretleri var.

Pentagon aylardır, S-400 sistemini satın almanın Türkiye'nin F-35 programını riske atacağı uyarılarında bulunuyordu. Ama Beyaz Saray'dan gelen çelişkili işaretler Erdoğan'a ülkesinin hala bu sistemi alabileceği güvenini verdi.

Türkiye'nin satın aldığı dört F-35 uçağı hala ABD'de ve orada kalacak. 100 uçaktan geri kalanlar için yapılan sipariş iptal edildi. Arizona'daki Luke hava kuvvetleri üssünde eğitimde olan Türk pilotlarının hepsine ülkeyi terk etmeleri için 31 Temmuz'a kadar süre tanındı.

Kararın ekonomik sonuçları da olacak. Çok amaçlı savaş uçaklarının 900'den fazla parçası Türk üreticilerin elinden çıkıyor. Şimdi ABD, bu parçaların üretimi için F-35 programındaki diğer ortak devletlere yönelecek. Bu yönelimin maliyeti de yaklaşık 600 milyon dolar olacak."

https://www.haberler.com/400-ve-f-35-krizi-ust-duzey-abdli-yetkililer-12258826-haberi/ (https://www.haberler.com/400-ve-f-35-krizi-ust-duzey-abdli-yetkililer-12258826-haberi/)
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: カメせ - 22 Temmuz 2019, 22:53:18
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Bloomberg için bir yazı kaleme aldı.
(https://pbs.twimg.com/card_img/1153319192646565889/1_PDp_Cz?format=jpg&name=small)

Kalın: “İttifak, tekel olma anlamına gelmiyor: bazı üyelerin diğerlerine kendi ajandalarını empoze etmesi anlamına gelmiyor. NATO, tüm üyelerin güvenlik endişeleri karşılanmadan doğru dürüst fonksiyon gösteremez. Türkiye de bundan beri değildir.”

“Türkiye Batı blokuna bir asır önce Avrupalı güçlerle kanlı bir bağımsızlık savaşına girmesine rağmen katıldı."

"Büyük ölçüde çok partili demokrasiye, hukukun egemenliğine, serbest piyasa ve dünyaya açıklıkta prensiplere sadık kaldı. 1952 yılında NATO’ya katıldıktan sonra Batı’nın güvenlik mimarisinin entegre bir parçası oldu.”

“Çok kutuplu dünyada ABD, Fransa, Almanya, BK ve diğerlerinin yaptığı gibi, Türkiye de son on yıldır dış politikadaki bakış açısını genişletti."

"Bu politika, dış politikanın sıfır toplamlı bir oyun ve ileriye gitmenin indirgemeci ve dışlayıcı bir yaklaşımla değil, karşılıklı perspektife salahiyet tanımaya dayanıyor.”

“Türkiye; Akdeniz, Afrika ve diğer her yerde çıkarlarını korumaya tıpkı Fransa ve ABD gibi muktedirdir.”

“Türkiye Batı’dan veya dünyanın herhangi bir yerinden uzaklaşmıyor. Aksine, dış politikadaki opsiyonlarını genişletiyor ve çeşitlendiriyor. Fakat bu, NATO’nun güvenliği ve bütünlüğü pahasına bir kenara itiliyor."

"Batı’daki arkadaşlarımız ve müttefiklerimiz Türkiye’yi kısa vadeli çıkarları için araçsallaştırmaktansa, Türkiye’ye eşit bir partner gibi davranmak zorundadır ve onun güvenlik endişelerini ciddi bir biçimde ele almalıdır.”

https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1153383894445637632
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: カメせ - 01 Ağustos 2019, 11:40:06
Alıntı
ABD, Brezilya’yı NATO dışı büyük bir müttefik olarak ilan etti. (NON-NATO Ally)

Şu anda bu statüye sahip 17 ülke var.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro: “Trump’a her geçen zaman daha da fazla aşık oluyorum.”
Başlık: ‘Türkiye olmadan çok daha zor olurdu’
Gönderen: SKYWOLF - 12 Eylül 2019, 09:07:33
‘Türkiye olmadan çok daha zor olurdu’

(http://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5d7959157152d82130943a77.jpg)

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, terörle mücadele kapsamında Türkiye’nin geçmişte de şimdi de çok önemli bir müttefik olduğunu belirtti.
NATO karargâhında 11 Eylül terör saldırılarının yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma töreninde soruları yanıtlayan Stoltenberg, “Türkiye’nin katkıları ve sağladığı altyapı olmadan, DEAŞ’a karşı söz konusu başarıları elde etmek çok daha zor olurdu” dedi. Stoltenberg, Türkiye’nin Irak ve Suriye’de DEAŞ’la mücadele konusunda temel rol üstlendiğini ifade etti. Stoltenberg, ABD ve Türkiye gibi iki müttefikin Suriye’de faaliyetlerini koordine etmesinden memnuniyet duyduğunun altını çizdi. Türkiye’nin özellikle Afganistan’da terörle mücadelede öncü ülkelerden olduğunu belirten Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla telefonda görüştüklerini ve Afganistan’a yönelik kararlılığı teyit ettiklerini söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/turkiye-olmadan-cok-daha-zor-olurdu-41328550 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/turkiye-olmadan-cok-daha-zor-olurdu-41328550)
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: SKYWOLF - 12 Eylül 2019, 09:12:00
Ben Dışişleri Bakanının yerinde olsam Afganistan'daki desteğimizi çekme konusunda ciddi düşüncelerimiz var derdim. Bir NATO üyesi olarak istediğimiz askeri desteği sağlayamadığımızı, bu nedenle farklı arayışlara girdiğimizi, bunun sonucunda ortağı olduğumuz projeden bile haksız şekilde çıkartıldığımızı, müttefikimiz olan ABD'nin Suriye'de bize karşı bir terör devleti çabası olduğunu vs anlatır, bunları zaten herkesin bildiğini ama bilmezden geldiğini vurgular, bundan sonra kendi başınızın çaresine bakabilirsiniz diyebilirdim!
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: metin62 - 12 Eylül 2019, 10:17:33
Ben Dışişleri Bakanının yerinde olsam Afganistan'daki desteğimizi çekme konusunda ciddi düşüncelerimiz var derdim. Bir NATO üyesi olarak istediğimiz askeri desteği sağlayamadığımızı, bu nedenle farklı arayışlara girdiğimizi, bunun sonucunda ortağı olduğumuz projeden bile haksız şekilde çıkartıldığımızı, müttefikimiz olan ABD'nin Suriye'de bize karşı bir terör devleti çabası olduğunu vs anlatır, bunları zaten herkesin bildiğini ama bilmezden geldiğini vurgular, bundan sonra kendi başınızın çaresine bakabilirsiniz diyebilirdim!

Kisisel fikrim askeri gucumuzu cekmek, boslugu ise Afganistanin gercek ihtiyaci olan altyapi konularinda etkin destek saglamak icin oncelikle STK ve ilgili devlet kurumlarimizin seferber etmek dogru olur. (or Hastane ,okul,haberlesme... Afganistan ile tarihten gelen baglarimiz mevcut)
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: tumucin - 12 Eylül 2019, 15:21:03
afganistanda isimiz ne terör örgütünü kuran abd mi
Başlık: Çin yayiliyor.
Gönderen: カメせ - 22 Eylül 2019, 14:06:47
Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandr Vulin, Sırbistan'ın Avrupa'daki tek NATO dışı ülke olarak kalması halinde bile İttifak'a üye olmayacaklarını belirtti.
Sırbistan’da Çin polisi göreve basladi.
youtu.be/cROrzX_7Vfo (http://youtu.be/cROrzX_7Vfo)
Başlık: Hollanda Başbakanı'ndan Türkiye itirafı
Gönderen: fırtına06 - 17 Ekim 2019, 13:05:55
Hollanda Başbakanı Mark Rutte, "NATO'nun Türkiye olmadan yapamayacağını düşünüyorum." dedi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/42/nato_turkiyesiz_yapamaz_1571302096_0493.jpg)

Rutte, Türkiye'nin, güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili dün gece Temsilciler Meclisinde düzenlenen oturumda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

NATO'nun Türkiyesiz daha iyi olacağı iddiasını akıllıca bulmadığını belirten Rutte, "Bu doğu tarafımızı açık bırakır. Türkiye, NATO’nun en güçlü üyelerinden biri. NATO’nun jeopolitik ve stratejik açıdan Türkiyesiz yapabileceğini zannetmiyorum." ifadesini kullandı.

Rutte, NATO’da olmasından dolayı Türkiye ile diyaloğa girme şansı bulunduğunu belirterek "NATO’nun Türkiye olmadan yapamayacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

DEAŞ'lıları Hollanda'ya getirmenin imkansız olduğunu söyleyen Rutte, şu anda diğer ülkelerin de bu konuda birlikte hareket ettiğini ve hiçbirinin onları geri getirmekle meşgul olmadığını ifade etti.

Rutte, Hollanda'da bir saldırı olasılığını en aza indirmek için önlemler alınması gerektiğini vurgulayarak "Yapmanız gereken şey, güvenlik görevlileri ile yoğun bir şekilde görüşmektir. Her şeye rağmen ülkeye gelirlerse bunun için hazırız. Gereken tutuklama tesisleri ve çocukları barındıracak yerlerimiz var. Mevcut durum zaten bu şekilde." değerlendirmesinde bulundu.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2907115-hollanda-basbakanindan-turkiye-itirafi/?detay=1 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2907115-hollanda-basbakanindan-turkiye-itirafi/?detay=1)
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: Tong Yabgu - 17 Ekim 2019, 13:17:43
Bunlarında g.tu başı ayrı oynuyor. tonlarca laf et sonra "Türkiye Natonun önemli bir müttefiki" de Türk haberleride seni sıvasın kurtul.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: fırtına06 - 25 Ekim 2019, 19:20:29
İtalya: Kahramanmaraş'taki SAMP-T hava savunma sistemlerini sökme çalışmaları başladı

İtalya parlamentosunda vekillerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Savunma Bakan Yardımcısı Tofalo, SAMP-T hava savunma sistemlerini sökme çalışmalarının başladığını belirtti.

(https://cdntr1.img.sputniknews.com/images//103913/00/1039130016.jpg)

SAMP-T füze savunma sisteminin görev süresinin İtalyan parlamentosu tarafından 31 Aralık'a kadar uzatıldığını anımsatan Tofalo, bu tarihin ardından 130 İtalyan askerin teçhizatla birlikte ülkeye döneceğini ifade etti.
Brüksel'deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılan İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ise, SAMP-T sistemlerini Türkiye'den çekme kararının Barış Pınarı Harekatı ile bir ilgisi bulunmadığını söyledi.

SAMP-T sistemlerinin 2016 yılında NATO Active Fence harekatına katılım kapsamında konuşlandırıldığını anımsatan Guerini, harekata katılımın sona ermesinin Aralık 2018'de öngörüldüğünü ve buna uygun olarak hareket ettiklerini ifade etti.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201910251040475430-italya-kahramanmarastaki-samp-t-hava-savunma-sistemlerini-sokme-calismalari-basladi/
Başlık: NATO Türkiye'yi savundu
Gönderen: SKYWOLF - 04 Kasım 2019, 09:01:17
NATO Türkiye'yi savundu

Jens Stoltenberg hiçbir NATO üyesi ülkenin Türkiye kadar terör saldırısı yaşamadığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Bild am Sonntag gazetesine röportaj verdi...

Stoltenberg, yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde şiddetin gerilemeye başladığını ve bunun siyasi bir çözüm için çabaları da beraberinde getirebileceğini belirtti.

"HİÇBİR NATO ÜLKESİ TÜRKİYE KADAR TERÖR SALDIRISI YAŞAMADI''
Stoltenberg, daha önceki açıklamalarının aksine bu sefer Türkiye'nin yaynında durdu.

Türkiye ile AB'nin terör konusunda uğradığı haksızlıkların kıyaslanamayacağını belirten Stoltenberg, ''Burada Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu kabul etmek gerekir. DEAŞ'a karşı mücadelede ve sözde hilafetin fiziksel olarak yıkılmasında Türkiye kararlı bir şekilde katkıda bulundu. Hiçbir müttefik Türkiye kadar Suriyeli sığınmacı almadı. Türkiye 3,6 milyon Suriyeliyi aldı ve hiçbir NATO ülkesi Türkiye kadar terör saldırısı yaşamadı'' ifadelerini kullandı.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer'in Suriye'nin kuzeyinde uluslararası güvenli bölge önerisinin hatırlatılması üzerine Jens Stoltenberg, öneriyi memnuniyetle karşıladığını ancak bu konuda tüm dünya ülkelerinin Suriye'deki şiddetin sona ermesi için sorumluluğu bulunduğuna dikkati çekti.

"SURİYE'YE ASKER GÖNDERMEK ŞU AN ERKEN"
Suriye'ye asker gönderme kararı almanın kolay olmadığını vurgulayan Stoltenberg söz konusu önerinin uygulanabilir olduğunu söylemek için erken olduğunu kaydetti. Jens Stoltenberg NATO'nun üye ülkelerin düşüncelerini açıkça ve ciddi bir şekilde paylaştığı bir forum olduğunu da sözlerine ekledi.

https://www.ensonhaber.com/nato-turkiyeyi-savundu.html (https://www.ensonhaber.com/nato-turkiyeyi-savundu.html)
Başlık: Ynt: NATO Türkiye'yi savundu
Gönderen: Tong Yabgu - 04 Kasım 2019, 11:27:00
NATO Türkiye'yi savundu

Jens Stoltenberg hiçbir NATO üyesi ülkenin Türkiye kadar terör saldırısı yaşamadığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Bild am Sonntag gazetesine röportaj verdi...

Stoltenberg, yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde şiddetin gerilemeye başladığını ve bunun siyasi bir çözüm için çabaları da beraberinde getirebileceğini belirtti.

"HİÇBİR NATO ÜLKESİ TÜRKİYE KADAR TERÖR SALDIRISI YAŞAMADI''
Stoltenberg, daha önceki açıklamalarının aksine bu sefer Türkiye'nin yaynında durdu.

Türkiye ile AB'nin terör konusunda uğradığı haksızlıkların kıyaslanamayacağını belirten Stoltenberg, ''Burada Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu kabul etmek gerekir. DEAŞ'a karşı mücadelede ve sözde hilafetin fiziksel olarak yıkılmasında Türkiye kararlı bir şekilde katkıda bulundu. Hiçbir müttefik Türkiye kadar Suriyeli sığınmacı almadı. Türkiye 3,6 milyon Suriyeliyi aldı ve hiçbir NATO ülkesi Türkiye kadar terör saldırısı yaşamadı'' ifadelerini kullandı.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer'in Suriye'nin kuzeyinde uluslararası güvenli bölge önerisinin hatırlatılması üzerine Jens Stoltenberg, öneriyi memnuniyetle karşıladığını ancak bu konuda tüm dünya ülkelerinin Suriye'deki şiddetin sona ermesi için sorumluluğu bulunduğuna dikkati çekti.

"SURİYE'YE ASKER GÖNDERMEK ŞU AN ERKEN"
Suriye'ye asker gönderme kararı almanın kolay olmadığını vurgulayan Stoltenberg söz konusu önerinin uygulanabilir olduğunu söylemek için erken olduğunu kaydetti. Jens Stoltenberg NATO'nun üye ülkelerin düşüncelerini açıkça ve ciddi bir şekilde paylaştığı bir forum olduğunu da sözlerine ekledi.

https://www.ensonhaber.com/nato-turkiyeyi-savundu.html (https://www.ensonhaber.com/nato-turkiyeyi-savundu.html)
Hep Natonun 2. güçlü ordusuyuz diyoruz (ki İngilizler varken nasıl en güçlü 2. ordu oluyoruz anlamıyorum) neden NATO sekreteri gibi bir adam çıkaramıyoruz.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: UYVAR - 04 Kasım 2019, 11:56:14
Natonun 2. "Güçlü" ordusu demedik, 2. Buyuk ordusuyuz dedik. Guc carpani siralamasinda 8. Falandik. 15 temmuzdan sonra o da kalmadi.

Sunu anlayalim: Nato bir hacli ittifakidir. Turkiye renk olsun diye alinmistir. Artik ihtiyaclari kalmamistir.
Başlık: Ynt: NATO Türkiye'yi savundu
Gönderen: metin62 - 04 Kasım 2019, 12:07:04
Hep Natonun 2. güçlü ordusuyuz diyoruz (ki İngilizler varken nasıl en güçlü 2. ordu oluyoruz anlamıyorum) neden NATO sekreteri gibi bir adam çıkaramıyoruz.
[/quote]

Sn DonnieBrasco .Easinda her iki sorunuzun cevabini biliyorsunuz pek ala biliyorsunuz ;) ama ben en azindan adet yerini bulsun bir cevap vereyim .

Nato nun  en guclu ikinci ordusu tanimi bir miktar metaforik.  Soylenmek istenilen "Buyukluk /Nicelik"  ABD sonrasi 2 numara oldugumuz o zaman dogru.

Nato Genel sekreteri cikaramamamizin temelinde yatan sorun ,TC olarak ,diplomasi ve lobi eksikligimiz.
Nato genel sekreteri uye devletlerin uzerinde uzlastiklari genel koordinasyondan sorumlu olacak asker kokenli olmayan diplomat kokenli kisilerden secilebilmekte.

Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: BATTLESTAR - 04 Kasım 2019, 13:19:38


Sunu anlayalim: Nato bir hacli ittifakidir. Turkiye renk olsun diye alinmistir. Artik ihtiyaclari kalmamistir.

Çok önyargılı bir yorum yapmak gerekirse Nato ittifakındaki Türkiye Haçlı/Bizans ordusundaki Turkopole Süvarileri gibi . Onlarda ciddi bir vurucu güçtü.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: Tong Yabgu - 04 Kasım 2019, 14:00:22
NATO sekreteri Türk olsaydı bugün Fetöden içerde olurdu heralde sizde haklısınız
Başlık: NATO'dan Rusya'yı kızdıracak hamle... Yardımcı olacağız
Gönderen: SKYWOLF - 05 Kasım 2019, 23:08:34
NATO'dan Rusya'yı kızdıracak hamle... Yardımcı olacağız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'nın NATO'ya üye olabileceğini belirterek, "Müttefiklerin hepsi Ukrayna’nın NATO'ya üye olmasına karar verdi. Ukrayna’nın NATO’ya katılması için gerekli reformları gerçekleştirmesi konusunda yardımcı olacağız." dedi.

Ukrayna "1 1" televizyon kanalına konuşan Stoltenberg, Ukrayna'nın NATO'ya katılma ihtimalini değerlendirdi.

Karadağ'ın NATO'ya iki sene önce katıldığını hatırlatan Stoltenberg, "Kuzey Makedonya birkaç ay içinde NATO’ya üye olacak. Polonya ve Baltık devletlerinin, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra NATO’ya üye olacağını kimse hayal edemezdi." yorumunu yaptı.

Ukrayna'nın NATO'ya üye olabileceğine işaret eden Stoltenberg, "Müttefiklerin hepsi Ukrayna’nın NATO'ya üye olmasına karar verdi. Ukrayna’nın NATO’ya katılması için gerekli reformları gerçekleştirmesi ve toplumunu modernleştirmesi konusunda yardımcı olacağız." diye konuştu.

Jens Stoltenberg, daha önce Ukrayna'yı ziyaret ederek, NATO’nun kapılarının Ukrayna için açık olduğunu ifade etmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/natodan-rusyayi-kizdiracak-hamle-yardimci-olacagiz-41367601 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/natodan-rusyayi-kizdiracak-hamle-yardimci-olacagiz-41367601)
Başlık: NATO, uzayı yeni harekat alanı ilan etti
Gönderen: fırtına06 - 22 Kasım 2019, 21:30:18
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Uzayın, hava, kara, deniz ve siberin yanı sıra yeni harekat alanı olmasına karar verdik" dedi.

(https://cdntr1.img.sputniknews.com/images//104045/29/1040452954.jpg)

Brüksel'de gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Stoltenberg, tüm müttefiklerin ittifakın ortak güvenlik için vazgeçilmez olduğu konusunda mutabık kaldığını belirtti.

Stoltenberg, "Tüm farklılıklarımıza rağmen birlikte daha güçlüyüz" ifadesini kullandı.

NATO dışişleri bakanlarının ittifakın uyarlanma konusunda önemli kararlar aldığını aktaran Stoltenberg, "Uzayın, hava, kara, deniz ve siberin yanı sıra yeni harekat alanı olmasına karar verdik" diye konuştu.

Uzayın günlük ve askeri hayatta önemli olduğunun altını çizen Stoltenberg, barışçıl amaçlar olduğu kadar saldırganlık için de kullanılabileceğini belirtti.

Stoltenberg, uyduların saldırıya uğrayabileceğine, bunun da iletişim servislerini altüst edebileceğine dikkati çekti.

"Uzay aynı zamanda ittifakın savunma ve caydırıcılığı için de kilit öneme sahip" diyen Stoltenberg, uzayın istihbarat toplanması ve füzelerin tespit edilmesi gibi alanlarda rol oynadığını vurguladı.

Stoltenberg, "NATO savunma odaklı bir ittifak. Uzaya silah koyma yönünde bir niyetimiz yok" ifadesini kullandı.

Terörle mücadele

Terörle mücadele konusunun da gündemde olduğunu dile getiren Stoltenberg, bakanların NATO'nun terörle mücadelede rolünü geliştirmeyi öngören bir eylem planını kabul ettiğini söyledi.

Stoltenberg, bu bağlamda müttefiklerin terör faaliyetleri ve yabancı savaşçılara ilişkin istihbarat paylaşımını artıracağını belirtti.

Enerji güvenliği

NATO dışişleri bakanlarının ittifakın enerji güvenliğine ilişkin rolünü de ele aldığını ifade eden Stoltenberg, bu çerçevede durumsal farkındalığın artırılması ve risklerin daha iyi anlaşılmasıyla temel altyapının korunması için çalışmaların yoğunlaştırılması kararı alındığını duyurdu.

Stoltenberg, dışişleri bakanlarının son olarak akşam yemeğinde Rusya, Çin ve silahlanma kontrolü gibi konuları ele alacağını kaydetti.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201911201040666096-nato-uzayi-yeni-harekat-alani-ilan-etti/
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: カメせ - 26 Kasım 2019, 20:22:24
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/card_img/1199211908148056064/UwKkUQeo?format=jpg&name=small)
Reuters/4 Üst düzey NATO Kaynağı: Türkiye, NATO’nun YPG’yi terör örgütü olarak tanımasını ve Suriye’deki operasyona siyasi destek vermesini istiyor.

Bunlar gerçekleşene kadar NATO’nun bazı savunma planlarına destek verilmeyecek.
devdiscourse.com/article/headlines/759593-exclusive-turkey-holds-up-nato-military-plans-over-syria-dispute---sources
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: fırtına06 - 27 Kasım 2019, 12:45:56

'Türkiye, Suriye'deki fikir ayrılığı nedeniyle NATO'nun askeri planlarına destek vermeyi reddetti


Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde Kürt güçlerine karşı yürüttüğü askeri operasyon nedeniyle NATO ortaklarıyla yaşadığı fikir ayrılığı sonucunda ittifakın Baltıklar ve Polonya'ya yönelik savunma planını reddettiği bildirildi.

Reuters haber ajansına konuşan NATO'dan 4 üst düzey kaynağa göre 'Türkiye Suriye'nin kuzeyinde YPG ile mücadelesinde daha çok politik destek alana dek ittifakın Baltıklar ve Polonya'ya yönelik savunma planlarını desteklemeyi' reddetti.

Kaynaklar, Ankara'nın NATO elçisine söz konusu plana imza atmamasını söylediğini aktararak, elçinin toplantılarda ve özel sohbetlerde sert bir tonda konuştuğunu, ittifakın YPG'yi resmen terör örgütü olarak tanımasını talep ettiğini öne sürdü.

Reuters'ın haberinde Türkiye'nin NATO heyetinin ve Türk savunma ve dışişleri bakanlıklarının yorum talebine yanıt vermediği kaydedildi.

Haberde, herhangi bir 'Rus saldırısına' karşı Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya'nın savunma amaçlı kullanımını öngören askeri plan için 29 üye devletin tümünün resmi onayının alınması gerektiği bilgisi verildi.

Ajansa göre, Türkiye'nin onayı dışında NATO'nun Baltık bölgesi ve Polonya'da savunma yatırımını artırması zor görünüyor.

Diğer yandan Reuters'a konuşan bir diplomatik kaynak, kararı nedeniyle Türkiye'yi hedef alarak "(Türkler) İmtiyaz alana kadar bu askeri planın onaylanmasını engelleyerek Doğu Avrupalıları rehin alıyorlar" ifadelerini kullandı.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu ise, konuya ilişkin açıklamasında "NATO'nun tüm müttefiklerini koruma planları bulunuyor. NATO'nun tüm müttefiklerin güvenliği ve emniyeti konusundaki taahhüdü sarsılmazdır" dedi.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201911261040703478-turkiye-suriyedeki-fikir-ayriligi-nedeniyle-natonun-askeri-planlarina-destek-vermeyi-reddetti/
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: metin62 - 27 Kasım 2019, 13:13:13
Turkiye veya baska bir Nato uyesinin ,Natonun her planini koru korune destek vermesi beklenemez.

TC olarak da Nato ittifaki kapsaminda stratejik hedeflerimize ne uygun ise onu desteklememiz gayet normal. Ancak burada Suriye konusunda bekletimizin ne oldugunu net olarak ifade etmeliyiz . Beklentimiz sayet SDG/YPG nin teror gurubu olarak gorulmesi ve buna karsin kistlayici onlemler alinmasi ise sanirim o zaman bu uzunca bir sure gerceklesmesi mumkun olmayacak. " SDG/YPG nin ana destekcileri ABD ve bir talim AB ulkeleri oldugu surece" Nato nun Suriye konusuna bulastirilmasi kanimca bizim avantajimiza bir durum olmayacagidir.

Nato da asil etkili blokoji kibris konusunda yapmamiz gerekliligine inaniyorum ,cunku burada hasimimiz Kibris Cum ve Yunanistan . Yunanistan hem AB hem de Nato uyesi kibris Cum ise AB uyesi ve Natoya girmek icin can atmakta olan bir ulke.


Başlık: Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'nin NATO üyesi olarak dışlandığını itiraf etti
Gönderen: fırtına06 - 27 Kasım 2019, 16:14:31
Almanya Başbakanı Merkel, NATO ve Türkiye'yle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Merkel, Türkiye'nin NATO üyesi olarak dışlandığını itiraf ederken, birlik üyesi olarak kalmasının önemine dikkat çekti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Barış Pınarı Harekâtı sonrası 'NATO'nun beyin ölümünün gerçekleştiği' açıklamasının yankıları sürüyor. Merkel, bütçe görüşmeleri kapsamında Meclis'te yaptığı konuşmada, Türkiye ve NATO'ya ilişkin kritik ifadeler kullandı. Merkel "Türkiye bir NATO üyesi olarak dışlandı. Partnerleriyle olan farklılıklarına rağmen NATO üyesi olarak kalmalı" dedi.

Dünyanın, çok kutuplu bir düzene sahip olduğunu dile getiren Merkel, "NATO'nun korunması kendi çıkarımıza" derken, Avrupa'nın mevcut durumda tek başına kendisini savunamayacağının altını çizerek, "Bu transatlantik ittifaka ihtiyacımız var" diye konuştu.

MERKEL'DEN SORUMLULUK VURGUSU
Bu nedenle NATO'nun korunması için çalışacaklarını ve ittifak içinde daha fazla sorumluluk alacaklarını belirten Merkel, Fransa ile başlattıkları silah projelerini ilerletmek istediklerini kaydetti.

"TÜRKİYE DIŞLANDI"
Konuşmasında Türkiye'ye de değinen Merkel, "Türkiye bir NATO üyesi olarak dışlandı. Bölgemizde olaylar alevlendiğinde ABD artık otomatik olarak sorumluluk almıyor. Jeostratejik öneme sahip Türkiye, partnerleriyle olan farklılıklarına rağmen NATO üyesi olarak kalmalı" ifadelerini kullandı.

https://www.haberler.com/merkel-turkiye-nin-nato-uyesi-olarak-12661505-haberi/ (https://www.haberler.com/merkel-turkiye-nin-nato-uyesi-olarak-12661505-haberi/)
Başlık: Iddia Türkiye Pasi birakti. Rusya gole hazirlaniyor.
Gönderen: カメせ - 27 Kasım 2019, 22:08:08
Alıntı
Rus Ulaştırma Bakanlığı, Moskova ve St. Petersburg'tan Baltık istikametine doğru olan demir yolu hatlarını ikinci bir emre kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrine verdi. Sivil ulaşım askıya alındı.
https://mobile.twitter.com/bureauofeconomy/status/1199740685047476227
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: UYVAR - 27 Kasım 2019, 23:19:36
Silinebilir.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: fırtına06 - 29 Kasım 2019, 21:27:48
NATO'da gündem Türkiye! En büyük korkuları: Erdoğan bunu yapar...

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi, Türkiye'de konuşlandırılmış Amerikan nükleer silahlarının ABD ve Avrupalı NATO müttefiklerinde kaygılara yol açtığını yazdı. Dergiye göre, gelecek hafta yapılacak NATO Zirvesi'nde birçok liderin aklında Türkiye'deki nükleer bombalar olacak. Başlıkların çekilmesi halinde ise Türkiye'nin kendi nükleer programını başlatmasından korkulduğu da yazıda yer aldı.

(https://www.trthaber.com/resimler/1074000/1075581.jpg)

ABD'nin, NATO'nun nükleer paylaşım programı kapsamında Avrupa'daki 5 ülkede toplam 150 nükleer başlık konuşlandırmış olduğunu hatırlatan Economist, bunların çoğunun tahminen 60-70 başlık ile Türkiye ve İtalya'da kalanların da Belçika, Almanya ve Hollanda'da konuşlandığını aktardı.


Nükleer silahlarla ilgili kaygıların en çok Türkiye odaklı olduğunu kaydeden Economist'teki yazıda bunun perde arkası şöyle anlatıldı:

"Amerikalı yetkilileri en çok kaygılandıran, Türkiye'nin güneyinde, Suriye sınırına kara yoluyla birkaç saat mesafedeki İncirlik Hava Üssündekiler. 1960 darbesi ve 1975'de iki ülke arasında yaşanan diplomatik çatışmada Amerikalılar bombaları çekmeyi düşünmüşlerdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı 2016'da yapılan başarısız darbe girişimi sırasında, isyancıların elindeki F-16 savaş uçaklarına yakıt ikmali yaparak İstanbul ve Ankara'yı tehdit etmelerine olanak veren tankerler İncirlik'ten kalkmıştı. Erdoğan rejiminin buna yanıtı üssün elektriğini kesmek ve komutanını gözaltına almak oldu.

"Bu Washington'da silahlarının güvenliği ve Türkiye ile ilişkiler gerginleştiğinde bu silahların rehin alınması riski konusunda alarm zillerinin çalmasına yol açtı. İncirlik Üssü'ne üst düzey yetkililer yollandıysa da bombaların çekilmesine gerek olmadığı sonucuna varıldı. Nükleer savaş başlıkları sadece bir kod kullanılarak aktif hale getirilebiliyor ve saklandıkları kasalar elektrik kesintisi durumunda kendiliğinden kilitleniyordu. Bu da Amerikan güçlerine, gerektiğinde üsse askeri güç kullanarak ulaşmak için zaman sağlıyordu. Ne var ki son yıllarda Amerika yine de bombaları üsten gizlice kaçırıp yerine kuru sıkı başlıklar takmayı düşündü."

BAŞLIKLAR ÇEKİLİRSE 'TÜRKİYE KENDİ NÜKLEER PROGRAMINI BAŞLATIR' KORKUSU

Economist'teki yazıda, Yunanistan ve Almanya'nın Ramstein Hava Üssü'ndeki nükleer başlıkların 2005 yılında çekildiği hatırlatıldı ve İncirlik Üssü'ndeki başlıkların da çekilmesinin de avantajları olabileceğini kaydedildi. Ancak dergiye göre bu beceriksizce yapılırsa diplomatik kriz daha da derinleşebilir, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin kendi nükleer programını başlatma yoluna gitmesine yol açabilir.

Dergi, "Nükleer başlıkların paylaşım konusundaki itirazlar özellikle Almanya'da epeydir güçlü" diyor ve ekliyor:

"Başbakan Angela Merkel her ne kadar uygulamayı savunduysa da koalisyon ortakları 10 yıldır bu başlıkların geri çekilmesi konusunda baskı yapıyor."

Economist, "Madem bombalar politik olarak bu kadar sıkıntılı ve hassas, o zaman neden Avrupa'ya konuşlandırıldılar?" diye de soruyor.

Dergiye göre bunun pratikteki karşılığı örneğin Rusya'nın Estonya gibi küçük bir müttefik ülkeye saldırıp, Batı'nın karşı saldırısına engel olmak için sınırlı bir nükleer vuruş yapması gibi bir durumda ortaya çıkabilir. Müttefikler bu durumda uzun menzilli stratejik nükleer füzeler yerine, Rusların saldırısıyla orantılı küçük nükleer başlıklarla karşılık verebilir.

Yazıdan diğer bazı satırlar şöyle:

"Nükleer paylaşım programının asıl anlamı askeri ve pratik değil siyasi düzeyde anlaşılabilir. Program esasen ABD ile Avrupa arasında bir sembolik bağ oluşturma amacıyla başlatıldı. Müttefikler Amerikan nükleer silahlarının sağladığı güvenlikten yararlanacak, silahların kullanımı konusunda daha çok söz sahibi olacak ama diğer yandan bunun ahlaki sorumluluğunu ve misilleme riskini de paylaşacaklardı.

"Buna karşılık bu ilişkinin bir faturası var. Amerikan taktik nükleer silahlarının 2017 ile 2046 arasındaki maliyeti yılda 1 milyar dolar.

"Eğer Türkiye'nin müttefiklerle ilişkileri kötüleşmeye devam ederse, Avrupalılar megatonlarca nükleer silahın İncirlik'te bulunmasından huzurdan ziyade tedirginlik duyabilir."

http://www.haber7.com/dunya/haber/2920322-natoda-gundem-turkiye-en-buyuk-korkulari-erdogan-bunu-yapar (http://www.haber7.com/dunya/haber/2920322-natoda-gundem-turkiye-en-buyuk-korkulari-erdogan-bunu-yapar)


Not; Çekin Türkiye'den nükleerinizi kardeşim zaten istemiyoruz hala İncirlik'teki nükleer silhlardan bahsediliyor bizi kendileri gibi zannediyorlar. Biz bu silahları olası bir kötü durumda rehin tutup, pazarlık malzemesi yapacak kadar alçalacak bir millet değiliz. Gerekirse kanımızın son damlasına kadar savaşır vatanımızı, milletimizi savunuruz siz daha Türkiye'yi tanıyamamışsınız. Eğer Türkiye kendi nükleer programını başlatırsa da sonuna kadar destek olurum bu kadar basit.

Sonuç olarak alın nükleer silahınızı müsait bir.... pardon sizin müttefik dediğiniz yalaka bir devlete yerleştirin!!!
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: Yasar - 30 Kasım 2019, 00:27:07
NATO'da gündem Türkiye! En büyük korkuları: Erdoğan bunu yapar...

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi, Türkiye'de konuşlandırılmış Amerikan nükleer silahlarının ABD ve Avrupalı NATO müttefiklerinde kaygılara yol açtığını yazdı. Dergiye göre, gelecek hafta yapılacak NATO Zirvesi'nde birçok liderin aklında Türkiye'deki nükleer bombalar olacak. Başlıkların çekilmesi halinde ise Türkiye'nin kendi nükleer programını başlatmasından korkulduğu da yazıda yer aldı.

([url]https://www.trthaber.com/resimler/1074000/1075581.jpg[/url])

ABD'nin, NATO'nun nükleer paylaşım programı kapsamında Avrupa'daki 5 ülkede toplam 150 nükleer başlık konuşlandırmış olduğunu hatırlatan Economist, bunların çoğunun tahminen 60-70 başlık ile Türkiye ve İtalya'da kalanların da Belçika, Almanya ve Hollanda'da konuşlandığını aktardı.


Nükleer silahlarla ilgili kaygıların en çok Türkiye odaklı olduğunu kaydeden Economist'teki yazıda bunun perde arkası şöyle anlatıldı:

"Amerikalı yetkilileri en çok kaygılandıran, Türkiye'nin güneyinde, Suriye sınırına kara yoluyla birkaç saat mesafedeki İncirlik Hava Üssündekiler. 1960 darbesi ve 1975'de iki ülke arasında yaşanan diplomatik çatışmada Amerikalılar bombaları çekmeyi düşünmüşlerdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı 2016'da yapılan başarısız darbe girişimi sırasında, isyancıların elindeki F-16 savaş uçaklarına yakıt ikmali yaparak İstanbul ve Ankara'yı tehdit etmelerine olanak veren tankerler İncirlik'ten kalkmıştı. Erdoğan rejiminin buna yanıtı üssün elektriğini kesmek ve komutanını gözaltına almak oldu.

"Bu Washington'da silahlarının güvenliği ve Türkiye ile ilişkiler gerginleştiğinde bu silahların rehin alınması riski konusunda alarm zillerinin çalmasına yol açtı. İncirlik Üssü'ne üst düzey yetkililer yollandıysa da bombaların çekilmesine gerek olmadığı sonucuna varıldı. Nükleer savaş başlıkları sadece bir kod kullanılarak aktif hale getirilebiliyor ve saklandıkları kasalar elektrik kesintisi durumunda kendiliğinden kilitleniyordu. Bu da Amerikan güçlerine, gerektiğinde üsse askeri güç kullanarak ulaşmak için zaman sağlıyordu. Ne var ki son yıllarda Amerika yine de bombaları üsten gizlice kaçırıp yerine kuru sıkı başlıklar takmayı düşündü."

BAŞLIKLAR ÇEKİLİRSE 'TÜRKİYE KENDİ NÜKLEER PROGRAMINI BAŞLATIR' KORKUSU

Economist'teki yazıda, Yunanistan ve Almanya'nın Ramstein Hava Üssü'ndeki nükleer başlıkların 2005 yılında çekildiği hatırlatıldı ve İncirlik Üssü'ndeki başlıkların da çekilmesinin de avantajları olabileceğini kaydedildi. Ancak dergiye göre bu beceriksizce yapılırsa diplomatik kriz daha da derinleşebilir, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin kendi nükleer programını başlatma yoluna gitmesine yol açabilir.

Dergi, "Nükleer başlıkların paylaşım konusundaki itirazlar özellikle Almanya'da epeydir güçlü" diyor ve ekliyor:

"Başbakan Angela Merkel her ne kadar uygulamayı savunduysa da koalisyon ortakları 10 yıldır bu başlıkların geri çekilmesi konusunda baskı yapıyor."

Economist, "Madem bombalar politik olarak bu kadar sıkıntılı ve hassas, o zaman neden Avrupa'ya konuşlandırıldılar?" diye de soruyor.

Dergiye göre bunun pratikteki karşılığı örneğin Rusya'nın Estonya gibi küçük bir müttefik ülkeye saldırıp, Batı'nın karşı saldırısına engel olmak için sınırlı bir nükleer vuruş yapması gibi bir durumda ortaya çıkabilir. Müttefikler bu durumda uzun menzilli stratejik nükleer füzeler yerine, Rusların saldırısıyla orantılı küçük nükleer başlıklarla karşılık verebilir.

Yazıdan diğer bazı satırlar şöyle:

"Nükleer paylaşım programının asıl anlamı askeri ve pratik değil siyasi düzeyde anlaşılabilir. Program esasen ABD ile Avrupa arasında bir sembolik bağ oluşturma amacıyla başlatıldı. Müttefikler Amerikan nükleer silahlarının sağladığı güvenlikten yararlanacak, silahların kullanımı konusunda daha çok söz sahibi olacak ama diğer yandan bunun ahlaki sorumluluğunu ve misilleme riskini de paylaşacaklardı.

"Buna karşılık bu ilişkinin bir faturası var. Amerikan taktik nükleer silahlarının 2017 ile 2046 arasındaki maliyeti yılda 1 milyar dolar.

"Eğer Türkiye'nin müttefiklerle ilişkileri kötüleşmeye devam ederse, Avrupalılar megatonlarca nükleer silahın İncirlik'te bulunmasından huzurdan ziyade tedirginlik duyabilir."

[url]http://www.haber7.com/dunya/haber/2920322-natoda-gundem-turkiye-en-buyuk-korkulari-erdogan-bunu-yapar[/url] ([url]http://www.haber7.com/dunya/haber/2920322-natoda-gundem-turkiye-en-buyuk-korkulari-erdogan-bunu-yapar[/url])


Not; Çekin Türkiye'den nükleerinizi kardeşim zaten istemiyoruz hala İncirlik'teki nükleer silhlardan bahsediliyor bizi kendileri gibi zannediyorlar. Biz bu silahları olası bir kötü durumda rehin tutup, pazarlık malzemesi yapacak kadar alçalacak bir millet değiliz. Gerekirse kanımızın son damlasına kadar savaşır vatanımızı, milletimizi savunuruz siz daha Türkiye'yi tanıyamamışsınız. Eğer Türkiye kendi nükleer programını başlatırsa da sonuna kadar destek olurum bu kadar basit.

Sonuç olarak alın nükleer silahınızı müsait bir.... pardon sizin müttefik dediğiniz yalaka bir devlete yerleştirin!!!

Küçük bir ek yapayım:
B61 bombaları taktik “thermonuclear” bombalar. Yani hidrojen bombası bunlar.
Nükleer güç olabilmek için önce füzyon (atom) bombasını patlatmanız gerekiyor. Sonra asıl güçlü bomba olan fizyon (hidrojen) bombasını imal etmeniz gerekiyor. Bunların hepsinin test edilmesi gerekiyor. Pakistan’ın ve K. Kore’nin 6ıncı ve son testlerinin hidrojen bombası testi olduğu tahmin ediliyor. İsrail’in elindeki H-bombasını nereden temin ettiği ise meçhul. (Fransızların yardım ettiği ve kendi gizli servisleri aracılığıyla Batı’dan bilgi çalarak 80-200 arası başlık imal ettikleri ve hatta 25 yıl kadar önce de bir testi geçekleştirdikleri düşünülüyor)
Başlık: "NATO'nun Türkiye'ye sırtını dönmesi tarihi bir hata"
Gönderen: SKYWOLF - 03 Aralık 2019, 10:12:48
"NATO'nun Türkiye'ye sırtını dönmesi tarihi bir hata"

(https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5de602557af5071d905ee898.jpg)

NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, birliğin Türkiye'yi yalnız bırakmaması gerektiğini söyledi ve NATO'nun Türkiye'ye sırtını dönmesini tarihi bir hata olarak niteledi.

NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, birliğin 70'inci kuruluş yıl dönümü öncesinde İngiliz yayın kuruluşu The Times'a açıklamalarda bulundu.

2009 ve 2014 yılları arasında NATO'nun Genel Sekreterlik görevini yürüten Anders Fogh Rasmussen, NATO'nun tarihte hiç olmadığı kaçar siyasi görüş ayrılıkları yaşadığını belirtti.

Eski genel sekreter, birlik içerisinde yaşanan mevcut siyasi krizlere değindi ve bu durumun Londra'da düzenlenecek olan Liderler Zirvesi'ne gölge düşürebileceğinden bahsetti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın NATO'ya üye bazı ülkelerin birliğe yeterince maddi katkı yapmadığı açıklamalarını ele alan Anders Fogh Rasmussen, ABD'nin NATO'ya olan taahhüdü üzerinde şüpheler oluştuğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un geçtiğimiz günlerde dediği, "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti' sözleri üzerine konuşan Anders Fogh Rasmussen, tartışmalı sözlerin üye ülkeler arasında rahatsızlık yarattığını dile getirdi.

Son olarak Türkiye'nin birlik içerisindeki mevcut durumuna değinen Anders Fogh Rasmussen, hava savunma sistemleri için Rus yapımı S-400'leri tercih de etse NATO'nun Türkiye'yi bırakmaması gerektiğini ifade etti ve birlik üyelerinin Türkiye'ye sırtını dönme tavrını tarihi bir hata olarak niteledi.

Anders Fogh Rasmussen, söz konusu 3 maddenin Londra'da gerçekleşecek olan NATO Liderler Zirvesi'ni raydan çıkarma ihtimal olduğu uyarısında bulundu.

Anders Fogh Rasmussen ayrıca, "NATO askeri olarak Soğuk Savaş'tan bu yana en güçlü durumunda ama ittifak siyasi olarak daha zayıf." değerlendirmesinde bulundu.

Kuruluşunun 70'inci yılında NATO liderleri, zirve için 3-4 Aralık'ta Londra'da bir araya gelecek. Zirve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in ev sahipliğinde Buckingham Sarayı'nda gerçekleştirilecek davetle başlayacak.

4 Aralık Çarşamba günü liderler Çin, siber güvenlik ve NATO'nun uzaydaki varlığı gibi konuları ele alacağı 3-4 saat sürmesi beklenen toplantı için bir araya gelecek.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/natonun-turkiyeye-sirtini-donmesi-tarihi-bir-hata-41388047 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/natonun-turkiyeye-sirtini-donmesi-tarihi-bir-hata-41388047)
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: SKYWOLF - 03 Aralık 2019, 23:20:22
https://mobile.twitter.com/diplomatik_stj/status/1201903594368315393

Bu gidişle 3. dünya savaşını göreceğiz galiba!
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: Tigerfish - 04 Aralık 2019, 01:00:09
Bu son on yıl içinde savaşların eriştiği dinamike bakılırsa evet. İttifak düzenleri her geçen seneyle değişiyor.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: Afşar1 - 04 Aralık 2019, 17:09:21
Resmi bir haber görmedim henüz, fakat twitter de savunma planının kabul edildiği,ypg konusun hiç geçmediğini okudum !

kaynak;
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-nato-londra-bildirgesi-yayimlandi-41389605 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-nato-londra-bildirgesi-yayimlandi-41389605)
Başlık: NATO Londra Bildirgesi yayımlandı!
Gönderen: SKYWOLF - 04 Aralık 2019, 17:25:56
 NATO Londra Bildirgesi yayımlandı!

(https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/900x350/5de7ba657152d8379c9b7b29.jpg)

NATO Londra Deklarasyonu yayımlandı. Londra Deklarasyonu'nun açıklanması sonrası NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenber basın toplantısı düzenledi. Litvanya, "Türkiye NATO'nun Baltık Planı'na onay verdi" derken İspanya'dan da "Türkiye'de kalıyoruz" açıklaması geldi.
Stoltenberg, Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği NATO Liderler Zirvesi'nin ardından basın toplantısı düzenledi.

Liderlerin terörle mücadele çabalarını artırma konusunda yeni bir eylem planı üzerinde anlaştığını kaydeden Stoltenberg, "Tüm müttefikler, DEAŞ'a karşı mücadele ve Irak ile Afganistan'daki eğitim misyonlarımıza olan bağlılıklarını devam ettiriyor." dedi.

Stoltenberg, ABD'nin YPG/PYD/PKK'nın tehdit olarak yer aldığı plana karşı çıkması üzerine, Türkiye'nin de NATO'nun Baltık ülkeleriyle ilgili savunma planını onaylamaması ile ilgili durumun çözülüp çözülemediğine ilişkin soru üzerine şöyle konuştu:

"Baltık ülkeleri ve Polonya dahil tüm müttefikleri korumak için uygulamada olan planlar var. Bunun da ötesinde sadece planlarımız yok, bölgede daha fazla askeri güç bulunuyor. Tarihimizde ilk kez ittifakımızın doğu kanadı için sahada savaşa hazır kuvvetler var. NATO'nun hazırlığını 3 katına çıkardık. Gerekmesi durumunda daha hızlı hareket edebilmek için bugün daha fazla kuvvete karar verildi. İttifakın değişik taraflarını korumak için hazırlanan planlar düzenli olarak güncelleniyor ve gözden geçiriliyor. Bugün Baltık ülkeleri ve Polonya'ya ilişkin güncellenmiş plan konusunda mutabık kaldık. Bunu memnuniyetle karşılıyorum. Bu da bizim planları güncelleyip gözden geçirebileceğimizi gösteriyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğünü ve bu görüşmede farklı konuların gündeme geldiğini anlatan Stoltenberg, "Önemli olan tüm müttefiklerce güncellenmiş Baltık ülkeleri planlarının kabul edilmesi." ifadesini kullandı.

Bir soru üzerine YPG'nin terör örgütü olarak kabul edilmesi konusunda farklı görüşler olduğunu belirten Stoltenberg, "Bugün toplantıda özel olarak ele alınmadı ancak NATO üyeleri arasında tartışılan bir sorun. Fakat hepimiz teröre karşı elde edilen kazanımların zarara uğratılmaması konusunda mutabık kaldık." diye konuştu.

Stoltenberg, Türkiye'nin S-400 almasının kendi ulusal kararı olduğunu ifade ederek, "Birçok müttefik endişelerini dile getirdi. Ben de bu kararın sonuçlarına ilişkin endişemi dile getirdim. Rusya hava savunma sistemi S-400'ün asla NATO'ya entegre edilmeyeceğini söyleyebilirim." dedi.

NATO LONDRA DEKLARASYONU

Londra Deklarasyonu'nda NATO'nun 1 milyar kişi ve topraklarının güvenliğini sağlamaya devam ettiği, "dayanışma ve birlik" ilkelerinin ittifakın temel taşları olmaya devam ettiği belirtildi.

Avrupa ve Kuzey Amerika arasındaki güçlü transatlantik bağların teyit edildiği deklarasyonda, Washington Antlaşması'nda "bir müttefike yöneltilecek saldırı hepimize yönelmiş bir saldırıdır" taahhüdünde bulunulan 5'inci maddeye olan bağlılık yinelendi.

"Savunma harcamaları 5 yıldır artıyor"

Deklarasyonda, "Bölünmez güvenliğimizin maliyet ve sorumluluklarını üstlenme konusunda hepimiz kararlıyız." ifadesine yer verilerek tüm müttefiklerin savunma taahhütleri uyarınca savunma ve kabiliyet gelişimine yatırım yaptığının, misyon ve operasyonlara katkı sağladığının altı çizildi.
"ABD dışındaki müttefiklerin savunma harcamaları 5 yıldır artıyor. Savunmaya 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı." ifadesi kullanılan deklarasyonda, bu alanda önemli ilerleme kaydedildiği belirtildi.

"Terörizm hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor"

Deklarasyonda, "Terörizm bütün türleri ve tezahürleriyle hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor" vurgusu yapılırken, müttefiklerin terörle mücadele konusunda kararlı olduğu ve bu çerçevede birlikte daha güçlü adımlar attığı kaydedildi.

Rusya'nın saldırgan faaliyetlerinin Avro-Atlantik güvenliğini tehdit ettiği belirtilen deklarasyonda, ittifakın devlet ve devlet dışı aktörlerden farklı tehditlere maruz kaldığı ifade edildi.

"NATO hiçbir ülkeye tehdit teşkil etmiyor"

Deklarasyonda, NATO'nun savunma amaçlı bir ittifak olduğu, hiçbir ülkeye tehdit teşkil etmediği vurgulandı.

Rusya'nın orta menzilli füze konuşlandırması sonucu Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) sonlandırılmasının ardından "orantılı ve ölçülü" tedbirlerin hazırlandığı açıklanan deklarasyonda, "Rusya'nın davranışları müsaade ettiği müddetçe diyalog ve yapıcı bir ilişkiye hazırız." değerlendirmesinde bulunuldu.

İttifakın aynı zamanda havada ve denizde bağımsızlığını korumak için girişimlerini artırdığı kaydedilen deklarasyonda, NATO'nun savunma ve caydırıcılık gücünü nükleer, konvansiyonel ve füze savunma kabiliyetleriyle güçlendirmeye devam ettiğinin altı çizildi ve "Nükleer silahlar var olmaya devam ettiği müddetçe, NATO da nükleer ittifak olmayı sürdürecektir." vurgusu yapıldı.

"Herkes için güvenlik"

Deklarasyonda, "Herkes için güvenlik sağlamak için çalışıyoruz." ifadesine yer verilirken, bu çerçevede ortaklıkların da geliştirildiği kaydedildi.
NATO'nun "açık kapı politikasının" desteklendiği belirtilen deklarasyonda, Kuzey Makedonya'nın yakında ittifakın 30'uncu üyesi olacağı anımsatıldı.

"Geleceğe odaklanmalıyız"

Deklarasyonda, güvenliğin sağlanması için geleceğe odaklanılması ve bu çerçevede teknolojik üstünlüğün korunması gerektiğine işaret edildi.
Müttefiklerin 5G iletişim teknolojilerine ilişkin güvenliğe önem verdiğinin altı çizilen deklarasyonda, siber ve hibrit tehditlere cevap verme yeteneklerinin geliştirildiği duyuruldu.

Deklarasyonda, uyarlanma süreci kapsamında NATO'nun uzayı yeni harekat alanı ilan ettiği, bu çerçevede uluslararası hukuka saygı duyulacağı ifade edildi.

"Çin'in yükselen gücünün farkındayız"

Londra Deklarasyonu'nda, ilk defa Çin'in yükselen gücüne değinilerek "Çin'in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız." vurgusuna yer verildi.

NATO'nun siyasi yönünü güçlendirmek için Genel Sekreter'in "ileriye dönük bir tefekkür süreci" başlatması talep edilen deklarasyonda, bu sürecin değişen stratejik ortamı göz önünde bulundurması gerektiğine dikkati çekildi.
Deklarasyonda, NATO liderlerinin 2021'de tekrar bir araya geleceği duyuruldu.

LİTVANYA: TÜRKİYE ONAY VERDİ

Litvanya Cumhurbaşkanlığı da, "Türkiye NATO'nun Baltık Planı'na onay verdi" açıklaması yaptı.

İSPANYA: TÜRKİYE'DE KALIYORUZ

NATO Zirvesi'ne katılan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İspanya'nın, Türkiye'deki NATO füze savunma misyonundaki varlığını sürdürmeye devam edeceğini açıkladı.

İspanya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, NATO toplantısı sırasında Sanchez'in, İspanya'nın Türkiye'deki füze savunma sistemini 2020 yılında sürdürme vaadinin diğer NATO üyesi ülkeler tarafından da "kabul gördüğü" bildirildi.

Suriye'den Türkiye'ye yönelik saldırı tehdidi kapsamında NATO'nun Türkiye'yi koruma çabalarını desteklemek üzere Adana'da konuşlandırılan füze savunma sistemiyle ilgili misyonu, İspanya, 2015'te Hollanda'dan devralmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-nato-londra-bildirgesi-yayimlandi-41389605 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-nato-londra-bildirgesi-yayimlandi-41389605)
Başlık: Ynt: NATO Londra Bildirgesi yayımlandı!
Gönderen: Partikül - 04 Aralık 2019, 17:56:57
LİTVANYA: TÜRKİYE ONAY VERDİ

Litvanya Cumhurbaşkanlığı da, "Türkiye NATO'nun Baltık Planı'na onay verdi" açıklaması yaptı.

Hani, YPG' yi terörist ilan etmezlerse Baltık Planı' nı onaylamayacaktık! Şimdi bu da mı yalan çıktı? Madem lafınızın arkasında duramayacaktınız, bari meseleyi gündeme getirmeyin.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: SKYWOLF - 05 Aralık 2019, 08:58:41
https://mobile.twitter.com/diplomatik_stj/status/1201903594368315393 (https://mobile.twitter.com/diplomatik_stj/status/1201903594368315393)

Bu gidişle 3. dünya savaşını göreceğiz galiba!

Trump Macron'u fena hırpalamış yalnız. :D

https://www.ensonhaber.com/trump-macronu-koseye-sikistirdi.html (https://www.ensonhaber.com/trump-macronu-koseye-sikistirdi.html)
Başlık: Ynt: NATO Londra Bildirgesi yayımlandı!
Gönderen: Yasar - 05 Aralık 2019, 11:39:42
LİTVANYA: TÜRKİYE ONAY VERDİ

Litvanya Cumhurbaşkanlığı da, "Türkiye NATO'nun Baltık Planı'na onay verdi" açıklaması yaptı.

Hani, YPG' yi terörist ilan etmezlerse Baltık Planı' nı onaylamayacaktık! Şimdi bu da mı yalan çıktı? Madem lafınızın arkasında duramayacaktınız, bari meseleyi gündeme getirmeyin.
+1
Aynen. Kimbilir basına kapalı yarım saate neler oldu?
Başlık: Trump: NATO Orta Doğu'ya genişlemeli
Gönderen: tumucin - 10 Ocak 2020, 10:17:33
Trump: NATO Orta Doğu'ya genişlemeli
ABD Başkanı Trump, Orta Doğu'daki ulusların da NATO'ya dahil edilmesi gerektiğini dile getirirken 'NATO-ME' adında yeni bir ittifak önerisinde bulundu.


ABD Başkanı Donald Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stroltenberg ile NATO'nun Orta Doğu'daki süreçlere daha fazla müdahil olması konusunda iyi bir görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı.

"NATO Orta Doğu'da daha fazla devreye girmeli. Dünkü konuşmamızda Genel Sekreterin bundan heyecan duyduğunu da gördüm." ifadesini kullanan Trump, Orta Doğu'da görev yapacak NATO unsurları için "NATO-ME" (Orta Doğu/Middle East) şeklinde bir isim önerisi bile olduğunu dile getirdi.

Orta Doğu'da bütün yükün kendi omuzlarında olduğunu ve bunun adil olmadığını söyleyen Trump, "NATO genişlemeli ve Orta Doğu'yu da dahil etmeli kesinlikle" dedi.

https://www.ensonhaber.com/trump-nato-orta-doguya-genislemeli.html (https://www.ensonhaber.com/trump-nato-orta-doguya-genislemeli.html)
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: SKYWOLF - 10 Ocak 2020, 10:54:02
Trump: NATO Orta Doğu'ya genişlemeli
ABD Başkanı Trump, Orta Doğu'daki ulusların da NATO'ya dahil edilmesi gerektiğini dile getirirken 'NATO-ME' adında yeni bir ittifak önerisinde bulundu.


ABD Başkanı Donald Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stroltenberg ile NATO'nun Orta Doğu'daki süreçlere daha fazla müdahil olması konusunda iyi bir görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı.

"NATO Orta Doğu'da daha fazla devreye girmeli. Dünkü konuşmamızda Genel Sekreterin bundan heyecan duyduğunu da gördüm." ifadesini kullanan Trump, Orta Doğu'da görev yapacak NATO unsurları için "NATO-ME" (Orta Doğu/Middle East) şeklinde bir isim önerisi bile olduğunu dile getirdi.

Orta Doğu'da bütün yükün kendi omuzlarında olduğunu ve bunun adil olmadığını söyleyen Trump, "NATO genişlemeli ve Orta Doğu'yu da dahil etmeli kesinlikle" dedi.

https://www.ensonhaber.com/trump-nato-orta-doguya-genislemeli.html (https://www.ensonhaber.com/trump-nato-orta-doguya-genislemeli.html)

Yeni bir haber eklerken, yeni konu açmak yerine, o haberle ilgili daha önce açılmış olan konuya eklemeye dikkat edelim. ;)
Başlık: Libya'ya giden kargo gemisine yaklasan Fransiz savas gemisi uyarildi.
Gönderen: カメせ - 17 Haziran 2020, 16:54:27
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/card_img/1272140761514082306/EBa9WXmi?format=png&name=medium)
Fransa Savunma Bakanlığı Yetkilisi/Reuters: Türk donanması, NATO görevini gerçekleştiren Fransız gemisine karşı agresif davranışlarda bulundu.

Fransa Savunma Bakanlığı Yetkilisi: NATO, Türkiye ile ilgili bir sorun yokmuş gibi davranamaz, bu sorun çözülmeli. Türkiye’nin hareketleri karşısında NATO kafasını “kuma gömemez.”

Olay yine Misrata’ya askeri ekipman götüren “Çirkin” adlı kargo gemisiyle ilgili.

Fransızlar gemiye yaklaşmaya çalışınca Çirkin’e eşlik eden fırkateynlerimizden biri, Fransız gemisine “radar aydınlatması” uygulamış.

Fransız kaynaklara göre bu adım, bir gemiye ateş açmadan önce uygulanan son adım.

Fransızlar, Çirkin adlı kargo gemisine 2 kez yanaşmaya çalışmışlar.

Her iki seferde de Türk donanmasına ait fırkateynler olaya müdahil olmuş.

Fransızlara “gemiyi kontrol edemezsiniz” mesajı verilmiş.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1273201590141411329 (https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1273201590141411329)
https://mobile.twitter.com/temmuz1919/status/1273228125997092866 (https://mobile.twitter.com/temmuz1919/status/1273228125997092866)
https://www.valeursactuelles.com/clubvaleurs/monde/info-va-en-violation-de-lembargo-sur-la-livraison-darmes-en-libye-la-turquie-deux-doigts-douvrir-le-feu-sur-une-fregate-francaise-120560 (https://www.valeursactuelles.com/clubvaleurs/monde/info-va-en-violation-de-lembargo-sur-la-livraison-darmes-en-libye-la-turquie-deux-doigts-douvrir-le-feu-sur-une-fregate-francaise-120560)


Türkiye, Baltık ülkeleri ve Polonya hakkındaki savunma planlarını onayladı ancak hayata geçmesine halen izin vermiyor.

Fransız Yetkili: “Türkiye, PYD/PKK terör örgütü olarak tanımlanmadığı sürece planları kabul etmeyi reddediyor. Biz hayır diyoruz.”
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1273242152571752449 (https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1273242152571752449)


AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, AB ülkelerinin savunma bakanlarına gönderdiği mektupta TR’nin Libya’ya sağladığı askeri yardımların önünü kesmeyi amaçlayan Irini Misyonu‘ndan alınan sonuçların “hayal kırıklığına uğratıcı” olduğunu belirtti.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1272969602700632071 (https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1272969602700632071)


Dışişleri Bakanlığı: Fransa Suriye’deki gibi karanlık işler peşinde koşmakta,bölgedeki bazı ülkelerin taşeronluğunu yapmakta. Endişe duyulması gereken Fransa’nın işte bu karanlık ilişkileri. Bir NATO müttefikinin bu şekilde davranması kabul edilebilir değil.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1272941507310505989 (https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1272941507310505989)
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: serkan1976 - 17 Haziran 2020, 17:22:35
Çakıverin kafasına 2 tane Harpoon 🤬🤬🤬

 Zaten Aster vermedikleri için hem F-35'den olduk hem de S-400 başımıza bela oldu..
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: Galanth - 17 Haziran 2020, 18:54:04
Türkiye 1958'de BM'deki Asya-Afrika ülkeleri grubunun Cezayir'in bağımsızlığının hemen tanınması yönündeki önergesine çekimser oy verecekti.(Cezayir Fransa sömürgesiydi)
Ancak bu tarihî bir oydu, çünkü önerge bir oy farkla, bu yüzden Cezayir'deki kanlı savaş üç yıl daha devam etmişti.
………………….
Türkiye'nin, Fransa'nın NATO'ya dönüşünü, ''sevindirici bir gelişme'' olarak algıladığı, İttifak'ı güçlendirecek adımlara her zaman olumlu baktığı ifade ediliyor.
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/fransanin-natoya-donusu-tartisiliyor-53112 (https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/fransanin-natoya-donusu-tartisiliyor-53112)
 
 Aslında Fransa’yı istesek çoktan tarihe gömmüştük.Eğitim bize bu  yüzden gerekli.

Bugün NATO’nun bittiğini söyleyen ve  Amerika’ya karşı Avrupa ordusunun kurulmasının en ateşli savunucusu. Bari bunu kullanabilsek.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: Tigerfish - 17 Haziran 2020, 20:29:11
Sana kendimi aratiririm. Erkeksen gel kurbaga budu sapiklari. Orasi haydutlarin karasulari mi Malaka bogazi ve Aden körfezi gibi? Hangi uluslararasi dayanaga göre korsan muamelesi yapiyorlar gemimize karsi? AB Libya sahilinde devriye gezerken bize bir sey sordular mi? Hafter haydutuna  konteynr dolusu havadan karadan ve deniz yolundan askeri malzeme ulasirken ambargo yokta uluslararasi taninmis hükumete mi denetim var.

Yunana ve Fransiza tekrar yüzmeyi ögreten Kaptanin ellerinden öperim. Özledigim karalik budur.
Başlık: Fransa Afrika'da kenidine karsi ayaklanmalarda Rusya'ya isbirligi teklif etti.
Gönderen: カメせ - 16 Temmuz 2020, 20:10:24
Alıntı
NATO’yu Türkiye’ye karşı çok yumuşak olmakla suçlayan Fransa Senatosu Dışişleri, Savunma ve Silahlı Kuvvetler Kom. Bşk. @ChCambon, Kongo, Burkina Faso ve Mali halkının Fransa’ya karşı ayaklanmasını bastırmak için NATO’nun düşmanı RUSYA’ya işbirliği teklif ettiğini açıkladı.
https://mobile.twitter.com/Avrpli_Turkler/status/1283518441845149696
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: tumucin - 17 Temmuz 2020, 00:02:55
Fransanin Natoda isi yok 
Başlık: Fransiz Yarbay, Rus istihbarat servislerine belge Sızdırdı.
Gönderen: カメせ - 30 Ağustos 2020, 15:03:11
Alıntı
İtalya’da NATO görevinde bulunan Fransız ordusuna bağlı bir Yarbay, Rus istihbarat servislerine “çok hassas gizli belgeleri sızdırma ve casusluk” suçlamasıyla Fransız iç güvenlik istihbaratı DGSI tarafından tutuklandı.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1300028206423126016
Başlık: New York Times'tan bomba iddia! ABD'nin NATO planı...
Gönderen: fırtına06 - 05 Eylül 2020, 10:41:42
Amerikan Başkanı Donald Trump, kasım ayında başkanlık seçimlerini kazanırsa ülkesini NATO'dan çıkaracak mı? Amerikan New York Times gazetesine göre bu çok olası.

(https://i12.haber7.net//haber/haber7/photos/2020/36/new_york_timestan_bomba_iddia_abdnin_nato_plani_1599289561_7012.jpg)

Amerikan Başkanı Donald Trump, kameralar karşısında yıllardır NATO'yu özellikle de savunma harcamaları üzerinden her fırsatta eleştirmiş, Özel sohbetlerde ise daha da ileri gidip "Üyelikten çıkmalıyız" dediği iddia edilmişti. New York Times gazetesi, Trump'ın başkanlık seçimlerini kazanması halinde NATO'dan çıkmak için düğmeye basabileceğini ileri sürdü.

Gazetenin Trump'ın yakın çevresine ve kendisi ile daha önce çalışmış kaynaklara dayandırdığı haberine göre Trump, yıllardır kapalı kapılar ardında dile getirdiği bu niyetini olası bir seçim zaferi sonrasında uygulamaya sokabilir.

Amerikan Başkanı ülkesinin NATO'dan çekilmesi konusunu son olarak 2018'deki NATO zirvesinde dile getirmiş olsa da seçimler yaklaştıkça bu konunun kendisince rafa kaldırılmadığına dair yeni iddiaların sayısı artmaya başladı. Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton bu yaz çıkan kitabında başkanın birçok defa 71 yıllık ittifaktan ülkesini çekmeyi dile getirdiğini yazmıştı. Bolton, geçen ay İspanyol basınına verdiği röportajda ise Trump'ın ekim ayında bir 'sürpriz' yapabileceğini ve kasım ayındaki seçimlerden hemen önce NATO'dan çekilmeyi vaat edebileceğini söylemişti.

Bu iddiayı destekleyen diğer bir açıklama da Trump döneminde Beyaz Saray Genel Sekreterliği görevini üstlenen John Kelly'den geldi. New York Times'a konuşan Kelly, görevi sırasında en zorlandığı şeyin Başkan Trump'ı NATO'dan ayrılma kararından 'caydırmak' olduğunu söyledi.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3010589-new-york-timestan-bomba-iddia-abdnin-nato-plani (https://www.haber7.com/dunya/haber/3010589-new-york-timestan-bomba-iddia-abdnin-nato-plani)
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: SKYWOLF - 05 Eylül 2020, 11:06:45
ABD tarihinin en çılgın başkanı.  ;D

ABD Natodan çıkarasa ne büyük NATO gücü biz mi olacağız?  ;D ;D :D
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: metin62 - 05 Eylül 2020, 11:20:41
ABD tarihinin en çılgın başkanı.  ;D

ABD Natodan çıkarasa ne büyük NATO gücü biz mi olacağız?  ;D ;D :D

Cilgin oldugu kesin.

Daha once yine ayni baskan degilmiydi halkina Coronaya onlem olarak sahislarin " Camasir suyu enjekte edebileceklerini oneren"

Nato dan ayrilma konusunda ciddi ise , once Putin,e  gun dogar . Sonrasinda ise  Macrona o da  iyiden havalara girip  ben size soylememismiydim Natonun beyin olumunun gerceklestigini deyip kafamizda boza bisirir. Sonrasinda ise AB gucu yasasin Fransa da bu gucun basina gecsin der.

Bizde kayabilecegimiz yeni bir eksen arayisina geceriz
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: serkan1976 - 05 Eylül 2020, 11:37:33
Bizim müslüman liderlerde "halife" olmak gibi gizli bir içsel dürtü olduğu gibi  , Fransızlarda da "Napolyon " olmak isteği gibi bir manyaklık var...

Yıllar önce 15-20 yıl diyeyim , Çin Dünya'nın süper gücü olacak deniliyordu.

Gerçekten de Abd bu Çin'den acayip korkuyor. Müthiş bir üretim gücü var...

ABD , bütün dikkatini Çin'e yönlendirmek istiyor...
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: Tong Yabgu - 05 Eylül 2020, 12:58:17
Trump natodan çıkmaz çıkamaz. Atladığımız çok onemli bir faktör var buda pentagon... Pentagon amerikan dış siyasetini belirler , yeri geldiğinde amerikan devlet başkanından daha agir yer kaplar. Trump'in pentagonla karşı karşıya gelmeyi göze alacağını sanmıyorum. Natodan çıkmak demek birçok ülkedeki faaliyetlerini kısıtlama belkide durdurma anlamına gelecek. Çin askeri olmasada ekonomik anlamda dünyaya yayılıyor Amerika biz çıkıyoruz buralara siz gelin demez sanırım. Fransa natoya aykırı konuşuyor bazen ama Rusyanın soğuk nefesini hissettiği zaman yine amerikaya yalvaracak.

Trump natodan çıkmaz ama natoyu yeniden inşaa edebilir. Mesela Trump CByi arayıp " ben , sen ve ingiltere yeni bir ittifak kursak" dese şaşırmam. 
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: SKYWOLF - 05 Eylül 2020, 13:16:13
Trump NATO^dan çıkar da ABD çıkamaz. Bu zaten genel görüş.

Ayrıca tüm enerjisini Çin'e yöneltiği iddia edilen ABD, NATO gibi bir gücü de Çin'e karşı kullanabileceğini iyi bilir.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: Tong Yabgu - 05 Eylül 2020, 13:42:41
Trump NATO^dan çıkar da ABD çıkamaz. Bu zaten genel görüş.

Ayrıca tüm enerjisini Çin'e yöneltiği iddia edilen ABD, NATO gibi bir gücü de Çin'e karşı kullanabileceğini iyi bilir.
Kazanırsa Şuan oy olarak geride...
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: Mermi - 05 Eylül 2020, 13:51:05
Bence Trump'ın Nato'dan çıkmak gibi bir derdi yok. Nato'yu ıslah etmek gibi yola getirmek gibi bir derdi var. Çıkma fikrini koz olarak kullanıyor. Ki işe de yaradı Almanya gibi bir ülke savunma harcamalarını artırmak için harekete geçti. Trump'ın yaptıkları gayet anlaşılır şeyler.

Trump'ı az çok anlıyoruz ne yapacağını biliyoruz da şu Joe biden tam bir bilinmez bana göre o gelirse çok değişik şeyler olacağını düşünüyorum. AB ayağında değilde ortadoğu da çok karmaşık işler olacaktır. İran çok farklı noktada ABD harekât yaptı yaptı yoksa Çin desteğiyle alır başını gider. Zaten Çin' de zerre akıl varsa Iran'ı bölgesel bir güç haline getirir onun için ileri bir karakol görevi görür. Bizim için tabi iyi olmaz.
Başlık: NATO Soruşturması “Sümen altı edildi.”
Gönderen: カメせ - 18 Eylül 2020, 01:28:38
Alıntı
Haziran ayında Türk ve Fransız gemileri arasında yaşanan olaya dair (Courbet fırkateyni olayı) NATO soruşturması tamamlandı ancak NATO soruşturmayı “halkla paylaşılmayacak kadar çok hassas olduğu” gerekçesiyle paylaşmıyor: Reuters

Avrupalı Diplomat: (NATO Soruşturması) “Sümen altı edildi.”

Başka bir Diplomat: “NATO, Türkiye’nin askeri etkisi ve stratejik konumu nedeniyle kimseyi suçlamak, parmak göstermek istemiyor.

Üst düzey NATO Yetkilisi: (Türk ve Yunan askeri heyetleri arasında NATO’da süren görüşmeler) “Bu müzakerelerden bir sonuç çıkıp çıkmayacağı belirsiz. Paris, Ankara ya da Atina'dan gelen her açıklama müttefiklerin pozisyonlarını terk etmelerini daha da zorlaştırıyor.”

Avrupa’da görevli bir ABD Diplomatı: “Bu olayın bir nedeni Macron’un Avrupa’nın büyük adamı olma isteği ki aynı şey Erdoğan için de geçerli. Türklerle bir çözüme varılması gerekiyor.”
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1306595464972701706
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: SKYWOLF - 18 Eylül 2020, 08:51:39
Avrupa’da görevli bir ABD Diplomatı: “Bu olayın bir nedeni Macron’un Avrupa’nın büyük adamı olma isteği ki aynı şey Erdoğan için de geçerli. Türklerle bir çözüme varılması gerekiyor.”

Bun bu diplomatın bu sözüne katılmıyorum. Tabi ki her lider büyük olmak ister. Ancak bizim durumumuz haklarımızı korumak zorunluluğu! Peki Fransa'nın ne hakkı var Doğu Akdeniz'de? Bugün Doğu Akdeniz'de Fransa ile Türkiye arasında bir çatışma çıksa, Macron Fransız halkı tarafından acımasızca eleştirilebilir. Çünkü hiçbir yasal hakkı yok bu bölgede. Ancak %51 oy alan Erdoğan'a bu konuda Türk halkı en az %90 destek verir. Çünkü Türk Milleti kendi haklarını korumaktan yana.

Kısacası arada büyük bir fark var.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: yahyaay - 18 Eylül 2020, 09:01:11
+1
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: ugurkarakaya25 - 18 Eylül 2020, 10:15:34
Avrupa’da görevli bir ABD Diplomatı: “Bu olayın bir nedeni Macron’un Avrupa’nın büyük adamı olma isteği ki aynı şey Erdoğan için de geçerli. Türklerle bir çözüme varılması gerekiyor.”

Bun bu diplomatın bu sözüne katılmıyorum. Tabi ki her lider büyük olmak ister. Ancak bizim durumumuz haklarımızı korumak zorunluluğu! Peki Fransa'nın ne hakkı var Doğu Akdeniz'de? Bugün Doğu Akdeniz'de Fransa ile Türkiye arasında bir çatışma çıksa, Macron Fransız halkı tarafından acımasızca eleştirilebilir. Çünkü hiçbir yasal hakkı yok bu bölgede. Ancak %51 oy alan Erdoğan'a bu konuda Türk halkı en az %90 destek verir. Çünkü Türk Milleti kendi haklarını korumaktan yana.

Kısacası arada büyük bir fark var.

hocam anlatılmak istenen, macron yunanistan ın yani ab üyesi bir devletin (sözde) haklarını koruyarak ab nin koruyucusu benim demek istiyor.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: SKYWOLF - 18 Eylül 2020, 10:27:14
Avrupa’da görevli bir ABD Diplomatı: “Bu olayın bir nedeni Macron’un Avrupa’nın büyük adamı olma isteği ki aynı şey Erdoğan için de geçerli. Türklerle bir çözüme varılması gerekiyor.”

Bun bu diplomatın bu sözüne katılmıyorum. Tabi ki her lider büyük olmak ister. Ancak bizim durumumuz haklarımızı korumak zorunluluğu! Peki Fransa'nın ne hakkı var Doğu Akdeniz'de? Bugün Doğu Akdeniz'de Fransa ile Türkiye arasında bir çatışma çıksa, Macron Fransız halkı tarafından acımasızca eleştirilebilir. Çünkü hiçbir yasal hakkı yok bu bölgede. Ancak %51 oy alan Erdoğan'a bu konuda Türk halkı en az %90 destek verir. Çünkü Türk Milleti kendi haklarını korumaktan yana.

Kısacası arada büyük bir fark var.

hocam anlatılmak istenen, macron yunanistan ın yani ab üyesi bir devletin (sözde) haklarını koruyarak ab nin koruyucusu benim demek istiyor.

Cümleyi iyi okumalısın.
Sonunda ne diyor?
... ki aynı şey Erdoğan için de geçerli.

Erdoğan "ab üyesi bir devletin (sözde) haklarını koruyarak ab nin koruyucusu benim" demiyor.

Arada büyük fark var.
Başlık: Ynt: NATO
Gönderen: ugurkarakaya25 - 18 Eylül 2020, 12:55:21
hocam;

adamların macron için düşüncelerine açıklık getirmek istedim. bizim ab üyesi olmadığımız ve olmayacağımız için RTE için olasılık dişi argüman.