DefenceTURK.com

SİLAHLI KUVVETLER VE TERÖRİZM => Türk Silahlı Kuvvetleri => Konuyu başlatan: seyyah - 02 Haziran 2011, 17:11:00

Başlık: TURKIYE VE RUSYA TURK UCAGI KACIRILIR OPERASYON BASLAR
Gönderen: seyyah - 02 Haziran 2011, 17:11:00
NATO tarihinde ilk kez Rusya'yla ortaklaşa, ABD'deki 11 Eylül benzeri saldırıları önlemek için hava tatbikatı gerçekleştirecek. Tatbikat kapsamında, teröristler tarafından kaçırılan bir Türk yolcu uçağı, Türk ve Rus savaş uçakları tarafından kurtarılacak.

NATO'dan yapılan açıklamada, 6-10 Haziran tarihleri arasında NATO ve Rus savaş uçaklarının katılımıyla gerçekleştirilecek "Teyakkuz Semalar 2011" tatbikatının, 11 Eylül gibi sivil uçaklarla düzenlenecek terör saldırılarını önlemeye yönelik olduğu belirtildi.

Tatbikat kapsamında NATO ve Rusya, hava sahalarındaki uçuş bilgilerini paylaşarak, koordinasyon içinde kontrol dışına çıkan uçakları önleyecek.

2 gün "canlı uçuş" gerçekleştirilecek tatbikatta 7 Haziran'da 1 Polonya uçağı, korsanlar tarafından ele geçirilmiş rolünü oynayarak Krakov'dan havalanacak.

çağın uçuş planından sapması ve koordinasyonun kaybolması üzerine Polonya savaş uçakları havalanarak kontrol dışındaki uçağın yolunu kesip görevi Rus savaş uçaklarına devredecek. Kokpitte yaşanan bir mücadelede terörist etkisiz hale getirilirken, uçağın navigasyon aleti zarar görecek. Bu durumda Rus jetlerinin eşlik edeceği uçak Polonya'nın Malbork havaalanına indirilecek.

8 Haziran'da ise bir Türk yolcu uçağının Karadeniz üzerinde uçuş rotasını değiştirmesi ve koordinasyonun kesilmesi üzerine Türk ve Rus savaş uçakları koordinasyon içinde korsanları etkisiz hale getirecek.

NATO ve Rusya arasında bu tür ilk terörle mücadele tatbikatıyla NATO-Rusya Konseyi kapsamındaki Havasahası İşbirliği İnisiyatifi'nin (CAI) operasyonel kapasiteye ulaşmasında önemli bir kilometre taşı geride bırakılacak.

NATO ve Rusya'ya havayolu trafiği radar görüntülerini paylaşma ve şüpheli hava hareketlerinde erken uyarı imkanı sunan Havasahası İşbirliği İnisiyatifi, şüpheli hareketler yapmaya başlayan bir uçağın tespiti halinde muhtemel terör saldırılarına karşı iki taraf arasında bilgi paylaşımı ve iletişimin artırılmasını ve ortak çözüm aranmasını öngörüyor.


kaynak
http://www.hurriyet.com.tr/planet/17928894.asp?gid=381

Başlık: TURKIYE VE RusYA TURK UCAGI KACIRILIR OPERASYON BASLAR
Gönderen: SKYWOLF - 02 Haziran 2011, 19:46:20
Konunun Türk Savunma Sanayi ile alakasını çözemedim. Çözebilene de aşkolsun...
Başlık: TURKIYE VE RusYA TURK UCAGI KACIRILIR OPERASYON BASLAR
Gönderen: seyyah - 02 Haziran 2011, 20:42:15
elimden geldigi kadar okudugum kadar gordugum kadar konu acip paylasiyorum ufak bir yanlislikta olabilir gayet normal sizde yoneticisiniz buda sizin goreviniz
Başlık: TURKIYE VE RusYA TURK UCAGI KACIRILIR OPERASYON BASLAR
Gönderen: Falcon - 02 Haziran 2011, 20:43:12
Tamam no problem olur böyle şeyler önemli olan paylaşımın sürekli olmasıdır.Sorun degil gökhan abi biz düzeltiriz.