DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: ASPARUK - 25 Şubat 2011, 20:28:24

Başlık: Rus Ordusu Yeniden Yapılanacak
Gönderen: ASPARUK - 25 Şubat 2011, 20:28:24
Rus Ordusu Yeniden Yapılanacak

Rusya'nın, önümüzdeki 10 yıl içinde yaklaşık 650 milyar dolar harcayarak ordusunu yeniden yapılandırma projesinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

İngilizce yayın yapan "Russia Today" televizyonu, Rus ordusunu yeniden yapılandırmak için hazırlanan geniş kapsamlı projenin 2020 yılına kadarki dönemi kapsadığını, 650 milyar doların yine 2020 yılına kadar belirli bir program çerçevesinde harcanacağını duyurdu.

Rus ordusunun öncelikle ve özellikle stratejik nükleer silahlar üzerinde yoğunlaşacağı belirtilen haberde, "Rus donanması için 100'den fazla gemi inşa edilecek. Bunların arasında Fransız mistral tipi uçak gemisi de bulunuyor. Beşinci kuşak PAK-FA savaş uçakları da dahil olmak üzere 100'den fazla helikopter ve 600'den fazla uçak alınacak" denildi.

Haberde, askeri malzemelerin büyük bölümünün yeni nesil silahlarla donatılacağı aktarılarak, "Rusya, ilk defa NATO ülkelerinden askeri malzeme almayı planlıyor. Fransa'dan iki mistral tipi uçak gemisi (ayrıca 2 tane de Rusya'da inşa edilecek), İtalya'dan zırhlı araçlar ve yine Fransa'dan muharebe sistemlerinin yedek parçaları satın alınması planlanıyor" ifadesine yer verildi.

Rus yetkililer, Rusya'nın stratejik nükleer güçlerini yeniden yapılandırma planının, ABD ile yeni imzalanan stratejik nükleer silahların azaltılmasını öngören Nükleer Silahların İndirimi Anlaşması (START2) ile çelişmediğini belirttiler.
http://www.samanyoluhaber.com/s_515475_Rus-ordusu-yeniden-yapilanacak.html (http://www.samanyoluhaber.com/s_515475_Rus-ordusu-yeniden-yapilanacak.html)

Başlık: Rus Ordusu Yeniden Yapılanacak
Gönderen: UYVAR - 25 Şubat 2011, 21:01:03
eskiden natonun esnek mukabele doktrini vardı. diplomasiye -savaşın ortasındayken bile- şans tanırdı, zaman kazandırırdı. ruslar bunu benimsememiş anlaşılan. küçük devletçikler, terörist gruplar için köhne bir konvansiyonel güç, küresel devler için ise sadece nükleer güç bulunduracak görünen o ki.

rusya batıya doğru kayıyor bu bariz ama kritik eşik 2012 başkanlık seçimleri... eğer aynı politikaları putin de uygularsa, ciddi bir mevzi kaybedilmiş demektir. yine de çıkmadık candan umut kesilmez. rusların kaygıları giderilmeli.
Başlık: Rus Ordusu Yeniden Yapılanacak
Gönderen: Ice - 25 Şubat 2011, 23:28:07
Rus Ordusu Yeniden Yapılanacak

"Rus donanması için 100'den fazla gemi inşa edilecek. Bunların arasında Fransız mistral tipi uçak gemisi de bulunuyor.


Bu haberi yapan mal mı ?
Mistral ne zaman uçak gemisi oldu lan !
Başlık: Rus Ordusu Yeniden Yapılanacak
Gönderen: EfsaneAsker - 25 Şubat 2011, 23:30:35
Haha :). Helikoptter tayıcısı amfibi saldırı gemisine uçak gemisi demişler. Helicopter Carrier'ı carrier diye yazdılarsa böyle çevirmiş olabilirler.
Başlık: Rus Ordusu Yeniden Yapılanacak
Gönderen: SKYWOLF - 25 Şubat 2011, 23:31:30
Normal bir durum. :)
Başlık: Rus Ordusu Yeniden Yapılanacak
Gönderen: EfsaneAsker - 25 Şubat 2011, 23:33:45
Hocam bu adamlar haberi araştırmaktan ziyade BBC'den CNN'den alıp özet çeviriyorlardır. :). Yerli Heron diyen zihniyetin habercileri ne de olsa :)
Başlık: Rus Ordusu Yeniden Yapılanacak
Gönderen: sephiroturk - 03 Mart 2011, 19:08:16
Alıntı
bu adamlar haberi araştırmaktan ziyade BBC'den CNN'den alıp özet çeviriyorlardır
Evet herkes gibi

Alıntı
Yerli Heron diyen zihniyetin habercileri ne de olsa
Gayet anlasilir bir tanim , herkes senin gibi sayfa sayfa savunma alaninda ne olup bitiyor diye arastirmiyor, Heron ile ilgili onca haberden sonra haber izleyenler az çok ne ifade ettigini anlamistir , durup dururken IHA veya ANKA dersen kaç kisi anlar ? Ama ifadelerinizden anlasildigi gibi sizin anlamama sorununuz yok "zihniyet" dediginiz ile alakali probleminiz var tas atmak için firsat kolluyorsunuz.
O kadar ugrasmayin sizde trmillitary gibi haber ajansi olarak sadece dogan medya kanunu getirin olay hal olsun .
Başlık: Rus Ordusu Yeniden Yapılanacak
Gönderen: EfsaneAsker - 03 Mart 2011, 21:30:44
Ben özellikle birilerine taş atmıyorum, ben olan bir şeyi olduğu gibi göstermeyen her türlü basın yayın kuruluşuna karşıyım. Belki en tarafsızınız benim. Sayın Skywolf da beni biliyor. Benim için ha Oda TV yanlı yayın yapmış ha Aydınlık ha STV.

Edit: Zihniyet ile kastım yandaş medya değil, tüm Türk Haberciliğidir. CNN BBC konusunda da sade bu yayını hedef almadım tüm Türk medyasını kast ettim en azından bu işlerle ilgilenenler dışında. Yani burda kendiniz bana saldırdınız ben sizin düşüncecelerinize değil.

 Peki TCG İskenderun'a fırkateyn diyenlere ne diyorsunuz? Ben bile feribotun ondan yakıt ikmal ettiği lafını duyana kadar onun hangi ara alındığını ve hangi sınıfa dahil olduğunu düşündüm. "Acaba Oruç Reis gibi MEKO sınıfı falan mı?" diye düşündüm.
Başlık: Rus Ordusu Yeniden Yapılanacak
Gönderen: enes38 - 04 Mart 2011, 09:09:58
milyonlarca okuyanı olan  medya kuruluşlarının yapması gereken tek şey var oda önemli alanlarda uzmanlaşmış  danışmanlara sahip olmaktır,  bunu  türk silahlı kuvvetlerinden emekli olan bir subay  veya assubay yapabilir   , vereceğin maaş 2000 tl yi aşmaz,  askeri konularda yapılacak  haberlerin hazırlanmasında  yada sunumunda   yardımcı olur  hem sen rezil olmazsın  hemde halk doğru bilinçlendirilir.
Başlık: Rus Ordusu Yeniden Yapılanacak
Gönderen: EfsaneAsker - 04 Mart 2011, 14:29:10
milyonlarca okuyanı olan  medya kuruluşlarının yapması gereken tek şey var oda önemli alanlarda uzmanlaşmış  danışmanlara sahip olmaktır,  bunu  türk silahlı kuvvetlerinden emekli olan bir subay  veya assubay yapabilir   , vereceğin maaş 2000 tl yi aşmaz,  askeri konularda yapılacak  haberlerin hazırlanmasında  yada sunumunda   yardımcı olur  hem sen rezil olmazsın  hemde halk doğru bilinçlendirilir.
Katılıyorum. Bunu özellkle büyük haber ajanslarının yapması kötü. İskenderun a fırkateyn diyince halk çok mu iyi anlıyor
Başlık: Ruslar 730 milyar dolara butun silahlari yenileyecek
Gönderen: seyyah - 07 Temmuz 2011, 14:45:53
Başbakan Vladimir Putin Rus ordusunun elindeki araç gereçlerin 2020 yılına kadar tümüyle yenileneceğini açıkladı.

 

 Rusya’nın dış tehditlere karşı kendini savunabilmesi gerektiğini vurgulayan Putin, ilk aşamada füze üretiminin 2013 yılına kadar iki misline çıkarılacağını açıkladı. Başbakana göre modernleşme programının toplam maliyeti yaklaşık 730 milyar dolar olacak.

2020 yılına kadara 730 milyar dolar. Başka bir deyişle Moskova hükümeti modernleşme programını gerçekleştirmek için gelecek 9 yıl içinde her gün 20 milyon dolar harcamaya kararlı.

Proje, kıtalararası Bulava füzeleri taşıyacak 8 yeni denizaltı inşaatını, 600 yeni uçak yapımını ve S-400 ve S-500 hava savunma sistemlerinin yenilenmesini öngörüyor. Program tamamlandığında Rus ordusunun mevcut stoklarının yüzde 70’i hem kendi üreteceği hem de başka ülkelerden alacağı askeri araç ve gereçlerle yepyeni olacak.

Pavel Felgenhauer adlı Rus uzman hükümetin önceliği stratejik nükleer silahlara vereceğini ancak diğer kuvvetlerin de göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi:

Uzman hükümetin hava kuvvetleri ve hava savunma sistemlerine de ağırlık vermek istediğini ancak modernleşmeye en çok kara kuvvetlerinin ihtiyacı olduğunu savunuyor. Nedeni ise Rus kara kuvvetlerin elindeki silahların yüzde 85-90’ının eski model olması.

Pavel Felgenhauer, Rusya'nın, geçen yıl Sovyetler Birliği sonrası silah satış rekoru kırdığını ancak kendi ordusunu ihmal ettiğini söylüyor. Başka bir deyişle Rusya en modern silahlarını kendi ordusuna vermektense başka ülkelere satmayı tercih ediyor.

Başbakan Putin’e göre Rusya’nın kendini savunabilmesi için milyarlarca dolar harcaması şart. Ancak Başbakanın kararının askeri değil siyasi olduğunu savunanlar da var.

Moskova’daki Yeltsin Vakfından Yevgeny Volk, modernleşme programını gelecek yılki devlet başkanlığı seçimlerine yatırım olarak görüyor Putin’in askeri sanayi sektörünü memnun etmeye çalıştığını ileri sürüyor.

Yevgeny Volk Sovyetler Birliği’nden Rusya’ya büyük bir savunma sanayi mirası kaldığını fakat sektörün askeri mal üretimini bir türlü sivil üretime dönüştüremediğini vurguluyor. Uzmana göre Putin’in modernleşme programının gerçek amacı bu kesimin oyunu alabilmek. Volk “Putin, en büyük seçmen tabanını oluşturan bu kesimi yeni ekonomik imkânlarla memnun etmeye çalışıyor” dedi.

Rusya modernleşme programının ilk aşamasında Batı ülkelerinden araç-gereç ve lisans satın alacak ikinci aşamada ise bu silah ve silah sistemlerini kendisi imal edecek.

Rus siyasal gözlemciler, Sovyetler Birliği sonrası Rusya’da “askeri” üretimin ideolojisi ve gerekçesi ne olura olan “iş” anlamına geldiğine dikkat çekiyor.

Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, bir süre önce Rusya'nın 2008 yılında 8,35 milyar dolarlık silah sattığını açıklamıştı. Amerika’dan sonra dünyanın en fazla silah satan ikinci ülkesi olan Rusya'nın en büyük iki müşterisi Çin ve Hindistan. Moskova hükümeti Venezuela, Cezayir ve İran’a da önemli miktarda silah satıyor.

www.gazeteci.tv/VOA