DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: Hawkerx - 31 Ocak 2011, 01:33:25

Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Hawkerx - 31 Ocak 2011, 01:33:25
Arkadaşlar bu askeri konularda herkesin özellikle eğilimi oldugu bazı yerler vardır. Bende benim eğilimim olan konular arasından biri hakkında amatör bir makale yazmak istedim. İnşallah beğenilir. Hatam varsa yazabilirsiniz.

ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri

(http://www.armedforces-int.com/upload/image_files/corporate_policy/images/projects/28/bradley_m2a2_era_infantry_armored_vehicle_us_army_05-l.jpg)

Zma[Zırhlı Muharebe Aracı]'lar genelde zırhlı savaşlarda yakın piyade desteği sağlamak için yapılmış araçlardır. Bünyelerinde en az bir manga askeri taşırlar ve genelde onlara 25-30mm'lik silahlarıyla destek verirler.

Üstlerindeki bu 25-30mm'lik silahlarla bazı yapılara ve kendileri gibi kısmi zırhlı araçlar ve 4x4 vb. lere etkili olurlar. Yani işin piyade kısmını hakkıyla yerine getirirler.

(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/M242-1.jpg)
En bilinen Zma'lardan M2 Bradley'nin kullandığı 25 mm M242 Chain Gun


Ama gel gelelimki zırhlı muharebelere herkesin kabul edebileceği gibi piyadesiz bir zırhlı savaş imkansızdır[ele geçirlimesi gereken yerler,tankların giremeyeceği yerler vs.] ve bunları desteklemek ve yerlerine sağ sağlim ulaştırabilmek içinde o tankların yanına mutlaka bir miktar Zma sürmek gerekir. Bu durumda ne olur ?

Bunun cevabını Körfez ve Irak savaşlarının çatışmalı zamanlarında görebiliriz. Körfez savaşında yapılan tank muharebelerinde dikkat ederseniz. Çok az abrams kaybı görürsünüz. Genelde hep vurulan M2 bradleylerdir. Neden çünkü yüksek kalibreli toplara sahip tankların önüne 14.5 mm dayanımlı 25 mm toplu zmaları çıkarınca onlara çok güzel bir yem atarsınız. Tanklar pahalı olsada vurulmaları halinde Zmalardan daha az insan kaybı olur. Çünkü Zmalar piyadede taşır.

(http://image.absoluteastronomy.com/images/encyclopediaimages/k/k-/k-12.jpg)
Körfez Savaşında Vurulmuş bir Bradley Zma

Bunun bedelini bir Amerikalı bradley mürettebatı az kalsın diğer bradleyler gibi ödüyordu. Olay 73'easting muharrebesinde geçer :

2 Amerikan m2 bradleysi keşif için öne atılır. ilerlerde birden karşılarına 2 t-72 ve 1 t-62 çıkar. İki m2 bradley'ninde podlarında sadece 1'er tow anti-tank füzesi vardır. İki bradleyde füzelerini arka arkaya atarak 2 t-72yi vurdular. Geriye 1 namlusu başka yere dönük t-62 vardı.

Bradleylerde 2li poddaki towlar atıldığında bir mürettebatın hemen podun arkasındaki kapaktan çıkıp poddaki 2 boş kartuşu çıkarıp Zmanın içinden aldığı dolu 2 anti-tank kartuşunu koyması lazımdır.

Olaydada bir bradley tekrar doldurmak için diğerinin arkasına çekilir. Diğeride geri dolum olana kadar 25 mmlik topuyla t-62 ye zarar vermek ve onu oyalamak niyetiyle ateş edicekti. Silah operatörü önündeki t-62 ye zarar vermek umuduyla salvolar halinde arka arkaya makinalı topa yüklendi.

Ne oldu biliyormusunuz ?

Atılan tüm mermiler T-62 gibi zırh yönünden zayıf klasik bir Rus bir tankına zarar vermek bir yana mermiler sekip gitti. Hiçbir işe yaramadı. T-62'i namlusunu çevirdi. Nişan aldı. Tam ateş edecekken arkadaki doldurmayı yapan Bradley T-62'yi son anda vurdu.

Şimdi eğerki o anti-tank füzeleri o Zmalarda olmasaydı ne olurdu ? Muhtemelen 2'side vurulur. 8-10 mürettebat ölürdü. Bu tip bir olayda anti-tanksız görece Bradleylerden zayıf Acv-300'lerimizi düşünmek bile istemiyorum.

(http://sonicbomb.com/albums/album60/atmissile.jpg)
Tow anti-tank atan bir Amerikan Zma'sı

Tabi şimdi denilecek neden körfez savaşında madem Bradleyler Anti-tanklıydı ama vuruldular ?  O zamanlar Bradley zırhları çok inceydi. Herkese aynı andada tow atamazsınız. Ama şimdilerde gelişmiş zmalarda[namer olsun,bradley olsun] zırhlarda gelişmiş kompozit zırh ve önemli bölgelerede kalıp reaktif zırh koyuluyor. Bu tip bir korumada tanklara karşı genelde zmayı kurtaramasanızda mürettebatın sağ çıkacagına eminim. Ve şunuda geçmeyelim o Anti-Tanklar olmasaydı o araçlarda daha fazla Bradley vurulucagından adım gibi eminim. Çok canlar kurtarmıştır.

(http://i446.photobucket.com/albums/qq184/abflug_r34/IDF%20Projects/Other%20IDF%20models/Namer%20variants/IDF_Namer_Heavy_APC-011.jpg)
Bahsedildiği gibi zırhlandırılımış Namer Zma


Sonuç: Arkadaşlar kanım şudurki eğerki tanklarınızı modernleştirip sayısını düşürürseniz. Zırhlı savaşlarda ateş gücü ve tank vuruş gücünü arttırmak ve piyadenizi koruyabilmek için Anti-tanklı bir Zma şart.

Aklımdaki Anti-tanklı batı Zma'ları
--------------------------------
+M2 BRADLEY

+K21 KIFV

+PUMA

+MARDER

+CV-90


Peki Türkiyede Ne Yapılabilir ?

Türkiye Şu an Zma olarak 650 adet 14.5 mm AP zırh dayanımlı 25 mm otomatik topa sahip Acv-300'leri kullanıyor.[Btrleri saymıyorum yakında envanter dışına çıkarma kararı alınır.] Bu kollektif bir zırhlı savaşa uygunmudur. Tabiki hayır. Rpg ye karşı dayanırmı orası mullak işte.

(http://www.defencetalk.com/pictures/data/3776/medium/ACV-S_IFV25.jpg)
Fnss Acv-300

Peki ne yapabiliriz ?

Bana göre yeni bir platform geliştirmek yerine hesaplı olacak eldeki Acv-300lere kapsamlı bir modernizasyon paketi geliştirebiliriz.

 Bu pakette nelermi olmalı:
-------------------------
+2li omtas podu[Aslında menzili düşürülmüş ve harp başlığı yükseltilmiş bir cirit hem yer hedeflerine hemde alçaktan uçan helikopter vb.lere angaje olabildiğinden ve aracın hava savunmasınıda garantiye almak açısından düşünülebilir.]

+ Mutlaka bir motor modernizasyonu [Gönül isterki Tei'nin geliştireceği milli güç gurundan bir motor olsun]

+ Roketsan'ın Altay için geliştirdiği nano kompozit zırh ve önemli yerlere Roketsan laminate reaktif zırh ve mayınlara ve patlayıcı ve mayınlara dayanıklı bir alt zemin

+Aselsan üretimi bir atış kontrol sistemi ve diğer birimlerle kordineli bir Battle Mangment sistemi[Zma içi karışık olmamalı]

+ Mümkünse 30 mm Fnss-Bae ortak otomatik top kulesi

+5-8 asker taşıma kapasitesinin sınırlandırılmaması ve ek yedek 4 anti tank füzesi kartuşu

+ Amfibi kabiliyetin gelişmesi

Evet bunlar olabilir.

(http://www.roketsan.com.tr/uploads/06(1).jpg)
Roketsan Yapımı Omtas[Orta Menzilli Tanksavar] Ve Kartuşu

Fakat Türkiyenin 4 bin'e varan tank sayısını 1000 altay ve 500'e yakın Leopard 2T ye indirmek istediğini düşünürsek 650 modernizeli geliştirilmiş Acv-300 yeni koyulacak adıyla Acv-500'ün jeopolitik durumumuz ve düşmanlarımızı ve tehlikeleri düşününce bize yetmeyeceği kanaatindeyim. Bu yüzden eldeki iyi durumdaki 350+250[opsiyon] m-113'ü yukarıda bahsedilen modernizeden geçirdikten sonra bu kabiliyete getirmeliyiz.


Böylece hem mürettebat ve piyadelerimizi korur. Hem büyük zırhlı savaşlarda ateş desteğini sağlar. hemde hızı ve anti-tanklarıyla düşman tanklarını bir kez daha düşünürürüz. Ve bunların tümünü yeni Zma için arge yapmadan yüksek fiyatlar ödeyip yeni zmalar satın almadan [yerlide olsa] bir modernize ile yapmış oluruz.


Saygılarımla......

Anıl Uzun-Hawkerx
Defencetürk Üyesi


Not: Bu yazı benden izinsiz başka yerlere alıntı ve çalıntı yapılamaz. Tüm hakları bana aittir.Aksi Takdirde Gereği yapılacaktır.

Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: rstr617 - 31 Ocak 2011, 05:28:16
(http://www.armyrecognition.com/Amerique_du_nord/Etats_Unis/vehicules_a_roues/Stryker/Stryker_ATGM/Stryker_ATGM_Anti-Tank_Armoured_Vehicle_USA_03.jpg)
(http://army.ca/wiki/images/2/20/Rcdlaviii.jpg)
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: QRI - 31 Ocak 2011, 10:12:15
ruslarin btr 90 ninda kullanilan 30 mm lik topkara ve hava heteflerine karsi 4 km menzile kadar etkili imis.hatta o top o kadar beyenilmis ki ucaklardada kullanmayi dusunuyorlarmis.
Ben Turkiye icin 35-40 ton civarinda(guclu zitha sahip) 40 mm lik 5-6 km menzile kadar etkili(yani tanklari vurma menzili tanklarin vurus menzilindencok almali) topu,4 adet omtas,yakin hedetfler icin 7.62 lik kule ustu makinali tufek,ve pumada oldugu gimi kucuk bir bomba atar.
3 nefer mutettebat.ancak tank gibi islevi olan bir arac daha iyi olacagini dusunuyorum. yani piyade tasimak icin tasarlanmammis.sadece 3 murettebati olan bir arac.piyade tasima gorevini ise avc-300 gibi atraclar gorur zaten.
yani tankla zma arasindaki bosluk icin.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Hawkerx - 31 Ocak 2011, 10:22:05
Ruslarin btr 90 ninda kullanilan 30 mm lik topkara ve hava heteflerine karsi 4 km menzile kadar etkili imis.hatta o top o kadar beyenilmis ki ucaklardada kullanmayi dusunuyorlarmis.
Ben Turkiye icin 35-40 ton civarinda(guclu zitha sahip) 40 mm lik 5-6 km menzile kadar etkili(yani tanklari vurma menzili tanklarin vuRus menzilindencok almali) topu,4 adet omtas,yakin hedetfler icin 7.62 lik kule ustu makinali tufek,ve pumada oldugu gimi kucuk bir bomba atar.
3 nefer mutettebat.ancak tank gibi islevi olan bir arac daha iyi olacagini dusunuyorum. yani piyade tasimak icin tasarlanmammis.sadece 3 murettebati olan bir arac.piyade tasima gorevini ise avc-300 gibi atraclar gorur zaten.
yani tankla zma arasindaki bosluk icin.

Siz hafif tanktan bahsediyorsunuz dediğiniz konjüktürde yine acv-300lerimiz düşman tanklarının hedefi olacaklar ve savunmasız olacaklar.

Eee arkadaşlar makale nasıl olmuş ?
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: QRI - 31 Ocak 2011, 11:01:35
tanklara karsi hatta almanlarin pumasi bile korumasiz kalir. kolay hedef.diyer zma lardan ustunluyu rpg lere ve bu gibi sistemlere karsi daha korumali olmasi.ve diyer zma lara gore tanklar karsisinda sansini artiran faktor 2km menzilli 25 mm lik ne gore daha guclu  top.
bence zma larin zirhini tanklardan korunacak kadar guclendirmek yerine uzerlerinde tanklara karsi cok etkili olabilecek top yerlestirmek daha uygun olur.zirh korumasi ise rpg gibi silahlara karsi hesaplanmali.120 mm lik top mermisine karsi diyil.
oyle olacaksada israilin nameri gibi tank govdeli bir arac yapilir ama fiyatina gore yine problemli olur bence.sayi baskimindan zorluk yasanir,daha fazla yakit harcar,hizi daha dusuk olur,...
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Hawkerx - 31 Ocak 2011, 11:11:04
Ya siz zaten bir tankı ilk vuruşta durdurabilecek kalibredeki topu koyarsanızki o zma'ya zmanın atış hızı düşer, taşıyıcı platform ağırlığı artar. hacmi büyür,hızı  düşer , o kadar büyük mermileri zmada nereye koyacaksın. zaten o dediklerimizi yaparsan o araç zma olmaz hafif tank olur. ama bu dediklerimizin hepsini küçük bir 2li anti tank podu ve bir kaç dolu anti-tank kartuşuyla yapmak mümkün.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: QRI - 31 Ocak 2011, 11:13:05
o zamam bunun icin en ideal secim altay tankinin govdesi olur .
puma gibi silahli namer gibi korumali 6-8 personel tutumlu bir arac olursa daha iyi olur.
maliyeti goz onune almazsak.
Makale guzel olmus.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Hawkerx - 31 Ocak 2011, 12:14:03
o zamam bunun icin en ideal secim altay tankinin govdesi olur .
puma gibi silahli namer gibi korumali 6-8 personel tutumlu bir arac olursa daha iyi olur.
maliyeti goz onune almazsak.
Makale guzel olmus.
Yok dedim gibi bir modernizasyon hem maliyet ve hemede kabiliyet açısından etkin bir çözüm olur.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Hawkerx - 01 Şubat 2011, 12:21:31
Eğer itirazolmaz ve sevildiyse yeni bir makale daha yazmayı düşünüyorum. Türkiyenin bugün ve gelecekteki anti-tank kabiliyeti üzerine. Başka istek konularda olabilir eğer bilgim dahilindeyse yazarım.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: RekarnO - 01 Şubat 2011, 17:30:28
Bazı eksiklik ve anlatım bozuklukları olsa da emek verilmiş güzel bir yazı. Bende arkadaş gibi zma lara iki hatta dört anti tank podu gerekliliğini düşünenlerdenim.

Günümüzde ordular ve makineler küçüldükçe işlevleri ve yapabilecekleri aksi yönde artıyor. Bu araçlar eskiden sadece asker taşırlarken şimdi muharebe yeteneğine sahip oldular. Ama karşısındaki kuvvetlerde boş durmadılar ve bu sistemlere anti sistemle cevap verdiler. Günümüzde askerlerin yerini her ne kadar elektronik harp alsada bu gibi ihtiyaçlar söz konusu hep kalacak. Bu noktada askerlerin ihtiyaçlarına cevap bu tür araçlardır.

Savunma sanayiimizin bu ihtiyacı önceden görüp ona göre geleceğe yön vermesi gerekir...
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: QRI - 01 Şubat 2011, 18:26:20
Hazirlayin sayin hawkerx.
Ben boyle bir sey dusunuyorum.mesela bir zma uzerine 15-20km menzilli antitank fuzeleri yerlestirilsin 8-10 adet..tasiyici platformlar gibi kullanilsin.yani hedefi kendisinin gorus alaninda olup olmamasi fark etmez sadece tasiyici va atesleyici mekanizma gibi kullanilsin.
hedefi tespit etme ve fuzeni hedefe yonlendirme gorevini ise ya ihalar hayata gecirsin.mesela sivrisinek bunun icin iyi platform.ankalarda ola bilir.3-4 platform bir hava aracina baglansin.baslica ustunluyude tasiyici platformlarin tanklarin vurus menziline gormeden ve tespid edilmeden onlari vurmasi.
bu nasil?
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Hawkerx - 01 Şubat 2011, 18:50:22
Hazirlayin sayin hawkerx.
Ben boyle bir sey dusunuyorum.mesela bir zma uzerine 15-20km menzilli antitank fuzeleri yerlestirilsin 8-10 adet..tasiyici platformlar gibi kullanilsin.yani hedefi kendisinin goRus alaninda olup olmamasi fark etmez sadece tasiyici va atesleyici mekanizma gibi kullanilsin.
hedefi tespit etme ve fuzeni hedefe yonlendirme gorevini ise ya ihalar hayata gecirsin.mesela sivrisinek bunun icin iyi platform.ankalarda ola bilir.3-4 platform bir hava aracina baglansin.baslica ustunluyude tasiyici platformlarin tanklarin vuRus menziline gormeden ve tespid edilmeden onlari vurmasi.
bu nasil?

Spike nlos bu tip bir sistem galiba. ama onun yerine zaten o sivrisinek yer belirtmek yerine anti tanklarıyla o tankları vurur ve aynı anda 1 den fazla hedefi aydınlatmak büyüğk bir sorun.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: nightshade - 01 Şubat 2011, 19:16:52
sayın hawkerx makale güzel olmuş.Size tavsiyem, yazınızdaki ansiklopedik havayı biraz dağıtın,biraz kendi yorumunuzu hissettirin.Birde cümlelerin sonunda gelen -dır -dir eklerini azaltırsanız daha iyi olur bence.
Yazılarınızın devamını bekliyorum...
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: QRI - 01 Şubat 2011, 19:17:33
yok ayni anda bir kac hedefi diyil.bir hedefi aydinlatir.sadece muhimmt sayisi fazla olur(mesela iki platform ona bagli olsa toplam 16-20 fuze). diyer ustunluyu ise hava platformu agir tanksavar fuzeler tasimadigi icin daha kucuk ve manevra kabiliyyeti yuksek olur.vurmak zorlasir.vurulsada kayip az olur.yer platformlari baska sivrisineye baglanir ve ya hasar almadan bolgeyi terk eder.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Hawkerx - 01 Şubat 2011, 19:42:54
yok ayni anda bir kac hedefi diyil.bir hedefi aydinlatir.sadece muhimmt sayisi fazla olur(mesela iki platform ona bagli olsa toplam 16-20 fuze). diyer ustunluyu ise hava platformu agir tanksavar fuzeler tasimadigi icin daha kucuk ve manevra kabiliyyeti yuksek olur.vurmak zorlasir.vurulsada kayip az olur.yer platformlari baska sivrisineye baglanir ve ya hasar almadan bolgeyi terk eder.

Bu fikriniz bana birşey hatırlattı. Şimdi şu umtas ve ciritin videoları açığa çıktıgında çok iyi bir facebook askeri gurubunda bir üye umtas ve cirit görüntüsünün arasındaki arka arkaya roketleri fırlatan tr-122 mlrs'in attığı roketleri umtas sanıp :

''Ooo bu ne ya biz aşmışız. Amerika felan korksun bizden. Kesin bunu icat eden mühendisleri öldürürler. bu arka arkaya 5-10 tankı yer '' felan demişti ben güzel bir gülmüştüm adam.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: QRI - 01 Şubat 2011, 19:52:30
 ;D
hok benim o adamla alakam yok.
sadece bir fikir.ama pratikde uygulansa guzel olur bence.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Hawkerx - 01 Şubat 2011, 20:01:59
;D
hok benim o adamla alakam yok.
sadece bir fikir.ama pratikde uygulansa guzel olur bence.


Ama dediğin aracın vurulması halinde çok fazla parasal zaiyat olur . en nihayetinde bunlar düz roket değpil anti-tank
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: QRI - 01 Şubat 2011, 20:14:44
e bende onu diyorum. hedeften 15-20 km mesafede olacaklar.tabikide kendi uzerlerinde hedef tespit etme ve fuzeni hedefe yonlendirme sistemi olacaktir.5-10 km mesafedeki hedefleri vurmak icin.ancak uzun measfedende sivrisinekle baglanti kurarak onun vasitasi ile uzerindeki fuzeleri uzunmesafelerden hedefe yonlendire bilir.15-20 km mesafedeki gorunmeyen bir hedefi tespit edib ve vurmak karsi taraf icin o kadarda kolay olmaz.tabi bu helikopter,ucak ve alan tahribati yapan diyer sistemlerle yapa bilirler.onlar karsida koruma saglanir.mesele hava hedefleri icin stingerler.
birde uzerine 2 ve ya 4 omtas yiklenmis bir zma ni dusunun.tanki vura bilmesi icin 0na en az 4-5 km mesafede olmali.ve kendiside kolay hedefe cevrilir.ve vurulma sansi cok daha yuksek olur.
bunu yazarken bir seyi hatirladim.apachelerde longlow radari vardi .ihalarla vasitasi ile gormedikleri hedefede fuze yonlendir bilirler.
sadece onlar 8 km menzilli ve bir helikoptere yuklu fuzeler.yani kisa menzilli ve pahali bir sistemde olmasina karsi daha hizli ve manevrik bir kurgu uzerinde tasiniyorlar.
15-20 km menzilli fuzeni ise bir helikoptere yuklemek biraz agir gelir.
onlari daha ucuz bir zma gibi platformlarda kullanmak hem sayi hem mali hemde guvenlik acisnindan usutunluk saglar.
hizda kayb edersin biraz.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Hawkerx - 01 Şubat 2011, 20:24:52
e bende onu diyorum. hedeften 15-20 km mesafede olacaklar.tabikide kendi uzerlerinde hedef tespit etme ve fuzeni hedefe yonlendirme sistemi olacaktir.5-10 km mesafedeki hedefleri vurmak icin.ancak uzun measfedende sivrisinekle baglanti kurarak onun vasitasi ile uzerindeki fuzeleri uzunmesafelerden hedefe yonlendire bilir.15-20 km mesafedeki gorunmeyen bir hedefi tespit edib ve vurmak karsi taraf icin o kadarda kolay olmaz.tabi bu helikopter,ucak ve alan tahribati yapan diyer sistemlerle yapa bilirler.onlar karsida koruma saglanir.mesele hava hedefleri icin stingerler.
birde uzerine 2 ve ya 4 omtas yiklenmis bir zma ni dusunun.tanki vura bilmesi icin 0na en az 4-5 km mesafede olmali.ve kendiside kolay hedefe cevrilir.ve vurulma sansi cok daha yuksek olur.
bunu yazarken bir seyi hatirladim.apachelerde longlow radari vardi .ihalarla vasitasi ile gormedikleri hedefede fuze yonlendir bilirler.
sadece onlar 8 km menzilli ve bir helikoptere yuklu fuzeler.yani kisa menzilli ve pahali bir sistemde olmasina karsi daha hizli ve manevrik bir kurgu uzerinde tasiniyorlar.
15-20 km menzilli fuzeni ise bir helikoptere yuklemek biraz agir gelir.
onlari daha ucuz bir zma gibi platformlarda kullanmak hem sayi hem mali hemde guvenlik acisnindan usutunluk saglar.
hizda kayb edersin biraz.

Spike NLOS
"Non Line Of Sight" is an ultra long range version of the weapon with a claimed maximum range of up to 25 km (16 mi). As a newer, larger missile with an overall weight of around 70 kg (154 lb 5 oz), it can be fired from helicopters. The Spike NLOS is already operational with a military customer, which is most likely to be Israel Defense Forces.[10][11
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: QRI - 01 Şubat 2011, 20:40:33
evet guzel bir sistem.ben qaliba apacheden etkilenmistim.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Hawkerx - 01 Şubat 2011, 21:53:34
evet guzel bir sistem.ben qaliba apacheden etkilenmistim.

Yeni makale yakında gelicek. Türkiyenin Anti-tank kabiliyetinin Bugünü ve geleceği

İlerleyen zamanlarda asker ekipmanları

Geleckteki donanama
zırhlı birlikler vs bu gibi konularda yazabilirim.  En büyük hayalim yazılarımdan birinin bir gün askeri bir sitede milscint vs veya bir dergide[abartı oldu ] yayınlanması para felan istemem asla.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: QRI - 01 Şubat 2011, 22:37:37
o gunleri bekliyoruz.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Falcon - 07 Şubat 2011, 15:11:53
Makaleni okudum Hawkerx
Ellerine saglık gerçekten güzel olmuş devamını diger bütün arkadaşlarımızdan da  ve sendende bekliyoruz.
Güzel olmuş.Sadece yazım hatalarına bide anlatım bozukluklarına dikkat edersen inşallah daha güzelleri gelecektir.
Başarıların devamını diler.Yenilerini bekleriz.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Hawkerx - 07 Şubat 2011, 15:15:44
Makaleni okudum Hawkerx
Ellerine saglık gerçekten güzel olmuş devamını diger bütün arkadaşlarımızdan da  ve sendende bekliyoruz.
Güzel olmuş.Sadece yazım hatalarına bide anlatım bozukluklarına dikkat edersen inşallah daha güzelleri gelecektir.
Başarıların devamını diler.Yenilerini bekleriz.
Çok teşşekürler sayın Falcon dikkat edeceğim. Aslında bir konu açmak istiyorum hangi konulardan makale isteniyor diye eğer banada uygunsa hakkında yazıcam.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Falcon - 07 Şubat 2011, 15:28:12
Olabilir sonuçta bir ortak karar sonrası herkesin istedigi bir konu olabilir ve herkes de daha çok verim alabilirler.
Şimdiden tekrar teşekkürler ve başarıların devamını dilerim.
Sabırsızlıkla 2.ci yi beklemekteyiz.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Hawkerx - 07 Şubat 2011, 15:33:35
Olabilir sonuçta bir ortak karar sonrası herkesin istedigi bir konu olabilir ve herkes de daha çok verim alabilirler.
Şimdiden tekrar teşekkürler ve başarıların devamını dilerim.
Sabırsızlıkla 2.ci yi beklemekteyiz.

Tamam mesaj alınmıştır.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: RekarnO - 07 Şubat 2011, 15:35:03
İsveç yapımı Bill anti tank füzesi, Özellikle tankların zırh bakımından zayıf olan taret(kule) üzerinden vurmasıyla ünlenmiş bir silahtır...

Güdüm olarak SACLOS kullanılır...

(http://1.bp.blogspot.com/_80_yaznP3lM/TTVCyWDqAtI/AAAAAAAABZo/Rw79_bJBLe0/s1600/rbs-56bill.3.jpg)


Bunuda bir not olarak eklyelim :D
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: BLACKHAWK - 07 Şubat 2011, 15:40:34
ZMAnın amacı personel taşıyıp ve destek vermek değilmi ? Biz ise tanklar ile kapıştırıyoruz biraz garip
Bana sorarsanız anti tank füzelerinin dolumu kolaylaştırılırsa nasıl diyim otomatik dolum olursa daha iyi olur seri seri bombala :D
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: Hawkerx - 07 Şubat 2011, 15:49:06
ZMAnın amacı personel taşıyıp ve destek vermek değilmi ? Biz ise tanklar ile kapıştırıyoruz biraz garip
Bana sorarsanız anti tank füzelerinin dolumu kolaylaştırılırsa nasıl diyim otomatik dolum olursa daha iyi olur seri seri bombala :D

Zmanın açılımı zırhlı muharebe aracıdır. Zpt olsa[Zırhlı Personel Taşıyıcı] hadi neyse. Kendilerini savunmalı ve zırhlı savaşlarda modern az sayılı tanklara destek vermeliler.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: BLACKHAWK - 07 Şubat 2011, 15:55:51
ZMAnın amacı personel taşıyıp ve destek vermek değilmi ? Biz ise tanklar ile kapıştırıyoruz biraz garip
Bana sorarsanız anti tank füzelerinin dolumu kolaylaştırılırsa nasıl diyim otomatik dolum olursa daha iyi olur seri seri bombala :D

Zmanın açılımı zırhlı muharebe aracıdır. Zpt olsa[Zırhlı Personel Taşıyıcı] hadi neyse. Kendilerini savunmalı ve zırhlı savaşlarda modern az sayılı tanklara destek vermeliler.
Sonuçta ikiside asker taşımıyormu yahu ? :D
Dediğim gibi bu anti-tank füzelerinin dolumu insansız bir şekilde olmalı öyle olursa daha iyi olur düşüncesindeyim.
Başlık: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: EfsaneAsker - 08 Şubat 2011, 12:01:24
İsveç yapımı Bill anti tank füzesi, Özellikle tankların zırh bakımından zayıf olan taret(kule) üzerinden vurmasıyla ünlenmiş bir silahtır...

Güdüm olarak SACLOS kullanılır...

([url]http://1.bp.blogspot.com/_80_yaznP3lM/TTVCyWDqAtI/AAAAAAAABZo/Rw79_bJBLe0/s1600/rbs-56bill.3.jpg[/url])


Bunuda bir not olarak eklyelim :D


Birkaç videosunu izlemiştim, mühimmat gülle gibi inip çok fena patlama yaratıyor.
Başlık: Ynt: ZMA'Larda Anti-Tank Kullanımı ve Savaş İşlevsellikleri [Amatör Makale]
Gönderen: BATTLESTAR - 16 Ağustos 2018, 01:29:32
(https://defence.pk/pdf/attachments/dkll5ckxoaazjmj-jpg-large-jpg.492235/)


7 yıl sonra gelen zafer. Daha çok 4x4 apc lerde kullanılan yükseltilebilir anti tank podları ile zmalarda kullanılan kule yanı katlanır anti tank podu çalışması ....