DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: AVCI - 14 Ocak 2011, 18:37:22

Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: AVCI - 14 Ocak 2011, 18:37:22
Arabistan'a 1,5 milyar dolarlık silah satışı

Yunan savunma basınına göre Türkiye ile Suudi Arabistan;aralarında gemiler-insansız hava araçları-elektronik ürünler ve diğer bazı askeri malzemenin bulunduğu 1,5 milyar dolarlık bir paket için görüşme halindeymişler.Anlaşmanın Mart ayı içinde savunma bakanı Vecdi Gönül'ün Arabistan ziyareti sırasında imzalanması bekleniyormuş.

Alıntı
Saudi Arabia will buy Turkish arms package worth 1.5 billion dollars
13-01-2011

Defense cooperation agreement amounting to 1.5 billion dollars to buy from Sadoudiki Arabia Vehicle UAV, electronic systems, surface vessels, etc., will be signed by Turkish Defense Minister Vegknti Gkionoul, next March during his visit to Saudi Arabia.

This was announced in Ankara that epiiskeptetai the Saudi foreign minister, Abd al-Aziz Al Saud, where he had discussions, with his Turkish counterpart, Ahmet Davutoglu to strengthen existing relations and defense policy cooperation between the two countries.

It was declared officially cooperation between Turkey and Saudi Arabia will extend outside the area of ewe and in transport, energy, trade, and construction.

The economic evaluation of bilateral trade and economic relations between the two countries, now reaching 5.5 billion dollars.

[url]http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=16798&Itemid=92[/url]


Başlık: Arabistan'a 1,5 milyar dolarlık silah satışı
Gönderen: _darkraven_ - 14 Ocak 2011, 18:55:32
İyi bir haber.İhracat gelirleri sayesinde savunma sanayisi artık kendi yağında kavrulacak devletin sırtındaki arge yükü azalır,bürokratik engeller kalkar böylece.Devlet kendi işlerine odaklanır,savunma sanayi de işin ehline bırakılmış olur.

Sektör kendi kar payını argeye yatırarak daha doğal bir büyüme hareketine girebilir.Devletin desteği iyi gibi görünsede bazen sıkıntıya dönüşüyor.Tekrar eden ihaleler,sonuçlandırılamayan alımlar,yanlış tercihler vs...

Tai ve aselsanın başarısını sırrıda bu ihracat kaynaklı büyüme.Mke gibi sırtımı devlete yasladım nasıl olsa deyip yatmıyorlar sürekli üretiyor,tasarlıyor ve dış pazarlarda iyi talepte görüyorlar.Karlılık sürekli artıyor karın bir bölümü argeye yatırılıyor ve argeden yeni ürünler sonra tekrar ihracat...

Sektör rayına oturuyor önümüzdeki 10 yıl çok güzel haberlere gebe...
Başlık: Arabistan'a 1,5 milyar dolarlık silah satışı
Gönderen: lleo - 14 Ocak 2011, 18:57:32
slm guzel haber
Başlık: Arabistan'a 1,5 milyar dolarlık silah satışı
Gönderen: heruamarth - 14 Ocak 2011, 22:09:59
Güzel haber. :)

Şaka bir yana, menümüz zengin, zırhlı kara araçları var, kamyonetler vs var, İHA türevleri var, gemiler, botlar var. İsteyene yüksek kaliteli ürün sağlayabiliriz.  8)

O değil de, bu Suudiler sıkı silahlanıyor yahu, kıllanmaya başladım.  ???
Başlık: Arabistan'a 1,5 milyar dolarlık silah satışı
Gönderen: SKYWOLF - 14 Ocak 2011, 22:20:57
Zaten hep sıkı silahlıydılar...
Başlık: Arabistan'a 1,5 milyar dolarlık silah satışı
Gönderen: fırtına86 - 14 Ocak 2011, 22:46:20
silahlansınlarbize ne bunca yıl biz silahlandık yüksek meblağlar ödedik yoksul halimizle onların paraları var bizim teknolojimiz alsınlar alabildikleri kadar böyle fırsatları kaçırmamız lazım ;D
Başlık: Arabistan'a 1,5 milyar dolarlık silah satışı
Gönderen: sephiroturk - 14 Ocak 2011, 23:04:39
ABD ye 60 Milyar Dolarlik siparis vermisler
hayret, ne bulamadilar 1,5 milyar dolarlıkki bizden alacaklarmis ? Sanirim sahil güvenlik botu filan alirlar baska ne olacakki
Başlık: Arabistan'a 1,5 milyar dolarlık silah satışı
Gönderen: QRI - 14 Ocak 2011, 23:12:41
bence ne yapip edip Milgemi araplara aldirtmaliyiz.bu turden pahali silahlarin satisi bizim icin cok onemli .kendimize daha ucuza mall olmali boyle silahlar.
Başlık: Milli Savunma Bakanı Gönül, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Veliaht Prens Sultan
Gönderen: Falcon - 02 Mart 2011, 00:27:48
 
Milli Savunma Bakanı Gönül, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Veliaht Prens Sultan ile Görüştü
 
Suudi Arabistan'ın Başkenti Riyad'da Resmi Temaslarına Devam Eden Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Velihat Prens Sultan Bin Abdülaziz Al-Suud'u Riyad'da Ki Sarayında Ziyaret Etti.
 

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da resmi temaslarına devam eden Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Velihat Prens Sultan bin Abdülaziz Al-Suud'u Riyad'da ki sarayında ziyaret etti.

Velihat Prens Sultan, Bakan Gönül'ü oldukça sıcak karşıladı. Bakan Gönül'de Prens Sultan'ı sağlıklı gördüğünü ifade ederek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine ve Suudi Kralı Abdullah bin Abdülaziz'e selamlarını ileterek Kral Abdullah'ın tedavisini tamamlayıp ülkesine sağlıklı bir şekilde dönmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Suudi Savunma Bakanı Prens Sultan, Türkiye ile olan dostluklarının her geçen gün daha da iyiye gitmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Görüşmede Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Sultan, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Salih Al Muhayya ile kuvvet komutanları hazır bulundu. Suudi Arabistan'ın Ankara Askeri Ateşesi Tümamiral Muhammed Hamed Al Şuhayl'ının da hazır bulunduğu görüşmeye Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün, Askeri Ateşe Kurmay Albay Kerim Acar da katıldı.

Edilen bilgilere göre Bakan Gönül ile Velihat Prens Sultan arasında gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

BAKAN GÖNÜL, RİYAD'DA SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI OFİSİNİN AÇILIŞINI YAPTI

Savunma Bakanı Gönül ayrıca Riyad'ta bulunan Ticaret Merkezi'ndeki Savunma Sanayi Müsteşarlığı ofisininin de açılışını yaptı. Açılışa Gönül'e eşlik eden iş adamlarının yanı sıra Suudi Arabistan'da Savunma Sanayii alanında iş yapan iş adamları katıldı. Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan Bakan Gönül, Suudi Arabistan-Türkiye ilişkilerine değinerek şunları söyledi: "Özellikle Suudi Arabistan ile olan ilişkilerimiz her zaman iyiydi ve son dönemlerde de daha da gelişti. Bugünkü bu açılışı da mahiyet değiştirmeye de uygun bir adım olarak düşünüyorum. Çünkü şimdiye kadar diplomatik alanda iyi ilişkilerimiz vardı. Uluslararası toplumlarda beraber hareket etme yönünde bir prensibimiz vardı. Suudi Arabistan gerçekten sükun ve barış ülkesi. Bu ülkenin uluslararası etkinliği Türkiye ile berber olmasında çok temenni ettiğimiz bir yönü son zamanlarda, son yıllardaki savunma sanayinde sizlerin, buradaki arkadaşlarımın gayretleri ile elde edilen başarılar Türkiye'yi teknik bakımdan belirli bir noktaya getirdi. Bu geldiğimiz teknik gelişim dostlarımız ile paylaşacağımız bir noktadır. İftihar ile belirtmeliyim ki bugün savunma sanayi gerçekten bir çok konuda en üstün dediğimiz ülkeler ile yarışabilecek seviyeye ulaşmıştır. Madem ki bu seviyedeyiz dostlarımız ile neden bunu paylaşmayalım diyoruz".

Savunma Bakanı Gönül yarınki temasları çerçevesinde İstihbarat Genel Başkanı Prens Migrin Bin Abdulaziz Al Suud, Muhafız Birlikleri Komutanı Mitib Bin Abdullah Bin Abdulaziz Al Suud ile de görüşmesi bekleniyor.

Çarşamba günü T.C Riyad Büyükelçiliği Uluslar Arası Türk okulunu ziyaret edecek olan Bakan Gönül, Perşembe günü Cidde'ye geçerek İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüşmesi bekleniyor. - RİYAD 
 
 
Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: darkevvilboy - 25 Mart 2011, 13:10:32
SaSaD’ın düzenlediği Endüstri Günü 02 Mart 2011 günü Riyad’da Radisson Hotel salonlarında gerçekleştirildi. Yurdumuzdan 34 kuruluştan 58 sanayicinin katıldığı toplantıda Büyükelçimiz Ahmet Muhtar Gün, Savunma Sanayii Müsteşarımız Sn. Murad Bayar, Milli Savunma Bakanımız Sn. M. Vecdi Gönül ve Suudi Arabistan Sanayi ve Ticaret Bakanı Abdullah Ahmed Zainal Rıza’nın açılış konuşmaları yaptılar. Ardından SSM Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Sn. Lütfi Varoğlu “SSM ve Öndegelen Savunma Programları” konulu ve SaSaD Genel Sekreteri Sn. M. Kaya Yazgan “Türk Savunma Sanayiine Genel Bir Bakış” konulu sunumlarını yaptılar. Hem açılış konuşmalarında hem de yapılan sunumlarda taraflar hazır ürün satışının ötesinde ortak girişimler yapmaya, ortak üretim ve geliştirme konularında işbirliğine açık olduklarını vurguladılar.

Bu genel bilgilerin ardından Suudi Arabistan Savunma ve Havacılık Bakanlığı, Silahlı Kuvvetleri yetkilileri ve Suudi iş adamları kuruluşlarımızın masalarını gezdiler ve temsilcilerimizle görüştüler. Suudi Arabistan Savunma ve Havacılık Bakan Yardımcısı Prens Khalid heyetimiz şerefine verdiği akşam yemeğinde Türk ve Suudi iş adamları işbirliği olanakları konusunda görüşmeler yaptı.

http://www.sasad.org.tr/riyad%e2%80%99da-savunma-endustri-gunu.html (http://www.sasad.org.tr/riyad%e2%80%99da-savunma-endustri-gunu.html)

Suudi Arabistan Endüstri Günü Katılımcı Katalogu

http://www.sasad.org.tr/images/Katilimci_1.pdf (http://www.sasad.org.tr/images/Katilimci_1.pdf)
http://www.sasad.org.tr/images/Katilimci_2.pdf (http://www.sasad.org.tr/images/Katilimci_2.pdf)
http://www.sasad.org.tr/images/Katilimci_3.pdf (http://www.sasad.org.tr/images/Katilimci_3.pdf)


Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: darkevvilboy - 08 Nisan 2011, 13:16:06
Suudi Arabistan’a 2 milyar dolarlık silah satışına olanak sağlayacak anlaşma, Meclis Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Hükümet’in süratle yasalaşmasını istediği anlaşma bu hafta içinde de Meclis Genel Kurulu’ndan hızla geçirilecek. Suudi Arabistan ile imzalanan askeri işbirliği anlaşmasının onaylanmasına ilişkin tasarının Dışişleri Komisyonu’ndaki görüşmelerinde, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve ASELSAN yetkilileri de bilgi verdi.

ABD dışında ilk kez Türkiye

Milli Savunma ve Genelkurmay yetkilileri, süresi temmuzda dolacak anlaşmanın bir an önce yasalaşması gerektiğini vurgularken, ASELSAN yetkilisi de, anlaşmanın Türk savunma sanayinin Suudi Arabistan’a 2 milyar dolarlık silah satışına olanak sağlayacağını söyledi. Aynı yetkili, böylece Suudi Arabistan’ın ABD dışında ilk kez ikinci bir ülkeden silah alımı gerçekleştireceğini de vurguladı. Suudi Arabistan’dan bu anlaşmayla Türkiye’ye önemli bir jest de geldi. İkili anlaşmalarında, ortaya çıkan anlaşmazlıklar için kendi ülkesindeki şeriat mahkemelerini adres gösteren Suudi Arabistan’ın ilk kez Türkiye’ye bir istisna yaparak bu koşuldan vazgeçtiği bildirildi. Hükümet kaynakları, anlaşmanın ilk halinde, Suudi Arabistan’da askeri eğitime gidecek Türk askerleri için böyle bir koşulun yer aldığını, ancak karşılıklı görüşmeler sonucu Suudi yönetiminin bu koşuldan vazgeçtiğini söylediler.

Dışişleri Komisyonu dünkü toplantısında, Etiyopya, Mısır ve Maldivler ile imzalanan askeri, bilim ve teknik işbirliği anlaşmalarını da kabul etti.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17471845.asp?gid=384
Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: enes38 - 08 Nisan 2011, 13:45:32
helal olsun , bu başarıları  görmeyenler  herzaman oldu  yinede olacak.
Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: AVCI - 08 Nisan 2011, 13:57:24
...
Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: Bulancaklı - 08 Nisan 2011, 14:03:39
Sevindirici haberler geliyor devamlı inşallah devam eder.İhracatın içeriği hakkında bilgisi olan varmı ?
Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: nightshade - 08 Nisan 2011, 16:41:50
Heyt be... Neydik ne olduk?Daha 5 yıl önce nasılda imrenirdik elin ürettiği silaha,satın alınca ne sevinirdik.Heleki başka ülkelere milyar dolarlık ihracat, aklımızın ucundan bile geçmezdi.Çok şükür ki şu an bunları konuşup gururlanıyoruz.Birazda alıştık sanki :D Malezya,Azerbeycan,Endonezya,S.Arabistan...
Devamı gelir allahın izniyle...
Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: amonyak - 08 Nisan 2011, 17:38:14
Güzel haber sevindik ve mutlu olduk durmak yok yola devam

Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: çiğil42 - 09 Nisan 2011, 15:02:18
gerçekten güzel haber birde heli ve uçağımızı yaptıktan sonra bu rakamlar katlanır.zaten mülüman ülkeler ilk olarak bizi tercih edecektir yeterki biz silah yapalım
Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: WOLF - 11 Nisan 2011, 20:26:26
Güzel bir haber ancak hangi sistemler üzerinde görüşmeler yapıldığını da bilsel iyi olurdu...

3 aşağı 5 yukarı tahmin edebiliriz kesin birşey söyleyemeyiz...
Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: KARTAL_X - 11 Nisan 2011, 22:33:28
Çok güzel haberler duyuyoruz Türkiye gelişmiyor diyenlere engüzel cevap bu olsa gerek.

Güzel ülkeme de bu yakışır benim teknolojimizi devamlı geliştirerek özellikle ARGE ye çok önem vermeliyiz.

Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: cüzzamlı melek - 11 Nisan 2011, 22:38:53
debka file'da bugün s.arabistan'la ilgili bi analiz vardı epey güzeldi. ha, propaganda olma ihtimali % 95. ama değerlendirmekte fayda var. siyonistlerin kıçından ayrılmayan suudiler, yeni ittifaklar peşinde. burda kilit ülkeler, iran ve türkiye. bu tür haberleri görünce, durumu değerlendirmek daha karmaşık ve bi o kadar da keyifli oluyo. bakalım zaman ne gösterecek... ama bu tür ortaklıklar ya da satış anlaşmaları, adrenalini arttırıyo, orası kesin..
Başlık: Ynt: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: AVCI - 19 Eylül 2013, 15:31:24
Alıntı
Turkey, Saudi Arabia Ratify Defense Industry Cooperation Accord

ANKARA — Despite their differences over the July coup in Egypt, Turkey and Saudi Arabia have ratified a defense industry cooperation agreement..

According to the agreement, which took effect Sept. 11, Turkey and Saudi Arabia “aim to increase cooperation in the defense industry by improving the industry capabilities of both countries through more effective collaboration on the development, production and procurement of goods and services in the defense industry and the related technical and logistical support fields.”

The agreement had been signed in May and was pending parliamentary approval.

The agreement will remain in force for five years and it should be extended automatically for successive one-year periods. Last year, the Turkish parliament also approved a deal with Saudi Arabia regarding cooperation in the training of military personnel.

On a political level, Turkey and Saudi Arabia have cooperated to support the rebels fighting Syrian President Bashar al-Assad’s regime, which both countries said must be removed. But Ankara and Riyadh differ in their Egypt policies. Turkey has been a fierce opponent of the military coup that ousted Egyptian President Mohammed Morsi in July, while the Saudi kingdom has been supporting the military-backed government there.

Industry experts here say the cooperation accord between Turkey and Saudi Arabia could facilitate Turkey’s future exports of naval vessels, assault boats, armored vehicles and unmanned aerial vehicles to Saudi Arabia. The Arab kingdom also has shown an interest in the Altay, Turkey’s first indigenous new-generation battle tank now in the prototype production and testing stage.

[url]http://www.defensenews.com/article/2013[/url] ([url]http://www.defensenews.com/article/2013[/url]) ... ion-Accord
Başlık: Ynt: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: мคяครℓเ - 27 Aralık 2014, 14:14:03
Suudileri örneklemek gerekirse. Zengin acik büfe önünde elinde tabak yerine tepsi ile dikilmis ve biraz dolma,salata,tavuk gözü doyarmi. Pasta,baklava yetmez meyva da doldurur bittimi olurmu cips,cerez  i de unuturmu.
Aynı bu sekiller ayrica bazi arkadaslar Milgem den bahsetmis motoru veya önemli diger bazi önemli parcalarini biz üretmedigimiz sürece Azerbaycana Firtina Pakistana T129 Atak taki problemleri yasariz/yasatirlar ve
Türkiye, Suudi Arabistan’a ANKA sattı [Video]
Dünyanın silah alımına en çok kaynak ayıran ülkelerinden Suudi Arabistan, Türkiye ile savunma sanayiinde önemli bir anlaşmaya imza attı. Artık milli insansız hava aracımız ‘ANKA’ Suudi Arabistan ordusu için de üretilecek. Suudi Arabistan’ın, lazer güdümlü füze CİRİT ve milli tank ALTAY için de istekli olduğu ve görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

Suudi Arabistan Krallığı Veliahtı, Başbakan Birinci Yardımcısı ve Savunma Bakanı Prens Salman Bin Abdülaziz El-Saud, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

www.technologic.com.tr (http://www.technologic.com.tr)

Başlık: Ynt: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 27 Aralık 2014, 14:25:26

B – Bunun dışında sitede yayınlanan haberler, makaleler vs için yapılan alıntılarda mutlaka kaynak belirtilmesi gerekir. Kaynak gösterme eğer kaynak bir internet sitesiyse kaynağın site içindeki tam adresi, basılı süreli yayın ise yayın ismi, tarih ve sayfa numarası, basılı ve süresiz bir yayın ise yayın ismi, yazar ve sayfa numarası bilgileri şeklinde olmalıdır. Kaynağı belirsiz (anonim) yazı, belge, e-posta vb materyal, kaynak olarak kabul edilmeyecektir.  Ayrıca Wikipedia gibi bilgileri kolaylıkla değişen ve sağlıklı olmayan kaynaklar kabul edilmeyecektir.

;)
Başlık: Suudi Veliaht Prensi nerede? Müthiş iddia...
Gönderen: SKYWOLF - 18 Mayıs 2018, 08:38:35
Bu iddia doğruysa, Suudi Arabistan'la ilişkilerimizi hangi yönde etkiler?

Suudi Veliaht Prensi nerede? Müthiş iddia...

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5afdd06f5d1c2f0e846b7fe7.jpg)

27 gündür ortalıkta gözükmeyen Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Muhammed bin Selman ile ilgili müthiş bir iddia ortaya atıldı. İran merkezli Keyhan gazetesi, Suudi Veliaht Prensi'nin geçen ayki darbe girişiminde öldürülmüş olabileceğini iddia etti.

Suudi Arabistan'ın Muhammed bin Selman, 27 gündür ortalıkta gözükmüyor. İran'ın aşırı muhafazakar eğilimli gazetesi Keyhan, bir Arap istihbarat servisine dayanarak, Suudi Veliaht Prensi'nin geçen ayki darbe girişiminde öldürülmüş olabileceğini iddia etti. Bir Arap ülkesinin üst düzey yetkililerine gönderilen istihbarat raporunu gördüğünü öne süren İran'ın Keyhan gazetesi, Suudi Arabistan'ın fiili kralı konumundaki Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın (MbS) 21 Nisan'da sarayına düzenlenen saldırıda öldürülmüş olabileceği iddiasını aktardı.

Rapora göre saldırı sırasında MbS'nin iki kurşunla vurulduğunu kaydeden gazete, nisan ayının sonlarından beri hiç ortada gözükmediğine göre veliahtın ölmüş olabileceğini yazdı.

21 Nisan'da başkent Riyad'daki Suudi Kralı'nın sarayı yakınlarından şiddetli silah sesleri gelmişti. Ardından Kral Selman ile oğlu MbS'nin Riyad'da ABD'nin koruması altındaki bir hava üssünün sığınağına götürüldüğü haberleri gelmişti.

'SARAY ÜZERİNDE UÇAN İHA'YA GÖRE HAREKET ETTİLER'

Suudi yetkililer ve medya organları olayla ilgili sessizliğini korurken çelişkili haberler ve tanıklıklar su yüzüne çıktı.

Saray yakınında oturanlar darbe girşiminde bulunulduğundan, saraya saldıran askerlerin saray üzerinde uçan bir İHA'nın gönderdiği görüntüler ve istihbarata göre hareket ettiğinden söz etti.

'ÜST DÜZEY KARA SUBAYI LİDERLİĞİNDE'

Suudi muahelefetinin üyeleri de kara kuvvetlerinden üst düzey bir subayın kral ile veliaht prensi öldürmek için saraya baskın düzenlediğini söyledi.

'VELİAHTIN MUHAFIZLARI DİZGİNLERİ ELE ALDI'

Olayla ilgili videolarda sarayın çevresine çok sayıda zırhlı aracın konuşlandığı gözlendi. Ardından başkentte güvenliğin sağlanması görevini MbS'nin özel muhafızları üstlendi. Saray üzerinde MbS'nin özel muhafızlarının helkopterleri devriye gezerken Riyad hava sahası tüm sivil ve askeri uçuşlara kapatıldı.

MEDYA KARŞISINA ÇIKMADAN GÜN GEÇİRMEZKEN

Medyatik bir kişilik olan ve hemen her gün kamuoyunun karşısına çıkıp haber olan 33 yaşındaki Suudi Veliaht Prensi'nin o zamandan beri 27 gündür ortalıkta gözükmemesi dikkat çekiyor.

CIA Direktörlüğünden ABD Dışişleri Bakanlığına geçen Mike Pompeo'nun bu sıfatla ilk kez 28 Nisan'da Riyad'a yaptığı ziyarette de MbS medyanın karşısına çıkmadı. Pompeo'nun sadece Kral Selman ve Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr'le futuğrafları yayımlandı.

DARBE SÖYLENTİSİ DE DÜŞMANI DA ÇOK

21-28 Nisan aralığında yayımlanan bazı fotoğraflar Veliaht Prensi Suudi ve yabancı yetkililerle birarada gösterdi, ama bu fotoğrafların çekilme tarihi açıklanmadı.

Kral Selman'ın oğlu olan ve Haziran 2017'de 1. Veliaht pozisyonuna geldiğinden beri yolsuzlukla mücadele adı altında yüzlerce üst düzey ismi gözaltına almak dahil tartışmaya açık, radikal icraatlara imza atan MbS'nin düşmanı çoktu ve sürekli darbe hazırlığı dedikoduları kol geziyordu. (Sputnik)

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-veliaht-prensi-nerede-muthis-iddia-40840329 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-veliaht-prensi-nerede-muthis-iddia-40840329)]http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-veliaht-prensi-nerede-muthis-iddia-40840329
Başlık: Suudi Prens Selman'dan "ölmedim" pozu
Gönderen: SKYWOLF - 18 Mayıs 2018, 12:08:56
Suudi Prens Selman'dan "ölmedim" pozu

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/579x779/5afe8d525d1c2e207cbb9f81)

İran basını, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın "21 Nisan'daki darbe girişimi"nde öldürüldüğünü iddia etti. Veliaht Prens Selman'ın "ölmedim" pozunu ofis müdürü Bedr el-Asakir Twitter hesabından yayınladı. Veliaht Prens Selman Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin omzuna elini koyarak poz veriyor.
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Ofis Müdürü Bedr el-Asakir, sosyal paylaşım ağı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Birkaç gün önce Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen dostluk görüşmesi devam ediyor." ifadesini kullandı.

Ofis Müdürü Asakir'in Twitter hesabında yayınladığı fotoğrafta, Bin Selman'ın ellerini Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin omzuna koyduğu ve yanlarında Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid görülüyor.

Katar'a abluka uygulayan ülkelerden de görüşmeyle ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, Asakir de görüşmenin ne zaman ve nerede gerçekleştiğine dair bilgi vermedi.

Görüşmede Katar konusunun ele alınıp alınmadığı konusunda henüz bir bilgi yok ancak genelde söz konusu ülkelerin ikili görüşmelerinde Körfez kriziyle ilgili açıklamalarda bulunuluyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin, 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.
Kuveyt de her iki tarafı birbirine yakınlaştırmak için ara buluculuk çabası harcasa da şimdiye kadar bu konuda bir gelişme olmadı.

Suudi Veliaht Prensi nerede Müthiş iddia...Suudi Veliaht Prensi nerede? Müthiş iddia...
"VELİAHT PRENS SELMAN ÖLDÜRÜLDÜ" İDDİASI

İran merkezli Keyhan gazetesi, 27 gündür görüntülenmeyen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Riyad'da 21 Nisan'daki darbe girişiminde öldürülmüş olabileceğini iddia etti.

İran gazetesi, 29 Nisan'da Riyad'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Muhammed bin Selman ile fotoğrafının yayınlanmadığına da dikkat çekildi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-prens-selmandan-olmedim-pozu-40840673 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suudi-prens-selmandan-olmedim-pozu-40840673)
Başlık: Ynt: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: sephiroturk - 18 Mayıs 2018, 15:51:25
Kötüye bir şey olmaz malesef
Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri.
Gönderen: カメせ - 30 Kasım 2020, 03:00:30
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/En5Jg4JXUAAF1Ma?format=jpg&name=medium)
Suudi Arabistan'ın Türkiye'den Yemen'de Husiler'in hava savunma sistemlerini aşmak için Bayraktar TB-2 SİHA talep ettiği iddia ediliyor.

Suudi kaynaklar Türk İHA/SİHA'larının Yemen'de görev yaptığını iddia ediyor.

İddiada ayrıca Suudi Arabistan kralının
 Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede Bayraktar TB-2 talep ettiğine yer verildi.
https://mobile.twitter.com/mavivatannet/status/1333162959032422400
Başlık: Ynt: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: カメせ - 01 Aralık 2020, 01:59:42
Alıntı
Suudi Arabistan  petrol şirketi Aramco'ya Türkiye'de yatırım yapması için onay verdi

Sirket Türkiye'de petrol ve doğalgaz aramalarında kullanılan metalik olmayan kompozit ürünleri fabrikası kuracak.
https://mobile.twitter.com/temmuz1919/status/1333499925867401218


S.Arabistan Kralı Selman’ın başdanışmanları, Biden’in seçim zaferi sonrası Türkiye ile Suud ilişkilerinin geliştirilmesine dair Kral’a tavsiyede bulundu.

▪︎Başdanışmanlara göre, S.Arabistan’ın bölgesel rolünü koruyabilmesi için Türkiye ile ilişkileri geliştirmesi şart
-Arabi 21-
https://mobile.twitter.com/oztrk_aydnTR/status/1333483702568046596
Başlık: Suudi Arabistan tarafından Türkiye'ye uygulanan gayriresmi ambargo kaldırıldı.
Gönderen: カメせ - 03 Aralık 2020, 01:34:31
Alıntı
Suudi Arabistan tarafından Türkiye'ye uygulanan gayriresmi ambargo kaldırıldı.
(https://pbs.twimg.com/media/EoQbkJtWMAI93BF?format=jpg&name=medium)


Suudi Arabistan Ypg'nin de içinde bulunduğu SDG'nin Riyad bürosunu kapattı.
https://mobile.twitter.com/temmuz1919/status/1334214138038509569
Başlık: Suudi Arabistan, rejim karşıtı gazeteci için infaz timini Norvec'e yolladı.
Gönderen: カメせ - 17 Aralık 2020, 12:12:04
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EpR4DVLXEAAui3h?format=jpg&name=medium)Norveç basınından çarpıcı iddia! Suudi Arabistan, rejim karşıtı gazeteci için infaz timi yolladı.

Norveç'in köklü gazetelerinden Dagbladet, Suudi #Arabistan'ın 2018 yılında, Cemal Kaşıkçı'nın Norveç'te yaşayan arkadaşı ve rejim muhalifi aktivist İyad el-Bağdadi'yi öldürtmek için ülkeye 10 kişilik infaz timi gönderdiği iddiasında bulundu.ABD Dş. Bk. Mike Pompeo:

"Suudi Arabistan artık ABD tarafından dini özgürlüklerin ihlali nedeniyle “özel endişe” devletleri arasında yer alıyor."

Bu listede yer alan diğer devletler:
Burma
Çin
Eritre
İran
Nijerya
Kuzey Kore
Pakistan
Tacikistan
Türkmenistan
https://mobile.twitter.com/GOrtadogu
Başlık: Suudi Arabistan'ın hava savunma mühimmatı tükeniyor.
Gönderen: カメせ - 08 Aralık 2021, 00:46:06
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/FGCIMQOXIAU-7iB?format=jpg&name=medium)
Wall Street Journal, Suudi Arabistan'ın hava savunma mühimmatının tükenmekte olduğunu, ABD ve Avrupa başta olmak üzere müttefiklerinden yardım talebinde bulunduğunu iddia etti.
https://mobile.twitter.com/MiddleastN

Haberde, Suudi yetkililerin Yemen'deki Husi milisleri tarafından ülkeye geçen ay 29 insansız hava aracı ve 11 balistik füze saldırısında bulunulduğu bilgisini paylaştığı, önceki aylara kıyasla saldırılarda büyük artış görüldüğünün kaydedildiği bildirildi.
Başlık: Ynt: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: serkan1976 - 08 Aralık 2021, 10:44:01
Bunlar İha'ya bile Patriot atıyor galiba...Bu israfa para mı dayanır...

Yemen'in dize getirip İran'a hava atalım diye işe giriştiler nerdeyse  tüm tesislerine saldırı yapılır hale düştüler... Bu kadar salak bu Suudiler
Başlık: Ynt: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: korsan - 08 Aralık 2021, 11:41:52
gerekiyorsa havana bile  Patriot atılır da,  konu o değil.

MBS başa ilk geçtiğinde bir vizyon planı açıklamıştı,  o planı incelediğimizde,  bu işlerin bu şekilde yürüyemeyeceğini yeni kral da farkındaydı zaten.
tabi olamadı o vizyon planı,  çok alakasız yerlere savruldular,  dengeler çok değişti.
gazeteci konusuyla ilgili  medya organlarında yer alan iddialar da  iyice  sıkıntıya soktu zaten.

öyle en tepedeki adamın  üç beş kişiye yaptırdığı planları hayata geçiremezsin,  o plana inanmış, onu yaşatacak  en azından bir zümre de yaratman gerekir,  işte Sudi yönetiminin en temel sorunu buydu.
en modern silahları alıyorlar,  alırlar da.
uluslararası finans  piyasalarında küçümsenmeyecek  bir rolleri var.
yine uluslararası hizmet sektöründe de fena bir yerde değiller.
ABD borsalarında da  aktifler.
ama sorun,  tüm bu pozisyonları  gelecekte de koruyabilmek ve hatta daha ileri götürmek konusuna gelince,  orada  herkesin kafası karışıyor.
yeni kralın  açıkladığı vizyon  planı bu kafa karışıklığına karşı  iyi denilebilecek bir plandı aslında;  ama işte o planı yaşatacak bir zümre yaratamadı.
bu planı  unuttukça,  Yemen gibi boş işlerin peşine düştü ve  orada da sonuç malum.


yalnız,  burada bu  hava savunma füze stoğunun  erimesi  konusunda,  gören gözlere nice ibretler vardır.
demek sadece teknoloji harikası füzelere yaslanmak doğru değil bu devirde,  öküz gibi füzelerle de bir şeyler yapabilmek gerek.
üretimi kolay,  menzili kısa,  teknolojisi eski.  baktığın zaman "1960 yılının savunma dergisinden fırlamış bir hava savunma füzesi yapmışlar"  denilecek  ucuz hava savunma  sistemleri de gerekiyor bir yerde.
Başlık: Türkiye-Suudi Arabistan Savunma Sanayi İlişkileri
Gönderen: カメせ - 30 Ocak 2022, 00:16:56
Alıntı
Suudi Arabistan ve Türkiye arasında Şubat ayında özellikle elektronik harp (EW) sistemleri alanında savunma anlaşmalarının imzalanması bekleniyor.
(https://pbs.twimg.com/media/FKOKORkXIAUZtKA?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/savunmaisleri/status/1487184281927622663?cxt=HHwWjoC5_bKOxaMpAAAA