DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Yabancı Hava Sistemleri ile İlgili Haberler => Konuyu başlatan: arrrow - 10 Temmuz 2010, 00:18:40

Başlık: Tiger Saldırı Helikopteri
Gönderen: arrrow - 10 Temmuz 2010, 00:18:40
Tiger Saldırı Helikopteri

Alman ordusu tasarrufa gidiyor

Almanya‘nın Federal Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr) için, ülkenin klasik anlamda bulunmayan tehdit unsurlarına oranla cömert denilebilecek bir savunma bütçesine rağmen (2009 yılındaki bütçe yaklaşık 31 milyar avro) uzun vadede 10 milyar avro kadar tasarrufa gidilmesi düşünülüyor.

Soğuk Savaş döneminde ABD‘den sonra NATO‘nun en fazla ana muharebe tankı, zırhlı muharebe aracı, tepkili sofistike savaş uçağı, silahlı helikopteri, güdümlü füze sistemlerine.. sahip Almanya şimdilerde çok uluslu müşterek küresel askeri misyonlarına göre şekillenerek ordusunun ateş gücünü fazla olumsuz yönde etkilemeden küçülterek optimize etmeye ve buna paralel Soğuk Savaş döneminden miras kalan büyük projeler üzerinde tasarruf yollarını aramaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Alman basınına da geniş çapta yansıyan haberlere göre, Alman Savunma Bakanlığı’nın gözden geçirdiği ve üzerinde çalıştığı, uzun vadede iptal edilmesi veya indirimine gidilmesi değerlendirilen 9,33 milyar avro değerindeki tasarruf önlemleri aşağıdadır:

- Mevcut 86 adet C-160 Transall tipi turboprop orta sınıf nakliye uçaklarından 15′inin derhal envanter dışına çıkarılması ve işletme masraflarının düşürülmesi.

- Mevcut 185 adet Tornado tipi, öncel görevi taktik bombardıman olan süpersonik ultra-alçak uçuş/esnek kanat kabiliyetli jetlerden (geçmişte toplamda Alman Hava ve Deniz Kuvvetleri için 357 adet tedarik edilmişti) 100 adedinin derhal envanter dışına çıkarılarak mevcut sayının 85′e indirilmesi ve işletme masraflarının düşürülmesi.

- Donanma nezdinde orta vadede 8 firkateyn (F 122), 10 hücumbot ve 21 adet Sea King Mk.41 tipi firkateyn konuşlu helikopterlerin peyderpey envanter dışına çıkarılması.

- 4 yerine 3 adet F125 Baden-Württemberg sınıfı, CODLAG takatlı yeni nesil firkateyn siparişi.

- 80 yerine 40 adet Tiger tipi modern hücum helikopteri siparişi.

- 180 yerine toplamda 143 adet Eurofighter siparişi (143 zaten Federal Alman Parlamentosu Bundestag tarafından geçtiğmiz yıl resmen sipariş edilen ve siyasi vizeyi de alarak sabitleşen miktar).

- 122 yerine toplamda 80 adet NH-90 tipi yeni nesil genel maksat helkopteri siparişi.

- Ayrıca 60 adet A400M tipi yeni nesil ağır sınıf turboprop nakliye uçağı sipariş miktarının yeniden gözden geçirilmesi; ABD, Fransa ve İtalya ile müşterek yürütülen ve Hawk, Roland ve Patriot gibi hava savunma sistemlerinin yerine gelecekte geçecek olan yeni nesil hava savunma füze sistemi MEADS‘in iptali; ve modern ağır sınıf zırhlı muharebe aracı Puma’dan 400 yerine 280 adet siparişi.

Alman Savunma Bakanlığı’na uzmanlarca yapılan yukaridaki tavsiye nitelikli tasarruf önlemlerinden MEADS projesinin iptali kesin olarak geri çevrilirken, A400M ve Puma’nın sipariş miktarı indirimlerineyse sıcak bakılmıyor.

Fakat söz konusu 100 adet Tornado ve 15 adet C-160 Transall uçaklarının kısa vadede, orta vadedeyse söz konusu 8 firkateyn, 10 hücumbot ve 21 donanma helikopterlerinin enavter dışına çıkarılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca 80 yerine 40 adet Tiger tipi taarruz helikopterleri yanında, NH-90 helikopterleri ve 3 adet F125 firkateyni siparişlerinde de indirimin söz konusu olması kuvvetle muhtemel bir olasılıktır.
Kaynak-Reuters
Başlık: Alman ordusu tasarrufa gidiyor
Gönderen: darkranger - 10 Temmuz 2010, 00:37:29
Tornadoları Eurofighterlarla değiştiricek zaten envanter dışına çıkarıcaktı yani bundan garipsenicek bişey yok :D  sadece bir miktar daha fazla çıkarıcaklar sanırım
Başlık: Alman ordusu tasarrufa gidiyor
Gönderen: skywalker - 10 Temmuz 2010, 23:27:38
Envanter dışına çıkarılacak fırkateynlerine yunanlar talip olabilir.
Başlık: Alman ordusu tasarrufa gidiyor
Gönderen: darkranger - 10 Temmuz 2010, 23:34:54
Acaba Tornado alsak Elektronik harp maksatlı kullansak şöyle 24 adet falan nasıl olur? İhtiyacımız varmı Elektornik Harp uçaklarına?
Başlık: Alman ordusu tasarrufa gidiyor
Gönderen: SKYWOLF - 11 Temmuz 2010, 00:31:41
Lütfen kaynak belirtiniz...
Başlık: Alman ordusu tasarrufa gidiyor
Gönderen: arrrow - 11 Temmuz 2010, 06:20:55
Lütfen kaynak belirtiniz...
2010-07-07 12:17 (UTC)

BERLIN, July 7 (Reuters) - German defence ministry experts have drawn up a list of potential savings in weapons and equipment worth more than 9.3 billion euros in the long-term.

The defence ministry said the savings proposals, details of which emerged in German media on Wednesday, were merely the basis for ongoing discussions and not final.

'The defence minister (Karl-Theodor zu Guttenberg) reserves the right to change or supplement these drafts,' the ministry said in a statement after the reports surfaced.

German daily Bild said the number of planned A400M military transport aircraft would be reduced and 15 Transall transport planes taken out of service immediately.

Among the other proposals put forward, Germany would buy only 80 NH-90 helicopters instead of the planned 122 and halve the number of new Tiger attack helicopters to 40.

Bild and business daily Handelsblatt said they also included buying 37 fewer Eurofighter combat jets than previously planned. Moreover, the plan recommended Guttenberg reduce the number of Tornados in the air force to 85 from 185 as soon as possible.

The reports follows discussions about reducing the size of Germany's armed forces as part of a drive to consolidate the federal budget by 80 billion euros over the next four years.

Robert Hochbaum, a member of the Bundestag lower house of parliament's defence policy committee for Chancellor Angela Merkel's Christian Democrats (CDU), said future cuts to military spending were likely to reach billions of euros.

'We can't make cuts to social welfare budgets and then ignore defence,' he said. 'There will be drastic cuts.'

Nevertheless, care had to be taken to ensure that the measures did not endanger the armed forces' ability to carry out its duties at home and abroad, Hochbaum added.

The 23-page document advised placing no orders for EADS's Talarion UAV and instead ordering Saateg AA Male drones.

The German navy should take eight frigates, 10 speedboats and 21 Sea King helicopters out of service in the medium to longer-term and order only three instead of four new class 125 frigates, the savings plan recommended.

The U.S.-European MEADS missile development program would not be affected, it added.

(Reporting by Krista Hughes and Dave Graham; editing by Philippa Fletcher) Keywords: GERMANY DEFENCE/

The copying, republication or redistribution of Reuters News Content, including by framing or similar means, is expressly prohibited without the prior written consent of Thomson Reuters.
Başlık: Tiger Saldırı Helikopteri
Gönderen: lleo - 20 Aralık 2010, 00:20:03


Alman Tiger’leri Afganistan yolcusu


19 Ara, 2010 | Kategori: Kısa Kısa (Son Dakika) | info@savunmasanayi.net
- Alman Savunma Bakanlığı’ndan sızan bilgilere göre Fransa‘dan sonra Almanya da Eurocopter üretimi Tiger serisi taarruz helikopterlerini Afganistan‘a yollama kararı aldı. Buna göre Alman Kara Kuvvetleri’ne ait 4 adet Tiger UHU konfigürasyonlu taarruz/taktik silahlı keşif helikopterleri en geç bir buçuk yıla kadar, 2012 yılının ilk yarısında, muhtemelen o yılın ikinci çeyreğinde Afganistan‘a intikal edeckler. Fransa ise 2009 Ağustos’sundan bu yana 3 adet Tiger (Tigre) taarruz helikopterini Afganistan‘a göndermiş ve aktif göreve katılan 3 helikopter dört ay kadar önce % 90 harekata hazırlık oranıyla 1000 uçuş saatini aşmıştı. Alman Tiger‘leri daha çok Soğuk Savaş dönemi konfigürasyonlu. Bunların burun altı dikey/yatay hareketli 20 mm makinalı topları dahi bulunmuyor. Alman Tiger‘leri daha çok tanksavar/hava-hava kabiliyetliler ve şimdilik asimetrik savaşlar için sadece kısmen yeterli silah/mühimmat opsiyonuna sahipler. Örneğin 12.7 mm çaplı makinalı tüfek podları ve PARS-3-LR (TRIGAT-LR) tipi IR (ısı) güdümlü tanksavar füzeleri sadece Alman Tiger‘leri için söz konusu. Yine FIM-92 STINGER tipi IR (ısı) güdümlü hava-hava füzeleri de (Avustralya Tiger‘leri haricinde) Fransızlarda olmayan Alman Tiger versiyonu için geçerli.

(http://img94.imageshack.us/img94/3787/defenceturkcomtiger22.jpg)
Başlık: Alman Tiger’leri Afganistan yolcusu
Gönderen: Hawkerx - 20 Aralık 2010, 14:37:55
Amerikas asker çekiyor bunlar heliyolluyor hadi bakalım.
Başlık: Alman Tiger’leri Afganistan yolcusu
Gönderen: EfsaneAsker - 20 Aralık 2010, 18:29:29
Ben pek sevmiyorum bunları. Zaten bir ara Almanlar da bunlardan çekti diye hatırlıyorum.
Başlık: Alman Tiger’leri Afganistan yolcusu
Gönderen: QRI - 20 Aralık 2010, 20:36:24
helekopterin tasarimi bence kotu.dis cizgileri.
Başlık: Alman Tiger’leri Afganistan yolcusu
Gönderen: EfsaneAsker - 20 Aralık 2010, 22:57:01
Ben de aslında ondan sevmiyorum :) Her ne kadar işlev daha önemli olsa da.
Başlık: Fransa’nın Tiger HAD’ı İlk Uçuşunu Yaptı
Gönderen: lleo - 21 Aralık 2010, 19:47:07
Fransa’nın Tiger HAD’ı İlk Uçuşunu Yaptı

(http://www.milscint.com/images/1619.jpg)

Tiger taarruz helikopterinin Fransa için geliştirilen HAD versiyonu, ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Eurocopter’in Marignane’de bulunan tesisinde gerçekleştirilen ve Tiger HAD’ın Block I versiyonunun başlangıç kalifikasyon süreci açısından önem arz eden uçuş, firma tarafından 17 Aralık’ta duyuruldu. Açıklamada, helikopterin, önümüzdeki aylarda, Tiger’ın İspanya için geliştirilen HAD versiyonu ile birlikte testlere tabi tutulmaya devam edileceği belirtiliyor.

Bugüne kadar 40 adedi Fransa’dan, 24 adedi de İspanya’dan olmak üzere, toplamda 64 adet sipariş alan Tiger HAD’ın Fransa versiyonu, Hellfire havadan yere füzelerini ateşleme kabiliyetine de sahip olacak                                                                                                    

http://www.milscint.com/haberdetay.asp?haberid=1622&hid=3

(http://www.milscint.com/images/1619.jpg)
Başlık: Alman Tiger Helikopteri Düştü
Gönderen: SKYWOLF - 06 Mart 2013, 16:53:56
Alman Tiger Helikopteri Düştü

(http://www.acus.org/files/images/reuters%206%2015%2012%20Tiger%20helo.preview.jpg)

4 Mart Pazartesi günü Bavyera eyaletindeki Fritzlar kendi yakınlarında, saat 20:00 civarında bir Tiger saldırı helikopteri kaza geçirdi. Yaralanan iki personel helikopterden çıkarılarak Ulm Askeri Hastanesi'ne kaldırıldı.

Kazar raporuna göre helikopter yanmış durumda. Cephane yüklü olmadığı için herhangi bir patlama gerçekleşmemiş. Helikopter Fritzlar'daki (Hesse) 36 .Saldırı Helikopter Alayına  aittir.

DefenceTurk.com


Başlık: Tiger ve NH-90 Helikopteri Sayısının Azaltılması Anlaşması
Gönderen: SKYWOLF - 18 Mart 2013, 16:31:23
Tiger ve NH-90 Helikopteri Sayısının Azaltılması Anlaşması

(http://www.eurocopter.com/publications/img_wsw//uht%201.jpg)

Savunma Bakanı Thomas de Maizière 2011 yılında silahlı kuvvetlerin ana silah sistemleri ihtiyacının revize edilmesine karar vermişti. O tarihten bu yana güvenlik birimleri ve üreticiler arasında görüşmeler devam etmiş, yapıcı bir anlaşma ile artık helikopterlerin miktarı ayarlanmıştır. Tiger ve NH-90 helikopterlerini üreten ana yükleniciler ile Alman Savunma Bakanlığı arasında bu konuda bir Mutabakat Zaptı imzalandı. Buna göre NH90'ların toplam sayısı 122'den 82'ye, Tiger sayısı da 80'den 57'ye düşürülüyor. Üretici bugüne teslim ettiği 68 adet Tiger helikopterinin 11 adetini geri almayı taahhüt etti. Buna ek olarak Almanya NH90'dan türetilen 18 adet NFR90 deniz helikopterini alacaktır.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: Tiger ve NH-90 Helikopteri Sayısının Azaltılması Anlaşması
Gönderen: UYVAR - 18 Mart 2013, 19:08:48
anlaşma çok ilginç değil mi? üretici firma sattığı ürünü geri alıp ne yapacak? canibalize edip yedek parça mı yapacak yoksa ikinci el olarak satmak için alıcı mı arayacak?
Başlık: Ynt: Tiger ve NH-90 Helikopteri Sayısının Azaltılması Anlaşması
Gönderen: SKYWOLF - 18 Mart 2013, 22:30:33
Şu anlaşmayı acil saldırı helikopteri  ihtiyacımız olup da fellik fellik arayışta olduğumuz dönemde yapsalardı ya!  ::)
Başlık: Ynt: Tiger ve NH-90 Helikopteri Sayısının Azaltılması Anlaşması
Gönderen: memoli - 19 Mart 2013, 01:28:08
Şu anlaşmayı acil saldırı helikopteri  ihtiyacımız olup da fellik fellik arayışta olduğumuz dönemde yapsalardı ya!  ::)
Btö karşı kulanacağımızdan satılmasını ben mümkün olabileceğini düşünmüyorum. Geçmişte bu yönde çıkışlar olmuştu.
Başlık: Avustralya Tiger Helikopterlerini Modernize Ediyor
Gönderen: SKYWOLF - 30 Ekim 2014, 14:12:51
Avustralya Tiger Helikopterlerini Modernize Ediyor

(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-9521413911202/2014/1/14139137613463/Australia-upgrading-Tiger-helos-receives-MH-60R-from-US.jpg)

Avustralya hükümeti, ordunun elindeki Tiger silahlı keşif helikopterlerinin taktik veri bağlantısı yeteneğini geliştirmek için bir ara modernizasyonu onayladı.  Savunma Bakanı David Johnston, Avustralya Ordusu'n da görev yapan 21 Tiger silahlı keşif helikopterinin LAND 2089 Phase 3B adlı bir program kapsamında modernize edileceğini duyurdu. Bu modernizasyon ile Tiger helikopterlernin durumsal farkındalık özellikleri artacak. Helikoptler ile yer birimleri arasında gerçek zamanlı bilgi iletişimi sağlanacak.

Yazılım ve savaş yönetim sistemi geliştiricisi Elbit Systems Avustralya ile Airbus Group Australia Pacific bu konudaki teknik çalışmaları birlikte yürütecekler. Modernizasyon anlaşmasının değeri yaklaşık 17,5 milyon ABD doları kadar.

DefenceTurk.com
Başlık: Fransa Yeni Tiger Helikopterlerini Almaya Başladı
Gönderen: SKYWOLF - 11 Aralık 2014, 19:58:59
Fransa Yeni Tiger Helikopterlerini Almaya Başladı

(http://www.aviationtoday.com/Assets/Image/Tiger-HAD_Airbus_Helicopters.jpg)

Airbus Helicopters; Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü tarafından 21 Kasım'da yeterlilik belgesi verilmesini takiben ilk iki Tiger HAD Blok 2 saldırı helikopterini Fransız Ordusu'na teslim etti. Yeni Tiger helikopterleri Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Somali, Libya ve Mali konuşlandırılmış olan diğer Tiger helikopterlerine katılacaklar.

Block 2 standartındaki yeni helikopterler, roketler için daha hassas hedefleme özelliği sunuyor. Ayrıca daha fazla uçuş saati sağlayacak harici yakıt tankları da taşıyabilecek. Spike ve Hellfire tanksavar füzeleri de ateşleyebilen yeni helikopterler, günümüz dijital savaş ortamları için dijital iletişim sistemine sahip. HAD Block 2 helikopterlerinin deniz ortamında kullanılacak olan modelleri de üretilecek.

DefenceTurk.com
Başlık: İspanya İlk İki HAD-E Tiger Helikopterini Aldı
Gönderen: SKYWOLF - 21 Aralık 2014, 13:27:58
İspanya İlk İki HAD-E Tiger Helikopterini Aldı

(http://www.airbushelicopters.com/w1/jrotor/75/iso_album/rotor_75__20_344x600.jpg)

Airbus Helikopterler; İspanyol Ordusu Airmobile Kuvvetleri (Famet) için ürettiği yeni HAD-E sürümü  iki Tiger helikopterinin teslimatını tamamladı. Helikopterlerin montajı, İspanya'daki Albacete tesisinde gerçekleştirildi. Albacete Tiger helikopterinin arka gövde ve NH90 helikopterinin ön gövde bölümünü üreten tek tesis.

HAD-E modeli Tiger, mevcut HAP-E helikopterlere göre avantajlara sahip. Yeni MTR-E turboşaft motor %14 daha güçlü. Gelişmiş Optronik görüş sistemi, Spike havadan yere füze, yeni elektronik savaş ve karşı önlem sistemiyle birleşik dost düşman tanıma sistemi HAD-E Tiger saldırı helikopterinin yeni donanımları arasında.

İspanya 24 Tiger helikopteri sahibi olmak niyetinde. Bugüne kadar altı HAP-E Tiger helikopteri Saldırı Helikopteri Taburu'na teslim edilmiştir. Bu helikopterler 2003 yılından beri Afganistan'da görev yapıyorlar.

DefenceTurk.com
Başlık: Fransa'ya Daha Fazla Tiger
Gönderen: SKYWOLF - 26 Aralık 2015, 17:21:04
Fransa'ya Daha Fazla Tiger

(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-8391450806937/2015/1/14508074541579/More-Tiger-combat-helos-for-France.jpg)

Fransız kara kuvvetlerinin yeteneklerini daha fazla güçlendirmek için Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) tarafından, Avrupa Birliği'nin Ortak Silahlanma İşbirliği  Teşkilatı aracılığıyla Airbus Helicopter'e Tiger savaş helikopterleri sipariş edildi. Fransız ordusu, sipariş ettiği yedi Tiger helikopteri ile saldırı helikopteri sayısını 67'ye yükseltiyor.

Tiger helikopterleri Airbus'ın bir parçası olan Eurocopter tarafından üretiliyor. Saatte en fazla 181 mil maksimum hıza ve 500 millik bir menzile sahiptir. Havadan havaya füzeler, bir 30mm top ve 68mm roketler ile donatılmış, ateş desteği ve koruma görevindeki HAP türü ile buna ek olarak havadan yere füze taşıma yeteneğine sahip olan HAD türü olmak üzere iki çeşit Tiger helikopteri bulunuyor.

Fransız ordusunda bulunan 55 helikopterin 40 adedi HAP varyantında. Siperiş edilen 7 helikopter HAD türü olan helikopterler. Sipariş edilen yeni helikopterler 2017-2018 yıllları arasında teslim edilecekler.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: Tiger Saldırı Helikopteri
Gönderen: UYVAR - 26 Aralık 2015, 19:25:37
Fransizlar mecburen ellerini ceplerine atacaklar ordu icin. Aslinda generaller yillar once butce kisitlamalarini protesto etmislerdi. "ingiltere seviyesine duseriz" diye AMA siyasiler laf dinlememisti!
Başlık: Ynt: Tiger Saldırı Helikopteri
Gönderen: tumucin - 26 Aralık 2015, 19:39:28
Bizim ATAK  10  ceker
Başlık: Ynt: Tiger Saldırı Helikopteri
Gönderen: UYVAR - 26 Aralık 2015, 20:41:29
Her daim Apache
Başlık: Ynt: Tiger Saldırı Helikopteri
Gönderen: fırtına06 - 09 Ağustos 2019, 16:14:15
Bir Cıvata, Bir Rotor

Almanya, Airbus’ın yaptığı uyarı sonrası Tiger taarruz helikopterlerinin uçuşlarını durdurdu. Firma, ana rotorların bağlantı noktalarında kullanılan titanyum cıvataların beklenmedik şekilde mukavemet zafiyeti gösterebileceği ve uçuş esnasında kırılabileceği hususunda Alman Ordusu (Bundeswehr)’nu uyardı. Bu gelişme üzerine Bundeswehr komuta kademesi, söz konusu durumdan dolayı yaşanabilecek olası kaza ve kırımların önüne geçmek için uçuşları durdurma kararı aldı. Uçuşlara ara verme kararının ardından envanterde bulunan 53 helikopter incelemeye alındı.

(http://c4defence.com/ImageM/986f3977-8fb6-4cf8-8e79-0d8948022722.jpg)

Aynı cıvata sorunu, Almanya’nın envanterinde bulunan NH90 TTH ve EC135 helikopterlerinde de tespit edildi. Fakat söz konusu parçaların hayati önem taşıyan noktalarda yer almamasından ötürü bu helikopterler için uçuşları durdurma kararı alınmadı.

Mali’de 26 Temmuz 2017 tarihinde kırıma uğrayan Tiger helikopteri için hazırlanan kırım raporunda olayın, platformun bakım işlemlerini gerçekleştiren üç teknisyenin ana rotorun bakımları esnasında yaptıkları bir hatadan dolayı yaşandığı anlaşılmıştı. Firma, kırımın ardından tasarımsal veya yapısal bir sorun tespit edilmediğini ancak bakım personelinin benzer bir hatayı tekrarlamamaları için gerekli önlemlerin alındığını belirtmişti.

http://www.c4defence.com/Gundem/bir-civata-bir-rotor/8485/1 (http://www.c4defence.com/Gundem/bir-civata-bir-rotor/8485/1)