DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: SÜVARİ - 02 Nisan 2009, 12:28:19

Başlık: Kuzey Kore - Güney Kore Gerginliği
Gönderen: SÜVARİ - 02 Nisan 2009, 12:28:19
Kuzey Kore: "Uydumuz vurulursa, ordumuz karşılık verir"


Kuzey Kore, yakında uzaya fırlatacağı haberleşme uydusunun vurulması halinde, ordusunun karşılık vereceği uyarısında bulundu.

Resmi KCNA ajansının haberinde, "uydunun engellenmesi için en ufak bir çabada bulunulsa dahi Kuzey Kore ordusunun derhal karşılık vereceği" ifade edildi.

Haberde, "Japonya soğukkanlılığını kaybeder ve barışçı amaçla yollayacağımız uyduyu vurursa, ordumuz Japonya'nın füzesavar sistemini ve stratejik tesislerini ateş kasırgasına boğar" denildi.

Kuzey Kore, 4-8 Nisan arasında uzaya bir "haberleşme uydusu" fırlatmaya hazırlandığını açıklamış, bu ülkenin aslında yeni bir uzun menzilli füze denemesi yapacağından şüphelenen ABD, Japonya ve Güney Kore, Pyongyang yönetiminin bu projeden vazgeçmesini istemişti.

Japonya, Kuzey Kore'nin bir askeri füze denemesi yapması olasılığından ötürü, başkent Tokyo ve civarına füzesavar bataryaları konuşlandırmıştı.

Kaynak:HaberTürk 

 
 
Başlık: Kuzey Kore - Güney Kore Gerginliği
Gönderen: SÜVARİ - 25 Mayıs 2009, 11:35:27
Kuzey Kore Nükleer deneme yaptı

Dünya diken üstünde

Kuzey Kore nükleer deneme yaptı. Rusya denemenin gerçekleştiğini doğruladı. Dünya diken üstünde. Tepkiler çığ gibi artıyor.


Kuzey Kore, yer altında başarılı bir nükleer deneme yaptığını açıkladı.
Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA'dan yapılan duyuruda, başarılı bir nükleer test yapıldığı ve bunun, ülkenin nükleer caydırıcılığını artırma yolunda bir adım olduğu bildirildi.

Duyuruda, “Nükleer test, patlayıcı gücü ve kontrol teknolojisi daha üst düzeye çıkarılmış güvenli bir nükleer denemeyi daha başarıyla yapmıştır ve bu denemenin sonuçları, nükleer silahların gücünün artırılmasında ve nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ortaya çıkan bilimsel ve teknolojik problemlerin çözümüne katkı sağlamıştır” iddialarına yer verildi.

4.7 BÜYÜKLÜĞÜNDE YER SARSINTISIRusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, nükleer denemenin 10 ila 20 kilotonluk bir güçte olduğunu bildirdi.

Tespit edilen sarsıntıya göre nükleer deneme, Kuzey Kore'nin kuzeydoğusunda yapıldı. Amerikan Jeolojik Çalışmalar Enstitüsü, merkez üssü, Kimchaek kentinin yaklaşık 70 kilometre kuzeybatısında, yerin 10 kilometre altı olarak tespit edilen sarsıntı 4,7 büyüklüğünde oldu.

WASHINGTON: TÜM ÜLKELER İÇİN ENDİŞE VERİCİ

ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze denemelerinin, "tüm ülkeler için çok endişe verici bir sorun" olduğunu söyledi.

Obama, yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore, doğrudan ve tehlikeli bir biçimde uluslararası topluma meydan okuyor. Kuzey Kore'nin tutumu, gerilimi artırıyor ve kuzey doğu Asya'da istikrarı baltalıyor" dedi.

Kuzey Kore'nin nükleer denemede bulunduğunu açıklaması üzerine ABD, konuyu müttefikleriyle istişare ettiğini açıkladı.

MOSKOVA: ENDİŞELİYİZ

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığı haberlerinden endişe duyduklarını söyledi.

İnterfaks ajansının haberine göre Lavrov, Beyrut'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore'nin bir nükleer patlama gerçekleştirdiği haberlerinden endişe duyduk" dedi.

AVRUPA KOMİSYONU: ÇOK ENDİŞE VERİCİ

Bu arada, Avrupa Komisyonu'nun dış ilişkilerinden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner, Kuzey Kore'nin nükleer denemede bulunmasının “çok endişe verici” olduğunu açıkladı.

Ferrero-Waldner, ziyarette bulunduğu Tayland'da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin geçmişte nükleer denemede bulunmasının yarattığı uluslararası krizi de hatırlatarak, durumun çok endişe verici olduğunu söyledi.


FRANSA: BU İYİ HABER DEĞİL

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Abu Dabi'de denizcilik konulu bir konferansın açılışında yaptığı konuşmada, "Kuzey Kore'den gelen haberin iyi haber olmadığını, teknik ve stratejik açıdan daha fazla bilgi beklerken bu denemeyi kınadıklarını" ifade etti.
Kuzey Kore resmi ajansı KCNA, başarılı bir nükleer deneme yapıldığını açıklamış, nükleer deneme ilk olarak Rusya tarafından doğrulanmıştı.

İNGİLTERE: Kuzey Kore BM KARARINI İHLAL ETTİ

İngiltere, Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer denemede bulunduğu haberlerine, “BM kararının ihlali” açıklamasında bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi Bill Rammell, Kuzey Kore'nin “başarılı bir nükleer denemede bulunduğu açıklamasının” ardından, bunun BM'nin Kuzey Kore ile ilgili 2006 tarihli kararının ihlali olduğu ifadesini kullandı.

GÜNEY Kore "ACİL TOPLANTI" YAPTI

Güney Kore'den yapılan açıklamada da, gece geç saatlerde bir sarsıntı tespit edildiği ve bunun büyük bir ihtimalle nükleer denemeden kaynaklandığı bildirildi.

Denemenin ardından alarma geçen Güney Kore'de kabine üyelerine, konuyu görüşmek üzere Devlet Başkanı Lee Myung-bak tarafından acilen toplanmaları çağrısında bulunulduğu belirtildi.

JAPONYA BM'Yİ GÖREVE ÇAĞIRDI

Japonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da, Kuzey Kore'nin nükleer denemesine sert tepki gösterildi ve gerekli cevabın BM Güvenlik Konseyi tarafından verileceği ifade edildi.

Bakanlık sözcüsü Kazuo Kodoma, “Uygun cevap kesinlikle verilecektir. Bunu BM Güvenlik Konseyinde yapmalıyız” diye konuştu.
Kuzey Kore, ilkini 2006 yılında yaptığı nükleer denemelere, uzun menzilli füze denemesinin ardından sıkılaştırılan uluslararası yaptırımlara tepki olarak devam edileceğini açıklamıştı.

Kaynak:Hürriyet
Başlık: Ynt: Kuzey Kore Nükleer deneme yaptı
Gönderen: Felix - 25 Mayıs 2009, 14:36:19
Bence elemanlar pek birşey yapamayacaklar Yukarı Kore ye karşı.
Başlık: Kuzey Kore
Gönderen: Hiram - 29 Haziran 2009, 08:59:15
Arkadaşlar bence 3. Dünya Savaşı'nın aşikar hale gelmesine neden olacak olan ülke Kuzey Kore olacak.

Kuzey Kore Japonya'yı da tehdit etti
"Japon uçaklarını düşürürüz"

28.06.2009 08:34
Kuzey Kore, Japon keşif uçaklarının ülkenin füze fırlatma rampası yakınına kadar geldiğini, ancak bundan sonra hava sahasını ihlal eden Japon uçaklarının düşürüleceği uyarısında bulundu.

Ülkenin resmi haber ajansının haberine göre, Hava Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, Japonya'ya ait bir E-767 gözetleme uçağının geçen çarşamba ve perşembe günü hava sahasını ihlal ederek, kuzeydoğudaki sahil kesiminde Musudan-ri füze rampası yakınlarında keşif amaçlı uçuş yaptığı ifade edildi. Açıklamada, ''bundan sonra Japonya'nın bu tür saldırganca tutumuna müsamaha edilmeyeceği ve hava sahasının milimetrenin binde biri kadar ihlal eden uçağın acımasızca düşürüleceğini'' bildirdi.

Pyongyang yönetimi tarafından daha önce yapılan açıklamada, ülkenin doğu sahillerinin 25 Haziran- 10 Temmuz arasında deniz trafiğine kapalı olduğu bildirilmiş, bu da BM kararlarına aykırı olarak kısa veya uzan menzilli füze denemeleri yapılacağı endişesine yol açmıştı.

Kuzey Kore ile ilgili bilgi toplamada, uçakların düzenli olarak kullanıldığını teyit eden Japonya Savunma Bakanlığı yetkilileri, söz konusu uçak ve gözetlenen bölge ile ilgili yorumda bulunmadı.
 
HABERTURK

Ne düşünüyorsunuz bu konuda ?
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: the demons - 30 Haziran 2009, 00:56:24
hımm Kuzey Kore ya gözdağı veriyor ya da hazırlıkarını tamamladı.acaba uçakları düşürürse neyle düşürecek hava savunma füzesiyle mi yoksa avcı uçağıylamı malum kuzeyKore kapalı bir kutu sistemleri eski sovyet mirası olan sistemlermi yoksa kendi geliştirdikleri sistemler varmı
yoksa sadece Kuzey Kore taipodong ve nodong füzelerinden mi ibaret?
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: SKYWOLF - 01 Temmuz 2009, 11:29:59
Aynı durum bir yıl öncesine kadar İran İçin de geçerli değil miydi?. İran da tatbikatlarında bol bol füze gösterisi yapıyordu. İran'ın sahip olduğu füzelerle İstanbul'u vuracağı masalıyla veya diğer komşu ülkeleri vuracağı masallarıyla, bütün bölge ülkelerini İran'a karşı dolduruşa getiren ABD-Yahudi işbirliği ne yaptı peki? Irak'ta başlattığı şii-sünni çatışmasını sürekli körükledi. Son olarak da Irak özgürlük çığlıklarıyla birbirine girdi. Acaba bunların hepsi tesadüf mü? Yoksa yine birileri her yere olduğu gibi İran için de "size özgürlük ve demokrasi getireceğiz" diğerek, birbirlerini yiyen persleri kandıracaklar mı?

Kuzey Kore için de aynı durumun sözkonusu olması mümkün değil mi? Oda İran gibi kapalı bir rejimle yöentiliyor ve ambargo altında. Psikolojik bir savaş var bu ülkeler üzerinde. Ancak Kuzey Kore'de durum sanki biraz farklı gibi.

Bakalım ilerleyen günler ne gösterecekler!

Kısacası Emperyalistler çıkarlarına aykırı gördükleri ülkelerin güçlerine bağlı olarak, öncelikle o ülkeyi ambargolarla vs bir güzel zorluyorlar, aynı anda içeride psikolojik bir harekat gerçekleştirip, yıkmak istedikleri yönetime karşı kendilerie taraftar yaratıyorlar. Kendilerine karşı olan direnci zayıflatıyorlar. Uygun zemini hazırladıktan sonra inşa işine başlıyorlar.

(Bu nokta da dikkat. özellikle son yıllarda ülkemizde de, demokrasi istediklerinden bahsedip, devlete karşı düşmanlık beslediklerini açıkça  gösterenlerin sayısı hızla arttı ve artmaya devam etmekte. Bütün bunların tesadüf olduğunu düşünen siyasetçilerin zekalarından şüphe ederim. Ki halen görmezden geliyorlar.)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: Pardus-TR - 01 Temmuz 2009, 14:44:03
Ben Dünya Savaşından daha ziyade bölgesel bir çatışma çıkar diyorum, birkaç Japon ve G. Koreli ölür bunun üzerine biraz da Kuzeylilerden ondan sonra BM araya girer bir şekilde de çok daha büyümeden önlenir, tabii ki bu arada Kuzey'in savaş gücü yani hazır olma aşaması, süresi, varsa tespit edilemeyen birlikler yada rampalar belirlenir, Kuzey Kore gerçekten kapalı kutu, en sevmediğim persler bile herhalde çok daha özgürdür en azından karnı tok diye tahmin ediyorum.

Ayrıca ilginç olan şu ki E-767 bir AWACS uçağı neden böyle pahalı bir uçak riske atılır anlamış değilim, tak kamerayı F-18'e git bak, dön yada Japonya bu uydularından yeterince gözetlemiyor mu ki de bir HEİK uçağını gönderiyor ?
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: RekarnO - 02 Temmuz 2009, 12:09:48
Japonyanın derdı ne kı adamların uzerıne ucak gonderıyor. Hadı dıyelım japonlar paranoyak. Ama bunları dogru cıkaracak, Korelılerın derdı ne kı nukleer sılah yapıp onune gelenle savasmayı ıstıyor.. bunların dertlerı hıc bıtmıyor sanırsam. Sılahı olan savas cıkartmak ıcın cabalıyor..

Bılmıyolarkı savasın kazanan tarafı olmaz...
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: Hiram - 03 Temmuz 2009, 11:57:11
Peki olası bir Kuzey Kore - Güney Kore savaşında Dünya'nın tutumu ne olur ? Japonya sizce nasıl davranır ?
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: Şahinbey - 03 Temmuz 2009, 12:15:29
Peki olası bir Kuzey Kore - Güney Kore savaşında Dünya'nın tutumu ne olur ? Japonya sizce nasıl davranır ?


Abd dünya kamuoyunu yanına alarak G.Kore'nin arkasında duracaktır. Japonya kendine bir saldırı gelmediği sürece direk müdahil olmaz elbette ama diken üstünde olcaktır. Savaşın sonunda ise mutlaka K.Kore yönetimi yıkılacaktır.Zaten bir tehdit olan K.Kore yönetiminin artık ayakta kalmasına müsaade edilmez.

Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: kosavalı1989 - 03 Temmuz 2009, 22:22:54
Peki olası bir Kuzey Kore - Güney Kore savaşında Dünya'nın tutumu ne olur ? Japonya sizce nasıl davranır ?


Abd dünya kamuoyunu yanına alarak G.Kore'nin arkasında duracaktır. Japonya kendine bir saldırı gelmediği sürece direk müdahil olmaz elbette ama diken üstünde olcaktır. Savaşın sonunda ise mutlaka K.Kore yönetimi yıkılacaktır.Zaten bir tehdit olan K.Kore yönetiminin artık ayakta kalmasına müsaade edilmez.
ama çin buna izin vermez arkasında olur uzey Kore'nin buda bölgesel savaşı çok büyük alanlara yayılabilir bence ameria bu riski alamaz.
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: Pardus-TR - 03 Temmuz 2009, 22:29:15
Sayın Hiram, bir savaş diyorsanız elbette ne kadar etkili olduklarını ben bilmiyorum ama K.Kore'de, birçoğunun temeli eski sovyet teknolojiside olsa, etkili füzeleri var;

Kısa Menzilde; KN-2 · Hwasong-5 · Hwasong-6
Orta Menzilde; Rodong-1 · Rodong-2 · Taepodong-1 · Musudan
ICBM'de (Intercontinental Ballistic Missile) ise Taepodong-2. Bunlar büyük kuvvet çarpanı onlar için.

Ayrıca iki ülkeninde hareket sahası çok kısıtlı K.Kore 120,540 km^2, G.Kore ise 100,032 km^2, ufacık alanda füzeler işin içine girmese de nufüsları fazla 22 Milyon Kuzeyliye, 48 Milyon Güneyli. Ben tabii Güneylilerden yana olurum, Dünyanın geri kalan büyük kısmıda bana uyar :)
Araya hemen ABD'si, Japonya'sı, Rusya'sı, Çin'i girer de ortayı bulurlar. Japonların ben kendilerine bir saldırı olmadığı sürece hemen duruma müdahil olacağını sanmıyorum.
Savaşda, çok ağır kayıplar ve tek kelime ile kıyım olur her iki tarafada.

Ama derseniz ki çatışma orası başka ilk saatlerde kim kimi götürürse orasınıda kapsamlı araştırmak lazım, ne kadar savaşa hazır Amerikan askeri G.Kore toprağında bilmek lazım. Japonların hangi gemileri sığ sulara yakın Kore'nin ? Yani iş karışık o kadar Amerikan ve Japon yatırımı G.Kore'deyken kimse onları yanlız bırakmaz sayın Hiram bir savaşta.
Başlık: K. Kore'den füze denemeleri
Gönderen: SKYWOLF - 05 Temmuz 2009, 01:52:03
Kuzey Kore, ABD'ye Bağımsızlık Günü'nde gözdağı vermek amacıyla bir dizi füze denemesi yaptı.

Güney Kore, son 24 saatte yedi füze denemesi yapıldığını ve Kuzey Kore'nin doğu kıyısından fırlatılan füzelerin kendi şehirlerine ulaşacak menzile sahip olduğunu belirtti.

Güney Kore Genelkurmay Başkanı, denemelere tepki olarak yaptığı açıklamada, ordularının Amerikan silahlı kuvvetleriyle iş birliği içinde Kuzey Kore'den gelecek her tür tehdit ve kışkırtmaya yanıt vermeye hazır olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında da, "Bu, BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden provokatif bir eylemdir." denildi.

Japonya da Kuzey Kore'nin füze denemelerinden rahatsızlık duyduklarını açıkladı.

Japonya Dışişleri Bakanlığının açıklamasında füze denemeleri protesto edilerek, denemelerin "komşu ülkelerin güvenliğine karşı ciddi bir provokasyon eylemi" olduğu belirtildi.

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı, askeri yetkililerden edinilen bilgileri kaynak göstererek, denenen füzelerin Scud füzesi tipinde olduğunu ve bu füzelerin kısa menzilli füze sınıfında kabul edildiğini duyurdu.

Reuters haber ajansı da, füzelerin 400-500 kilometre menzili bulunduğunu belirtti.

Nükleer çalışmaları ve füze denemeleri nedeniyle uluslararası tepkileri üzerine çeken Kuzey Kore, iki gün önce de dört füze denemesi yapmıştı.

Kuzey Kore'nin 300 ila 500 kilometre menzile ulaşan 600'den fazla Scud füzesi olduğu sanılıyor.

Pyongyang yönetiminin ayrıca 300'den fazla da orta menzilli Rodong füzesine sahip olduğu tahmin ediliyor.

http://www.bbc.co.uk/turkish/news/story/2009/07/090704_nKorea_missiles.shtml
Başlık: Ynt: K. Kore'den füze denemeleri
Gönderen: dreamlistan61 - 05 Temmuz 2009, 14:46:39
Kominist bir ülke normaldir , ayrıca geçen haberlerde gördüm  ülkelerinde ilk defa reklam verilmiş,
ülkelerinde reklam bile yok    :o ???

Bana göre G.Kore VE ABD'ile savaşa girmese iyi olur ekonomileri yok   halkı zaten açlıktan sefaletten ölüyor
Başlık: Ynt: K. Kore'den füze denemeleri
Gönderen: sky_warrior - 03 Ekim 2009, 21:37:28
Bu adamlar gerçektende dünyaya kapılarını kapatmış...Kendilerini 1950'lerde sanıyorlar.400-500 km menzilli füzelerle bırak abd'yi, afganistanı bile korkutamassın :)

K Kore'nin sonu uzakta değil gibi görünüyor.Canları çok kaşınıyor...
Başlık: Ynt: K. Kore'den füze denemeleri
Gönderen: SKYWOLF - 03 Ekim 2009, 21:41:30
O füzelere nükleer başlık takıp Güney Kore, Japonya gibi ülkelerin tepesinde patlatırsa o zaman neden korktuklarını anlarsın belki. :)
Başlık: Ynt: K. Kore'den füze denemeleri
Gönderen: sky_warrior - 03 Ekim 2009, 21:49:22
:)

ama ellerinde nükleer teknoloji olduğu konusunda kesin bir bilgide yok...

ayrıcadan, öyle birşey yaptıklarını düşünelim, 1 atarlarsa 5 yerler
Başlık: Ynt: K. Kore'den füze denemeleri
Gönderen: SKYWOLF - 03 Ekim 2009, 22:15:07
:)

ama ellerinde nükleer teknoloji olduğu konusunda kesin bir bilgide yok...

ayrıcadan, öyle birşey yaptıklarını düşünelim, 1 atarlarsa 5 yerler

Ama Aynı şey İran için de geçerli ve bütün dünya bu konuda çok hassas davranıyor. 1 atınca da zarar veriyor. Hem de çok. Kuzey Kore oldukça uzun menzilli füzeler de geliştiriyor. Yakın tarihlerde yaptıkları deneme atışlarında fırlattıkları füzeler Japonya'nın üzerinden geçip okyanusa düşmüştü.
Başlık: Ynt: K. Kore'den füze denemeleri
Gönderen: sky_warrior - 03 Ekim 2009, 22:27:30
:)

ama ellerinde nükleer teknoloji olduğu konusunda kesin bir bilgide yok...

ayrıcadan, öyle birşey yaptıklarını düşünelim, 1 atarlarsa 5 yerler

Ama Aynı şey İran için de geçerli ve bütün dünya bu konuda çok hassas davranıyor. 1 atınca da zarar veriyor. Hem de çok. Kuzey Kore oldukça uzun menzilli füzeler de geliştiriyor. Yakın tarihlerde yaptıkları deneme atışlarında fırlattıkları füzeler Japonya'nın üzerinden geçip okyanusa düşmüştü.


Valla, açıkcası ben ne iranın, nede Kore'nin elinde büyük tehdit oluşturacak ICBM'lerin oldugunu ve nukleer başlığa sahip olduklarını sanmıyorum.Yine iran bi ihtimal ama Kore de imkansız gözüyle bakıyorum...Çok farklı bir ülke öyle böyle değil...yine iran abd'yle filan ilişkisi olmasa bile rusya vs ile ilişkisi var.ama Kore'de insanlar korkuyorki sokaklara çıksınlar...konu başka yerlere kaydı biraz ama... :)

anlatmaya calıstıgım, iranın elinde o uzun menzilli nükleer silah olma ihtimali %20, k Kore de ise %1....

hergün deneme yapıyorlar, dünyanın en büyük silah üreticisi olan abd bile okadar deneme yapmiyor.niye bu Kore'nin elinde ne varki ne denemesi yapiyor...zaten iran'ın bi denemesi fake cıktı...photoshop ile fazladan roket koymuşlardı fotografa
Başlık: Ynt: K. Kore'den füze denemeleri
Gönderen: SKYWOLF - 03 Ekim 2009, 23:07:19
Ama sürekli tatbikat yapıyorlar. İran'ın füzeleri de aslında Kuzey Kore'nin füzelerinin birazcık makyajlanmış hali. Kısacası Kuzey Kore füze işinde İran'dan daha önde. Her ikisi de bu konuda gelişme çalışma sağlıyorlar ve her iki ülkeninde uranyum zenginleştirme çalışmaları var.
Başlık: Kuzey ve Güney Kore arasında çatışma
Gönderen: Şahinbey - 10 Kasım 2009, 10:30:58
'Uzak Doğunun düşman kardeşleri' olarak bilinen Güney Kore ve Kuzey Kore donanmaları arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Yonhap ajansının hükümet kaynaklarına dayandırarak verdiği habere göre, her iki ülkenin batısında yer alan Sarıdeniz'de meydana gelen olayda, Kuzey Kore donanmasına ait bir geminin Güne Kore karasularını ihlal etmesi nedeniyle Güney Koreli bir savaş gemisinden ateş açıldı.

İki ülke arasında sınır anlaşmazlığının bulunduğu bölgede sabah saatlerinde meydana gelen çatışmada, Kuzey Kore gemisinin de açılan ateşe karşılık verdiği kaydedildi.

Çatışmada can kaybı bulunmadığı ifade edilen haberde, söz konusu gelişmenin ABD Başkanı Barack Obama'nın Asya ziyareti arifesinde olduğuna işaret edildi.

Aynı bölgede taraflar arasında 1999 ve 2002 yılları arasında çıkan çatışmalarda can kaybı da meydana gelmişti.


http://www.haberturk.com/haber.asp?id=185366&cat=180&dt=2009/11/10
Başlık: Ynt: Kuzey ve Güney Kore arasında çatışma
Gönderen: Felix - 10 Kasım 2009, 17:30:00
Yaa işte adamlar Koreliyi Koreliye düşman etmiş bizim kiler niye olmasın???
Başlık: Ynt: Kuzey ve Güney Kore arasında çatışma
Gönderen: dreamlistan61 - 11 Kasım 2009, 04:42:56
Yaa işte adamlar Koreliyi Koreliye düşman etmiş bizim kiler niye olmasın???

Vallahi öyle he  ;D
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: SKYWOLF - 20 Mayıs 2010, 15:01:39
Kuzey Kore'yi yakacak belgeler

20 Mayıs 2010 Perşembe 12:50
Sarı Deniz'de iki ay önce batan Güney Kore gemisinin Kuzey Kore tarafından fırlatılan bir torpido yüzünden battığı açıklandı.


Yürütülen soruşturma sonunda müfettişler, geminin Kuzey Kore tarafından gönderilen bir torpido yüzünden battığına dair ellerinde kanıt olduğunu kaydetti. Açıklamada, "(Gemi) Kuzey Kore'de yapılan ve bir Kuzey Kore denizaltısından atılan bir torpidonun gemi dışında patlaması ile batmıştır" tespitine yer verildi.

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın makamından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'ye yönelik sert tedbirler alınacağını açıklandı ve konuyla ilgili acil toplantı yapılacağı belirtildi.

1200 tonluk Güney Kore savaş gemisi "Cheonan" 26 Martta batmış ve 46 denizci hayatını kaybetmişti. Olayın ardından başlatılan soruşturmada, ABD, Britanya ve İsveç'ten uzmanların da bulunduğu sivil ve askeri yetkililerden oluşan bir ekip görev almıştı.

Öte yandan Kuzey Kore'nin, Güney Kore'nin geminin batırılması suçlamasıyla Kuzey'e yaptırım uygulaması durumunda savaş da dahil olmak üzere her türlü sert tedbiri alacağı açıklandı.

Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonundan yapılan açıklamada, Güney Kore'nin açıkladığı soruşturma sonuçlarının "kurgu" olduğu bildirildi.
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da Kuzey Kore'nin izolasyonunu derinleştirecek saldırgan hareketlerinden sorumlu tutulacağı kaydedildi.

http://www.internethaber.com/kuzey-Koreyi-yakacak-belgeler-253675h.htm
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: es[ape - 20 Mayıs 2010, 15:55:59
duyanda bunları birbirlerine yabancı sanacak  hepsi birbirinin akrabasıdır  nedir birbirleriyle alıp veremedikleri bilmem.
 eski Kore savaşından  kalma mayına çarptığı açıklanmıştı daha önce. ilk şoku atlatmak için böyle bir senaryomu uyguladılar acaba. ikinci  seçenek K.Kore'yi köşeye sıkıştırmak için iftirada atılıyor olabilir  komisyona baksananıza ABD, Britanya ve İsveç'ten  hangisi K.Kore'nin  tarafını tutar?Hiçbiri.... abd'nin  olduğu  her ortamda  bir fitne ararım birde yanında britanya  varki  tamam işte al birini vur ötekine
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: SKYWOLF - 20 Mayıs 2010, 16:35:45
duyanda bunları birbirlerine yabancı sanacak  hepsi birbirinin akrabasıdır  nedir birbirleriyle alıp veremedikleri bilmem.
 eski Kore savaşından  kalma mayına çarptığı açıklanmıştı daha önce. ilk şoku atlatmak için böyle bir senaryomu uyguladılar acaba. ikinci  seçenek K.Kore'yi köşeye sıkıştırmak için iftirada atılıyor olabilir  komisyona baksananıza ABD, Britanya ve İsveç'ten  hangisi K.Kore'nin  tarafını tutar?Hiçbiri.... abd'nin  olduğu  her ortamda  bir fitne ararım birde yanında britanya  varki  tamam işte al birini vur ötekine

Katılıyorum. Özellikle son cümleye.
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: es[ape - 20 Mayıs 2010, 16:41:37
K.Korede Nükleer olmasa  gözünün yaşına bakmazlarda adamlarda nükleer var  biraz sıkar dokunmak. konuşur dururlar
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: QRI - 20 Mayıs 2010, 19:50:40
Bunlari gordukde Kuzey Azerbaycanla Guney Azerbaycan aklima deliyor.Bi bolumunu ruslar isqal etdi bi bolumunu farslar.Ve hala kendimize gelemiyoruz.Bu da yetmedi gibi Kuzeyin bi bolumunde ermenilere devlet yaratdilar.simdide farslar guneyin bi bolumune kurtleri topluyorlar.Dikkat ederseniz hem guneyde hemde kuzeyde Turkiye sinirlarinda yapiliyor bu isler.Turkiyenin Kafkasya ve Orta Asya ile baglantilarini kesme planini Ruslarla farslar 200 yil onceden baslatdi.Biz halen uyuyoruz.
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: SKYWOLF - 21 Mayıs 2010, 02:03:56
Bu Kuzey Kore neyine güveniyor da böyle maceralar peşinde koşuyor. Tamam nükleer silahları olabilir. Kullansa ne olur? Kendilerine bir faydası mı olur? Rahat mı batıyor?
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: Felix - 21 Mayıs 2010, 14:49:03
Abi Türkiye yi ortadan ikiye ayırsak Kuzey Güney diye*.Güney bide 1oo kat daha gelişmiş olsa, bizde İstanbul da oturup şöyle mi diyeceğiz:
''Rahatız salla yaahuu!..''
Bence topu tüfeği alıp dalardık.Noluyo lan diye en azından.
Sinirlendim.
*Türkiyem hayali olsada seni böldüğüm için özür dilerim...
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: SKYWOLF - 21 Mayıs 2010, 14:51:13
Ama sonuçta hepsi aynı soydan. Hepsi kardeş bunların. Gerçekten yazık... :(
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: RekarnO - 22 Mayıs 2010, 19:18:25
Tarihte çok örneği var bu durumun. En bilindiği, Filistinlilerle yahudiler aynı soydan geliyorlar ama durum ortada..

İnsandaki zihniyet ve ideolojik saçmalıklar akrabaları bile ne duruma düşürüyor görüyorsunuz..

K.Kore aslında hiç birşey. Atom bombasından ziyade bir güçleri yok. Onu da kullanamayacaklarına göre bence tek güvendikleri şeyleri denizaltıları. En son 130 kadar olduğunu duymuştum. Bence tek çekinilecek yanları bunlar. yoksa insan savaşmayı istedikten sonra atom matom vız gelir...
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: AVCI - 22 Mayıs 2010, 19:52:03
Bunu da nerden çıkardın Recep Filistinlilerle İsrailliler aynı soydan değiller.Biri Arap asıllı diğeri İbrani.Ama Kuzey ve Güney Kore aynı halklar devletleri ayrı sadece bizimle KKTC veya Azerbaycan gibi .

Kuzey Kore'nin denizaltı envanterinin 130 olduğunu nerden çıkardın onu da anlamadım.Wikipedia da bile 100 görünüyor ki o bile yanlış.Çoğu eski ve etkisiz olmak üzere toplam denizaltı sayıları 90 ancak bunun 24 tanesi iş görür durumda ve sadece 16 tanesi güncel teknolojileri içeriyor.Aşağıdaki kaynakları bir oku istersen.

Korea-North

22  ROMEO  1973-75  Obsolescent  
16 +4  SANG-O  1991-  300 ton submarine based on Yugoslav design
48  YUGO  1960s-  Yugoslav design  

http://www.noac-national.ca/article/worldsubs.html

Approximately 60 percent of the North Korean naval force is deployed close to the front line area. They include 430 combat vessels, such as patrol boats, missile boats, torpedo boats and fire support vessels, 35 submarines including 9 small ones, and 335 supporting vessels such as landing ships and air cushion vessels. Support vessels are composed of amphibious vessels including personnel landing craft, landing craft air cushion (LCAC), surface patrol boats and mine countermeasure vessels. These support vessels, however, have a limited role in long-distance operations.

http://www.globalsecurity.org/military/world/dprk/navy.htm


Alıntı
Submarines
approx. 22 Romeo class coastal/patrol submarines
Displacement: approx. 1,700 tons submerged
Dimensions: 76.6 x 6.7 x 4.95 meters (251 x 22 x 16 feet)
Propulsion: Diesel-electric, 2 diesels, 2 shafts, 2,700 shp, 13 knots
Crew: approx. 50
Sonar: Tamir-5L active, Feniks passive
Armament: 8 21 inch torpedo tubes (6 forward, 2 aft) (14 torpedoes
   or 28 mines)
   Chinese and North Korean boats built to a 1950's Soviet design.

4 Whiskey class coastal/patrol submarines
Displacement: approx. 1,350 tons submerged
Dimensions: 76 x 6.3 x 4.8 meters (249 x 20.5 x 15.5 feet)
Propulsion: Diesel-electric, 2 diesels, 2 shafts, 2,500 shp, 17 knots
Crew: approx. 50
Sonar: Tamir-5 active, Herkules passive array
Armament: 6 21 inch torpedo tubes (4 forward, 2 aft) (12 torpedoes
   or 24 mines)
   Four ex-Soviet boats transferred 1974,  Probably based on
   the East coast.  Probably unservicable or confined to training
   operations.

Approx. 22 Sang-O class coastal infiltration submarines
Displacement: 277 tons submerged
Dimensions: 35.5 x 3.8 x 3.7 meters (116.5 x 12.5 x 12.1 feet)
Propulsion: Diesel-electric, 1 shaft, 8.8 knots
Crew: 19 + 6 swimmers
Armament: 2 or 4 21 inch torpedo tubes in some units
   Small subs meant for coastal infiltration operations.

40+ Yugo class midget submarines
Displacement: 25 tons submerged
Dimensions: 20 x 2 x 1.6 meters (65.6 x 6.5 x 5 feet)
Propulsion: Diesel-electric, 1 diesel, 1 shaft, 160 shp, 4 knots
Crew: 2 + 6-7 swimmers
Armament: 2 21 inch torpedo tubes in some units
   For infiltration operations.


http://www.hazegray.org/worldnav/asiapac/n_Korea.htm#1
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: SKYWOLF - 22 Mayıs 2010, 19:53:19
North Korea's attack submarine inventory includes 4 Soviet WHISKEY, 4 Chinese ROMEO, and 16 North Korean-built ROMEO submarines. The 4 WHISKEYs acquired from the Soviet Union in the early 1970s displace 1,080 metric tons and can carry 14 torpedoes or 28 mines. Shortly after delivering four ROMEOs in the early 1970s, China helped North Korea start its own ROMEO construction program, which continues to produce new units. The ROMEOs are well-equipped, have an improved sonar, and can carry 18 torpedoes or 36 mines.

Yani toplam 24 denizaltısı varmış.

100'ün üzerinde denizaltısı olan kaç ülke var ki?
Bir ya da iki?
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: BLACKHAWK - 22 Mayıs 2010, 20:00:15
Eskinden U-BOT'lar yani almanya 2.dünya savaşından.3-4 tanesinin görevini artık 1 tane nükleer yetiyor.;)
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: Tuco - 24 Mayıs 2010, 10:17:28
Güney Kore, gemi olayını BM'ye taşıyacak
Güney Kore, donanmasına ait bir geminin batması olayını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıyacağını açıklandı. Geminin, Kuzey Kore'nin attığı bir torpido ile battığı üzerinde duruluyor.
24 Mayıs 2010

Güney Kore, gemi olayını BM'ye taşıyacak

Güney Kore, donanmasına ait bir geminin batması olayını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıyacağını açıklandı. Geminin, Kuzey Kore'nin attığı bir torpido ile battığı üzerinde duruluyor.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Lee Dong-kwan, Devlet Başkanı Lee Myung-bak'ın bir konuşma yaparak uluslararası kamuoyuna konu ile ilgili atılacak adımları duyuracağını ifade etti. Lee, devlet başkanının ayrıca olayı BM Güvenlik Konseyine taşınacağını da resmi olarak ifade edeceğini belirtti. Seul yönetimi, geçen hafta açıkladığı raporda, 46 denizciye mezar olan askeri geminin Kuzey Kore denizaltısında atılan torpido ile batırıldığını açıklamıştı. Kuzey Kore suçlamaları kesin bir dille yalanlıyor.


Kaynak:www.DenizHaber.Net
           www.DenizHaber.Com.tr
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: Tuco - 30 Mayıs 2010, 16:28:33
South Korea's military modernisation programme will be comprehensively revised as part of a response to a government inquiry that concluded that a North Korean submarine attacked and sank the Republic of Korea Navy's corvette Chon An , a defence ministry spokesman told Jane's on 27 May.

Following the sinking, which occurred on 26 March off the coast of North Korea, killing 46 sailors, Seoul has already stated that it will accelerate the indigenous production of anti-submarine missiles, as well as evaluate its capabilities to detect submarines.

However, the Ministry of National Defence (MND) spokesman told Jane's that South Korean President Lee Myung-bak has ordered a wider review of the 15-year modernisation programme - called Defence Reform 2020 - one year after it was updated to reflect South Korea's economic constraints and a nuclear threat emanating from North Korea.

"The MND is undertaking the review of all aspects of Reform 2020," he said.

Kaynak:http://www.janes.com/news/defence/jdi/jdi100528_1_n.shtml


26 martta 46 Güney Kore askerinin öldüğü Chon an korvetinin Kuzey Kore tarafından batırılması olayının ardından,Güney Kore deniz kuvvetlerinde modernizasyon projesini yeniden gözden geçirme kararı aldı.Bu kapsamda Anti-denizaltı silahlarının yurtiçi üretimine ek olarak ,denizaltı tespit sistemlerinin geliştirilmesi çalışmalarının hızlandırılması muhtemel.
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: AVCI - 07 Haziran 2010, 16:32:34
Güney Kore gemisini vuran suçlunun torpido olduğu kesinleşti.Torpido,uluslararası araştırma ekibi tarafında bölgede yapılan çalışmalar sonucu bulundu.Araştırma ekibi torpidonun Kuzey Kore'nin kullandığı CHT-02D model olduğunu tespit etti.

Note: CHT-02D is a N. Korean torpedo manufactured for export. It is a passive tracking acoustic torpedo with 21 inch in diameter, 7.35m long, weighs 1.7 ton, and carries 250kg of explosive. Its range is 10~15km

(http://news.joins.com/component/htmlphoto_mmdata/201005/htm_2010052102360120002010-002.JPG)
(http://img.yonhapnews.co.kr/photo/yna/YH/2010/05/20/PYH2010052004530001300_P2.jpg)
(http://img.yonhapnews.co.kr/photo/yna/YH/2010/05/20/PYH2010052004630001300_P2.jpg)

http://www.freerepublic.com/focus/news/2517243/posts
http://kookbang.bemil.chosun.com/bbs/view.html?b_bbs_id=10002&pn=1&num=921
Başlık: Kuzey Kore'yi yakacak belgeler
Gönderen: SKYWOLF - 07 Haziran 2010, 17:33:36
Bakalım bu işin sonu nereye gidecek?
Başlık: ABD'den Kuzey Kore'ye gözdağı
Gönderen: SKYWOLF - 20 Temmuz 2010, 20:56:42
ABD'den Kuzey Kore'ye gözdağı

Amerikan nükleer uçak gemisi, yarın Güney Kore'nin Busan limanına demirleyecek. ABD, Güney Kore ile birlikte ortak tatbikat yapacak.
20 Temmuz 2010 Salı, 16:42:32

Amerikan nükleer uçak gemisi USS George Washington, Güney ile Kuzey Kore arasındaki gerginliğin ardından, ortak tatbikat için Güney Kore'ye gidiyor.

Topçu helikopterleri dahil, 90 savaş uçağı taşıyan ABD'nin en büyük uçak gemisi, yarın Güney Kore'nin Busan limanına demirleyecek.

ABD, Güney Kore ile birlikte ortak tatbikat yapacak. George Washington uçak gemisinde 6 bin 250 kişilik askeri personel görev yapıyor. 333 metre uzunluğundaki "yüzen dev ada", dünyanın en etkili savaş uçakları F-22 "Raptor"ları (Yırtıcı Kuş) taşıyor.

Kuzey Kore'nin mart ayında bir Güney Kore mayın tarama gemisini torpil atışıyla batırması ve gemide 46 askerin ölmesi, 1953'de sağlanan ateşkesle bitirilen Kore Savaşı'ndan beri yaşanan en büyük gerginlik oldu.

Kuzey Kore, torpil ateşlemediğini, Güney Kore gemisini batırmadığını öne sürüyor.

Kuzey Kore ile Güney Kore, barış anlaşması imzalamadığından 60 yıldır "resmen savaş halindeler".

AA
Başlık: ABD'den Kuzey Kore'ye gözdağı
Gönderen: DedeKorkut - 20 Temmuz 2010, 22:51:28
F-22 lerinde bir uçak gemisine indiğini ilk defa bu haberde duydum...
Başlık: ABD'den Kuzey Kore'ye gözdağı
Gönderen: AVCI - 21 Temmuz 2010, 11:54:07
Bende valla.

Ha bir de bu var

Alıntı
Topçu helikopterleri dahil,
Başlık: ABD'den Kuzey Kore'ye gözdağı
Gönderen: darkranger - 21 Temmuz 2010, 12:51:58
Hadi F-22'ler belki olabilir Üslerde konuşlanmıştır ama Topçu Helikopter nedir? Heralde Erken Uyarı Helikopteridir K.Kore topçuları ateşe başladığı anda tespit edebilir gibisinden bişeydir bizim basından ne bekliyorsunuz :D
Başlık: ABD'den Kuzey Kore'ye gözdağı
Gönderen: SKYWOLF - 21 Temmuz 2010, 13:03:34
Anadolu Ajansı'na konuyla ilgili bir elektronik posta gönderdim.
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Ice - 23 Kasım 2010, 10:54:32
Kuzey Kore, Güney Kore'yi vurdu
Kuzey Kore, Güney Kore'ye ait bir adaya top ateşi açtı. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore'nin top ateşinde 1 askerinin öldüğünü, 13 askerinin de yaralandığını duyurdu.
23 Kasım 2010 Salı, 09:34:58
Kuzey Kore, Güney Kore'yi vurdu

Güney Koreli bir yetkili, Kuzey Kore'nin açtığı top ateşi sırasında onlarca top mermisinin Yeonpyeong Adası'na isabet ettiğini belirtti.

Güney Kore'nin de açılan top ateşine karşılık verdiğini kaydeden yetkili, konu hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Güney Kore'ye ait YTN televizyonu ise Kuzey Kore'nin açtığı top ateşinde Yeonpyeong Adası'ndaki 70 kadar evin yandığını ve saldırı sonucu yaralananlar olduğunu duyurdu.

GÜNEY Kore F-16'LARINI HAVALANDIRDI

Kuzey Kore'nin, Güney Kore'ye ait bir adaya top ateşi açmasının ardından Güney Kore F-16 savaş uçaklarını havalandırdı.

Güney Kore'nin YTN televizyonu, iki ülke arasındaki sınırın yakınında açılan top ateşininin ardından Güney Kore'nin karşılık verdiği ve Savunma Bakanlığı'nın alarma geçtiğini duyurdu.

Yonhap ajansının haberinde ise olayda 4 kişinin yaralandığı bildirildi.

ADA HALKI TAHLİYE EDİLDİ

Kuzey'in, deniz sınırının 3 kilometre güneyindeki Yeonpyeong adasına onlarca top isabet ettiği belirtiliyor. Yaklaşık 1200-1300 kişinin yaşadığı adada, 60-70 ev de alev aldı.

Karşılıklı ateşin bir saat sürdükten sonra aniden kesildiği belirtildi.

Güney Kore, top ateşinin ardından savaş uçağını havalandırarak, jeti batı kıyısına konuşlandırdı.

Güney Kore Merkez Bankası, Kuzey'in topçu ateşinin piyasalara muhtemel etkisini belirlemek üzere acil toplanacağını açıkladı.

Çin yönetimi, aralarındaki gerilim yeniden tırmanan Kuzey Kore ve Güney Kore'ye barışa katkı yapmalarını çağrısında bulunurken, Rusya da Kore yarımadasındaki "tehlikeli tırmanış" konusunda uyarıda bulundu.

İki ülke, 1950-53 Kore savaşından sonra barış anlaşması imzalamadığı için teknik olarak savaş halinde bulunuyor.

GÜNEY Kore MERKEZ BANKASI ACİL OLARAK TOPLANIYOR

Kuzey Kore'nin topçu ateşinin ardından Güney Kore Merkez Bankası acil olarak toplanmaya karar verdi.

Güney Kore Merkez Bankası'ndan adını açıklamayan bir yetkili, Merkez Bankası üst düzey yetkililerinin acil toplantı yapacaklarını ve olayın piyasaya muhtemel etkilerini değerlendireceğini söyledi.

Yetkili, toplantıda faiz oranlarının gözden geçirilmeyeceğini de belirtti.

ÇİN'DEN BARIŞ ÇAĞRISI

Kuzey Kore'nin top ateşinin ardından Çin yönetimi, aralarındaki gerilim yeniden tırmanan Kuzey Kore ve Güney Kore'ye "barışa katkı yapmaları" çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Ley, Kuzey Kore'nin, Güney Kore'ye ait bir adaya top ateşi açmasıyla ilgili soruyu yanıtlarken "tarafların barışa ve istikrara katkı yapmak için daha fazla çaba harcaması gerektiğini" belirtti.

Çinli yetkili, Pekin'deki olağan basın toplantısında, "konuyu yakından izlediklerini ve gerçek durumun teyit edilmesi gerektiğini" ifade ederek, Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili altılı görüşmelere geri dönülmesinin zorunlu hale geldiğini ileri sürdü.

Öte yandan, Rusya da, Kore yarımadasındaki "tehlikeli tırmanış" konusunda uyarıda bulundu.

İnterfax ajansının haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye ait bir adaya yönelik topçu ateşinden sonra durumun bölgede tehlikeli bir tırmanışa yol açmamasının önemli olduğunu söyledi.

AA 
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: SKYWOLF - 23 Kasım 2010, 11:47:59
Bu Kuzey Kore'ye resmen rahat batıyor. Birbirlerini yemekle ellerine ne geçeceğini sanıyor bunlar?
Başlık: Ynt: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: RekarnO - 23 Kasım 2010, 12:08:13
Durduk yere neden adamlara ateş açıyosun arkadaş.. Ya manyaklar ya da kaşınıyorlar...

Hayır neden de yok ortada lokal olarak. artislik yapıyorlar :-X
Başlık: Ynt: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: RekarnO - 23 Kasım 2010, 12:12:18
İlk görüntüler...

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=41936&rid=2

(http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/936/Kuzey%20Kore,%20Güney%20Kore%20adasını%20vurdı/F23085840.jpg)

(http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/936/Kuzey%20Kore,%20Güney%20Kore%20adasını%20vurdı/F23090045.jpg)

(http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/936/Kuzey%20Kore,%20Güney%20Kore%20adasını%20vurdı/F23100254.jpg)

(http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/936/Kuzey%20Kore,%20Güney%20Kore%20adasını%20vurdı/P23094952.jpg)

(http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/936/Kuzey%20Kore,%20Güney%20Kore%20adasını%20vurdı/P23095819.jpg)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: RekarnO - 23 Kasım 2010, 12:13:10
(http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/936/Kuzey%20Kore,%20Güney%20Kore%20adasını%20vurdı/R23103705.jpg)

(http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/936/Kuzey%20Kore,%20Güney%20Kore%20adasını%20vurdı/R23104550.jpg)


Ne atmışlar böyle bunlar... :o
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: SKYWOLF - 23 Kasım 2010, 12:27:09
Görüntülere göre durum ciddi gibi.  Geçen yıl da Güney Kore'nin gemisini batırmıştı bunlar. Bu sefer kıyamet kopabilir.
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Ice - 23 Kasım 2010, 12:34:40
Görüntülere göre durum ciddi gibi.  Geçen yıl da Güney Kore'nin gemisini batırmıştı bunlar. Bu sefer kıyame kopabilir.


26 Martta batan gemide 46 denizci ölmüştü.
Ayrıca CNN bir askerin öldüğünü 13 askerinde yaralandığını yazmış..

http://www.cnnturk.com/2010/dunya/11/23/kuzey.Kore.guney.Kore'ye.ait.adaya.saldirdi/597135.0/index.html (http://www.cnnturk.com/2010/dunya/11/23/kuzey.Kore.guney.Kore'ye.ait.adaya.saldirdi/597135.0/index.html)
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Şahinbey - 23 Kasım 2010, 12:50:13
K.Kore, uygulanan ambargonun el altından delinmesine G.Kore'nin göz yummasını sağlayarak bir miktar nefes alabilmek için mi yapıyor bunları? ,

Kuzey resmen savaş sebebi şeyler yapıyor ama Güney hep altan alıyor. Çünkü olası bir savaşta asıl kaybeden G.Kore olacaktır. Nükleer güç olmanın yanı sıra "ölmüş eşek kurttan korkmaz" modunda imiş gibi duran K.Kore'ye göre elde ettiği ekonomik kalkınma ve refah seviyesini kaybetmek istemeyecek olan G.Kore olası savaşın kaybedeni olacakmış gibi duruyor.

Bu nedenle savaş gemilerini bile batırdılar yine de karşılık vermediler diye düşünüyorum...
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: SKYWOLF - 23 Kasım 2010, 13:12:48
Tam da füze kalkanı rüzgarının ardından böyle bir olayın olması düşündürücü! :o
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: S@id - 23 Kasım 2010, 14:02:12
Bu olayda verilen mesajlar
1- Çin siyasi etkinliğini dünyaya hatırlattı." Bu topraklarda herkesden çok benim söz söylemeye hakkım var" dedi.
2- Amerika Güney Kore'ye "bana ihtiyacın olduğunu unutma" dedi.
3- Kuzey Kore varlık sebebini güçlendirdi. Adeta Dünya'ya daha ölmedim demeye çalışıyor. İçte birlik motivasonunu kabeden ülke halkın yönetimle bağ gücünü arttıryor. Demek ki durumları gerçekten kötü.
4- Güney Kore savunma bütcesinin ne kadar haklı olduğunu halkına anlatmış oldu.
5- Amerika bu hafıza yenilemesini kullanarak Güney Kore'den yakın tarihte yeni imtiyaz alabilecek bir fırsat kazandı. Obama son gezisinde şöyle bir söz söylemişti; " Amerika herhangi bir çatışmada hiç düşünmeden Güney Kore'yi savunacaktır."
6- Amerika NATO'YA laboratuvar ortamında tehditlerin günümüz dünyasında da devam ettiğini dolayısıyla füze kalkan ın gerekli olduğunu göstermiş oldu.
7- Kuzey Kore Amerika'nın şer ekseni olarak bir kümede bahsettiği üç elemandan biri olduğuna göre kümenin diğer elemenlarının da hala tehdit olarak var olduğunu hatırlattı.
8- Ekonomik sıkıntılarını çözememiş ve cephelerdeki ( Yemen, Afganistan ) savaşlarını finanse etmesi gereken Amerika'nın yüksek petrol fiyatına ihtiyacı vardır. Bu test başladı.
9- Dünya'nın önüne kurulmuş bu bilindik sirk Amerika'nın Merkez bankası'nın dahi sahibi olan  (beş aile ve onların dünya'daki uzantıları) elit azınlığın başka yerlerde büyük parse götürmesini kamufle etmiş olabilir.
               Netice de bu olay en çok kim ve ya kime hizmet etmişse, bu çatışmayı perde arkasından destekleyen ve kontrol eden gene
o ve ya onlardır.
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: akrep - 23 Kasım 2010, 14:18:06
Skywolf pasaya katiliorum....

füze kalkanin asil hedefi iran degil neda rusya....asil amac avrupa ve amerikayi cinin elinde bulundurdugu atombomba ve interkontinetal füzelerine karsi yapiliyor... nedeni olasi cine karsi olacak savas hazirligi...

nedeni dünya ekonomi kirizini biraz baska yöne cekmek ...
cinin elinde sayili Kitalar arasi Atombombasi var... bunun bir miktarini füze kalkani ile bertaraf etmek .. bir iki tanesi gecse bile büyük felaket degil, japonyada patlayan iki atambmbasi sonrasi yasam devam ediyor...

bence bunlar hepsi hesapli is... bu füze kalkanina rusyada davet edildi... ama cin degil....

bana göre olasi büyük bir savasa karsi önlemler.. ve kuzey  güney Kore olayida ayak sesleri...

saygilar
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: armata - 23 Kasım 2010, 15:29:21
K. Kore, Niçin Vurduğunu Açıkladı:

Kuzey Kore, bugün Güney Kore'nin Yeonpyeong adasını vurmasından yaklaşık 4 buçuk saat geçtikten sonra saldırı ile ilgili açıklamada bulundu.

Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA)'na göre Kuzey Kore Yüksek Askeri Komutanlığı saldırı ile alakalı "Güneyli kuklalar bizim uyarı anonslarımıza rağmen sınır ihlali yapıp saldırıda bulundular. Bizim devrim kuvvetlerimiz ise buna karşılık verdi." diye açıklama yaptı.

Kuzey Kore, 90'lı senelerin başından beri Yeonpyeong Adası ve Pekryung Adası'nın kendi deniz sahasında bulunduğundan kendilerine ait olduğu iddia ediyordu.

Kuzey Kore, bugün yerel saatle 14.34'te Güney Kore'nin Yeonpyeong adasını top ateşi ile vurdu. Kuzey Kore'nin 200 top ateşi yaptığı ifade edilirken, alarma geçen Güney Kore de 80 top ateşi ile karşılık verdiğini bildirdi.

Yeonpyeong adasında saldırı sonucu çıkan yangının kontrol edilemediği ifade edilirken, yetkililer ada halkını güvenlik sebebi ile İncheon şehrine taşıyor. Saldırılar sonucu deniz kuvvetlerine ait 2 asker yaşamını yitirirken, 6'sı ağır 16 yararlı helikopterlerle hastahanelere taşınıyorlar.

Kuzey Kore'nin, Güney Kore'nin Yeonpyeong adasına topçu ateşi açması ve 2 askerin ölmesi, 16 kişinin yaralanmasıyla iki ülke arasındaki gerginlik daha da tırmandı. Güney Kore Savunma Bakanlığı, olayın "ateşkesin açık ihlali" olduğunu bildirdi.

Bunun, Kore savaşının sona ermesinden beri iki ülke arasındaki en ciddi olaylardan biri olduğu belirtiliyor.

1950-53 Kore savaşından sonra sadece ateşkes yapan iki ülke, barış anlaşması imzalamadığı için teknik olarak hala savaş halinde bulunuyor. 50 yıldır barış yapılmadığından sınır mayınlarla, ağır silahlarla ve yüzlerce askerle dolu.

1950'de çıkan savaş, ABD ve müttefiklerinin, daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti'nin müdahalesiyle uluslararası bir boyut kazanmıştı.

Kore savaşında, en az 2 milyon sivilin, komünistlerin ordusundan 1,5 milyon askerin, 30 Amerikalı, 400 bin Güney Koreli ve bin İngiliz askerinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

KoreLER ARASINDAKİ SON AYLARDAKİ GERGİNLİK

Güney Kore'ye ait bir savaş gemisinin mart ayında batması, iki ülke arasındaki gerginliği yıllardır hiç olmadığı kadar artırdı.

Çeonan gemisi, 26 Martta iki ülke arasındaki tartışmalı deniz sınırı yakınındaki Baengnyeong adası açıklarında seyrederken bir patlamayla ikiye bölündü. 55 denizci kurtulurken, 46 denizci hayatını kaybetti.

Yapılan araştırma sonucunda geminin bir Kuzey Kore denizaltısından ateşlenen torpil yüzünden battığı sonucuna varıldı. Kuzey Kore ise bu olayda sorumluluğu olduğunu reddederek, kendi soruşturmasını yapmasına izin verilmesi gerektiğini belirtti.

Raporun yayımlanmasının ardından Güney Kore, Kuzey'le ticari ilişkilerini askıya aldı ve sınırdan propaganda yayınlarına yeniden başladı. Meseleyi BM Güvenlik Konseyi'ne havale eden Seul, Kuzey Kore'nin kınandığı bir bildiri çıkmasını sağlayamadıysa da Konsey, Pyongyang'ı açıkça suçlamadan sadece olayı kınadı. Batılı diplomatlar, Kuzey Kore'yi kınama kararı çıkmasını Çin'in engellediğini belirtiyorlar.

Bunun ardından ABD, Güney Kore ile bir dizi tatbikat yapmaya başladı.

Geçen ekimde kara sınırında bir karşılıklı ateş çıktıysa da ilişkiler yavaşça düzelmeye yüz tuttu. Pyongyang, bölünmüş ailelerin tekrar birleşmesini ve askeri görüşmelerin yeniden başlamasını teklif etti. Seul de son iki yıldır ilk kez Kuzey'e pirinç gönderdi.

Kuzey'in nükleer faaliyetleriyle ilgili olarak ise bu ay Pyongyang'ın en az bin santrifüjü olan modern bir uranyum zenginleştirme tesisi kurduğunun ortaya çıkması, çıkmazdaki görüşmeleri daha da ihtimal dışı bıraktı.

Bu arada Güney Kore geçen hafta, Kuzey Kore'ye yönelik "Günışığı Politikası"nın başarısız olduğunu açıkladı. Konuyla ilgili hükümet raporunda, on yıllık yardım ve teşvike rağmen Pyongyang'ın tavrında olumlu bir değişim olmadığı bildirildi.

Mevcut Devlet Başkanı Lee Myung-bak, 2008'de iktidara geldiğinde her şeyden önce Kuzey'in nükleer faaliyetlerine son vermesi gerektiğini belirterek yardımı kesmiş ve Pyongyang'ın istediği tavizleri vermeyi reddetmişti.

Kore YARIMADASINDA KONUŞLU SİLAHLAR

Kuzey Kore'nin aktif görevde 1,19 milyon ve yedek 7,7 milyon askeri bulunuyor. Nüfusu 23,4 milyon olan Kuzey Kore dünyanın en askerileşmiş ülkelerinden biri.

Güney Kore'ninse aktif durumda 655 bin, yedekte 3 milyon askeri bulunuyor. Ülkenin güneyinde ise 28 bin Amerikan askeri konuşlanmış durumda.

Kuzey Kore'nin 4 bin tankı, 2100 kadar zırhlı muharebe aracı bulunurken, Güney 2300 tank ve 2400 zırhlı araca sahip.

Yine Kuzey'in hava kuvvetleri gücünün çoğunu Sovyet yapımı MİG'ler oluştururken, G. Kore'nin 490 savaş uçağı bulunuyor.

Kuzey Kore'nin 800'den fazla balistik füzeye, bin kadar da çeşitli menzilde füzeye sahip olduğu belirtiliyor. Güney Kore de son zamanlarda 1500 kilometre menzilli cruise füzeleri konuşlandırdı.

Kuzey Kore'nin 6 ila 8 nükleer silah üretmeye yetecek miktarda olduğu belirtilen 50 kilo plütonyum ürettiği tahmin ediliyor.

Nükleer güç açısından gelişmiş bir devlet olan Güney Kore'ninse nükleer silah programı bulunmadığı iddia ediliyor.

http://www.stratejikboyut.com/haber/k.-Kore,-nicin-vurdugunu-acikladi--46628.html
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: ist_eternal - 23 Kasım 2010, 16:28:13
çinin ve k Kore'nin füze kalkanına cevabı denir buna,bizi cebhe ülkesi yaptılar sonunda,ne amerikaymış be kardeşim adamlar 2 yıldır alt yapısını hazırlıyorlar,seçimlere 7 ay kalmış iktidar sesini çıkartamaz ,mualefette zaten kendi derdinde,bu işler hep büyük devletlerin istediği gibi oluyor,ne anlamış olduk lafla büyük devlet olunmuyormuş anca sirk maymunu olunuyormuş.
     
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: ist_eternal - 23 Kasım 2010, 16:36:38
birde bu işleri 2 ülkenin kendi meselesi olarak görmemek lazım k Kore çin den habersiz tuvalete gidemez kısacası

E=mc²


Göreliliğin Özel Teoremi 1905 yılında Albert Einstein tarafından "Hareketli Cisimlerin Elektrodinamiği Üzerine" isimli yayınında ortaya atılmıştır. Teoreme göre, bütün varlıklar ve varlığın fizikî olayları izâfidir. Zaman, mekân, hareket, birbirlerinden bağımsız değildirler. Aksine bunların hepsi birbirine bağlı izafî olaylardır. Cisim zamanla, zaman cisimle, mekân hareketle, hareket mekânla ve dolayısıyla hepsi birbiriyle bağımlıdır. Bunlardan hiçbiri müstakil değildir.

(http://i55.tinypic.com/2wgympf.jpg)
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: SKYWOLF - 23 Kasım 2010, 16:43:14
İki ülke arasındaki deniz sınırında daha önce de çatışmaya varan gerilimler yaşanmıştı. Birleşmiş Milletlerin belirlediği bu sınırı Kuzey Kore tanımıyor. Sorun da buradan kaynaklanıyor. Biraz bizim Ege'deki duruma benziyor.
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: ist_eternal - 23 Kasım 2010, 17:20:25
benim demek istediğim şu Kore savaşında k Kore kaybetmeye başlayınca 200 in çin askeri olayın içine girdi k Kore çinin ufak çocuğu,sözcüsü
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Tuco - 23 Kasım 2010, 17:42:15

Aşağıdaki linkte İki Kore arasındaki son olaylarla ilgili dakika dakika son durumu takip edebilirsiniz.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/9218848.stm

Aşağıdaki linkte 1958 yılından beri Kuzey Kore ve güney Kore arasında yaşanan askeri olayları gösteren bir harita var.Kırmızı ve sarı noktaları tıkladığınızda olayların detayları gözüküyor.

http://www.guardian.co.uk/world/interactive/2010/nov/23/Korea-incidents-map
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: EfsaneAsker - 23 Kasım 2010, 19:37:08
Sınır ihlali yapanı vur niye adayı bombalıyon?
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: armata - 23 Kasım 2010, 22:22:45
Sınır ihlali yapanı vur niye adayı bombalıyon?

O Kuzey Kore'nin palavrası.Adamlar minare çalmış kılıf hazırlamak gerek.
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: lleo - 23 Kasım 2010, 23:23:07
eceli gelen kopek misali..
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Ice - 24 Kasım 2010, 01:20:39
Madem ihlal var o zaman sınır ihlali yapan uçağı , gemiyi  neyse onu vur , akıllarından sorunları mı var bunların ? Ne diye gidip adayı topa tutuyorlar ?
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: SKYWOLF - 24 Kasım 2010, 09:37:53
"İlgilenilmesi gereken bir tehdit"
Obama, Kuzey Kore'ye karşı Çin'in de desteğini istedi...
24 Kasım 2010 Çarşamba, 07:33:26
"İlgilenilmesi gereken bir tehdit"


Tüm ilgili haberler

ABD Başkanı Barack Obama, bölgedeki bütün ülkelerin, Kuzey Kore'nin "ilgilenilmesi gereken bir tehdit" olduğunu kabul etmeleri gerektiğini belirtti.

Amerikan televizyon kanalı ABC'ye, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye ait Yeonpyeong adasına ateş açması ile ilgili verdiği demeçte, Obama, "Şimdilik bir askeri müdahale konusunda tahminlerde bulunmak istemiyorum, Güney Kore bizim önemli bir müttefikimiz ve bölgedeki bütün ülkelerin Kuzey Kore'nin, 'sürekli ve ilgilenilmesi gereken bir tehdit' oluşturduğunu anlamalarını istiyoruz" diye konuştu.

Bütün uluslararası camiayı Kuzey Kore'ye baskı yapmaya çağıran Obama, "Çinli yetkililerin de Kuzey Kore'ye uluslararası kuralların varlığını hatırlatmasını ve Kuzey Kore'yi bu kurallara uymaya çağırmasını istiyoruz" dedi.

Obama'nın kurmaylarının, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye ait Yeonpyeong adasına ateş açmasını görüştükleri toplantının ardından Beyaz Saray tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, Obama'nın ABD'nin müttefiki Güney Kore'ye sarsılmaz desteğini yinelediği ve Kore yarımadasında barış ve güvenliği sağlamlaştırmanın öneminin altını çizdiği belirtildi.

Bu ay başında, Güney Kore'nin başkenti Seul'e yaptığı bir ziyaret sırasında, Obama, ABD'nin Seul ile olan müttefikliğinin bugün dünden daha kuvvetli olduğunu ve saldırı anında, ABD'nin tereddütsüz bir şekilde Güney Kore'yi savunacağını belirtmişti.

"Kuzey Kore SORUMSUZ DAVRANMAKTAN VAZGEÇMELİ"

ABD'nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi Stephen Bosworth bugün Çin'in başkenti Pekin'de basına yaptığı açıklamada, ABD'nin Kuzey Kore'nin "sorumsuz ve tahrik edici" eylemlerine bir son vermesini istediğini bildirdi.

Çin'in dışında bütün ülkelerin Yeonpyeong adasına yapılan saldırıyı kınadığını hatırlatan Bosworth, "ABD, istisnasız bütün ülkelerin saldırıyı kınamasını bekliyor" dedi.

ABD İLE GÜNEY-Kore EŞGÜDÜM İÇİNDE CEVAP VERME KONUSUNDA ANLAŞTI

ABD ve Güney Kore Savunma Bakanlıkları ''yakın danışmalarda'' bulunup, Kuzey Kore'ye eşgüdüm içinde cevap verecek.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Geoff Morrell yaptığı yazılı açıklamada, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in telefonla Güney Koreli mevkidaşı Kim Tae-Young ile görüştüğünü bildirdi. Gates'in, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye düzenlediği saldırıyı kınadığını belirten Morrell, saldırıyı, 1953 yılında iki Kore arasında varılan ''ateşkesin ihlali'' olarak nitelediğini belirtti.

Gates ve mevkidaşı Kim Tae-Young'un, ABD ve Güney Kore Savunma Bakanlıklarının ''yakın danışmalarda'' bulunma konusunda anlaştıklarını ifade eden Morrell, Kuzey Kore'nin saldırısına eşgüdüm içinde bir cevap verme konusunda da görüş birliğine vardıklarını bildirdi. Morrell, Gates'in aynı zamanda Tae-Young'a, gerektiği anda ABD'nin Güney Kore'yi savunmaya kararlı olduğu yönündeki taahhütünü de hatırlattığını vurguladı.

Morrell açıklamasında, Gates'in saldırıda ölenler için başsağlığında bulunduğunu ve Güney Kore hükümetini saldırı sonrasında gösterdiği itidalli davranışından ötürü kutladığını belirtti.

Kuzey Kore'nin, Güney Kore'nin Yeonpyeong adasına topçu ateşi açması ve 2 askerin ölmesi, 16 kişinin yaralanması iki ülke arasındaki gerginliği daha da tırmandırdı.

ABD Başkanı Barack Obama ve Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-Bak'ın, ortak askeri tatbikat kararı aldıkları bildirildi.

Beyaz Saray'dan yayımlanan yazılı açıklamaya göre, Kuzey Kore'nin, Güney Kore'nin Yeonpyeong adasına topçu ateşi açması sonucu, ABD ve Güney Kore yakın bir tarihte ortak askeri tatbikat yapma kararı aldı.

Açıklamada, iki ülkenin Devlet Başkanının bu kararı, "iki ülkenin arasındaki yakın güvenlik işbirliğini devam ettirme azimliğini", "iki ülkenin müttefikliğinin sağlamlığını vurgulama isteği" ve "iki ülkenin bölgedeki barış ve güvenliği korumada kararlı olduklarını gösterme" çerçevesinde aldığı belirtildi.

Öte yandan, Güney Kore haber ajansı Yonhap, Güney Kore-ABD ortak askeri tatbikatın 28 Kasım Pazar günü başlayacağını ve saldırının geliştiği bölgede yapılacağını duyurdu.

JAPONYA'DAN ÇİN'E: "Kuzey Kore'Yİ TUT"

Japonya Başbakanı Naoto Kan, Çin'i Kuzey Kore üzerinde etkili olmaya çağırdı. Naoto Kan, "Kuzey Kore üzerinde nüfuzu bulunan Çin'i, Kuzey Kore'yi başka saldırıda bulunmaktan alıkoyacak olan uluslararası seviyede sarfedilen çabalara katkıda bulunmaya çağırıyoruz" dedi.

GÜNEY Kore, YEONPYEONG ADASINA YENİ TOPÇU BATARYALARI YERLEŞTİRECEK

Kuzey Kore'nin, Güney Kore'nin Yeonpyeong adasına topçu ateşi açmasının ardından, Güney Kore ordusunun adaya yeni topçu bataryaları konuşlandıracağı bildirildi.

Güney Kore Savunma Bakanı Kim Tae-Young yaptığı açıklamada, "Adada bulundurduğumuz K9 bataryalarına başkalarını da ekleyeceğiz ve 105 milimetrelik obüs bataraylarının yerine daha uzun menzili obüs batarayaları konuşlandıracağız" dedi.

BM, İKİ TARAFI GÖRÜŞMEYE DAVET ETTİ

ABD komutasındaki Güney Kore BM Muharip Gücü (UNC), Güney Koreli ve Kuzey Koreli askeri yetkilileri görüşmeye davet etti.

Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye ait Yeonpyeong adasına ateş açması ile ilgili UNC Komutanlığının bugün yayımladığı mesajda, gerginliği azaltmak amacıyla iki Kore'nin generalerini, UNC'nin Panmunjon'daki karargahında buluşup, görüşmeye ve bilgi alışverişinde bulunmaya davet etti. Silahtan arındırılmış sınırda yer alan Panmunjom köyü, genelde Güney ve Kuzey Kore yetkililerin buluştuğu nokta olarak biliniyor.

UNC ayrıca, dün iki Kore arasında meydana gelen olaylar ile ilgili soruşturma başlatacağını açıkladı.

AA
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Ice - 24 Kasım 2010, 17:15:45
Nükleer uçak gemisi Kore'ye yola çıktı
ABD nükleer uçak gemisi, Kore sularına doğru ilerliyor. ABD ordusuna göre, Güney Kore ile yapılacak askeri tatbikat savunma amaçlı ve son olaydan önce planlandı.
24 Kasım 2010 Çarşamba, 09:08:44
Nükleer uçak gemisi Kore'ye yola çıktı


Kore yarımadasında dün Güney ve Kuzey Kore arasında karşılıklı ateş açılmasıyla patlak veren gerginliğin ardından ABD'nin nükleer uçak gemisi USS George Washington, Tokyo'nun güneyindeki bir donanma üssünden Kore sularına doğru hareket etti.

Seul'deki Amerikalı yetkililerin açıklamalarına göre, 75 savaş uçağı ve 6 bini aşkın askerden oluşan mürettebatı bulunan uçak gemisi, Güney Kore ile pazar günü başlayacak tatbikata katılmak üzere Tokyo'nun güneyindeki bir donanma üssünden bu sabah ayrıldı.

Güney Kore'deki ABD güçleri tarafından yapılan açıklamada, Güney Kore ile yapılacak tatbikatın "savunma amaçlı olduğu ve dünkü olaylardan çok önce planlandığı" kaydedildi.

Açıklamada, tatbikatın "Güney Kore-ABD ittifakının güçlülüğünü ve bölgenin istikrarının caydırıcılıkla sağlanmasına yönelik taahhütlerini gösterdiği" ifade edildi.

AA
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Ice - 25 Kasım 2010, 17:10:09
Kuzey Kore: Gerekirse yine ateş açarız
Dünya, Kore gerginliği yaşarken Kuzey Kore lideri Kim, saldırı sonrasında veliahtıyla soya sosu fabrikası gezdi.

Kuzey Kore: Gerekirse yine ateş açarız

Kuzey Kore, "kendini korumak için, gerekirse yine ateş açmaya hazır olduğunu" bildirdi.

Kuzey Kore hükümeti yayımladığı yazılı açıklamada, Salı günü Güney ve Kuzey Kore arasında karşılıklı ateş açılmasından, Güney Kore'nin sorumlu olduğunu, Güney Kore askeri güçlerinin, iki ülke arasında tartışmalı sularda yaptığı bir tatbikat sırasında Kuzey Kore'ye çok yakın bir adadan ateş açtığını belirtti. Açıklamaya göre, söz konusu ada, iki Kore'nin de görüş alanına giriyor.

Kuzey Kore'nin kendini kontrol etmek için "insanüstü bir çaba" harcadığı belirtilen açıklamada, Kuzey Kore'nin, Kore Yarımadasındaki barış ve istikrarın korunmasına büyük önem verdiğini ama nefsi müdafaa için Kuzey Kore topçu bataryalarının yine ateş açmaya hazır olduğunu vurgulandı.

"ABD DE SORUMLU"

Kuzey Kore hükümeti, Salı günü gelişen ve iki Kore arasında gerginliği artıran olayda ABD'nin de sorumluluk payı bulunduğunu bildirdi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA tarafından yayımlayan mesajında, Kuzey Koreli üst düzey askeri bir yetkili, Çin ve Kore Yarımadasını ayıran Sarıdeniz'in ''bir barut fıçısı'' haline geldiğini, çatışma riskinin hep yüksek olduğunu, bu durumdan da ABD'nin sorumlu olduğunu belirtti.

Üst düzey askeri yetkili mesajında, "ABD sorumlu, çünkü iki Kore arasındaki savaşın bitiminde (1950-53), iki Kore'yi ayıran sınır çizgisini tek taraflı olarak çizen ABD'nin ta kendisidir" ifadesini kullandı.

Yetkili mesajında, "Böylece, ABD Salı günkü karşılıklı ateş açılma olayındaki sorumluluğundan kaçamaz" vurgusu yaptı.

GÜNEY Kore SAVUNMA BAKANI İSTİFA ETTİ

Güney Kore Savunma Bakanı Kim Tae-young, Kuzey Kore'nin, güneye ait bir adaya saldırısının ardından istifa etti. Bakan'ın, Kuzey Kore saldırısına verilen karşılıkla ilgili eleştiriler üzerine istifa ettiği bildirildi. Güney Kore Devlet Başkanı Li Myung-bak'ın, bakanın istifasını kabul ettiği açıklandı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Li'nin, adadaki asker sayısını artırma sözü verdiği de kaydedildi.

GÜNEY Kore'DEN ASKERİ GÜÇ TAKVİYESİ

Güney Kore'nin Sarıdeniz'de yer alan ve Kuzey Kore'ye yakın 5 adasında bulunan askeri güçlerini takviye edeceği bildirildi.

Güney Kore Devlet Başkanlığının üst düzey sözcüsü Hong Sang-Pyo yaptığı açıklamada, "Sarıdeniz'de, Güney Kore'nin kuzeybatısında bulunan ve Kuzey Kore'ye yakın 5 adamızda konuşlandırılmış askeri birliklerimizi belirgin bir şekilde güçlendireceğiz" dedi.

Sözcünün bu açıklamasını, Kuzey Kore hükümet yetkililerin, "Kuzey Kore'nin, gerekirse kendini korumak için, yine ateş açmaya hazır olduğunu" bildiren yazılı açıklamasından sonra yaptığı belirtiliyor.

ÇİN: HER TÜRLÜ ASKERİ TAHRİKE KARŞIYIZ

Çin Başbakanı Ven Ciabao, Kore Yarımadasında tırmanan gerginliğin ardından,  ülkesinin "her türlü askeri tahrike" karşı olduğunu beyan etti.

Rusya'nın başkenti Moskova'yı ziyaret eden Başbakan Ven Ciabao'nun sözleri, Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından kamuoyuna aktarıldı.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamasında Ven, Çin'in kararlı bir şekilde, Kore Yarımadasındaki barış ve istikrarın korunmasından yana olduğunu belirtti.

Şu an ki durumun "karanlık ve karmaşık" olduğunu kaydeden Ven, tarafların çok itidalli davranmaları, uluslararası camianın da gerginliği azaltmak için daha fazla çaba sarfetmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ven, istikrarı korumanın en iyi yolunun Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması hedefleyen altılı görüşmelere yeniden başlamak olduğunu savundu.

ABD VE GÜNEY Kore'NİN TUTUMU ÇELİŞKİLİ

Çin basını, Kore Yarımadasındaki gerginlikle ilgili olarak ABD ve Güney Kore'yi eleştirdi. İngilizce yayımlanan Global Times gazetesinin yorumunda, "ABD ve müttefiklerinin, Çin'den Kore Yarımadasında etkin rol oynamasını isterken çelişkili davrandıkları" ileri sürüldü.

"ABD ve Güney Kore basınının yoğun Çin karşıtı duygular içinde olduğu" belirtilen yorumda, "bu ülkelerin bir yandan Kuzey Kore'ye baskı yaparken Çin'in de kendi yanlarında yer almasını, diğer yandan da Çin'in Pyongyang yönetimi üzerindeki özel etkisini kullanmasını istedikleri" ifade edildi. Yorumda, "bunun, bu ülkelerin ben-merkezci düşünceleri ile Kuzey Kore sorununun çözümüyle ilgili yetersizlikleri arasındaki çıkmazı yansıttığı" görüşüne yer verildi.

"Çin'in dış politikasının temel ilkelerinden birinin Kore Yarımadası ve civarında istikrarın korunması olduğu" kaydedilen yorumda, "Pekin yönetiminin Kuzey Kore ile ilişkilerinde bu ilkeye aykırı davranmadığı ve Güney Kore ile ilişkilerinde de bu ilkeyi uyguladığı" belirtildi.

Kuzey ve Güney Kore arasındaki son çatışmadan sonra ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikat kararı aldıkları hatırlatılan yorumda, "Belki Seul yönetiminin Kuzey Kore konusunda ABD ile ittifaka başvurmaktan daha iyi bir seçeneği yok, ancak gerçekler ABD ile ittifakın kendi güvenliğini garanti edemediğini gösterdi" denildi.

Dünya alarmda; o soya fabrikasında

Dünya, Kore gerginliği yaşarken Kuzey Kore lideri Kim, saldırı sonrasında veliahtıyla soya sosu fabrikası gezdi.

Dünya teyakkuza geçerken, Kuzey Kore'nin çılgınlıklarıyla meşhur lideri Kim Jong-il, halef gösterdiği küçük oğlu Kim Jong-un ile birlikte saldırıdan saatler sonra başkent Pyongyang'da bir soya sosu fabrikası ile bir tıp okulunu gezdi.

G. Korelilerin çoğu da saldırıyı Twitter'dan öğrendi

Ülkelerinin askeri ve teknolojik üstünlüğüne güvenen başkent Seulluler çatışmayı adada yaşayanların Twitter hesaplarından izlediler. Özellikle gençler, "Daha sert karşılık verilmeli" diyerek hükümeti eleştirdi.

AA
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: SKYWOLF - 25 Kasım 2010, 17:14:14
Sivillerin bulunduğu bir adayı topa tutarak nasıl kendilerini savunmuş oluyor bu zavallılar! Zeka yaşı kaç bu adamın merak ettim.
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: RekarnO - 26 Kasım 2010, 08:39:15
Sonradan baktımda adaya düşen bombalar düştükleri yerde çok büyük etkiler yaratamamışlar. ilk fotoğrafları gördüğümde adamlar ne atmışlar demiştim ama şimdi dikkatimi çekti o kadar atışa rağmen pek hasar yok. var ama obüs mermisi en az 2-3 evi yok etmesi lazım. bunların düştüğü yerde anca bir evi yakabilmişler.
kaç mm lik mermi kullanmışlar?

Atışların denizden gelme olasılığı nedir?
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Loneatilla - 26 Kasım 2010, 21:32:47
Balıkcı teknelerinden dolayı olabilirmi..sınır ihlali dedikleri balıkçı tekneleri belki avlanırken ihlal etmişlerdir..
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: lleo - 26 Kasım 2010, 22:23:42
slm Kuzey Kore guney karsisinda geride kaldi her konuda o yuzden saldirarak kendi halkina karsi guven vermeye calisiyor...
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Angel - 26 Kasım 2010, 23:43:54
Sonradan baktımda adaya düşen bombalar düştükleri yerde çok büyük etkiler yaratamamışlar. ilk fotoğrafları gördüğümde adamlar ne atmışlar demiştim ama şimdi dikkatimi çekti o kadar atışa rağmen pek hasar yok. var ama obüs mermisi en az 2-3 evi yok etmesi lazım. bunların düştüğü yerde anca bir evi yakabilmişler.
kaç mm lik mermi kullanmışlar?

Atışların denizden gelme olasılığı nedir?

Kuzey Kore topçusunun açtığı ateşte kullanılan mermilerin tamamına yakını 130 mm ve 76,2 mm mühimmatlardan oluşuyor.

130 mm'lik mühimmat Kuzey Kore'nin sahip olduğu, M46 serisi emektar 50-60 yıllık çekili obüslerden ateşlenebiliyor.

76,2 mm'lik top mermileriyse İkinci Dünya Şavaşı'ndan kalma 60-70 yıllık SIS-3 (ZIS-3) tipi, çok yaygın olan ve 100 binin üzerinde üretilen sahra topundan ateşlenebiliyor.
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: TR(B) - 27 Kasım 2010, 01:33:41
Yakın zamanda savaş çıkacağına kesinlikle inanmıyorum.  ABD'nin ekonomisi K. Kore savaşını kaldıramaz. Çinin ekonomisi ABD ye endeksli en büyük müşterileri abd olduğu söyleniyor.(savaş olursa çin abdden ve ab den gizli ambargo yiyebilir) K.Koreyi silahlandıran ülkerden biri olan Rusya, bu sıralar ABD ile her alanda flört ediyor.
K.Kore tek başına savaşa girmez, savaş çıkartsa dahi kazanacağı hiç birşey yok aynısını güney Kore içinde düşünebiliriz. G.Koren camcı dükkanında parmaklarının ucunda hareket eden file benziyor. Muhtemelen olayı görmemezlikden gelip soğutacaktır. Aksi halde muazam gelişmiş kentlerine yapılacak bir saldırıyla trilyon dolarlık zarara uğrar. Bunuda göze alamaz.
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: lleo - 27 Kasım 2010, 08:06:27
mesele orasi iste kuzeyin kaybedecegi bisi yok elit takimi haric guney ise halinden memnun birlesmek de istemiyorusavasmakta refah seviyesi olarak belirli yere gelmisler zaten.....
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: QRI - 27 Kasım 2010, 14:00:44
Bence ABD kuzeyi hall etmeyi kafasina koyarsa bunu en az zararla yapa bilecek bir yol bulur.Ve hatda  bunun bedelini Cine bile kese bilir.Evet Afqanistan ve Irak ABD ekonomisine ciddi zarar vurdu.Kuze Korede ise bunlari goze alarak plan yapar.
Ve eyer Kuzey Koreyide hall ederse o zaman  dunyadaki nufusu cok artar ve bu ekonomisine buyuk kazanclar getirir.
Simdi ABD ye karsi koyan diyer ulkeler bile ABD karsisinda taviz vermeye baslar.
Ve suanda ABD ile arasinda mesafe koymaga calisan ulkeler de kendilerini korumak icin ABD le yakinlasma yolunu secer.
Batacagini  dudunduyumuz guc yeniden kalkdi.demek ki biz onu yeterince deyerlendirmamisiz dusuncesine kapilirlar.
Iste bu korku ABD nin yararina isler.ABD nin bolgeye donanma gondermeside bu problemin ne olursa olsun suhh yolu ile hall etmekde 100 de100 istekli olmadigini gosteriyor bence.
 Ve Turkiyeye yerlestirdiyi fuze kalkanida bu planin bir parcasi ola bilir(Cin konusunda .K.Kore diyil)
Hemde Orta Dogu bu kadar yeter.Dikkatleri biraz Orta Dogudan  uzaklastirmak gerek.
Irandansa Kuzey Kore'ye saldirmak daha mantikli.Cunki Irana sladirirsa tepki daha buyuk olur.Ve Irana saldirmiyorum cunki su anda Koreyle ilgileniyorum goruntusu yaradir ki bu da ABD nin Irandan cekindiyi dusuncesini siler.Ve Israilide atlatmis olur(Iran konusundaki baskilarina bahane).ABDnin petrolden buyuk kazanclar elde etdiyini dusunursek Iranin petrol rezervlerine saldirisinin nasil zararlar olusturacagini kestirmek zor diyil.
Ve Cinin Kuzey Kore vasitasihla Japonya Ve G.Kore uzerinde uyquladigi baskiyi kaldirirsa.Japonya ve G.Kore Cine karsi ABD yaninda daha net tavir sergiler.Ve Cinn isi dahada zorlasir.
 Boyle bir analiz yaptim amma.Okyanusun o tayinda ne dusunduklerini tabii ki bilmem.
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Angel - 27 Kasım 2010, 15:09:47
Ortalık çok gergin gibi gözüksede, herhangi bir klasik cephe savaş patlak vermeyecektir, hatta çok zaman geçmeden, 57 yıldır hukuken zaten savaş halindeki Kuzey ve Güney Kore yakın zamanda diplomasi masasına oturacaklardır.
Bu tezin doğru olup olmadığının ipucunu ise önümüzdeki bir kaç ay, hatta haftalardaki gelişmeler gösterecektir.
Çok beklemeyeceğiz yani.
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Falcon - 27 Kasım 2010, 20:17:32
Yarın Sarı denizde Amerika -G.Kore tatbikatı var.Güney Korede ayaklanma var ayrıca hükümete pasif kaldınız bundan dolayı savaş istiyorlar.Çinden ve Rusya'dan uyarı var ayrıca her hangi bir durumda Güney Kore vuracagını belirtti.Kuzey Korede karşılık verecegini belirtti.
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Ice - 27 Kasım 2010, 22:52:20
Önce gemi olayı sonra bu olay Güney Kore halkı Kuzey'e çok sert bir şekilde karşılık verilmesini istiyorlar lakin hükümetinde haklı nedenleri var , verecekleri sert bir karşılık topyekün savaşa dönüşebilir o yüzden hükümet alttan alıyor.
Eğer yarın ki tatbikatta bir olay çıkmazsa 2. Kore Savaşı teğet geçmiş olur.
Diğer ihtimali düşünmek bile ürkütücü...
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Ice - 28 Kasım 2010, 14:48:13
Savaş rampaları hazırlanıyor!
Çin, Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD arasındaki polemiklerin ardından Kuzey Kore 'karadan karaya' fazelerini rampalara yerleştirdi
28 Kasım 2010 Pazar, 14:01:59
Savaş rampaları hazırlanıyor!

ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore'ye karşı caydırıcılık amacı güden ortak askeri tatbikata başladı. Tatbikatta ABD'nin 75 savaş uçaklı gemisinin de yer alması üzerine Kuzey Kore füze rampalarını doldurdu.

Öte yandan, Kuzey Kore'nin Sarı Deniz'de karadan karaya füze sistemlerini rampalara yerleştirdiği bildirildi.

Kore Yarımadası'nın batısındaki sularda bugün başlayan tatbikat, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye ait adayı bombalamasının üzerinden bir hafta geçmeden başlatılmış oldu. Tatbikat, söz konusu olaydan önce planlanmıştı.

ABD'nin Kore'deki güçlerinden bir yetkili, nükleer güdümlü uçak gemisi USS George Washington'un da 4 gün sürecek tatbikatta yer aldığını belirtti.

George Washington uçak gemisi 75 savaş uçağı taşıyor ve 6 binden fazla mürettebata sahip. Bu gemiye en az 4 savaş gemisi eşlik ediyor. Bir yetkili, ''Uçak gemisi elbette tatbikata katılıyor ancak ayrıntılı bilgi veremem'' dedi.

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, kabine üyelerine, tatbikat sırasında Kuzey Kore'nin provokasyonuyla karşılaşılabileceğini belirterek, ''Kuzey Kore'nin beklenmedik bir şey yapması ihtimali var, bu nedenle lütfen Kore ve ABD ortak gücü ile iş birliği halinde, böyle bir duruma karşı mükemmel bir hazırlığımız olsun'' dedi.

KUZEY'DEN TEHDİT: "O GEMİ GELİRSE SONUCU ÖNGÖRÜLEMEZ"
Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA, ''ABD nihayetinde uçak gemisini Batı Denizi'ne (Sarı Deniz) getirirse hiç kimse bunun doğuracağı sonuçları öngöremez'' yorumunu yaptı.

Ajans yayınında, ''Sınır ihlali olursa ateş açılacak'' uyarısında bulunuldu, ''Karasularımızı ihlal eden herhangi bir provokasyon olursa sert bir askeri tepki vereceğiz'' denildi.

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı, Kuzey ordusunun karadan havaya füze sistemlerini de sınır bölgesine kaydırdığını kaydetti.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri, askeri gizliliğe girdiği için bu haberlere ilişkin yorum yapamayacaklarını belirtti.

YEONPYEONG ADASI'NDA SİREN SESLERİ
Öte yandan, salı günü Kuzey Kore tarafından bombalanan, Güney Kore'nin sınırdaki Yeonpyeong Adası'nda, tatbikatın başladığı haberlerinin verilmesinden sonra sirenler çaldı ve halka sığınaklara gitmeleri emri verildi. Gelişmeleri burada izleyen gazetecilerin de sığınaklara girmesi istendi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, sınırdaki Kuzey Kore üssünden bir adet top atışı duyulduğunu, bu nedenle alarm verildiğini açıkladı. Yaklaşık yarım saat süren alarm durumu TSİ 04.57'de kaldırıldı. Güney Koreli Askeri yetkililer, patlamanın tam yerinin ve Kuzey Kore'nin de askeri tatbikata başlayıp başlamadığının belirlenmeye çalışıldığını belirtti.

ÇİN DEVREDE
Öte yandan, daha önce taraflara gerilimi tırmandırmamaları çağrısında bulunan ve sınırına yakın bölgede savaş istemediğini açıklayan Çin de tırmanmayı önlemek amacıyla her iki taraf nezdinde diplomatik çabalarda bulunuyor.

Çin Dışişleri Bakanı'ndan daha önemli bir düzeyde bulunan ve ülke liderlerine dış politika tavsiyeleri sunan Çin Devlet Konseyi üyesi Dai Bingguo, Güney Kore'deki temaslarını sürdürürken Seul yönetiminin ''Daha sorumlu ve adil davranın'' çağrısına muhatap oldu.

Dün Güney Kore Dışişleri Bakanı Kim Sung-hwan ile bir araya gelen Dai, bugün de Devlet Başkanı Lee Myung-bak ile görüştü. Güney Kore haber ajansı Yonhap'ta yer alan haberde, ''Kuzey Kore'nin salı günü düzenlediği saldırı ile Kuzey-Güney arasındaki gerginliğin nasıl düşürülebileceğinin ele alındığı'' belirtildi.

Basında yer alan diğer haberlerde, Devlet Başkanı Lee'nin, görüşmede, ''Pekin yönetiminin Güney-Kuzey Kore işlerine ilişkin daha sorumlu ve daha adil bir tutum takınmak suretiyle barışa katkıda bulunmasını istediği'' belirtildi.

Çin, Kuzey Kore nezdinde de temaslarda bulunacak. Kuzey Kore parlamentosu olan Yüksek Halk Meclisi'nin başkanı Choe Thae-Bok'un salı günü Çin'i ziyaret edeceği açıklandı. Çin'in Şinhua haber ajansı, Choe'un temaslarının cumartesi gününe kadar devam edeceğini duyurdu. Choe'in, Çin'in iki numaralı ismi olan Ulusal Halk Kongresi başkanı Wu Bangguo'un konuğu olduğu kaydedildi.

AA
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: Tuco - 28 Kasım 2010, 17:40:21
Savaş rampaları hazırlanıyor!
Çin, Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD arasındaki polemiklerin ardından Kuzey Kore 'karadan karaya' fazelerini rampalara yerleştirdi
28 Kasım 2010 Pazar, 14:01:59
Savaş rampaları hazırlanıyor!

ABD'nin Kore'deki güçlerinden bir yetkili, nükleer güdümlü uçak gemisi USS George Washington'un da 4 gün sürecek tatbikatta yer aldığını belirtti.

George Washington uçak gemisi 75 savaş uçağı taşıyor ve 6 binden fazla mürettebata sahip. Bu gemiye en az 4 savaş gemisi eşlik ediyor. Bir yetkili, ''Uçak gemisi elbette tatbikata katılıyor ancak ayrıntılı bilgi veremem'' dedi.

AA


Nükleer güdümlü uçak gmeisi de iyiymiş:) Çok bilgili haber ajanslarımız saolsun(!)
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: SKYWOLF - 29 Kasım 2010, 11:35:01
Dünyanın gözü bu tatbikatta
ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore'ye karşı caydırıcılık amacı güden ortak askeri tatbikata başladı. Kuzey Kore resmi haber ajansı yayınında, sınır ihlali olursa ateş açılacağı uyarısında bulundu.
29 Kasım 2010 Pazartesi, 09:41:13
Dünyanın gözü bu tatbikatta


Kore Yarımadası'nın batısındaki sularda bugün başlayan tatbikat, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye ait adayı bombalamasının üzerinden bir hafta geçmeden başlatılmış oldu. Tatbikat, söz konusu olaydan önce planlanmıştı.

ABD'nin Kore'deki güçlerinden bir yetkili, nükleer güdümlü uçak gemisi USS George Washington'un da 4 gün sürecek tatbikatta yer aldığını belirtti.

George Washington uçak gemisi 75 savaş uçağı taşıyor ve 6 binden fazla mürettebata sahip. Bu gemiye en az 4 savaş gemisi eşlik ediyor. Bir yetkili, ''Uçak gemisi elbette tatbikata katılıyor ancak ayrıntılı bilgi veremem'' dedi.

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, kabine üyelerine, tatbikat sırasında Kuzey Kore'nin provokasyonuyla karşılaşılabileceğini belirterek, ''Kuzey Kore'nin beklenmedik bir şey yapması ihtimali var, bu nedenle lütfen Kore ve ABD ortak gücü ile iş birliği halinde, böyle bir duruma karşı mükemmel bir hazırlığımız olsun'' dedi.

Kuzey Kore'DEN UYARI

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA, ''ABD nihayetinde uçak gemisini Batı Denizi'ne (Sarı Deniz) getirirse hiç kimse bunun doğuracağı sonuçları öngöremez'' yorumunu yaptı.

Ajans yayınında, ''Sınır ihlali olursa ateş açılacak'' uyarısında bulunuldu, ''Karasularımızı ihlal eden herhangi bir provokasyon olursa sert bir askeri tepki vereceğiz'' denildi.

Öte yandan, Kuzey Kore'nin Sarı Deniz'de karadan karaya füze sistemlerini rampalara yerleştirdiği bildirildi.

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı, Kuzey ordusunun karadan havaya füze sistemlerini de sınır bölgesine kaydırdığını kaydetti.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri, askeri gizliliğe girdiği için bu haberlere ilişkin yorum yapamayacaklarını belirtti.

YEONPYEONG ADASI'NDA SİREN SESLERİ

Öte yandan, salı günü Kuzey Kore tarafından bombalanan, Güney Kore'nin sınırdaki Yeonpyeong Adası'nda, tatbikatın başladığı haberlerinin verilmesinden sonra sirenler çaldı ve halka sığınaklara gitmeleri emri verildi. Gelişmeleri burada izleyen gazetecilerin de sığınaklara girmesi istendi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, sınırdaki Kuzey Kore üssünden bir adet top atışı duyulduğunu, bu nedenle alarm verildiğini açıkladı. Yaklaşık yarım saat süren alarm durumu TSİ 04.57'de kaldırıldı. Güney Koreli Askeri yetkililer, patlamanın tam yerinin ve Kuzey Kore'nin de askeri tatbikata başlayıp başlamadığının belirlenmeye çalışıldığını belirtti.

ÇİN'DEN ACİL TOPLANMA ÇAĞRISI

Pekin yönetimi, Kore Yarımadasında gerilim tırmanırken Kuzey Kore sorunuyla ilgili altılı görüşmelerdeki tarafları acil olarak toplanmaya çağırdı.

Öte yandan, daha önce taraflara gerilimi tırmandırmamaları çağrısında bulunan ve sınırına yakın bölgede savaş istemediğini açıklayan Çin de tırmanmayı önlemek amacıyla her iki taraf nezdinde diplomatik çabalarda bulunuyor.

Çin Dışişleri Bakanı'ndan daha önemli bir düzeyde bulunan ve ülke liderlerine dış politika tavsiyeleri sunan Çin Devlet Konseyi üyesi Dai Bingguo, Güney Kore'deki temaslarını sürdürürken Seul yönetiminin ''Daha sorumlu ve adil davranın'' çağrısına muhatap oldu.

Dün Güney Kore Dışişleri Bakanı Kim Sung-hwan ile bir araya gelen Dai, bugün de Devlet Başkanı Lee Myung-bak ile görüştü. Güney Kore haber ajansı Yonhap'ta yer alan haberde, ''Kuzey Kore'nin salı günü düzenlediği saldırı ile Kuzey-Güney arasındaki gerginliğin nasıl düşürülebileceğinin ele alındığı'' belirtildi.

Basında yer alan diğer haberlerde, Devlet Başkanı Lee'nin, görüşmede, ''Pekin yönetiminin Güney-Kuzey Kore işlerine ilişkin daha sorumlu ve daha adil bir tutum takınmak suretiyle barışa katkıda bulunmasını istediği'' belirtildi.

Çin, Kuzey Kore nezdinde de temaslarda bulunacak. Kuzey Kore parlamentosu olan Yüksek Halk Meclisi'nin başkanı Choe Thae-Bok'un salı günü Çin'i ziyaret edeceği açıklandı. Çin'in Şinhua haber ajansı, Choe'un temaslarının cumartesi gününe kadar devam edeceğini duyurdu. Choe'in, Çin'in iki numaralı ismi olan Ulusal Halk Kongresi başkanı Wu Bangguo'un konuğu olduğu kaydedildi.

TEKLİF "ÇOK DİKKATLİ" BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLECEK

Güney Kore, Pekin yönetiminin, Kuzey Kore sorunuyla ilgili altılı görüşmelerdeki tarafları acil olarak toplanması teklifini değerlendireceğini bildirdi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin'in teklifinin "çok dikkatli" bir şekilde değerlendirileceği bildirildi.

G.Kore GAZETECİLERi ADADA İSTEMİYOR

Bu arada  Güney Kore, Kuzey Kore ile yaşanan gerginlikte ön cephe konumundaki Yeonpyeong adasındaki gazetecilerin adadan ayrılmalarını istedi.

Güney Kore-ABD ortak askeri tatbikatının başlamasından saatler sonra Güney Kore Savunma Bakanlığı, Yeonpyeong adasında ''durumun iyi olmadığını'' ve bu yüzden gazetecilerin adadan gitmelerinin gerektiğini bildirdi.

AA
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: gsclup66 - 30 Kasım 2010, 11:37:16
k.Kore halkı hergün savasta gibi onlar için pek bir önemi yok ama g.Kore savasa girerse ekonomi zarar alır askeri bütçesi artar yatırımcı yatırımını çeker
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: QRI - 30 Kasım 2010, 12:27:10
ABD ile Cin rakip ulkeler.K.Kore Cine G.Kore ise ABD ye bagli ulkeler.Cin cok hizla hem askeri hemde ekonomi alaninda gucleniyor.ve bu durum ABD nin yani sira Japonya ve G.Koreyide zor duruma dusurecekdir.
Eyer su anki durum korunursa bir sure sonra Japonya ve G.Kore Cin karsisinda taviz vermek zorunda kala bilirler.ABD nin cikarlarini bile saymayarak.ABD  Cinin guclenmesi ile bolgedeki gucunu kayb ediyor.Onun icin Cine karsi bolgede daha guclu muttefiklere ihtiyaci var.
 G.Kore su anki durumu ile bir sure sonra Cine karsi yeterince etkili olamaz.Daha guclu Kore'ye ihtiyac var.
Evet savas durumunda Guney Kore'nin kayiplari fazla olacakdir.Faklat 20-25 yil sonra ABD ve Japonyanin desteyi ile ve kendi kaynaklarni kullanarakda yeniden eski durumuna kavusmaya baslar ve kalkinma potensiyeli su anki G.Kore'nin cok daha ustunde olur.Iste o zaman ABD Kore ve Japonya vasitasi ile Cine yetrince baski uygulaya bilir.
 ABD bir tasla iki kus vurmus olur.Hem Japonya ve Kore biraz rahatlar ve dahada guclenir hemde Cin guc kayb eder ve yalniz kalir.
 Aksi takdirde bir sure sonra tam tersi G.Kore kuzeye birlesdirile bilinir.Boyle durumda ABD kesinlikle bolgeden kovulur.
Japonya tek basina Cine karsi durus getiremen.
 ABD nin dusuncesi ne kadarki Cin yeterince guclenmeyip ve isler dahada zor duruma dusmeyipse  su meseleyi hall etmek.
20-30-40 yil sonra bu dahada zor ola bilir.
 Cin artik ABD icin yeterince ciddi tehlike olmaga basladi.
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: SKYWOLF - 30 Kasım 2010, 15:06:57
Kuzey Kore nükleer programını açıkladı

Güney Kore, sınıra yığınak yapıyor...
30 Kasım 2010 Salı, 12:29:12
Kuzey Kore nükleer programını açıkladı


ABD ile Güney Kore'nin ortak askeri deniz tatbikatı üçüncü gününe girerken, Kuzey Kore ilk defa nükleer programının detaylarını açıkladı. Pyongyang yönetimi, nükleer tesislerinde binlerce santrifüje sahip olduğunu duyurdu. Santrifüjleri nükleer enerji için ürettiğini savunan Kuzey Kore'nin bu durumunun, Kore Yarımadası'ndaki tansiyonu daha da yükselteceğini belirtiyor.

ABD ise, Pyongyang'ın uranyum zenginleştirme programının ileride nükleer silah programı yönünde kötüye kullanılabileceğinden endişe ederken, Sarı Deniz'de tartışmalı sınır bölgesi yakınlarındaki Güney Kore-ABD ortak deniz tatbikatının sürdüğü şu günlerde Kuzey Kore'nin bu durumu Çin'i de zor durumda bıraktı.

Kuzey Kore'nin resmi KCNA haber ajansının yerel medyaya dayandırdığı haberinde, Kuzey Kore'nin nükleer enerji gelişiminin, gelecekteki barışçıl amaçlar için daha aktif olacağı görüşü savunuldu.

Kuzey Kore'nin bugüne kadar iki nükleer test yaptığı ve plütonyum merkezli programlarında yeterli parçalanabilir materyal bulunduğu ve bunlarla 6 ile 12 bomba yapabileceği tahmin ediliyor.

Geçen yıl uluslararası denetçiler, Kuzey Kore'den çıkarılmıştı. Washington ise 2002'den beri Kuzey Kore'nin söz konusu programının olduğunu ileri sürüyordu.

TANSİYON HER AN YÜKSELEBİLİR

Pyongyang yönetimi, ortak tatbikatın, Kore Yarımadası'nı savaşın eşiğine getireceği konusunda Washington yönetimini uyarmıştı. 4 gün sürecek ve 1 aralık'ta bitmesi beklenen tatbikat, güneydeki sınır bölgelerinde 11 gemi, hava kuvvetleri ve 7300 personelle devam ediyor. Güney Kore, topçu silahları ve asker sayısını sınıra yakın adalarda aralıklarla güçlendiriyor.

Hareketliğin gözlemlediği yerlerden biri de Kuzey Kore'nin geçtiğimiz günlerde top atışına tuttuğu Güney Kore'nin Yeonpyeong Adası'ydı.

Incheon limanından günde bir sefer yapılan gemiyle, Koreli Eski Askerler Partisi Özel Misyon'a ait onlarca kişi, askeri kıyafetleri ve ellerindeki Güney Kore bayraklarıyla bu adaya gelip, topraklarını koruduklarını gösterdi. Bazı siviller de ellerindeki pankartlarla birlikte slogan atarak, Kuzey Kore'yi protesto ediyor. Askeri elbiselerini giyen sivil gruplar adada, gazetecilerin kaldığı Yeonpyeong ilkokuluna gelerek, okulun duvarlarına "İnsafsız, acımasız misillemeyi cezalandırmamız gerekir." yazılı pankartları astı. Sonrasında ise toplu olarak milli duyguları dile getiren marşlar söyledi.

Yerli ve yabancı gazeteciler, tek güvenli yer olan buradaki ilkokulda kalıyor. Ada halen hayalet şehir görünümünde.

Adanın sahil kesimindeki ana yolları askerler kapatırken, burada dün getirildiği söylenen bazı topçu bataryaları ile tanklar göze çarptı.

CİHAN
Başlık: Güney Kore'den dev tatbikat
Gönderen: SKYWOLF - 22 Aralık 2010, 10:46:54
Güney Kore'den dev tatbikat

Bugüne kadarki en büyük askeri tatbikatına hazırlanıyor
22 Aralık 2010 Çarşamba, 09:35:34
Güney Kore'den dev tatbikat
İlgili Haberler


Gerçek mermilerin kullanılacağı kara tatbikatına topçu birliği, savaş uçakları ve bugüne kadar barış döneminde yapılan tatbikatlarında yer alan en çok sayıda askerin katılacağı bildirildi.

Tatbikatın 23 Aralık'ta başkent Seul'ün 50 kilometre uzağında bulunan, Kuzey Kore sınırının 20 kilometre kadar güneyindeki Pocheon kentinde yapılacağı belirtildi.

Bir ordu yetkilisi, Kuzey'in geçen ay Yeonpyeong adasına topçu saldırısının tatbikatın yapılma nedeni olup olmadığına ilişkin bir soruya, bunun bir güç gösterisi olacağı karşılığını verdi.

Geçmişte bu türden çok sayıda tatbikat yapıldığını ifade eden yetkili, ancak bu tatbikatın kapsamının daha önce eşi benzeri görülmemiş genişlikte olacağını kaydetti.

Öte yandan, Güney Kore'nin bugün doğu sahili açığında üç gün sürecek başka bir tatbikata başladığı, tatbikatta gerçek mermilerin kullanıldığı bildirildi.

Yonhap ajansı, tatbikatın Kuzey Kore deniz sınırının 100 kilometre güneyinde yapıldığını, tatbikata 6 donanma botunun katıldığını duyurdu.

"DURUM BELİRSİZLİĞİNİ KORUYOR"

Çin Uluslararası Radyosu'ndaki bir yorumda, son gelişmelere dayanarak Kore yarımadasındaki siyasi gidişatı tahmin edebilmek için henüz çok erken olduğu belirtildi.

Yorumda, Güney Kore'nin dün Yeonpyeong Adası yakınlarında gerçek mermilerle tatbikat düzenlediği ancak "tatbikatın düşmanı olarak belirlenen" Kuzey Kore'nin, "karşılık verilmeye değer olmadığı için" tatbikata herhangi bir askeri karşılıkta bulunmadığı ifade edildi.

Tatbikatla ilgili detaylı bilgi verilen ve tarafların açıklamaları aktarılan yorumda, Kuzey Kore askeri makamları tarafından yayımlanan bildiriye de yer verildi. "Komplo" olarak nitelenen tatbikatın amacının, ABD'nin "iflas" tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Asya politikası ile Kuzey Kore'ye karşı yürüttüğü stratejiyi kurtarmak ve Güney Kore'nin içinde bulunduğu yönetim krizinden çıkmasını sağlamak olduğu savunuldu.

Radyonun yorumunda, bir yandan Güney Kore'in tatbikatına sert tepki veren Pyongyang'ın, diğer yandan Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun konusunda verdiği mesaja dikkat çekildi. Yorumda Amerikan basınının, New Mexico Valisi Bill Richardson'un Pyongyang'daki temaslarıyla ilgili Kuzey Koreli yetkililerin nükleer sorunun çözümüne yardımcı olacak bir dizi önlemden söz ettiğini açıkladığına işaret edildi.

Söz konusu önlemler arasında Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler'e nükleer tesislerinde yeniden denetim izin vermesi, ürettikleri 12 bin nükleer yakıt çubuğunun satışı konusunda görüşmelere açık oldukları, ABD ve Güney Kore ile aralarında karma askeri komite kurulması ve Güney Kore ile acil durumlar için kırmızı telefon hattı açılması bulunuyor.

Yorumun sonunda, Kuzey Kore'nin söz konusu önlemlerinin ABD ile ilişkileri normale döndürmeyi amaçladığı, zaten Kore yarımadasındaki siyasi sorunun Pyongyang ile Washington arasındaki bir sorun olduğu görüşüne yer verildi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/583707-guney-Koreden-dev-tatbikat
Başlık: Kuzey Kore kisa menzilli fuze denedi
Gönderen: seyyah - 08 Haziran 2011, 22:15:55
Güney Kore ajansı Yonhap'taki haberde, Kuzey Kore'nin 1,5 yıldır ilk kez füze denediğine dikkat çekildi.

Haberde, Sarı Deniz'de denen füzenin bir KN-06 olduğu belirtildi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı ise konuyla ilgili henüz bir yorumda bulunmadı.
kaynak http://www.haber7.com/haber/20110608/Kuzey-Kore-kisa-menzilli-fuze-denedi.php
Başlık: GUNEY Kore Kuzey Kore SINIRINA FUZE KONUSLANDIRDI
Gönderen: seyyah - 17 Haziran 2011, 14:35:43
Güney Kore'nin, Kuzey Kore sınırına yeniden füze konuşlandırdığı bildirildi.

Yonhap ajansının haberinde, Seul yönetiminin, Kuzey'in geçen kasım ayında sınır bölgesindeki bir adayı bombalamasına karşılık olarak Amerikan yapımı füzeleri konuşlandırdığı belirtildi.

Bombardımanda 4 Güney Koreli yaşamını yitirmişti.

Yonhap'ın askeri kaynaklara dayandırdığı haberde, konuşlandırılan karadan karaya füzelerin yaklaşık 160 kilometre menzilli olduğu kaydedildi.

Benzer bir haber yayımlayan Dong-a Ilbo gazetesi de Güney Kore'nin bu türden 220 füzesi bulunduğunu yazdı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı ise haberleri doğrulamaktan kaçındı
KAYNAK http://www.haber7.com/haber/20110617/Guney-Kore-Kuzey-Kore-sinirina-fuze-konuslandirdi.php
Başlık: GUNEY Kore Kuzey Kore SINIRINA FUZE KONUSLANDIRDI
Gönderen: bostancıbaşı - 19 Haziran 2011, 23:40:30
M270 MLRS ve ATACMS..?
Başlık: GUNEY Kore Kuzey Kore SINIRINA FUZE KONUSLANDIRDI
Gönderen: nightshade - 20 Haziran 2011, 00:26:46
M270 MLRS ve ATACMS..?
Muhtemelen
Başlık: Kuzey Kore Uydu fırlatmaya devam
Gönderen: SKYWOLF - 11 Nisan 2012, 12:32:55
Füzeye Yakıt Doldurma İşlemi Bitti

O füzeye yakıtı doldurdu,dürbünün başına geçti, uçaklar rota değiştiriyor

(http://www.gazeteci.tv/images/haber/1249052484.jpg)

Kuzey Kore'nin fırlatacağı uzun menzilli füzeye yakıt doldurma işlemi bitti. Lider jung'un düğmeye basması bekleniyor dünya alarmda

(http://www.gazeteci.tv/images/other/a9ba71c9fc87cb02ec7f87a4457f403e.jpg)

Genç lider Jung'un Gözleri ufukta olacakları bekliyor

(http://www.gazeteci.tv/images/other/42a9b28e91bc4580e3ae8d395173eefc.jpg)

Füze rampada atışa hazır bekliyor

Kuzey Kore'nin, 12-16 Nisan tarihleri arası fırlatılması beklenen roketi son aşamada. Füzeye yakıt dolduruldu. Ateşleme için büyük lider Jung'un emri bekleniyor. O da sahra dürbünün başına geçti olacakları izlemek için hazır bekliyor.

Pyongyang'ın kuzeyinde yer alan uydu kontrol merkezi direktörü Paek Chang-Ho, "Şu anda yakıt doldurma işlemimiz bitti" açıklamasını yaptı. Paek, yakıt doldurma işleminin yakın bir zamanda tamamlanacağını belirterek, gözlem uydusunun, UHRA-3 füzesine dün yerleştirildiğini teyit etti.

İŞLEM SON SAFHADA
Paek, fırlatma tarihinin "üstleri tarafından belirleneceğini" söyleyerek, "kontrol merkezinin fırlatma işleminin son safhasında olduğunu" belirtti. Kuzey Kore, uzun menzilli roketi fırlatma rampasına yerleştirmişti.

Pyongyang yönetimi, bazı yabancı basın mensuplarının fırlatma hazırlıklarını birinci elden izlemesine izin vermişti.

'BM KARARLARI İHLAL EDİLİYOR'
Kuzey Kore, geçen ay, ülkenin kurucu lideri Kum İl Sung'un 100. doğum gününü kutlama etkinlikleri çerçevesinde bu ay uzaya gözlem uydusu fırlatacağını açıklamıştı. Aralarında ABD, Japonya ve Güney Kore'nin bulunduğu diğer ülkeler, uzun menzilli roket fırlatmanın BM kararlarının ihlali anlamına geleceğini belirterek, Pyongyang yönetiminden bu plandan vazgeçmesini istiyor.

DÜNYA AYAĞA KALKTI
Uluslararası toplum, roketin füze teknolojisi geliştirmek amacıyla kılıf olarak kullanıldığından endişe duyuyor. Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore'nin bu roketle bölge güvenliğini tehdit ettiğini ve roketin düşürüleceğini açıkladı.

FÜZE ABD'YE ULAŞACAK KAPASİTEDE
Amerika Birleşik Devletleri de hazırlıkların derhal durdurulması çağrısı yaptı. Menzili yaklaşık 6 bin kilometre olan füze, ABD’nin Alaska eyaletine erişebilecek kapasiteye sahip. Kuzey Kore'nin füze girişimi, havayollarını da olumsuz etkiledi. Japon ve Filipin havayolları dış hatlarda sefer yapan çok sayıda uçağın rotasını değiştirmek zorunda kaldı. (gazeteci.tv-ntvmsnbc)

http://www.gazeteci.tv/o-fuzeye-yakiti-doldurdudurbunun-basina-gecti-ucaklar-rota-degistiriyor-145247h.htm
Başlık: Füzeye Yakıt Doldurma İşlemi Bitti
Gönderen: Ati - 12 Nisan 2012, 21:29:54
Bu füze teknolojisinden başka hiçbir caydırıcı tarafları yok zaten..
Başlık: Füzeye Yakıt Doldurma İşlemi Bitti
Gönderen: SKYWOLF - 13 Nisan 2012, 08:07:17
Kuzey Kore'nin 'gizemli' roketi denize çakıldı
Kuzey Kore'nin bütün dünyada endişelere sebep olan roketi fırlatıldı
13 Nisan 2012 Cuma, 02:48:16
Kuzey Kore'nin 'gizemli' roketi denize çakıldı

    Gönder

Bütün dünyada endişelere sebep olan Kuzey Kore'nin Unha-3 roketi, ateşlendikten birkaç dakika sonra Kore yarımadasının batı sahili açıklarında düştü. Uzun menzilli roket sadece 120 kilometre havada kalabildi.

Japon NHK televizyonu, Japonya Savunma Bakanlığı'na dayandırdığı haberinde, 120 kilometre uçan roketin havada 4 parçaya ayrıldığını ve denize düştüğünü bildirdi. Güney Kore ordusu, enkazın yarımadanın 200 kilometre açıklarında olduğunu duyurdu. Güney Kore Savunma Bakanlığı, "Bizim ve ABD'nin istihbarat verileri, fırlatma işleminin başarısız olduğu yönünde" açıklamasını yaptı.

 Video için tıklayınız...

Kuzey Amerika Hava Savunma Komuta Merkezi (NORAD), 3 aşamalı fırlatma işleminin bütün aşamalarının başarısız olduğunu açıkladı. Unha-3 roketinin taşıdığı uydunun yörüngeye yerleştirilemediği kaydedildi.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kim Sung-hwan, roketin amacına ulaşamadığını belirterek, "Seul yönetimi, bütün uluslararası baskılara rağmen fırlatmayı iptal etmeyen Kuzey Kore'nin yeni yönetimini şiddetle kınıyor" ifadelerini kullandı.
Roketin fırlatılmasını eski lider Kim İl Sung'un 100. doğum gününe denk getiren Kuzey Kore yönetimi, füze teknolojisi geliştirmek amacıyla roketin kılıf olarak kullanıldığı yönündeki kaygıları 'saçma' olarak nitelendirmiş, uzaya meteoroloji uydusu göndereceğini ileri sürmüştü.

 

CHA
http://www.haberturk.com/dunya/haber/733576-kuzey-Kore'nin-gizemli-roketi-denize-cakildi
Başlık: Kuzey Kore'den yeni bir gövde gösterisi
Gönderen: SKYWOLF - 16 Nisan 2012, 08:13:22
Kuzey Kore'den yeni bir gövde gösterisi
Kuzey Kore, kurucu liderlerinin 100. doğum gününde yeni silahlarını sergilediler.
15.04.2012 - 11:28

Kuzey Kore, kurucu liderleri Kim İl Sung'un 100. doğum gününü büyük bir geçit töreniyle kutladı.
BAŞARIZ ROKET FIRLATMASININ ARDINDAN YENİ FÜZE

Kuzey Kore'nin uzaya uydu göndermek için roket fırlatması, ancak bunun başarısız olmasından iki gün sonra yapılan askeri geçit töreninde yeni bir füze gösterildi.

Foto Galeri için tıklayın...

Japonya ve Güney Kore'deki askeri uzmanlar, füzenin daha önce sergilenenlerden daha büyük olduğunu, ancak bunun kıtalar arası balistik füze olup olmadığını belirlemek için daha iyi incelemek gerektiğini söyledi.
İLK KEZ HALKA HİTAP ETTİ

Törende bir de ilk yaşandı. Kuzey Kore'nin genç lideriKuzey Kore lideri Kim Jong Un, ülkenin kurucu lideri olan dedesi Kim İl Sung'un doğum günü kutlamaları çerçevesinde ilk kez halka hitap etti.

Genç lider, başkent Pyongyang'ın ana meydanında toplanan on binlerce kişiye hitap ettiği konuşmasında, kendisini korkusuz ve dış güçlerden korkmayan bir lider olarak nitelendirdi.

Kim, ordunun ülke yönetimindeki etkin rolünü sürdüreceğini vurguladı.
http://www.ensonhaber.com/kuzey-Koreden-yeni-bir-govde-gosterisi-2012-04-15.html
Başlık: Kuzey Kore Uydu fırlatmaya devam
Gönderen: SKYWOLF - 22 Kasım 2012, 11:59:57
Kuzey Kore Uydu fırlatmaya devam!
'Uydu fırlatma konusunda engel yok'

22 Kasım 2012 Perşembe, 11:32:58

Uydu fırlatmaya devam

(http://im.haberturk.com/galeri/2012/11/22/419433/22fb0685846baa7637e1fe7df5670bcb_k.jpg?1353577689)
Kuzey Kore, uydu fırlatmaya devam edecek. Birleşmiş Milletler'in (BM) genel kurul toplantısında konuşan Kuzey Koreli temsilcinin ülkesinin barışçıl amaçlı uzay çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. Kuzey Kore'nin resmi gazetelerinden Rodong Shinmun'da yayınlanan habere göre, Kuzey Kore uydu fırlatma projelerine devam edecek.

Geçen hafta BM'nin genel kurul toplantısındaki Kuzey Kore temsilcisinin konuşmalarına yer verilen haberde, Kuzey Kore'nin uzay araştırma programına devam edeceği ve bunu barışçıl amaçlarla yapacağı ifade edildi. Gazeteye konuşan Kuzey Koreli diplomat, BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarından daha üstün olan uluslararası hukuka göre uydu fırlatmaları konusunda herhangi bir engel olmadığını söyledi. Geçen nisan ayında başarısız bir uydu fırlatma denemesi yapan Kuzey Kore, tüm dünyanın odağı haline gelmişti. Batı dünyasının eleştirilerine maruz kalan Pyongyang yönetimine en ağır tepki ABD'den gelmişti.

CİHAN

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/796435-uydu-firlatmaya-devam
Başlık: Kuzey Kore'den Güney Kore'ye top Atışı
Gönderen: SKYWOLF - 03 Aralık 2012, 12:52:44
Kuzey Kore'ye Karşı Patriot'lar Hazır

Kuzey Kore'nin füze denemesi yapacağını ilan etmesiyle alarma geçen Japonya, Okinava'ya füzesavar sistemi yerleştirdi.
Haber: Kuzey Kore'ye Karşı Patriot'lar Hazır

Kuzey Kore'nin füze denemesi yapacağını ilan etmesiyle alarma geçen Japonya, ülkenin güneyindeki Okinava'ya Patriot füzesavar sistemini yerleştirdi.

Komünist yönetim, önceki gün yaptığı açıklamada Aralık ayının 10'u ila 22'si günleri arasında füze denemesi yapacağını açıklamıştı. Haberin duyulmasıyla Tokyo'da sıcak saatler yaşanmıştı. Başbakan Yoşihiko Noda, Dışişleri Bakanı Koiçiro Gemba, Savunma Bakanı Satoşi Morimoto ve diğer kabine yetkilileri acil olarak toplandı. Başbakan Noda, bakanların acil durum için bilgi toplamalarını ve gözden geçirmelerini emrini vermişti. Bu toplantının ardından Savunma Bakanı Satoşi Morimoto da üst düzey yetkililerle acil olarak bir araya geldi. Bakanlığın, füze hakkındaki bilgileri gözden geçirdiği ve füzeye karşı nasıl hazırlanacağına yönelik planları incelediği kaydedildi. Planlar arasında füzenin gerekirse düşürülmesi de yer alıyordu. Bu plan çerçevesinde, Okinava'nın pekçok noktasına Patriot füzesavar sistemini yerleştirilmeye başlandı. Yetkililer, füzenin Japonya'ya doğru yönelmesi halinde sistemin aktif hale geleceğine de dikkat çekti. Kuzey Kore'nin geçtiğimiz nisan ayında yaptığı benzer bir denemede uzaya çıkacağı belirtilen füzeler, 150 kilometre yükseldikten sonra Güney Kore açıklarına düşmüştü.

Kuzey Kore'YE BASKI

Füzeye karşı hazırlıklarını sürdüren Japonya, ABD, Güney Kore ve diğer ülkelerle görüşerek Kuzey Kore'yi bu kararından vazgeçirmek için baskı yapmayı hedefliyor. Başbakan Noda, parti yetkilileriyle de bir araya gelerek komünist yönetime karşı ne tür adımlar atılabileceğini gözden geçirdi. Başbakan Noda, Kuzey Kore'li yetkililerle bu hafta içinde yapılacak görüşmeleri de iptal etmişti.

http://www.haberler.com/kuzey-Kore-ye-karsi-patriot-lar-hazir-4139150-haberi/
Başlık: Uydu fırlatmaya devam
Gönderen: SKYWOLF - 09 Aralık 2012, 14:32:10
Kuzey Kore Unha-3 uydusunu 10-22 Aralık tarihleri arasında fırlatmak için hazırlıklara başladı.
Başlık: Uydu fırlatmaya devam
Gönderen: SKYWOLF - 12 Aralık 2012, 18:04:53
Kuzey Kore tartışmalı roketi fırlattı
Kuzey Kore'nin bütün dünyada endişeye sebep olan uzun menzilli roketi fırlatıldı.

12.12.2012 - 05:58

Kuzey Kore, uluslararası uyarılara ve BM Güvenlik Konseyi kararına rağmen uzaya uzun menzilli roket gönderdi. Ülkenin resmi haber ajansı KCNA, roketin başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldığını ve üzerindeki uydunun yörüngeye yerleştirildiğini iddia etti.

KCNA, roketin Kuzey Kore'nin batı sahilindeki uydu fırlatma merkezinden gönderildiğini duyurdu. Roketin bir parçasının fırlatma planında olduğu gibi Filipinler açıklarında düştüğü bildirildi.
DÜNYA UMURUNDA DEĞİL

Babası Kim Jong'un Aralık 2011'de ölmesinin ardından iktidara gelen genç lider Kim Jong Un, Kuzey Kore'nin balistik füze ve nükleer silah hedeflerinin ve agresif politikalarının devam edeceğini bir kez daha gösterdi. Birleşmiş Milletler'in yanı sıra başta ABD, Güney Kore ve Japonya olmak üzere birçok ülke Kuzey Kore'nin bu hamlesini kınaması Kim'in umurunda bile değil..

ABD'DEN AÇIKLAMA

Washington yönetiminden ismi açıklanmayan bir yetkili, "Fırlatmayı fark ettik ve durumu gözlemliyoruz. Gerekli açıklamayı daha sonra yapacağız" dedi.

Ardından Beyaz Saray, Kuzey Kore'nin uzaya uzun menzilli roket göndermesini "bölgesel güvenliği tehdit eden yüksek derecede provokatif bir eylem" olarak niteledi.
RusYA: KABUL EDİLEMEZ

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise Kuzey Kore'nin BM Güvenlik Konseyi'nin 1874 sayılı kararını ihlal ettiği belirtilirken, bu girişimin kabul edilemez olduğu açıklandı.
GÜNEY Kore: SONUÇLARINA KATALACAKSINIZ

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Yung-bak, ulusal güvenlik konseyini acil toplantıya çağırırken Dışişleri Bakanı Kim Sung-hwan, Kuzey Kore'ye uygulamanın sonuçlarına katlanacağı uyarısında bulundu.
ÇİN VE JAPONYA'DAN DA TEPKİ VAR

Japonya Dışişleri Bakanlığı ise BM Güvenlik Konseyi'nin acilen toplanması talebinde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley de uluslararası toplumun genel olarak endişe duyduğu Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze denemesini esefle karşıladıklarını belirtti.
http://www.ensonhaber.com/kuzey-Kore-tartismali-roketi-firlatti-2012-12-12.html
Başlık: Uydu fırlatmaya devam
Gönderen: SKYWOLF - 18 Aralık 2012, 13:34:28
Haberlere göre gönderilen uydu çalışmıyormuş!
Başlık: Uydu fırlatmaya devam
Gönderen: Ice - 18 Aralık 2012, 18:29:29
Az önce canlı yayında yörüngeye oturduğu söylendi..
Vatana millete hayırlı uğurlu olsun..
Başlık: Uydu fırlatmaya devam
Gönderen: SKYWOLF - 18 Aralık 2012, 20:21:46
Az önce canlı yayında yörüngeye oturduğu söylendi..
Vatana millete hayırlı uğurlu olsun..

Galiba yanlış başlığa yazmışsınız. :)
Başlık: Uydu fırlatmaya devam
Gönderen: Ice - 18 Aralık 2012, 21:09:30
Az önce canlı yayında yörüngeye oturduğu söylendi..
Vatana millete hayırlı uğurlu olsun..

Galiba yanlış başlığa yazmışsınız. :)
Evet biraz geç fark ettim :D
Başlık: Kuzey Kore
Gönderen: SKYWOLF - 23 Aralık 2012, 16:58:58
K. Kore füzeleri ABD’yi vurabilecek menzilde

Hürriyet Planet
23 Aralık 2012

'İstese ABD'yi vurabilir'
Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore’nin son roket denemesinin, ülkenin elinde 10 bin kilometreyi aşan menzile sahip roketler olduğunu açığa çıkardığını açıkladı.

Kuzey Kore 10 bin kilometreyi aşan menzilli füzelere sahip olması, ABD’yi vurabilecek kapasitede olduğu anlamına geliyor.

Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, Kuzey Kore’nin son roket denemesinden arta kalan parçalardan ulaştıkları bulgulara göre, ülkenin elindeki roketlerin menzilinin 10 bin kilometreden fazla olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Ancak uzmanlar, ülkenin bir füzeye nükleer bomba yerleştirebilecek teknolojiye sahip olabilmesinin yıllar alacağını kaydediyor.

Kuzey Kore, uluslararası toplumun itirazlarına rağmen, 12 Aralık’ta Unha-3 adlı roketi başarıyla uzaya gönderdiğini açıklamıştı. Kuzey Kore’nin bu roket denemesi ilk kez başarıya ulaşarak, roketteki Kwangmyongsong-3 adlı uydunun yörüngeye oturduğu bildirilmişti.

BM Güvenlik Konseyi, roket atışının Pyongyang'ın 2006 ve 2009 yıllarında yaptığı nükleer testlerin ardından çıkarılan BM kararlarını ihlal ettiğini söyleyerek kınamıştı.

Kuzey Kore'nin nükleer başlık taşıyan uzun menzilli füze geliştirmeyi hedeflediğini söyleyen ABD, Güney Kore ve Japonya, yaptırımların artırılması çağrısında bulunmuştu.

 http://www.hurriyet.com.tr/planet/22219648.asp
Başlık: Kuzey Kore
Gönderen: mavi1991 - 24 Aralık 2012, 01:32:44
Acaba bati fuze denemesi yaptiginda BM kinama yapiyor mu?
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: SKYWOLF - 05 Şubat 2013, 14:11:08
ABD'den Kuzey Kore'ye nükleer tehdidi

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Kuzey Kore'yi nükleer konusunda uyardı..

05.02.2013 - 08:24

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Güney Koreli mevkidaşı Kim Sung-hwan ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Kuzey Kore'nin planladığı nükleer denemeyi yapması durumunda ''Cezasız kalmayacağı'' uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı'ndaki görevine dün başlayan Kerry, Güney Kore Dışişleri Bakanı Kim ile telefon görüşmesi yaptı.
"SONUÇLARINA KATLANACAK"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, görüşmede Kerry ve Kim'in ''Kuzey Kore'nin provokatif eylemlerine devam etmesi durumunda sonuçlarına katlanması gerektiği'' konusunda görüş birliğine vardıklarını açıkladı.

Kuzey Kore, aralık ayında yaptığı uzun menzilli füze denemesinin ardından daha da artırılan uluslararası yaptırımları protesto etmek için nükleer deneme yapacağı tehdidinde bulunmuştu.
BM DE UYARMIŞTI

Birleşmiş Milletler de daha önce 2006 ve 2009 yıllarında nükleer deneme yapan Kuzey Kore'nin üçüncü nükleer denemeyi yapması durumunda daha sert yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını açıklamıştı.

Güney Kore'nin BM Daimi Temsilcisi Kim Sook, New York'taki genel merkezde düzenlediği basın toplantısında Kuzey Kore'nin nükleer deneme alanında yoğun bir çalışma olduğuna ve Kuzey Kore'nin yakında nükleer deneme yapmayı planladığına işaret etti.

Merkezi Washington'da bulunan Bilim ve Uluslararası Güvenlik Enstitüsü ise 28 Ocak'ta alınan uydu fotoğraflarının Kuzey Kore'nin nükleer deneme alanı olarak kullandığı dağ yamacındaki tünellerde yoğun bir etkinlik olduğunu gösterdiğini belirtti.

http://www.ensonhaber.com/abdden-kuzey-Kore'ye-nukleer-tehdidi-2013-02-05.html (http://www.ensonhaber.com/abdden-kuzey-Kore'ye-nukleer-tehdidi-2013-02-05.html)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: SKYWOLF - 12 Şubat 2013, 14:29:32
Dünya ayağa kalktı
İşte liderlerin nükleer yorumları...

(http://img03.blogcu.com/images/d/i/n/dingildana/ca2a698c0e843af4d21a4eb690099dea_1286009341.jpg)

12 Şubat 2013 Salı, 13:36:32Güncelleme: 13:48:36   
İşte liderlerin nükleer yorumlarumları...

Nükleer deneme yaptığını kabul eden Kuzey Kore'ye bütün dünyadan tepki yağdı. İste liderlerin açıklamaları...

UAEK Başkanı: Kuzey Kore, BMGK'nın tüm kararlarını ihlal etti

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu(UAEK) Başkanı Yukiya Amano, Kuzey Kore yönetiminin üçüncü kez nükleer silah denemesi yapmasından "ciddi kaygı duyduğunu" ve BMGK'nın ilgili tüm kararlarının ihlal edildiğini söyledi.

Uluslararası toplumun çağrılarına rağmen Kuzey Kore yönetiminin nükleer silah üretimini durdurmamakta ısrar ettiğini ifade eden Amano, nükleer silah denemesiyle BM Güvenlik Konseyi'nin tüm kararlarının ihlal edilmiş olduğunu söyledi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe; Son derece üzücü

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Kuzey Kore'nin nükleer denemesini "son derece üzücü" olarak değerlendirdi.

Abe, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığını doğrulaması üzerine, söz konusu denemenin, BM Güvelik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini belirterek Kuzey Kore'yi kınadıklarını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı; Kınıyoruz!

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Kuzey Kore'nin bu hareketini kınıyoruz. Denemeyi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali olarak görüyoruz." denildi.

Rusya Savunma Bakanlığı nükleer denemenin 7 kilotonun üzerinde olduğu bilgisini verdi. Interfax'a konuşan kaynak, "Bir patlama oldu. Bu 7 kilotondan büyük." dedi.

Beyaz Saray; Provakatif bir eylem

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Kuzey Kore’nin yeni nükleer denemesi ABD’nin güvenliğini ve uluslararası barışı tehdit eden “provakatif bir eylem” olarak tanımlandı. ABD’nin ve müttefiklerinin güvenliğini sağlamak adına gerekli adımların atılacağı sözünü veren Başkan Obama, nükleer denemelerin Kuzey Kore’yi daha güvenli bir hale getirmek yerine ülkeyi daha izole ve fakir bir konuma düşürdüğü yorumunu da yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı; Gerginliği daha fazla artıracak adımlar atmaktan kaçınılsın

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, üçünü nükleer denemesini gerçekleştiren Kuzey Kore'yi kınadı. Fransız lider, Kuzey Kore'ye güçlü bir cevap için BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle çalıştıklarını söyledi.

François Hollande, Kuzey Kore'yi vakit geçirmeden, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirerek balistik füze ve nükleer programını bir daha geri dönülmeyecek şekilde ortadan kaldırmaya davet etti. Hollande, Pyongyang yönetiminden bölgedeki gerginliği daha fazla artıracak adımlar atmaktan kaçınmasını da istedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague;U luslararası güvenliğe tehdit oluşturuyor

Hague yaptığı açıklamada, denemenin BM Güvenlik Konseyi'nin 1718, 1874 ve 2087 sayılı kararlarının ihlali anlamına geliğini belirterek, "Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik füze geliştirmesi, uluslararası ve bölgesel güvenliğe tehdit oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

Bu tip denemelerin bölgesel gerginliği artıracağını da vurgulayan Hague, İngiltere'nin bu gelişmeye nasıl bir cevap verileceği konusunu Güvenlik Konseyi'ndeki ortaklarıyla görüşeceğini belirtti.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/819398-dunya-ayaga-kalkti (http://www.haberturk.com/dunya/haber/819398-dunya-ayaga-kalkti)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: SKYWOLF - 12 Şubat 2013, 14:33:15
Deprem böyle görüntülendi

Çevreye zarar vermeden nükleer denemeyi yaptık dedi ama...

12 Şubat 2013 Salı, 12:04:19Güncelleme: 12:52:56   
Çevreye zarar vermeden nükleer denemeyi yaptık dedi ama...
Deprem böyle görüntülendi! Kuzey Kore'de nükleer bomba denemesi sonrası meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem amatör kamera...


Güney Kore Deprem Araştırma Merkezi, bugün yerel saat ile 11.47’de sarsıntı meydana geldiğini duyurdu. Büyüklüğü 4.9 ila 5.1 arasında olan sarsıntının nükleer denemenin etkisiyle gerçekleştiği ifade edildi. Güney Kore Savunma Bakanlığı, sarsıntının sebebinin nükleer deneme olduğunu açıkladı. Kuzey Kore ise yerel saat ile 02.43’de nükleer deneme yaptıklarını duyurdu.

 Deprem böyle görüntülendi >> http://video.haberturk.com/haber/video/deprem-boyle-goruntulendi/83306 (http://video.haberturk.com/haber/video/deprem-boyle-goruntulendi/83306)

İddiaların aksine Kuzey Kore televizyonu, başarılı bir şekilde nükleer deneme yaptıklarını duyurdu.

Kanal, Savunma Teknoloji Müsteşarlığı tarafından yeraltı nükleer deneme merkezinde 3. nükleer denemenin başarılı bir şekilde gerçekleştiklerini duyurdu. Diğer nükleer denemelere göre güçlendirilmiş nükleer başlığın kullanıldığına dikkat çeken Kuzey Kore televizyonu, kullanılan maddelerden dolayı çevreye zarar vermeden nükleer denemeyi yaptıklarını söyledi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/819364-deprem-boyle-goruntulendi (http://www.haberturk.com/dunya/haber/819364-deprem-boyle-goruntulendi)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: SKYWOLF - 16 Mart 2013, 16:25:46
(http://1.bp.blogspot.com/-TFowOWzVIuo/UURfQwwxP4I/AAAAAAAAvZY/fN5S2ZkU8oc/s1600/20130315191341_1.jpg)

(http://3.bp.blogspot.com/-yCuETV7GGbg/UURfM6OY4PI/AAAAAAAAvZA/6GskH0qKlLY/s1600/20130315191505.jpg)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: SKYWOLF - 16 Mart 2013, 16:27:33
(http://4.bp.blogspot.com/-EcTVOGjPZw4/UURfMwAGn9I/AAAAAAAAvY8/m3CH97UBiQw/s1600/20130315191522.jpg)

(http://1.bp.blogspot.com/-BLZnf012ykI/UURfNMLczhI/AAAAAAAAvZM/QbRROcHNtzc/s1600/20130315191532.jpg)

(http://3.bp.blogspot.com/-BKotjUVY3hw/UURfQ-BBb9I/AAAAAAAAvZc/9Zo9iAxcotg/s1600/20130315191341_2.jpg)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: SKYWOLF - 16 Mart 2013, 16:28:25
(http://1.bp.blogspot.com/-cUinGqq2VZI/UURfROxyvLI/AAAAAAAAvZg/WrsOan4lSig/s1600/20130315191341_3.jpg)

(http://1.bp.blogspot.com/-NzgFyEcGI0g/UURfg81p9_I/AAAAAAAAvZ0/z6yEQYaeL18/s1600/20130315191341_4.jpg)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: SKYWOLF - 30 Mart 2013, 14:55:26
Şaşırtan Photoshop Hilesi

Dünyann en çok tartışılan ülkesi Kuzey Kore, Photoshop hileleri ile dünyayı kandırmaya devam ediyor!
30 Mart 2013 12:59
   
Haber: Şaşırtan Photoshop Hilesi!

(http://www.haberler.com/haber-resimleri/980/sasirtan-photoshop-hilesi-4478980_o.jpg)

Ordunuzun, savaş uçaklarınızın ve donanmanızın görenlere korku salmasını istiyorsanız çok fazla uğraşmanıza gerek yok; biraz Photoshop bilmeniz yeterli.

İran'ın güldüren Photoshop hilelerinin ardından yeni ortaya çıkan Kuzey Kore donanmasına ait görüntülerde de Photoshop'un izine rastlandı. Yukarıda gördüğünüz fotoğraftaki hovercraft filosundaki modellerin birbirine aşırı derecede benzemesi şüphe uyandırıyor.

HOVERCRAFT'LAR KLON ÇIKTI

Korean Central News Agency tarafından medyaya sağlanan fotoğrafta arka plandaki iki hovercraft'ın ve öndeki hovercraft'ların kopya olduğu anlaşılıyor.

Aslında fotoğraflardaki düzenlemenin başarısız olduğunu söyleyemeyiz. Ancak biraz daha fazla zaman ayırarak araçlar daha farklı hale getirilebilirdi.

http://www.haberler.com/sasirtan-photoshop-hilesi-4478980-haberi/ (http://www.haberler.com/sasirtan-photoshop-hilesi-4478980-haberi/)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: SKYWOLF - 30 Mart 2013, 14:57:04
Kuzey Kore Savaş Durumuna Geçti

Deutsche Welle
Kuzey Kore, Güney Kore ile savaş durumuna geçtiğini duyurdu.

(http://www.haberler.com/haber-resimleri/898/kuzey-Kore-savas-durumuna-gecti-4478898_4741_o.jpg)

Kuzey Kore, Güney Kore ile savaş durumuna geçtiğini duyurdu. Buna karşılık Güney Kore bu tehdidin yeni bir durum olmadığını bildirdi.

Kuzey Kore hükümeti, iktidardaki İşçi Partisi ve ilgili kuruluşların yaptığı ortak açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin artık savaş yönetmeliğine göre düzenleneceği belirtildi. Kuzey Kore haber ajansı KCNA tarafından bugün yayımlanan açıklamada, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki kara ve deniz sınırı yakınlarındaki her türlü askeri provokasyonun "çatışma ve nükleer savaşa" yol açacağı ifade edildi.

Güney Kore: 'Tehditler yeni değil'

Buna karşılık Güney Kore, "tehditlerin yeni olmadığını" bildirdi. Güney Kore Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin tutumu, "provokasyon içeren bir dizi tehdidin" bir parçası olarak nitelendirildi. Ayrıca ortak sınırda olağanüstü askeri hareketlilik gözlenmediği belirtildi.

Batılı ülkelerin tepkisi

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, "tehditleri ciddiye aldıklarını ve müttefikleri Güney Kore ile iletişim halinde olduklarını" belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Bild gazetesinde yayımlanan makalesinde, Kuzey Kore'nin tehditlerini "bölge barışı için ciddi bir tehlike olarak" nitelendirdi. Westerwelle, "Kuzey Kore'nin ateşle oynadığı bu sorumsuz oyuna son vermesi gerektiğini" ifade etti.

Rusya ise tarafları itidalli olmaya çağırdı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kuzey ve Güney Kore'nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri'nin de sorumluluğun bilincinde ve itidalli olması gerektiği kaydedildi.

Yıllardır süren savaş durumu

Kuzey Kore hükümetinin 12 Mart'ta yaptığı nükleer denemenin ardından, bölgede tansiyon yükselmişti. Geçtiğimiz günlerde, Kuzey Kore yönetimi Güney Kore ile yapılan ateşkesin geçerliliğini yitirdiğini bildirmişti. İki ülke arasında 1953'te sona eren savaş sonrasında ateşkes ilan edilmiş, ancak barış antlaşması imzalanmamıştı. Bu nedenle, iki ülke arasında teknik olarak savaş durumu hakim.

http://www.haberler.com/kuzey-Kore-savas-durumuna-gecti-4478898-haberi/ (http://www.haberler.com/kuzey-Kore-savas-durumuna-gecti-4478898-haberi/)
Başlık: Ynt: Çin Silahlı Kuvvetleri
Gönderen: Destinyy - 07 Nisan 2013, 01:38:19
Tam olarak kesin olmamakla birlikte..; Çin'den K.Kore ordusuna gönüllü katılımlar olmaya başladı...

Çin ordusu Amerikan'ın stealth adımına karşılık K.Kore sınırına kısa dalga radarlarını konuşlandırdı... (Çok küçük cisimleri algılamakta usta[F-22 tabiki küçük değil fakat RCS değerleri malum :) ] )
Başlık: Kuzey ve Güney Kore sınırında çatışma
Gönderen: SKYWOLF - 20 Ağustos 2015, 14:17:43
Kuzey ve Güney Kore sınırında çatışma
hurriyet.com.tr 20 Ağustos 2015
İki ülke arasında çatışma

Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap, abonelerine geçtiği bir son dakika haberinde Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye bağlı askeri birliğe ateş açtığını bildirdi. Kuzey Kore sınırda propaganda yayını yapan Güney Kore'yi uyararak 48 saat süre verdi.

Kuzey Kore, sınırda rejim karşıtı propaganda yapan Güney Kore'ye ait hoparlör sistemini roketle vurdu. Seul’dan yetkililerin yaptığı açıklamada açılan ateşe "onlarca top atışı" ile karşılık verildiği bildirildi.

Top mermisinin düştüğü bölgede kimse zarar görmezken, sınır bölgesinde yaşayan halkın tahliye edildiği bildirildi.

Kuzey Kore UYARDI: 48 SAATİNİZ VAR
Kuzey Kore propaganda yayınını 48 saat içinde sonlandırması için Güney'i uyardı. Reuters'ın bildirdiğine göre Kuzey Kore, yayın kesilmezse askeri müdahalede bulunacağına dair uyarıda bulundu.

Güney Kore hükümeti, Milli Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü toplanacağını duyurdu.

Ortak sınırda bu ay başında patlayan bir mayının iki Güney Koreli askerin ağır yaralanmasına yol açması, taraflar arasındaki gerilimi tırmandırmıştı. Kuzey Kore, patlayan mayınların kendileri ile bir ilgisi olmadığını açıklamış, Güney Kore ise askerlerine verilen zararın karşılıksız kalmayacağını duyurmuştu.

Güney Kore "misillime operasyonu" çerçevesinde sınırda dev hoparlörlerle propaganda çalışması başlatmış, Kuzey hoparlörün susmaması halinde vuracağı uyarısında bulunmuştu. Pyongyang böylece tehdidini fiiliyata dökmüş oldu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29859791.asp (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29859791.asp)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: Tuco - 24 Ağustos 2015, 11:27:56
Kişisel fikrim bir gün Kuzey Kore haddini aşacak ve birkaç gün içerisinde Güney Kore, Kuzey Kore ordusunu dağıtmış olacak.İş, savaş noktasına geldiğinde Kuzey Kore halkının da diktatörlerine destek vereceğini sanmıyorum,Diktatör baskısından kurtulma fırsatını yakaladıklarında,güneyin refahını da göz önünde bulundurarak Güney'e meyledebilirler.
Başlık: Güney ve Kuzey Kore uzlaştı
Gönderen: SKYWOLF - 25 Ağustos 2015, 14:28:18
Güney ve Kuzey Kore uzlaştı
AA 25 Ağustos 2015
Güney ve Kuzey Kore uzlaştı

(http://img.hurriyet.com.tr/_np/6292/30976292.jpg)

Kuzey ve Güney Kore'yi çatışmanın eşiğine getiren son gerginlik uzlaşmayla sona erdi. Kuzey Kore, iki Güney Kore askerinin yaralandığı mayın patlamasıyla ilgili "üzüntüsünü bildirdi". Güney Kore de Kuzey Kore karşıtı propaganda yayınını durduracağını açıkladı.

Güney Koreli ve Kuzey Koreli yetkililerin, son günlerde yarımadada artan gerilimin yatıştırılması için başlattıkları görüşmelerde uzlaşmaya vardığı bildirildi.

(http://img.hurriyet.com.tr/_np/3350/30933350.jpg)

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansında yer alan haberlerde, cumartesi gününden beri sınırdaki Panmunjom köyünde Güney ve Kuzey Koreli yetkililer arasında yapılan görüşmelerin uzlaşmayla sona erdiği kaydedildi.
     
Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Kim Kwan-jin, yaptığı açıklamada, Pyongyang yönetiminin bu ay başında iki Güney Kore askerinin yaralandığı mayın patlamasıyla ilgili "üzüntüsünü bildirdiğini" söyledi.
     
Kim, buna karşılık Güney Kore'nin ülkesinin sınırda yaptığı Kuzey Kore karşıtı propaganda yayınını salı günü öğleden sonra durduracağını açıkladı.

Devlet Başkanı Park Geun-hye, ülkesinin sınırda yaptığı Kuzey Kore karşıtı propaganda yayınını durdurması için Pyongyang yönetiminin özür dilemesini istemişti.
     
Güney Kore'deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı, 4 Ağustos'ta Kore devletleri arasındaki dört kilometrelik sınır bölgesinde Güney Koreli iki askerin ağır yaralanmasına neden olan patlamadan Kuzey Kore'yi sorumlu tutmuştu. Bunun üzerine Güney Kore, 11 yıl sonra sınır bölgesinde Pyongyang karşıtı propaganda yayını yapmaya başlamış, Kuzey Kore de Güney'i propaganda yayınını sonlandırmaması halinde hava saldırıları yapmakla tehdit etmişti.
     
Güney ve Kuzey Kore arasında perşembe günü karşılıklı top ateşi açılmış ve sınır bölgesinde yaşayan halk tahliye edilmişti. İki ülkeden üst düzey yetkililer, yarımadada artan gerilimi yatıştırmak amacıyla cumartesi günü sınır bölgesindeki Panmunjom köyünde görüşmelere başlamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29894315.asp (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29894315.asp)
Başlık: Kuzey Kore: Daha fazla nükleer silah üreteceğiz
Gönderen: SKYWOLF - 15 Eylül 2015, 13:37:12
Kuzey Kore: Daha fazla nükleer silah üreteceğiz
BBC Türkçe 15 Eylül 2015
Kuzey Kore: Daha fazla nükleer silah üreteceğiz

Kuzey Kore nükleer yakıt üretiminin teknolojik modernizasyonla yeniden başlatıldığını açıkladı.

Devlet haber ajansı KCNA, ülkenin nükleer silahlarının 'hem nitelik hem de nicelik' olarak güçlendirileceğini belirtti.

Açıklamada "Kuzey Kore ABD'nin tehditlerine nükleer silahlarla karşılık vermeye her an hazır durumdadır" deniyor.

Kuzey Kore'nin Yongbyon nükleer reaktörü 2007 yılında faaliyetlerini durdurmuştu. Ancak Kuzey Kore yönetimi 2013'te reaktörün tekrar aktif hale getirileceğini açıkladı.

Associated Press haber ajansına konuşan uzmanlar, Kim Jong-un yönetiminin nükleer silah kozunu kullanarak Washington üzerine yaptırımların gevşetilmesi için baskı yapmayı amaçladığı görüşünde.

Kuzey Kore'den dün gelen bir açıklamada da ülkenin uzun menzilli füze kapasitesinin geliştirildiği ve yeni uyduların da faaliyete hazır olduğu belirtilmişti.
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/30076273.asp (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/30076273.asp)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: ATA-Türk - 04 Ekim 2015, 23:48:21
Cin´ler ve ABD Korelileri bölmekte anlasmislar, Kore savasindan.

Koreliler bunu anlamak istemiyorlar. Güneydekileri Kuzeyin yükünden ve sefilliginden korkuyor. Kuzey ise Güney´in kendilerini isgal Edip imha edeceklerini düsünüyor.

Burda suclu Güney Koredir. Bencillikten Kuzeyi Cin´in kollarina itiyorlar.
Başlık: Kuzey Kore: Nükleer tesiste yeni tünel
Gönderen: SKYWOLF - 03 Aralık 2015, 15:29:35
Kuzey Kore: Nükleer tesiste yeni tünel
BBC Türkçe03 Aralık 2015 - 11:25:45
Kuzey Kore: Nükleer tesiste yeni tünel

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/620x350/5660047a67b0a922106b0a3d.jpg)

ABD’de saygın bir düşünce kuruluşu, uydu görüntülerine dayanarak Kuzey Kore’nin nükleer tesislerinde yeni bir tünel inşa etmekte olduğunu öne sürdü.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5660048767b0a922106b0a3f)

Jon Hopkins Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi ABD-Kuzey Kore Enstitüsü’ne ait 38 North adlı internet sitesine yer alan habere göre bu sonuca Nisan ve Kasım ayları arasındaki uydu görüntüleri incelendikten sonra varıldı.

Habere göre fotoğraflar, Punggye-ri nükleer tesisindeki yeni bir alanda çalışma başlatıldığına işaret ediyor.

Ancak haberde, yakında yeni bir nükleer denemenin yapılacağına dair bir işaret olmadığı belirtiliyor.

Kuzey Kore, 2006, 2009 ve 2013’te Punggye-ri’de yeraltında toplam üç nükleer deneme gerçekleştirmişti.

Kuzey Kore’nin nükleer programı, bazı ülkeleri endişelendiriyor.

Haberde, son görüntülerde tespit edilen tünelin, daha önceki denemelerin yapıldığı alandan ayrı bir yerde olduğu belirtiliyor,

“Yakında nükleer deneme yapılacağına dair bir belirti olmamasına rağmen, yeni tünel Kuzey Kore’nin, istemesi halinde önümüzdeki yıllarda yeni testler yapmasına imkân verecek” deniyor.

Kuzey Kore hükümeti, Eylül’de Yongbyon nükleer tesisindeki reaktörün normal faaliyetlerine yeniden başladığını duyurmuştu.

Kuzey Kore’nin nükleer silahlarına plütonyum buradan sağlanıyor.

Yongbyon 2007’de kapatılmıştı. Ancak Kuzey Kore üçüncü nükleer denemeden sonra, bölgesel gerilimin tırmandığı bir ortamda, tesisin yeniden devreye sokulacağını açıklamıştı.
http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-nukleer-tesiste-yeni-tunel-40022231 (http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-nukleer-tesiste-yeni-tunel-40022231)
Başlık: Kuzey Kore: Hidrojen bombası ürettik
Gönderen: SKYWOLF - 10 Aralık 2015, 15:11:36
Kuzey Kore: Hidrojen bombası ürettik
hurriyet.com.tr10 Aralık 2015 - 13:08:42
Kuzey Kore: Hidrojen bombası ürettik

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/620x350/56695bb967b0a913d0d80a9d.jpg)

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, hidrojen bombası ürettiklerini öne sürdü. Uzmanların şüpheyle yaklaştığı bu gelişme bağımsız kaynaklarca doğrulanırsa; Kuzey Kore, nükleer nükleer silah gücünü artırma yolunda büyük bir adım atmış olacak.

Kim Jong-un, başkent Pyongyang’daki bir askeri müzeyi gezerken yaptığı açıklamada, dedesi Kim Il-sung’un çalışmaları sayesinde Kuzey Kore’nin “kendi atom ve hidrojen bombalarını patlatmaya hazır, nükleer silah sahibi güçlü bir devlet” haline geldiğini söyledi.

Kim, Kuzey Kore’nin askeri sanayiini etkin bir şekilde geliştirmeye de devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Ancak Kuzey Kore'nin, atom bombasından daha büyük bir etkiye sahip olan hidrojen bombasını ürettiğine dair açıklama, hem Güney Kore hem de uluslararası uzmanlar tarafından inandırıcı bulunmadı.

Yonhap haber ajansına konuşan Güney Koreli bir istihbarat yetkilisi, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası ürettiğine ilişkin hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-hidrojen-bombasi-urettik-40025250 (http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-hidrojen-bombasi-urettik-40025250)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: tumucin - 10 Aralık 2015, 21:53:36
Cin destekli  ülke  bol bol reklam
Başlık: Kuzey Kore: İlk hidrojen bombası denemesini başarıyla gerçekleştirdik
Gönderen: SKYWOLF - 06 Ocak 2016, 08:28:19
Kuzey Kore: İlk hidrojen bombası denemesini başarıyla gerçekleştirdik
BBC Türkçe06 Ocak 2016 - 07:19:00
Kuzey Kore: İlk hidrojen bombası denemesini başarıyla gerçekleştirdik

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/620x350/568ca45a67b0a9521491b587.jpg)

Kuzey Kore, nükleer merkezi yakınlarında sarsıntı tespit edilmesinin ardından yaptığı açıklamada 'başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptıklarını' duyurdu.

Kuzey Kore resmi televizyon kanalından yapılan açıklama, Punggye-ri adlı nükleer merkez yakınlarında 5.1 büyüklüğünde sarsıntı tespit edilmesinden saatler sonra geldi.

DÜNYA AYAĞA KALKTI! TEPKİ YAĞIYOR...
DÜNYA AYAĞA KALKTI! TEPKİ YAĞIYOR...
Kuzey Kore'nin 2006 yılından bu yana Punggye-ri'de üç yer altı nükleer deneme yaptığı düşünülüyor.

Kuzey Kore resmi televizyon kanalında denemeyi duyuran spiker, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin ilk hidrojen bombası denemesi 6 Ocak 2016'da saat 10.00'da başarıyla gerçekleştirilmiştir" dedi.

Kuzey Kore, dördüncü nükleer denemesini yaptığını ifade ettiği yazılı açıklamasında ayrıca, "ABD'nin düşmanca politikalarına karşı kendisini korumak için nükleer programını güçlendirmeye devam edeceğini" belirtti.

Resmi haber ajansından duyurulan açıklamada Pyongyang'ın 'ABD'nin saldırgan tutumunu koruduğu sürece nükleer programından vazgeçmeyeceği' kaydedildi.

Kuzey Kore, 'sorumluluk sahibi bir nükleer devlet' gibi hareket edeceğini ve 'egemenliği ihlal edilmediği sürece nükleer silahlarını kullanmayacağını' söyledi.

Kuzey Kore resmi televizyon kanalı, Pyongyang'ın ilk hidrojen bomba denemesinin 'başarılı olduğunu' duyurdu.

Hidrojen bombası nedir?

Füzyon reaksiyonu esasına dayalı hidrojen bombasının patlama gücü, atom bombasından daha kuvvetli.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçen ay Pyonyang'ın hidrojen bombası geliştirdiğini iddia etmişti, uzmanlar ise bu söyleme kuşkuyla yaklaşmıştı.

Hidrojen bombası, hidrojen izotopları (yerdeşleri) arasındaki nükleer füzyon tepkimesinin oluşturduğu enerjinin, denetimsiz biçimde patlayarak açığa çıkmasıyla oluşan bir silah.

Bu silah, 1958 yılında ABD tarafından geliştirildi.

'Termonükleer silah' olarak da bilinen hidrojen bombası, daha az radyoaktif serpinti yaydığı için 'temiz bomba' olarak da bilinir. Ancak atom bombalarına kıyasla çok daha güçlüdür.
http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-ilk-hidrojen-bombasi-denemesini-basariyla-gerceklestirdik-40036239 (http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-ilk-hidrojen-bombasi-denemesini-basariyla-gerceklestirdik-40036239)
Başlık: Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesine dünyadan tepki yağıyor
Gönderen: SKYWOLF - 06 Ocak 2016, 08:29:34
Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesine dünyadan tepki yağıyor
hurriyet.com.tr06 Ocak 2016 - 07:46:00
Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesine dünyadan tepki yağıyor

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/620x350/568cb14967b0a9521491b5ed.jpg)

Kuzey Kore hidrojen bombası denemesi yaptığını açıkladı, dünya ayağa kalktı! Bu gelişme üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin acil toplantı yapacağı öne sürülürken, ülkelerden tepki üzerine tepki geliyor.

Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Örgütü'nden Lassia Zerbo tarafından yapılan açıklamada, "Kore Yarımadası'nda olağan dışı bir hareketlilik tespit edildiği" aktarıldı. Nükleer denemeleri izleyen örgütün açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Uluslararası izleme sistemimiz, Kore Yarımadası'nda, 41.23 enlemi, 129.10 derece boylamında olağan dışı bir sismik etkinlik tespit etti. Haritadaki yer, Kuzey Kore'nin kuzeydoğu dağlarında bulunan ve nükleer denemelerini yaptığını iddia ettiği Pyunggye-ri test alanındaki merkez üssüne karşılık geliyor."

DÜNYADAN TEPKİ YAĞIYOR

Reuters'a adının gizli kalması kaydıyla konuşan bir diplomat, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bu gelişmeyi değerlendirmek üzere bu sabah toplantı yapmayı planladığını söyledi. Bir başka yetkili ise toplantının kapalı kapılar ardından gerçekleştirileceğini aktardı.

Kuzey Koreliler, Pyongyang Tren İstasyonu'ndaki ekranlarda hidrojen bombası denemesinin açıklandığı haber bültenini izliyor.

SEUL
Güney Kore'den ise "aralarında Birleşmiş Milletler yaptırımlarının da aralarında bulunduğu tüm muhtemel önlemleri alacağız" açıklaması geldi.

TOKYO
Japonya Başbakanı Şinzo Abe de Kuzey Kore'nin hamlesini "ülkesinin güvenliğine tehdit" olarak değerlendirirdi. Abe, "Kesinlikle buna izin veremeyiz ve şiddetle kınıyoruz. Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanmaya meydan okumasına karşı sert yanıt vereceğiz" dedi.

WASHINGTON
ABD'den gelen açıklamada ise "Kuzey Kore tarafından yapılan provokasyona gereken yanıtın verileceği" belirtildi. Pyongyang'a uluslararası zorunluluklara ve taahhütlere riayet edilmesi çağrısında bulunan Beyaz Saray, nükleer deneme iddiasını henüz doğrulayamadıklarının da altını çizdi.

http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore'nin-hidrojen-bombasi-denemesine-dunyadan-tepki-yagiyor-40036241 (http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore'nin-hidrojen-bombasi-denemesine-dunyadan-tepki-yagiyor-40036241)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: мคяครℓเ - 06 Ocak 2016, 14:54:31
Her istedigini yapip deniyor K.Kore. elindeki denizaltilar bile eski olmasina ragmen nukler fuze firlatma kapasitesi var bu bile buyuk caydiricilik zaten basli basina. Daha biz F2000 maketini bile goremedik.
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: tumucin - 06 Ocak 2016, 22:00:12
Eger bir ülke denetmiyor  kapali kutu ise ozaman o ülkeden korkulur

Kore bunu yapiyor
Başlık: Kuzey Kore
Gönderen: мคяครℓเ - 06 Ocak 2016, 23:19:46
Elindeki silahlar eskide olsa. Rusya dan Su serisi ucaklarla ilgileniyor K.Kore ama neden Cin den daha ucuz olan jf17 ucagindan almamasini anlamiyorum belki Çin in yeni uretme pesinde oldugu j20,j31 gibi ucaklar mi var aklinda acaba.
Başlık: Kuzey Kore...
Gönderen: мคяครℓเ - 10 Ocak 2016, 14:46:16
(http://savunmaveteknoloji.com/wp-content/uploads/2016/01/ap_831852902150_9e9c56017a33b41a6e1c45307a8452a1.nbcnews-ux-2880-1000.jpg)
ABD’den Kuzey Kore’ye B-52’li gözdağı!

Kuzey Kore’nin çarşamba günü hidrojen bombası denediğini duyurmasının ardından, ABD’ye ait nükleer silah taşıma kapasiteli bir B-52 bombardıman uçağı, Güney Kore hava sahasında alçak uçuş yaptı.

Büyük Okyanus’taki Guam Adası’nda bulunan hava üssünden kalkan B-52 bombardıman uçağına ABD’ye ait F-16 ile Güney Kore’ye ait F-15 savaş uçaklarının eşlik ettiği, Güney Kore’deki Osan Hava Üssü civarında alçak uçuş yaptığı, daha sonra uçağın Guam’a geri döndüğü belirtildi.
http://savunmaveteknoloji.com/abdden-kuzey-Kore'ye-b-52li-gozdagi/ (http://savunmaveteknoloji.com/abdden-kuzey-Kore'ye-b-52li-gozdagi/)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore
Gönderen: kugos - 10 Ocak 2016, 14:51:39
Halkının karnını doyurmaktan aciz, tam bir despot  diktatörlük. Yalnız dış destek olmadan bu tür iktidarların ayakta kalması mümkün değil. Çin bu herifleri saldırı köpeği olarak kullanma peşinde olabilir mi?
Başlık: Kuzey Kore uzaya uydu fırlattı
Gönderen: SKYWOLF - 07 Şubat 2016, 13:06:07
Kuzey Kore uzaya uydu fırlattı
AA
07 Şubat 2016 - 09:38:00
Kuzey Kore uzaya uydu fırlattı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/620x350/56b6f765c03c0e5fa4fc7a9a.jpg)

Kuzey Kore, uzun menzilli füze ile uzaya uydu fırlattığını açıkladı. Uluslararası tepkilere aldırış etmeyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, uydu bahanesiyle balistik füze teknolojisi denemesi yapmaya çalışmakla suçlanıyor.

Kuzey Kore devlet televizyonu, Kwangmyongsong-4 (Parlayan Yıldız-4) adlı uydunun başarılı şekilde belirlenen yörüngeye oturduğunu duyurdu.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, olayı "tolere edilemeyecek derecede provokatif" olarak nitelendirdi. Japonya Başbakanı Şinzo Abe, "Halkımızın tam güvenliğini korumak için eyleme geçeceğiz" diye konuştu.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/56b6f780c03c0e5fa4fc7a9e)
Kim, roketin fırlatılmasını böyle izledi.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/56b6f780c03c0e5fa4fc7a9c)
Kuzey Koreliler, meydanlara kurulan dev ekranlardan gelişmeleri takip etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying ise "Kuzey Kore'nin uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen uydu fırlatma işlemini gerçekleştirmesinden üzüntü duyulduğu" yönündeki Pekin'in tepkisini dile getirdi ve taraflara "itidal" çağrısında bulundu.

Tokyo yönetimi, roketten ayrılan dört parçanın Pasifik Okyanusu'na düştüğünün tespit edildiğini belirtti. Güney Kore ve Japonya sınırları içinde ise henüz hasar tespit edilmedi.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/56b6f7cac03c0e5fa4fc7aaa)

“MENZİLİ 10 BİN KM”

Çin resmi basınında çıkan haberlere göre, Washington yönetimi, uyduyu yörüngede takip etti ancak ABD ve müttefikleri için "tehdit oluşturmayacağı" beyanında bulundu. Kuzey Kore, uyduyu taşıyan füzenin 10 bin kilometre menzile sahip olduğunu, ABD topraklarına ulaşacak yeterlilikte olduğunu savundu.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/56b6f800c03c0e5fa4fc7aac)

Kuzey Kore, salı günü Uluslararası Denizcilik Örgütü ve Uluslararası Haberleşme Birliği'ne 8-25 Şubat'ta uydu fırlatma denemesi yapacağını bildirmişti. Ancak Güney Kore Savunma Bakanlığı, Pyongyang yönetiminin takvimi öne çektiğini öne sürmüştü.

Dördüncü nükleer denemesini 6 Ocak'ta yaparak hidrojen bombasını test eden Pyongyang yönetimi, dünya yörüngesine gözlem uydusu göndermeyi planladığını açıklamıştı. Uluslararası çevreler, Kuzey Kore'yi uydu bahanesiyle balistik füze teknolojisi denemesi yapmaya çalışmakla suçluyor.

BM’DEN ACİL TOPLANTI KARARI
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kuzey Kore'nin BMGK kararlarına rağmen yeni bir uzun menzilli füze denemesi yapması üzerine acil toplanacak.

ABD Strateji Komutanlığı'nın (USSTRATCOM) Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze fırlattığını bildirmesinin ardından 15 ülkeden oluşan BMGK üyeleri ABD, Japonya ve Güney Kore tarafından acil toplantıya çağrıldı.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/56b6f780c03c0e5fa4fc7aa0)

BM Genel Sekreteri'nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Jeffrey Feltman'ın bir brifing vereceği toplantının bugün yerel saatle 11.00'de yapılması bekleniyor.En son füze denemesinin ardından ABD, Kuzey Kore'nin BMGK’nin balistik füze teknolojisinin kullanımına ilişkin kararlarını ihlal ettiğini bildirirken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Kuzey Kore'yi füze demesinden dolayı "şiddetle" kınadığını belirtti. Genel Sekreter Ban, Kuzey Kore'ye "kışkırtıcı eylemlere son vermesi" çağrısında bulundu.

Kuzey Kore, daha önce de 2006, 2009 ve 2013'te ülkenin doğusundaki Kilju kenti yakınlarında yer alan Punggye-ri tesisinde üç yer altı nükleer test yapmıştı. Kuzey Kore en son 6 Ocak 2016'da hidrojen bombası denemesi gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Açıklamanın ardından acil toplanan BMGK üyeleri, bu ülkeyi "şiddetle" kınamış, deneme 1718, 1874, 2087 ve 2094 sayılı BMGK kararlarının açık ihlali olarak değerlendirilmişti.

Kuzey Kore'nin 2006'da balistik füze denemesi yaptığı iddiası üzerine 15 Temmuz 2006'da 1695 ve 14 Ekim 2006'da 1718 sayılı iki BMGK kararı kabul edilmiş, 1718 sayılı karar, BM şartının güç kullanma yetkisini içeren 7. bölümü altında düzenlenmişti. Kararın uygulanması, denetlenmesi ve ambargo listesinin tespit edilmesi için de "1718 Yaptırımlar Komitesi" oluşturulmuştu.
   
http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-uzaya-uydu-firlatti-40050544?utm_source=email&utm_medium=newsletter&utm_channel=Mail&utm_content=kutu1_baslik (http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-uzaya-uydu-firlatti-40050544?utm_source=email&utm_medium=newsletter&utm_channel=Mail&utm_content=kutu1_baslik)
Başlık: ABD, Güney Kore'ye 4 Adet F-22 Savaş Uçağı Gönderecek
Gönderen: SKYWOLF - 16 Şubat 2016, 11:53:58
ABD, Güney Kore'ye 4 Adet F-22 Savaş Uçağı Gönderecek
ABD, Kuzey Kore'nin son zamanlarda artan nükleer ve füze tehditlerine karşı, Güney Kore'ye 4 adet F-22 savaş uçağı gönderiyor.

ABD'nin, Güney Kore'ye 4 adet F-22 savaş uçağı göndereceği bildirildi. ABD'nin bu hamlesinin Kuzey Kore'nin son zamanlarda artan nükleer ve füze tehditlerine karşı destek anlamına geldiği şeklinde değerlendiriyor.

RESMİ HABER AJANSI AÇIKLADI

Güney Kore Savunma Bakanlığı'ndan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin verdiği bilgiye dayanarak resmi Yonhap Haber Ajansı tarafından bugün servis edilen haberde, ABD'nin, bu hafta Çarşamba günü Güney Kore'ye dört adet stratejik F-22 Raptor uçağını göndereceği bildirildi.

B-25 BOMBARDIMAN UÇAĞI GÖNDERMİŞTİ

Kuzey Kore'nin geçen ay gerçekleştirdiği nükleer denemenin ardından ABD, Güney Kore'deki askeri hava üssüne B-25 bombardıman uçağı göndermişti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-abd-guney-Kore-ye-4-adet-f-22-savas-ucagi-8162630/ (http://www.sondakika.com/haber/haber-abd-guney-Kore-ye-4-adet-f-22-savas-ucagi-8162630/)
Başlık: Kuzey Kore lideri: Nükleer silahlarımız her an kullanıma hazır olmalı
Gönderen: SKYWOLF - 04 Mart 2016, 08:29:18
Kuzey Kore lideri: Nükleer silahlarımız her an kullanıma hazır olmalı
BBC Türkçe04 Mart 2016 - 07:07:00
Kuzey Kore lideri: Nükleer silahlarımız her an kullanıma hazır olmalı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/56d91c2e67b0a959d087ed98.jpg)

Kuzey Kore medyasının aktardığına göre; ülkenin lideri Kim Jong-un ordu yetkililerine, 'nükleer silah kullanmaya hazır olmaları gerektiğini' söyledi.

Kore Merkezi Haber Ajansı'nın (KCNA) haberine göre Kim, ordu yetkililerine 'önleyici saldırılar için askeri durumun gözden geçirileceğini' söyledi.

Kim Jong-un'un bu sözleri, BM Güvenlik Konseyi'nin Pyongyang'a yeni yaptırım kararını onaylamasının ardından geldi.

Kuzey Kore de Perşembe günü denize altı kısa menzilli mühimmat ateşledi.

KCNA, Kim Jong-un'un "Nükleer savaş başlıklarımızı her an ateşlemeye hazır olmalıyız" dediğini aktardı.

Askeri tatbikat sırasında konuşan Kim, 'düşmanlarının Kuzey Kore'nin varlığını tehdit ettiklerini' söyledi.

Kim, "Amerikalıların başka ülkelerde başka halklarda savaşı ve felaketi teşvik ettiği bu son derece şiddetli dönemde egemenliğimizi ve yaşam hakkımızı korumanın tek yolu nükleer kapasitemizi güçlendirmektir" diye konuştu.

ABD'den yanıt

BBC'nin Kore muhabiri Steve Evans, 'Kuzey Kore'den gelen bu tip kan donduran ifadelerin olağandışı olmadığını' söylüyor.

Evans'ın aktardığına göre uzmanlar Pyongyang'ın füzelere yerleştirilecek kadar küçük bir bomba yapma kapasitesinin olmadığı görüşünde.

Evans'a göre Pyongyang yine de bu amaç doğrultusunda ilerliyor.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Komutan Bill Urban, Kuzey Kore liderinin sözlerine şu sözlerle tepki gösterdi:

"Kuzey Kore'yi uluslararası yükümlülüklerini ve sözlerini yerine getirmeye odaklanmak yerine gerilimi artıracak provokatif eylemlerden kaçınması konusunda uyarıyoruz."

BM Güvenlik Konseyi'nin onayladığı yaptırımlar, Kuzey Kore'ye karşı son 20 yılın en sert yaptırımları olarak görülüyor.

Kuzey Kore'nin geçen ay bir nükleer silah denemesi yapması üzerine alınan yaptırım kararıyla ülkeye giden ve ülkeden gelen tüm kargo ürünleri denetlenecek, fazladan 16 kişi ve 12 kuruluş kara listeye alınacak.

Kuzey Kore'ye tüm hafif silahların satışı yasaklanacak ve 'gayri meşru faaliyetler'içine giren Kuzey Koreli diplomatlar ülke dışına çıkarılacak.

http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-lideri-nukleer-silahlarimiz-her-an-kullanima-hazir-olmali-40063520 (http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-lideri-nukleer-silahlarimiz-her-an-kullanima-hazir-olmali-40063520)
Başlık: Kuzey Kore'den Balistik Füze ile Gözdağı
Gönderen: SKYWOLF - 18 Mart 2016, 09:50:11
Kuzey Kore'den Balistik Füze ile Gözdağı
Kuzey Kore'nin ülkenin doğu bölgesinde 800 kilometre uzaktaki hedefi başarıyla vuran balistik bir füze denemesi gerçekleştirdi.

Güney  Kore kurmay başkanı bugün yaptığı açıklamada  Kuzey Kore'nin doğusunda bir balistik füze denemesi daha yapıldığını duyurdu.

ABD'Lİ YETKİLİLER DOĞRULADI

Güney  Kore ordusu atılan her adımı yakından izlediklerini bildirirken yapılan balistik füze atışını ABD'li yetkililer de doğruladı.

HEDEF 800 KİLOMETRE UZAKTAN VURULDU

Cuma günü  Kuzey Kore yerel saatiyle 05.55'te Güney Pyongan'dan atılan balistik füze ile 800 kilometre mesafedeki deneme hedefi vuruldu.

İKİ FÜZE DENEMESİ YAPMIŞTI

Kuzey  Kore geçen hafta yine Güney Pyongan'dan iki tane füze atışı denemesi yapmıştı ve bu son denemeyle birlikte bölgede tansiyon iyice arttı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-kuzey-Kore-den-balistik-fuze-ile-gozdagi-8270772/ (http://www.sondakika.com/haber/haber-kuzey-Kore-den-balistik-fuze-ile-gozdagi-8270772/)
Başlık: Kuzey Kore denizaltısından balistik füze!
Gönderen: fırtına06 - 23 Nisan 2016, 16:37:18
Güney Kore Savunma Bakanlığı Kuzey Kore denizaltısından balistik füze fırlatıldığını açıkladı.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/571b6711c03c0e5eb8d6e112.jpg)

Güney Kore Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Pyongyang yönetimine ait bir denizaltıdan balistik füze fırlatıldığının tespit edildiği belirtildi.

Füzenin, ülkenin kuzeydoğu kıyısında bulunan Sinpo kasabası yakınlarından atıldığı belirtilirken, nereye düştüğü veya hangi yolu izlediğinin henüz tespit edilemediğine yer verildi.

Pyongyang yönetimin, denizaltından balistik füze atmaya dönük testler yaptığına dair iddialar daha önce dile getirilmişti. Denizaltından fırlatılan balistik füzelerin karadan fırlatılanlarına göre daha zor tespit edildiği, bu yönüyle de endişeye neden olduğu belirtiliyor. Güney Koreli uzmanlar, Kuzey'in birden çok füze taşımaya müsait denizaltısının olmadığını ileri sürüyor.

Son dönemde nükleer ve balistik füze denemelerini sıklaştıran Kuzey Kore, 15 Nisan'da, ülkenin kurucu lideri Kim İl-sung'un doğumunun 104. yıl dönümünü kutlamak için füze fırlatma girişiminde bulunmuş ancak başarılı olamamıştı. ABD'nin Asya ülkelerindeki askeri üslerine ulaşma kapasitesine sahip olduğu öne sürülen füzenin Japon Denizi'ne düştüğü belirtilmişti.

Pyongyang yönetiminin, 6 Ocak'ta hidrojen bombası denemesi yaptığını iddia etmesi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), bu ülkeye yönelik yaptırımları artırma kararı almıştı. BMGK, Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören karar tasarısını kısa bir süre önce oy birliğiyle kabul etmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-denizaltisindan-balistik-fuze-40093499 (http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-denizaltisindan-balistik-fuze-40093499)
Başlık: Kuzey Kore'den 'iki yeni füze denemesi'
Gönderen: SKYWOLF - 22 Haziran 2016, 08:38:50
Kuzey Kore'den 'iki yeni füze denemesi'

BBC Türkçe22 Haziran 2016 - 07:16Son Güncelleme : 22 Haziran 2016 - 07:19
Kuzey Kore'den 'iki yeni füze denemesi'

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/576a118767b0a918bc0908c7.jpg)

Güney Kore, Kuzey Kore'nin iki yeni balistik füze denemesinde bulunduğunu, bunlardan en az birinin başarısızlıkla sonuçlandığını bildirdi.

Kuzey Kore'den 'iki yeni füze denemesi'

Güney Kore Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ilk füze denemesinin başarısız olduğunu, ikincisinin durumunun ise teyit edilemediği belirtildi. Bu füzelerin Musudan adlı güçlü bir orta menzilli füze olduğu düşünülüyor. Son iki içinde Kuzey Kore tarafından fırlatılan dört füze daha ya planlanandan önce patlamış ya da düşmüştü.

BM, nükleer silah geliştirme programına sahip olan Kuzey Kore'ye, herhangi bir balistik füze teknolojisini kullanmayı yasaklamıştı.
Bölgedeki ülkeler son günler yeni bir füze denemesi olacağını tespit etmiş ve bunun gerçekleştirileceği uyarısını yapmıştı. Musudan'ın 3000 kilometre menzile sahip olduğu, bunun Güney Kore, Japonya ve Guam'daki ABD üssüne ulaşmak için yeterli olduğu belirtiliyor. Kuzey Kore'nin elinde bu füzelerden 50 adet bulunduğu aktarılıyor.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, bu denemelerin BM kararlarının ihlali anlamına geldiğini söyledi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, Mayıs ayındaki Komünist Parti kongresinde Güney Kore ile askeri diyalog önerisinde bulunmuştu.
Jong-Un daha sonra da bu çağrısını tekrar etmişti. Ancak Seul, Jong-Un'un aynı kongrede nükleer silah programını geliştirme sözü vermesinin samimi olmadığını gösterdiğini belirterek bu öneriyi reddetmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Koreden-iki-yeni-fuze-denemesi-40120585 (http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Koreden-iki-yeni-fuze-denemesi-40120585)
Başlık: ABD'nin Ardından Türkiye de Kuzey Kore'yi Kınadı
Gönderen: SKYWOLF - 24 Haziran 2016, 08:49:07
ABD'nin Ardından Türkiye de Kuzey Kore'yi Kınadı

ABD'nin ardından Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin dün gerçekleştirdiği balistik füze denemelerini kınadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Pyongyang yönetiminin uluslararası yükümlülüklerinin ihlali olan balistik füze fırlatmalarının, bölgesel ve uluslararası barış ile güvenliğe tehdit niteliğinde bulunduğu belirtildi.

DURDURMA ÇAĞRISI YAPTI

"Kuzey Kore'nin 22 Haziran 2016'da gerçekleştirdiği balistik füze fırlatmalarını kınıyoruz." ifadeleri kullanılan açıklamada, Pyongyang yönetimine, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesindeki yükümlülüklerini uygulama ve balistik füze ile kitle imha silahlarına yönelik faaliyetlerini durdurma çağrısı yapıldı.

K. Kore 2 YENİ ORTA MENZİLLİ BALİSTİK FÜZE DENEDİ

ABD Strateji Komutanlığı, dün Kuzey Kore'nin 2 yeni orta menzilli balistik füze denemesinde bulunduğunu, Musudan tipi füzelerin Kuzey Kore'nin liman kenti Wonsan yakınlarından fırlatıldığını açıklamıştı. Komutanlık, füze denemelerinin Kuzey Amerika için tehdit oluşturmadığını belirtmişti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-abd-nin-ardindan-turkiye-de-kuzey-Kore-yi-kinadi-8555429/ (http://www.sondakika.com/haber/haber-abd-nin-ardindan-turkiye-de-kuzey-Kore-yi-kinadi-8555429/)
Başlık: Kuzey Kore'den Füze Denemesi
Gönderen: SKYWOLF - 19 Temmuz 2016, 11:31:08
Kuzey Kore'den Füze Denemesi

(http://defence-blog.com/wp-content/uploads/2016/07/Cnr8_h2VIAErz8V-696x475.jpg)

Kuzey Kore bugün üç balistik füze denemesi daha gerçekleştirdi. Günün erken saatlerinde Doğu kıyılarında denize 500 km ve 600 km menzilli üç füze fırlatıldı. ABD askeri yetkilileri, fırlatılan füzelerin ikisinin Sovyet döneminden kalma Scud, diğerinin de Scud teknolojisine dayalı yerli Rodong füzesi olduğunu belirttiler.

Kuzey Kore daha önce yeni Hwasong-10 orta menzilli balistik füze denemesi gerçekleştirmişti. Mobil rampadan fırlatılan bu füze, Japonyanın tamamı ve ABD'nin Guam üssünü vurabilecek menzile (3000 km) sahip.

DefenceTurk.com
Başlık: Kuzey Kore 'en büyük nükleer denemesini gerçekleştirdi'
Gönderen: SKYWOLF - 09 Eylül 2016, 08:46:58
Kuzey Kore 'en büyük nükleer denemesini gerçekleştirdi'

BBC Türkçe09 Eylül 2016 - 08:02Son Güncelleme : 09 Eylül 2016 - 08:17
Kuzey Kore 'en büyük nükleer denemesini gerçekleştirdi'
PAYLAŞ

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/57d24275c03c0e2c1c484558.jpg)

Güney Koreli askeri yetkililer, Kuzey Kore'nin beşinci ve en büyük nükleer denemesini gerçekleştirdiğini iddia etti. Güney Koreli yetkililer, bu nükleer denemenin, bölgede 5.3 büyüklüğünde bir depreme neden olduğuna inanıyor.

Kuzey Kore 'en büyük nükleer denemesini gerçekleştirdi'

Kuzey Kore'de sabah erken saatlerde 5.3 büyüklüğünde bir yapay deprem meydana geldiği bildirilmişti.

Daha önceden aynı bölgede yaşanan ve benzer büyüklükteki tüm depremlerin, nükleer deneme sonucu yaşandığı ortaya çıkmıştı.

Yonhap haber ajansına konuşan Güney Kore Genelkurmay Başkanı "Kuzey Kore'nin şu ana kadarki en büyük nükleer denemesini gerçekleştirdiğini tahmin ediyoruz" dedi.

İddialara yönelik olarak Kuzey Kore'den bir açıklama gelmedi. Bugün, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin kuruluş günü olması nedeniyle Kuzey Kore'de ulusal bayram.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu da, K. Kore'nin kuzeydoğusundaki Punggye-ri nükleer deneme bölgesinde "patlama kaynaklı sallantı" yaşandığını doğruladı, ancak patlayıcının türünü tespit edemediklerini açıkladı.

Nükleer denemenin 10 kilotonluk enerji ortaya çıkardığını tahmin eden askeri yetkililer, bunun K. Kore'nin Ocak ayında yaptığı nükleer denemenin iki katı olduğuna dikkat çekti.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/709x483/57d24300c03c0e2c1c484562)

Kuzey Kore Ocak ayında yaptıkları "hidrojen bombası testi"nin başarılı olduğunu açıklamış ancak nükleer uzmanlar, deneme sırasında kaydedilen patlamanın gerçekten hidrojen bombasından mı kaynaklandığı konusunda şüphelerini dile getirmişti.

Punggye-ri bölgesinden gelen uydu görüntülerinde de, son aylarda bölgede hareketliliğin arttığı tespit edilmişti ve K. Kore'nin yakında yeni bir nükleer deneme yapabileceği söylentileri çıkmıştı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, nükleer deneme haberlerinin ardından "Eğer Kuzey Kore nükleer deneme yaptıysa, buna göz yumamayız. Sert şekilde protesto etmeliyiz" dedi. ABD de gelen bilgilerin incelendiğini açıkladı.

http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-en-buyuk-nukleer-denemesini-gerceklestirdi-40219899 (http://www.hurriyet.com.tr/kuzey-Kore-en-buyuk-nukleer-denemesini-gerceklestirdi-40219899)
Başlık: Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin füze denemelerini kınadı
Gönderen: SKYWOLF - 22 Ekim 2016, 21:18:38
Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin füze denemelerini kınadı
AA
22 Ekim 2016 - 16:03Son Güncelleme : 22 Ekim 2016 - 16:18
Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin füze denemelerini kınadı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/580b664418c77328f8760d5e.jpg)

Türkiye, Kim Jong-un liderliğindeki Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği balistik füze denemelerine tepki gösterdi. Türk Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin söz konusu hamlesini kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC) 15 Ekim ve 20 Ekim 2016 tarihlerinde peş peşe gerçekleştirmiş olduğu balistik füze fırlatmalarının kınandığı belirtildi. Açıklamada, "KDHC’ye balistik füze fırlatmaları ve kitle imha silahlarıyla ilintili faaliyetlerini durdurması ve ilgili Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararları çerçevesindeki uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda hareket etmesi için çağrıda bulunuyoruz" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Kuzey Kore’nin uluslararası yükümlülüklerinin açık bir ihlali olan bu denemelerin, bölgesel ve uluslararası barış, istikrar ve güvenliğe zarar verdiği kaydedildi.

Kuzey Kore, 15 ve 20 Ekim'de orta menzilli füze denemesinde bulunmuştu. Her iki denemenin de başarısız olduğu belirlenmişti.

BM, nükleer silah geliştirme programına sahip Pyongyang yönetimine balistik füze teknolojisi kullanmayı yasaklamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/disisleri-bakanligi-kuzey-Kore'nin-fuze-denemelerini-kinadi-40256112 (http://www.hurriyet.com.tr/disisleri-bakanligi-kuzey-Kore'nin-fuze-denemelerini-kinadi-40256112)
Başlık: Büyük zirve: Kuzey Kore ve Güney Kore liderleri bir arada!
Gönderen: SKYWOLF - 27 Nisan 2018, 08:19:55
Büyük zirve: Kuzey Kore ve Güney Kore liderleri bir arada!

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5ae299e3d3806c1da0f68691.jpg)

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile iki ülke sınırında yer alan Panmunjom Ateşkes Köyü'nde bir araya geldi. Görüşme için yerel saatle 06.40 sularında Pyongyang'dan yola çıkan Kim, kendisinden az önce Panmunjom'a ulaşan Moon ile görüşmek için iki ülke sınırının güney tarafına geçti. ABD yönetimi, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un buluşmasını olumlu bir gelişme olarak gördüğünü açıkladı. Kore Savaşı'nda bu yana Güney Kore toprağına ayak basan ilk Kuzey Kore lideri olan Kim, ziyaretçi defterine "Yeni bir tarih başlıyor" diye yazarken; Moon'a "Füze denemeleri sebebiyle sürekli erken uyandığınızı duydum. Bundan böyle uykunuzu bölmeyeceğime söz veriyorum" dedi.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5ae299ebd3806c1da0f68693)

İki ülke liderlerinin 1950-1953 yıllarındaki Kore Savaşı'ndan bu yana üçüncü kez düzenlediği liderler zirvesinde Kim, Güney Kore topraklarına ayak basan ilk Kuzey Kore lideri oldu. Mao tarzı siyah bir takım elbiseyle görüşmeye gelen Kim, Moon ile el ele kameralara poz verdi.

Kim daha sonra Moon'u sınırın kuzeyine geçmeye davet etti. İki lider birlikte sınırın kuzey tarafına geçtikten sonra tekrar güneye döndü.

Moon ile bir süre yürüyüş yapan Kim, akabinde Güney Kore askerlerinden oluşan ve şeref kıtası olarak da bilinen tören mangasını selamladı.

Kim Jong-un daha sonra Panmunjom’daki Barış Evi'ne geçerek ziyaretçi defterini imzaladı ve beraberindeki Kuzey Kore heyetiyle, Moon'u grup fotoğrafı çekilmeye davet etti.

Güney Kore makamlarından yapılan açıklamaya göre, Kim-Moon görüşmesinde, Kore Yarımadası'nın yeniden birleşmesi, iki Kore ilişkilerinin iyileştirilmesi ve nükleerden arındırılma konuları ele alındı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/buyuk-zirve-kuzey-Kore-ve-guney-Kore-liderleri-bir-arada-40818255 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/buyuk-zirve-kuzey-Kore-ve-guney-Kore-liderleri-bir-arada-40818255)
Başlık: Kim’den dünyayı şaşırtan çıkış… Göstereceğiz!
Gönderen: EfsaneANKA - 29 Nisan 2018, 12:17:16
Kim’den dünyayı şaşırtan çıkış… Göstereceğiz!
Seul’den yapılan açıklamaya göre; Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Mayıs ayında nükleer deneme tesisinin kapanışını tüm dünyaya göstereceklerini söyledi
Cuma günü gerçekleşen tarihi zirvenin ardından, dünyayı şaşırtan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bugün Güney Kore Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ülkesindeki nükleer deneme tesisinin kapanışını tüm dünyaya göstereceklerini Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’e söyledi.

Seul'den gelen açıklamaya göre; Kuzey Koreli lider, Mayıs ayında ABD ve Güney Kore’den uzmanlar ve gazetecileri davet ederek, nükleer deneme tesisinin kapanışını tüm dünyayla paylaşacak.

Kuzey Kore'nin Güney Kore ile 1.5 saatlik farkı yok etmek için zaman dilimini değiştirmeyi de kabul ettiği belirtildi.

Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump, Kim Jong-un ile 3-4 hafta içinde görüşebileceğini açıkladı.
Güney Kore-Kuzey Kore Zirvesi

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un  27 Nisan'da iki ülke sınırındaki Panmunjom Ateşkes Köyü'nde bir araya gelmişti.

Liderler, Kore Yarımadası'nda kalıcı barışın sağlanmasına yönelik adımlara ve kararlara tanıklık ederek, yarımadayı nükleer silahlardan arındırma  ve mevcut ateşkesi kalıcı barış anlaşmasına dönüştürme konusunda görüş birliğine  varmıştı.
http://www.gunes.com/dunya/kim-den-dunyayi-sasirtan-cikis%E2%80%A6-gosterecegiz-870446 (http://www.gunes.com/dunya/kim-den-dunyayi-sasirtan-cikis%E2%80%A6-gosterecegiz-870446)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore - Güney Kore Gerginliği
Gönderen: fırtına06 - 01 Haziran 2018, 19:27:42
Son dakika... Dengeler alt üst olacak! Bir ülke daha harekete geçti

Uzakdoğu'dan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Japonya, Kuzey Kore'den gelebilecek füze tehditlerine karşı sahillerine ABD yapımı orta erimli Aegis Ashore füze savunma sistemi yerleştirmeye hazırlanıyor

(http://idora.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2018/06/01/japonya-dan-kuzey-Kore-ye-karsi-fuze-adimi-11613990.Jpeg)


Japon haber ajansı Kyodo'da yer alan habere göre, Japonya Savunma  Bakanlığı ilk bataryanın ülkenin kuzeyindeki Akita şehrine konuşlandırılma  çalışmalarının başlatılması için yerel yöneticilere izin başvurusunda bulundu.

Savunma Bakan Yardımcısı Tatsuo Fukuda, Akita Valisi Norihisa Satake  ve Belediye Başkanı Motomu Hozumi'yi arayarak Japon Öz Savunma Güçlerinin, Araya  bölgesinde eğitim alanı olarak kullandığı araziye füze savunma sisteminin  yerleştirilmesi için zemin etütlerine başlamak istediklerini bildirdi.

Bakanlık, sistemin konuşlandırılması için yerel yönetimin onayını  almak istiyor.

Hükümet, aralık ayında Kuzey Kore'den gelebilecek füze tehditlerine  karşı Japon Denizi sahiline kıyısı olan iki noktaya orta erimli füze savunma  sistemi konuşlandırmaya karar vermişti. Akita dışında ülkenin güneyindeki  Yamaguçi idari bölgesine bağlı Hagi şehrine de füze bataryası konuşlandırılması  öngörülüyor.

http://www.milliyet.com.tr/japonya-dan-kuzey-Kore-ye-karsi-dunya-2680740/ (http://www.milliyet.com.tr/japonya-dan-kuzey-Kore-ye-karsi-dunya-2680740/)

Başlık: Tarihi buluşma... ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri bir araya geldi
Gönderen: SKYWOLF - 12 Haziran 2018, 09:08:59
Tarihi buluşma... ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri bir araya geldi

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5b1f5f108f1ed723a46ae2ae.jpg)

Yakın tarihin en çok beklenen, en sıradışı olarak görülen zirvesi başladı. ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un yaklaşık 40 dakika baş başa görüştü. Tarihte ilk kez bir Kuzey Kore Lideri, ABD Başkanı ile bir araya geldi. ABD Başkanı Trump, tarihi zirvede yaptığı baş başa görüşmesini, "Zirve çok çok iyi gidiyor; (iki ülke arasındaki) ilişki harika." sözleriyle nitelendirdi. Kim ve Trump kameraların karşısına geçerek anlaşma imzaladılar. Trump anlaşmayı imzalarken, "Büyük bir sorunu çözeceğiz bunu bütün dünya için yapacağız." dedi.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5b1f3c8e66be5d25644a943e)

Görüşme öncesinde ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim, zirvenin yapıldığı Singapur'un Sentosa Adası'ndaki Capella Otel'de kameralar karşısında el sıkıştı.

İki lider, Sentosa Adası'nda ABD ve Kuzey Kore bayraklarının önüne kurulan kırmızı halıda birbirlerine doğru yürüdü, kuvvetlice el sıkışarak poz verdi.

Yerel saatle 09.00 civarında ABD ve Kuzey Kore bayraklarının önünde tokalaşarak objektiflere poz veren iki lider, daha sonra baş başa görüşmeyi yapacakları odaya beraber geçti.

Görüşmenin yapıldığı odaya gelişlerinde bir kez daha kameralara poz veren Trump ile Kim, basın mensuplarına kısa açıklamalar yaptı.

Trump ve Kim'in inişli çıkışlı ilişkisi, son 18 ay içinde hakaretlerden savaş tehditlerine kadar uzanmıştı.

''BURAYA GELMEK KOLAY OLMADI''


Zirvede olmaktan dolayı iyi hissettiğini belirten Trump, "(Kim ile) Çok önemli bir görüşme yapacağız." dedi.

Kim ise "Buraya gelmek kolay olmadı. Engeller vardı ancak bunları aşarak buraya geldik." ifadelerini kullandı.

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5b1f3ca866be5d25644a9440)

GÖRÜŞME 38 DAKİKA SÜRDÜ

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim,  38 dakika süren baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Trump ile Kim'e sadece birer tercümanın eşlik ettiği buluşmanın ardından heyetler arası görüşmenin yapılacağı odaya geçerken iki lider basın mensuplarının yoğun sorularıyla karşılaştı.
TRUMP: ZİRVE ÇOK ÇOK İYİ GİDİYOR

Kuzey Kore lideri Kim ile basın mensuplarının yanına gelen Trump, zirveye ilişkin, "Çok ilerleme kaydettik, gerçekten çok olumlu. Sanıyorum herkesin düşündüğünden daha iyi. Şimdi imza atmaya gidiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

İmza atmaktan kastın ne olduğuyla ilgili ısrarlı sorulara yanıt vermeyen Trump'ın, Kim ile ortak bir metni kamuoyuna açıklayabileceği öne sürüldü.

''BİLİM KURGU FİLMİNDEN BİR BÖLÜM OLDUĞU DÜŞÜNÜLECEK''

Kim ise tercümanı aracılığıyla, "Birçok insan bunun bir tür bilim kurgu filminden bölüm olduğunu düşünecek." dedi. Kim ayrıca, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılıp arındırılmayacağına ilişkin gazetecilerin ısrarlı sorularına ise herhangi bir cevap vermedi.

Heyetler arası görüşmenin yaklaşık 2 saat sürdüğü ve ABD adına Trump'ın dışında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump'ın Özel Kalem Müdürü John Kelly ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın yer aldığı bildirildi.

Daha sonra ABD ve Kuzey Kore heyetleri çalışma yemeğine geçti. Yemeğe ise ABD heyetine Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD'nin Filipinler Büyükelçisi Sung Kim ve Ulusal Güvenlik Konseyi Asya Direktörü Matt Pottinger'in de katıldığı belirtildi.

KAMERALAR ÖNÜNDE ANLAŞMAYI İMZALADILAR

Görüşmenin ardından iki lider anlaşma imzalamak üzere tekrar kameraların karşısına geçti. Önlerindeki anlaşmayı aynı anda imzalayan Trump, ve Kim kısa birer açıklama yaptı. Kim, "Dünya önemli bir değişime şahit oluyor" ifadelerini kullanırken Trump, " Büyük bir sorunu çözeceğiz bunu bütün dünya için yapacağız." diye konuştu.

Geçen hafta Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi Beyaz Saray'da ağırlayan Trump, Abe ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Kuzey Kore ile bu sürecin tek bir görüşmede biteceğini sanmıyorum, muhtemelen birkaç görüşme olabilir. Kuzey Kore ile ilişkilerimizin normalleştiğini görmek isteriz. Eğer işler iyi giderse Kim Jong-un'u ABD'yi ziyaret etmesi için davet edebilirim. Belki de ziyarete Beyaz Saray'dan başlar." değerlendirmesini yapmıştı.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Kim yerel saatle 14:00'de (TSİ 08:00) Singapur'dan ayrılacak.

Dolayısıyla ikili görüşmeye ilişkin detayları öğrenmek kısa vadede pek de mümkün görünmüyor.

ABD, Kuzey Kore'nin nükleer silahları bırakmasını istiyor, Ancak Kuzey Kore'nin buna direnmesi bekliyor ve karşılığında ne isteyeceği de net değil.

Medyada yer alan haberlere göre, ön müzakerelerde iki taraf da anlaşmaya yanaşmaktan uzak bir tavır sergiledi.

Kim, Kuzey Kore ekonomisinin yeniden inşa edilmesini, yani ekonomik ambargoların gevşetilmesini ve uluslararası yatırımlar başlatılmasını istiyor.

Asıl mesele, bunun için nasıl ödünler vermeye niyetli olduğu ve verdiği sözleri tutup tutmayacağı.

Singapur'daki görüşmeden nihai bir uzlaşma beklemiyor. Trump zirveyi "tarafların birbirinin tutumlarını öğrenme" zirvesi olarak tanımlamış, görüşmelerin bir sürece yayılacağını söylemişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-tarihi-bulusma-abd-baskani-trump-ile-kuzey-Kore-lideri-bir-araya-geldi-40864961 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-tarihi-bulusma-abd-baskani-trump-ile-kuzey-Kore-lideri-bir-araya-geldi-40864961)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore - Güney Kore Gerginliği
Gönderen: SKYWOLF - 06 Ağustos 2018, 02:17:40
(https://pbs.twimg.com/media/DjvTyHTX4AEhYOI.jpg)

Kuzey Kore'nin nükleer silahlanmaya devam ettiği bildirisi Amerikan istihbaratından sonra BM (@UN) tarafından da bildirildi. Kuzey Kore'nin gerekli yakıt ve silah sistemlerinin gizlice satın aldıkları ve yeni bir füze sistemi üzerinde çalıştıkları BM raporunda bildirildi.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1025646515027619841
Başlık: Ynt: Kuzey Kore - Güney Kore Gerginliği
Gönderen: SKYWOLF - 19 Eylül 2018, 08:38:36
Tarihi an! Füze fırlatma rampası sökülüyor

(http://idora.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2018/09/19/tarihi-an-fuze-firlatma-rampasi-sokuluyor-12361539.Jpeg)

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un, bir nükleer motor test sahasını ve bir füze fırlatma rampasını sökme önerisini onayladığını açıkladı.

Moon, Kore Yarımadası'ndaki tarihi zirvenin ikinci gününde yaptığı açıklamada, Kim Jong Un'un uluslararası uzmanların da gözetiminde, nükleer silahlandırmaya yönelik spesifik bir adım olarak nitelendirdiği, bir füze motoru test istasyonunu ve füze fırlatma rampasını sökerek, kalıcı olarak ortadan kaldırmayı kabul ettiğini söyledi.

Güney Kore lideri, Kuzey Kore'nin ABDnin gerekli karşılıkları vermesi halinde, ana Nyongbyon nükleer kompleksini kalıcı olarak sökmenin de arasından bulunduğu daha ileri adımlar atmak istediğini de ekledi. Moon ve Kim, Pyongyangdaki zirve görüşmelerinin ikinci gününün sonunda bir de ortak bildiri imzaladı. İki lider, iki ülke sınırında yer alan bir köyde mayınların kaldırılması kararı aldı. Kim, yakın gelecekte Güney Koreyi ziyaret edeceğini açıkladı.

Üçüncü kez bir araya gelen liderler, üç gün sürecek zirvede Kuzey Kore'nin Washingtonla yürütülen görüşmeleri sürdürmesinin yanı sıra iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve Kore Yarım Adasında barış sağlanması için görüşmeler yapıyor.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve eşine Kuzey Kore lideri Kim Jong Un tarafından Pyongyang Havaalanında sıcak bir karşılama töreni düzenlendi. İki lider üstü açık bir limuzinle Pyongyang sokaklarında ilerlerken aracı ellerinde Kuzey Kore ve Kore Yarımadasının birliğini simgeleyen bayraklar taşıyan kalabalık gruplar karşıladı. İki lider daha sonra baş başa görüşme yaptı. Kuzey Kore liderinin yönetimde etki sahibi kız kardeşi Kim Yo Jong ve İşçi Partisi üst düzey yetkililerinden Kim Yong Chol da görüşmede hazır bulundu.

Zirvenin başlangıcında Kim, Moona Başkan Donald Trumpla Haziran ayında düzenlenen zirveye arabuluculuk yaptığı için teşekkür etti. Moon ise Güney Kore'de düzenlenen Kış Olimpiyatlarına bir delegasyon gönderme kararı aldığı için Kime teşekkürlerini ileterek karşılık verdi.

http://www.milliyet.com.tr/tarihi-an-fuze-firlatma-rampasi-dunya-2745020/ (http://www.milliyet.com.tr/tarihi-an-fuze-firlatma-rampasi-dunya-2745020/)
Başlık: Kuzey Kore'de 13 gizli bölgenin yeri tespit edildi
Gönderen: SKYWOLF - 13 Kasım 2018, 08:40:34
Kuzey Kore'de 13 gizli bölgenin yeri tespit edildi

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5be9db66b699de17a82b84df.jpg)

ABD'li uzmanların, Kuzey Kore'nin 20 civarında olduğu sanılan gizli füze tesislerinden 13'ünün yerini tespit ettiği bildirildi.
Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezinin, ticari uydu görüntülerinden faydalanarak hazırladığı raporda, Kuzey Kore'de füze ve benzeri teknolojilerin üretilmesi için kullanılan 13 gizli tesisin yerlerinin tespit edildiği belirtildi.

Raporda, füze fırlatma sahası olarak kullanılmadığına işaret edilen tesislerin, Kuzey Kore ile ABD arasında varılacak muteber, kanıtlanabilir bir anlaşma çerçevesinde teftiş edilmesi gerektiği vurgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un 12 Haziran'da Singapur'da bir araya gelmiş, zirvenin ardından iki lider Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Son dönemde taraflar arasında nükleer silahsızlanmaya ilişkin görüşmeler durma noktasına gelirken, son olarak Pyonyang yönetimi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile üst düzey bir Kuzey Koreli yetkili arasında geçen hafta yapılması planlanan görüşmeyi iptal etmişti.

Kuzey Kore ay başında da "ABD ülkeye yönelik yaptırımları kaldırmazsa nükleer cephaneliğini güçlendirmeyi hedefleyen devlet politikasını yeniden canlandırabileceği" uyarısında bulunmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kuzey-Korede-13-gizli-bolgenin-yeri-tespit-edildi-41017220 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kuzey-Korede-13-gizli-bolgenin-yeri-tespit-edildi-41017220)
Başlık: Yongbyon nükleer tesisine ait fotoğraflar çekildi
Gönderen: SKYWOLF - 18 Nisan 2019, 08:46:47
Yongbyon nükleer tesisine ait fotoğraflar çekildi

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/04/17/sd_7273.jpg)

Kuzey Kore'nin ana nükleer tesisine ait uydu fotoğrafları çekildi. Çekilen fotoğraflara göre Kuzey Kore, nükleer silah üretimine devam ediyor sonucu çıkarıldı.

ABD ile Kuzey Kore arasında yeni bir gerginlik konusu çıkmak üzere. Kuzey Kore'ye ürettiği silahlar için yaptımlarla tehditte bulunan Trump,  yine bir yaptırım tehdidine hazırlanıyor.

Bir Amerikan düşünce kuruluşu, Kuzey Kore'nin ana nükleer tesisinden gelen bir haftalık uydu fotoğraflarında gözlemlenen faaliyetlerin, radyoaktif malzemenin nükleer bomba yakıtına dönüştürülmesi işlemiyle ilişkilendirilebileceğini açıkladı.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/04/17/s_201.jpg)

EN SON YAPILAN GÖRÜŞMELERİN KONUSU: NÜKLEER SİLAHLARDAN ARINMA
Yeni yakıt üretme işleminin, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, şubat ayında Hanoi'de yaptıkları ikinci zirvenin, nükleer silahlardan arınma anlamında herhangi bir sonuç üretemediğini teyit edeceği belirtiliyor.

Washington Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi, Kuzey Kore'nin Yongbyon nükleer tesisinde çekilen 12 Nisan tarihli uydu fotoğraflarının, uranyum zenginleştirme tesisi ve radyokimya laboratuvarı yakınlarındaki beş özel vagonu gösterdiğini açıkladı.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/04/17/s_7173.jpg)

Düşünce kuruluşunun raporunda, "Geçmişte bu özel vagonlar radyoaktif malzemenin taşınması ve yeniden işleme çalışmaları sırasında görüldü." denildi.
Guardian gazetesine konuşan Simson Center adlı düşünce kuruluşundan Kuzey Kore uzmanı Jenny Town, "Kuzey Kore'yle Yongbyon konusunda bir uzlaşma olmadığı için, Hanoi'den bu kadar kısa süre sonra bir şeyler yapmaya başlıyor olmalarındaki zamanlama ilginç." dedi.

(https://icdn.ensonhaber.com/resimler/diger/kok/2019/04/17/s_2953.jpg)

TRUMP BİR İLERLEME SAĞLAYAMADI
Trump, son bir yılda Kuzey Kore lideri Kim ile Kuzey Kore'yi, ABD'yi tehdit eden nükleer programından vazgeçmeye ikna etmek için iki kez görüştü. Ancak görüşmelerde pek bir ilerleme sağlanamadı.

Hanoi görüşmeleri; Trump'ın, Kuzey Kore'nin tüm nükleer silahlarını ve işlenebilir nükleer malzemesini ABD'ye teslim etmesi karşılığında, bu ülkeye yönelik tüm ambargoların kalkmasını öngören "büyük anlaşma" teklifi üzerine çökmüştü.
Trump, Kim'in Yongbyon tesisini kapatılmasını da öngören kısmi nükleer silahlardan arınma adımları önerisini reddetmişti.

https://www.ensonhaber.com/yongbyon-nukleer-tesisine-ait-fotograflar-cekildi.html (https://www.ensonhaber.com/yongbyon-nukleer-tesisine-ait-fotograflar-cekildi.html)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore - Güney Kore Gerginliği
Gönderen: fırtına06 - 30 Haziran 2019, 14:46:03
Kore sınırında yine tarihi anlar: Kim son dakika teklifini kabul etti, Trump Kuzey Kore tarafına geçti

ABD Başkanı Trump, Kore sınırındaki Askerden Arındırılmış Bölge'yi ilk kez ziyaret etti. Dün 'görüşüp merhaba deme' çağrısı yaptığı Kuzey Kore lideri Kim'le sınırda tokalaştı, Kuzey Kore tarafına geçti. Böylece ilk kez bir ABD başkanı görevdeyken Kuzey Kore'ye adım atmış oldu. ABD, Kuzey Kore ve Güney Kore liderleri de ilk kez yan yanaydı.

(https://cdntr2.img.sputniknews.com/images//103951/68/1039516867.jpg)

Japonya'da G20 Liderler Zirvesi için dün yoğun temaslarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump'ın Güney Kore'ye uçmadan önce Kuzey Kore'ye yönelik yürüttüğü 'Twitter diplomasisi' başarıya ulaştı. Kuzey Kore, Trump'ın "Kuzey Kore lideri (Kim Jong-un) bunu görüyorsa, kendisiyle sınırdaki silahsızlandırılmış bölgede buluşarak elini sıkmak ve merhaba demek istiyorum" çağrısına olumlu yanıt verdi.

TSİ sabah saatlerinde Güney Kore lideri Moon Jae- in ile ortak basın toplantısından 'son dakika haberi' olarak duyurulduğu üzere Trump ve Kim sınırda Askerden Arındırılmış Bölge'de (DMZ) yer alan Panmunjom köyünde bir araya geldi.

https://tr.sputniknews.com/asya/201906301039516453-trump-ilk-kez-iki-Kore-arasindaki-sinirda-kuzey-Kore-lideri-kimle-ayakustu-gorusecek/
Başlık: Ynt: Kuzey Kore - Güney Kore Gerginliği
Gönderen: カメせ - 24 Temmuz 2019, 15:09:41
Alıntı
Rusya Araştırmaları Enstitüsü
(https://pbs.twimg.com/media/EAL6zQ_XoAA8LNw?format=jpg&name=small)
Uydu görüntülerine göre Kuzey Kore'yi Çin'e bağlayan ulaşım köprüsü tamamlanıyor. Namyang-Tumen arasındaki köprü 2019’un sonunda trafiğe açılacak. Çin, Kuzey Kore ile ekonomik anlamda güçlü bağ kuracak.

(https://beyondparallel.csis.org/new-china-north-Korea-tumen-road-bridge-nears-completion/ (https://beyondparallel.csis.org/new-china-north-Korea-tumen-road-bridge-nears-completion/)) beyondparallel.csis.org/new-china-nor.
Alıntı
Kim Jong, Kuzey Kore'nin Sinpo-C sınıfı denizaltılarının yerini alacak olan denizaltıyı ziyaret etti.(https://pbs.twimg.com/media/EAH0M35XYAAEy77?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EAH0M34WkAA_9vn?format=jpg&name=small)
(https://www.nknews.org/2019/07/kim-jong-un-inspects-newly-built-submarine-state-media-says/ (https://www.nknews.org/2019/07/kim-jong-un-inspects-newly-built-submarine-state-media-says/)) nknews.org/2019/07/kim-jo…
Başlık: Kuzey Kore'nin füze yapmak için 2 milyar dolar çaldığı ortaya çıktı
Gönderen: fırtına06 - 07 Ağustos 2019, 14:35:51
Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore'nin, silah programını finanse edebilmek için siber saldırılarla 2 milyar dolar çaldığını ve gemiden gemiye sevkiyatlar yoluyla BM yaptırımlarını deldiği, ayrıca kitle silahları temin ettiği öne sürdü.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/32/kuzey_Kore'nin_fuze_yapmak_icin_2_milyar_dolar_caldigi_ortaya_cikti_1565176826_1284.jpg)

Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore'ye yaptırımlarla ilgili komisyonuna sunulan rapora göre Pyongyang bu saldırılarda bankacılık ve kripto para işlemlerini hedef aldı.

BBC'de yer alan habere göre, Birleşmiş Milletler'in 35 siber saldırıyla ilgili soruşturma başlattığını doğruladı.

Kuzey Kore son ikisi dün olmak üzere iki hafta içinde toplam dört füze denemesi yaptı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un bugün yayımlanan açıklamasında füze denemelerinin ABD ve Güney Kore'nin birlikte gerçekleştirdiği tatbikatlara misilleme amacını taşıdığını söyledi.

Pyongyang, bu tatbikatlarla barış anlaşmalarının ihlal edildiğini savunuyor.

Siber madencilik aktivitesi

Medyaya sızan BM raporuna göre, "Kuzey Kore gelir elde etmek için siber dünyada finansal kurumlar ve kripto para işlemlerine yönelik son derece karmaşık saldırılar düzenledi" deniyor.

Uzmanların aynı zamanda, sanal para elde etmek için çok güçlü bilgisayarlarla yapılan siber madencilik faaliyetleriyle ilgili de inceleme başlattığı belirtiliyor.

Raporda sanal para piyasasında geleneksel bankacılık sektörüne göre daha az denetim ve düzenleme olması nedeniyle bu işlemleri takip etmenin çok daha zor olduğuna dikkat çekiliyor.

BM raporunda ayrıca Kuzey Kore'nin gemiden gemiye sevkiyatlar yoluyla BM yaptırımlarını deldiği, ayrıca kitle silahları temin ettiği öne sürülüyor.

Birleşmiş Milletler 2006'dan bu yana Kuzey Kore'nin kömür, demir, kurşun ve deniz ürünleri ihracatına ambargo uyguluyor. Bu ülkenin ham petrol ve işlenmiş petrol ürünleri ithalatına da sınırlama getirilmiş durumda.

Kim Jong-un geçen yıl Singapur'da ABD Başkanı Donald Trump'la bir araya geldiği zirvede nükleer denemeleri durdurma taahhüdünde bulunmuştu. Kuzey Kore lideri ayrıca kıtalararası balistik füze denemelerine de son vereceklerini açıklamıştı.

İki lider arasında bu yıl yapılan ikinci zirvede uzlaşma sağlanamamıştı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2885554-kuzey-Kore'nin-fuze-yapmak-icin-2-milyar-dolar-caldigi-ortaya-cikti (http://www.haber7.com/dunya/haber/2885554-kuzey-Kore'nin-fuze-yapmak-icin-2-milyar-dolar-caldigi-ortaya-cikti)
Başlık: Kuzey Kore'den yeni füze denemesi
Gönderen: SKYWOLF - 16 Ağustos 2019, 13:08:58
Kuzey Kore'den yeni füze denemesi

Kuzey Kore'nin yaptığı iki yeni füze denemesinde, füzelerin 230 kilometre mesafe katettiği ve yaklaşık 30 kilometre yüksekliğe ulaştığı açıklandı.
İHA | 16.08.2019 - 10:04..

Kuzey Kore, yaptırımları umursamayarak yeni bir füze atışı daha gerçekleştirdi.

Kuzey Kore'DEN FÜZE DENEMESİ
Güney Kore ordusu, Kuzey Kore’nin 2 yeni kısa menzilli füze fırlattığını açıkladı. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, füzelerin Kuzey Kore'nin Gangwon Eyaleti'nden Japon Denizi istikametine doğru, cuma yerel saatle 08.01 ve 08.16'da ateşlendiği belirtildi.

Füzelerin, yaklaşık 230 kilometre mesafe katettiği ve yaklaşık 30 kilometre yüksekliğe ulaştığı ifade edildi.

GÜVENLİĞİ SAĞLAMA ÇABASI
Japonya, kara ve hava sahasında herhangi bir acil ulusal güvenlik tehdidi oluşmadığını açıklarken, Japonya Başbakanı Shinzo Abe gazetecilere verdiği demeçte, hükümetin ABD ve diğer ülkelerle yakın iş birliği içinde çalışarak halkın güvenliğini sağlamak için her türlü çabayı göstereceğini söyledi.

ABD ve Güney Kore'nin birlikte gerçekleştirdiği ortak askeri tatbikata tepki olarak füze denemelerine hız veren Kuzey Kore, 25 Temmuz'dan bu yana altıncı kez kısa menzilli füze denemesi gerçekleştirdi.

https://www.ensonhaber.com/538-kuzey-Koreden-yeni-fuze-denemesi.html (https://www.ensonhaber.com/538-kuzey-Koreden-yeni-fuze-denemesi.html)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore - Güney Kore Gerginliği
Gönderen: カメせ - 03 Ekim 2019, 00:31:52
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EF5xvMkXoAAQckZ?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EF5yBgpWsAEXbm1?format=jpg&name=900x900)
Japonya Kuzey Kore  iki balistik füze fırlattı. Füzelerden biri Japonya'nın Shimane ilinin doğusundaki münhasır ekonomik bölgesine düştü.
Başlık: K Kore silahsızladırılmış bölgedeki G. Kore ile irtibat merkezini havaya uçurdu.
Gönderen: カメせ - 16 Haziran 2020, 15:53:05
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/Eanh5tYWoAAUmKO?format=jpg&name=medium)
Kuzey Kore ordusu,Kuzey ve Güney Kore arası anlaşma kapsamında silahsızlanan bölgelere yeniden gireceğini açıkladı.

Kuzey Kore silahsızladırılmış bölgedeki G. Kore ile irtibat için oluşturulan merkezi havaya uçurdu.
https://mobile.twitter.com/KRCBEY28/status/1272796258541993984
https://mobile.twitter.com/temmuz1919/status/1272781729091268608
Başlık: Kuzey’den “Artık Savaş Olmayacak” Açıklaması ve Füze Denemesi
Gönderen: fırtına06 - 30 Temmuz 2020, 16:23:43
Kore Cumhuriyeti’nin açıklamalarına göre Pyongyang temmuz ayı içerisinde Japon Denizi yakınlarında gemisavar seyir füzesi test etti. Mühimmatın tam adı açıklanmazken, yaklaşık 100 kilometre mesafeye düştüğü belirtildi. ABD’li bir kaynağa göre ise bu atış füzenin performansını denemek için yapıldı. Kuzey Kore son olarak nisan ayında Japon Denizi 'nde atışlı test icra etmişti.

(https://c4defence.com/ImageM/e397b8a8-7591-4d25-9536-fea794f95426.jpg)

Nükleer caydırıcılık ve Kore Cumhuriyeti ile artan gerginliğin gündemde olduğu Kuzey’den olası savaşlarla ilgili yeni bir açıklama da geldi. Ülkenin lideri Kim Jong Un, dış baskılara ve askeri tehditlere rağmen ellerinde nükleer caydırıcılığın bulunduğunu ve bu sayede Kuzey Kore’nin geleceğini garanti altında olacağını belirtti. Kim Jong Un ayrıca, "Güvenilir ve etkili nükleer caydırıcılığımız sayesinde, artık savaş olmayacak” açıklamasında bulundu.

https://www.c4defence.com/Gundem/kuzeyden-artik-savas-olmayacak-aciklamasi-ve-fuze-denemesi/10444/1 (https://www.c4defence.com/Gundem/kuzeyden-artik-savas-olmayacak-aciklamasi-ve-fuze-denemesi/10444/1)
Başlık: Ynt: Kuzey Kore - Güney Kore Gerginliği
Gönderen: カメせ - 02 Ekim 2020, 22:43:48
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EjV81SVXgAIdwpw?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/KubilaiH/status/1312094113383223296