DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Türk Savunma Sanayinden Genel Haberler => Konuyu başlatan: azarax - 17 Haziran 2010, 15:35:11

Başlık: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: azarax - 17 Haziran 2010, 15:35:11
Türk mühendisler, 3 yıl süren Ar-Ge çalışmalarının ardından savunma sanayinin en büyük ihtiyaçlarından biri olan ileri balistik zırh üretmeyi başardı.
   
AA
Güncelleme: 14:46 TSİ 17 Haziran. 2010 Perşembe
ANKARA - Türkiye'nin ilk yerli zırhı olan ve ''T-Zırh'' (Türk Zırh) adı verilen ürünün geliştirilmesi için Nurol Teknoloji A.Ş. 15 milyon avro yatırım yaptı.

Nurol Şirketler Grubu bünyesindeki Nurol Teknoloji A.Ş, 2008 yılında savunma sanayine yönelik tamamen yerli ileri balistik zırh üretimi yapmak amacıyla başladığı çalışmaları tamamladı. Ankara'daki tesislerinde üretilen balistik zırh, yurt dışında ve yurt içinde askeri ve özel kurumlarda testlerden başarıyla geçti.

Türk Zırhı, güneydoğu'da görev yapan askerlerde, binalarda, her türlü kara ve hava araçlarının korunmasında kullanılabilecek.

Haberin devamı ↓
reklam

Firma yetkilileri, standart bir balistik koruyucu yeleğin (çelik yelek) 6-8 kilogram arasında değiştiğini, Türk mühendislerince geliştirilen yeleklerin ise 4-5 kilo olduğunu belirttiler.

En yüksek seviyede korumaya sahip bir balistik koruyucu yeleğin yaklaşık 13 kilogram olduğunu ifade eden yetkililer, kendilerine ait aynı koruma derecesine sahip yeleğin 7-9 kilo olduğunu kaydettiler.

Zırhlı araçların daha önce genellikle İsrail tarafından zırhlandığını ifade eden yetkililer, ''Zırh konusunda dışa bağımlıydık. Ülkeler, zırh teknolojisinde kullanılacak makine ve ekipmanları dahi satmazlar. Biz kendi bünyemizde zırh teknolojisinde kullanılacak fırınları ve makinaları da kendimiz ürettik. Artık zırh çözümlerini tamamen yerli olarak üretebiliyoruz. Hammaddeleri de tamamen yerli olarak üretiyoruz. Bu stratejik bir konu ve Türkiye'nin gücüne güç katacak'' diye konuştular.

DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA
Ürettikleri zırh numunelerinin yurt dışında testlerden geçtiğini ve başarılı sonuçlar alındıktan sonra bir çok ülkeden ciddi talepler almaya başladıklarını anlatan yetkililer, şunları kaydettiler;

''Ülkeler, başka bir ülkeye zırh satarken, hiç bir zaman en iyi zırhlarını vermezler. Genellikle eski model, bir önceki geliştirdikleri zırhları satarlar. Geliştirdiğimiz zırhlar, dünyanın en iyileri arasında. Onun için biz de en iyi çözümlerimizi ülkemiz için saklayacağız. Çünkü bu stratejik bir konu çünkü. Askerimiz Güneydoğuda çok zor şartlarda mücadele ediyor. Zaten çok ağır yükler taşıyorlar. Balistik zırhlı yelekler çok ağır geldiği için taşımak istemiyorlar. Halbuki daha hafif çelik yelekler sunduğumuz zaman onlar da kullanacaktır bunu.''

DÜNYADAKİ 3 FİRMADAN BİRİ
Yetkililer, Ar-Ge çalışmalarının ardından zırh yapımında kullanılan malzemelerden bor karbürü üreten dünyada 3 firmadan biri haline geldiğini, bu malzemenin çok hafif olduğu için özellikle hava taşıtlarında ve personel yeleklerinde kullanıldığına işaret ettiler.

Hassas ve gelişmiş üretim teknikleri ile her türlü tehdide karşı dayanıklı, uluslararası standartlara uygun, hafif ve ergonomik ileri seramik plakaların üretimini de gerçekleştirdiklerini anlatan yetkililer, istendiği takdirde her tür balistik ihtiyaca, çevresel koşullara, çoklu atış kriterlerine uygun olarak değişik tehditlere karşı tasarımlar da yapabildiklerini kaydettiler.

kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25107089

 
Başlık: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: AVCI - 17 Haziran 2010, 16:01:07
Haberin başında Altay için Roketsan'ın ürettiği zırh plakalarının ortaya çıktığını zannettim ama değilmiş.Nurol Makina GZPT için çeşitli zırh plakaları üretiyordu,şimdikinin farkı sanırım Bor-Karbür den üretilmiş ve daha hafif olması.Helikopter uçak vs hava taşıtlarının zırhlandırılmasında kullanılabilir gibi algıladım ben,umarım doğrudur.Böylece Atak ta kullanabiliriz bu zırh plakalarını.
Başlık: Türkiye'nin ilk yerli zırhı üretildi
Gönderen: RekarnO - 17 Haziran 2010, 17:16:30
Türkiye'nin ilk yerli zırhı üretildi    
 
      
 
    
 A.A 17 Haziran 2010
 
 
 
Nurol Teknoloji A.Ş bünyesindeki Türk mühendisler, 3 yıl süren Ar-Ge çalışmalarının ardından savunma sanayinin en büyük ihtiyaçlarından biri olan ileri balistik zırh üretmeyi başardı. Zırhlı araçlar daha önce genellikle İsrail tarafından zırhlanıyordu.


Türkiye'nin ilk yerli zırhı olan ve “T-Zırh” (Türk Zırh) adı verilen ürünün geliştirilmesi için Nurol Teknoloji A.Ş. 15 milyon euro yatırım yaptı.

Nurol Şirketler Grubu bünyesindeki Nurol Teknoloji A.Ş, 2008 yılında savunma sanayine yönelik tamamen yerli ileri balistik zırh üretimi yapmak amacıyla başladığı çalışmaları tamamladı. Nurol Şirketler Grubu'nun Ankara'daki tesislerinde üretilen balistik zırh, yurt dışında ve yurt içinde askeri ve özel kurumlarda testlerden başarıyla geçti.

Türk Zırhı, güneydoğu'da görev yapan askerlerde, binalarda, her türlü kara ve hava araçlarının korunmasında kullanılabilecek.

Firma yetkilileri, standart bir balistik koruyucu yeleğin (çelik yelek) 6-8 kilogram arasında değiştiğini, Türk mühendislerince geliştirilen yeleklerin ise 4-5 kilo olduğunu belirttiler.

En yüksek seviyede korumaya sahip bir balistik koruyucu yeleğin yaklaşık 13 kilogram olduğunu ifade eden yetkililer, Nurol Teknoloji'de aynı koruma derecesine sahip yeleğin 7-9 kilo olduğunu kaydettiler.

Zırhlı araçların daha önce genellikle İsrail tarafından zırhlandığını ifade eden yetkililer, “Zırh konusunda dışa bağımlıydık. Ülkeler, zırh teknolojisinde kullanılacak makine ve ekipmanları dahi satmazlar. Biz kendi bünyemizde zırh teknolojisinde kullanılacak fırınları ve makinaları da kendimiz ürettik. Artık zırh çözümlerini tamamen yerli olarak üretebiliyoruz. Hammaddeleri de tamamen yerli olarak üretiyoruz. Bu stratejik bir konu ve Türkiye'nin gücüne güç katacak” diye konuştular.
 
DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA

Ürettikleri zırh numunelerinin yurt dışında testlerden geçtiğini ve başarılı sonuçlar alındıktan sonra bir çok ülkeden ciddi talepler almaya başladıklarını anlatan yetkililer, şunları kaydettiler:

“Ülkeler, başka bir ülkeye zırh satarken, hiç bir zaman en iyi zırhlarını vermezler. Genellikle eski model, bir önceki geliştirdikleri zırhları satarlar. Geliştirdiğimiz zırhlar, dünyanın en iyileri arasında. Onun için biz de en iyi çözümlerimizi ülkemiz için saklayacağız. Çünkü bu stratejik bir konu çünkü. Askerimiz Güneydoğuda çok zor şartlarda mücadele ediyor. Zaten çok ağır yükler taşıyorlar. Balistik zırhlı yelekler çok ağır geldiği için taşımak istemiyorlar. Halbuki daha hafif çelik yelekler sunduğumuz zaman onlar da kullanacaktır bunu.”

DÜNYADAKİ 3 FİRMADAN BİRİYİZ

Yetkililer, Nurol Teknoloji A.Ş'nin, Ar-Ge çalışmalarının ardından zırh yapımında kullanılan malzemelerden bor karbürü üreten dünyada 3 firmadan biri haline geldiğini, bu malzemenin çok hafif olduğu için özellikle hava taşıtlarında ve personel yeleklerinde kullanıldığına işaret ettiler.

Hassas ve gelişmiş üretim teknikleri ile her türlü tehdide karşı dayanıklı, uluslararası standartlara uygun, hafif ve ergonomik ileri seramik plakaların üretimini de gerçekleştirdiklerini anlatan yetkililer, istendiği takdirde her tür balistik ihtiyaca, çevresel koşullara, çoklu atış kriterlerine uygun olarak değişik tehditlere karşı tasarımlar da yapabildiklerini kaydettiler.(http://www.hurriyet.com.tr/_np/7710/10877710.jpg)


http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/15051509.asp?gid=373
Başlık: Türkiye'nin ilk yerli zırhı üretildi
Gönderen: nightshade - 17 Haziran 2010, 18:03:21
Çok iyi haber.Kritik tek. üretmek çok önemli :)
Başlık: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: cabatli_53 - 29 Haziran 2010, 13:10:59
http://www.trdefence.com/?p=998
Başlık: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: aliarslan - 30 Haziran 2010, 23:41:28
Alıntı
DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA
Ben bu abartı yorumları çürütmekten bıktım,onlar hala abartmaya devam ediyorlar.
Başlık: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: SKYWOLF - 01 Temmuz 2010, 00:00:34
Alıntı
DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA
Ben bu abartı yorumları çürütmekten bıktım,onlar hala abartmaya devam ediyorlar.


Bu yorum değil sanki. Kullandıkları malzemelere bakarsak hiç de haksız sayılmazlar.
Başlık: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: aliarslan - 01 Temmuz 2010, 06:52:36
Alıntı
DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA
Ben bu abartı yorumları çürütmekten bıktım,onlar hala abartmaya devam ediyorlar.


Bu yorum değil sanki. Kullandıkları malzemelere bakarsak hiç de haksız sayılmazlar.
Abartı,abartı,abartı. Bugün pek çok ülkenin pek çok firması yıllardır zırg üretiyor. daha yeni zırh geliştirmeye başlıyorsun hemen dünyanın en iyi zırhlarından birisi diyorsun

Acep ortadoğu ülkelerine has bir şeymidir bu!
Başlık: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: RekarnO - 01 Temmuz 2010, 09:49:27
Niye? Bir madde de dünyanın en iyisini üretebiliyorsak neden bunu değerlendirmeyelim ve biz daha iyisini yaptık demiyelim.. İlla orta doğu ülkesimi olmamız lazım?
Başlık: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: shadowww - 01 Temmuz 2010, 10:33:26
Yazıya dikkat ederseniz hiçbir teknik bilgi yok. Kara araçlarında kullanılabilir demiş ama acaba tank zırhı olur mu? bence olmaz çünkü borkarbür çok sert bir malzeme değil,  ki zaten tank zırhlarında en iyi kombinasyon kompozit tasarımlarla olur yani tek tip malzemeyle etkin koruma sağlamak pek mümkün değil. Eğer borkarbür esaslı bişeyse bu zırhı tübitak daha önce yapmıştı televizyonda test görüntüleri felan vardı etkisi dediğim gibi düşük kalibre mermiler için uygun daha fazlasını durduramaz.
Geçenlerde ng'de izlediğim bir programda da kolombiyada önemli kişilere kurşun geçirmez giysi üreten bir işadamını ve ürünü göstermişti. hani nurol demiş ya yeleklerin ağırlığı şu kadara düştü diye, adam kurşun geçirmeyen gömlek, ceket, kazak gibi şeyler üretip satıyo. ipek inceliğinde ve 20cm den 9mm tabanca mermisini durdurduğunu programın sunucusu kendi üzerinde test etmişti. Hatta bi ara başbakan da bu giysilerden alıyo diye bir haber çıkmıştı.Bir gömlek 20 milyar lira. İşte bu tarz zırhlar yapmak lazım. O malzeme belki tek başına bir tank mermisini durduramaz ama kompozit tank zırhı için kullanılabilir. Bence nurol daha üst düzey zırhlar yapmak için kompozit tasarımlar denemeli. Bu proje de zaten bor'lu olduğu için kesin devlet teşviki ile yapılmıştır.
Başlık: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: skywalker - 01 Temmuz 2010, 10:50:03
Alıntı
DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA

Ben bu abartı yorumları çürütmekten bıktım,onlar hala abartmaya devam ediyorlar.Bu yorum değil sanki. Kullandıkları malzemelere bakarsak hiç de haksız sayılmazlar.

Abartı,abartı,abartı. Bugün pek çok ülkenin pek çok firması yıllardır zırg üretiyor. daha yeni zırh geliştirmeye başlıyorsun hemen dünyanın en iyi zırhlarından birisi diyorsun

Acep ortadoğu ülkelerine has bir şeymidir bu!


Nurol Holding bünyesindeki fnss ile yıllardır zırhlı araç üretiyor, biz zırh ürettik ve dünyanın en iyi zırhlarından biri demeleri abartıda olmaz sonuçta arge yatırımı yapılmış yurt dışında çeşitli testlere tabi tutulmuş üst düzey ürünlerin sağladığı verimi vermiş. Ayrıca üretimde kullanılan fırınları bile kendi makina mühendislerine tasarlatıp üretmişler ve tek bir ürün yerine kara,hava,deniz ve kişisel koruma sağlayacak şekilde geniş bir yelpazesiyle karşımıza çıktılar.

Yazıya dikkat ederseniz hiçbir teknik bilgi yok. Kara araçlarında kullanılabilir demiş ama acaba tank zırhı olur mu? bence olmaz çünkü borkarbür çok sert bir malzeme değil,  ki zaten tank zırhlarında en iyi kombinasyon kompozit tasarımlarla olur yani tek tip malzemeyle etkin koruma sağlamak pek mümkün değil. Eğer borkarbür esaslı bişeyse bu zırhı tübitak daha önce yapmıştı televizyonda test görüntüleri felan vardı etkisi dediğim gibi düşük kalibre mermiler için uygun daha fazlasını durduramaz.
Geçenlerde ng'de izlediğim bir programda da kolombiyada önemli kişilere kurşun geçirmez giysi üreten bir işadamını ve ürünü göstermişti. hani nurol demiş ya yeleklerin ağırlığı şu kadara düştü diye, adam kurşun geçirmeyen gömlek, ceket, kazak gibi şeyler üretip satıyo. ipek inceliğinde ve 20cm den 9mm tabanca mermisini durdurduğunu programın sunucusu kendi üzerinde test etmişti. Hatta bi ara başbakan da bu giysilerden alıyo diye bir haber çıkmıştı.Bir gömlek 20 milyar lira. İşte bu tarz zırhlar yapmak lazım. O malzeme belki tek başına bir tank mermisini durduramaz ama kompozit tank zırhı için kullanılabilir. Bence nurol daha üst düzey zırhlar yapmak için kompozit tasarımlar denemeli. Bu proje de zaten bor'lu olduğu için kesin devlet teşviki ile yapılmıştır.


Aşağıdaki linki incelerseniz nerelerde nasıl kullanıldığına dair daha kapsamlı bir bilgi elde edebilirsiniz. Zırhın yapılmasında kullanılan malzemeyi hangi oranlarda ne şekilde kullandıklarını açıklamalarıda doğru olmaz ne de olsa zırhın üretimi askeri ve ticari sır olarak geçmektedir, sitelerindeki bilgide yeterlidir.

http://www.nurolteknoloji.com/tr/sektorler/savunma-sanayi.html (http://www.nurolteknoloji.com/tr/sektorler/savunma-sanayi.html)
Başlık: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: SKYWOLF - 01 Temmuz 2010, 14:07:35
Alıntı
DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA
Ben bu abartı yorumları çürütmekten bıktım,onlar hala abartmaya devam ediyorlar.


Bu yorum değil sanki. Kullandıkları malzemelere bakarsak hiç de haksız sayılmazlar.
Abartı,abartı,abartı. Bugün pek çok ülkenin pek çok firması yıllardır zırg üretiyor. daha yeni zırh geliştirmeye başlıyorsun hemen dünyanın en iyi zırhlarından birisi diyorsun

Acep ortadoğu ülkelerine has bir şeymidir bu!

Belirtilen ağırlıklarda, belirtilen seviyelerde koruma sağlanıyorsa bu abartı değildir. Muhtemelen bunun için gerekli sertifikasyon işlemleri de tamamlanmıştır. Farkındaysan dünyanın en iyisiyiz demiyorlar, en iyilerinden biriyiz diyorlar. Bu iş aslında o kadar da zor değil. Sadece biraz bilgiye ve paraya bakar. Bilgi zaten vardı. Eh parayla gerçekten işe yarar tesisler kurmuşlar ve bunu amaçlarına uygun olarak ilerletiyorlar. Ayrıca dünyada Bor üreten , hatta dünya rezevlerinin büyük çoğunluğu ülkesinde olan bir firma için bu şaşılacak bir şey değil. Olması gereken birşey.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: EfsaneANKA - 17 Haziran 2016, 19:03:06
İlk Yerli Zırh
! No longer available (http://www.youtube.com/watch?v=rQxq32jJWWY#)
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: ÖmerHalisdemir - 15 Ağustos 2016, 14:03:20
Türkiyede üretilen Projeler ve Teknolojiler darmadagan olmus. Bir Firma zirh plakasi üretiyor, öbür Firma ise hala yurtdisindan aldigi plaka teknolojisini kullaniyor.

SSM ne icin vardir? Hic bir is yapiyorlarmi? Sadece koltuk isitmaktan haric?

SSM ve Tübitak fesh edilmeli ve yerlerine DARPA gibi bir Kurulus yer almalidir. Yüksek Teknolojik egitimli personel yönetir Projeleri. Satis Müdürü proje yönetmez, satis müdürü pazarlama gibi ufak islerle ugrasir.

SSM nin basindaki Adam Hayvanat bahcesi yöneticiligi yapmis...bu bile burada var olan vahim yanlisi göz önüne seriyor.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: enes8101 - 15 Ağustos 2016, 16:46:04
Türkiyede üretilen Projeler ve Teknolojiler darmadagan olmus. Bir Firma zirh plakasi üretiyor, öbür Firma ise hala yurtdisindan aldigi plaka teknolojisini kullaniyor.

SSM ne icin vardir? Hic bir is yapiyorlarmi? Sadece koltuk isitmaktan haric?

SSM ve Tübitak fesh edilmeli ve yerlerine DARPA gibi bir Kurulus yer almalidir. Yüksek Teknolojik egitimli personel yönetir Projeleri. Satis Müdürü proje yönetmez, satis müdürü pazarlama gibi ufak islerle ugrasir.

SSM nin basindaki Adam Hayvanat bahcesi yöneticiligi yapmis...bu bile burada var olan vahim yanlisi göz önüne seriyor.


Sakin olun hocam ne bu şiddet ne bu celal! İsmail demir İTÜ uçak mühendisliğinden mezun bir uçak mühendisidir.Haklı olduğunuz yerler vardır ancak bu şekilde kişileri yaftalamayalım hocam.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: ÖmerHalisdemir - 15 Ağustos 2016, 17:02:57
Türkiyede üretilen Projeler ve Teknolojiler darmadagan olmus. Bir Firma zirh plakasi üretiyor, öbür Firma ise hala yurtdisindan aldigi plaka teknolojisini kullaniyor.

SSM ne icin vardir? Hic bir is yapiyorlarmi? Sadece koltuk isitmaktan haric?

SSM ve Tübitak fesh edilmeli ve yerlerine DARPA gibi bir Kurulus yer almalidir. Yüksek Teknolojik egitimli personel yönetir Projeleri. Satis Müdürü proje yönetmez, satis müdürü pazarlama gibi ufak islerle ugrasir.

SSM nin basindaki Adam Hayvanat bahcesi yöneticiligi yapmis...bu bile burada var olan vahim yanlisi göz önüne seriyor.


Sakin olun hocam ne bu şiddet ne bu celal! İsmail demir İTÜ uçak mühendisliğinden mezun bir uçak mühendisidir.Haklı olduğunuz yerler vardır ancak bu şekilde kişileri yaftalamayalım hocam.

Ondan önce murad bayar ve hayri barac vardi.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: ÖmerHalisdemir - 15 Ağustos 2016, 17:10:38
Internette aradim ama Murad Bayarin ne egitimi gördügünü cözemedim.

Müstesarliktaki memurluktan yükselmis. Imza attigi projeler ve yönetmelikler tamamen bir fiyasko.

Yüksek irtifa hava savunma ihalesi bir fiyasko.

NBC koruma elbisesi projesi bir fiyasko.

ANKA Projesi bir Fiyasko.

Yeni nesil kommando hücum botu bir fiyasko.

Bu adamin 10 senede dagittigi savunma sanayisini 20 senede düzeltemessiniz.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: enes8101 - 15 Ağustos 2016, 22:01:08
Murad bayar ODTÜ elektrik- elektronik mezunu hocam. Hadi diğerleri tamam da Anka neden fiyasko?
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: ÖmerHalisdemir - 15 Ağustos 2016, 22:46:02
Murad bayar ODTÜ elektrik- elektronik mezunu hocam. Hadi diğerleri tamam da Anka neden fiyasko?

ANKA Projesinin gecikmesi ve binbir Teknik Problemi eksik Proje Müdürlügünden kaynaklaniyordu.

Anlatabiliyormuyum? Savunma Sanayii Ürünleri Mekanik ve Elektronik parcadan olusan Makine olarak tanimlanir. Makine Projelerini bir Elektrik Mühendisimi yönetirmis?

Elektrik Mühendisi Mekanik tasarimdan ne anlarmis? ANKAnin ne Kadar cok mekanik agrizasi ve fiziksel güc aktarma eksigi ortaya cikti? 10larca Mühendislik eksigi, Fizibilite calismasi yetersizligi vs..

Savunma Sanayi Müstesari nedir, ne yapar? Sicak cay´mi icer?

Makine Projelerini Makine Mühendisi yönetir. Murad Bayar belki Telekom sirketlerinde proje müdürlügü yapabilir ama Savunma Sanayii Makine ve Arac üretiminde degil.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: SKYWOLF - 15 Ağustos 2016, 23:07:57
Savunma Sanayi Müsteşarının mekanik tasarımdan anlamasına gerek yok ki! Bu tip büyük projeler farklı dallarda uzmanlardan oluşan ekipler tarafından uygulanır. Bu uzmanlar birbirleri ile iletişimde bulunarak sorunları çözerler.

Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: Denizci - 15 Ağustos 2016, 23:23:36
Türkiyede üretilen Projeler ve Teknolojiler darmadagan olmus. Bir Firma zirh plakasi üretiyor, öbür Firma ise hala yurtdisindan aldigi plaka teknolojisini kullaniyor.

SSM ne icin vardir? Hic bir is yapiyorlarmi? Sadece koltuk isitmaktan haric?

SSM ve Tübitak fesh edilmeli ve yerlerine DARPA gibi bir Kurulus yer almalidir. Yüksek Teknolojik egitimli personel yönetir Projeleri. Satis Müdürü proje yönetmez, satis müdürü pazarlama gibi ufak islerle ugrasir.

SSM nin basindaki Adam Hayvanat bahcesi yöneticiligi yapmis...bu bile burada var olan vahim yanlisi göz önüne seriyor.

Anladigim kadariyle Türkiyede savunma sanayi alanindaki projelerin iyi yürülmediginden sikayetçisiniz. Evet hepimiz projelerin dans hizli yürümesini istiyoruz. Ama bu islerer istemekle olmuyor. Projet yürütme basli basina bir ihtisas dalidir.
Projeyi projet müdürü (Program director/Directeur de projet) yürütür => dogrudur ama bu adamin teknik olmasi sart degildir, Ancak proje yürütme konusunda ihtisasi ve tecrübesi aranir. Management ve communication aranan vasiflardir.
Projenin ait projelerini (Projection Director / Chef de projet) yürütür ve bunlar yürüttükleri alt proje  ilgili olarak teknik ihtisaslari vardir. Burdada management ve communication aranir
Projet organisation da bu seviyelerin altinda teknik elemanlar agirlik kazanir.
Projet Müdürü Cost-Time-Quality üçkenini devamli optimisé etmek mecburiyetindir.
Projet yönetiminde bir kanun vardir : projenin muvaffakiyeti yapilan iletsimle direk orantilidir.
Batida bu isler böyle yürütülür.
Bizde yürütülen projelere baktigimda bana birakilan intiba( intiba diyorum) islerin ihtisas sahibi kisiler tarafindan yürütüldügü. Iletisim normal gibi. Tabi ben  isin siyasi yönünü vs bilemem.
Satis müdürü pazarlama gibi ufak islerle ugrasir diyorsunuz. Satis müdürü genelde satisla ugrasirda ama ugrastigi is ufak olmadigi gibi sirketin temel isidir. Satilmayan mamul neye yarar.
Saygilarimla
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: ÖmerHalisdemir - 15 Ağustos 2016, 23:40:18
Savunma Sanayi Müsteşarının mekanik tasarımdan anlamasına gerek yok ki! Bu tip büyük projeler farklı dallarda uzmanlardan oluşan ekipler tarafından uygulanır. Bu uzmanlar birbirleri ile iletişimde bulunarak sorunları çözerler.

Böyle Projelerde Proje Müdürlügü en önemli Karar mercii´dir.

Proje bastan eksik planlanirsa ayni ANKA projesinde gibi is uzayip gider. Bütün Savunma Sanayii Projeleri basini almis uzayip gidiyor. Bir net sonuc ortada görünmüyor. Daha bu Projelerin basarilimi basarisizmi olacagi dahi belli degil.

Camurdan olsun bizim olsun mantigi olamaz. Burada Milyar Dolarlar yatirim söz konusu.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: ÖmerHalisdemir - 15 Ağustos 2016, 23:44:46
Türkiyede üretilen Projeler ve Teknolojiler darmadagan olmus. Bir Firma zirh plakasi üretiyor, öbür Firma ise hala yurtdisindan aldigi plaka teknolojisini kullaniyor.

SSM ne icin vardir? Hic bir is yapiyorlarmi? Sadece koltuk isitmaktan haric?

SSM ve Tübitak fesh edilmeli ve yerlerine DARPA gibi bir Kurulus yer almalidir. Yüksek Teknolojik egitimli personel yönetir Projeleri. Satis Müdürü proje yönetmez, satis müdürü pazarlama gibi ufak islerle ugrasir.

SSM nin basindaki Adam Hayvanat bahcesi yöneticiligi yapmis...bu bile burada var olan vahim yanlisi göz önüne seriyor.

Anladigim kadariyle Türkiyede savunma sanayi alanindaki projelerin iyi yürülmediginden sikayetçisiniz. Evet hepimiz projelerin dans hizli yürümesini istiyoruz. Ama bu islerer istemekle olmuyor. Projet yürütme basli basina bir ihtisas dalidir.
Projeyi projet müdürü (Program director/Directeur de projet) yürütür => dogrudur ama bu adamin teknik olmasi sart degildir, Ancak proje yürütme konusunda ihtisasi ve tecrübesi aranir. Management ve communication aranan vasiflardir.
Projenin ait projelerini (Projection Director / Chef de projet) yürütür ve bunlar yürüttükleri alt proje  ilgili olarak teknik ihtisaslari vardir. Burdada management ve communication aranir
Projet organisation da bu seviyelerin altinda teknik elemanlar agirlik kazanir.
Projet Müdürü Cost-Time-Quality üçkenini devamli optimisé etmek mecburiyetindir.
Projet yönetiminde bir kanun vardir : projenin muvaffakiyeti yapilan iletsimle direk orantilidir.
Batida bu isler böyle yürütülür.
Bizde yürütülen projelere baktigimda bana birakilan intiba( intiba diyorum) islerin ihtisas sahibi kisiler tarafindan yürütüldügü. Iletisim normal gibi. Tabi ben  isin siyasi yönünü vs bilemem.
Satis müdürü pazarlama gibi ufak islerle ugrasir diyorsunuz. Satis müdürü genelde satisla ugrasirda ama ugrastigi is ufak olmadigi gibi sirketin temel isidir. Satilmayan mamul neye yarar.
Saygilarimla

Savunma Sanayi Müstesarligin Görevi Projeleri teknik acidan yönetmektir ve Kuvvet isteklerini teknik cözümlere dönüstürmektir. Bunuda yapamiyorsa ozaman Savunma Sanayi Müstesarligi isini yapmiyor demektir.

Anlasiliyorki eksik Proje sartnamelerini savunma sirketlerindeki Mühendisler kendi baslarina doldurmaya calisiyorlar ve isi kurtarmaya calisiyorlar. Murad Bayar hakkinda Sektörden bir cok sikayet söz konusudur.

Bu sikayetlerden dolayi Murad Bayar Görevden alinmistir. Yerine Makine Mühendisligi uzmani Sayin Ismail Demir getirilmistir. Projeler yoksa böyle kaos ortaminda uzar giderdi...

Ürettiginiz Malin kalitesine bakar Müsteri. Mercedesin satis müdürümü varmis? Mercedes Reklama bile para harcamaz.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: serkan - 16 Ağustos 2016, 07:44:40
Murat Bayar hastalandığı için görevinden ayrılmak zorunda kaldı.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: ÖmerHalisdemir - 16 Ağustos 2016, 11:06:57
Murat Bayar hastalandığı için görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Kendi istifa ederdi ozaman. Emekli edilirdi, Ama istifa etmedi ve emeklide olmadi. Baska daha Uygun göreve atandi. Onun Egitimi Elektrik ve Elektronik dalidir, baska siber savasi projelerinde degerledirilebilinir.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: serkan - 16 Ağustos 2016, 11:34:05
Başkalarının sağlığı konusunda bize konuşmak düşmez aslında. Ben sadece duyduğumu aktardım konuyu da kapatmakta fayda var. İnşallah siz haklısınızdır bu arada.
Başlık: Savunma sanayiinde yerli ve milli bir hamle de Bayburt’tan geliyor
Gönderen: SKYWOLF - 30 Ekim 2018, 10:15:56
Savunma sanayiinde yerli ve milli bir hamle de Bayburt’tan geliyor

(http://idora.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2018/10/29/savunma-sanayiinde-yerli-ve-milli-bir-hamle-de-bayburt-tan-geliyor-12635079.Jpeg)

Bayburt Organize Sanayi Bölgesi’nde yüzde yüz yerli ve milli yatırımla balistik zırh üretimi gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin savunma konusunda dışa bağımlılığını azaltmak ve kendi ihtiyaçlarını yerli ve milli kaynaklardan karşılamak üzere başlattığı hamlelere Bayburt da yüzde yüz yerli ve milli sermaye ile üretilecek balistik zırhla katkı sağlayacak. Bayburt Balistik ve Savunma adlı firma tarafından üretimi gerçekleştirilecek ürün için Bayburt OSB’de parsel tahsisi için mutabakat sağlandı. Konuyla ilgili olarak Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürüten Vali Ali Hamza Pehlivan’ı makamında ziyaret eden firma temsilcileri Levent Ayaz ve Hamit Yeşil proje hakkında bilgiler verdi. AR-GE çalışmaları tamamlanan yatırıma ilişkin projenin yüzde yüz yerli ve milli olması bakımından son derece önemli olduğunu belirten Vali Pehlivan, çalışmalara gereken desteği vereceklerini ifade etti. Vali Pehlivan bahse konu yatırım için yer tahsisinin gerçekleştirileceğini ve süreçle ilgili çalışmaların özenle takip edileceğini bildirdi.

Vali Pehlivan ziyaretleri vesilesiyle Ayaz ve Yeşil’e teşekkür ederek çalışmalarında başarı ve kolaylıklar diledi. Firma temsilcileri Levent Ayaz ile Hamit Yeşil ise bu yatırım sürecine gösterdiği yakın ilgi ve sağladığı destekler dolayısıyla Vali Pehlivan’a teşekkürlerini iletti.

http://www.milliyet.com.tr/savunma-sanayiinde-yerli-ve-milli-ekonomi-2768570/ (http://www.milliyet.com.tr/savunma-sanayiinde-yerli-ve-milli-ekonomi-2768570/)
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: SKYWOLF - 30 Ekim 2018, 10:23:51
Peki bu konunun açılışında bahsi geçen ve 2010 yılında Nurol'un ürettiği balistik zırh ne oldu? Üretimi sürüyordur diye düşünüyorum. Bilgisi olan var mı? O zırh da "yerli ve milli" değil miydi?
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: Bogü Alp - 30 Ekim 2018, 14:26:19
Zırh üretmek bizim yabancı olduğumuz bir konu ve biz milli yani yani alisa gelmiş elementlerin haricin de kendi bor karbür gibi elementleri kullanarak yapmaya çalışıyoruz. Zorlanmamiz ilk zamanlar da başarısız olmamız gayet normal.
Şu an sanayimiz her alan da faaliyet gösteriyor ve güzel işler çıkartıyor. Bugün Tainin aselsanin aktif olarak ürettiği geliştirdiği üzerinde çalıştığı ürünün haddi hesabı yok. Dolaylı olarak da Tai ve aselsana parça üreten diğer firmaların da iş yükü oldukça yüksek.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: Raptor44 - 30 Ekim 2018, 18:28:16
Ağır zırhlı araçlar gemiler ve uçaklar için alüminyum zırh çeliği üretimi konusunda eksikliğimiz var bu durumu çözmek lazım
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: SKYWOLF - 30 Ekim 2018, 21:13:53
Ağır zırhlı araçlar gemiler ve uçaklar için alüminyum zırh çeliği üretimi konusunda eksikliğimiz var bu durumu çözmek lazım
Alüminyum zırh çeliği?

Hem alüminyum, hem çelik bir arada olmaz ki! İki farklı element onlar.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: Raptor44 - 30 Ekim 2018, 23:14:06
Ağır zırhlı araçlar gemiler ve uçaklar için alüminyum zırh çeliği üretimi konusunda eksikliğimiz var bu durumu çözmek lazım
Alüminyum zırh çeliği?

Hem alüminyum, hem çelik bir arada olmaz ki! İki farklı element onlar.
Pardon o sıra otobusteydim ve İstanbul trafiğinde ayakta yazınca araya ve koymayı unutmuşum alüminyum ve zırh çeliği olacaktı
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: Hannibal - 30 Ekim 2018, 23:22:40
Ağır zırhlı araçlar gemiler ve uçaklar için alüminyum zırh çeliği üretimi konusunda eksikliğimiz var bu durumu çözmek lazım
Alüminyum zırh çeliği?

Hem alüminyum, hem çelik bir arada olmaz ki! İki farklı element onlar.
Merhaba, Alüminyum periyodik tabloda bulunan bir elementtir, çelik ise periyodik tabloda bulunan Fe, C, Cr, Ni, Mn, Mg, W, Mo,vs gibi elementlerin farklı oranlarda alaşımdır. Hem havacılıkta kullanılan alüminyum alaşımları duralüminyum olduğu gibi, 50 senedir de savaş araçlarında alüminyum zırh alaşımları kullanılmaktadır.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: Hannibal - 30 Ekim 2018, 23:29:42
Ağır zırhlı araçlar gemiler ve uçaklar için alüminyum zırh çeliği üretimi konusunda eksikliğimiz var bu durumu çözmek lazım
Alüminyum zırh çeliği?

Hem alüminyum, hem çelik bir arada olmaz ki! İki farklı element onlar.
Pardon o sıra otobusteydim ve İstanbul trafiğinde ayakta yazınca araya ve koymayı unutmuşum alüminyum ve zırh çeliği olacaktı
Alüminyum zırh çeliği olmayan bir malzeme değildir. İstanbul trafiği size bilmediğiniz bir malzemenin yeni ufuklarını açmış olabilir.
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: SKYWOLF - 30 Ekim 2018, 23:50:17
Ağır zırhlı araçlar gemiler ve uçaklar için alüminyum zırh çeliği üretimi konusunda eksikliğimiz var bu durumu çözmek lazım

Alüminyum zırh çeliği?

Hem alüminyum, hem çelik bir arada olmaz ki! İki farklı element onlar.

Merhaba, Alüminyum periyodik tabloda bulunan bir elementtir, çelik ise periyodik tabloda bulunan Fe, C, Cr, Ni, Mn, Mg, W, Mo,vs gibi elementlerin farklı oranlarda alaşımdır. Hem havacılıkta kullanılan alüminyum alaşımları duralüminyum olduğu gibi, 50 senedir de savaş araçlarında alüminyum zırh alaşımları kullanılmaktadır.


Hoşgeldiniz.
Ben sadece Raptor'a taklıyorum. Onun durumun farkında olduğunu da biliyorum.  :)

Alıntı
Türkiye'nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği, 100 Günlük İcraat Programı kapsamında yapılacak Savunma Sanayii Zirvesi'ne yönelik bir çalıştay gerçekleştirdi.

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar’ın açılış konuşması yaptığı, KOSGEB ve TÜBİTAK'ın savunma sanayisini ilgilendiren teşvikler konusunda bilgilendirmelerde bulunduğu çalıştayda, çeşitli başlıklar altında sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı.

Aralarında ASELSAN, THY Teknik, Kale Kalıp, Baykar, BMC, STM, Kordsa, Dowaksa, Petlas, TAİS, Meteksan, Ermaksan, Durmazlar, Tümosan, Türk Loydu, Türk Standartları Enstitüsü, Aspilsan, CES İleri Kompozit ve Savunma, BİTES, FİGES gibi sektörün önemli oyuncuları bulunduğu 300'den fazla üyeye sahip SAHA İstanbul, çalıştay sonunda ortaya çıkan görüş ve önerileri zirveye sunulmak üzere kapsamlı bir rapor haline getirdi.
Bu önerilerden biri şöyle:  2000, 5000 ve 7000 serisi alüminyum üretebilme yeteneği kazanılmalı.

[url]https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/savunma-sanayisi-zirveye-hazirlaniyor/1291632[/url] ([url]https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/savunma-sanayisi-zirveye-hazirlaniyor/1291632[/url])


Bir de ETİ Alüminyum'Un çalışmaları var. >> http://www.defenceturk.com/index.php?topic=454.220 (http://www.defenceturk.com/index.php?topic=454.220)
Başlık: Ynt: İlk yerli zırh üretildi
Gönderen: Hannibal - 31 Ekim 2018, 00:08:41
Hoşbulduk, yerli ve milli kavramları oldukça muğlak ifadelerdir.