DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Yabancı Hava Sistemleri ile İlgili Haberler => Konuyu başlatan: SKYWOLF - 09 Haziran 2010, 14:53:40

Başlık: CH-47 CHINOOK
Gönderen: SKYWOLF - 09 Haziran 2010, 14:53:40
CH-47 CHINOOK

Afganistan'da NATO helikopteri düşürüldü

Afganistan'da düşen NATO helikopterinde 4 asker öldü.
09 Haziran 2010 Çarşamba, 13:48:35

NATO'dan yapılan açıklamada, helikopterin Helmand vilayetinde militanlar tarafından düşürüldüğü ve ölenlerin yabancı askerler olduğu belirtildi.

Saldırının sorumluluğunu ise Taliban üstlendi.

Afgan yerel yetkili Davud Ahmedi, helikopterin yerden açılan ateş sonucu düştüğünü söylemişti.

2005'den beri kayıplar

2005'ten beri bir günde NATO'ya en çok kayıp verdiren saldırılar şöyle:

    * 2005:

Doğudaki Kunar vilayetinde Taliban militanlarının roketli saldırısı sonucu MH-47 Chinook tipi Amerikan helikopteri düştü, 16 Amerikan askeri öldü.

    * 2007:

8 Nisan: Afganistan'ın güneyinde araçlarının geçişi sırasında bir bombanın patlaması üzerine ISAF'ta görevli 6 Kanadalı asker yaşamını yitirdi.
31 Mayıs: Bir nakliye helikopteri roket isabet etmesi üzerine düştü. Helmand vilayetindeki olayda 5'i Amerikalı, 7 asker öldü.
4 Temmuz: Güneyde zırhlı araçlarının geçişi sırasında, yola döşenen bombanın patlaması üzerine 6 Kanadalı askerle Afgan tercüman hayatını kaybetti.
23 Temmuz: Ülkenin doğusunda araçlarının geçişi sırasında bombanın patlaması yüzünden 4 NATO askeri öldü. 2 asker de doğu ve güneydeki farklı olaylarda hayatını kaybetti.

10 Kasım: Kuzeydoğuda Taliban tarafından pusuya düşürülen 2 Afgan ordusu ile 6 NATO askeri öldü.

    * 2008:

13 Temmuz: Kunar vilayetindeki şiddetli çatışmalarda ISAF'ta görev yapan 9 Amerikan askeri yaşamını yitirdi.
18 Ağustos: Kabil'in doğusunda Uzbin vadisinde Taliban militanların kurduğu pusuda 10 Fransız askeri öldü.

    * 2009:

17 Eylül: Kabil'de düzenlenen saldırıda 6 İtalyan askeri hayatını kaybetti.
3 Ekim: Doğudaki Nuristan vilayetindeki çatışmalarda 8 Amerikan askeri öldü.
27 Ekim: Güneydeki birçok bombalı saldırıda 8 Amerikan askeri yaşamını yitirdi.

    * 2010:

11 Ocak: 3'ü Amerikalı, 2'si Fransız ve bir İngiliz olmak üzere toplam 6 NATO askeri doğu ve güneydeki çatışmalarda öldü.
18 Mayıs: 6'sı Kabil'de bir NATO konvoyuna yönelik intihar saldırısında olmak üzere toplam 8 NATO askeri hayatını kaybetti.
6 Haziran: 4 Amerikalı ile bir Kanadalı doğu ve güneydeki saldırılarda öldü.
7 Haziran: Güney ve doğudaki bombalı saldırılarda 7 Amerikalı, 2 Avustralyalı ve bir Fransız olmak üzere toplam 10 asker yaşamını yitirdi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/522032-afganistanda-nato-helikopteri-dusuruldu (http://www.haberturk.com/dunya/haber/522032-afganistanda-nato-helikopteri-dusuruldu)
Başlık: CH-47 CHINOOK
Gönderen: Falcon - 05 Şubat 2011, 16:55:39


Kanada 5 Chinooks satışı

OTTAWA National Defence has put "For Sale" signs on the air force's Chinook helicopters in Afghanistan -- two years after taxpayers shelled out $282 million to buy them.

The department recently sounded out allies in the war-torn country to see whether any are interested in the heavy battlefield transports, purchased second-hand from the U.S. Army.

Some defence analysts suggest Canada might be better served by bringing the choppers home for domestic operations, perhaps improving the search-and-rescue system.

So far there have been no takers for the five CH-147D choppers, which were Rushed into Afghanistan after the Manley commission made it a condition of Ottawa continuing the war until 2011.

Canada initially purchased six aircraft in a government-to-government arrangement with Washington, but one was shot down by Taliban small-arms fire in Panjwaii district, west of Kandahar city, last August.

To make up for the loss, Ottawa leased a D model American Chinook for the reminder of the mission. Defence officials refused to say at what cost.

If no buyers are found for the Canadian Chinooks they will be packed up and brought home when the combat mission ends in July, said the general who leads the transition headquarters.

"We're still looking to divest ourselves of them," Brig.-Gen. Charles Lamarre said in a recent interview with The Canadian Press.

"They're going to have to push that through and get them sold before we shut things down. If by chance we don't, we'll still have a responsibility to look after that equipment."

The air force picked up the Afghanistan choppers intending to sell them once the combat mission ended. The decision was made, in part, because there was a new fleet of helicopters on order.

The Conservative government signalled its intention to spend $4.7 billion on 15 new Chinooks a few years ago. The new choppers are latest model -- the F series -- and have been modified with extra-large fuel tanks and improved sensors.

But Rob Huebert of the Centre for Strategic Studies at the University of Calgary said the older Chinooks could serve a vital role in Canada.

They could free some of the newer helicopters for operations in the Arctic, or even bolster the country's hard-pressed search-and-rescue
fleet, he said.

"I don't think having too many helicopters is a bad thing," Huebert said. "The type of capability and the type of lift the Chinooks provide can always be put to use here."

Having the surplus Chinooks around would give the military the opportunity during the summer to station one or two of the newer long-range helicopters in the North, where the Harper government has said it wants a more robust presence.

The air force has long had availability and spare parts woes with its CH-149 Cormorant search-and-rescue helicopters, and operations of that aircraft have been restricted to the East and West Coasts.

Huebert said the extra Chinooks could slide into search-and-rescue operations in Central Canada, where the smaller Griffon helicopter has been covering the gap.

The cost of maintaining and operating the older Chinooks might be slightly higher, he said, but likely not prohibitive to the extent that other fleets would have to be shut down.

The air force has said it would be expensive to keep the D model aircraft.

The Defence Department was asked for comment, but refused to discuss the rationale for ditching the helicopters.

The Canadian Press
Date: Tuesday Feb. 1, 2011 6:38 PM ET

Başlık: Kanada 5 Chinooks Satışı
Gönderen: Falcon - 05 Şubat 2011, 16:57:39
- OTTAWA Milli Savunma Afganistan'daki hava kuvvetlerinin Chinook helikopterleri işaretler "Satılık" koymuştur.282 milyon dolar $ fiyat biçmiştir.

Bölüm son zamanlarda, herhangi bir ağır savaş aktarımları ilgilenen olmadığını görmek için savaş yorgunu ülke müttefik dışarı kulağa ABD ordusundan ikinci el satın aldı.

Bazı savunma analistlerinin Kanada daha iyi, yerli işlemleri için helikopterlere eve getirerek belki de arama-kurtarma sistemi geliştirerek hizmet olabileceğini düşündürmektedir.

Şimdiye kadar Manley komisyon 2011 yılına kadar savaşa devam o Ottawa bir şartı yaptıktan sonra Afganistan koştu edilen beş CH-147D helikopterler, hiçbir girenlerin olmamıştır.

Türkiye başlangıçta, ama Washington ile hükümet-to-devlet düzeninde altı uçak satın biri Kandahar kenti, geçen Ağustos batısında, Panjwaii bölgesinde Taliban küçük silah ateş ile vuruldu.

kaybını telafi etmek için, Ottawa misyonunun hatırlatma için D model Amerikan Chinook kiraladı. Savunma yetkilileri maliyet ne de söylemek reddetti.

Alıcılar onlar kadar dolu olacak ve mücadele misyonu Temmuz ayında bittiğinde eve getirdi Kanadalı Chinooks için bulunursa, geçiş merkezi açar genel söyledi.

Brig.-Gen "Biz hala, bunlardan kendimizi kurtarmak için arıyoruz." Charles Lamarre Kanada Basın ile son röportajda söyledi.

"Onlar biz bu ekipman bakmak için bir sorumluluğumuz var hala, itmek olduğunu yoluyla ve biz aşağı şeyler kapatmadan önce onları sattı. Değiliz tesadüfen alıyorsan sahip olacak gidiyoruz."

Hava kuvvetleri savaş misyonu sona erdi kez onları satmak isteyen Afganistan helikopterlere aldı. sipariş üzerine helikopterlerin yeni bir filo vardı çünkü karar, kısmen yapıldı.

Muhafazakar hükümeti birkaç yıl önce 4700000000 $ 15 yeni Chinooks harcamak niyetini gösteriyordu. F serisi - - Yeni helikopterlere son model ve ekstra büyük yakıt tankları ve gelişmiş sensörler ile modifiye edilmiştir.

Ama Calgary Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Rob Huebert büyük Chinooks Kanada hayati bir rol hizmet söyledi.

Onlar, ya da Kuzey Kutup bölgesindeki operasyonlar için yeni helikopterlerin bazı ücretsiz olabilir hatta ülkenin sıkışık arama-kurtarma destek
filo, dedi.

"Ben çok fazla helikopter sahip sanmıyorum kötü bir şey olduğunu," Huebert dedi. "Yetenek tipi ve türünü Chinooks hep burada kullanmak için konabilir sağlamak kaldırın."

çevresinde fazlalık Chinooks olması istasyonu bir veya Harper hükümeti vardır Kuzey, içinde yeni uzun menzilli helikopterler iki yaz boyunca askeri fırsat verecek onu daha güçlü bir varlık istediğini söyledi.

Hava kuvvetleri uzun ve onun CH-149 karabatak arama-kurtarma helikopteri ile durumu ve yedek parça sıkıntılardan sahip olduğu uçaklarının operasyonları Doğu ve Batı Kıyıları sınırlı olmuştur.

Huebert ekstra Chinooks küçük Griffon helikopter boşluğu kapsayan olmuştur Merkez Kanada, arama ve kurtarma operasyonlarında slayt söyledi.

korumak ve işletim büyük Chinooks maliyeti, dedi, biraz daha yüksek olabilir ama olası değil diğer filolar kapatılacak olurdu ölçüde engelleyici.

Hava kuvvetleri bu D model uçak tutmak için pahalı olacağını söyledi.

Savunma Bakanlığı, yorum yapmak için istendi ancak helikopterler hendek açılması için gerekçe tartışmayı reddetti.

Kanada Basın
Tarih: Salı 1 Şubat 2011 18:38 ET

Başlık: İngiltere’nin Chinook Açmazı
Gönderen: Falcon - 07 Şubat 2011, 13:58:38
Takvimler 2009 yılının Aralık ayını işaret ettiğinde İngiltere’nin henüz ekonomik sıkıntısı baş göstermemişti ve İngiltere döner kanatlı hava araçları konusunda radikal hedefleri tutturmak adına çalışmalara başlamıştı.
Özellike Afganistan kanadında döner kanatlı hava araçlarının etkinliğini artırmak isteyen İngiltere, 2009 yılında açıkladığı planlarda İngiliz ordusunun hareket kabiliyetinin artışını öncelikle dşnerkanatlarla sağlamayı planlıyordu. Bu plan kapsamında eğitim ve operasyonlarda sarfedilen toplam helikopter uçuş saati sayısında %95 artış hedeflenmiş, ancak bunun için somut bir tarih belirlenmemişti.

İngiltere’nin helikopter açılımındaki diğer öğeler, Afganistan‘da ilk Merlin’lerin konuşlandırılması, mevcut CH-47 Chinook filosunda 408 milyon sterlinlik motor ve aviyonik yenilemesi, Puma filosunun 300 milyon sterlinlik bir yatırımla hizmet ömrünün 2022′ye kadar uzatılması, ilk 8 adet Chinook Mk.3′lerin hizmete sokulması gibi 6 kalem iş ve 6 milyar sterlinlik bir maliyet gözden çıkarılmıştı. AW159 Future Lynx (Diğer bir deyişle Lynx Wildcat) helikopterlerinin 2011 yılında operasyonlara başlaması ile birlikte İngiltere’nin hedeflerine ulaşması bekleniyordu.

O tarihlerde mevcut 48 adet Chinook helikopterine 12 adet ilave yapmak için Boeing ile görüşmelere başlayan İngiltere’nin bugün savunma bütçesindeki kesintiler kapsamında Chinook siparişinin tehlikeye girip girmediği tam bir soru işareti. Geçen hafta İngiliz Parlementosu’na da konu olan siparişler üzerindeki soru işaretleri henüz kalkmış değil.

Zira geçtiğimiz hafta soru önergeleri ve yanıtlar şeklinde gerçekleşen diyalogtan ortaya çıkan şu: İngiltere, 12 adet CH-47F Chinook için hala müzakere içinde. Yani kesin siparişe dönüşmüş bir şey yok, ancak 2011 yılı içinde sonucun kesinliğe dönüşeceği de garanti. Başbakanın savunma kesintilerinin Afganistan’daki operasyonları etkilemeyeceğine dair sözü kendisine hatırlatılarak bir tür baskı mekanizması da kurulmuş durumda. Üstelik Chinook’lara Afganistan’da çok fazla ihtiyaç olduğuna yönelik söylemler mevcut.

Planlanan kesinti taslaklarında iki tartışmalı kalem daha var: 134 adetlik Tornado filosunun 60’a düşürülmesi ile yılda 300 milyon Sterlin tasarruf sağlanması düşünülürken, Reaper ve Predator filolarının küçültülmesi ile de 100 milyon Sterlin kazanım elde edilecek.

Tevfik UYAR

Başlık: ABD Ordusunun İkinci CH-47 Üretim Sözleşmesi
Gönderen: SKYWOLF - 13 Nisan 2013, 14:22:21
ABD Ordusunun İkinci CH-47 Üretim Sözleşmesi

(http://images.gizmag.com/hero/6862_200207101518.jpg)

ABD Ordusu ve Boeing, Mayıs ayında açıklanması beklenen CH-47 Chinook ağır kaldırma taşıma helikopteri için ikinci bir çok yıllık üretim anlaşması için bir fiyat üzerinde anlaşmaya vadılar. ABD Ordusunun proje yöneticisi Albay Bob Marion "kargo helikopteri için her iki taraf da yaklaşık %19,2 tasarruf sağlayarak 810.000.000 $ kadar düşük bir maliyette anlaştılar. Resmi işlemlerin tamamlanmasını takiben önümüzdeki ay sözleşme imzalanacak" dedi.

 İkinci çok yıllık sözleşme 60 kadar opsiyon ile birlikte 155 helikopterden oluşuyor. 60 opsiyonun 16 adedi de Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi yabancı müşteriler için ayrılmıştır.

CH-47F için ürün müdürü Yarbay Michael "Reese" Hauenstein, "İkinci çok yıllık sözleşme kapsamında üretilecek helikopterler ile şu anda Philadelphia, Pennsylvania, fabrikasında inşa edilen helikopter ile karşılaştırıldığında biraz farklı bir yapılandırma var" dedi. İlk helikopter Nisan 2015 tarihinde üretim hattında olacak.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: SKYWOLF - 15 Nisan 2013, 23:19:12
İngilterenin Yeni Chinook Helikopteri İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

(http://boeing.mediaroom.com/file.php/87775/MPF13-0045_0176_UKChinook_med.jpg)

Yakın zamanda İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri için üretilen yeni CH-47 Chinook ağır nakliye helikopteri ilk uçuşunu tamamladı. Philedelphia yakınlarında Boeing helikopter tesisinde  15 Mart'taki gerçekleştirilen uçuş testi ile  Mk6 Chinookun uçuşa elverişliliği doğrulandı.

Mk6 Chinook İngiltere'ye  özgü aviyonikler, bir ileriye dönük kızılötesi sistemi ve birlikte çalışabilir iletişim ve navigasyon aletleri de dahil olmak üzere  ileri teknoloji özelliklere sahip olacak. Helikopter bu yıl sonunda İngiltere'ye teslim edilmeden önce Mesa Ariz'de kapsamlı testlerden geçecek.

DefenceTurk.com
Başlık: ABD'nin Dev Chinook Siparişi
Gönderen: SKYWOLF - 28 Haziran 2013, 17:54:10
ABD'nin Dev Chinook Siparişi

(http://www.indiandefencereview.com/wp-content/uploads/2012/06/CH-47_Chinook.jpg)

ABD ordusunun yeni Chinook helikopterleri için Boeing ile geçtiğimiz aylarda anlaşmaya vardığı açıklanmıştı. Bu anlaşmanın resmiyete dökülmesiyle birlikte detayları da ortaya çıkmış oldu. ABD hükmeti ve Boeing, 800 milyon dolarlı tasarruf sağlayarak toplam değeri 4 milyar dolar olan CH-47F helikopteri üretim anlaşmasını imzaladı. Çok yıllık bu sözleşmeye göre Boeing 177 adet CH-47F üreterek ABD ordusuna teslim edecek. Opsiyonlarla birlikte bu sayı 215 adete kadar çıkabilecek. İlk teslimat 2015 yılında başlayacak.

ABD ordusunun  envanterinde şu an 241 adet CH-47F helikopteri bulunuyor. Bu sözleşme ile bu modelin sayısı 464 adete çıkacak.

Tandem rotorlu CH-47 helikopterinini dünya çapında ABD Ordusu dışında 18 kullanıcısı daha bulunuyor. CH-47F ünitelerinin Afganistan'da 86000 saat gibi oldukça fazla bir uçuş süresi bulunuyor. Hava saldırı, ulaşım ve tıbbi tahliye ve destek görevleri yürütürken %80 oranında göreve hazırlık oranı ile bu kadar büyük uçuş süresini gerçekleştirdiler.

DefenceTurk.com

Başlık: Kanada İlk CH-47F Helikopterini Aldı
Gönderen: SKYWOLF - 28 Haziran 2013, 19:22:28
Kanada İlk CH-47F Helikopterini Aldı

(http://www.shephardmedia.com/media/images/article/CH-47F_canada.jpg)

Kanada hükümeti, 2009 yılı Haziran ayında Boeing ile 15 adet  Orta-Ağır Yük Helikopterleri (MHLH) için destek hizmetleri dahil bir sözleşme imzalamıştı. Bu 15 CH-47F Chinook helikopterinin ilki 21 Haziran tarihinde Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri 450. Taktik Helikopter Filosu tarafından kabul edildi. Bu teslimat aynı zamanda CH-47F helikopterinin küresel pazardaki ilk teslimat oluyor. Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri bu yıl içerisinde 6 helikopteri daha kabul edecek. Geriye kalan helikopterler 2014 yılında teslim edilecekler.

Uçağın özellikleri arasında uzun menzilli yakıt sistemi ile geliştirilmiş gövde, geliştirilmiş elektrik sistemi, tam entegre Ortak Aviyonik Mimarlık Sistemi kokpit ve Dijital Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi yer alıyor. Ayrıca Yönlendirici Kızılötesi Karşı sistemi ile beka özellikleri geliştirdi.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: sephiroturk - 28 Haziran 2013, 23:40:50
4 sene mi sürmüs anlasmadan itibaren  ???
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: SKYWOLF - 29 Haziran 2013, 00:20:29
4 sene mi sürmüs anlasmadan itibaren  ???


Evet. Ayrıca aynı yıl 20 sene sürecek teknik destek hizmeti anlaşması da imzalanmış.
Başlık: AgustaWestland Montajı İlk ICH-47F Havalandı
Gönderen: SKYWOLF - 02 Temmuz 2013, 01:40:39
AgustaWestland Montajı İlk ICH-47F Havalandı

(http://www.aviationtoday.com/Assets/Image/AW1067%20ICH-47F_1st%20Flight.jpg)

İtalyan Ordusu için Ortak Sanayi Anlaşması kapsamında Boeing Rotorcraft Systems tarafından Pensilvanya'daki Boeing tesislerinde üretilen ICH-47F helikopterinin ilkinin İtalya'daki montajı AgustaWestland tarafından gerçekleştirilmişti. Bu helikopter geçtiğimiz günlerde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Anlaşma gereği toplan 16 helikopter bu şekilde üretilecek. Anlaşmada 4 adetlik bir opsiyon da bulunuyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Güney Kore'nin CH-47D İhtiyacı
Gönderen: SKYWOLF - 10 Aralık 2013, 07:04:44
Güney Kore'nin CH-47D İhtiyacı

(http://www.diggerhistory.info/images/helicopters/ch47-chinook-raf.jpg)

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı 3 Aralık 2013 tarihinde ABD Kongresine Güney Kore'ye Ch-47D helikopteri ve ilgili ekipmanı satışıyla ilgili bir önerge sundu.

Bu olası satın alma gereksinime neden olan Güney Kore'nin talebi şunları içeriyor: 14 adet CH-47D Chinook helikopteri, beşi yedek olmak üzere 33 adet T55-GA-714A motoru, 16 adet AN/ARC-220 HF Telsiz, 32 adet AN/ARC-186 VHF AM/FM Radyo, 16 adet AN/ARN 123 VOR ILS Marker Fenerleri, 14 adet AN/ARN-154(V) Taktik Hava Seyrüsefer (TACAN) Sistemi, 16 adet AN/ARC-201D veya AN/ARC-201E VHF FM Homing Radyolar, 16 adet AN/APN-209D Radar altimetre, 16 adetAN/ASN-43 Gyro - manyetik pusula.

Ayrıca görev ekipmanları, iletişim ve navigasyon ekipmanları, yer destek ekipmanları, özel araçlar ve test cihazları, yedek parça, yayınlar, Bakım Çalışması Siparişler / Mühendislik Değişikliği Önerileri (MWO/ECP) , teknik destek ve eğitimin dahil olduğu satış önerisinin tahmini değeri 151.000.000 $.

DefenceTurk.com
Başlık: ABD Özel Kuvvetleri İlk Yeni MH-47G Helikopterine Kavuştu
Gönderen: SKYWOLF - 30 Eylül 2014, 20:23:51
ABD Özel Kuvvetleri İlk Yeni MH-47G Helikopterine Kavuştu

(http://notreally.info/transport/helicopters/chinook/mh-47g/img/BoeingMH-47Glarge.jpg)

ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı, Boeing CH-47 Chinook ağır yük kaldırma helikopterin son derece gelişmiş versiyonu olan ilk MH-47G helikopterini 29 Eylül'de teslim aldı.

MH-47G, önceki CH-47C, D ve E modellerine göre daha fazla güçlendirilmiş yekpare gövdeye sahip. Titreşim, yorgunluk ve sonrasındaki bakım gereksimlerini en aza indirecek şekilde tasarlanmış. Yakıt kapasitesi de genişletilmiş yakıt tankları sayesinde iki katına yakın menzil sağlayacak seviyeye artırılmış. Dijital gelişmiş uçuş kontrol sistemi (DAFCS) ve kapsamlı sensör paketi ve elektronik harp yetenekleri ile donatılmış. Helikopterin motorları gelişmiş kızıl ötesi bastırıcılar ile donatılmışlar. Ayrıca araziyi tarayarak uçuş sağlayan bir pod radara da sahip.

Tasarımına 2011 yılında başlanılan helikopterden 8 adet sipariş edilmişti. İlk helikopter 29 Eylül'de Night Stalkers olarak da bilinen 160. Özel Harekat Havacılık Alayı'na Boeing'in Ridley Park tesisinde teslim edildi. İlk helikopter bu alayda 25 Ağustos 2015 tarihine kadar planan süreç içerisinde zorlanma, titreşim ve uçuş testlerinden geçecek. Bu değerlendirmeler sonrası tespit edilebilecek aksaklıkların giderilmesi ve çözümlerin yeni helikopterlere de uygulanması nedeniyle üretilecek diğer 7 helikopter herhangi bir testten geçirilmeden servise alınacak.

DefenceTurk.com
Başlık: İtalyanlar İlk İki ICH-47F Helikopterlerini Aldılar
Gönderen: SKYWOLF - 03 Ekim 2014, 00:01:16
İtalyanlar İlk İki ICH-47F Helikopterlerini Aldılar

(http://www.agustawestland.com/sites/default/files/agustawestland/ich-47f_004_web.jpg)

AgustaWestland Vergiate tesiside bugün düzenlenen resmi bir törenle İtalyan Ordusu'n  ilk iki ICH-47F Chinook helikopterleri teslim etti. Törene İtalyan Ordusu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Claudio Graziano, Esposito Müdürü ARMAEREO Tuğgeneral Domenico ve sanayi temsilcileri katıldı.

ICH-47F programı 16 birim için verien siparişe dayanmaktadır. Sözleşme aynı zamanda beş yıllık bir lojistik destek hizmeti içerir. Tüm ICH-47Fs helikopterleri  İtalyan Ordusunun Viterbo merkezli Havacılık 1. Alayı "Antares" tarafından işletilecek ve 1973 yılından beri hizmette bulunan eski CH-47C Chinook helikopterlerinin yerini alacaktır. Teslimatlar  2017 yılında tamamlanacaktır.

ICH-47F; güvenli bir iletişim sistemi, kendini koruma sistemi ve gelişmiş veri hattı sistemine sahiptir. Bu yeni ICH-47F Chinook varyantı 23 ton azami kalkış ağırlığını sağlayan, iki adet Honeywell T55-GA-714A motorları ile donatılmıştır. Bu motorlarsıcak ortamlarda ve yüksek irtifalarda güvenle çalışmayı sağlarlar. Helikopter ayrıca her türlü hava şartında uçabilir.

ICH-47F helikopterlerinin birincil görevi ekimpan ve askerler için hava ulaşımını sağlamaktır. İçten ve dıştan kanca sistemi ile uçakları taşıyabilir. Uzun menzili ve yüksek seyir hızı ile ek özel destek fonksiyonları, afet yardımı ve hatta itfaiye görevleri gerçekleştirilebilir.

AgustaWestland bir Ortak Sanayi Anlaşma kapsamında Boeing ile birlikte İtalyan Ordusu için sistem entegrasyonu, nihai montaj ve uçak teslimatı için İtalyan ICH-47F programı ana yüklenicisidir.

DefenceTurk.com
Başlık: ABD Ordusu 300. CH-47F Helikopterini Aldı
Gönderen: SKYWOLF - 29 Ekim 2014, 00:02:39
ABD Ordusu 300. CH-47F Helikopterini Aldı

(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-6661414523999/2014/1/14145241583479/US-Army-receives-300th-F-model-of-CH-47-Chinook.jpg)

Boeing, ABD Ordusu için ürettiği 300. F model CH-47 helikopterini teslim etti. 2006 yılından beri üretine F model CH-47 helikopleri ABD ordusu ve Milli Muhafızlarn 18 biriminde nakliye helikopteri olarak görev yapıyor.

Boeing2de görevli bir yetkili,helikopterin planandan 75 gün önce hazır olduğunu ve teslim edildiğini bildirdi.

DefenceTurk.com
Başlık: Yunanistan Chinook Alıyor
Gönderen: SKYWOLF - 13 Aralık 2014, 01:40:13
Yunanistan Chinook Alıyor

(http://www.franknoort.nl/site/galleries/2010-07-dutchblaze/photos/MB2X6673.jpg)

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) 11 Aralık tarihinde Boeing'in Yunanistan'a 10 CH-47D Chinook helikopteri satma isteğinin onaylandığını duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın talebi olan 10 CH-47D Chinook ve destek ekipmanlarıyla birlikte toplam 150 milyon ABD Doları değerindeki satışı onayladı. Helikopterler ABD ordusu tarafından yerini CH-47F helikopterlerine bırakarak depolanan CH-47D helikopterlerinden sağlanacak.

ABD Ordusu, CH-47D helikopterlerini; geliştirilmiş Honeywell T55-714A motorları, Rockwell Collins ortak aviyonik mimarisi sistemi (CAAS) kokpit ve BAE Systems'in dijital gelişmiş uçuş kontrol sistemi ile donatılmış olan CH-47F helikopterleri ile değiştiriyor. ABD Ordusu bugüe kadr pek çok D modelini F modeline yükseltti. Ancak bundan sonrasında ise sadece yeni üretim CH-47F helikopterleri alarak D modelleri ile değiştirecek. Yeni üretim F  modelleri pek çok metal birleştirmelerini ortadan kaldırarak titreşimi azaltılmış tek parça gövdelere sahip. Ancak Yunan Ordusu geliştirilmiş Ch-47F yerine esli D modellerini tercih ediyor. Yunanistan zaten şu an 15 CH-47 helikopterine sahip.

Yunanistan 10 helikopterle birlikte 20 olan 23 T55-GA-714A motorunu da içeren yedek parçaları ve destek ekipmanlarını da istiyor. Bunlara ek olarak füze ikaz sistemleri, yüksek frekanslı radyolar, yön bulma cihazları, GPS navigasyon setleri ve transponderler de Yunan talepleri arasında.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: мคяครℓเ - 12 Ocak 2015, 19:10:37
Yunanistan ne yapacak bu kadar helikopteri. Adalar arası turist mi gezdirecekler. Bu kafayla batmaya herdaim mahkumlar.
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: SKYWOLF - 12 Ocak 2015, 19:55:51
Yunanistan ne yapacak bu kadar helikopteri. Adalar arası turist mi gezdirecekler. Bu kafayla batmaya herdaim mahkumlar.

Bunlar ikinci el helikopterler. Fiyatları çok uygun. ;)
Başlık: Hollanda Chinooklarını Yenileriyle Değiştirecek
Gönderen: SKYWOLF - 13 Eylül 2015, 16:45:38
Hollanda Chinooklarını Yenileriyle Değiştirecek

(http://static.progressivemediagroup.com/uploads/imagelibrary/Dutch%20Chinook.JPG)

Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert, Alt Meclise gönderdiği mektupla Hollanda'nın 14 yeni Chinook helikopteri satın alarak mevcut filolarını modernleştireceklerini duyurdu.

Hollanda ordusunda şu an 11 eski tip  CH-47D ve 6 yeni tip  CH-47F helikopteri bulunuyor. Eski olan 11 CH-47D emekliye ayrılarak yerlerini alınacak olan 14 CH-47F helikopterlerine bırakacaklar. Böylelikle Hollanda Hava Kuvvetleri'nin elindeki Chinook sayısı 17'den 20'ye yükselmiş olacak. Teslimatların 2019 yılında başlaması bekleniyor.

Helikopterler ABD ordusunda kullanılan helikpterlerle aynı özelliklere sahip olacaklar. Kokpit ve yolcu kabininde çarpışmaya dayanıklı koltuklar, VHF Combat Net Radio bu özelliklerinden bazıları.

Satın alma anlaşmasının Aralık 2015 tarihinde imzalanması bekleniyor. Bu anlaşmanın tahmini değerinin de 838 milyon Euro olduğu belirtiliyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Avustralya Son CH-4F Helikopterini Tesli Aldı
Gönderen: SKYWOLF - 13 Eylül 2015, 17:35:37
Avustralya Son CH-4F Helikopterini Tesli Aldı

(http://australianaviation.com.au/wp-content/uploads/2010/07/CH-47F.jpg)

Avustralya'nın 2012 yılında FMS kanalıyla aldığı 7 CH-47F helikopterinin sonuncusu 10 Ağustos 2015 tarihinde teslim edildi. Helikopterler Avustralya'nın eskimiş olan 6 CH-47D helikoptelerinin yerine alınmıştı.

DefenceTurk.com
Başlık: Boeing İngiltere'ye Son Chinook'u Teslim Etti
Gönderen: SKYWOLF - 08 Aralık 2015, 23:37:54
Boeing İngiltere'ye Son Chinook'u Teslim Etti

(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-3201449596585/2015/1/14495967746018/Boeing-completes-Mk6-Chinook-deliveries-to-UK.jpg)

Boeing, Kraliyet Hava Kuvvetlerine 14. ve son Chinook Mark 6 ağır nakliye helikopterini teslim etti.  Bu teslimat ile birlikte İngitere'nin Chinook filolarındaki helikopter sayısı 60'a ulaştı. Sipariş tamamlaması, İngiltere'de Chinook'un ilk kullanıma girmesinin 35 yıldönümüne denk geldi. İngiltere 1980 yılından bu yana Chinook kullanıcısı.

Chinooklar arama ve kurtarma operasyonları, kaza tahliye, ikmal ve manevra birlikleri ve diğer ekipmanlar için Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Onlar 55 asker, ya da 10 tona kadar yük taşıma kapasitesine sahiptir. Mk6 varyantı; gece görüşü ve yeni bir Dijital Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi ile tamamen gece vakti uçuş yeteneği sağlayan  güncelleştirilmiş bir kokpit sunuyor. Ek yetenekler, uydu Küresel Konumlandırma Sistemi, Aletle İniş Sistemi ve kızılötesi arama ışıkları içerir. Helikopter iki M134 altı namlulu miniguns ve rampa üzerine monte edilmiş bir M60D makineli tüfek ile donatılabiliyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Avustralya İçin Chinook'a Onay
Gönderen: SKYWOLF - 22 Aralık 2015, 10:05:29
Avustralya İçin Chinook'a Onay

(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-9321450733023/2015/1/14507331018586/Australia-requests-US-Chinooks.jpg)

ABD Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satış  Programı (FMS) ile Avustralya hükümetine Boeing yapımı CH-47F Chinook helikopterlerinin 180.000.000 $ değerindeki olası satışını onayladı.

Olası satış; üç CH-47F Chinook helikopteri, altı T55-GA-714A Türbin motoru, üç ortak füze uyarı sistemleri, üç Honeywell H-764 Gömülü Küresel Konumlandırma / Ataletsel Navigasyon Sistemleri ve diğer ekipmanları içeriyor. ABD Dışişleri Bakanlığı,  helikopterlerin operasyon ve silahlı kuvvetlere içine entegrasyonunda Avustralya hükümetinin hiçbir sorunla karşılaşmayacağını belirtiyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: SKYWOLF - 18 Nisan 2016, 12:26:32
Son gelişmelere göre Hollanda 12 CH-47F helikopteri için Boeing ile 308 milyon dolarlık anlaşmaya imza atmış.
Başlık: Avustralya CH-47F Helikopterlerini Teslim Aldı
Gönderen: SKYWOLF - 27 Haziran 2016, 12:32:19
Avustralya CH-47F Helikopterlerini Teslim Aldı

(http://defence-blog.com/wp-content/uploads/2016/06/20160513adf8439709_139.t576a14b2.m800.x3f110cd6.jpg)

Avustralya Ordusunun nakliye helikopteri yeteneğinde büyük bir atılım olarak nitelendirilen CH-47F Chinook helikopterleri, planlanan takvimden 2,5 ay önce teslim edildi. Mevcut yedi filoya katılan üç helikopter, havadan nakliye, havadan tıbbi tahliye ve amfibik operasyonlar yanı sıra insani yardım ve afet yardımı alanlarında kullanılacaklar. Helikopterler güncellenmiş aviyonik ve yeni nesil kendini koruma sistemleri de dahil olmak üzere  ABD Ordusunda kullanılanlar gibi son teknoloji ile donatılmıştır.

(http://defence-blog.com/wp-content/uploads/2016/06/20160622casg000_001.t576c8ff0.m1200.x7b313364.jpg)

(http://defence-blog.com/wp-content/uploads/2016/06/20160513adf8439709_104.t576a14b2.m800.x97aa32fd.jpg)

(http://defence-blog.com/wp-content/uploads/2016/06/20160513adf8439709_120.t576a14b2.m600.xbbc5afc9.jpg)
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: Tuco - 12 Eylül 2016, 13:47:38
HMAS Adelaide'de CH-47

(https://pbs.twimg.com/media/CsJYb_QUEAA4JPe.jpg)
Başlık: Yunanistan Yeni Chinook Helikopterlerini Teslim Aldı
Gönderen: SKYWOLF - 12 Kasım 2016, 11:11:35
Yunanistan Yeni Chinook Helikopterlerini Teslim Aldı

(http://defence-blog.com/wp-content/uploads/2016/11/unnamed-5-696x522.jpg)

Yunanistan, sipariş ettiği 10 CH-47D Chinook helikopterlerinin ilk üçünü teslim aldı. Helikopterler 11 Kasım tarihinde Pire limanına geldi. Yunanistan zaten 15 CH-47D helikopterine sahipti. Bunların üzerine aldığı 10 helikopter için 2014 yılında yaklaşık 150 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzalamıştı.

Chinook helikopterleri savaş alanlarına asker, top ve destek ekipmanları taşıyabiliyor. Bugün dünya çapında 1179 Chinook görev yapıyor. Boeing 480 adet CH-47D Chinook helikopterini ABD Kara kuvvetleri ve Milli Muhafız birliklerine teslim etti. Bunun dışında Türkiye, Arjantin, İngiltere, Japonya, Kanada, Avustralya, Norveç, İspanya ve bazı Uzak Doğu ülkelerinde askeri ve sivil amaçlı olarak kullanılıyor.

DefenceTurk.com
geetha.mil.gr sitesinden derlenmiştir
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: tumucin - 12 Kasım 2016, 15:31:00
yunanlar krizden nasil ödeme yaparlar amerikaya anlamak

imkansiz
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: uzasem06 - 12 Kasım 2016, 20:39:04
yunanlar krizden nasil ödeme yaparlar amerikaya anlamak

imkansiz


Abisi Adamlar şu anda Avrupanın sınırını koruyorlar. O Yüzden korkmayın Avrupada parasını koparirlar. Nasıl olsa Avrupa Birliği şu anda Göçmen  cikmazinda.
Başlık: Boeing, Suudi Arabistan'a Yeni CH-47F Chinook Helikopterleri Satıyor
Gönderen: SKYWOLF - 29 Mayıs 2018, 16:16:40
Boeing, Suudi Arabistan'a Yeni CH-47F Chinook Helikopterleri Satıyor

 (http://www.airrecognition.com/images/stories/news/2018/May/Boeing_wins_new_contract_from_Saudi_Arabia_for_CH_-7F_Chinook_helicopter_001.jpg)

ABD Savunma Bakanlığı’nın 25 Mayıs 2018'de yaptığı açıklamaya göre Boeing, Kraliyet Suudi Arabistan Havacılık Komutanlığı için sekiz CH-47F kargo helikopterinin teslimatı için 25 milyon dolarlık Yabancı Askeri Satış sözleşmesi imzaladı.

Bu sözleşme kapsamındaki çalışma, Ridley Township, Pennsylvania'da gerçekleştirilecek ve tahmini olarak 31 Temmuz 2021 tamamlacak..

Aralık 2016'da, ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), 48 CH-47F ağır nakiye helikopterleri için Suudi Arabistan'a olası bir Yabancı Askeri Satış duyurdu ve tahmini maliyeti 3,51 milyar dolardı.

Yeni sözleşme, 8 helikopter, 48 AN / AAR-57 Müşterek Füze İkaz Sistemlei, 48 M240H 7.62mm MG, M134D Mini-Gun, destek ekipmanı, eğitim ve bir Uçak Uçabilirlik Ekipmanı ile eşdeğer tip silahlar içerir.

DSCA, "Bu satış, ABD Suudi Arabistan Havayolları Komutanlığı'nın (RSLFAC) ABD kuvvetleriyle birlikte çalışabilirliğini artıracak ve Suudi Arabistan için bir ağır nakliye helikopteri kapasitesini geliştirecek" dedi.

Geliştirilmiş CH-47F, 4.868 beygir gücündeki Honeywell motorları ve daha az bakım gereksinimi için daha fazla tek parçalı bir yapıya sahip uçak gövdesini içermektedir. CH-47F, 282 km/saatin üzerindeki hızlarda, 9,5 tondan daha fazla bir yük ile uçabilir. Yeni aviyonikler arasında Rockwell Collins Ortak Aviyonik Mimari Sistemi (CAAS) kokpiti ve BAE Systems 'Dijital İleri Uçuş Kontrol Sistemi (DAFCS) bulunmaktadır.

Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri, şu anda ABD'de inşa edilmiş, UH-60 Black Hawk orta ölçekli nakliye uçakları, AH-64 Apache silahlı helikopterleri ve CH-47 de dahil olmak üzere çeşitli helikopterleri kullanıyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: SKYWOLF - 02 Temmuz 2018, 15:42:25
(https://pbs.twimg.com/media/DhFeh4RX4AEXA4C.jpg)

Amerika Birleşik Devletleri Özel Operasyon Komutanlığı, @BoeingDefense'den 4 adet yeni MH-47G helikopter siparişi verdi. 80 Milyon dolara verilen sipariş Amerikan Özel Operasyon Komutanlığı'nın acil ihtiyacını karşılamak üzere gerçekleştirildi.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1013695372529754112
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: SKYWOLF - 12 Eylül 2018, 22:51:46
(https://pbs.twimg.com/media/Dm5StPwW0AAa5ng.jpg)

İran Hava Kuvvetlerine ait bir Ch-47 helikopteri bugün arızalanarak acil iniş yapmış. Helikopterdeki 5 asker hafif yaralanmış.
Başlık: İngiltere’den 3,5 milyar dolarlık Chinook alımı
Gönderen: SKYWOLF - 20 Ekim 2018, 23:41:17
İngiltere’den 3,5 milyar dolarlık Chinook alımı

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/ingiltere/chinook/ingiltere%20h47%20(2).jpg)

İngiltere, Boeing’ten 16 adet H-47 olarak adlandırılan Chinook helikopterinin uzatılmış menzilli modelinden almak üzere 3,5 milyar dolarlık anlaşma yaptı.

Bu kapsamda 16 helikopterin yanı sıra pakette 4 adet yedek motor, gelişmiş seyrüsefer cihazları, multi-mode radar, elektro-optil sistemler ve 40 adet M-134D-T mini gun sistemleri yer alıyor.

Bu alımla birlikte İngiltere’nin elindeki Chinook ağır nakliye helikopter sayısı 60’a ulaşacak.

Helikopter ek yakıt tankları ile 370 kilometre görev çapına sahip. 10 bin 886 kilogram yük taşıyabilen H-47’ler, Amerikan Ordusu için tasarlanmıştı.

Türkiye Boeing’ten bugüne kadar 6 adet CH-47F helikopteri teslim aldı.

http://www.kokpit.aero/ingiltere-chinook-aliyor (http://www.kokpit.aero/ingiltere-chinook-aliyor)
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: Yabgu - 21 Ekim 2018, 11:07:18
Türkiye agustosta 7.yi teslim aldı diye biliyorum abi. Haberde 6 adet yazılmış.
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: SKYWOLF - 21 Ekim 2018, 11:21:35
Türkiye agustosta 7.yi teslim aldı diye biliyorum abi. Haberde 6 adet yazılmış.

Haklısın, 7 olması lazım.
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: SKYWOLF - 04 Ocak 2019, 12:42:58

Alıntı
İspanya Ordusunun CH-47D Chinook helikopter filosunun tamamı @BoeingDefense tarafından CH-47F konfigürasyonunda modernize edilecek. 17 adet CH-47F sahibi olacak olan İspanya'ya teslimatların 2021'de başlanması hedefleniyor.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1081116875415830528
Başlık: “Chinook” Hindistan topraklarında
Gönderen: fırtına06 - 14 Şubat 2019, 22:00:19
Hindistan, Boeing’e sipariş verdiği ilk parti CH-47F Chinook ağır nakliye helikopterini teslim aldı.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/02/hindistan-CH-47F-Chinook-750x370.jpg)

Boeing firmasının Philadelphia’daki üretim tesisinde geçtiğimiz hafta düzenlenen törenle Hindistan Hava Kuvvetlerine teslim edilen ilk parti 4 helikopter Gujarat şehrindeki hava kuvvetleri üssüne ulaştı.

Hindistan ile ABD arasında Eylül 2015’te imzalanan anlaşma kapsamında 15 adet Chinook helikopteri tedarik edilecek. Hindistan Chinook helikopterlerini 1980’lerin ortalarında Sovyetler Birliği’nden satın aldığı Mi-26 helikopterleri ile değiştirecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/11/chinook-hindistan-topraklarinda/ (http://defenceandtechnology.com/2019/02/11/chinook-hindistan-topraklarinda/)
Başlık: Afganistan’da ABD’ye ait CH-47 düştü
Gönderen: fırtına06 - 25 Mayıs 2019, 19:01:35
Afganistan’da uçan Amerikan Ordusu’na ait CH-47 Chinook tipi ağır yük helikopteri düştü. Kazada helikopterde bulunan uçuş ekibinden ve yolculardan yaralananlar olduğu açıklandı.

(https://fighterjetsworld.com/wp-content/uploads/2019/05/Boeing-CH-47-Chinook-helicopter-crashed-in-Afghanistan.jpg)

Amerikan ordusu tarafından doğrulanan kazada, Afganistan’daki sözcü Albay David Butler helikopterin sert iniş yaptığı için kaza geçirdiğini söyledi. Helikopterde ABD’li askerlerin yanı sıra Afgan personel de yer alıyordu.

AĞIR YÜK HELİKOPTERİ

Türk Kara Kuvvetleri tarafından da 2016’dan itibaren kullanılmaya başlanan CH-47 helikopterleri ağır yük taşımada kullanılıyor. Toplam 55 tam teçhizatlı asker taşıyabilen helikopter, 741 kilometre menzilli. Havada maksimum saatte 315 kilometre hıza çıkabilen helikopterin faydalı yük kapasitesi ise 10,8 ton.

http://www.kokpit.aero/abd-chinook-dustu-afganistan (http://www.kokpit.aero/abd-chinook-dustu-afganistan)

Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: ムゲン - 06 Haziran 2019, 22:03:18
Bizim chinookların teslimatının 2019 başlarında bitmiş olması gerekiyordu halbuki henüz 7 tanesi geldi. Geri kalan 4 taneyi vermeyecekler sanırım :S
Başlık: BAE’den 830 milyon dolarlık CH-47F Chinook siparişi
Gönderen: fırtına06 - 09 Kasım 2019, 17:20:28
ABD Savunma Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 10 adet CH-47F Chinook Ağır Yük Helikopteri satışını içeren olası bir anlaşmayı onaylama kararı aldı.

Konuyla ilgili olarak ABD Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu olası satış; 10 adet adet CH-47F Chinook Ağır Yük Helikopterini, 26 adet T55-GA-714A motorunu, 24 adet Gömülü Küresel Konumlandırma Sistemi ile Ataletsel Navigasyon Sistemini (GPS/INS), 12 adet AN/AAR-57 Müşterek Füze Uyarı Sistemini (CMWS), 24 adet M134D-H Gatling Topunu, 20 adet M240H Makinalı Tüfeğini, çeşitli tiplerde alıcı/verici sistemini, Kızılötesi Bastırıcıları, yakıt ikmal, yangın söndürme ve balistik koruma sistemleri ile destek, eğitim ve yedek parça tedarikini kapsıyor.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/11/CH-47F-Chinook.jpg)

Yaklaşık bedelin 830.3 milyon dolar olacağı proje kapsamında ana yükleniciler; Boeing, Honeywell ve Science and Engineering Services şirketleri olacak. Bu olası satışın gerçekleşmesi için, ABD Hükümeti ve firma yetkilileri 60 ay boyunca BAE’ye seyahat edecek.

https://www.savunmasanayist.com/haberler/baeden-830-milyon-dolarlik-ch-47f-chinook-siparisi/ (https://www.savunmasanayist.com/haberler/baeden-830-milyon-dolarlik-ch-47f-chinook-siparisi/)
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: fırtına06 - 20 Ocak 2020, 20:52:41
Boeing, ACRB'yi Uçurdu

Harp meydanlarının efsanesi hâline gelmiş CH-47 Chinook helikopterlerinin taşıma kabiliyetlerinin artırılması için başlatılan ACRB (Advanced Chinook Rotor Blade / Gelişmiş Chinook Rotor Pali) Programı'nda Boeing, önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

(https://c4defence.com/ImageM/da24d909-3db7-4e51-834e-0a1ec0f0e6b2.jpg)

Firmadan yapılan açıklamada, ACRB ile donatılan CH-47 Chinook helikopterinin ilk uçuşunu 16 Ocak'ta gerçekleştirdiği duyruldu. Blok 2 model helikopterle yapılan uçuşta yeni rotor palleri, platforma 771 kilogram ilave kaldırma kuvveti sağladı. Boeing, daha önce yaptığı bildirilerde ACRB'lerin 4 bin feet irtifa ve 35 santigrat derecede CH-47'lere 680 kilogram ilave kaldırma gücü sağlanmasının hedeflendiğini belirtmişti.

(https://c4defence.com/ImageM/226ccdb7-8622-46bf-97e8-4d237affc0f3.jpg)

Blok 2 Programı'na paralel başlatılan ACRB sürecinde, CH-47 Chinook'lara yıllar içinde farklı görev bileşenlerinin entegre edilmesiyle kaybedilen faydalı yük kapasitesinin yeniden kazandırılması hedefleniyor. Kompozitten imal edilen yeni nesil paller, asimetrik kanat kesiti ve gelişmiş geometrileri sayesinde öncüllerinden daha verimli.

https://www.c4defence.com/Gundem/boeing-acrb-yi-ucurdu/9213/1 (https://www.c4defence.com/Gundem/boeing-acrb-yi-ucurdu/9213/1)
Başlık: CH-47 Chinook’dan zorunlu iniş
Gönderen: fırtına06 - 30 Temmuz 2020, 16:09:45
İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF)’ne ait bir CH-47 Chinook Ağır Nakliye Helikopteri, geçtiğimiz gün İngiltere’nin Carmarthenshire bölgesinde zorunlu iniş yaptı.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/07/CH-47-Chinook-min-696x391.jpg)

İngiltere Savunma Bakanlığı; söz konusu olayın, çift motorlu helikopterin elektrik teline çarpması sonucu meydana geldiğinin düşünüldüğünü ve helikopterde bulunan personellerden yaralananların olduğunu açıkladı.

Edinilen bilgiye göre; eğitim uçuşundaki CH-47 Chinook helikopterinin acil iniş gerçekleştirmesinin ardından, bölgedeki yerleşim birimlerinde elektrik kesintisi meydana geldi.

https://www.savunmasanayist.com/ch-47-chinookdan-zorunlu-inis/ (https://www.savunmasanayist.com/ch-47-chinookdan-zorunlu-inis/)
Başlık: Ynt: CH-47 CHINOOK
Gönderen: SKYWOLF - 30 Temmuz 2020, 20:34:07
İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF)’ne ait bir CH-47 Chinook Ağır Nakliye Helikopteri, geçtiğimiz gün İngiltere’nin Carmarthenshire bölgesinde zorunlu iniş yaptı.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/07/CH-47-Chinook-min-696x391.jpg)

İngiltere Savunma Bakanlığı; söz konusu olayın, çift motorlu helikopterin elektrik teline çarpması sonucu meydana geldiğinin düşünüldüğünü ve helikopterde bulunan personellerden yaralananların olduğunu açıkladı.

Edinilen bilgiye göre; eğitim uçuşundaki CH-47 Chinook helikopterinin acil iniş gerçekleştirmesinin ardından, bölgedeki yerleşim birimlerinde elektrik kesintisi meydana geldi.

https://www.savunmasanayist.com/ch-47-chinookdan-zorunlu-inis/ (https://www.savunmasanayist.com/ch-47-chinookdan-zorunlu-inis/)


(https://assets.verticalmag.com/wp-content/uploads/2020/07/116268516_3853978527961986_5477347807655513105_o.jpg)

Elektrik telleri epey hasar vermiş. Tellere dolanıp düşmemesi mucize!
Başlık: Boeing’e MH-47G Blok II Chinook siparişi
Gönderen: fırtına06 - 03 Ağustos 2020, 11:59:31
ABD Ordusu Özel Operasyon Havacılık Komutanlığı (USASOAC), Chinook Blok II üretimiyle ilgili olarak Boeing’e 265 milyon ABD Doları değerinde bir siparişte bulundu.

Edinilen bilgiye göre söz konusu sözleşme, ABD Ordusu Özel Operasyon Havacılık Komutanlığı için dokuz adet MH-47G Blok II Chinook Ağır Yük Helikopteri teslimatını kapsıyor.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/08/MH-47G-Blok-II-Chinook-min-696x531.jpg)

Chinook ailesinin en gelişmiş konfigürasyonlarından biri olan MH-47G Blok II Chinook; performans, verimlilik ve müşterek görev kabiliyeti parametrelerini iyileştiren yeni düşük ağırlıklı yakıt tankları gibi gelişmiş bir yapıya sahip olarak ön plana çıkıyor.

Program kapsamında Boeing’in, ABD Ordusu Özel Operasyon Havacılık Komutanlığı’na toplam 24 adet MH-47G Blok II Chinook teslim etmesi planlanıyor.

https://www.savunmasanayist.com/boeinge-mh-47g-blok-ii-chinook-siparisi/ (https://www.savunmasanayist.com/boeinge-mh-47g-blok-ii-chinook-siparisi/)
Başlık: Yangın söndürme için 2 Chinook kiralandı
Gönderen: fırtına06 - 04 Temmuz 2021, 14:08:46
Orman yangını sezonunda kullanılması için Orman Bakanlığı ABD’den iki adet CH-47 Chinook tipi yüksek kapasiteye sahip yangın söndürme helikopteri kiraladı. İlk helikopter İstanbul Havalimanı’na dün Antonov An124 tipi uçakla getirildi. İkinci CH-47’nin önümüzdeki günlerde gelmesi ve kısa süre içinde helikopterlerin aktif halde kullanılması planlanıyor.

İlk defa Türkiye’de yangın söndürmede kullanılacak CH-47 Chinook helikopterleri, taşıdığı 23 bin 133 litrelik devasa sepetleri ile yangına hızlı müdahale gerçekleştirebilecek. Helikopterlerden birinin İzmir, diğerinin de Mersin merkezli kullanılması hedefleniyor.

(https://i2.wp.com/tolgaozbek.com/wp-content/uploads/2021/07/chinook-colombuia-2x.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)

Boeing tarafından geliştirilen ve iki ana rotora sahip CH-47’lerin dünyadaki az sayıda sivil kullanıcılarından biri de Columbia Helicopters şirketi. Orman Bakanlığı’nın ihalesine giren şirket, iki CH-47 ile bu yıl görev yapacak.

(https://i1.wp.com/tolgaozbek.com/wp-content/uploads/2021/07/chinook-columbia-1.jpg?resize=768%2C432&ssl=1)

Mi-17 veya Mi-26 serisi Rus helikopterlerine göre daha kıvrak olan CH-47’lerin orman yangınında nasıl bir performans göstereceği merakla bekleniyor. Toplam 7 saat havada kalabilen helikopterler, istenirse 44 kişi taşıyabiliyor.

https://tolgaozbek.com/haberler/genel-havacilik/yangin-sondurme-icin-2-chinook-kiralandi/