DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Yabancı Hava Sistemleri ile İlgili Haberler => Konuyu başlatan: SKYWOLF - 07 Haziran 2010, 16:30:37

Başlık: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: SKYWOLF - 07 Haziran 2010, 16:30:37
LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı

TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı Aralıkta Teslimata Hazır

(http://newsonair.com/feature-image/lca-tejas.jpg)

Hindistan’ın hafif savaş uçağı LCA’nın Limited Series Production (LSP) uçağı LSP-4, Banglore hava alanında ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Uçak 40 dakika uçarak, bu uçakların toplam uçuş süresini 1110 saate çıkaran 10. Tejas uçağı oldu. Uçak 11 km irtifada 1.1 Mach hızla seyretti. Test Pilot Gp Yüzbaşı Suneet Krishna, Test Direktörü Gp Yüzbaşı D Chakravorty ile birlikte Milli Uçuş Test Merkezi telemetri tesisinden yönlendirmesiyle uçtu

İlk uçuşunu gerçekleştiren Tejası Uçağının bu modelinin Aralık 2010’da Hindistan Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor. Havacılık Kalkınma Ajansı müdürü PS Subramanyam,  Tejas ekibinin uçağı Hindistan’ın merkezinde sıcak hava testlerinden geçireceğini söyledi.

 Uçuşu ACNS (Hava) ile Deniz Kuvvetleri Karargahı da izledi. Sea Harrier filosunu değirtimek isteyen Hint Donanmasının bu projede önemli derecede payı bulunmaktadır.

DEFENCETURK.COM
Başlık: Hindistan Tejas Mk.II motorunu seçti
Gönderen: Falcon - 04 Ekim 2010, 17:55:40
Hindistan 27 senedir sürmekte olan ve tek motorlu Hafif Savaş Uçağı projesi LCA (Light Combat Aircraft) kapsamında seri üretimi start alan Tejas uçağının son Mk. II modeli için ABD konuşlu üretici General Electric teklifi F414 tipi turbofan motoru üzerinde karar kıldı.
Böylelikle Tejas Mk.II uçağının uluslararası motor ihalesini kazanan General Electric, Avrupa konsorsiyumunun teklif ettiği Eurofighter/Typhoon uçağının motoru EJ200‘e karşı galip gelmiş oldu. General Electric ilk aşamada, Hindistan Hava Kuvvetleri’nin Tejas Mk.II uçağı için 99 adet F414-INS6 tipi turbofan motor üretecek. Motorların bir kısmı ABD‘de üretilecek fakat teknoloji transferiyle büyük bir bölümü Hindistan tarafından lisansla üretilecek.

Söz konusu modern F414 serisi motorlar ABD ve Avustralya‘nın F/A-18E/F Super Hornet ve İsveç’in yeni geliştirdiği JAS-39 Gripen NG uçaklarında da kullanılmakta. Tejas uçağının ilk modelleri yine General Electric’in F404 motoru ile donatılmışlardı ve Hindistan bu motordan 44 adet sipariş vermişti.

Görüldüğü gibi dünyanın nüfus bakımından Çin’den sonra ikinci büyük ülkesi, kısmen bir sanayii/teknoloji devi ve dünyadaki 9 askeri nükleer güçten biri olan Hindistan bile, 30-40 yıldır üzerinde uğraştığı halde dışarıdan bağımsız kendi başına yerli bir ana muharebe tankı (Arjun) veya hafif bir savaş uçağı (Tejas) dahi üretemiyor, zira gelişmiş modern bir turbofan motor üretmek, son derece komplike bir sistem olduğu için dünyada sayılı bir kaç ülkenin üstesinden gelebildiği teknolojik bir husus. ABD‘den sonra savunmaya en çok maddi kaynak ayıran bir Çin bile, uğraştığı ve yoğun çaba sarfettiği halde bugüne dek Rusya‘dan bağımsız olarak yerli bir turbofan motor üretebilmiş değil.

Diğer yandan Hindistan‘ın F414-INS6 motorunu seçmesi dolaylı olarak Hindistan‘ın bir diğer programı olan, orta sınıf çok rollü savaş uçağı projesi MMRCA (Medium-Multi Role Combat Aircraft) çerçevesindeki, ilk aşamada yaklaşık 11 milyar dolarlık ve 126 uçaklık uluslararası ihaleyi de etkileyebilir.

MMRCA ihalesine halen ABD‘den Lockheed Martin teklifi F-16IN (Blok 60) ve Boeing çözümü F/A-18E/F Super Hornet (Blok II) yanında, İsveç’ten Saab teklifi JAS-39 Gripen NG, Fransa‘dan Dassault teklifi Rafale F.3, Rusya‘dan Mikoyan-Gurevich MiG-35 “Fulcrum-F” ve nihayet Avrupa teklifi (İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya) Eurofighter/Typhoon Tranche III iştirak ediyorlar.

Fakat Hafif Savaş Uçağı (LCA) ihalesinde Tejas‘ın Mk. II uçakları için de General Electric motorlarının seçilmesi ve söz konusu F414-INS6 motorlarının Super Hornet ve Gripen uçaklarında da kullanılması, lojistik açıdan özellikle F/A-18 olmak üzere bu uçakların şansının MMRCA ihalesinde daha da artmasına yol açacağı tabiidir.
http://www.savunmasanayi.net/hindistan-tejas-motorunu-secti/hindistan-tejas-motorunu-secti/
Başlık: Kaveri Motoru Bir Başka Bahara
Gönderen: lleo - 16 Mayıs 2012, 22:17:50
Kaveri Motoru Bir Başka Bahara

(http://www.milscint.com/images/1815.jpg)

Hindistan Savunma Bakanı A. K. Antony, bir soru önergesine 14 Mayıs’ta yazılı olarak verdiği yanıtta, Hindistan’ın Savunma Araştırma ve Geliştirme Kurumu (Defence Research and Development Organisation / DRDO) tarafından geliştirme çalışmaları sürdürülen Kaveri jet motorunun çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı ile ilgili kesin bir tarih verilemediğini bildirdi. Motorun şu anda Tejas jet muharebe uçağının güç ihtiyacını karşılayamadığını belirten Antony, motorun kullanım alanı olarak İHA ve deniz uygulamalarının düşünüldüğünü, Tejas Mk-I uçağı ile denemelerin ise 3 yıl içinde yapılabileceğini kaydetti...http://www.milscint.com/haberdetay.asp?haberid=1815&hid=3 (http://www.milscint.com/haberdetay.asp?haberid=1815&hid=3)
Başlık: TEJAS Sonunda Göreve Başlıyor
Gönderen: SKYWOLF - 14 Aralık 2013, 09:52:00
TEJAS Sonunda Göreve Başlıyor

(http://4.bp.blogspot.com/_ej5kQwZWlzM/TNDsobFWnLI/AAAAAAAABNE/I0ZaudWYDiY/s1600/LCA_tejas_IAF+_india_4.jpg)

Çeşitli maliyet artışları ve 20 yıldan fazla süren gecikme sonrası Hindistan'ın yerli hafif savaş uçağı TEJAS, bu ay Banglor'da resmi göreve başlıyor.

Operasyonel yeterliliğin kanıtlanması için uçak halen Arap Denizi üzerinde, Goa sahilinde silahlı uçuş testlerine devam ediyor. Geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirilen denemede TEJAS, pilotsuz hedef uçağı Lakshya tarafından çekilen bir hava hedefini havadan havaya bir kızılötesi füze ile vurarak imha etti. Böylelikle uçağın gelişiminde çok önemli bir kilometre taşı aşılmış oldu.

Uçağı Projesi Rs 560 crore bir maliyetle 1983 yılında başlamıştı ve tam otuz yıl sonra  yaklaşık Rs 25.000 crore toplam maliyetle  tamamlanmış olacak. Savunma Bakanı AK Antony uçağın ikinci operasyonel yeterlilik kabul çalışmalarına 20 Aralık'ta başlanacağını ve hemen ardından Banglore'da Hindistan Hava Kuvvetleri'nde göreve başlayacağını bildirdi. LCA Mark 1 olarak adlandırılan bu uçaktan 40 adet üretilecek. Hava Kuvvetleri Komutanı NAK Browne, Tejas'ın 2014 yılı sonunda savaşa hazır olacağını sözledi. Ayrıca Tejas'ın emekliye ayrılan Mig-21'lerin yerini alacaklarını da sözlerine ekledi.  DRDO ve HAL uçağın daha güçlü ve yetenekli modellerini geliştirmek için çalışmalarına devam edecekler. Radar sistemi ve diğer eklentilerin iyileştirilmesi sonucu ortaya çıkacak olan Mark II tipi sonraki aşamada üretilecek. Mevcut plana göre Hindistan Hava Kuvvetleri 7 filoda toplan 140 kadar Tejas uçağına sahip olacak.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: SKYWOLF - 06 Aralık 2014, 06:09:43
Son gelen haberlere göre 20-30 civarında Tejas göreve başlamak üzere.
Başlık: LCA TEJAS Elektronik Harp Paketiyle Donatıldı
Gönderen: SKYWOLF - 11 Ocak 2015, 06:23:33
LCA TEJAS Elektronik Harp Paketiyle Donatıldı

(http://economictimes.indiatimes.com/photo/45818726.cms)

Hafif Savaş Uçağı (LCA) Tejas gelişmiş bir elektronik harp paketi (EW paketi) ile donatılarak mücadele gücü bilenmiş uçak oldu.

Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu (DRDO) yetkilisi tarafından yapılan duyuruya göre sistem, Tejas-PV1 uçağı ile dün ilk defa uçuçta denendi. Elektronik harp paketi, Savunma Aviyonik Araştırma Kurumunun (DARE), savaş uçaklarının aviyonikleri ve elektronik harp sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir laboratuvarı tarafından geliştirilmiştir.

Test edilen elektronik harp paketinin radar ikaz sisteminin yanı sıra sistem bir jammer ile donatılmıştır. Jammer yaydığı parazit sinyalleri ile düşman radarlarının etkisini ortadan kaldırır.  Gerçekleştirilen testte uçak üstündeki sistem, uçağın rotası etrafındaki radar sinyallerini tespit etti.

DefenceTurk.com
Başlık: İlk Tejas Hindistan Hava Kuvvetleri'nde
Gönderen: SKYWOLF - 18 Ocak 2015, 05:36:58
İlk Tejas Hindistan Hava Kuvvetleri'nde

(http://newsonair.com/feature-image/lca-tejas-2011.jpg)

Hindistan'ın ilk yerli savaş uçağı LCA TEJAS, projesinin başlamasından 32 yıl sonra Savunma Bakanı Manohar Parrikar tarafından Hindistan Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi.

LCA projesi 1983 yılında 5 600.000.000 rupi ile başladı. Son üç yılda LCA projesine aktarılan para miktarı 250.000.000.000 rupiye yükseldi. Üretilmesi düşünülen tüm modeller modeller dahil edilirse bu değerin 650.000.000.000 rupi, yani yaklaşık olarak 10 milyar ABD doları değerinde olması bekleniyor.

Amerikan  General Electric F404-GE-F2J3 motoruyla donatılan 4+nesil sınıfındaki uçak, ilk test uçuşunu 2001 yılında gerçekleştirmişti. Bugüne kadar prototiplerle 2800 test uçuşu gerçekleştirildi.

Hindistan Hava Kuvvetleri ilk etapta 40 LCA siparişi verdi. Bu sipariş edilen uçakların en az 16 adedinin 2 yıl içerisinde hava kuvvetlerine teslim edilerek bir filo kurulması bekleniyor. 20 yıl kullanım ömrü olan Tesaj'ın ileride geçireceği modernizasyonla 2045 yılına kadar kullanılması düşünülüyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: мคяครℓเ - 18 Ocak 2015, 10:47:25
Adamlar yapmıs modernize ilede 30/35 yıl görevde kalır o zamana kadarda Pak fa yada kavusur. Kendı 5. Nesil ucagınada. Ne diyelim darısı basımıza...
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: sephiroturk - 18 Ocak 2015, 18:57:11
Hem hafif sinif savas uçagi  hem 4+ nesil kategorisinde olmasi dogalmi
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: SKYWOLF - 18 Ocak 2015, 19:28:04
Hem hafif sinif savas uçagi  hem 4+ nesil kategorisinde olmasi dogalmi


Doğal. :) >> http://tr.wikipedia.org/wiki/Avc%C4%B1_u%C3%A7a%C4%9F%C4%B1 (http://tr.wikipedia.org/wiki/Avc%C4%B1_u%C3%A7a%C4%9F%C4%B1)

Adamlar yapmıs modernize ilede 30/35 yıl görevde kalır o zamana kadarda Pak fa yada kavusur. Kendı 5. Nesil ucagınada. Ne diyelim darısı basımıza...


Bir de Amcaları bunların. :D >> http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5399.0 (http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5399.0)
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: мคяครℓเ - 18 Ocak 2015, 21:06:04
Amca yı biliyorum. O iste 5. Nesil ucakları amca yazacaktım yanlıs olmasın diye yazamadım.Amcayı Ruslarlamı gelistireceklerdi.
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: SKYWOLF - 18 Ocak 2015, 21:22:32
Hayır. Ruslarla beraber çalıştıkları PAK-FA'nın Hindistan versiyorunu.
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: мคяครℓเ - 23 Ocak 2015, 22:21:09
Hindistan’ın yerli savaş uçağı envantere giriyor.

(http://www.c4defence.com/upload/cache/data/ckfinder/images/haberler/tejas-530x398.jpg)

Hindistan Savunma Bakanlığı Amerikan General Electric firmasının F414 motorunu seçerek Tejas'ı güçlendirdi. General Electric, Avrupa konsorsiyumunun teklif ettiği Eurofighter/Typhoon uçağının motoru EJ200′e karşı galip gelmiş oldu.
http://www.c4defence.com/tr/haber/hindistan-in-yerli-savas-ucagi-envantere-giriyor (http://www.c4defence.com/tr/haber/hindistan-in-yerli-savas-ucagi-envantere-giriyor)

Bizim Motor olayida bu güzergahi izlermi acaba...
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: SKYWOLF - 23 Ocak 2015, 22:38:09
Konuyla ilgili haber zaten bir önceki sayfada var!
Başlık: Hindistan 120 Tejas Daha Üretecek
Gönderen: SKYWOLF - 01 Ekim 2015, 13:14:41
Hindistan 120 Tejas Daha Üretecek

(http://www.defense-aerospace.com/base/util/167315_1.jpg)

Hindistan Hükümeti, Hindistan Hava Kuvvetlerinin savaş uçağı sıkıntısını çözmek için en az 7 filoyu Tejas Mark 1-A hafif savaş uçaklarıyla donatmaya karar verdi. Her bir filoda yaklaşık olarak 16 ila 18 arasında uçak bulunduğu göz önüne alınırsa 120'den fazla Tejas Mark 1-A uçağının üretilmesi söz konusu. Ancak uzmanlara göre uçağın bazı sorunları bulunuyor. Silah taşıma yeteneği hakkında şüpheler, yerli üretim radarının istenilen performansı sağlayamaması bu sorunlar arasında.

Hindistan'ın ulusal denetçisi CAG, daha önce üretilmesine karar verilen ilk 40 uçak için yayımladığı raporda;  yakıt kapasitesi, 7,62 mm mermilere karşı önden pilot koruma, motor itki ve uçakların ağırlığı gibi  parametrelerde ciddi kusurlar bulunduğunu belirtmişti. Ancak Hindistan Hava Kuvvetleri Tejas programını hayatta tutabilmek için uçakları kabul etmişti. Bu eksikliklere karşın uçağın üreticileri Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu (DRDO) ve Hindustan Aeronautics Limited (HAL) daha çevik Mark 1-A sözü verdiler. NDTV'ye konuşan yetkililer, yeni tasarlanan iniş takımları ile Mark 1-A'nın; 6500 kg ağırlığından olan önceki modelden yaklaşık 1000 kg daha hafif olacağını belirttiler.

Yetkililere göre Mark 1-A'nın tüm eksiklilerinin giderilmesiyle ortaya çıkacak olan Tejas Mark II, 2024 öncesinde seri üretime hazır olmayacak. Bu nedenle yeni üretilecek olan 120 uçağın sadece yeni iniş takımlarıyla daha hafiflemiş olan yeni Mark A-1 uçakları olması bekleniyor.

Bu yıl üç Mi-21 ve bir Mig-27 filosunu emekliye ayıran Hindistan Hava Kuvvetlerinin çok ciddi seviyede savaş uçağı sorunu bulunuyor. Geriye kalan 10 filo kadar Mig filolarının da çoğu uçuş ömrünü doldurmuş uçaklardan oluşuyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: ATA-Türk - 03 Ekim 2015, 13:57:56
Bu hintliler hic uslanmaz. Bunlara karsi Babur Han´in zamaninda gibi karsilik vereceksin.

Pakistan Hükümeti aslinda Hindistan ile devamli savasta bulunmak zorundadir. Savas Ekonomisi Pakistana yarar, hindistana yaramaz. Baris döneminden sadece hindistan yararlaniyor.
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: мคяครℓเ - 03 Ekim 2015, 14:36:40
Savaş ekonomisi su an Pakistan ı parcalar. Zaten talibanla ve sefaletle ugrasırken savas ekonomisi Afganistan a cevirir Pakistanı. Savas ekonomisinin işe yaraması için abd ve ab ülkeleri gibi savaşı sınırların dısında yürütmelisinki etkilenmeyesin. Saka maka adamlar büyük askeri güc olma yolunda hızla ilerliyorlar...
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: ATA-Türk - 03 Ekim 2015, 15:16:07
Savaş ekonomisi su an Pakistan ı parcalar. Zaten talibanla ve sefaletle ugrasırken savas ekonomisi Afganistan a cevirir Pakistanı. Savas ekonomisinin işe yaraması için abd ve ab ülkeleri gibi savaşı sınırların dısında yürütmelisinki etkilenmeyesin. Saka maka adamlar büyük askeri güc olma yolunda hızla ilerliyorlar...

Yok be Kardesim. Hindistani Gavur gösterirsin Talibana, onlar gidip Hindistanla savassin. Niye Pakistan Askerini vursun?

Ancak savas Pakistani ayaga kaldirir. Her Askere bir yögün sicak yemekten fazla bir masrafi olmaz Pakistanin.

Hindistan ne yapabilir? Ekonomileri savasin ilk gününde cöker. Mermileri tükenir.

Pakistanin öyle bir derdi yok. Olasi savasta Cin onlara büyük stocklarla Mühimmat saglar. Bizde elimizdeki eski NATO stocklarini eritiriz bir iyilik yapariz Pakistan Kardeslerimize.

Bugünkü durum Pakistana kann aglatiyor. Taliban basi bos köpek gibi heryere saldiriyor. Yolla hindistanin üstüne orada kursunlar Seriat devletlerini. Kesmirde kursunlar. Ne var Bunda?
Başlık: Tejas'lara Uçuş Yasağı
Gönderen: SKYWOLF - 15 Ekim 2015, 23:07:07
Tejas'lara Uçuş Yasağı

(http://economictimes.indiatimes.com/thumb/msid-27628103,width-640,resizemode-4/features-of-stealth-fighter-aircraft.jpg)

Neredeyse 3000 uçuş saatine sahip Hint yapımı Tejas uçaklarıyla uçmak Hint pilotlar için ayrı bir zevk. Ancak bu ay Hindistan Hava Kuvvetlerine katılması planlanan uçaklardaki iniş takımı sorunu nedeniyle uçuşları durduruldu. Ülkenin sürekli tükenen hava saldırısı gücünü telafi etmek için 120 adet uçağın üretilmesine karar verildiği sırada  bu aksaklık gerçekleşti.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre hava kuvvetleri pilotları Tejaslar ile iki kez iniş takımı sorunu yaşadı. İlki Bengaluru'da ikincisi de Jaisalmer'de silah denemeleri sonrasında gerçekleşti. İkinci kazadan sonra uçağın iniş takımları dağıldı. Şimdi tüm tesaj filosu, deniz türleri, eğitim uçakları ve prototipler de dahil olmak üzere yerde...

Hindustan Aeronautics Ltd.; askeri uçakların uçuşlarınının durdurulmasına neden olan arızanın iniş takımlarından kaynaklandığını tespit ettiklerini ve yakında arızayı gidereceklerini duyurdu.

Tejas, Hindistan Hava Kuvvetlerine ilk defa 17 Ocak 2015 tarihinde kabul edilmişti.

DefenceTurk.com
Başlık: 83 Yeni Tejas İçin Onay
Gönderen: SKYWOLF - 13 Kasım 2016, 17:32:39
83 Yeni Tejas İçin Onay

(http://www.airrecognition.com/images/stories/news/2016/november/India_signs_for_83_more_Tejas_Mk_1A_fighter_jets_640_001.jpg)

Hindistan Savunma Edinimi Konseyi (DAC), 8 Kasım tarihinde, hava, kara gücü ve gelecekteki muharebe performansını büyük ölçüde artırabilecek 12.3 milyar USD değerinde büyük savunma projelerini onayladı. Onaylanan projeler, 83 Tejas Mk-1A savaş uçağını ve 600 adet mini insansız hava aracının tedarik edilmesini içeriyor.

2006'da Tejas savaş uçakları için ilk toplu sipariş verildi, bunu 2010'da ikinci bir 20 uçak serisi izledi. DAC tarafından onaylanan projeler ile Tejas savaş uçaklarının toplam sayısını 123'e yükselecek.

Tejas Mk-1A, İsrail Elta 2052 AESA radarı, Elektronik Savaş Podu ve Cobham in-flight yakıt ikmal probu gibi önemli gelişmelere sahip olacak. Hindistan Kalkınma Ajansı (AGA) ayrıca ek havadan havaya füzeler ve hassas mühimmatlar düşünüldüğünü açıkladı.

Tejas Mk-1, tek bir General Electric F404-GE-IN20 turbofandan güç almaktadır. 3000 km menzili ve 500 km savaş yarıçapı var. IOC sürümü 2.000 km/s hıza ulaşıyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: kugos - 14 Kasım 2016, 22:48:00
  Hindistan gibi bir ülkeye göre yetersiz olduğunu düşünüyorum. Uçak küçük olduğu için taşıma kapasitesi de düşük olacaktır. Bir sürü elektronik ekipmanı dolduracaksın, dahili yakıt dolduracaksın, kanat gövde altlarına bomba roket takacaksın. Her birin de görevine göre fedakarlık yapmak zorunda kalacaklar. Elektronik ekipman harici takılmayanlar hariç sabit olacağından yakıt veya silah miktarında oynama olacak. Menzil de 500km. Seyir hızı 1000km olsa 1 saatte yakıt bitiyor.Hızı artırsan veya it dalaşına girsen daha da azalacak. Yakıtı artırdın, bu sefer silah miktarı daha da azalacak. Neyse vardır bir bildikleri. 
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: SKYWOLF - 15 Kasım 2016, 08:23:53
Adı üzerinde Light Combat Aircraft
Başlık: Hindistan 83 Adet Tejas Mk 1A Satın Alıyor
Gönderen: fırtına06 - 21 Şubat 2020, 23:02:15
Hindistan Savunma Bakanlığı, Hindistan Hava Kuvvetleri'ni (Indian Air Force /IAF) donatmak üzere devlete ait havacılık şirketi Hindustan Aeronautics Ltd'den (HAL) 83 adet Tejas Mk.1A hafif av uçağı satın alma görüşmelerini tamamladı.

(https://c4defence.com/ImageM/1242cd9e-88ab-490e-b0bf-404f9723ba8e.jpg)

Anlaşmanın 5,45 milyar ABD Doları değerine ulaşması bekleniyor.

Tejas Mk.1A, Tejas Mk.1'in bir üst versiyonu. Yeni uçakta AESA radarının yanı sıra, uzun menzilli görüş menzili ötesi havadan havaya füze (Beyond Visual Range Air-To-Air Missiles /BVRAAM) kullanımı, geliştirilmiş aviyonik ve aerodinamik, elektronik harp kabiliyeti, genel tasarımda havadan havaya yakıt ikmali kabiliyeti ve diğer iyileştirmeler yer alıyor.

Uçakta, Tejas Mk.1 ile aynı General Electric F404-GE-IN20 turbofan motoru kullanılıyor.

https://www.c4defence.com/Gundem/hindistan-83-adet--tejas-mk-1a-satin-aliyor/9388/1 (https://www.c4defence.com/Gundem/hindistan-83-adet--tejas-mk-1a-satin-aliyor/9388/1)
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: SKYWOLF - 19 Temmuz 2020, 11:11:14
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EdRe2zJWoAIhCMU?format=jpg&name=large)

TAH Savunma
@TAHSAVUNMA
Hindistan'ın havacılık firması Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL) şirketi, Hindistan Hava Kuvvetlerine 83 adet Tejas Mk.1A satışı için nihai izni alıyor. Hindistan'ın yerli imkanlarla geliştirdiği Tesaj Mk.1A, 3 yıl içerisinde Hindistan Hava Kuvvetlerine teslim edilmeye başlanacak.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1284757222761914368
Başlık: Ynt: LCA TEJAS: Hindistan’ın Savaş Uçağı
Gönderen: Commander - 19 Temmuz 2020, 11:56:11
Sorunları çözdüler mi ki acaba?