DefenceTURK.com

TÜRK SAVUNMA SANAYİ => Türk Savunma Sanayi Firmaları => HAVELSAN => Konuyu başlatan: RekarnO - 01 Nisan 2009, 01:27:12

Başlık: HAVELSAN.
Gönderen: RekarnO - 01 Nisan 2009, 01:27:12
Havelsan. sırket bılgılerı konulu yazı..


HAVELSAN 1982 yılında, HAVELSAN-AYDIN ismi ile bir Türk - ABD şirketi olarak kurulmuş, 1985 yılında sermayesinin %98'i Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'na bağlı olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

HAVELSAN, yazılım yoğun sistem alanlarında faaliyet göstermekte olup uzmanlığını, Komuta Kontrol Muhabere, Bilgisayar, İstihbarat Gözetleme ve Keşif Sistemleri (C4ISR) kapsamında, Hava Savunma Sistemleri, Deniz Savaş Sistemleri, Simülasyon ve Eğitim Sistemleri, Yönetim Bilgi Sistemleri, Enerji Yönetimi ve Anayurt Güvenliği alanlarına odaklamıştır.

Askeri sistemler yanında 2001 yılında Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) ve Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) projeleri ile ilk sivil projelere de imzasını atmıştır.

2002 yılında Güney Kore ile CN-235 Seviye D Uçuş Simülatörü sözleşmesi imzalayarak ilk yurtdışı ihracatını gerçekleştirmiştir.

2004 yılında Gemi Entegre Savaş Yönetim Sistemi (GENESİS) tedariki ve entegrasyonu ile bir savaş yönetim sisteminin platforma entegrasyon işini üstlenmiştir.

HAVELSAN, 2006 yılından başlayarak; C4ISR, simülasyon, bilgi sistemleri alanlarında kazandığı mühendislik birikimini anayurt ve enerji yönetimi alanlarında değerlendirmek üzere bu alanlarda da faaliyet göstermeye başlamıştır. Gelecek dönemlerde, enerji ve anayurt güvenliği pazar payını arttırmayı hedeflemektedir. Bütün bu gelişmelere ilave olarak, yurtdışı pazarında da büyümeye odaklanılmıştır.   
 
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: RekarnO - 01 Nisan 2009, 01:27:52
Barış Kartalı Türk Havadan Erken İhbar Komuta Kontrol Sistemi (Peace Eagle)
HAVELSAN Barış Kartalı (BK) Havadan Erken ihbar Komuta ve Kontrol Uçağı'nın temininde Görev Yazılımları ve Yer Destek Sistemleri konusunda BOEING'in yerli alt yüklenici sorumluluğunu üstlenmiştir.

HAVELSAN, uçak ve yer destek sistemleri için geliştirilecek Türk Hava Kuvvetleri'ne özel yazılımların geliştirilmesinde, modifikasyonunda ve entegrasyonunda görev alacağı gibi, aynı zamanda bu yazılımların testini ve BOEING firması tarafından temin edilen 737 AEW&C Ana Sistem yazılımına entegrasyonunu da gerçekleştirecektir. Bu modifikasyonlar özellikle haberleşme, ESM ve Türk Hava Kuvvetleri'ne özel insan-makina arayüzlerinde önemli yer tutmaktadır.

Entegre ürün Takımları yaklaşımının uygulanmasıyla, farklı fonksiyonel alanlardan, birbirlerinden belirli oranlarda bağımsız, aynı bölgelerde çalışan ekipler projenin bütün gereklerini yerine getirmektedir. HAVELSAN sistem analizi sürecinden başlayarak, test ve değerlendirmeye kadar projenin tüm mühendislik süreçlerinde yer almaktadır. Proje kapsamında görev bilgisayarı ve yer destek sistemi için yazılımlar geliştirilmektedir. 
HAVELSAN'ın ana sorumlulukları: 
HvKK'lığına özel modifikasyonların sistem analizi ve tasarımı,
HvKK'lığına özel Görev Yazılımlarının tasarımı, geliştirilmesi, entegrasyonu ve testi,
HvKK'lığına özel Yer Destek Yazılımlarının tasarımı, geliştirilmesi, entegrasyonu ve testi,
Yazılım Destek Merkezi, Görev Destek Merkezi ve Görev Simülatöründen oluşan Yer Destek Sisteminin donanım ve yazılım entegrasyonu,
Türkiye'deki Yazılım Geliştirme ve Sistem Entegrasyon Laboratuvarlarının işletilmesi,
Sistem testi ve değerlendirmesi,
Sistemin servis ömrü boyunca MCS ve GSS için Entegre Lojistik Destek (ELD) sağlanması
 
HAVELSAN Barış Kartalı Proje Ekibi'nin Boeing firmasının büyük alt yüklenicilerinden birisi olarak içinde bulunduğu AEW&C Türk Takımı; 2008 yılında Joint Leadership Council tarafından Mükemmeliyetçilik Ödülüne layık görülmüştür. 

(http://www.havelsan.com.tr/SiteImages/kesif_gozetleme_istihbarat_sistemleri/baris_kartali.jpg)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: RekarnO - 01 Nisan 2009, 01:28:14
Deniz Karakol Uçağı (MELTEM)
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 6 adet ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 3 adet olmak üzere toplam 9 adet CN-235 tipi uçakların görev sistemlerini oluşturan donanımı için Komuta Kontrol Sistemi geliştirilmesi ve uçak platformlarına kurulumu ve entegrasyonu projesidir.

İhalesi Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yapılan projede HAVELSAN, projenin ana yüklenicisi Thales Airborne Systems/Fransa firmasının yerli ana alt yüklenicisi olarak görev almaktadır.

Bu projenin iki ana alt sisteminden biri olan Yer Destek Sistemlerinde iş paketlerinin %90'ı HAVELSAN tarafından geliştirilmiştir. Diğer ana alt sistemi olan Hava Platformu kısmında ise fonksiyonel görev bilgisayarı yazılımları geliştirilmektedir.

Bu kapsamda HAVELSAN, Taktik Komuta Sistemi (Tactical Command System - TCS) bilgisayarı, Taktik Komuta Kontrol Bilgi Sistemi (Tactical Command and Control Information System - TCCIS), Yer Kontrol İstasyonu (eğitim sistemi dahil), Sistem Entegrasyon Test Tezgahı ve Görev Sistemi Araçlarının üretimi ile Entegre Lojistik Destek hizmetlerini sağlamaktadır.   
Halihazırda, Deniz Karakol ve Deniz Gözetleme uçaklarının icra edeceği operasyonların görev öncesi hazırlıklarının yapılmasını ve görev sonrasında tespitlerin raporlanması ve bilgilendirme fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlayan yer istasyonları Komuta Kontrol Bilgi Sistemi (TCCIS-Tactical Command and Control Information System) yazılımı geliştirilmiş ve donanım altyapısı ile birlikte teslim edilmiştir.

TCS, uçak üzerindeki yazılımlardan Taktik Komuta Sistemi görev bilgisayarı yazılımıdır. Deniz karakol uçağı ve deniz gözetleme uçağı üzerinde bulunacak olan bu yazılım; çeşitli sensörlerden gelen verilerin sistem içerisine alınması, kullanıcının verileri kullanarak komuta kontrol işlemleri yapmasını, gerekli verilerin yer istasyonu ile değişimini, bilgilerin kaydedilmesini kapsamaktadır.

TCS yazılımı 2008 yılı ilk yarısında tamamlanmış, TCS donanımı üzerine entegrasyonu, TCS yazılım ve donanımının görev sistemini oluşturan sensörler ile entegrasyonu ve görev simülasyon yazılımı ile operatör eğitim sistemi 2008-2009 yılları içerisinde gerçekleştirilecektir. 

(http://www.havelsan.com.tr/SiteImages/kesif_gozetleme_istihbarat_sistemleri/ehtes.jpg)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: RekarnO - 01 Nisan 2009, 01:28:51
Açık Semalar Gözlem Uçağı (ASA)
Açık Semalar anlaşması gereğince, bir CN-235 hafif nakliye uçağını gözlem uçağı olarak modifiye edilmiştir. Bu proje ile, Türkiye ve Açık Semalar anlaşmasına üye ülkelerde optik olarak inceleme faaliyetleri yapılabilecektir.Projede HAVELSAN, görev planlama ve değerlendirme sisteminin tasarımını ve uygulamasını da yapmaktadır. Geliştirilecek ASA Gözlem Uçağı, kendi sınıfında Dünya'da ilk gözlem uçağı olup, diğer ihtiyaç sahibi ülkeler için de üretilmesi ihtimalinin bulunduğu değerlendirilmektedir.Geliştirilen Alt Sistemler
Görev Planlama ve Kontrol Sistemi
Görev Planlama
Görev İzleme ve Kaydetme
Sensör Kontrolu
Plan/Log Transferi
Uçak Kamera Parametre Kontrol ve Veri Kaydetme
Güç Dağıtım Ünitesi
 

(http://www.havelsan.com.tr/SiteImages/kesif_gozetleme_istihbarat_sistemleri/asa.jpg)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: RekarnO - 01 Nisan 2009, 01:29:29
EHTES tümüyle enstrümante ve entegre edilmiş, gerçeğe yakın tehdit trafiği içerisinde, pilotlar için Elektronik Harp eğitimi sağlamaktadır. HAVELSAN Elektronik Harp Test ve Eğitimine yönelik ihtiyaca uygun, orijinal, anahtar teslimi çözümler sunmaktadır.

EHTES yabancı mühendislik katkısı olmaksızın, HAVELSAN tarafından tasarlanmıştır. EHTES HvKK envanterine 1999 sonunda katılmış ve sistemin işletimi halen HAVELSAN tarafından başarıyla sürdürülmektedir.

EHTES'te mevcut özellikler :
Enstrümante ve entegre edilmiş çeşitli gerçek silah sistemleri,
Çeşitli tehdit emiter simülatörleri,
Tümüyle modüler ve taşınabilir yapı,
EHTES'teki tüm sistemlerin Veri Toplama İşlemi, Kayıt İşlemi, 3 Boyutlu Gösterimi, Mermi ve Füze Simülasyonlarının gerçekleştirilmesi,
Çeşitli Uçuş Sonrası Raporlar,
İhtiyaçlara göre sürekli geliştirme kabiliyeti.

(http://www.havelsan.com.tr/SiteImages/kesif_gozetleme_istihbarat_sistemleri/ehtes.jpg)
 
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: RekarnO - 01 Nisan 2009, 01:31:57
GENESİS G-Sınıfı Fırkateyn Savaş Yönetim Sistemi (G-GSYS)'ni gerçekleştirmek üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından G-Sınıfı (ABD kökenli eski Perry Sınıfı) Fırkateyn Savaş Yönetim Sistemi Modernizasyon Programı başlatılmıştır. Bu programın amacı; G-GSYS'nin donanım ve yazılımının geliştirilmesini; sistem entegrasyonu ve testlerinin yapılmasını, gerekli eğitimlerin verilmesini ve sistemin yaşam süreci boyunca bakım desteği sağlanmasını yurtiçi imkanlar ile gerçekleştirmektir.

GENESİS Projesi ile komuta kontrol yazılımlarının milli olanaklar ile geliştirilmesi ve sistemin yaşam süreci desteğinin düşük maliyetli yöntemler ile sağlanması hedeflenmektedir.

G-GSYS modernizasyonu; milli olarak geliştirilmiş arakatman ve komuta-kontrol uygulama yazılımları, büyük ölçüde milli olanaklar ve hazır ticari ürünler kullanılarak yurt içinde üretimi yapılacak cihaz ve sistemler ile gerçekleştirilecektir.

Modernizasyon programı ile G-GSYS donamının üretilmesi, yazılımının değişen ihtiyaçlara göre uyarlanması geliştirilmesi, sistem entegrasyonu ve testlerinin yapılması, gerekli eğitimlerin verilmesi ve sistemin yaşam süreci boyunca bakım desteği sağlanacaktır.

G-GSYS ile G-sınıfı firkateynlerde mevcut sensörler kullanılarak harekat ortamında keşif, gözetleme, tespit, takip ve sınıflandırma işlemleri tam otomatik yöntemler ile icra edilecek, suüstü, hava ve sualtı tanınmış taktik resmi oluşturulacak, Dz.K.K. harekat ihtiyaçlarının gerektirdiği otomatik ve komuta heyeti karar destekli durum ve tehdit değerlendirmesi yapacak, harekat ortamında taktik üstünlüğü ele geçirmek üzere en uygun angajman planlamaları ile silahlara kumanda ederek suüstü harbi, denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi ve elektronik harp görevlerine destek sağlanacaktır.

Yeni sistem ile kazanılacak avantajlar;
Modern ve güvenilir sistem
Yüksek performans
Açık mimari
Modern konsol ve sergileme sistemleri
1000'den fazla taktik temas izleme kapasitesi
Modern sensör veri füzyonu
Otomatik tehdit değerlendirmesi
Silah angajman olanakları
Link-16/22 sistemi entegrasyon olanağı
şeklinde özetlenebilir.

Proje kapsamında ilk iki teslim edilmiş olup, üçüncü gemi 2008 sonu itibariyle teslim edilecektir. 

(http://www.havelsan.com.tr/SiteImages/komuta_kontrol_sistemleri/genesis.jpg)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: RekarnO - 01 Nisan 2009, 01:32:29
Milli Gemi (MİLGEM)
Türk Deniz Kuvvetleri'nin MİLGEM (Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol) Korvetinin Savaş Sistemleri ihtiyacını karşılamak üzere SSM tarafından görevlendirilen ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığı tarafından yürütülen projede, Prototip olacak ilk gemi 2011 yılında tamamlanacaktır.

Proje kapsamında çağın teknolojisine uygun modern Silah ve Sensörler ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığı tarafından MİLGEM Korvetine entegre edilecektir.

HAVELSAN, MİLGEM Projesi kapsamında aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştirecektir.
GENESİS tabanlı Savaş Yönetim Sistemi'nin uyarlanması ve Silah/Sensörlerin Sistem Entegrasyonu
Savaş Yönetim Sistemi Çok Amaçlı Operatör Konsolları ve Kabinetlerinin tedariki ve entegrasyonu
Gemi Veri Dağıtım ve Zaman Sistemi'nin tasarım/üretim ve entegrasyonu,
Savaş Sistemi Veri ve Video Ağları tasarım/üretim ve entegrasyonu,
Mesaj İşletim Sistemi tasarım/üretim ve entegrasyonu
Gemi Bilgi Sistemi tasarım ve entegrasyonu
Torpido Karşı Aldatma Sistemi temini ve entegrasyonu.


Bu projede ilk iki korvete G-GSYS uygulanacak olup, müteakip gemilere yüklenecek "MİLLİ SAVAŞ YÖNETİM SİSTEMİ" geliştirme faaliyetleri sürdürülmektedir.

MİLGEM projesi kapsamında HAVELSAN'ın sorumlu olduğu ana alt sistemler aşağıda detaylı biçimde açıklanmıştır:

SAVAŞ YÖNETİM SİSTEMİ
Savaş Yönetim Sistemi (SYS) komuta kontrol, harekat destek ve atış kontrol imkanları sağlayan işlevsel bir yazılımdır. SYS hataya dayanıklı, dağıtık, modüler ve katmanlı bir mimari içinde yer alan arakatman ve uygulama yazılımlarından oluşmaktadır. SYS'nin başlıca mimari özellikleri şunlardır:
SYS yazılım bileşenleri modüler bir yapı oluşturur. Modüler yapı genişleyebilirlik ve uyarlanabilirlik imkanları sunar.
SYS donanım ve işletim sistem üzerinde katmanlı bir yapı oluşturur. Katmanlar modüler yapı içinde birbirinden ayrılırlar.
SYS bileşenleri farklı bilgisayarlar üzerinde dağıtık bir yapıda çalışır. Ayrıca yazılım bileşenleri işletim esnasında farklı bilgisayarlara atanabilir. Böylece hataya dayanıklılık, süreklilik imkanları sağlanır.
SYS açık standardları destekleyen, gerçek zamanlı performans ihtiyaçlarını karşılayan donanımlar ve işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır.

MİLGEM GEMİ VERİ DAĞITIM SİSTEMİ (MİLGEM GVDS)
MİLGEM gemisi üzerindeki çeşitli kaynaklardan elde edilecek verilerin (konum, zaman, hız, meteorolojik veriler vb.), gemi üzerindeki sensör, silah ve diğer sistemlere dağıtım görevini Gemi Veri Dağıtım Sistemi (GVDS) gerçekleştirecektir.

MESAJ İŞLETİM SİSTEMİ
Mesaj İşletim Sistemi (MİS), Savaş Sisteminin bir alt sistemi olarak MİLGEM Korvetinde yer alacaktır. Sistemin; ACP-127 formatına uygun olarak mesaj hazırlama, mesaj gönderme, mesaj arşivleme ve mesaj çıktı alma yetenekleri bulunacaktır. Ayrıca, MİS veri kanallarından gelecek olan ACP-127 ve STANAG-5066 formatındaki mesajları otomatik olarak tanıyacak, hazırlama/gönderme/alma işlemlerini yapacak ve daha sonraki işlemler için sistemde depolayacaktır. Buna ilaveten, Mesaj İşletim Sisteminin, Savaş Yönetim Sistemi ile entegrasyonu sağlanarak mesajlaşmada operatörlere hız ve kolaylık sağlanması hedeflenmektedir.

TORPİDO KARŞI ALDATMA SİSTEMİ
Torpido Karşı Aldatma Sistemi, MİLGEM projesinde HAVELSAN liderliğinde temin edilip entegre edilecektir. Sistemi üreten yabancı firmadan özellikle sualtı akustiği ve sinyal işleme konularında HAVELSAN'a teknoloji transferi yapılması planlanmaktadır. Böylece HAVELSAN'ın, Dz.K.K'lığının zaman içinde sualtı akustiği konusundaki ihtiyaçları için teknolojik alt yapısı hazır bir kurum olması hedeflenmektedir. 

(http://www.havelsan.com.tr/SiteImages/komuta_kontrol_sistemleri/milgem.jpg)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: RekarnO - 01 Nisan 2009, 01:33:22
HAVELSAN, 1996-2001 döneminde, simülatörlerin işletilmesi, bakımı, modifikasyonu ile adım adım ilerlediği simülatör teknolojilerinde, Dünya'nın sayılı simülatör üreticileri arasına girmiştir. Bugün HAVELSAN simülatör tasarımı ve üretimi için önemli altyapıları kurmuş ve her çeşit sabit ve döner kanatlı savaş uçak simülatörleri ile kara ve deniz platformlarının simülatörlerini üretir hale gelmiştir. Geliştirilen ürünler:
Anahtar Teslimi Uçuş Eğitim Merkezleri
K.K.K.lığı HELSİM Merkezi
Dz.K.K.lığı HELSİM Merkezi
Hv.K.K.lığı CN235 Simülatör Eğitim Merkezi
Tam Görev Simülatörleri
S-70A Helikopteri Tam Görev Simülatörü
S-70B Helikopteri Tam Görev Simülatörü
Tam Uçuş Simülatörleri
CN-235-TK-01 (CASA) Tam Uçuş Simülatörü
CN-235-KR-01 (CASA) Tam Uçuş Simülatörü
Silah Sistemi ve Uçuş Eğitim Simülatörleri
F-4E 2020 Silah Sistemi ve Uçuş Eğitim Simülatörleri
S-70A Kısmi Görev Simülatörü
S-70B Kısmi Görev Simülatörü
F-5 Uçak Simülatörü
NF-5 Uçak Simülatörü
Kara Platformları Simülatörleri
Topçu İleri Gözetleyici Eğitim Simülatörü
Havan Eğitim Simülatörü
Deniz Platformları Simülatörleri
Elektronik Harp Operatör Eğitim Simülatörü
Yangın Yara Savunma Eğitim Simülatörü
Yapısal Simülasyon
BASKIN
Müşterek Görev Kuvveti Modelleme ve Simülasyonu (MGKMOS)
Görev Sistemleri Eğitim Simülatörleri
S-70B Sensör Operatör Eğiticisi
Hv.K.K.lığı F-16 AFT
Bakım Eğitim Sistemleri
Hv.K.K.lığı Akıncı Teknik Eğitim Merkezi
Bilgisayar Tabanlı Eğitim Setleri (BTES)
F16 BTES
S-70A Helikopteri BTES
S-70B Helikopteri BTES
Hazır Ticari Ürün Çözümleri
Aerodinamik ve Gerçek zamanlı fiziksel Modelleme Çözümleri
Taktik Alan Simülasyonu
Elektro-optik Sistem Sismülasyonu
FLIR Sensör Simülasyonu
IR Sensör Simülasyonu
E/H Sistem Simülasyonu
Radar Sistem Simülasyonu
Sonar Sistem Simülasyonu
Silah Sistem Simülasyonu
Otopilot Sistem Simülasyonu
Seyrüsefer Sistem Simülasyonu
EGI Simülasyonu
Nav/Com Sistem Simülasyonu
Brifing/Dibrifing Sistem Simülasyonu
Bilgisayar Tabanlı Eğitim Seti
Görsel Veri Tabanı Uygulamaları
3-D Model Üretimi
Performansa dayalı Simülatör İdame İşletme ve bakım-onarım hizmetleri
12 yıl Hv.K.K.lığı Simülatör ve Fizyolojik Eğitim Merkezi İdame işletmesi
6 yıl K.K.K.lığı Simülatörleri İşletmesi
 


Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP)
Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) ile; Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşları, Yargıtay ve Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde yürütülen tüm yargı ve destek faaliyetleri otomasyona geçirilmektedir. Türkiye'deki yargı faaliyetleri kapsamında oluşan bilgi, belge ve veriler, eksiksiz ve tutarlı olarak, istenen zamanda ve yerde, yargı sisteminde yer alan ilgili personelin kullanımına sunulacak, soruşturma ve davalar daha hızlı ve kaliteli olarak sonuca bağlanacak, kararların doğru biçimde icrasına destek olacak; vatandaşın bilgi edinmesi kolaylaşacaktır. 10.000 Adalet Bakanlığı kullanıcısına hizmet etmekte olan sistem; 2006'dan itibaren vatandaşlara, 40.000'nin üzerinde avukat ve 30.000 üzerinde Adalet Bakanlığı kullanıcısına hizmet vermeye başladı. 2007 yılı sonu itibari ile sistemde tanımlı kullanıcı sayısı 42.000'e ulaşmıştır. Tüm yargı birimlerinin %97'sinde canlı kullanıma geçilmiştir. Kullanıcı sayısı 2008 yılı içinde 50.000'e ulaşacaktır. Sistemde kayıtlı dosya sayısı 39.000.000'u geçmiştir. Sistemde günlük açılan dosya sayısı 2007 sonu itibari ile 74.542, ortalama günlük sisteme giriş sayısı 53.778 ve sisteme günlük yeni eklenen doküman sayısı 450.000'dir. UYAP, avukat ve vatandaşlara hazırlanan portallar üzerinden hizmet vermektedir. 2008 yılı başında 2007 yılı içinde çalışmaları tamamlanan "Dosya bilgilerinin SMS ile vatandaşa bildirilmesi" hizmeti kullanıma alınacaktır.   
UYAP ile;
Türkiye'deki yargı faaliyetleri kapsamında oluşan bilgi, belge ve veriler,
Eksiksiz ve tutarlı olarak,
İstenen zamanda ve yerde,
Yargı sisteminde yer alan ilgili personelin kullanımına verilecek,
Yargılamada usul hataları ve maddi hatalar en aza indirilecek,
Süreçler ve belgeler standart hale getirilerek, işlem süreleri azaltılacak,
Yargı faaliyetlerindeki yazışmalar en aza indirilecek,
Kararların doğru biçimde icrası; soruşturma ve davaların daha hızlı ve etkin olarak sonuçlanması sağlanacak,
Avukatların, bürolarında dosya açmaları ve dosyalarını takibi sağlanacak,
Vatandaşın bilgi edinmesi kolaylaşacaktır.
 

Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS)
Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS), tüm taşınmaz malların envanterinin tutulması ve yönetimi ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün tüm faaliyetlerinin otomasyonunu kapsamaktadır.

TAKBİS, Tapu Uygulama Sistemi ve Kadastro Uygulama Yazılımı alt sistemlerinden oluşmaktadır. TAKBİS ile;
Tüm yurttaki taşınmazların kayıtları tutulabilecek,
Vergi denetimleri, özel ve tüzel kişilere ait mal varlıklarının araştırılması, yatırım teşviklerinde yeterlilik aranması gibi konular hızlı, kolay ve güvenilir şekilde gerçekleştirilebilecek,
Hazine arazilerinin doğru envanteri oluşturulabilecek,
Mülkiyet davaları hızlı ve güvenilir şekilde sonuçlandırılabilecektir.
Hedefi 12.000 kullanıcı olan TAKBİS; pilot aşamada 2002-2003 yıllarında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Çankaya Tapu Sicil Müdürlüğü (TSM), Gölbaşı Tapu Sicil Müdürlüğü (TSM), Çankaya Kadastro ve Ankara Bölge Müdürlüğü'nde kullanıma verilmiştir. 
Yaygınlaştırma faaliyetlerini içeren TAKBİS II projesi kapsamında Türkiye genelinde 2005 yılı son çeyreğinde 34 TSM, 2006 yılı içinde 75 TSM ve 2007 yılı içinde 122 TSM olmak üzere toplam 231 TSM sisteme entegre olmuştur. Bu kapsamda, 21.071.794 adet taşınmaz, 38.776.127 adet malik ve 1,3 milyon kadostro parseli bilgisi TAKBİS ortamına aktarılmış, entegrasyonu sağlanmış olup toplam 231 birimin iletişim alt yapısı anahtar teslimi yapılmış, bu birimlerdeki TSM personelinin yerinde eğitim ve işletim desteği sağlanmıştır. Sistemde günlük 15.000-20.000 işlem, merkezle gerçek zamanlı bağlantısı yapılmaktadır. 2008 yılı planında ise 34 TSM ve 23 KM'nin TAKBİS ortamına alınması öngörülmektedir.

TAKBİS II kapsamında geliştirilecek yazılımlardan, Harita Bilgi Bankası, Teknik Arşiv, Taşınır Mal Yönetmeliği, Yabancı Malikli Taşınmazların takibi, karar destek faaliyetlerine yönelik Yönetim Bilgi Sistemleri fonksiyonları, Doküman Yönetim Sistemi ve Evrak Arşivi, Genel Müdürlük ve Bölge Müdürlüğü fonksiyonları bilgi sistemi imkanları ile yapılır hale getirilmiştir. 

Adli Sicil Bilgi Sistemi (ASBS)
Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü için teknolojik gelişmeler paralelinde geliştirilen sistem, Adli Sicil Merkezi ile adliyelerde kesintisiz (on-line) olarak kullanılmaktadır.

Adli Sicil Bilgi Sistemi ile;
Genel Müdürlükte ve taşra Cumhuriyet Başsavcılıkları adli sicil bilgi işlem bürolarında Ceza, Yerine Getirme ve Tali Karar fişlerinin girişi,
Veriler üzerinde düzeltme ve silme işlemleri,
Birden çok koşullu sabıka kaydı sorgulamaları,
Eski sistemden veri aktarma,
Kişi bilgilerinin doğruluğunu onaylamak için MERNİS ile entegrasyon
Toplu ve hızlı sorgulama, raporlama işlemleri yapılabilmektedir.
 

Döküman Yönetim Sistemi (DYS)
Döküman yönetim sistemi (DYS), kağıt ortamındaki belgelerin elektronik ortama aktarılmasını, ve bunların her türlü diğer elektronik dökümanlar ile birlikte saklanmasını ve tüm yaşam döngüsünün güvenli ve etkili şekilde yönetilmesini sağlar. Metin tabanlı dökümanların yanısıra, günümüz iş ortamlarında sıkça rastlanmaya başlanan resim, ses ve video gibi değişik türdeki dökümanlar da etkili bir şekilde yönetilebilmektedir.

DYS, içerdiği döküman yönlendirme modülünü de kullanarak, belgelerin yaratılması, güncellenmesi, üzerindeki değişikliklerin takibi, elektronik olarak imzalanması gibi işlemleri yönetir ve belgeye devamlı güncel, güvenli ve tutarlı erişim olanağı verir. Ayrıca uzun süreli saklama ve değişik yedekleme medyalarına otomatikleştirilmiş kayıt yetenekleri sayesinde etkin bir arşiv yönetimi sağlar.

Modüler yapısı ve güncel teknolojiler kullanılarak oluşturulmuş altyapısı sayesinde, diğer yazılımlarla kolayca entegre olabilen, yüksek düzeyde ölçeklenebilir (scalable) bir çözümdür.   

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLET DEMİRYOLLARI KURUMSAL KAYNAK YÖNETİM SİSTEMİ
TCDD'nin tüm kaynak ve faaliyetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesi ve yürütülmesini sağlamak amacıyla, önerilecek ERP (e-business) ve İYBS (İşletme Yönetimi Bilgi Sistemi) modülünün gerekli olan bütün donanımlarının satın alınması, yazılımların lisanslarının alınması, uyarlanması ve geliştirilmesi, donanımlara yüklenmesi, mevcut yazılım ve donanımlarla entegrasyonun sağlanması ve bunlara ait eğitim, dökümantasyon ve destek hizmetlerinin satın alınması yoluyla "TCDD Kurumsal Kaynak Yönetimi Bilgi Sistemi" nin kurulmasıdır.

Kurumsal Kaynak Yönetiminin kapsamı aşağıdakilerden oluşmaktadır;
Yönetim Bilgi Sistemi
Proje Yönetim Sistemi
Malzeme ve Stok Kontrol Yönetim Sistemi
Araç Bakım Yönetim Sistemi
Altyapı Varlıkları Yönetim Sistemi
İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi
Finans Kaynakları Yönetim Sistemi
İşletme ve Yönetim Sistemi
Uluslararası Bilet Satış ve Rezervasyon Sistemi
 

BİLGİSAYAR DESTEKLİ MERKEZİ SEÇMEN KÜTÜĞÜ SİSTEMİ (SEÇSİS)
Türkiye'nin en büyük üç e-devlet projesinden biri olan SEÇSİS Projesinin temel amacı; yasalara uygun olarak seçmen vatandaşın eksiksiz belirlenmesi, mükerrer yazımın önlenmesi, seçmenin kolay, hızlı oy vermesi, seçimin çabuk sonuçlanması, itirazların en aza indirilmesi, vatandaşlarımızın görev ve sorumluluk bilinci ile siyasal haklarını yüksek oranda kullanmasını sağlayacak düzenlemeler için gerekli bilginin toplanması, listelerin hazırlanması, bilgisayar ortamında doğru, güncel ve tutarlı bir bütün olarak saklanması, seçimlerde bu bilgilerin ve teknolojik olanakların kullanılmasıdır.

SEÇSİS Projesi kapsamında, web tabanlı ve çok katmanlı bir mimari yapıda nesneye yönelik olarak Java dili ile geliştirilen, merkezi veri tabanı üzerinde çalışan yazılımla, vatandaşların evlerindeki veya işyerlerindeki bilgisayarlarda internet vasıtasıyla nerede oy vereceklerini görebileceği, her ilçe seçim kurulunun kendi bilgisini güncelleştirerek, Sandık Seçmen Listeleri, Muhtarlık Bölgesi Askı Listesi, Seçmen Bilgi Kağıdı ve diğer dökümler bilgisayardan alınmaktadır.

Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi-SEÇSİS- 733 ilçede yaygınlaştırılmıştır.   
 
 
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: RekarnO - 01 Nisan 2009, 01:34:24
Görev Planlama Sistemi, kuvvetin uçak ve helikopter tiplerinin uçuş görev planlama ihtiyaçlarını karşılayacak yapıda tasarlanmış ve üretilmiştir.

Sistemde, standart veritabanı erişim metodolojisi yoluyla veritabanı bilgilerini kullanır.

FSGP yazılımında, yeni bir görev uçuş rotası hazırlamak ya da mevcut bir görev uçuş rotasını şablon rota yaklaşımıyla kullanmak mümkündür. Görev planlama sisteminin kabiliyetleri :
Görev Verileri Ve Harita Veritabaninin Hazirlanmasi Ve Bakimi
Uçuş Rotası Tanımlama
Optimum Uçuş Rotası Hesaplaması
Taarruz Taktiği Hesaplaması
Alan Analizi
Tehdit Analizi
Meteorolojik Analizi
Dikey Profil Oluşturulması
Yakıt Hesaplaması
Zaman Hesaplaması
Ağırlık/CG/Drag Hesaplaması
Taktik bilgiler, istihbarat verileri ve hava resimleri kullanılarak: düşman ve dost birimlerin konumları ve harita üzerindeki diğer ilgili bilgiler, taktik semboller ve metinler yoluyla yansıtılır.
Muhabere Planlaması
Seçilen Bölgenin 3-boyutlu Görüntüsünün Oluşturulması
Görev Verileri Dosyasının (MDF) Hazırlanması
Planlı Görev Verileri Tranferi (Upload)
 

(http://www.havelsan.com.tr/SiteImages/komuta_kontrol_sistemleri/gorev_planlama_sistemleri.jpg)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: RekarnO - 01 Nisan 2009, 01:38:42
Sırket ve turkıye de onemlı yere sahıp sıstemler ıcın bılgılendırme amaclı actıgım konuyu umarım beğenmıssınızdır. mıllı gururumuz olan sırketlerımız, gogsumuzu kabartacak ısler yaptıkca, bız de sıtemızde yervermeye devam edecegız..

saygılarımla..

http://www.havelsan.com.tr/SirketProfili/default.aspx
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: мคяครℓเ - 25 Mayıs 2015, 16:18:39
(http://www.c4defence.com/wp-content/uploads/2015/05/Havelsan-765x510.jpg)

HAVELSAN QUANTUM3D’NİN VARLIKLARINI ALACAK.

Yayın Organı : Defense News
Yayın Tarihi : 04 Mayıs 2015
Ülke : ABD
Yazar : Burak Ege Bekdil
Çeviri Şekli : Özet
Görsel Kaynak : AA
     Türk yetkililer, Türkiye’nin devlet kontrolündeki askerî yazılım firması HAVELSAN’ın, ABD’de bulunan görsel programlama çözümleri geliştiricisi Quantum3D’nin varlıklarını satın alacağını duyurdu.

     Bu sene tamamlanması beklenen anlaşmaya göre HAVELSAN’ın ABD’de bulunan alt kuruluşu, Quantum3D’nin telif haklarını ve ürün yelpazesini elinde bulunduracak. İlk defa bir Türk savunma firması, bir ABD firmasını satın alıyor.
     Hâlihazırdaki Quantum3D ürünleri eskisi gibi Quantum3D markasıyla satılmaya devam edecek.

      HAVELSAN Genel Müdürü Sadık Yamaç, “Simülasyon ve eğitim işimiz kayda değer bir büyüme potansiyeline sahip ve Quantum3D’nin ürünleri gerçekçiliğiyle ve yüksek performansıyla biliniyor. Stratejilerimizi Quantum3D’nin ürünleriyle birleştirmemiz birçok yeni fırsat yaratarak Mantis’i (bir Quantum3D ürünü) piyasadaki en yenilikçi çözüm hâline getirmemize imkân sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

      HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Öztekin, “Quantum3D’nin bu varlıklarıyla beraber yalnızca esas üretim kabiliyetlerimizi dünya çapında artırmakla kalmayıp aynı zamanda ABD içinde ve Kuzey/Güney/Merkez Amerika piyasalarına eksiksiz eğitim çözümleri için daha iyi hizmet vereceğiz. HAVELSAN’ın ABD pazarına girerek Quantum3D ile son teknolojiyi geliştirmesi kesinlikle stratejik bir hamle.” şeklinde konuştu.

http://www.byegm.gov.tr/turkce/haber/havelsan-quantum3dnin-varliklarini-alacak/79571 (http://www.byegm.gov.tr/turkce/haber/havelsan-quantum3dnin-varliklarini-alacak/79571)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: Tuco - 25 Mayıs 2015, 23:44:39
http://www.quantum3d.com/media/news/2015/Havelsan_to_Aquire_Quantum3D_Press_Release.pdf (http://www.quantum3d.com/media/news/2015/Havelsan_to_Aquire_Quantum3D_Press_Release.pdf)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: мคяครℓเ - 30 Mayıs 2015, 23:56:47
Harekatın müşterek resmi Havelsan’dan gelecek.
(http://www.c4defence.com/wp-content/uploads/2015/05/Havelsan-765x510.jpg)
Harekatın müşterek resmi Havelsan’dan gelecek

Genelkurmay Başkanlığı’nın ihtiyacını karşılamak ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından icra edilen harekâta ilişkin bilgilerin tek bir sistem üzerinde görsel olarak sunulmasını sağlayacak Müşterek Resim (MR) Projesi’nde Havelsan çalışacak. Savunma Sanayii Müsteşarlığı yaptığı duyuru ile Teklife Çağrı Dosyasının 26 Mayıs 2015 tarihinde HAVELSAN A.Ş. firmasına yayımlandığını ilan etti. Bilgilerin gerçek zamana yakın hassasiyetle takibini sağlayan MR projesi için çalışmalar 05 Ocak 2012 tarihinde başlamıştı. Proje tamamlandığında Genelkurmay Başkanlığı’nda harekata ilişkin detayların takip edildiği sistemler kurulacak.  Kuvvet komutanlıklarının tüm kritik unsurlarının hareketliliği, bu ekrandan gerçek zamanlı olarak takip edilecek. Keşif sistemlerinden gelen bilgilerle operasyonlar canlı izlenecek.  Halen kullanılan sistemde kuvvet komutanlıklarından gelen veri ve istihbaratı ayrı ayrı sistemlerde değerlendiriyor.
https://www.c4defence.com/harekatin-musterek-resmi-havelsandan-gelecek/ (https://www.c4defence.com/harekatin-musterek-resmi-havelsandan-gelecek/)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: мคяครℓเ - 13 Ekim 2015, 21:40:49
(http://kokpit.aero//image/cache/data/havelsan/havelkatar1-700x350.jpg)
(http://kokpit.aero//image/data/havelsan/HAVELSAN%20KATAR%202015-2.JPG)
http://kokpit.aero/havelsan-katar-siber-guvenlik (http://kokpit.aero/havelsan-katar-siber-guvenlik)
Başlık: Havelsan...
Gönderen: мคяครℓเ - 16 Ocak 2016, 19:58:36
(http://www.airporthaber.com/wk-uploads/news/1_8550.jpg)

Havelsan'dan Katar'a helikopter simülatörü.

HAVELSAN'ın, Katar Hava Kuvvetleri için geliştirdiği helikopter simülatörü, pilotlara her türlü hava koşulunda gerçek uçuşlarla birebir örtüşen eğitim olanağı sunuyor.

HAVELSAN'ın, Katar Hava Kuvvetleri için geliştirdiği helikopter simülatörü, pilotlara her türlü hava koşulunda gerçek uçuşlarla birebir örtüşen eğitim olanağı sunuyor.

Askeri havacılıkta pilotların ve teknik uçuş personelinin eğitim ihtiyaçlarını desteklemek üzere anahtar teslimi akademi konseptleri sunan HAVELSAN'ın son ürünlerinden biri Katar için üretildi.

Şirket, Katar Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan AW139 helikopteri gereksinimlerini karşılamak için helikopter sistemleri geliştirdi.

Pilot koltuğuna oturulduğu andan itibaren gerçek bir uçuş deneyimi yaşatan simülatörde, havada karşılaşılabilecek hemen her türlü durumu ve operasyon seçeneğini test etmek mümkün. Farklı hava koşullarının yaratılarak pilot kabiliyetlerinin test edilebildiği simülatörde, Katar semalarında kar yağışı altında helikopter kullanımı da deneyimlenebiliyor.

Simülatörde Katar'ın yaklaşık 11 bin kilometrekarelik sınırının yüksek çözünürlüklü, 100 bin kilometrekarelik Körfez Bölgesi'nin de orta çözünürlüklü uydu görüntüleri kullanılıyor.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, şirketin sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın en büyük simülatör üretim merkezine sahip olduğunu ve merkezde hava, kara ve deniz unsurları için eğitim amaçlı simülatörler üretildiğini söyledi.

Pilotların uçmadan önce birtakım eğitimlerden geçirildiğini ve yerdeki eğitimlerin başarıyla tamamlanmasının ardından fiili uçuşlara başlandığını anlatan Atalay, havadaki eğitimlerin hem pahalı hem de riskli olduğunu vurguladı. Maliyetleri ve riskleri asgariye indirmek için eğitimlerin simülatöre kaydırıldığını dile getiren Atalay, gelişen teknolojiyle simülatörlerde, pilotların kullanacağı araçlara yönelik bütün fonksiyonların, tüm fiziksel koşullarda test edilebildiğini ifade etti.

HAVELSAN'ın en üst standartlarda ve en yüksek teknolojik seviyesine sahip simülatörlere imza attığını belirten Atalay, son olarak Katar için helikopter ve tam görev simülatörü ürettiklerini söyledi. Atalay, böylece Katarlı pilotların eğitiminin canlı uçuştaki tüm görevlerin icra edebileceği simülatör aracılığıyla yapılabileceğini kaydetti.

Helikopter bedelinin 2 katı

Katar için üretilen simülatörün, simüle edilen helikopterin yaklaşık 2 katı fiyata sahip olduğuna işaret eden Atalay, şöyle konuştu:
"Helikopterdeki motor ve pervane hariç tüm parçalar simülatörde de var. Simülatörü kullandığınızda gerçek helikopterin içine oturmuş gibi oluyorsunuz. Bir dizi elektronik sistem yardımıyla her türlü hava koşulunda ve istenilen coğrafyada helikopteri uçuruyor gibi hareket edebiliyorsunuz. Helikopterin karşı karşıya kaldığı koşullarda gösterdiği areodinamik özellikler simülatörde aynen yaşanabiliyor. Öyle ki simülatörde gerçek bir helikopterden daha yüksek bir teknoloji kullanılıyor.

Aslında pahalı gibi görünen bu teknoloji hesaplamalara göre yaklaşık 3 yılda kendini amorti ediyor. Çünkü gerçek helikopter üzerinde eğitim vermeye kalkarsanız bunun maliyeti çok daha yüksek oluyor. Karşı karşıya kalınacak maliyetler dikkate alındığında da simülatör üzerinde verilecek eğitim çok daha ucuza geliyor."
http://m.airporthaber.com/read.php?id=57505 (http://m.airporthaber.com/read.php?id=57505)
Başlık: Havelsan...
Gönderen: мคяครℓเ - 12 Mart 2016, 01:07:58
HAVELSAN ‘BULUŞ FUARI’NDA ÖDÜLLERİ TOPLADI.

(http://savunmaveteknoloji.com/wp-content/uploads/2016/03/932016103011739_haber123.png)
HAVELSAN ‘Buluş Fuarı’nda ödülleri topladı.
İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’ndan (ISIF 2016) HAVELSAN’a dört ödül…

İstanbul’da 03 – 06 Mart 2016 tarihlerinde ilki yapılan ISIF 2016’ya dört ürün ile katılan HAVELSAN, tüm ürünlerini ödülle taçlandırdı. Yerli ve yabancı jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda HAVELSAN ürünlerinden IFF Plot Çıkartma Cihazı ve SVDB (Sayısal Video Dağıtım Birimi) Gümüş madalya, NTDS Ethernet Çevirici Cihazı ve Seçim Sandığı Cihazı ise Bronz madalya aldı.

Kaynak: www.savunmaveteknoloji.com (http://www.savunmaveteknoloji.com)

09.03.2016
Başlık: Havelsan’dan siber yaz okulu
Gönderen: fırtına06 - 30 Mayıs 2016, 12:49:37
Havelsan, Türkiye’nin yaklaşık 20 bin siber güvenlik uzmanı açığını kapatmaya yönelik çabalara kısa dönemde katkıda bulunmak için kolları sıvadı.

(http://icube.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2016/05/29/havelsan-dan-siber-yaz-okulu-7111631.Jpeg)

Şirket, siber güvenlik ve yazılım konusunda ilk kez yaz okulları  açılacak. Yaz okullarından ilerleyen dönemlerde birçok alanda öğrenciler yararlanabilecek.

Genç mühendis adaylarının bilişim sektöründe doğru bir kariyer başlangıcı yapmaları için Havelsan Akademi Yazılım Mühendisliği ve Siber Güvenlik  Yaz Okulları hayata geçirilecek.

Yaz okulu programlarına Türkiye’nin dört bir yanından bilgisayar, bilgisayar bilimleri, endüstri, matematik, sistem, yazılım veya elektrik ve  elektronik mühendisliği bölümlerinden yaklaşık 500 öğrenci başvurdu. Programların ilk dönemi için 50 kişi seçildi. İstanbul’dan Ankara’ya, İzmir’den  Elazığ’a, Trabzon’dan Sakarya’ya birçok ilden gelecek öğrenciler 13-24 Haziran arası Havelsan’ın merkezinde eğitimlere katılacak.

http://www.milliyet.com.tr/havelsan-dan-siber-yaz-okulu/ekonomi/detay/2253744/default.htm (http://www.milliyet.com.tr/havelsan-dan-siber-yaz-okulu/ekonomi/detay/2253744/default.htm)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: Paladin - 27 Haziran 2016, 18:08:47
Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, HAVELSAN'ın ABD'nin dünya çapındaki yazılım firması Q-3D'yi satın alınca Pentagon'unun devreye girdiğini yazdı.

İşte Çekirge'nin yazısından satırbaşları:

Olay şu:

- HAVELSAN milli savunma sanayimiz açısından çok önemli üretimleri yapıyor...

- Simülasyonlar geliştiriyor...

- Bu simülasyonların yazılımlarını da ABD’den Quantum 3D şirketinden alıyor... - Hassas yazılımlar... - Hava savunma sistemleri dahil...

Fakat California ve Florida’daki bu üretim tesisi bir süre önce sıkıntıya girdiği için üretimi durduruyor.

Böylece, HAVELSAN kendisi için gerekli olan hassas ürünleri alamaz hale geliyor. Sıkıntı büyüyor... İşler duruyor... Projeler zorlanıyor... Bunun üzerine HAVELSAN yönetimi bir toplantı yapıyor. Öneri şu:

- Madem o tesis sıkıntıda, üretim yapamıyor, biz de yazılımları ve ürünleri alamıyoruz...

Madem projeleri durduracak... O zaman biz de tesisi satın alalım.

Tam bir “Çılgın Türkler” önerisi.. Ve kabul görüyor...

HAVELSAN gidip ABD’nin dünya çapındaki yazılım firması Q-3D’yi satın alıyor. Tesis üretime başlıyor. İşler hareketleniyor. HAVELSAN THY’nin boeing için simülasyon yazılımlarını da yapıyor. Tesis üretimi hızlanıyor. Hatta başka ülkelere ihracat başlıyor.

PENTAGON DEVREDE

İşler bu şekilde yoluna girmişken, HAVELSAN’a bir mesaj geliyor: “Q-3D’nin ürettiği bir tek ürün var ki... O da ABD hava savunma sistemleri için çok hassas bir üründür. Bu nedenle üretim konusunu görüşmemiz ve tescil etmemiz gerekiyor.” Elbette bu bir sıkıntı demek. Çünkü ABD kritik, hassas ve gizli tanımlamasındaki bu üretimi “milli yazılım” konseptinde sorguluyor.

HAVELSAN ise bir yatırımcı olarak hakkını arıyor. Şimdi karşılıklı görüşmeler, avukatlar, danışmanlar devrede. Olay, hava savunma sistemleri ve simülasyon yazılımları açısından uluslararası bir boyut kazanıyor.

TÜRKİYE’NİN YÜKSELİŞİ

Yazının başına dönersek... Son dönemde, kendi uçak gemisi için ilk adımı atan... Kendi üretimi İHA’ları geliştiren... Kendi savaş helikopterini ve tankını üreten Türkiye, milli savunma sanayinde önemli atılımlar yaparken... Bu defa dünya çapında savunma sanayi yazılım teknolojisinde hassas üretim yapan bir ABD firmasını satın alıp, devreye giriyor.

İşte bu nedenle HAVELSAN yönetimini kutluyorum. Kutluyorum çünkü... ‘Eyvah ürünü satın alamıyoruz. Projeler durdu’ diye paniklemiyor. Kutluyorum çünkü... ‘Ne yapalım, kaderimize razı olalım’ demiyor. Kutluyorum çünkü... ‘Yahu koskoca Amerika’yla mı uğraşacağız’ diyerek oturmuyor. Kutluyorum çünkü... Atılımcı davranıyor. Cesur davranıyor. Eziklik yerine, cesurca yatırımı seçiyor.http://m.haber7.com/haberDetay.php?id=2019994 (http://m.haber7.com/haberDetay.php?id=2019994)
Başlık: Havelsan’dan Türk Donanmasına hızlı ve hassas çözüm
Gönderen: fırtına06 - 02 Nisan 2019, 20:14:47
Türk Deniz Kuvvetlerinin harekât sahasındaki hâkimiyet ve etkinliğini en üst düzeye çıkaracak Yeni Nesil Milli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT SYS ‘nin Fabrika Kabul Testleri tamamlandı.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/04/x27442963168_16b11a7b8d_o-750x370.jpg.pagespeed.ic.Pq0hzwBl8D.webp)

Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen MİLGEM Savaş Sistemi Tedariki Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) ile birlikte HAVELSAN tarafından geliştirilen Yeni Nesil Milli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT SYS ‘nin Fabrika Kabul Testleri tamamlandı.

Türk mühendislerce yaklaşık 6 milyon satır kod yazılarak geliştirilen sistem, ilk kez MİLGEM’in 4. gemisi olan TCG Kınalıada’ya kurulacak. İnşası devam eden ve gelecekte inşa edilecek tüm savaş gemilerinde kullanılacak yeni nesil milli savaş yönetim sistemi, önümüzdeki aylarda suyla buluşması beklenen Türkiye’nin en büyük askeri gemisi olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’da da kullanılacak.

Komuta heyetinin komuta ve kontrol gereksinimlerini karşılayacak olan ADVENT SYS, birden fazla birime silahları ve sensörleri ortaklaşa kullanarak harp etme yeteneği kazandıracak. Ani tepki gerektiren durumlarda donanmanın daha hassas ve daha hızlı karar vermesini sağlayacak sistem, tüm donanmanın daha koordineli bir şekilde çalışmasını sağlayacak.

http://defenceandtechnology.com/2019/04/01/havelsandan-turk-donanmasina-hizli-ve-hassas-cozum/ (http://defenceandtechnology.com/2019/04/01/havelsandan-turk-donanmasina-hizli-ve-hassas-cozum/)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: fırtına06 - 25 Haziran 2019, 22:40:44
Kara Havacılığa ATAKSİM teslimatı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından proje kapsamında, HAVELSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen T-129 ATAK Taarruz Helikopterleri için pilot yetiştirmede kullanılacak ATAK Simülatörü (ATAKSİM), Kara Havacılık Komutanlığı’na teslim edildi.

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/06/ATAKS%C4%B0M-3-696x392.jpg)

HAVELSAN tarafından geliştirilen ATAKSİM sayesinde Kara Havacılık Komutanlığı mensubu pilotlar ve bakımcılar, helikopterin her türlü görev misyonuna simülasyon ortamında erişebilecekler. Böylelikle pilotlar, atış ve pilotaj kabiliyetlerini güvenli bir ortamda geliştirerek sahaya daha hazır bir şekilde çıkabilecekler. Aynı zamanda ATAKSİM ile eğitim gören taarruz helikopter pilotları, yine HAVELSAN tarafından geliştirilen S-70 Sikorsky ve AS-532 Cougar simülasyonunda eğitim görmekte olan genel maksat helikopter pilotları ile aynı anda eğitim icra edebilecekler.

HAVELSAN tarafından geliştirilen ATAKSİM’in, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından T-129 ATAK Helikopteri ihraç edilen Pakistan ve Filipinler tarafından da tedarik edilebileceği değerlendiriliyor.

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/06/ATAKS%C4%B0M-2-696x392.jpg)

https://savunmasanayist.com/2019/06/25/kara-havaciliga-ataksim-teslimati/
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: Ankhises - 14 Eylül 2019, 03:43:50
Havelsan Genel Müdürü Atalay: "Uçak simülatörlerimiz Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi EASA'nın en yüksek seviye kabul ettiği D seviyede simülatörler yapıyoruz. Bizim simülatörlerimizde eğitim alan pilotlar, gerçek uçakta uçmuş olmakla aynı puanı alıyor"

http://www.kokpit.aero/altin-cag (http://www.kokpit.aero/altin-cag).

Şahsi Düşüncem ;
Pilot açığımızı bu simülatörlerle kapatmak hızlanacaktır diye düşünüyorum artı bütçe olarakta inanılmaz bir katkı sağlayacak.. 1 F16nın 1 saatlik masrafı 40.000 dolar. 100 pilot haftada 1 saat F16 ucusu yapsa 4 milyon dolar.... Pilot açığımız oldugu için , pilot sayısına 200 desek haftalık 1 saatlik uçuşun bütçesi 8 milyon dolar. Aylık 32. Yıllık 350-400 milyon dolar civarı para ediyor. Kuvvetin kaç simülatör talebi oldu mevcut kaç tane var bilmiyorum ama yaygınlaşırsa 1 pilotun haftalık F16 eğitimleri 20-30 saatleri bulabilir. Buda Uzman pilot (4000-5000 saat uçuş) rakamlarına daha hızlı kavuşmaları demektir.
Başlık: ADVENT’in atış testleri başarıyla tamamlandı
Gönderen: fırtına06 - 22 Eylül 2019, 14:59:01
Türk Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı (ArMerKom) desteği ile teknik yönlendirmesinde tasarlanan ve HAVELSAN mühendislerince yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ADVENT Savaş Yönetim Sistemi’nin tüm atış testleri başarıyla tamamlandı.

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/09/advent-696x380.png)

Geçtiğimiz aylarda MİLGEM TCG KINALIADA (F-514) Denizaltı Savunma Harbi Korvetine entegre edilen HAVELSAN ADVENT Savaş Yönetim Sistemi’nin atışlı testleri, KINALIADA platformu üzerinde başarıyla tamamlandı. ADVENT, 27 Eylül 2019 tarihinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek TCG KINALIADA (F-514) Korveti ile ilk kez envantere alınacak.

Türkiye’nin ilk milli savaş yönetim sistemi olan GENESİS’ten elde edilen tecrübelerle geliştirilen ADVENT, halihazırda dünyanın en gelişmiş savaş yönetim sistemlerinden bir tanesidir. Entegre edildiği platformun ağ merkezli harp icra etmesine olanak sağlayan ADVENT, 6 milyon kod yazılması sonucu ortaya çıkmıştır. HAVELSAN ve ArMerKom tarafından geliştirilen ADVENT Savaş Yönetim Sistemi (SYS) sayesinde savaş gemilerimiz, METEKSAN Savunma tarafından yürütülen “KEMENT” projesiyle “Ağ Merkezli Harp” yeteneği kazandırılacak olan ATMACA Gemisavar Füzelerini ağ merkezli olarak kontrol edebileceklerdir. Örneğin; TCG KINALIADA (F-514) Korvetinden atılacak olan bir ATMACA Gemisavar Füzesinin kontrolünü, başka bir bölgede bulunan ancak ADVENT SYS’ye sahip TCG İSTANBUL Fırkateyni (F-515) alabilecek, ek olaraktan mühimmat hedefi vurmadan önce yeterli çözünürlükte bir hedef resmi, hasar tespiti açısından harekat merkezine iletilecektir. Bu etkileşim, istenildiği taktirde diğer kuvvet komutanlıklarına bağlı platformlar ile de gerçekleşebilecektir.

https://savunmasanayist.com/haberler/adventin-atis-testleri-basariyla-tamamlandi/
Başlık: Agosta 90B için geliştirilen Komuta Kontrol Sistemi'nin fabrika kabulü yapildi.
Gönderen: カメせ - 06 Ekim 2019, 21:25:19
Alıntı
Denizaltılara entegre edilecek olan ve Havelsan tarafından geliştirilen Sonar Entegre Denizaltı Komuta Kontrol Sistemi (SEDA) Türkiye'nin bu alandaki ilk ihracatı olacak. Sistem, Pakistan denizaltilarina entegre edilecek.
(https://pbs.twimg.com/card_img/1180901813622595584/E0fbna7h?format=jpg&name=small)
'SEDA' ilk ihracat görevine hazır
aa.com.tr
youtu.be/rOWxe1xONBQ]youtu.be/rOWxe1xONBQ]youtu.be/rOWxe1xONBQ (http://youtu.be/rOWxe1xONBQ)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: カメせ - 20 Aralık 2019, 02:53:37
Alıntı
Bir filodaki bütün gemilerin tek bir gemi gibi hareket edebileceği Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi (GENESIS ADVENT) nin yazılımı Türk Mühendislerince 6 milyon satır kod yazılması sonucunda ortaya çıkmıştır.
(https://pbs.twimg.com/media/EMJiJl1XsAAfZQe?format=jpg&name=900x900)
youtu.be/MBaPlwtrlnw (http://youtu.be/MBaPlwtrlnw)'HAVELSAN'
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: カメせ - 27 Aralık 2019, 02:33:19
Alıntı
Habertürk Ekonomi
(https://pbs.twimg.com/card_img/1210111241278173185/Glf6PjfG?format=jpg&name=small)
HAVELSAN ve Polis Sandığı biyometrik kimliklendirme alanında faaliyet gösterecek ortak bir girişim kuruyor.
Başlık: HAVELSAN’ın yazılımı Yunanistan’ı ürküttü
Gönderen: fırtına06 - 08 Şubat 2020, 22:55:10
Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayi alanındaki geliştirdiği yerli ve millî teknolojiler, Yunanistan’da sık sık gündeme geliyor. Bunlardan biri olan HAVELSAN’ın kimyasal, biyolojik ve nükleer tehditlerde ortaya çıkabilecek riskleri önlemek için geliştirdiği yerli yazılım sistemi KBRN-BS, Yunan basınında paniğe yol açtı.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/02/01d25854e3c1018a27740c6dbce581d0-696x463.jpg)

Türk mühendisler tarafından geliştirilen sistem, Türkiye Gazetesi’nin 2 Şubat tarihli sayısında “Gizli tehdide yerli kalkan” başlığı ile yayımlanırken, haber Yunan basınında da yer aldı. Yunanistan’daki Pentapostagma isimli haber sitesi, Türkiye Gazetesi’nin haberine atıfta bulanarak kara propaganda yaptı. “Türkiye biyo-savaş endüstrisine girdi: HAVELSAN biyolojik tehdit tespit sistemleri geliştiriyor” başlıklı haberde, “Türkiye artık biyolojik kimyasal silahların rolünü oynamakta, savunma sanayini sürekli geliştirmekte, böylece Ankara’nın tehditleri artırmakta. Tabii Türkiye, Suriye’de Kürtlere karşı yaygın olarak kullandığı kimyasal silahlara zaten aşina” ifadelerine yer verilerek algı oluşturulmaya çalıştı.

TÜRKİYE’Yİ SINIRLANDIRMALIYIZ

Haber sitesi ayrıca Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi kıskaca almaya çalışan Mısır, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne de çağrı yaparak, “Türkiye’yi sınırlamak için derhal harekete geçmeli ve savunma sanayisine odaklanmalı” dedi.

SİSTEMİ İNSANLIK İÇİN GELİŞTİRDİK

Öte HAVELSAN yetkilileri, KBRN-BS sisteminin kimyasal ya da bir nükleer tehdit olmadığı belirterek “Tam tersi kimyasal ve nükleer tehditlere karşı ortaya çıkabilecek her türlü riski ortadan kaldıracak, tüm insanlık için bir çözüm geliştirdik“ diye konuştu.

TEHDİDİ ALGILIYOR

Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Bilgi Sistemi (KBRN-BS), zehirli gaz, kimyasal sızıntılar, biyolojik maddeler, kirli fabrika atıkları, nükleer atıklar ve kitle imha silahı tehditlerinin nerede olduğu, ne yöne yayıldığı ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini tespit edebiliyor. Sistem, aynı zamanda deprem gibi doğal afetlerde ortaya çıkan beklenmedik tehlikelere karşı da kullanılabiliyor. KBRN-BS yazılımına yer ve zaman verileri girildiğinde tehlikenin haritası çıkarılabiliyor, risk altındaki bölgelerin nüfus verileri ile kişilerin olaydan nasıl etkileneceği değerlendirilebiliyor.

https://www.savunmasanayist.com/havelsanin-yazilimi-yunanistani-urkuttu/ (https://www.savunmasanayist.com/havelsanin-yazilimi-yunanistani-urkuttu/)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: SKYWOLF - 08 Şubat 2020, 23:24:40
Bu sistemi geliştirmemiz Yunanlıları neden panikletmiş anlamadım!
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: カメせ - 02 Mayıs 2020, 14:17:13
Alıntı
MMU ekibine @HAVELSAN'da katildi.
(https://pbs.twimg.com/media/EXAT2AzX0AAVDh4?format=jpg&name=medium)
5. nesil ucan bilgisayar MMU icin sirket, HvKK.ligi ve F-35 deneyimi de olan 400-500 muhendislik bir ekiple 20 milyon satirdan fazla kod yazacak.

Sirketin Advent Savas Yonetim Sistemi icin 10 milyon satirlik yazilim tecrubesi de var.
https://mobile.twitter.com/gooksel/status/1256520729899798528
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: BATTLESTAR - 02 Mayıs 2020, 14:45:54
F-35'te sanırım 8 milyon satırdan fazla kod vardı.
Başlık: Yerli uçak motoru için HAVELSAN ile TR Motor iş birliği anlaşması yaptı.
Gönderen: カメせ - 09 Ekim 2020, 12:12:19
Alıntı
Yerli uçak motoru için HAVELSAN ile TR Motor iş birliği anlaşması yaptı.
(https://pbs.twimg.com/media/EiOEx_CXcAA5PtU?format=png&name=medium)
TR Motor Güç Sistemleri A.Ş. ile stratejik iş birliği yapma kararı aldı. HAVELSAN’ın simülasyon teknolojisi, şimdi de yerli uçak motorunda kullanılacak.

Yerli uçak motoru projesinde HAVELSAN ile TR Motor Güç Sistemleri A.Ş. stratejik iş birliği yapma kararı aldı. HAVELSAN’ın yaklaşık 25 yıla varan simülasyon yazılımı teknolojisi, Milli Muharip Uçak projesinden sonra, şimdi de yerli uçak motoru projesi için kullanılacak. HAVELSAN-TR Motor Stratejik İş Birliği Anlaşması hakkında konuşan HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar: “Bu yazılım teknolojisini, simülatör teknolojisini motor tasarımıyla bir araya getirip daha ileriye dönük yeni alanlara açılmaya çalışıyoruz.” dedi.
(https://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2020/10/Havelsan-TR-Motor-2-1024x561.jpg)
https://www.defenceturk.net/yerli-ucak-motoru-icin-havelsan-ile-tr-motor-is-birligi-anlasmasi-yapti (https://www.defenceturk.net/yerli-ucak-motoru-icin-havelsan-ile-tr-motor-is-birligi-anlasmasi-yapti)
Başlık: Havelsan'ın yeni logosu ve bazı yeni ürünleri..
Gönderen: カメせ - 08 Aralık 2020, 13:23:44
Alıntı
Havelsan'ın yeni logosu ve bazı yeni ürünleri.. Aviyonik Ethernet Switch ve Jamproof GPS alıcısı.
(https://pbs.twimg.com/media/EotRQy8XYAAm5q4?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/EotRRK3W4AAfaib?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/EotRRTQXcAETAjw?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/Eos_8aQWEAEIsK4?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/dromercay?lang=de
https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex/status/1336229906372505601
Başlık: HAVELSAN Otonom İHA’yı ilk kez paylaştı.
Gönderen: カメせ - 20 Aralık 2020, 18:28:31
Alıntı
Sürü Dijital Birliklerimizin yükselen zekası, Bulutaltı Otonom İnsansız Gücümüz geliyor.
(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/12/HAVELSAN-IHA-780x470.jpg)
https://mobile.twitter.com/HAVELSANResmi/status/1340651206692270081 (https://mobile.twitter.com/HAVELSANResmi/status/1340651206692270081)
Başlık: Ynt: HAVELSAN.
Gönderen: DoganTuran - 17 Şubat 2021, 00:56:10
HAVELSAN'ın dosya depolama ve paylaşım platformu HAVELSAN Drive
Hayırlı olsun.

www.youtube.com/watch?v=5eDU_Eap11E (http://www.youtube.com/watch?v=5eDU_Eap11E)

Alıntı
Defensehere
Başlık: Türk Boğazları HAVELSAN’ın Milli Sistemine Emanet
Gönderen: fırtına06 - 06 Ağustos 2021, 15:49:26
Türkiye’nin stratejik varlıkları arasında bulunan Türk Boğazları, HAVELSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen bir sistem tarafından yönetilecek. Boğazdaki gemi trafiği, HAVELSAN’ın sistemine emanet edilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Türk Boğazları’nın gemi trafiği, HAVELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen milli bir sistemle yönetilecek.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2021/08/havelsan-turk-bogazlari-780x470.jpg)

Bu yılsonunda devreye alınması planlanan projede, Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (TBGTH) sisteminin yazılım, sensörler ve bilişim altyapısı, ülkemizdeki milli yetkinlikler ve üretim kabiliyetleri göz önünde bulundurularak tasarlandı.

HAVELSAN ana yükleniciliğinde yürütülen projede Gemi Trafik Hizmeti (GTH) Yazılımı HAVELSAN mühendisleri tarafından milli ve yerli olarak geliştirildi. HAVELSAN ayrıca, ASELSAN tarafından üretilen radar, elektro-optik kamera ve radar yön bulucu sistemlerini entegre ederek yerli üretim oranını azami seviyeye çıkaracak.

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemiyle, gemilerle etkileşim en üst seviyede tutulacak, Boğazlar’daki tüm gemi trafik hareketlerini milli bir sistemle izlemek, düzenlemek, organize etmek ve yönetmek mümkün olacak.

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi, dünyadaki diğer örneklerine göre de alanındaki en büyük sistemlerden biri olma özelliğini taşıyor.

Yaklaşık 50 ayrı ülkede 500’e yakın gemi trafik hizmeti sistemi incelendiğinde, hizmet alanlarının uzunluğu ve algılayıcı (radar, CCTV vb.) sayıları bakımından Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi, 2 Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi ve 26 Trafik Gözetleme İstasyonu (fener, şamandıra vb. dahil) ile en büyük sistemlerden biri durumunda bulunuyor

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2021/08/havelsan-turk-bogazlari-2-e1628240979101.jpg)

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sisteminin; sağladığı verimlilik ve başarı ile Türk Boğazlarındaki seyir emniyetine olumlu etkileri de kısa zamanda görülecek. Hizmetlerin etkili ve uyumlu olarak verilmesinde ve ana amaçlar olan seyir, can, mal ve çevre emniyeti açısından Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri sisteminin oldukça başarılı olduğu da yakın zamanda hissedilecek.

Tekrar düzenlenebilir algoritmaları, milli radar, elektro-optik kamera ve radyo yön bulucu sistemleri, milli sistemlerle tam uyumluluk ve birlikte çalışabilme imkânıyla Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (TBGTH), Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün denizlerimizde en kaliteli hizmeti milli bir sistemle vermesini sağlayacak.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü verilerine göre; coğrafi yapısı, darlığı, kuvvetli akıntıları, keskin dönüşleri, değişken iklim şartları ve her gün yaklaşık 140 uğraksız gemi, yaklaşık 25 tehlikeli yük taşıyan gemi geçişi ve 2 milyon insanın taşındığı; 2.500 adet bölgesel deniz trafik hareketi ile İstanbul Boğazı, dünyanın en önemli doğal ve dar su yolu konumunda.

Yılda yaklaşık 50 bin geminin geçtiği Türk Boğazları; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Egemenliğinde 37 Mil uzunluğunda Çanakkale Boğazı, 110 Mil uzunluğunda Marmara Denizi ve 17 Mil uzunluğunda İstanbul Boğazı’ndan oluşuyor.

Karadeniz ile Ege Denizi arasındaki toplam uzunluğu 164 Deniz Mili olan bu su yolunun alternatifi bulunmuyor ve tüm ülkeler, özellikle Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin ekonomileri açısından bu su yolu büyük önem arz ediyor.

HAVELSAN; HAVELSAN VTS (GTH Yazılımı), veri iletişim altyapıları, siber güvenlik, otonom gemiler ve otonom liman yönetimi, sistem entegrasyonu, süreç ve mevzuat optimizasyonu konularındaki ürünleri ve çalışmalarıyla, dijital denizciliğe katkı sağlamak için adeta gün sayıyor.

https://www.savunmasanayist.com/turk-bogazlari-havelsanin-milli-sistemine-emanet/ (https://www.savunmasanayist.com/turk-bogazlari-havelsanin-milli-sistemine-emanet/)
Başlık: HAVELSAN Otonom İHA.
Gönderen: カメせ - 02 Ekim 2021, 15:49:52
Alıntı
Sürü Dijital Birliklerimizin yükselen zekası, Bulutaltı Otonom İnsansız Gücümüz geliyor.
(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/12/HAVELSAN-IHA-780x470.jpg)
youtu.be/XuMxR8bU3eA (http://youtu.be/XuMxR8bU3eA)