DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Yabancı Hava Sistemleri ile İlgili Haberler => Konuyu başlatan: AVCI - 07 Mart 2010, 13:03:35

Başlık: JF-17
Gönderen: AVCI - 07 Mart 2010, 13:03:35
JF-17

Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü

Şaibeli Yunan savunma haber sitesi defenceNet'in Jane's e dayanarak verdiği habere göre Mısır 50 adet JF-17 uçağını ortak üretmek için görüşmeler yapmış.Haberin defenceNet'ten google çevirisi şöyle:

Alıntı
H Mısır-JF-17 ortak üretim görüştü         
07-03-2010 11:30:01 
Uluslararası savunma sitesi Jane's, Mısır, son kararı 20 yeni savaş uçağı F-16C / D Blok 52, tedarik rağmen Pakistan ile müzakereleri işbirliği içinde bir makaleye göre avcı JF-17 üretmek.

Her ne kadar Mısır o, yerli üretim için tercih belirsizdir satın almak için sadece en az 50 uçak sayısı anlamına gelebilir istiyorsunuz mücadele sayısı.

Mısır Tuğgeneral Muhammed Abdül Azim, devletin resmi Arap Sanayileşme Teşkilatı (Örgütü Sanayileşme-AOI için) göre, görüşmeler ve nihai sözleşme devam etmektedir yakında açıklanacaktır.

H Mısır eşsiz bir örnektir ve Rus polytypias rütbe-Fighter MiG-21 yaptı (yardım Ukrayna ile) ABD (F-16), Fransızca (Mirage 2000) ve Çin (J-7) modernize!

Mısır bir Hava Kuvvetleri için geçmişte savaş uçakları ve montaj Unutmayın özellikle Fransız Mirage 2000.

Mısır Hava Kuvvetleri hakkında ayrıntılı bir makale KOKPİT sayısına 88 bulunabilir.


http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11117&Itemid=46 (http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11117&Itemid=46)
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: SKYWOLF - 08 Mart 2010, 14:07:13
Çeviri programlarının komedisine bir örnek. :D :D :D

JF-17 sadece Pakistan'a ait bir uçak mı? Yoksa Çin de ortağı değil miydi? Bu uçağın üçüncü bir ülke ile ortak üretilmesinde Çin'in söz hakkı yok mu? Gerçekten şaibeli bir durum. ;D
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: QRI - 14 Mart 2010, 19:40:50
ben bildiyim kadariyla Azerbaycan Pakistana 30 JF-17 siparisi vermis .ancak henuz Pakistan Eskadrolari icin uretiyor .bitdikten sonra yabanci sifarisleri oder.
cine geldikde ise resmi belge imzalamissa her halde cinninde izni vardir.
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: EfsaneAsker - 14 Mart 2010, 20:49:27
Benim bildiğim bir ara Pakistan'ın gurur kaynağa olarak gördüğü çin ortak üretimi yapılacak uçaktı. Mısır ne zaman girmiş bu işin içine anlamadım. Bizim azeriler de bu uçaktan sipariş etmişlerdir. Wikipediada türkçesi yoktu, işte azericesi:

"Qırıcı 17 İldırım, həmçinin Çinndə 1 Sərt Əjdaha kimi tanınır. Çin və Pakistan  ilə birlikdə istehsal olunan multirole qırıcı təyyarəsidır. Bu hərbi təyyarə ilk dəfə olaraq 2006cı ildə sınaqdan keçirilmşdir. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri bu qırıcı təyyarədən artıq sifarış edib."
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: SKYWOLF - 14 Mart 2010, 21:22:52
Wikipediaya güvenilmez.
Başlık: Pakistan JF-17 Aviyoniklerini Millileştirecek
Gönderen: AVCI - 09 Haziran 2010, 14:26:07
Bu proje ile Pakistan savaş uçağı üreten ülkeler safına katılacak gibi.Her ne kadar daha çok uzun yolu olsada ellerinden geldiğince buna çaba harcıyorlar.Milli aviyonik üretmeleri konusunda ortak çalışmalar yapılabilir aslında.Görev bilgisayarı,radar,habeleşme sistemleri,EH sistemleri konularında belli bir yetkinliği olan Türk sanayisi hem destek olup hemde gelişimini sürdürebilir.Aslında yerli jet eğitim uçağı projesine başlamanın tam zamanı şu sıra,hazır bir rüzgar yakalanmışken bundan faydalanmak gerekir.

Pakistan, ulusal muharip uçağı JF-17 Thunder tipi muharebe uçağının aviyoniklerinin yerli tesislerde üretimine yönelik programını Mayıs sonunda başlattı.
Şu tarihe kadar Pakistan‘ın ulusal muharip uçağı JF-17 için aviyoniklerin büyük çoğunluğu -başta Selex Galileo‘ya ait Mirage III ve F-7P Fishbed uçaklarında da kullanılan radarlar olmak üzere- yabancı firmalara ait olup, lisans altında yine Pakistan‘da üretilmişti ancak yeni düzenleme bu durumu değiştirecek gibi gözüküyor. Pakistan, kendi geliştirdiği aviyoniklerin üretimine böylelikle başlamış oldu.

28 Mayıs’ta yapılan törende konuşan PAC programının başkanı Ferhat Hüseyin Han, yeni üretim programının kapsamının tüm JF-17 ihtiyaçlarını kapsayacağını söyledi.

Uzmanlar ilk etapta Başüstü Saydam Ekranlar ve Silah / Görev Yönetim Bilgisayarının yerli kaynaklarca üretilebileceğine inanıyor çünkü Pakistan‘ın, 1960′larda F-104 jetleri için radar homing sistemi, GEC 956 Başüstü Göstergeleri için IRST podu, göstergelerin bazı modifikasyonları ve 90′larda F-7P’ler için Başüstü Gösterge Nişanlama Bilgisayarı (HUDWAC: HUD Weapon Aiming Computer) olmak üzere bu gibi konularda tecrübesi mevcut. Ancak Pakistan bugüne dek kendi başına bir aviyonik tasarımı ve üretimi yapmadı.

Çin ve Pakistan‘ın müştereken geliştirdiği FC-1/JF-17 uçağından Çin 250 adet (FC-1), Pakistan ise 136’sını doğrudan ülkede üretmek üzere toplam 150 adet JF-17  tedarik etmeyi planlıyor. Pakistan‘ın şimdiye dek kesinleşen sipariş sayısı 16 olup, Azerbaycan (26) ve Zimbabve (12) de uçağın üçüncü ülke müşterileri arasında.

(http://moinansari.files.wordpress.com/2008/01/jf-17-thunder-taxi.jpg)

http://www.savunmasanayi.net/pakistan-yerli-aviyoniklere-basladi/pakistan-yerli-aviyoniklere-basladi/
Başlık: Pakistan JF-17 Aviyoniklerini Millileştirecek
Gönderen: EfsaneAsker - 09 Haziran 2010, 22:22:39
Pakistan bu silah teknolojisini epey geliştirme yolunda.
Başlık: Türkiye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: darkranger - 18 Temmuz 2010, 18:03:25
Türkiye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor

Alıntı
Abdullah Gul for joint defence production projects between Pak- Turkey            
ISLAMABAD, Jul 14 (APP): Turkish President Abdullah Gul on Wednesday stressed the need to initiate joint defence production projects between Paksitan and Turkey. He expressed these views in a meeting with a Pakistani defence delegation, led by Defence Minister Chaudhry Ahmed Mukhtar who called on him, says a fax message received from Ankara.

Mr. Gul said the existing strategic partnership between Paksitan and Turkey provides an opportunity for joint ventures.  He showed keen interest in Paksitan’s JF-17 Thunder aircraft, which he was told, is a multi-role combat aircraft equipped with state of the art modern technology and is manufactured according to present day defence requirements.
Referring to the unprecedented economic growth that Turkey has been achieving over the last couple of years, the Turkish President said “We want the same type of economic development in Pakistan also and are prepared to help our brotherly country in every possible manner.”
“I am personally motivating Turkish investors to invest in Pakistan’s energy sector,” said Gul.
Pakistan’s coal reserves are third largest in the world and production of electricity from coal would be a viable project for overseas investors, he maintained.
The Turkish President also desired to expedite work on the US$20 billion railway project that will connect Pakistan with European market through Turkey.
Ch. Ahmed Mukhtar thanked the Turkish President for personally monitoring Turkish investors’ projects in Pakistan.
He appreciated the level of hospitality extended to his delegation and hoped that the brotherly relations between Pakistan and Turkey shall be further enhanced in every field.
Turkish Minister for National Defence Mr. Veedi Gonul and Paksitan’s Ambassador to Turkey  Tariq Azizuddin were also present in the meeting.


http://ftp.app.com.pk/en_/index.php?option=com_content&task=view&id=109242&Itemid=1

Şahsi Görüşüm;

Uçak F-16 CCIP'ye oranla daha zayıf ama JAS-39 Gripen ayarında bir uçak tanesi 20 Milyon Dolar Orta-Menzilli hava-hava füzeleri taşıyabiliyor ama Yeterli değil F-16'dan az bir sistem belki olaya ticari olarak bakılıyor olabilir. Yani Türk Avionikleri ve silah sistemleri entegre edilerek Arnavutluk,Azerbeycan,Suriye,Mısır gibi ülkelere satılabilir buda karlı bir iş olur. Eğer yetkililer önümüzdeki 10 sene Eurofighter'a katılmatı düşünmüyorsa JF-17 Thunder'lar düşünülebilir. Ama dediğim gibi Gripen ayarında bir uçak alacağız (eğer alırsak) bunun Pakistan-Çin-Türkiye ortak çalışmasında yüksek derecede modernize ederek bambaşka bir uçak yapabiliriz. İsrail'in F-16I modernizasyonu gibi ama eğer gerçekten böyle yüksek düzeyde bir modernizasyon yapamayacaksak orduya almayalım sadece ticari olarak bakalım olaya

Tabi Şöyle bir programda düşünülebilir. (Eğer JF-17 alınırsa)

F-35 Programından tedarik edilecek uçakların yanında F-16, JF-17 olacak ama bu bizim modern önleme uçağı ihtiyacımızı karşılamaz ama i bize kendi sistemlerimizi geliştirmek için bize fırsat olabilir. 2020 sonrası KF-X programından uçak alınabilir yada Lisans Altı üretip kendi sistemlerimizi takabiliriz. Ama ortaya çıkıcak tabloda savaş uçak çeşitliği bize sorun çıkarabilirmi belli olmaz ama JF-17'ye katılırsak kendimize özgü bir modeli üreteceğimiz kesin gibi

Kısaca KF-X Projesi

F-16 52 Block Gövdesi üzerinden geliştirme, Stealth özellikli, Çift Motorlu

Endonezya ve G.Kore'nin ortak programı uçağın ilk prototipinin 2020 yılında hazır olması öngörülüyor.

JF-17 Uçağı

(http://www.militaryparitet.com/editor/assets/main_page/AIR_FC-1_JF-17_Runway_lg.jpg)
(http://www.machtres.com/jf17-002.jpg)
(http://aviationfans.com/images/JF-17Thunder013.jpg)
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: AVCI - 18 Temmuz 2010, 18:29:42
Türkiye için 1 değil 2 numara küçük gelir bu uçak.Daha öncede tartışılmıştı konu ve gerek olmadığı noktasına bağlanmıştı.KFX belki ama bu projenin bize katkısı olmaz.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: BLACKHAWK - 19 Temmuz 2010, 01:14:21
F-16 çakması F-4 etkisinde bir uçak KFX kat kat iyidir diye düşünüyorum !
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: paukaf - 19 Temmuz 2010, 22:30:25
Kaynak

http://ftp.app.com.pk/en_/index.php?option=com_content&task=view&id=109242&Itemid=1 (http://ftp.app.com.pk/en_/index.php?option=com_content&task=view&id=109242&Itemid=1)

Haber pakistan savunma forumunda da epey heyecan uyandırmış ve türkiye dostluğu adına birçok kişiyi mutlu etmiş ama gerçekleşirmi merak konusu.5 bine yakın kişi konuyu takip etmiş bu forumda.Bakalım zaman neler gösterir
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 19 Temmuz 2010, 23:53:56
Her ne kadar bazı teknik özellikleri benziyor olsa da JF-17 uçağını Gripen ayarında saymak biraz iyimser bir yaklaşım sayılır. Özellikle Gripen'in NG modeli AESA radar gibi üstün teknolojik özelliklerle donatılmış olacak. Bence JF-17 gelecek için iyi bir yatırım değil.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: skywalker - 22 Temmuz 2010, 14:15:29
j-17 ile uğraşılacağı kadar Rusyadan pakfa almaya çalışsak daha iyi olmaz mı.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: darkranger - 22 Temmuz 2010, 19:08:56
zaten alınması küçük bir ihtimal sadece Pakistanlıların kendini sevindirdiği bir haber paylaştım öylesine :D Pakistan forumundaki yazılarıda okudum Pakistanlılar bile ihtimal vermiyor Eurofighter'a yönelir Türkiye diyorlar :D
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Hawkerx - 23 Temmuz 2010, 00:12:05
Belki türkiye için olmasada kıbrıs için olabilir.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: darkranger - 23 Temmuz 2010, 11:54:05
O zamanda Rumlar uçak almaya çalışıp problem çıkarabilir geçmişte S-300'leri kovmuştuk adadan bu sefer S-300 getirmek için haklı sebepleride olur. Bu Uçaktan almadan programa katılabiliriz. Böylece Türkiye'nin sahip olduğu geniş pazara satabiliriz bu uçakları Hava Kuvveti olmatan ülkeler (Gürcistan,Arnavutluk,Makedonya) savaş uçağı istiyorlar. Türkistan Ülkeleri eski hurdalar yerine alabilir, Azerbaycan zaten istiyor. Afrika ve Latin Amerika'daki diğer ülkelerde bu uçağa talip olabilir Çünkü bu uçak çok ucuz ve çok satılıcağa benziyor
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 23 Temmuz 2010, 12:26:46
KKTC'nin kendisine ait bir ordusu mu var ki bu uçaklardan alsınlar!
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: orko_8 - 23 Temmuz 2010, 12:33:50
Var, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı. Ancak Kıbrıs'ta savaş uçağı bulundurmak anlamsız, adanın herhangi bir yeri topçu menzilinde zaten.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 23 Temmuz 2010, 14:27:43
Anladığım kadarıyla Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığında Tank, top, uçak, helikopter vs gibi ağır askeri techizat yok. Bu tip silahlarla korumayı TSK'nin oradaki birlikleri yapıyor sanırsam.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: darkranger - 24 Temmuz 2010, 14:17:50
G.K.K'te Engerek ve Akrep gibi araçlar var sanırım birde Havanları olması lazım
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: WOLF - 26 Temmuz 2010, 03:57:40
Otokar Cobra da var ...
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: HDS - 26 Temmuz 2010, 16:50:12
Yayınlanan haberde şaşılacak bir şey yok aslında.. Bunları duymamak hayret verici olmalı.. Bu tür bir projeye ilgi göstermek hemen envantere 200 adet katmak ve kanatlarını HGK ile donatmak anlamına gelmemeli.. İsrail'in de MiG-21 dahil bir dolu tayyareye yönelik über-modernizasyon projesi var.. İsrail'in de kendi geliştirdiği ve faal tayyare yok, ama eminim dünyadaki her proje ile ilgilenip, üzerine en azından İsrail'den gitme bir gösterge takmak için uğraşıyordur..

Türkiye'nin zaten kovalaması gereken projeler bunlar.. Yarın belki THvK'nde uçan Çin_Paki malı JF-17 ile değil, Çin-Paki JF-17'sinde uçan Türk EH ve optronik süiti şeklinde anılabilir..

Bunun adına da illa ki "süper güç" olmak değil, savunma endüstrisi ve katma değeri yüksek işleri için bir "ülkü ve hedef" sahibi olmak diyebiliriz.. Hele ki önümüzdeki yıllarda bu mertebedeki tayyarelerin daha sık görülmeye başlayacağı savını düşünürsek..


..

Ayrıca, kendi envanteri açısından da, THvK'nin JF-17 üzerinde kafa yormasında fayda vardır.. O ayrı..
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: darkranger - 26 Temmuz 2010, 17:37:35
İsrail F-5,Mig-21,Mig-23 ve L-39 Uçaklarına modernizasyon yapıyor ancak bu uçaklar onun envanterinde bulunmuyor.
Gürcistan Su-25 Üretiyor ve modernizasyon yapıyor ancak bugüne kadar sattığı Su-25'ler kendi envanterinden bulunduğundan çok fazla
Yani Programa katılmakya fayda var
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: _darkraven_ - 25 Ekim 2010, 01:51:22
HDS nin parmak bastığı nokta önemli bir bakıyorsun rus helikopteri israil aviyoniğiyle uçuyor(ilk atak ihalesindeki ka 50 erdogan helosu), bir bakıyosrun t 72 modernize ediyor ama bu silahlar israil envanterinde olmayan silahlar.Adamlar akıllılar heryere el atıyorlar.

Birde işin nato ayağı var israil haşarı çocuk her haltı yer abisi abd güler geçer bizse çinle tatbikat yaparız abd zılgıtı çektiği için f 16ları Ankaraya kaçırırız.Çin uçağına atıyorum aselpod satsak abd ne der acaba ya da hgss satsak hoş karşılamayacağı kesin.

Her konu dönüyor dolaşıyor abd ile ilişkilere dayanıyor.Hoşlansakta hoşlanmasakta... Adam f16 blok 30 a bile ne aselpod ne görev bilgisayarı ne de hgss takmamıza izin veriyor.Bu nasıl iş anlamadım abi...İsrail yapıyor takıyor bize gelince olmaz babacım sen yapamazsın...Kaldı ki yaptığımızı satmamıza da izin yok yoksa sat suriyeye yıldırım füzesini umtası omtası ya da irana...

Burada siyasilere iş düşüyor dirayetli dursalar herşey olur.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 08 Kasım 2010, 16:40:21
http://www.youtube.com/watch?v=rryEuzK9qCo&feature=player_embedded#!
Pakistanin 150 jf-17 den sonra uretmeyi planladigi 100 adet JF-17 block 2
Guzel bi alete benziyor.Belki Turkiyenin ilgilendiyi bu versiyon?
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: _darkraven_ - 13 Kasım 2010, 01:09:18
Çift motorlu teyyare lazım bize misal f 15 strike eagle...
Başlık: Pakistan JF-17 Aviyoniklerini Millileştirecek
Gönderen: lleo - 26 Kasım 2010, 23:41:53
bu projedeki son durum nedir bilen var mi?
Başlık: Pakistan JF-17 Aviyoniklerini Millileştirecek
Gönderen: AVCI - 27 Kasım 2010, 11:22:07
Haziran 2010 tarihli bir haber.Yaklaşık 6 ay olmuş,pek bişey olmamıştır henüz.Bu işler o kadar hızlı yürümez.Ancak planlamalar vs halledilmiş olabilir.
Başlık: Pakistan JF-17 Aviyoniklerini Millileştirecek
Gönderen: QRI - 27 Kasım 2010, 13:13:31
Ben Pakistanin ikince etapta uretilecek JF-17 ||- nin bir cok sistemini millilestirecek diye biliyorum.100 adet.
Milli girev bilgisayari,milli avionik ve milli radar gibi.Ilk 150 ucaksa suanki durumuyla uretilecek.(http://farm4.static.flickr.com/3017/2792433579_ce146a59bd_o.jpg)
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: gsclup66 - 30 Kasım 2010, 15:43:16
bence projeye katılmalıyız bizim içinde  deneyim olur
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: heruamarth - 30 Kasım 2010, 16:23:36
Çift motorlu teyyare lazım bize misal f 15 strike eagle...

N'için?

Daha uzun erimli, yüksek güçlü, daha yükek görev yükü olan bir uçağın faydalı olabileceğini kestirmek güç değil. Ama nedir bu kesinliğin kaynağı? Ve neden diğer modeller değil de, illa E modeli F-15?
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: gsclup66 - 30 Kasım 2010, 16:31:07
çift motorlu bir uçak illa almamız gerekiyorsa ben 1. t-50 2. EF derim
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 04 Aralık 2010, 12:43:12
EF 2020
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Hawkerx - 04 Aralık 2010, 14:08:23
KFX
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: HDS - 04 Aralık 2010, 20:41:53
XYZ'yi tek gecerim..
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: BLACKHAWK - 04 Aralık 2010, 21:01:29
F-22 isterük.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 04 Aralık 2010, 21:07:31
F-22 isterük.

İsteyenin bir yüzü kara, vermeyenin...
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 04 Aralık 2010, 21:12:39
En iyisi Israille birlikde yenisini gelisdirmek. ;D
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Hawkerx - 04 Aralık 2010, 21:30:49
En iyisi Israille birlikde yenisini gelisdirmek. ;D

2 yangın uçağı yolladık diye bizle uçakmı geliştirecekler. :D
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 04 Aralık 2010, 21:54:58
Adamlarin kalbini kirdik.Ucak isine ortak edib gonullerini alalim.Yazik. Kendilerini yalniz hiss etmesinler. :P
Saka bir yana Italyanlar EF 2020 den filan bahs ediyorlardi.Bu ucagin ozelliklerinin nasil olacagi hakkinda bir bilgisi olan varmi?
Bence  stealth olur.Ve KFX ile Pak-Fa dan geri kalmaz.Hatta ustun yanlarida ola bilir.Cunku baska cur olmasi anlamsiz.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: BLACKHAWK - 04 Aralık 2010, 22:28:45
F-22 isterük.

İsteyenin bir yüzü kara, vermeyenin...

Adamlarin kalbini kirdik.Ucak isine ortak edib gonullerini alalim.Yazik. Kendilerini yalniz hiss etmesinler. :P
Saka bir yana Italyanlar EF 2020 den filan bahs ediyorlardi.Bu ucagin ozelliklerinin nasil olacagi hakkinda bir bilgisi olan varmi?
Bence  stealth olur.Ve KFX ile Pak-Fa dan geri kalmaz.Hatta ustun yanlarida ola bilir.Cunku baska cur olmasi anlamsiz.
Evet karayım.:D
2 kanat 2 kuyruk 2 motor 1 kokpit 1 gövde ortasında 3-4 tane delik füze çıkıyor böyle öyle bir şey olur ya.:D
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 04 Aralık 2010, 22:45:16
Ha simdi anladim. ;)
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 11 Aralık 2010, 11:01:23
(http://www.airliners.net/photo/Pakistan---Air/Chengdu-JF-17-Thunder/1822250/&sid=410a890b9609dea7fb0ca14acb72e89f)
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Hawkerx - 11 Aralık 2010, 12:10:52
ef-2000 trenini kaçırdık vari ef-2020 treninin kaçırmayalım taide ortak üretim ve konsursiyuma davet + dış devletlere satıştan pay verirlerse tamamdır.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: TR(B) - 11 Aralık 2010, 15:05:36
F35 lerin üretiminde kazandığımız bilgiyi Güney Kore'nin geliştirmeyi düşündüğü uçakla birleştirmek daha mantıklı olabilir. Pakistanın JF-17leri uzun dönemde ihtiyaçlarımızı karşılıyamaz bu yüzden JF-17 lerin ülkemiz tarafından kullanılmasını imkansız olarak görüyorum.

 Yapacağımız uçağın yada ortaklığın en kötü ihtimalle F35 ayarında bir uçak üretmesi gerekiyor.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: BLACKHAWK - 11 Aralık 2010, 16:19:11
F35 lerin üretiminde kazandığımız bilgiyi Güney Kore'nin geliştirmeyi düşündüğü uçakla birleştirmek daha mantıklı olabilir. Pakistanın JF-17leri uzun dönemde ihtiyaçlarımızı karşılıyamaz bu yüzden JF-17 lerin ülkemiz tarafından kullanılmasını imkansız olarak görüyorum.

 Yapacağımız uçağın yada ortaklığın en kötü ihtimalle F35 ayarında bir uçak üretmesi gerekiyor.
F-35 üretiminden ne kazandık ? Gövde ve 2-3 parça üretimimi ? KFX bir ortaya çıksın onada bakarız.Daha tasarımda kalmış bir uçakla hemen ortak oluyoruz.

Gene devam F-22 isterük.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: EfsaneAsker - 11 Aralık 2010, 17:40:31
F-35 ten hiçbir şey kazanmıyoruz tek yaptığımız F-16 da olduğu gibi montaj o kadar.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 11 Aralık 2010, 17:45:57
F-35 ten hiçbir şey kazanmıyoruz tek yaptığımız F-16 da olduğu gibi montaj o kadar.

Artık şu montaj muhabbetinin aslını kabul edin. F-16 gövdesinin çok büyük oranını ürettik. Üretimle montaj aynı şey değildir.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: HDS - 11 Aralık 2010, 18:20:23
Alıntı yapılan: BLACKHAWK
F-35 üretiminden ne kazandık ? Gövde ve 2-3 parça üretimimi ?

F-35 ile dunyayi kazandik gibi olmayacak bir savi savunmak icin soylemiyorum...

..ama, bana soyleyebilir misiniz, ne yapiyoruz biz F-35 uretiminde.. TAI neler yapiyor?.. Nedir F-35 uretiminin onemi?.. F-16 uretiminden farki nedir?... Bunlar ne ise yarar?.. Ya da siz gencler, F-35 ogrendiklerimizle mi yeni ucak gelistirecegimizi, ayni tezgaha baska bir teknik resim koyunca yeni bir yerli tayyare cikacagini mi saniyorsunuz?..

Anlatin hele.. Aydinlatin su cahili..
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 11 Aralık 2010, 18:38:05
F-35 uretiminde bize dusen pay sadece mali bakimdan uzerimize dusecek agirligi biraz hafiflestirmek.ar-ge bakimindan ise   fazla ise yarar yani yok.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 11 Aralık 2010, 18:43:11
F 35 ayarında bir ucağı tamamen tasarlamak ..üretmek..yedek parcalarını üretmek..tek başına kimsenin harcı ....o yüzden ortak ları var programın...


Ama JF 17 ayarında bir ucağı..tek başına tasarlamak..üretmek serviste tutmak..Türkiyenin pakistanla yapabileceği bir hedef...Dersinizki ...Bizim sanayimiz pakistandan daha gelişmiş...hay hay o zaman üstüne katacağımız cok şey olur ne güzel...belki motoru üretmeye calışırız..illaki yapmaya çalışmak hemen istenilen hedefe getirmeyede bilir..test bed olur..denenir..bilgi birikimi elde edilir...

hedef oluşturur..İsmide T-17 olur..

F 16 tıdan,jsf den kaynaklanan bilgi birikimini eklersek üstüne alın size mümkün olduğu kadar milli savaş ucağı..hayal etmek yapmanın yarısıdır..

saygılar
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: BLACKHAWK - 11 Aralık 2010, 18:51:40
F 35 ayarında bir ucağı tamamen tasarlamak ..üretmek..yedek parcalarını üretmek..tek başına kimsenin harcı değil....o yüzden ortak ları var programın...


Ama JF 17 ayarında bir ucağı..tek başına tasarlamak..üretmek serviste tutmak..Türkiyenin pakistanla yapabileceği bir hedef...Dersinizki ...Bizim sanayimiz pakistandan daha gelişmiş...hay hay o zaman üstüne katacağımız cok şey olur ne güzel...belki motoru üretmeye calışırız..illaki yapmaya çalışmak hemen istenilen hedefe getirmeyede bilir..test bed olur..denenir..bilgi birikimi elde edilir...

hedef oluşturur..İsmide T-17 olur..

F 16 tıdan,jsf den kaynaklanan bilgi birikimini eklersek üstüne alın size mümkün olduğu kadar milli savaş ucağı..hayal etmek yapmanın yarısıdır..

saygılar
Yahu ben hala öğrenemedim abi ya biz F-16dan ve F-35ten ne öğrendik bana söyleyin ? Ha F-16dan öğrendik 2-3 parça şey ama F-35 ?
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: EfsaneAsker - 11 Aralık 2010, 19:28:12
Ya şimdi F-16 gövdesini üretiyoruz ama bize bir yararı var mı? Makineyi almışız yapıp montaj yapıyoruz o. F-35 hakkında çok lagaluga yaptılar kompozit gövde ve motorun bazı parçaları Türkiye'de üretilecek ama tek yapılan Çindeki gibi geliyorlar üretim bantı kurulup gidiliyor bu yani. Ama kendi ar-ge çalışmalarımız uçak parçaları için var.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: rstr617 - 11 Aralık 2010, 22:02:15
Evet şimdi bu uçağı alsak, başlasak üretmeye, bi 10 yıl üretiriz. 2020. Herşeyine vakıf olduktan sonra da yeni milli bi uçak geliştiririz 10 yılda, etti 2030.

Millet stealth insansız uçaklarla oyun oynar gibi nokta atışı yaparken biz de tek motorlu jetimizle havamızı basarız. Müthiş.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 11 Aralık 2010, 22:38:49
JF-17 yi almak ve kullanmak diyilde ekonumik ve ar-ge anlaminda yararlana biliriz.mesela Pakistan bu ucagi daha cok millilestirmek istiyor.Zorlandigi bazi konularda yardimci ola biliriz.ve satilan her ucakdan gelir elde ederiz.
Mesela ucakda su an rus motoru kullaniliyor.biz motor isiyle ilgilene biliriz.Pakistanla birlikde jet motoru icin ar-ge.
becerirsek hem onemli olcude bilgi edinmis oluruz hemde isin ucunda parada var.2 -ci ve 3 ci kateqorideki ulkeler icin bu ucak yeterince cazip mal.her kes 5 ci, 4++ cu nesil ucak edinemiyor.ve uzun surede edinemeyecekler cok olacak.
(bu ucak 4 cu nesil ucak haline getirile bilinir)
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 12 Aralık 2010, 01:42:31
Evet şimdi bu uçağı alsak, başlasak üretmeye, bi 10 yıl üretiriz. 2020. Herşeyine vakıf olduktan sonra da yeni milli bi uçak geliştiririz 10 yılda, etti 2030.

Millet stealth insansız uçaklarla oyun oynar gibi nokta atışı yaparken biz de tek motorlu jetimizle havamızı basarız. Müthiş.

hedef nedir ?? milli bir savaş ucağı üretecek katmanları mümkün olduğu kadar havacılık endüstirisine kazandırmakmı ?? yoksa durduk yerden 3 yılda stealth ucak yapmakmı ??  ikincisi imkansız...şu anda..

F 16 tıdan ne kazandık ?? en basitinden ucak yapmaktan anlayan işciler kazandık..somununu sıkabilen eğitilmiş iş gücü kazandık..tecrübe kazandık..Hur kuştan ne kazanacağız ??? benzer durum..T 129 dan ?? kokpit yaptı aselsan...

alt yapımız iyi bukadar madem..alırız jf 17 lisansı takarız ..delta kanat ..yada her ne ise..F 35 ile edindiğimiz composit üretimini uygulamaya calışırız...kokpitini cephanesini üretiriz..yada üretmeye calışırız..yazılımını yapmaya calışırız..

eğitim ucağı olarak modernize ederiz...bunları denemeden adımı atmadan...hazıra konarak...gelinicek nokta ..2030 da yine abd den hazır alımdır...oda satarlarsa...

İranı küçümsüyoruz kanat değiştirdi diye ,jf 17 i kucumsuyoruz..ozaman yapalım motorunu max milli katkı ile..yapalım kanatları delta ,milli avyonikleri, Hedef eğer abd nin satacağı ucağı almak ise zaten hiç kendimizi kandırmayalım..

saygılar

Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: HDS - 12 Aralık 2010, 01:51:17
JF-17 yi almak ve kullanmak diyilde ekonumik ve ar-ge anlaminda yararlana biliriz.mesela Pakistan bu ucagi daha cok millilestirmek istiyor.Zorlandigi bazi konularda yardimci ola biliriz.ve satilan her ucakdan gelir elde ederiz.
Mesela ucakda su an Rus motoru kullaniliyor.biz motor isiyle ilgilene biliriz.Pakistanla birlikde jet motoru icin ar-ge.
becerirsek hem onemli olcude bilgi edinmis oluruz hemde isin ucunda parada var.2 -ci ve 3 ci kateqorideki ulkeler icin bu ucak yeterince cazip mal.her kes 5 ci, 4++ cu nesil ucak edinemiyor.ve uzun surede edinemeyecekler cok olacak.
(bu ucak 4 cu nesil ucak haline getirile bilinir)


F-35 ya da F-16 uretimi bunlara engel mi?.. Ya da bunlari uretmek kendi ucagini uretmek demek mi?.. Kendi ucagini ureten ilk adama uzaylilar mi gelip urettirmis?..

Yahu ben hala öğrenemedim abi ya biz F-16dan ve F-35ten ne öğrendik bana söyleyin ? Ha F-16dan öğrendik 2-3 parça şey ama F-35 ?

Hocam, 2-3 parca uretmeyi ogrendigimizi sen soyledin onceki sayfada.. Biliyor musun bilmiyor musun?..


Kaciniz biliyorsunuz F-16 ve F-35 ortak uretimlerinde neyin hedeflendigini, neyin basarildigini, ne istendigini, neye faydasi dokundugunu?.. Peki kacimiz biliyoruz ucak nasil tasarlanir.. Bir ucak sanayisi nasil yaratilir?.. Bilen var mi?..
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: rstr617 - 12 Aralık 2010, 02:05:25
eğitim ucağı olarak modernize ederiz...bunları denemeden adımı atmadan...hazıra konarak...gelinicek nokta ..2030 da yine abd den hazır alımdır...oda satarlarsa...
Pardon ama ne alıyoruz 2030'da abd'den? Savaş uçağı mı? Savaş uçağı üretmeyecek abd F-35'ten sonra. F-35'i ise zaten alıyoruz...

Dönemi kapandıktan sonra 3. sınıf savaş uçağı sahibi olmak, üreticisi olmak kime, neye yarar..?  Bizim gücümüzü, kaynaklarımızı iha olayına yoğunlaştırmaktan başka şansımız yok. Jet uçaklarında atı alan üsküdarı geçti dönem kapandı. EF-2000/F-35 son nesil.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: gsclup66 - 12 Aralık 2010, 10:02:20
eğitim ucağı olarak modernize ederiz...bunları denemeden adımı atmadan...hazıra konarak...gelinicek nokta ..2030 da yine abd den hazır alımdır...oda satarlarsa...
Pardon ama ne alıyoruz 2030'da abd'den? Savaş uçağı mı? Savaş uçağı üretmeyecek abd F-35'ten sonra. F-35'i ise zaten alıyoruz...

Dönemi kapandıktan sonra 3. sınıf savaş uçağı sahibi olmak, üreticisi olmak kime, neye yarar..?  Bizim gücümüzü, kaynaklarımızı iha olayına yoğunlaştırmaktan başka şansımız yok. Jet uçaklarında atı alan üsküdarı geçti dönem kapandı. EF-2000/F-35 son nesil.

insanlı hava aracları daha uzun yıllar gidecektir geçte olsa kendi savas uçagımızı üretmeliyiz  yapay zekanın insan zekasını önüne geçmesi için en az bir yüz yıldaha beklemeliyiz yada hiç bir zaman önüne geçemeyecek :)
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: EfsaneAsker - 12 Aralık 2010, 10:21:51
Savaş uçağının olmaması düşünülemez zaten. Savaş uçağının nereden doğduna bakarsak 1. Dünya Savaşında bomba atan küçük uçakları düşürmek için makineli tüfek takılan uçaklar ile başladı. Yani insansız uçakları düşürebilme ihtiyacı yüzünden mecbur üretilecek ve savaş uçakları yine birbiriyle çarpışacak.

Yani biz en iyisi ikisi içinde proje yapalım. İnsansız hava aracında doğrudan insan bulunmayacak ama onunda motoru kanatları olacak. Yine motoru ve parçaları üretme kapasitemiz olması lazım. Niye insansız savaş uçakları düşünülüyor insan zaafiyeti yüzünden. 9 G'nin üzerinde G kuvveti yiyemez insan, binlerce metre yükseklikte kara bile gözükmüyorken algılarında zayıflık olabilir, herhangi bir neden yüzünden tek başınayken dikkati dağılabilir. İnsansız hava aracının espirisi bu zaafiyetleri kaldırmak. İnsansız uçaklara da yapay zekayı daha bir 100 yıl daha koymazlar. Yapay zekanın sınırını insan belirler, sen robottan yaratıcı düşünmesini bekleyemezsin. 

Son zamanlarda ABD'nin düşündüğü bir şeyde nerdeyse uzayda savaş. Yeni çıkardığı zımbırtının adını unuttum bu forumda görmüştüm galiba dünyayı bir kaç saatte dolaşacak atmosferin üst tabakalarında hareket edecek uçaklar. Bu uçaklarda umut vaad ediyor.

Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: BLACKHAWK - 12 Aralık 2010, 12:13:35
JF-17 yi almak ve kullanmak diyilde ekonumik ve ar-ge anlaminda yararlana biliriz.mesela Pakistan bu ucagi daha cok millilestirmek istiyor.Zorlandigi bazi konularda yardimci ola biliriz.ve satilan her ucakdan gelir elde ederiz.
Mesela ucakda su an Rus motoru kullaniliyor.biz motor isiyle ilgilene biliriz.Pakistanla birlikde jet motoru icin ar-ge.
becerirsek hem onemli olcude bilgi edinmis oluruz hemde isin ucunda parada var.2 -ci ve 3 ci kateqorideki ulkeler icin bu ucak yeterince cazip mal.her kes 5 ci, 4++ cu nesil ucak edinemiyor.ve uzun surede edinemeyecekler cok olacak.
(bu ucak 4 cu nesil ucak haline getirile bilinir)


F-35 ya da F-16 uretimi bunlara engel mi?.. Ya da bunlari uretmek kendi ucagini uretmek demek mi?.. Kendi ucagini ureten ilk adama uzaylilar mi gelip urettirmis?..

Yahu ben hala öğrenemedim abi ya biz F-16dan ve F-35ten ne öğrendik bana söyleyin ? Ha F-16dan öğrendik 2-3 parça şey ama F-35 ?

Hocam, 2-3 parca uretmeyi ogrendigimizi sen soyledin onceki sayfada.. Biliyor musun bilmiyor musun?..


Kaciniz biliyorsunuz F-16 ve F-35 ortak uretimlerinde neyin hedeflendigini, neyin basarildigini, ne istendigini, neye faydasi dokundugunu?.. Peki kacimiz biliyoruz ucak nasil tasarlanir.. Bir ucak sanayisi nasil yaratilir?.. Bilen var mi?..

Hocam F-35ten öğrendiğimiz ne derken hangi parçaları yapmayı öğrendik onu soruyorum 2-3 parça şey ama ne parçaları bunlar.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 12 Aralık 2010, 12:15:04
eğitim ucağı olarak modernize ederiz...bunları denemeden adımı atmadan...hazıra konarak...gelinicek nokta ..2030 da yine abd den hazır alımdır...oda satarlarsa...
Pardon ama ne alıyoruz 2030'da abd'den? Savaş uçağı mı? Savaş uçağı üretmeyecek abd F-35'ten sonra. F-35'i ise zaten alıyoruz...

Dönemi kapandıktan sonra 3. sınıf savaş uçağı sahibi olmak, üreticisi olmak kime, neye yarar..?  Bizim gücümüzü, kaynaklarımızı iha olayına yoğunlaştırmaktan başka şansımız yok. Jet uçaklarında atı alan üsküdarı geçti dönem kapandı. EF-2000/F-35 son nesil.

Kime göre son nesil insanlı savaş ucağı ?? insan beynini ve tepkilerini aynen bir insan duygusu ile yapacak bir yapay zekamı geliştide haberimiz yok ustad..Dediğiniz ucağın oyle bir muhakeme ve zekaya sahip olması icin deep blue bilgisayarının lap top boyutlarına gelmesi lazım...ki bence bu önumuzdeki 100 yılda imkansız..

Dolayısı ile insansız savaş ucağı bizim inanmamız istenen bir sehir efsanesi...

Hangi dönem kapandı ?? savaş ucağı üretim dönemimi kapandı ?? Ülkemiz daha başlamadıki kapansın....EF 2000 ve F 35 son nesil filan diye kesin matamatiksel yargılar kuramlar mı var??varsada onları üretenler icin var..bizim ülkemiz yerli ucak yapacaksa daha işin ikinci bucuk adımını atmak gerekli ..o adımı ne atırtır?? önemli olan o..

bence jf 17 o adımı attırtır...üzerinde istenilen değişikler yapılarak..gövdesi daha prof şekilde  tai de motoru yerli olarak tusas da üretilerek..
saygılar
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 12 Aralık 2010, 12:22:37
Ben fikrimi tekrarliyorum. jf-17-e uzerinde ar-ge yapilacak urun ve para kaynagi gibi bakilmali.
Ureteceyimiz urunlerie bu ucak vasitasi ile danemis ouruz.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 12 Aralık 2010, 12:24:14
JF-17 üretip satmak mı?
Dalga mı geçiyorsunuz?
Kime satacaksınız bu uçağı bir söyleyin hele?
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: BLACKHAWK - 12 Aralık 2010, 12:30:05
eğitim ucağı olarak modernize ederiz...bunları denemeden adımı atmadan...hazıra konarak...gelinicek nokta ..2030 da yine abd den hazır alımdır...oda satarlarsa...
Pardon ama ne alıyoruz 2030'da abd'den? Savaş uçağı mı? Savaş uçağı üretmeyecek abd F-35'ten sonra. F-35'i ise zaten alıyoruz...

Dönemi kapandıktan sonra 3. sınıf savaş uçağı sahibi olmak, üreticisi olmak kime, neye yarar..?  Bizim gücümüzü, kaynaklarımızı iha olayına yoğunlaştırmaktan başka şansımız yok. Jet uçaklarında atı alan üsküdarı geçti dönem kapandı. EF-2000/F-35 son nesil.

Kime göre son nesil insanlı savaş ucağı ?? insan beynini ve tepkilerini aynen bir insan duygusu ile yapacak bir yapay zekamı geliştide haberimiz yok ustad..Dediğiniz ucağın oyle bir muhakeme ve zekaya sahip olması icin deep blue bilgisayarının lap top boyutlarına gelmesi lazım...ki bence bu önumuzdeki 100 yılda imkansız..

Dolayısı ile insansız savaş ucağı bizim inanmamız istenen bir sehir efsanesi...

Hangi dönem kapandı ?? savaş ucağı üretim dönemimi kapandı ?? Ülkemiz daha başlamadıki kapansın....EF 2000 ve F 35 son nesil filan diye kesin matamatiksel yargılar kuramlar mı var??varsada onları üretenler icin var..bizim ülkemiz yerli ucak yapacaksa daha işin ikinci bucuk adımını atmak gerekli ..o adımı ne atırtır?? önemli olan o..

bence jf 17 o adımı attırtır...üzerinde istenilen değişikler yapılarak..gövdesi daha prof şekilde  tai de motoru yerli olarak tusas da üretilerek..
saygılar
İnsansız uçaklar var arkadaşım ama daha kendi kendine düşünen yok konuşulanlar bunlar.İnsan devri bitti ama uçakta bitti kontrolde bitmedi.MQ-9 Reaper en iyi örneklerden diyebiliriz yapay zekası var ama insan tarafından kontrol edilebilen.Sen ona ateş emrini veriyorsun oda ateşliyor bu bir yapay zeka örneğidir amerikanın yapmak istediği sen ateş emri veriyorsun ama o ateş etmeyecek düşünecek öyle ateş edecek.

Bir örnek daha bilgisayar onlarda yapay zeka örneğidir sen sadece komutu ver o yapar.Yapay zeka olmasa bir şey yapmamaz.Oyunlardada aynıdır sen ona ne yapacağını emrediyorsun o yapıyor.Coni abilerimiz istediği belli kendi düşünüp kendi yapacak bu olay yapılabilir işe nano teknoloji ve sağlam bilim adamları girerse yapılabilir teknoloji var ama yapan yok ha birde dev gibi maliyetleri düşünürsek daha kendi kendine iş yapabilen bir uçak için biraz daha zaman gereklidir.

Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 12 Aralık 2010, 12:36:39
Bende satmak demisdim  ama uretip satmak diyil.satacak olan Pakistan.ve su anda bazi hisseleri fransiz, bazilari(motoru) rus.
Pakistan bunlari onlardan alacagina bizim urete bileceklerimizi bizden alsin.ve ya lisans altinda uretsin.
Bu manada dusunmusdum.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: gsclup66 - 12 Aralık 2010, 12:43:59
bence insansız araçlar bombardıman uçaklarında olabilir kordinatları girersin bombalar gelir felan .fakat bir insansız uçağın it dalsına girmesi yada havada baska bir uçakla savsması için kendi bazı kararları verebilme yeteneği olması lazım yoksa belli bir merkezden yöneltilirse o dejavantaj bile olabilir. ama insanlı araçların bir sonra nesili cok yüksek irtifada uçabilen uçaklar olacaktır
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Hawkerx - 12 Aralık 2010, 13:08:50
Ya jf-17 yi alalım envantere katalım diye bir şart yok. tai kendi aviyoniklerini vs takar. teknoloji transferi olursa tei felan motorla ilgilenilir alınan tecrübe bize milli jet eğitim uçağında yardımcı olur. zaten ben milli jet egitim uçağımızın kai t-50 türevi olacağını sanıyorum hürkuş kt-1 örneğiğnde odugu gibi.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 12 Aralık 2010, 13:25:20
Envantere katmayacaksın, satamayacaksın, ee peki ne diye para yatıracaksın o uçağa?
O uçak hakkında bilginiz var mı? Hiç sanmıyorum. Hava kuvvetlerimizin kullandığı F-16'lar bile o uçaktan ileri seviyede. Daha eski olmalarına rağmen. Madem ki motorlarını biz geliştireceğiz, madem ki aviyoniklerini biz yapacağız vs e gövdeyi  de biz yapalım o zaman . Tasarlayalım  çift motorlu son nesil bir uçağa yakışır gövde. O kadar kolaysa ...

Bu uçağı geliştirip satmaktan bahseden arkadaşlara soruyorum tekrar. Kime satacaksınız? Satacağınız ülkenin açacağı ihalede muhtemel rakiplerinize karşı bu uçağın şansı sizde ne kadardır? Örneğin Brezilya'nın savaş uçağı ihalesi var. Bu ihalede yarışan uçaklar şunlardı: Su-35, Rafale, F/A-18E, Gripen...

Eğer piyasada tutunabilmek isityorsanız, ürettiğiniz ürünü satabilmelisiniz. Satabilmek için de rakiplerinizin ürünleriyle başaçıkabilecek ürünler üretmelisiniz. Rakipleriniz kimler bir araştırıverin bir zahmet. Ne kadar uzun tecrübeler sonunda, şimdiye kadar neler üretip satmışlar bir bakıverin.  Ondan sonra forum köşelerinde bol bol yazarsınız.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: gsclup66 - 12 Aralık 2010, 13:42:07
illaki envantere katmak gerekmez bence jf-17 ye katılmalıyız pakistan ilk etapta 150 adaet jf-17 block 1 daha sonra block2 üretmeyi planlıyor bu sayıda üretilecek bir uçakğa yatırım yapıp da zararlı cıkmayız pazar olarakta  azerbaycan siperiş verdi. bir kaç ilgilene ülkelerde var. ben blok2 sinin ise daha büyük bir pazara hitap edeceğini düşünüyorum özellikle müslüman ülkeler büyük ilgi duyacaktır
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 12 Aralık 2010, 13:43:35
Azerbaycanin 26 adet kesin siparisi var.Zimbabvenin 12 adet.Bi yerlerden okudugum kadariyla Misir 50 adet almak istiyormus.F-16 lariyla birlikde kullanmak icin.Eyer ortak uretim olursa.
Nijeryanin almak istediyine dair fikirler vardi.
Yani bunu illakide  Brezilya gibi ulkelere satacaklar diye bir kural yok.Isi bundan baslayalim ki zamanla dahada buyutelim.
Bu ucaklari alan ulkeler zamani geldiyinde modernize edecekler ve ...
Mesela Israil mig-21(23?) mu kullaniyor? Yok.Amma Romanyanin mig-21 lerini modernize ediyor.T-72 tanklarini modernize ediyor...
Yani bizimde yapacagimiz buna benzer bir is olsun.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 12 Aralık 2010, 14:00:12

Bu ucaklari alan ulkeler zamani geldiyinde modernize edecekler ve ...
Mesela Israil mig-21(23?) mu kullaniyor? Yok.Amma Romanyanin mig-21 lerini modernize ediyor.T-72 tanklarini modernize ediyor...
Yani bizimde yapacagimiz buna benzer bir is olsun.

Bu uçakların modernize zamanını beklersek yanmışız biz. İlle de modernizasyon işine girelim diyorsanız, buyrun bir sürü hava kuvvetinde yüzlerce mozernizasyon bekleyen ujçak var. Bunun için JF-17'ye girmeye ne gerek var?
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 12 Aralık 2010, 14:10:18
Sadece modernizasyon demedim.Tamam modernizasyonu bir kenara koyalim.
Amma yinede bu ucak 3-4 cu kateqoriye ait ulkeler icin iyi urun.
Hatta Avrupanin gobeyinde olan ve hicde geridakalmis sayilmayan(dahada geride kalmislar fazlasiyla var)Romanya bile kendine yeni ucak alamayip eski f-16 lara(block 15,20)yoneldi.
Afrika, Latinlardeki bazi ulkeler, Guney Dogu Asyada 1-2 musteri bulmak olur.

Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 12 Aralık 2010, 14:21:11
Bence Romanya'nın yönelmesinin nedeni bambaşka, ki yenilerini de alacaklar. Hedefteki pek çok ülke de Romanya'nın yaptığını yapacak. Daha küçük ülkelere de kullanılmış uçak satacaklar. Ki o F-16'lar bile daha kullanışlı.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: TR(B) - 12 Aralık 2010, 14:59:39
F35ler üretiminden kazandığımız tecrübe (gövdeden bahsetmiştim) F16ların üretim hattından kazandığımız tecrübe.(az yada çok uçak üretiminde bilgi sayibi olduk) F4 lerden kazandığımız elektronik tercübe (görev bilgisarayı) bunlar bir uçak geliştirmek için atılan küçük adımlardır. Günümüz yeni nesil uçaklarını tasarlamak üretmek milyar dolarları aştığına göre sıfırdan bir uçağı tek başımıza üretemeyiz. Ortaklıklar aramalıız  en mantıklı ortaklığıda Güney Koreyle kurabiliriz çünkü bir çok projemizi onlarla yapıyoruz. Bu tür bir ortaklık olsa bile ilk uçak 10-15 yıl sonra elimize geçer.

JF17 bizim uzun dönemli planlarımız için yetersiz bir uçak bu uçak F35 lerle karşı karşıya geldiğin hiç şansı yok. Yakın zamanda avrupanın çoğunluğu F35 geçecek. Biz JF17ler ne yaparız.... Biz çift motorlu bir uçak üzerine yoğunlaşmalıyız. Kore KFX projesine ülkemizi davet ettiği yönünde haberlerde yayılmıştı. Eğer Koreden davet varsa hiç kaçırılmamalı.

F35 projesine ülkemizin katılımı çok mantıklıdır eğer ilerde başka bir uçak üretimine gireceksen f35 dışında kalamazdı. F35ler limitlerini o projeye katılarak öğrenmiş olduk . Bu olay Yerli tank ihalesi açılmadan tank ihalesine çıkıp diğer ülkelerin ellerindeki tankları görmek gibi bir şey olmuştur. Sonrada gidip yerli tank ihalesi açtık.

Güney Koreliler KFX için ciddi ciddi çalışıyor. Daha önce izlemeyenler için video
http://www.youtube.com/watch?v=6QvH0zTpQe8
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 12 Aralık 2010, 15:16:17
Evet .Romanya konusunda pas.

Indonezyaa bu ucakla ilgileniyormus, 50 adet KFX almak fikri varmis.Ve 10-20% arasi ortaklikdan soz ediliyordu.
Bi yerden okumsdum ama simdi hatirlamiyorum.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 12 Aralık 2010, 15:40:11
JF 17 i kücümsüyoruz ..peki arkadaslar neden kücümsüyoruz ve neye gore yetersiz buluyoruz...

Arkadaslar o ucağı kullanan ülke pakistan..yanı başında düşmanı dev gibi hindistan....Pakistan icin hava kuvvetleri herhalde cok önemli ?? sizce?? defalarca hindistanla sıcak catışma yaşamış ...hava muharebeleri yaşamış...Hindistan pakfa ile ilgileniyor....ve pakistan jf 17 ...secmiş...

bir arkadaşımızın yazdığı insansız hava araclarına gelince...gözleme ve kerpicten yapılma yoksul afgan ve pakistan köylerini bombalamak için uygun bir abd  cözümü..ama hava havaya çarpışma yapabilecek bir av önleme yada avcı olan insansız ucağın zamanına daha cok var...

Dolayısı ile yine kendimizi dev aynasında görüyoruz..secimlerimizi en doğru,en kuvvetli , en ekonomik olduğunu ...alınan kararların en doğru olduğunu savunuyoruz ...

Ama pakistanlı kardeslerimiz...filolarında F 16 varken bile JF 17 adımını gercekten neden atmış ?? incelemeye anlamaya gerek duymuyoruz...

Ucağın özeliklerinin F 16 tılardan az olduğu söylendi ?? peki elimizdeki F 4 lerdendemi az ??

Tekrar belirtmek istediğim hedef ne ?? zengin arap ülkeleri gibi batı savunma şirketlerine para dokmekmi ?? yoksa öyle yada böyle mevcut tuğlaların üstüne yeni tuğlalar örmekmi??

saygılar..
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Hawkerx - 12 Aralık 2010, 15:50:21
JF 17 i kücümsüyoruz ..peki arkadaslar neden kücümsüyoruz ve neye gore yetersiz buluyoruz...

Arkadaslar o ucağı kullanan ülke pakistan..yanı başında düşmanı dev gibi hindistan....Pakistan icin hava kuvvetleri herhalde cok önemli ?? sizce?? defalarca hindistanla sıcak catışma yaşamış ...hava muharebeleri yaşamış...Hindistan pakfa ile ilgileniyor....ve pakistan jf 17 ...secmiş...

bir arkadaşımızın yazdığı insansız hava araclarına gelince...gözleme ve kerpicten yapılma yoksul afgan ve pakistan köylerini bombalamak için uygun bir abd  cözümü..ama hava havaya çarpışma yapabilecek bir av önleme yada avcı olan insansız ucağın zamanına daha cok var...

Dolayısı ile yine kendimizi dev aynasında görüyoruz..secimlerimizi en doğru,en kuvvetli , en ekonomik olduğunu ...alınan kararların en doğru olduğunu savunuyoruz ...

Ama pakistanlı kardeslerimiz...filolarında F 16 varken bile JF 17 adımını gercekten neden atmış ?? incelemeye anlamaya gerek duymuyoruz...

Ucağın özeliklerinin F 16 tılardan az olduğu söylendi ?? peki elimizdeki F 4 lerdendemi az ??

Tekrar belirtmek istediğim hedef ne ?? zengin arap ülkeleri gibi batı savunma şirketlerine para dokmekmi ?? yoksa öyle yada böyle mevcut tuğlaların üstüne yeni tuğlalar örmekmi??

saygılar..

F-4 lerin yerine f-35 geliyor
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 12 Aralık 2010, 16:02:39
JF 17 i kücümsüyoruz ..peki arkadaslar neden kücümsüyoruz ve neye gore yetersiz buluyoruz...

Arkadaslar o ucağı kullanan ülke pakistan..yanı başında düşmanı dev gibi hindistan....Pakistan icin hava kuvvetleri herhalde cok önemli ?? sizce?? defalarca hindistanla sıcak catışma yaşamış ...hava muharebeleri yaşamış...Hindistan pakfa ile ilgileniyor....ve pakistan jf 17 ...secmiş...

bir arkadaşımızın yazdığı insansız hava araclarına gelince...gözleme ve kerpicten yapılma yoksul afgan ve pakistan köylerini bombalamak için uygun bir abd  cözümü..ama hava havaya çarpışma yapabilecek bir av önleme yada avcı olan insansız ucağın zamanına daha cok var...

Dolayısı ile yine kendimizi dev aynasında görüyoruz..secimlerimizi en doğru,en kuvvetli , en ekonomik olduğunu ...alınan kararların en doğru olduğunu savunuyoruz ...

Ama pakistanlı kardeslerimiz...filolarında F 16 varken bile JF 17 adımını gercekten neden atmış ?? incelemeye anlamaya gerek duymuyoruz...

Ucağın özeliklerinin F 16 tılardan az olduğu söylendi ?? peki elimizdeki F 4 lerdendemi az ??

Tekrar belirtmek istediğim hedef ne ?? zengin arap ülkeleri gibi batı savunma şirketlerine para dokmekmi ?? yoksa öyle yada böyle mevcut tuğlaların üstüne yeni tuğlalar örmekmi??

saygılar..

Arkadaşım Sen önce bir Pakistan'ın hava kuvvetlerinde hangi ujçaktan kaç tane var araştırsan. Ondan sonra Pakistan'ın neden Pakfa gibi bir uçak edinemediğini kavrayabilirsin.  JF-17 ile de gözleme ve kerpicten yapılma yoksul köyleri rahatlıkla bombalayabilirsin. Ancak Bir F-16, F-15, F-18, Mig-29, Su-30 F-22, Pakfa, Rafale, EF2000, Gripen vs ile hava muharebesine girersen o zaman anlarsın ne demek istediğimi. Bazı özelliklerine bakarsak bizim modernize edilen F-4'lerimiz bile daha öndeler. Araştırınız...
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 12 Aralık 2010, 16:04:23
jf 17 i şu anki hali ile sadece kağıt üstünde yok motor gucu ,irtifası menzili vs gibi parametrelere bakarak F 35 ile karşılaştırmak gereksiz...

Üretilecek ve uzun zaman son sonra gelicek F 35 i ...max yerli katkı ile gorev bilgisayarından tutunda üstündeki cephaneye kadar milli olanaklar ile gövdesi taide yapılmış,kanopisi yerli yapılmış..bir jf 17 i F 35 ile karşılaştırmakta yarar var...

O ucağı kullanan ülke ..her an hava çatışması bekleyen pakistan..pakistan F 35 almayı bilmiyormu ??rafel ?? grippen ??mirage ??

F 16 tıdan kazanılan üretim tecrübesini ..döner kanatlı platformlara kaydırmak ile birlikte ...ABD den ucak üretimi için onay beklemek yerine...yok block 40 izin varmı ? 50 yapabilirmiyiz sam amca ??hikayesine devam etmek yerine olabilir ise max türk yapımı jf 17 her bakımdan F 35 ten daha üstündür..

saygılar
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 12 Aralık 2010, 16:24:21
Pakistan JF-17 lerle elindeki eski mirage||| leri filan deyistirecek.
Envanterindeki esas guc Cinden alacagi J-10 lar ve F-16 block 52+ lar olacakdir.
Ikinci etapta uretmek istedikleri Block|| versiyonun ise 4 cu nesil olacagini okumusdum.
Mesela mig-29 konusunda ise Azerbaycan 2-5 yil once Uraynadan 50 adet mig-29 aldi.Hemde modernize edilmis.
Ancak buna bakmayarak daha sonra 26 adet jf-17 siparis verdi ve bildiyim kadariyla 2011 den itibaren teslimatlar baslanacak.
mig-29 dan daha pahaliya hemde.Yani Ukraynanin envanterinden daha fazla mig-29(daha yeni) ala bilirdi.
(http://thepeopleofpakistan.files.wordpress.com/2010/07/1007161136945f712af17cbd45.jpg)
o kadarda kotu diyil.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 12 Aralık 2010, 16:37:30
jf 17 i şu anki hali ile sadece kağıt üstünde yok motor gucu ,irtifası menzili vs gibi parametrelere bakarak F 35 ile karşılaştırmak gereksiz...

Üretilecek ve uzun zaman son sonra gelicek F 35 i ...max yerli katkı ile gorev bilgisayarından tutunda üstündeki cephaneye kadar milli olanaklar ile gövdesi taide yapılmış,kanopisi yerli yapılmış..bir jf 17 i F 35 ile karşılaştırmakta yarar var...

O ucağı kullanan ülke ..her an hava çatışması bekleyen pakistan..pakistan F 35 almayı bilmiyormu ??rafel ?? grippen ??mirage ??

F 16 tıdan kazanılan üretim tecrübesini ..döner kanatlı platformlara kaydırmak ile birlikte ...ABD den ucak üretimi için onay beklemek yerine...yok block 40 izin varmı ? 50 yapabilirmiyiz sam amca ??hikayesine devam etmek yerine olabilir ise max türk yapımı jf 17 her bakımdan F 35 ten daha üstündür..

saygılar

Eşşeğe altın semer de vursan, eşşek yine eşşektir.
Kısacası JF-17'ye istediğiniz kadar değişiklik yapın, F-35'ten daha iyi bir uçak olamaz. İmkansız.

Ayrıca araştırın demiştim. Yoksa böyle gerçekten çok komik oluyor.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 12 Aralık 2010, 21:05:18
JF nin f 35 ten tabiki daha iyi olmadığını bir cok mesajımda belirttim..ama milli bir jf 17 klonunu f 35 e defalarca tercih edeceğimi tekrardan vurguluyorum....

öbür türlü gelecek 50 senemiz savaş ucağında ABD urunu tekkellerin elinde kalacak..10 sene eşşeğe binerim icecek ayranım olmadan eşşek ile ceşmeye gitmektense...
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 12 Aralık 2010, 22:51:27
İyi de savaş uçağından bahsediyoruz. Bir ülkenin güvenliği söz konusu. Eşşekle savaşa gidersek görürüz günümüzü. Çocuk oyunu değil bir ülkenin savunması. Çok ciddi bir konu.
JF-17'yi ne kadar değiştirirseniz değiştirin, bırakın stealth son nesil F-35'i bir F-16'dan bile üstün olamaz. Bir 40 yıl önce ortaya çıkmış olsaydı o zaman istediğiniz kadar övebilirdiniz.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: enes38 - 13 Aralık 2010, 08:44:22
bence şu zamanda jf-17 ye yatırım yapmak paranızı çöpe atmaktan farksız olur 
yeni nesil uçaklardan sonra  f-16 lar bile 2. planda kalırken  jf-17 ler için çaba harcamak  çok gereksiz!!! ne kadar milli olursa olsun!!! 
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 13 Aralık 2010, 11:21:52
Şimdi ben kağıt üstü parametreler ile J 17 i su anki hali ile F 35 ile karşılaştıramam karşılaştırmam abes olur.....
Ama hayal kurabilirim...


Resimde görünen ucağın üstünde eminimki oynama yapılabilecek,cift motorlu yapabilecek..önüne ufak kanat ,aselsan avyonikleri ,milli mühimmatlar takabilecek olanaklar ,fırsatlar ...kısa vadede elimize gecebilir...zaman bizim ...

Bu ucağın en önemli eksik tarafı görünmez olmaması ...E kazanımımız ne F 35 ten?? görünmez gövde parcaları üretmek mi ??Tusaş sizce hur kuş icinmi motor üretmeli ??yoksa resimde görünen ucağı test bed olarak alıp onun üstünde kendimize özgün motor üretmeyemi calışmalı...

filo filo alınmasına gerek yok..neticede bir upgrade olayı olarak değerlendirilebilir ..Pakistan 3 yada 4 adet kiralayabilir türkiyeye..sonra aselsan avyonikleri ,calışır ..milli mühimmatlar entegre edilir..bakarsınız TUsaş daha iyi motor yapar yada yapmaya çalışır..kafa yorar TAİ bunun block 2 si nasıl olur ..neler gerekir..kanat üstlerine yakıt hücresi takılırmı..vs vs ..tüm bunları denemenin maliyeti ..eminimki o kadar atla deve r..olmadı kobilere bu uçak için parca üretme kabiliyeti kazandırılır..

olanaklar cok ..
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: lleo - 13 Aralık 2010, 11:37:24
Şimdi ben kağıt üstü parametreler ile J 17 i su anki hali ile F 35 ile karşılaştıramam karşılaştırmam abes olur.....
Ama hayal kurabilirim...


Resimde görünen ucağın üstünde eminimki oynama yapılabilecek,cift motorlu yapabilecek..önüne ufak kanat ,aselsan avyonikleri ,milli mühimmatlar takabilecek olanaklar ,fırsatlar ...kısa vadede elimize gecebilir...zaman bizim ...

Bu ucağın en önemli eksik tarafı görünmez olmaması ...E kazanımımız ne F 35 ten?? görünmez gövde parcaları üretmek değilmi ??Tusaş sizce hur kuş icinmi motor üretmeli ??yoksa resimde görünen ucağı test bed olarak alıp onun üstünde kendimize özgün motor üretmeyemi calışmalı...

filo filo alınmasına gerek yok..neticede bir upgrade olayı olarak değerlendirilebilir ..Pakistan 3 yada 4 adet kiralayabilir türkiyeye..sonra aselsan avyonikleri ,calışır ..milli mühimmatlar entegre edilir..bakarsınız TUsaş daha iyi motor yapar yada yapmaya çalışır..kafa yorar TAİ bunun block 2 si nasıl olur ..neler gerekir..kanat üstlerine yakıt hücresi takılırmı..vs vs ..tüm bunları denemenin maliyeti ..eminimki o kadar atla deve değildir..olmadı kobilere bu uçak için parca üretme kabiliyeti kazandırılır..

olanaklar cok ..
+1  10/15 adetlik sayi alinsa kazancimiz cok olur butun sistemler kendi sistemimiz olur izin pesinde kosmayiz en azindan ...saygilarr
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 13 Aralık 2010, 11:44:06
Anlamakta zorlanan arkadaşlar için tekrar söyleyeyim o zaman.
Madem bu uçak üzerinde o kadaar değişiklik yapabileceğiz, neden kendimiz yeni bir uçak yapmıyoruz.
Atla deve değil evet, milyar dolarlar gerekiyor bir savaş uçağı geliştirmek için.
Araştırmadan devam edin, oldukça eğlenceli oluyor.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: enes38 - 13 Aralık 2010, 12:05:35
Anlamakta zorlanan arkadaşlar için tekrar söyleyeyim o zaman.
Madem bu uçak üzerinde o kadaar değişiklik yapabileceğiz, neden kendimiz yeni bir uçak yapmıyoruz.
Atla deve değil evet, milyar dolarlar gerekiyor bir savaş uçağı geliştirmek için.
Araştırmadan devam edin, oldukça eğlenceli oluyor.
katılıyorum
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 13 Aralık 2010, 12:13:25
Bir IHA-nin kullanacagi jet motoru ile bu ucagin kullanacagi jet motoru tasarim bakimindan ne kadar farkli olur?
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: ZenCom - 13 Aralık 2010, 13:01:10
Merhaba, bu ilk mesajım olacak.. JF-17 ile yapılan tartışmalarda yapılacak iyileştirmelerle F-35 kadar olmasa da kayda değer, en azından karşısında durabilecek bir uçak haline getirilebileceği ima edilmiş.. Düşünelim.. Bunun için motor geliştirebiliriz önerisi var; sanıyorum birşeyler kaçırılıyor. henüz "kendi tasarlayıp ürettiğimiz" ve tonlarca kütleye sahip bir uçağı verimli bir şekilde uçuracak güç sağlayan bir jet motoru üretmekten uzağız. Daha yeni yeni ANKA için prop motor üretme imkanına kavuşuyoruz gibi; jet motorunda o kadar bile değil.. Dolayısıyla motor konusunda yapacağımız "en azından bir 5-10 yıl boyunca" bir katkı görünmüyor. Diğer bir mesele ise F-35 karşına durabilecek bir araç olması... Özelliklerine bakınca henüz F-16 ile karşılaşması bile felaket olabilecek bir uçak durumunda.. Geliştirilemez mi, tabii ki.. Ama o sırada F-35 üretici/geliştiricileri JF-17 yi mi bekleyecek dersiniz? Bir yerlerde yapılan değerlendirmelerde, 10-15 yıl sonra F-35 in üzerinde yapılacak geliştirmelerle nasıl bir kimliğe sahip olacağını bile tahmin etmek zor denmişti; yani gelecekteki F-35 şimdikinden çok daha farklı, çok daha yetkin, kusurlarından çok daha arınmış bir uçak olma potansiyeline sahip. Bizse 10-15 yıl sonra f-35 e yetiştirebilmekten bahsediyoruz.. Zaman mefhumunu sadece kendimiz açısından düşünmeyelim derim kısaca.. Dağınık olmuş olabilir, affola..
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 13 Aralık 2010, 13:25:02
Mesela Koreliler 90(?) li yillarda TAI def-16 montajlamayi oyreniyorlerdi.simdi kendi savas ucaklari uzerinde calisiyorlar.
Hemde KFX gibi.T-50 gibisini urettiler bile.50 li yillarda ic savasla ugrasan ve ikiye ayrilan ulke simdi bize tank ,obus,torpedo gibi konularda teknoloji transferi yapiyor.Hem nufus hemde arazi olarak bizden gerideler.
Belki baska faktorlerde oldugu icin bu meseleyi fazla kurcalamayalim.
JF-17 rakip olmasi imkansiz bir sey elbetteki.F-35 e rakip olmak icin  0-dan bir ucak tasarlanmali ki su anda buna girismek sacma olur.Ve ne o kadar bilgi birikimimiz ne paramiz nede zamanimiz yok.
JF-17 en iyi halda  f-16 block 30,40 belki 50 seviyyesinde bir ucaga donusturule bilinir belki.Amma Turkiyenin bunu kullanmasi gibi bir seyden bahs etmek gereksiz.
Sadece TIHA-C nin jet motorlu olmasi plani vardi.Bu konuyu Pakistanla ortak yurutmek gibi bir sey ola bilir.Zayif versiyonuTIHA-C icin guclu versiyonu JF-17 icin(?).Tabii boyle bir sey mumkunse.Ar-ge nin masraflarini ortak karsilariz.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: lleo - 13 Aralık 2010, 15:09:36
slm ... peki sayin ustadlar hep ayni cerceveden bakiyoruz konuya !!!  bu ulke 74 kibris ambargosu yemedi mi? ucaklar lastikleri olmadigi icin sorun yasamadi mi?daha bunun  gibi olaylar yasandi..peki, gelecekte yine ayni sekilde amerikanin istemedigi ulkeyle takissak amborgo yemiyecemize garantisi olan var mi? peki o durumda en azindan az sayida jf 17 silah ve aviyoniklerin bizim oldugu teyaremiz  olsa zararimiz ne?f 35 de alinsin veya f16 ama kimseden de izin almadan ucabilen ucaklarimiz da olsun..bakarsin belkide pazarlik payimiz artar :D ...saygilar
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 13 Aralık 2010, 15:24:43
JF-17 1 ci asamada uretilecek 150 ucak
French R-400 radar
Rd-93/WS-13
French avionics
Chinese/French armoment packet

JF-17 2-ci asamada uretilecek 100 ucak
AESA radar
New Enginer
New EW suite
New Avionics
9 -hardpoints
http://www.youtube.com/watch?v=rryEuzK9qCo
boyle olacakmis.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: enes38 - 13 Aralık 2010, 15:35:08
tahmini maliyeti neymiş bilen varmı?  mevcut modeli 20 milyon dolar kadardı,  sanırım bu yeni tasarımdada  pek birşey değilmemiş  yine  f-16 çakması durumuna devam edilmiş tek fark kuyruktaki dikey kant sayısını ikiye çıkarmışlar  görselliğe biraz farklılık getirseler daha hoş olurdu.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 13 Aralık 2010, 15:41:09
slm ... peki sayin ustadlar hep ayni cerceveden bakiyoruz konuya !!!  bu ulke 74 kibris ambargosu yemedi mi? ucaklar lastikleri olmadigi icin sorun yasamadi mi?daha bunun  gibi olaylar yasandi..peki, gelecekte yine ayni sekilde amerikanin istemedigi ulkeyle takissak amborgo yemiyecemize garantisi olan var mi? peki o durumda en azindan az sayida jf 17 silah ve aviyoniklerin bizim oldugu teyaremiz  olsa zararimiz ne?f 35 de alinsin veya f16 ama kimseden de izin almadan ucabilen ucaklarimiz da olsun..bakarsin belkide pazarlik payimiz artar :D ...saygilar

Bugünkü savunma sanayinin temelleri 74'de atıldı. 80'lerin sonlarında büyük atılım gerçekleştirildi. Bugünkü fabrikalrın çoğu o dönem kuruldular. Montajla işe baladılar, şimdi tasarım ve üretim de yapabiliyorlar. Ancak henüz son nesil bir savaş uçağı geliştirecek ve üretecek seviyede değiliz.  Çünkü daha bilmediğimiz çok şey var. Bu konudaki bilgi de öyle ucuz değil malesef. Emeklemeden yürümeye henüz geçtik, koşabilmemiz için zaman ihtiyaç var.

JF-17 çin tasarımı bir uçak. Ama parçaları farklı farklı ülkelerden. Günümüz şartlarına ve gelecekteki şartlara göre yeterli bir uçak değil. Nesil olarak eskide kalmış oluyor. Bu nedenle ilerisi için güçlü bir hava kuvveti istiyorsak çağın gereklerine sahip uçaklarımız olmalı. İlle de uçak üretelim diyorsak bu güçlü bir uçak olmalı. F-35' zaten ortağız. Ama tek tip uçak bence ilerisi için yeterli değil. İnsanlı son uçak olacağını da sanmıyorum, ki bu sadece olursa ABD için olabilir. Ama tek uçakm üreticisi ABD değil. Keşke PAKFA için ortak olabilsek. Veya KFX gerçekleşecekse eğer bizim de payımız olsa. Veyahutta gelecek için ihtiyacı olan ülkelerle işbrliğine giderek  ortaklaşa bir uçak geliştirebilsek. Tabi buna izin verilirse...

Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: lleo - 13 Aralık 2010, 15:46:54
slm ... peki sayin ustadlar hep ayni cerceveden bakiyoruz konuya !!!  bu ulke 74 kibris ambargosu yemedi mi? ucaklar lastikleri olmadigi icin sorun yasamadi mi?daha bunun  gibi olaylar yasandi..peki, gelecekte yine ayni sekilde amerikanin istemedigi ulkeyle takissak amborgo yemiyecemize garantisi olan var mi? peki o durumda en azindan az sayida jf 17 silah ve aviyoniklerin bizim oldugu teyaremiz  olsa zararimiz ne?f 35 de alinsin veya f16 ama kimseden de izin almadan ucabilen ucaklarimiz da olsun..bakarsin belkide pazarlik payimiz artar :D ...saygilar

Bugünkü savunma sanayinin temelleri 74'de atıldı. 80'lerin sonlarında büyük atılım gerçekleştirildi. Bugünkü fabrikalrın çoğu o dönem kuruldular. Montajla işe baladılar, şimdi tasarım ve üretim de yapabiliyorlar. Ancak henüz son nesil bir savaş uçağı geliştirecek ve üretecek seviyede değiliz.  Çünkü daha bilmediğimiz çok şey var. Bu konudaki bilgi de öyle ucuz değil malesef. Emeklemeden yürümeye henüz geçtik, koşabilmemiz için zaman ihtiyaç var.

JF-17 çin tasarımı bir uçak. Ama parçaları farklı farklı ülkelerden. Günümüz şartlarına ve gelecekteki şartlara göre yeterli bir uçak değil. Nesil olarak eskide kalmış oluyor. Bu nedenle ilerisi için güçlü bir hava kuvveti istiyorsak çağın gereklerine sahip uçaklarımız olmalı. İlle de uçak üretelim diyorsak bu güçlü bir uçak olmalı. F-35' zaten ortağız. Ama tek tip uçak bence ilerisi için yeterli değil. İnsanlı son uçak olacağını da sanmıyorum, ki bu sadece olursa ABD için olabilir. Ama tek uçakm üreticisi ABD değil. Keşke PAKFA için ortak olabilsek. Veya KFX gerçekleşecekse eğer bizim de payımız olsa. Veyahutta gelecek için ihtiyacı olan ülkelerle işbrliğine giderek  ortaklaşa bir uçak geliştirebilsek. Tabi buna izin verilirse...


simdi tamamiyle size katiliyorum ,,,saygilarr
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: BLACKHAWK - 13 Aralık 2010, 16:10:23
slm ... peki sayin ustadlar hep ayni cerceveden bakiyoruz konuya !!!  bu ulke 74 kibris ambargosu yemedi mi? ucaklar lastikleri olmadigi icin sorun yasamadi mi?daha bunun  gibi olaylar yasandi..peki, gelecekte yine ayni sekilde amerikanin istemedigi ulkeyle takissak amborgo yemiyecemize garantisi olan var mi? peki o durumda en azindan az sayida jf 17 silah ve aviyoniklerin bizim oldugu teyaremiz  olsa zararimiz ne?f 35 de alinsin veya f16 ama kimseden de izin almadan ucabilen ucaklarimiz da olsun..bakarsin belkide pazarlik payimiz artar :D ...saygilar

Bugünkü savunma sanayinin temelleri 74'de atıldı. 80'lerin sonlarında büyük atılım gerçekleştirildi. Bugünkü fabrikalrın çoğu o dönem kuruldular. Montajla işe baladılar, şimdi tasarım ve üretim de yapabiliyorlar. Ancak henüz son nesil bir savaş uçağı geliştirecek ve üretecek seviyede değiliz.  Çünkü daha bilmediğimiz çok şey var. Bu konudaki bilgi de öyle ucuz değil malesef. Emeklemeden yürümeye henüz geçtik, koşabilmemiz için zaman ihtiyaç var.

JF-17 çin tasarımı bir uçak. Ama parçaları farklı farklı ülkelerden. Günümüz şartlarına ve gelecekteki şartlara göre yeterli bir uçak değil. Nesil olarak eskide kalmış oluyor. Bu nedenle ilerisi için güçlü bir hava kuvveti istiyorsak çağın gereklerine sahip uçaklarımız olmalı. İlle de uçak üretelim diyorsak bu güçlü bir uçak olmalı. F-35' zaten ortağız. Ama tek tip uçak bence ilerisi için yeterli değil. İnsanlı son uçak olacağını da sanmıyorum, ki bu sadece olursa ABD için olabilir. Ama tek uçakm üreticisi ABD değil. Keşke PAKFA için ortak olabilsek. Veya KFX gerçekleşecekse eğer bizim de payımız olsa. Veyahutta gelecek için ihtiyacı olan ülkelerle işbrliğine giderek  ortaklaşa bir uçak geliştirebilsek. Tabi buna izin verilirse...


Sayın SKYWOLF sizde biliyorsunuzki bunlar anca HAYAL.Ama bir umut var gönül isterki PAKFA olsun o yeter sadece ama nerde !
Yahu bakıyorumda yorumlara herkes uçağı direkt milli yapmış motoru milli radarı milli bilmem nesi milli bu uçaktan bir şey olmaz ! Bu döküntüye harcadığın zaman yazık bu dediklerinizi yapmak taş patlasa 10 sene.Onun yerine kendimiz uçak yapsak 12 13 sene hatta daha az.Valla gidip bu JF-17midir nedir F-16 çakması F-4 seviyesinden düşük döküntü çin malını alacağıma gider bir tane P-51 Mustang alırım daha iyi çok samimiyim bu döküntüye para vereceğime giderim P-51 mustang alırım bakarım keyfime veya F-5.Böyle uçak'mı olur arkadaş satsan para etmez çöpe atsan çöp olmaz.Yazık yahu birde utanmadan 15 milyon dolar istiyorlar ben bu döküntüye 5 dolar bile vermem birde havalı olsun diye JF-17 demişler ben bu anca con çin con derim.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 13 Aralık 2010, 16:25:15
slm ... peki sayin ustadlar hep ayni cerceveden bakiyoruz konuya !!!  bu ulke 74 kibris ambargosu yemedi mi? ucaklar lastikleri olmadigi icin sorun yasamadi mi?daha bunun  gibi olaylar yasandi..peki, gelecekte yine ayni sekilde amerikanin istemedigi ulkeyle takissak amborgo yemiyecemize garantisi olan var mi? peki o durumda en azindan az sayida jf 17 silah ve aviyoniklerin bizim oldugu teyaremiz  olsa zararimiz ne?f 35 de alinsin veya f16 ama kimseden de izin almadan ucabilen ucaklarimiz da olsun..bakarsin belkide pazarlik payimiz artar :D ...saygilar

Bugünkü savunma sanayinin temelleri 74'de atıldı. 80'lerin sonlarında büyük atılım gerçekleştirildi. Bugünkü fabrikalrın çoğu o dönem kuruldular. Montajla işe baladılar, şimdi tasarım ve üretim de yapabiliyorlar. Ancak henüz son nesil bir savaş uçağı geliştirecek ve üretecek seviyede değiliz.  Çünkü daha bilmediğimiz çok şey var. Bu konudaki bilgi de öyle ucuz değil malesef. Emeklemeden yürümeye henüz geçtik, koşabilmemiz için zaman ihtiyaç var.

JF-17 çin tasarımı bir uçak. Ama parçaları farklı farklı ülkelerden. Günümüz şartlarına ve gelecekteki şartlara göre yeterli bir uçak değil. Nesil olarak eskide kalmış oluyor. Bu nedenle ilerisi için güçlü bir hava kuvveti istiyorsak çağın gereklerine sahip uçaklarımız olmalı. İlle de uçak üretelim diyorsak bu güçlü bir uçak olmalı. F-35' zaten ortağız. Ama tek tip uçak bence ilerisi için yeterli değil. İnsanlı son uçak olacağını da sanmıyorum, ki bu sadece olursa ABD için olabilir. Ama tek uçakm üreticisi ABD değil. Keşke PAKFA için ortak olabilsek. Veya KFX gerçekleşecekse eğer bizim de payımız olsa. Veyahutta gelecek için ihtiyacı olan ülkelerle işbrliğine giderek  ortaklaşa bir uçak geliştirebilsek. Tabi buna izin verilirse...


syn skywolfun bazı goruslerine bende katılıyorum....ama sozlerindeki kilit nokta ..İZİN verilirse.....o izni almak icin bağımlı olmamak lazım abd ye ...pakistanın jf 17 si su anda çin destekli üretiliyor...motoruna parcaları Tusaş yapsa pakistan kimden alır ?? o parcaları??ayrıca sahsi kanımca pakistandan inceleme icin alınıcak JF 17 lere takasta önerilebilir..mesela dersan yada yonca onuk botları...win win olur..eğer actıgımız ihalelerde daha cok tek transferi veren şirketler yerine lobi yapan ABD bakanları etkisi ile baskısı ile aynı tas aynı hamam gider ise ..birdahaki ihalelerimize tek transferi vaad eden şirket olmayacaktır..sonra hedefimiz nedir?? maximum yerli katkı ile savaş ucağımı uretmek ona kendi cephanelerimizi takmak ?? yoksa Kore'ye yapıldığı gibi ABD tarafından yol acılmasınımı beklemek??

Ülkemiz 1950 den beri sorunlar yaşadığı müttefiklerinden siyasal nedenlerden dolayı silah bağımlılığı devam ettikce sn sky wolfun belirttiği İZİN verme hadisesi asla gerceklesmiyecektir..

saygılar

Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 13 Aralık 2010, 17:05:45
İzin vermekle kastım sizin anladığınız şekilde değil. Mesela Kuzey Kore... Sanıyor musunuz ki birileri izin vermediler de Kore bu kadar ilerledi. Kore bizden yeni olmasına rağmen bizden ileri seviyeye geçti.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: rstr617 - 13 Aralık 2010, 21:57:34
Kim sokuyor sizin aklınıza bu saçma sapan düşünceleri?

İnsansız uçaklarda mevcut durum %100 otomatik kontrol değildir, uzaktan kontrollü (RC) insansız uçaklardan bahsediyoruz. Tamamen bağımsız iha'ların görünmesine daha çooook var.

Bakın, geleceğin hava savaş konsepti 1 adet AWACS uçağı ve bu uçaktan kontrol edilen drone (iha) uçaklar şeklinde görev kuvvetleri arasında olacak. (Diye öngörülüyor)

Bu bahsettiğimiz konsept 2040-2050 yıllarının ötesine ait. O zamana kadar insanlı uçakların hakimiyeti devam edecek. Tabi hangi insanlı uçakların? En yüksek teknolojiye sahip, en zor tesbit edilebilen insanlı uçakların. Yakın gelecekte hava-hava savaşları için alçak iftirada tek motorlu, yüksek irtifada çift motorlu stealth uçaklar kullanılacak. Bu yönden bakınca bu jf-17 aletinin ne işe yarayacağı belli olmuyor. Bırakın F-35'i, F-16'ya rakip değil. Böyle bir uçağa yatırım yapmaktansa silahlı iha geliştirmeye kaynak ayırmak ok daha yararlı olacaktır.

Şu Kore'nin uçağı, projenin eşit ortağı olsak çok hoş olabilirdi ancak Koreli dostlarmızın yüze gülüp sonra da neler yaptığını Fırtına obüsünden biliyoruz. Bize istediğimiz şartlarda katılım teklif etseler çok güzel olur, ama hiç sanmıyorum.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Nutuk - 14 Aralık 2010, 11:06:28
Şu Kore'nin uçağı, projenin eşit ortağı olsak çok hoş olabilirdi ancak Koreli dostlarmızın yüze gülüp sonra da neler yaptığını Fırtına obüsünden biliyoruz.

--------------------------------

Lutfen aciklayabilirmisiniz, ne yapmis Koreliler?
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 14 Aralık 2010, 14:08:09
KFX programı gercekleşecekse ..en uygun partnerları singapur,ve avustralya olacaktır...Türkiyeye bu alanda partnerlık teklif edeceklerini zannetmiyorum...
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: gsclup66 - 14 Aralık 2010, 15:20:14
ben kfx projesine katılacağımızı düşünüyorum çünki Koreli bir generalde bunu söylemişti  Koreliler kfx i aviyonik bakımında f16 block 50 den biraz üstün stealth çift motorlu bir uçak yapmayı planlıyolar eğer katılırsak Korelilerle t-129 ile bir takas gibi birşey büyük ihtimalle olacak tabi bu  projenin içindede bir amerika parmağı olacak
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 14 Aralık 2010, 15:34:11
KFX in henuz nasil bir ucak olacagi belli diyil.Bu nerdese Korelilerin ilk savas ucagi.Stealth olduguna aldanipda hemen ortak olmak isteyine dusmek bence yalnis.
Ben eyer avrupalilar EF-in stealth modeli uzerinde calisacaklarsa ona katilmayi daha dogru buluyorum.
Avrupalilar bu konuda cok daha tecrubeliler ve bence daha saglam ucak cikarirlar.
Eyer boyle bir proje baslatirlarsa buyuk ihtimal kendileri bize ortaklik teklif eder.
EF de ve jet ihalarinda(?) bize boyle teklif yaptilar.bence siradaki 5 ci nesil ucak calismalarindada bunu yaparlar.
EFe yeterince pazar bulamamisken bu konudada zora dusmemek icin yaparlar.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: BLACKHAWK - 14 Aralık 2010, 16:00:53
Şunu anlamıyorum nasıl direkt olarak KFX ve EF projesine ortak yapıyorsunuz ? Ne biliyorsunuz bir kriz vb bir olay çıkar hemen kendimizi bir şeye ortak etmeyelim ortalıkta sadece çizimi olan bir uçak için.Gelin bende bir uçak çizim hemen ortak olun çok aceleciyiz çok F-35 gibi ortaya bir prototip çıksın üretim maliyetleri falan ortaya çıksın o zaman karar verilir.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 14 Aralık 2010, 16:29:18
sayin BLACKHAWK zaten hic kimse ortak olmuyor su anda .bu soylediklerimiz sadece tahmin ve ya seceneklerden bi kaci.
yeni ucaklar her halde 2020 lere dusunulur.o zamanki duruma gore cozum bir yapariz.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 14 Aralık 2010, 19:08:25
bu arada su r-400(rc-400) radari mirage 2000 de kullanilanla ayniymis ve hedef tespit menzili 160km imis.
Ruslarin pak-fa sinda kullanilacak radarin menzili 500km imis.
maksadim bu ucaklari karsilastirmak diyil.sadece bilgi icin.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: EfsaneAsker - 14 Aralık 2010, 20:15:25
Kim sokuyor sizin aklınıza bu saçma sapan düşünceleri?

İnsansız uçaklarda mevcut durum %100 otomatik kontrol değildir, uzaktan kontrollü (RC) insansız uçaklardan bahsediyoruz. Tamamen bağımsız iha'ların görünmesine daha çooook var.

Bakın, geleceğin hava savaş konsepti 1 adet AWACS uçağı ve bu uçaktan kontrol edilen drone (iha) uçaklar şeklinde görev kuvvetleri arasında olacak. (Diye öngörülüyor)

Bu bahsettiğimiz konsept 2040-2050 yıllarının ötesine ait. O zamana kadar insanlı uçakların hakimiyeti devam edecek. Tabi hangi insanlı uçakların? En yüksek teknolojiye sahip, en zor tesbit edilebilen insanlı uçakların. Yakın gelecekte hava-hava savaşları için alçak iftirada tek motorlu, yüksek irtifada çift motorlu stealth uçaklar kullanılacak. Bu yönden bakınca bu jf-17 aletinin ne işe yarayacağı belli olmuyor. Bırakın F-35'i, F-16'ya rakip değil. Böyle bir uçağa yatırım yapmaktansa silahlı iha geliştirmeye kaynak ayırmak ok daha yararlı olacaktır.

Şu Kore'nin uçağı, projenin eşit ortağı olsak çok hoş olabilirdi ancak Koreli dostlarmızın yüze gülüp sonra da neler yaptığını Fırtına obüsünden biliyoruz. Bize istediğimiz şartlarda katılım teklif etseler çok güzel olur, ama hiç sanmıyorum.

Evet katılıyorum. Hatta ilersi için statatosferde savaşlar öngörülüyor. Ama sadece iha değil jet motorları için de proje yapmamız lazım ve bunun için JF-17'ye ihtiyacımız da yok.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 14 Aralık 2010, 22:04:51
awacs la kontrollü ihalar ...üstlerinde milyonlarca dolarlık akıllı mühimmatlar....ya elektronik harp yerlerse ?? ya awcs vurulursa ?? ya basit bir bug olup tam catışmanın ortasında this window is now closing tipi bir error verir ise ?? :))

insan faktörü hic bir zaman savaş uçakları pilotlarında bypass edilemeyecektir..
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: rstr617 - 14 Aralık 2010, 23:06:07
awacs la kontrollü ihalar ...üstlerinde milyonlarca dolarlık akıllı mühimmatlar....ya elektronik harp yerlerse ?? ya awcs vurulursa ?? ya basit bir bug olup tam catışmanın ortasında this window is now closing tipi bir error verir ise ?? :))

Silah sistemleriyle ilgilenen birini bırakın, askerliğini yapmış her vatandaşın bilmesi gereken en temel kural "askerlik hata kabul etmez" kuralıdır değil mi?

Savaşın ortasında hata verecek bir sistemin temel savaş unsuru olarak kullanılmasını nasıl düşünebiliyorsunuz? Savaş araç gereçleri; özellikle de hava araçları çok yoğun testlerden savaş ortamıyla birebir aynı tatbikatlardan geçerek olgunlaştıktan sonra kullanıma alınırlar. Hele sistemler tam oturmadan bir hava muharebesine gönderilmeleri ancak hayal olabilir.

Awacs da her savaş uçağı gibi vurulabilir. Ancak awacs vurulunca herşeyi biteceğini düşünmek yine bilgisiz ve dar görüşlü kişilere özgü bir yorumdur. İha kontrol etmenin tek yöntemi awacs olmadığı gibi, awacs uçakları da sadece b707-b737 gibi büyük uçaklar değil daha küçük e/a-18 growler gibi savaş uçakları da olabilir.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: EfsaneAsker - 14 Aralık 2010, 23:20:29
Hatta Awacs, İha, çok yüksek irtifada uçan jetler ve jetlerin dışında lazere sahip uçaklarda bu işin içine sokulacakmış. Bir uçağın konumunu 100 km geçik uzaklıktan öğrenen uçak jeti lazerle vuracakmış(?). Ama en son uçaklar için direk lazerin elektrik kaynağı sorununu çözdüler mi bilmiyorum tam olarak.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: kanas - 15 Aralık 2010, 11:33:35
Hatta Awacs, İha, çok yüksek irtifada uçan jetler ve jetlerin dışında lazere sahip uçaklarda bu işin içine sokulacakmış. Bir uçağın konumunu 100 km geçik uzaklıktan öğrenen uçak jeti lazerle vuracakmış(?). Ama en son uçaklar için direk lazerin elektrik kaynağı sorununu çözdüler mi bilmiyorum tam olarak.

Bizim milletimiz lazeri ve kullanmasını seven insanlardır, yabancılık çekmeyiz (Örnek maçlarda kalecinin gözüne yapılan lazer atışları) :)
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 15 Aralık 2010, 11:46:19
Beni bir sey dusunduruyor.PAK-FA nin radarinin menzili 500 km ve 400 km dahedefi vurmayi beceren fuze tasiyacakmis.
Bizdeki AWACS larda 360 km.Hele PAK-FA nin steath oldugunu hesaba katarsak bu is benim hic hosuma girmadi.
Bu problem konusunda daha iyi bilgiye sahip olan arkadaslar aciklama vere bilirmi?
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 15 Aralık 2010, 12:49:27
awacs la kontrollü ihalar ...üstlerinde milyonlarca dolarlık akıllı mühimmatlar....ya elektronik harp yerlerse ?? ya awcs vurulursa ?? ya basit bir bug olup tam catışmanın ortasında this window is now closing tipi bir error verir ise ?? :))

Silah sistemleriyle ilgilenen birini bırakın, askerliğini yapmış her vatandaşın bilmesi gereken en temel kural "askerlik hata kabul etmez" kuralıdır değil mi?

Savaşın ortasında hata verecek bir sistemin temel savaş unsuru olarak kullanılmasını nasıl düşünebiliyorsunuz? Savaş araç gereçleri; özellikle de hava araçları çok yoğun testlerden savaş ortamıyla birebir aynı tatbikatlardan geçerek olgunlaştıktan sonra kullanıma alınırlar. Hele sistemler tam oturmadan bir hava muharebesine gönderilmeleri ancak hayal olabilir.

Awacs da her savaş uçağı gibi vurulabilir. Ancak awacs vurulunca herşeyi biteceğini düşünmek yine bilgisiz ve dar görüşlü kişilere özgü bir yorumdur. İha kontrol etmenin tek yöntemi awacs olmadığı gibi, awacs uçakları da sadece b707-b737 gibi büyük uçaklar değil daha küçük e/a-18 growler gibi savaş uçakları da olabilir.

Sistemler oturmadan şu anda bile muharebeye göderilen pek cok ABD reklamı ürünü olan silah vardır mesela ...2 ci körfez savaşında hata ile köyümüzün yakınına düşen cruze füzesi ....Hata ile muaveneti vuran abd füzesi...körfez savası sırasında yakılan petrol kuyuları yuzunden sensörleri sapıtan akıllı mühimmatları..1 ci körfez savaşında motorları kum dolan meşhur abd tankları..en son sanırım afganistanda basit bir anti vürüs ile kırılan abd İHA sı ..

artı ne olacak bize ne ABD bu sistemleri geliştirse sizin dediğiniz kadar başarılı yapsa ?? satınmı alacağız onlardan ???
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 15 Aralık 2010, 18:22:53
Beni bir sey dusunduruyor.PAK-FA nin radarinin menzili 500 km ve 400 km dahedefi vurmayi beceren fuze tasiyacakmis.
Bizdeki AWACS larda 360 km.Hele PAK-FA nin steath oldugunu hesaba katarsak bu is benim hic hosuma girmadi.
Bu problem konusunda daha iyi bilgiye sahip olan arkadaslar aciklama vere bilirmi?

Doğrudur. Özellikle Awacsları vurmak için çok uzun menzilli silahlara sahip olacak.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: BLACKHAWK - 15 Aralık 2010, 18:51:45
Beni bir sey dusunduruyor.PAK-FA nin radarinin menzili 500 km ve 400 km dahedefi vurmayi beceren fuze tasiyacakmis.
Bizdeki AWACS larda 360 km.Hele PAK-FA nin steath oldugunu hesaba katarsak bu is benim hic hosuma girmadi.
Bu problem konusunda daha iyi bilgiye sahip olan arkadaslar aciklama vere bilirmi?

Doğrudur. Özellikle Awacsları vurmak için çok uzun menzilli silahlara sahip olacak.
Sayın SKYWOLF hangi uzun menzilli silahları kullanacak ? Bir bilginiz varmı ?
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 15 Aralık 2010, 18:58:31
Beni bir sey dusunduruyor.PAK-FA nin radarinin menzili 500 km ve 400 km dahedefi vurmayi beceren fuze tasiyacakmis.
Bizdeki AWACS larda 360 km.Hele PAK-FA nin steath oldugunu hesaba katarsak bu is benim hic hosuma girmadi.
Bu problem konusunda daha iyi bilgiye sahip olan arkadaslar aciklama vere bilirmi?


Doğrudur. Özellikle Awacsları vurmak için çok uzun menzilli silahlara sahip olacak.

Sayın SKYWOLF hangi uzun menzilli silahları kullanacak ? Bir bilginiz varmı ?


Muhtemelen...

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=1628.30
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 15 Aralık 2010, 19:10:17
birde bir rus sitesinden okudugum kadariyla rusyanin savunma bakani pak-fa nin f-22 ve ya f-35 kadar teknolojik acitan cok buyuk ustunlukleri olan ucak gibi deyerlendirmiyormus.bunun icin daha fazla ar-ge calismalari yapmak gerekdiyini soyluyormus.ama ???
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: _darkraven_ - 18 Aralık 2010, 14:40:06
Bizim awacsların resmi menzili 360 km de bir de gayrı resmi tarafı var...

-----

400 km den yapılan atışlarda vuruş oranı düşüktür rusların elindeki füzeler belli...
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 18 Aralık 2010, 14:41:20
Bizim awacsların resmi menzili 360 km de bir de gayrı resmi tarafı var...

-----

400 km den yapılan atışlarda vuruş oranı düşüktür Rusların elindeki füzeler belli...

Belli derken ne demek istiyorsunuz?
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 18 Aralık 2010, 15:17:34
Her halde bu sorunu(menzil) elektronik harp teknolojisinden daha iyi yararlanarak hall etmek mumkun olur.
ama ne kadar etkili olur? her halde bunu dusunmuslerdir.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: _darkraven_ - 18 Aralık 2010, 16:58:47
Şuan üretimde olan aa füzelerini söylüyorum vuruş yüzdeleri düşük ehye karşı korumasızlar.

Pakfayla beraber yeni nesil füze geliştiriliyorsa konuşmak için henüz erken...
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 18 Aralık 2010, 17:00:59
Bir KS-172 füzesinin vuruş yüzdesinin düşük olduğunu nereden öğrendiğinizi merak ettim.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: _darkraven_ - 18 Aralık 2010, 17:03:26
Janes defence makaleleri...Füze eski üretim son sistem eh cihazlarını yabana atmayın derim...
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 18 Aralık 2010, 17:19:19
İyi de KS-172 füzesi eski değil ki!

(http://maks.sukhoi.ru/media/photo/maks2007/maks2007d1013.jpg)
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: _darkraven_ - 18 Aralık 2010, 17:26:38
Bu füzeden bahsetmiyorum bir önceki versiyon 80lerin teknolojisiyle yapılmış.

---

Bvr füzelerin ehye karşı duyarlılığı hala soru işareti.(füze yeni dahi olsa)
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 18 Aralık 2010, 17:34:38
Bu füzeler görüş ötesi menzilden uçan dev radarları vurmak için geliştirilmişler. O uçan radarları nasıl bir elektronik harp sistemiyle koruyabilecekler şüpheli. AESA radar, bildiğim kadarıyla frekansındaki farklılık nedeniyle düşmana farkedilmeden yaklaşmayı başarıyor. F-22'nın görünmezliğindeki önemli etkenlerden biri bu.
Yine yanılmıyorsam, ilgili konuda bir resim vardı, orada PAKFA için AESA radarı kullanan uzun menzilli füzeler vardı. Bu da bu uçağı çok olduğundan çok daha tehlikeli hale getiriyor diye düşünüyorum.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: _darkraven_ - 18 Aralık 2010, 17:38:12
Senin bahsettiğin füze awacs killer diye geçiyor ben normal uçaklara karşı kullanılan daha küçük boyutta ama 300+ km menzile sahip füzeden bahsediyorum.

Dediğim gibi pakfa için yeni geliştirilen füzeyle ilgili bilgim yok.(böyle bir füze olduğunuda bilmiyorum ama muhtemelen varolmalı yeni uçak yeni füze...)

Bizim awacsta eh kabiliyetide vardı bunuda unutmayalım.Silah varsa silahı etkisiz kılacak antisilahta var.(zehir panzehir olayı)
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: SKYWOLF - 18 Aralık 2010, 17:55:08
Senin bahsettiğin füze awacs killer diye geçiyor ben normal uçaklara karşı kullanılan daha küçük boyutta ama 300+ km menzile sahip füzeden bahsediyorum.

Ama konu zaten AWACS'lara karşı kullanılan görüş ötesi menzilden atılan füzelerdi.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: _darkraven_ - 18 Aralık 2010, 18:08:56
Karşıklıkda bvr den dolayı çıktı zaten  :) İkimizde bvr tipi füzeden bahsediyoruz ben uçaklar için olan sen ise awacslar için olanından bahsediyorsun.

Neyse ama hala radar güdümlü füzelerin uzak menzildeki hedefleri tahrip etmesi noktasında elektornik harple füzenin yanıltılabileceği noktasındaki itirazımda ısrarcıyım  ;D
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 01 Ocak 2011, 21:15:41
pakistan jf 17 ucakları icin cin pakistan ortak üretimi teknoloji paylaşımı ile savaş ucaklarına radar üretmeye başlıyacakmış..aynı radarın f 16 tılarada takılması sözkonusu

http://www.janes.com/news/defence/air/jdw/jdw101224_1_n.shtml
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: TR(B) - 02 Ocak 2011, 19:11:30
ruslar hindistanla pakfa konusunda işbirliği yapacağı hakkında haberler çıkıyor. Pakistanın JF17 uçakları yetersiz kalacak... Belki bizim yerli uçak projemize ileride pakistanda katılabilir. Jf17lerin pakfalara karşı şansı düşük pakistan yeni arayışlara girmesi muhtemeldir bunuda önümüzdeki 10 yılda görürüz.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: kanas - 02 Ocak 2011, 20:08:32
Çin-Pakistan ve Rusya-Hindistan işbirliği giderek belirgin bir hal almaya başladı.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 02 Ocak 2011, 21:02:20
üretilen radar cinin asistanlığı altında CETC/NRIET KLJ-7 radarı..bunu nasıl F 16 tılara monte edicekler ??JF 17 lere edebildiler diyelim..milli mühimmat ve havadan havaya füzelerde ,milli yazılımları ile düşünüldüğünde büyük bir proje..kanımca pakistan jf 17 leri zaten pakfalara karsı düşünmüyordur...hindistanın elindeki su serilerine karşılık olarak belki??

Tabi burda bizi ilgilendiren şu soru cıkıyor pakistan kendi radarlarını F 16 tılara takınca abd buna izin vericekmi??yada hangi nedenden dolayı yeni radarları tercih ediyor pakistan elindeki mevcut F 16 tılarına????sayfalar önce bir arkadaş jf 17 ile ilgili aselsan çalışma yapmalı demişti..

pakistan ve hindistan gecmişte bircok defa hava çatışması yaşadılar..ben şahsen jf 17 lerin blok yükseltmeleri ile daha iyi bir ucak olacağını en az su 30 seviyesine cıkartılmaya calışılacağını düşünüyorum...

saygılar
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: QRI - 03 Ocak 2011, 19:51:45
Pakistan su jf-17 lerle su an elindeki cok eski olan ucaklari deyistirecek.Pakistanin egey parasi yeterince olsaydi jf-17 leri su anki hali ile seri uretime gecirmezdi.belki 1 eskadrilyalik (25-30 adet) uretirdi.boslugu ise daha fazla f-16 block 52+ alarak doldururdu.jf-17 yi  su-30 lara karsi yetersiz oldugunu bildiyi halde  bu kadar fazla uretmesinin sebebi baskayolunun olmamasi ve yakin gelecektede bundan daha iyi bir sansinin olmasi ihtimalinin dusuk oldugunu dusunduyu icin.hatta olsa bile buna zamani yok.elindeki cok eski olan mirage 3 leri falan bir an once deyistirmeye baslamali.ve su an icin Pakistanin durumunu goz onune getirirsek bunun icin en iyi secim jf-17.
  ancak jf-17-de o kadarda kotu ucak diyil.mesela radari su anda Fransanin elindeki en  son model mirajenin kullandigi radarla ayni.orta menzilli hava-hava fuzelerini kullana biliyor.su-30 lar icin bence jf-17 nin bir sonraki konseptini dusunuyor.yani su-30 konusu Prakistan icin hala buyuk bir sorun.
Pakfa  konusu ise hala acik.onun icin bence ya Cinin yeni nesil ucagina yada bizim ucaga ortak olmayi dusune bilirler.
ama bence cinin bu konuda sansi daha fazla gibi.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: _darkraven_ - 04 Ocak 2011, 02:56:58
Tabi burda bizi ilgilendiren şu soru cıkıyor pakistan kendi radarlarını F 16 tılara takınca abd buna izin vericekmi??yada hangi nedenden dolayı yeni radarları tercih ediyor pakistan elindeki mevcut F 16 tılarına????sayfalar önce bir arkadaş jf 17 ile ilgili aselsan çalışma yapmalı demişti..

saygılar

Abd kimseye bu izni vermez.(israil hariç)Uçağa dokunmak yasak.
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: enes38 - 04 Ocak 2011, 14:25:38
Tabi burda bizi ilgilendiren şu soru cıkıyor pakistan kendi radarlarını F 16 tılara takınca abd buna izin vericekmi??yada hangi nedenden dolayı yeni radarları tercih ediyor pakistan elindeki mevcut F 16 tılarına????sayfalar önce bir arkadaş jf 17 ile ilgili aselsan çalışma yapmalı demişti..

saygılar

Abd kimseye bu izni vermez.(israil hariç)Uçağa dokunmak yasak.
dokunursunda  bunu görev bilgisayarına nasıl uyumlu hale  getirecen?  yani yine abd nin  yardımı olmadan bu mümkün  görünmüyor  birde  pakistanın elindeki f16 ların  büyük çoğunluğunu sanırım blok52 ler oluşturuyor  yani zaten süper bir radara sahipken neden buna gerek duysunlarki?
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: Loneatilla - 04 Ocak 2011, 18:52:17
belki pakistanın J serisi üretimi ile kazanımları gercekten cok olmuştur..sonucta bu acıklamayı janes yayınlamış..görev bilgisayarlarınıda değiştireceklerdir ..ona uygun mühimatta yapmaya çalışacaklardır...pakistan obama tarafından defalarca terrörü besleyen yönetim olarak secimler sırasında adlandırıldı..keza afganistanda..afganistan üstünde abd rusya ve ab arasında fikir birliği var ise aynı olay pakistanada olabilir ...ambargoya karşı hazırlanıyorda olabilirler                                                 
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: enes38 - 04 Ocak 2011, 18:56:59
belki pakistanın J serisi üretimi ile kazanımları gercekten cok olmuştur..sonucta bu acıklamayı janes yayınlamış..görev bilgisayarlarınıda değiştireceklerdir ..ona uygun mühimatta yapmaya çalışacaklardır...pakistan obama tarafından defalarca terrörü besleyen yönetim olarak secimler sırasında adlandırıldı..keza afganistanda..afganistan üstünde abd Rusya ve ab arasında fikir birliği var ise aynı olay pakistanada olabilir ...ambargoya karşı hazırlanıyorda olabilirler                                                 
görev bilgisayarı konusunda  pakistanla ortak  çalışma yapmak bence mantıklı olur  zaten böyle bir  çalışmamız vardı sanırım..
Başlık: Türkye Pakistan'ın JF-17 Uçağıyla İlgileniyor
Gönderen: nightshade - 04 Ocak 2011, 23:09:53
Tabi burda bizi ilgilendiren şu soru cıkıyor pakistan kendi radarlarını F 16 tılara takınca abd buna izin vericekmi??yada hangi nedenden dolayı yeni radarları tercih ediyor pakistan elindeki mevcut F 16 tılarına????sayfalar önce bir arkadaş jf 17 ile ilgili aselsan çalışma yapmalı demişti..

saygılar

Abd kimseye bu izni vermez.(israil hariç)Uçağa dokunmak yasak.
dokunursunda  bunu görev bilgisayarına nasıl uyumlu hale  getirecen?  yani yine abd nin  yardımı olmadan bu mümkün  görünmüyor  birde  pakistanın elindeki f16 ların  büyük çoğunluğunu sanırım blok52 ler oluşturuyor  yani zaten süper bir radara sahipken neden buna gerek duysunlarki?
pakistan blok52 f-16 lardan 18 tane yenilerde sipariş etti ve 3 tanesini kaldı.başka blok 52 bulunmuyor pakistanda
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: QRI - 18 Nisan 2011, 00:49:10
(http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/middle/2/5/0/1835052.jpg)
http://www.youtube.com/watch?v=8lybGW18PUs&feature=related
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: UYVAR - 18 Nisan 2011, 04:51:16
Aslında Çin'in buna pek itiraz edeceğini sanmıyorum. Hem Pakistan'ı gücendirmek istemezler, hem de Ortadoğu pazarında daha fazla pay alırlar. Yeni Mısır yönetimi ile bağlantı kurmak için bulunmaz fırsat. Pakistan burada truva atı vazifesi görecektir. Tıpkı bizim başkaları için olduğumuz gibi.
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: QRI - 18 Nisan 2011, 12:57:10
manevra kabiliyyeti benim zan etdiyimden daha iyi.
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: enes38 - 18 Nisan 2011, 15:05:30
jf-17 kadar  bir  uçağımız olsaydı  bugün  mısır  pakistanı değil bizi tercih ederdi.
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: QRI - 18 Nisan 2011, 15:25:15
bu jf-17 kendisine buyuk pazar bulacakdir.ozellikle afrikada ve diyer 3 cu kateqoriye ait ulkelerde.
en cokda maliye sıkıntısı ceken ve bati ile ilik iliskide olanlar arasinda.
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: enes38 - 18 Nisan 2011, 19:38:15
bu jf-17 kendisine buyuk pazar bulacakdir.ozellikle afrikada ve diyer 3 cu kateqoriye ait ulkelerde.
en cokda maliye sıkıntısı ceken ve bati ile ilik iliskide olanlar arasinda.
sebep?
uçağın kabiliyeti (nesil)  + kullandığı mühimmat + maliyeti + bakımı parça temini  ve  devamlılığı ? ben bunlar hakkında pek bilgiye sahip değilim , bir aralar  aselsanın ürettiği aselpoda ilgi duyuyorlardı  aselsanla bazı anlaşmalar düşünülüyordu  o zamanlar uçak hakkında bilgi edinmek istedim ama türkçe detaylı bir bilgiye ulaşamadım.
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: QRI - 18 Nisan 2011, 23:18:53
evet sebepler bunlar.bunlarla daha cok  eski miragelere,rus mali ucaklara(mig21,mig25) sahip ulkeler ilgi gosterecekdir gibime geliyor.

Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: Falcon - 19 Nisan 2011, 20:46:11
Bu uçak çin-pakistan ortak olarak yapılan bir uçaktır.O kadar iyi bir uçak degil.Orta seviyeli bir uçaktır.Hindistan LCA diye bir uçak geliştirecektir geliştirdi mi galiba ondan üstün onun için yapılmış bir çalışma olabilir.Ayrıca motoru okadar iyi degil 1.8 mac hıza kadar ulaşabiliyor.Çinde  üretilmeye başlanmış ama fabrikasını pakistanada taşıyacaklar.Ayrıca FC-1 diye de aratabilirsiniz.Radarı hakkında bilgim yok.
   Rusya tarafından üretimekte olan ve savaş uçaklarından kullanılan RD-33 tipi jet motorunun Çin tarafından geliştirilen JF-17 savaş uçağında kullanılacak olması ve bu uçağın Pakistanın da içinde bulunduğu üçüncü ülkelere satışının yapılacağının duyulması üzerine Rusya geçtiğimiz aylarda bu motorun satışın yapılmasını engellemiştir. Hint lobisinin yoğun faaliyetleri sonucu alınan bu kararın ardından Rusya bu kararından vazgeçtiği açıkladı. Çin tarafından geliştirilmekte olan JF-17 savaş uçağı yapısı itibariyle av-önleme görevini icra etmek üzere geliştiriliyor. Dogfight için PL-9 füzesi ve Görüş ötesi atışlar (BVR) için PL-12 füzesini taşımaktadır. Çin Hava Kuvvetleri için geliştirilen modelde Çin yapımı avioniklerin, ihracatı yapılacak olan uçaklarda ise Güney Afrika ve İtalyan yapımı avioniklerin kullanılacağı tahmin edilmektedir. Pakistan 'ın 300 milyon dolarla ortak olduğu projede JF-17 'nin kendi sınıfında yeralan bir F-16 'nın yarısı fiyatına yani 15 milyon dolar gibi bir etikete sahip olması nedeniyle şimdiden birçok müşterisi bulunmaktadır. Pakistan JF-17 uçağından 250 adet satın almayı hedeflemektedir. Cezayir, Mısır, Suudi Arabistan, Bangladeş, Nijerya ise ihrat izni alınan diğer ülkeler arasında yeralmakta. Bunların yanı sıra Azerbaycan, Lübnan, Sri Lanka, Burma ve İran 'da JF-17 ile yakından ilgilendiğini açıklamıştır.
İnşallah yarar saglamıştır enes38.
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: QRI - 19 Nisan 2011, 21:02:44
Pakistan versiyonunun radari mirage-2000 nin radari olmali.avionikleride fransiz avionigi.
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: enes38 - 20 Nisan 2011, 08:47:23
Bu uçak çin-pakistan ortak olarak yapılan bir uçaktır.O kadar iyi bir uçak degil.Orta seviyeli bir uçaktır.Hindistan LCA diye bir uçak geliştirecektir geliştirdi mi galiba ondan üstün onun için yapılmış bir çalışma olabilir.Ayrıca motoru okadar iyi degil 1.8 mac hıza kadar ulaşabiliyor.Çinde  üretilmeye başlanmış ama fabrikasını pakistanada taşıyacaklar.Ayrıca FC-1 diye de aratabilirsiniz.Radarı hakkında bilgim yok.
   Rusya tarafından üretimekte olan ve savaş uçaklarından kullanılan RD-33 tipi jet motorunun Çin tarafından geliştirilen JF-17 savaş uçağında kullanılacak olması ve bu uçağın Pakistanın da içinde bulunduğu üçüncü ülkelere satışının yapılacağının duyulması üzerine Rusya geçtiğimiz aylarda bu motorun satışın yapılmasını engellemiştir. Hint lobisinin yoğun faaliyetleri sonucu alınan bu kararın ardından Rusya bu kararından vazgeçtiği açıkladı. Çin tarafından geliştirilmekte olan JF-17 savaş uçağı yapısı itibariyle av-önleme görevini icra etmek üzere geliştiriliyor. Dogfight için PL-9 füzesi ve Görüş ötesi atışlar (BVR) için PL-12 füzesini taşımaktadır. Çin Hava Kuvvetleri için geliştirilen modelde Çin yapımı avioniklerin, ihracatı yapılacak olan uçaklarda ise Güney Afrika ve İtalyan yapımı avioniklerin kullanılacağı tahmin edilmektedir. Pakistan 'ın 300 milyon dolarla ortak olduğu projede JF-17 'nin kendi sınıfında yeralan bir F-16 'nın yarısı fiyatına yani 15 milyon dolar gibi bir etikete sahip olması nedeniyle şimdiden birçok müşterisi bulunmaktadır. Pakistan JF-17 uçağından 250 adet satın almayı hedeflemektedir. Cezayir, Mısır, Suudi Arabistan, Bangladeş, Nijerya ise ihrat izni alınan diğer ülkeler arasında yeralmakta. Bunların yanı sıra Azerbaycan, Lübnan, Sri Lanka, Burma ve İran 'da JF-17 ile yakından ilgilendiğini açıklamıştır.
İnşallah yarar saglamıştır enes38.
bilgi için teşekkürler  Falcon
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: kanas - 20 Nisan 2011, 10:24:12
Bu uçak çin-pakistan ortak olarak yapılan bir uçaktır.O kadar iyi bir uçak degil.Orta seviyeli bir uçaktır.Hindistan LCA diye bir uçak geliştirecektir geliştirdi mi galiba ondan üstün onun için yapılmış bir çalışma olabilir.Ayrıca motoru okadar iyi degil 1.8 mac hıza kadar ulaşabiliyor.Çinde  üretilmeye başlanmış ama fabrikasını pakistanada taşıyacaklar.Ayrıca FC-1 diye de aratabilirsiniz.Radarı hakkında bilgim yok.
   Rusya tarafından üretimekte olan ve savaş uçaklarından kullanılan RD-33 tipi jet motorunun Çin tarafından geliştirilen JF-17 savaş uçağında kullanılacak olması ve bu uçağın Pakistanın da içinde bulunduğu üçüncü ülkelere satışının yapılacağının duyulması üzerine Rusya geçtiğimiz aylarda bu motorun satışın yapılmasını engellemiştir. Hint lobisinin yoğun faaliyetleri sonucu alınan bu kararın ardından Rusya bu kararından vazgeçtiği açıkladı. Çin tarafından geliştirilmekte olan JF-17 savaş uçağı yapısı itibariyle av-önleme görevini icra etmek üzere geliştiriliyor. Dogfight için PL-9 füzesi ve Görüş ötesi atışlar (BVR) için PL-12 füzesini taşımaktadır. Çin Hava Kuvvetleri için geliştirilen modelde Çin yapımı avioniklerin, ihracatı yapılacak olan uçaklarda ise Güney Afrika ve İtalyan yapımı avioniklerin kullanılacağı tahmin edilmektedir. Pakistan 'ın 300 milyon dolarla ortak olduğu projede JF-17 'nin kendi sınıfında yeralan bir F-16 'nın yarısı fiyatına yani 15 milyon dolar gibi bir etikete sahip olması nedeniyle şimdiden birçok müşterisi bulunmaktadır. Pakistan JF-17 uçağından 250 adet satın almayı hedeflemektedir. Cezayir, Mısır, Suudi Arabistan, Bangladeş, Nijerya ise ihrat izni alınan diğer ülkeler arasında yeralmakta. Bunların yanı sıra Azerbaycan, Lübnan, Sri Lanka, Burma ve İran 'da JF-17 ile yakından ilgilendiğini açıklamıştır.
İnşallah yarar saglamıştır enes38.

Piyasayı allak bullak edecek bu uçak anlaşılan. Ama işin ilginci, Suudi Arabistan'ın da bu uçağa ilgi duyması, biliyorsunuz, geçtiğimiz günlerde Suud'lar ilk defa ABD dışında bir ülke ile silah anlaşması yaptı (O da bizdik :)) ABD ne der araplara bilmem artık :D
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: enes38 - 20 Nisan 2011, 10:54:38
mesajlara bakıyorum ,  aviyonikler fransız  üretimi  motor  rus  üretimi  ve  yanılmıyorsam  bu uçağa  aselpod  düşünülmüştü ,  allah  aşkına bu uçağı nekadarı milli? 
birzamanlar  bu uçağa  ilgi  duymuştuk  lakin bu uçağın  çin yada  pakistan uçağı olduğunu söylemekte zor  , uçağı uçak yapan  önemli parçaları  dışarıdan temin ediyorlar.  bence  biz  şu anda bir uçak üretimine kalksak jf-17  den daha  az  dış kaynaklı  parça kullanırız  en azından  aviyonik radar  ve  pod  üretimini  kendimiz yaparız .
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: orko_8 - 20 Nisan 2011, 11:46:25
Pakistan'ın, aviyonik - elektronik anlamında bir katkısı yok. Üretim ve montaja ortaklar sadece.

JF-17 bir ortak geliştirme değil ortak üretim projesi. Pakistan projeye katılmadan önce zaten uçağın geliştirilmesi büyük ölçüde tamamlanmıştı.
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: Falcon - 21 Nisan 2011, 23:43:40
Pakistan'ın, aviyonik - elektronik anlamında bir katkısı yok. Üretim ve montaja ortaklar sadece.

JF-17 bir ortak geliştirme değil ortak üretim projesi. Pakistan projeye katılmadan önce zaten uçağın geliştirilmesi büyük ölçüde tamamlanmıştı.
Pakistan 'ın 300 milyon dolarla ortak olduğu projede JF-17 'nin kendi sınıfında yeralan bir F-16 'nın yarısı fiyatına yani 15 milyon dolar gibi bir etikete sahip olması nedeniyle şimdiden birçok müşterisi bulunmaktadır. Pakistan JF-17 uçağından 250 adet satın almayı hedeflemektedir

Uyuşmaktadır. :D
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: çiğil42 - 22 Nisan 2011, 10:06:20
pakistan 100 adet blok1 150 adet blok2 üretmeyi düşünüyor.jf-17  f-4 kalitesinde bir uçak olduğunu düşünüyorum ama yinede azerbaycan.mısır.arabistanın ilgi duyması. bizim nekadar büyük bir pazarımızın olduğunun bir göstergesi
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: Falcon - 22 Nisan 2011, 21:09:49
JF-17 f-4ten iyidir.
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: enes38 - 23 Nisan 2011, 09:08:30
pakistan 100 adet blok1 150 adet blok2 üretmeyi düşünüyor.jf-17  f-4 kalitesinde bir uçak olduğunu düşünüyorum ama yinede azerbaycan.mısır.arabistanın ilgi duyması. bizim nekadar büyük bir pazarımızın olduğunun bir göstergesi
;D
peki aradaki nesil farkını  nasıl açıklarız?
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: armata - 25 Nisan 2011, 03:09:41
bu resimde ki JF-17  2 olabilir mi?

http://military-photoshops.blogspot.com/2011/04/jf-35-or-jf-17-stealthy.html
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: rstr617 - 25 Nisan 2011, 05:40:26
(http://www.defence.pk/gallery/data/649/medium/PAF_Zhuhai_2010_4_.jpg)

Bu resim üzerinde yapılmış bir oynama. Pakistanlı kardeşlerimizin hayalleri büyükmüş. :)
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: QRI - 25 Nisan 2011, 10:27:28
(http://farm4.static.flickr.com/3017/2792433579_ce146a59bd_o.jpg)
(http://www.freewebs.com/ravindersingh/FC-2.JPG)
(http://i69.photobucket.com/albums/i65/elite-falcon07/2010122615257ff30761.jpg)
jf-17 ye ait guzel photoshop calismalari.
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: EfsaneAsker - 25 Nisan 2011, 17:39:50
Bu vakitten sonra 5. nesil projeler başlamışken sadece ihraç etmek için mi bu projeye gireceğiz?
Başlık: Mısır Pakistan ile ortak JF-17 üretimini görüştü
Gönderen: Falcon - 26 Nisan 2011, 03:02:06
yok be biz zaten girmicezde o çok büyükya videoya bakmıştım .Bana mı öyle geldi acaba .
Başlık: JF-17 nin izmir sovu
Gönderen: seyyah - 11 Haziran 2011, 14:44:02
Çin Chengdu ve Pakistan (PAC) ortak yapımı .

2003'te ilk uçuşunu yaptı.

2010'da operasyonel hale geldi.

Şu ana kadar 30 adet üretildi.

Pakistan hava Kuvvetleri 150 adet daha sipariş verdi, toplam 250 adet yapılması düşünüyor. Bazı müslüman asya ve Afrika ülkelerinden talep aldı.

Tek pilotlu, tek motorlu çok rollü bir savaş uçağı.

Hızı saatte 1.8 mach yani 2205 km.

Savaş yarı çapı 1350 km.

Maksimum menzil 3500 km. 16 bin metreye çıkabiliyor.

Silahları bir adet 23 mm makineli topu var. Bu 30mm ile değişecek.

Çoğu Batı ve Pakistan-Çin  yapımı havadan havaya füze ve havadan yere bombaları kullanabiliyor.

En önemli özelliklerinden biri de deniz hedefelerine C-802 Silkworm füzesi, kara hedeflerine cruise füzeleri kullanabiliyor.

Oldukça modern navigasyon donanımı var.

Gece-gündüz her hava koşulunda savaşabiliyor.

www.gazeteci.tv
Başlık: JF-17
Gönderen: SKYWOLF - 08 Şubat 2013, 13:38:08


JF-17'ye Nükleer Görev

(http://pafwallpapers.com/blog/wp-content/uploads/2012/10/jf-17_thunder_raad_load.jpg)

Pakistan JF-17 Thunder Uçağına nükleer yetenekli Hatf VII / Vengeance VII Ra'ad havadan atılan seyir füzesini entegre ediyor.

Hava Tümgeneral Khalid Mahmood JF-17 Proje Yönetim Ofisinde "Çin ve Pakistan yapımı silahların uçağa uyum sağlama çalışmaları devam ediyor ve pek çok silahın entegrasyonu tamamlandı. Ra'ad ve H-4 bombası şu an kullanımda olan Block I ve Block II tipindeki uçaklarıda kullanılabilir" dedi."

Pakistan şu an nükleer caydırıcık görevinde Ra'ad ile donatılan Mirage III uçaklarını kullanıyor. Bu uçaklara 1990'larda ROSE programı ile aviyonik modernizasyonu gerçekleştirilmişti. Ancak bu uçaklar artık faydalı ömürlerini doldurmak üzereler. JF-17 uçaklarının Ra'ad entegrasyonu tamamlandığında bu uçakların Mirage III uçaklarının yerini alması düşünüyor.

Karadan fırlatılan Hatf IX / Nasr savaş balistik füze ve denizaltından fırlatılan Babür seyir füzesine ek olarak, yeni bir uçak olan JF-17'lerin Ra'ad entegrasyonu ile havadan yapılabilecek nükleer saldırı özelliği ile nükleer caydırıcılığın artırılması hedefleniyor.

DefenceTurk.com
Başlık: PAF 50. JF-17'yi Kabul Etti
Gönderen: SKYWOLF - 20 Aralık 2013, 15:48:25
PAF 50. JF-17'yi Kabul Etti

Pakistan, Çin'in yardımıyla ürettiği 50. JF-17 uçağını Çarşamba günü Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in de kaltıldığı törenle Pakistan Hava Kuvvetleri'ne kabul edildi. JF - 17; Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF), Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) ve Çin'in Chengdu Aircraft Industries Corporation (CAC) tarafından geliştirilen hafif, tek motorlu ve çok görevli savaş uçağıdır.

DefenceTurk.com
Başlık: Block 2 JF-17'ler Yolda
Gönderen: SKYWOLF - 02 Aralık 2014, 22:25:14
Block 2 JF-17'ler Yolda

(http://i1.tribune.com.pk/wp-content/uploads/2014/12/800769-image-1417539926-896-640x480.jpg)

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) Başkanı Hava Mareşal Javed Ahmed, 29 Kasım 2014 tarihinde Karaçi'de Uluslararası Savunma Fuar ve Semineri'nde (IDEAS) JF-17 üretimi hattında açıklamalarda bulundu. Çin'in Chengdu Uçak Endüstrisi Kurumu (CACC) yardımı ile 2009 yılından bu yana Pakistan'ın JF-17 uçağı imalatını sürdürdüğünü belirten Ahmed, şu an Pakistan Hava Kuvvetleri'nde yerli üretim 50 JF-17 savaş uçağının görev yaptığını söyledi. Block 1 Standartında olan bu uçaklara bu yıl Block 2 standartındaki uçakların da katılmaya başlayacağını sözlerine ekledi.

Block 2 JF-17 çok rollü savaş uçakları daha gelişmiş aviyoniklere ve orta yakıt ikmal sistemine sahipler. Bu ay Block 2 standartındaki 5 JF-17 göreve başlayacak.

Pakistan toplamda 200 JF-17 uçağına sahip olmak istiyor. Hava kuvvetlerindeki eski F-7 ve Mirage III uçaklarını JF-17'lerle değiştirmeyi planlıyor. Ayrıca J-10 ve J-31 uçaklarıyla da ilgileniyor.

DefenceTurk.com

Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: SKYWOLF - 03 Aralık 2014, 06:00:19
Pakistan'daki fuardan JF-17 ile ilgili bir haber daha var. Nijerya bu uçaklardan 25-40 arası almayı düşünüyormuş. Bakalım ilerleyen günlerde böyle bir alım gerçekleşecek mi?
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: мคяครℓเ - 12 Ocak 2015, 21:08:28
Bu ucak bu bütceye cok iyi. Ayrica F35 kadar savas yaricapina sahip.J17 2 versiyonu yapilacakmi yoksa sadece Fotoshoplami kalacak. Arabistanin bile ilgilenmesi Abd nin sattigi ucaklara sinirlama koymasindandir. bu yüzdendir ki biz Anka,Atak,Altay,FTx bunlari hicbir problemle karsilasmadan satacak halde ürettigimiz zaman sinirlama koymadan ve sartsiz verecegimiz icin satis sansimiz cok yuksek...
Başlık: Pakistan'a 40 JF-17 Daha
Gönderen: SKYWOLF - 14 Kasım 2015, 15:17:45
Pakistan'a 40 JF-17 Daha

(http://images.geo.tv/updates_pics/PAF-JF17Thunder-PakistanAirForce-induction-multirole-jetfighter-jet_6-16-2015_188217_l.jpg)

Çin ve Pakistan, Dubai Air Show'da JF-17 Thunder savaş uçağı için ortak basın konferansı düzenlendi. Dubai Airshow sırasında, Çin'in AVIC CATIC ve Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) resmen ortak oldukları JF-17 avcı uçağının ihracatı için ilk sözleşmeyi imzaladı. Pakistan, kendi ihtiyaçları için 40 uçak daha sipariş edeceğini açıkladı.

Basın toplantısında AVIC ve PAC; yerli ve yabancı medyaya Çin ve Pakistan tarafından ortaklaşa geliştirilen savaş uçağındaki son gelişmeleri tanıttı. Uçağın uluslararası pazar gelişimi için planını yayınladılar. AVIC CATIC Genel Müdür Yardımcısı Liu Yu ve PAC Başkan Yardımcısı ve aynı zamnda Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Mareşal Arshad Malik basın toplantısına katıldılar ve medyanın sorularını yanıtladılar.

Uçak özellikle hava-hava muharebe için tasarlanmış, aynı zamanda güçlü havadan yere mücadele yeteneği ile donatılmıştır. Her hava koşulunda görev yapabilen, tek motorlu, tek kişilik, hafif, çok amaçlı üçüncü nesil savaş uçağıdır.

Pakistan Hava Kuvvetleri şu an 60 JF-17 Thunder kullanıyor. Bu uçaklar geliştiriliyor ve güncelleniyorlar. Bundan sonra üretilecek olan 40 JF-17, havada yakıt ikmali yapabilme yeteneğine sahip olacaklar. Aynı zamanda gelişmiş veri bağlantısını, elektronik muharebe yeteneği ve yeni güdümlü silahlar ile donatılmış olacaklar.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: Destinyy - 14 Kasım 2015, 21:48:55
J-10B alsalar keşke. Block 2 alsalar bari.
Başlık: JF-17...
Gönderen: мคяครℓเ - 06 Ocak 2016, 09:22:19
Pakistan to sell JF-17 Thunder aircraft to Lanka.
(http://geopolicraticus.files.wordpress.com/2010/10/jf-17-drawing.jpg)
(http://www.military-today.com/aircraft/jf17_thunder_l9.jpg)
(http://1.bp.blogspot.com/-yY6QuEfxbSQ/UIeTOqCtmjI/AAAAAAAASqA/LKZieEjQX6g/s1600/JF-17+Thunder+Pakistan+Air+Force+PAF+C-802A+Anti-ship+Missile+SD-10A+BVRAAM+PL-5E+II+WVRAAM++500+kg+LS-6+Satellite+Inertially+Guided+Bomb+LT-3+LT-2LS-500J+Laser++HAFER+H-4PGM+RAAD+MAR-1+%25288%2529.jpg)
Pakistan would provide eight JF-17 fighter jets to Sri Lanka at the first phase.
http://www.sundaytimes.lk/92246/pakistan-to-sell-jf-17-thunder-aircraft-to-lanka (http://www.sundaytimes.lk/92246/pakistan-to-sell-jf-17-thunder-aircraft-to-lanka)
(http://www.airporthaber.com/wk-uploads/news/uak1_57.jpg)
http://m.airporthaber.com/read.php?id=57344 (http://m.airporthaber.com/read.php?id=57344)
Jf 17 de musteri bulmaya baslamis gibi.
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: SKYWOLF - 06 Ocak 2016, 10:32:29
Pakistan ordusu geçenlerde 16. Block 2 JF-17 uçağını törenle göreve başlattı.
Başlık: Nijerya JF-17 Alıyor
Gönderen: SKYWOLF - 08 Ocak 2016, 16:01:57
Nijerya JF-17 Alıyor

(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-4201452195168/2016/1/14521960277241/Nigeria-plans-to-procure-three-JF-17-multirole-fighters.jpg)

Nijerya JF-17 uçakları için ilk ihracat operatörü olma yolunda. Nijerya Hükümetinin 2016 bütçesinde 3 JF-17 uçağı için ödenek ayırdığı belirtiliyor.

Nijerya gazetesi Punch'da çıkan bir habere göre Nijerya Hükümeti; on PAC Süper Mushshak temel eğitim uçağı, iki Mi-35M helikopteri ve üç JF-17 uçağı satın almak için 25 milyon dolarlık ödenek ayırdı. 2016 yılı bütçesi, Aralık ayında Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari tarafından Millet Meclisinine sunuldu. Punch gazetesi bütçenin bir kopyasını ele geçirdi.

DefenceTurk.com
Başlık: JF-17
Gönderen: мคяครℓเ - 08 Ocak 2016, 16:17:54
25 mio$ dolara 10 egitim ucagi 2 mi35 m helisi 3 JF17 ucagi iyiymis. Hurkus bitmis olsa baya musteri bulur desenize.
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: SKYWOLF - 08 Ocak 2016, 16:34:25
25 mio$ dolara 10 egitim ucagi 2 mi35 m helisi 3 JF17 ucagi iyiymis. Hurkus bitmis olsa baya musteri bulur desenize.


Hürkuş iyi pazarlanırsa epey müşteri bulur gerçekten.

Haberde bahsi geçen 10 uçak şunlardan...

(http://www.xairforces.net/images/country/pakistan/mfi-17_pakaf_334.jpg)
Başlık: JF-17
Gönderen: мคяครℓเ - 08 Ocak 2016, 17:25:01
Bu ucagin resmini gorunce. Aklima geldide Hürkus u yapsak satardik diye dusunurken. Bizde de bu ucaktan satin aldik galiba. 1/2  ay icinde gormustum haberi bi bakayim gerilere.
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: SKYWOLF - 08 Ocak 2016, 18:04:22
Bu ucagin resmini gorunce. Aklima geldide Hürkus u yapsak satardik diye dusunurken. Bizde de bu ucaktan satin aldik galiba. 1/2  ay icinde gormustum haberi bi bakayim gerilere.


Yok yok biz almadık. Bizdeki T-37'leri Pakistan'a verdik. Muhtemelen Pakistan da bizimkileri alınca eskileri Nijerya'ya satıyor.

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=7176.msg67574#msg67574 (http://www.defenceturk.com/index.php?topic=7176.msg67574#msg67574)
Başlık: JF-17
Gönderen: мคяครℓเ - 09 Ocak 2016, 12:04:43
Bizim pilot kullaniyor Jf 17 yi. Test falanmi etmisiz. Gerci test edip ne yapacagiz orasida ayri.
youtu.be/TvtGBEGk80s (http://youtu.be/TvtGBEGk80s)
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: SKYWOLF - 09 Ocak 2016, 13:01:16
Sanıyorum o arkadaş Pakistanlı bir pilot. Şu videoda da var kendisi...

https://youtu.be/8CGimjskmRg
Başlık: JF-17...
Gönderen: мคяครℓเ - 27 Ocak 2016, 19:21:14
(http://quwa.org/wp-content/uploads/2015/10/JF-17-6-692x360.png)
JF-17 BLOCK-2 AND BLOCK-3 DETAILS CONFIRMED
AESA Radars, IRST, HMD/S and a new engine are all on the cards
(http://quwa.org/wp-content/uploads/2015/10/JF-17-11-CCS.png)
The JF-17 was formally inducted with CCS on 26 January 2015.
(http://quwa.org/wp-content/uploads/2015/08/AVIC-LT-2-GBU-500kg-APA-1S-AirPowerAustralia.jpg)
The LT-2 LGB. Photo Credit to Air Power Australia and Zhuhai Imagery
(http://quwa.org/wp-content/uploads/2015/10/PAC-Kamra-01.png)
The JF-17 production line at Pakistan Aeronautical Complex (PAC), Kamra.
(http://quwa.org/wp-content/uploads/2015/10/JF-17-blk2-01.png)
A JF-17 Block-2 unit, fresh off of the production line.
http://quwa.org/2015/10/17/jf-17-block-2-and-block-3-details-confirmed/ (http://quwa.org/2015/10/17/jf-17-block-2-and-block-3-details-confirmed/)
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: Tuco - 28 Ocak 2016, 00:42:07
Rakibi olarak gösterilen Tejas'ın iyice önüne geçmiş gibi gözüküyor.

https://www.youtube.com/watch?v=lirpa8kFWDY (https://www.youtube.com/watch?v=lirpa8kFWDY)
Başlık: JF-17B Prototip Üretimine Başlandı
Gönderen: SKYWOLF - 02 Mayıs 2016, 13:06:21
JF-17B Prototip Üretimine Başlandı

(http://www.jf-17.com/wp-content/uploads/2016/04/jf-17b.jpg)

Çin ve Pakistan'ın birlikte geliştirdikleri JF-17 uçağının iki kişilik modeline ait ilk prototipin üretimine, Chendu Havacılık Şirketi'nin Çin Chendu'daki tesislerinde törenle başlandı. Pakistan Hava Kuvvetleri'nin yaptığı duyuruya göre tören Çarşamba günü gerçekleştirildi. Törene Pakistan Hava Kuvvetleri ve Çinli yetkililer katıldılar. Törende konuşan Pakistan Hava Kuvvetleri Hava Mareşal Muhammed İkbal, uçak sadece eğitim değerinin değil, aynı zamanda operasyonel yeteneğinin artırılmasının, Pakistan Hava Kuvvetleri için büyük bir gelişme olduğunu söyledi.

JF-17B uçağının bu yıl sonuna kadar ilk uçuşunu yapması ve 2017 yılı Nisan ayında Pakistan Hava Kuvvetleri'ne katılması bekleniyor.


Saatte en fazla 1.217 mil hızla uçabilen JF-17B, , 840 mil savaş yarıçapına sahip ve bombalar ve füzeler taşıyabilir. Savaş görevlerine ek olarak uçağın pilot eğitimi için de kullanılabilir.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: ismail120120 - 02 Mayıs 2016, 19:31:10
Bu jf-17 ler f16 lardan iyimi
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: kugos - 02 Mayıs 2016, 22:04:47
  F-16 sürekli yenilenen ve geliştirilen bir platform. En son F-16 versiyonu ile JF-17 arasındaki fark, teknoloji olarak ABD ile Çin arasındaki fark kadar. En gelişmiş teknolojiler Askeri teknolojiler olup, JF-17 ,  F-16 dan iyiyse, Çin ABD yi teknoloji olarak geçmiş demektir. Bu olmadığına göre. HAYIR.
Başlık: Mynmar Hava Kuvvetleri JF-17 Alımını Doğruladı
Gönderen: SKYWOLF - 11 Kasım 2016, 12:20:41
Mynmar Hava Kuvvetleri JF-17 Alımını Doğruladı

(http://defence-blog.com/wp-content/uploads/2016/11/izmir-2011-fc-1-pakistan-rollend-hoeveler.jpg.4581052.jpg)

Mynmar Hava Kuvvetleri yetkilileri JF-17 Thunder uçaklarının alımını doğruladılar. Yetkililer; Mynmar, Çin ve Pakistan arasında bu konuda bir anlaşma olduğunu belirttiler. Bu anlaşmaya göre Mynmar 16 JF-17 uçağı alacak. Uçakların Mynmar Hava Kuvvetlerinde görev yapan q-5, J-7 veya Mig-29 uçaklarının yerini alabileceği belirtiliyor.

JF-7 (aynı zamanda FC-1 Xiaolong adlandırılır). Çin'in Chengdu Aircraft Corporation tarafından geliştirildi ve Çin ile Pakistan ortak üretiyor. Uçak GSH-23 çift namlulu 23mm top veya GSH-30 çift 30mm top ile silahlandırılabiliyor. Uçağın kanat uçlarında iki, kanatlar ve gövde altında 7 silah bağlantı noktası bulunuyor. 3700 kg'a kadar yük taşıyabiliyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Pakistan’dan Nijerya’ya JF-17 satışı
Gönderen: SKYWOLF - 26 Ekim 2018, 16:57:40
Pakistan’dan Nijerya’ya JF-17 satışı

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2018/10/chengdu-jf-17-696x458.jpg)

Pakistan hükümeti, Nijerya’ya 3 adetlik JF-17 savaş jeti satışı için 183.4 milyon dolarlık devlet garantisi verdi.

The Diplomat’a göre Pakistan hükümetinin Ekonomik Koordinasyon Komitesi (ECC), yakın tarihte imzalanan bir sözleşme kapsamında Nijerya Hava Kuvvetlerine üç adet PAC / CAC JF-17 Thunder savaş uçağının teslimatını kapsayan 184,3 milyon dolarlık bir devlet garantisini onayladı.

Rus tasarımlı ancak Çin lisanslı Klimov RD-93 turbofan motoruyla çalışan tek motorlu, çok amaçlı savaş uçağı JF-17, yakıt ikmali yapmadan 1,200 kilometrelik bir harekat menziline sahiptir. Mach 1.6’ya kadar hıza ulaşabilen uçak, 3,5 tondan fazla bir silah yükü taşıyabiliyor.

https://savunmasanayist.com/2018/10/25/pakistandan-nijeryaya-jf-17-satisi/
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: SKYWOLF - 06 Kasım 2018, 12:28:56
(https://pbs.twimg.com/media/DrTxHcXUUAENXC0.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DrSBZyGWwAAso1a.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DrSBbiDX4AAAzo8.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DrSBc8CWsAM2q7w.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DrSBedlWkAAv7eQ.jpg)
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: serkan - 06 Kasım 2018, 12:53:43
Soğuk savaş motivasyonu diye bir şey var. ABD Sovyetler ile bu soğuk savaşı yaşarken şimdiki Çin gibiydi her iki ülkede. Yaptıkları başardıkları şeylerin büyüklüğü geliştirme hızı üretim rakamları çalışan sayıları ortaya çıkanların şahaneliği şimdi bile yakalanamıyor. Bakın Rusya da ABD de hala soğuk savaşın helikopterleri nakliye uçakları savaş uçakları füzeleri ile yetiniyor soğuk savaş bitti üstüne bir taş koyamadılar. Bir F35 i bitiremedi adamlar onlarca yılda oysa 1970 da olsa iki senede dahada şahanesini yapar bitirir cepheye sürerlerdi. F16 F18 F15 F14 F111 bunlar F35 i o günün şartlarında donunda sallayacak uçaklardı. Uzaya gönderdiğimiz astronotları hala soğuk savaş füzeleri ile yolluyoruz.
Burdan gelmek istediğim nokta şu. ABD Çin in yaşadığı bu aşkları yalamış yutmuş durulmuş bıkmış bir ülke. Çin çimdi deliler gibi her şeye saldırıyor bizde diyoruz adamlar müthiş agrasifler üretme geliştirme konusunda. ABD bunları yarım yüzyıl önce bu heyecanlarla yapıyordu çocukluk mevzuları onun için bu ergen heyecanları. Az tehdit görse Çin i katlar katlarda şaşar kalırız.
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: SKYWOLF - 06 Kasım 2018, 13:31:59
Katılıyorum Serkan.
Bugün sana ikinci +1

Soğuk savaş bir rekabetti. İnsanoğlu kendine bir rakip bulduğunda, yaradılıştan gelen aç gözlülüğü ile hep o rakibin önüne geçmeye uğraşır. İnsan nefsi doymak bilmez. Soğuk savaş da aynen bu şekilde bir rekabetti. Sovyetler dağılınca, ABD kendini dünyada tek süper güç olarak görmeye başladığı için rehavete girdi. Geçmesi gereken bir rakibi yoktu çünkü! Bu rehavet nedeniyle eskiye oranla güçlenmesi azaldı! Bunu fırsat bilen Çin ve hatta Rusya, bu konuda etkili adımlar attılar...
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: DelKu - 08 Kasım 2018, 13:45:17
Paraları bitti ,
Rusya komple ülke olarak battı şimdi suyun üstünde yan yan gidiyor, Amerika da aşırı semirtip başına çıkardığı savaş sanayi lobisinin bitmez tükenmez açlığını doyuracak parayı artık kazanamaz oldu, Çinliler ise neredeyse ABD kadar GSMH ya sahip olmak üzereler, üstelik insanlarını köle olarak kullandıkları için inanılmaz derecede ucuza üretim yapabiliyorlar, düşünün  15-20 liraya aldığımız casio hesap makinasını adam bir dolara postayla sana yollayabilecek düzene sahip, buna artık ne Amerika dayanabilir ne de burnundan kıl aldırmayan Avrupa . Bu sebeple de Amerika kendini tehlikede hissediyor hegemonyasının bittiğinin farkında, tüm gayreti görünen ve görünmeyen yoldan  Çin'i dizginlemek, büyümesini frenlemek. Rusya artık onun için uvertür niteliğinde.


edit : hegomonya diye birşey yok hegemonya olacak
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: serkan - 08 Kasım 2018, 20:28:59
İyide Casio japon malı para Japon un kasasına girmiyormu
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: SKYWOLF - 28 Kasım 2018, 15:47:25
Alıntı
@TAHSAVUNMA

İran, hava kuvvetleri envanterindeki eskiyen F-14 ve Mig-29'ların yerine JF-17 almayı planlıyor. İddialara göre IDEAS 2018 savunma seminerinde İran'lı askeri yetkililer gerekli alım anlaşmasını imzaladı.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1067712940193632256

Böyle bir iddia var. İran'a silah satışı konusunda bir engelleme yok mu?
Ayrıca bu Acemler ha bire yeni uçak geliştirdiklerini söyleyerek eski uçaklarını göstermiyorlar mıydı? Yoksa onların hurda olduğunu artık fark edebildiler mi?
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: UYVAR - 28 Kasım 2018, 15:57:58
Sanmam. Abd bize silah satmadi, acemlere de sattirmaz.
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: marmara - 28 Kasım 2018, 16:35:25
Alıntı
@TAHSAVUNMA

İran, hava kuvvetleri envanterindeki eskiyen F-14 ve Mig-29'ların yerine JF-17 almayı planlıyor. İddialara göre IDEAS 2018 savunma seminerinde İran'lı askeri yetkililer gerekli alım anlaşmasını imzaladı.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1067712940193632256

Böyle bir iddia var. İran'a silah satışı konusunda bir engelleme yok mu?


Var, saldırı yapabilecek silahları satın almak BM tarafından yasaklanmış 2020`ye kadar. Palavra haber olduğu kesin.
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: Tigerfish - 28 Kasım 2018, 16:51:59
Boşuna dememişler acem palavrası diye.
Başlık: Pakistan-Çin ortak yapımı JF-17, İran’ın takibinde
Gönderen: SKYWOLF - 30 Kasım 2018, 08:56:18
Pakistan-Çin ortak yapımı JF-17, İran’ın takibinde

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/iran/jf17/jf17pakistan.jpg)

İran’da 9’uncusu düzenlenen Kish Airshow’da gözler İran Savunma Bakanı’nın yaptığı açıklamaya döndü. Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki F-5 E/F ve Su-22M/UM uçaklarının yerine JF-17 ile ilgilendiklerini açıkladı.

Halen Pakistan Hava Kuvvetleri’ne teslimatları süren tek motorlu JF-17, ilk yurtdışı gösterisini 2011’de İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki Türk Hava Kuvvetleri’nin 100’üncü Yıl Kutlama etkinliklerinde yapmıştı.

Uçak alımı konusunda sıkıntı yaşayan İran, bir dönem Çin ile Chengdu J-10 alımı için görüşse de petrol karşılığında yapılacak anlaşma sonuçlandırılamamıştı.

NİJERYA VE SRİ LANKA’YA SATTI

Pakistan, JF-17 uçaklarını Nijerya ve Sri Lanka’ya da satma başarısı gösterdib. JF-17, Çin’li Chengdu Aircraft Industry firması ile Pakistan Aeronautical Complex firmasının ortak bir projesi. İlk kez 2003’de uçuşunu gerçekleştiren JF-17, Pakistan Hava Kuvvetleri’ne 2007’de dahil olmaya başladı.

http://www.kokpit.aero/iran-jf17-pakistan (http://www.kokpit.aero/iran-jf17-pakistan)
Başlık: Azerbaycan, Pakistan'dan JF-17 savaş uçağı alıyor
Gönderen: SKYWOLF - 09 Aralık 2018, 17:05:44
Azerbaycan, Pakistan'dan JF-17 savaş uçağı alıyor

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/azerbaycan/jf17-1.jpg)

Azerbaycan’ın Pakistan’dan 24 adet JF-17 block II almak için görüşme yaptığı bildirildi. Pakistan Defence’in haberine göre 500 milyon dolar değerinde olacak  anlaşmada de herhangi kısıtlama olmayacak, Azerbaycan’ın isteklerine göre silah ve sistemler entegre edilicek.

Azerbaycan ve Pakistan, savunma, güvenlik ve ticaretle ilgili birçok farklı alanda geniş çaplı işbirliğine sahip. Pakistan, Bakü yönetimine JF-17’lerin yanısıra askeri eğitim uçağı Mushshak’ı da önermişti.
http://www.kokpit.aero/azerbaycan-pakistan-jf-17-satisi (http://www.kokpit.aero/azerbaycan-pakistan-jf-17-satisi)
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: SKYWOLF - 17 Aralık 2018, 01:34:13
Myanmar Hava Kuvvetleri...

(https://pbs.twimg.com/media/Dui9IiIVsAENaKm.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/DucUYkDX4AAq0pM.jpg)
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: SKYWOLF - 17 Aralık 2018, 13:06:32
(https://pbs.twimg.com/media/Dum9zogWkAAYQ22.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/Dum90JkWsAEZQLL.jpg)

(https://pbs.twimg.com/media/Dum90h7WwAESP_T.jpg)
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: tumucin - 17 Aralık 2018, 16:03:56
Hürjet bu ucaktan iyidir
Başlık: Pakistan Hava Kuvvetleri son JF-17 BLOK-II’yi teslim almaya hazırlanıyor
Gönderen: fırtına06 - 20 Mayıs 2019, 21:19:30
Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF), son üç adet JF-17 Thunder BLOK-II savaş uçağını, Haziran ayı sonunda Pakistan Havacılık Kompleksi’nden (PAC) teslim almaya hazırlanıyor.

(https://savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2018/10/PAKISTAN-JF-17-696x418.jpg)

Söz konusu uçaklar, Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından 2017 yılının sonlarında Pakistan Havacılık Kompleksi’ne verilen siparişlerin bir parçasıdır. PAC’a bağlı Uçak İmalat Fabrikası (AMF), Kasım 2009’dan beri 100’den fazla JF-17 üretti.

Ayrıca, JF-17 BLOK-III konfigürasyonunun üretimine bu sene başlaması planlanıyor. Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mücahid Enver Han tarafından Jane’e yapılan açıklamada, kuvetin şu anda uçaklarda (JF-17 BLOK-III) kullanılacak aktif faz dizinli (AESA) radar ilgili karar aşamasında olduğunu, şu anda bu uçaklar için değerlendirme yapıldığını ve PAF’in 2020 yılına kadar uçağın yeni radarla çalışmasını umduğunu belirtti.

https://savunmasanayist.com/2019/05/18/pakistan-hava-kuvvetleri-son-jf-17-blok-iiyi-teslim-almaya-hazirlaniyor/
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: カメせ - 30 Haziran 2019, 18:27:56
Alıntı
Fransa ve Rusya'dan uçak alan Mısır, şimdi de Çin'e yelken açıyor. İddiaya göre, Mısır, Pakistan'dan sonra JF-17 alan 2. ülke olacakmış. 3 Filo uçak hazır alım olacak, kalanlar ise Mısır'da üretilecekmiş. Böylece Çin JF-17'leri Ortadoğu pazarına tanıtacakmış.
Alıntı
Alıntı
Mahmoud Gamal
@mahmouedgamal44
 · 29. Juni
Important: Negotiations with several countries, including Egypt, to purchase JF-17 Thunder fighter jets, on the sidelines of ParisAirShow

The EAF is considering buying three squadrons of JF-17 directly from China and then producing the rest locally

 (link: https://mil.news.sina.com.cn/jssd/2019-06-21/doc-ihytcerk8415299.shtml) mil.news.sina.com.cn/jssd/2019-06-2… (link: https://twitter.com/mahmouedgamal44/status/1144829355627110400/photo/1) pic.twitter.com/xsfE4orSjB
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: BATTLESTAR - 30 Haziran 2019, 21:12:14
Alıntı
Fransa ve Rusya'dan uçak alan Mısır, şimdi de Çin'e yelken açıyor. İddiaya göre, Mısır, Pakistan'dan sonra JF-17 alan 2. ülke olacakmış. 3 Filo uçak hazır alım olacak, kalanlar ise Mısır'da üretilecekmiş. Böylece Çin JF-17'leri Ortadoğu pazarına tanıtacakmış.
Alıntı
Alıntı
Mahmoud Gamal
@mahmouedgamal44
 · 29. Juni
Important: Negotiations with several countries, including Egypt, to purchase JF-17 Thunder fighter jets, on the sidelines of ParisAirShow

The EAF is considering buying three squadrons of JF-17 directly from China and then producing the rest locally

 (link: https://mil.news.sina.com.cn/jssd/2019-06-21/doc-ihytcerk8415299.shtml) mil.news.sina.com.cn/jssd/2019-06-2… (link: https://twitter.com/mahmouedgamal44/status/1144829355627110400/photo/1) pic.twitter.com/xsfE4orSjB

Jf-17 için neden çinle pazarlık yapıyorlar. Mülki hakları Pakistan'a ait değil mi ? Bence jf-17'den çok fc-1'in özelleştirilmiş bir modelide olabilir. Veya Joint Fighter- 17 yani müşterek bir proje olduğundanda çin olabilir.
Başlık: JF 17.
Gönderen: カメせ - 13 Temmuz 2019, 14:17:02
Alıntı
Yerel basında çıkan haberlere göre , Pakistan Havacılık Kompleksi / Chengdu Havacılık Kurumu (PAC / CAC) JF-17 “Thunder” Block III çok amaçlı avcı uçağı, 2019 sonundan önce ilk uçuşunu gerçekleştirecek.
(https://pbs.twimg.com/media/D_Te2u5WkAEAIyj?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/D_Te3smW4AAQIGZ?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/D_Te4gNXYAI1n8Q?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: カメせ - 07 Ekim 2019, 03:36:54
Alıntı
Azerbaycan pilotları JF-17 eğitimi için Pakistan’da.
(https://pbs.twimg.com/media/EGN46-sXUAAvGGT?format=png&name=small)
Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubu pilotlar, Pakistan Hava Kuvvetleri’nden (PAF) JF-17 Thunder savaş uçaklarıyla ilgili olarak pilotaj eğitimi almaya başladılar.
https://savunmasanayist.com/haberler/azerbaycan-pilotlari-jf-17-egitimi-icin-pakistanda/amp/?__twitter_impression=true
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: カメせ - 12 Ekim 2019, 16:13:32
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EGqH7NZW4AAEYLT?format=jpg&name=small)
(https://pbs.twimg.com/media/EGqIS0SXUAEtopb?format=jpg&name=small)
Başlık: İlk çift kişilik JF-17 hangardan çıkış yaptı
Gönderen: fırtına06 - 30 Aralık 2019, 20:44:33
Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) ile Çin Havacılık Sanayii (AVIC) tarafından geliştirilen ilk çift kişilik JF-17 savaş uçağı, PAC Kamra tesislerinde hangardan çıkış (Roll-Out) yaptı.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/12/%C3%A7ift-ki%C5%9Filik-jf-17-696x299.jpg)

Bu önemli olayı kutlamak için Kamra Uçak Üretim Fabrikası’nda düzenlenen Roll-Out törenine; Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mujahid Anwar Khan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Pakistan Büyükelçisi Yao Jing ve Çin Havacılık Sanayii (AVIC) Genel Başkan Yardımcısı Hao Zhaoping ile diğer askeri ve sivil yetkililer katılım gösterdi.

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mujahid Anwar Khan; PAC ve CATIC’i, 2019 yılı üretim hedeflerini başarıyla tamamladıkları ve çift kişilik JF-17 uçağını beş aylık rekor sürede tamamladıkları için tebrik etti. Ayrıca çift koltuklu varyantın seri üretiminin JF-17 programı için önemli bir gelişme olduğunu ve her iki dost ülke arasındaki sonsuz dostluğun gerçek bir tezahürü olduğunu söyledi.

Pakistan’lı yetkililer; Roll-Out törenin ardından Kamra Aviyonik Üretim Fabrikası’nda, Çift Koltuklu JF-17 Entegrasyonu Tesisi’nin açılışını gerçekleştirdiler. Bu tesiste, Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı (PAF) tarafından tercih edilen silah ve aviyonik sistemlerinin JF-17 uçağına entegrasyonları gerçekleştirilecek.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/12/JF-17-ASELPOD.jpg)

JF-17 ve ASELPOD

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı; 2016 ve 2017 yıllarında, toplam 49.9 milyon dolar bedel ile 16 adet ASELSAN ASELPOD Hedefleme Podu siparişi vermiştir. Bu kapsamda ASELSAN tarafından Pakistan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen ASELPOD Hedefleme Podu, 2018 yılı içerisinde JF-17 savaş uçağı üzerinde görülmüştür.

https://www.savunmasanayist.com/cift-kisilik-jf-17/ (https://www.savunmasanayist.com/cift-kisilik-jf-17/)
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: BATTLESTAR - 30 Aralık 2019, 21:46:31
Aselpod demek bu uçağın satıldığı her ülkeye bol bol akıllı mühimmat ihracatı ihtimali demek.
Başlık: Nijerya, Kasım ayında 3 JF-17 teslim alacak
Gönderen: fırtına06 - 04 Mart 2020, 23:08:00
Nijerya Hava Kuvvetleri (Nigerian Air Force /NAF), komutanı Sadık Ebubekir, ülkenin sipariş ettiği üç adet JF-17'nin bu yıl Kasım ayında teslim alınacağını açıkladı.

(https://c4defence.com/ImageM/c992d2b9-f8c0-441b-a9aa-b65ec654eadc.jpg)

Ebubekir, 2015'ten bu yana NAF'ye 22 adet hava platformun eklendiğini hatırlattı. Ebubekir,“JF-17'nin Kasım 2020'de gelmesi bekleniyorken, A-29 Super Tucano uçağının 2022'ye kadar hizmete girmesi bekleniyor” dedi.

https://www.c4defence.com/Gundem/nijerya-kasim-ayinda-3-jf17-teslim-alacak/9441/1 (https://www.c4defence.com/Gundem/nijerya-kasim-ayinda-3-jf17-teslim-alacak/9441/1)
Başlık: Ynt: Nijerya, Kasım ayında 3 JF-17 teslim alacak
Gönderen: BATTLESTAR - 05 Mart 2020, 11:13:12
Nijerya Hava Kuvvetleri (Nigerian Air Force /NAF), komutanı Sadık Ebubekir, ülkenin sipariş ettiği üç adet JF-17'nin bu yıl Kasım ayında teslim alınacağını açıkladı.

(https://c4defence.com/ImageM/c992d2b9-f8c0-441b-a9aa-b65ec654eadc.jpg)

Ebubekir, 2015'ten bu yana NAF'ye 22 adet hava platformun eklendiğini hatırlattı. Ebubekir,“JF-17'nin Kasım 2020'de gelmesi bekleniyorken, A-29 Super Tucano uçağının 2022'ye kadar hizmete girmesi bekleniyor” dedi.

https://www.c4defence.com/Gundem/nijerya-kasim-ayinda-3-jf17-teslim-alacak/9441/1 (https://www.c4defence.com/Gundem/nijerya-kasim-ayinda-3-jf17-teslim-alacak/9441/1)

Bu tarz ekmekleri bizim yememiz gerekiyordu. Umarım hürjet ej-200 motoru ve çok daha iyi bir aviyonik gurubu ile gelir.
Başlık: Ukrayna hava kuvvetleri. PAC tesislerini ziyaret etti.
Gönderen: カメせ - 02 Mayıs 2020, 13:01:15
Alıntı
Ukrayna Hava Kuvvetleri (UHK) heyetinin Pakistan’in Jf 17 PAC tesislerini ziyareti.
(https://pbs.twimg.com/media/EWsnhTFUMAYJm6_?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/EWsnhTHU4AAZt3u?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex/status/1255140383601774593
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: serkan1976 - 28 Mayıs 2020, 18:14:43
(https://i.hizliresim.com/NzdgP2.jpg) (https://hizliresim.com/NzdgP2)

(https://i.hizliresim.com/rZhyaK.jpg) (https://hizliresim.com/rZhyaK)

Forum olarak benim uçuk sorularıma alıştınız biraz da bıktınız ama JF-17 ile HAL TEJAS uçaklarını karşılaştırabilir misiniz?

Boyu , kilosu , uzunluğunu sormuyorum... Özelliklerini karşılaştırırsak ;

Diğer şartları (pilot,mühimmat vb.) aynı olmak şartıyla 1'e 1 hava çatışmasında hangisi üstün ?
Bu iki uçağı , Dünya'daki diğer savaş jetleriyle karşılaştırırsak , performansları hangi uçaklara benzer veya yakınlıkta?
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: UYVAR - 28 Mayıs 2020, 18:25:20
Hiç gerek yok.

Pakistan Çin ucaklarina yoneldi. Tejas zaten ölü dogdu. Muhtemelen rafale alimina gidecekler.

Olmayan seyler karsilastirilmaz. Bence bunlar, fiyat kirdirmak icin yapılan blöflerdi.
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: fırtına06 - 28 Mayıs 2020, 19:38:29
Tejas ölmedi Hindistan Hava Kuvvetleri şubat ayında 83 adet Tejas mk1a almaya karar verdi. Ayrıca zaten Fransa ile 36 adet Rafale almak üzere anlaşmışlardı hatta ilk uçak 8 ekim 2019'da Hindistan'a teslim edildi. Pakistan'da ilk JF-17 block 3 uçağını 2021'de teslim alacak.
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: Commander - 28 Mayıs 2020, 19:40:37
JF-17 her yerde tokatlar tejası. Tesaj zaten değişik bir proje ve Hindistan Amerika Fransız uçaklarına bakıyor. Ben şahsen JF-17'yi çok beğeniyorum Çinliler akıllı adamlar ekonomik bir uçak yapıp satıyorlar Afrikayda sattılar. Ki block 3 versiyonu da çıktı Pakistan tam bir fiyat performans ürünü elde etti.
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: serkan1976 - 28 Mayıs 2020, 19:51:47
Tejas , uçak gemisinden kalkıyor...
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: UYVAR - 28 Mayıs 2020, 20:03:56
Tejas , uçak gemisinden kalkıyor...

Ucagin motoru yok motoru.

Normal pistten havalanamiyor ki ucak gemisinden kalksin?!
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: serkan1976 - 28 Mayıs 2020, 20:37:59
https://www.youtube.com/watch?v=Pv75wpw6luo (http://www.youtube.com/watch?v=Pv75wpw6luo#)

Kalkış yok , İniş var...  :D :D :D
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: tumucin - 28 Mayıs 2020, 21:20:54
Bizim Hürjet ikisinede güzen  dayak adar
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: fırtına06 - 28 Mayıs 2020, 21:31:51
Bizim Hürjet ikisinede güzen  dayak adar

Daha Hürjetin H'si yok ortada hele bir ortaya çıksında görürüz kimin kime dayak attığını... :) :) :)
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: serkan1976 - 28 Mayıs 2020, 22:20:53
Hürjet yapılana kadar JF-17'nin Block 75 versiyonu çıkar...  Daha motor seçimi bile yapılmamış...
Başlık: JF-17’nin yeni motoru testlerde
Gönderen: fırtına06 - 09 Temmuz 2020, 19:35:29
JF-17 Thunder savaş uçağı için United Engine Corporation (UEC) tarafından geliştirilen yeni turbofan motor, Klimov’a ait merkezde test faaliyetlerine başladı.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/07/RD-93MA-696x471.jpg)

Pakistan ile Çin’in ortak olarak geliştirdiği JF-17 Thunder savaş uçaklarına güç verecek yeni motor RD-93MA, termal basınç odasında test faaliyetlerine başladı. Rusya Federasyonu devletine ait United Engine Corporation (UEC)’a bağlı Klimov tarafından geliştirilen RD-93MA Turbofan motor sisteminin yer testlerinin başarıyla tamamlanması durumunda, uçuş testlerine başlanılacak.

Halihazırda JF-17 savaş uçaklarında kullanılan RD-93 motoruna göre daha yüksek itki gücüne sahip RD-93MA sayesinde JF-17’nin silah taşıma kapasitesinin ve azami uçuş hızının arttırılması amaçlanıyor. Ayrıca RD-93MA’nın, RD-93’e göre daha düşük termal ize sahip olduğu da biliniyor. Yeni motor, özellikle JF-17 Blok III için geliştirildi.

https://www.savunmasanayist.com/jf-17nin-yeni-motoru-testlerde/ (https://www.savunmasanayist.com/jf-17nin-yeni-motoru-testlerde/)
Başlık: JF-17 B.
Gönderen: カメせ - 09 Temmuz 2020, 22:16:04
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EcfPPTRWAAImyh5?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/EcfPOetXsAUUNk2?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/EZaRW_OXYAADSDe?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/EZaRYS5WoAEz0Gt?format=jpg&name=medium)
JF-17B prototype 0002 ...

(Image via AVIC)
https://mobile.twitter.com/RupprechtDeino/status/1281220550636027907
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: Denizci16 - 10 Temmuz 2020, 09:43:15
Arkadaşlar müştereklikten bahsediyoruz ya

Bizimde yeni nesil eğitim uçağı geliştirme projemiz var

Hani f404 ge 400 güç 80 kn.(f414 ge 400 güç  97.5 kn gibi daha güçlüsü var iken gitik f404 ile müzakere ediyoruz) yada ej200 güç 90 kn üzerinden geliştirilcek hürjet gibi projemiz var tüm hatları ile kai ka50 kopyası olan

Onun yerine müştereklik demişken biz pakistanlılara milgem üretiyoruz karşılığında hem hafif. Saldırı jeti ve eğitim jeti olarak jf17 alsak ya

Hem hafif saldırı jetimiz olur f16 nın yüklerini çeker

Böylecelikle pakistanlılar da borçlarını bir şekilde ödemiş olurlar.

Kimse pakistanlıların elinde gelişmiş teknoloji yok demesin

Adamlar 4 veya 4.5 ++ nesle sahip hafif jet uçağı üretiyorlar öyle veya böyle bizde bu kabiliyet yok

Motoru ister rd93 ister ej200 ile olan versiyonu olsun

Amerikan motoru bu projede yer almaz zaten
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: marmara - 10 Temmuz 2020, 10:00:48
Şu adamın yazılarını bir tek benmi okuyamıyorum? Cümlesinde bir bütünlük yok, tüm metni birleştirdiğinde hiç anlamı yok.

Bu adam kursa gitsin, ne yapsın etsin öğrensin. Lise mezunu olduğuna şüpheliyim.
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: serkan1976 - 10 Temmuz 2020, 10:17:35
Jf17 , F-16'nın muadili bir uçak , ondan eğitim uçağı olmaz.
 F-414 'ü teklif etmedi ABD , F-404 teklif etti. F-414 güç olarak fazla gibime geliyor ,ben hiçbir eğitim uçağında F-414 motoru olduğunu hiç duymadım...
Hem zaten F-414 teklif etmediler.

Ben hangi motoru takacaklarını bilmem ama kesinlikle ABD motoru olmamalı. Ej-200 olursa süper olur ama onu da AB üretiyor ki onlar da ABD'den beterdir.

Şöyle güvenli,uzun ömürlü bir Rus motoru var mıdır acaba Hürjet 'te kullanılabilecek? Ruslar da İdlib'de onlarca askerimizi şehit ettiler,  onlardan birşey alınır mı o da ayrı bir sorun
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: Commander - 10 Temmuz 2020, 12:20:02
Hocam zaten bizim f-16'lar onun işini yapıyor evet ucuz ama gereksiz diyorum ben onun yerine Hürjete yatırım yapılabilir. Ha hürjet olmasaydı o zaman evet derdim ama şu yönden sadece motor ve gövdeyi vb alacağız geri kalan elektronik sistemlerin aesa radar vb hepsini kendimiz yapacağız ha o zaman olurdu.
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: mimkemal - 10 Temmuz 2020, 14:19:26
Jf17 , F-16'nın muadili bir uçak , ondan eğitim uçağı olmaz.
 F-414 'ü teklif etmedi ABD , F-404 teklif etti. F-414 güç olarak fazla gibime geliyor ,ben hiçbir eğitim uçağında F-414 motoru olduğunu hiç duymadım...
Hem zaten F-414 teklif etmediler.

Ben hangi motoru takacaklarını bilmem ama kesinlikle ABD motoru olmamalı. Ej-200 olursa süper olur ama onu da AB üretiyor ki onlar da ABD'den beterdir.

Şöyle güvenli,uzun ömürlü bir Rus motoru var mıdır acaba Hürjet 'te kullanılabilecek? Ruslar da İdlib'de onlarca askerimizi şehit ettiler,  onlardan birşey alınır mı o da ayrı bir sorun

Bir eğitim uçağında en olmaması gereken motor ej-200.  Bu motor bakım masrafı fazla ve uçuş/bakım/saat oranı yüksek bir motor. Bir eğitim uçağı uçuş maliyeti bir f16'ya denk ise hatta geçiyorsa ben ne anladım o işten.
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: inca - 10 Temmuz 2020, 21:53:31
+1
Şu adamın yazılarını bir tek benmi okuyamıyorum? Cümlesinde bir bütünlük yok, tüm metni birleştirdiğinde hiç anlamı yok.
Başlık: Pakistan Hava Kuvvetleri JF-17 Jeti düştü, Pilot Fırlayarak Kurtuldu.
Gönderen: カメせ - 16 Eylül 2020, 10:59:15
Alıntı
Pakistan Hava Kuvvetleri JF-17 Jeti düştü, Pilot Fırlayarak Kurtuldu.
(https://pbs.twimg.com/media/Eh_CM-3XkAAQrL2?format=jpg&name=small)
Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) JF-17 savaş uçağının pilotu bugün erken saatlerde düştü ve bu yıl bir PAF uçağı için bu tür beşinci kaza oldu.

Ocak 2020'den bu yana beş kazada, üç pilot iki kazada şehit oldu, diğer üç kazadaki pilotlar güvenli bir şekilde fırladı.

Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) uçağı, Salı günü Attock, Pindigheb yakınlarında düştü, PAF yaptığı açıklamada, "pilot güvenli bir şekilde fırlatıldı. Yerde can kaybı bildirilmedi." Dedi.

PAF, bu yılın başından bu yana beşinci olay olan kazanın nedenini araştırmak için bir soruşturma kurulunun emredildiğini söyledi.

PAF, uçağı tanımlamazken, fırlatma koltuğu üreticisi, JF-17'de koltukları takılı olan Martin Baker bir Twitter gönderisinde şunları söyledi:

“Bir Pakistan Hava Kuvvetleri JF-17 uçağı, rutin bir eğitim görevi sırasında bugün erken saatlerde düştü, pilot başarıyla çıkarıldı. "

"Bu, Martin-Baker PK16LE fırlatma koltuklarıyla donatılmış bir uçak olan ilk JF-17 fırlatmasını işaret ediyor" dedi.

Pilotun fırlatılmasıyla, JF-17 ile telafisi mümkün olmayan teknik arızanın açık bir göstergesidir. Bu, ana saldırı uçağı olarak JF-17'ye bağlı olan PAF için kötü bir haber olacaktır.

İki koltuklu versiyon üretim aşamasındayken, tek koltuklu versiyon, radar, motor ve aviyoniklere yönelik büyük yükseltmeleri içeren Blok III standardına geçiş yapıyor.

JF-17 Blok III'ün iki prototipinin test altında olduğu ve uçağın 2021-22 zaman aralığında seri üretime girmesi bekleniyor.

Mart ayında, bir PAF F-16 uçağı, 23 Mart geçit töreninin provaları sırasında İslamabad'daki Shakarparian yakınlarında düştü.

Kanat Komutanı Nauman Akram kazada şehit oldu. Bir PAF eğitim uçağı 12 Şubat'ta Khyber Pakhtunkhwa'nın Mardan bölgesindeki Takht Bhai yakınlarında düştü. İki aydan kısa bir süre içinde rutin bir eğitim görevindeyken düşen üçüncü PAF eğitim uçağıydı.

Aynı ay, Lahor-Multan Otoyolu yakınlarında bir PAF Mirage düşmüştü. Her iki durumda da pilotlar güvenli bir şekilde fırlatıldı.

Ocak ayının başlarında, bir PAF uçağı Mianwali yakınlarında düşmüştü. PAF FT-7 uçağındaki her iki pilot da - Filo Lideri Haris bin Halid ve Uçan Subay Ibaadur Rehman - kazada şehit oldu.
https://mobile.twitter.com/KRCBEY28/status/1305975949792555009
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: SKYWOLF - 16 Eylül 2020, 12:05:55
Nazar ettiniz uçağa. En çok da Partikül etti. :)
Geçmiş olsun.
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: serkan1976 - 16 Eylül 2020, 12:21:28
Uçak bu düşecek tabi. Havada duracak hali yok ya...

Kilis valisinin sözünü hatırladım tövbeler olsun bu memleket iyi ayakta duruyor...
"Bu füzelerin düşüyor olması eleştiriliyor tabii ki düşecek havada mı kalacak yerçekimi var" 😡😡😡
Başlık: Ynt: JF-17
Gönderen: Partikül - 16 Eylül 2020, 12:41:43
Nazar ettiniz uçağa. En çok da Partikül etti. :)
Geçmiş olsun.

Nazara inanırım hocam. Vallaha da nazar değdi!

Birazcıkta Yunan uçaklarından mı bahsetsek?  ::)
Başlık: JF-17
Gönderen: カメせ - 02 Aralık 2020, 18:52:03
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EoKZHW0VoA465do?format=jpg&name=900x900)
Pakistan, ABD'nin Rusya'nın silah ihracat şirketi Rosoboronexport'a uyguladığı ambargolar nedeni ile JF-17'lerin bakımında ciddi zorluklar yaşıyor. JF-17'de RD-93 motorları kullanılıyor.
https://mobile.twitter.com/siberba/status/1333796813032153090
Başlık: Azerbaycan Pakistan'dan JF-17 askeri jeti almaya karar verdi.
Gönderen: カメせ - 19 Ocak 2021, 13:10:43
Alıntı
Azerbaycan Pakistan'dan JF-17 askeri jeti almaya karar verdi.
Rus basınına göre 10 yıl boyunca 21 adet jet Azerbaycan ordusuna teslim edilecek. İlk parti bu yıl gelecek.
(https://pbs.twimg.com/media/EsAV8iPW8Akha4t?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/EsAbhgKW8AIRIOE?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/saki552003/status/1351104025048076290


(https://pbs.twimg.com/media/EsFYusUXcAAprI4?format=jpg&name=medium)
Azerbaycan Hava Kuvvetleri, Şubat 2021'de Pakistan'dan sipariş verdiği ilk JF-17 Block 3 savaş uçağını teslim almaya hazırlanıyor.
https://1news.az/news/smi-azerb
https://mobile.twitter.com/kimlikci_954/status/1351459265769336833