DefenceTURK.com

DEFENCETURK => İstekleriniz, Önerileriniz ve Merak Ettikleriniz => Konuyu başlatan: BarTos - 14 Şubat 2010, 20:29:06

Başlık: Afganistan Hakkında
Gönderen: BarTos - 14 Şubat 2010, 20:29:06
meraba Arkadaşlar ben bu forumda yeniyim.Forumu .
Şimdi benim merak ettiğim konu Her ülke kendi menfaatleri dışında herhangi bir ülkeye yardım dahi etmezken.Biz neden Afganistana asker gönderdik.Buradaki menfaatimiz ne?saygılar......
Başlık: Ynt: Afganistan Hakkında
Gönderen: RekarnO - 14 Şubat 2010, 21:03:00
Menfaatlerimiz yok, Biz tarih boyunca böyleydik şimdide böyleyiz. Yardıma muhtac insana menfaat bekleyerek yapılan yardım başka amaca hizmet eder. Biz öyle inançlı bir toplumuz ve bu inancımız bizleri yardıma muhtaç insanların elinden tutmaya sevk ediyor.

Bilmem anlatabildimmi..

Bir insanın; Allah razı olsun, Demesinden büyük menfaat yoktur ;)
Başlık: Ynt: Afganistan Hakkında
Gönderen: Felix - 14 Şubat 2010, 21:54:37
Bağlı olduğumuz uluslarası kuruluşların gereklerinden olduğu için..
Başlık: Ynt: Afganistan Hakkında
Gönderen: EfsaneAsker - 14 Şubat 2010, 22:57:02
Ama ABD'lilerin, Fransızların falan menfaati var. Nedir bu? Hergün doğal kaynakları uçaklara yükleyip götürüyorlar.
Başlık: Ynt: Afganistan Hakkında
Gönderen: BarTos - 15 Şubat 2010, 15:36:11
böyle saçma şey mi olur yha.Elin Amerikası Nato'su Her kimse afganistana girsin bizde onlara yardım edelim sonra petrol fln doğal kaynaklar sömürsünler.Bizde menffatımız olmadığı halde onlara yardım edelim ozmn biz enayiyiz ;D
Başlık: Ynt: Afganistan Hakkında
Gönderen: RekarnO - 15 Şubat 2010, 17:01:41
Saçmalama, Biz ne yazıyoruz sen ne anlıyorsun. Afganistanda doğal kaynak yok. Kim ne götürüyor? Haşhaş demek istedin sanırım.
Birine karşılık beklemeden yardım yaptığınız zaman enayi mi oluyorsun?

Ayrıca Türkçeni düzelt..
Başlık: Ynt: Afganistan Hakkında
Gönderen: BarTos - 15 Şubat 2010, 23:13:27
kardeş öncelikle forumda fazla tartışmak istemiyorum.Onun için kısa kescem.Peki kardeş diyelim ki;Biz Afganistana Nato aracılığıyla yardım için gittik.Benım Afganistan'da okuyan arkadaşlarım var,adamlar halk Nato'dan çok taliban'ı seviyor.Nato mahkemeleri yerine Taliban mahkemelerini tercih ediyor.EEE halk hem bizden yardım istiyor bizi taliban'dan kurtarın diye;hemde taliban'ı mı destekliyor.Böle bişe olamaz.Zaten bu devirde yardım istediler diye gittik diye birşey yok.Yardım isteyene tankla tüfekle mi gidilir.Evleri mi bombalanır.Kesınlikle Türkiye'nin bir menfaati vardık.Yoksa Nato istedi diye gittik diye bişe de olamaz Nato'nun böyle bir hakkı yok sadece Nato ülkelerinden birine saldırı olursa yardıma gitme zorunluluğu var.Ben sadece burdaki Türk menfaatini arıyorum.Yani enayi olmadığımızı açıklayacak birini.
Başlık: Ynt: Afganistan Hakkında
Gönderen: Reconnaissance - 15 Şubat 2010, 23:35:57
"İyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir." Bu sözden de anlayacağın gibi Türk silahlı kuvvetleri orada Nato kapsamında Barış gücü olarak görev yapmaktadır ve aynı zamanda orada birçok insana insani yardımlarda bulunmaktadırlar bu durumda bizi diğer ülkelerin ne yaptıkları değil kendi yaptıklarımız ilgilendirir.
Tabiki şu unutulmamalıdırki Emperyalizm gölgesini satamadığı ağacı keser yani mutlaka bir kârları vardır gerek Afganistanın stratejik konumu gerekse Doğalgaz gibi yeraltı kaynakları içinde.

Ayrıca Biz Amerikalılara değil Afgan Halkına yardım ediyoruz Bu güne kadar TSK personeli hiçbir şekilde çatıymaya girmemiştir yani ne talibana zararımız var nede amerikaya yararımız var yararımız sadece aynı zamanda müslüman olan afgan halkına.
Başlık: Ynt: Afganistan Hakkında
Gönderen: RekarnO - 16 Şubat 2010, 12:15:19
Biz oraya yoksul halkın kursağından geçen iki lokmadan birini almaya gittik, hatta öyleki bu gelirlerden ekonomimizi düzeltik. Ülkemize o kadar çok haşhaş geliyor ki, sokakta sağlam adam kalmadı, Ayrıca talibanı da vergiye bağladık ve en önemlisi afganistana Demokrasi getirdik!

Tamam mı için rahatladımı? Anladın mı ne çıkarımız olduğunu...
Başlık: Ynt: Afganistan Hakkında
Gönderen: SKYWOLF - 16 Şubat 2010, 14:20:21
 Nato asgeri gücü, NATO anlaşmasının altıncı maddesi gereğince Afganistan'da bulunmaktadır. Nato üyesi ABD'ye karşı bir terörist bir saldırı gerçekleşmiş, bu saldırıyı gerçekleştirenler de (El Kaide) Afganistan'da üslenmiş bulunmaktadırlar. Taliban yönetiminin bu duruma karşı tavrı bellidir. Afganistan'a asker gönderen tek Nato üyesi ülke biz değiliz. Afganistan'da afgan halkı tarafından sevilen tek ülke biziz. Bu da bizim orada olmamız için önemli bir faktör. Türk askeri, müslüman nüfusa sahip bölgelerdeki halklar tarafından çok sevilmekteler.  Bunun örnekleri Somali'de, Kosova'da ve son olarak da Afganistan'da görülüyor.

Natonun bize faydası yok mudur? Tabi ki vardır. Özellikle soğuk savaş yıllarında Sovyetlere karşı bizim için önemli bir kalkandı. Bu sebeple askeri yönden Nato ülkelerinden oldukça yardım sağladık. NATOnun kaoruyculuk görevi sadece sovyetlere karşı değildi. Bölgede bizim için tehdit içeren tüm ülkeler için de geçerliydi bu durum. Kimse güçlü bir Türkiye ile savaşmak istemez. ayrıca kimse arkasında NATO desteği olan güçlü bir Türkiye ile savaşmayı hiç istemez.
Başlık: Ynt: Afganistan Hakkında
Gönderen: EfsaneAsker - 16 Şubat 2010, 15:37:48
Saçmalama, Biz ne yazıyoruz sen ne anlıyorsun. Afganistanda doğal kaynak yok. Kim ne götürüyor? Haşhaş demek istedin sanırım.
Birine karşılık beklemeden yardım yaptığınız zaman enayi mi oluyorsun?

Ayrıca Türkçeni düzelt..

Valla ben orda ne var ne yok bilmiyorum ama bunu söyleyen orada görev yapmış biri. Bunlar haşhaş olur ne olur bilmem. Bu arada Amerikalılar Türklere pek de dost canlısı yaklaşmıyormuş.
Başlık: Ynt: Afganistan Hakkında
Gönderen: RekarnO - 16 Şubat 2010, 16:58:09
BM raporuna göre dünyanın en büyük haşhaş tarlaları afganistanda.
Ayrıca amerikalılar istedikleri gibi davranamazlar kimseye. Orada nato gücü çerçevesinde muadiller. Bu bir birleşik güç ve bu güç birbiriyle mutabık  ve anlaşmalı olmak zorunda..

Kim takar amerikalıları..
Başlık: Ynt: Afganistan Hakkında
Gönderen: EfsaneAsker - 17 Şubat 2010, 17:57:56
...
Kim takar amerikalıları..

Haha ;D
Başlık: Ynt: Afganistan Hakkında
Gönderen: мคяครℓเ - 21 Ocak 2015, 18:59:25
Alman Ordusu Tarihinin En Büyük Lojistik Operasyonu'nu Tamamlıyor...

Afganistan'da ISAF komutasında görev yapan Alman askerlerinin askeri araç ve teçhizatlarının Trabzon üzerinden Almanya'ya gönderilmesi çalışmalarında sona gelindi.
(http://www.aktueldeniz.com/images/prezentations/16052.jpg)
Afganistan’dan kargo uçaklarıyla Trabzon Havalimanı'na getirilen askeri araç ve malzemeler, buradan Trabzon Limanı’na sevk edilirken, buradan da kargo gemileriyle Almanya'ya gönderiliyordu. ISAF sevkiyatı kapsamında 29 Temmuz 2013’de gerçekleşen ilk gemi sevkiyatının ardından geçen 17 ayın ardından son sevkiyatı gerçekleştirecek olan 5. gemi bugün Trabzon Limanı'ndan Almanya'nın Hamburg Limanı'na doğru yola çıkacak.

Konuyla ilgili bugün Trabzon Limanı'ndaki üs bölgesinde basın toplantısı düzenleyen Alman Silahlı Kuvvetleri Müfettişi Koramiral Manfred Nielson, Alman Ordusu'nun tarihinin en büyük lojistik operasyonunu tamamlamak üzere olduğunu söyledi. Trabzon’da hiç yabancılık hissetmediklerini ve olumsuzluklarla karşılaşmadıklarını ifade eden Nielson, Trabzon insanlarının kendilerini adeta bağrına bastığını belirtti.

Trabzon’dan görevlerini sorunsuz bir şekilde tamamlamadıklarını ifade eden Nielson, “ISAF görevinin sonuna doğru yaklaşmasıyla 2 yıl kadar Federal Alman Ordusu için tarihinin şimdiye dek en büyük lojistik operasyonu baş göstermeye başlamıştı. Britannia Seaways gemisi beş kere Trabzon Limanı'na gelerek sonuncusuyla birlikte bin araç ve 45 bin askeri malzemeyi taşımış olacak. Trabzon’da siyasi ve askeri yetkililerin olağanüstü desteği ve sıkı işbirliği, gümrük idaresinin, havalimanı ve deniz limanının, belediyenin, emniyet teşkilatının ve bir çok yerli firmanın desteği lojistik operasyonumuzun başarıya ulaşmasını sağlamıştır. Bilhassa genç askerlerimizin yaşadıkları Türk misafirperverliği ve samimiyet uzun süre hatırında kalacaktır” dedi.

Trabzon’da hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını ifade eden Nielson,”Burada bulunduğumuz ilk günden itibaren herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Birbirimizi yakından tanıma fırsatı oldukça ilişkilerimiz mükemmel bir şekilde oturmaya başladı. Hiçbir açıdan burada kendimizi yabancı hissetmedik. Askerler dışarıya çıktıkları zaman herhangi bir konuda Trabzon halkı açık gönüllükle askerlerimize yaklaştı. En başında beri kendimizi misafir gibi değil buralıymış gibi hissettik” diye konuştu.

Şuan Afganistan’da 800 Alman askerinin bulunduğunu ifade eden Nielson, ”1 Ocak itibariyle farklı bir operasyon kapsamında Afganistan’da bir varlığımız söz konusu. Şuan itibariyle 800 Alman askeri Afganistan’da bulunuyor. Mezar-ı Şerif ve Kabil kentlerinde askerlerimiz bulunuyor. 1 Ocak’tan itibaren Alman askerinin oradaki görevi değişmiş vaziyettedir. Orada bulunan askerlerimiz daha çok Afganistanlı ve Afgan güvenlik kuvvetlerine yönelik eğit-donat anlamında bir eğitim faaliyetleri açısından oradadır.

 Muhalif güç olarak değil. Şuanki askeri misyon 2 senelik olmak üzere planlanmıştır. 2016’nın sonunda askerlerin tamamı oradan çekilmiş olacaktır. Bunun haricinde çok küçük bir kontenjan orada bulunabilir” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Trabzon Lojistik Aktarma Noktası Komutanı Albay Stefan Hüller de Trabzon’da iki kez gelerek görev yaptığını belirterek burada görev yapmaktan son derece memnun olduğunu ifade ederek buradan çok güzel anılarla ayrılacaklarını sözlerine ekledi.
Öte yandan bugün Britannia Seaways gemisi 220 araç ve 78 konteyner öğleden sonra yola çıkacak ve 13 gün sonra Almanya'nın Hamburg Limanı'na ulaşacak. Böylece ISAF Komutası'ndaki Alman Ordusu'nun askeri malzeme ve araçlarının tamamı Almanya'ya taşınmış olacak.
(http://www.aktueldeniz.com/resimler/20150121AW303603_05.jpg)(http://www.aktueldeniz.com/resimler/20150121AW303603_03.jpg)(http://www.aktueldeniz.com/resimler/20150121AW303603_02.jpg)(http://www.aktueldeniz.com/resimler/20150121AW303603_01.jpg)
http://www.aktueldeniz.com/gundem/alman_ordusu_tarihinin_en_buyuk_lojistik_operasyonu--nu_tamamliyor (http://www.aktueldeniz.com/gundem/alman_ordusu_tarihinin_en_buyuk_lojistik_operasyonu--nu_tamamliyor)

Seref yoksunları ortalıgı savas alanına cevirdiniz. Kacarsınız simdi...
Başlık: Afganistan barış görüşmeleri Türkiye'de devam edebilir.
Gönderen: カメせ - 17 Temmuz 2020, 00:04:52
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/card_img/1283746367916118016/9D5f1NIv?format=jpg&name=medium)
Kabil hükümeti Dışişleri Bakan Vekili Muhammed Hanif Atmar, Taliban ile Kabil hükumeti arasında ki barış görüşmelerinin yapılabileceği 12 ülke arasında Türkiye'yi de gösterdi.
https://www.mepanews.com/service/amp/afganistan-baris-gorusmeleri-turkiyede-devam-edebilir-38002h.htm?__twitter_impression=true (https://www.mepanews.com/service/amp/afganistan-baris-gorusmeleri-turkiyede-devam-edebilir-38002h.htm?__twitter_impression=true)