DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Genel Askeri Konular Ve Stratejik Değerlendirmeler => Konuyu başlatan: SKYWOLF - 31 Ocak 2010, 14:19:23

Başlık: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 31 Ocak 2010, 14:19:23
Çin ile ABD arasında gerilim
Tayvan nedeniyle ilişkiler gerildi

31.01.2010 12:25

Çin Tayvan'ın bağımsızlık ilan etmesi halinde güç kullanacağını söylüyor
ABD'nin Tayvan'a 6 milyar 400 milyon dolar değerinde füze, helikopter ve gemi satma kararı Tayvan'ın bağımsızlık ilan etmesi halinde güç kullanacağını açıklayan Çin'in tepkisini çekti.

Çin yönetimi, Washington ile karşılıklı askeri ziyaretleri askıya aldığını, önemli konularda işbirliğini yeniden değerlendireceğiri ve silah satışına karışan şirketlere yaptırım uygulayacağını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı He Yafei Tayvan'a silah satışını şiddetle protesto ettiklerini belirterek, ''ABD ile Çin arasındaki işbirliğinin ciddi düzeyde olumsuz etkileneceğini'' söylemişti.

Tayvan ve Çin iç savaşın 1949 yılında sona ermesi ardından iki farklı hükümet tarafından yönetiliyor. Ancak Pekin, Tayvan'ı ''anakara Çin'in ayrılmaz parçası'' olarak görüyor. Taraflar arasındaki ilişkilerde internetin sansür edilmesi nedeniyle gerilim zaten yükselmişti.

Bunun ardından, ABD Savunma Bakanlığı, Tayvan'a füzesavar Patriot füzeleri, mayın tarama gemileri ve Black Hawk helikopterleri vereceklerini açıkladı. Pekin, ABD'nin Tayvan'a 6 milyon dolarlık askeri araç, silah ve teçhizat satmasının Çin-ABD ikili ilişkilerine zarar vereceği uyarısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı He Yafei, hükümet olarak Tayvan'a silah satışını şiddetle protesto ettiklerini belirterek, ''böyle bir durumda ABD ile yapılan ikili işbirliğinin de ciddi düzeyde olumsuz etkileneceğini'' kaydetti.

Çin Savunma Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada da, silah satışı şiddetle kınanarak, "Çin tarafı, ABD'nin Tayvan'a silah satışının şiddetli zararlarını ve nefret uyandırıcı etkilerini dikkate alarak, karşılıklı askeri ziyaretleri askıya almıştır" denildi.

BBC
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: AVCI - 08 Şubat 2010, 13:25:54
Çin yavaş yavaş dişini göstermeye başladı.Bazı konularda kapışmalarına çok zaman kalmadı bence. Küresel güç olmanın dayanılmaz hafifliği ile Çin egemenlik hakları saydığı konularda daha da sertleşecektir.Özellikle Tayvan ile ilgili konularda en üst perdeye çıkabilecek bir tonda çıkışları olmasını bekliyordum zaten.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 09 Ocak 2012, 22:33:53
ABD-Çin İlişkileri

Çin'den ABD'ye sert uyarı

Çin, ABD'yi açıkladığı yeni stratejisi konusunda uyardı: Söz ve hareketlerinize dikkat edin!
09 Ocak 2012 Pazartesi, 16:46:30
Çin'den ABD'ye sert uyarı

ABD'nin geçen hafta açıkladığı yeni savunma stratejisine Çin'den sert eleştiri geldi.

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Geng Yansheng, ABD'nin yeni stratejisinin Asya-Pasifik ve küresel ölçekteki etkilerini çok yakından izlediklerini söyledi.

"UMARIZ GERÇEKLERİ GÖRÜRLER"
Strateji belgesinde Çin'e yönelik suçlamaların tamamen asılsız olduğunu savunan Geng, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Umarız ABD yeni dönemin gerçeklerinin farkına varır, Çin ve Çin ordusuyla objektif ve akla uygun ilişkiler oluşturur. Sözlerine ve hareketlerine dikkat edip, iki ülke ve ordu arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin sağlayacağı faydaların farkına varırlar.

KİMSEYE TEHDİT DEĞİLİZ"
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Liu Weimin de yaptığı açıklamada, Pekin'in stratejik amacının belirgin, açık ve şeffaf olduğunu söyledi.

Çin'in barışçıl kalkınmaya bağlı olduğunu ve savunmacı bir politika güttüğünü vurgulayan Liu, Pekin'in savunma modernizasyonunun bölgesel barış ve güvenliğin devamı için etkin rol oynadığını, hiçbir ülkeye karşı tehdit oluşturmadığını ifade etti.

STRATEJİ ORTADOĞU VE PASİFİK'E ODAKLANIYOR
ABD'nin geçen hafta açıklanan yeni stratejisinde, Washington yönetiminin gelecekte kendisi için en büyük zorlukların bulunduğu alanlar olarak gördüğü Ortadoğu ve Asya Pasifik'e odaklanacağı belirtilmişti.

Yeni stratejiye göre, Asya Pasifik'teki ABD askeri güçlerinin kurumsal varlığının geliştirileceği ve güçlendirileceği kaydedilmiş, Çin'in bölgesel liderlikteki yükselişi ve askeri potansiyelini artırması nedeniyle oluşan kaygılar üzerinde durulmuştu.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/704434-cinden-abdye-sert-uyari (http://www.haberturk.com/dunya/haber/704434-cinden-abdye-sert-uyari)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: Tuco - 29 Mayıs 2013, 12:10:38
Çinliler, ABD'nin silah tasarımlarını çaldı

Çinli bilgisayar korsanları Amerikan ordusuna ait olan en gelişmiş ve hassas silah sistemlerinin dizaynlarını çaldı.
(http://icube.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2013/05/29/cinliler-abd-nin-silah-tasarimlarini-caldi-3328200.Jpeg)
İHA

Çinli bilgisayar korsanları Amerikan ordusuna ait olan en gelişmiş ve hassas silah sistemlerinin dizaynlarını çaldı. ABD’li yetkililer aralarında ülkenin füze savunma, askeri uçak ve savaş gemilerinin de bulunduğu birçok taslağın Çinli korsanlar tarafından çalındığını ifade etti.

Pentagon tarafından açıklanan bir belgede saldırı “Esnek askeri sisteme gelişmiş siber tehdit” olarak ifade edildi. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jay Carney ise açıklamasında, “Eminim ki bu tartışma konusu olacaktır” dedi. Çalınan tasarımlar arasında gelişmiş Patriot füze sistemleri, F/A 18 savaş uçağı, V-22 OSprey savaş uçağı, ve F-35 savaş jeti tasarımları yer almakta. Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon ise bu olayın 2 ülke arasında gerginliklere neden olabileceğine dikkat çekerek Obama’nın bu konuda oldukça endişeli olduğunu dile getirdi.

Diğer yandan Avustralya da Çin’i internet üzerinden casusluk yapmakla suçluyor. Avustralyalı yetkililer Avustralya istihbarat servisi binasının güvenlik sistemi planlarının Çinli internet korsanları tarafından çalındığını belirtmişti.


Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/cinliler-abd-nin-silah/dunya/detay/1715625/default.htm (http://dunya.milliyet.com.tr/cinliler-abd-nin-silah/dunya/detay/1715625/default.htm)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 29 Mayıs 2013, 14:21:26
Bu kadar önem derecesi yüksek projelerin internet üzerinden ulaşılabilecek şekilde depolanması mantıklı mı?
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: mavi1991 - 29 Mayıs 2013, 14:43:35
ınternede koymalarına gerek yok herhangi bir giriş bulduklarına yapabilirler malum artık her kurum kendisine ait ağları var ama bence Amerikalılar kamuoyuna oynuyor yani zannetmiyorum
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 29 Mayıs 2013, 14:45:58
ınternede koymalarına gerek yok herhangi bir giriş bulduklarına yapabilirler malum artık her kurum kendisine ait ağları var ama bence Amerikalılar kamuoyuna oynuyor yani zannetmiyorum

İnternete koymaktan behsetmiyorum ben zaten, internet üzerinden ulaşılabilecek şekilde depolanmasından bahsediyorum.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: Tuco - 29 Mayıs 2013, 14:51:55
Alt yükleniciler aracılığıyla bir açık bulmuş olabilirler belki , ama bana da çok anlamlı gelmedi ulaşabilecekleri şekilde depolanması...
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: мคяครℓเ - 10 Ekim 2015, 01:42:24
(http://d.denizhaber.com.tr/news/82874.jpg)
GÜNEY ÇİN DENİZİ NDE ABD - ÇİN GERGİNLİĞİ

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, "Çin Amerika'nın Güney Çin Denizi'ndeki Çin bölgesine gemi göndermesinden endişe duyuyoruz' dedi.
http://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=64328 (http://www.denizhaber.com.tr/mobi/news_detail.php?id=64328)
Ukraynada kactılar, Suriyede gık bile cıkaramadılar. Şimdide Çin mi...
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 27 Ekim 2015, 08:42:04
ABD savaş gemisi Çin'e meydan okudu
BBC Türkçe27 Ekim 2015
ABD savaş gemisi Çin'e meydan okudu

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/98/620x350/562f058867b0a93740a39cba.jpg)

Bir Amerikan savaş gemisinin Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı sularda Çin'in inşa ettiği yapay adaların yakınından geçtiği açıklandı.

Amerikan Savunma Bakanlığı yetkilileri, güdümlü füze donanımlı USS Lassen gemisinin Çin'in Subi ve Mischief mercan kayalıklarıyla Spratly takımadaları çevresinde ilan ettiği 12 millik bölgeye girdiğini söyledi.

ABD'li yetkililer bölgeye "seyrüsefer özgürlüğü" programı çerçevesinde girildiğini söylüyor.

Çin, operasyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemeye çalıştığını açıkladı.

Çin uyardı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, "Bu eğer doğruysa, ABD'ye bir eylemden önce yeniden düşünme, körü körüne hareket etmeme ve yok yere sorun çıkarmamasını tavsiye ediyoruz" dedi.

Çin, Güney ve Doğu Çin denizlerinin büyük bölümünde hak iddia ediyor.

Güney Asya Denizi'ndeki diğer ülkeler de zengin kaynaklara sahip olduğu düşünülen bölgede hak iddiasında bulunuyor.

Çin bölgede sular altında kalan mercan kayalıklarını, 2014'te dev bir sualtı tarama projesiyle adalara dönüştürdü.

Uluslararası denizcilik kuralları, ülkelerin doğal adaların çevresinde 12 millik egemenlik alanı ilan etmesine izin veriyor.

Ancak bu, su altında kalan ve insan eliyle yükseltilen alanları kapsamıyor.

Washington'daki Çin Büyükelçiliği'nden bir sözcü daha önce, 'seyrüsefer özgürlüğünün gövde gösterisi ve başka ülkelerin egemenlik ve güvenliğini baltalamak için kullanılmaması gerektiğini' söylemişti.

ABD seyrüsefer özgürlüğü programı çerçevesinde okyanuslarda ve hava sahalarındaki 'aşırı hak iddialarına" meydan okuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/abd-savas-gemisi-cine-meydan-okudu-40006448 (http://www.hurriyet.com.tr/abd-savas-gemisi-cine-meydan-okudu-40006448)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: мคяครℓเ - 27 Ekim 2015, 13:01:52
Rus denizaltısının da abd nin denizaltındaki fiberoptik kablolarına yanaşmış. Biraz ayagınızı denk alın demişler.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 04 Mayıs 2018, 00:20:18
ABD ile Çin arasında lazer krizi: Gerçek bir tehdit


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White, ABD’nin Cibuti’deki askeri üssünden kalkan uçakların, yakındaki Çin üssünden lazer tacizine uğradığını ve bu konuda Çin’e diplomatik protesto verdiklerini açıkladı.

White, haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sözcü White, ABD’nin Cibuti’de bulunan askeri üssünden havalanan uçakların, üssün yakınında bulunan Çin üssünden kimliği belirsiz kişilerce lazer tacizine maruz bırakıldığını söyledi.

“GERÇEK BİR TEHDİT”

Bu tacizleri “gerçek bir tehdit” olarak tanımlayan White, “Bunlar çok ciddi olaylar. İki küçük yaralanma söz konusu oldu. Bu faaliyetler havacılarımıza gerçek bir tehdittir.” şeklinde konuştu.

Cibuti’deki lazer tacizlerinin Çin üssünden yapıldığı konusunda son derece emin olduklarını kaydeden White, “Resmi olarak Çin hükümetine diplomatik protesto verdik ve Çinlilerin bu olayları soruşturmasını talep ettik.” ifadelerini kullandı.

White, ayrıca, ABD uçaklarının uzun zamandır lazer tacizine maruz bırakıldığını ancak son birkaç hafta içerisinde bu sayının arttığını dile getirdi.

ÜLKE DIŞINDAKİ İLK ASKERİ ÜSSÜ

Çin’in ülke dışındaki ilk askeri üssü olan Cibuti’deki üssü geçen yıl ağustos ayında açılmıştı.

ABD'li yetkililer ise Çin’in, Cibuti’deki ABD üssü yakınında üs açmasının kendileri için bir sorun teşkil etmediğini ve bunun Cibuti hükümetinin bağımsız kararı olduğunu ifade etmişti.

Cibuti, Çin ve ABD’nin yanı sıra Japonya ve Fransa üslerine de ev sahipliği yapıyor.

"İRAN NEREDEYSE KAOS ORADA"

White, İran ile İsrail arasında artan gerginliğin Pentagon’u kaygılandırıp kaygılandırmadığına ilişkin bir soru üzerine İran’ın bölgede kötü bir etki olmaya devam ettiğini söyledi.

İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırmaya devam ettiğini ifade eden White, “(İran) bölgedeki istikrarın altını boşaltmak için gerek Hizbullah olsun gerekse Husiler olsun vekalet güçleri kullanıyor. Bu bizim kaygımızdır. İran neredeyse kaos orada. Dolayısıyla Suriye, karmaşık bir savaş alanı ve İran kaygıya neden olacak şeyler yapmaya devam ediyor.” diye konuştu.

"İran ile İsrail arasındaki muhtemel bir çatışmaya ABD’nin rolünün ne olacağına" ilişkin bir soru üzerine ise White, ABD’nin her zaman kendini koruma hakkını saklı tuttuğunu ancak Suriye’deki tek misyonlarının DEAŞ ile mücadele olduğunu ifade etti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-ile-cin-arasinda-lazer-krizi-gercek-bir-tehdit-40825328 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-ile-cin-arasinda-lazer-krizi-gercek-bir-tehdit-40825328)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: fırtına06 - 09 Haziran 2018, 12:32:08
ABD'nin savaş planları çalındı

Çin hükümetinin hackerları, Amerikalı yetkililerin bilgisayarlarını hackleyerek, yüksek hassasiyet içeren denizaltı savaş faaliyetleri ile ilgili bilgileri ele geçirdiler.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2018/23/olay_haber_abdnin_savas_planlari_calindi_1528525427_6177.jpg)

Washington Post’un haberine göre, Çin hükümetinin hackerları, ABD’li yetkililerin bilgisayarlarını hackleyerek, içerisinde denizaltı savaş faaliyetleri ile ilgili yüksek hassasiyet ve önem taşıyan bilgileri ele geçirdiler.

İsmi verilmeyen bir ABD’li yetkili, hackerların ele geçirdiği bilgilerin, ABD denizaltılarının süper sonik füze planlarını içerdiğini belirtirken, bahsi geçen güvenlik ihlalinin geçtiğimiz Ocak ve Şubat aylarında gerçekleştiği ve Amerikan ordusu ile FBI’nın konuyu netleştirmek adına bir soruşturma başlattığına yer verildi.

Washington Post ve Reuters gibi gazetelerin FBI ve ordudan konu ile alakalı açıklama yapmalarını istemeleri üzerine ise, ordu yetkililerinden, bu tarz önemli bilgilerin kamuya açık bir şekilde paylaşılamayacak şekilde gizlilik içerdiğine dair cevap geldi. Çin büyükelçiliği, ABD'li yetkililerin bilgisayarlarının ele geçirildiğine dair bir bilgilerinin olmadığını açıklarken, hackerların Newport’taki askeri üste bulunan Denizaltı Savaş Merkezi’nin bilgisayarlarına saldırıda bulunduğu kaydedildi.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2644803-abdnin-savas-planlari-calindi (http://www.haber7.com/dunya/haber/2644803-abdnin-savas-planlari-calindi)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 17 Ağustos 2018, 13:51:50
CNN manşetten duyurdu! "Çin ABD’ye saldırmaya hazırlanıyor!"

ABD Savunma Bakanlığı’nın yayımladığı yeni rapora göre; Çin, yüksek menzilli ve nükleer kapasiteli bombardıman uçaklarıyla ABD’ye saldırmaya hazırlanıyor.

(http://idora.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2018/08/17/pentagon-acikladi-cnn-mansetten-verdi-cin-abd-ye-saldirmaya-hazirlaniyor--12150182.Jpeg)

CNN International’ın manşetten verdiği habere göre, Çin ABD’ye saldırı hazırlığında.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Kongre'ye sunduğu raporda, Çin’in üç yıldır ABD ve müttefiklerini vurma kapasitesini artırmasına dikkat çekildi.

Pekin’in başta Güney Çin Denizi olmak üzere, denizlerdeki kritik bölgelerde üslerini de artırdığı belirtilirken, yüksek menzilli bombardıman uçaklarıyla ABD’ye saldırı talimi yapıldığı da ifade edildi.


Raporda, Çin’in bu uçaklara etkin nükleer kapasite kazandırmaya çalışmasının da altı çizildi.

Yıl başında ABD’nin yayımladığı yeni Savunma Stratejisi’nde, Çin’le uzun dönemdeki stratejik rekabetin, merkezi bir önem alacağı bildirilmişti.

Pentagon, Çin'in savunma harcamalarının 2017 yılında 190 milyar doları  aştığını tahmin ediyor.

Güney Çin Denizi gerginliği

ABD ile Çin son dönemde Güney Çin Denizi üzerindeki hak iddiaları nedeniyle gerginlik yaşıyor. Çin, neredeyse tüm Güney Çin Denizi üzerinde egemenlik iddia ederken, denizin bazı bölgelerinde egemenlik iddia eden Brunei, Malezya, Filipinler, Tayvan ve Vietnam ise buna itiraz ediyor. Son yıllarda Pekin yönetimi, bu stratejik bölgede askeri üsler de içerecek insan yapımı adaların inşası ile bölgedeki kontrolünü büyük oranda artırdı.

Çin Mayıs ayında ilk kez bölgedeki Woody ve Paracel adalarına, ABD'nin aksi yöndeki uyarlarına karşın bombardıman uçakları göndermişti. ABD’nin iki savaş gemisi, Güney Çin Denizi’nde Pekin’e gözdağı verince, Çin savaş gemileri ve uçakları bölgeye hareketlenerek ABD’yi uyarmıştı.

Geçtiğimiz haftasonunda ABD ile Çin arasında Güney Çin Denizi’nde yine gerginlik yaşandı. ABD donanmasına bağlı keşif uçağı, Güney Çin Denizi’nin üzerinden geçtiği için bölgede endüstriyel adalar geliştiren Çin’den uyarı aldı.

CNN’de yer alan habere göre, “ABD askeri uçakları, burası Çin. Yanlış anlamaları önlemek için hemen çıkın ve uzak durun” şeklinde uyarı yapıldı. ABD keşif uçağı ise yapılan bu uyarıya karşılık, “Bu, ABD donanmasına bağlı, uluslararası hukuk uyarınca izinli, bütün devletlerin hukuk ve görevlerine tam bir saygı ile meşru askeri faaliyetleri yürüten bir uçaktır” ifadelerini kullandı.

http://www.milliyet.com.tr/pentagon-acikladi-cnn-mansetten-dunya-2726577/ (http://www.milliyet.com.tr/pentagon-acikladi-cnn-mansetten-dunya-2726577/)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 21 Eylül 2018, 11:53:19
Çin'den ABD'ye sert çıkış!

(http://idora.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2018/09/21/son-dakika-cin-den-abd-ye-sert-cikis--12377906.Jpeg)

Çin, ABD'ye "Askeri kurumumuza uyguladığın son yaptırımları kaldır ya da sonuçlarına katlan!" diye çıkıştı.

Donald Trump'ın ABD Başkanı olmasının ardından kızışan ticaret savaşı, bugün yeni bir boyut kazandı.

Bugün Pekin'den gelen açıklamada, Washington'a "Uyguladığın son yaptırımları kaldır ya da sonuçlarına katlan!" mesajı verildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklama, ABD'nin Çinli bir askeri kurumu yaptırım listesine, Rusya ile askeri alandaki ilişkisinden dolayı, almasının hemen ardından geldi.

Rusya'ya yeni yaptırımlar

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya'da savunma ve  istihbarat alanlarında rol oynayan 33 kişi ve kuruluşu dün "Özel Belirlenmiş Kişiler"  listesine eklemişti. Bakanlık ayrıca, Rusya ile askeri alandaki ilişkisinden dolayı  Çinli bir askeri kurumu ve kurumun direktörünü de yaptırım listesine almıştı.

Açıklamada, söz konusu Çinli kurumun, zaten "Özel Belirlenmiş Kişiler"  listesinde yer alan bir Rus askeri firmasıyla alışveriş yapması ve Moskova'dan  savaş uçağı ve füze sistemleri alınmasında rol oynaması nedeniyle yaptırıma maruz  kaldığı ifade edilmişti.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-cin-den-abd-ye-sert-dunya-2746443/ (http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-cin-den-abd-ye-sert-dunya-2746443/)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 26 Eylül 2018, 22:24:29
Çin'den ABD uçak gemisine yasak

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/cin/1yasak2.jpg)

Çin, ABD uçak gemisi Wasp'ın gelecek ay Hong Kong limanını ziyaret etme talebini geri çevirdi.

Çin hükümeti  Amerikan savaş gemisinin gelecek ay Hong Kong'a yapmak istediği liman ziyareti talebini reddetti.

Dünya Gazetesi'nde yer alan haberde, Çin hükümetinin, ABD’nin Wasp-class üniversal çıkarma gemisine, önümüzdeki ekim ayında Hong Kong limanına giriş yapmasına izni vermediği belirtildi.

Hong Kong'daki Amerikan konsolosluğu, Çin'in ABD'nin savaş gemisinin ziyaret etmesine izin vermeyi reddettiğini doğruladı, ancak bunun arkasındaki nedenlerle ilgilenmediğini de belirtti.

Daha önce Çin'in, Rusya'yla askeri işbirliği yüzünden ABD'nin uyguladığı yaptırımlar bağlamında, ABD'ye giden Çin Deniz Kuvvetleri Komutanı Shen Jinlong'u derhal geri çağırma karar aldığı bildirilmişti. Çin ayrıca, iki ülke Genelkurmay Başkanlıkları arasındaki diyalog kapsamında 25-27 Eylül'de yapılması planlanan görüşmeyi de ertelemişti.

South China Morning Post gazetesine konuşan bir kaynak, Çin hükümetinin ABD gemisine neden Hong Kong'a girişine izin vermediği yönünde hiçbir açıklamada bulunmadığını aktardı.

Her iki ülkeden de salı günü konu ile ilgili açıklamalar geldi. Yetkililer iki ülke arasındaki gerginliklerin hem ekonomik hem de askeri alanda meydana getirdiği etkilere değindi.

Tayvan gerginliği

Çin dışişleri bakanlığı, Trump yönetiminin, Çin'in parçası olarak iddia ettiği Tayvan adasına 330 milyon dolarlık askeri techizat satışını şiddetle kınadığı açıklaması yaptı.

http://www.kokpit.aero/abd-ucak-gemisine-yasak (http://www.kokpit.aero/abd-ucak-gemisine-yasak)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 05 Ekim 2018, 08:35:03
Bomba iddia: "Minik casus çipler"

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5bb65d30c03c0d23803da7a5.jpg)

Çin’de üretilen bilgisayar ekipmanlarına ABD'nin teknoloji sırlarını çalmak için "minik casus çipler" eklendiği iddia edildi.
The Bloomberg News’in haberine göre, pirinç büyüklüğündeki çiplerin yerleştirildiği bilgisayarların, Amazon ve Apple başta olmak ABD firmalarında ve kamu kurumlarında kullanıldığı belirtildi.

Habere göre, hala devam eden 3 yıllık gizli bir araştırmada Çinlilerin, bilgisayar donanımlarına yazılımdan daha etkili ve tespiti zor şekilde “gizli bir giriş kapısı” oluşturmayı başardıkları ifade edildi.

CIA'YA PARÇA ÜRETMİŞ

İsmini vermek isteyemeyen bir Amerikalı yetkili, Çin Halk Kurtuluş Ordusuna ait bir birimin, ABD merkezli Super Micro Computer Inc. için Çin’de üretilen ekipmanlara casus çipleri yerleştirmeye müdahil olduğunu savundu.

Super Micro’nun Savunma Bakanlığı bilgi merkezleri, CIA’nın insansız hava aracı operasyonları ve donanma savaş gemilerinin yerleşik ağları için parçalar ürettiği açıklandı.

Amazon’un, yazılım şirketi Elemental’ı satın almasıyla problemin keşfedildiği bildirildi. Şirketin, Kaliforniya merkezli Super Micro tarafından sağlanan ekipmanları güvenlik incelemesinden geçirmeye başladığı ifade edildi.

APPLE VE AMAZON'DAN AÇIKLAMA

Casus mini çiplerin, Apple, Amazon'un web hizmetleri ve benzer şirketler tarafından işletilen veri merkezlerinde kullanılan bilgisayar anakartları için tasarlandığı kaydedildi.

Çıkan haber üzerine Apple ve Amazon, hiçbir zaman ekipmanlara yerleştirilmiş “kötü amaçlı çiplere” rastlamadıklarını belirtti. Super Micro da casusluk olayı hakkında bilgisi olmadığını açıkladı.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/bomba-iddia-minik-casus-cipler-40977165 (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/bomba-iddia-minik-casus-cipler-40977165)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: Yabgu - 05 Ekim 2018, 11:30:15
Adamlar ince düşünülmüş , ağır teknoloji içeren zeka savaşları yapıyor  biz hala şu dağ fareleriyle savaşıyoruz.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 09 Ekim 2018, 09:21:58
Çin savaş gemisinin ABD savaş gemisine önleme yapmasına ait görüntüler yayınlandı

(https://cdntr2.img.sputniknews.com/images/103551/43/1035514349.jpg)

Güney Çin Denizi'ne inen bir ABD savaş gemisinin Çin savaş gemileri tarafından 15 metreye kadar yaklaşarak takibe alınmasına ilişkin uydu görüntüleri yayınlandı.

Çin Halk Cumhuriyeti'ne ait savaş gemilerinin ABD destroyerini takip ederek önleme yaptığı anların uydu görüntüsü yayınlandı. Görüntülerde, Çin savaş gemisinin ABD Donanması'na ait 'USS Decatur'a yakın mesafe yaklaşarak takibe aldığı görülüyor.

​NE OLMUŞTU

Güney Çin Denizi, ABD ile Çin arasında potansiyel çatışma riski taşıyan bir bölge. ABD, bölgede askeri ekipman bulundurma kabiliyetine sahip bir dizi yapay adacık inşa eden Çin'in faaliyetlerinin stratejik su yollarındaki seyrüsefer serbestisini tehdit ettiğini savunuyor. Pekin ise adalarının yakınlarında ABD'ye ait savaş gemilerinin seyrüfsefer serbestisi operasyonları yapmasını düzenli olarak protesto ediyor

ABD gemisinin ihtilaflı Spartly Adaları'nın uluslararası hukuka göre 12 deniz mili olan kara sularına girmesi üzerine, gemilere Çin savaş gemilerince önleme yapıldığı belirtilmişti. ABD Donanması, 'USS Decatur' savaş gemisinin günü bölgedeki ülkeler arasında anlaşmazlık konusu olan Spartly Adaları'nın 12 millik kara sularına girdiğini açıklamıştı.

https://tr.sputniknews.com/asya/201810041035514703-cin-savas-gemilerinin-abd-savas-gemisine-onleme-goruntuleri-yayinlandi/
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: fırtına06 - 18 Ocak 2019, 20:43:34
Çin, ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait USS McCampbell adlı savaş gemisinin Xisha adaları karasularına girmesi üzerine Çin’in kuzeybatı bölgesine Dongfeng-26 (DF-26) mobil balistik füze sistemi konuşlandırdı.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/01/xDF-26-750x370.jpeg.pagespeed.ic.J3pj94T5IQ.webp)

Kara ve deniz hedeflerine karşı hassas vuruş kabiliyetine sahip olan DF-26’lar, 3 ila 4 bin kilometre menzilde etkili olabiliyor. Çin kaynaklarına göre ise DF-26 maksimum 5.000 km’lik bir hedefe ulaşabiliyor. Bu menzil ABD’nin Hint Okyanusu’ndaki Diego Garcia veya Asya-Pasifik’teki Guam askeri üslerini vurabileceği anlamına geliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/15/cinden-abdye-karsi-df-26-tedbiri/ (http://defenceandtechnology.com/2019/01/15/cinden-abdye-karsi-df-26-tedbiri/)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: fırtına06 - 20 Ocak 2019, 18:25:35
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin'in dünyanın en gelişmiş silah sistemlerine sahip olduğunu ve bazı alanlarda rakiplerini geçtiğini açıkladı. Pentagon'un istihbarat faaliyetlerini yürüten Savunma İstihbarat Dairesi'nin raporuna göre Çin, ülke pazarına girecek yabancı şirketlere teknolojik sırlarını verme zorunluluğu getiren yasaları sayesinde son yıllarda askeri alanda büyük ilerleme kaydetti.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/03/pentagon_acik_acik_itiraf_etti_cin_korkusu_1547987154_6097.jpg)

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin'in dünyanın en gelişmiş silah sistemlerine sahip olduğunu ve bazı alanlarda rakiplerini geçtiğini açıkladı.

Pentagon'un istihbarat faaliyetlerini yürüten Savunma İstihbarat Dairesi'nin (DIA) raporuna göre Çin, kısmen, ülke pazarına girecek yabancı şirketlere teknolojik sırlarını verme zorunluluğu getiren yasaları sayesinde son yıllarda askeri alanda büyük ilerleme kaydetti.

Raporda, "Mümkün olan her yolla teknolojiye erişen Çin, donanma tasarımları, orta ve uzun menzilli füzeler ve hipersonik silahlar da (ses hızından defalarca daha hızlı olan ve füze savunma sistemlerine yakalanmayan füzeler) dahil olmak üzere bir dizi teknolojide lider konumuna yükseldi. Teknoloji erişimine çoklu yaklaşık sayesinde Çin Halk Kurtuluş Ordusu şimdi bazı en modern silah sistemlerine sahip. Hatta bazı alanlarda dünya lideri" denildi.

DIA'nın raporunda, "Hava, deniz, uzay ve siber uzaydaki askeri kabiliyeti, Çin'i bölgede iradesini dayatabilecek konuma getirdi" ifadesi yer alıyor.

İstihbarat raporunda, Çin'in bölgesel ve küresel hedefleri vurabilecek, radara yakalanmayan orta ve uzun menzilli savaş uçakları geliştirdiğini, bu uçakların 2025'e kadar operasyonel hale gelebileceği belirtiliyor.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2810431-rakipsizler-deyip-acik-acik-itiraf-ettiler-cin-korkusu (http://www.haber7.com/dunya/haber/2810431-rakipsizler-deyip-acik-acik-itiraf-ettiler-cin-korkusu)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: UYVAR - 20 Ocak 2019, 19:57:42
Sovyetler'i Afganistan'a sokan akil, abd'yi de ortadogu'ya soktu. Yerine Çin'i ikame etmeye calisiyor.

Abd, ortadogudan cekilecegini deklare etse de yerine cia ve yeşil gladio'yu birakip gidecek. Hafif silahlandirilmis yerel isbirlikciler bulacak.

Su an Abd icinde kafa karisikliginin sebebi, yenildiklerini kabullenip emeklilige mi razi olsalar yoksa savasip riske mi girseler. Cunku eger kaybederlerse emeklilik de kalmayacak.

Çin, 2025'ten cok once yapar o silahlari. Ama asil mesele abd uydulari. Bu yuzden Çin uydu vurma kabiliyetine yatirim yapiyor.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: BlackHawk89 - 20 Ocak 2019, 22:41:36
Onlar birbirinin dostudur. Bitirmezler birbirlerini. Paylaşacaklardır pastayı. Abd keyfinden olacak biraz.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: UYVAR - 20 Ocak 2019, 22:59:01
Onlar birbirinin dostudur. Bitirmezler birbirlerini. Paylaşacaklardır pastayı. Abd keyfinden olacak biraz.

Biz ona emeklilik diyoruz iste.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 16 Mart 2019, 08:48:04
Kriz çıkaracak çifte hamle... Nükleer gözdağı

(http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5c8c038a0f254414f459e52d.jpg)

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı (INDOPACOM), nükleer bomba taşıyan B-52H tipi uçağın Güney Çin Denizi'nde rutin tatbikat uçuşu gerçekleştirdiğini duyurdu. Öte yandan Rus basınındaki iddialara göre başka bir B-52H de Rusya sınırlarına yaklaştı. ABD Bugün Çin ve Rusya'ya karşı Kuzey Kutbu'ndaki buzullara yönelik yeni savunma stratejisi hazırladığını da duyurmuştu. INDOPACOM'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Hava Kuvvetlerine bağlı Guam Adası'nda konuşlu, nükleer bomba taşıyan B-52H tipi uçağın Güney Çin Denizi'nde rutin tatbikat uçuşu yaptığını bildirdi.

Açıklamada, "ABD uçakları, müttefiklerimize destek vermek, açık ve serbest bir Hint-Pasifik için düzenli olarak Güney Çin Denizi'nde faaliyet gösteriyor." ifadesi yer aldı.

RUSYA SINIRINA DA YAKLAŞTI İDDİASI

Öte yandan Rus basınındaki iddialara göre ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Boeing B-52H Stratofortress stratejik bombardıman uçağı, Baltık bölgesinde Rusya sınırlarına yaklaştı.

Geçen hafta da yine ABD'ye ait bir B-52 bombardıman uçağı Japonya Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları ile aynı bölgede tatbikat yapmıştı.

ABD, Çin'in petrol kaynakları bakımından zengin Spartly ve Parcel adaları dahil Doğu ve Güney Çin Denizi'ndeki birçok ada üzerinde egemenlik iddia etmesine karşı çıkıyor.

Çin ise ABD'nin bu bölgelerde nükleer bombardıman uçakları ve savaş gemileri ile faaliyet göstermesini provokasyon olarak niteliyor.

YENİ BUZUL HAMLESİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin ve Rusya'ya karşı Kuzey Kutbu'ndaki buzullara yönelik yeni savunma stratejisi hazırlıyor.

Kongre'ye, talebi üzerine Pentagon ve Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından hazırlanan strateji belgesi haziranda sunulacak.

ABD'nin bu adımı, buzulların erimesiyle özellikle Rusya ve Çin'in Kuzey Buz Denizi'nde yeni ticari deniz rotası kurma çabaları sonrasında geldi.
Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Johnny Michael, söz konusu strateji hazırlığını teyit ederek, Pentagon'un bu adımla ABD topraklarını ve bölgedeki menfaatlerini korumayı hedeflediğini söyledi.

Belgenin geçen yıl yayımlanan Ulusal Savunma Strateji Belgesi'nin stratejisiyle örtüştüğünü kaydeden Michael, 2019 savunma bütçesinde de buzullara yönelik savunma stratejisinin güncellenmesinin talep edildiğini belirtti.
Michael, "Güncellenmiş strateji, Bakanlığın ABD'nin menfaatlerini nasıl koruyacağını ve Ulusal Savunma Stratejisi'nin öncelikleri çerçevesinde buzul bölgesinin güvenlik ve istikrarına nasıl destek vereceğini ortaya koyacaktır. Bu strateji üzerine çalışıyoruz ve tamamlandığında Kongre'ye sunacağız." ifadelerini kullandı.

BÜYÜK GÜÇ REKABETİ

Sözcü, buzul bölgelerine ilginin arttığını ve Çin ile Rusya'nın bölgedeki faaliyetlerinin, ABD'nin buzullardaki savunma stratejisini yenileme girişiminde rol oynayan faktör olduğunu vurguladı.

Geçen yıl yayımlanan ABD Ulusal Savunma Stratejisi, terör tehdidinin artık ABD için öncelik olmadığını, ulusal savunma açısından "büyük güç rekabetinin" daha öncelikli olduğunu ortaya koymuştu.

Çin'in Rusya ile iş birliği içinde buzullar üzerinden Avrupa ve Kanada'ya yeni bir ticari deniz rotası kurma çabası, ABD'de tartışmaya neden olmuştu.
Pentagon, ekimde buzullarda "USS Harry Truman" uçak gemisini yüzdürmüş ve Alaska'daki savaş uçağı sayısını artırmıştı. Bunların yanı sıra ABD ordusunun İzlanda'ya P-8 tipi keşif uçağı konuşlandırmayı planladığı belirtiliyor.

ABD, ilk buzul savunma stratejisini George W. Bush'un başkanlığı döneminde 2000 yılında yayımlamıştı.

İkinci ve üçüncü buzul savunma stratejileri de Barack Obama'nın başkanlığı döneminde 2013 ve 2016'da yayımlanmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kriz-cikaracak-cifte-hamle-nukleer-gozdagi-41150885 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kriz-cikaracak-cifte-hamle-nukleer-gozdagi-41150885)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: fırtına06 - 31 Mayıs 2019, 19:36:32
ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), Çin'e bağımlılığı azaltmak için doğada nadir bulunan ve savunma teknolojilerinde kullanılan elementlerin yerli üretimi için federal bütçe talep ettiği bildirildi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/22/pentagonun_buyuk_korkusu_1559253552_9798.jpg)

Pentagon, nadir bulunan elementlerle ilişkili raporunu Beyaz Saray ve Kongre’ye sundu. Rapora ilişkin detaylar henüz ortaya çıkmazken ABD basınına raporda, doğada nadir bulunan elementlerin çoğunlukla Çin’den ithal edilmesinin önemli bir risk teşkil ettiğinin vurgulandığı yansıdı.

DİKKAT ÇEKEN HAMLE!

Çin-ABD ticaret ilişkilerinde tansiyonun yükselmesinin, Pentagon’da nadir bulunan elementler konusundaki kaygıyı artırdığı; Pentagon'un bu konuda yerli üretime geçmek için fon talep ettiğine dikkat çekildi.

Bir Pentagon yetkilisi, AA muhabirine rapora ilişkin yaptığı açıklamada, Beyaz Saray'la rapor üzerine çalışma yapıldığı gerekçesiyle raporun diğer detayları ve talep edilen miktar konusunda bilgi vermekten kaçındı ancak raporun, Pentagon’un geçen yıl hazırladığı başka bir raporda tespit edilen zafiyetler üzerine hazırlandığını kaydetti.

Pentagon Sözcüsü Yarbay Mike Andrews, “Bakanlık olarak, ABD’nin ham madde pazarındaki rekabet gücünü iyileştirmek için başkan, Kongre ve ABD sanayisi ile yakından çalışıyoruz.” dedi.

ELEMENTLERİN ÖNEMİ

Tülyum, Terbiyum, Praseodimiyum, Seriyum ve Skandiyum'un da aralarında yer aldığı, 17 nadir bulunan element bulunuyor.

Bu elementler, ticari malzeme ve cihazların yanı sıra jet motoru, uydu ve lazerler başta olmak üzere çok sayıda kritik askeri araç ve malzemede kullanılıyor.

YÜZDE 80'İ ÇİN'DEN İTHAL EDİYOR

ABD’nin 2004- 2017 yıllarında bu elementlerin yüzde 80’nini Çin’den ithal ettiği, Çin’in bu konuda bir kısıtlamaya gideceğini açıklamadığı ancak konunun, Çin medyasında önemli ölçüde tartışıldığı ifade ediliyor.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2865372-pentagonun-buyuk-korkusu/?detay=1 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2865372-pentagonun-buyuk-korkusu/?detay=1)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 01 Haziran 2019, 08:40:03
Duyduğuma göre Çin Dünyanın en büyük lityum kaynaklarını satın almış. Elektrikli araç teknolojisinde batarya için tekel oluşturma niyetindeler anlaşılan.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: BlackHawk89 - 01 Haziran 2019, 09:21:17
Duyduğuma göre Çin Dünyanın en büyük lityum kaynaklarını satın almış. Elektrikli araç teknolojisinde batarya için tekel oluşturma niyetindeler anlaşılan.

Türkiye olarak bu işide kaçıracağız anlaşılan.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: UYVAR - 01 Haziran 2019, 09:52:01
Duyduğuma göre Çin Dünyanın en büyük lityum kaynaklarını satın almış. Elektrikli araç teknolojisinde batarya için tekel oluşturma niyetindeler anlaşılan.

Türkiye olarak bu işide kaçıracağız anlaşılan.

Biz o bor madenleriyle ancak deterjan yapabilecegiz anlasilan.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: Tigerfish - 01 Haziran 2019, 15:25:55
Duyduğuma göre Çin Dünyanın en büyük lityum kaynaklarını satın almış. Elektrikli araç teknolojisinde batarya için tekel oluşturma niyetindeler anlaşılan.

Türkiye olarak bu işide kaçıracağız anlaşılan.

Biz o bor madenleriyle ancak deterjan yapabilecegiz anlasilan.

Onu da yapabilirsek ne ala. Arkadaşımızın lafı aklıma geliyor. Futuristik düşünceden maalesef yoksunuz.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: ACE - 01 Haziran 2019, 16:36:19
Duyduğuma göre Çin Dünyanın en büyük lityum kaynaklarını satın almış. Elektrikli araç teknolojisinde batarya için tekel oluşturma niyetindeler anlaşılan.

Türkiye olarak bu işide kaçıracağız anlaşılan.

Biz o bor madenleriyle ancak deterjan yapabilecegiz anlasilan.

Onu da yapabilirsek ne ala. Arkadaşımızın lafı aklıma geliyor. Futuristik düşünceden maalesef yoksunuz.

Bordan boru yapıp öylece kalacağız bence :( pek futurist değil evet.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: fırtına06 - 07 Haziran 2019, 13:40:20
Tayvan, ABD’den 2 milyar dolar değerinde tank, anti tank füzeleri ve alçak irtifa hava savunma sistemi alacak.

(http://m.defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2019/06/m1a2-abrams-750x370.jpg)

Tayvan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, 108 M1A2 Abrams tankı, bin 240 TOW ve 409 Javelin anti tank füzesi ile 250 Stinger alçak irtifa hava savunma sistemi satın almak için talep mektubunun Washington yönetimine iletildiği belirtildi.

Çin: Silah satışından endişeliyiz

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, ABD’nin Tayvan’a silah satış planından “ciddi endişe duyduklarını” söyledi.

Sözcü Gıng, “Çin, ABD’nin ilgili eğiliminden ciddi endişe duyduğunu bildiriyor. ABD’yi Tayvan’a silah satmayı ve ABD-Tayvan askeri ilişkilerini durdurmaya çağırıyor.” şeklinde konuştu.

Ülkesinin ABD’nin Tayvan’a silah satışına karşı tutumunun “tamamen tutarlı ve net olduğunu” dile getiren Gıng, “ABD’ye, Tayvan’a silah satma meselesinin yüksek hassasiyetini ve ciddi zarar verici yönünü tamamen anlama çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çin’de 1949’da Mao Zıdong’un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri, Tayvan’a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve milliyetçi Çin olarak da adlandırdıkları Tayvan’ı kurmuşlardı.

Uluslararası toplumda Çin’i sadece kendilerinin temsil edebileceğini savunan Pekin yönetimi, Tayvan’ı bağımsızlık ilan etmesi halinde askeri güçle müdahale edebileceği eyaleti olarak görüyor.

http://m.defenceandtechnology.com/2019/06/06/tayvan-cine-karsi-abd-silahlari-ile-elini-guclendiriyor/ (http://m.defenceandtechnology.com/2019/06/06/tayvan-cine-karsi-abd-silahlari-ile-elini-guclendiriyor/)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: fırtına06 - 11 Haziran 2019, 20:17:41
ABD merkezli askeri haber sitesi National Interest(NI)'te yayınlanan bir makaleye göre, Çin, F-35 ve F-22 savaş uçaklarının gizli bilgilerini ele geçirdi.

(http://i2.haber7.net//haber/haber7/photos/2019/24/cin_f_35_ve_f_22_savas_ucaklarinin_gizli_bilgilerini_ele_gecirdi_1560247058_7341.jpg)

N I ekibi, Rusya ve Çin’in ABD'den bilgi çalabilecek veya Amerikan altyapısına saldırabilecek gücü olduğunu, F-22 Raptor, F-35 ve V-22 Osprey de dahil olmak üzere, ABD’nin en gelişmiş askeri donanımlarından bazıları hakkında gizli bilgilerin siber saldırıyla çalındığını belirtti.

NI’da yer alan makale, iddialarını 11 Mayıs 2017’de ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Daniel Coats tarafından açıklanan "Dünya Çapında Tehdit Değerlendirmesi" raporuna dayandırıyor.

Raporda Coats, Moskova'nın oldukça gelişmiş bir siber saldırı programı oluğunu ve son yıllarda Kremlin'in bu konuda daha agresif bir tutum sergilediğini söylemişti. Tehdidin Kremlin’in siber kabiliyetleri geliştikçe artacağını belirten Coats, Pekin'in de ABD ve müttefiklerindeki siber casusluk şirketlerini hedef almaya aktif olarak devam ettiklerini düşündüklerini vurgulamıştı.

"BİLGİLER ÇOKTAN ALINDI"

Coats'ın raporuna göre Pekin, F-22 ve F-35 gibi gelişmiş ABD silah sistemleri hakkında teknik bilgileri çoktan topladı. Coast raporda ayrıca "Düşmanlar, savunma sanayii ve ticari işletmelerin bilimsel, teknik ve ticari bilgiler peşinde koşarak ABD askeri ve ticari avantajlarını baltalamak için siber operasyonlarını kullanmaya devam edecekler" diyor.

Rapora göre Çin tarafından elde edilen bilgilere örnek olarak F-35 avcı uçağı, F-22 Raptor savaş uçağı ve MV-22 Osprey ile ilgili veriler var. Coats'a göre bu durum "ABD'nin askeri, teknolojik ve ticari avantajını baltalıyor."

NI'ya göre ise bu durum çoktan etkisini göstermeye başladı. Chengdu J-20 ve Shenyag J-31 gibi gelişmiş Çin silah sistemlerinin ardındaki teknoloji, Çin'in ABD'den siber saldırılarla ele geçirdiği bilgilerden oluşuyor ve ABD ciddi önlemler almazsa, durumun daha da kötüleşmesi bekleniyor.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2868323-cin-f-35-ve-f-22-savas-ucaklarinin-gizli-bilgilerini-ele-gecirdi/?detay=1 (http://www.haber7.com/dunya/haber/2868323-cin-f-35-ve-f-22-savas-ucaklarinin-gizli-bilgilerini-ele-gecirdi/?detay=1)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 09 Temmuz 2019, 17:54:17
Çin'den ABD'ye sert çıkış! Silah satışını iptal etmesini istedi

Çin, ABD ile ilişkilerin gerginliğini artıracağını ileri sürerek, ABD'nin Tayvan’a 2 milyar 200 milyon dolarlık silah satışını iptal etmesini istedi.
ABD’nin onlarca yıldır Tayvan’a böyle büyük bir silah satışının olmadığı belirtilerek, bu kararın ABD ile Çin arasındaki ticari gerginliğin arttığı bir zamana denk gelmesinin dikkat çektiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang basına yaptığı açıklamada diplomatik yollarla resmi şikayette bulunduklarını belirtti. Geng, öngörülen satış anlaşmasının Çin’in ‘Tek Çin” prensibini ciddi bir şekilde ihlal ettiğini ve ülkenin içişlerine müdahale olduğunu söyledi. Geng, “Çin ABD’yi planlanan silah satışını durdurmaya, Çin ABD ilişkilerini zarar veren Tayvan ile askeri ilişkileri durdurmaya ve Tayvan boğazındaki barış ve istikrarı bozmaktan kaçınmaya çağırıyor” dedi.

ABD Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı, Tayvan’a 108 M1A2T Abrams tankları, 250 taşınabilir Stinger uçaksavar ve gerekli yan ekipmanın satışına onay verildiğini açıklamıştı. Ajans, teklif edilen silah satışına ilaveten Tayvan’ın tank filosunun modernizasyonuna da katkıda bulunulacağı, savunma sisteminin geliştirileceği, Tayvan’a yapılacak yardımla ABD’nin güvenlik ve savunma yeteneğinin geliştirileceğini belirtti.

ABD Savunma ve İşbirliği Ajansı, Kongre’nin onayladığı silah satışının bölgenin askeri dengesini etkilemeyeceğini, ABD milletvekillerinin 30 gün içinde itiraz etmemeleri halinde satışın gerçekleştirileceğini belirtti.

Tayvan 1949’den beri Çin’den ayrı olarak kendi kendini idare ediyor ancak Çin, Tayvan’ın kendi toprağının bir parçası olduğunu, gerekirse güç kullanacağını söylüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/cinden-abdye-sert-cikis-silah-satisini-iptal-etmesini-istedi-41268818 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/cinden-abdye-sert-cikis-silah-satisini-iptal-etmesini-istedi-41268818)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: カメせ - 13 Temmuz 2019, 13:30:07
Alıntı
Financial Times: Çin’in silahlanmasından korkuyor musunuz?

Putin: Çin silahlanmaya 117 milyar dolar, ABD ise 700 milyar dolar harcıyor. Dünyayı Çin’in silahlanmasıyla mı korkutmaya çalışıyorsunuz?
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: UYVAR - 13 Temmuz 2019, 13:37:18
Alıntı
Financial Times: Çin’in silahlanmasından korkuyor musunuz?

Putin: Çin silahlanmaya 117 milyar dolar, ABD ise 700 milyar dolar harcıyor. Dünyayı Çin’in silahlanmasıyla mı korkutmaya çalışıyorsunuz?

İki tarafa da cekilebilecek bir aciklama. Putin cok kurnazca demecler veriyor. 😀
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: ムゲン (Mugen) - 13 Temmuz 2019, 13:59:39
Alıntı
Financial Times: Çin’in silahlanmasından korkuyor musunuz?

Putin: Çin silahlanmaya 117 milyar dolar, ABD ise 700 milyar dolar harcıyor. Dünyayı Çin’in silahlanmasıyla mı korkutmaya çalışıyorsunuz?

İki tarafa da cekilebilecek bir aciklama. Putin cok kurnazca demecler veriyor. 😀
Yoo adam bildiğin amerikanın savunma harcaması Çinin 6-7 katı Amerika daha cok korkutuyor demek istemiş. Bence Çine dostane yaklaşmış
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: UYVAR - 13 Temmuz 2019, 14:30:25
Alıntı
Financial Times: Çin’in silahlanmasından korkuyor musunuz?

Putin: Çin silahlanmaya 117 milyar dolar, ABD ise 700 milyar dolar harcıyor. Dünyayı Çin’in silahlanmasıyla mı korkutmaya çalışıyorsunuz?

İki tarafa da cekilebilecek bir aciklama. Putin cok kurnazca demecler veriyor. 😀
Yoo adam bildiğin amerikanın savunma harcaması Çinin 6-7 katı Amerika daha cok korkutuyor demek istemiş. Bence Çine dostane yaklaşmış

Benim muttefikim 2 dunya savasinda oldugu gibi Amerika. Cin'den mi korkacagim anlami da cikar ama. 😎
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: カメせ - 13 Temmuz 2019, 16:02:22
Alıntı
AFP
Çin, Tayvan'a silah satan firmalara yaptırım kararı almış. ABD, 2 gün önce Tayvan'a 2.2 milyar $'lık tank ve Stinger satacağını açıkladı. 60'ın üzerinde F-16 satışı da gündemde.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: カメせ - 22 Temmuz 2019, 00:22:58
Alıntı
Çin basinina göre. Kamboçya ile anlaşma imzalandı.

Anlaşmaya göre Çin, Tayland Körfezi’nde bulunan Kamboçya’ya ait deniz üssünü kullanabilecek.

Anlaşmanın taslağına göre Çin, Kamboçya’ya ait üssü 30 yıl boyunca kullanabilecek, gemileri rıhtıma demir atabilecek, personel ve silah yığabilecek.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: カメせ - 23 Temmuz 2019, 14:07:00
Alıntı
Bu sabah, 2 Çin H-6 bombadırman uçağı, 2 Rus Tu-95 bombardırman uçağı ve Güney Kore’nin hava savunma tanımlama bölgesi olan (KADIZ) ‘ı ihlal eden bir Rus A-50 Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Uçağı beraber uçuyorlarmış.

Rus A-50 uçağı, Güney Kore hava sahasına Dokdo yakınlarında ilk kez hava sahasını ihlal edince Güney Kore'ye ait savaş uçakları 10 flare ve 80 makineli tüfek atışı gerçekleştirmiş.

Rus uçağı 2. Kez ihlal edince 10 flare ve 280 makineli tüfek ateşlenmiş.

Olay, Liancourt Kayalıkları yakınlarında vuku buldu. Seul ve Tokyo arasında ihtilaflı bir bölge.

İlk kez Rus Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir uçak Güney Kore’nin hava sahasını ihlal etmiş oldu.

Koreli haber ajansı KNS’ye göre 3 Rus uçağı ve 2 Çin Hava Kuvvetleri uçağı bu sabah Güney Kore’nin hava savunma tanımlama alanına girdi.

1 Rus uçağı ise Güney Kore’nin hava sahasını biri yerel saatle 09.00 ve diğeri 09.30 olmakla beraber 2 kez ihlal etti.

Japonya, Güney Kore ve Rus uçakları arasında yaşanan olayı protesto ettiğin bildirdi.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/11535410
Alıntı
Huawei, ABD’de Ar-Ge departmanında çalışan işçilerinin yüzde 70’ini işten çıkarma kararı aldı.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: カメせ - 30 Temmuz 2019, 23:42:27
Alıntı
Bloomberg'in haberinde Çin Ordusunun bazı birimlerinin ve silahlı polislerin Hong Kong sınırında yoğunlaştığı ve hareketlilik olduğu bilgisi veriliyor.
(https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-07-30/white-house-eyeing-buildup-of-chinese-forces-on-hong-kong-border (https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-07-30/white-house-eyeing-buildup-of-chinese-forces-on-hong-kong-border)) bloomberg.com/news/articles/
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: カメせ - 24 Ağustos 2019, 12:09:25
Alıntı
Çin Yapay zeka teknolojilerinde çok önde gidiyor.
(https://pbs.twimg.com/media/ECuEJs4X4AA-VLh?format=jpg&name=small)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: カメせ - 28 Ağustos 2019, 21:53:21
Alıntı
Son günlerde sürekli Batı hükümranlığı sona eriyor diyen ülke yöneticilerini destekleyecek daha fazla kanıt gün yüzüne cikiyor.

Venezuelalı Ulusal petrol şirketi PDVSA,  Çin’e gerçekleştirdiği ham petrol satışından 700 milyon $ kazandı.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: カメせ - 08 Eylül 2019, 00:59:35
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/card_img/1170293514153992193/kXop7B9g?format=jpg&name=small)POLITICO: Donald Trump yönetimi, ABD’ye sadık olan ülkelere yardımları yeniden dağıtmayı düşünürken,  “vefasız” ülkelere fonlamayı durdurmayı düşünüyor.

ABD, Rusya ve Çin’in jeopolitik olarak kazandığı etkiyi dağıtmak için kendisine yeni müttefikler arıyor.

ABD, uluslararası konularda kendisi ile aynı yaklaşımı paylaşmayan ülkelere yardımı kesecek.

Özellikle Çin ile iş tutan ülkeler hedef alınacak.

Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: カメせ - 21 Eylül 2019, 00:32:57
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EEmqBFvWsAElDAw?format=png&name=small)
Solomon Adaları, Tayvan ile resmi ilişkilerini keserek Çin'i diplomatik olarak tanıma kararı aldı. Solomon adalarinin ardindan Pasifik'teki ada ülkesi Kiribati da Tayvan'ı diplomatik olarak tanımayı bıraktığını ve resmi ilişkilerini kestiğini açıkladı.

2016’dan bu yana Tayvan ile ilişkilerini kesen 7 ülke; El Salvador, Panama, Burkina Faso, Sao Tome, Dominik Cumhuriyeti, Solomon Adaları ve Kiribati.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: SKYWOLF - 21 Eylül 2019, 08:31:24
Bu ülkelerin Çin ile ilişkileri kesmelerinin nedenleri nelerdir?
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: Commander - 21 Eylül 2019, 12:46:35
Yahu tavyan'da neye güveniyor abd'den başka. Abd saymazsak çin orayı 1-2 günde alır.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: カメせ - 25 Aralık 2019, 17:45:07
Alıntı
Liz Sly
@LizSly
 
The Pentagon wants to pull US troops away from fighting terrorism in order to confront Russia & China. West Africa is first in line. But when the US withdrew troops in Syria the gap was filled by....Russia. https://nytimes.com/2019/12/24/world/africa/esper-troops-africa-china.html?action=click&module=Top%20Stories&pgtype=Homepage

Pentagon, Rusya ve Çin’e karşı koymak için Afrika'daki terörle mücadele eden askerlerini geri çekmeye hazırlanıyor. İlk çekilme planlanan yer ise Batı Afrika

Pentagon, bölgedeki askerlerinin ya sayısını azaltacak ya da tamamen çekecek.

Karar, Nijer ve Çad’taki ABD üslerinde bulunan ABD askerlerinin geri çekilmesini de içeriyor.

Washington aynı zamanda Fransa’ya Mali ve Burkina Faso’da verdiği desteği kesmeyi de planlıyor.

NYT’ye göre şu anda Afrika’da 6.500 kadar ABD askeri var.

Büyük çoğunluğu Cibuti, Somali ve Nijer’de bulunuyor.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: カメせ - 20 Nisan 2020, 00:24:26
Alıntı
ABD, bombardıman uçaklarını Guam Adası'ndan çekti.
(http://savunmasanayiidergilik.com/images/uploads/Tasarim/26_55920_ssdergilik.jpg)
16 yıl aradan sonra ilk kez, Guam'da artık ABD bombardıman uçakları bulunmuyor.

ABD Hava Kuvvetleri, 16 yıl kesintisiz bombardıman uçağı bulundurduğu Batı Pasifik adası Guam'dan uçaklarını sessizce çekti. Beş B-52 Stratofortress bombardıman uçağı Perşembe günü ABD'ye döndü ve yerlerine uçak gönderilmedi. Pentagon konuya ilişkin hiçbir açıklama yapmadı.

Pentagon, Sürekli Bombardıman Uçağı Varlığı (CBP) misyonu kapsamında, 2004 yılından bu yana Filipin Denizi'ndeki Guam adasında stratejik bombardıman uçakları bulunduruyordu. Ancak, 16 yıl aradan sonra ilk kez, Guam'da artık ABD bombardıman uçakları yok.
http://savunmasanayiidergilik.com/tr/HaberDergilik/ABD-bombardiman-ucaklarini-Guam-Adasi-ndan-cekti (http://savunmasanayiidergilik.com/tr/HaberDergilik/ABD-bombardiman-ucaklarini-Guam-Adasi-ndan-cekti)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: UYVAR - 20 Nisan 2020, 01:09:00
Adam olmuşlar.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: カメせ - 27 Mayıs 2020, 03:34:25
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EY9zV9yXsAgmnTp?format=jpg&name=medium)
Çin Halk kurtuluş ordusuna bağlı 112. Sinir piyade tümeni Kasmir'de (ladakh) Hint sınırdan 15 km içeri girdi.

Trump Tibet devletinin bağımsızlığını taniyacagini açıkladı. Bunun üzerine Cumhuriyetçi vekiller ABD nin Tibet  Cumhuriyetini tanınması yönünde kongreye tasarı sundu.  Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, orduya savaşa hazır olması emrini verdi.
https://mobile.twitter.com/tankterra1/status/1265302943454167042
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: Dr kimbell - 27 Mayıs 2020, 17:52:59
Çinli firmanın İsrail'deki deniz suyu arıtma projesi ihalesi ABD baskısıyla iptal edilmiş.

https://www.kan.org.il/Item/?itemId=71671 (https://www.kan.org.il/Item/?itemId=71671)
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: serkan1976 - 27 Mayıs 2020, 20:43:46
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EY9zV9yXsAgmnTp?format=jpg&name=medium)
Çin Halk kurtuluş ordusuna bağlı 112. Sinir piyade tümeni Kasmir'de (ladakh) Hint sınırdan 15 km içeri girdi.

Trump Tibet devletinin bağımsızlığını taniyacagini açıkladı. Bunun üzerine Cumhuriyetçi vekiller ABD nin Tibet  Cumhuriyetini tanınması yönünde kongreye tasarı sundu.  Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, orduya savaşa hazır olması emrini verdi.
https://mobile.twitter.com/tankterra1/status/1265302943454167042

Bu bir şaka mı? ???
Başlık: Hind & Çin gerginligi.
Gönderen: カメせ - 31 Mayıs 2020, 14:58:47
Alıntı
Çin, sınırda öldürülen hintli askerlerin fotolarını paylaştı.
https://mobile.twitter.com/OedoSoldier/status/1266987504214761473
https://mobile.twitter.com/dafengcao/status/1267013623542681606
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: ugurkarakaya25 - 31 Mayıs 2020, 18:20:08
taşlı sopalı kavga ediyolar mahalle kavgası sanki.
Başlık: Ynt: ABD-Çin İlişkileri
Gönderen: serkan1976 - 31 Mayıs 2020, 18:25:37
1962'de savaşmış bunlar. Bu olayların nedeni de savaştıkları sebeple aynı mı?
Başlık: ABD Elçiliklerinde bulunan askeri ataşelerini geri çekiyor.
Gönderen: カメせ - 02 Kasım 2020, 14:11:53
Alıntı
Pentagon, Çin ve Rusya’yı karşı koymak için Afrika ve dünyadaki diğer ülkelerdeki ABD Elçiliklerinde bulunan askeri ataşelerini geri çekiyor, rütbelerini indiriyor: WSJ

Özellikle Batı Afrika’da neredeyse hiç askeri ateşe kalmamış.

Kalanlar da sadece bir ülkeyle değil, birden çok ülkeyle ilgileniyor.

Askeri ataşelerin rütbelerinin düşürüleceği yerler arasında Türkiye de var.

Diğer ülkeler ise Suudi Arabistan, Mısır, Pakistan, Birleşik Krallık, BAE, Kuveyt ve Irak.

Bu ülkelerde General veya Amiral rütbesinde olan ataşelerin yerine Albay’ların atanması olası.

Asya-Pasifik ülkelerindeki Elçilikler de ise rütbeler yükselecek.
Çin ile mücadelede insan kaynağı için ABD tarafından atılan önemli bir adım.
WSJ News Exclusive | Pentagon Draw-Down at U.S. Embassies Prompts Concern About Ceding Field to...
wsj.com
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1322945397157847040